ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΞΟΡΚΙΑ??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2005, 12:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και αναρωτιεμαι τωρα εγω, θα φταιω αν του την στησω και του κανω ενα "ξορκι" με τιρμπουσον και αποκτησει παρα φυσην εδρα?

αυτόν ή τους πολιτικούς που τα αφήνουν ελεύθερα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 14:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΙΣΩΣ.. ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ Ο ΦΙΛΟΣ jonniebegood!!! ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ "ΡΕ ΡΙΞΕ ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΑ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΜΕΤΑ..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 01:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δεν ειναι το ιδιο η ποιηση, χανει σε ρυθμο, χανει σε αποδωση ιδιωματισμων.
Συγχαρητηρια παντως για την ανακαλυψη. Πιασε και μια Ιθακη στα Ρωσικα και εχεις πιασει το νοημα. Τσιταρισε σε μεταφραση και James Joyce και εισαι μεσα!"

Aγαπητή elder sister.Μιλάς σαν τη μεγαλύτερη μου αδερφή,μόνο που αυτή μου είναι αναντικατάστατη...οπότε αλλαξε ρόλο.Ευχαριστώ για την ευγένειά σου να με συγχαρείς ,μόνο που πολλά πράγματα ερχονται μόνα τους,μοιραία στη ζωή μασς...από ανθρώπους μέχρι και φρασούλες....
‘Πιάσε και μια Ιθάκη‘...Τί εννοείς με τα ελληνικά που χρησιμοποιείς?
...και είσαι γελασμένη αν νομίζεις συγκεκριμένα οτι η Ιθάκη δεν έχει ήδη μεταφραστεί.
επίσης,δώσε μου μια ελεύθερη μεταφραση του ...τσιτάρισε...δε μου θυμιζει κάποιο ελληνικό ρήμα! και κυρίως εσύ ,που σε πειράζει η παραποίηση των ιδιωματισμών της γλώσσας,μην την υποβιβάζεις,γι΄αυτό αγωνίζεσαι εξαλλου

Και σου αφιερώνω πάλι το νόημα και την ουσια,όσο κι αν ποτέ δε θα νιώσεις...


Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 01:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητω συγνώμη αν αλλαξα την εξελιξη του θέματος.Παρακαλώ πολύ,όσοι θέλετε να συζητάμε αλλα θέματα,πέραν του κεντρικού να μου αποστελνετε e-mail,και να σέβεστε και τους λοιπούς συμμετέχοντες.

με αγάπη,

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 01:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολα μεταφραζονται, αυτο δεν σημαινει επιτυχημενα.
Οι εκφρασεις που χρησιμοποιησα ειναι αναλογες της αφελειας που διακρινει το πνευμα σου: ενος πνευματος που νομιζει πως βρηκε το νοημα της ζωης μεσα απο ενα κακως μεταφρασμενο ποιημα.
Ενος πνευματος που αυτοχρηστικε σοφο και διαφημιζει τη σοφια του μεσα απο μια ψηφιακη υπογραφη. Το τσιταρω ειναι λιγο για να αποδωσει το “δημιουργικο του αυνανισμο”.
Απολαυσε το δασος στο οποιο απεδρασες για να βρεις το νοημα σου και συνεχισε να ανακαλυπτεις αφορισμους σαν μπακαλογατος-και μην απορεις μετα για το πιασε και μια Ιθακη-
Αναθεωρω σε ενα: δεν ειναι ενοχλητικο τελικα. Ειναι διασκεδαστικο το πως εισαι σε θεση να απλουστευεις οχι μονο το νοημα ενος ποιηματος αλλα και του γενικοτερου περιεχομενου/πλαισιου στο οποιο ανηκει και απο το οποιο εμπευστηκε και δημιουργηθηκε.
Τετοιο νοημα δεν θελω να το νιωσω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 15:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

να αποφορτισω την ατμοσφαιρα με χιουμορ, παραμενοντας εντος θεματος?


αφιερωμενο εξαιρετικα λοιπον:


"σε ψαχνω σ ολο το ιντερνετ

οχτακοσαρι πεντιουμ

αλλα δεν εισαι πουθενα

γι αυτο θα παω σε μεντιουμ

.

και το μεντιουμ ρωταω

που να βρισκεσαι εσυ

μια στιγμη μοναχα λεει

να ανοιξω το πι σι


.

το μηχανημα ρυθμιζει

στη σωστη κατευθυνση

και μου λεει, αυτη που ψαχνεις

ειναι στη διευθυνση:

.

νταμπλγιου, νταμπλγιου, νταμπλγιου, τελεια

απιστη τελεια κομ

νταμπλγιου, νταμπλγιου, νταμπλγιου, τελεια

απιστη τελεια κομ


.


ητανε το σhοκ μεγαλο

κι εχασα τον μπουσουλα

και το μεντιουμ ρωταω

τι να κανω Ουρσουλα?


.

μην αγχωνεσαι μου λεει

θα την κανονισουμε

στο διαδικτυο, τ ονομα της

θα καταχωρησουμε


.

νταμπλγιου, νταμπλγιου, νταμπλγιου, τελεια

απιστη τελεια κομ

νταμπλγιου, νταμπλγιου, νταμπλγιου, τελεια

απιστη τελεια κομ

.

το χειροτερο ομως ηταν

πως δεν εισουν μονο εσυ

μεσα στο σαϊτ της αμαρτιας

εισασταν ολες μαζι


.


βαρεθηκα με τις γυναικες

να απογοητευομαι

θα τα φτιαξω με τον Μπαμπη

για να ξεμπερδευουμε


.


και

νταμπλγιου, νταμπλγιου, νταμπλγιου, τελεια

απιστη τελεια κομ

νταμπλγιου, νταμπλγιου, νταμπλγιου, τελεια

απιστη τελεια κομ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 16:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!
Να συνεχίσω με τη προσωπική μου εμπειρία μόνο για να σας βάλω στο κλίμα θα χρειαστεί να πω ορισμένα πραγματάκια
Έχασα λοιπόν τη μητέρα μου σε ηλικία 43 ετών ( από καρκίνο που τη βασάνισε καιρό στην ουσία 3 χρόνια ) εγώ τότε μικρό κοριτσάκι 12 ετών !
Μόλις πέρασε λίγος καιρός άρχισαν να πλησιάζουν διάφορες ΚΥΡΙΕΣ λέγοντας μου ότι πέθανε από μαγιά που της είχαν κάνει και μάλιστα μου αναφέρανε γνωστά άτομα ! Φυσικά αν και μικρό δεν έδωσα σημασία!
Πεαρασνε μερικά χρόνια και εγώ είχα πρόβλημα βάρους ήρθε λοιπόν μια καλή κύρια και μου είπε < αυτό το βάρος που έχεις είναι από μαγιά > να πας σε ένα καλό άνθρωπο να στα λύσει γιατί και η μαμά σου από αυτά πέθανε!
Και σε έχουν δέσει να μη μπορείς να παντρευτείς !

Σ.σ. είδατε μέχρι κέντρο αδυνατίσματος έγιναν !!!
Ούτε Φυσικά πάλι έδωσα σημασία!
Παντρεύτηκα Φυσικά ένα πολύ καλό άνθρωπο και σε λίγο καιρό απόχτησα μια κόρη!
Η γνωστή κύρια όποτε με έβλεπε το βιολί της μαγιά μαγιά μαγιά
Και πρόσεχε το κορίτσι σου Δε θα κανείς άλλο παιδί ποτέ!
Έφτασε λοιπόν η κόρη μου 3 χρόνων και ανήμερα πρωτοχρονιά αρρώστησε με γαστρεντερίτιδα αρκετά άσχημα και νοσηλεύτηκε στο παίδων 10 μέρες σχεδόν!
Όταν γυρίσαμε σπίτι και πήγα να καθαρίσω βλέπω λάδια μπρος την κύρια είσοδο!!
Αλλά εγώ σκασίλα μου! Έβρισα καμπόσο Αλλά τα καθάρισα!
Σε ένα χρόνο ακριβώς ανήμερα πρωτοχρονιάς πάλι παθαίνει ο πατέρας μου έμφραγμα! Και μπαίνει στο νοσοκομείο και τελικά κάνει 5πλο μπόι πας
Τι να σας πω τώρα ότι πήγα και κοίταξα και τα σκαλιά μου είχα λάδια????
Ναι είχανε !! Ως συνήθως μου βγήκε το λάδι να τα καθαρίσω από το άσπρο μάρμαρο Αλλά οκ
Τι θέλω να πω????
Αν μου κάνανε μαγιά???? Δε ξέρω μάλλον προσπαθήσανε !!!
Και αν ήμουν λίγο πιο ευκολόπιστη η είχα λίγο περισσότερη πίστη σε θεό και διάβολους ίσως τα καταφέρνανε !
Εγώ απλά το άφησα πίσω και δεν έδωσα σημασία μέσα στο μυαλό μου όμως έχουν τη γωνιά τους όχι τόσο ότι μου κάνανε μάγια όσο για το ότι Δε μπορώ να φανταστώ ποιον μπορεί να έχω πειράξει τόσο!!
Αααα όσο για το παιδί μου που Δε θα έκανα άλλο ευτυχώς μετά από πολλά χρόνια
Έκανα και ένα γιο !! έχουν διαφορά 8 χρόνια βέβαια Αλλά η ευτυχία μου ολοκληρώθηκε βγάζοντας ψεύτες όσους θα ήθελαν το αντίθετο!!!
Θέλω να πω με αυτό ότι αν κάπου είσαι ευκολόπιστος δεν αργείς να πιστέψεις και από εκεί και μετά είναι πλέον θέμα υποβολης !
Το πιστεύεις και το σπρώχνεις από μόνος να γίνει!!!


ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 19:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε λες να πάω σε μάγισσα μπας και χάσω κανά κιλό? Μήπως μου έχουν κάνει μάγια και σαβουρώνω όλη την ώρα ? :)

e-shadow, να σου ζήσουν τα παιδάκια σου, καλά έκανες και αγνόησες όλες τις προειδοποιήσεις, φαντάζεσαι να τα είχες πιστέψει και να μην προσπαθούσες καν να κάνεις οικογένεια?

Μήπως τελικά αυτός που ήθελε το κακό σου ήταν το άτομο που σε προειδοποιούσε συνεχώς και όχι η υποτιθέμενη μάγισσα?

Μήπως έπαιρνε ποσοστά από κανά μάγο για να του στέλνει πελάτες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 20:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πωωωω troll-ιαστηκα!(να με διαβαζει τωρα dancing verum να μου επισημαινει παλι τα γλωσσικα μου εγκληματα!)να στε καλα που δωσατε νεο πνευμα στο θεμα.
Εγω να εκφρασω τη συγγνωμη μου για την παρεκτροπη-και σε dancing verum εννοειται-
Καμια φορα πωρωνομαστε και μιλαμε με ενταση και μια υποψια φρικης.
Στο θεμα μας με τα ξορκια...εχω καταλαβει απο τις διαφορες διηγησεις πως τελικα ειτε εισαι μορφωμενος ειτε οχι, μπορεις να πεσεις θυμα, οχι μαγειας, αλλα εκμεταλλευσης στο ονομα της μαγειας...ο πονος και ο φοβος ειναι μεσα σε ολους μας, και πρεπει πρωτα να παλεψουμε με εμας για να βγουμε νικητες. Δεν υπαρχουν συνταγες και φορμουλες επιτυχιας. Μακαρι να καιγαμε κανενα βοτανο, να καναμε κανενα κουκλακι και ολα να περνουσανε. Αλλα η μαγεια η αληθινη της ζωης ειναι η πολυπλοκοτητα της, και η δυναμη που ανακαλυπτουμε μεσα μας και κανουμε υπαρβασεις. Γενναιος δεν ειναι αυτος που δεν φοβαται, αλλα αυτος που αναγνωριζει το φοβο, τον ακουει, μαθαινει απο αυτον και ξεπερνα τη δυσκολια, το χωρισμο, την αρρωστια, τον πονο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 21:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο θεμα μας με τα ξορκια...εχω καταλαβει απο τις διαφορες διηγησεις πως τελικα ειτε εισαι μορφωμενος ειτε οχι, μπορεις να πεσεις θυμα, οχι μαγειας, αλλα εκμεταλλευσης στο ονομα της μαγειας..

Οπως είπε και μια ψυχή,
"Το οτι έχεις διδακτορικό δεν σημαίνει οτι είσαι έξυπνος. Σημαίνει οτι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είσαι έξυπνος."

ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 21:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου elder sister, μην ζητάς συγνώμη, το topic μέχρι στιγμής έχει καταφέρει να παραμείνει... εντυπωσιακά ειρηνικό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Άλλωστε η ποίηση, ευτυχώς, δεν προσφέρεται και για πολύ μεγάλες εντάσεις.


Λοιπόν έχεις απόλυτο δίκιο, η μόρφωση-με την τυπική έννοια της λέξης, δηλ πτυχία, καμια ξένη γλώσσα, κτλ κτλ- δεν ορίζει σε καμία περίπτωση την γενικότερη κουλτούρα και παιδεία του ατόμου. Όλοι ξέρουμε άτομα με σπουδές και μεταπτυχιακά που δεν έχουν διαβάσει τίποτα άλλο πέρα από τα βιβλία της σχολής τους.

Άσε που η γνώση τους πάνω σε συγκεκριμένα θέματα τους κάνει αρκετα υπεροπτικούς-συχνά δε, αποδεικνύονται ιδιαίτερα εύπιστοι σε θέματα που δεν άπτονται του αντικειμένου τους- το λέω γιατί την έχω πατήσει πολλάκις.

Έγω κοκορεύομαι διαρκώς πως ενεργώ με ρεαλισμό και αποφεύγω να μπαίνω σε μεταφυσικές ερμηνείες, εντούτοις επηρεάζομαι πάντα από διηγήσεις τέτοιων ιστοριών (γιατί η αυθόρμητη αντίδρασή μου είναι "βρες λες?". Άσε που άμα βλέπω ή διαβάζω κάτι με φαντάσματα, παραλογίζομαι και όλο νομίζω πως βλέπω και ακούω διάφορα! Δεν νομίζω βέβαια ότι θα καταλήξω να πηγαίνω σε μάγους για να λύσω ή να κάνω μάγια, αλλά από την άλλη θεωρώ άδικο να κατακρίνουμε ή να θεωρούμε αμόρφωτους όσους σε κάποια φάση της ζωής τους κατέφυγαν σε αυτό. Η απελπισία είναι κακός σύμβουλος.

Συνεπώς οι μάγοι και όλα αυτά δεν θα σταματήσουν ποτέ να υπάρχουν γιατί εχθρός τους δεν είναι η μόρφωση ούτε η εξυπνάδα. Έχουν συμμάχους, την κακία, την απόγνωση, και την ανευθυνότητα που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν θα εγκαταλείψουν ποτέ τον πλανήτη.

Βρε μήπως να ξανασκεφτώ τον επαγγελματικό προσανατολισμό μου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 21:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Θέλω να πω με αυτό ότι αν κάπου είσαι ευκολόπιστος δεν αργείς να πιστέψεις και από εκεί και μετά είναι πλέον θέμα υποβολης !
Το πιστεύεις και το σπρώχνεις από μόνος να γίνει!!!


e_shadow σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο που δεν μασησες!

quote:

Οπως είπε και μια ψυχή,
"Το οτι έχεις διδακτορικό δεν σημαίνει οτι είσαι έξυπνος. Σημαίνει οτι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είσαι έξυπνος."


ποια ψυχη τοπε Αγγελε?

γιατι εγραψε!

quote:

Καλή μου elder sister, μην ζητάς συγνώμη, το topic μέχρι στιγμής έχει καταφέρει να παραμείνει... εντυπωσιακά ειρηνικό σε σχέση με τα υπόλοιπα. Άλλωστε η ποίηση, ευτυχώς, δεν προσφέρεται και για πολύ μεγάλες εντάσεις.



Brie Boy και elder sister, οντως μια χαρα παει το τοπικ!

και φυσικα συμφωνω με τα περι ποιησης!

γι αυτο και παρεθεσα το κυβερνοδημωδες ασμα!


απ ολα εχουμε!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

the elder sister1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
113 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 21:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους the elder sister1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατι σε ανθρωπολογια? Σε κοινωνιολογια? Σε πολιτικες επιστημες?
Κατι σε πακετο με μεταπτυχιακα ολα τα παραπανω η συνδιασμους τους?
Μου αρεσει ο συλλογισμος που εξεφρασες. Μετα απο τους παιδικους φοβους-το σκοταδι, ο μπαμπουλας κτλ κτλ-ακολουθουν πολυπλοκοτεροι ενηλικες φοβοι: του θανατου, της αρρωστιας, της απορριψης, κ.ο.κ. Αν εχεις μεγαλωσει με φοβερες, στην πορεια η δειλια θα φωλιασει μεσα σου. Το ατομο θα αδυνατει να αναλαβει ευθυνες και θα αναζητα παντοτε ευκαιρα στηριγματα. Και οταν εισαι μικρος και η αγκαλια ειναι της οικογενειας, καλως εχει. Μεγαλωνοντας ακολουθουν οι μαγοι, τα ιερατεια, οι καθε λογης “δασκαλοι”, το καθε 090, με στοχο να πατησει στο φοβο, στην ευαλωτη στιγμη για να κερδοφορησει και να αποτελειωσει το θυμα του.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 22:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστό elder sister!! Εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω!

Ο φόβος για το μη ελέγξιμο (έτσι γράφεται άραγε?) δεν σταματάει ποτέ απλά ανακυκλώνονται οι μορφές του. Και όσο κάτι φαντάζει άγνωστο και μυστηριώδες τόσο πιο εύκολα ο φόβος μας ωθεί να πιστέψουμε το μη προφανές! Άσε που δεν φτάνουν οι φόβοι που ούτως ή άλλως έχουμε, εμφανίζονται οι άλλοι για να μας τους κάνουνε ακόμη περισσότερους!

Και για να συνεχίσω το παράδειγμα με τον εαυτό μου, που ουδέποτε με νοιάζαν τα φαντάσματα, όλα τα ελαφροίσκιωτα φαινόμενα ξεκίνησαν μετά από ορισμένες νοσηρές ταινίες.. με φόβους άλλων. Για να μην πω για την γιαγιά μου που έχει ζήσει όλη την ζωή της στο φιλήσυχο χωριό της και φοβάται ... τους τρομοκράτες και τους ισλαμιστές πίσω πίσω στα γεράματα!

Είναι απίστευτο το πόσο πολύ μπορεί να σου στοιχίσει μια στιγμή αδυναμίας. Βρίσκεται ένας καλοθελητής να σε ενημερώσει πως μπορεί και να σου έχουν κάνει μάγια και ξαφνικά βρίσκεσαι σε έναν απίστευτο κυκεώνα με ξόρκια, μάγους, κουκλάκια, καρφίτσες κτλ...

Η εκδίκηση της Μάτζικα Ντε Σπελ! Αφού δεν με φοβόσουν τότε πάρε τώρα... έναν Μαύρο Πητ, που λέει και ο johnnybegood, να τρέχεις!
¨
Ίσως θα άξιζε ένα θέμα συζήτησης με θέμα τον φόβο και τις μορφές του, αν δεν έχει ξαναγίνει στο παρελθόν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dancing verum
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 01:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dancing verum  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η συγνώμη είναι δύναμη παραδοχής λάθους που,και εντος του θέματος, προήλθε από σκεπτομορφή που αρνιόταν να βγει μέχρι τή στιγμή που την είπες.
όλοι οι ανθρωποι έχουμε σκεπτομορφές που κατοικούν μέσα μας και σκοπός τους είναι να μη βγουν ποτέ,ωστε άπό εμάς τους ίδιους να θρέφονται ενεργειακά.Τυχόν αδυναμίες σώματος,πνεύματος ή ψυχής πληρούν τις προυποθέσεις στο να εισβάλουν αυτές και να μας κατακυριεύσουν.Δυσκολα θα φύγουν,όσο δύσκολα θα αποδεχόμαστε οτι υπάρχουν σε εμάς.Συμπτωμά τους,το να κατηγορώ τα πάντα,εκτός από τον εαυτό μου,το να έχω φοβίες,εμμονές,φανατισμό,υπερβολική αυτοπεποίθηση,υπερβολική ελλειψη αυτής.
όσο για τα ξόρκια...δεν υπάχουν αν δε δώσουμε σημασια.Πιθανή όμως,είναι και η αυθυποβολή,διπλοχειρία με άλλον που μας μεταφέρει ή του μεταφέρουμε όλα αυτά τα συμπτώματα...συμπάσχουμε ή τον κάνουμε να συμπάσχει μαζί μας .προσπαθούμε να μεταφέρουμε κι σε αλλους πρόβλημα δικό μας,αντί με καθαρό νου να προσπαθήσουμε να λύσουμε
Κατάσταση πανικού.Μερικές φορές μας φθάνει και στα όρια της τρέλας.
τουλάχιστον είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο ,παίρνουμε μαθήματα,γινόμαστε δυνατότεροι,ξεπληρώμουμε κάρμα-Πλούτωνας.

Πηγα στο δασος γιατι ήθελα να ζήσω ελευθερα.Ηθελα να ζήσω βαθεια τη ζωη,να ρουφηξω ολο της το μεδουλι.Να βαλω στην ακρη ολ'αυτα που δεν ηταν ζωη και να να μην ανακαλυψω,οταν θα εφθανε η στιγμή να πεθάνω,πως δεν εζησα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2005, 22:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!
Να συνεχίσω με τη προσωπική μου εμπειρία μόνο για να σας βάλω στο κλίμα θα χρειαστεί να πω ορισμένα πραγματάκια
Έχασα λοιπόν τη μητέρα μου σε ηλικία 43 ετών ( από καρκίνο που τη βασάνισε καιρό στην ουσία 3 χρόνια ) εγώ τότε μικρό κοριτσάκι 12 ετών !
Μόλις πέρασε λίγος καιρός άρχισαν να πλησιάζουν διάφορες ΚΥΡΙΕΣ λέγοντας μου ότι πέθανε από μαγιά που της είχαν κάνει και μάλιστα μου αναφέρανε γνωστά άτομα ! Φυσικά αν και μικρό δεν έδωσα σημασία!
Πεαρασνε μερικά χρόνια και εγώ είχα πρόβλημα βάρους ήρθε λοιπόν μια καλή κύρια και μου είπε < αυτό το βάρος που έχεις είναι από μαγιά > να πας σε ένα καλό άνθρωπο να στα λύσει γιατί και η μαμά σου από αυτά πέθανε!
Και σε έχουν δέσει να μη μπορείς να παντρευτείς !

Σ.σ. είδατε μέχρι κέντρο αδυνατίσματος έγιναν !!!
Ούτε Φυσικά πάλι έδωσα σημασία!
Παντρεύτηκα Φυσικά ένα πολύ καλό άνθρωπο και σε λίγο καιρό απόχτησα μια κόρη!
Η γνωστή κύρια όποτε με έβλεπε το βιολί της μαγιά μαγιά μαγιά
Και πρόσεχε το κορίτσι σου Δε θα κανείς άλλο παιδί ποτέ!
Έφτασε λοιπόν η κόρη μου 3 χρόνων και ανήμερα πρωτοχρονιά αρρώστησε με γαστρεντερίτιδα αρκετά άσχημα και νοσηλεύτηκε στο παίδων 10 μέρες σχεδόν!
Όταν γυρίσαμε σπίτι και πήγα να καθαρίσω βλέπω λάδια μπρος την κύρια είσοδο!!
Αλλά εγώ σκασίλα μου! Έβρισα καμπόσο Αλλά τα καθάρισα!
Σε ένα χρόνο ακριβώς ανήμερα πρωτοχρονιάς πάλι παθαίνει ο πατέρας μου έμφραγμα! Και μπαίνει στο νοσοκομείο και τελικά κάνει 5πλο μπόι πας
Τι να σας πω τώρα ότι πήγα και κοίταξα και τα σκαλιά μου είχα λάδια????
Ναι είχανε !! Ως συνήθως μου βγήκε το λάδι να τα καθαρίσω από το άσπρο μάρμαρο Αλλά οκ
Τι θέλω να πω????
Αν μου κάνανε μαγιά???? Δε ξέρω μάλλον προσπαθήσανε !!!
Και αν ήμουν λίγο πιο ευκολόπιστη η είχα λίγο περισσότερη πίστη σε θεό και διάβολους ίσως τα καταφέρνανε !
Εγώ απλά το άφησα πίσω και δεν έδωσα σημασία μέσα στο μυαλό μου όμως έχουν τη γωνιά τους όχι τόσο ότι μου κάνανε μάγια όσο για το ότι Δε μπορώ να φανταστώ ποιον μπορεί να έχω πειράξει τόσο!!
Αααα όσο για το παιδί μου που Δε θα έκανα άλλο ευτυχώς μετά από πολλά χρόνια
Έκανα και ένα γιο !! έχουν διαφορά 8 χρόνια βέβαια Αλλά η ευτυχία μου ολοκληρώθηκε βγάζοντας ψεύτες όσους θα ήθελαν το αντίθετο!!!
Θέλω να πω με αυτό ότι αν κάπου είσαι ευκολόπιστος δεν αργείς να πιστέψεις και από εκεί και μετά είναι πλέον θέμα υποβολης !
Το πιστεύεις και το σπρώχνεις από μόνος να γίνει!!!


ΟΣΟ ΖΩ ΕΛΠΙΖΩ!


Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου e-shadow . Επιβεβαιώνονται με αυτά που είπες πολλά από αυτά που ελέχθησαν εδώ. Ότι δηλαδή όλα τελικά, κατά τη γνώμη μου, εξαρτώνται από τον ίδιο τον άνθρωπο κι όχι από "σκοτεινές δυνάμεις". Από τη στιγμή που δε "μάσησες" τις μπαρούφες της κάθε ηλίθιας που το παίζει "μάγα" ή "μέντιουμ" δεν υπήρχε περίπτωση να σε βλάψει τίποτε και κανένας, έστω κι αν προσπάθησε να σου στείλει κάποια αρνητική ενέργεια. Γιατί αυτό είναι και το ζήτημα και το ζητούμενο, εν τέλει. Ο κάθε άνθρωπος έχει τη δική του ενέργεια που είναι ελεύθερος να τη χρησιμοποιήσει για καλό ή κακό. Αλλά και από την άλλη, ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να δεχθεί ή όχι το εάν μπορεί η κάθε "καθοδηγούμενη" ενέργεια να τον βλάψει ή να τον βοηθήσει.
Όσο για το επίπεδο καλλιέργειας όσων πιστεύουν στα μέντιουμ κ.λπ. είναι ανεξάρτητο από το μορφωτικό επίπεδο. Εξάλλου έχουμε ακούσει όλοι, κατά καιρούς, για εξέχουσες προσωπικότητες από την πολιτική, τα γράμματα και την κοινωνία γενικότερα, που κατέφευγαν σε τέτοια άτομα για να τα συμβουλευτούν.
Τα μέντιουμ κ.λπ. είναι όντως ένα κοινωνικό φαινόμενο κι ένα σημείο των καιρών μας. Τα παλαιότερα χρόνια οι άνθρωποι, ζώντας κοντά στη φύση (ψυχή τε και σώματι) προκειμένου να ικανοποιήσουν τις μεταφυσικές τους ανησυχίες (γιατί γι' αυτό πρόκειται) είχαν δαιμονοποιήσει (με την καλή έννοια πάντα) κάθετι που βρισκόταν στη φύση δίνοντας του ψυχή κι ενέργεια (νεράϊδες, ξωτικά κ.λπ.). Τώρα, δεν ζούμε, εκ των πραγμάτων, οι περισσότεροι από εμάς σε μέρη που είναι κοντά στο φυσικό περιβάλλον. Έτσι με κάποιον τρόπο πρέπει με κάτι να ικανοποιήσουμε τις μεταφυσικές μας ανησυχίες. Κάτι που είναι κοντά μας (090..κ.λπ.), χωρίς να χρειάζεται βρε αδερφέ να τρέχουμε στις εξοχές. Αυτό μπορεί να ακούγεται απλοϊκότατο, όμως, για σκεφτείτε το, έχει κάποια βάση.

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 11:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα παλαιότερα χρόνια οι άνθρωποι, ζώντας κοντά στη φύση (ψυχή τε και σώματι) προκειμένου να ικανοποιήσουν τις μεταφυσικές τους ανησυχίες (γιατί γι' αυτό πρόκειται) είχαν δαιμονοποιήσει (με την καλή έννοια πάντα) κάθετι που βρισκόταν στη φύση δίνοντας του ψυχή κι ενέργεια (νεράϊδες, ξωτικά κ.λπ.).


αυτη ειναι η ανιμιστικη αντιληψη που επικρατουσε σε ολες σχεδον τις θρησκειες πριν την εμφανιση των τριων μονοθεϊστικων θρησκειων που λανσαραν τον διαβολο ως αντιπαλο δεος του Θεου.


και φυσικα δαιμονοποιησαν (με την κακη εννοια) τα πνευματα της Φυσης.


quote:

Τώρα, δεν ζούμε, εκ των πραγμάτων, οι περισσότεροι από εμάς σε μέρη που είναι κοντά στο φυσικό περιβάλλον. Έτσι με κάποιον τρόπο πρέπει με κάτι να ικανοποιήσουμε τις μεταφυσικές μας ανησυχίες. Κάτι που είναι κοντά μας (090..κ.λπ.), χωρίς να χρειάζεται βρε αδερφέ να τρέχουμε στις εξοχές. Αυτό μπορεί να ακούγεται απλοϊκότατο, όμως, για σκεφτείτε το, έχει κάποια βάση.


η εφευρεση του διαβολου εδωσε "αλλοθι" στον ανθρωπο οτι δεν φταιει αυτος για τις πραξεις του, αλλα ο διαβολος.


και για τα κακα που παθαινει φταινε οι αλλοι που χρησιμοποιουν τον διαβολο για να τον βλαψουν.


ετσι την θεση των Νυμφων την πηραν τα δαιμονια, και την θεση του μαγου-σαμανου της φυλης την πηρε ο μαυρος Πητ και οι συναδελφοι του!

οσο για την Φυση, μπορει να μην ζουμε διπλα της, αλλα μπορουμε να την επισκεπτομαστε αν το θελησουμε (και δεν εννοω τις εξοχικες ταβερνες, ε? )


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 16:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως επίσης και η εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης η οποία έδωσε την δυνατότητα στον άνθρωπο να ερμηνεύσει τα φυσικά φαινόμενα, ή ακόμα και να τα τιθασεύσει και συνεπώς να παυσει να τα δαιμονοποιεί.. Όποτε όταν δεν είχε κάτι απτό γύρω του να δαιμονοποιησεί (και με την καλή και με την κακή έννοια), στράφηκε στο μη ορατό.

Είναι λίγο απλοϊκή η προσέγγιση, αλλά πιστεύω πως κάπως έτσι συνέβη..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2005, 22:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε jonniebegood ξορκι είναι μια εντολή που προσπαθεί να περάσει ένας άνθρωπος με συγκεκριμένο σκοπό προς την άλλη πλευρά ώστε να εκλπηρώσει τον σκοπό του πρέπει ίσως να αναρωτηθείς πρώτα απο που αντλούν την δύναμη τους αυτή που κάνουν ξόρκια......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 01:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ίσως να αναρωτηθείς πρώτα απο που αντλούν την δύναμη τους αυτή που κάνουν ξόρκια......


καλως ηρθες στο φορουμ φιλε μου!

εισαι ετοιμος να δεχτεις την απαντηση?


θα απαντησω, αλλα σκεψου το, και στο εν τω μεταξυ πες μου απο που πιστευεις εσυ οτι αντλουν.


προσωπικα μου αρεσε η ερωτηση σου.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 12:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως επίσης και η εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης η οποία έδωσε την δυνατότητα στον άνθρωπο να ερμηνεύσει τα φυσικά φαινόμενα, ή ακόμα και να τα τιθασεύσει και συνεπώς να παυσει να τα δαιμονοποιεί.. Όποτε όταν δεν είχε κάτι απτό γύρω του να δαιμονοποιησεί (και με την καλή και με την κακή έννοια), στράφηκε στο μη ορατό.

Είναι λίγο απλοϊκή η προσέγγιση, αλλά πιστεύω πως κάπως έτσι συνέβη..


Πολύ σωστά τα λες Brie Boy. Ωστόσο, ξεχνάμε κάτι! Τα φαινόμενα γύρω μας δεν είναι πάντα "φυσικά" (και δεν εννοώ μόνο με τη φυσική, βέβαια, αλλά την επιστήμη). Δεν εξηγούνται πάντα με τους φυσικούς όρους και τις επιστημονικές θεωρίες. Βεβαίως για να χαρακτηρίσουμε κάποιο φαινόμενο "παραφυσικό" ή "μεταφυσικό" (όπως θέλετε το λέτε), πρέπει πρώτα να εξαντλούμε την εξήγησή του βεβαίως μέσα από τους φυσικούς - επιστημονικούς όρους και μετά να τα κατατάξουμε στις κατηγορίες "ανεξήγητο" ή οτιδήμοτε άλλο. Στο topic "Παράξενο" παρατίθενται πολλά τέτοια ανεξήγητα φαινόμενα για τα οποία μπορεί το 90 ή και το 98% να έχουν λογική εξήγηση. Μένει όμως, ένα μικρό ποσοστό που δεν μπορούμε να το ερμηνεύσουμε με τα μέσα που διαθέτει η επιστήμη. Και μην ξεχνάμε ότι χρησιμοποιούμε ένα ελάχιστο "ποσοστό" του εγκεφάλου μας (5% αν θυμάμαι καλά). Κι άρα έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμη και πολλά να "εξηγήσουμε"...

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 13:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Πολύ σωστά τα λες Brie Boy. Ωστόσο, ξεχνάμε κάτι! Τα φαινόμενα γύρω μας δεν είναι πάντα "φυσικά" (και δεν εννοώ μόνο με τη φυσική, βέβαια, αλλά την επιστήμη).


δεν υπαρχει μεταφυσικο, παραφυσικο ή υπερφυσικο.

υπαρχει το Αγνωστο μερος του Φυσικου.


ενα απο τα τοπικ που αναφερονται σε αυτο ειναι και το δικο μου:


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2005, 19:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν υπαρχει μεταφυσικο, παραφυσικο ή υπερφυσικο.

υπαρχει το Αγνωστο μερος του Φυσικου.


Η εξήγηση βρίσκεται ακριβώς στα λόγια σου, ανήσυχη7

quote:
Μένει όμως, ένα μικρό ποσοστό που δεν μπορούμε να το ερμηνεύσουμε με τα μέσα που διαθέτει η επιστήμη. Και μην ξεχνάμε ότι χρησιμοποιούμε ένα ελάχιστο "ποσοστό" του εγκεφάλου μας (5% αν θυμάμαι καλά).

Τα μέσα ίσως τα διαθέτουμε σε λίγα χρόνια, αν συνεχίσει η επίστημη να εξελίσσεται τοιουτοτρόπως.

Πολλά από τα μεταφυσικά φαινόμενα εξηγούνται ήδη με βάση την λογική.
Δυστυχώς όμως η επιστήμη δεν πρέπει απλά να δίνει εξηγήσεις. Πρέπει πάντα ότι λέει, πριν το παραθέσει ως άποψη να το αποδεικνύει ( σε αντίθεση με τους "μεταφυσικολόγους" που εξηγούν τα πάντα στηριζόμενοι απλώς στις εντυπώσεις.)

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι ειδικά σε τέτοιου είδους φαινόμενα, η επιστημόνική εξήγηση ειναι πολύπλοκη για τον πολύ κόσμο να την κατανοήσει...

Και ίσως ακούγεται και λίγο "ξερή" σε σχέση με την μυστηριακή εξήγηση των πάντων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ανήσυχη7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 13:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ανήσυχη7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Πολύ σωστά τα λες Brie Boy. Ωστόσο, ξεχνάμε κάτι! Τα φαινόμενα γύρω μας δεν είναι πάντα "φυσικά" (και δεν εννοώ μόνο με τη φυσική, βέβαια, αλλά την επιστήμη).


δεν υπαρχει μεταφυσικο, παραφυσικο ή υπερφυσικο.

υπαρχει το Αγνωστο μερος του Φυσικου.


ενα απο τα τοπικ που αναφερονται σε αυτο ειναι και το δικο μου:


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=3522


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν


Δε νομίζω ότι η "ονοματοθεσία" σε κάτι που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε (ακόμη τουλάχιστον), με τα μέσα που διαθέτουμε, κάνει τη διαφορά.
Το γεγονός παραμένει και καταγράφεται ως "ανεξήγητο". Και μας ωθεί στο να το εξηγήσουμε. Όπως είπε και ο Brie Boy μπορεί κάποιες φορές, όντως, η εξήγησή του να είναι περίπλοκη για να την κατανοήσουμε, αλλά, βέβαια, να υφίσταται.
Αυτό (το ανεξήγητο δηλαδή), αποτελεί μέρος μιας εξελικτικής διαδικασίας. Είναι η αφορμή και η αιτία να "σκεφτούμε" για να οδηγηθούμε σε συμπεράσματα και εξηγήσεις. Το "συμπέρασμα" και η "εξήγηση" δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μπορεί να οδηγηθούμε στο συμπέρασμα (μετά από επίπονη διαδικασία) ότι δεν υπάρχει εξήγηση.
Όλα βέβαια τα παραπάνω τίθενται υπό την αίρεσιν ότι ακόμη, δεν διαθέτουμε όλα τα απαραίτητα μέσα. Αυτό δε σημαίνει, όμως, ότι μετά από ένα διάστημα θα συνεχίστει να υφίσταται κάτι τέτοιο.
Γι' αυτό ας συνεχίσουμε να σκεφτόμαστε και να ψάχνουμε και να μην μασάμε το παραμύθι της αποχαύνωσης που κάποιοι επιμένουν να μας επιβάλλουν ποικιλοτρόπως
πω πω με έπιασε οίστρος τώρα

ανήσυχη7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cagliostro
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2005, 19:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cagliostro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την δύναμη τους την αντλούν απο την κακή πλευρά των πραγμάτων δεν θέλω να αναφερθώ σε λεπτομέριες γιατι δεν είμαι καινούργιος στο Forum και έχω κατηγορηθεί πολλές φορές οτι λέω πράγματα που δεν πρέπει να λέω στο Forum.

Εαν θέλεις να πετύχεις κάτι κακό σε σχέση με αυτόν που του κάνεις το ξόρκι απο το κακό αντλείς την δύναμη σου...αν θές πάλι κάτι καλό δεν θα το κάνεις με ξόρκια λογικά.

Μου άρεσε η στάση σου απέναντι στο παραφυσικό , φυσικό κτλ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2005, 21:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Την δύναμη τους την αντλούν απο την κακή πλευρά των πραγμάτων δεν θέλω να αναφερθώ σε λεπτομέριες γιατι δεν είμαι καινούργιος στο Forum και έχω κατηγορηθεί πολλές φορές οτι λέω πράγματα που δεν πρέπει να λέω στο Forum.


υπαρχει καλο και κακο στην Φυση?

υπαρχει καλο και κακο στο Συμπαν?

υπαρχει καλο και κακο στο Θειον?


ΟΧΙ!!!


συμφωνω οτι ορισμενα πραγματα ειναι πολυ προχωρημενα για να διατυπωνονται, αλλα οχι το "αντλούν απο την κακή πλευρά των πραγμάτων" - αυτο πιστευει ο περισσοτερος κοσμος!



quote:

Μου άρεσε η στάση σου απέναντι στο παραφυσικό , φυσικό κτλ.



χαιρομαι!!!

θα σου αρεσει αραγε και η αποψη μου για το απο που αντλουν ΟΛΟΙ?


αντλουν απο την ιδια πηγη ενεργειας: ΤΟ ΘΕΙΟΝ!


πρακτικα εχει παρατηρηθει οτι αν χρησιμοποιεις την ενεργεια αρνητικα, σε καιει πρωτο!


αν την χρησιμοποιεις θετικα για να βοηθησεις, τοτε σε ενδυναμωνει!

νασαι καλα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αυπνος
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 16:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αυπνος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω οτι τα ξορκια μπορουν να πετυχουν αρκει αυτος που τα κανει να εχει πνευματικες ικανοτητες. Βεβαια θελει πολυ προσοχη το θεμα γιατι κυκλοφορουν πολυ κομπογιαννιτες.

------------
πιστεψε στη δυναμη του μυαλου σου

αυπνοςςς~~~~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 01:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Πιστευω οτι τα ξορκια μπορουν να πετυχουν αρκει αυτος που τα κανει να εχει πνευματικες ικανοτητες.


ποιος σου ειπε οτι καποιος που κατορθωσε να εχει να εχει την απαραιτητη Δυναμη και Γνωση ωστε να μπορει διαμορφωσει το Χαος θα ασχοληθει με ξορκια και μαγειες???


τετοιοι ανθρωποι περνανε μεσα απο το πληθος απαρατηρητοι.

και να σου μιλησει δεν θα αντιληφθεις τιποτα περα απο αυτο που εκεινος θελει.

μπορει να τον δεις σαν αστεγο χωρις να ειναι, ή σαν δικηγορο χωρις να ειναι...


αυτο το επιπεδο προϋποθετει αποσπαση απο τον κοσμο της καθημερινοτητας και μονο για θεραπεια υπαρχει πιθανοτητα να επεμβει ενας τετοιος ανθρωπος.


και παλι δεν θα αποκαλυφθει!


ΥΓ. αυτοι που δηλωνονται ως μαγοι κτλ ειναι οπως ειπες τσαρλατανοι και απατεωνες, σαν τον μαυρο Πητ!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 00:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ΕΥΛΟΓΗΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---και μια μικρη παρατηρηση---

Ο "καθενας" μπορει να κανει ξορκια,ουτε εμπειρια χρειαζεται ουτε ψυχικη δυναμη..Υπαρχουν ξορκια που τα κανει και 10 χρονων παιδι..
Ουτε ειναι σωστο να λετε οτι αντλουν τη δυναμη τους απο το κακο κτλ γιατι και οι ευχες προστασιας ξορκια ειναι.
Πχ μπορεις να προστατευθεις με ενα ξορκι κατα τη διαρκεια μις επικλησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 19:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πιστευω απολυτα στην μαγεια,και ορκιζομαι στο οναμα του παγανισμου.ειναι ενα μεσο που αν χρησιμοποιηθει σωστα μπορει πραγματικα να βοηθησει εχω να προτεινω και μια καλη σελιδα. www.spellsandmagic.com but beware what goes around comes around..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy