ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 01:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟ ΟΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΑΧΑΝΕΣ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ ΚΕΡΑΚΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΕΝΑΝ ΚΟΜΗΤΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΝ ΗΛΙΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,Η ΝΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΩΝ ΚΟΝΤΙΝΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ..ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

Γιατί, δοκίμασε ποτέ κανείς να ΛΑΒΕΙ ΦΩΣ και ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΑΒΕ γιατί δεν ήταν Πάσχα;;;;

Γιατί να αλλάξει την τροχία των κοντινών πλανητών και όχι των μακρινών;;;;

Γιατί για λίγες ώρες ΜΟΝΟ;;;;

Γιατί να ΜΗΝ ρίξει μια συστάδα απο κομμήτες επάνω σε άλλους πλαντήτες;;;;

Μα καλά, υπάρχουν ακόμα τέτοιου είδους απορίες-ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ;;;;

Απορία ενός ζαλισμένου Αθηναίου...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 08:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Εχει σημασια ...?
το αν η αφη του φωτος ειναι θαυμα ή μηπως εχει σημασια αν ο χριστος ηταν ελληνας ή ακομα αν ο χριστιανισμος ειναι το πιστο αντιγραφο του βουδισμου?
Εχει σημασια αληθεια αν η θρυσκειες ειναι εναντιων καποιων,τι ειναι θεος αν ο Χριστος ειναι γιος του, αν η καινη και η παλαια διαθηκη ειναι θεοπνευστες και τοσα αλλα ασημαντα και εφημερα ερωτηματα..
μηπως αυτα τα ερωτηματα λειτουργουν ως χρωματιστοι φακοι επαφης και μας κανουν να βλεπουμε το ιδιο πραγμα με διαφορετικα χρωματα ή μηπως φωροντας αυτους τους φακους απο το περιβαλον απο παντα ερχονται και μοιραια αυτες η ερωτησεις...
Ερωτηματα οπου ο καθενας και εγω μαζι μπορουμε ανετα να λεμε το μακρυ και το κοντο μας ανκυκλωνωντας και διαφημηζοντας την "αυθεντια" μας και προσδοκοντας οχι σε ενα καλυτερο αυριο αλλα στην προβολη και στην διαφημηση του εαυτου μας ...
Ειναι λογικο κατι τετοιο να γινεται δοτι στα ματια των γυρω μας θα δουμε ποιοι πραγματικα ειμαστε και γιαυτο εχουμε αναγκη το εσωτερικα και το περιβαλον μας γενικοτερα αλλα....
Εχουν σημασια ομως πραγματικη τα ανωτερω ερωτηματα?
ερωτηματα που εξ αντικειμενου ειναι αναπαντητα γιατι στιριζονται σε γνωση που ενδεχομενος να ειναι και λαθος ,γιατι στιρηζονται σε ερωτησεις που εχουν προελθει απο υποκειμενικες απαντησεις δικες μας και αλλων ..πραγματα και ερωτηματα που εχουν πολυ εγω μεσα τους και μοιραια θα διχασουν την αδερφοτητα ...
μηπως δεν θα επρεπε να τους δινουμε τοση πολυ σημασια...?
τα λεμε...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotinakis
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 11:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotinakis
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΠΕΡΙ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ.

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΟ ΤΑΦΟ, ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΙ ΚΑΘΟΛΙΚΟΙ, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΩΣ; ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ; ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ; ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΑΥΜΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ;

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΠΕΡΙ ΘΑΥΜΑΤΩΝ; Η ΠΙΣΤΗ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑΣΙΘΕΥΣΕΙ. ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ. ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ. ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΑΠΛΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΣ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΕ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΥΝ ΘΑΥΜΑ ΑΛΛΟΙ ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΜΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΣΟ ΑΠΟΛΥΤΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ.

ΦΩΤΕΙΝΑΚΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/ΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 13:15:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟ ΟΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΑΧΑΝΕΣ ΓΝΩΣΤΟ ΜΑΣ ΣΥΜΠΑΝ ΝΑ ΑΝΑΒΕΙ ΚΕΡΑΚΙΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ..ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΕΝΑΝ ΚΟΜΗΤΗ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑΝ ΗΛΙΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,Η ΝΑ ΑΛΛΑΖΕ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΩΝ ΚΟΝΤΙΝΩΝ ΠΛΑΝΗΤΩΝ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ..ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...

Kαλύτερο αποτέλεσμα ή εντυπωσιακότερο???
Προς τι ο εντυπωσιασμός? ή μάλλον πως εννοείς εσύ το "καλύτερο αποτέλεσμα"? (ή αλλιώς γιατί θα πρέπει να εντυπωσιάζει ο Θεός?)
Γιατί το "θαύμα" αυτό θα πρέπει να'ναι σημάδι του Θείου και όχι του ίδιου του ανθρώπου?
Γιατί να μην είναι ο ίδιος ο Αρχιερέας που παραλαμβάνει το φως ο "δημιουργός" του?
Πολλά λέγονται για τις χαμένες/ξεχασμένες ικανότητες των ανθρώπων... και όπως ξέρουμε σήμερα υπάρχουν μυστικά τάγματα και Μύστες οι οποίοι κατέχουν την χαμένη Γνώση.
Δεν θα μπορούσε λοιπόν ο Πατριάρχης που κοινωνεί το Φως να έχει λάβει γνώση αυτής της Αλήθειας?
Πόσο απίθανο είναι να υπάρχει ένα μυστικό ολιγομελές τάγμα Χριστιανών αρχιερέων που να έχει μεταλάβει και μυηθεί στα Αρχαία Μυστήρια και να τα μεταδίδει προφορικά ο καθένας στον διάδοχό του?
Γιατί το θαύμα θα πρέπει να'΄χει πάντα Θεϊκή προέλευση?
Συγνώμη φίλοι μου αν σας ζάλισα με τα ερωτηματικά μου αλλά ξαφνικά ένιωσα να με κατακλύζουν και ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας


"Τάδε έφη Avallon"

Edited by - Avallon on 29/04/2003 13:21:00

Edited by - Avallon on 29/04/2003 13:22:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 22:30:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;

OXI


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 08:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
οχι...
αρκετα ποια με τα θαυματα...
ελεθερωστε την ψχ που λεγεται θεος μην την σκλαβωνεται σε ανθρωπινα μετρα αφηστε τον να φυγει...και ωρα του καλη..
Ισως ετσι να ειναι καλυτερα και να βρουμε μια ακρη μονοι μας.


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GAIA_YIOS
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 10:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GAIA_YIOS
Το μόνο αληθινό θαύμα είναι η ελπίδα


GΑIA_YIOS ΑΘΗΝΑΙΟΣ


Στην αρετή μπροστά οι θεοί έβαλαν ιδρώτα οι αθάνατοι, και μακρύ είναι κι ορθό το μονοπάτι ως αυτή και τραχύ στην αρχή, μα όταν φτάσεις στην κορφή εύκολα έπειτα ζυγώνεται κι ας ήτανε δύσκολη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 18:38:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εχει σημασια ...?
το αν η αφη του φωτος ειναι θαυμα ?

Ναι ρε φίλε, όταν στα παιδιά τους κάνουν πλύση εγκεφάλου σχετικά με αυτό το θαύμα και τελικά αποδειχτεί απάτη, ναι έχει σημασία.
Άσε που όπως άκουσα, υπάρχει λαμπάδα στο ιερό και από αυτήν ανάβει ο ιερέας τα κεριά του, που συμβολικά που συμβολικά είναι το άγιο φως και εμάς μας κοροιδεύουν πως είναι κυριολεκτικά. Και μην μου πείτε για δέος που νοιώθουν όσοι έχουν πάει πανάγιο τάφο. Από εικόνες στην τηλεόραση εμένα την προσκύνηση στην Μέκκα μου θυμίζει παρά ευλάβεια χριστιανών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
KΕΛΣΟ,ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΟΥΣΙΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΙΚΟ ΘΑΥΜΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΝΑ "ΦΤΙΑΞΩ" ΜΕΡΙΚΑ ΠΙΟ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ" ΣΑΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 01:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καταρχάς ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ "ΘΑΥΜΑ"...
Αλλά σε αυτά που έδωσες ώς απλές ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΥΠΑΡΒΟΛΗΣ, θα εκτιμούσα αν μας έδινες ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...
Πραγματικά θα με ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ...

'Οσο για την προσωπική μου άποψη, την παράθεσα ΗΔΗ...
Δεν έχεις παρά να της ρίξης μια ματιά...

quote:
Και εχθές ακούστηκε το περίφημο "Δεύτε Λάβετε ΦΩΣ, εκ του ΑΝΕΣΠΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ" σε όλους τους Ιερούς Ναούς...
Παρατήρησα ότι όλοι όσοι ενδιαφέροντε για το θέμα, το οποίο είναι ΚΑΙ ΕΠΙΚΑΙΡΟ, δεν μπήκε κανείς τους στο "κόπο" να ερευνήσει τα forums του Esoterica.gr για θέματα τα οποία ΜΠΟΡΕΙ να προσθέσουν στοιχεία για το 'Αγιο Φώς...

Παραθέτω λοιπόν τη διεύθηνση απο το τόπικ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=843&ARCHIVE=&whichpage=1

Απο αυτό το ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ τόπικ παραθέτω μερικά αποσπάσματα που ΙΣΩΣ δώσουν μια ώθηση στο θέμα του φίλου μας ΑΝΑΝΑ...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Υπάρχει και η έκφραση Λευκή Κεφαλή που στα Εβραϊκά αποκαλείται Resha Hivra και είναι ένα επίθετο που αποδίδεται στην ανώτερη Σεφίρα απο το δέντρο των 10 Σεφιρώθ, της οποίας το κρανίο "αποστάζει τη ΔΡΟΣΙΑ η οποία ΞΑΝΑΦΕΡΝΕΙ τον νεκρό πίσω στη ζωή"...


Εκεί μέσα (ΖΟΧΑΡ) λοιπόν αναφέρεται το Λευκό Πυρ ως κρυμμένο, που ακτινοβολεί ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΣΩΠΑ, μέρα και νύχτα, που όμως ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, δεν είναι ΟΡΑΤΟ στα Εξωτερικά ΜΑΣ μάτια...


Οι Εβραίοι αποκρυφιστές, προικίζουν κατά κάποιον τρόπο το Αϊν Σόφ, το Απεριόριστο, η Θεότητα που εκπορεύει ΚΑΙ επεκτείνεται η οποία είναι ΧΩΡΙΣ μορφή και ύπαρξη, μη έχοντας ΚΑΜΙΑ ομοιότητα με οτιδήποτε άλλο".

--------------------------------------------------------------------------------


Νομίζω ότι το θέμα θα πρέπει να ΞΕΦΥΓΕΙ απο "στεγανά θρησκευτικομισαλοδοξικά" για το ΑΝ "καποιοι" κάνουν απάτες ή όχι...
Το θέμα είναι γεγονός ότι ΓΙΝΕΤΑΙ και είναι απο τα πλέον εύκολα να αποδίδουμε ΑΠΑΤΗ σε αυτά που ΑΔΥΝΑΤΕΙ Ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ...

Σας παραθέτω και μερικά παρεμφερεί θέματα που έχουν να κάνουν με το ΠΥΡ, τα οποία τα παραθέτω και στο τόπικ ΛΕΥΚΟ ΦΩΣ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=337 To Γεράκι και ο Λύκος στα Forums...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=807 Αφροδίτη στα Forums...
http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/ladyhawk/ladyhawk.htm To άρθρο του Esoterica.gr, "Το Γεράκι και ο Λύκος"

Xριστός Ανέστη Εκ Νεκρών, όπως λέω και στο πρώτο απόσπασμα που παράθεσα...

Υ.Γ Στις "έρευνες", ερευνούμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ποιός ξέρεις, μπορεί και να βρούμε...


Την καλησπερα μου σε όλους...
Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALvaNoS
Νέο Μέλος

Turkey
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 03:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALvaNoS
Εμένα όταν ξαφνικά στην ανάσταση με είδαν όλοι με αναμμένη λαμπάδα άρχισαν τα πλίθοι να παίρνουν το φως, σε μια φάση με ρωτάει ένας φίλος εάν είναι το άγιο φως εκείνη την στιγμή βγάζω έναν αναπτήρα από τα hondos center που είχα, και του απαντάω…

(Άγιο hondos center)

Ξέρω σε μερικούς δεν θα φανεί σωστό, αλλά έτσι και αλλιώς όλες οι φωτιές καίνε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 04:02:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
όλες οι φωτιές καίνε.

Ορθόν!
Ορισμένες καίνε και τσουρουφλίζουν…..


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 02/05/2003 04:03:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 11:26:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξέρω σε μερικούς δεν θα φανεί σωστό, αλλά έτσι και αλλιώς όλες οι φωτιές καίνε.

Mόνο που το Αγιο Φως δεν καίει και μπορείς να το αγγίξεις την πρώτη μισή ώρα με τα χέρια χωρίς να πάθεις τίποτα. Αλήθεια αυτός ο κύριος που έκανε το πείραμα στην τηλεόραση την έπιασε καθόλου τη φωτιά?


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 08:10:48  Εμφάνιση Προφίλ
Ορισμένες φορές έχουν και πάλη το σκέφτεσαι αναγκαστικά.
Αν και όχι πάντοτε να συμβαίνει, αλά….. για σκέψου το!


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 09:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13


quote:
Ναι ρε φίλε, όταν στα παιδιά τους κάνουν πλύση εγκεφάλου σχετικά με αυτό το θαύμα και τελικά αποδειχτεί απάτη, ναι έχει σημασία.
Άσε που όπως άκουσα, υπάρχει λαμπάδα στο ιερό και από αυτήν ανάβει ο ιερέας τα κεριά του, που συμβολικά που συμβολικά είναι το άγιο φως και εμάς μας κοροιδεύουν πως είναι κυριολεκτικά. Και μην μου πείτε για δέος που νοιώθουν όσοι έχουν πάει πανάγιο τάφο. Από εικόνες στην τηλεόραση εμένα την προσκύνηση στην Μέκκα μου θυμίζει παρά ευλάβεια χριστιανών.


Εννοω οτι δεν πρεπει να εχει σημασια, οτι δεν πρεπει να περιμενουμε το θαυμα για να πιστεψουμε ή να βρουμε επιχειρηματα για το αν η πιστη μας ειναι η μια και μονη σωστη...
Ετσι δεν θα επεφτε κανεις στην παγιδα να αγοραζει θαυματα απο την παναγια της Τηνου ετσι δεν θα ειχαμε ορδες πιστων καθε φορα ενας που ενας παπας φωναζει θαυμα- θαυμα στα καναλια αντι να βγαλει το σκασμο και να μην πουλαει την πιστη...
Εννοω οτι χρειαζεται εκπαιδευση για ενα θεμα που η εκκλησια επισημως δηλωνει να ειμαστε προσεκτικοι και ανεπισημος σπονσοναρει τετοια πραγματα, ειτε με το να χρηματοδοτει εκδοσεις απο βιους αγιων οπου μεσα εκει συναγωνιζονται, οι αγιοι να μας πεισουν για τα θαυματα που εχουν κανει, ειτε να επιτρεπει τον ετησιο εξεφτελισμο της πιστης μας στην τηνο στα τεμπη και σε καθε κολοχωρι οπου γυνεται εμποριο και πανυγηρι εμποροπανηγυρη επι την ευκαιρια καποιας θρυσκευτικης εορτης...και οι πιστοι συσωρευωνται για να δουν το θαυμα και το αγοραζουν ενιοτε και ενας παπας δεν βγαινει να τους ξετιναξει λιγο να παρει ενα μαστιγιο και να ξεβρωμισει τον ναο....
Γιαυτο μπαινει το ερωτημα αν θα ειχε σημασια αν η αφη του φωτος ειναι θαυμα η οχι...
οχι για να μην αμφισβητισω το θαυμα αλλα για να πω οτι εμεις οι απλοι ανθρωποι ενιοτε και χριστιανοι που δεν εχουμε τιποτα να πουλησουμε, αν εμεις λοιπον τα εχουμε αναγκη τα θαυματα..
τα λεμε

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 11:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης
quote:
Να σου βάλω και δύο ερωτήματα φίλε Πασχάλη ;
1. Γιατί η Ολυμπιακή φλόγα ανάβει εκεί και όχι κάπου αλλού ;
2. Γιατί από την Θεία κοινωνία δεν έχει μεταδοθεί ποτέ κάποια αρρώστια ; Ramoglou


Φιλε μου, η ΑΦΗ της Ολυμπιακης φλογας "επιτυγχανεται" απο οποιονδηποτε, οπουδηποτε και οποτεδηποτε, χωρις να εχει ισχυριστει κανεις οτι προκειται περι θαυματος, αν και ειναι ενα ΘΑΥΜΑΣΙΟ γεγονος, γεματο συμβολισμους και εσωτερικα νοηματα! Για το 2., απο τη "θεια κοινωνια" ειναι απιθανο να μεταδοθει ασθενεια, για τον απλουστατο λογο οτι το κρασι της μεταληψης -σαν γνησιο κρασι - περιεχει οινοπνευμα, το οποιο "σκοτωνει" καθε μικροοργανισμο (μικροβιο). Ειναι κριμα που, τελετουργιες τοσο πλουσιες σε συμβολισμους, εξεταζομενες τελειως επιφανειακα (ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ) ,χανουν ολακερη τη δυνατοτητα τους για διδαχη και ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ μυητικη γνωση. Η επιφανειακη ερμηνεια παντα ωθει στη διαστρεβλωση και στο παραλογο .Ατυχως η "χριστιανικη παιδεια" ανηγαγε το παραλογο σε αληθεια, επειδη οι "τυφλοι" - με πρωτο διδαξαντα τον ΑΠΟΤΥΧΟΝΤΑ στα μυστηρια της ΚΑΜΠΑΛΑ Σαουλ -αδυνατουντες να κατανοησουν τη βαθυτερη αληθεια, βαλθηκαν να δειξουν στους λοιπους το ΦΩΣ. Ανοητοι, ποτισμενοι απο την αλαζονεια της ημιμαθειας τους, "εριζουν ως νεοι αλεκτορες" για τη δογματικη αγνοια τους, ξεχνοντας οι δυστυχεις οτι Η ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΤΗΣ ΑΜΑΘΕΙΑΣ. Δυστυχως ο Παυλιανισμος εχει δηλητηριασει τους νοες, εχει μολυνει την πνευματικη διαυγεια, εχει θεοποιησει το παραλογο. Ο μεγαλος θεωρητικος του "χριστιανισμου" Τερτυλλιανος, γνησιο τεκνο της παρανοιας του Σαουλ, θεμελιωσε ολοκληρο το δογμα πανω στην αρνηση της λογικης, γραφοντας: << Ο γιος του θεου σταυρωθηκε. Δεν ειναι ντροπη επειδη ειναι ΑΙΣΧΟΣ. Και πεθανε ο γιος του θεου, πραγμα που πρεπει να το πιστεψουμε απολυτα, γιατι ειναι ολοτελα ΑΝΟΗΤΟ. Και ενταφιασμενος αναστηθηκε, πραγμα αξιοπιστο, επειδη ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ. Π ι σ τ ε υ ω επειδη ειναι Π Α Ρ Α Λ Ο Γ Ο>>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 15:01:12  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Πασχαλη δε θα διαφωνήσω μαζί σου .
Ίσως δεν έχεις δει τις τοποθετήσεις μου στο θέμα «Θεός» - «Θρησκείες» .
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου και ότι θέλει .
Όσο για τη Θεία κοινωνία δεν είναι τόσο απλό «έχει αλκοόλ και γι αυτό δε μεταδίδετε» ψάξτο λίγο , μεταδίδονται αρρώστιες φίλε μου .

Στο θέμα μας όμως αν και έλειψα μία εβδομάδα δεν είδα κανένα να λέει την απλή του εξήγηση για το «ΠΩΣ ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ;» .

Είδα το γνωστό «άκουσα να λένε» του Wolffaced ο οποίος ΟΥΔΕΠΟΤΕ ξέρει κάτι , απλά το έχει ακούσει και αβασάνιστα το λέει και ΟΥΔΕΠΟΤΕ έκανε τον κόπο να τεκμηριώσει την όποια άποψη έχει .
Ο γνωστός και μη εξαιρετέος λασπολόγος της παρέας .
Και εγώ Wolffaced άκουσα να λένε πως είσαι αποτέλεσμα αποτυχημένου πειράματος αλλά θα το αναφέρω όταν έχω τις αποδείξεις και θα μπορώ να το τεκμηριώσω .

Φίλοι μου ορίσαμε το θαύμα σαν ανεξήγητο και επειδή κανείς δεν εξήγησε για μένα είναι Θαύμα .


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geolyk
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 18:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους geolyk
gia xara se olous
karxas kitaxte sto site http://www.holylight.gr/ kai dite to video aksizi polla...
deyteron apo oti ksero pote den mporese kaneis na eksigisei to fenomeno tou holylight...apo tin epoxi ton romaiwn elenxete panta o xoros kai o papas pou mpainei mesa...to klidi stin oli ipothesi xei na kanei me tin evxi pou legete mesa .....an kai apoti exo akousi oti o armenios patriarxis otan prospathise na bgali aytos to agio fos me tin idia akribos eyxi den katafere tipota....exo enan filo o opoios einai psaltis kai xomenos sto patriarxio athinon kai eixame tin idia sizitisi...mou leei oti den mporei na mpei o kathenas orthodoksos patriarxis kai na bgalei to agio fos ..einai kati sigkekrimeno to opoio to kseroun mono dio o patriarxis pou mpainei kai o antikatastastis tou....mou eipe oti exei sxesi i eyxi kai to atomo pou mpenei mesa ...
mipos theli aytosigketrosi kai anabei ???? erotoume

exoun akousi polla oti oi ieris exoun allo epipedo pneymatikis dinamis.....
polla erotimata ..polles apopsis..o monos pou kseri ti ginete einai o patriarxis pou to fernei kai o theos pou to dinei...


den ksero ti ginete alla oti kai na einai me sigklonise to video sto site...kai thelo na pao na to do apo konta......

www.geolyk.8m.net


at the end of your life you will find the truthΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2003, 22:39:13  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε geolyk σε ευχαριστούμε!
Αυτά που μας είπες είναι πολύ διαφωτιστικά... και επιβεβαιώνουν τρόπον τινά τις υποψίες που είχα και που σας ανέφερα πριν...

Ναί κάτι ξέρει ο Πατριάρχης, κάτι που πάει από στόμα σε στόμα στον διάδοχο και που δε θα μου έκανε εντύπωση αν είχε να κάνει με τα αρχαία Ελληνικά Μυστήρια...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 02:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
1) Όλοι θα ξέρετε φυσικά το "κόλπο" εκείνο κατά το οποίο 4 άτομα σηκώνουν με τα δυο τους δάχτυλα έναν πέμπτο υπέρβαρο (όσα κιλά και να διαθέτει). Το κάνουμε όλοι, μπορεί να το κάνει ο καθένας, χωρίς να εξασκηθεί καθόλου, χωρίς να απαιτείται αυτοσυγκέντρωσει, μα τίποτα βρε παιδιά. Μπορείς να το κάνεις οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, οποιαδήποτε μέρα του χρόνου. Αναλογιστείτε... μπορεί το αντικείμενο του "κόλπου" να είναι >300 κιλά, εσείς θα τον σηκώσετε. Δηλαδή επιτελούμε θαύμα; Προσωπικά μου φαίνετε πιο εύκολο να ανάψω φωτιά από το πουθενά παρά να σηκώσουμε 1 τόνο με τα δυο μας δάχτυλα. Και στο κάτω κάτω της γραφής, για να χαριτολογήσω, ο άνθρωπος μεταξύ των συστατικών που τον αποτελούν και που παράγει, παράγει ένα αέριο εκ των οπισθίων (ξέρετε εσείς) το οποίο χρειάζετε μόνο μια σπίθα... για να φέρει την καταστροφή (στην περίπτωση μας τον σκοταδισμό και θεοποίηση των πάντων εις βάρος της ανθρώπινης ψυχής με στόχο την εκμετάλλευση τους).

2) Κάθε θρησκευτική αντίληψη ανά τους λαούς έχει τα δικά της "θαύματα". Κοινό τους σημείο όμως, η μοναστική ζωή, η αυταπάρνηση των υλικών αγαθών, η αυτοσυγκέντρωση, όπως καταλαβαίνετε η χαλιναγώγηση της ψυχής. Αποτέλεσμα, θα το πω απλά, η δυνατότητα εξέλιξης των ψυχικών δυνάμεων στα καλύτερα της. Μια φλόγα από το πουθενά δεν είναι δα και κάτι το τρομερό. Παραδείγματα πολλά. Μήπως οι λάμα του Θιβέτ κρυώνουν όταν ζούνε για εξάσκηση, εντελώς γυμνοί στους -τρεχαγυρευε Κελσίου? Ή μήπως όταν θάβονται στο χώμα ζωντανοί για μέρες και μπορούν να κάνουν την καρδιά τους να χτυπάει άνευ οξυγόνου; Ή μήπως όταν μετεωρίζονται και καταρρίπτουν κάθε φυσικό νόμο της βαρύτητας;
Λέει η εκκλησία οτι μόνο η χριστιανική πίστη μπορεί να κάνει θαύματα. Πχ μόνο αυτή μπορεί να σε θεραπεύσει από τον καρκίνο. Έχει κανείς υπόψιν του ότι ο ανθρώπινος οργανισμός σκοτώνει μερικές χιλιάδες καρκίνους την μέρα χωρίς να κάνουμε τίποτα εμείς; Φανταστείτε τώρα δηλαδή να το θέλαμε κιόλας. Εδώ μπλέκονται τα πράγματα. Το "θέλουμε" μόνο όταν θα πάμε σαν ύστατη ελπίδα μας στον παπά και μας πει την περίφημη ατάκα "Έχε πίστη και θα γίνεις καλά". Πραγματικά, η εκκλησία ξέρει ότι θα γίνεις μόνος σου καλά, επειδή πολύ απλά έχεις την δυνατότητα οργανικά να το κάνεις, αλλά πάντα βασιζόμενη στην μακαριότητα σου να είσαι βλακς(μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι), όπως σου δίδαξαν και σε προέτρεψαν να πράττεις κάθε μέρα έτσι ώστε να σώσεις την ψυχή σου(ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πιό έγκλημα έκανα ο δύστυχος με το να έρθω σε αυτό τον κόσμο, άντε και να ήταν επιλογή μου, έλα όμως που δεν το επέλεξα, φτου μαμώτο μου να μπορύσα και να γλίτωνα αυτή την ενοχή), μόνο που όμως κοστίζει πολλούς παράδες να την γλιτώσεις. Αν σου έλεγαν την αλήθεια, δεν θα είχε έσοδα η επιχείρα. (Και όποιος έχει αντίρρηση σε αυτό, να πάρει το θάρρος και να με βρίσει, του δίνω το δικαίωμα!)

Τέλος πάντων, πιστέψτε ότι θέλετε για το συγκεκριμένο ΘΑΥΜΑ, αν όμως η πίστη σας αυτή αντιβαίνει της διδασκαλίας τους, μην την φωνάξετε διότι κυκλοφορούν και... αφορισμοί.

Υ.Γ. Ξέρω ότι πάλι με έναν "διαβολικό" τρόπο απέκλισα ελάχιστα(μπορεί και πολύ) από το θέμα αλλά βρε παιδιά ζητώ την κατανόηση σας. Έχω και θέλω πολλά να πώ για την καταδυνάστευση του δύστυχου Έλληνα που υπόφερει ΤΟΣΑ χρόνια από τόσα κακά... πόσο μάλιστα από τον Δούρειο Ίππο των Εβραίων!

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 07:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
ΑΠΟΨΕ (ΤΡΙΤΗ) ΣΤΟ ΕΧΤΡΑ ,ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ Ο ΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΑΝΑΜΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΚΕΡΙΩΝ,ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ ΜΕ 2 ΘΕΟΛΟΓΟΥΣ..(ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10 ΑΡΧΙΖΕΙ..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2003, 08:29:23  Εμφάνιση Προφίλ
Συμφωνώ με τον Telxina. Αλλωστε και γω είπα παραπάνω (ωχ λάθος νομίζω στο τόπικ των αναστενάρηδων) ότι "θαύματα" επιτελούνται σε όλες τις θρησκείες...

Φίλε beyond ευχαριστούμε για την πληροφορία.
Να'σαι καλά...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2003, 20:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
http://www.holylight.gr/agiofos/agiof.html
ΕΝΑ ΣΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OTEIO
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 18:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OTEIO
αα!!! πολυ καλο το θεμα σου παρολαυτα.

NO MONEY NO FUNNY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 22:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:
αα!!! πολυ καλο το θεμα σου παρολαυτα.

Παρόλα ποια?

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 00:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Άστο Ανανά μου.

Καλύτερα να μην ξέρεις τι εννούσε με το "παρ' όλα αυτά".

Πρόλαβα και το διέγραψα νωρίς.

Αν ο ΟΤΕΙΟ ξαναγράψει τέτοια αψυχολόγητη ανοησία θα αναγκαστώ να γίνω, δυστυχώς, πιο αυστηρός

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 01:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING

Γεια σας.Η δικη μου αποψη ειναι οτι ολα αυτα που χαρακτηριζουμε θαυματα
δεν εχουν να κανουν με θειες επεμβασεις.
Θυμαμαι που πολυ ανθρωποι καποτε θεωρουσαν θαυμα τις διαφορες κοκκινες κηλιδες που εμφανιζονταν στις οστιες(αζυμο αρτο)
πανω στις Αγιες Τραπεζες των εκκλησιων κατα την διαρκεια του μυστηριου της Θειας Κοινωνιας.Ελεγαν οτι προκειται για το αιμα του
Ιησου,οι ερευνες ομως απεδειξαν οτι οι κοκκινες κηλιδες οφειλονταν
στις ζυμωσεις που προκληθηκαν απο το βακτηριδιο Serrafia Marce-SCENS.
Ειναι επισης γνωστο οτι πολλοι καποιοι ανθρωποι θεραπευτηκαν
απο καποια σοβαρη αρρωστια μετα απο καποια προσευχη στο Θεο ενω οι γιατροι τους ειχαν πει
οτι δεν υπαρχουν ελπιδες για να ζησει.
Αυτοι οι ανθρωποι λοιπον επεζησαν διοτι τους βοηθησε η πιστη οτι
καποιος Θεος θα τους θεραπευσει.Και οχι οτι ο Θεος εβαλε το χερι του.
Το ξερετε οτι μια ερευνα που εγινε στην Αμερικη το 2001 απεδειξε
οτι οι καταθλιπτικοι ανθρωποι οι οποιοι ακολουθουν τις λατρευτικες
παραδοσεις των θρησκειων τους αναρρωνουν πιο ευκολα,ενω οσο
πιο μεγαλη ειναι η πιστη των ασθενων σε οποιονδηποτε Θεο ακομη
και να πιστευουν οτι ο Θεος ειναι π.χ ο Ηλιος ή ενας Ελεφαντας τοσο αυξανεται
κατα 70% η ταχυτητα της αναρρωσης τους.Επισης
η Αμερικανικη Επιθεωρηση Υγειας μετα απο ερευνα 28 χρονων απεδειξε
οτι οι ανθρωποι που πιστευουν σε καποιο θεο εχουν μειωμενη θνησιμοτητα σε ποσοστο 25% για τους ανδρες και 33% για τις γυναικες.
Σας θυμιζω το φαινομενο της τηλεκινησης.Για να μπορεσει καποιος
να μετακινησει ενα αντικειμενο χωρις να χρησιμοποιησει χερια ή το σωμα του αλλα με την πνευματικη συγκεντρωση του χρειαζεται να το πιστεψεις οτι μπορεις, διαφορετικα δεν θα τα καταφερεις.Κατι
αναλογο εχουμε και με αυτους που θεραπευτηκαν απο καποια αρρωστια.
Πιστεψαν οτι θα θεραπευτουν διοτι καποιος Θεος θα τους βοηθαγε.

Οσο και να σας φαινεται περιεργο η πιστη σε καποια απο τις θρησκειες
ειναι το "καλυτερο φαρμακο για την καρδια μας."
Κλεινοντας θελω να πω οτι το να θεωρουμε οτι γινονται θαυματα
διοτι καποιος Θεος μας βοηθησε ειναι αστειο.Νομιζεται οτι
το συμπαν ή καποιος Θεος αν υπαρχει θα καθοταν να ασχοληθει τοσο πολυ με μας λες και ειμαστε το επικεντρο
του κοσμου και ανωτερο απο ολα τα πλασματα;Αν οντως θεραπευε καποιον
απο μια αρρωστια δεν θα ηταν αδικο για τα εκατομμυρια των ανθρωπων
που ειναι αρρωστοι ή αναπηροι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 15:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
ok thoth, δεν 8έλω να ξέρω (αρκετά πια με όλα αυτά!)...

παρ'όλ'αυτά, το θέμα αναστήθηκε, κι ας μην είναι Πάσχα...

quote:
Οσο και να σας φαινεται περιεργο η πιστη σε καποια απο τις θρησκειες
ειναι το "καλυτερο φαρμακο για την καρδια μας."

Πολύ σωστά VIKING! Γι' αυτό και πρέπει να δείχνουμε τον ανάλογο ΣΕΒΑΣΜΟ σε κάθε θρησκεία.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 16:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias
Εγώ θεωρώ ότι είναι απάτη.

Μήπως γνωρίζει κανείς να μας πει πότε ήταν η πρώτη αναφορά για το Άγιο Φως;

Και από ποιον;

Εάν έχουμε παρόμοιο <<θαύμα>> , όσον αφορά την ίδια θρησκεία και περίοδο;

Υπό ποια θρησκεία εμφανίστηκε; Καθολική ή Ορθόδοξη.

Και αν σύμφωνα με το παλιό ημερολόγιο που έχανε κάποια λεπτά το χρόνο, η παρουσία του Αγίου Φωτός σε 100000 χρόνια θα ήταν 99999 φορές ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OTEIO
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OTEIO
sorry βραι ΟΤΕΙΟ, αλά εποίτειδαις τω κάννοισ???


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


thoth αν το θεωρεις αυτο αψυχολόγητη ανοησία τοτε συγνωμη.

NO MONEY NO FUNNY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy