ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 16:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι εννοεις οταν λες οτι " η σκεψη ειναι αναγκαιο κακο?" , χωρις σκεψη θα ειχαμε την επιγνωση της υπαρξης μας ? θα καναμε χρηση καποιας αλλης ιδιοτητας μας ? αυτο εννοεις ? και ποιας ιδιοτητας ?

επισης οταν λες " να απαλαγεις απο τα υλικα δεσμα " δεν δημιουργει (ας το πως ετσι) καποιο προβλημα , οταν η φυση μας ειναι υλικα ? να απαλαγουμε απο το σωμα μας δηλαδη ? χωρις σωμα ομως υπαρχουν και πως ? εγω παντως αντι τις λεξης " απαλαγη " , θα εβαζα την λεξη "κατανοηση" δηλαδη οτι ΠΡΕΠΕΙ (οκ δεν μαρεσει το πρεπει αλλα τι να κανω) να "καταναοησουμε" τα υλικα "δεσμα" μας (οκ δεν με ενοχλει και το τοσο το δεσμα αν και το θεωρω λαθος, ισως το "φυση" να ηταν ποιο καλο)

το να κατανοησουμε την φυση μας λοιπον , μηπως ειναι το ζητουμενο ? και για να βαλω και ολα τα "πνευματικα" που καποιοι πιστευουν (και καλα κανουν λογος δεν μου πεφτει) , μηπως πρωτα πρεπει να κατανοησουμε , καταλαβουμε την φυση μας και μετα να παμε παραπερα ?

αποριες που γεννηθηκαν απο τις δυο προτασεις του φιλου

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να απαλλαγείς από τα υλικά δεσμά ίσως να είναι το ζητούμενο.

Η σκέψη είναι απλά ένα αναγκαίο κακό.



Ti εν-νοείς..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...



Για πέςςςς...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 19:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ βλέπω την ανάγκη για σκέψη έτσι ώστε να μειωθεί το ενδιαφέρον για τα πρόσκαιρα υλικά αγαθά.

Το κακό πάλι δεν το βλέπω πουθενά.Η πνευματική ανύψωση του ανθρώπου είναι σκοπός "ιερός".Η σκέψη είναι η δίοδος,το μέσον.Η επιφάνεια που όλη αυτή η αναζήτηση θα εκτυλίσσεται είναι η ύλη.Αλλιώς γιατί να κάνουμε λόγο για ήθος,χαρακτήρα,αρετές αν αυτά δεν διαδραματίζονται και δεν παίρνουν σάρκα και οστά στον κόσμο;

Δεν καταλαβαίνω γιατί δαιμονοποιείται έτσι η σκέψη από μερικούς.Αναγκαία είναι,κακιά όμως όχι...απεναντίας θα έλεγα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:08:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειχα διαβασει καπου (δεν θυμαμαι που) το εξης

"ο εγκεφαλος ειναι του διαβολου μεσω αυτου ο διαβολος μας επιρεαζει
η καρδια ειναι του θεου , μεσω αυτης επικοινωνει ο θεος μαζι μας

επομενως πρεπει να ακουμε την καρδια και να μη δινουμε σημασια τον εγκεφαλο"

το παραπανω εξηγει (για μενα) αυτο που ισχυριζονται πολλοι

μονο που υπαρχει κατι το παραλογο (παλι για μενα) , η καρδια ΔΕΝ μιλαει , η καρδια ειναι ενας μυς που δεν κανει τιποτα αλλο απο το να τροφοδοτει με αιμα το σωμα , προφανως αυτος που εγραψε/ειπε το παραπανω αγνοουσε την "φυση" του ανθρωπινου σωματος , κατι που αγνοουν ΚΑΙ σημερα ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ που ασχολουνται με τα "εσωτερικα" (οπως τα εννοει ο καθενας) και κατω απο αυτο το πρισμα επιμενω στο οτι εαν ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΜΑΣΤΕ οτι αλλα και εαν υπαρχει ή δεν υπαρχει , δεν θα μπορεσουμε ποτε να το βρουμε

και θα φερω ενα παραδειγμα για χιλιοστη φορα, ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΙ ΤΟΝ ΘΕΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ πειτε μου που ειναι ο θεος? (και μιλαω για ανθρωπο που απο την μια μερα στην αλλη βρεθηκε να τρεχει στα βουνα και στα λαγκαδια , σε εκκλησιες και μοναστηρια γιατι ηταν ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ και ο θεος του μιλουσε, ενα χαπακι και ηρθε στα ΙΣΙΑ ΤΟΥ ή στα στραβατου εαν θελετε αλλα το ιδιο μου κανει εμενα)

εαν δεν εξηγησω το πως λειτουγρω , το παιζει ολο αυτο το ΠΡΑΜΑ που λεγε ΣΩΜΑ - ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ και πως επηρεαζει - επηρεαζεται , πως θα ειμαι σε θεση να διακρινω τι ειναι η σκεψη? εαν ειναι κακη ή καλη ? και ποιος ειναι αυτος που θα ορισει το καλο και το κακο οταν αυτο ειναι κατι εντελως ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ? (καθως το θεμα μας ειναι το κακο)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 20:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο εγκεφαλος ειναι του διαβολου μεσω αυτου ο διαβολος μας επιρεαζει
η καρδια ειναι του θεου , μεσω αυτης επικοινωνει ο θεος μαζι μας

επομενως πρεπει να ακουμε την καρδια και να μη δινουμε σημασια τον εγκεφαλο"

το παραπανω εξηγει (για μενα) αυτο που ισχυριζονται πολλοι

μονο που υπαρχει κατι το παραλογο (παλι για μενα) , η καρδια ΔΕΝ μιλαει , η καρδια ειναι ενας μυς που δεν κανει τιποτα αλλο απο το να τροφοδοτει με αιμα το σωμα , προφανως αυτος που εγραψε/ειπε το παραπανω αγνοουσε την "φυση" του ανθρωπινου σωματος


Σοβαρολογείς τώρα?

Δεν καταλαβαίνεις οτι όταν μιλάει για την καρδιά, δεν εννοεί αυτή που έχουμε στο σώμα μας και που ρυθμίζει την κυκλοφορία του αίματος?

Όταν λέει εγκέφαλος,εννοεί την λογική,την σκέψη,τον συλλογισμό κλπ.

Όταν μιλάει για την καρδιά,εννοεί την διαίσθηση,το ανώτερο.

Ασφαλώς η φυσική καρδιά του σώματος δεν έχει καμιά σχέση με την διαίσθηση,έχει όμως ο εγκέφαλος και κάποιες λειτουργίες του για τις οποίες η επιστήμη δεν έχει γνώση.

Ο λόγος που η επιστήμη δεν έχει γνώση για αυτές τις λειτουργίες,είναι επειδή προπαθεί με την λογική να καταλάβει κάτι που η φύση της απο μόνη της δεν το επιτρέπει.Δεν μπορείς να καταλάβεις με την λογική που έχεις κάτι ανώτερο απο αυτήν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 21:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ βλέπω την ανάγκη για σκέψη έτσι ώστε να μειωθεί το ενδιαφέρον για τα πρόσκαιρα υλικά αγαθά.

Το κακό πάλι δεν το βλέπω πουθενά.Η πνευματική ανύψωση του ανθρώπου είναι σκοπός "ιερός".Η σκέψη είναι η δίοδος,το μέσον.Η επιφάνεια που όλη αυτή η αναζήτηση θα εκτυλίσσεται είναι η ύλη.Αλλιώς γιατί να κάνουμε λόγο για ήθος,χαρακτήρα,αρετές αν αυτά δεν διαδραματίζονται και δεν παίρνουν σάρκα και οστά στον κόσμο;

Δεν καταλαβαίνω γιατί δαιμονοποιείται έτσι η σκέψη από μερικούς.Αναγκαία είναι,κακιά όμως όχι...απεναντίας θα έλεγα...



Έχω την αίσθηση , ότι η σκέψη δεν μπορεί να ορισθεί φίλε μου ως ανάγκη...αλλα ως φυσικό προκύπτον του νού ή αν θές καλύτερα του "είναι" μας το οποίο αναγκαστικά και αναπόδραστα θα πρέπει να επιδράσει με το περιβάλλον στο οποίο καλείται να ζήσει και να καλύψει εξ'αυτού όλες τις ανάγκες του...απο κεί θα βρεί τους πόρους για να στηρίξει την βιωσιμότητά του αλλα και να εκφράσει ή να απολαύσει αυτά που με κοινωνικούς όρους ορίζονται ως ανάγκες...!!!

Όσο για τα πρόσκαιρα υλικά αγαθά , ειλικρινά αδυνατώ να το καταλάβω ως όρο/έννοια...τι σημαίνει πρόσκαιρα..και τι μόνιμα..???

Ενδεχομένως να εν-νοείς βασικά αγαθά -στην σωστή αναλογία- που τα έχει ανάγκη ο οργανισμός του προκειμένου να επιβιώσει και να λειτουργεί ευρύθμως και τα "περιττά αγαθά" τα οποία δεν προσφέρουν ουσιαστικά απολύτως τίποτα παρά προβλήματα στον οργανισμό και εθισμό και εξάρτηση...!!!

Η πνευματική ανύψωση πάλι και δώ μπορώ να πώ τελικά , ότι αποτελεί προσωπική υπόθεση του καθενός...πλέον τα έχω λίγο χαμένα Φιλε μου Προμηθέα...διότι αρχίζω να αμφιβάλλω για πολλά πράματα...κατάντια???

Μπορεί...μπορεί να είναι κι'ετσι...

Προσπαθώ να καταλάβω να ορίσω αν θές , τι σημαίνει "πνευματική ανύψωση" και για ποιόν αλλα και με ποιό μέσο αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί...αλλα και πως αυτό βιώνεται ως συναίσθημα...???

Αυτή η "πνευματική ανύψωση" πρόκειται άραγε για μια μεταβολή-μετάθεση θέσεως ενός ανθρώπου που θα του επιφέρει άραγε τί...???

Καλύτερη εικόνα στην κοινωνία , δια μέσου των χρημάτων ή των αποκτημάτων γενικότερα..???
Ψυχική ηρεμία και ισορροπία..???


Και με ποιό σκοπό αυτό αποφασίζεται απο κάποιον να γίνει..???
Αποτελεί το μέσον άραγε για καταξίωση και αν είναι έτσι αυτή η ανάγκη για καταξίωση και προβολή εντέλλει δεν είναι μιά εξάρτηση που δηλώνει μια αν-ελευθερία και πίεση που συνακολουθείται απο αντίστοιχα συναισθήματα φόβου..???

Κάποιες φορές αναρρωτιέμαι πάλι...
Μηπως οι αποδεδειγμένες ανάγκες και επιθυμίες ενός ανθρώπου , μπορεί να ορίσουν και την πνευματική ανύψωσή του αλλα και την ελευθερία που ορίζεται απο το είναι του ως προς τον ίδιο ή να θεμελιώσουν το αντίθετο..???

Απο την άλλη μεριά ... αναρρωτιέμαι αυτό που ακριβώς και σύ αναρρωτιέσαι...γιατί να δαιμονοποιείται η σκέψη...???
Έχουμε και άλλο μέσον άραγε για να επιδράσουμε με το περιβάλλον μας...???

Αφή..οσμή...ακοή...γεύση...δεν αποτελούν τους αισθητήρες άραγε του μυαλού ή τον σύνδεσμο αν θές αυτού με το περιβάλλον του...???

Και σαν όλες οι αισθήσεις μας , πάρέχουν στον εγκέφαλό μας διάφορες πληροφορίες αυτός δεν τις επεξεργάζεται...δεν σκέπτεται...δεν παράγει σκέψη..???

Και κείνη η καρδιά...

Ποιά καρδιά , που βρίσκεται άραγε...είναι αυτή που χτυπάει στα στήθη μας και αυτή σκέπτεται....???

Ε!!! Όχι βέβαια..

Για το συναίσθημα δεν μιλούν οι άνθρωποι σαν αναφέρουν την καρδιά..???

Και το συναίσθημα αλλα και η λογική δεν βρισκονται στον εγκέφαλό μας...ανώτερος φλοιός -λογική σκέψη- και ιππόκαμπος-αμυγδαλή -συναίσθημα-...???

’ραγε όλα τελικά δεν βρίσκονται και υπάρχουν στο μυαλό μας...σκέφτεται και η λογική αλλα προεξάρχει το συναίσθημα στην σκέψη...

Σάμπως , υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σε τούτο τον πλανήτη που παίρνουν αποφάσεις στυγνές με την εννοια του όρου...και σαν μπορούν όντως κάποιοι να πάρουν μια τέτοια απόφαση -δίκαια ή άδικη δεν έχει σημασία- μπορουν να αισθανθούν την χαρά η την λύπη...την αγάπη ή το μίσος...ή όλα τα αισθηματα εκείνα που αισθανεται ο άνθρωπος ως άνθρωπος και τι νόημα άραγε θα είχε μια τέτοια ζωή-ύπαρξη..???

-Λές φίλε μου..."

Δεν καταλαβαίνω γιατί δαιμονοποιείται έτσι η σκέψη από μερικούς.Αναγκαία είναι,κακιά όμως όχι...απεναντίας θα έλεγα...

"

Ως άνθρωπος σκεπτόμενος , το ίδιο και γώ αναρρωτιέμαι...αλλα θα συνεχίσω να σκέπτομαι , θα συνεχίσω να αισθάνομαι...να ελπίζω και να ονειρεύομαι...τι άλλο άραγε δικό μου έχω..???

Κι'αν εγώ δεν μ'αγαπάω και δεν με προσέχω , με ποιό δικαίωμα άραγε θα κατηγορήσω εσένα γι'αυτό που εγώ πρωτίστως δεν το κάνω για τον ίδιο μου τον εαυτό..???

Γειά σου φιλεπρομηθέα...και σένα Makfor...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 15/11/2010 21:23:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 21:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το εχεις διαβασει ?

αλεξ ο κοσμος δεν το καταλαβαινει ετσι ομως , και αυτο γεννα σοβαρα προβληματα , αυτο ηθελα να πω. μαλιστα το παραπανω αφορουσε μουσουλμανους.

οποτε καποιος με το παραπανω ειναι πολυ ευκολο να ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΩΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ... διαφωνεις ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 21:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αποβλακωμένη ευφυΐα είναι αυτό που ονομάζεται διανόηση. Οι λεγόμενοι διανοούμενοι δεν είναι πραγματικά ευφυείς, απλώς σκέφτονται συνεχώς. Η διανόηση είναι ένα πτώμα. Μπορείς να το στολίσεις ΅ε ΅εγάλα ΅αργαριτάρια, ΅ε διαμάντια, ΅ε σμαράγδια, ένα πτώμα όμως εξακολουθεί να είναι πτώμα. Osho

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:06:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το κακό σ'αυτόν τον κόσμο είναι ότι όλοι οι μωροί ειναι γεμάτοι απο βεβαιότητα και όλοι οι ξύπνιοι γεμάτοι απο αμφιβολλίες"

Μπέρτραντ Ράσσελ.


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμφέβαλε! Και όχι με μισή καρδιά. Αμφέβαλε με όλη την ένταση σου, ώστε η αμφιβολία να γίνει σαν ένα σπαθί στο χέρι σου, που θα κόψει όλα τα σκουπίδια που 'χουν μαζευτεί γύρω σου. Η αμφιβολία πρέπει να "κόψει" τα σκουπίδια και ο διαλογισμός πρέπει να ξυπνήσει τον εαυτό σου.
Αυτές είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, γιατί φορτωμένος με όλα τα σκουπίδια, δεν είσαι ικανός να ξυπνήσεις. Αυτά τα σκουπίδια σου δημιουργούν ύπνο. Αυτή είναι η λειτουργία τους. Σκοπεύουν να σε κρατήσουν κοιμισμένο. Osho

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αμφιβαλω για οσα ολοι ειπαν , μαζι και ο OSHO μαζι και ο μιρθρας μαζι και αυτα που γραφω εγω ... !!!!
και οποιος εχει αντιρηση ας διαβασει αυτο που ειπε ο OSHO και που το εφερε ο μιθρας και που σχολιαζω εγω!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμφέβαλε! Και όχι με μισή καρδιά. Αμφέβαλε με όλη την ένταση σου, ώστε η αμφιβολία να γίνει σαν ένα σπαθί στο χέρι σου, που θα κόψει όλα τα σκουπίδια που 'χουν μαζευτεί γύρω σου. Η αμφιβολία πρέπει να "κόψει" τα σκουπίδια και ο διαλογισμός πρέπει να ξυπνήσει τον εαυτό σου.
Αυτές είναι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, γιατί φορτωμένος με όλα τα σκουπίδια, δεν είσαι ικανός να ξυπνήσεις. Αυτά τα σκουπίδια σου δημιουργούν ύπνο. Αυτή είναι η λειτουργία τους. Σκοπεύουν να σε κρατήσουν κοιμισμένο. Osho



Τι σημαίνει διαλογισμός και με τι διαλογίζεται κάποιος..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ο λογισμός του Δία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι ο λογισμός του Δία.



Και με τι λογίζεται ο Δίας..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζεὺς πρῶτος γένετο, Ζεὺς ὕστατος ἀρχικέραυνος·
Ζεὺς κεφαλή, Ζεὺς μέσσα, Διὸς δ' ἐκ πάντα τέτυκται·

Ζεὺς πυθμὴν γαίης τε καὶ οὐρανοῦ ἀστερόεντος·
Ζεὺς ἄρσην γένετο, Ζεὺς ἄμβροτος ἔπλετο νύμφη·

Ζεὺς πνοιὴ πάντων, Ζεὺς ἀκαμάτου πυρὸς ὁρμή·
Ζεὺς πόντου ῥίζα, Ζεὺς ἥλιος ἠδὲ σελήνη·

Ζεὺς βασιλεύς, Ζεὺς ἀρχὸς ἁπάντων ἀρχικέραυνος·
πάντας γὰρ κρύψας αὖθις φάος ἐς πολυγηθὲς
ἐκ καθαρῆς κραδίης ἀνενέγκατο, μέρμερα ῥέζων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ζεὺς πρῶτος γένετο, Ζεὺς ὕστατος ἀρχικέραυνος·
Ζεὺς κεφαλή, Ζεὺς μέσσα, Διὸς δ' ἐκ πάντα τέτυκται·

Ζεὺς πυθμὴν γαίης τε καὶ οὐρανοῦ ἀστερόεντος·
Ζεὺς ἄρσην γένετο, Ζεὺς ἄμβροτος ἔπλετο νύμφη·

Ζεὺς πνοιὴ πάντων, Ζεὺς ἀκαμάτου πυρὸς ὁρμή·
Ζεὺς πόντου ῥίζα, Ζεὺς ἥλιος ἠδὲ σελήνη·

Ζεὺς βασιλεύς, Ζεὺς ἀρχὸς ἁπάντων ἀρχικέραυνος·
πάντας γὰρ κρύψας αὖθις φάος ἐς πολυγηθὲς
ἐκ καθαρῆς κραδίης ἀνενέγκατο, μέρμερα ῥέζων.



Δεν ζήτησα τα στοιχεία της ταυτότητάς του φίλε μου...
Τον τρόπο που λογίζεται και το μέσον με το οποίο αυτον τον κάνει...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποσκότησον με.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 22:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι και αυτό με τον Τοτό αλλά δεν πάει με τον αρχικέραυνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
’ντε να πω και κάτι. Για όλους του ανατολίτες διδάσκαλους το διανοητικό είναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

Ρωτάτε αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

’ντε να πω και κάτι. Για όλους του ανατολίτες διδάσκαλους το διανοητικό είναι ΑΧΡΗΣΤΟ.

Ρωτάτε αυτούς.



Εκεί αυτοί οι Ανατολίτες οι λαοί που μας λές ωρε Μίθρα...τόσο ευτυχισμένοι γένανε , για κεί και μείς να πάμε...???

Με τι λογάει ο ανατολικός ο Δάσκαλος ωρε φίλε μου Μίθρα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εδώ καλά είναι. Στο κέντρο ανάμεσα στην δύση και την ανατολή, σαν τον Αυγερινό ένα πράγμα.

Edited by - Mithras on 15/11/2010 23:14:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην τοποθέτηση του Εαρινού(μάλλον η βεβιασμένη τοποθέτησή μου και τα λογικά της σφάλματα γέννησαν απορίες).
Για την ανάγκη προσπάθησα να απαντήσω βάσει των λεγομένων του mithra και να χρησιμοποιήσω τις λέξεις του(ανάγκη,ύλη,κλπ).
Προφανώς και η σκέψη είναι ένα αναπόφευκτο καλό γιατί έτσι νομίζω το θέτεις στο τέλος-τέλος.
Για μένα(γιατί εμμένω στο να λέω ότι είναι προσωπική υπόθεση) πνευματική ανύψωση είναι να απαλλάσσεσαι από ο,τιδήποτε σε κάνει να δυσανασχετείς και ταυτόχρονα να μην προσβάλεις τον διπλανό με τις πράξεις σου.Να καθαρίζεις την ψυχή σου από βάρη που δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα στη συνέχεια της ζωής σου,στην αυριανή σου μέρα.Γι'αυτό και εκτός από προσωπικός αγώνας είναι και καθημερινός.
Τι προσφέρει ΓΙΑ ΜΕΝΑ:Ησυχία,ανησυχώ για λιγότερα πράγματα,έχω ένα συγκροτημένο μυαλό,δεν με πάει αυτό όπου θέλει,το πάω εγώ όπου θέλω.
Με τον τρόπο αυτό συνειδητοποιώ καθημερινά ποια έχουν αξία,τα λίγα και καθημερινά και όχι τα πρόσκαιρα προϊόντα της απληστίας και της αχαριστίας όπως σημείωσες σωστά φίλε Εαρινέ.
Πνευματική ανύψωση είναι πίστη σε μένα,σε κάθε μου πράξη,κάθε μου δευτερόλεπτο,είτε είναι κλειστά είτε ανοιχτά τα μάτια μου.Να πιστεύω σε αυτό που είμαι και να το χαίρομαι.Και αυτό γίνεται ψάχνοντας με,την φύση της ψυχής μου βρίσκοντας.Και δρόμος για τη συνάντηση αυτή είναι ο κόσμος ολόκληρος,το να τον σκέφτομαι,να τον αισθάνομαι,να με πονάει,να τον πονάω και να μην αποφεύγω κανένα μονοπάτι της σκέψης και της καρδιάς μου,γιατί αυτά είμαι,ψυχή και λόγος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και εδώ καλά είναι. Στο κέντρο ανάμεσα στην δύση και την ανατολή, σαν τον Αυγερινό ένα πράγμα.

Edited by - Mithras on 15/11/2010 23:14:24


Η καρδιά και το φιλότιμο και ο αλληλο-νοιασμός που λέει ο φίλος ο Noema φίλε μου και δώ και κεί κι'ολούθε ... παντού το ίδιο είναι...και οι εσωτερισμοί ούλοι απ'την καρδιά για την καρδιά μιλάνε...!!!

Κι'απο καρδιάς με σεβασμό και καληνύχτα Μίθρα φίλε μου σο[υ] λέω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 23:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η αποβλακωμένη ευφυΐα είναι αυτό που ονομάζεται διανόηση. Οι λεγόμενοι διανοούμενοι δεν είναι πραγματικά ευφυείς, απλώς σκέφτονται συνεχώς. Η διανόηση είναι ένα πτώμα. Μπορείς να το στολίσεις ΅ε ΅εγάλα ΅αργαριτάρια, ΅ε διαμάντια, ΅ε σμαράγδια, ένα πτώμα όμως εξακολουθεί να είναι πτώμα. Osho

Επίσης το πολύ το "κύριε ελέησον" το βαριέται και ο παπάς.Λαός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 00:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην τοποθέτηση του Εαρινού(μάλλον η βεβιασμένη τοποθέτησή μου και τα λογικά της σφάλματα γέννησαν απορίες).
Για την ανάγκη προσπάθησα να απαντήσω βάσει των λεγομένων του mithra και να χρησιμοποιήσω τις λέξεις του(ανάγκη,ύλη,κλπ).
Προφανώς και η σκέψη είναι ένα αναπόφευκτο καλό γιατί έτσι νομίζω το θέτεις στο τέλος-τέλος.
Για μένα(γιατί εμμένω στο να λέω ότι είναι προσωπική υπόθεση) πνευματική ανύψωση είναι να απαλλάσσεσαι από ο,τιδήποτε σε κάνει να δυσανασχετείς και ταυτόχρονα να μην προσβάλεις τον διπλανό με τις πράξεις σου.Να καθαρίζεις την ψυχή σου από βάρη που δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα στη συνέχεια της ζωής σου,στην αυριανή σου μέρα.Γι'αυτό και εκτός από προσωπικός αγώνας είναι και καθημερινός.
Τι προσφέρει ΓΙΑ ΜΕΝΑ:Ησυχία,ανησυχώ για λιγότερα πράγματα,έχω ένα συγκροτημένο μυαλό,δεν με πάει αυτό όπου θέλει,το πάω εγώ όπου θέλω.
Με τον τρόπο αυτό συνειδητοποιώ καθημερινά ποια έχουν αξία,τα λίγα και καθημερινά και όχι τα πρόσκαιρα προϊόντα της απληστίας και της αχαριστίας όπως σημείωσες σωστά φίλε Εαρινέ.
Πνευματική ανύψωση είναι πίστη σε μένα,σε κάθε μου πράξη,κάθε μου δευτερόλεπτο,είτε είναι κλειστά είτε ανοιχτά τα μάτια μου.Να πιστεύω σε αυτό που είμαι και να το χαίρομαι.Και αυτό γίνεται ψάχνοντας με,την φύση της ψυχής μου βρίσκοντας.Και δρόμος για τη συνάντηση αυτή είναι ο κόσμος ολόκληρος,το να τον σκέφτομαι,να τον αισθάνομαι,να με πονάει,να τον πονάω και να μην αποφεύγω κανένα μονοπάτι της σκέψης και της καρδιάς μου,γιατί αυτά είμαι,ψυχή και λόγος.



Ρε Προμηθέα...έλαχες βαρύ φορτίο να σηκώσεις..
Βαρύ και Ζειμπέκικο μωρέ..π'αναπαμό δεν έχει..
Μονάχο στριφογυρναει ωρέ το μυαλό , Ζεϊμπεκικο χορεύει...
Την Ζεϊμπεκιά την θάμασα και σένα καμαρώνω...20 χρονών...ΖεϊμπέκΑΡΟΣ...

-http://www.youtube.com/watch?v=Q2PUX-5uWio

Το καληνύχτα μου ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 16/11/2010 00:15:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mithras
troll


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 00:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mithras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνύχτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 00:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις καληνύχτες μου αγαπητοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy