ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Οι δερβίσηδες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 12:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Jonniebegood, το προτελευταιο πραγμα που θα ηθελα, ειναι να κανω προσωπικους διαλογους ( το τελευταιο, ειναι να αποκαλυπτω προσωπικα δεδομενα, για χαρη σου, ομως θα τα παραβιασω και τα δυο!!)



τιμη μου στρατηγε μου!


quote:

Οντως δεν μου εισαι συμπαθης, αλλα η ομαδα με την οποια ηρθες σε συγκρουση, μου ειναι σφοδρα αντιπαθης.



δεν λειτουργω με συμπαθειες και αντιπαθειες καρντια μου...


quote:

Θα ημουν με το μερος σου, αν δεν ησουν τοσο υπερβολικος.


δεν ζητησα συμπαρασταση, παρα μονο απο τους διαχειριστες!

το αντιθετο εκανα, απετρεψα φιλους μου να εμπλακουν στην διαμαχη.


quote:

Εξακολουθω να ειμαι μεγαλυτερος σου, αλλα οχι αρκετα για να κουνησω το δαχτυλο κατω απο την μυτη σου, ομως σαν παρατηρητης, κρινω οτι φερθηκες ανωριμα στην υποθεση σου.


ξερεις αντιδρω αυθορμητα, και αν μου κουνησουν το δακτυλο κατω απο την μυτη, το δαγκωνω!


σαν παρατηρητης, και πριν βιαστεις να με χαρακτηρισεις, θαπρεπε να ξερεις και τι εχει προηγηθει σε αλλα τοπικ με τα ιδια ατομα.

και δεν ειναι "υποθεση μου" - αυριο θα τα ριξουν σε αλλο αποδιοπομπαιο τραγο εφοσον δεν τους συμμαζευουν!


quote:

Οταν δεν εχω να τρεξω για τον γαμο, προτιμω να διαβαζω τα γραφομενα εδω, για να μην σκεφτομαι αυτο που παω να κανω(παντρευομαι μια γυναικα 27 χρονια νεωτερη)



εισαι οντως στρατηγος!!!


σου ξαναευχομαι καθε ευτυχια!!!

quote:

Η γνωμη μου ειναι οτι υπηρξες υπερβολικος ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.


σκεφθηκες την πιθανοτητα να υπαρχουν γεγονοτα που δεν γνωριζεις?

quote:

Οπως λενε και στο εκει θεμα, εχεις αρπαξει την μυγα για τα καλα και δεν την αφηνεις με τιποτα.


μυγα λεγεται η λασπη?

αντεδρασα οπως κι ο Λαζοπουλος με τον Κουγια, με ειρωνια και κυνισμο.


quote:

Οταν, δε, διολισθησες στο υβρολογιο, εχασα πασα ιδεα.


καλα, δεν καταλαβες απο μονος σου γιατι το εκανα, δεν διαβασες τις εξηγησεις μου?


εδωσα την ευκαιρια να λογοκρινουν ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΣΧΟΛΙΑ μαζι με τα δικα τους!


quote:

Σιγουρα εχεις κανει μια ενδιαφερουσα διαδρομη στην ζωη σου, αλλα κατα την γνωμη μου, εκτος απ' ολα τ' αλλα που εχεις αποκομισει, σου εχει αφησει και μια υψιπετεια, οχι και τοσο καλη.



εξαρταται απο την οπτικη γωνια που με βλεπεις αδερφε!


quote:

Για να επικαλεστω και τον Καστανεντα, που τοσο συμπαθεις, οταν στεκεται καποιος για να δωσει συγχαρητηρια στον εαυτο του, γι αυτο που καταφερε, το εχασε το παιχνιδι!



μου εδωσα συγχαρητηρια για κατι και μου διεφυγε?


quote:

Σου απανταω τοσο εκτεταμενα και προσωπικα γιατι θεωρω το παρον θεμα ληγμενο και συνετελεσες σ' αυτο!!


αν εννοεις το παρον τοπικ, εισαι αδικος.

οχι μονο δεν το "εληξα" αλλα ετοιμαζα υλικο για τους σουφι - βλεπεις θελει μεταφραση και πληκτρολογηση...


quote:

Θα ηθελα να συναντηθουμε και να τα πουμε καλυτερα αλλα δεν γινεται. Ισως ανταλαξουμε κανενα e-mail αν δεν "τα παρεις" και μαζι μου.


παρε εσυ το κοριτσι, και εγω θα περιμενω κα ερθει η στιγμη να πιουμε ενα κρασι ή εστω καφε και να τα πουμε!


μεσω μεϊλ θα με βρεις...

νασαι καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 18:17:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonniebegood, αρκετα το παιδεψαμε!
Τουτο μονο: Φυλαξε τα ολα σε μια γωνια του σκληρου σου και κοιτα τα παλι μετα απο κανενα χρονο. Θα καταλαβεις τι εννοω!
Θα λειψω παλι για λιγες μερες, οτι εχεις περι δερβισιδων "ριχτο".
Ελπιζω να βρω κατι επιστρεφοντας.

ΥΓ Δεν εχεις καταλαβει ακομα ποσο πολυτιμοι ειναι οι "τσικιτιτος τυρρανιδος"? Πως την πατας ετσι?

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2005, 23:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Jonniebegood, αρκετα το παιδεψαμε!


συμφωνω!

quote:

ουτο μονο: Φυλαξε τα ολα σε μια γωνια του σκληρου σου και κοιτα τα παλι μετα απο κανενα χρονο.



πως εισαι τοσο σιγουρος οτι θα ζουμε του χρονου για να τα ξαναδιαβασουμε?

ζησε το Τωρα!


quote:

Ελπιζω να βρω κατι επιστρεφοντας.



χλωμο το βλεπω...

quote:

ΥΓ Δεν εχεις καταλαβει ακομα ποσο πολυτιμοι ειναι οι "τσικιτιτος τυρρανιδος"? Πως την πατας ετσι?



ξερω πολυ καλα, αλλα εσυ ξερεις τι κανει ο πολεμιστης τελικα στους μικρους τυρρανους?

και αυτη δεν ειναι δικτυακη δουλεια...


απο την αλλη, μαθε να βλεπεις σουφικα!

απο την οπτικη γωνια σου ειμαι "νικημενος", ετσι?

κι ομως, η διενεξη ειχε ως αποτελεσμα να μου προσφερθει δωρεαν χωρος για δικο μου σαϊτ!

ουδεν κακον αμιγες καλου!


με καθαρη καρδια εγραψα και με καθαρη καρδια σταματαω να το κανω.


η εξελιξη μου συνεχιζεται, ενω αλλοι δεν εμαθαν τιποτα απο τα πεπραγμενα και θα παραμεινουν στο φυσικο τους περιβαλλον, την λασπη.

χαρηκα που τα ειπαμε.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 14:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένας άνθρωπος βρήκε ένα λυχνάρι που περιείχε ένα τζινι.


"Κάνε τρεις ευχές και θα τις εκπληρώσω", είπε το τζίνι.

"Πές την πρώτη σου ευχή."

"Θα ήθελα να μου διευρύνεις την αντίληψη, γιατί μπορεί να μην κάνω τις σωστές επιλογές στις άλλες δυο", είπε ο άνθρωπος.

Έκανε τα μάγια του το τζίνι και λέει: "Έγινε! Πές μου τώρα τις άλλες δύο επιθυμίες που δικαιούσαι να σου πραγματοποιήσω..."


"Δεν έχω άλλες επιθυμίες πιά", απάντησε ο άνθρωπος.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 15:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φιλοι ενδιαφερον θα ηταν να μελετησουμε πιο συγκεκριμενα την περιστροφικη κινηση των δερβισηδων και πως ο χορευτης εφτανε σε μια εκσταση κινησης και καταστροφης του "Εγω".
Πολλες απαντησεις υπαρχουν στον τεταρτο δρομο του μεγα σοφου Γεωργιου Γεωργιαδη και στα εργα που αφησε πισω του ιδιαιτερα στους χορους.
Θεωρω οτι θα πρεπει να αναφερθουμε για μια ουσιαστικη ματια στους δερβισηδες και στο εννεαγραμμο που πανω εκει θεωρω στηριζεται ολος ο χορος τους λειτουργοντας σε 2 τουλαχιστον επιπεδα εναν για τον ιδιο τον χορευτη και το βιωμα του και ενα για τον θεατη και τα συμβολα που του προσφερει.Θα επανελθω.
καλησπερα σας...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 22:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ryche, θα περιμένω με "παιδική αγωνία" τη συνέχεια!

jonniebegood, όλα καλά; "Μας" λείψατε!

Να είστε όλοι καλά.

(Απ' το βουνό ψηλά εκεί)
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2005, 22:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας.

Ερωτηση για λιγους.

Υπαρχει Τεκες(μοναστηρι) δερβισιδων εν ενεργεια εδω και
εξακοσια χρονια στην ελλαδα?

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 21:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για σας.
Ερωτηση για λιγους.
Υπαρχει Τεκες(μοναστηρι) δερβισιδων εν ενεργεια εδω και
εξακοσια χρονια στην ελλαδα?

zagreas, γεια και χαρά σου! Καθότι δεν ανήκω στους λίγους, αλλά στη "σχολή του ενός-ανιστόρητου και αγεωγράφητου-ατόμου" θα σε παρακαλέσω να λύσεις τη σιωπή και να το πεις... τουλάχιστον σε μένα! (Θα έλεγα Βορειοανατολικά της Ελλάδας αλλά... χμ... δεν το ρισκάρω!). Άντε ας το πάρει ο ποταμός! Να είσαι καλά και καλωσήρθες!

(ryche, ο ποταμός περιμένει... επίσης.)

Shukran
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 00:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

jonniebegood, όλα καλά; "Μας" λείψατε!


ολα καλα, δοξα τω Κουδα!


να σου προσφερω ενα φονταν???

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 07:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'μαστε παλι εδω!
Απορια: Γιατι εχουμε επικεντρωθει στους περιστρεφομενους δερβισιδες? Βεβαια ειναι οι πιο γνωστοι και οι πιο θεαματικοι, γι αυτο αλλωστε οπου εχουν μεινει, γινανε τουριστικο θεαμα. Ομως υπηρχαν και πολλοι αλλοι. Ο σουφισμος ειναι ενα φωτινο βελος που διαπερνα το ισλαμ. Οπως ολα τα βελη, φωτεινα και μη, διεγραψε την πορεια του κι εφτασε στην παρακμη. Αυτο εγινε, οπως ειπαμε κι αλλου, οταν επι οθωμανων εγινε πολιτικη δυναμη. Η εξουσια διαφθειρει τους παντες κι οταν ερχεται η ωρα της παραστασης για τους τουριστες τοτε μιλαμε για θανατο. Υπαρχουν κατι τυποι που στριφογυριζουν, αλλα σουφι δεν ειναι. Ας κυταξουμε αλλου!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 10:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

quote:

Απορια: Γιατι εχουμε επικεντρωθει στους περιστρεφομενους δερβισιδες?


Έλα ντε;... (Στρατηγέ, μην κοιτάς εμένα, εγώ ξέρω καλά γιατί επικεντρώθηκα σε αυτό!)

quote:

Οπως ολα τα βελη, φωτεινα και μη, διεγραψε την πορεια του κι εφτασε στην παρακμη. Αυτο εγινε, οπως ειπαμε κι αλλου, οταν επι οθωμανων εγινε πολιτικη δυναμη.

Δεν θα διαφωνήσω, Tsepe. Η άνοδος και η κάθοδος ισχύουν όταν μιλάμε για κινήματα και πολιτική. Οι συνθήκες επηρεάζουν (είτε αυτό λέγεται "τουρισμός", είτε "μόδα") όμως η φιλοσοφία είναι κάτι πιο συμπαγές και σταθερό (κατά την ταπεινή μου γνώμη).


quote:
Η εξουσια διαφθειρει τους παντες κι οταν ερχεται η ωρα της παραστασης για τους τουριστες τοτε μιλαμε για θανατο.

Σωστά μιλάς, Στρατηγέ, αλλά καλώς ή κακώς είναι κι αυτός ένας τρόπος διάδοσης. Για όλους και όλα υπάρχει η κατάλληλη στιγμή/ευκαιρία για αναζήτηση. (Τώρα, αν αυτό γεμίζει τις τσέπες κάποιων, αυτό δεν είναι απαραίτητα "κακό". Άλλος κερδίζει σε είδος, άλλος "αλλιώς".)

quote:
Υπαρχουν κατι τυποι που στριφογυριζουν, αλλα σουφι δεν ειναι. Ας κυταξουμε αλλου!!!

Χμ... Τώρα, για να καταλάβω, κοιτάς τον jonniebegood; (χα!χα!χα!) Να είσαι καλά!

"jonnie, μας κακομαθαίνετε!" (Δώσε πέντε έξι ακόμα, γιατί νιώθω μια αδυναμία τελευταία... πολύ νηστεία, αδερφέ μου!... Να 'σαι καλά!)

Shukran
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 13:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ενα φοντανακι?


καποτε ο Νασρεντιν μετεφερε εναν λογιο με την βαρκα του. οταν καποια στιγμη παλευοντας με το ρευμα του ποταμου, ειπε κατι αγροικο και λαϊκο βριζοντας.

"δεν εμαθες ποτε σου γραμματα?" τον ρωτησε ο λογιος.


"οχι", απαντησε ο Νασρεντιν.


"τοτε η μιση σου ζωη πηγε χαμενη" απαντησε ο λογιος.


στην μεση του ποταμου, ρωταει ο Νασρεντιν τον λογιο: "εμαθες ποτε σου να κολυμπας?"


"οχι", απανταει ο λογιος.


"τοτε ολη σου η ζωη πηγε χαμενη, γιατι βυθιζομαστε..." απαντησε ο Νασρεντιν


ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tsepe Noyon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Mongolia
181 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 14:26:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tsepe Noyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Moz χαιρε!
Κατ' αρχην η αναφορα μου στους "τυπους που στριφογυριζουν" δεν ειχε σχεση με τον jonniebegood. Δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν στριφογυριζει. Αναφερομουν στους κατα τοπους (ισλαμικους) ομιλους που δινουν παραστασεις για τους τουριστες. Τιποτ' αλλο!
Δεν διαφωνω οτι η φιλοσοφια ειναι κατι διαφορετικο απο τα κινηματα και την πολιτικη, αλλα οταν εμπλεκεται με αυτα, τοτε υποκειται στους ιδιους κανονες.
Το ζειν φιλοσοφικως, απο την αλλη, δεν εχει σχεση με συστηματα, ομαδες κι ολα τα σχετικα. Η εισαι η δεν εισαι!!!


ΟΠΟΙΟΣ ΣΠΕΡΝΕΙ ΑΝΕΜΟΥΣ ΘΕΡΙΖΕΙ ΘΥΕΛΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2005, 21:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Κατ' αρχην η αναφορα μου στους "τυπους που στριφογυριζουν" δεν ειχε σχεση με τον jonniebegood. Δεν ειμαι σε θεση να ξερω αν στριφογυριζει.


και εχεις δικιο στρατηγε μου, γιατι εγω ειμαι "αυτηνης της σχολης" και δεν περιδινουμαι αλλα δονουμαι στους ρυθμους αλφα και θητα!

κατι σαν δονητης στο μαξιμουμ!


quote:

Το ζειν φιλοσοφικως, απο την αλλη, δεν εχει σχεση με συστηματα, ομαδες κι ολα τα σχετικα. Η εισαι η δεν εισαι!!!


και φυσικα μ αυτο μ εφτιαξες!

"ή εισαι ή δεν εισαι" στρατηγε μου, αυτη ειναι η αληθεια!!!

χαιρομαι που σε γνωρισα και τα λεμε!


για παρτη σου αλλο ενα φοντανακι:

καποτε πεθανε ο Νασρεντιν σε ηλικια 140 ετων και μαζευτηκαν οι δημοσιογραφοι και ρωταγαν την γειτονια πως κατορθωσε και εζησε τοσα χρονια.

"μα επειδη μονο αυτο εκανε, ζουσε" απαντησαν οι γειτονες!


[/quote]


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Edited by - jonniebegood on 15/03/2005 21:57:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2005, 21:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σε ολους.

Καλο αλλα πολυπλοκο θεμα.

Για τον μελετητη που θελει να μαθει υπαρχει το θαυμασιο αλλα σπανιο
βιβλιο του Βλαδιμηρου Μιρμιρογλου <Δερβισαι> εκδ. εκατη.
Επεισης υπαρχουν και οι θαυμασιες μελετες του
Ευστρατιου Ζεγκινη εκδ. Βανιας.


Φιλε Μοζ σωστα μαντεψες, ειναι ο τεκες του
Σεγιτ Αλη Σουλταν (Κιζιλμπασιδες), βρισκετε στο χωριο Ρουσα
του νομου Εβρου.

Μελετοντας καποτε τα τελετουργικα τους ειχα την αισθηση οτι αν
παρεις μια λαιτ εκδοχη τους και προσθεσης ενα μυθο για καποιο
εργο του Σωλομοντα συν μπολικη Αγλοσαξονικη ματαιοδοξια και την
περιφημη αλληλενγκιη τους εχεις στα χερια σου αυτο που μερικοι
αποκαλουν δυτικο μυστικισμο.

Σας χαιρετω

Υ.Γ. Γραμενο πανω στο ταφο του Μεβλανα Τζελαλουντιν Ρουμι.

<Ελα και παλι σε μενα, οτι και αν εισαι ελα παλι σε μενα.
Και αν ακομα εισαι Χριστιανος η Ζωροαστρης η ειδωλατρης
παλι ελα σε μενα.
Η Στεγη μου (ο Τεκες μου) δεν ειναι στεγη απελπισιας.
Ελα σε εμενα ακομα και αν δεν τηρησεις το λογο σου
εκατονταδες φορες.>

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 11:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!
Για να δούμε ξανά κάποια πραγματάκια, γιατί δεν μου αρέσει να αφήνω ξωπίσω μου ερωτηματικά.
Στρατηγέ, είπες
quote:

Ας κυταξουμε αλλου!!!


Εννοούσα, ας κοιτάξουμε το φίλο μου το δερβίση, μάγκα και καραμπουζουκλή, που είναι "αυτηνής της σχολής" και "ρίχνει" το ζεϊμπέκικο με την καρδιά του! (Αυτό ξέρω εγώ, βάσει όσων ελέχθησαν. Τώρα αν ο jonniebegood συμφωνεί μαζί σου, Στρατηγέ, είναι γιατί στα πλαίσια "αυτηνής της σχολής" υπάρχει μια ελαστικότητα λόγω των δονήσεων αλφα και θητα και ωμέγα εις το τετράγωνο κ.λπ. κλπ., κι αυτό τον κάνει good, οπότε όλα καλά! Αν κάτι μου διαφεύγει, jonnie, διόρθωσέ με... χαχαχα!)

quote:

quote:

Το ζειν φιλοσοφικως, απο την αλλη, δεν εχει σχεση με συστηματα, ομαδες κι ολα τα σχετικα. Η εισαι η δεν εισαι!!!


και φυσικα μ αυτο μ εφτιαξες!

Εμένα να δεις! (χαχαχα!)
Επιτέλους το είπες, Tsepe Noyon! Χρειάστηκε να περπατήσουμε τόσες σελίδες, αλλά όλα έχουν την ώρα τους.

quote:

"μα επειδη μονο αυτο εκανε, ζουσε" απαντησαν οι γειτονες!

Ακριβώς έτσι. Αϊ, γεια σου, jonnie! (Τσάκο ένα παστέλι, το αξίζεις!)

zagreas, το βιβλίο του Μιρμίρογλου είναι όντως εξαιρετικό. (Είναι αλήθεια σπάνιο;) Οι μελέτες του Ζεγκίνη δυστυχώς δεν έπεσαν ποτέ στα χέρια μου. Αν ψάξω θα τις βρω; (Που δραστηριοποιείται ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος και με τι θέματα ασχολείται; Μου έκανε εντύπωση.)
Όσο για τη "μαντεψιά", εσύ να είσαι καλά! (Θα πάω κάποτε)
Γι' αυτό που γράφεις

quote:

Μελετοντας καποτε τα τελετουργικα τους ειχα την αισθηση οτι αν
παρεις μια λαιτ εκδοχη τους και προσθεσης ενα μυθο για καποιο
εργο του Σωλομοντα συν μπολικη Αγλοσαξονικη ματαιοδοξια και την
περιφημη αλληλενγκιη τους εχεις στα χερια σου αυτο που μερικοι
αποκαλουν δυτικο μυστικισμο.

Που αναφέρεσαι; Αν θέλεις αποσαφήνισε, γιατί δεν κατάλαβα επακριβώς. (Όταν έχεις χρόνο και διάθεση.)

Να είστε όλοι καλά!
Shukran
MozΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2005, 12:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Εννοούσα, ας κοιτάξουμε το φίλο μου το δερβίση, μάγκα και καραμπουζουκλή, που είναι "αυτηνής της σχολής" και "ρίχνει" το ζεϊμπέκικο με την καρδιά του!



χαχαχα!


τωρα τον βαζεις να λυσει Κοαν τον στρατηγο?

εγω θα κερασω αλλο ενα φοντανακι φιλοι μου (νηστησιμο ειναι, φατε το αφοβα!)


μια μερα ο Νασρεντιν τα επινε με την παρεα του σε ενα μαγαζι, οταν μπηκε ενας ιερωμενος.


"ειστε ασωτοι", τους λεει.

"εγω ζω την ζωη μου με προγραμμα και κανονες.

δεν πινω, δεν καπνιζω, τρωω ο,τι προσταζει ο κανονας, κοιμαμαι πολυ νωρις και ξυπναω πολυ νωρις, και εργαζομαι ολη την ημερα."

"και τι ειπαμε οτι εκανες και σε φυλακισαν? τον ρωτησε ο Νασρεντιν...


ναστε καλα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 17:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμάν βρε joohny έχεις ξεκληρήσει ολόκληρα θέματα

οι ίδιοι αναρωτιούνται αν είναι μουσουλμάνοι η χριστιανοί!!!!

Δεν λέω καλά παιδιά οι μουσουλμάνοι αλλά όταν νευριάζουν

φεύγεις χωρίς κεφάλι κατι τέτοιο δεν γίνεται και στο ΙΡΑΚ?

να μου πείς οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ είναι καλύτεροι ΌΧΙ ΑΥΤΟΙ

ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!!!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 17:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια moz το όνομα πως εμπνεύστηκε?

κατι σε ταινία μου θυμίζει?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 23:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αμάν βρε joohny έχεις ξεκληρήσει ολόκληρα θέματα


σκετος προβοκατορας!


quote:

οι ίδιοι αναρωτιούνται αν είναι μουσουλμάνοι η χριστιανοί!!!!


αν αναρωτιουνται, βρισκονται σε καλο δρομο!

κι αν αυτο οφειλεται σε μενα, να ανοιξω μια σχολη αποπροσανατολιστικης αναζητησης βρε αδερφε!

quote:

Δεν λέω καλά παιδιά οι μουσουλμάνοι αλλά όταν νευριάζουν




περασα καλα στο Πακισταν, αλλα στην Περσια επι Χομεϊνι πηγαν να με λυντσαρουν σε ενα παρκο στην Τεχερανη γιατι εβγαλα το μπλουζακι μου και τοβαλα στο κεφαλι επειδη δεν ειχα ακομη μαντηλα.

παρολλο που ηταν πριν τον πολεμο με το Ιρακ και κυκλοφορουσαν ακομη γυναικες με ευρωπαϊκο ντυσιμο στους δρομους (λιγες, αλλα κυκλοφορουσαν)

δεν τοξερα μεχρι τοτε οτι εχω τοσο προκλητικα βυζια...


quote:

φεύγεις χωρίς κεφάλι κατι τέτοιο δεν γίνεται και στο ΙΡΑΚ?



στο Ιρακ γινεται πολεμος.

ας κοιταξουμε τα Μουσουλμανικα κρατη που δεν εχουν πολεμο και επιβαλουν την σαρια...

quote:

να μου πείς οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ είναι καλύτεροι ΌΧΙ ΑΥΤΟΙ

ΤΟ ΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!!!!


σε καθε του ομιλια ο Μπουσης αναφερει την λεξη σταυροφορια 2-3 φορες.

λες ναναι τυχαιο?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 23:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αλήθεια moz το όνομα πως εμπνεύστηκε?


χαϊδευτικο του μοτζαχεντιν ειναι!

χαχαχα


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 00:21:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως τα βλέπεις τα πράματα joohny θα το πάρουμε το πρωτάθλημα

η θα παλεύουμε μέσα στο αχλαδότυρο ποιος είναι πιο έξυπνος

απο τον άλλον η όχι?

Πάντως έχεις το κατι τι βρε παιδί μου προσπαθώ να σε αναλύσω

και δεν αναλύεσαι με τίποτα απο τι είσαι φτιαγμένος ?

μοντζαχεντιν είπες αλήθεια μουσουλμάνος είναι ?

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 10:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Πως τα βλέπεις τα πράματα joohny θα το πάρουμε το πρωτάθλημα

η θα παλεύουμε μέσα στο αχλαδότυρο ποιος είναι πιο έξυπνος

απο τον άλλον η όχι?



ποιο πρωταθλημα απ ολα?

του παλεματος με αρκουδα, του ποιος θα φτυσει πιο μακρυα, ή το πρωταθλημα παλης στην λασπη?


προτιμω το παλεμα με την αρκουδα απο τον διαγωνισμο εξυπναδας παντως.


.


.

σχετικο ανεκδοτο: πιασαν οι κανιβαλοι καποτε εναν τυπο και τον πηγαν στον αρχηγο τους.

λεει λοιπον ο αρχηγος: "για να μην σε φαμε, θα πρεπει να παλεψεις με την τιγρη, να πιεις ενα βαρελι ρουμι και να πηδηξεις την γιαγια μου!"


"ενταξει" λεει ο τυπος και πιανει το βαρελι με το ρουμι και το αδειαζει.


μετα μπαινει τρικλιζοντας στο κλουβι της τιγρης, απο οπου ακουγονται βρυχηθμοι, βογγητα πονου, βαβουρα...


καποια στιγμη βγαινει ο τυπος απ το κλουβι αναμαλλιασμενος και λεει: "ηπια το ρουμι, πηδηξα την γιαγια σου, φερτε τωρα και την τιγρη να τελειωνουμε"

quote:

Πάντως έχεις το κατι τι βρε παιδί μου προσπαθώ να σε αναλύσω


χαχαχα!

εμενα προσπαθεις να αναλυσεις?

quote:

και δεν αναλύεσαι με τίποτα απο τι είσαι φτιαγμένος ?



βασικα ειμαι "ζωντανο απολιθωμα" φιλοσοφε, ειδος προς εξαφανιση!

quote:

μοντζαχεντιν είπες αλήθεια μουσουλμάνος είναι ?


οχι ρε συ!

απλα το ονομα του ειναι μοτζαχεντιν.


"αυτηνης της σχολης" ειναι το παληκαρι!

gh
[/quote]


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 12:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αλήθεια moz το όνομα πως εμπνεύστηκε?


χαϊδευτικο του μοτζαχεντιν ειναι!
χαχαχα


Shukran, jonnie, μ' εβγαλες απ' τον κόπο, χα!χα!χα!
(Τσάκο παστέλι με ουρά... άστο όμως να κρυώσει λίγο)

PHILOSOFOS-1, σκύψε να σου πω κάτι στ' αυτί... (πρόκειται για αυστηρώς προσωπικά δεδομένα!)
(((Merlin of Zion, Marm-elada of Zeus, Mount of Zero, Milk of Zebra, ξέρεις...2 σε 1, βανίλια κακάο, Master of Zen, Μάγος του ΟΖ, το χαϊδευτικό του Moses...!!! Αυτοσχεδίασε και μόνος σου. Είμαι υπέρ της ποικιλίας. Ελπίζω να σε κάλυψα.)))
(Αλήθεια, πώς από δω; Τι λέει η Βολιβία; Καλά;)

quote:
μοντζαχεντιν είπες αλήθεια μουσουλμάνος είναι ?

Με στεναχωρείς, δεν διάβασες όλο το θέμα!
Και μουσουλμάν και παγάν και βουδιστάν και μαθηματικάν-φιλολογικάν και μουτζαχεντίν και ταλιμπάν!
("Αυτηνής της σχολής", το είπαμε, να μην το ξαναλέμε. Κουράζουμε τον αναγνώστη και θ' αρχίσει να πηδάει σειρές. χα!χα!χα! Άσε που μπορεί να περάσει ο Αρχηγός και μετά... Ξέρεις με τι κόπο συντηρείται αυτός ο "τεκές", τόσο καιρό;; Ρώτα τον jonniebe να σου πει. Εδώ esoterica, ουχί Αφγα-ν-υ-στάν!)

Καλημέρα σε όλους (Μαλεβί, Μπεκτασί, Ρουφαή, Αυτηνή και μη)
κι από καρδιάς
Moz

(Είδε κανείς το Στρατηγό;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2005, 14:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα-τον άγιο-Λεβί,
ξέχασα στους Μεβλεβί
να πω μια καλημέρα
και στον καλό μου jonniebe
shukran-πέρα-ως-πέρα!

(δεν είδα το "παληκάρι"! Καλά, αδερφέ μου, αυτά δεν είναι μάτια που έχεις, είναι τηλεσκόπια της ΝΑΣΑ! χα!χα!χα!)

Η Άνοιξις μας έφτασε εμπρός βήμα ταχύ
να την προ-υπαντήσουμε ωσάν τους Μεβλεβί.

M.o.Z.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 00:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Και μουσουλμάν και παγάν και βουδιστάν και μαθηματικάν-φιλολογικάν και μουτζαχεντίν και ταλιμπάν!
("Αυτηνής της σχολής", το είπαμε, να μην το ξαναλέμε. Κουράζουμε τον αναγνώστη και θ' αρχίσει να πηδάει σειρές. χα!χα!χα! Άσε που μπορεί να περάσει ο Αρχηγός και μετά... Ξέρεις με τι κόπο συντηρείται αυτός ο "τεκές", τόσο καιρό;; Ρώτα τον jonniebe να σου πει. Εδώ esoterica, ουχί Αφγα-ν-υ-στάν!)



ειναι αληθεια οτι βγαζει σπυρια ο αρχηγος με τα μελη "αυτηνης της σχολης"...


συντομα νεες πληροφοριες στον τεκε περι σουφηδων.


για την ωρα παλευω με την καταραμενη γριπη που μου επιτεθηκε...


ναστε καλα

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 03:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
JOONY βαλε αμονιαζόλ να σου φύγει το κρύωμα

το χεις καταλάβει οτι έχεις πολλούς μουσουλμάνους στο τόπικ σου?

να προσέχεις το κεφάλι σου!!!!

φίλε moz με καυνηγάγανε κάτι βολιβιανοί τις προάλες με αυτόματα

όπλα τους ξέφυγα αλλα όπου να ναι θα ξαναέρθουν να τοι ..>>

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 14:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

το χεις καταλάβει οτι έχεις πολλούς μουσουλμάνους στο τόπικ σου?


βρε φιλοσοφε με απογοητευεις...


ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ!

ΓΥΜΝΟΙ ΗΡΘΑΜΕ ΚΑΙ ΓΥΜΝΟΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ!

και εκτος αυτου, τα τοπικ ειναι μερος δημοσιου βηματος και ανηκουν σε ολους τους συμμετεχοντες.


quote:

να προσέχεις το κεφάλι σου!!!!


μονο μην πεσει ο ουρανος και μας πλακωσει φοβαμαι!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 16:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφήνω εδώ κάτι για τον jonniebegood, μην το πάρει κανείς κατά λάθος.

(Μαντζούνι-εκ της Μαντζουρίας, "μυστική συνταγή" ενός φίλου... Σούφι! Κανονικά πρέπει να σ' αφήσω να βράσεις στο ζουμί σου, γιατί μάρτη δε φόρεσες -εμ, τι νόμισες πως κάνει η άσπρη κόκκινη κλωστή;- αλλά maalesh, για χάρη του βουνού και του κοινωνικού έργου... Περαστικά!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2005, 18:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Κανονικά πρέπει να σ' αφήσω να βράσεις στο ζουμί σου, γιατί μάρτη δε φόρεσες -εμ, τι νόμισες πως κάνει η άσπρη κόκκινη κλωστή;- αλλά maalesh, για χάρη του βουνού και του κοινωνικού έργου... Περαστικά!)


φοραω κοκκινη κλωστη στο ποδι.

αλλα αυτη δεν προστατευει απο τιποτα, απλα υποδεικνυει...

χεχεχε


νασαι καλα αδερφε.


ολα ο Κουδας τα δινει και ολα ο Κουδας τα παιρνει!


τωρα προσπαθω να βρω το διδαγμα απο την αρρωστια...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy