ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τα δόγματα δυστυχώς, τα 'χουμε μέσα στο μυαλό μας. Και ο νοών νοείτο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 21:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Oannes, ο Ιησούς είχε αρκετές στιγμές ισχυρού δογματισμού.Τα λόγια του δεν είχαν μόνο "γλύκα",είχαν και "φωτιά",λόγια άκαμπτα,απόλυτα,Ζηλωτικά.

Επιμένω να γράφω ότι στεκόμαστε μόνο στην αρνητική πλευρά του δόγματος και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Εξάλλου έγραψα ότι αντί για τον Ιησού θα μπορούσα να αναφέρω τον Πυθαγόρα.

"ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΕΦΑ",έλεγαν οι μαθητές του και αυτό σήμαινε "ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΚΕΙΝΟΣ,ΤΕΛΟΣ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ".Μήπως ήταν και αυτοί πρόβατα????Δεν νομίζω!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 22:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για την ανάγκη της Πίστης σε ένα δόγμα είναι μεγάλη(τουλάχιστον για τους περισσότερους ανθρώπους) και απορώ γιατί δεν έχει συμφωνήσει κανείς μαζί μου.


Φίλε kost με έβαλε σε διαλογισμούς η παραπάνω φράση σου.

Δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσει κανείς μαζί σου απόλυτα.
Προσωπικά δεν περιμένω να συμφωνήσει κανείς μαζί μου αλλά απλώς ψάχνω να δω που θα συμφωνήσω εγώ με τους άλλους.., που μπορούμε να συγκλίνουμε. Δική μου αρχή είναι πως κάθε συζήτηση δε γίνεται για να αλλάξουμε τα πιστεύω του άλλου αλλά για να εμπλουτίσουμε και να κάνουμε λιγότερο αντιφατικές τις απόψεις μας, όλοι μας. Άλλωστε αν θέλαμε να αλλάξουμε τα πιστεύω του άλλου θα έπρεπε να γίνουμε δογματικοί.. Και πιο θα ήταν το τέλειο δόγμα; Φυσικά θα ήταν η επιβολή της γνώμης του ενός σε όλους τους άλλους. Για σκέψου να συμφωνούσαμε όλοι με εσένα ή με εμένα. Τι φοβερή μονοτονία και τι ακινησία. Κόντρα στη φύση, σκέτος θάνατος. Και ενώ η προσωπική γνώμη και άπειρη ποικιλία των ατομικών «εγώ» είναι κάτι το φυσικό και αποτελεί προϋπόθεση για την εξέλιξη της ζωής, η δογματική συμπεριφορά και ο άκρατος εγωισμός είναι ο απόλυτος θάνατος, είναι αυτοκαταστροφικός… Λοιπόν να μας λείπουν τα δόγματα.. Πίστη σε αρχές, αξίες και νόμους ανθρώπινους, μάλιστα.

Και δε νομίζω να υποστήριξε κανείς ότι δεν είναι απαραίτητη η πίστη σε αξίες, αρχές και νόμους. Ισα, ίσα είναι τα μόνα που μπορούν να θέσουν σε δημιουργική κίνηση τον άνθρωπο. Η αναρχία και η κατάλυση των νόμων είναι λάθος και έρχεται ως αντίδραση στο δογματισμό και τον περιορισμό της ελευθερίας που αυτός επιβάλει.

quote:

Σε ένα από τα αρχικά μου μηνύματα συνέδεσα το καθολικό Δόγμα με το προσωπικό Δόγμα και υποννόησα ότι Δόγματα πάντα θα υπάρχουν.Οι περισσότεροι νομίζουν ότι Δόγμα είναι μονάχα αυτό που επιβάλλεται από το Κράτος,από τη Θρησκεία κτλ. όμως στην ουσία ακόμα κι αν όλοι αυτοί οι θεσμοί καταλυθούν αυτομάτως θα επιβληθούν νέα δόγματα από ανθρώπους που θα θελήσουν να γίνουν χαλίφης στη θέση του χαλίφη...

Δόγμα στη θέση του Δόγματος..
Πολύ σωστά οι περισσότεροι από εμάς που φωνάζουμε εναντίον του Μπους για παράδειγμα, κρύβουμε έναν μικρό ή μεγάλο μπους μέσα μας. Αν ήμασταν στη θέση του θα κάναμε πάνω-κάτω τα ίδια.

Δε θα ήταν καλύτερα να ξεπεράσουμε τα δόγματα λοιπόν;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2005, 22:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως θα γίνει αυτό καλέ μου φίλε?

Την απάντηση, δεν θα σου την δώσω εγώ τώρα.

Δες παρακάτω τι λένε μερικοί, μέσα στο κουβάρι των σκέψεών τους, δες το όμως, εμπιστέψου απόλυτα τις αισθήσεις σου, γιατί ακόμη και σε τούτο το κουβάρι το φως πάντα βρίσκει έναν τρόπο να ξετρυπώσει. Σαν το πρωινό φως που ξεμπουκάρει παιχνιδιάρικο μέσα από τις γρίλλιες ενός παραθυρόφυλλου...

quote:
Zadok Η ίδια η φύση μας διδάσκει, αγαπητοί φίλοι

quote:
Elpida Είναι προτιμότερο να κοιτάμε αυτά που μας ενώνουν παρά αυτά που μας χωρίζουν.

Φιλικά,
Deva Parinito
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 10:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έπλασες στενή τη δύσκολη συνάντηση.

Lorenzo, πολύ όμορφος στίχος.

Ναι! είναι αλήθεια. Είναι στενή η πύλη του παρόντος. Δυο δυο δεν μπορούν να μπουν, δεν υπάρχει χώρος. Μόνο σαν ΕΝΑΣ μπορούν. Γι' αυτό και ο Μανώλης λέει :

"Δυο δυο ποτέ δεν μπαίνουνε σε παραδείσου πόρτα /
λυπάμαι που στο λέω αυτό, κι αν θέλεις τράβα ρώτα /
μα ας κάνουμε την δοκιμή /και σβήσε πια τα φώτα."

Ας κάνουμε μια δοκιμή βρε αδελφέ, τι έχουμε να χάσουμε ? Νομίζω πως η ανθρωπότητα έχει ήδη χάσει πάρα πολλά γιατί ακριβώς προσπαθεί να δημιουργήσει μια φανερή αρμονία.

Η κρυμμένη αρμονία όμως, είναι καλύτερη από την φανερή, όπως λέει και ο Ηράκλειτος.

Φιλικά,
Deva

Edited by - Deva_Parinito on 12/02/2005 10:11:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 10:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΙΟΣ ΤΟΛΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;
Έχεις το πινέλο και τα χρώματα, Καζαντζάκης.

Zadok, μα ο ίδιος ο Καζαντζάκης, σου απαντά.

Εσύ! Εγώ! ο καθένας μας! Γιατί φοβάστε να πείτε την αλήθεια ? Έχουμε το πινέλο, έχουμε τα χρώματα, και ποιά είναι τούτα τα εργαλεία ? Οι αισθήσεις μας Zadok. Άυτά είναι τα σύνεργά μας.

Ο Καζαντζάκης λέει :"Παίρνω τα σύνεργά μου. Όραση, γεύση, αφή, ακοή, όσφρηση. Παίρνω τα σύνεργά μου και ξαναφτιάχνω τον κόσμο." Να! τα λοιπόν, και είναι αυτό που λέω κάπου πως αν δεν φτιάξουμε μια φυσική κοινωνία, ο Βούδας πάντα θα είναι απροσάρμοστος για μας, και ο Ιησούς πάντα θα σταυρώνεται από εμάς τους ίδιους.

Το ίδιο νομίζω λέει και κάποιος φίλος. Αν ερχόταν λέει ο Ιησούς, θα τον σταύρωναν οι ίδιοι οι πιστοί του.

Η αλήθεια φίλοι μου, δεν είναι κάτι το μυστικό, το εξωπραγματικό, το φανταστικό, το πνευματικό. Είναι εδώ! Μπροστά σας ! Το έχω ξαναπεί, ο θεός, η αλήθεια, έρχονται κάθε μέρα σε σας εκατό φορές, σας χτυπούν την πόρτα, σας λένε "άκου, εδώ είμαι, άνοιξέ μου", αλλά δεν σας βρίσκουν στο σπίτι σας. Είστε απόντες. Που είστε ? Αλήθεια, που είστε ? Άλλος εκεί, άλλος παραπέρα, ουδείς εντός, ουδείς παρόντας, όλοι κάπου αλλού, που ? Σε έναν δικό του κόσμο, σε μια δική του αλήθεια, σε έναν δικό του Θεό, σε μια δική του φωλίτσα, ζεστή, περιορισμένη, περιποιημένη, τακτοποιημένη, προστατευμένη από νοητούς εισβολείς. Άνοιξε τα μάτια σου ! Πάρε το πινέλο, όπως λέει ο Καζαντζάκης, βγες από την φωλιά σου. Φτιάξε το κόσμο ξανά από την αρχή. Εγώ, εσύ, όλοι μας. Βγες από την φωλιά σου, δίπλα, κοίτα ! κοχλάζει το ηφαίστειο. Είναι έτοιμο να εκραγεί !!!

Σας χαιρετώ,

Deva Parinito Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 12:36:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost

quote:
Αχ αυτή η πολικότητα,δεν βγάζεις άκρη με δαύτην!!

Χε, έχεις δίκιο, οι επιστήμονες φίλε, δεν μπορούν ακόμη να διαχωρίσουν το θετικό από τον αρνητικό πόλο ενός μαγνήτη. Πάντα, σε κάθε περίπτωση, εμφανίζεται ένας μικρότερος μαγνήτης, που διατηρεί την πολικότητά του. Νομίζεις λοιπόν πως τούτο είναι τυχαίο ? Είναι αυτό που έλεγα, πως ακόμη και στην κβαντομηχανική, η αντιστρεψιμότητα δηλ, η φύση προβάλλει περιορισμούς. Σου λέει "ωπ! φιλαράκι, ως εδώ ! εντάξει, αλλά κάτσε και λίγο φρόνημα δηλ."

Μέχρι στιγμής, ο χώρος ο οποίος αγνοείται τελείως, είναι ο χώρος μιας μαύρης τρύπας. Εκεί, ουδείς γνωρίζει τι παίζει. Εκεί ίσως, να καταρίπτονται και οι βασικές αρχές της φύσης, να μην ισχύουν οι θεμελιώδεις νόμοι που διέπουν το σύμπαν. Θα έχεις ακούσει φαντάζομαι, πως κυκλοφορεί μια θεωρία που λέει πως το σύμπαν, το δικό μας δηλ. προέρχεται από μια μαύρη τρύπα. Η θεωρία στηρίζεται στο γεγονός πως επείδη τούτος ο χώρος απορροφά οτιδήποτε περάσει απο κοντά του, ακόμη και το φως, αυξάνει συνεχώς η μάζα του. Ο χώρος μιας μαύρης τρύπας είναι όμως περιορισμένος. Σε έναν τέτοιο χώρο, η συνεχόμενη αύξηση της μάζας, προκαλεί ένα "σκάσιμο", όπως ακριβώς ο αέρας μέσα σε ένα μπαλόνι. Έτσι έχουμε, με απλά λόγια, ένα μικρό "big bang".

Όπως και να' χει, γιατί όλα τούτα τα παραπάνω είναι θεωρίες, η γνώσεις μας σταματούν την χρονική στιγμή 1x10(-40)sec μετά την υποτιθέμενη "μεγάλη έκρηξη". Για το χρονικό διάστημα από το υποτιθέμενο μηδέν (0) εώς 1x10(-40)sec, δεν γνωρίζουμε ούτε πως συμπεριφέρθηκε η ύλη, ούτε τα ποσά ενέργειας που εμφανίστηκαν, ούτε τι μορφή είχε αυτή η ενέργεια, ούτε τίποτε.

Η φυσική φίλε μου, μου έχει διδάξει ένα πράγμα. Την αποδοχή και την κατάρριψη. Αυτό προσπαθώ να το εφαρμόσω και στις σχέσεις μου με τους συναθρώπους μου, με την έννοια πως όσο εύκολα ή δύσκολα μπορώ να δεχτώ τις απόψεις ενός συνομιλητή, άλλο τόσο εύκολα ή δύσκολα, μπορώ και να τις καταρίψω.

Αυτή είναι και η θέση μου απέναντι στο δόγμα. Όσο εύκολα ή δύσκολα αντιμετωπίζω μια άποψη ως δόγμα, άλλο τόσο εύκολα η δύσκολα το αντιμετωπίζω και ως αντι-δόγμα.

Φιλικά,

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 12/02/2005 12:45:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 12:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΑ ΤΕΛΗ ΤΟΥ 2004 ΑΛΛΑΞΕ Η ΘΕΩΡΙΑ...
ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΝ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΤΡΥΠΕΣ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΟΦΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ....

AVATARGR, σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι ? Που δημοσιεύτηκε αυτό ? Ποιος ο άγνωστος επιστήμονας ? Πως ανατρέπεται η θεωρία ? Πότε έγινε αυτό ? Που έγινε η παρατήρηση ? Σε ποιον επιταχυντή ? Δωσ' μου σε παρακαλώ κάποιες πληροφορίες. Με ενδιαφέρουν.

Μάλλον όμως αναφέρεσαι στην μετέπειτα ακτινοβολία και όχι στην ταυτόχρονη. Aυτή η ακτινοβολία είναι αποδεικτικό στοιχείο για μας ό,τι υπάρχουν.

Φιλικά,

Deva Parinito

Edited by - Deva_Parinito on 12/02/2005 13:20:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 15:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost:

quote:
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΟΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΔΙΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΤΕ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗ ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ.

elpida:

quote:
Σεβασμός στις ιδέες
Σεβασμός στις αρχές
Σεβασμός στη ελευθερία του άλλου
Σεβασμός στον ίδιο μας τον εαυτό !

Oannes:

quote:
(...) αναρωτιέμαι μήπως τελικώς θα ήταν καλύτερα να μην έχουμε καμιά γνώμη για το Θεό από το να ευτελίζουμε δεισιδαιμονικά το όνομά Tου.

Αυτά είναι μερικά από τα πιο καίρια σημεία των προηγούμενων τοποθετήσεων, τα οποία θεώρησα ότι αξίζει να επαναλάβω.

quote:
Oannes, ο Ιησούς είχε αρκετές στιγμές ισχυρού δογματισμού.Τα λόγια του δεν είχαν μόνο "γλύκα",είχαν και "φωτιά",λόγια άκαμπτα,απόλυτα,Ζηλωτικά.

Επιμένω να γράφω ότι στεκόμαστε μόνο στην αρνητική πλευρά του δόγματος και δεν καταλαβαίνω το λόγο.

Εξάλλου έγραψα ότι αντί για τον Ιησού θα μπορούσα να αναφέρω τον Πυθαγόρα.

"ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΕΦΑ",έλεγαν οι μαθητές του και αυτό σήμαινε "ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΚΕΙΝΟΣ,ΤΕΛΟΣ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ".Μήπως ήταν και αυτοί πρόβατα????Δεν νομίζω!!


Εδώ αξίζει να σταθούμε.

Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη τα δόγματα, γιατί ακριβώς επειδή δεν σκέπτονται ελεύθερα, χωρίς αυτά αισθάνονται ανασφάλεια.

Αυτό όμως, δίνει άφεση στα δόγματα
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα
Δεν πρέπει να διακυρήττουμε ότι το δόγμα είναι μεν το μέσον, αλλά δεν είναι αυτοσκοπός

quote:
Και πιο θα ήταν το τέλειο δόγμα; Φυσικά θα ήταν η επιβολή της γνώμης του ενός σε όλους τους άλλους. Για σκέψου να συμφωνούσαμε όλοι με εσένα ή με εμένα. Τι φοβερή μονοτονία και τι ακινησία.

Μόνο συνθετικά θα μπορέσουμε να αγγίξουμε την Αλήθεια άραγε;

quote:
Zadok, μα ο ίδιος ο Καζαντζάκης, σου απαντά.

Εσύ! Εγώ! ο καθένας μας! Γιατί φοβάστε να πείτε την αλήθεια ? Έχουμε το πινέλο, έχουμε τα χρώματα, και ποιά είναι τούτα τα εργαλεία ? Οι αισθήσεις μας Zadok. Άυτά είναι τα σύνεργά μας.

Ο Καζαντζάκης λέει :"Παίρνω τα σύνεργά μου. Όραση, γεύση, αφή, ακοή, όσφρηση. Παίρνω τα σύνεργά μου και ξαναφτιάχνω τον κόσμο." Να! τα λοιπόν, και είναι αυτό που λέω κάπου πως αν δεν φτιάξουμε μια φυσική κοινωνία, ο Βούδας πάντα θα είναι απροσάρμοστος για μας, και ο Ιησούς πάντα θα σταυρώνεται από εμάς τους ίδιους.

Το ίδιο νομίζω λέει και κάποιος φίλος. Αν ερχόταν λέει ο Ιησούς, θα τον σταύρωναν οι ίδιοι οι πιστοί του.


Deva_Parinito, ο Καζαντζάκης απαντά σίγουρα, το θέμα είναι ποιός τον κατανοεί.

Έχουν όλοι οι άνθρωποι την ίδια αντίληψη για το τί είναι "φύση" ή ακόμα χειρότερα, ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΕΣ

Εδώ διαγωνισμός τραγουδιού γίνεται και υπάρχουν 500 διαφορετικές γνώμες για το ποιός τραγουδά καλά. Ακούμε όλοι το ίδιο

Τρώμε τα ίδια πράγματα; Έχουμε την ίδια γεύση

Και ούτω καθ' εξής...

Ο καθένας έχει τα εργαλεία και τα πινέλα και θα φτιάξει το έργο του, αλλά καλούμαστε να ολοκληρώσουμε και ένα συλλογικό έργο, το οποίο μέχρι τώρα ολοένα και περισσότερο ομοιάζει με Βαβέλ.

ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΜΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ, ΟΜΑΔΙΚΑ

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 12/02/2005 15:22:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 18:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Deva_Parinito ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
AVATARGR, σε ποιο άρθρο αναφέρεσαι ? Που δημοσιεύτηκε αυτό ? Ποιος ο άγνωστος επιστήμονας ? Πως ανατρέπεται η θεωρία ? Πότε έγινε αυτό ? Που έγινε η παρατήρηση ? Σε ποιον επιταχυντή ? Δωσ' μου σε παρακαλώ κάποιες πληροφορίες. Με ενδιαφέρουν.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΤΑ ΤΕΛΗ 2004.
ΣΕ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ Ο STEPHEN HAWKING.
ΑΛΛΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ.
ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΜΕ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ lorenzo ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΛΟΓΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

ΓΙΑ ΕΜΕ Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ (ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ) ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΩΣ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 19:53:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί αλήθειας...

Είναι το τελευταίο μου μήνυμα στην κουβέντα σας. Είναι δικαιωματικά δικό σας.

Φως στο μπουντρούμι του γρίφου μυαλού,
θέρμη απ’ τα κάρβουνα του Αϊ Γιαννιού,
μοιάζει η αλήθεια, αλήθεια φίλε.
Όλα τ’ αλλάζει με μια αστραπή,
ήχος που ακούγεται μεσ’ στην σιωπή,
αληθινά, στο λέω φίλε.

Θα σε ζεστάνει, θα καείς,
θα σε πονάει, θα κουφαθείς,
σε Γολγοθά θα τραβηχτείς,
μα ναι! Θ’ αναστηθείς.

Δεν μοιάζει η αλήθεια με Μουτζαχεντίν,
ούτε στο τζίνι, που λες, τ’ Αλαντίν,
είναι κοντά, μπροστά σου φίλε.
Στάσου και δες πως αλλάζει ο καιρός,
ζάρια θα παίζει διαρκώς ο Θεός,
χαμογελά σε σένα, φίλε.

Κι αν σε πονέσει, είναι απλό,
άκου αν θες μισό λεπτό,
Του κάθε πόνου γιατρικό,
είν' το ίδιο του το «εγώ» !

Σας χαιρετώ,

Deva ParinitoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2005, 21:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σωστό το ποίημα!
Όντως Deva,πώς να βρεις ποιός πόλος είναι ο θετικός και ποιός ο αρνητικός?Η Σχετικότητά τους είναι παροιμιώδης...

Zadok ανέφερα τους μαθητές του Πυθαγόρα διότι επρόκειτο για τα κορυφαία μυαλά της εποχής,άτομα που ούτε ανασφαλή ήταν,ούτε "νήπια" ήταν ώστε να ψάχνουν απεγνωσμένα κάπου να πιστέψουν.

Ρωτάς πότε θα έρθει η ώρα να μάθουμε να δουλεύουμε συλλογικά?Αυτή είναι μία κορυφαία αγωνία και προσμονή όλων των Ελλήνων(και όχι μόνο).


Θα σου κάνω μία ερώτηση.Για να δημιουργηθεί μία ομάδα,ένας σύλλογος,οτιδήποτε το συλλογικό τέλος πάντων,δεν πρέπει πρώτα να βρεθεί ένας ηγέτης,μία αυθεντία,ένας "γκουρού"(ή έστω τρεις-τέσσερις "γκουρού") που θα συσπειρώσει γύρω του ανθρώπους με τους οποίους θα μοιράζεται το ίδιο όραμα και τις ίδιες απόψεις?Αυτή η ομάδα δεν πρέπει να διέπεται από ένα κοινό πνεύμα,μία κοινή αποστολή?Αυτή η ομάδα δεν πρέπει να πορεύεται σύμφωνα με μία Αρχή?

Αυτή η Αρχή αναγκαστικά λέγεται Δόγμα διότι εάν βρεθεί κάποιος που θα αμφισβητήσει αυτή την Αρχή και επηρεάσει κι άλλους τότε η ομάδα οδεύει προς διάλυση.

Φίλοι μου,η δική μου άποψη είναι ότι ο Κόσμος,το Σύμπαν είναι γεμάτο από Δόγματα,είναι δομημένο πάνω σε Δόγματα,στα οποία αναγκαστικά προσαρμοζόμαστε διότι αλλιώς τίθεται σε κίνδυνο η ίδια η επιβίωσή μας.
Αδυνατούμε να αντιλογίσουμε στα Δόγματα της Φύσης διότι είναι μοιραίο πως θα "τιμωρηθούμε" αναλόγως.


Φίλε Δημήτρη δεν ζητώ να συμφωνήσετε μαζί μου.Απλά αυτό που συμβαίνει είναι αφενός ότι αρκετές φορές μου αρέσει να "παίζω" το δικηγόρο του διαβόλου και αφετέρου προσπαθώ να προσεγγίζω ένα θέμα σφαιρικά και "αδογμάτιστα",προσπαθώ να αποφεύγω τα στερεότυπα και τις συνηθισμένες προτάσεις.Θα μου ήταν εύκολο να αρχίσω να λέω "ναι όντως τα δόγματα δεν πρέπει να υπάρχουν,είναι επικίνδυνα,πρέπει όλοι να αποφεύγουμε να γινόμαστε δογματικοί,πρέπει να καταδικάζουμε τα δόγματα σε όλες του τις μορφές....".Πριν από κάποια χρόνια έτσι θα μίλαγα.Πλέον δεν μπορώ να μιλήσω έτσι,πλέον προσπαθώ να αποφεύγω να σκέφτομαι ουτοπικά(διότι ξέρω ότι ο άνθρωπος ήταν,είναι και θα είναι δογματικός) και προσπαθώ να κατανοώ τί είναι πραγματικά κακό και τί είναι πραγματικά αναγκαίο και αναπότρεπτο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 04:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zadok ανέφερα τους μαθητές του Πυθαγόρα διότι επρόκειτο για τα κορυφαία μυαλά της εποχής,άτομα που ούτε ανασφαλή ήταν,ούτε "νήπια" ήταν ώστε να ψάχνουν απεγνωσμένα κάπου να πιστέψουν.

Ρωτάς πότε θα έρθει η ώρα να μάθουμε να δουλεύουμε συλλογικά?Αυτή είναι μία κορυφαία αγωνία και προσμονή όλων των Ελλήνων(και όχι μόνο).


Θα σου κάνω μία ερώτηση.Για να δημιουργηθεί μία ομάδα,ένας σύλλογος,οτιδήποτε το συλλογικό τέλος πάντων,δεν πρέπει πρώτα να βρεθεί ένας ηγέτης,μία αυθεντία,ένας "γκουρού"(ή έστω τρεις-τέσσερις "γκουρού") που θα συσπειρώσει γύρω του ανθρώπους με τους οποίους θα μοιράζεται το ίδιο όραμα και τις ίδιες απόψεις?Αυτή η ομάδα δεν πρέπει να διέπεται από ένα κοινό πνεύμα,μία κοινή αποστολή?Αυτή η ομάδα δεν πρέπει να πορεύεται σύμφωνα με μία Αρχή?

Αυτή η Αρχή αναγκαστικά λέγεται Δόγμα διότι εάν βρεθεί κάποιος που θα αμφισβητήσει αυτή την Αρχή και επηρεάσει κι άλλους τότε η ομάδα οδεύει προς διάλυση.



Πολύ ενδιαφέρον προβληματισμός!!

Καλέ μου Υδροχόε, η ομαδικότητα είναι χαρακτηριστικό της εποχής σου.

Μόνο που χαρακτηριστικό του εαυτού σου είναι η ελευθερία.

Ένας κοινός σκοπός νομίζω ότι αρκεί για μία ομάδα. Το δόγμα είναι περιττό.

Το πρόσωπο το οποίο θα ηγηθεί, απλά θα φροντίσει να πραγματώνεται ο σκοπός.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 15:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι,
φτάσαμε τώρα νομίζω ο καθένας με τον τρόπο του να συζητήσουμε για το πως δημιουργήθηκαν τα δόγματα και ποιά ανάγκη τα επέβαλλε στην ζωή μας.
Ως γνωστόν οι πρώτες ομάδες ανθρώπων σχηματίστηκαν για την ανάγκη της επιβίωσης του είδους: Εν τη ενώσει η ισχύς.
Σ' αυτές τις πρώτες ομάδες επικρατούσε ο νόμος του ισχυρού. Όπως καταλαβαίνετε η θητεία του αρχηγού τα πρώτα χρόνια του θεσμού ήταν σύντομη, γιατί υπήρχε διαμάχη λόγω των προνομίων που παρείχε η θέση αυτή.
Στην πορεία του χρόνου δημιουργήθηκαν στις ομάδες αυτές κοινωνικές τάξεις, όπως τεχνίτες, κυνηγοί, θεραπευτές, ράφτες, γεωργοί κλπ.
Οι δύο πιο σπουδαίες ήταν του αρχηγού-δυνατού και του θεραπευτή-ιατρού επειδή η υγεία είναι το ύψιστο αγαθό.
Οι θεραπευτές λογικά θα πρέπει να ήταν οι εξυπνότεροι κι οι αρχηγοί οι δυνατότεροι. Ο εκάστοτε αρχηγός λογικά θα επέβαλε και τον δικό του θεραπευτή, αυτόν που είχε περισσότερη εμπιστοσύνη. Αυτός ο δεσμός λοιπόν έσπαγε όταν κάποιος άλλος έπερνε την αρχηγία.
Τα γιατροσόφια που χρησιμοποιούσαν περιελάμβαναν και ψυχότροπα βότανα. Ευφυείς όντες λοιπόν οι θεραπευτές, εκμεταλεύτηκαν τις ιδιότητες αυτών των βοτάνων και με την συνεργασία των αρχηγών οι οποίοι τους υποστήριξαν για να παρατείνουν την αρχηγία τους, επέβαλαν τους πρώτους θεούς, οι οποίοι αρχικά ήταν στην αρχή συνήθως πρώην διάσημοι νεκροί αρχηγοί με τους οποίους ερχόνταν σε επαφή, και οι οποίοι τους συμβούλευαν γνωρίζοντες ήδη τα μελούμενα. Κι έτσι εκμεταλευόμενοι το φόβο του θανάτου των ανθρώπων δημιούργησαν τους πρώτους θεόσταλτους κανόνες, κατά το δοκούν των ιδίων και των αρχηγών τους εννοείται φυσικά.
Οι πρώτοι κανόνες θεσπίστηκαν με σκοπό να διαφυλάξουν τα προνόμια των μάγων και των αρχηγών. Τότε <ανακαλύπτονται> και οι πρώτες αμαρτίες, οι πρώτες τελετές, οι πρώτοι νόμοι, το πρώτο <σύνταγμα> θα μπορούσαμε να πούμε. Από τότε ξεκινούν ουσιαστικά και καθορίζονται και οι <κοινωνικές τάξεις> προκειμένου οι απόμαχοι αρχηγοί, στρατηγοί, μάγοι κτλ. να εξακολουθούν να έχουν τις ομορφότερες γυναίκες, τα καλύτερα σπίτια, τα καλύτερα φαγητά, ρούχα κλπ.
Αυτός λοιπόν ο δεσμός θεραπευτών, μάγων, εκκλησίας, + αρχηγού, κυβέρνησης, κράτους εξελίχθηκε στην διάρκεια των αιώνων μέχρι τις μέρες μας και κατέληξε όπως κατέληξε.
Έχοντας λοιπόν υπόψιν μας αυτήν την ιστορική εξέλιξη μπορούμε να κατανοήσουμε την πάλη των λαών για καλύτερους δικαιότερους κανόνες συμβίωσης. Έτσι μπορούμε να καταλάβουμε το μεγαλείο της Ελληνικής διανόησης όταν πρίν 2500 χρόνια θέσπισε τους πρώτους δημοκρατικούς κανόνες και με τις φιλοσοφικές σχολές, τα θέατρα, την εκκλησία του δήμου με τους λαμπρούς ρήτορες, με τα τραγούδια του Ομήρου, με την Ολυμπία και τα Παναθήναια προσέφερε Γνώση στο λαό ούτως ώστε να μην <παραμυθιάζεται> και να έχει οξύ κριτίριο στις επιλογές του! Γιαυτό και πολεμήθήκε τόσο πολύ απο τον Χριστιανισμό. <Το πρώτο Χριστιανικό διάταγμα αφορούσε στο κλείσιμο των Φιλοσοφικών σχολών!>
Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας, απλώς ήθελα κάνοντας αυτήν την ιστορική αναδρομή να εξηγήσω, πότε, πως και γιατί, κατά την γνώμη μου, άρχισαν τα δόγματα να λειτουργούν ως Πανανθρώπινες Αλήθειες, και γιατί υπάρχει αυτός ο εναγκαλισμός Θρησκείας-Κράτους.

Φίλε Deva, χαίρομαι που με τον δικό σου τρόπο σκέψης έφτασες ως εδώ αλλά εξακολουθείς να προσθέτεις <συμμιγείς αριθμούς>. Είμαστε όλοι απ' την ίδια ρίζα, ας το δεχτώ, αλλά και σύ πρέπει να καταλάβεις ότι η ίδια ρίζα ας πούμε της μηλιάς κάνει όλα τα μήλα διαφορετικά!!! κανένα απολύτως ίδιο με άλλο!!! Είναι όμοια κι όμως διαφέρουν!!!!
Αναφέρθηκε επίσης οτι ο Χριστός, ο Βούδας...κλπ. δεν είναι δογματιστές{αδόκιμος όρος αλλά χάριν συζητήσεως δεκτός}. Δηλαδή μου λέτε ότι ο κομιστής του Δόγματος δεν είναι Δογματικός??????????

Φίλοι μου θα κλείσω παραθέτοντας κάτι που ο Χατζιδάκις είπε για τους μουσικούς, {ελπίζω να καταλάβει κι ο φίλος που αναρωτιόταν για την τρέλλλα....} και που δηλώνει την άποψη μου:

Όταν βρέχει, άλλοι τρέχουν να βρούν ένα μέρος να προφυλαχθούν και άλλοι συνεχίζουν να περπατάνε στη βροχή, γίνονται μούσκεμα, αλλά δεν τους μέλλει... Οι βρεγμένοι. Αυτοί που ζούν τα φυσικά φαινόμενα χωρίς να πρέπει να τα εξηγήσουν για να τα ζήσουν...

Καλή συνέχεια



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 20:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η συζήτηση περί Δογματισμού έχει τεράστια φιλοσοφική-εσωτερική σημασία.

Μέχρι στιγμής υποστήριξα εν μέρει το Δογματισμό.Ο λόγος που το έκανα είναι διότι θεωρώ ότι το Δόγμα του κάθε ανθρώπου είναι μία στερεή βάση πάνω στην οποία μπορεί να καταφέρει πολλά και να φτάσει ψηλά,πολύ ψηλά.....Υπάρχει πάντως και ο αντίλογος μιας και το ίδιο Δόγμα ενδεχομένως να είναι ο λόγος που θα τον κρατήσει χαμηλά,πολύ χαμηλά...

Όμως θεωρώ ότι για να καταφέρουμε κάποια πράγματα πρέπει να πορευόμαστε σύμφωνα με ένα προσωπικό Δόγμα,μία Αρχή απαράβατη και απαρέκκλιτη.
Το Δόγμα αυτό είναι κακό να προσπαθούμε να το επιβάλλουμε σε άλλους.Πρέπει όμως ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ διότι αλλιώς είμαστε καταδικασμένοι να αποτύχουμε στους στόχους μας.

Θα μεταφέρω εδώ ένα χωρίο από την σπουδαία εγκυκλοπαίδεια του Ηλίου έτσι ώστε να κατανοήσουμε καλύτερα την παρεξηγημένη έννοια του Δογματισμού.

"ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ή ΔΟΓΜΑΤΟΚΡΑΤΙΑ ή ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ.Έτσι ονομάζεται η Φιλοσοφική Σχολή,η οποία με αισιόδοξη ορμή και πίστη αντιμετωπίζει τα μεταφυσικά προβλήματα,αποδεχόμενη ότι τα πάντα είναι δυνατόν να ερευνηθούν και να κατανοηθούν και ότι είναι προσιτά στη γνωστική μας ικανότητα.
Οι πρώτοι Ίωνες φιλόσοφοι διακατέχονται από αυτή την αισιόδοξη αντιμετώπιση των προβλημάτων της γνώσεως και έτσι αντιμετωπίζουν τον εξωτερικό κόσμο,μη λαμβάνοντες υπόψιν ότι υπάρχουν προβλήματα για την ανθρώπινη γνωστική δύναμη.Πρώτοι οι Σοφιστές θέτουν αυτά τα προβλήματα και η Δογματική Σχολή αντιμετωπίζεται από τη Σκεπτική Σχολή.
Οι νέοι χρόνοι αρχίζουν πάλι με τη Δογματική Σχολή,αν και πολύ νωρίς αφυπνίζεται η αμφιβολία και το κριτικό πνεύμα.Τις αντιθέσεις της Δογματικής και της Σκεπτικής Σχολής προσπαθεί να συμβιβάσει η Κριτική Σχολή ή Κρισιαρχία.
Στη Δογματική Σχολή ανήκουν οι Καρτέσιος,Σπινόζα,Λάιμπνιτζ,Βόλφ και οι ορθολογιστές του 18ου αιώνα".

Με δυό λόγια:

Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Ο ΑΝΤΙΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ(ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ) ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΤΕΛΗΣ.


"Μπορούμε να γνωρίσουμε" λέει η μία πλευρά,"Αδυνατούμε να γνωρίσουμε" λέει η άλλη.

Και οι δύο έχουν δίκιο!!!

Αλίμονο όμως εάν απορρίψουμε το Δογματισμό.Αλίμονο αν απορρίψουμε την ικανότητα του ανθρώπου για ΛΟΓΙΣΜΟ!!

Εάν οι αρχαίοι Έλληνες αξίζουν ευγνωμοσύνη είναι διότι πρώτοι αυτοί έριξαν Φως στο σκοτάδι της άγνοιας και έδειξαν στον άνθρωπο ότι μπορεί να γνωρίσει τον κόσμο,τους θεούς αλλά και τον ίδιο τον εαυτό του.Ακόμα κι αν δεν ήταν οι πρώτοι ήταν αυτοί που το έκαναν καλύτερα!

ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΗΣ,ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ 20-25 ΥΠΕΡ-ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ,

ΔΟΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 21:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΑΘΕΛΑ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΠΕΣΕΙ ΣΤΟ ΔΟΓΜΑ..

ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΟΓΜΑΤΙΚΕΣ....

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΠΟΙΕΣ...
Ο ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ kost ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ..

quote:
Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Ο ΑΝΤΙΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ(ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟΣ) ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΤΕΛΗΣ.

"Μπορούμε να γνωρίσουμε" λέει η μία πλευρά,"Αδυνατούμε να γνωρίσουμε" λέει η άλλη.



ΟΙ ΔΟΓΜΑΤΙΣΤΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΙΔΟΓΜΑΤΙΣΤΕΣ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΕΘΑ?????
quote:
ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΗΣ,ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ 20-25 ΥΠΕΡ-ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΟΡΘΩΣΑΝ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ,

ΔΟΓΜΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΟΓΜΑ!



ΠΕΡΙΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΛΗ ???????????????????
Ο ΛΟΓΟΣ ΔΟΓΜΑ ?????????

ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΥΠΕΡ-ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑΝ ΔΟΓΜΑΤΑ....
ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΡΙΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ...

ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΤΑ ΕΘΕΣΑΝ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΙ ΤΑ ΙΕΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 21:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου kost

Στην αρχαιότητα δεν υπήρχε δογματική σχολή. Το δόγμα πρωτοχρησιμοποιήθηκε από την εκκλησία. Ο ορισμός που δίνει η εγκυκλοπαίδεια ΗΛΙΟΣ είναι απλά αναδρομικός.

Στην Παπυρος Λαρους, όπου έχει σελίδες επι σελίδων για το δόγμα, το δογματισμό, τη δογματική και πολλά άλλα σχετικά δεν αναφέρει πουθενά για δογματικές σχολές στην αρχαιότητα. Στον εγκυκλοπαιδικό ορισμό του δόγματος αναφέρει:

Το δόγμα αποτελεί αυθεντική περί πίστεως διδασκαλίαν, αλαθήτως διδασκόμενη υπό της Ορθοδόξου Καθολικής Εκκλησίας. Το δόγμα, εκφέρων συστηματικώς και διατυπούν το περιεχόμενο της θείας εν Χριστό αποκαλύψεως, φέρει εν πάσι το απόλυτον κύρος και την αυθεντία του Χριστού, του ενανθρωπίσαντος δηλονότι Υιού και Λόγου του Θεού. Επομένως αποτελεί αλήθειαν ακατάλυτον και αιώνιαν, μη δεχόμενη αλλοίωσην και τροποποίησιν παρ’ ανθρώπων, δεσμευτικήν δε της πίστεως των μελών της Εκκλησίας και απαραίτητον προς σωτηρία. Αι πηγαί του ορθοδόξου δόγματος είναι δύο, ήτοι η Αγία Γραφή και η Ιερά Παράδοσις. Πάσα διδασκαλία μη απορρέουσα εκ των δύο τούτων της πίστεως πηγών δεν αποτελεί γνήσιον χρηστιανικόν δόγμα αλλά είναι διδασκαλία ανθρώπινη, επομένως αναληθής και ψευδής. Γνήσιος φορευς και ερμηνευς του χριστιανικού δόγματος είναι η Καθολική του Χριστού εκκλησία, ήτις περιπτωσιακώς δύναται να διατυπώση αλαθήτως τα δόγματα εν οικουμενικές συνόδοις, ένθα ασκει και την αλαθητον αυτής φωνήν εν τω συνόλω του εκπροσωπούντος ταύτην σώματος των ιεραρχών αυτής.

Το δόγμα αποτελεί αληθείαν υπερφυα και μυστηριώδη, υπερβαίνουσα τα νοητικά μέτρα του πεπερασμένου ανθρώπου, είναι δε προσιτή εις άνθρωπον μόνο δια της πίστεως. Ο ανθρώπινος λόγος, αδυνατών να εμβατεύση εις το βάθος των δογμάτων, αποτελεί μόνον το μέσον της ειδοποιήσεως και της εξωτερικής διατυπώσεως αυτών.

κτλ.....
........
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 21:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αναφέρθηκε επίσης οτι ο Χριστός, ο Βούδας...κλπ. δεν είναι δογματιστές{αδόκιμος όρος αλλά χάριν συζητήσεως δεκτός}. Δηλαδή μου λέτε ότι ο κομιστής του Δόγματος δεν είναι Δογματικός??????????

Φίλε lorenzo, εγώ ανέφερα ότι δεν ήταν δογματικοί γιατί δεν επέβαλαν σε κανέναν τίποτα. Είπαν την άποψή τους τη φιλοσοφική ή θεολογική και όσοι αισθάνθηκαν ότι τους άγγιζε τους ακολούθησαν χωρίς μάλιστα να τους πληρώνουν (πλουσιοπάροχα τουλάχιστον).

Θεωρώ την βίαιη επιβολή αναπόσπαστο μέρος του δόγματος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 23:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου Δημήτρη,
αν και αναφερόμουν αλλού, θάθελα να σου πω για το θέμα που θίγεις μη ξεχνάς, ότι ψάρεψε τους μαθητές του, τους οποίους προσυλήτησε, ονόμασε προδότη τον Ιούδα, τον άπιστο Θωμά, τα τρία χρόνια διδασκαλίας-προσυλητισμού κλπ.

- Δημήτρη, πολλές φορές αν όχι τις περισσότερες, όλα τα δόγματα χρειάζονται ένα χρονικό περιθώριο προπαγάνδας, διεργασιών, για ν' αποκτήσουν οντότητα, πριν γίνουν επανάσταση ή οτιδήποτε. Άλλωστε η δύναμη τους είναι στο μπλα μπλα...

Ειλικρινά δεν μιλώ υποτιμητικά για τα δόγματα ούτε βγάζω την ουρά μου απ' έξω. Όλοι έχουμε τους δαιμόνους μας, αλλά τουλάχιστον να το ξέρουμε, για να μπορούμε να τους τιθασσεύσουμε αφού δεν μπορούμε χωρίς, απ' ότι φαίνεται!

Είμαστε κοινωνικά όντα και πρέπει να συνυπάρξουμε!!!
Ο Μύθος είναι μια αυτόματη δημιουργία της ανθρώπινης ψυχής, η οποία σπίθα κι αυτή της γενικής δημιουργίας, ενεργεί προς μια κατεύθυνση ορισμένη και με ορισμένα μέσα πως να ξεπερνάει ολοένα τον εαυτό της. Αυτή λοιπόν είναι κατ' εμέ η τεράστια αλήθεια ότι πίσω απο όλους τους Θεούς κι όλους τους Μύθους, κρύβεται ανεξάντλητη γεννήτρια των μύθων και των θεών η ίδια μας η ψυχή δημιουργώντας κατά τον βαθμό ακτινοβολίας της και της δεκτικότητάς της, ζωή και σύμβολα ζωής.

Κι έσκισα με τα χέρια μου
τον πλανερό τριγύρω αγέρα,
κι έφεξε ομπρός στα μάτια μου,
στα πέλαγα και στα βουνά,
Ιερή της πλάσης μέρα.
Μια λύρα, του ήλιου,
Ακούγονταν στον τρίσβαθον αιθέρα!
.....Και μέσα μου έκραξε η καρδιά
ωσάν αετού φοβερή κλαγγή
ανέβα, ανέβα, ανέβα!

{Αλαφροϊσκιωτος}


Καλή συνέχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 23:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ξέχασα να σου απαντήσω στο θέμα της πληρωμής που λες.
Μα υπάρχει μεγαλύτερη δωροδοκία απ' τον Παράδεισο φίλε μου!!!
Άστα Δημήτρη, όσο τα σκαλίζεις, τόσο περισσότερο γίνεται φανερό, το μέγεθος της ανάγκης μας, να πιαστούμε απο κάπου, ακόμη κι εθελοτυφλώντας!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2005, 23:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Avatar γιατί θεωρείς τόσο κακό και "αμαρτωλό" το να υποπέφτει κάποιος σε δόγμα?

Με ρωτάς για ονόματα.Δεν θα σου αναφέρω το Χριστό.Ούτε τον Ερμή Τρισμέγιστο.Για τον Πυθαγόρα τί λες?

Τα περισσότερα Δόγματα τα βρίσκουμε στην Επιστήμη.Νεύτων είναι το πρώτο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό.Κέπλερ το δεύτερο.Αινστάιν το τρίτο.Διατύπωσαν δόγματα,διατύπωσαν γνώση τέλεια,ανεπίδεκτη διαφωνίας.

Βέβαια εσύ θα μου πεις πως κάποια από αυτά τα δόγματα ενδεχομένως να ξεπεραστούν και ίσως να έχουν ήδη ξεπεραστεί.Όμως τη στιγμή που προβάλλονται,τη στιγμή εκείνη αποτελούν Δόγμα,Νόμο,κάτι το οποίο η Επιστήμη αναγάγει σε παγκόσμια Αρχή,Δόγμα,αναγνωρίζοντας την τελειότητα και αντικειμενικότητά του.


Μπορούμε να ψάξουμε και στην Ποίηση.Πάνω απ'όλα Όμηρος.Εάν ήταν στο χέρι μου θα τον καθιέρωνα σαν βασική Παιδεία(αν και μου φαίνεται είναι καθιερωμένος,εμένα τουλάχιστον μου τον δίδαξαν στο γυμνάσιο).Δόγμα Ομήρου!Πάνω απ'όλα όμως θα καθιέρωνα τον Αίσωπο στις μικρότερες ηλικίες.Δόγμα Αισώπου!!!

Οποιοδήποτε μεγάλο επίτευγμα,είτε ατομικό είτε συλλογικό,συμπυκνώθηκε μέσα σε ένα λακωνικό Δόγμα.Αυτό το Δόγμα έχει κάθε φορά διαφορετική μορφή.Μπορεί να είναι μία εξίσωση,μπορεί να είναι μία μουσική φράση,μπορεί να είναι ένα σύμβολο(πχ. Η2Ο),ένας επιστημονικός Κανόνας,μπορεί να είναι ένα ρητό, όπως κάποια ηθικά δόγματα(πχ.ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ,ΜΗ ΨΕΥΔΟΥ,ΜΗ ΦΟΝΕΥΣΕΙΣ ΕΜΨΥΧΟ ΟΝ,ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ,ΤΙΜΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΣΟΥ),συμβουλευτικά δόγματα(πχ. ΦΕΙΔΟΥ ΧΡΟΝΟΥ),πολεμικά και επαναστατικά δόγματα(ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Η ΘΑΝΑΤΟΣ,ΑΔΕΛΦΟΤΗΣ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ-ΙΣΟΤΗΣ,ΕΙΣ ΟΙΩΝΟΣ ΑΡΙΣΤΟΣ ΑΜΥΝΕΣΘΑΙ ΠΕΡΙ ΠΑΤΡΗΣ).


Όλα τα παραπάνω εκφράζουν μία Αρχή ή Υποχρέωση ή Προυπόθεση ή Ανάγκη των ανθρώπων γενικά ή κάποιων συγκεκριμένων ανθρώπων σε μία συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
Είναι λόγια που καθιερώθηκαν ως Δόγματα,ως κάτι το οποίο κανείς δεν μπορεί να αγνοήσει χωρίς τις αντίστοιχες συνέπειες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 09:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΠΕ ΕΝΕΦΕΡΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ??????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ...

quote:
Τα περισσότερα Δόγματα τα βρίσκουμε στην Επιστήμη.Νεύτων είναι το πρώτο όνομα που μου έρχεται στο μυαλό.Κέπλερ το δεύτερο.Αινστάιν το τρίτο.Διατύπωσαν δόγματα,διατύπωσαν γνώση τέλεια,ανεπίδεκτη διαφωνίας.

ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΔΙΑΤΥΠΩΣΑΝ ΘΕΩΡΙΕΣ...
ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΠΙΔΕΚΤΕΣ ΔΙΑΦΩΝΙΑΣ ?????

ΜΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ Η ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΠΛΕΟΝ.....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΜΗΡΟ Η ΤΟΝ ΑΙΣΩΠΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΟΓΜΑ ΕΚΑΝΑΝ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 13:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Avatar οι προαναφερθέντες επιστήμονες δεν διατύπωσαν θεωρίες,διατύπωσαν Νόμους.

Πχ. ο Νευτώνειος Νόμος της ισόποσης Αντίδρασης σε κάθε Δράση.Αυτό είναι ένα Δόγμα!Ειδικά ο Νεύτων είναι μία φοβερή περίπτωση μιας και συνδύασε την Επιστήμη με τη Θεοσοφία.Ο νόμος της ισόποσης Αντίδρασης δεν είναι παρά η επιστημονική απόδειξη του αιώνιου Νόμου της Νεμέσεως ο οποίος φανερώνει ότι αυτό που κάνουμε γυρνάει πάντα πίσω σε εμάς.

Η επιλογή του Αισώπου ίσως είναι λίγο υποκειμενική όμως του Ομήρου δεν είναι.Στα αρχαία χρόνια ήταν αδιανόητο για Έλληνα(και όχι μόνο) να μην έχει μελετήσει Όμηρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 16:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ kost ΑΝΑΦΕΡΩ...

quote:
ΜΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ Η ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΠΛΕΟΝ....

Ο ΦΙΛΟΣ Δημήτρης ΑΝΑΦΕΡΕΙ..
quote:
Στην Παπυρος Λαρους, όπου έχει σελίδες επι σελίδων για το δόγμα, το δογματισμό, τη δογματική και πολλά άλλα σχετικά δεν αναφέρει πουθενά για δογματικές σχολές στην αρχαιότητα.[RED]

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΔΟΓΜΑ ?????

ΔΟΓΜΑΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΕΠΕΚΤΑΘΕΙ [RED]ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2005, 22:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Ήλιος γράφει αρκετά περί δόγματος και συν τοις άλλοις αναφέρει και όσα έγραψα.Κατά τη γνώμη μου προσεγγίζει το Δόγμα πιο βαθιά από τους άλλους.

Δηλαδή ο Νεύτων ήταν ένας πλανημένος που μας παραμύθιαζε?Δεν νομίζω.Βρήκε όντως ένα σημαντικό κομμάτι της "Αλήθειας".

Τέλος πάντων,η συζήτηση έχει μείνει στάσιμη και έχουμε αρχίσει να επαναλαμβανόμαστε.Καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 00:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε kost

Τα είπαμε από την αρχή ότι τελικά η όλη συζήτηση γίνεται για να καταλήξουμε σε έναν κοινό ορισμό του δόγματος. Επί της ουσίας απ’ ότι βλέπω όλοι συμφωνούμε, απλά ο κάθ’ ένας λέγοντας δόγμα έχει κάτι διαφορετικό στο μυαλό του.

Η λέξη δόγμα έχει τη ρίζα της στο δοκεί

Δοκώ :

(αρχ.) υποθέτω, νομίζω, μου φαίνεται ότι

ως έδοξα εν ύπνω (=είδα, θεώρησα)
σκέπτομαι να, προτίθεμαι
θεωρώ εύλογο
αποφασίζω
δοκώ μοι, ως το δοκεί μοι = νομίζω, μου φαίνεται
έχω απόφασι, γνώμη

Καταρχήν θα πρέπει να ξεχωρίσουμε τις επιστημονικές αρχές από τα δόγματα. Κάθε φυσική επιστήμη στηρίζεται σε κάποιες αρχές που είναι φανερές και θέτονται υπό κρίση. Ένας επιστήμονας θέτει τις αρχές και τα αξιώματά του, παραθέτει τα δεδομένα του και με λογική-μαθηματική διαδικασία προχωράει στην απόδειξη. Σου λέει όμως εξ’ αρχής ότι αν δεχτώ αυτήν την πρόταση τότε με βάση τα δεδομένα και τους ακόλουθους συλλογισμούς αποδεικνύεται ότι… κτλ

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το παραπάνω με τη γνώμη που σχηματίζει κάποιος για κάτι και δεν δέχεται να του την αμφισβητήσει κανένας γιατί αν του την αμφισβητήσει χάνει το μόνο σταθερό σημείο της ύπαρξης του, χάνει τη γη κάτω από τα πόδια του και είναι ικανός για το μεγαλύτερο έγκλημα προκειμένου μη γίνει τούτο.

Τότε που ο Νεύτων ανακάλυψε τους νόμους της παγκόσμιας έλξης εν μέσω γενικού δογματικού σκοταδισμού ήταν πραγματικός επαναστάτης και πάνω σ’ αυτούς στηρίχτηκε ολόκληρη κοσμοθεώρηση (το σύμπαν ως ένα καλοκουρδισμένο ρολόι). Αργότερα αποδείχτηκε ότι δεν ήταν έτσι και νέες θεωρίες ήταν πιο αποτελεσματικές στο να ερμηνεύσουν κάποιες κινήσεις ουρανίων σωμάτων (ειδική θεωρία της σχετικότητας) αλλά και πάλι αδυνατούν να ερμηνεύσουν όλες τις κινήσεις.

Στην επιστημονική κοινότητα κάθε νέα ανακάλυψη είναι και μια πρόκληση για κάποιον να την ξεπεράσει. Και πως την ξεπερνάει; Γνωρίζει όλες τις αρχικές υποθέσεις, τα δεδομένα, τους συλλογισμούς και τα αποτελέσματα. Είναι όλα φανερά και υπό κρίση και εκεί είναι η πρόκληση να πας λίγο παραπέρα εκείνο που άλλοι ξεκίνησαν, να το βελτιώσεις.

Λες ότι η φύση είναι γεμάτη δόγματα. Δε συμφωνώ, η φύση είναι γεμάτη αναπότρεπτες αρχές φυσικές. Η λέξη δόγμα δεν έχει τη βάση της στη φύση αλλά είναι όρος κοινωνικός που πασχίζει να γίνει αναπότρεπτος όπως μια φυσική αρχή, καταρρίπτοντας έτσι το Δόγμα Zadok που λέει πως ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που μπορεί να βελτιώνει τον εαυτό του.
Μπορούμε να πούμε ότι μια πέτρα υπόκεινται σε γνώμη-δόγμα όταν κατρακυλά σε μια πλαγιά επειδή υπόκεινται στην αρχή της βαρύτητας και την αδράνειας; Δε νομίζω..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 00:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lorenzo

quote:

αν και αναφερόμουν αλλού, θάθελα να σου πω για το θέμα που θίγεις μη ξεχνάς, ότι ψάρεψε τους μαθητές του, τους οποίους προσυλήτησε, ονόμασε προδότη τον Ιούδα, τον άπιστο Θωμά, τα τρία χρόνια διδασκαλίας-προσυλητισμού κλπ.
- Δημήτρη, πολλές φορές αν όχι τις περισσότερες, όλα τα δόγματα χρειάζονται ένα χρονικό περιθώριο προπαγάνδας, διεργασιών, για ν' αποκτήσουν οντότητα, πριν γίνουν επανάσταση ή οτιδήποτε. Άλλωστε η δύναμη τους είναι στο μπλα μπλα...

Υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το ποιος ήταν ο Χριστός. Προσωπικά δε γνωρίζω πολλά ιστορικά στοιχεία και γενικά απ’ ότι έχω καταλάβει ο καθ’ ένας λέει ότι τον συμφέρει. Γι’ αυτό λοιπόν έχω σχηματίσει μια δική μου θεωρία (όσο γίνεται αδογμάτιστη ) με βάση την αντίληψή μου και τα όσα έχω διαβάσει. Δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ μαζί σου αλλά νομίζω πως για το συγκεκριμένο θέμα είναι εντελώς περιττό να το αναλύσουμε.


Edited by - Δημήτρης on 16/02/2005 00:31:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 00:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η λέξη δόγμα δεν έχει τη βάση της στη φύση αλλά είναι όρος κοινωνικός που πασχίζει να γίνει αναπότρεπτος όπως μια φυσική αρχή, καταρρίπτοντας έτσι το Δόγμα Zadok που λέει πως ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που μπορεί να βελτιώνει τον εαυτό του.

Είναι πραγματικά δικό μου αυτό το "Δόγμα" και καταρρίφθηκε

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημήτρης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
571 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 01:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημήτρης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Η λέξη δόγμα δεν έχει τη βάση της στη φύση αλλά είναι όρος κοινωνικός που πασχίζει να γίνει αναπότρεπτος όπως μια φυσική αρχή, καταρρίπτοντας έτσι το Δόγμα Zadok που λέει πως ο άνθρωπος είναι το μόνο ον που μπορεί να βελτιώνει τον εαυτό του.

Είναι πραγματικά δικό μου αυτό το "Δόγμα" και καταρρίφθηκε


Αστειεύομαι καλή μου..
Τη συγκεκριμένη φράση εγώ την είχα δει σε ταινία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 01:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει, μέχρι εκεί το κατάλαβα, αλλά είπα να σε "ξεσκεπάσω" ...

Ας σου αφιερώσω κι εγώ ένα ποιηματάκι:

Μήπως ό,τι θαρρούμε βασίλεμα
γλυκοχάραμ' αυγής είναι πέρα
κι αντί να 'ρθη μία νύχτα αξημέρωτη
ξημερώνει μία αβράδυαστη μέρα;

Μήπως είναι η αλήθεια στο θάνατο
κι η ζωή μήπως κρύβει την πλάνη;
Ό,τι λέμε πως ζη μήπως πέθανε
κι είν' αθάνατο ό,τι έχει πεθάνει;


...............Γ. Δροσίνης

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2005, 02:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

αν τα δογματα προερχονται απο τις "εξ αποκαλυψεως αληθειες" αποτελουν παρωπιδες.


αλλα υπαρχουν και "αληθειες" που η λογικη τις αναγαγει σε δογματα.


πχ. "ο θεος ειναι ενας για ολους τους ανθρωπους, και ολο το συμπαν"

αλλα υπαρχει θεος?


αυτο ειναι θεμα προσωπικης αντιληψης, αρα και προσωπικο δογμα του καθενος (ειτε πιστευει, ειτε ειναι αθεος)


η τριτη κατηγορια, (αυτη που νομιζω οτι αναφερεται η Ζαντοκ), ειναι οι "οπαδοι του χαους" (δεν ξερω πως αλλιως να τους πω), στο οποιο χαος ολα ειναι πιθανα, αρα και εμεις ετοιμοι για ολα χωρις προκαταλειψεις και δογματα.

μπορει να υπαρχει θεος, μπορει και οχι, αλλα δεν μας απασχολει αφου εμεις απλα αφηνομαστε στο χαος.


ο τροπος για να αφεθεις στο χαος ειναι να "παιζεις" - αυτο δεν ειναι δογμα, απλα η γνωμη μου και μπορει να καταριφθει ανα πασα στιγμη και με την αδεια μου.


ΥΓ. καλη μου Ζαντοκ πολυ ψηλα τον ανεβασες τον πηχυ και σε λιγο θα ακουγονται ακατανοητα αυτα που θα γραφονται!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy