ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 01:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Στα πραγματικά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ αποσπάσματα του Τρισμέγιστου Ερμή, δεν θα μπορούσα να αφαιρέσω "ούτε κεραία" ....
Θα μπορούσα όμως να προσθέσω
Στα πραγματικά καταπληκτικό απόσπασμα του Κέλσου (που όταν το πρωτοδιάβασα, το σχόλιο που έκανα δίπλα απο το κείμενο ήταν "Μια πάρα πολύ σωτή διατύπωση που με βρίσκει ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ"), "παρέληψε" ο Θώτ να παραθέσει την τελευταία γραμμή που λέει τα εξής:
Ούτε απειλές εκτοξεύει (ο Θεός) εναντίον τους (του δημιουργημένου κόσμου) γιατί το κάθε τι στο κόσμο κατέχει τη θέση που του αναλογεί (γιατί ΜΕΣΑ στο κόσμο ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ο ίδιος ο Θεός, ή Ουσία που δημιούργησε τον Κόσμο, γι'αυτό και υπάρχει ο κόσμος....

Το έργο του Κέλσου ΑΛΗΘΗΣ ΛΟΓΟΣ είναι ένα έργο που πρέπει να ΜΕΛΕΤΗΘΕΙ απο όλους και να εμβαθύνουμε όσο γίνεται στην ΟΥΣΙΑ του έργου και όχι να μένουμε στους τίτλους και στα ονόματα, τα οποία είναι πολλές φορές ΚΑΙ αλληγορικά ΚΑΙ συμβολικά...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 01:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
"Κέλσος" κερνάει, Κέλσος πίνει

Αστειεύομαι, βέβαια.

Μέσα σε αυτό το Forum συναντώ πολλές φορές πραγματικά την περίεργη, σχεδόν μαγική σχέση, των "ψευδώνυμων" με τους πραγματικούς σοφούς των οποίων δανειζόμαστε αυτά τα ονόματα. Σαν να διαλέγουμε εμείς τα ψευδώνυμα και μετά αυτά να μας εμπνέουν, στο μέτρο, βέβαια των δικών μας περιορισμένων δυνατοτήτων.

Ειδικότερα το έχω δει με τα δύο καλά μέλη, τα οποία έγιναν και Συντονιστές αργότερα, τον "Κέλσο" και αργότερα τον "Πλωτίνο" λόγω της αγάπης τους και της αφιλοκερδούς εργατικότητάς τους μέσα από την συμμετοχή τους στις διάφορες συζητήσεις αυτών των Forums.

Έκανα αυτήν την μικρή παρένθεση στον διάλογο γιατί το είδα σαν μια εσωτερική μου ανάγκη την δεδομένη στιγμή.

Ας προχωρήσουμε....


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 13:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Κατα την άποψή μου, κάνεις λάθος λέγοντας περί ΑΓΑΘΟΤΗΤΑΣ και περί ΕΥΤΑΞΙΑΣ, αλλά που δεν δέχεσαι μέσα στην ΕΥΤΑΞΙΑ την ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ. Δηλαδή αρνήσαι την δυαδική υπόσταση του Παμέγιστου Διός;;;
Την μία εμφανίζεται ΖΩΟΔΩΤΗΣ του κόσμου και την άλλη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΑΣ του.

Όχι βέβαια (Ζεύς/Δίας - διάζευξη/σύζευξη), κι όπως ο Ηράκλειτος έχει πει για τον αΐδιο και άπειρο Κόσμο ότι περιοδικά διαστέλεται (ζωή, εξέλιξη) και συστέλεται (θάνατος, προετοιμασία ζωής) στον αιώνιο τροχό των κοσμικών (θεικών) νόμων.
Όμως η έννοια της "καταστροφής/θανάτου" δεν έχει την ουσία της Ύβρεως ή του "κακού", απλά έτσι πρέπει να γίνει λόγω Ανάγκης (???)

Θα πρέπει όντως μέσα στην κοσμοθωρία σου να εντάξεις την ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ αρνητική όψη της Θεότητας.... σκέψου το λίγο.....
Δεν το βλέπω σαν "αρνητική όψη" της θεότητας (τουλάχιστον όχι όπως οι απλές αυτές λέξεις ορίζουν) διότι δεν πράττει το "αρνητικό" επειδή έτσι το θέλει αλλά λόγω των νόμων που αποσκοπούν στην ευταξία (αν η Ανάγκη ορίσει ότι ένα άστρο πρέπει να καταστραφεί για να διατηρηθεί το υπόλοιπο πλανητικό σύστημα σε αρμονία, θα καταστραφεί χωρίς την αίσθηση του καλού και του κακού).
Δεν ξέρω έχεις διαβάσει τον κινέζικο μύθο για το "Σπαθί του Τάϊα" τον οποίο θεωρώ ενδεικτικό περί της μη αίσθησης του καλού και κακού από τον πολεμιστή. Γι αυτό κι ο Ήρωας ενώ έχει "σκοτώσει" είναι απηλαγμένος από την Ύβρη.

Το ΚΑΡΜΑ έχει να κάνει απλά με την "διασαλευθήσα αρμονία" και την "ισοροπία" που ΚΑΙ τα δύο τα διαταράζουν οι ΠΡΑΞΕΙΣ μας...
Τώρα το "ποίος" τις κατηγοριοποιεί αυτές τις ΠΡΑΞΕΙΣ μας, αυτό στο είπα.
Η ΚΑΡΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ.
Τα μέτρα και τα σταθμά ΦΥΣΙΚΑ, δέν είναι τα δικά μας τα ανθρώπινα, αλλά τα θεϊκά.

Εδώ είναι το μπέρδεμα, γνωρίζουμε ποιά είναι τα μέτρα και τα σταθμά ή
πράττουμε κατά το δοκούν και αφήνουμε τον νόμο να αποφασίσει ??
Μια σκέψη μου για τον νόμο είναι ότι καθώς οι ενάρετοι άνθρωποι ανεβαίνουν πνευματικά τόσο περισσότερο πλησιάζουν το θείο και ωφελούνται από τον νόμο στις επόμενες παλιγεννασίες τους, ενώ οι άλλοι που ακολουθούν αντίθετες ατραπούς απλά συνεχίζουν να είναι αυτό που είναι ....

τον λόγο που ερχόμαστε καιφεύγουμε απο τον γκρίζο αυτό πλανήτη...
Ε ΟΧΙ και γκρίζο ... μια ποίηση σκέτη είναι !

Αλήθεια, ποιός ο λόγος στο να γεννιόμαστε και να πεθαίνουμε;
Το έχετε σκεφθεί;;;

Κέλσε είπαμε να χοντρίνουμε την συζήτηση, αλλά όχι κι έτσι ...

Φίλε Θωθ ίσως η Ελληνική σκέψη (περισότερο ίσως οι Στωικοί) να μην έχουν δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στο "κάρμα" λόγω της Αρετής και της επίγνωσης του εναρέτου βίου μετά από φιλσοφική ζύμωση κι όχι από ανάγκη (???)
Κι από την άλλη ίσως η γνώση του "κάρμα" να είναι καλή για την περετέρω κατανόηση των νόμων αλλά όχι για την προσωπική μου εξέλιξη, πρώτα στήνω τις βάσεις μου με τα γερά θεμέλια της Αρετής και του Ορθού Λόγου και κατόπιν σιγά σιγά με την βοήθεια αυτών αρχίζω την πνευματική εξερεύνησή μου. Ακόμη είμαι στο στάδιο εδραίωσης της Αρετής

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2002, 14:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καταρχάς να ευχαρηστήσω τον Τρισμέγιστο Ερμή για τις φιλοφρονήσεις του, αλλα φίλε μου έχεις ΟΝΤΩΣ δίκιο... Και εγώ έχω κάνει μια τέτοια παρατήρηση με εσένα και να ξέρεις ότι με χαροποιεί ιδιαίτερα....

Φίλε μου Ντίξ, ο Ηράκλητος λέγοντας "Αΐδιο Κόσμο" έκρυψε μέσα σε αυτή τη λέξη πολλά ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ....
Το "Αΐδιο" ΑΝ του μεταφέρεις τον τόνο γίνεται η λέξη "Αιδίο"... και αυτό στην ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, κρύβει ΜΕΣΑ ΤΟΥ την ΜΗΤΡΑ!!!
Η ΜΗΤΡΑ όμως και σαν απλή λέξη (εκτός απο την ιατρική χρήση της) έχει και την έννοια του ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ, του ΑΡΧΕΤΥΠΟΥ, του ΑΡΧΙΚΟΥ...
Πάνω λοιπόν σε μία ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, διαρκώς εμφανίζονται, μεγαλώνουν και στη συνέχεια εξαφανίζονται οι ΚΟΣΜΟΙ....

Αν όμως τη δούμε απο την ιατρική σκοπιά τη λέξη, η ΜΗΤΡΑ είναι που κρύβει το σπέρμα που μεγαλώνοντας (εφόσον έχει ΗΔΗ γονημοποιήσει το ωάριο) ΜΕΣΑ σε αυτή θα ΕΜΦΑΝΙΣΕΙ τη νέα ζωή!!! Και επόμενο είναι πώς ότι γεννιέται, κάποτε θα πεθάνει κιόλας...

Τώρα στα περί ΥΒΡΕΩΣ, τι να σου πώ;;; Δεν κατανοώ πως το εννοής και τι είναι που αυτό σε ενοχλεί;;; Περιμένω διευκρίνηση. Πάντως όπως θα διαπίστωσες, δεν υπάρχουν χυδαίες λέξεις, αλλά χυδαία μυαλά....

Τώρα τα ακριβή μέτρα και σταθμά του ΝΟΜΟΥ, δεν τα γνωρίζουμε, αλλά γνωρίζουμε κάποια απο αυτά, αλλά σχεδόν ΠΑΝΤΑ τα αντιλαμβανώμαστε μεσα απο την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ που διακρίνει τον άνθρωπο...

Αν φίλε μου μπορούσες να "δείς" τι είναι ο πλανήτης μας, τότε η λέξη ΓΚΡΙΖΟΣ είναι πάρα πολύ λίγη για να τον περιγράψει....

Και ναι, θα ήθελα να το χοντρύνουμε το παιχνίδι, ΑΝ μέσα απο το "πάχος" μπορούμε να βρούμε λύσεις και απαντήσεις.... γιατί όχι;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 01:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Φίλε Dix ευχαριστώ γιά τα καλά σου λόγια αν και δεν θα αυτοπροσδιοριζόμουν ως Χριστιανός.Δε με χαλάει όμως ίσα-ίσα θα το θεωρούσα τιμή μου αν μπορούσα να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις του όρου.
Λίγα ακόμα γιά το κάρμα από την Μπλαβάτσκυ:
Στη Δύση,από τότε που η Παγανιστική Σοφία αποκηρυχθηκε-επειδή ξεπήδησε και αναπτ΄υχθηκε από τις σκοτεινές δυνάμεις που υποτίθεται πως βρίσκονταν σε συνεχή πόλεμο και σε αντίθεση με το μικρό φυλετικό Ιεχωβά-η πλήρης και τρομακτική σημασία της Ελληνικής ΝΕΜΕΣΕΩΣ(η κάρμα) ξεχάστηκε εντελώς.Διαφορετικά οι Χριστιανοί θα είχαν αντιληφθεί καλύτερα τη βαθιά αλήθεια οτι η Νέμεσις είναι χωρίς ιδιότητες.Οτι ενώ η φοβερή θεά είναι απόλυτη και αμετάβλητη όπως μία Αρχή,εμείς-έθνη και άτομα-είμαστε που την παρακίνουμε σε δράση και δίνουμε ώθηση στην κατεύθυνση της.Το ΚΑΡΜΑ-ΝΕΜΕΣΙΣ ΕΊΝΑΙ Ο δημιουργός εθνων και θνητών αλλά μόλις δημιουργηθούν,από κει και πέρα αυτα τα ίδια την κάνουν ή έναν οργισμένο Αγγελο ή έναν Αγγελο που ανταμείβει.Ναι:
«Σοφοί είναι εκείνοι που λατρεύουν τη Νέμεση»
όπως λέει ο χορός στον Προμηθέα.Και εξίσου ανόητοι είναι εκείνοι που πιστεύουν πως η θεά μπορεί να εξευμενιστεί με θυσίες και προσευχές,ή να στρέψει τον τροχό της από το δρόμο που έχει πάρει.»
Ελπίζω βέβαια αυτά να μη προσθέσουν στο μένος σου κατά των Χριστιανών,όντας επιρρεπής.
Και αλλού:
«Επομένως,αν κάποιοι είναι ανήμποροι μπροστά σ’αυτούς τους αμεταβλητους νόμους,αυτοί δεν είμαστε εμείς,οι δημιουργοί του δικού μας πεπρωμένου,αλλά μάλλον εκείνοι οι άγγελοι,οι φύλακες της αρμονίας.»
Να συμπληρώσω οτι η Νέμεση ήταν κόρη της Νύχτας και είχε αδελφές τις Μοίρες,τις Εσπερίδες και την Εριδα.Είχε τη φροντίδα να μοιράζει(νέμει)στον καθένα οτι του ανήκε σύμφωνα με την αξία του και τη θέση του.
Φίλε Κέλσο και Πλωτίνε ευχαριστώ γιά τις πληροφορίες.
Όσον αφορά φίλε Κέλσο το ερώτημα γιατί γεννιόμαστε και πεθαίνουμε μπορείς να γίνεις πιό σαφής;
Μία πρώτη προσέγγιση απ’τη μεριά μου είναι οτι δεν γεννιόμαστε ούτε πεθαίνουμε..Καλό ξεμπέρδεμα...
Από την άλλη θα συμφωνήσω με τον Dix οτι ο πλανήτης μας είναι σκέτη ποίηση (βλέπε Ελύτης) αλλά τον έχουμε καταντήσει...σκέτη ποίηση(βλέπε Καρυωτάκης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 10:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε Νάγκουαλ πολύ σωστά παρέθεσες τα περί ΝΕΜΕΣΕΩΣ...
Η ίδια η Μπλαβάτσκυ όμως, στο ΘΕΟΣΟΦΙΚΟ ΓΛΩΣΣΑΡΙ, αναφέρει ότι το ΚΑΡΜΑ "θά" μπορούσε να σχετιστεί με τη ΝΕΜΕΣΙΣ, αλλά ΜΟΝΟ σε ότι αφορά το "κακό κάρμα".
Αυτός φίλε μου Νάγκουαλ ήταν και ο λόγος που δεν συσχέτησα το ΚΑΡΜΑ με την ΝΕΜΕΣΙΣ (τιμωρία)... Μια ΜΟΝΟΛΕΚΤΙΚΗ εΛληνική λέξη στην σανσκριτική λέξη κάρμα νομίζω πως ταιριάζει η ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΗ που είναι απροσδιόριστη σε σχέση με τις έννοιες "ΚΑΛΟ ή ΚΑΚΟ" που άλλωστε είναι σχετικές και υποκειμενικές έννοιες και όχι η ΤΙΜΩΡΙΑ (Νέμεσις).

Αν παρατηρήσουμε όμως στο βάθος τα περί ΝΕΜΕΣΕΩΣ θα μείνουμε ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΟΙ....
'Οπως πολύ σωστα μας παρέθεσες φίλε Νάγκουαλ, η Νέμεσις ήταν ΑΔΕΛΦΗ των Εσπερίδων.
Αυτές ήταν 3 ή 4 νύμφες που είχαν καθήκον να φυλάνε τα ΧΡΥΣΑ ΜΗΛΑ των νήσων Εσπερίδων που ήταν το δώρο της Γής στους γάμους του Δία και της 'Ηρας και που κανένας δεν έπρεπε να τα πάρει.
Χμμμμ μα δε θυμάμαι, δε θυμάμαι που αλλού έχω "ακούσει" για ΜΗΛΑ που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ να τα κόψουν.... που το έχω ακούσει, που το έχω ακούσει...

Βλέπεις φίλε Ντίξ, όταν ΑΦΗΣΟΥΜΕ τον "δογματισμό" και πολύ περισότερο τον "θρησκευτικό φανατισμό" ΜΠΟΡΟΥΜΕ να ανακαλύψουμετην ΚΟΙΝΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΤΩΝ ΜΥΘΩΝ όλων των λαών και όλων των εποχών!!!

Αλλά για να συνεχίσω στα περί των αδελφών της Νεμέσεως, αν λοιπόν ο ΚΑΡΠΟΣ, το χρυσό μήλο, είναι μία ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΚ ΝΟΜΟΥ και "κάποιος" τον παραβιάσει, ΔΗΛΑΔΗ παρακάμψει τις Εσπερίδες που το φυλάνε, τότε αυτός ο "κάποιος" έχει να κάνει με την ΝΕΜΕΣΙΣ και να γιατί και η Μπλαβάτσκυ ΔΕΝ την ταυτίζει με το ΚΑΡΜΑ, αλλά μόνο με την "αρνητική του όψη, το κακό κάρμα", την ΤΙΜΩΡΙΑ....

Η Νέμεσις είχε ακόμα αδελφές τις Μοίρες και την Εριδα!!!
Αν μπεί κάποιος στον κόπο και ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙ τι είναι οι Μοίρες και ποιά είναι η Εριδα, τότε θα έχει μια ΠΛΗΡΗ εικόνα του πώς ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ!!!

Μη σας κουράσω άλλο όμως με την πολυλογία μου...

Πάντα φιλος και εραστης τς Σοφίας,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2002, 15:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΑΚΙΝΘΟΣ
Χαιρετώ όλους τους φίλους!!
Χαίρομαι που βρίσκω αυτό που είχα αφήσει ως αρένα να συνεχίζεται σε μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση!!Ελπίζω έως ότου γυρίσω να μην έχετε χάσει το ενδιαφέρον σας(είμαι ακόμα σε διακοπές)και να σας προλάβω στην αναζήτηση σας!!
Εις το επανιδείν
Υ.Γ. Ένα μικρό σχόλιο για τον φίλο Dix που μου είχε απαντήσει στο ερώτημα μου για το "Έλληνες κατα το θρήσκευμα".Όλοι φίλε προσπαθούμε να γίνουμε ΕΛΛΗΝΕΣ,απλά άλλοι το καταφέρνουν γρήγορα άλλοι αργά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2002, 00:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Φίλε Κέλσο η βαθύτητα της σκέψης σου-όπως έχω δει και σε άλλα topic- με εκπλήσει.To «θεοσοφικό γλωσάρι» δεν το εχω διαβάσει.
θα σε «μαλώσω» όμως γιατί ξέχασες τον δράκο-τον κακό τον Όφι..-που φυλάει τα μήλα στον κήπο των Εσπερίδων.
Μοίρες:Σε απεικόνιση μεταχριστιανικών χρόνων βλέπουμε την Κλωθώ να καταγράφει το ανθρώπινο ριζικό,την Λάχεση να καθορίζει το ωροσκόπιο του ανθρώπου πάνω στην ουράνια σφαίρα με το ραβδί της και την Άτροπο που δείχνει ένα ηλιακό ρολόι(αυτή η άτιμη κόβει το νήμα της ζωής).
Η Έριδα βέβαια έχει τα καλύτερα παιδιά.Πόνος,Λήθη,Λιμός,Μάχες,Φόνοι,Δυσνομία,Όρκος.Δεν της είχε μιλήσει κανένας για αντισύλληψη;
Το άλλο πάλι;Οι Εσπερίδες είναι γνωστές και σαν Ατλαντίδες απ‘το όνομα του πατέρα τους Άτλα και είναι 7 τον αριθμό!!
Και έτσι έχω καταλήξει εγώ ένας Χριστιανός να μιλάω γιά το κάρμα μέσα απο την ελληνική μυθολογια.Και μη χειρότερα!!
Φίλε Dix λές παραπάνω οτι περιμένεις να εδραιώσεις πρώτα την Αρετή και μετα να προχωρήσεις σε πνευματική αναζήτηση!!!!
Οταν την εδραιώσεις να μου πεις και μένα τον τρόπο γιατί εγώ νομίζω οτι δεν εδραιώνεται αλλά αγωνιζόμαστε πάντα γι‘αυτή.
Επίσης θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως θα μπορούσε να υπάρχει μετενσάρκωση (την οποία συζητάς) χωρίς το κάρμα.Δηλαδή εγώ τώρα κάνω 10 φονικά.Στην επόμενη ζωη σφυρίζω ανέμελα και αδιάφορα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2002, 03:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Επππ τώρα εγώ θα σε μαλώσω φίλε μου Νάγκουαλ
Ποίος είπε ότι "ξέχασα" τον Δράκο
ΕΠΙΤΗΔΕΣ δέν τον πρόσθεσα στη παρέα, ΑΚΡΙΒΩΣ για να ΜΗΝ γίνει ο (κατ'εμέ) λάθος συσχετισμός με τον "κακό ΟΦΙ" της Γενέσεως...
Θέλω να πώ πώς ο ΟΦΙΣ της Γενέσεως (ο αναγραμματισμός της λέξης ΣΟΦΙΑ) δεν ήταν ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΚΑΚΟΣ ή αν θέλουμε να μιλήσουμε σε συσχετισμό με την Ελληνική μας Μυθολογία, ο ΟΦΙΣ της Γενέσεως ήταν τόσο κακός όσο μπορεί να ήταν και ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ!!!!

Και επειδή σου κάνει "εντύπωση" το να μιλάς "εσύ ένας χριστιανός" για το κάρμα μέσα απο την Ελληνική μυθολογία, σου υπενθυμίζω ότι όλο αυτό το "ασκέρι" που προανέφερες, ήταν όλα του παιδιά της ΝΥΧΤΑΣ (της θεάς, όχι της εκπομής του Μυλωνά ) την οποία ΝΥΧΤΑ ακόμα και Δίας την φοβότανε!!!
Μαααα αυτό δε μας θυμίζει το πρώτο πρώτο στίχο της Γένεσις που λεει ότι η Γή ήταν ΑΜΟΡΦΟΣ και ΣΚΟΤΟΣ επι του προσώπου της αβύσσου;;;

Την σχέση (ΑΝ υπάρχει) την αφήνω σε εσάς....

Πάντα φίλος προς ΟΛΑ,

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2002, 01:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Και εσύ φίλε Κέλσο παιδί της Νύχτας είσαι αν κρίνω απ‘την ώρα που γράφεις.
Όσον αφορά το ερώτημα σου γιατί γεννιόμαστε και πεθαίνουμε λίγες λέξεις που λένε πολλά απ‘τον αγαπημένο μου Χαλίλ Γκιμπράν:
«Η Γη που ανοίγει διάπλατο το στόμα της γιά να καταπιεί τον άνθρωπο και τα έργα του,είναι ο λυτρωτής των ψυχών μας από τα δεσμά των σωμάτων μας.»
«Και ο Άνθρωπος που θεωρείς τόσο μικρο και αδαή,είναι ο αγγελιοφόρος του θεού που έχει έρθει να μάθει τη χαρά της ζωής μέσα απο τη θλίψη και να κερδίσει τη γνώση από την άγνοια».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2002, 08:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Εκτός της ΝΥΧΤΑΣ είμαι παιδί ΚΑΙ της ΑΥΓΗΣ....
Και πώς τον είπαμε τον "ΑΣΤΕΡΑ ΤΟΝ ΠΡΩΙΝΟ ΤΟΝ ΟΡΘΙΝΟ" της Αποκάλυψης του Ιωάννου (ΚΒ 16);;;
Κάτι μου θυμίζει απο τον ΙΩΒ της Αγ.Γραφής....
Κάτι απο τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΔΕΣΜΩΤΗ του Αισχύλου....
Κάτι απο ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ....

Πάντως φίλε Νάγκουαλ, το έρώτημα είναι ΡΗΤΟΡΙΚΟ και θεωρώ ότι ΑΝ ΔΕΝ έχει απαντήσει κάποιος σε αυτό το ερώτημα μέσα του, τότε ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να προχωρίσει μέσα στην ΜΥΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ... μέσα στην ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ απο όλες τις μυητικές διαδικασίες σε σχέση με αυτές του αρχαίου κόσμου....

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2002, 10:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Η συζήτηση πάει καλά και έχει και πολλές άλλες "λαβές" για διεύρυνση, αλλά φίλοι Κέλσο και nagual για να μην είμαι κι αγενής απλά ενημερώνω ότι για κάποιο διάστημα θα λείψω από τα πάτρια χώματα (εργασία γαρ) και επιφυλάσομαι όταν επιστρέψω να προλάβω να πω κι εγώ τίποτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2002, 14:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Η θέση σου φίλε Ντίξ, θα σε περιμένει... μην ανησυχής....
'Οταν με το καλό επιστρέψεις, θα σε περιμένει και μιά έκπληξη....

Καλά να περάσεις,
Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2002, 23:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Καλησπέρα σας.
Φίλε Κέλσο μπαίνουμε σε ευκόλως παρεξηγίσιμες,από το δογματισμό και την άγνοια, έννοιες...
Τελικά όλα κάτι θυμίζουν...Και το κουτί της Πανδώρας δεν έχει ένα άρωμα «πτώσης»;Αμ ο Δίας που αποφάσισε την καταστροφή των ανθρώπων με κατακλυσμό επειδή είχαν γίνει πολύ κακοί;Βέβαια ο Προμηθέας συμβούλευσε τον γιό του τον Δευκαλίωνα να κατασκευάσει μία κιβωτό...
Μήπως και ο Δευκαλίωνας δεν απαντάται σαν Βαϊβασβάτα ή Ξίσουθρος σε άλλους λαους;
Μήπως αυτά που μας χωρίζουν εμας τους ανθρώπους είναι πιό λίγα απ‘οτι φανταζόμαστε;
Αυτό που ανέφερες γιά την Μυητική διαδικασια της Ζωης είμαι απόλυτα σύμφωνος.
Εχουμε να αντιμετωπίσουμε απίθανους εχθρούς..τον δαίμονα της αλαζονείας,την μεγαλοφυέστατη φιληδονία,την αδράνεια κλπ κλπ...
Καλή δύναμη Αδελφοί

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Samael
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2002, 01:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Samael
Φιλε dix παρακολουθώ εδώ και καιρό τα μηνύματά σου, και την αδυναμία (ή μαλλον, καλύτερα, ΑΡΝΗΣΗ) ορισμένων να συλλάβουν τα λεγόμενά σου.
Μια συμβουλή NEVER MIND THE BOLLOCKS (Φίλε Κελσο περιμένω να μου πεις ποιος αρχαίος (με κεφαλαίο Α;) ημών πρόγονος το ειπε πριν από τους sex pistols :))
Επίσης ενα πολύ καλό βιβλίο για την ιστορικότητα του Ιησού ειναι το ΙΗΣΟΥΣ Ή ΤΟ ΘΑΝΑΣΙΜΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΝΑΙΤΩΝ του Robert Ambelain.

Φιλικά πάντα,

Samael

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2002, 03:17:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Εγώ δεν ξέρω κανένα αρχαίο Ελληνα να μίλαγε Αγγλικά..Αστειεύομαι βέβαια. !!! Ας το "πάρει το ποτάμι", όμως φίλε Samael. Μία παρατήρηση απλώς η συζήτηση "ίσιωσε", με καλή θέληση πιστεύω από όλες τις πλευρές. Ας την διατηρήσουμε σε αυτό το επίπεδο.

" Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 00:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε Σαμαέλ, πρός απάντησή σου, δανείζομαι απο τον Νάγκουαλ, την πολύ ΣΩΣΤΗ (κατ'εμέ) φράση του:
"...μπαίνουμε σε ευκόλως παρεξηγίσιμες,
από το δογματισμό και την άγνοια,
έννοιες..."

Εδώ, παραγματικά, προσπαθούμε να αποβάλουμε τους δογματισμούς, αλλά προπαντώς την άγνοια, απο θέματα και έννοιες που είναι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ για την εξέλιξη μας, την ατομική αλλά και γιατί όχι και την φυλετική...

Περιμένω λοιπόν και εγώ, όπως και ο φίλος μου Πλωτίνος, την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ της αγγλικής φράσης που παρέθεσες, αλλά προπαντώς θα ήθελα αν δεν σου ήταν δύσκολο να μου εξηγήσεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ θέλεις να μας πείς με αυτή τη φραση, που κολλάει δηλαδή;;;;

Φίλε Νάγκουαλ, είμαι και εγώ σύμφωνος μαζί σου στα περί των πολλών περισοτέρων που μας ενώνουν τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, παρά αυτά που μας ΦΑΙΝΕΤΑΙ ότι μας χωρίζουν.....
Αλλά πολύ σοφά είπες ότι ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ και η ΑΓΝΟΙΑ είναι που μας φέρνουν σε αυτή τη ΔΥΣΑΡΕΣΤΗ ΘΕΣΗ και για να είμαι και ακόμα πιό ακριβολόγος, πράγμα που θέλω να με διακρίνει άλλωστε, η ΔΙΠΛΗ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ είναι που μας έχει πετάξει στο βάθρο που βρισκόμαστε...

"...ΕΝ ΟΙΔΑ
ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ..."

δηλαδή

"... ΕΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ, ότι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ..."

ή για να το αποδώσω καλύτερα, ο άνθρωπος σήμερα (αλλά και πάντοτε), δέν ξέρει ότι πραγματικά ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ τίποτα, αλλά με τα σχολεία, τα πανεπιστήμεια κλπ όλοι ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ πώς ΞΕΡΟΥΜΕ!!!!

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2002, 01:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Φίλε Samael να μου επιτρέψεις 2-3 ερωτήσεις.
Η άρνηση ορισμένων να συλλάβουν τα λεγόμενα του Dix που λες να οφείλεται;
Νομίζεις οτι ειναι άσκοπο να πεις τη γνώμη σου σε ώτα μη ακουόντων;
Μήπως είσαι και συ σε σύνδεση με τους Ολύμπιους όπως ο Παλλιγγίνης και μπορείς και δίνεις τόσο φιλοσοφημένες συμβουλές;
Φιλικά πάντα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2002, 16:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Το έχω ήδη προτείνει στο τμήμα ΝΕΑ απο το διεθνές internet, αλλά μιάς και "κολλάει" καλύτερα εδώ, το επαναλαμβάνω.

"ΚΑΤΑ ΓΑΛΙΛΑΙΩΝ - ΦΛΑΒΙΟΣ ΚΛΑΥΔΙΟΣ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ

Πολυ καλό...

http://naos.20m.com/katagalilaiwn.htm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2002, 21:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Καλώς σας βρίσκω και πάλι,
έμαθα ότι όσο καιρό έλειπα ο Ζεύ σας περιποιήθηκε καλά τα μεσημέρια

Γιά να επανέλθω σε κάτι που είχε πεί ο φίλος Κέλσος για τα κοινά στοιχεία που έχουν οι μυθολογίες των λαών. Συμφωνώ ότι μπορείς να δεις αρκετά κοινά σημεία (είτε λόγια είτε ιδεολογικά) σε μυθολογίες διαφόρων λαών (Πολυθεϊστικών), αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση της Ιουδαϊκής έχω κάποιες ενστάσεις.

Ενώ μπορούμε να δούμε ομοιότητες της Ιουδαικής με την Ελληνική, Ασσυριακή, Βαβυλωνιακή, .. μυθολογία πρέπει να λάβουμε υπόψιν και πότε διαδραματίστηκαν τα γεγονότα. Έρευνες έχουν δείξει ότι η βίβλος των Ιουδαίων έχει, το πολύ, συγγραφεί τον 5ο με 4ο αιώνα π.χ.χ. (άλλα δε βιβλία του πολύ μετά την μεταχριστιανική χρονολόγηση), ούτε βέβαια υπήρχε προφορική παράδοση διότι τίποτε δεν αναφέρεται σε κανένα αρχαίο ελληνικό κείμενο (διότι ως γνωστόν η Ελληνική παράδοση ανάγεται πολύ πολύ πιο πίσω και να μην ξεχνάμε επίσης ότι είχαν φτάσει μέχρι Ινδία και Μ.Βρεττανία αιώνες πριν και έιχαν επαφή με όλους τους λαούς τις Μεσογείου - οι δε πρώτοι Εβραίοι σκλάβοι στην Ελλάδα εισήχθησαν γύρω στον 3ο αιώνα).

Θεωρώ λοιπόν την Ιουδαική παράδοση σαν κακό αντίτυπο παραχάραξης διαφόρων μυθολογιών, εξωτερικά περισσότερο επηρεασμένη από Ελλάδα και εσωτερικά περισσότερο από Ασσυροβαβυλωνιακή - ως γνωστόν οι ανατολίτες ήταν ιδιαίτερα δεισιδαίμονες ... ότι θερούσαν άγνωστο ή άπιαστο το δαιμονοποιούσαν εν αντιθέση με τους Έλληνες που πάσχιζαν να το "γνωρίσουν και να το μελετήσουν".

---
Κέλσε θα ήθελα με δύο λόγια την άποψή σου σχετικά με τον μύθο του Επιμηθέα και Προμηθέα.

Χαιρετώ σας και πάλι όλους !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 01:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλώς όρισες και πάλι στη μεταφυσική μας συντροφιά φίλε Ντίξ.
Ελπίζω να πέρασες όμορφα, να ξεκουράστηκες στις διακοπές σου και να γέμισες τις μπαταρίες σου ΕΝΕΡΓΕΙΑ... Προβλέπετε ένας ΠΟΛΥ ΘΕΡΜΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ εδώ μέσα στα Forums...

Για τον Επιμηθέα και Προμηθέα είπα "επι τροχάδην" στο θέμα που έχει ανοίξει ο φίλος μας ο Αχέρωντας με τίτλο ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΗ.
Να η διεύθηνση, ρίξε μια ματιά και πάλι εδώ είμαι για περισότερη συζήτηση...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=425

Πάντως, είναι απο τα ΠΛΕΟΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ πρόσωπα της Ελληνικής Μυθολογίας και ο συμβολισμός τους... απλά ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!

Φίλε μου, πολύ ενδιαφέρον το θέμα των ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΝ ΜΥΘΟΛΟΓΙΩΝ...
Η υποκειμενική μου άποψη είναι ότι ΟΛΕΣ οι μυθολογίες, έχουν γραφεί απο ΜΥΗΜΕΝΟΥΣ και αυτό και μόνο σημαίνει ότι ο "εμπνευστής" ΔΕΝ κατέχεται απο εμπάθειες, ΑΛΛΑ μέσα απο "τα πιστεύω" του ΛΑΟΥ ΠΟΥ ΚΑΘΟΔΗΓΕΙ κάνει την ΑΝΑΛΟΓΗ χρήση των ΑΡΧΙΚΩΝ ΜΗΤΡΩΝ ΙΔΕΩΝ, των ΑΡΧΕΤΥΠΩΝ και πλάθει μια "ιστοριούλα" για να κρύψει ΜΕΣΑ σε αυτή την "ιστοριούλα" τη ΓΝΩΣΗ...
Το παράδοξο είναι ότι έρχονται μετά απο ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ οι "σοφοί" επιστήμονες για να πούν το ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ Ο ΜΥΘΟΠΛΟΚΟΣ!!!!!
ΟΛΟΙ αυτοί οι "σοφοί" είναι άνθρωποι φιλολογίζοντες, που ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ με την ιερότατη επιστήμη των ΜΥΘΩΝ και επειδή ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να εισχωρίσουν σε βάθος, επιπλέουν στην επιφάνεια σαν....
Αυτοί είναι που έχουν σπείρει την σύνχιση ή καλύτερα που πυροδοτούν πολεμικές του "ενός" λαού κατά του "άλλου" για το ποιός είναι ο πρώτος που είπε για το "τάδε" ή "δείνα" θέμα, την ΘΥΣΙΑ π.χ
Ηταν ο Αβραάμ ή ήταν ο Αγαμέμνων;;;
Είδες, ΚΑΙ ΕΣΥ σε αυτή τη ΠΑΓΙΔΑ (θεωρώ) ότι έχεις υποπέσει, λές για το ποιός ήταν ΠΡΙΝ και ποιός ΜΕΤΑ και ποιός ακόμα πιο μετά και σου διαφεύγει το γεγονός ότι ΑΣΧΕΤΑ του ποιός μίλησε πρώτα, δεν αναύεις του ΤΙ ΛΕΕΙ....

Και ο κόσμος, ΑΝΤΙ να παρακολουθεί την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ απο τους "σοφούς" του τι θέλει ο μύθος να μας ΦΑΝΕΡΩΣΕΙ, παρακολουθεί τη διαμάχη για τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ στοιχεία που ΤΙΠΟΤΑ δεν έχουν να προσφέρουν στην ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ και όχι μόνο αυτό, αλλά ΞΕΧΝΑ και την ΟΥΣΙΑ του μύθου και καταλήγει στο να πιστεύει ότι ΟΛΑ αυτά είναι απλά ιστοριούλες για να τρώνε τα παιδιά τα φαγάκι τους!!!

Πολύ περιληπτικά, αυτή είναι η θέση μου για την ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ.

Και πάλι καλώς μας γύρισες φίλε Ντίξ,

Κέλσος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 12:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Κέλσε δεν νομίζω να έχω πέσει στην παγίδα που ανέφερες γιατί δεν ομιλώ ΓΕΝΙΚΑ περί άλλων παραδόσεων αλλά ΕΙΔΙΚΑ για την Ιουδαική.
Τουλάχιστον από τα "γνωστά" τους "ιερά" βιβλία δεν νομίζω ότι κάποιος που μπορεί να δει μέσα από τις παραγράφους μπορεί και να έχει μεγάλο όφελος για τον λόγο που προείπα, ότι δηλαδή είναι κακέκτυπα άλλων παραδόσεων.

Για να μπορέσει να διατηρηθεί και να χρησιμεύει στους αιώνες ένας μύθος πρέπει να είναι αποστάλαγμα της γνώσης και των ιδιαιτεροτήτων ενός λαού που ζει σε συγκεκριμένο χώρο και συνθήκες, σαν άλλο παράδειγμα μπορείς να δεις την ΥΠΕΡΟΧΗ μυθολογία των αυθεντικών κατοίκων της Β.Αμερικής (γνωστοί ως Ινδιάνοι).
Και ξαναλέω ομιλώ περί των γνωστών Ιουδαικών κειμένων που χρησιμοποιού οι Εβραίοι, χριστιανοί και ισλαμιστές και δεν ομιλώ περί των ονομαζομένων αποκρύφων (π.χ. Καμπάλα) διότι τα γνωστά επηρεάζουν τον κόσμο και την συμπεριφορά του.

Σχετικά με την μυθολογία συμμερίζομαι την άποψη του Σαλλουστίου (η παράγραφος είναι από το βιβλίο «Περί Θεών και Κόσμου» σε μετάφραση του Β.Ρασσιά)

Αξίζει να εξετάσουμε, γιατί οι παλαιοί παρέκαμψαν τον λόγο και εχρησιμοποίησαν τους μύθους.
Και το πρώτο όφελος πον ευρίσκουμε να έχουμε από τους μύθους, είναι το ν' αναζητούμε και να μην αφήνουμε τη διάνοιά μας να μένει αργή.
Το ότι οι μύθοι είναι Θεϊκοί, φαίνεται από εκείνους που τους εχρησιμοποίησαν. Οι θεοδίδακτοι από τους ποιητές και οι άριστοι από τους φιλοσόφους και εκείνοι οι οποίοι εθέσπισαν τις Ιεροπραξίες, αλλά και αυτοί οι Θεοί στους χρησμούς εχρησιμοποίησαν τους μύθους.
Το γιατί είναι Θεϊκοί οι μύθοι θα εξετασθεί φιλοσοφικά. Επειδή λοιπόν κάθε όν χαίρεται με ό,τι είναι όμοιό τον και αποστρέφεται το ανόμοιο, είναι λογικό και οι αφηγήσεις για τους Θεούς να είναι όμοιες με εκείνους, ώστε να γίνουν αντάξιες της ουσίας των Θεών και να γίνουν οι Θεοί, ευμενείς προς εκείνους που τις αφηγούνται. Όλα αυτά επιτυγχάνονται μόνον δια μέσου των μύθων.

Οι μύθοι λοιπόν μιμούνται τονς ίδιους τους Θεούς, ως προς την ρητή και άρρητη πλευρά τους, την αφανή και φανερή φύση τους, το σαφές και το ακατάληπτό τους, όπως και μιμούνται την αγαθότητα των Θεών, καθώς όπως ακριβώς και εκείνοι εχάρισαν σε όλους τα αγαθά που παράγουν οι αισθήσεις, αλλά τα αγαθά που παράγει η νόηση στους έμφρονες μόνον, έτσι και οι μύθοι ανακοινώνουν σε όλους ότι υπάρχουν οι Θεοί, αλλά μόνον στους ικανούς να δουν βαθύτερα φανερώνουν το ποιοί ακριβώς είναι αυτοί και ποιές είναι οι δυνάμεις τους.
Και τις ενέργειες των Θεών παρουσιάζουν επίσης οι μύθοι.
Θα μπορούσαμε μάλιστα να ονομάσουμε Μύθο και αυτόν τον ίδιο τον Κόσμο, καθώς μέσα τον τα σώματα και τα πράγματα είναι φανερά, ενώ αποκρύπτονται οι ψυχές και οι νόες. Επιπροσθέτως, αν θελήσει κάποιος να διδάξει σε όλους τους ανθρώπους την αλήθεια για, τους Θεούς, θα προκαλέσει από την μία τον καγχασμό των ανοήτων λόγω της αδυναμίας τονς να την κατανοήσουν, και από την άλλη τη ραθυμία των συγκροτημένων. Ενώ η συγκάλυψη της αληθείας με τους μύθους, δεν επιτρέπει στους πρώτους να καγχάσουν, τους δε δεύτερους εξαναγκάζει στο να φιλοσοφούν.

------
Σχετικά με Επι/προΜηθέα από τα λίγα που διάβασα μάλλον συντονιζόμαστε στο ίδιο μήκος κύματος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 17:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Καταρχήν αγαπητοί φίλοι θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι λογω ενός ευχάριστου προσωπικού γεγονότος και αναχώρησης μου για 20 περίπου ημέρες, θα λείψω απο την παρέα μας. Θα επιστρέψω όμως ελπίζω δριμύτερος.
Στο θέμα μας όμως τώρα. Οι μελετητές σήμερα αποδέχονται ότι τα παλιότερα βιβλία της Βίβλου δεν εκδόθηκαν σε πλήρη μορφή πριν τον 7ο αιωνα π.χ. Δέν σώζεται βιβλικλό κείμενο πρίν τον 3ο αιωνα π.χ.
Σύμφωνα με τον καθηγητή (πρόεδρο της αρχαιολογικής εταιρίας τη Νέας Υόρκης)Greenberger, η εμφάνιση του μυθικού Ισραήλ στη Χαναάν υπήρξε ξαφνική στα τέλη του 14 αιώνα, και στις αρχές του 13 ου π.χ, καιαυτό όχι μετά απο αρκετών αιώνων εξέλιξη απο φυλές σημιτοφώνων ομάδων.
(Ο Αβραάμ ήταν ο πατέρας του Ισαάκ και ο Ισαάκ ήταν ο πατέρας του Ιακώβ. Σύμφωνα με την βίβλο, αυτοί οι Εβραίοι πατριάρχες και οι οικογένειες τους ζούσαν αρχικά στα εδάφη της Χαναάν και της Συρίας. Ο Ιακώβ έιχε 12(!!!) γιούς. Σε μέση ηλικία άλλαξε το όνομα του σε Ισραήλ, έτσι οι γιοί του και οι οικογένειες τους έγιναν οι Υιοί του Ισραήλ, ή οι 12 φυλές. Ο διάδοχος της ευλογίας του Ιακώβ ήταν ο Ιωσήφ που είχε γίνει ο πρωθυπουργός της Αιγύπτου, στον οποίο πήγε ο Ιακώβ ή Ισραήλ προς το τέλος της ζωής του).
Οι πρώτοι Ισραηλίτες μιλούσαν αιγυπτιακά, και προσχώρησαν στις αιγυπτιακές πρακτικές και στη αιγυπτιακή πίστη. Σημειοτέων ότι η εξοδος χρονολογήται γύρω στο 1350 π.χ λίγο μετά την πτώση του μονοθειστη φαραώ Ακενάτων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 19:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Φίλε και συντονιστή "Πλωτίνε"

Να ζήσετε και να ευτυχήσετε.
Καλό... μέλι στο ταξίδι σας

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 21:01:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ φίλε Θωθ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.
Είμαι σίγουρος ότι όταν επιστρέψω η διαδυκτική παρέα μας θα είναι ακόμη μεγαλύτερη, μιάς και το esoterica, συνεχώς κερδίζει φιλους, και αναγνώριση (και αυτό σαφώς δεν είναι τυχαίο). Σε προσωπικό επίπεδο η πρώτη θέση του esoterica, "βαραίνει" τις πλάτες μου μιάς και η επιλογή ως συν- συντονιστή με τιμά ιδιαίτερα, αλλά ταυτόχρονα απαιτεί τόσο γνωσεις, όσο και ήθος που είναι πραγματικά ένας δύσκολος συνδιασμός...Προσωπικά λοιπόν ευχαριστώ και συγχαίρω "εσάς" τους πρωτεργάτες και δημιουργούς αυτού του διαδυκτιακού τόπου, αλλά και όλους τους υπόλοιπους φίλους που συμετέχουν και προάγουν τον διάλογο, μέσα απο τα forum του esoterica.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2002, 23:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλέ μου φίλε Πλωτίνε, τις ευχές μου σου τις έδωσα σε προσωπικό μέιλ που σου έστειλα...
Εδώ απλά τις ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!
Στο θέμα μας τώρα, το ομολογουμένος ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΘΕΜΑ της ΜΥΘΟΠΛΟΚΙΑΣ και των μηχανισμών που μπαίνουν σε λειτουργεία μέσω των ΜΥΘΩΝ.

Καταρχάς, στα λεγόμενα του Πλωτίνου, δεν θα μπώ στο κόπο να ψάξω για επιβεβαίωση, ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ "A priori"
ΟΜΩΣ... αυτά τα λεγόμενα του φίλου μου, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΟΥΝ (κατα την άποψή μου πάντα) τα λεγόμενά μου περί ΠΑΓΙΔΑΣ...

Και ας πούμε λοιπόν ότι "έτσι είναι", ότι οι Εβραίοι ή ορθότερα ο Ισραήλ εμφανίστηκε "ξαφνικά"...
Αυτό απο ΜΟΝΟ του το γεγονός, μπορεί να ΜΗΝ λέει τίποτα!!!
Αν όμως το ΣΥΝΔΙΑΣΟΥΜΕ με ΑΛΛΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ίσως να ανακαλύψουμε "κάτι"...

Αυτό που θέλω να ΤΟΝΙΣΩ, είναι ότι τούς ΜΥΘΟΥΣ, ΔΕΝ πρέπει να τους κοιτούμε ΜΕΣΑ απο πρίσμα, αλλά ΠΑΝΩ απο αυτό.... Το πρίσμα ως γνωστόν, ΑΛΛΟΙΩΝΕΙ την εικόνα!!!

Τώρα στην άποψη του φίλου Ντίξ...
Και μόνο το ότι χρησημοποιείς εισαγωγικά για να αναφερθείς στα ΙΕΡΑ ΚΕΙΜΕΝΑ των Εβραίων, δείχνει τον τρόπο που προσεγγίζεις τους ΜΥΘΟΥΣ. Τα εισαγωγικά ΙΣΩΣ να ταίριαζαν στην ΙΣΤΟΡΙΚΗ έρευνα, αλλά στους ΜΥΘΟΥΣ τα εισαγωγικά ΠΕΡΙΤΕΥΟΥΝ μιάς και αυτό που μας λένε οι ΜΥΘΟΙ, δέν είναι αυτό που ΦΑΙΝΕΤΑΙ....

Ας μιλήσουμε λοιπόν για τα ΑΡΧΕΤΥΠΑ των μύθων, αλλά μην τα μπερδεύουμε με την ΙΣΤΟΡΙΑ...
ΑΑΑΑ και κάτι για την ιστορία...
Την ιστορία, την γράφουν ΠΑΝΤΑ οι νικητές... πόσο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ θα μπορούσε να είναι άραγε;;;;


Ο φίλος σας

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 01:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Το τι είπε λέει ο κος Greenberger θα τα αντιτάξω στο τι λέει ένας ομοεθνής του ο Χέρτζογκ (Ze’ev Herzog), πανεπιστημιακός του Τελ-Αβίβ, σχετικά με την ιστορικότητα της "βίβλου" και τα ψεύδη αλλά και μεθοδευμένη παραπληροφόρηση που ενυπάρχει σε αυτήν (μην ξεχνάμε ότι η κατοχή της παλαιστινιακής γης για την παράνομη ίδρυση του σημερινού Ισραήλ έγινε με βάση την βίβλο !!!! το θέμα δεν είναι ρατσιστικό αλλά ιστορικό και ΝΟΜΙΚΟ).
(http://www.ysee.gr/html/zt_herzog.html)

Γι αυτό ακριβώς χρησιμοποιώ τα εισαγωγικά φίλε Κέλσε διότι ΔΕΝ πρόκειται περί Ιουδαικών μύθων αλλά κλεψίτυπα τουτέστιν σημαίνει ότι η ΟΥΣΙΑ έχει χαθεί χάρι της προπαγάνδας, όσο για τα εσώτερα βιβλία όπως η Καμπάλα μπορεί η Ασσυριοβαβυλωνιακή γνώση να έχει μείνει αλλά είναι κατακριτέα από τα ιερατεία οπότε η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν τα γνωρίζει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 09:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Μα ποιός διαφωνεί;;;
Αλλά και πάλι ΞΑΝΑΤΟΝΙΖΩ.... Αυτά ανήκουν στην ΙΣΤΟΡΙΑ και όχι στην ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ.
Επειδή ομιλούμε για ΜΥΘΟΥΣ, καλό θα ήταν να ΜΗΝ ΤΑ ΣΥΝΧΕΟΥΜΕ με την ιστορία... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Οσο για την ΙΕΡΟΤΑΤΗ προφορική παράδοση των Εβραίων, την ΚΑΜΠΑΛΑ, καλά κάνουν και ΔΕΝ την αποδέχονται, γιατί με αυτόν τον τρόπο, ΕΜΕΙΣ οι ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ & ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΕΣ μπορούμε να ασχολούμαστε με την ΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ χωρίς να έχουμε τις αναμοίξεις των σοβαροφανών επιστημόνων που μπερδεύουν τα.... μπούτια τους!!!

Ο ΜΥΘΟΣ είναι ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ η ΠΡΟΦΟΡΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.... Αυτή είναι που μας ενδιαφέρει... Απο τότε που μπλέχτηκαν οι ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ και οι ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ, όλα αυτά έχασαν ΠΟΛΛΑ απο την ουσία τους, μιάς και προσπάθησαν να τους αποκωδικοποιήσουν ΑΣΧΕΤΟΙ άνθρωποι με τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ και έτσι το μόνο που κατάφεραν είναι αυτό που τόσο παραστατικά μας έδειξε ο φίλος Πλωτίνος με την αναφορά του στον Ισραήλ...

Τα αναφέρεις ΚΛΕΨΙΤΥΠΑ γιατί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ τον μηχανισμό που λειτουργουν οι ΜΥΘΟΠΛΟΚΟΙ και έχεις ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ, δίκιο.
Αλλά δεν έχεις μπεί στην ουσία......

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2002, 16:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Φίλε Κέλσε γνωρίζω πολύ καλά τι γράφει η Ιουδαική βίβλος αλλά ίσως το βλέπεις αποσπασματικά και δεν βλέπεις ολόκληρη την εικόνα αλλά τέλος πάντων δεν θα επιμείνω σε αυτό διότι δεν είναι τόσο ουσιώδες (και από την άλλη ο καθείς μπορεί να έχει ιδία άποψη και θέση) όσο την απόρριψη πλέον των μύθων από τα "θρησκευτικά κατεστημένα".

Δεν είναι περίεργο λοιπόν όταν π.χ. στην Ελλάδα χιλιάδες χρόνια πριν οι μύθοι διδάσκονταν στα γυμνάσια αλλά μετά την επικράτηση των "μονοθειστικών" δογαμτικών θρησκειών όλα αυτά είναι στο πυρ το εξώτερον; γιατί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2002, 01:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Φίλε μου Ντίξ, με μπέρδεψες τώρα!!!
Μααα αν δέν κάνω λάθος, οι μύθοι διδασκόντουσαν...
Το θέμα μου είναι ΠΩΣ διδασκόντουσαν...

Και τότε στα Αρχαία χρόνια, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έκανε ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ των μύθων, όπως και ΣΗΜΕΡΑ.
Απλά μετέφεραν απο γενιά σε γενιά απο το στόμα του δασκάλου στα αυτία των μαθητών τις ιστορίες, ΑΛΛΑ ο αποσυμβολισμός τους ήταν (και είναι) μια ΜΥΗΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ και ΟΥΔΕΠΟΤΕ διαδασκόταν στο πλήθος...

'Οσο για τα περί ΜΟΝΟΘΕΪΣΤΙΚΩΝ θρησκειών, δε νομίζω ότι κατήργησαν κάτι, απλά το ΕΞΕΦΤΕΛΙΣΑΝ ακόμα πιό πολύ απο τους "προηγούμενους", του πολυθεϊστές, το αποδυνάμωσαν εντελός και το έκαναν να μοιάζει σαν... παραμυθάκι!!!
Το γεγονός όμως... παραμένει.
Στα χέρια του κάθε ένα ερευνητή είναι το τι στάση θα τηρήσει απέναντι στους ΜΥΘΟΥΣ.

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy