ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Λιαντίνης
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 8
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:30:44  Εμφάνιση Προφίλ
Γίνεσαι λίγο πιο σαφής?
Πως ξέρεις πως του τέθηκε το ερώτημα και τι αυτός απάντησε?
Και τέλος πάντων ποιός του το έθεσε το ερώτημα αυτό?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 00:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
quote:

Γίνεσαι λίγο πιο σαφής?
Πως ξέρεις πως του τέθηκε το ερώτημα και τι αυτός απάντησε?
Και τέλος πάντων ποιός του το έθεσε το ερώτημα αυτό?


"Τάδε έφη Avallon"



Είναι απόσπασμα απο την αυτοβιογραφία του όπως την πέρασε ο ίδιος στο οπισθόφυλλο της «Γκέμμας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 01:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
"Το ερώτημα που του τέθηκε στο δρόμο, κάτι σαν το αίνιγμα
της Σφίγγας στις Θήβες, εστάθηκε το ακόλουθο:
«Καθώς κοιτάς το μηδέν στα μάτια δύνεσαι να μην αποκαρτερήσεις;»
Αποκρίθηκε: «Ναι»"

Το παραπάνω είναι όντως φράση του Λιαντίνη και υπάρχει στο μόνο βιογραφικό που μας άφησε στο τελευταίο του βιβλίο. Όμως η παρατήρησή σου:
"Ο Λιαντίνης είχε μια εμμονή με τον θάνατο που τον οδήγησε
στην καταστροφή του".

είναι και ρηχή (σε σχέση με το απόσπασμα) και αναπόδεικτη. Πότε καταστράφηκε ο Λιαντίνης; Και τέλος πάντων τι είναι να καταστραφεί, μηχανή αυτοκινήτου;

####################################################################


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 09:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=9
αποσπασματα απο το τοσο ομορφο αυτο site,πιστευω οτι τα παιδια εκει εχουν κανει οτι καταπληκτικοτερο θα μπορουσαν να κανουν,για εναν ανθρωπο που τους γεμιζε την πνευματικη τους υποσταση.ας τους ακολουθησουμε....

"Θα πεθάνω, Θάνατε, όχι όταν θελήσεις εσύ, αλλά όταν εγώ θα θελήσω. Σε τούτη την έσχατη ολική πράξη , δεν θα γίνει το δικό σου, αλλά το δικό μου.
Παλεύω τη θέλησή σου. Παλεύω τη δύναμή σου. Σε καταπαλεύω ολόκληρον. Μπαίνω μέσα στη γη, όταν εγώ αποφασίσω, όχι όταν αποφασίσεις εσύ. Και σένα σε αφήνω ρέστο και ταπί.
Με βλέπεις κατεβασμένο στον Άδη αφεαυτού μου και αυτοθέλητα.
Και ανατριχιάζεις εσύ και το βασίλειό σου. Ο τάφος, η ταφόπλακα, το σκοτάδι, το ποτέ πια και όλα σου τα υπάρχοντα μπροστά στην πράξη μου και στην επιλογή μου μένουν εμβρόντητα και χάσκουν"

"Φεύγω αυτοθέλητα. Αφανίζομαι όρθιος, στιβαρός και περήφανος. Ετοίμασα τούτη την ώρα βήμα- βήμα ολόκληρη τη ζωή μου, που υπήρξε πολλά πράγματα, αλλά πάνω από όλα εστάθηκε μια προσεκτική μελέτη θανάτου. Τώρα που ανοίγω τα χέρια μου και μέσα τους συντρίβω τον κόσμο, είμαι κατάφορτος με αισθήματα επιδοκιμασίας και κατάφασης."

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=17

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=4

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 17:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος
Παρακαλώ κύριε Dante υπερβείτε το ρηχόν της παρατηρήσεώς μου και την απουσία επιχειρημάτων εκ μέρος μου, αντιπαραθέτοντας το βάθος και το βάρος της σκέψεώς σας.

καταστροφή η ΑΚΔ . παντελής φθορά,
αφανισμός,
μεγάλο δυστύχημα,
μεγάλη ζημιά.


Λιαντίνης: ''Αφανίζομαι όρθιος, στιβαρός και περήφανος''


Θα διακρίνατε μεγαλύτερο βάθος αν έγραφα:
"Ο Λιαντίνης είχε μια εμμονή με τον θάνατο που τον οδήγησε
στον αφανισμό του". ;;;

Περιμένω εναγωνίως την ανάλυσή σας με το κεφαλαιώδες ερώτημα που του ετέθη.

Όσον αφορά τις αποδείξεις... περάστε απο το ταμείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 00:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Αντιπαρέρχομαι τα περί "ταμείου". Η ειρωνεία σου δεν με αγγίζει.
Και έρχομαι στην ουσία. Χαρακτήρισα ρηχή την τοποθέτησή σου γιατί η ενασχόληση ενός στοχαστή με κάτι συγκεκριμένο δεν λέγεται εμμονή (ο όρος αναφέρεται σε συμπεριφορές που έχουν να κάνουν κυρίως με ψυχολογικά κίνητρα) αλλά συνειδητή μελέτη και στοχασμός πάνω στο φαινόμενο του θανάτου. Εκτός των άλλων το "εμμονή με τον θάνατο" είναι ασαφές. Θέλει να πεθάνει; Θέλει να μιλάει για τον θάνατο; Θέλει να ακούει για τον θάνατο; Τι από όλα;
Όσο για τον αφανισμό του. Ο Λιαντίνης χρησιμοποιεί τη λέξη με τελείως διαφορετικό νόημα από το νόημα της λέξης "καταστροφή" που επέλεξες. Και ο Οιδίποδας πχ αφανίστηκε, αλλά προς θεού, δεν καταστράφηκε.
Και τέλος. Το ερώτημα που του τέθηκε -έτσι για την ιστορία- δεν του τέθηκε ποτέ από κάποιον άλλο(το φαντάζεσαι;). Το έθεσε ο ίδιος στον εαυτό του. Και απάντησε σε αυτό. Την ερμηνεία αυτής της φράσης θα την βρεις σε όσα είπε και έγραψε. Δεν αποφευγω το ερώτημά σου αλλά νομίζω ότι μπαίνουμε στα βαθιά απότομα...

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 05:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
θα συμφωνησω Dante :))))))))),

επισης να συμπληρωσω,αν μου επιτρεπετε,πως αφανισμος,εχει και την εννοια του χανομαι.

χανομαι απο το βιολογικο,σωματικο,τοπικο παρον,του τωρα,αυτο με τιποτα δεν αποκλειει ,οτι μπορει να βρισκομαι/ειμαι/"υπαρχω" καπου αλλου.

νομιζω και θελω να πιστευω,απο οσα εχω διαβασει,πως αυτο εννοουσε ο κ.νικολακακος.

καποια στιγμη,καποτε ευελπιστω,οπως και αρκετοι ακομη,να τον συναντησουμε ,ειτε μεσα απο τα γραφομενα του,ειτε απο τα ηχητικα ντοκουμεντα,ειτε ακομη και μετα απο τον ιδιο τον επερχομενο αφανισμο μας.

επελεξε τον δρομο της σιωπης,μα και η σιωπη εχει τον δικο της χωρο και χρονο και διασταση που θα ακουστει:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Αγαπητέ Μάνο θα σε απογουτεύσω. Ο Λιαντίνης δεν πίστευε στη μετά θάνατο ζωή(Και εγω δεν πιστευω). Έτσι λοιπόν δεν πρόκειται να υπάρχει κάπου αλλού. Ταξιδευει στη χώρα του Πουθενά και του Τίποτα, όπως έλεγε και ο ίδιος.
Ο Λιαντίνης πίστευε ότι πεθαίνοντας ο άνθρωπος χάνεται σαν τα φύλλα των δέντρων(Όμηρος). Δεν προσφέρει λοιπόν καμιά παρηγοριά στην απέραντη ανυπαρξία που μας περιμένει όλους. Αφήνει αυτό το ρόλο στις θρησκείες...

_________________________________________________________________


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 18:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
χανομαι απο το βιολογικο,σωματικο,τοπικο παρον,του τωρα,αυτο με τιποτα δεν αποκλειει ,οτι μπορει να βρισκομαι/ειμαι/"υπαρχω" καπου αλλου.

νομιζω και θελω να πιστευω,απο οσα εχω διαβασει,πως αυτο εννοουσε ο κ.νικολακακος.

καποια στιγμη,καποτε ευελπιστω,οπως και αρκετοι ακομη,να τον συναντησουμε ,ειτε μεσα απο τα γραφομενα του,ειτε απο τα ηχητικα ντοκουμεντα,ειτε ακομη και μετα απο τον ιδιο τον επερχομενο αφανισμο μας.
:)))))))))))))))))))))))))

δεν αναφερα πουθενα για μεταθανατον ζωη,ο ψυχικος η σωματικος γηινος αφανισμος η υπερβατισμος ,του τωρα του πριν η του μετα ,δεν συμπεριλαμβανει την μεταθανατιο ζωη στο λεξιλογιο μου,οσον αφορα την ιδια γηινη φυσικη γηινη υπαρξη αυτη καθ'αυτη:))

δεν επιασες τα κυματα σκεψης μου,οποτε δεν με απογοητευσες:)))))

να εισαι καλα,καλο βραδακι:))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 07/01/2004 19:05:13

Edited by - manos on 07/01/2004 19:18:06

Edited by - manos on 07/01/2004 20:40:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 19:15:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=49

ας ακολουθησουμε ξανα τα γραφωμενα του:)))μεσα απο το καταπληκτικο αυτο site liantinis.gr

Μια θεωρία των κοσμολόγων, εντελώς σύγχρονη, μιλάει για την περίφημη ανθρωπική αρχή (anthropical prinsiple). Ο μόνος σκοπός που δημιούργησε τον κόσμο, λέει, και το μόνο νόημα που έχουν οι άπειροι χώροι των άστρων, των γαλαξιών και των αντισυμπάντων είναι με την εξέλιξη να οδηγηθούν τα όντα εκεί, ώστε από την ευγλήνη τα μαλάκια και τα χορδωτά να υψωθούν στον άνθρωπο της Αλταμίρας. Και από τον πρωτόγονο των σπηλαίων στον αστροφυσικό και τον κοσμολόγο. Για να σπουδάσουν οι τελευταίοι το σύμπαν, να το φωτίσουν, και να το εξηγήσουν. Ώσπου μια μέρα να φτάσουμε στο σημείο να ειπούμε:

Αυτός είναι ο κόσμος. Και ο νους του ανθρώπου έφτασε να τον κατανοήσει. Με την κατανόηση αυτή συντελέστηκε ταυτόχρονα του σύμπαντος ο καταξιωμός και η δικαίωση.

Και θυμηθείτε: ο Νεύτων, ο Χάμπλ, ο Αιστάιν και οι άλλοι που μίλησαν στο τηλέφωνο με το θεό ήσαν όλοι τους δάσκαλοι.

Ο Δάντης είναι η προέκταση του Βιργίλιου, και ο Βιργίλιος του Ομήρου. Ο Γκαίτε είναι η προέκταση του Σαίξπηρ, και ο Σαίξπηρ του Αισχύλου. Ο Κάτουλος είναι προέκταση του Αρχίλοχου, και ο Μπάυρον του Κάτουλου. Ο Λουκρήτιος είναι προέκταση του Επίκουρου, και ο ‘Ενγκελς του Λουκρήτιου.

Ο Καβάφης χωρίς την Παλατινή Ανθολογία θα έδειχνε στα μάτια μας – ο Καβάφης είναι ποιητής οπτικός, είναι γλύπτης- μισοσβησμένο ψηφιδωτό. Και η «ηλιακή μεταφυσική» του Ελύτη είναι ανάσταση θανάτου της ποίησης του Σολωμού, όπως και το φως της ποίησης του Σολωμού είναι ανάσταση θανάτου της ποίησης του Πλάτωνα.

«Έστησ’ ο Έρωτας χορό με τον ξανθόν Απρίλη»

Αν βάλετε το στίχο αυτό δίπλα σε οποιονδήποτε άλλο και δεν το βρείτε να υπερέχει, σίγουρα θα τον βρείτε να μην υπολείπεται. Το πολύ-πολύ θα τον μετρήσετε ίσο στα καράτια. Νερό στο νερό, χρυσάφι στο χρυσάφι, φως στο φως. Και περιπλέον είναι ο πιο ελληνικός.

Ο στίχος αυτός του Σολωμού από τους Ελεύθερους Πολιορκημένους είναι Ελλάδα. Είναι η λάμψη, η εμορφιά, η ανδρεία, η τιμή, ο θάνατος, η παντοσύνη. Και η αλήθεια ολόκληρη.

Και θα τον εύρει ο θάνατος χωρίς να τραγουδήσει το τελευταίο του τραγούδι. Το κύκνειο άσμα. Αυτό είναι αιτία αρκετή ο Κάλβος να μείνει αθάνατος. Γιατί ο κύκνος θα τραγουδήσει πριν πεθάνει. Και ο Κάλβος δεν ετραγούδησε.

Γραμμένη λίγο προτού πεθάνει ο ποιητής, η Κάθαρσις είναι καθαρή, όσο και η αυτοκτονία του. Που η αυτοκτονία του Καρυωτάκη στην Πρέβεζα λειτούργησε σαν καθαρμός για όλους τους ποιητές και ολόκληρη την ποίηση της εποχής του.

Από την άποψη της φυσικής πραγματικότητας ζωντανός άνθρωπος σημαίνει ταυτόχρονα και πεθαμένος. Αφού μια μέρα θα πεθάνει, φέρνει από τώρα που ζει δυνάμει μέσα του αυτή την κατάσταση της ανυπαρξίας του.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 20:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=14

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=11

http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=49

Τα εντός αγάλματα

Κι αν κατέχουμε τους αρχαίους, τότε θα κατέχαμε όλες τις διδακτικές και όλες τις τέχνες του δασκάλου. Και από τα παιδιά μας θα πλάθαμε αγάλματα ζωντανά. «Τα εντός αγάλματα». Και όχι ξόανα.

Μονάχος μου φεύγω

Μονάχος μου φεύγω τώρα, μαθητάδες μου, λέει ο Νίτσε. Κι εσείς τραβάτε από δω μονάχοι σας. Έτσι το θέλω. Τώρα σας λέω, να χάσετε εμένα, και να βρείτε τον εαυτό σας. Και μόνο τότε, σα θα μ΄ έχετε αρνηθεί, θα ξαναρθώ κοντά σας.


με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 20:59:06  Εμφάνιση Προφίλ
Dante υπήρξες μαθητής του?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 21:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Ναι Avallon, υπήρξα μαθητής του και αισθάνομαι πολύ τυχερός γιαυτό.
Απαντώ στον Μάνο τώρα. Λες:
"χανομαι απο το βιολογικο,σωματικο,τοπικο παρον,του τωρα,αυτο με τιποτα δεν αποκλειει ,οτι μπορει να βρισκομαι/ειμαι/"υπαρχω" καπου αλλου".
Ας μιλήσουμε απλά. Αν ο Λιαντίνης έχει πεθάνει και συ υποστηρίζεις ότι βρίσκεται "κάπου αλλού", αυτό αν δεν σημαίνει μεταθανάτια ζωή τότε τι σημαίνει; Ωστόσο υποψιάζομαι τι εννοείς, αλλά λυπάμαι δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Ούτε ο Λιαντίνης θα μπορούσε πίστεψέ με.

________________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Dante :)))))))))))))))))))))))))

βρισκεται στο μυαλο μας,στην σκεψη μας,στον τροπο που προσπαθουμε να βιωσουμε και να ερμηνευσουμε ολα οσα ειπε και εγραψε:)))

ο κ. νικολακακος ,θα μας συναντησει ,εαν και εφοσον παψουμε να ειμαστε ειρωνες και εγωιστες:)))

και οπως αναφερε και ο ιδιος http://liantinis.gr/bvnews/news.shtml?nid=49" Μονάχος μου φεύγω

Μονάχος μου φεύγω τώρα, μαθητάδες μου, λέει ο Νίτσε. Κι εσείς τραβάτε από δω μονάχοι σας. Έτσι το θέλω. Τώρα σας λέω, να χάσετε εμένα, και να βρείτε τον εαυτό σας. Και μόνο τότε, σα θα μ΄ έχετε αρνηθεί, θα ξαναρθώ κοντά σας"

"Τι σημαίνει ότι κατάχτησε κάποιος τη δόξα; Ότι κέρδισε την ενδοκοσμική αθανασία του, ή την επιβίωση της ύπαρξης του μέσα στη μνήμη των ανθρώπων;

Σημαίνει ότι όταν πεθάνει δε θα επιστρέψει εις το μεγάλο Τίποτε. Ότι δε θα τον αφανίσουν οι αιώνες των αιώνων μέσα στην αχανή λήθη του σύμπαντος.

Ότι ενίκησε το θάνατο σα λησμονιά. Όσο βέβαια είναι ορισμένο στον άνθρωπο να νικά το θάνατο. 'Όσον εν­δέχεται αθανατίζειν', που λέει ο Αριστοτέλης."

"Στην πραγματικότητα, η τέχνη των Ελλήνων καθρεφτίζει τον αγώνα τους να νικήσουν τον πεσσιμισμό τους."

"Ποιητών κατάλογος

Οι οχτώ, ο Κάλβος ο Μακρυγιάννης ο Μυριβήλης ο Βάρναλης ο Σεφέρης ο Παλαμάς ο Καζαντζάκης και ο Ελύτης, είναι οι φωνές που θα ακούγονται, και οι γραφές που θα γράφουνται, ένα μεγάλο μέρος τους και για πολλά χρόνια.

Ο Κάλβος, αετός κρουσταλιασμένος και κύκνος. Σώζεται ολόκληρος.

Ο Μακρυγιάννης, μάρμαρο ελληνικό Πεντελικού και Πάρου. Στ΄ Απομνημονεύματα η αξία του.

Ο Μυριβήλης, αλιφασκιά και ιώδιο.

Ο Βάρναλης, οι καμπάνες της Ελλάδας να κελαηδούν και να ξυπνάνε τους έλληνες.

Ο Σεφέρης, στην κύρια ροή πνευματικός νομοθέτης, στους παραπόταμους ποιητής.

Ο Παλαμάς, έγραψε τα πολλά, για να σώσει τα λίγα.

Ο Καζαντζάκης, μόνο ο Ζορμπάς θα γλυτώσει.

Ο Ελύτης, ο λυρισμός του ποταμός του Απρίλη, ή τα πρώιμα γέλια στο ακροθαλάσσι της Ναυσικάς. Όμως τα αγάλματα λείπουν.

Οι τρεις, ο Σολωμός, ο Καβάφης και ο Παπαδιαμάντης, είναι η αγία τριάδα των οδηγητών και των πρωτοπόρων της πνευματικής μας ζωής.

Ύστερα από χίλιους χρόνους, αν υπάρχει ακόμη ο άνθρωπος στον πλανήτη, και οι έλληνες στον τόπο τους, εκείνοι που θα ζουν θα τους βλέπουν, όπως περίπου βλέπουμε σήμερα εμείς τον Πίνδαρο, τον Επίκουρο, και τον Ηρόδοτο."

"Κι άλλη φορά μου πέρασε από το χέρι, η πηγή της ζωής που ζούμε είναι ο θάνατος που φέρνουμε μέσα μας, Αλίμονο σε κείνον που ο θάνατος θα φύγει από μέσα του. Ένα πτώμα όσο και να αγωνίζεσαι να το κάμεις να πεθάνει, δεν θα τα καταφέρεις. Γιατί ο θάνατος έχει φύγει από μέσα του. Έχει πεθάνει.

Ύστερα, να μην λησμονούμε πως η λέξη τέλος στην ελληνική γλώσσα σημαίνει με δύο σημασίες. Με την πρώτη θα πει το τέλος, την τελευτή, το τέρμα, την παύλα, τη λήξη, το finis, το θάνατο. Με τη δεύτερη σημαίνει το σκοπό. Όπως οι τελικές προτάσεις, που λένε οι γραμματικοί, δηλώνουν το σκοπό.

Ο θάνατος λοιπόν είναι η λήξη, αλλά είναι και ο τελικός στόχος, ο έσχατος και ο συγκεντρωτικός σκοπός της ζωής μου. Όλα όσα κάνω εκεί αποβλέπουν και εκεί κατατείνουν. Η φορά της ζωής μου με φέρνει να πραγματώσω, να φτάσω, να κατορθώσω, να συντελέσω, να δικαιώσω, να αποκαταστήσω την εκκρεμή στιγμή του θανάτου μου."

Υ.Γ .φιλε μου,ασε με να λεω αυτα που λεω και κοιτα να δεις τι αναφερεις εσυ και μην μου βαζεις λογια αυτό αν δεν σημαίνει μεταθανάτια ζωή τότε τι σημαίνει; που δεν ανεφερα απλα:)))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 07/01/2004 22:54:50

Edited by - manos on 07/01/2004 23:10:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=13

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=18

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=2

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 07/01/2004 22:43:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://www.liantinis.gr/gramma.shtml

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=20

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 07/01/2004 22:52:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 22:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=13&postdays=0&postorder=asc&start=15

http://www.liantinis.gr/forum/viewtopic.php?t=13&postdays=0&postorder=asc&start=30

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Edited by - manos on 07/01/2004 22:59:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 23:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Dante,χαιρομαι αν πραγματι υπηρξες μαθητης του,πραγματικα,ειναι πολυ ομορφο για'σενα κατι τετοιο και δεν θα σου κρυψω πως σε ζηλευω,με την καλη εννοια:)))

καλο βραδακι παιδια:)))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2004, 10:59:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ναι Avallon, υπήρξα μαθητής του και αισθάνομαι πολύ τυχερός γιαυτό.

Ημουν σίγουρη...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 12:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Στο τελευταίο του μάθημα (Πέμπτη. 4 μέρες πριν φύγει) ήταν συγκλονιστικός. Μας κοίταξε για λίγο αμίλητος και είπε: "Στάθείτε λίγο να πάρω τις ματιές σας". Γύρισε το βλέμμα του από την μία άκρη της αίθουσας εως την άλλη, αργά και με ύφος μελαγχολικά χαρούμενο. Μετά έφυγε. Ήταν οι τελευταίες λέξεις που ακούσαμε από εκείνον
Δεν καταλάβαμε. Ήταν το τελευταίο μάθημα της περιόδου και νομίσαμε ότι με αυτό τον τρόπο μας αποχαιρετούσε μέχρι την επόμενη εκπαιδευτική περίοδο που θα τον ξαναβλέπαμε.

...................................................................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 19:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
Dante :)) ,πραγματικα συγκλονιστικο,μοναδικο.

εφυγε γνωριζοντας πως αφηνει πισω ανθρωπους,οι οποιοι θα ενοιωθαν το κυμα αυτο που μας φανερωσες.:)

κρατησε για παντα αυτην την στιγμη,γιατι ειναι τα παντα.

σε ευχαριστουμε που μοιραστικες μαζι μας ,αυτην την ιδιαιτερη και μοναδικη στιγμη.

προσπαθηστε να συνεχισετε εκεινα που σας ενεπνευσε και να γινετε ο καθενας σας ,ενας "ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ" ,ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΑς ,για να τον συναντησετε ξανα ,οπως ο ιδιος αναφερε:))))))

να ειστε καλα,να προσεχετε,καλο βραδακι

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2004, 19:32:32  Εμφάνιση Προφίλ
Dante...πες μας περισσότερα...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2004, 23:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Στο τελευταιο αγαπημένο βιβλιο του την Γκέμμα,
στο εξώφυλλο συγκεκριμένα υπάρχει,
ένας χάρτης του ουρανου με διάφορους αστερισμους.
Μέσα στο βιβλίο δεν αναλύέι τίποτα γι΄αυτό τον όρό.
αλλα αν παρατηρήσεστε καλα,
υπάρχει κι ένα άστρο που ονομάζεται Γκέμμα..

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dante
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2004, 17:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dante
Πολλά είπαμε προς το παρόν. Όταν θαρθει η ώρα θα πούμε περισότερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 23:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche
Καθε σοβαρος ανθρωπος σκεπτεται την αυτοκτονια

Νιτσε...


τιμη και δοξα
στον δασκαλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 22:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER
ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΘΗΚΕ.Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΝΑ ΖΕΙΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΣΤΟ ΦΟΥΛ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ….ΠΥΡΕΤΟΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ!ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ, ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΤΑ ΓΗΡΑΤΕΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΧΡΗΣΤΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΒΑΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!ΚΟΣΜΙΚΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ:ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΦΡΑΣΗ ΚΛΕΙΔΙ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ.ΟΤΑΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΝΑ ΣΕ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΟΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΥΨΗΛΟ!ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΧΩΡΙΤΙΣΜΟ!ΕΔΩ ΔΙΑΦΩΝΩ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΗΤΑΝ ΕΡΑΣΤΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ!ΕΙΧΕ ΠΙΚΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΛΟΥΜΕΝΑ, ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΧΑΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΟΝΕΟΕΛΛΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΑΔΙΚΟ?ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΡΓΑΤΕΣ, ΜΑΖΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΚΡΙΤΙΚΟ ΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗ….ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ….ΟΛΙΓΟ ΦΩΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΝΟ ΣΕ ΜΕΓΑ ΣΚΟΤΟΣ ΚΑΙ ΕΡΜΟ ΗΤΑΝ Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΔΥΝΑΜΗ ΖΩΗΣ. ΑΛΛΟΙ ΖΟΥΝ ΩΣ ΤΑ 80, ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΤΑ 20!ΖΟΥΝ, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΠΙΒΙΩΝΟΥΝ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.ΕΞΑΛΛΟΥ, ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΠΟΛΛΩ ΤΟ ΕΥ. ΚΑΙ Ο VAIHINGER,ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΠΕΘΑΝΕ(ΠΟΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΠΥΡΕΤΟ ΥΠΑΡΞΗΣ!!!)ΣΤΑ 23, ΑΦΟΥ ΕΦΡΑΨΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ WOLFFACED ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ!

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 23:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΔΑΣΚΑΝ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ!ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ,ΟΜΩΣ, ΟΤΙ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΛ-ΛΟΓΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ!ΤΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ, ΤΟΥ ΜΑΖΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΤΑΓΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΑΓΩΓΕΙΤΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΟΗΤΟΥΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ
ΔΙΧΑΣΜΕΝΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΕΣ, ΕΒΡΑΙΟΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ,ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ,ΣΠΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΡΕΥΤΕΙΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΣΟΦΙΑΣ.ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΠΗΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΑΣ.ΟΛΟΥ ΣΕΜΑΣ ΕΝΩΝΕΙ Η ΕΛ-ΛΑΣ!!!!!!!


ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VAIHINGER
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
203 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 23:34:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VAIHINGER  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος VAIHINGER
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΙΑΣΤΟΥΡΕΣ ΤΗΣ ΜΕΣΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΤΗΣ ΑΠΑΘΕΙΑΣ.ΑΣ ΖΗΣΟΥΜΕ ΩΣ ΕΛ-ΛΟΓΟΙ. ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ΗΘΗ ΠΟΥ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΝ...ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΧΡΥΣΗ ΜΕΤΡΙΟΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΕΙ. ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ ΠΑΝΤΟΥ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛ-ΛΗΝΑΣ. Ο ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΑΦΡΩΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΚΟΣ ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΕΙ ΜΑΝΤΡΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ,ΔΙΕΘΝΙΣΤΙΚΟ Η ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟ. ΨΑΧΝΟΥΝ, ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, ΤΟ ΔΥΝΑΣΤΗ ΤΟΥΣ.Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΕΙΣΑΓΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΡΟΤΥΠΟ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛ-ΛΑΝΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΘΕΟΙ!ΟΙ 12 ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΥΠΑΡΚΤΟΙ ΜΥΣΤΕΣ !Ο ΕΛΛΗΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΜΠΤΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ.ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΙ ΑΝΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΚΑΙ ΑΞΙΕΣ. ΑΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ,ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΥΨΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛ-ΛΑΔΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ…Ο ΛΙΑΝΤΙΝΗΣ ΑΣ ΖΕΙ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΑΙΟ, ΤΟ ΥΨΗΛΟ+ΤΟ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΣ!

ΠΒ*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sufi-tsa
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 23:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sufi-tsa
sufi-tsa
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα Posted - 15/02/2004 : 15:59:01
--------------------------------------------------------------------------------
Μήπως έχει κανείς σας πληροφορίες για τον καθηγητή Λιαντίνη; Είπαν ότι εξαφανίστηκε. Αυτός ισχυρίστηκε -κατά κάποιο τρόπο- μέσα από τα βιβλία του ότι θα περνούσε "φεύγοντας" σε άλλη διάσταση.
Τον αναζήτησαν στον Ταϋγετο. Εκεί κοντά βρισκόταν η Αχερουσία Λίμνη των αρχαίων.
Τι απόγινε λοιπόν ο καθηγητής;


Ελευθερία
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Laos
394 Μηνύματα Posted - 15/02/2004 : 17:17:28
--------------------------------------------------------------------------------
sufi_tsa πληροφορίες όσες θέλεις,αλλά υπάρχει ήδη ένα ενεργό θέμα στο forums:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=472
Και στο site:
www.liantinis.gr

Προβληματισμός:Γιατί τελευταία νιώθω , σκύλος-φύλακας των κλωνοποιήμενων θεμάτων <Λιαντίνης?>
(Βρήκα την απάντηση και κάνω επεξεργασία μηνύματος)
Απάντηση:Διότι οι κυρίες και κύριοι συντονιστές απουσιάζουν λόγω
της χθεσινής ημέρας των ερωτευμένων και το ξεφάντωμα


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>

Edited by - Ελευθερία on 15/02/2004 17:22:28

amalia
Συντονίστρια

Greece
1841 Μηνύματα Posted - 16/02/2004 : 00:18:44
--------------------------------------------------------------------------------
Γειά σου Ελευθερίτσα!

Ναι, ναι.
Χθες βράδυ ήταν συγκλονιστικά!
Φοβερός αυτός ο Χαρδαβέλλας...
(αν και γενικώς δεν μου πολυαρέσουν οι άνδρες με τα χονδρά γυαλιά, φέτος έκανα μία εξαίρεση!)

αυτή...που τα κατάφερε!κάνε κλικ!

diafestor
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα Posted - 16/02/2004 : 00:26:31
--------------------------------------------------------------------------------
o ταυγετος ειναι ''τεραστιος'' μεσα στο 2003-2004
εχω ανακαλυψει 3 εισοδους-σπηλιες απο το ριντομο(φαραγγι του ταυγετου)
που βγαζουν και γω δεν ξερω-ακομη-που...
καλο ειναι πριν μυθοποιησουμε καποιο προσωπο
να απο-μυθοποιησουμε καποια κοινα μ'αυτο... *

*θυμησου τις χιλιες μυριες θεωριες santam...kai to που πραγματι ηταν...(χωρις να θελω να κανω συμπτοση περιστασεων-μαλλον-)

ενας απ'τους 300

Admin
Forum Admin

Greece
824 Μηνύματα Posted - 17/02/2004 : 09:21:30
--------------------------------------------------------------------------------
Καλωσήλθες sufi-tsa και καλή Συμμετοχή στις Συζητήσεις μας!

Ευχαριστώ την Ελευθερία για την παραπομπή της Ενεργής Συζήτησης!

Ας διοχευτούν οποιαδήποτε στοιχεία, ερωτήσεις κ.λπ. εκεί λοιπόν.
Το παρόν Θέμα απενεργοποιείται.


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"
-------------------------




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 23:45:45  Εμφάνιση Προφίλ
Ουπς!Καλωσόρισες tsufi-tsa κι από εδώ.
Όπως βλέπεις το θέμα είναι μεγάλο.
Το παρακολουθώ από τότε που άρχισε,αν και δεν συμμετείχα ενεργά.
Διάβαζε λοιπόν
Είναι καταπληκτικό,ολόκληρο!
Με πολλές πληροφορίες για τη ζωή και τον τρόπο σκέψης του καθηγητή.
Γι'αυτό και σου το πρότεινα.
Καλό διάβασμα!

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 8 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy