ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 01:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ?
ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ?
ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΗΚΩΣ ΗΛΙΘΙΟΣ.



gretel μ αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι!

συμφωνω απολυτως


αυτη η κουκουβαγια δεν ειναι ασχετη, ε?

χαχαχα

.


καλη μου Zadok


Food for thought:

1ον. η καθε ειδους προκαταλειψη τυφλωνει


2ον. ο καθενας πλαθει τον κοσμο του, την πραγματικοτητα του - στην δικη μου τα κερια χρησιμευουν για να φωτιζουν γλυκα


.


ΥΓ. και οι δυο εχουμε δικιο απο την "οπτικη γωνια μας"


εγω εχω το κακο συνηθειο να προσπαθω να κοιταω απο "ψηλα" τις "ατομικες πραγματικοτητες" και να αντικρυζω το συνολο

ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 02:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου jonniebegood,

Όταν η προκατάληψη γράφεται με "ει" τυφλώνει σίγουρα.

quote:
2ον. ο καθενας πλαθει τον κοσμο του, την πραγματικοτητα του - στην δικη μου τα κερια χρησιμευουν για να φωτιζουν γλυκα

Προσωπικά, ασχολούμαι να πλάθω κουλουράκια (γλυκό κι αυτό) για τα Χριστούγεννα τελευταίως και αφήνω σε εσένα το προνόμιο να πλάθεις κόσμους...

quote:
ΥΓ. και οι δυο εχουμε δικιο απο την "οπτικη γωνια μας"

Αν έτσι νομίζεις, έτσι θα είναι...

quote:
εγω εχω το κακο συνηθειο να προσπαθω να κοιταω απο "ψηλα" τις "ατομικες πραγματικοτητες" και να αντικρυζω το συνολο

Επέτρεψέ μου να παραφράσω το ποίημα του Κ. Παλαμά:

« …Όσο ψηλά κι αν ανεβείς,
από κει θα αγναντεύεις μια άλλη πλάση - ξελογιάστρα
και στην κορφή σαν φτάσεις την ψηλότερη,
πάλι θα καταλάβεις πως βρίσκεσαι
σαν πρώτα κάτω απ ΄όλα τα άστρα…»

...και πάντα πρέπει να προσέχεις τις πτώσεις.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 12:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Καλέ μου jonniebegood,

Όταν η προκατάληψη γράφεται με "ει" τυφλώνει σίγουρα.


χαχαχα

αυτο κατι μου θυμιζει ρε συ - ντεζαβου θαναι


αλλα προκατειλημενη ΚΑΙ με την ορθογραφια? - αυτο σε κανει προβλεψιμη...

quote:

Προσωπικά, ασχολούμαι να πλάθω κουλουράκια (γλυκό κι αυτό) για τα Χριστούγεννα τελευταίως και αφήνω σε εσένα το προνόμιο να πλάθεις κόσμους...


πλαθοντας τα κουλουρακια πλαθεις και την πραγματικοτητα σου - σου ευχομαι ναναι μελιγλυκα αμφοτερα

quote:

Αν έτσι νομίζεις, έτσι θα είναι...



ειπες κατι πολυ σοφο κι ας τοκανες ειρωνικα


quote:

Επέτρεψέ μου να παραφράσω το ποίημα του Κ. Παλαμά:

« …Όσο ψηλά κι αν ανεβείς,
από κει θα αγναντεύεις μια άλλη πλάση - ξελογιάστρα
και στην κορφή σαν φτάσεις την ψηλότερη,
πάλι θα καταλάβεις πως βρίσκεσαι
σαν πρώτα κάτω απ ΄όλα τα άστρα…»

...και πάντα πρέπει να προσέχεις τις πτώσεις. [:)




σου επιτρεπω και ειναι ωραιοτατο, αλλα δεν καταλαβες τι ειπα προφανως

δεν πειραζει, αρχιζω να συνηθιζω...

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 12:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[quote]

Προσωπικά, ασχολούμαι να πλάθω κουλουράκια (γλυκό κι αυτό) για τα Χριστούγεννα τελευταίως και αφήνω σε εσένα το προνόμιο να πλάθεις κόσμους...

quote]

μια και μιλαμε για "κοσμους" και "πραγματικοτητες" ας παραθεσω αποσπασματα απο ενα πολυ ενδιαφερον αρθρο σχετικο με το θεμα που διαβασα προσφατα:

..."Ο Tyson λοιπόν παρουσιάζει μέσα από υποθετικά παραδείγματα, πώς θα αντιλαμβανόμασταν τον κόσμο αν οι αισθήσεις μας λειτουργούσαν λίγο ή πολύ διαφορετικά!


Αν, για παράδειγμα, τα μάτια μας «έβλεπαν» όχι στο φάσμα των ορατών ακτινοβολιών, αλλά στον χώρο των ραδιοφωνικών κυμάτων, θα βλέπαμε – μέρα μεσημέρι – έναν κατασκότεινο ουρανό με κάποιες φωτεινές κηλίδες που θα αντιπροσώπευαν κάποια ουράνια σώματα αναλόγως με την συχνότητα στην οποία «στρέφαμε» τον δέκτη μας (δηλ.τα μάτια μας).


Με κατάλληλο συντονισμό θα βλέπαμε πολύ ξεκάθαρα το κέντρο του γαλαξία μας (πίσω απ’ τον αστερισμό του Τοξότη) και πολύ λιγότερο τον ήλιο μας!

Αν τα μάτια μας ήταν «έβλεπαν» στον χώρο των μικροκυμάτων θα βλέπαμε ένα «τοίχος φωτός» που ταξίδευε στον χώρο σαν απομεινάρι της Μεγάλης 'Eκρηξης (Big Bang).


Αν βλέπαμε στο φάσμα των ακτίνων X, θα μπορούσαμε να εντοπίζαμε με «γυμνά μάτια» κάποιες μαύρες τρύπες, ενώ αν βλέπαμε στο φάσμα των ακτίνων Γ θα βλέπαμε πολλές συμπαντικές εκρήξεις καθημερινά, απλά σηκώνοντας το βλέμμα μας προς τον ουρανό.

Πόσο διαφορετική όψη θα είχε τότε το σύμπαν !!!

Αν είχαμε κάποια αίσθηση μέσα απ’ την οποία θα αντιλαμβανόμασταν τον μαγνητισμό δεν θα χρειάζονταν να εφεύρουμε την μαγνητική πυξίδα! Ίσως απλά να γυρίζαμε το κεφάλι μας μέχρι να ευθυγραμμιστούμε με την κατεύθυνση των μαγνητικών γραμμών της Γης! Ή ακόμα αν τα μάτια μας λειτουργούσαν σαν αναλυτές φάσματος, απλά θα κοιτάζαμε την ατμόσφαιρα ενός πλανήτη για να «δούμε» τη χημική σύσταση των αερίων της.


Κι αν όλα αυτά σαν φαίνονται υποθετικά και … παράλογα, σκεφτείτε ότι κάποια ζώα που ζουν στον ίδιο κόσμο με εμάς, τον αντιλαμβάνονται εντελώς διαφορετικό καθώς βλέπουν και ακούν σε διαφορετικά μήκη κύματος (π.χ. η νυχτερίδα ή το δελφίνι, αλλά και τα πιο κοντινά μας, η γάτα και ο σκύλος).


...'Oπως επίσης διαπιστώνει ο Tyson, αυτή η αναζήτηση δεν είναι κάτι πρόσφατο. Απασχόλησε τον άνθρωπο εδώ και χιλιάδες χρόνια.


Αποτελέσματα αλλά και ερωτηματικά αυτής αναζήτησης βρίσκομαι σε κείμενα κι διδασκαλίες αρχαίων πολιτισμών.

'Oπως δήλωνε ο Γερμανός φυσικός και θεμελιωτής της Κβαντομηχανικής Max Planck: « Η σύγχρονη Φυσική μας εντυπωσιάζει ειδικά με τη σχέση της με αρχαίες διδασκαλίες, οι οποίες διδάσκουν ότι υπάρχουν πραγματικότητες πέρα απ’ την αντίληψη των αισθήσεών μας».


Κάτι τέτοιο θα δικαιολογούσε τον ισχυρισμό πολλών ανθρώπων ότι κατέχουν μια έκτη αίσθηση με την οποία μπορούν να αντιληφθούν πράγματα και καταστάσεις που δεν μπορεί να αντιληφθεί ο μέσος άνθρωπος.

Μάντεις και άτομα με ικανότητες που αποκαλούμε παραψυχολογικές, απλά έχουν μια άλλη (διευρυμένη) αντίληψη της πραγματικότητας.


Άσχετα όμως απ’ τα εκάστοτε εργαλεία (αισθητηριακά, τεχνολογικά ή παραψυχολογικά) σημασία έχει ότι, ο άνθρωπος ανέκαθεν βρίσκονταν σ’ αυτήν την αναζήτηση: να συνθέσει τον εαυτό του με το απέραντα μεγάλο και το απέραντα μικρό … ουσιαστικά κάνοντας μια «βουτιά» στον ίδιο του τον εαυτό !"

Μετάφραση - Απόδοση - Σχολιασμός: Esoterica.gr

ΠΗΓΗ : ESOTERICA.GR

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 12:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΧΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΕΤΣΙ??


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 16:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αυτο κατι μου θυμιζει ρε συ - ντεζαβου θαναι

Τί λες, ΡΕ ΣΥ! Ξέρεις κι απ' αυτά;;;

quote:
αλλα προκατειλημενη ΚΑΙ με την ορθογραφια? - αυτο σε κανει προβλεψιμη...

Ξεκόλλα ... γιατί η λέξη δε σε "πάει" μου φαίνεται είτε σε ουσιαστικό, είτε σε επίθετο.

quote:
πλαθοντας τα κουλουρακια πλαθεις και την πραγματικοτητα σου - σου ευχομαι ναναι μελιγλυκα αμφοτερα

Τί μας λες ΡΕ ΣΥ!!! Σοβαρά;;;

quote:
ειπες κατι πολυ σοφο κι ας τοκανες ειρωνικα

Είδες πού μόνο αυτό κατάλαβες, όμως;

quote:
σου επιτρεπω και ειναι ωραιοτατο, αλλα δεν καταλαβες τι ειπα προφανως

δεν πειραζει, αρχιζω να συνηθιζω...


Ε, αφού με καταλαβαίνεις εσύ, τί μένει σ' εμένα να πω;

Κάνε μας τη χάρη τώρα και αντί ν' αντιγράφεις ολόκληρα κατεβατά, ασχολήσου με το θέμα, εάν και εφόσον μπορείς.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 19:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Κάνε μας τη χάρη τώρα και αντί ν' αντιγράφεις ολόκληρα κατεβατά, ασχολήσου με το θέμα, εάν και εφόσον μπορείς.


απο την πρωτη μου στιγμη σε αυτο το φορουμ παραθετω πληροφοριες και στοιχεια - ετσι εχω μαθει να τεκμηριωνω τις αποψεις μου

το αν συμφωνεις ή διαφωνεις με αυτα δεν με απασχολει - υπαρχουν και ατομα που μπορει να τους ενδιαφερουν


ομως δεν εχεις το δικαιωμα να προσπαθεις να με φιμωσεις ριχνοντας το επιπεδο της συζητησης με το να μου απαντας σε σχολιο μου ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ προς τον θεματοθετη, κατ αυτον τον τροπο: "Το μόνο που είναι πραγματικά επικίνδυνο είναι η μπουρδολαγνεία μερικών - μερικών εδώ μέσα."


και παλι οι απαντησεις μου περιειχαν πληροφοριες σε αντιθεση με την δικη σου αρνητικη ειρωνια, στην οποια επιμενεις ακομη

αλλα δεν θα σου ζητησω την αδεια για να παραθεσω πληροφοριες επειδη δεν ενδιαφερουν εσενα


αν κατι στα μηνυματα μου ενοχλει, νομιζω πως θα ειχα δεχτει συστασεις απο τους διαχειριστες του φορουμ


ΥΓ. θα ηταν χρησιμο να μην ασχολεισαι με τα κειμενα μου αν δεν εχεις στοιχεια να παραθεσεις ωστε να μπορει να γινει συζητηση

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 19:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΥΠΗΡΧΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΕΤΣΙ??


δεν νομιζω

αλλα ριξε μια ματια στο πως ζωγραφισε τον εαυτο του ενας ζωγραφος σε ενα επιστημονικο πειραμα διευρυνσης της αντιληψης

ενδιαφερον εχουν και τα λιγοστα σχολια του


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4478&whichpage=6&ARCHIVE=


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2004, 20:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jonniebegood, ηρέμησε...

Όσο δικαίωμα έχεις εσύ να γράφεις, έχω και εγώ και τ' ανάποδο. Αυτό είναι δεδομένο!

Τώρα, αν εσύ έκανες αγώνα ν' αποδείξεις ότι η πρότασή μου περί "μπουρδολαγνείας" σε αφορά, ένιωσα την υποχρέωση να σου υπενθυμίσω ότι δεν είναι αυτό το θέμα της παρούσας κουβέντας.
Αν θέλεις, ανοίγουμε ένα άλλο και το συζητάμε, αλλά και πάλι νομίζω ότι θα είμαστε εκτός της γενικότερης θεματολογίας του esoterica.

Αν δεν ισχύουν τα ανωτέρω, τότε άσε τη μύγα κάτω, διότι ανήκει σε άλλον χρήστη αυτού του χώρου.

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 20:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Οφείλω να ευχαριστήσω τον jonniebegood γιατί έστειλε το πρώτο μήνυμα με ουσία σ'αυτό το θέμα. Επιτέλους έχουμε μια θέση από κάποιον, μια άποψη. Και αρκετά ενδιαφέρουσα.
Κάτι ξεκίνησε να λέει και η Zadok αλλά το μετάνιωσε! Μήπως θα ήθελε να το ξανασκεφτεί και να μοιραστεί μαζί μας περισσότερα; Δεν θα είναι πιο ενδιαφέρον από τις μεταξύ μας ...αβροφροσύνες;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2004, 21:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είπα κι εγώ...

Τέτοια παράσταση κι ούτε μία κριτική ........
.
.
.


3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

all the world is a stage...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2004, 00:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και το ανάποδο βέβαια!


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 12:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου ένας ψαγμένος ξέρει τι είναι αυτό στον καθρέφτη(θύληκή πλευρά...τι να πώ??????)
Fantasio σου έστειλα ένα E-mail απάντησε μου και θα δώ αν μπορώ να βοηθήσω.
Αν διαβάσει κάποιος για την μαγεία των κερίων ίσως να ήξερε οτι έχουν φτάσει μέχρι και σε δαιμονισμό άνθρωποι και δεν θα μπουρδολογούσε(σόρρυ για την επίθεση αλλά πολλές φορές τίποτα δεν είναι έτσι όπως φαίνεται).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 13:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου ένας ψαγμένος ξέρει τι είναι αυτό στον καθρέφτη(θύληκή πλευρά...τι να πώ??????)
Fantasio σου έστειλα ένα E-mail απάντησε μου και θα δώ αν μπορώ να βοηθήσω.
Αν διαβάσει κάποιος για την μαγεία των κερίων ίσως να ήξερε οτι έχουν φτάσει μέχρι και σε δαιμονισμό άνθρωποι και δεν θα μπουρδολογούσε(σόρρυ για την επίθεση αλλά πολλές φορές τίποτα δεν είναι έτσι όπως φαίνεται).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KAMIKAZE
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 13:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KAMIKAZE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Fantasio, μόλις σου έστειλε e-mail ο Cagliostro.

Εγώ 8έλω να παραθέσω μία διαπίστωση που΄έκανα όταν διάβασα το post του Fantasio. Πριν από αυτό όμως, μία σύντομη απάντηση στον Wendigo.

Φίλε, με ρώτησες από που αντλώ τις πληροφορίες για το ότι κάποιοι τα παίρνουν ως αστεία και τα δοκιμάζου, με όχι και τόσο ευχάριστες συνέπειες. Πιστεύω ότι η περιπέτεια του Fantasio να είναι αρκετή για απάντηση, αν και το θεώρησα αυτονόητο. Anyway.


Όταν διάβασα το μήνυμα του Fantasio, θυμήθηκα ένα τραγούδι του Power/Epic Metal συγκροτήματος Blind Guardian που είχε κάποιους ύποπτους στίχους. Πριν ορμήξουν όλοι οι μεταλάδες να με κατσαδιάσουν επειδή δήθεν "βγάζω το συγκεκριμμένο συγκρότημα σατανιστικό", να πω ότι είμαι κι εγώ οπαδός των Blind Guardian, όχι φανατικός, αλλά μου αρέσουν αρκετά. (Αλήθεια ρε παιδιά, πότε θα ξαναπεράσουν από Ελλάδα τα παλικάρια, να γουστάρουμε ; )


Ένα τραγούδι τους ονομάζεται "And the story ends". Η αλήθεια είναι ότι όταν πρωτοάκουσα τους στίχους σε συνδυασμό με την πορωτική μουσική του, μου άρεσε αρκετά. Υπήρχε όμως ένα σημείο που με ενοχλούσε... δε μου καθόταν καλά. Το τραγούδι έχει έναν γενικό χαρακτήρα, σχετικά απαισιόδοξο και κάπως αποφασιστικό, κάτι σαν αποδοχή ήττας αλλά συνέχεια. Υπάρχει όμως ένα σημείο που κυριολεκτικά δε φαίνεται και τόσο "γενικό" και μάλιστα δεν "πολυκολλάει" με το υπόλοιπο τραγούδι. Είχα σκεφτεί ότι ίσως ήταν υπονοούμενο αλλά δεν έδινα και πολλή σημασία... μέχρι που διάβασα το μήνυμα του Fantasio. Θα παραθέσω όλους τους στίχους του τραγουδιόυ και τις επίμαχες στροφές θα τις γράψω με bold, italics και underline. Τα συμπεράσματα δικά σας. Και επαναλαμβάνω για τους φίλους metalheads: ΟΧΙ, ΔΕΝ κάνω κριτική στους Guardian, που όπως είπα, μου αρέσουν... αλλά δεν κολλάνε ρε γαμώτο αυτοί οι στίχοι στο And the Story ends...

Να οι στίχοι:

AND THE STORY ENDS - BLIND GUARDIAN

And the story ends
Insanity said coldly still waiting for the chance
So out of nowhere it will rise
And another journey starts
By the call of the moon

Was it really me I saw in the mirror screaming (πρώτος ύποπτος στίχος αλλά υπομονή)
I swallowed hate and lies
Through a thousand cries
Someone's sucking out my energy
What can I do on this road to nowhere

Heart of dragon lies
At the edge of time

And the story ends
Insanity said coldly still waiting for the chance
So out of nowhere it will rise
And another journey starts
Into insanity's claws

(Εδώ αρχίζουν τα "ωραία". Διαβάστε, έχοντας στο νου σας το μήνυμα του Fantasio)

Come with me
And join me
A new life's waiting for you
Jump through the mirror
Leave fear behind
No matter where I tried
The candle light seemed lost forever
Before my vision fails
Cathedral, falling tears

We're not alone
There's someone else too
From the mirror's other side
Reflecting the cruel part of your soul
It's time for your choice

What can I do on this road to nowhere

Heart of dragon lies
At the edge of time

And the story ends
Insanity said coldly still waiting for the chance
So out of nowhere it will rise
And another journey starts
By the call of the moon

Heart of Dragon lies
Heart of Dragon lies

What can I do on this road to nowhere

Heart of Dragon lies
At the edge of time
And the story ends
Insanity said coldly still waiting for the chance
So out of nowhere it will rise
And another journey starts
Into insanity's claws

I'm not a king
I'm just a bard
Oh, the story ends

Όπως είπα, τα συμπεράσματα δικά σας

----------

"Το να σου παραδώσω την Πόλη ούτε θέλημα δικό μου είναι, ούτε όσων κατοικούν σε αυτήν. Κοινή απόφαση έχουμε λάβει όλοι να πεθάνουμε και δε θα λογαριάσουμε τη ζωή μας"

Κωνσταντίνος Παλαιολόγος
Βασιλεύουσα, 29/5/1453
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 17:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΚΑΜΙΚΑΖΕ οφείλω να διευκρινήσω: η ερώτησή μου αναφερόταν στις "δυσάρεστες συνέπειες" και όχι στο αν πειραματίζονται/"παίζουν" διάφοροι το οποίο λίγο-πολύ το γνωρίζουμε. Συγνώμη αν δεν έγινα σαφής.

Πέραν τούτου, την περιπέτεια που περιγράφει ο Fantasio δεν τη θεωρεί καθόλου δυσάρεστη, άρα δεν συνιστά απάντηση. Το βασικό ερώτημα, όμως, είναι άλλο: Πέρα από ανώνυμες ιστορίες σε κάποιο forum ή site, ακαθόριστα urban legends του τύπου "μου το είπε κάποιος που το δοκίμασε η ξαδέρφη του μπατζανάκη του αδελφού του", και αποθαρρυντικές απόψεις που διαβάσαμε σε κάποιο βιβλίο, έχει κανείς (εσύ ή άλλος φίλος/η) προσωπική εμπειρία από το θέμα που να δικαιολογεί την σιγουριά για ανείπωτους και τρομερούς κινδύνους;

Όσον αφορά το σχόλιο του Cagliostro:
Προσωπικά έχω ΔΙΑΒΑΣΕΙ πολλά πράγματα. Εσύ έχεις ΚΑΝΕΙ κάτι που να σου δώσει ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ για το θέμα και που θα μπορούσες να καταθέσεις αν ήθελες;

Οι γεμάτες σιγουριά απόψεις μας είναι όλες από δεύτερο χέρι;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2004, 18:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAMIKAZE, δεν το είχα προσέξει αυτό το τραγούδι!

Τί σε προβληματίζει με τους στίχους; Εγώ δε θεωρώ ότι αναφέρεται σε κάποια εμπειρία τύπου fantasio, αλλά αντιθέτως, δίνει κάποια πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία για τη φύση του καθρεπτίσματος.

Πάντως, μία ανάλογη συζήτηση έχουμε στο θέμα: Ροκ μουσική και σατανάς?

3 Άλφα

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2004, 02:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Φίλοι μου ένας ψαγμένος ξέρει τι είναι αυτό στον καθρέφτη(θύληκή πλευρά...τι να πώ??????)


τι να πεις αμα δεν ξερεις τι ειναι η anima...


μονο οτι λεω μπουρδες


παρεπιπτοντως σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια

quote:

Αν διαβάσει κάποιος για την μαγεία των κερίων ίσως να ήξερε οτι έχουν φτάσει μέχρι και σε δαιμονισμό άνθρωποι και δεν θα μπουρδολογούσε


αν διαβασει?


εξαρταται τι θα διαβασει φιλε μου

quote:

(σόρρυ για την επίθεση αλλά πολλές φορές τίποτα δεν είναι έτσι όπως φαίνεται).


συμφωνω μαζι σου: τιποτα δεν ειναι οπως φαινεται


περασε και η Αλικη εναν καθρεπτη, ε?



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gim
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 17:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω εχω προσωπικη εμπειρια επι του θεματος μην περιμενετε να σας πω λεπτομερειες απο εδω μεσα γιατι οπως ξερετε μας βλεπουν και μικρα παιδια στην αρχη ουτε πιστεψα αυτο που συνεβη πιστεψα οτι ηταν παραισθηση η κατι αλλο ομως τα γεγονοτα με αναγκασαν να αναθεωρησω την αποψη μου περι τετοιων θεματων το ξερω οτι ειναι δυσκολο για καποιον να πιστεψει τετοιες φιλοσοφιες οποιος αναζητα την πραγματικη αληθεια πρεπει να εχει αυτια για να μπορει να ακουσει την αληθεια. η βασικη διαφορα του καλου απο το κακο ειναι οτι το κακο ειναι πολυ ευκολο νο το επικαλεστεις δηλαδη να ερθει οποτε θελουμε εμεις ενω οι αγιοι ερχονται η κανουν θαυματα οποτε θελουν αυτοι και δεν μπορουμε να εξασφαλισουμε την παρουσια τους με κανενος ειδους τελετουργικο ενω για το κακο υπαρχουν αρκετοι τροποι πχ βουντου και μαυρη μαγεια

billhΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 17:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλος με τη βάρκα μας...

(η Αλίκη στη "Μανταλένα")

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 17:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι άλλος για Χίο τράβηξε...

... κι άλλος για Μυτιλήνη....


Galadriel of Galadhrim

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gim
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 18:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gim  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προσεξτε μην βυθιστη η βακρα σας και πατε ολοι στον πατο αμα θελεται να σας δοσω τα μπρατσακια μου μπας και την βγαλεται καθαρη

billhΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 19:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μμμ... μάλιστα...

πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά ....

αγαπητό νέο μέλος....

για πες κι άλλα... για πες κι άλλα...


Galadriel , Reloaded

WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 19:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ ενδιαφέροντα βεβαίως βεβαίως...

του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως...

(ο Τσαγανέας στο "το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο")

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2005, 20:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάπου στο προηγούμενο ποστ του αγαπητού νέου μέλους,

διαπίστωσα την ύπαρξη μίας τελείας...

φαντάζομαι πως ήταν καθαρό λάθος!

ελπίζω να διορθωθεί σύντομα


G.


WARNING !
I have an attitude and I know how to use it!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2005, 17:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

οποιος αναζητα την πραγματικη αληθεια πρεπει να εχει αυτια για να μπορει να ακουσει την αληθεια.


φιλτατε gim, ακου μερικες αληθειες αφου τις αναζητεις:


δεν υπαρχει καλο και κακο στην Φυση και στο Συμπαν

υπαρχει θετικη ενεργεια και αρνητικη ενεργεια που η κινηση τους δημιουργει το Συμπαν


το κακο ειναι ενστικτο και εφαρμογη του ανθρωπου και ΜΟΝΟ!

αν αμφιβαλεις δες απλα ειδησεις με ανοιχτα ματια και αυτια


τον πονο, την δυστυχια και τον θανατο ανθρωποι τους σπερνουν στον πλανητη

το οτι οι εβραιοχριστιανομουσουλμανοι δημιουργησανε εναν αποδιοπομπαιο τραγο (χρησιμοποιωντας στοιχεια απο τον Πανα και τον Βααλ για να χτυπησουν τις αλλες θρησκειες) τον διαβολο και του φορτωσαν ολες τις αδικιες και τις κακιες τους, ωστε λιγο πριν ψοφησουν να ζητησουν συγχωρεση (αφου ο διαβολος τους παρεσυρε, αυτοι ηταν καλα παιδια) και να συγχωρεθουν(sic), δεν σημαινει και πως υπαρχει και για τους υπολοιπους ανθρωπους!!!


quote:

η βασικη διαφορα του καλου απο το κακο ειναι οτι το κακο ειναι πολυ ευκολο νο το επικαλεστεις δηλαδη να ερθει οποτε θελουμε εμεις ενω οι αγιοι ερχονται η κανουν θαυματα οποτε θελουν αυτοι και δεν μπορουμε να εξασφαλισουμε την παρουσια τους με κανενος ειδους τελετουργικο ενω για το κακο υπαρχουν αρκετοι τροποι πχ βουντου και μαυρη μαγεια




δεν υπαρχουν αγιοι, ουτε και διαβολοι φιλε μου - ειναι δημιουργημα των ανθρωπων και η πιστη του καθενος μπορει να του δημιουργησει οραματα αρχετυπων που αντλει ο εγκεφαλος απο το μαζικο ασυνειδητο

το τι θα δεις εξαρταται απο εσενα και την αντιληψη σου και μονο!

πως ομως εισαι τοσο σιγουρος οτι το "κακο" ειναι ευκολοτερο απο το "καλο"???


αν ψαξεις λιγο θα δεις οτι ολες οι σχολες αναζητησης και διαλογισμου επικεντρωνονται στην θετικη ενεργεια


και αυτο δεν ειναι τυχαιο!

ναι μεν αντλουμε ολοι απο την ιδια θαλασσα ενεργειας αλλα ο κακοπροαιρετος που προσπαθει να βλαψει, αντλει επιλεκτικα αρνητικη ενεργεια της οποιας γινεται αγωγος ο ιδιος


δε θελει πολυ σκεψη για να καταλαβουμε απο που βγηκε η παροιμια: οποιος σκαβει τον λακο του αλλου, πεφτει ο ιδιος μεσα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horn_Dopespade
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2005, 23:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horn_Dopespade  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασα αυτά που γράφετε οι περισσότεροι για τα πειράματα με τους καθρέφτες και τα κεριά και με έπιασαν τα γέλια. Θα σας εξηγήσω φυσικά το λόγο. Ασχολούμαι με το σατανισμό εδώ και χρόνια, είμαι μέλος της οργάνωσης Church of Lucifer και έχω διαβάσει αρκετά από τα βιβλία του Aleister Crowlei, του Anton LaVey και του Eliphas Levi. Με την εμπειρία λοιπόν που έχω μπορώ να σας βεβαιώσω ότι αυτό το πείραμα δεν έχει να κάνει με καμία τελετή μαύρης μαγείας και μάλιστα δεν έχω διαβάσει για κάτι παρόμοιο. Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι δεν πρέπει να παίζετε με τον Διάβολο αν δεν έχετε αρκετές γνώσεις. Ο Σατανάς είναι μια ανώτερη ύπαρξη και δεν έχει να κάνει με τέτοιου είδους παιδικά πειράματα που γίνονται απο περιέργια.

Hail, Satan !

Meus Opus MagnusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Horn_Dopespade
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 23:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Horn_Dopespade  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μύηση στον Σατανισμό

Προσοχή !!! Το τελετουργικό που ακολουθεί είναι καλύτερα να γίνεται μόνο από συνειδητοποιημένους ενήλικες και όχι από μικρά παιδιά. Ο σκοπός του τελετουργικού είναι η επίκληση της δύναμης και της σοφίας του Σατανά σε αυτόν που θα το πραγματοποιήσει. Με λίγα λόγια είναι η πρώτη μύηση στο σατανισμό.

Αυτό είναι ένα ισχυρό τελετουργικό που μπορείς να πραγματοποιήσεις την νύχτα, και όλα αυτά που χρειάζεσαι είναι ένα ήσυχο μέρος όπου μπορείς να είσαι μόνος, ένα πεντάλφα που θα το φοράς στον λαιμό σου και ένα μαύρο κερί.

Άναψε το κερί και τοποθέτησέ το μπροστά σου. Κάτσε κάτω, ανάπνεε βαθιά και χαλάρωσε. Όπως επικεντρώνεσαι στην φλόγα του κεριού, πές μέσα στο μυαλό σου ή φωναχτά: “Είμαι έτοιμος, Άρχοντα του Σκότους. Αισθάνομαι την δύναμή σου μέσα μου και εύχομαι να σε δοξάζω στην ζωή μου. Είμαι ένας από αυτούς που ανήκουν στον Διάβολο. Χαίρε, Σατανά !!”. Συγκεντρώσου στην εικόνα του Σατανά που φαντάζεσαι στο μυάλό σου και στην λέξη “Δύναμη” και άκουσε τι βγαίνει από μέσα σου. Έχεις απαντήσεις για τον εαυτό σου, που κανένας δεν μπορεί να σου δόσει. Αυτός είναι ένας απλός τρόπος για να επικαλεστείς τον Σατανά στην ζωή σου. Θα σε βάλει σε μια σειρά και θα σου πεί τι πρέπει να κάνεις για να είσαι χαρούμενος, δυνατός και συγκεντρωμένος και θα σου δόσει την ζωτικότητα και το κουράγιο να πιέσεις τον εαυτό σου να το κάνεις.

The Devil made me do it!
- Meus Opus Magnus –
Hail, Satan !!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2005, 23:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι ένα ισχυρό τελετουργικό που μπορείς να πραγματοποιήσεις την νύχτα, και όλα αυτά που χρειάζεσαι είναι ένα ήσυχο μέρος όπου μπορείς να είσαι μόνος, ένα πεντάλφα που θα το φοράς στον λαιμό σου και ένα μαύρο κερί.

Άναψε το κερί και τοποθέτησέ το μπροστά σου. Κάτσε κάτω, ανάπνεε βαθιά και χαλάρωσε. Όπως επικεντρώνεσαι στην φλόγα του κεριού, πές μέσα στο μυαλό σου ή φωναχτά: “Είμαι έτοιμος, Άρχοντα του Σκότους. Αισθάνομαι την δύναμή σου μέσα μου και εύχομαι να σε δοξάζω στην ζωή μου. Είμαι ένας από αυτούς που ανήκουν στον Διάβολο. Χαίρε, Σατανά !!”. Συγκεντρώσου στην εικόνα του Σατανά που φαντάζεσαι στο μυάλό σου και στην λέξη “Δύναμη” και άκουσε τι βγαίνει από μέσα σου. Έχεις απαντήσεις για τον εαυτό σου, που κανένας δεν μπορεί να σου δόσει. Αυτός είναι ένας απλός τρόπος για να επικαλεστείς τον Σατανά στην ζωή σου. Θα σε βάλει σε μια σειρά και θα σου πεί τι πρέπει να κάνεις για να είσαι χαρούμενος, δυνατός και συγκεντρωμένος και θα σου δόσει την ζωτικότητα και το κουράγιο να πιέσεις τον εαυτό σου να το κάνεις.


ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΛΦΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΚΕΡΙ???? ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ? ΚΑΙ ΘΑΡΘΕΙ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ, Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΑΠΑΝΤΗΜΑ.

ΠΑΡΑΚΑΛΟ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥΣ, ΜΑΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ

Πέραν όλων αυτών να υπενθυμίσω ότι ο Σατανάς υπάρχει ως οντότητα μόνο στον Ιουδαϊσμό, τον Χριστιανισμό και τον Μωαμεθανισμό.

Για τον λόγο αυτό απλά για όποιον ανήκει σε άλλη θρησκεία ΣΑΤΑΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ.

Η σατανοφοβία και η σατανολατρεία είναι προϊόν -κατά τη γνώμη μου- εκκλησιαστικών ιερατείων του Ιουδαϊσμού με σκοπό να προκαλέσουν τον ΦΟΒΟ στη μάζα.

Οι φουκαράδες ψευτοσατανιστές που πιστεύουν ότι ανάβοντας ένα κερι και λέγοντας 5 φράσεις θα αποκτήσουν δύναμη και ενέργεια, γοητεία και θα ελέγχουν τους γύρω τους πρέπει να ζητήσουν ψυχολογική υποστήριξη.

Τώρα αν κάνεις κάτι τέτοιο και σε "πιέσει" να διαβάσεις για τις εξετάσεις μάλλον έπεισες τον εαυτό σου ότι σε βοήθησε ο Διάβολος.

Από το Θρησκευτικό Μεσαίωνα έχουμε βγει εδώ και αιώνες -τώρα διανύουμε άλλου είδους Μεσαίωνα- ας ξεκολήσουμε πια από την δυαδική νοοτροπία του ασπρου μαύρου.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"

Edited by - gretel on 24/08/2005 23:47:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy