ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΒΑΣΚΑΝΙΑ, ΚΟΙΝΩΣ ΞΕΜΑΤΙΑΣΜΑ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2003, 13:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυχαριστούμε Πέτρο για τις πληροφορίες...
Παρόλ'αυτά και ο Λόγος-ήχος με τη δονητική του θα πρέπει να παίζει κάποιο ρόλο σε όλο αυτό. Γι'αυτό άλλωστε και τα ξόρκια και οι ευχές βασκανίας...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
telo
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 01:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους telo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΠΑΡΕΧΟΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΜΗΤΙΣΜΟΥ.

1)ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΦΡΟΝΤ,ΕΝΟΣ ΤΩΝ 72 ΜΑΘΗΤΩΜ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ-ΧΡΙΣΤΟΥ
(ΜΙΚΡΟΣ ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΣ)

Κύριε,εσύ που έδωσες στους δούλους σου κάθε εξουσία επάνω στις καταχθόνιες δυνάμεις,εισάκουσε την προσευχή μου και δόξασε το Άγιο Όνομα ΣΟΥ,θεραπεύοντας τον δούλο σου(τάδε),και ελευθερώνοντας τον από την λεγεώνα των δαιμόνων που τον βασανίζουν.(+)
Με την δύναμη του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού,Γένοιτο.

2)ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΕΝΕΔΙΚΤΟΥ


Crux sancti patris Benedicti,crux sacra sit Mihi Lux Non Draco sit Mihi Dux vade retro Satana Numquam suade Mihi vana : sunt mala quae Libas ipsae venena bibas jesu.

3)ΕΞΟΡΚΙΣΜΟΙ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΩΝ ΑΟΡΑΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ

(+) Ελιέ (+) Ελωχίμ (+) Ελοχά (+) Ελιόν (+) Γιά (+) Εζερχήλ (+) AGLA (+) Σαντάι (+) Αντωνάι (+) Άγιος ο Θεός,Άγιος Ισχυρός,Άγιος Αθάνατος,Ελέησον ημάς:
Κύριε,Μεγάλε Θεέ,Άγιε,ισχυρέ,αθάνατε,βοήθησε με,τον δούλο (τάδε),που είμαι τόσο ανάξιος,απελευθέρωσε με από κάθε κίνδυνο σωματικού και ψυχικού θανάτου,καθώς και από τις παγίδες των εχθρών μου,είτε αυτοί είναι ορατοί,είτε αόρατοι.
(+) Ιεχώβα (+) Σαβαώθ (+) Εμμανουήλ (+) Σώτερ (+) Τετραγράμματον (+) Ομοούσιος (+) Εχεγιέ (+) Άλφα και Ωμέγα (+) η οδός,η αλήθεια και η ζωή,είθε τα Άγια Ονόματα Σου να γίνουν χρήσιμα και σωτήρια σε εμένα τον (ταδε) που είμαι δούλος του Θεού.
Είπες:Τούτο εστί το σώμα μου.
Είπες:Αγαπάτε αλλήλους.
Είπες:Αγάπα Κύριον τον Θεό σου.
Η δική Σου Αγάπη θα κάνει ένα θαύμα,όχι μικρότερο από την σωτηρία και επιστροφή μιας ψυχής,και από την αλυσόδεση των κακοποιών δυνάμεων που εξαπολύονται εναντίον μου.Στο όνομα (+) του Πατρός (+) και του Υιού (+) και του Αγίου Πνεύματος.Αμήν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

telo
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 02:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους telo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιλήπτικά,η άμυνα εναντίον της μαγγανείας,της βασκανίας και οποιασδήποτε αρνήτικής πράξεως,η οποία πηγάζει από το αστρικό (ψυχικό) πεδίο,περιλαμβάνει 3 στάδια.

1)Η τοποθέτηση του διανοητικού μας κόσμου ή επιπέδου σε υγιείς βάσεις.

2)Η αύξηση των πνευματικών δυνάμεων:Προσευχή,Φιλανθρωπία,Συγχώρεση.

3)Την χρησιμοποίηση φυσικών αντικειμένων,ως μέσων για την άμυνα του Αστρικού (Ψυχικού) σώματος:Κάρβουνο,Θεουργικά σύμβολα και ιερές λέξεις,ακίδες,φυτά και φωτογραφίες.

Αυτές είναι περιληπτικά,οι βαθμίδες που αναφέρονται σχετικά,ως προς την ψυχική και πνευματική άμυνα του ανθρώπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SUNNY
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
174 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2003, 15:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SUNNY  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙΑΣΜΑ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ (ΟΥΤΕ ΜΑΜΑ , ΟΥΤΕ ΓΙΑΓΙΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ). Ε, ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΤΙΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟΝ ΜΑΤΙΑΣΑΜΕ.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ. ΚΑΙ Η ΓΙΑΓΙΑ (ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΗ ΝΑ΄ΝΑΙ) ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΜΑΤΙΑΖΟΥΝ. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΤΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ!

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟ. ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ "ΨΑΧΝΕΤΑΙ" ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 15:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
να σας κάνω μια ερώτηση. Όποτε είμαι με τη κοπέλα μου, κάθε τόσο χασμουριέμαι. Δεν ξέρω τι με πιάνει αλλά μου έρχεται ένα ανεξήγητο χασμουρητό χωρίς να συνδεέται με έλλειψη ύπνου. Επίσης η κοπέλα μου είναι πολυ ενδιαφέρουσα για να χασμουριέμαι :-)
Αυτό το φαινόμενο μπορείς να το αποδώθεί στη βασκανία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 17:40:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΑΝΕΙ.
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΠΕΙΡΑΜΑ ΧΑΣΜΟΥΡΙΟΜΟΥΝΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ
ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΝΑ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΝΑ ΜΕ ΞΕΜΑΤΙΑΣΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΧΑΣΜΟΥΡΙΟΝΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΜΑΤΙΑΣΜΕΝΟΣ.
ΚΑΝΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 19:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αααα ξέχασα να σας πώ το άλλο. Δεν μου ήρθε η φλάσία ότι μπορεί να με ματιάζει η φίλη μου. Θυμάμαι ένα βράδυ του καλοκαιρίου καθόμουνα στο μπαλκόνι και παρκάρει ένας γείτονας εκεί κοντά. Βγαίνει από το αυτοκίνητο και χαιρετάει μια παρέα από ηλικιωμένες γυναίκες που είχαν βγεί να δροσιστούνε. Οι τελευταίες σε μια φάση αρχίζουν να χασμουριούνται άγρια. Μιλάμε τέτοιο χασμουρητό δεν έχω ξανακούσει. Και όχι μόνο μία αλλά όλες. Το περίεργο είναι ότι εγώ δεν ένιωσα κάτι ιδιαίτερο. Μια από τις γριές του λέει : "Ρε σύ Γιώργο είσαι πολύ ματιάσμένος και μας έφερες χασμουρητό!" Αυτό με έβαλε σε σκέψεις γιατί είπε ο ματιασμένος ότι ένιωσε άσχημα και ήταν πολύ άρρωστος. Οπότε σκέφτηκα μήπως είναι μάτιασμά αυτό που του συνέβει? Και το χασμουρητό έχει σχέση με αυτό? Γι'αυτό τώρα που μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο με μένα και την κοπελιά μου σκέφτηκα αυτή την εξήγηση. Περιμένω την απάντηση σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 19:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Open Mind ίσως είναι έτσι. Ισως όλα αυτά είναι δημιούργημα του εγκεφάλου μας και τίποτα άλλο. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει όλα εξηγούνται με τη λογική. θα αρχίσω να χασμουριέμαι τότε μπας και τσιμπήσει καμιά ξεματιάστρα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2005, 23:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εγώ ξεματιάζω.

Σε 3 δευτερόλεπτα και με μόνιμα αποτελέσματα.
Όποιον ή όποιαν ΄ρχω ξεματιάσει, τού΄χει μείνει με μόνιμα αποτελέσματα και για το υπόλοιπο της ζωής του/

Πώς το κάνω ?

Πολύ απλά.
Παιρνω το πηρούνι, το σφίγγω καλά στο χέρι και ...

* * * Φ λ ο ύ π * * *


πάει το μάτι.... !


* * * Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται * * *

http://clubs.pathfinder.gr/vril Η υπόγεια άποψη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2005, 01:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μιας και βγηκε στην επιφανεια το θεμα, ας προσθεσω στα οσα ειπε ο φιλος μου ο Πετρος, πριν τοσο καιρο, οτι οι επιπτωσεις του ματιασματος ειναι μετρησιμες στο ηλεκτρικο πεδιο του εγκεφαλου (Lyall Watson, βιολογος).

ο τομεας που δεν εχει ακομη ερευνηθει ειναι ως προς την επιδραση του "ματιου" στα αντικειμενα ή στα ζωα και τα φυτα.


ως ασχολουμενος και με την κηπουρικη, εχω πολλες μαρτυριες για πολυετη φυτα υγιεστατα που μαραθηκαν σε 12 ωρες μετα τους επαινους καποιου ατομου.


αλλα και τα φυτα ηλεκτροχημικοι οργανισμοι ειναι, οποτε φυσικο ειναι να επηρεαζεται το πεδιο τους.


τι συμβαινει με τα ανοργανα αντικειμενα ομως?

εχω δυο αποδεδειγμενες περιπτωσεις, που η στατιστικη τις αποδιδει στο ματι με τις πιθανοτητες που τους δινει για να συμβουν τυχαια, και οχι εγω.


η πρωτη συνεβει σε μενα: κατεβαζα την νεον επιγραφη του μαγαζιου μου με απειρη προσοχη (σβυστη και κρυα εννοειται), και ξαφνικα εσκασε ολοκληρη και εγινε το γυαλι τριμα ψιλο σαν ταλκ το οποιο βεβαια με καλυψε ολοκληρο.

γυριζοντας για να κατεβω την σκαλα αντικρυσα μια "σεσημασμενη" (απο πολλες γαρδενιες που εστειλε αδιαβαστες) στην γειτονια να παρακολουθει με ενδιαφερον.


το δευτερο περιστατικο συνεβει σε θειο μου τον οποιο σεβομαι και πιστευω απολυτα: ηταν νεος και δουλευε στο λιοτριβι του χωριου, στην χειροκινητη πρεσα.

ειχαν ενα χοντρο μασιφ σιδερο, μηκους 2,5 μετρων και διαμετρου 15 εκατοστων, το οποιο εσπρωχναν τρεις εργατες για να βγει το λαδι απο τον πολτο.

εφτασε μια μερα ενας σεσημασμενος απο αλλο χωριο (ειχε μαρανει μια συκια σε 12 ωρες) και θαυμασε τον "αγωνα των εργατων για να βγει το λαδακι του κοσμακη", και κρατς, κοπηκε σαν καροτο το μασιφ σιδερο!


και καλα η εκπληξη των ανθρωπων που κοπηκε τετοιο σιδερο, ο σεσημασμενος πως αντεξε τις καταρες τους που επρεπε να ερθει καινουργιο με το μουλαρι και χρειαζονταν τουλαχιστον 10 μερες!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lull7
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2005, 11:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lull7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!
Επαναφέρω το θέμα της «βασκανίας» μιας και.. ιδίως μετά από αυτό που μου συνέβη.... το πιστεύω.... η ιστορία είναι ως εξής.... Κυριακή πρωί, απολαμβάνω το καφεδάκι μου δίπλα στην παραλία και είμαι μια χαρά.... μέχρι που.... έρχεται στην παρέα μια κοπέλα.... από εκείνη τη στιγμή γίνομαι χάλια (και άλλη μια φίλη μου μαζί).... ούτε καφέ μπορούσα να πιω, ούτε μπουκιά δε κατέβαινε κάτω, ούτε η βουτιά στη θάλασσα έκανε κάτι.... γενικώς ήμουν χάλια και είχα τάσεις φυγής, ήθελα να απομακρυνθώ από αυτήν..... δεν ήξερα τι να κάνω.... έφτασα σε σημείο να τηλεφωνήσω σε συγγενικό μου πρόσωπο να με «ξεματιάσει» και εκεί που συνερχόμουν, εκεί να ξαναπέφτω μέσα σε λίγα λεπτά..... τα ίδια και η φίλη μου..... όλα τελείωσαν όταν πήγα σπίτι μακριά από εκείνη την κοπέλα.....
Θα ήθελα να μου λύσετε μια απορία....τι ήταν αυτό? Μάτι, αυθυποβολή, κακή αύρα....??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
lull7Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pasxalidianos
Νέο Μέλος

Egypt
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 01:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pasxalidianos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
loipon...magkes dwste vasi, min ta 3analew kai varieme...
to loipon filarakia 8a sas diigi8w tin dikia mou empiria peri tou matiasmatos kai ta sinafi kai ta periafto kai ta giro giro kai ta entos kai ektos kai epi ta afta, ola ta sxetika kai mi,pantws kairos kai tipou,tipou kai ipogramos,ipogramiste osa pw point and say and listen prosektikally.arxizw kai kala:... loipon itane pou lete mia mera vroxeri mavri san mavri gata kria san pagaki tou frappe kai melagxwliki san poiima tou kariwtaki.polla strava eixane simvei alla ena itane pou me ktipise asxima.itan i katara tis grias!!! axxxx gia na 3igoume kiolas eftega ligo kai egw pou tis skotasa tin gata tis katourisa ton kipo kai tis mageirepsa ta peristeria. oa eixe paei vradi omws kai eprepe na vgw me to xristinaki to loipon den eixa polli ore3i alla san tzentleman pou imoun tin piga sto rempetadiko tin kerasa kai krepa kai arga arga tin piga kata spiti.se poio spiti omws?? stou 3adelfou mou tou mpampi pou elipe giati eixe mparkarei san naftis.axxx tin efera apo edw tin efera apo ekei tin ekana 2 svoures sto telos tin katafera.i wra eixe er8ei. 8a ginotane dikia mou, i8ele den i8ele!!!! oxi pws den i8ele... kei pou paw na vgalw to zwnari, kei pou paw na skisw to koumpi keitaw xamou kai ti na dw??? axxx omitsakos eixe peseiki na siko8ei den elege.to xaidevw 1 to xaidevw 2 ton pe8ana sta xadia ma aftos eixe kourniasei san isixo kouneli. omws meta 8imi8ika to ti eixe sinvei,ekini i gria me eixe katarastei. kai pernw sto tilefwno ti 8eia mou tin papadiana na 'r8ei na 3ematia3ei tin dikia mou kakomoiria. eftase i papadia ma skontapse stin porta apo ta ladia pou epesan san eixa magirepsei(kapote)(poli palia)(oute kai egw 8imame pote) to loipon min ta polilogw sinil8e i papadia fwna3e ton papa mou kanane efxeleo kai diw3ane to mati.to mati tis grias!!!! tis taleporimenis pou me evale sto stoma tis kai me ekane zimia xoua. kai osoi apo esas kataferan kai ftasan ws to telos mporite na akousete afto pou pragmatika i8ela na sas pw giati mono osoi eixan tin ipomoni na perasoun afti ti dwkimasia mporoun na a3iopoiisoun tin pliroforia afti: afta ola einai malakies!!!! matia kai prasina aloga!!! mpeeee(provato)wake up and live....

en eida oti ouden eidaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serr1
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 22:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serr1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα
Εχω την τύχη η μάνα μου να είναι ξεματιάστρα , εγω φυσικά δεν πιστεύω στο μάτιασμα .
Εχουμε κάνει πολλές φορές μαζί της αυτή την κουβέντα διαφονώντας .
Της ζήτησα να μου πεί την ευχή που λέει ξεματιάζοντας , υποστηρίζει όμως πως αν την πει χάνει το χάρισμα και επιδή εγώ δεν πιστεύω θα χαθεί η ικανότητα μεταβίβασης .
Η ίδια δεν ματιάζεται αφου την προστατεύει η ευχή .
Κάποιες φορές της ζητήθηκε να ξεματιάσει και ζώα .
Πολλοί γνωστοί και φίλοι της τηλεφωνούν και ξεματιάζει απο το τηλέφωνο λένε ότι πιάνει.
Αυτό το διάστημα ζω σε άλλη περιοχή και κάποιες φορές τηλεφωνούσα και ζητούσα να με ξεματιάσει χωρίς να νιώθω κάτι , πάντα μου έλεγε ότι ήμουν πολύ ματιασμένος μέχρι που κατάλαβε ότι τη δουλεύω και τώρα και πρόβλημα να υπάρχει μου λέει ότι δεν είναι από μάτι.
Εχω προσέξει όταν της ζητηθεί να το κάνει αυτόματα λειτουργεί ως εξεις , χασμουργίεται , περπατα μεσα στο σπίτι λέγοντας την ευχή κάνει το σταυρό της αναστατώνεται , κοκκινίζει , νιώθει γενικά άβολα . Μόλις τελειώσει πλένεται και κάθεται να ηρεμήσει.
Φυσικά εγώ προσπαθώ να κρύψω τα γέλια μου αφού πιστεύω ότι αυτό που συμβαίνει το προκαλεί μόνη της και όχι κάποια δύναμη .
Μου έχει πει ότι υπάρχει και διαβολική ευχή βασκανίας και γνωρίζει άτομα που την χρησιμοποιούν.
Δεν πιστεύω στο μάτιασμα , όλα είναι δημιούργημα της φαντασίας ανθρώπων που τα πιστεύουν . Αν ήταν αλήθεια οι μισοί επώνυμοι θα'χαν πεθάνει ή τρελαθεί .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 00:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
loipon...magkes dwste vasi, min ta 3analew kai varieme...

pasxalidianos
πιθανόν έχεις παρεξηγήσει την έννοια της λέξης "διάλογος" και αυτό δεν αφορά μόνο στον χώρο αυτό που πέρασες και μας "πρόσφερες" την "άποψή" σου, αλλά και οπουδήποτε αλλού γίνεται κάποια σοβαρή συζήτηση και που τρόπος έκφρασης σαν αυτόν που προσπαθούμε να διαβάσουμε στο μήνυμά σου δεν υποδηλώνει ότι σέβεσαι τους συνομιλητές σου, αναρωτιέμαι δε, πως θα σκεφτόσουν κι εσύ ο ίδιος για τον συγγραφέα ενός τέτοιου μηνύματος...

Επειδή επίσης, ούτε κάποια αποδεκτή δόση χιούμορ δεν αποπνέει ένας τέτοιος τρόπος έκθεσης μιας άποψης, μάλλον περισσότερο μια δόση "δροσιάς"...

λάβε υπόψη σου ως πρώτη και τελευταία προειδοποίηση, πως εάν σκοπεύεις να συμμετάσχεις στις συζητήσεις του παρόντος χώρου, θα ήταν καλό να αναθεωρήσεις την ιδιαίτερη αυτή εκφραστική και "διαλογική" χροιά που χαρακτηρίζει το πρώτο μήνυμά σου. Εκτός των άλλων, εμείς βαριόμαστε ακόμα περισσότερο να διαβάζουμε εξυπνάδες, οπότε αν κι εσύ βαριέσαι να τα ξαναλές - και κυρίως με τον τρόπο που ήδη το έκανες - καλύτερα να μη μπεις στον κόπο.

Εάν παρολαυτά μπορείς και σκοπεύεις να συζητήσεις μέσα στα πλαίσια ενός σοβαρού διαλόγου, έχεις την ευκαιρία να επιλέξεις να το κάνεις στον χώρο αυτό με έναν αποδεκτό τρόπο (να σημειώσω εδώ πως στα forums του esoterica ο τρόπος γραφής είναι τα ελληνικά και όχι τα greeklish), σε διαφορετική περίπτωση, μπορείς να επιλέξεις κάποιον άλλο χώρο έκφρασης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 01:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω μονο στο ματια και πρασινα αλογα.Τα αλλα ηταν βλακειες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 14:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας καταθέσω και εγω τις εμπειρίες μου, ελπίζοντας να φανούν χρήσιμες.

Το θέμα της βασκανίας το έβρισκα πάντα ιδιαίτερα διακεδαστικό. Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται εν μέρει στο ότι ποτέ στην ως τώρα ζωή μου δεν ένιωσα την αδιαθεσία ή ατονία που υποτίθεται ότι σχετίζεται με το μάτιασμα ούτε και ασχολήθηκα ποτέ με το ποιος μάτιασε ποιον κλπ. Ίσως το φαινόμενο να είναι κυκλικό τελικά (δεν πιστεύεις --> δε ματιάζεσαι --> το διασκεδάζεις και συνεχίζεις να μην πιστεύεις).

Εντούτοις, στην οικογένεια της συζύγου μου η έννοια της βασκανίας είναι πολύ καλά ριζωμένη. Ο μόνος που δεν έχει πρόβλημα εκεί είναι ο πατέρας της, ο οποίος διόλου παραδόξως ούτε πιστεύει αλλά και ούτε ασχολείται με το θέμα. Οι υπόλοιποι είτε είναι αδιάθετοι είτε χασμουριούνται επί καθημερινής σχεδόν βάσεως ενώ το ξεμάτιασμα δίνει και παίρνει.

Η πίστη αυτή λογικό ήταν να εμφυσηθεί και στη σύζυγό μου που ματιαζόταν τακτικά και ενίοτε αρκετά άσχημα. Όταν όμως ήρθε η ώρα να εγκαταλείψουμε τη Ελλάδα και να περάσουμε πολλά χρόνια σε ξένες χώρες στις οποίες ο κόσμος δεν ασχολείται με τέτοια θέματα, ως δια μαγείας τα ματιάσματά της εξαφανίστηκαν. Και απο κεί που τηλεφωνούσε στη μητέρα της για το καθιερωμένο τηλε...ξεμάτιασμα , φτάσαμε στο σημείο να κοντεύουμε να ξεχάσουμε τη λέξη αυτή. Από όσους λαούς έχουμε δει, μόνο οι Τούρκοι έχουν και χρησιμοποιούν τη γνωστή μας χάντρα-μάτι κατά της βασκανίας.

Αυτά από μένα. Δε θα εξάγω συμπεράσματα, απλά καταθέτω εμπειρίες για περαιτέρω προβληματισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy