ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2005, 03:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Galadriel,

Είναι μεγάλη ανακούφιση να συζητώ με κάποιον που γνωρίζει από αυτά τα θέματα, πίστεψέ με!

Ωστόσο έχω δύο ενστάσεις:
(α) η ακτινοβολία για την οποία μίλησα εκπορεύεται από το ασπράδι του ματιού και όχι από την κόρη. Και ειλικρινά πιστεύω ότι το βόρειο σέλας είναι αυτό ακριβώς, μία δυναμική "φωτογραφία" της αύρας της Γης.
(β) είμαι εξαιρετικά διστακτική με ο,τιδήποτε έχει να κάνει με διαλογισμό κι αυτό γιατί έχει καεί η γούνα μου. Πιστεύω πως όταν κανείς βυθίζεται στο διαλογισμό του αυτό που κάνει είναι να προσκαλεί ο,τιδήποτε αδέσποτο υπάρχει στην ευρύτερη ενεργειακή περιοχή. Και τέτοια ενεργειακά αδέσποτα υπάρχουν πολλά. Θετικά και αρνητικά (χωρίς ηθικό στίγμα το λέω, με την έννοια του θετικού και αρνητικού στον ηλεκτρισμό).

Γι' αυτούς τους λόγους θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην αρχική μου άποψη, αλλά πάντως να ξέρεις ότι βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέρουσα την δική σου.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 08:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!

ΑΡΧΕΣ ΝΟΕΜΒΡΗ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΓΙΑ "ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ" ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ. ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΝΤΑΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ ΑΠΆΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ!

ΤΡΟΜΕΡΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ Unseen. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΞΑΝΑ?

ΙΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΜΙΑ ΝΕΡΑΪΔΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ Η΄ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΑΦΟΥ ΑΠΌΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΘΑ ΦΟΒΗΘΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΜΙΛΙΑ?

ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΑΥΤΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 13:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή 3ADA,

Χαίρομαι αφάνταστα που μπήκες στο τρυπάκι! Please join the club!

Ποιος σου είπε ότι δεν ξαναπροσπάθησα; Προσπάθησα και ξαναπροσπάθησα. Αυτό που μου συνέβη την πρώτη φορά είναι αυτό που ήδη σου συμβαίνει κι εσένα, είναι ο απροσδιόριστος φόβος που μας καταλαμβάνει μπροστά στο άγνωστο. Αν επικεντρωθείς στην αγάπη και την ομορφιά, ο φόβος θα εκλείψει. Ο φόβος είναι ένα από τα εμπόδια που πρέπει κανείς να ξεπεράσει για να μπορέσει να πάρει μια ματιά από τον κόσμο των ξωτικών. Είναι μια συγκεκριμένη ψυχική δόνηση/συχνότητα που τοποθετούν τα ίδια στα σημεία που το πέπλο μεταξύ των κόσμων είναι αραιό, κάθε φορά δηλ. που κάποιος θνητός προσπαθεί να κοιτάξει μέσα από το πέπλο. Μία άλλη τέτοια άμυνα είναι η φαινομενική αλλαγή τοπίου (επίσης το έχω βιώσει). Πας να στρίψεις σε ένα γνώριμο στενό και ξαφνικά όλα σου φαίνονται διαφορετικά και δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι ούτε μπορείς να προσανατολιστείς.

Το σημαντικό πάντως είναι να υποβάλλεις το αίτημά σου με ηρεμία, αγάπη μέσα στην καρδιά, ειλικρινές ενδιαφέρον και καθαρότητα. Να θυμάσαι ότι έλκεις αυτό που ακτινοβολείς τη δεδομένη στιγμή, είναι πολύ σημαντικό αυτό που σου λέω.

Όσο για το αν οι νεράιδες παίρνουν τη μιλιά... νομίζω ότι όλα αυτά είναι προλήψεις και τμήμα του πέπλου που η ίδια η ανθρωπότητα ύψωσε ανάμεσα στους κόσμους μας. Μπορεί κανείς να μείνει άφωνος από την ομορφιά που θα αντικρίσει και το πρωτοφανές ίσως της αίσθησης που θα νιώσει, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί πραγματικά να μείνει άλαλος από μία νεράιδα. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν όχι τόσο φωτεινά όντα (νάνοι με βίτσια που θα έλεγε ο Vril) που μπορεί πιθανόν να προξενήσουν κάποια βλάβη αλλά θα πρέπει να τα προσελκύσει αυτό που είσαι και δε μου γεμίζεις το μάτι για εγκληματίας...

Θα μας κρατάς ενήμερους για τις εμπειρίες σου, έτσι;

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 15:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ! ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥΝ!

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΞΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΥΧΤΑ (ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΥΣΗΧΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ) ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ. ΜΗΝ ΑΓΡΙΕΥΤΩ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΚΑΜΠΟΥΣ ΝΥΧΤΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΚ. ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕ ΟΧΙ ΥΛΙΚΗ ΠΑΡΕΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ!

ΜΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ (ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ) ΛΑΘΟΣ ΥΠΑΡΞΕΙΣ? ΟΙ ΚΑΚΟΒΟΥΛΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΠΡΟΘΥΜΕΣ ΓΙΆΥΤΟ...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 15:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα,

είναι καλό να επιμένει κανείς στην άποψη του εφόσον όμως την έχει περάσει από τα χίλια κόσκινα ε?

πρώτον,
ας πάρουμε λοιπόν ένα μικρό κόσκινο για το πρώτο που αναφέρεις.. την ακτινοβολία που εκπέμπει το μάτι...
γι'αυτό θα σε παραπέμψω σε οποιαδήποτε ιατρική εγκυκλοπαίδεια... αν συνεχίζεις να έχεις διαφορετική άποψη θα ήθελα να μας εξηγήσεις το γιατί...

όσο για το βόρειο σέλας ως "δυναμική φωτογραφία" της αύρας της γης, θα διαφωνήσω για τον εξής επιπλέον λόγο...
αν δεχτούμε την ύπαρξη αύρας του πλανήτη μας (εγώ προσωπικά το δέχομαι) η αύρα του όπως και οποιουδήποτε άλλου πράγματος θα πρέπει να το περικλείει και όχι να εντοπίζεται σε ορισμένες μόνο περιοχές...


δεύτερον,
ο διαλογισμός είναι μία κατάσταση αυτοσυγκέντρωσης η οποία εφόσον γίνεται σωστά δεν ανοίγει τις πόρτες σε οτιδήποτε περνάει απ' έξω.... για να γίνουν τέτοιες "συναντήσεις" χρειάζεται πολύ πείρα και προσπάθεια...

καταρχήν θα έλεγα πως βοηθάει στο να ηρεμήσει κανείς και να ξεκαθαρίσει τις σκέψεις και τα συναισθήματα του...


φιλικά
Galadriel

in God we trust

Edited by - galadriel on 26/09/2005 15:23:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 08:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Galadriel

Βεβαίως, να κοσκινίσουμε όσο θες.

Πρώτον: ξέρω τι γράφουν οι ιατρικές εγκυκλοπαίδειες. Στηρίζω όμως αυτό που λέω για το άσπρο του ματιού (το οποίο δεν το λέω εγώ, άλλοι το έχουν πει) στο γεγονός ότι και τυφλοί άνθρωποι με κατεστραμμένο οπτικό νεύρο και ανενεργό κόρη μπορούν να έχουν fairy vision.

Αυτό που λες για την αύρα της Γης είναι ασφαλώς σωστό. Την περικλείει και έχει και επιστημονική ονομασία: Van Allen Belts. Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι υπάρχει μια ιδιομορφία στη συγκεκριμένη αύρα και η ιδιομορφία αυτή είναι ότι δεν μοιάζει με αυγό όπως π.χ. ενός ανθρώπου. Περικλείει τον πλανήτη όπως η σάρκα και ο φλοιός ενός μήλου περικλείουν το κουκούτσι του και παρουσιάζει τα χαρακτηριστικά "βαθουλώματα" ακριβώς στον βόρειο και στο νότιο πόλο ή στο κοτσάνι και το κάτω τμήμα του μήλου. (Και μετά λένε πως η Εύα έφαγε το μήλο). Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο γίνεται κατ' αυτόν τον τρόπο ορατή σε συγκεκριμένα σημεία μόνο.

Δεύτερον: ακριβώς το ίδιο πράγμα λέω κι εγώ. Δεν διαφωνούμε καθόλου. "Εφόσον γίνεται σωστά". Γιατί συνήθως γίνεται λάθος.

Μια και σου αρέσουν οι επιστήμες (όπως κι εμένα) ας δούμε τι λέει η Φυσική. Υπάρχει ένα αξίωμα στη Φυσική που λέει ότι δεν μπορεί να υπάρξει κίνηση της ενέργειας χωρίς ύλη. Όπου ύλη εννοούμε και τόσο λεπτές υλικές καταστάσεις όσο του χρώματος ή του ήχου.

Ας πάρουμε τώρα π.χ. τον γείτονά σου που ξύπνησε σήμερα τσαντισμένος. Βγήκε στο δρόμο και κάποιος τον σκούντησε. Αμέσως ο γείτονας σκέφτηκε κάτι άσχημο (μπορεί και να το είπε). Αυτό που σκέφτηκε ή που είπε απευθυνόταν στον συγκεκριμένο άνθρωπο που τον σκούντισε, έχουμε δηλ. κίνηση, και η σκεπτομορφή ή η λέξη/ο ήχος, επενδεδυμένα με το αίσθημα της τσαντίλας δημιούργησαν ένα αραιό αλλά υλικό σημείο που συνήθως είναι ένα σκούρο κόκκινο ή μαύρο χρώμα. Και το σημείο κινήθηκε μαζί με τη σκέψη ή τις λέξεις προς τον αποδέκτη του. Σκέψου πόσα τέτοια σημεία υπάρχουν τριγύρω: ο συγκεκριμένος γείτονας μπορεί να ήταν απλά τσαντισμένος, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να είναι παιδεραστής, να βιαιοπραγεί, να είναι κλέφτης ή δολοφόνος. Όλα αυτά δημιουργούν τέτοιου είδους σημεία, κάποτε κηλίδες, που έλκουν το ένα το άλλο και έλκουν όσο δυναμώνουν και αρνητικές οντότητες.

Εσύ λοιπόν κάθεσαι ωραία και καλά στο σπίτι σου και κάθεσαι χαρούμενη να διαλογιστείς. Καθώς διαλογίζεσαι και ανοίγεις τα ενεργειακά σου κέντρα ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΧΘΕΙ απλά ανοίγεσαι σε τέτοια σημεία/κηλίδες/οντότητες γιατί πλέον υπάρχουν παντού. Και βρίσκουν άγκυρα σε απλά πράγματα όπως ο στατικός ηλεκτρισμός των οικιακών συσκευών, γιατί η φύση τους είναι παρόμοια με του στατικού ηλεκτρισμού. Να άλλος ένας λόγος για να γυρίσουμε τροχάδην στην παλιά τέχνη του λιβανίσματος ή στη σύγχρονη των incense sticks.

Ελπίζω να μη σε εκνευρίζω που επιμένω και ζητώ συγνώμη αν το κάνω, αλλά... τι να κάνω που έτσι είναι!

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 08:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα 3ADA

Η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν έχω αναζητήσει επικοινωνία νύχτα και έξω στη φύση. Νύχτα, μόνο σε προστατευμένες οικολογίες. Δεν ξέρω αν είναι κάποιο προαίσθημα ή απλός φόβος, πάντως δεν το έκανα ποτέ. Επομένως δεν μπορώ να σου απαντήσω, λυπάμαι πολύ. Ίσως κάποιος άλλος να ξέρει κάτι περισσότερο πάνω σ' αυτό.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 15:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολύ καλησπέρα

να με εκνευρίσεις? όχι φυσικά καλή μου... κάνουμε μία πολύ καλή συζήτηση εδώ που ελπίζω να βοηθήσει όλους μας...
κι εμένα να καταλάβω λίγο καλύτερα τον κόσμο των ανθρώπων και τους ανθρώπους τον κόσμο των ξωτικών...

λοιπόν, ελπίζω μετά το καλό κοσκίνισμα να περάσουμε στο ζύμωμα του ψωμιού μας...

το fairy sight που αναφέρεις υπάρχει μεν, και είναι ανεξάρτητο απ' την φυσική όραση, αλλά ολότελα ανεξάρτητο... είναι εσωτερική όραση και δεν προέρχεται από κανένα σημείο του σώματος... εδώ υπάρχει και ένα μικρό μυστικό...
τα ξωτικά γίνονται ορατά μόνο όταν αυτά το επιλέγουν, ό,τι κι αν κάνουν οι άνθρωποι, όσο και αν εξασκηθούν αν τα ξωτικά δεν το επιλέξουν είναι αδύνατο να τα δει κανείς... και για να γίνει αυτό πρέπει να νιώθουν μπορούν να έχουν εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που επιλέγουν ή αν μη τι άλλο, να νιώθουν οικεία μαζί του.... αυτός ο βαθμός οικειότητας είναι που αποκτιέται μέσα από την επαφή με την φύση και τα στοιχειακά βασίλεια...

όσο για το διαλογισμό και τις "παρενέργειες" του...
θα έλεγα να μην τρομάζουμε τον κόσμο... το φαινόμενο "ντόμινο" αλληλεπίδρασης ύλης και ενέργειας είναι υπεραπλουστευμένο έτσι όπως το περιγράφεις, αλλά πάνω κάτω έτσι δουλεύει...

ο διαλογισμός όμως παραμένει μία σπουδαία άσκηση και εμπειρία που δεν υπάρχει κανένας λόγος να τον φοβάται κανείς... δεν υπάρχει λόγος να γεμίζουμε το μυαλό των ανθρώπων με αρνητικές σκέψεις που από μόνες τους ανοίγουν ένα κανάλι φόβου... τότε ακριβώς είναι που κάποιος γίνεται δεκτικός σε αρνητικές επιδράσεις...

μην ξεχνάμε και το εξής... πως ακόμα και ο χώρος που ζούμε, ή τα αντικείμενα που έχουμε στα σπίτια μας είναι φορτισμένα, αφού μοιραία ακόμα και από την φάση της κατασκευής τους έχουν περάσει και από άλλα χέρια... Ειδικά στα σπίτια μας που πιθανόν να έχουν κατοικήσει πριν από μας άλλοι, τα "μαγνητικά" τους "αποτυπώματα" μπορούν να μείνουν για πολύ καιρό ...

συνεχίζω να έχω αντιρρήσεις για το ότι η αύρα και το ηλεκτρομαγνητικό πεδίο της Γης είναι ένα και το αυτό, αλλά νομίζω πως είναι εκτός θέματος κι έτσι δεν θα επεκταθώ...

με την ευκαιρία... δεν έχει σημασία η ώρα (μέρα ή νύχτα) για να προσεγγίσει κανείς το αόρατο πέραν αυτού που είπε η 3ADA, ότι δηλαδή έχει πιο πολύ ησυχία...

αυτό που έχει σημασία είναι να μην ξεκινάει κανείς αγχωμένος και με φόβους, αυτό και μόνο αυτό προσελκύει αρνητικές ενέργειες στους ανθρώπους και όχι το σκοτάδι


Galadriel

in God we trust

Edited by - galadriel on 27/09/2005 15:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 13:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου Galadriel

Θα ήθελα ειλικρινά πάρα πολύ να μου περιγράψεις (επιγραμματικά έστω) πώς βλέπεις τον κόσμο των ανθρώπων από την οπτική γωνία των ξωτικών.

Αυτό που διαπιστώνω από τη συζήτησή μας είναι ότι μολονότι οι απόψεις μας για το πώς δουλεύουν τα πράγματα διαφέρουν, τα συμπεράσματά μας είναι μάλλον κοινά και χαίρομαι πολύ.

Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που γράφεις ότι τα ξωτικά είναι που επιλέγουν αν και πότε θα γίνουν ορατά, όσο πολύ και να το θέλει και να προσπαθεί ο άνθρωπος. Κι εγώ εξάλλου το έγραψα σε νωρίτερο μήνυμά μου. Αλλά μπορεί κάποιος να υποβάλλει ένα σχετικό αίτημα και να περιμένει ή να ελπίζει σε μια απάντηση. Aπό κει και πέρα δεν βλάπτει καθόλου να εξασκείται κανείς γιατί οι αόρατοι κόσμοι είναι ένα τεράστιο πεδίο με το οποίο όλοι αδιακρίτως συνδιαλεγόμαστε (ασυνείδητα έστω) και μας αφορά όλους καίρια...

Δεν ήταν μέσα στις προθέσεις μου να τρομάξω τον κόσμο με όσα έγραψα για τον διαλογισμό, όμως είναι βασικό να ξέρει κανείς τι κάνει όταν ξεκινά να κάνει κάτι. Αλλά σίγουρα ο φόβος είναι ο χειρότερος σύμβουλος και καμιά φορά η καλύτερη προστασία είναι η άγνοια...

Λοιπόν, θα μας πεις για τη δική σου οπτική γωνία του κόσμου;

Πολύ φιλικά,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 19:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

ο κόσμος απ' την οπτική γωνία των ξωτικών λοιπόν...

ΑΧΡΩΜΟΣ.....

σε συναισθήματα, σε νόηση, σε προθέσεις... σε ηθική... ακόμα και σε εμφάνιση....
μην με παρεξηγείτε γι'αυτά που λέω... δεν είναι ότι δεν αξίζει ο ανθρώπινος κόσμος και δεν είναι αγαπητός στα ξωτικά...

όμως, "χάνει" σε ζωντάνια... και είναι κρίμα γιατί στα δικά μου μάτια ο άνθρωπος είναι η εξέλιξη του ξωτικού....
ένας κόσμος που τα πλάσματα του ήταν γεμάτα από συναισθηματικές δονήσεις (ξωτικά) έπρεπε κάποια στιγμή να προχωρήσει
και να αναπτύξει και τις νοητικές του ικανότητες (άνθρωπος)...

στην πορεία όμως, πιστεύω, πως η διανοητική ικανότητα εξελίχθηκε εις βάρος της συναισθηματικής νοημοσύνης... κι έτσι άρχισαν
να "σβήνουν" τα ξωτικά...

θα σας πω κι άλλα ...


Galadriel

in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 09:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, Galadriel, εγώ στον κόσμο των ξωτικών βλέπω μια ανυπέρβλητη ισορροπία. Ίσως γιατί η ισορροπία είναι το βαθύτερο αίτημα της ψυχής μου...

Όμως όσο περνά ο καιρός, τόσο επιτακτικότερο γίνεται για μένα το αίτημα να προσπαθήσω να συμφιλιώσω τους δύο κόσμους: μέσα μου και μέσα σε άλλους ανθρώπους. Τόσο επιτακτικό πλέον που ειλικρινά κοντεύει να γίνει αυτοσκοπός.

Βλέπω εξάλλου μέσα σ' αυτή τη συμφιλίωση μια πολύτιμη ευκαιρία για την ανθρωπότητα να γίνει καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη...

Πες μας κι άλλα λοιπόν...

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 09:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας έχω πρήξει μ' αυτόν τον πρίγκηπα της φυλής των ξωτικών, όμως επειδή έμεινε μαζί μου μερικούς μήνες κατανόησα πολλά παράξενα γι ατον κόσμο του και παραδόξως κατέληξα στο συμπέρασμα της Galadriel: ότι ο άνθρωπος είναι η εξέλιξη του ξωτικού.

Επειδή όμως στην εξελικτική διαδικασία κάτι δεν έγινε και τόσο σωστά, είναι πλέον καιρός να γυρίσουμε πίσω στις ρίζες μας και να ξαναβαδίσουμε το μονοπάτι με μεγαλύτερη προσοχή, έτσι δεν είναι;

Πολύ φιλικά,
Unseen

ΥΓ: 3ADA πού είσαι; Σε απήγαγε καμία νεράιδα; Τίμησέ μας με την παρουσία και τον αυθορμητισμό σου! Μου λείπει επίσης η ειλικρίνια του elfeye και ο απότομος τρόπος του Vril. Σας παρακολουθώ και σε άλλα forum αλλά δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο να γράψω σε αυτά που θα ήθελα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2005, 15:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΑ... ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΤΥΧΗ ........ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ...!!!!

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΙΩΠΗΛΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΟΥΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΜΟΝΟ ΠΟΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ. ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ Η' ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΗΓΗΘΕΙ.
ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΤΗΜΩ ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΙΡΑ Η' ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΜΕΙΝΕ ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Ο ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ?

ΘΕΛΩ, ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑΚΙ ΜΟΥ, ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.

Edited by - 3ADA on 29/09/2005 15:19:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου 3ADA

Σ' ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα!

Δε νομίζω ότι όποιος ξεκίνησε αυτό το φόρουμ (η varda εν προκειμένω) σκόπευε να το βασίσει σε προσωπικές μαρτυρίες και σίγουρα δεν περίμενε έναν εξυπνάκια σαν κι εμένα που έχει μια απάντηση για όλα(εντάξει έχω απάντηση για πολλά αλλά σίγουρα όχι για όλα).

Δεν θα ήθελες να μας πεις γιατί θέλεις τόσο πολύ να επικοινωνήσεις με τον κόσμο των ξωτικών και των νεράιδων; Τι βλέπεις σ' αυτόν τον κόσμο; Από τι πιστεύεις πως είναι φτιαγμένος και τι περιμένεις να βρεις σ' αυτόν; (τι νόμιζες, μόνο εσύ θα με ρωτάς; την πάτησες κι εσύ!)

Ελπίζω το πειραματάκι σου να μην εμπλέκει μεθόδους σαν αυτές της Wicca. Αν ναι, θα σε παρακαλούσα πολύ να το ξανασκεφτείς κι αν θες να προσπαθήσεις να προσεγγίσεις τους κόσμους αυτούς με ασφάλεια, να σου πω εγώ ένα-δυο πράγματα για ενεργειακές ασπίδες (τώρα σε λίγο θα εμφανιστεί η Galadriel να με μαλλώσει ότι σε τρομάζω). (Πάντως χαίρομαι ειλικρινά που αποφασίζεις να διαμορφώσεις προσωπική άποψη και μπράβο σου.)

Είδα στα γρήγορα το φόρουμ για την Wicca, είδα ότι κάτι έχεις γράψει κι εσύ και σε συγχαίρω για τη σύνεση που επιδεικνύεις, ελπίζοντας ότι δεν άλλαξες γνώμη στο μεταξύ! Έχω συγκεκριμένες και τεκμηριωμένες αντιρρήσεις αλλά δεν άπτονται του θέματος αυτού του φόρουμ.

Ζητώ συγνώμη αν ακούγομαι σα μεγαλύτερη αδελφή σου, βάρα μου κανένα χαστούκι αν θέλεις, είναι ένα κόλλημα που έχω καμιά φορά με τους ανθρώπους λες κι είμαι ο άγιος παντελεήμονας μεγάλη η χάρη του!

Πολύ φιλικά,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τα άλλα που με ρωτάς:

Έμεινε μήνες μαζί μου, εννοώ τον φιλοξένησα στην αύρα μου και κατά περίεργο τρόπο σε συμπυκνωμένη μορφή στη βάση της σπονδυλικής μου στήλης (στον κόκκυγα) για 2-3 μήνες ή και περισσότερο. Τώρα αν το διαβάσει αυτό κανένας τρίτος, θα πει ότι έπαθα κατάληψη από δαιμόνιο, αλλά καμία σχέση.

Μου ζήτησε την άδειά μου, του την έδωσα και από κει και πέρα κάναμε ωραία παρέα συζητώντας αρκετά συχνά. Δεν ξέρω ποιος ήταν ο δικός του απώτερος σκοπός, ξέρω ότι με προσέγγισε κατ' αρχάς γιατί ήθελε να τον βοηθήσω να κατανοήσει την ανθρώπινη φυλή και ότι αυτό τον βοήθησε να εξελιχθεί σαν οντότητα.

Εγώ, μολονότι δεν ζήτησα τίποτε σε αντάλλαγμα, από αυτή τη συμβίωση κατάφερα να ανανεώσω την αίσθηση της αγάπης μέσα μου, να εναρμονιστώ περισσότερο με τη φύση (σε μια φάση της ζωής μου που ήμουν σαν ξεκούρδιστο ρολόι), να μάθω να σέβομαι και να εκτιμώ τον εαυτό μου περισσότερο και τέλος έλαβα και ένα σπουδαίο για μένα δώρο: την έμπνευση να γράψω ποίηση, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Σχετικά με το να ρωτήσω κάτι για λογαριασμό σου. Δεν θα το πιστέψεις ίσως αλλά πέρασα τα τελευταία 2,5 χρόνια της ζωής μου σε μαθητεία σε έναν άνθρωπο που μου έδειξε ακριβώς αυτό: τη λεκτική επικοινωνία με τους αόρατους κόσμους. Υποθέτω λοιπόν ότι θα μπορούσα να το κάνω ΑΛΛΑ οφείλεις πρώτα να δοκιμάσεις η ίδια. Αυτό είναι το σωστό.

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 12:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη που επανέρχομαι και ξανα-επανέρχομαι αλλά ξέχασα να σου πω κάτι που είναι ίσως σημαντικό για το πείραμά σου. Αυτό που ήθελε περισσότερο απ' όλα να μάθει αυτός ο πρίγκηπας για τους ανθρώπους ήταν η φύση και η έκφραση της ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑΣ.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 15:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΙΓΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ..!

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΙΓΚΗΠΑ (ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΦΥΣΙΚΑ) ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΠΝΕΥΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΞΩΤΙΚΟ.

ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟΡΙΕΣ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΑΝΥΣΗΧΙΑΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΗΤΣΙΑΡΑ! ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΚΑΝΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ, Η ΕΣΤΩ ΑΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΠΟΛΥ!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΟΛΛΑ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΩ!

ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΚΥΡΑΡΧΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ, ΗΡΕΜΙΑ, ΧΑΡΑ, ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑ!
ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟ ΑΚΡΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΠΆΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ Η΄ ΓΙΑ ΝΕΡΑΪΔΕΣ, ΘΑ ΠΡΟΤΗΜΟΥΣΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΣΧΗΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΛΥΚΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ!
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΤΟΣΟ? ΣΥΝ ΤΟ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΨΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΠΟΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ PC ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ galadriel ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΕ!!! (ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ!)

quote:
Σχετικά με το να ρωτήσω κάτι για λογαριασμό σου. Δεν θα το πιστέψεις ίσως αλλά πέρασα τα τελευταία 2,5 χρόνια της ζωής μου σε μαθητεία σε έναν άνθρωπο που μου έδειξε ακριβώς αυτό: τη λεκτική επικοινωνία με τους αόρατους κόσμους. Υποθέτω λοιπόν ότι θα μπορούσα να το κάνω ΑΛΛΑ οφείλεις πρώτα να δοκιμάσεις η ίδια. Αυτό είναι το σωστό.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ!!!

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2005, 16:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

αυτή η ισορροπία ακριβώς είναι όλο το νόημα της ύπαρξης μας αγαπητή unseen...

κάθε Φυλή (άνθρωποι ή ξωτικά) προκειμένου να εξελιχθεί οφείλει να εστιάσει και να εργαστεί προς την επίτευξη αυτής της ισορροπίας....

και αυτό ακριβώς είναι που κάνει και η ανθρωπότητα αυτή την στιγμή... μην ξεχνάμε όμως πως μέχρι να φτάσει σε ενα σταθερό σημείο "παλατζάρει" και στις δύο άκρες

όταν καταφέρει να "κυριαρχήσει" πάνω στο βασικό χαρακτηριστικό της κάθε Φυλή αρχίζει να φέρει μέσα της το σπόρο της επόμενης.... και σε κάθε περίοδο συνυπάρχουν για αρκετό καιρό μέλη από τρεις Φυλές... την προηγούμενη, την παρούσα και την επόμενη...

στην περίπτωση μας (ξωτικά), κάποιοι από εμάς έχουν επανέλθει προκειμένου να τελειοποιήσουν την εξελικτική διαδικασία που αφορά την Φυλή, γι'αυτό και ο φίλος σου ήρθε να εργαστεί πάνω στο ζήτημα της ανιδιοτέλειας...

την αγάπη μου
Galadriel


in God we trust

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 02:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μαλιστα..


Αrwen Undomiel...the truth within

cprtght@tm@2005

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 11:58:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες ΑΤΜΑ, για πες.

Πολύ φιλικά,
UnseenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω 3ADA ότι ακούγονται πολύ παράξενα όλα, σου δίνω όμως το λόγο μου (ό,τι αξία έχει αφού δεν με γνωρίζεις) πως ό,τι έγραψα μου συνέβη έτσι ακριβώς.

Θα με ενδιέφερε πολύ να συζητήσουμε πώς πιστεύεις ότι σχετίζονται πνεύματα και νεράιδες/ξωτικά κι επίσης τι εννοείς λέγοντας "πνεύματα". Δεν ξεχνώ μια προηγούμενη ερώτησή σου για τις ψυχές.

Οι αόρατοι κόσμοι εμπεριέχουν πολλά βασίλεια, τόσο διαφορετικά που δεν μπορούμε να τα βάλουμε στο ίδιο σακκούλι όλα, όπως ακριβώς δεν μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο σακκούλι όλα τα επιμέρους βασίλεια των ορατών κόσμων (ζώα, φυτά, έντομα, πετρώματα, ...).

Όμως αν αναλύσεις το μυστικό συμβολισμό του σταυρού θα καταλάβεις ίσως το πώς όλοι αυτοί οι μακρόκοσμοι συνδέονται με τον μικρόκοσμο ενός και μόνο ανθρώπου (ή αντίστροφα).

Πολύ φιλικά,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλη μου Galadriel είσαι μια έκπληξη για μένα. Όχι επειδή διατείνεσαι με τέτοια βεβαιότητα ότι είσαι ξωτικό (ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει) αλλά επειδή λες πράγματα που πιστοποιούν αν όχι την ταυτότητά σου, τουλάχιστον το ότι έχεις βρεθεί πολύ κοντά σ' αυτούς τους κόσμους. Και σ'ευχαριστώ γι' αυτό γιατί αισθάνομαι λιγότερο μόνη.

Ώστε ισορροπία σημαίνει θάνατος; Γιατί αν ισορροπήσουμε, θα εκλείψουμε, προκειμένου να γίνει το βήμα (αδύνατον σε κατάσταση ισορροπίας), να έρθει κάτι νέο... ΟΚ! Δεν με χαλάει καθόλου! Έτσι όπως τα καταφέραμε, καιρός είναι να μαζεύουμε τα κουβαδάκια μας και να τραβάμε γι' άλλη παραλία... (Μπαίνω στον πειρασμό να σε ρωτήσω για τη νέα φυλή, αλλά δεν αφορά τόσο το συγκεκριμένο φόρουμ και δεν θα το κάνω).

Πριν καιρό είχα πέσει πάνω σε ένα site (αυστραλιανής προέλευσης αν θυμάμαι καλά) που στόχευε να συνασπίσει τους ανά τη γη ανθρώπους που έχουν αφυπνιστεί όσον αφορά τη νεραϊδίσια τους υπόσταση. Το έχεις υπόψη σου;

Παρεμπιπτόντως, το ότι ο άνθρωπος είναι εξέλιξη του ξωτικού μπορεί κανείς να το διαπιστώσει κι από την αύρα του στην οποία υπάρχουν φτερά (τρία ζεύγη), υπάρχει "σκουφί" (καπέλο) και σπείρες που βγαίνουν από τα αυτιά, κάνοντάς τα να μοιάζουν μυτερά. Επίσης, υπάρχουν κεραίες και όλα αυτά μπορεί κανείς να τα ψηλαφίσει με τα ίδια του τα χέρια. Eσύ τα ξέρεις αυτά, έτσι δεν είναι;

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη με μισήσετε βρε παιδιά που σταματημό δεν έχω, αλλά πρέπει να ρωτήσω: υπάρχει ένα βιβλίο με τίτλο "Το ξωτικό-Δέκα στάδια μύησης" της Όλγας Σωσιάδου-Μαργαρίτη, εκδόσεων Αλντεμπαράν. Κατ' αρχάς, το έχετε διαβάσει; Είναι νομίζω ό,τι πιο σωστό κυκλοφορεί σε σχέση με τις εμφανίσεις νεράϊδων και ξωτικών (τουλάχιστον στο κομμάτι που αφορά την πάνω Γη, όπως έχω πει για την Εσωγή δεν γνωρίζω πολλά) και το έχει γράψει κι ελληνίδα! Πρέπει οπωσδήποτε να βρω τη συγγραφέα, αλλά οι εκδόσεις έχουν κλείσει και δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει αυτό... Ξέρει κάτι κάποιος;

Πολύ φιλικά,
Unseen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 12:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιάς κι από ξωτικά δεν έχω κι ιδιαίτερες γνώσεις, είναι όλα καλά ή μπορεί μερικά να είναι και κακά...?

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 13:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα με ενδιέφερε πολύ να συζητήσουμε πώς πιστεύεις ότι σχετίζονται πνεύματα και νεράιδες/ξωτικά κι επίσης τι εννοείς λέγοντας "πνεύματα". Δεν ξεχνώ μια προηγούμενη ερώτησή σου για τις ψυχές.

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΣΥΜΒΙΩΝΑΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ.

ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΘΕΩΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ. ΠΑΛΙΕΣ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝΩΤΕΡΕΣ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ.
ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΙΣΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΑΠΛΑ ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΩΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ(!) ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΓΕΝΙΚΑ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 14:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Unseen
ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΔΑ ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΕΡΕΥΝΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ. ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΣΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ, Η΄ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ. ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΜΕΣΩ MAIL. ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 15:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δώκωμε το κατιτίς μας στο αλλοπαρμένο τούτο θρέντι, χάριν των ευειδών ξωτικών (μετα nick ή άνευ).

Νεράιδες...κόρες του Νηρέα...θαλάσσιες νύμφες κλπ κλπ.

Αρχαίοι τε και νεοέλληνες λένε οτι κυκλοφορούν σε θάλασσες, ποτάμια, ρυάκια, αλώνια, μύλους, πηγές γενικά, ιαματικές και μη.

Αυτές οι «Νύμφες» κατά τους αρχαίοι, ανάλογα με τον τόπο κατοικίας λέγονταν
Νηρηίδες ( οι θαλασσινές)
Ναϊάδες (οι των κρηνών)
Ορεάδες (των βουνώνε)
Δρυάδες (των βελανιδιών – δρυών και γενικά οι δενδρόβιες).

Τελικά έμεινε το νεράιδες απ’ το νηρηίδες.

Πολλαχού όμως καλούνται και ξωτικά.
Ξωτκά...εξωτικά (έξω απ’ το μάταιο τούτο κόσμο)...ξουθιές (ηπειρώτισες).

Αλλά και αερικά, ως μετακινούμενες με τον αέρα.

Τα τελευταία αυτά (αερικά) είναι κατά κανόνα κακά και πονηρά δαιμόνια και συνδέονται με πνευματικά πέρα-δώθε, όπως επιληψίες και τα τοιαύτα.
Σε μερικές δε περιοχές ευθύνονται (κατά τις λαϊκές δοξασίες) για τους ανεμοστρόβιλους, ανεμοθύελλες και παρόμοια ακραία καιρικά φαινόμενα, καθότι «χορεύουν οι νεράιδες» όπως έλεγε η γιαγιά μου.

Και οι αρχαίοι δεν πήγαιναν πίσω σε τέτοια και ταύτιζαν τις νεράιδες με τις νύμφες αλλά και τις φοβεροτρομερές άρπυιες, οι οποίες όταν δεν είχαν να κάμνουν τι, σκορπούσαν θύελλες.

Σοφός ο λαός όμως, καλοπιάνει τα κακά και πονηρά αυτά στοιχειά με κολακείες για να τη σκαπουλάρει.
Ετσι, οι παλιοί τις λέγαν «ευμενίδες» και «σεμνές» και ενίοτε εκείνες τσίμπαγαν, οι δε σύγχρονοί μας τις λένε «καλές», «καλότυχες», «καλοκυράδες», «μελιγάλες» κι άλλα τέτοια παραπειστικά.

Ονοματάκια όμορφα, αρχαία και νεώτερα, όπως:
Καλλιόπη, Ουρανία, Αγλαϊα, Αστέρω, Ζωγράφω κλπ.
Κατά κανόνα είναι κούκλες, μάλλον ξανθιές (φυσικές), με μακριά πάντα μαλλιά και άσπρα ρούχα. Εξ ου και οι αρχαίοι τις εκπάγλου καλλονής πιπίνες τις λέγαν νύμφες κι εμείς τις αντίστοιχες νεράιδες.
Τρελλαίνονται για χορό, κυρίως κοντα σε ποτάμι ή πηγή ή στην ανάγκη σε κανα αλώνι.
Μπάνιο κάνουν πάντα νυχτερινό, κοντά στα μεσάνυχτα, όταν τα νερά κοιμούνται.
«Προσέξτε, αμα χρειαστεί να πιείτε νερό τέτοια ώρα να το αναταράξετε να ξυπνήσει, αλλιώς το νερό τα παίρνει και σας παίρνει το μυαλό», έλεγε η θεια-Βασίλω στο χωριό.

Αλλα που θέλουν προσοχή είναι να μη τις παίρνετε μάτι οταν κανουν μπάνιο ή χορεύουν γιατί θα σας πάρουν τα μυαλά. Μόνη γιατρειά η επίσκεψη για τρία συνεχόμενα σάββατα στην εκκλησία και δη στον εσπερινό.
Προφυλάξεις παίρνουμε πάντα όταν περπατούμε εις το δάσος ως άλλαι κοκκινοσκουφίτσαι, δλδ δεν πετάμε κουκούτσια μη και πετύχουμε καμμιά κατά λάθος, πριν βάλουμε νερό στη στάμνα ρίχνουμε μέσα τρια χαλίκια, έχομε πλήρη αρματωσιά από φυλαχτά όπως κόκκαλα χελώνας ή οχιάς, σκόρδα, μπαρούτη, ψωμί (αυτό τους το δίνουμε και μας αφήνουν ήσυχους), λέμε συνεχώς πατερημά και ευχές.

Τώρα αν είμαστε τυχεροί μπορεί να μας πάρει καμμιά μαζί της και να περάσουμε ζωή και κότα με τα δέοντα νεραϊδα-σούτρα. Αν ναι, θα μας κάνουν πλούσιους.
Προσοχή όμως, αν μας πάρει ο,τι πολυτιμότερον έχομε, δε μπορούμε να πάμε με άλλη γυναίκα .

Τέλος, αμα βρεθείτε φάτσα κάρτα με ξωτικό ή νεράιδα, μη ρισκάρετε και μη κάθεστε σα χάνοι με το στόμα ανοιχτό, αρπάξτε τη νεράιδα απ’ τα μαλλιά. Αν προλάβετε θα έχετε πάντα τύχη. Αν όχι...άστο καλύτερα.

Μερικά απ’ τα παραπάνω είναι ευγενική προσφορά (κλόπι δλδ) απο τα βιβλία του Γ. Πολίτη «νεοελληνική μυθολογία» και «παραδόσεις».
Τα πιό πολλά ευγενική χορηγία της γιαγιάς μου και της θκεια-Βασίλως.

Προσεχώς (άμα δεν ξενερώσατε και τη γλυτώσω) "νεράιδες και μεγαλέξανδρος".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galadriel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


3264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2005, 16:40:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galadriel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα

λοιπόν ισορροπία δε σημαίνει θάνατος αγαπητή unseen...τουλάχιστον όχι με την συνηθισμένη έννοια του όρου.... καταλαβαίνω πως το αναφέρεις βέβαια, αλλά ας βοηθήσουμε και τους υπόλοιπους να καταλάβουν...

ας δεχτούμε για παράδειγμα πως ο άνθρωπος κατάγεται (εξελικτικά) από τον πίθηκο.... το ότι μία "μερίδα" πιθήκων έγιναν άνθρωποι δεν έφερε το θάνατο σε όλους τους υπόλοιπους...

εξάλλου, η εξελικτική διαδικασία του ξωτικού σε άνθρωπο προϋποθέτει πλήρη συνείδηση και έλεγχο πάνω στο θυμικό (ξωτικό) για να μπορέσει να αναπτυχθεί το νοητικό (άνθρωπος) και όχι εξαφάνιση του....

αν υπάρχει ένα πρόβλημα, όπως έχουμε ήδη πει, είναι ότι το νοητικό εξελίσσεται κάποιες φορές εις βάρος του θυμικού... στην πορεία ολοκλήρωσης και τελειοποίησης της ψυχής, όλα αυτά πρέπει να ισορροπήσουν και να συνυπάρξουν αρμονικά μεταξύ τους...

τίποτα δεν έχει δοθεί τυχαία ή άσκοπα στον καθένα μας, ούτε το φθαρτό του σώμα, ούτε το συναισθηματικό του μέρος ούτε το νοητικό.... αν επιμείνουμε σε ένα έναντι ενός άλλου κρίνουμε τον ίδιο τον Δημιουργό και το Τραγούδι του... και δεν νομίζω πως είμαστε κατάλληλοι γι'αυτό...

το βιβλίο που αναφέρεις δεν έχει τύχει να το διαβάσω αλλά ακούγεται ενδιαφέρον... και με την ευκαιρία...
σκεφθείτε πως η Πάνω Γη αντιστοιχεί με το Συνειδητό, η Μέση Γη με το Υποσυνείδητο κ.ο.κ... αυτό δεν σημαίνει πως όλα είναι στο μυαλό μας... αλλά ότι είναι και εκεί...

η επόμενη Φυλή θα πρέπει, αφού ολοκληρώσει τον κύκλο της νοητικής εξέλιξης η τωρινή, να αρχίσει να αναπτύσσεται στο πνευματικό πεδίο ύπαρξης/συνείδησης... προάγγελοι αυτής της Φυλής είναι τα λεγόμενα indigo children...

όσο για την αφύπνιση της νεραϊδίσιας υπόστασης... δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο.... όσοι έχουμε λόγο να το κάνουμε αυτό έχουμε όλα όσα είναι απαραίτητα για να το πραγματοποιήσουμε... οι υπόλοιποι δεν έχουν παρά να συνεχίσουν στο δικό τους εξελικτικό μονοπάτι....

τέλος, σωστά λες πως ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει για τον εαυτό του... αν εγώ αναφέρομαι για τον εαυτό μου σαν ξωτικό δεν συμβαίνει γιατί προσπαθώ να πείσω τους άλλους γι'αυτό, μου είναι αδιάφορο... απλά ξέρω ποια είμαι και θα ήταν ψέμμα να δηλώνω κάτι άλλο... όλοι όμως, ανεξάρτητα του τι δηλώνουμε είμαστε το ίδιο μόνοι αλλά και το ίδιο σύντροφοι και συνταξιδιώτες στην πορεία για το Φως...

και έτσι πρέπει να παραμείνουμε

την αγάπη μου
Galadriel


in God we trust

Edited by - galadriel on 03/10/2005 16:41:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 09:18:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα

Dying Incubus
Όπου υπάρχει δράση, υπάρχει αντίδραση.
Όπου θετικό, αρνητικό.
Δεν υπάρχει καλό και κακό στη φύση.
Υπάρχει μόνο "αυτό που ταιριάζει" και "αυτό που δεν ταιριάζει".
Εσύ πάντα επιλέγεις ποια πλευρά θα δεις. Όπως ακριβώς επέλεξες και το όνομά σου.

Lamogio
Επειδή κάτι σου φαίνεται διαφορετικό, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Δεν βλέπεις τι είναι αυτό που κάνει την καρδιά σου να χτυπά, αλλά υπάρχει γιατί χτυπά η καρδιά σου. Δεν βλέπεις τα μόρια, τα άτομα και τα υποατομικά σωματίδια που συνθέτουν την ύλη, αλλά υπάρχουν γιατί η ύλη υπάρχει.
Θεωρείς αλλοπαρμένους όσους γράφουμε εδώ; Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω "ευτυχώς!".
Όπως όλοι, είσαι ελεύθερος να εγκλωβίσεις τον εαυτό σου σε έναν κόσμο όπου δεν υπάρχει παρά μόνο βία, άγχος και πόνος: κανείς δεν θα σου το απαγορεύσει.
Να ξέρεις πάντως πως ένας γνήσιος αναζητητής δεν κάθεται σπιτάκι του να αποστηθίζει αναφορές από βιβλία και να ακούει τη θείτσα του να του λέει ιστορίες.
Έχει την τόλμη να πάρει την ευθύνη για τη ζωή του στα χέρια του, να βγει έξω και να προσπαθήσει μόνος του να βρει τη δική του αλήθεια.
Μπορεί λοιπόν να μη συμφωνείς με την αλήθεια τη δική μου, της Galadriel, της 3ΑDA ή όποιου άλλου γράφει εδώ, τουλάχιστον όμως είναι μια αλήθεια που τη δοκιμάσαμε και τη δοκιμάζουμε οι ίδιοι κάθε μέρα.

Πολύ φιλικά,
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2005, 10:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου 3ADA,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την έρευνα. Προσπάθησα στα τηλέφωνα που μου έστειλες τώρα το πρωΐ αλλά μάλλον δεν ήταν κανείς εκεί, θα ξαναπροσπαθήσω και θα σε κρατώ ενήμερη, πάντως ευχαριστώ πολύ.

Ο ορισμός σου για τα πνεύματα θα μπορούσε νομίζω να ισχύει και για τα ξωτικά εν μέρει. Θα μπορούσε ίσως να μας διαφωτίσει λίγο και η Galadriel. Βέβαια μας εξήγησε ήδη ποιο κομμάτι της Ψυχής έχουν αναπτύξει τα ξωτικά (θυμικό) εν αντιθέσει με τους ανθρώπους (νοητικό), αυτό όμως δεν καταργεί ούτε την παλαιότητα ούτε την ανωτερότητά τους, τουλάχιστον από πλευράς εναρμόνισης με τον φυσικό κόσμο...

Με έβαλες σε μεγάλες σκέψεις!!! Ίσως εδώ υπάρχει ένας κρίκος που μου έχει ξεφύγει.

Είδες πόσο σημαντικό είναι να μοιράζεσαι τις σκέψεις σου; Απ' την αρχή ήμουν σίγουρη ότι κάποια στιγμή θα έλεγες μια μεγάλη αλήθεια...

Σ' ευχαριστώ πολύ.
Unseen
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy