ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2004, 00:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Έχω μία ερώτηση για σένα φίλε glinaaea.
Διάβασα τις θέσεις σου στο θέμα που παραπέμπεις και θα ήθελα να ξέρω που στηρίζεις την άποψή σου ότι
η Ψυχή πρέπει να επιβληθεί του Πνεύματος;

Γιατί θεωρείς το Πνεύμα εκπρόσωπο της ύλης;
Προτιμότερο να μιλήσεις με όρους Αρχών και Ιδιοτήτων, προς αποφυγή παρανόησης.
Ποιές οι ιδιότητες ή οι ποιότητες της ψυχής;
Ποιές του Πνεύματος;
Ποιό θα επιβληθεί σε τι και γιατί.
Περιμένω την απάντησή σου.

Οδυσσέα, συγνώμη για την κάπως άσχετη παρέμβαση στο ενδιαφέρον θέμα σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ο Ελληνας
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
126 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2004, 19:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ο Ελληνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ με συνχωρέσετε πως η απάντηση μου είναι ατοπη και ασχέτη με αυτά που συζήτατέ ;


Βλέπωντας το θέμα της ημιμάθειας τώρα κατάλαβώ σε πλεόν συνειδήτο μέρος πως Γνώση δεν υπάρχει και αυτός που δεν γνωρίζει μπορεί παντά να μαθεί .

Γνώση είναι το δόγμα , αμφισβήτηση αυτής είναι δεν μας φερνεί την γνώση αλλά μιά ελευθερία . Σκοπός δεν είναι να κανουμε καλύτερα δογμάτα αλλά να κοιτάξουμε και ενα δευτερόλεπτο μετά να αμφισβητίσουμέ .


Για την ψυχή πνευμά δεν ξερώ πολλά , εχώ το φτιαγμένο από εμενα πιστευώ δογμα πως η ψυχή είναι μερός του εγκεφάλου , και είναι η αισθηση με την οποία καταλαμβαίνουμε την λογική .

Η λογικη υπάρχει , από την αλλή εχεί κανένας ανθρωπός πλήρη λογική .

ΚΑΙ Αυτή η αισθησή στον ανθρωπό δεν είναι δυνατόν να υπάρχει σε αψυχα οντα (πέτρες) ή είναι απλά ενας αλλός κανόνας .

Η Υλή δεν είναι κακιά αφου τρώμε , ζουμε , χαιρόμαστε ή αναγκη για επικράτηση πανω στο κοσμό είναι νομίζω το κακό ;

Γιατί να εχουμέ όμως τετοιά αναγκή ;

Ο σεβασμός και η αποδοχή είναι οι βασικές αρχές της ελευθερίαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
9.399414E-02
Maintained by Digital Alchemy