ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΕΡΙ ΘΕΜΑΤΩΝ (TOPICS) ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ .....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 20:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΖΗΤΗΣΗ.....ΟΧΙ ΠΟΛΕΜΟ ΑΠΟΨΕΩΝ

Don't judge a book just by the cover
Unless you cover just another
And blind acceptance is a sign
Of stupid fools who stand in lineΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 22:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκήβολε,
quote:
Εκείνο που παρατηρώ σε σένα είναι η διαρκή σου ροπή να γίνεσαι αντιπαθητικός.
Κατα τα άλλα σε εκτιμώ κι εγώ.
Σκληρή δουλειά, αλλά κάαποιος πρέπει να την κάνει...

Κατα τα άλλα, εντελώς σύμφωνος με την θέση σου:
«Ειρήνη αδελφοί»

(Αλλα σύμφωνος και με το αντίθετο, για όσους θέλουν - απ'όλα έχει το μαγαζί)

ΜΦΧ
k


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2005, 22:14:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΗΒΟΛΟΣ:
quote:
είμαι αδογμάτιστος

quote:
Ειρήνη αδελφοί.
Εξ' άλλου:

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΥΤΩΣ ΗΓΑΠΗΣΕΝ ΗΜΑΣ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΗΜΕΙΣ ΧΡΕΩΣΤΟΥΜΕΝ ΝΑ ΑΓΑΠΩΜΕΝ ΑΛΛΗΛΟΥΣ / ΙΩΑΝΝΗ A' 4:11


ΕΚΗΒΟΛΟΣ:

quote:
Την σφηνωμένη τυρόπιτα πουχεις στο μυαλό δεν μπορώ να σου τη βγάλω με τίποτε.
Ο λόγος που δεν με βλέπεις σε αλλα ανάλογου περιεχομένου τόπικ είναι γιατί γνωρίζω καλά την περίπτωσή σου και βλήματα σαν και σένα με αποστρέφουν.

quote:
Πως αλλιώς θα πάμε μπροστά;
χαρίζω ένα στίχο απο το ''δωδεκάλογο του γύφτου''.

ΕΚΗΒΟΛΟΣ:

quote:
Πρίν με ρίξεις στο λάκο των λεόντων
μαθε καλά Ελληνικά για να έχεις τα μούτρα να το παίζεις Ελληναράς ο της πατρώας θρησκείας πειθόμενος.

Αν τολμήσεις και ξανα μιλήσεις έτσι ή αν τολμήσεις να ξαναεπιτεθείς σε κάποιο απο τα μέλη επειδή είναι αντίθετοι με το δόγμα σου θα φροντίσω να πάρεις πόδι μιά και καλή.
Κράτα το δωδεκάλογο του γύφτου και συμορφώσου για να μη σε συμορφόσω εγώ με άλλο τρόπο.

Capito?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kynikos
Πλήρες Μέλος

United Kingdom
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 00:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kynikos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα φροντίσω να πάρεις πόδι μιά και καλή.
Τι ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις αγαπητέ;

Να βάλεις τα κλάμματα μέχρι να πνιγεί όλο το esoterica;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 00:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΛΑ θα ζητήσω να πάρετε πόδι και να μπλοκαριστεί το IP σας, γιατί απ' ότι κατάλαβα έχετε κάνει συμαχία για να σαμποτάρετε κυνικά ή τσαμπουκαλίδικα πότε πότε τις συζητήσεις μας.
Και ενώ κάτι τυπάκια σαν κι εσένα ή τον Εκήβολο ΜΟΝΟΝ πίσω απο την οθονίτσα τους ξέρουν να γιγαντώνωνται και να παρενοχλούν τον κόσμο, στην πραγματική ζωή αν σας βουτήξει κάποιος απο τον γιακά στον δρόμο και σας τσαλακώσει τα μούτρα για να σας πάρει το πορτοφόλι, ΕΣΕΙΣ θα του ζητήσετε και συγνώμη απο πάνω.
Αυτή είναι η ψυχοσύνθεσή σας και επειδή σας ενοχλεί αυτό προσπαθείτε να ξεσπάσετε μέσω του PC.
Περιτό δε να αναφέρω οτι ένα μεγάλο ποσοστό του κόσμου δηλώνει οτι αρνείται να μπει σε FORUM γιατί ΦΟΒΑΤΑΙ θα έρθει σε αντιπαράθεση με παράσιτα του είδους σας, που πολύ χαρακτηριστικά σας περιγράφουν ως χρόνια εκπαιδευμένους στο να προκαλείτε προβλήματα.
Αυτό το τελευταίο σας το αναγνωρίζω κι εγώ, είστε ειδικοί στο να τσακίζετε την αξία των FORUM.
Βέβαια απ' οτι κατάλαβα δεν σε νοιάζει καθόλου το αν θα φας πόδι μιας και πιστεύεις οτι δεν έχεις να αποκομίσεις τίποτα απο εδώ μέσα ή οτι θα φτιάξεις ένα καινούριο acount και θα λύσεις το προβλημά σου, το πως δηλαδή θα συνεχίσεις να παρενοχλείς και να ΧΕΖΕΙΣ τις συζητήσεις μας.
Βέβαια υπάρχει και μια άλλη περίπτωση, να φάω εγώ ή ΚΑΙ εγώ πόδι για το χέρι που σας βάζω.
Σε μια τέτοια περίπτωση που ο/η Admin θεωρήσουν οτι δεν έχω το δικαίωμα να προστατέψω τον εαυτό μου απο τον οχετό σας, ΟΚ θα χαρώ πολλύ να φάω πόδι και στην συνέχεια να ζητήσω με εισαγγελική παραγγελία μέσω του site και του ΟΤΕ τις διευθύνσεις σας.
Και τότε να την δω την περίτρανη μαγκιά σας.

Γιατί κάποτε θα πρέπει να υποστείτε και κάποιες συνέπειες αγαπητοί σαμποτέρ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 01:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώπα φίλε PhoenixGR,εκεί που πηγαίναμε μία χαρά,πας να τα χαλάσεις πάλι.
Οι φανατισμοί ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ έχουν απογοητεύσει άτομα.
Να σε παρακαλέσω όμως να διορθώσεις τον τρόπο σου.
Δεν σε φοβόμαστε!
Δηλαδή ο εισαγγελέας τι θα κάνει;Θα τον κάνει ντα;
Πληροοφοριακά σου λέω (από όσα έγκυρα γνωρίζω),ο kynikos,χαίρει της εκτιμήσεως των περισοτέρων ενεργών μελών του esoterica.

Προσπάθησε να κατακτήσεις το ίδιο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 01:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώπα φίλε PhoenixGR,εκεί που πηγαίναμε μία χαρά,πας να τα χαλάσεις πάλι

Aς σε βρίζανε εσένα επειδή αντιπαρατέθηκες και ας καθόσουνα σιωπηλός.

quote:
Οι φανατισμοί ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΠΑΡΑΤΑΞΕΩΝ έχουν απογοητεύσει άτομα

Εμένα γιατί με βάζεις αυθέραιτα σε κάποια απο τις 2 και γιατί με αποκαλείς φανατισμένο;
Επειδή παρούσιάζω την ιστορία όπως είναι;
Εκτός κι αν σε ενοχλεί η τεκμηρίωση των λεγόμενών μου και σε συμφέρει να υποστηρίζεις την επίθεση εναντίον μου παρά την αντιπαράθεση στοιχείων.
Επειδή όμως στοιχεία δεν έχει κανείς σας, αφ ενός γιατί δεν θέλετε να κάνετε τον κόπο να διαβάστε και να μελετήσετε σοβαρά, αφ΄ετέρου γιατί δεν σας αρέσει η αντιπαράθεση με στοιχεία που καταρίπτουν την παράγκα του Μύθου, προτιμάτε τις επιθέσεις "καμικάζι" εκεί που δεν σας παίρνει.
Και να πω οτι δεν έχεις διαβάσει κείμενά μου;
Τα έχεις διαβάσει, ξέρεις οτι στην δική μου λογική δεν υπάρχει ο "ΘΕΟΣ".
Άρα γιατί με κατατάσεις στους φανατικούς της απέναντι πλευράς.
Απο μόνος σου προδίδεσαι.

quote:
Δεν σε φοβόμαστε!
Δηλαδή ο εισαγγελέας τι θα κάνει;Θα τον κάνει ντα;


Αυτήν την εντύπωση σου έδωσα;
Οτι θέλω να με φοβάστε;
Εσύ γιατί ας πούμε να με φοβηθείς;
Σου είπα τίποτα; Τρώγεσαι όμως, γουστάρεις φραμπαλά που λέμε.
Προσπαθείς να δείξεις κοκορίστικα κι εσύ οτι υπερέχεις, γιατί γι αυτό είσαι εδω μέσα απ' οτι κατάλαβα, για να δείξεις ύψος.
Κρίμα και σε είχα σε μεγαλύτερη εκτίμιση, έκανα λάθος φαίνεται.
Όσσο για τον εισαγγελέα, θα ήθελα να μην με κάνετε ορισμένοι να φτάσω εκεί, αν παρ' αυτά συνεχίσετε να μου επιτίθεστε και να με μειώνετε χωρίς λόγο θα το κάνω.
Και λόγος δεν είναι η αντιπαράθεσή μου μαζί σας, εγώ δεν έβρισα κανέναν σας, εσείς ΠΟΙΟΙ νομίζετε οτι είστε που θα κατατροπώσετε όποιον πάει να μιλήσει ελεύθερα;
Αν μπορείτε κάντε το πολιτισμένα, με διάλογο, ΟΧΙ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑΔΕΣ.

quote:
Πληροοφοριακά σου λέω (από όσα έγκυρα γνωρίζω),ο kynikos,χαίρει της εκτιμήσεως των περισοτέρων ενεργών μελών του esoterica

quote:
Προσπάθησε να κατακτήσεις το ίδιο

Δεν μου λες έτσι έγινε αγαπητός ο κυνικός, με ειρωνείες και με επιθέσεις;
Αυτό πρέπει να κάνω για να κατακτήσω τον σεβασμό σας, να γίνω κυνικός;
Αυτό νομίζεις οτι ήρθα να κάνω εγώ εδω μέσα;
Να σας συγχαρώ για την κακοτροποιά σας και να συνδράμω μαζί σας στον εξαγνισμό του site απο τους "ΚΑΚΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΕΣ";

Σας βόλεψε μερικούς να μου κολήσετε την ετικέτα Δωδεκαθεϊστής για να βρείτε πάτημα να μου επιτεθείτε επειδή βγάζω άπλυτα στην φόρα.
Άπλυτα που εσείς ΔΗΘΕΝ απεχθάνεστε ενώ στην πραγματικότητα είστε οι πιο ισχυροί υποστηρηκτές τους.

Δε η μόνη σας αποστολή είναι το σαμποτάζ με δολιοφθορικό τρόπο.
Σπάτε τα νεύρα του άλλου κάποιοι απο σας το παίζετε φίλοι και μόλις γίνει η στραβή, ΤΣΑΚ του την πέφτετε όλοι μαζί παρέα.

Το θέμα όμως είναι ΕΝΑ:
Εμένα δεν μπορείτε να με σταματήσετε, έχω την δύναμη να σας αφοπλίσω, το πόσο δύναμη έχω θα σας αφήσω να το αναρωτιέστε πανικόβλητοι στην αδυναμία σας.

Άντε πολλά είπαμε, πάω για ύπνο γιατί αύριο έχει πολλύ δουλειά στο γραφείο, βλέπετε εγώ δεν έχω μπαμπά να μου πληρώνει το μαμ κακα και νάνι.

Άντε καλυνύκταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 01:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή σε σχετικό θέμα έχω δηλώσει ότι φέτος θα ντυθώ Ντ' Αρτανιάν, ας προπονηθώ για το ρόλο:

Θα συμφωνήσω με το φίλτατο Gothic.

Συμβουλή: Μην απασχολείτε τους Εισαγγελείς επί ματαίω, τώρα πια πληρώνωνται με το κομμάτι...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PhoenixGR
Μέλος 1ης Βαθμίδας


88 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PhoenixGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ZADOK
Μήπως θα σου άρεσε να σε πλακώνουν στα μπινελίκια επειδή μόνο και μόνο εξέφρασες μια αντιπαράθεση;
Αν σου αρέσει αυτό υπάρχουν ανάλογα FORUM αν και τα περισότερα έτσι τα κατάντησαν ορισμένοι.
Πίστευα και πιστεύω πως εδω μέσα υπάρχει σε κάποιους ποιότητα, συστυχώς βλέπω οτι ΚΑΙ ΕΔΩ υπάρχουν άτομα του ΠΑΤΟΥ.
Με συγχωρείς που σου εξέφρασα την άποψή μου οτι όλοι ακόμα κι' εσύ είμαστε απόγονοι των πιθίκων, δεν ήξερα οτι θα σε θύμωνε αυτό.
Παρ' όλα αυτά συνεχίζω να το πιστεύω αυτό ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

ΦΙΛΑΚΙΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PhoenixGR,δεν σε τοποθέτησα πουθενά.Μίλησα για δύο παρατάξεις,εκεί που εσύ μίλησες για μία.
Σαφώς υπάρχουν δύο αντιμαχώμενες παρατάξεις και το ξέρεις και ο ίδιος.
Αυτό θέλουμε όλοι να σταματήσει νομίζω.
Τώρα όμως με τοποθετείς εσύ.
Βασικά αδιάφορώ.
Ειλικρινά πάντως ούτε να σε μειώσω ούτε να σε φιμώσω επιθυμώ και ελπίζω να το έχεις καταλάβει.
Επίσης δεν νομίζεις ότι αν αυτό ήταν ένα "ανθελληνικό σάιτ",δεν θα υπήρχε καν αυτή η συζήτηση,ούτε τόοοοοοοσα θέματα περί αρχαίας Ελλάδος;
Τις επιθέσεις,τις προσβολές και τις φαγωμάρες νομίζω όλοι θέλουμε να σταματήσουμε.

Αυτά και χωρίς καμμία διάθεση να στο παίξω ανώτερος.

Παρεπιπτόντως έχω διαβάσει και διαβάζω τα περισότερα πόστς σου.

Μην σε μπερδεύει ο σταυρός στην υπογραφή μου όμως και με κατατάσεις ...άλλο πράγμα σημαίνει

Καλή σου νύχτα και να σου πω ότι δεν είμαστε όλοι πιτσιρικάδες εδώ.Εγώ για παράδειγμα (από ό,τι έχεις πει και έχω καταλάβει από κάποιο τόπικ) είμαι τουλάχιστον μία 10ετία μεγαλύτερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν μου λες έτσι έγινε αγαπητός ο κυνικός, με ειρωνείες και με επιθέσεις;

Ναι. Αλλά δεν είπε κανείς ότι έγινε αγαπητός στα άτομα όπου απευθύνονταν οι ειρωνείες και οι "επιθέσεις".

quote:

Αυτό πρέπει να κάνω για να κατακτήσω τον σεβασμό σας, να γίνω κυνικός;

Σου λείπουν απίστευτες εμπειρίες.

quote:

Αυτό νομίζεις οτι ήρθα να κάνω εγώ εδω μέσα;
Να σας συγχαρώ για την κακοτροποιά σας και να συνδράμω μαζί σας στον εξαγνισμό του site απο τους "ΚΑΚΟΥΣ ΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΕΣ";

Προσωπικά τείνω προς την άποψη ότι εδώ μέσα ήρθες σαν Απόστολος κάποιας -κατ' εσέ- Αλήθειας, να δώσεις μια μάχη ενάντια σε αυτό που θεωρείς Ψέμμα. Μέχρι στιγμής δεν τα πας και πολύ καλά και σίγουρα αν δεν ήσουν τόσο πολωμένος θα είχες δει ότι το "Ψέμμα" έχει καναδυό πολύ γερά επιχειρήματα και η "Αλήθεια" δεν είναι και τόσο... αλήθεια, αλλά είναι λίγο δύσκολο να αλλάξεις έτσι ξαφνικά γνώμη μετά από 12 χρόνια που είσαι πεπεισμένος για το απολύτως αντίθετο. Ανθρώπινα είναι όλα αυτά βέβαια...

Αλλά γενικά προτιμώ να σε διαβάσω λίγο ακόμα και μετά να αποφανθώ. Να καταλάβεις, η αρχική μου απάντηση προς εσένα θα ήταν μάλλον σαν του Εκήβολου (με τον οποίο έχω χεστεί πολύ άγρια στο πρόσφατο παρελθόν), αν και λίγο πιο δομημένη. Συγκεκριμένα παρατήρησα στο τόπικ για το Δία που Επιστρέφει (το ντεμπούτο σου) αν δεν κάνω λάθος ότι έκανες μερικά λαθάκια του στυλ:
-Μαρκεζίνι αντί για Μοροζίνι
-"πολλύ δυνατή" αντί για "πολύ δυνατή"
και άλλα τέτοια και σκεφτόμουν να σου πω ότι αν όντως είχες διαβάσει έστω και τα μισά βιβλία που απαιτούνται για να μπορείς να εκφέρεις άποψη για το θέμα α-π-ο-κ-λ-ε-ί-ε-τ-α-ι να έκανες τέτοια λάθη, αλλά μετά ήρθε η απάντησή σου στη "γραφική" απάντησή μου και με έβαλες σε σκέψεις...

Τέλος πάντων, βλέποντας και κάνοντας. Πάντως κανείς δε θέλει να σε φάει, ούτε είμαστε εχθροί σου. Να σου πω και κάτι αστείο; Πριν ένα χρόνο, ο Κυνικός ήταν πολύ πιο ανεκτικός απέναντι σε απόψεις σαν αυτές που εκφράζεις, ενώ εγώ ήμουν βέβαιος ότι ο καλύτερος άνθρωπος που εκφράζει τέτοιες απόψεις αξίζει κρέμασμα απ' τα @@. Θα ήθελα να δείξεις λίγη παραπάνω κατανόηση, γιατί ο Κυνικός έχει ακούσει τόσο πολλές Μ$Λ$Κ$ΕΣ εδώ μέσα που είναι λογικό να είναι πλέον κάπως πιο επιφυλακτικός.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 02:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ZADOK
Μήπως θα σου άρεσε να σε πλακώνουν στα μπινελίκια επειδή μόνο και μόνο εξέφρασες μια αντιπαράθεση;

Θα ήθελες να μου δείξεις πού και πώς σε "μπινελίκωσε" κάποιος;

quote:

Αν σου αρέσει αυτό υπάρχουν ανάλογα FORUM αν και τα περισότερα έτσι τα κατάντησαν ορισμένοι.

Σ' ευχαριστώ για την υπόδειξη.

quote:

Πίστευα και πιστεύω πως εδω μέσα υπάρχει σε κάποιους ποιότητα, συστυχώς βλέπω οτι ΚΑΙ ΕΔΩ υπάρχουν άτομα του ΠΑΤΟΥ.

Ένας επιστήμονας στην σκέψη θα πρέπει να γνωρίζει ότι στη φύση κυριαρχεί η εντροπία.

quote:

Με συγχωρείς που σου εξέφρασα την άποψή μου οτι όλοι ακόμα κι' εσύ είμαστε απόγονοι των πιθίκων, δεν ήξερα οτι θα σε θύμωνε αυτό.

Αυτό που "κολλάει"; Μην κρίνεις εξ ιδίων και νομίζεις ότι η άποψή μου επηρεάστηκε από ένα τόσο αστείο ζήτημα.
Αυτό έλειπε να μη διαφωνούμε εξάλλου.
Η διαφωνία είναι εποικοδομητική, όταν δεν στρέφεται επί προσωπικού.
Εν προκειμένω, βλέπω ότι εσύ τα έχεις πάρει όλα προσωπικά.
Δεν μπορεί να γίνει διάλογος έτσι.

quote:

Παρ' όλα αυτά συνεχίζω να το πιστεύω αυτό ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Βλέπεις που από τη βιασύνη και το θυμό σου, κάνεις λογικά σφάλματα και αυτοαναιρείσαι;

Αν έχεις δίκιο στην άποψη την οποία διετύπωσες στο άλλο θέμα, το να μου γράφεις τώρα ότι αυτό ισχύει ΕΙΔΙΚΑ για μένα, σημαίνει ότι με θεωρείς κάτι σαν Άνθρωπο (με το Α κεφαλαίο).

Τιμή μου λοιπόν! Σ' ευχαριστώ!


quote:

ΦΙΛΑΚΙΑ

Ηρέμησε, διότι κυκλοφορούν και εμφράγματα και έχεις και γραφείο αύριο...

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 05:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να κοιτάξουμε το πρόβλημα της θρησκεία μέσα από ένα άλλο μικροσκόπιο. Ο καθένας όπως έχουμε χιλιοπεί(και ποτέ δεν τηρήσαμε) είναι ελεύθερος να πιστεύει ότι θέλει, σωστά; Σωστά. Είναι κακό ένας μη-χριστιανός σε αυτή τη χώρα να φοβάται να δηλώσει μη-χριστιανός, σωστά; Σωστά. Άρα τι χειρότερο από αυτή την σάπια κατάσταση στην χώρα μας με την οποία η χριστιανική εκκλησία είναι (τουλάχιστον όχι στα χαρτιά) ένα με το κράτος;

Πιστεύω ότι είναι πολλοί οι μη-χριστιανοί που δεν θα θέλανε την εξόντωση της εξουσίας του χριστιανισμού και την θέση της να πάρει η "εταιρεία" της δικιάς τους πίστης.

Θεωρώ ότι τελικά το πρόβλημα είναι περισσότερο κοινωνικό παρά θρησκευτικό. Πώς άλλωστε να μην είναι αφού την λέξη ΕΤΑΙΡΕΙΑ που έγραψα παραπάνω θα έπρεπε να την γράψω κανονικά. Υπάρχει κάποιος που θεωρεί ότι η χριστιανική εκκλησία δεν είναι εταιρεία; Φυσικά αν δεν ήταν η χριστιανική θα ήταν κάποια άλλη, αλλά άλλη ιστορία αυτό.

Βρε παιδιά, να το πω τέλος πάντων όπως το έχω γράψει πολλές φορές εδώ, δεν θα έπρεπε να αποσπαστεί οτιδήποτε έχει να κάνει με την θρησκεία από το κράτος; Δεν είναι αδιανόητο να λαμβάνει η εκκλησία δισεκατομμύρια από τα χρήματα του δημοσίου;
Σας παρακαλώ, ας το συζητήσουμε αυτό, είναι πολύ βασικό. Αν ο κάθε άνθρωπος σε αυτή τη χώρα δεν ήταν αναγκασμένος να μεγαλώσει με την θρησκεία που του επιβάλλουν παρά να ήταν ελεύθερος να επιλέξει συνειδητά ο ίδιος, δεν θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι και προπάντων συμφιλιωμένοι μεταξύ τους; Γιατί πρέπει να επιβάλλουμε στον άλλο τα πιστεύω μας; Γιατί να δακτυλοδεικτεί η πλειοψηφία την μειοψηφία σε ένα τόσο ευαίσθητο τομέα; Μα γιατί να είναι τόσο ζώα;


Επιχείρησης Γης Μαδειάμ (Μην κάνεις κλικ!)

Telxinas - Καθαρισμοί ΧαλιώνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Andorra
196 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 08:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΟΥΡΑΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλτατος Αβαταρ ξεκίνησε το θέμα διότι παρατήρησε μια "προτίμηση" πολλών μελών να λιθοβολούν τον Χριστιανισμό. Και διερωτήθηκε πολύ εύστοχα γιατί δεν ασκείται κριτική και σε άλλες θρησκείες.
Μια πολύ καλή αρχή για διάλογο και προβληματισμό.
Ομως......να το πω όπως το σκέφτηκα "πέφτει και πάλι ξεκατίνιασμα"
Βέβαια θα μπορούσα και εγώ χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια να βρώ πολλά άλλοθι για το ξεκατίνιασμα αυτό, όμως θα περιοριστώ να εκθέσω το αποτέλεσμα και προβληματίζομαι ακόμα και τώρα αν κάνω σωστά που "μπαίνω στη μέση" σε διασταυρωμένα πυρά.....
Αποτέλεσμα : Πολλοί που θα ήθελαν να πάρουν μέρος σε συζητήσεις δεν το κάνουν, για προφανείς λόγους.
Και αυτό δεν είναι τόσο χάσιμο για τον "τόπο" αυτό όσο για τα μέλη γιατί όσοι περισσότεροι είναι σε μια συζήτηση τόσο περισσότερες απόψεις ακούγονται που βελτιώνουν όλους.
Λοιπόν να μην κουράσω, σας χαιρετώ, λέγοντας οτι για τον λόγο που είπα προτιμώ τις περισσότερες φορές τον ρόλο του θεατή, και ξέρω οτι δεν είμαι μόνος..........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95:
«Θα ήθελα να δείξεις λίγη παραπάνω κατανόηση, γιατί ο Κυνικός έχει ακούσει τόσο πολλές Μ$Λ$Κ$ΕΣ εδώ μέσα που είναι λογικό να είναι πλέον κάπως πιο επιφυλακτικός.»

Άχ αυτά τα…….αδικημένα και ταλαιπωρημένα μυαλά, άχ!!!!!

Άχ αυτοί οι……..«απαίδευτοι» νεανίσκοι που δεν λένε να κατανοήσουνε τα….βαθύτερα και μέσα από την εμπειρία της ζωής βγαλμένα νοήματα (ή….πονήματα??)!!!!!!

Άχ αυτοί οι μεσήλικες της διαφώτισης!!

Αλήθεια, οι Μ$Λ$ΚΕΣ που άκουσαν οι άλλοι τους δίδει την ίδια «νομιμοποίηση φρονημάτων»????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

καύκαλο
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 10:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους καύκαλο  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά όποιο θέμα και να ανοίξει στο ESOTERICA θα κατλήξει σε διαφωνίες - αντιπαλότητες.

..γιατί?

Ας μου απαντήσει ένας διαχειρηστής ποιο θέμα στο ESOTERICA έκλεισε ομαλά χωρίς διαφωνίες?

θέλω απάντηση σοβαρή, δηλαδή θέλω απάντηση AVATARGR, ούτε + , - και στρομφάκια.

Ξεκινάει ένα θέμα και γίνεται χαμός, όχι εγω, όχι εσύ, όχι ο άλλος και και και....

Γιατί πρέπει να μαλώνουμε?

Θα ανοίξει κάποτε ένα θέμα στο ESOTERICA από το οποίο θα βγει κάποιο συμπέρασμα? Και προπάντων να κλείσει ομαλά και όχι επειδή καποιοι βαρέθηκαν να διαφωνουν σε αυτό και πάνε αλλού.

ερχόμαστε εμείς ως ξένοι και καυγαδίζουμε μέσα στο ESOTERICA...

'' ΔΥΟ ΓΑΙΔΑΡΟΙ ΜΑΛΩΝΑΝΕ ΣΕ ΞΕΝΟ ΑΧΥΡΩΝΑ ''

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 14:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια, οι Μ$Λ$ΚΕΣ που άκουσαν οι άλλοι τους δίδει την ίδια «νομιμοποίηση φρονημάτων»????

Στο μυαλό τους, ναι. Μπορώ να σκεφτώ αρκετούς για τους οποίους η ιδέα ότι υπήρχαν δούλοι στην αρχαιότητα που δεν τα περνούσαν και τόσο καλά είναι αστήρικτη μ#λ#κ%α, η ιδέα ότι οι Έλληνες δεν υπήρχαν από πάντα είναι μια απ' τα ίδια κλπ κλπ.

Όλοι νομίζουν ότι έχουν δίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι έχουν άδικο.

Real stupidity beats artificial intelligence any time. -- Terry PratchettΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι νομίζουν ότι έχουν δίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι έχουν άδικο

Ελπίζω να πριλαμβάνεις και τον εαυτό σου μέσα.Αλλά τι λέω ,ξεχάστηκα, εσύ είσαι στη μειοψηφία που έχει πάντα δίκιο.Αυτοδιορίστηκες και έχεις αναλάβει να χαράξεις το δρόμο της αλήθειας.

ευτυχώς υπάρχει και μερίδα μελών που δεν διεκδικουν το αλάθητο και μέσα από τα λάθη μαθαίνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ο κάθε άνθρωπος σε αυτή τη χώρα δεν ήταν αναγκασμένος να μεγαλώσει με την θρησκεία που του επιβάλλουν παρά να ήταν ελεύθερος να επιλέξει συνειδητά ο ίδιος, δεν θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι και προπάντων συμφιλιωμένοι μεταξύ τους;


Αγαπητέ μου εμένα προσωπικά δεν μου ΕΠΕΒΑΛΛΕ κανείς ποτέ καμμία θρησκεία,όπως και αρκετους που γνωρίζω που ανήκουν σε άλλες θρησκείες (ΟΧΙ χριστιανική ΟΧΙ αρχαιοελληνική)

Το αν κάποιος μεγάλωσε όπως λες,καλύτερα θα ήταν να κοιτάξει στο οικογενειακό του περιβάλλον και στις καταπιέσεις που εκείνο του ασκούσε.

Μασάμε την καραμέλα ότι για ΟΛΑ φταίει το κράτος και καθαρίσαμε.
ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ !
Εντάξει το κράτος φταίει !

Πάντως σίγορα δεν φταίνε οι συνάνθρωποί μας και τα πιστεύω τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο μυαλό τους, ναι. Μπορώ να σκεφτώ αρκετούς για τους οποίους η ιδέα ότι υπήρχαν δούλοι στην αρχαιότητα που δεν τα περνούσαν και τόσο καλά είναι αστήρικτη μ#λ#κ%α, η ιδέα ότι οι Έλληνες δεν υπήρχαν από πάντα είναι μια απ' τα ίδια κλπ κλπ.

Μία απο δω μία απο κεί οδηγείς τη συζήτηση σένα συγκεκριμένο θέμα,επαναλαμβ.ανοντας τα ίδια. οκ το εχουμε καταλάβει και εμπεδόσει. ξεπέρασε τη ψυχωσή σου. στο τέλος θα βλέπεις παραισθήσεις με χλαμυδοφόρους νασε κυνηγάνε .


΄Να είσαι σίγουρος ότι αν η [b]επίσημη θρησκεία[b] ήταν άλλη με τις ίδιες ή χειρότερες συνθήκες, θα μιλάγαμε για τα κακώς κείμενα εκείνης της θρησκείας.Δεν είναι τόσο δυσκατανόητο αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cottus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cottus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου εμένα προσωπικά δεν μου ΕΠΕΒΑΛΛΕ κανείς ποτέ καμμία θρησκεία,όπως και αρκετους που γνωρίζω που ανήκουν σε άλλες θρησκείες (ΟΧΙ χριστιανική ΟΧΙ αρχαιοελληνική)

Αν πιστεύεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία δε βαπτιστηκαν χρισταιανοί πριν καν βγάλουν το πρώτο δοντάκι μάλλον επιτρεψέ μου να πω ότι σφάλεις.

Γνώρίζεις κάποιον που να έκανε ονοματοθεσία στο παιδί του βάση την αρχαία ελληνική θρησκεία, η μήπως στη κομοτηνή το μουσουλμάνος είχε την ελευθερία της επιλογής.

ξεχνάς φαινεται στα σχολεία ,τουλάχιστον στα χρόνια μου, ότι η προσευχή ήταν υποχρεοτική και όχι προαιρετική,και άμα σε διάλεγε ο δάσκαλος να την πείς και δεν την ήξερες σε τιμωρούσαν.Επίσης αν τύχαινε να τπήρχε αλλόθρησκος, το μάθημα θρησκευτικών(χριστιανικών πιο σωστα) ήταν υποχρεωτικό και γι'αυτόν.Ήταν υποχρεομένος να τα ακούει,να εξετάζεται και να διαγωνίζεται σε αυτά που δεν πίστευε.

όσο και αν το αρνείσαι και να απορρίπτεις αποκλειστηκά την ευθύνη στην οικογ΄΄ενεια το σχολείο παίζει πιο σημαντικό ρόλο.Μπορεί να μην καταπιέζεται απο το σπίτι αλλά καταπιέζεται στο σχολείο.Είναι η πρώτη επαφή με την κοινωνική ζωή και προσπαθει να ενσωματωθεί ,επιβαιβεώνει τα όσα γνωρίζει απο το σπίτι,ή προβληματίζεται αν συναντάει και διδάσκεται διαφορετικά πράγματα.

Η υπόθεση αλλάζει όταν ενηλικιωθεί και οριμάσει, αλλα έχει ίδη τις βασέις αυτές που δύσκολα μπορεί να σκεφτεί διαφορετικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
junk95:
«Στο μυαλό τους, ναι.»

Οπότε, επαμφοτεριζόντως, και στα μυαλά «σας»……..(?)

«junk95:»
«Όλοι νομίζουν ότι έχουν δίκιο. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι έχουν άδικο.»

Πρωτίστως οφείλουμε να σεβαστούμε το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του καθενός άνευ προσωπικών επιθέσεων και προσβολών υπό το πέπλο του Κυνισμού. Κατά τα υπόλοιπα, καλό είναι να κάνουμε την αυτοκριτική μας.

Εάν δεν θέλουμε να το πράξουμε δημοσίως, τότε υπάρχει και το εργαλείο της αυτολογοκρισίας.

Και ο νοών νοείτω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 16:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ !
Εντάξει το κράτος φταίει !


Πολύ σωστά!
To κράτος είμαστε εμείς.

Έχουμε κάνει κάτι, για να εκδηλώσουμε την αντίθεσή μας στην επικρατούσα κατάσταση;

Έχουμε στηρίξει τις πεποιθήσεις μας εμπράκτως κι όχι μόνο στα λόγια;

Αναλογιζόμενοι την καταπίεση την οποία έχουμε υποστεί, μάθαμε να σεβόμαστε τις πεποιθήσεις του διπλανού μας είτε συμφωνούν, είτε διαφωνούν με τις δικές μας

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 17:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ με την σειρά μου να συμφωνήσω με τον φίλτατο Cottus και να προσθέσω την δικήν μου εμπειρία στο Δημοτικό.

Όπου θυμάμαι ένα αγόρι το οποίο όταν κάναμε την πρωινή προσευχή, αυτό καθόταν παράμερα για ευνόητους λόγους.

Και όταν είχαμε το μάθημα των θρησκευτικών, ο δάσκαλος του επέτρεπε να βγαίνει έξω από την τάξη, εφ’ όσον το επιθυμούσε.

Με αυτόν τον τρόπο το παιδάκι στιγματίσθηκε ως μη χριστιανός… κάτι πολύ ντροπιαστικό στην αντίληψη των υπολοίπων παιδιών και κατέληξε να φέρεται ως παρείσακτος μέσα στην μικρή σχολική κοινωνία.

Και φυσικά απορριπτέος και αποβληθής.

Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 18:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με αυτόν τον τρόπο το παιδάκι στιγματίσθηκε ως μη χριστιανός… κάτι πολύ ντροπιαστικό στην αντίληψη των υπολοίπων παιδιών και κατέληξε να φέρεται ως παρείσακτος μέσα στην μικρή σχολική κοινωνία.

Και φυσικά απορριπτέος και αποβληθής.



Η λάθος αντίληψη των παιδιών που όλοι εμείς μεγαλώνουμε έγινε αιτία να αισθάνεται άσχημα αυτό το παιδάκι;

Μήπως θα 'πρεπε να συμβεί το αντίθετο;

Και στην τελική, τίποτε δεν κατακτιέται χωρίς κόπο και πόνο ενίοτε, άρα μήπως θα πρέπει να μαθαίνουμε στα παιδιά να αντέχουν και να αδιαφορούν, όταν γίνονται "στόχος" εξαιτίας της διαφορετικότητάς τους;

Κι επαναλαμβάνω: όσοι αντιλαμβάνονται και βιώνουν την κατάφωρη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων σε θέματα όπως η πίστη του καθενός, πώς μπορούν να κάνουν το ίδιο εις βάρος άλλων (βλ. Εβραιοφοβία);

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gothic
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 20:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gothic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Cottus και ΔΩΡΙΕΥΣ αυτό ακριβώς είπα νομίζω.
Φταίει το οικογενειακό περιβάλλον που μεγαλώσαμε και ναι φταίει "και" το κράτος ΑΛΛΑ,τώρα μεγαλώσαμε ε;
Σας κρατάει ακόμη κανείς δεμένους με αλυσίδες να είστε χριστιανοί ή οτιδήποτε άλλο;

Πολύ σωστά είπε η Zadok.Έμπρακτα τι κάνουμε;

Τα κακώς κείμενα είναι πολλά και σίγουρα απαιτεί κόπο η αλλαγή και πόνο.

ΣΙΓΟΥΡΑ πάντως δε φταίει ο Α ή ο Β για ό,τι εκείνος επέλεξε να πιστεύει.

Edited by - Gothic on 01/02/2005 20:14:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΩΣ ΕΔΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΤΡΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ...

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ....

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑΜΠΟΥΡΟΘΕΙ ΣΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΧΑΡΑΚΟΜΑΤΩΝ...

ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΒΡΙΖΟΥΜΕ...

ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ?????
ΜΟΝΟ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΚΥΨΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΜΙΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑ...

ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ TA ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ ΧΤΙΖΟΥΜΕ ΔΙΑΧΩΡΙΣΚΟΥΣ ΤΟΙΧΟΥΣ...

ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΚΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 00:21:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θυμίζει αμερικάνικη ταινία που άσχετα με την υπόθεση του έργου, τους πιάνει ψυχαναλυτική ανάγκη και λένε - Ξέρεις Τομ , όταν ήμουν μικρός ή μάνα μου ...
Φυσικά μερικοί ποτέ δεν οριμάζουν και μένουν πάντα στα ίδια αυτά που τους έμαθαν. Ορίμανση σημαίνει επιλογή και ζόρι.
70 χρονών άνθρωπος δεν είναι αναγκαστικά όριμος.
Υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που ορίμανσαν μετανοόντας.
Μετάνοια σημαίνει αλλάζω νου.
Ο Κυπριανός ήταν ο μεγαλύτερος μάγος και έγινε μεγάλος άγιος.
Υπάρχει και το αντίστροφο όπως αναφέρεται σε διάφορα βιβλία.
Είναι καλό να επιλέγει κανείς όταν μεγαλώνει.
Το κακό είναι να λέει μεγάλες κουβέντες γιατί καμιά φορά τον καταπλακώνουνε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΔΩΡΙΕΥΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
135 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 10:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΩΡΙΕΥΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε/η Gothic :

Ποιος είπε ότι διαφωνούμε στα περί ανεξιθρησκίας….

«Σας κρατάει ακόμη κανείς δεμένους με αλυσίδες να είστε χριστιανοί ή οτιδήποτε άλλο;»

Όχι φυσικά εμάς, η παρουσία μας στο FORUM μαρτυρεί το αντίθετο.

«Πολύ σωστά είπε η Zadok.Έμπρακτα τι κάνουμε;»

Το θέμα είναι ότι έμπρακτα δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα.
Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να γαλουχήσουμε το δικό μας παιδί σε πνεύμα πραγματικά φιλελεύθερο και αδογμάτιστο.

Πάντως σίγουρα δεν μπορούμε να εκδηλωνόμεθα ανοικτώς στον χώρο της εργασίας μας, μάλλον πόσο στο συγγενικό μας περιβάλλον. Είναι χαρακτηριστική η συζήτησή μου με άλλο μέλος του FORUM, ο οποίος θίγει ακριβώς το συγκεκριμένο πρόβλημα του κινδύνου στιγματισμού ως άθεου ή αλλόδοξου, με σοβαρές επιπτώσεις στην δουλειά σου αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.

Βεβαίως τα κακώς κείμενα είναι πολλά και φυσικά δικαίωμά μου είναι να τα καυτηριάζω. Όπως θα έκανα και για οποιαδήποτε άλλη θρησκεία είχε κάνει τα ίδια.

«ΣΙΓΟΥΡΑ πάντως δε φταίει ο Α ή ο Β για ό,τι εκείνος επέλεξε να πιστεύει.»

Το θέμα είναι κατά πόσο σου δίδεται η ευκαιρία να διαλέξεις…. {}


Μη ψεύδου, αλλ’ αλήθευε.
ΣΟΛΩΝ ΕΞΗΚΕΣΤΙΔΟΥ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ ΕΦΗ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eκήβολος
Μέλος 1ης Βαθμίδας


135 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2005, 12:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eκήβολος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PhoenixGR
Ρε συ, δεν πας καλά.
Κατάπιες αμάσητο το πρώτο απαντητικό μήνυμα για σένα και όταν άρχισα τα σαλιαρίσματα με τον kyniko και αποφάσισα να δώσω ένα τόνο γλαφυρό με τον αγαπημένο μου ''δωδεκάλογο του γύφτου'' άρχισες τις απειλές και τις βρισιές. Το πήρες πως απευθυνόμουν πάλι σε σένα!!!
Καθόμαστε και απασχολούμε το δωμάτιο για να κάνεις τον πολύ.

Το αστείο είναι πως βλέπεις και συμμαχία μου με τον kyniko!!!!
Όταν με ''πρωτομίλησε'' ο .... σύμμαχός μου, με στόλισε με κοσμητικά επίθετα όπως καραγκιόζη παράσιτο και γω δεν θυμάμαι τι άλλο. Ούτε πέρασε μια στιγμή απο το μυαλό μου να τον αρχίσω στις απειλές, που έτσι κι αλλιώς είναι ανέφικτες και το μόνο αποτέλεσμα θα ήταν να γελοιοποιηθώ.

Για να τελειώνουμε και με σένα άκου κάποια πράγματα.
Ήμουν είμαι και θα είμαι πάνω απ΄ όλα πρώτα Έλληνας και μετά οτιδήποτε άλλο.
Οι μισοί μου φίλοι με κρίνουν για νεοπαγανιστή και οι άλλοι μισοί για ιουδεοχριστινό.
Εγω δεν έχω πρόβλημα με κανένα.

Να θυμάσαι πως μόνο τα αντράκια απειλούν.
Οι άντρας πράττουν.
Άσε τα κοκορίσματα και αν έχεις να γράψεις κάτι ουσιαστικό που συνεισφέρει στο ΘΕΜΑ του παρόντος τόπικ κάντο αλλιώς άσε τον σβάμπε που είναι καταρτισμένος και ξέρει να περνάει τις απόψεις του στο φόρουμ χωρίς να τολμά κανείς να τον κατηγορήσει για έλλειψη παιδείας.
Σε μένα όσες φορές απευθύνεις το λόγο θα παίρνεις την απάντηση που σου αξίζει.
Έτσι λειτουργούν τα δημόσια φόρα και όλοι κρίνονται.


Ζητώ συγνώμη απο τους υπόλοιπους για την επιστροφή περασμένων στιγμών αλλά δεν μπορούσα να αφήσω αναπάντητο το παραλήρημά του.


ΔΩΡΙΕΥΣ:

quote:
Πάντως σίγουρα δεν μπορούμε να εκδηλωνόμεθα ανοικτώς στον χώρο της εργασίας μας, μάλλον πόσο στο συγγενικό μας περιβάλλον. Είναι χαρακτηριστική η συζήτησή μου με άλλο μέλος του FORUM, ο οποίος θίγει ακριβώς το συγκεκριμένο πρόβλημα του κινδύνου στιγματισμού ως άθεου ή αλλόδοξου, με σοβαρές επιπτώσεις στην δουλειά σου αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό περιβάλλον.


Για το συγγενικό περιβάλλον θα συμφωνίσω. Τουλάχιστον στους γονείς μας, που πάντα μας θεωρούν καθρέφτη τους δεν θέλουμε να τους πικράνουμε αφού ούτως ή άλως δεν πρόκειται να αλλάξουν την πίστη τους.
Για τον χώρο εργασίας όμως δεν συμφωνώ. Αλίμονο αν μας επιβάλουν και ιδεολογίες.
Εξ' άλλου υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.


Edited by - Eκήβολος on 02/02/2005 12:43:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy