ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 04:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι ρυθμίσεις μπορεί να είναι τυχαίες, οπότε "γίνονται νόμοι" (μέσω της επανάληψης) μόνο όταν έχουν κάποιο αποτέλεσμα, ή μπορεί η ίδια η φύση να ρυθμίζεται έτσι ώστε να εξελίσσεται και να επιβιώνει.

Δεν μπορεί, εφόσον οι νόμοι που διέπουν την φύση είναι αιώνιοι και η συμπεριφορά της φύσης ίδια και απαράλαχτη κατά την διάρκεια των αιώνων.
Η εξέλιξη μπορεί να ισχύει για τους οργανισμούς, αλλά το E = h*f ίσχυε και θα ισχύει πάντα. (δεν εννοώ τον μαθηματικό τύπο, εννοώ την συμπεριφορά που αντιπροσωπεύει)
Διαφορετικά, αν δηλαδή η συμπεριφορά της φύσης δεν είναι σταθερή, με συγχωρείτε πάρα πολύ, αλλά μπορώ να πιστεύω ότι μου κατέβει στο κεφάλι για το πως δημιουργηθήκαμε, εφόσον δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τους ίδιους νόμους για διαφορετική χρονική φάση.

quote:
Ας δεχτούμε λοιπόν ότι η φύση (όπως την γνωρίζουμε) έχει γεννηθεί από κάτι άλλο που δεν το γνωρίζουμε. Μπορούμε να δεχτούμε το ίδιο και για τον Θεό;

Βασικά, εδώ θα πρέπει να απαντήσουμε στο εξής: γιατί θα πρέπει η αιτιοκρατία να ισχύει και για τον Θεό, αν δεχθούμε πως Θεός υπάρχει και δεν ανήκει στον υλικό κόσμο;

quote:
Αλλά επειδή το θέμα μας είναι η μαγεία στην ορθοδοξία, να ρωτήσω πώς βλέπετε το τυπικό της βάπτισης στην ορθοδοξία; (που είναι πολύ διαφορετικό από την καθολική και τις άλλες χριστιανικές εκκλησίες.)

Εγώ προσωπικά, όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων φίλη Ostria, το διασκέδαζα μέσα στην κολυμβήθρα, και δεν έχω νοιώσει ούτε μια φορά πως με εξανάγκαζε κάποιος μέσω αυτού του μυστηρίου να γίνω Χριστιανός.
Ακόμα και αν δεν πιστεύει κάποιος στον Χριστιανισμό, πιστεύω δεν χάνει τίποτα να βαφτίσει το παιδί του: στο κάτω κάτω, μπορεί να σφάλει στις αντιλήψεις του για τον Χριστιανισμό. Οφελεί ακόμη και ως προς την τήρηση της παράδοσής μας (αν και δεν θέλω να το βλέπω έτσι).
Βέβαια, το 30άευρο στον παπά μετά να μην ξεχνάμε!

quote:
Γιατί κόβει ο παπάς λίγα μαλλιά, γιατί κόβει νύχια; Τι συμβολίζουν αυτά; Περιγράφονται κάπου στην Βίβλο;

Αυτό βασικά δεν γνωρίζω γιατί γίνεται.

---------------

Βασίλη:

quote:
Αυθύπαρκτη = υπάρχει από μόνη της.

Επίσης η φύση είναι αιώνια.


ΟΚ, αυθύπαρκτη = υπάρχει από μόνη της.

Τα περί αιωνιότητας και εντροπίας πως τα βλέπεις;

Επίσης, μπορείς να στηρίξεις τα παραπάνω με λογικά επιχειρήματα (από όποια πηγή θέλεις). Δεν ρωτάω για να γίνω πιεστικός. Αν δεν μπορείς, δεν πειράζει.

quote:
Απ'όσο γνωρίζουμε οι νόμοι της φύσης δεν μεταβάλλονται. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αιώνιοι.

Τότε τι σημαίνει; Πότε αλλάξανε, και πως είναι δυνατόν να μην είναι αιώνιοι, εφόσον δεν μεταβάλλονται;

quote:
Οι αποδεχόμενοι το Bing Bang θεωρούν ότι στην "αρχική ανωμαλία" δεν ισχύουν οι νόμοι της Φύσης.
Αυτό όμως δεν είναι κάτι οριστικό. Είναι προς διερεύνηση.
Έτσι είναι οι επιστήμονες. Διερευνούν και ανακαλύπτουν. Μέχρι να ανακαλύψουν κάτι, η θρησκείες σπεκουλάρουν.
Μετά από κάθε νέα ανακάλυψη, οι θρησκείες μετατοπίζουν το σπεκουλάρισμά τους στα ανεξερεύνητα πεδία!!

Τα περί θρησκείας τώρα που κολλάνε, μου λες;

quote:
Είναι ερώτηση θεοσεβούμενου ανθρώπου διότι υπονοεί τον Θεό πίσω από την ρύθμιση!

Να 'μουνα ο μόνος που το ρωτάει να 'ξερες!

Συγκεκριμένα σε βιβλίο του Stephen Hawking, στο σύμπαντα βρέφη, μαύρες τρύπες και άλλα δοκίμια, συνάντησα κείμενο, στο οποίο έλεγε "Όσον αφορά τους νόμους της φύσης δεν γνωρίζουμε. Ίσως να τους σχεδίασε ο Θεός, κλπ"
Βέβαια, ο Hawking δεν εννοεί την έννοια του Θεού όπως την εννοώ εγώ, δηλαδή του προσωπικού Θεού. Αλλά είναι απορίας άξιο το ότι αναφέρει κάτι τέτοιο.

quote:
Η Φύση δεν αυτορυθμίστηκε. Είναι αιώνια και αυθύπαρκτη. Η ύλη έχει κάποιες ιδιότητες.

Αυτά πιστεύω χωρούν κάποια απόδειξη;
Προσωπικά δεν με καλύπτουν τα περί αυθυπαρξίας και αιωνιότητας. Πως συμβιβάζονται αυτά με το Big Bang; (αν τυχόν...)

quote:
Εάν η Φύση είχε κάποιες άλλες ιδιότητες τότε θα είχε και ΑΛΛΟΥΣ νόμους.

Ωραία, και γιατί επιλέχθηκαν οι συγκεκριμένες ιδιότητες της ύλης;

quote:
Εσύ προφανώς WWalker θέλεις την ύλη να υπάρχει άνευ ιδιοτήτων. Αυτό είναι θεμιτό! Αλλιώς δεν χωράει ο Θεός σου!

Ehm ναι, τι να πω τώρα... μια ζωή εξετάζω αλληλεπιδράσεις μεταξύ ηλεκτρονίων, λες να θεωρώ πως τα ηλεκτρόνια δεν έχουν ιδιότητες; Αλλα βέβαια, τι θα μου 'λεγες...

quote:
Τι να κάνουμε όμως που η ύλη και οι ιδιότητές της είναι αδιαχώριστες και δεν υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο.

Προσπαθείς να μου πεις δηλαδή πως "η συμπεριφορά της Φύσης είναι όπως είναι, επειδή η Φύση είναι όπως είναι"...

Βασίλη, δεν ξέρω αν το αντιλαμβάνεσαι, αλλά τα όσα μας λες περί αυθυπαρξίας και... αιωνιότητας, όταν κάλλιστα τέτοιες αντιλήψεις περί του σύμπαντος έχουν καταρρεύσει εδώ και δεκαετίες, λίγο καλύπτουν τα όσα σου ζητώ να απαντήσεις.

Σε ξαναρωτάω λοιπόν, μιας και έχεις την τάση να ανασκευάζεις διαρκώς την θέση σου "ένα στρώμα παραμέσα" από αυτό στο οποίο σε ρωτάω:
Γιατί η ύλη έχει τις ιδιότητες που έχει;
Επίσης, έστω ότι ο κόσμος υπάρχει. Γιατί να μπει στον κόπο να υπάρχει;

Τουλάχιστον, αν δεν μπορείς να απαντήσεις, πες μου ότι δεν μπορείς να σταματήσω να σε ρωτάω. Δεν παίρνω κεφάλια.


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.

Edited by - WWalker on 23/10/2005 04:31:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 08:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί κόβει ο παπάς λίγα μαλλιά, Τι συμβολίζουν αυτά;


η κουρα συμβολιζει την υποταγη.

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 10:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wwalker,

λες:

quote:
Προσπαθείς να μου πεις δηλαδή πως "η συμπεριφορά της Φύσης είναι όπως είναι, επειδή η Φύση είναι όπως είναι"...

ενω σου έγραψα:
"Τι να κάνουμε όμως που η ύλη και οι ιδιότητές της είναι αδιαχώριστες και δεν υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο."

Δηλαδή άλλο σου γράφω, γι'άλλο μου απαντάς.

Ξαναγράφω μήπως καταλάβεις:
"Ύλη + ιδότητες = αδιάσπαστα, αξεχώριστα."
Το άτομο του Υδρογόνου έχει ένα προτόνιο στον πυρήνα και γύρω του περιστρέφεται ένα ηλεκτρόνιο. Άνευ των ιδιοτήτων αυτών της ύλης του υδρογόνου δεν έχουμε ύλη, δεν έχουμε υδρογόνο.

Δεν υπάρχει υλη σκέτη, άνευ ιδιοτήτων.
Εάν υπήρχε ύλη στο σύμπαν χωρίς ιδιότητες τότε θα περίμενε τον Θεό σου να της δώσει τους νόμους της. Σωστά;
Απ'όσο ξέρουμε και όσο πίσω μπορούμε να δούμε στο σύμπαν,η ύλη έχει ιδιότητες παντού.
Δεν έχει βρεθεί τμήμα του σύμπαντος να "περιμένει" τον "δημιουργό" να του δώσει ιδιότητες.

Ρωτάς συνεχώς το ίδιο πράγμα:"Γιατί η ύλη έχει τις ιδιότητες που έχει;"
Όμως η ύλη και οι ιδιότητές της είναι εξεχώριστες. Δεν είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Άρα η ύλη έχει τις ιδότητες που έχει επειδή είναι ύλη. Κάθε κομμάτι ύλης έχει κάποιες ιδότητες, αλλιώς δεν είναι ύλη.

Βασίλης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 12:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορεί, εφόσον οι νόμοι που διέπουν την φύση είναι αιώνιοι και η συμπεριφορά της φύσης ίδια και απαράλαχτη κατά την διάρκεια των αιώνων.

Για όσο είμαστε σε θέση να το ελέγξουμε αυτό. Εγώ θα έλεγα ότι αυτή την περίοδο (δηλ από την στιγμή της "ανωμαλίας" και μετά) οι νόμοι λειτουργούν έτσι όπως τους ξέρουμε. Πριν από αυτή την περίοδο προφανώς λειτουργούσαν διαφορετικά, μετά από αυτή την περίοδο, κάποια στιγμή, πιθανότατα θα είναι διαφορετικοί.

Και όταν μίλησα για εξέλιξη, μάλλον χρησιμοποίησα λάθος όρο (όσο αφορά την φύση γενικώς ή ας πούμε το Σύμπαν). Πάντως το Σύμπαν είναι δυναμικό, δηλαδή δεν βρίσκεται "εν ηρεμία".


quote:
Βασικά, εδώ θα πρέπει να απαντήσουμε στο εξής: γιατί θα πρέπει η αιτιοκρατία να ισχύει και για τον Θεό, αν δεχθούμε πως Θεός υπάρχει και δεν ανήκει στον υλικό κόσμο;

Εδώ βάζουμε πολλά "αν" και δεν ξέρω αν μπορούμε να στηρίξουμε μία θεωρία σε περισσότερα του ενός "αν".


Την ερώτηση για την βάπτιση την έβαλα ειδικά πάνω στο θέμα του τυπικού. "Η κουρα συμβολιζει την υποταγη" είπε ο τυχερούλης.
Και το κόψιμο των νυχιών;
Εμένα γιατί αυτά μου θυμίζουν τελετουργική μαγεία;

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 12:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για κάντε αυτό το "πειραματάκι" και πες τε μου τι συμπέρασμα βγάζετε... (περί illusions η συζήτηση και πώς επιδρούν στο εγκέφαλο μας, που νομίζω ότι σχετίζεται με το θέμα των "οραμάτων")

http://www.patmedia.net/marklevinson/cool/cool_illusion.html

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 15:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Ostria, το έκανα το "πειραματάκι" που μας πρότεινες...
Εμένα μου πέτυχε, το βρίσκω αρκετά καλό!

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 15:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και 'μένα μου πέτυχε! Η πλάκα ήταν στο να εστιάσεις στο κέντρο, εξαφανίζονται σιγά σιγά και όσο επικεντρώνεσαι τα γύρω γύρω μωβ κυκλάκια!


----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 16:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για όσο είμαστε σε θέση να το ελέγξουμε αυτό. Εγώ θα έλεγα ότι αυτή την περίοδο (δηλ από την στιγμή της "ανωμαλίας" και μετά) οι νόμοι λειτουργούν έτσι όπως τους ξέρουμε. Πριν από αυτή την περίοδο προφανώς λειτουργούσαν διαφορετικά, μετά από αυτή την περίοδο, κάποια στιγμή, πιθανότατα θα είναι διαφορετικοί.

Και τι προκαλλεί την αλλαγή τους; Η βίαιη αποσυμπίεση; Περίεργο μου φαίνεται να έχει τόσο τρομακτικές επιδράσεις, ακόμα και στην συμπεριφορά της φύσης.
Γι'αυτό κολλάω στην ιδέα μιας εξωσυμπαντικής αιτίας.

Φίλε Βασίλη,

quote:
ενω σου έγραψα:
"Τι να κάνουμε όμως που η ύλη και οι ιδιότητές της είναι αδιαχώριστες και δεν υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο."

Δηλαδή άλλο σου γράφω, γι'άλλο μου απαντάς.


Αυτό που λες θα ίσχυε, αν ρώταγες κάτι.

quote:
Ξαναγράφω μήπως καταλάβεις:
"Ύλη + ιδότητες = αδιάσπαστα, αξεχώριστα."
Το άτομο του Υδρογόνου έχει ένα προτόνιο στον πυρήνα και γύρω του περιστρέφεται ένα ηλεκτρόνιο. Άνευ των ιδιοτήτων αυτών της ύλης του υδρογόνου δεν έχουμε ύλη, δεν έχουμε υδρογόνο.

Δεν υπάρχει υλη σκέτη, άνευ ιδιοτήτων.


Ωραία λοιπόν, μιας και ανάγεις την συμπεριφορά της φύσης στις ιδιότητες της ύλης (άραγε μόνο η ύλη υπάρχει; να ένα καλό ερώτημα), εγώ σε ρωτάω: πως καθορίστηκαν οι ιδιότητες της ύλης;

quote:
Εάν υπήρχε ύλη στο σύμπαν χωρίς ιδιότητες τότε θα περίμενε τον Θεό σου να της δώσει τους νόμους της. Σωστά;

Όχι βέβαια. Τον Θεό τον περιμένω πίσω από το καθετί, πίσω από την ίδια την δημιουργία. Τον περιμένω ως σκοπό πίσω από αυτή, όχι απλώς ως Νομοθέτη και καθοριστή της συμπεριφοράς της φύσης.

quote:
Δεν έχει βρεθεί τμήμα του σύμπαντος να "περιμένει" τον "δημιουργό" να του δώσει ιδιότητες.

Το σκέφτηκες ότι θα μπορούσε να έχει καθορίσει εξ αρχής τις ιδιότητες της "μηχανής" και τώρα να την αφήνει να δουλεύει μόνη της, όπως κάνει ένας μηχανικός πχ;

quote:
Ρωτάς συνεχώς το ίδιο πράγμα:"Γιατί η ύλη έχει τις ιδιότητες που έχει;"
Όμως η ύλη και οι ιδιότητές της είναι εξεχώριστες. Δεν είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Αυτό τώρα μου φαίνεται αυθαίρετο. Από που προκύπτει δηλαδή ότι ύλη και ιδιότητες είναι ένα και το αυτό;

Βασικά να μην το κουράζουμε, όπως σου είπα, ήδη σε βιβλιο του Hawking τον βρήκα να αναλογίζεται το "από που προήλθαν οι νόμοι της φύσης". Δεν νομίζω να μπορέσεις να μου απαντήσεις ποτέ.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 17:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria
quote:
Για κάντε αυτό το "πειραματάκι" και πες τε μου τι συμπέρασμα βγάζετε... (περί illusions η συζήτηση και πώς επιδρούν στο εγκέφαλο μας, που νομίζω ότι σχετίζεται με το θέμα των "οραμάτων")

Το έκανα Ostria.
Κι έβγαλα - μέσα από την παρατήρησή μου - ένα περίεργο συμπέρασμα.
Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω, αν και δεν είναι τόσο εύκολο.

Κοιτάζω την περιφέρεια της εικόνας - ροζ τελείες που φαίνονται πως αναβοσβύνουν με κυκλικό τρόπο.
Κοιτάζω συγχρόνως το κέντρο και την περιφέρεια - ροζ τελείες και μια πράσινη που κινείται γύρω - γύρω.
Συγκεντρώνομαι στο σταυρό - η πράσινη τελεία που κάνει κύκλους.

Και τότε, το περίεργο, εμφανίζεται:
Το να μπορέσει κανείς να συγκεντρώσει το νου και το βλέμμα σε ένα μικρό σημείο, είναι κάτι διόλου εύκολο. Ο νους έχει το συνήθειο να πετάει από εδώ και από κει και να μην μπορεί να σταθεροποιηθεί εύκολα κάπου. Δηλαδή ολοκληρωτικά στον κεντρικό σταυρό.
Όταν στιγμιαία το καταφέρνει, τότε ο κύκλος εξαφανίζεται και μένει μόνο η πράσινη τελεία που κάνει κυκλικές βόλτες. Μόλις όμως γίνεται αυτό, αμέσως ο νους το παρατηρεί και στιγμιαία αποσυγκεντρώνεται από το σταυρό (αφού προσέχει και την πράσινη τελεία).
Αυτό θα σήμαινε, πως με το που πέφτει στην αντίληψή μας η πράσινη τελεία που έμεινε μόνη της, θα έπρεπε ακαριαία να διαλυθεί η ψευδαίσθηση της εξαφάνισης των άλλων τελειών, αφού η εξαφάνισή τους οφειλόταν στην αποκλειστική μας συγκέντρωση στο σταυρό.
Μέχρι εδώ καλά.
Αλλά, το περίεργο είναι, πως το οπτικό αποτέλεσμα της αποσυγκέντρωσης από το σταυρό (δηλαδή η επανεμφάνιση των ροζ τελειών) δε συμβαίνει ακαριαία με την παύση της συγκέντρωσης στον σταυρό, αλλά μετά από μισό με ένα περίπου δευτερόλεπτο - όπως παρατήρησα!

Δηλαδή, προηγείται η νοητική δράση του οπτικού αποτελέσματος.
Πρώτα αποσυγκεντρώνεσαι και μετά από μισό δευτερόλεπτο βλέπεις το αποτέλεσμα της αποσυγκέντρωσής σου. Αυτό θα σήμαινε, πως οι εξωτερικές αισθήσεις δεν ανταποκρίνονται άμεσα και ακαριαία στις αλλαγές του νου, αλλά περνάει ένα μικρό χρονικό διάστημα. Επομένως, ο νους, θα μπορούσαμε να πούμε πως λειτουργεί ανεξάρτητα από τις αισθήσεις, δεν είναι αποτέλεσμα αυτών, αλλά σαφώς έχει κάποια σύνδεση.

Αν όλα όσα έγραψα ισχύουν, τότε δε βλέπω γιατί να μην υπάρχει το φαινόμενο, ο νους να ξεγελάσει τελείως τις αισθήσεις.

Ostria, εάν κατάλαβες τι παρατήρησα, κάνε το κι εσύ και πες μου αν το παρατηρείς κι εσύ.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,

Λες:

quote:
Ωραία λοιπόν, μιας και ανάγεις την συμπεριφορά της φύσης στις ιδιότητες της ύλης (άραγε μόνο η ύλη υπάρχει; να ένα καλό ερώτημα), εγώ σε ρωτάω: πως καθορίστηκαν οι ιδιότητες της ύλης;

Δεν καθορίστηκαν ιδιότητες.
Ύλη και ιδιότητες είναι σύμφυτα. Οι ιδιότητες υπάρχουν επειδή υπάρχει ύλη. Η ύλη υπάρχει επειδή υπάρχουν ιδιοτητες.


Στην ερώτησή μου: "Εάν υπήρχε ύλη στο σύμπαν χωρίς ιδιότητες τότε θα περίμενε τον Θεό σου να της δώσει τους νόμους της. Σωστά;"

Λες:

quote:
Όχι βέβαια. Τον Θεό τον περιμένω πίσω από το καθετί, πίσω από την ίδια την δημιουργία. Τον περιμένω ως σκοπό πίσω από αυτή, όχι απλώς ως Νομοθέτη και καθοριστή της συμπεριφοράς της φύσης.

Έτσι αυθαίρετα;
Ότι και να σου απαντήσει η επιστήμη, εσύ θα ψάξεις να βρεις τον Θεό σου κάπου αλλού. Στο εξηγώ και πιό πάνω!

Ο Hawking αναφέρει τον Θεό για να πει ότι οι απαντήσεις στα ερωτήματά μας είναι μακρυά ακόμη.
Και όσο δεν απαντά η επιστήμη σ'όλα τα ερωτήματα της "δημιουργίας" του κόσμου μας τόσο σπεκουλάρουν οι παπάδες και οι θρησκείες.

Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ σκέφτομαι κάτι άλλο.
Οι μωβ σφαίρες είναι σχεδιασμένες έτσι ώστε να ξεφτίζουν σιγά σιγά το μωβ στο γκρίζο.
Ουσιαστικά με το να επικεντρώνουμε την προσοχή μας στο κέντρο, αρχίζει σιγά σιγά να θολώνει αυτό στο οποίο δεν έχουμε εστιάσει, με αποτέλεσμα να "γκριζαίνει". Δεν γίνεται ποτέ απολύτως γκρίζο, αλλά ξεφτίζει προς το γκρίζο.
Αν ήταν συμπαγείς οι κύκλοι, δεν θα γινόταν το ίδιο.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 20:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν καθορίστηκαν ιδιότητες.
Ύλη και ιδιότητες είναι σύμφυτα. Οι ιδιότητες υπάρχουν επειδή υπάρχει ύλη. Η ύλη υπάρχει επειδή υπάρχουν ιδιοτητες.

Ρε Βασίλη, έχεις βαλθεί να με τρελάνεις; Λες ότι οι ιδιότητες υπάρχουν επειδή υπάρχει ύλη, και η ύλη υπάρχει επειδή υπάρχουν ιδιότητες. Ωραία, τότε ποιο έπεσε πρώτο από την ανυπαρξία στην ύπαρξη;

Και ακόμη δεν έχω πάρει σαφή απάντηση ως προς το γιατί οι ιδιότητες της φύσης είναι αυτές οι οποίες είναι. Μου λες συνέχεια ότι είναι αυτές οι οποίες είναι, επειδή υπάρχει η ύλη, και η ύλη με τις ιδιότητες είναι σύμφυτη.

quote:
Έτσι αυθαίρετα;
Ότι και να σου απαντήσει η επιστήμη, εσύ θα ψάξεις να βρεις τον Θεό σου κάπου αλλού. Στο εξηγώ και πιό πάνω!

Μήπως δεν φταίω εγώ;
Δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ οποιοδήποτε συμπέρασμα βγάλει η επιστήμη, αρκεί αυτό να μου φαίνεται λογικό, και να μην οδηγεί στον πλήρη μηδενισμό, όπως το "είμαστε μια ανακατανομή του τίποτα" του Νανόπουλου.
Ζητάω πολλά τέλος πάντων; Μια λογική απάντηση στο πως είναι δυνατόν να ισχύει η αιτιοκρατία σε μεγάλο βαθμό στο σύμπαν, και για την δημιουργία του να μην ισχύει ζητάω.

quote:
Ο Hawking αναφέρει τον Θεό για να πει ότι οι απαντήσεις στα ερωτήματά μας είναι μακρυά ακόμη.

Καλά, ο Hawking αναφέρει τον Θεό γιατί η μάνα του ήταν στο κομμουνιστικό κόμμα της Μ. Βρετανίας και του 'μεινε άχτι από αυτήν να βγάλει τον Χριστιανισμό άκυρο.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2005, 23:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά επειδή το θέμα μας είναι η μαγεία στην ορθοδοξία, να ρωτήσω πώς βλέπετε το τυπικό της βάπτισης στην ορθοδοξία; (που είναι πολύ διαφορετικό από την καθολική και τις άλλες χριστιανικές εκκλησίες.)
Γιατί κόβει ο παπάς λίγα μαλλιά, γιατί κόβει νύχια; Τι συμβολίζουν αυτά; Περιγράφονται κάπου στην Βίβλο;
Και απ' όσο γνωρίζω δεν είναι ούτε αρχαίο ελληνικό έθιμο (δεν μιλάω για την βάπτιση που είναι τα αρχαία "αμφιδρόμια" αλλά για το τυπικό).

ΑΝ θυμηθω θα ρωτησω τον παπα που ερχεται καμια φορα στο μαγαζι μου ως πελατης θα σου πω λεπτομερειες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 00:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria, καλό.
Το έβαλα σε πρόγραμμα και όπως μπορεί να παρατηρήσει κανείς η ροή είναι ότι ένα ένα κυκλάκι με τη σειρά εξαφανίζεται.
Αν κοιτάμε ένα χρώμα και το πάρουμε από τα μάτια μας, τότε "βλέπουμε" το αρνητικό του χρώμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 10:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Την ερώτηση για την βάπτιση την έβαλα ειδικά πάνω στο θέμα του τυπικού. "Η κουρα συμβολιζει την υποταγη" είπε ο τυχερούλης.
Και το κόψιμο των νυχιών;
Εμένα γιατί αυτά μου θυμίζουν τελετουργική μαγεία;

Πραγματικά οι τυπικές τελετουργίες μπορούν να παρομοιαστούν με μαγεία. Ακόμα και να θεωρηθούν ως "λευκή μαγεία". Θέλω να θυμίσω όμως κάτι: στην ανθρωπότητα οι ιερουργίες έχουν κοινά τα οποία δεν είναι απαγορευτικά μεταξύ τους. Προσεύχονται οι Μουσουλμάνοι, προσεύχονται οι Σιντοϊστές, οι Βουδιστές κτλ. κτλ. Να πουνε λοιπόν οι Χριστιανοί ή οι Ινδουϊστές ότι "Α, εμείς δεν προσευχόμαστε γιατί αυτή είναι ...πρακτική άλλων θρησκειών;" Θέλω να πω ότι μερικά πράγματα είναι σαν ενσωματωμένα στην ανθρώπινη κοινωνική συμπεριφορά για είναι διαθρησκευτικά. Η μαγεία, ως μορφή θρησκευτικότητας (έχει και άλλες μη-θρησκευτικές), προφανώς μοιράζεται πράγματα με θρησκείες και με ιεροτελεστίες του Χριστιανισμού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
El Morya
Νέο Μέλος

Qatar
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 11:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους El Morya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ Schwabe

H εκκλησία χρησιμοποιεί σχεδόν και τις πέντε αισθήσεις του ανθρώπου για να τον υποβάλει και να τον προετοιμάσει για τα διάφορα μυστήρια που λαμβάνουν μέρος μέσα σε αυτην.Τα κεριά και οι εικόνες για την οραση,τα λιβάνια για την οσφρηση,οι ψαλμοί για την ακοη,την θεια κοινωνία για την γεύση κτλ.Ο πιστός μέσα σε όλη αυτήν την κατάσταση καλείται να ανυψωθεί και να πέσει σε βαθιά περισυλλογή με απώτερο σκοπό την ένωση του με το άγιο πνευμα.Δεν διαφέρει λοιπόν πολυ,απο την πρακτική ενός απλού ανθρώπου που προετοιμάζεται για διαλογισμό και .Με δεδομένα τα παραπάνω διατυπώνω την άποψη ότι η εκκλησία δεν χρησιμοποιεί μαγεία-εξαρτάται βέβαια και από τον ορισμό που δινουμε,αλλα μια συμπαθητική γητειά αν θέλετε με σκοπό την ανθυποβολη του πιστου,την προετοιμασία του πνεύματος του για το μυστήριο που επακολουθεί.

Ευχαριστώ.



"Κύκλου Λήξαι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2005, 18:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τι να πω?

Επανέφερα ένα θέμα που πριν 1,5 χρόνο δεν είχε την τύχη ούτε να γεμίσει την πρώτη σελίδα και μέσα σε 4 μέρες γέμισε 4 σελίδες...

Το με "τι" τις γέμισε δε θα το σχολιάσω... επειδή όμως κάποιος άφησε και υποννοούμενα για κάποιους που γράφουν ένα μήνυμα και μετά εξαφανίζονται και μιας και η μόνη τέτοια εδώ μέσα είμαι εγώ θέλω να σας δηλώσω ότι δεν είμαι εγκάθετη. Τελικά δεν ξέρω αν ήταν καλή η ιδέα να το επαναφέρω...

Εγώ απλά έψαγνα ένα ποστ του μέλους "Πασχάλης" που κάποτε πήρε κάπου το μάτι μου για τον αγιασμό και που τότε δεν του είχα δώσει την αρμόζουσα προσοχή... και φυσικά για όλα τα άλα πήρα(?) απαντήσεις εκτός από αυτό που ρώτησα να μάθω

Το θέμα με την τροπή που έχει πάρει δεν με αφορά.

Καλή συνέχεια...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mind_
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 00:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mind_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί κόβει ο παπάς λίγα μαλλιά, Τι συμβολίζουν αυτά?

nomizo oti kapou to grafei stin palaia Dia8ikiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 01:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το "illusion"

quote:
Αλλά, το περίεργο είναι, πως το οπτικό αποτέλεσμα της αποσυγκέντρωσης από το σταυρό (δηλαδή η επανεμφάνιση των ροζ τελειών) δε συμβαίνει ακαριαία με την παύση της συγκέντρωσης στον σταυρό, αλλά μετά από μισό με ένα περίπου δευτερόλεπτο - όπως παρατήρησα!

quote:
Αν όλα όσα έγραψα ισχύουν, τότε δε βλέπω γιατί να μην υπάρχει το φαινόμενο, ο νους να ξεγελάσει τελείως τις αισθήσεις.


Αμαλία μου δεν μπορώ να το επιβεβαίωσω αυτό. Ασε που τα μάτια μου είναι κουρασμένα αυτές τις μέρες και βλέπουν ότι θέλουν έτσι κι αλλιώς! Αλλά πιστεύω ότι νους μπορεί να ξεγελάσει τις αισθήσεις έτσι κι αλλιώς.


quote:
Αν ήταν συμπαγείς οι κύκλοι, δεν θα γινόταν το ίδιο.

Ετσι νομίζω και εγώ. Βοηθάει και αυτό που λέει ο δημήτρης ότι τα μωβ κυκλάκια εξαφανίζονται το ένα μετά το άλλο. Το πράσινο είναι το αρνητικό του μωβ; Πάντως στο τέλος που μένει ένα κυκλάκι που πηγαίνει γύρω-γύρω εγώ δεν το βλέπω πράσινο αλλά σαν να έχει λίγο μωβ στην μία άκρη του (είναι τα κουρασμένα μάτια που σας έλεγα μάλλον!)


Στο θέμα της βάπτισης.
Αυτά που λέει ο anchor και ο El Morya είναι λογικά. Απλώς δεν έχω βρει κάπου αλλού (αλλά δεν έχω ψάξει την ιουδαϊκή τελετουργία της βάπτισης) το κόψιμο των μαλλιών και των νυχιών.
Μου θύμισε αυτό που λένε οι "μάγοι", φέρε μου κάτι δικό του για να τον "δέσουμε" να μείνει μαζί σου για πάντα ή να γυρίσει πίσω...

quote:
επειδή όμως κάποιος άφησε και υποννοούμενα για κάποιους που γράφουν ένα μήνυμα και μετά εξαφανίζονται και μιας και η μόνη τέτοια εδώ μέσα είμαι εγώ θέλω να σας δηλώσω ότι δεν είμαι εγκάθετη


Αστα αυτά εγκάθετη!
Νομίζω ότι αυτό ειπώθηκε κάποια στιγμή για τον Νταβέλη (για το γνωστό θέμα εδώ)... αλλά ο νταβέλης δεν έχει χρόνο τελευταία οπότε δικαιολογείται.
Δεν μας λες τι έλεγε αυτό το μήνυμα για τον αγιασμό;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 01:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί κόβει ο παπάς λίγα μαλλιά, Τι συμβολίζουν αυτά?

nomizo oti kapou to grafei stin palaia Dia8iki



Αυτό που θυμάμαι στην ΠΔ σχετικά με τα μαλλιά είναι η ιστορία του Σαμσών και της Δαλιδά. Ο Σαμσών όμως αντλούσε την φοβερή δύναμή του από τα μαλλιά γι αυτό και του τα έκοψε...

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 01:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι νομίζω και εγώ. Βοηθάει και αυτό που λέει ο δημήτρης ότι τα μωβ κυκλάκια εξαφανίζονται το ένα μετά το άλλο. Το πράσινο είναι το αρνητικό του μωβ; Πάντως στο τέλος που μένει ένα κυκλάκι που πηγαίνει γύρω-γύρω εγώ δεν το βλέπω πράσινο αλλά σαν να έχει λίγο μωβ στην μία άκρη του (είναι τα κουρασμένα μάτια που σας έλεγα μάλλον!)

http://homepages.pathfinder.gr/OrthodoxyCorner/w00t%2Ejpg

Αυτό δείχνει το αρνητικό της εικόνας.
Εγώ δεν τα βλέπω τόσο πράσινα πάντως.
Πρέπει να φταίει αυτό που είπα: η illusion "σβήνει" το χρώμα μέσα στο γκρίζο.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 09:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που θυμάμαι στην ΠΔ σχετικά με τα μαλλιά είναι η ιστορία του Σαμσών και της Δαλιδά. Ο Σαμσών όμως αντλούσε την φοβερή δύναμή του από τα μαλλιά γι αυτό και του τα έκοψε...

Μπορεί, για το... Χόλιγουντ. Η διήγηση ως έχει στο βιβλίο των Κριτών (από τα πιο περίεργα και "σαμανιστικά" της Παλαιάς Διαθήκης) είναι ότι ο Θεός του έδωσε τη δύναμη με τα μαλλιά να είναι κάτι σαν "σύμβολο" υπακοής στον Θεό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2005, 17:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
17 " εφανέρωσε προς αυτήν όλην την καρδίαν αυτού και είπε προς αυτήν, ξυράφιον δεν ανέβη επί την κεφαλήν μου· διότι εγώ είμαι Ναζηραίος εις τον Θεόν εκ κοιλίας μητρός μου. Εάν ξυρισθώ, τότε η δύναμίς μου θέλει φύγει απ' εμού, και θέλω αδυνατίσει και κατασταθή ως πάντες οι άνθρωποι" Κριτές 16: 17-


Απ ότι καταλαβαίνω ήταν αφιερωμένος στον Θεό, από την κύηση του ακόμα. Ηταν Ναζηραίος ή Ναζαρινός και είχε δεθεί με όρκους που περιγράφονται στους Αριθμούς (κεφ 6)

Οι Ναζηραίοι ακολουθούσαν κάποιες απαγορεύσεις στην ζωή τους πχ δεν έπιναν κρασί, δεν ερχόντουσαν σε επαφή με πεθαμένους; και δεν έκοβαν τα μαλλιά τους, μέχρι το τέλος της αφιερώσεως τους όπου τα έκοβαν και τα προσέφεραν στον Θεό.

"4 Πάσας τας ημέρας της αφιερώσεως αυτού δεν θέλει φάγει ουδέν εκ των όσα γίνονται εξ αμπέλου, από φλοιού σταφυλής έως κόκκου αυτής.
5 Πάσας τας ημέρας της ευχής της αφιερώσεως αυτού δεν θέλει περάσει ξυράφιον επί της κεφαλής αυτού, εωσού πληρωθώσιν αι ημέραι, τας οποίας ευχήθη εις τον Κύριον· άγιος θέλει είσθαι, αφίνων τας τρίχας της κόμης της κεφαλής αυτού να αυξάνωσι."


"18 Και ο Ναζηραίος θέλει ξυρισθή την κεφαλήν της αφιερώσεως αυτού εις την θύραν της σκηνής του μαρτυρίου, και θέλει λάβει τας τρίχας της κεφαλής της αφιερώσεως αυτού και επιθέσει επί του πυρός του υποκάτω της ειρηνικής θυσίας.
19 Και ο ιερεύς θέλει λάβει τον εψημένον ώμον του κριού και ένα άρτον άζυμον εκ του κανίστρου, και εν λάγανον άζυμον και θέλει επιθέσει αυτά επί τας χείρας του Ναζηραίου, αφού ξυρισθή τας τρίχας της αφιερώσεως αυτού."


Χμ...


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 10:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
17 " εφανέρωσε προς αυτήν όλην την καρδίαν αυτού και είπε προς αυτήν, ξυράφιον δεν ανέβη επί την κεφαλήν μου· διότι εγώ είμαι Ναζηραίος εις τον Θεόν εκ κοιλίας μητρός μου. Εάν ξυρισθώ, τότε η δύναμίς μου θέλει φύγει απ' εμού, και θέλω αδυνατίσει και κατασταθή ως πάντες οι άνθρωποι" Κριτές 16: 17-
Απ ότι καταλαβαίνω ήταν αφιερωμένος στον Θεό, από την κύηση του ακόμα. Ηταν Ναζηραίος ή Ναζαρινός και είχε δεθεί με όρκους που περιγράφονται στους Αριθμούς (κεφ 6)
Οι Ναζηραίοι ακολουθούσαν κάποιες απαγορεύσεις στην ζωή τους πχ δεν έπιναν κρασί, δεν ερχόντουσαν σε επαφή με πεθαμένους; και δεν έκοβαν τα μαλλιά τους, μέχρι το τέλος της αφιερώσεως τους όπου τα έκοβαν και τα προσέφεραν στον Θεό.
...

Οι Ναζηραίοι πράγματι ήταν "αφιερωμένοι" στον Θεό κι αυτό μπορούσε να είναι για όλη τους τη ζωή, ή για ένα διάστημα - σαν ένα τάμα. Το "ξύρισμα" λοιπόν θα ακύρωνε την αφιέρωση (ως παράβαση των όρκων), και κατά συνέπεια την (όποια) από το Θεό δύναμη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 12:31:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι Ναζηραίοι πράγματι ήταν "αφιερωμένοι" στον Θεό κι αυτό μπορούσε να είναι για όλη τους τη ζωή, ή για ένα διάστημα - σαν ένα τάμα. Το "ξύρισμα" λοιπόν θα ακύρωνε την αφιέρωση (ως παράβαση των όρκων), και κατά συνέπεια την (όποια) από το Θεό δύναμη.


Οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι το συγκεκριμένο τελετουργικό της βάπτισης έχει σχέση με τα παραπάνω, επειδή μας δίνει το αντίθετο αποτέλεσμα (της ακύρωσης της αφιέρωσης), έτσι δεν είναι;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 13:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνωμη οστρια,ξεχασα να τον ρωτησω!ελπιζω να ερθει σημερα να λυθουν οι αποριες ολων!
Αν και ναι,απο οσο θυμαμαι η συγκεκριμενη τελετη ειναι "μαγικη" θα λεγαμε,περιλαμβανει επικλησεις και εξορκισμους καποιοι απο αυτους επαναλαμβανομενοι.Τωρα την ακριβη σημασια ολων αυτων θα προσπαθησω να ξεδιαλυνω με την βοηθεια του παπα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nikostheater
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
332 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 13:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikostheater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.greekamericanmall.com/GreekOrthodoxyGr.htm
στο παραπανω λινκ εξηγει καποια πραγματα στον αφρο,εν ειδη κατηχιτικου..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε δεν μπορούμε να πούμε ότι το συγκεκριμένο τελετουργικό της βάπτισης έχει σχέση με τα παραπάνω, επειδή μας δίνει το αντίθετο αποτέλεσμα (της ακύρωσης της αφιέρωσης), έτσι δεν είναι;
Δε νομίζω να υπάρχει σχέση "ναζηραίων" και βάπτισης. Τα νύχια και τα μαλλιά που κόβονται είναι βέβαιο ότι:
1. Δεν έχουν σχέση με τη βάπτιση των 2-3 πρώτων αιώνων του χριστιανισμού.
2. Είναι προφανώς "δανισμοί" από μαγικές παραδόσεις γιατί η ομοιότητα υπάρχει και δεν υπάρχει καμιά σίγουρη "θεολογική" ερμηνεία ή αναγκαιότητα

ΥΓ. Εκτός πια κι αν από κάποιοι στην εκκλησία μαζεύουν δείγματα DNA εδώ και αιώνες;... ίσως για χάρη τίποτα εξωγήινων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2005, 21:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλλια και νυχια περνουν και οι μαγοι για να φτιαξουν κουκλες που θα ελεγχουν το θυμα που πηραν τα μαλλια και τα νυχια


(δεν νομιζω οτι οι παπαδες φτιαχνουν κουκλακια με τα μαλλια που μαζευουν απλα ειναι χειρονομια οτι το ατομο αυτο ανοικει σε αυτους τωρα
για να ειμαι ποιο σωστος σε αυτον που εκπροσωπουν)


σε ποιο παλια χρονια τα μαλλια και τα νυχια που κοβονταν απο τα μελη
των βασιλικων οικογενιων καιγονταν για να μην πεσουν στα χερια των εχθρων και τους κανουν μαγεια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2005, 00:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nikostheater δεν πειράζει. Ρώτα τον όποτε το θυμηθείς!


quote:
. Είναι προφανώς "δανισμοί" από μαγικές παραδόσεις γιατί η ομοιότητα υπάρχει και δεν υπάρχει καμιά σίγουρη "θεολογική" ερμηνεία ή αναγκαιότητα

ΥΓ. Εκτός πια κι αν από κάποιοι στην εκκλησία μαζεύουν δείγματα DNA εδώ και αιώνες; ... ίσως για χάρη τίποτα εξωγήινων


Αυτό νομίζω και γω... όχι τα περί εξωγήινων!


quote:
μαλλια και νυχια περνουν και οι μαγοι για να φτιαξουν κουκλες που θα ελεγχουν το θυμα που πηραν τα μαλλια και τα νυχια


Βουντού...


quote:
(δεν νομιζω οτι οι παπαδες φτιαχνουν κουκλακια με τα μαλλια που μαζευουν απλα ειναι χειρονομια οτι το ατομο αυτο ανοικει σε αυτους τωρα για να ειμαι ποιο σωστος σε αυτον που εκπροσωπουν)

Το πιό πιθανό είναι αυτό... συμβολικά.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy