ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 13:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια παρατήρηση για τον athakandr,χωρίς παρεξήγηση.
Είμαι Βλάχος στην καταγωγή και θέλω να σου ξεκαθαρίσω κάτι.
Οι Βλάχοι είναι φυλή,όπως οι Σαρακατσάνοι
οι Καραγκούνηδες
οι Τσάμηδες(που τώρα σήκωσαν παντιέρα)
οι Αρβανίτες
κλπ.
Η καταγωγή των Βλάχων δεν έχει ξεκαθαριστεί
και αποτελεί σημείο σύγκρουσης μεταξύ πολλών ερευνητών.
Η βλάχικη επικράτεια είναι στα ορεινά των Γρεβενών
στη Θεσσαλία,σε αρκετά μέρη της Στερεάς,ακόμη και στην Πελοπόννησο μπορείς να βρεις αρκετούς.
Κατεξοχήν,κατοίκησαν στα ορεινά χωριά όπως η Σαμαρίνα,Αβδέλλα,Σμίξη,
Περιβόλι,Δεσκάτη κλπ.,τα περισσότερα εκ των οποίων
βρίσκονται στον ορεινό όγκο της Πίνδου
και πολύ κοντά στο θεσπέσιας ομορφιάς τοπίο της Βάλια Κάλντα
(Ζεστή Κοιλάδα στη γλώασσα μας),που έχει ανακυρηχθεί
Εθνικός Δρυμός για την αναπαραγωγή της αρκούδας.
Η γλώσσα μας είναι καθαρά λατινογενής,μοιάζει με τα ρουμάνικα
καο εξακολουθεί να παραμένει ζωντανή.
Στη συνείδηση των Αθηναίων,βλάχος είναι ο επαρχιώτης.
Από την άλλη όμως,πολλοί Αθηναίοι έχουν δει την επαρχία μέσω της οθόνης του υπολογιστή τους.
Χρακτηριστικά,ένας συνομήλικός μου Αθηναίος(δεν είμαι και πολύ μεγάλος),κάποτε είπε το εξής αμίμητο-"πήγα στο χωριό του πατέρα μου και μάντεψε τι είδα"
"τι είδες?"
"κατσίκα!"
"συγχαρητήρια"είπα με θλίψη.
Ο Λαζόπουλος,αν και Λαρισαίος έχει κάνει πολύ κακό στα παιδιά της πρωτεύουσας σχετικά με τους Βλάχους.
Όπως και να'χει το πράγμα,καλά είναι να μη χρησιμοποιείς τη λέξη Βλάχος,ως υποτιμητική,γιατί δεν είναι τέτοια από μόνη της.
Πολύ φιλικά,
ένας Βλάχος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 14:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άλλες φυλές όμως παρουσιάστηκαν πιό εξελιγμένες διανοητικά και παρήγαγαν πολιτισμό.

Δεν το πιάνεις ε; Από τη στιγμή που έχεις πολιτισμό εξ ορισμού υπερβαίνεις τα ένστικτα. Τα ένστικτα καθορίζονται από το DNA, ο πολιτισμός όχι. Τα ένστικτα δε μπορούν να δώσουν πολιτισμό, παρά μόνο μέσω της υπέρβασής τους. Συνεπώς τα έθνη που δημιούργησαν πολιτισμό δεν το οφείλουν αυτό στο DNA τους.

Edited by - junk95 on 30/03/2004 14:17:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 15:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oύφ! Μετά από την ανάγνωση όλων των ευφάνταστων και "αποκαλυπτικών" μηνυμάτων περί ελληνικού DNA λυπάμαι που θα σας χαλάσω ξανά το όνειρο...

Πρέπει να σταματήσουμε να μασάμε διαρκώς αυτή την καραμέλλα περί ελληνικού γονιδιόματος.(Ωϊμέ! τι άλλο θα ακούσω η δύσμοιρη ελληνίς...)

Το έχω ξαναπεί αλλά πολύ "αριστοτεχνικά" η επιλεκτική σας μνήμη το "απέρριψε" (γιατί άραγε?) ότι όταν ρώτησα για το θέμα αυτό έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι καθηγητής Γεννετικής και Βιολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών γέλασε και με αποπήρε: Πως εγώ η τόσο έξυπνη και σοβαρή κοπέλλα κάθομαι και δίνω βάση σ'αυτές τις βλακείες που ακούγονται(φήμες που θέλουν τον καθηγητή να'ναι μέλος Σιωνιστικού κύκλου όπου τα "παίρνει" χοντρά ελέγχονται...
Επίσης ο ίδιος μου είπε ότι αυτά που ακούγονται προωθούνται από συγκεκριμένους κύκλους με πολύ συγκεκριμένους πολιτικούς στόχους...

Για την ιστορία: Oλα τα σκυλιά που είχα στο παρελθόν ήταν πάντα αδέσποτα που μάζεψα απ'το δρόμο και εκπαίδευσα μόνη μου αλλά αυτό δεν τα εμπόδισε να με βγάλουν ασπροπρόσωπη σε διαγωνισμό φέροντάς μου 2 βραβεία...

Συγνώμη για την παρένθεση... μπορείτε να συνεχίσετε ανενόχλητοι τον ύπνο του Δικαίου...

Υ.Γ. Η υποφαινόμενη δεν έχει Ιουδαϊκή καταγωγή οπότε στηρίξτε αλλού την επιχειρηματολογία σας για να της απαντήσετε...(π.χ. έλλειψη διδακτορικού...)


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 30/03/2004 16:00:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 22:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon
quote:
Το έχω ξαναπεί αλλά πολύ "αριστοτεχνικά" η επιλεκτική σας μνήμη το "απέρριψε" (γιατί άραγε?) ότι όταν ρώτησα για το θέμα αυτό έναν πολύ καλό μου φίλο που είναι καθηγητής Γεννετικής και Βιολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών γέλασε και με αποπήρε: Πως εγώ η τόσο έξυπνη και σοβαρή κοπέλλα κάθομαι και δίνω βάση σ'αυτές τις βλακείες που ακούγονται(φήμες που θέλουν τον καθηγητή να'ναι μέλος Σιωνιστικού κύκλου όπου τα "παίρνει" χοντρά ελέγχονται...
Επίσης ο ίδιος μου είπε ότι αυτά που ακούγονται προωθούνται από συγκεκριμένους κύκλους με πολύ συγκεκριμένους πολιτικούς στόχους...

Για την ιστορία: Oλα τα σκυλιά που είχα στο παρελθόν ήταν πάντα αδέσποτα που μάζεψα απ'το δρόμο και εκπαίδευσα μόνη μου αλλά αυτό δεν τα εμπόδισε να με βγάλουν ασπροπρόσωπη σε διαγωνισμό φέροντάς μου 2 βραβεία...

Συγνώμη για την παρένθεση... μπορείτε να συνεχίσετε ανενόχλητοι τον ύπνο του Δικαίου...




Διότι ο ύπνος του δικαίου ξεκινάει απο ψηλά .
Διότι ενώ οι καθηγητές έχουν δεί μόνο το 5% του ανθρώπινου γονιδιώματος εκφέρουν γνώμη για το υπόλοιπο 95% λες και το είδαν μπροστά τους και το κατανόησαν....
Οι επιστήμονες είναι και αυτοί άνθρωποι . Τις περισότερες φορές ξεκινούν την έρευνα μόνο και μόνο για να "επιβεβαιώσουν" μιά υποκειμενική τους θέση. Τους κατανοούμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 22:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avalon,
Ο διαγωνισμος που αναφερεσαι δεν εχει καμμια σχεση με το θεμα μας.
Ο καθηγητης σου ας ασχολειτε με την βιολογια και την γενετικη και να αφησει τις Πολιτικες επιστημες ...
Και ας πουμε οτι ειναι ετσι και εχουν-εχουμε συγκεκριμενους πολιτικους στοχους,ποιο ειναι αυτοι οι στοχοι σου ειπε(μηπως μαθουμε και εμεις)

Junk,
Ο Μωαμεθ ο 1453 ειχε μπομπαρδες (κατι παραπανω απο τα υπερσυγχρονα βομβαρδιστικα των ΗΠΑ) παρ'όλα αυτα το ενστικτο επικρατησε.
Αλλα γιατι να πηγαινουμε τοσο μακρια ,οι ΗΠΑ ειναι μακραν πρωτοι στον"πολιτισμο" αλλα τα αποτελεσματα τα βλεπουμε.

Και μην ξεχνατε ειμαστε ρατσιστες οσο ειναι και οι υπολοιποι λαοι,εκτος αν νομιζετε οτι οι Αμερικανοι,Γερμανοι,Αγγλοι,Σκωτοι,Ιρλανδοι,Ιταλοι,Ισπανοι,Πορτογαλοι,Ελβετοι,Ρωσσοι,Κινεζοι,Γιαπωνεζοι,Αραβες,Ισραηλινοι,κλπ δεν ειναι.
Τα παντα σε αυτον τον κοσμο στηριζονται στις διαφορες (εγω δεν ειμαι ηλιθιος εσυ εισαι,εγω εχω σπουδασει εσυ οχι ,εγω ειμαι πλουσιος εσυ φτωχος κλπ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2004, 22:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ασπρίγια

quote:
Είμαι Βλάχος στην καταγωγή και θέλω να σου ξεκαθαρίσω κάτι.
Οι Βλάχοι είναι φυλή,όπως οι Σαρακατσάνοι
οι Καραγκούνηδες...............
οι Τσάμηδες

Αν αποδεχτείς το "Δόγμα" ότι δεν υπάρχουν φυλές ασπρίγια, τότε το να λές ότι είσαι Βλάχος ισοδυναμεί με το να λές "είμαι ένα τίποτα"
Προσωπικά σε συγχαίρω που επιλέγεις να αυτοπροσδιορίζεσαι αντί να αυτοαποπροσδιορίζεσαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 10:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avalon,Ο διαγωνισμος που αναφερεσαι δεν εχει καμμια σχεση με το θεμα μας.
Ο καθηγητης σου ας ασχολειτε με την βιολογια και την γενετικη και να αφησει τις Πολιτικες επιστημες ...
Και ας πουμε οτι ειναι ετσι και εχουν-εχουμε συγκεκριμενους πολιτικους στοχους,ποιο ειναι αυτοι οι στοχοι σου ειπε(μηπως μαθουμε και εμεις)

Perseus μάλλον ή έχεις διαβάσει πολύ επιπόλαια τα γραφόμενα των άλλων εδώ μέσα ή έχεις προμηνύματα αλτσχάϊμερ...

1) Τη "συζήτηση" για τα σκυλιά-φύλακες ράτσας την άνοιξε ο steelspring

2) O καθηγητής δεν είναι καθηγητής ΜΟΥ αλλά καθηγητής σε εκατοντάδες μαθητές σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ και όχι στο Λύκειο της γειτονιάς και απέτρεψέ μου να πω ότι η δική του άποψη είναι πιο αξιόπιστη από ενός ταξιτζή(Φουράκης) και ενός πολιτικού(Καρατζαφέρης). Οταν θα φτάσεις και συ μετά από 2-3 μετανσαρκώσεις να γίνεις καθηγητής πανεπιστημίου μπορείς να μιλάς και να σε λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη...(για το συγκεκριμένο θέμα εννοώ γιατί για άλλα μπορεί ο καθένας μας να ληφθεί σοβαρά υπόψη)

3) Οσο για τους πολιτικούς στόχους του θέματος αυτού ...έξυπνος είσαι κάτι θα έχεις καταλάβει...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 11:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
steelspring,αν και δε σε καταλαβαίνω,εν τούτοις θα δεχτώ τα συγχαρητήρια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2004, 12:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν αποδεχτείς το "Δόγμα" ότι δεν υπάρχουν φυλές ασπρίγια, τότε το να λές ότι είσαι Βλάχος ισοδυναμεί με το να λές "είμαι ένα τίποτα"

Γιατί; Δυνητικά σημαίνει ένα σωρό πράγματα:
-Ότι πιθανόν μιλάει τα αρωμουνικά.
-Ότι έχει ακούσει 2-3 παραμύθια και θρύλλους από μπαμπάδες, γιαγιάδες κλπ.
-Ότι έχει καταγωγή από την περιοχή της Πίνδου.
-Ότι έχει έρθει σε επαφή με τα καταπλητικά τραγούδια των Βλάχων.

...γενικά σημαίνει ότι ανήκει σε μια πολιτισμική ομάδα, πιθανόν και με συγκεκριμένα εξωτερικά χαρακτηριστικά. Δε σημαίνει τίποτα βιολογικά, γιατί μπορεί κάλλιστα ο πατέρας του να ήταν π.χ. Κρητικός που υιοθετήθηκε από Βλάχους. Φυσικά μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα γιατί οι Βλάχοι της νέας γενιάς συνήθως έχουν αποβάλλει την ιδιαίτερη πολιτισμική τους ταυτότητα, όντας πλήρως ενσωματωμένοι στην ελληνική κοινωνία. Ακόμα κι έτσι όμως, το "βλάχικο DNA" του δεν τον εμπόδισε να αποκτήσει μη-βλάχικη πολιτισμική ταυτότητα. Αυτήν την ταυτότητα την αποκτάς μόνο αν μεγαλώσεις ανάμεσα σε Βλάχους με το βλάχικο τρόπο ζωής και αυτό ανεξαίρετα από το DNA σου.

Και κάτι ακόμα: υπάρχουν φυλές. ΑΛΛΑ:
1) Δεν ταυτίζονται με κανένα έθνος.
2) Δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο όσο ισχυρίζεσαι.

Όταν αναφερόμαστε σε φυλές, αναφερόμαστε απλά σε έναν όχι ιδιαίτερα σημαντικό τρόπο κατηγοριοποίησης των ανθρώπων με γνώμονα τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά. Η κατηγοριοποίηση αυτή σημαίνει ελάχιστα για το σύνολο των φυσικών χαρακτηριστικών των ανθρώπων και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ για τα πολιτισμικά χαρακτηριστικά. Στο απέδειξα αυτό με συγκεκριμένα παραδείγματα και επιστημονική τεκμηρίωση. Τι έχεις να αντιπροτείνεις (πέρα από τις τεραστίου επιστημονικού κύρους απόψεις των τσοπάνηδων);

Ούτε η επιστήμη βρίσκεται σε τόσο βαθιά άγνοια για το DNA όσο ισχυρίζεσαι:

http://www.gdb.org/

Και ακόμα και αν ξέραμε μόνο το 5%, αυτό δε σημαίνει ότι το υπόλοιπο 95% έχει τίποτα υπερφυσικές ιδιότητες ή λειτουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο (π.χ. κατορθώνοντας να μεταβιβάζει τη συγκίνηση όταν ακούμε τον εθνικό ύμνο)!

Το θαύμα του DNA είναι ότι λειτουργεί με τον ίδιο ακριβώς μηχανισμό είτε πρόκειται για βακτήριο είτε για άνθρωπο. Αυτό και μόνο θα έπρεπε να αποθαρρύνει τους ρατσιστές από την αναζήτηση τεκμηρίωσης για τις απόψεις τους στη γενετική επιστήμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 07:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και κάτι ακόμα: υπάρχουν φυλές. ΑΛΛΑ:
1) Δεν ταυτίζονται με κανένα έθνος.
2) Δεν παίζουν τόσο σημαντικό ρόλο όσο ισχυρίζεσαι

Συμφωνώ ότι υπάρχουν φυλές.
Συμφωνώ ότι δεν ταυτίζονται φυλή και έθνος
Το άν παίζουν σημαντικό ρόλο ο καθένας απο μας θα το κρίνει αναλόγως με την εμπειρία του τις γνώσεις του κλπ.

Όμως θα προσθέσω κάτι .
Όντως έχει μικρή σημασία η φυλή σε διοικητικό επίπεδο , αλλά ως ένα όριο.
Εμείς που ζούμε στο κράτος Ελλάδα , έχουμε την συναίσθηση του πολίτη.
Έχουμε την συναίσθηση του έθνους (κάτι πολύ ευρύτερο απο την φυλή και απο το κράτος) , αλλά και την συναίσθηση της φυλής .
Κάποιοι είναι Κρήτες κάποιοι είναι Αρβανίτες (δεν συγχέω το Αλβανός με το Αρβανίτης), κάποιοιείναι Βλάχοι κάποιοι είναι Πόντιοι κλπ.
Όμως κανένας δεν λέει :"Α κοίτα, εγώ είμαι Πόντιος (πχ), δεν είμαι Έλληνας.
Η αλήθεια είναι ότι κάθε φυλή διακλαδίζεται σε υποφυλές και ενδεχομένως σε υπουποφυλές.
Δεν βλέπω δα και κανένα κακό στο να έχει ο καθένας την φυλή του να την υποστηρίζει , να την διατηρεί και να την υπερασπίζεται.
Σαφώς η φυλή (και το έθνος) Χριστιανικά δεν έχει σημασία καθότι πρόκειται για οικουμενική θρησκεία .
Σαφώς η φυλή στέκεται εμπόδιο , και αστάθμητος παράγοντας στην πολιτική.
Το να πώ ότι υπάρχουν φυλές , ίσως έχει θρησκευτικό ή πολιτικό αντίκτυπο , αλλά δεν αποτελεί πολιτική ούτε θρησκευτική άποψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 10:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avalon,
Δεν νομιζω οτι ο steelspring κομπασε για τις ικανοτηρες του στην εκπαιδευση των σκυλων....

Αδιαφορω παντελως αν ο καθηγητης ειναι Πανεπιστημιου η οχι ,οπως αδιαφορω και για την αποψη του στα πολιτικα θεματα,το οτι ειναι καθηγητης Γενετικης δεν τον κανει ειδημονα στις πολιτικες επιστημες .Και αν θελει να τον παουμε σοβαρα ας μας πεις το ονοματακι του η τις εργασιες του πανω στο θεμα να "ριξουμε καμμια ματια" οποτε εχουμε χρονο.
Δεν πιστευω στις μετενσαρκωσεις οποτε μην κουραζεσαι.
Πιθανοτατα δεν θα εχεις γνωρισει και πολλους καθηγητες Παν/μιου απο κοντα γιατι αν ειχες δεν θα τους χρησιμοποιουσες ως παραδειγμα.Εχω την ευτυχια να γνωρισω δυο πολυ μεγαλους επιστημονες στην Ελλαδα, εκτος του αντικειμενου τους ουτε στην τουαλετα δεν μπορουν να πανε μονοι τους......

Οσο για τους πολιτικους στοχους ,εξηγησε μου σε παρακαλω γιατι δεν εχω καταλαβει ,εκτος βεβαια αν δεν γνωριζεις και εσυ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:43:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Avalon,Δεν νομιζω οτι ο steelspring κομπασε για τις ικανοτηρες του στην εκπαιδευση των σκυλων....

1oν) Το όνομά μου είναι Avallon και όχι Avalon
2ον) Το όνομα του καθηγητή είναι Παναγιώτης Κατσώρης
3ον) Αν από το παραπάνω απλούστατο μήνυμα το μόνο μου πήρες ήταν οι ικανότητές μου στην εκπαίδευση σκύλων συγνώμη αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν σου εξηγήσω περί πολιτικών σκοπιμοτήτων θα καταλάβεις? Εγώ θα σου δείχνω το φεγγάρι και συ θα κοιτάς το δάχτυλο... και δεν θέλω να πάει χαμένος ο χρόνος μου...

Υ.Γ. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος - θα σε εκπλήξω - αλλά πάει στην τουαλέττα μόνος του (ναι ξέρω είναι δύσκολο να το πιστέψεις...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 11:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
steelspring,δεν είναι και τόσο άσχετο
η καταγωγή με το διοικητικό επίπεδο,όπως αναφέρεις.
Αρκεί να δεις ΤΙ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ είναι οι ψηφοφόροι του Σουφλιά,
οι ψηφοφόροι του πρώην υπουργού Οικονομικών Φαρμάκη και
οι ψηφοφόροι του Καστανίδη.
Τα ονόματα είναι εντελώς τυχαία και ενδεικτικά.
Αν ΔΕΝ υπήρχαν Βλάχοι,ο Φαρμάκης ΔΕΝ θα ήταν υπουργός
και η πολιτική-και διοικητική- κατάσταση,θα ήταν εντελώς διαφορετική.
Επίσης,πολύ ευχαρίστως να καλέσω εδώ τον φίλο μου τον Αλκιβιάδη
και να του απευθύνεις την ερώτηση:τι είσαι?Έλληνας ή Πόντιος?
Θα δεις τι θα σου απαντήσει.
(για την ιστορία,ο κος Σουφλιάς είναι Σαρακατσάνος και ο κος Καστανίδης Πόντιος).
Για πολλούς ανθρώπους,η καταγωγή-και η φυλή-σημαίνουν πολλά.
Για άλλους όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8odwris
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 12:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8odwris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To θεμα ειναι απο που κραταει η σκουφια μας ρε σεις??? η ο ΡΑτσισμος σε ολες του της ΜΟΡΦΕΣ?? μηπως το χασατε λιγο????????

Πρεζες... υπαρχουν πολλες ΔΕΝ ειναι μονο η ΗΡΩΙΝΗ, η Ηρωινη ΟΜΩς ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!! αυτη ειναι η ΜΟΝΗ διαφορα!!!!


Edited by - 8odwris on 01/04/2004 12:32:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 12:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tη καλημέρα μου σε όλους τους συμμετέχοντες στο topic,

Σε κάποιο μύνημα σου ασπρίγια λες:

"Επίσης,πολύ ευχαρίστως να καλέσω εδώ τον φίλο μου τον Αλκιβιάδη
και να του απευθύνεις την ερώτηση:τι είσαι?Έλληνας ή Πόντιος?
Θα δεις τι θα σου απαντήσει."

Aπό περιέργεια και μόνο, τι θά απαντήσει;

πάντα φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
267 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 13:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαίνεται τελικώς ότι οι μαστροποί του πνεύματος, πιστοί στην... «πολιτική ορθότητα», έχουν τόσο θολώσει την ψυχονοητική λειτουργία του λαού μας, ώστε το κάθε όργιο παρακρούσεως των δημοκρατικών τενεκέδων να φαντάζει σαν Ιερή Αγελάδα. Τέτοια είναι η έκταση της αθλιότητος , ώστε οι διάφοροι πίθηκοι του Συστήματος ( που πιστά το υπηρετούν), εμβολίμως επιστρατευμένοι, μολύνουν και το Πνεύμα και το ψυχικό μας «αίμα» - τη Φυλετική μας Ψυχή ! Λογικώς αναπόφευκτο βέβαια, αφού δεν υπάρχει κάποια φυσική ιεραρχία στην «κοινωνία» μας, αλλά μόνο κάποια δήθεν «πνευματική» ηγεσία που προάγει το Σύστημα, επιβιώνοντας άνετα μέσα σ’ αυτό – ως βασικός στυλοβάτης του. Και το αποτέλεσμα μιας τέτοιας καταστάσεως το περιγράφει καταπληκτικώς ο μεγάλος Αλ. Ρόζεμπεργκ στο μεγαλειώδες έργο του «Μύθος του ΧΧ αιώνος» : «Συνέπεια της καταστροφής της σώφρονος βουληφόρου φυλετικής ψυχής είναι, κατόπιν, είτε ένα "κοσμοθεωρητικών" αξιώσεων συμπεφυρμένο ιντελλεκτουαλιστικό-μαγικοπροληπτικό θεμελιακό σύσσωμα ή, η ρωγμώδης διάσταση σε αν-ούσιο ατομικισμό αφ’ ενός και στην απρόσωπη ενστικτώδη μονολιθικότητα καί σπασμωδική αεικινησία του εξυβριδισμένου (μπαστάρδου) όχλου αφ’ ετέρου.»

Τί κι αν ηττήθηκαν οι οπαδοί του περιβαλλοντικού καθορισμού (ντετερμινισμού), οι διάφοροι λαμαρκιστές, όχι μόνον οι μαρξιστές τύπου Λυσσένκο, αλλά και αυτοί της Δύσεως, συχνά Εβραίοι (Boas, Kamin, Lewontin, Gould κλπ) και το μόνο που τους έμεινε είναι η ρατσιστοφοβία... Ανακάτεψαν την Βιολογία με κίβδηλες κοινωνιολογίες και εξαμβλωματικές ωραιοποιημένες παραλλαγές του μαρξισμού δημιουργώντας έτσι έναν πραγματικό αχταρμά ψευδο-γνώσεως, πιστό στο ισοπεδωτικό Σύστημα.
Είναι γεγονός ότι – και μετά την πρόσφατη αποκρυπτογράφηση του ανθρωπίνου γονιδιώματος - οι φυλετικές διαφορές αντιστοιχούν στο 0,1% του γονιδιώματος μεταξύ ανθρώπων. Κατά 99,9% είμαστε όλοι ίδιοι... Και κατά 99% ένας π.χ. Έλληνας είναι ίδιος με έναν χιμπατζή του είδους Pan paniscus (ο γνωστός έξυπνος πίθηκος). Όμως, αυτό το 1% είναι και το μέρος που εντοπίζονται οι σημαντικές εκείνες διαφορές που συνδέονται με την αναμφιβόλως αβυσσαλέα ποιοτική υπεροχή! Εξ άλλου είναι γνωστό και στον υποψήφιο ακόμη σπουδαστή Βιολογίας ότι για όλα τα είδη, η γλώσσα του γενετικού κώδικος είναι κοινή: όμως δεν προλαβαίνει φαίνεται η ισχνή νόηση των διαφόρων «ερμηνευτών» να τα ξεδιαλύνει και «μπερδεύονται» με την ερμηνεία τέτοιων ποσοστών !

Ας μη μας προκαλεί έκπληξη το πόσο ανερμάτιστοι και κούφιοι εμφανίζονται οι διάφοροι «επιστήμονες» της παρακμής. Είναι και το άγχος, βλέπετε, εξαργηρώσεως της «πολιτικής ορθότητος» - αλλά, πάντοτε και προ παντός η απουσία ανδρισμού και πνευματικού έρματος. Όλα αυτά, συνδυαζόμενα με την προσκόλληση στα εγκαθιδρυμένα δόγματα, αποδίδουν εκπληκτικά αποτελέσματα! Τέτοια είναι η θλιβερή θέα διαφόρων «καθηγητών», οι οποίοι σπεύδουν να μας «διαβεβαιώσουν» ότι δήθεν δεν υφίστανται φυλετικές διαφορές (και από τα ΜΜΕ) – και το κάνουν κατά τρόπο που δείχνει όχι μόνο ασχετοσύνη και υστερόβουλο «ορθοπολιτικό» ζήλο, αλλά και μια επιθετικώς διάχυτη διανοητική θολούρα και υστέρηση ! Όλα αυτά μου θυμίζουν – σε τυπική αναλογία - την εικόνα κάποιου «επιστήμονα» και «οικολόγου» της Γερμανικής παρακμής, που σε μια εκπομπή της TV, είχε βγεί έξω στη Φύση, σε ένα δασσωμένο φαράγγι διαρρεόμενο από ένα ρυάκι, που έπρεπε να δρασκελίσει ο κακόμοιρος, ο οποίος δεν μπορούσε να αποκρύψει πόσο ξένος και αταίριαστος ήταν, σαν κάτι τεχνητό και θνησιγενές, προς αυτήν ακριβώς τη Φύση, της οποίας υποτίθεται ότι μας απεκάλυπτε τα μύχια... μυστικά !!! Όμως, στο αντιπνευματικό, αντεθνικό και αντιφυλετικό μας Σύστημα, η «πνευματική ηγεσία» μας, είναι όλος αυτός ο εσμός μικρόψυχων ακαδημαϊκών τρωκτικών λακέδων (πολιτικώς «ορθών»), που αποτελούν πιστά αντίγραφα των «αφεντικών» τους εν είδει εγκρίτων εγγυητών της σάπιας πραγματικότητος που μας σερβίρεται καθημερινώς! Μιας πραγματικότητος, που αν καταρεύσει θα καταπλακώσει αφεντικά και υπηρέτες, ακόμη και τους παρατρεχάμενους χαρτοποντικούς της ασχετοσύνης τους ! Αλλά όσο κι αν η υποκατάσταση των δασκάλων του Έθνους μας από διάφορους ξιππασμένους ανθυπο-μέτριους αποτελεί Υβρη, πρέπει να αναγνωρίσουμε και στη μετριότητα τα δίκαιά της... Γι αυτό και ο Μέγας Ηράκλειτος είπε «ΒΛΑΞ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΙ ΠΑΝΤΙ ΛΟΓΩΙ ΕΠΤΟΗΣΘΑΙ ΦΙΛΕΙ»...

Ας γνωρίζουν όμως ότι ο παρηκμασμένος και άρρωστος κόσμος, έχει μπροστά του δύο μόνο δρόμους: την απόλυτη σήψη ή την πλήρη κάθαρση και τη Ζωή.


Edited by - ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ on 01/04/2004 13:58:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 17:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης,πολύ ευχαρίστως να καλέσω εδώ τον φίλο μου τον Αλκιβιάδη
και να του απευθύνεις την ερώτηση:τι είσαι?Έλληνας ή Πόντιος?
Θα δεις τι θα σου απαντήσει.

Μπράβο Ασπρίγια, σωστότατη επισήμανση κατα τη γνώμη μου...
Όσοι φίλοι νοιάζονται για αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον ζήτημα, και τα διλήματα που δημιουργεί, μπορούν να διαβάσουν ένα πολύ καλό άρθρο εδώ:
http://www.trapezounta.com/article10.htm
Κατα τη γνώμη μου δείχνει πόσο πολυδιάστατο είναι το θέμα...


=====

Πασχάλη είσαι εδώ;

Εσύ ήσουν καλός με τις εσωτερικές αναλύσεις ονομάτων, αν θυμάμαι καλα...

Έχω ένα που με δυσκολεύει - το "Ιωνας" εντάξει, μάλλον σημαίνει Έλληνας, το "Παρμένος" όμως, δεν το καταλαβαίνω... Τί να σημαίνει άραγε;

Κ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 17:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Επίσης,πολύ ευχαρίστως να καλέσω εδώ τον φίλο μου τον Αλκιβιάδη
και να του απευθύνεις την ερώτηση:τι είσαι?Έλληνας ή Πόντιος?
Θα δεις τι θα σου απαντήσει.
--------------------------------------------------------------------------------


Μπράβο Ασπρίγια, σωστότατη επισήμανση κατα τη γνώμη μου...
Όσοι φίλοι νοιάζονται για αυτό το εξαιρετικά ενδιαφέρον ζήτημα, και τα διλήματα που δημιουργεί, μπορούν να διαβάσουν ένα πολύ καλό άρθρο εδώ:
http://www.trapezounta.com/article10.htm
Κατα τη γνώμη μου δείχνει πόσο πολυδιάστατο είναι το θέμα...



Τελικά είναι εκπληκτικό το ότι συμφωνούμε σε περισσότερα πράγματα απο όσα νομίζουμε.
Όσο για το πολυδιάστατο του θέματος , πρός τι η έκπληξις;
Δεν είναι η πρώτη φορά που το κράτος ενεργεί με ανθελληνικό τρόπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2004, 21:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το πολυδιάστατο του θέματος , πρός τι η έκπληξις;
Δεν είναι η πρώτη φορά που το κράτος ενεργεί με ανθελληνικό τρόπο.
Aυτό ξαναπέστο!
Αλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 00:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avalllon(σου χρωσταγα ενα)
Οπως αφηνω να εννοηθει ,ουτε εσυ γνωριζεις αυτους τους πολιτικους σκοπους ,ολα τα αλλα ειναι παιδικα κολπακια...
Ο τριχρονος γιος μου παει στην τουαλετα και τραβαει και το καζανακι...

Τριχες κατσαρες....

Τωρα μολις σκεφθηκα οτι πληρωνω και μερος απο τον μισθο του με τους φορους μου,γαμω την κοινωνια μου...


Edited by - Perseus on 02/04/2004 00:23:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 02:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαίνεται τελικώς ότι οι μαστροποί του πνεύματος, πιστοί στην... «πολιτική ορθότητα», έχουν τόσο θολώσει την ψυχονοητική λειτουργία του λαού μας, ώστε το κάθε όργιο παρακρούσεως των δημοκρατικών τενεκέδων να φαντάζει σαν Ιερή Αγελάδα. Τέτοια είναι η έκταση της αθλιότητος , ώστε οι διάφοροι πίθηκοι του Συστήματος ( που πιστά το υπηρετούν), εμβολίμως επιστρατευμένοι, μολύνουν και το Πνεύμα και το ψυχικό μας «αίμα» - τη Φυλετική μας Ψυχή !

Είχα σταματήσει λίγο από το συγκεκριμένο forum γιατί ο Admin μαλλον φοράει παρωπίδες ... Καλό θα ήταν Admin, ανάλογες συμβουλές να απευθύνεις και σε εκείνους που αρχίζουν να υβρίζουν.

----------
Αλλά τώρα επανέρχομαι για να συμφωνήσω σε με τον ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ και να υπερθεματίσω.

Και όσο και αν το DNA μπορεί να φαίνεται παρόμοιο, υπάρχει και το πνεύμα, έτσι δεν είναι.

Και όσοι ανάγουν την μεγαλουργία στις ιδανικές συνθήκες, λανθάνουν, γιατί το ελληνικό πνεύμα είναι παντών συνθηκών, και στις καλές και στις κάκές συνθήκες.

Είναι σαφές και προφανές, αλλά θα πρέπει κανείς να βλέπει καθαρά για να το δει, πως υπάρχει διαφορετικότητα μεταξύ των φυλών. Δεν είναι όλοι οι λαοί ίδιοι.

Υπάρχει ένα συλλογικό ελληνικό πνεύμα, μία ελληνική γλώσσα και ιστορία, υπάρχει ελληνικό αίμα και ελληνική ψυχή. Υπάρχει το Ελληνικό Έθνος.

Μπορούμε δηλ. να συγκριθούμε με τους απολίτιστους Τούρκους που σε καμία εποχή δεν κατάφεραν ούτε ένα στίχο να γράψουν, με τους Ευρωπαίους που ότι έχουν γράψει και πει (πλην εξαιρέσεων) είναι αντιγραφή των ελληνικών κειμένων, με τους Αμερικάνους που έχουν ως ιδανικό το Αμερ. όνειρο;

Οι Έλληνες πάντοτε διέφεραν σε όλα τα θέματα. Είοναι τόσο εμφανής η διαφορά, σαν τη μέρα με τη νύχτα.

Άλλο που η δήθεν πνευματική ελίτ είναι ανύπαρκτη, άλλο που έχει γίνει πλύση εγκεφάλου για δήθεν ισότητα, άλλο που υπάρχουν και οι κάθε λογής απάτριδες και ξεφωνημένοι διεθνιστές, που παπαγαλίζουν τη γαλλική τους παιδεία.

Οι απλοί άνθρωποι, οι απλοί Έλληνες, από την ύπαιθρο και τα χωριά αποτελούν ζωντανά παραδείγματα της πνευματικής ελληνικής υπεροχής. Οι περισσότεροι δίχως μεγάλη παιδεία, δίχως πολλές ευκαιρίες, αλλά ψυχικά, ηθικά και πνευματικά ανώτεροι όλων.

Φιλικά, athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 13:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι γεγονός ότι – και μετά την πρόσφατη αποκρυπτογράφηση του ανθρωπίνου γονιδιώματος - οι φυλετικές διαφορές αντιστοιχούν στο 0,1% του γονιδιώματος μεταξύ ανθρώπων. Κατά 99,9% είμαστε όλοι ίδιοι... Και κατά 99% ένας π.χ. Έλληνας είναι ίδιος με έναν χιμπατζή του είδους Pan paniscus (ο γνωστός έξυπνος πίθηκος).


95%. Σε βρίσκω λίγο πίσω. Πάντως και πάλι μου αρέσει που δίνεις μυθικές διαστάσεις στο 0,1% (που στο κάτω-κάτω αφορά αποκλειστικά εξωτερικά χαρακτηριστικά) και ταυτόχρονα αγνοείς το πολύ μεγαλύτερο ποσοστό γενετικών διαφορών που εμφανίζεται ανάμεσα στα μέλη της ίδιας φυλής. Τι έγινε, αυτές δεν παίζουν ρόλο;

quote:

Ας γνωρίζουν όμως ότι ο παρηκμασμένος και άρρωστος κόσμος, έχει μπροστά του δύο μόνο δρόμους: την απόλυτη σήψη ή την πλήρη κάθαρση και τη Ζωή.

Σιγά, θα σου σκιστεί κανένα καλσόν. Άσε μας ρε Παρμενίωνα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2004, 13:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπορούμε δηλ. να συγκριθούμε με τους απολίτιστους Τούρκους που σε καμία εποχή δεν κατάφεραν ούτε ένα στίχο να γράψουν, με τους Ευρωπαίους που ότι έχουν γράψει και πει (πλην εξαιρέσεων) είναι αντιγραφή των ελληνικών κειμένων, με τους Αμερικάνους που έχουν ως ιδανικό το Αμερ. όνειρο;


Όχι. Όλοι αυτοί μας έχουν αφήσει έτη φωτός πίσω (και δεν κάνετε και τίποτα για να βελτιωθούν τα πράγματα όσο επαναπαύεστε στο ανώτερο DNA σας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 00:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο οτι βλεπω ο Σκορπιος μπορει να ειναι ο Μενες η ο Αχα η ο Ναρμερ πολλα μειμπις βρισκω, παντως το Σκορπιος μεταφραζεται "something like Srqt."
Χαος
Πιο πολυ μπροβληματιζει οτι δεν μπορω να βρω τις δυναστειες του Μανεθωνος στο ιντερνετ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 02:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο οτι βλεπω ο Σκορπιος...

Ενδιαφέρον, αλλά μάλλον ήθελες να το βάλεις σε άλλο τόπικ . Κάνε την καλή να το ποστάρεις εκεί για να το συζητήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 10:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Oπως αφηνω να εννοηθει ,ουτε εσυ γνωριζεις αυτους τους πολιτικους σκοπους ,ολα τα αλλα ειναι παιδικα κολπακια...

O μόνος για τον οποίο θα σου συνιστούσα να'σαι σίγουρος είναι ο εαυτός σου...και αυτό με επιφύλαξη. Για τους άλλους ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι γνωρίζουν τι δε γνωρίζουν και πολύ δε περισσότερο τι πιστεύουν...
quote:
Ο τριχρονος γιος μου παει στην τουαλετα και τραβαει και το καζανακι...
Aν μ'αυτό θέλεις να μας πεις ότι του έδωσες σωστή ελληνική παιδεία συγχαρητήρια που τα κατάφερες!...
quote:
Τριχες κατσαρες....

Τρίχες ναι το καταλαβαίνω... αλλά κατσαρές γιατί?
quote:
Τωρα μολις σκεφθηκα οτι πληρωνω και μερος απο τον μισθο του με τους φορους μου,γαμω την κοινωνια μου...
Φίλε μου τι να πω τώρα? Αν σου πήρε τόσα πολλά χρόνια να το συνειδητοποιήσεις... αυτό μου λέει πολλά...

Κάποιοι φωνάζουν και ωρύονται για κακοποίηση της ελληνικής γλώσσας μέσω του μονοτονικού και χωρίζουν τους πραγματικούς ελληνες σε βαθμίδες...ανάλογα με το αν:

-Γνωρίζουν την αρχαία ελληνική
-Γνωρίζουν σωστή ορθογραφία
-Γνωρίζουν πολυτονικό
-Γνωρίζουν μονοτονικό

Εσύ σε ποια από τις παραπάνω κατηγορίες ανήκεις γιατί το ΑΤΟΝΙΚΟ σύστημα δεν το κατέχω ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ασπρίγια
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Aruba
166 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 00:08:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ασπρίγια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους.
Συγγνώμη dolixopodos,που καθυστερώ να απαντήσω σε κάτι που με ρώτησες.
Αν λοιπόν ρωτήσεις το φίλο μου τον Αλκιβιάδη,
"τι είσαι?Έλληνας ή Πόντιος",
θα σου απαντήσει,χωρίς περιστροφή "Πόντιος".
Είναι Πόντιος από αρχαιοτάτων χρόνων,
με καταγωγή από την Τραπεζούντα,από πατέρα κι από μητέρα,
μεγάλωσε όμως σε χωριό της Ελασσώνας Λάρισας.
Το εξής παράδοξο συμβαίνει με αυτό το χωριό εκεί πέρα.
Το χωριό είναι δύο χωριά,τα οποία χωρίζονται παό τον κεντρικό δρόμο.
Το πάνω χωριό λέγεται Γαλανόβρυσο και το κάτω Στεφανόβουνο.
Αλλά ενώ είναι ένα χωριό,όμως,οι κάτοικοι το έχουν χωρίσει στα δύο.
Γιατί?
Οι κάτοικοι του Στεφανόβουνου,είναι ΟΛΟΙ ποντιακής καταγωγής.
Οι κάτοικοι του Γαλανόβρυσου,είναι
Χασιώτες (από τα όρη Χάσια και Αντιχάσια,πίσω ακριβώς από
τον ορεινό όγκο του Ολύμπου και προς Δυσμάς)
καθώς και Βλάχοι(όπως εγώ).
Τώρα,επειδή πολλές κοπέλες από το κάτω χωριό,
το Ποντιακό δηλαδή,τυχαίνει να ερωτεύονται-και να παντρεύονται-
άντρες από το πάνω χωριό, το Ελληνικό,αναπόφευκτο
είναι
τα παιδιά να είναι μισά-μισά και τα παιδιά των παιδιών τους ένα τέταρτο και τρία τέταρτα και ούτω καθεξής.
Το δε θέμα της φυλετικής καταγωγής,
είναι πολύ περισσότερο έντονο,αλλά και ευδιάκριτο
στην Ελληνική επαρχία,όπου ζω κι εγώ.
Στην Αθήνα,ο κόσμος έχει χάσει λίγο την επαφή με τα της καταγωγής.
(από την άλλη φίλε dolixopodos,εγώ όταν ερωτώμαι τι είμαι
δε λέω "Βλάχος",αλλά Έλληνας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perseus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 00:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perseus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για αυτο σου λεω οτι αυτα ειναι παιδικα κολπακια ,αν ειχες μια γνωμη θα την αποκαλυπτες και σε εμας τους πτωχους,αλλα δεν ξερεις απλως δημιουργεις εχθρους για να δικαιολογησεις τον δικο σου ρατσισμο.


Επισης του μαθαινω να μην πεταει σκουπιδια στον δρομο ,να τσακιζει οποιον τον παρενοχλει ,να αγαπαει την πατριδα του και αλλα τετοια φασιστικα.

Ειμαι ενδιαμεση κατασταση ,εφαρμοζω το ατονικο συστημα με ορθογραφια του 1980-82 ...ειναι κακο?

Οι τριχες πρεπει να ειναι κατσαρες για να ειναι μπερδεμενες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 10:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To δικό μου φασισμό?
"Παιδικά κολπάκια"?
Ξέρεις κάτι φίλε?
Δε δίνω δεκάρα για το τι πιστεύεις για μένα...αλλιώς θα προσπαθούσα να σε πείσω για το αντίθετο...
Nothing personal απλά δε θα παίξω αυτό το παιχνίδι.GAME OVER!

Y.Γ. Οσον αφορά το αν έχω γνώμη... ΕΧΩ και την ξέρουν οι παλιότεροι και αυτοί που συμμετείχαν μαζί μου σε παρόμοιες συζητήσεις στο παρελθόν. Δεν μ'αρέσει να επαναλαμβάνομαι αν και οι Λατίνοι έλεγαν: Dis scribit dis leggit... Ηρθα μίλησα και απήλθα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 17:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr:
"Είχα σταματήσει λίγο από το συγκεκριμένο forum γιατί ο Admin μαλλον φοράει παρωπίδες ... Καλό θα ήταν Admin, ανάλογες συμβουλές να απευθύνεις και σε εκείνους που αρχίζουν να υβρίζουν."

athakandr, με εκπλήσσεις!! Βέβαια, τις "κατηγορίες" για παρωπίδες και τα τοιαύτα τις έχω αντιμετωπίσει αρκετές φορές έως τώρα... Δεν νομίζω πως είναι ένα ζήτημα που αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ. Να αποδείξω το άτοπο τέτοιων ισχυρισμών για παράδειγμα. Δεν βρίσκω τον λόγο πραγματικά...

Πάνω απ'όλα βέβαια με εκπλήσσει το παράδειγμα που χρησιμοποιείς για να στοιχειοθετήσεις το "επιχείρημά" σου! Αναφέρεσαι σε μηνύματα που κατατέθηκαν 3 ημέρες μετά την Προειδοποίησή μου, αναφέρεσαι σε υβρισμούς και όπως φαίνεται παραβλέπεις τις δικές σου "τοποθετήσεις".

Να σου θυμίσω λοιπόν...
athakandr - 29/03/2004 : 01:39:24:
"... Το στοματάκι σου είναι πολύ μεγάλο και βρώμικο για κοριτσάκι και ζέχει. Μην ασχολείσαι μαζί μου γιατί (δεν με ξέρεις κατ' αρχήν) και γιατί δεν είσαι τίποτα παραπάνω από ένα σκατό που την είδε ξαφνικά ότι μπορεί να πει μια μαλακία και να νομίσει πως κάτι λέει.

... Εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί σου. Αυτά για τα πτυχία ήταν στο πλαίσιο μιας άλλης συζήτησης και δεν είχαν τον σκοπό που προσέδωσαν κάτι κομπλεξικά ζώα σαν εσένα."

Και πιστεύω θα θυμάσαι τι είχα πει στο μήνυμά μου:
"athakandr, τελευταία προειδοποίηση!! Δεν νομίζω πως μπορούμε να ανεχτούμε τα Υποτιμητικά σου Σχόλια προς άλλα Μέλη των Forums!

Σχετικές, αλλά όχι ανάλογες, προειδοποιήσεις φυσικά ισχύουν και για όλα τα Μέλη που έχουν εμπλακεί σε... παρεκτροπές."

Βλέπεις τώρα ότι αναφέρομαι σε "παρεκτροπές" και άλλων μελών; Πλην όμως οι δικές σου(όπως η παραπάνω) ήταν πιστεύω... "ασύγκριτες".

Οι προειδοποιήσεις εξακολουθούν να υφίστανται πάντως! Εννοείται προς όλους όσους έχουν κάποιο μερίδιο ευθύνης.

Κρατάω το θέμα ενεργοποιημένο για την ώρα... Ένας από τους λόγους είναι γιατί πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσουν όσοι το επιθυμούν γιατί θα πρέπει(ήτοι, "γιατί θα ήθελαν") να υπάρχει μια Συζήτηση στα Forums του ESOTERICΑ που να τιτλοφορείται με το "ΚΑΤΑ ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ", όμως να φιλοξενεί τόσες καταφανώς ρατσιστικές και υπερ-εθνικιστικές απόψεις, εννοώ απόψεις που τοποθετούν έναν λαό ή ένα έθνος σε θέση ποιοτικής υπεροχής σε σύγκριση με άλλους λαούς και μάλιστα με έμμεσες προτάσεις αλλαζονικής και "απαιτητικής" στάσης(εάν όχι ακόμη χειρότερων τάσεων από απόψεως ηθικής) απέναντί τους;

Σας παρακαλώ, λύστε μου αυτήν την απορία!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy