ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η ΤΡΙΑΔΑ: Συγκριτική Μελέτη και προεκτάσεις στα αναφερόμενα γνωστικά πεδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cascabell
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2005, 18:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cascabell  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΝ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΣΩ ΘΑ ΠΩ ΜΕΡΙΚΑ ΛΟΓΙΑ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΧΑΣΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΑΣ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΕΙΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ.
ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΜΕΝΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ Η ΠΡΩΤΗ ΤΡΙΑΔΑ
ΝΟΥΣ,ΣΩΜΑ,ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.
ΜΕΛΕΤΩΝΤΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΗΣ ΤΡΙΑΔΑΣ ΑΥΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΤΡΙΑΔΑ.ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΡΙΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΣΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.Η ΙΔΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ,ΠΑΛΛΕΤΕ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΣΕ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΟΙΑΖΕΙ Η ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ.ΟΠΩΣ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΑΛΕΥΡΙ ΚΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΔΕΝΕΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΨΩΜΙ.
ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΠΡΩΙΜΟ ΣΤΑΔΙΟ)ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΚΑΘΕ ΤΡΙΑΔΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΕΠΙΠΕΔΑ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΟΣΜΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΕΚΕΙ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ.ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 1 ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ Α(ΜΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΕΝΝΟΩ)ΣΤΟ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΤΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.Η ΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΓΗΣ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΚΛΙΚΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΗΛΙΑΚΟ ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΜΑ Η ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΠΕΙΡΟΕΙΔΗΣ(ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΟΥ ΑΙΝΣΤΑΙΝ).ΕΜΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ,ΖΟΥΜΕ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΑ.ΕΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ Η ΓΗ ΠΩΣ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ?
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΞΕΦΥΓΑ ΑΠ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΣΒΥΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ Η ΟΧΙ.
ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΝ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΓΚΟΥΡΤΖΙΕΦ( Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΑ ΑΛΛΗΛΕΝΔΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΕΠΤΑ).ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΟΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΡΙΑΔΑ.
ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΛΑ.ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΥΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΥΣ ΕΔΩ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΡΙΑΔΑ(ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ,ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ,ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ) ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ!!!!

cascabellΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2005, 02:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα!

cascabell,
καλώς όρισες στο esoterica!
Η άποψή σου εξαιρετικά σημαντική, γιατί ακριβώς είναι όπως είπες: "εμπειρική".
Σε ευχαριστούμε...

Φίλε AVATARGR, ενδιαφέρουσα η Τριάδα που εντόπισες...


Ampere...
χαίρε και πάλι από τούτο εδώ το topic


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2005, 18:45:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Namaste (και πάλι) NADA

cascabell, καλωσόρισες και από μένα Πολύτιμες οι εμπειρικές (και όχι μόνο) γνώσεις σου και η διάθεσή σου για ψάξιμο προσθέτει φρεσκάδα και ενδιαφέρον στο θέμα. Μόνο που επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι με το

quote:
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΟΔΕΥΕΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΡΙΑΔΑ
αν θες το αναπτύσσεις λίγο παραπάνω.

Πάντως, μιας και ξεπέρασες επιτυχώς και με χαρακτηριστική άνεση το ψευτοδίλημα που είχα θέση στο τέλος της τρίτης σελίδας, σου …αφιερώνω το πιο κάτω απόσπασμα από το Tao teh Ching, πάνω στο οποίο «τυχαία» έπεσε σήμερα το μάτι μου:


Tao gave birth to One,
One gave birth to Two,
Two gave birth to Three,
Three gave birth to all the myriad things


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2005, 10:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H τριάδα νους, συναίσθημα, σώμα, μου θύμισε τη θεωρία του τρισυπόστατου εγκέφαλου (triune brain).

Έψαξα λίγο για να φρεσκάρω τις γνώσεις μου περί αυτού και να τι βρήκα:



Στη δομή του ανθρώπινου εγκεφάλου αποτυπώνεται η εξέλιξή του. Έτσι μπορούμε να διακρίνουμε τρία διακριτά μέρη που το ένα περιέχει το άλλο.

Το εξωτερικό είναι ο φλοιός (neocortex) που αντιστοιχεί στο εξελικτικό επίπεδο των ανώτερων θηλαστικών και του ανθρώπου. Ελέγχει τις λογικές διαδικασίες, τη σκέψη, τη λεκτική επικοινωνία κ.τ.λ

Αμέσως κάτω από το φλοιό έχουμε ένα σύνολο δομών που ονομάζονται limbic system (επιχείλιο(?) σύστημα), είναι το «μεσαίο μέρος» του εγκεφάλου και περιλαμβάνει δομές όπως ο ιππόκαμπος και ο υποθάλαμος. Αφορά κυρίως τα συναισθήματα .

Τέλος, το αρχαιότερο εξελικτικά μέρος του εγκεφάλου (κυρίως το εγκεφαλικό στέλεχος και η παρεγκεφαλίδα), ονομάζεται «ερπετοειδής εγκέφαλος» (R-complex , το R από το Reptile=ερπετό) και ελέγχει τις βασικές σωματικές λειτουργίες (κυκλοφορία του αίματος, αναπνοή κ.τ.λ.)

Κάθε ένας από τους τρεις εγκεφάλους έχει τη δική του «ευφυΐα», αίσθηση του εαυτού, τη δική του μνήμη και «γλώσσα», αλλά και οι τρεις, φυσιολογικά, αλληλεπιδρούν και συνεργάζονται ώστε να εμφανίζονται ως ένα ενιαίο σύνολο.

Το μοντέλο αυτό, της δομής του εγκεφάλου, προτάθηκε στη δεκαετία του 70 από τον Dr. Paul D. MacLean (“A triune concept of the brain and behavior”, University of Toronto Press)

Για περισσότερα, με λίγο ψάξιμο για “triune brain” προκύπτουν πολλά ενδιαφέροντα…


Προσοχή στην Προσοχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy