ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ: Έργο Θεού ή Διαβόλου?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 00:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από μία δύσκολη μέρα με μπόλικη εργασία, μετά από μία προσωρινή κατάπαυση του πυρός και με λίγο οινόπνευμα (1 ποτηράκι) να με φέρει σε κατάσταση χαλάρωσης θα πω τα εξής.

Μήν κολάτε σε λέξεις όπως χριστιανός. Το θέμα μας είναι χρηστιανισμός. Προσωπικά θα ήθλα πολυ έστω και το 1% των χριστανών που γνωρίζω να είχαν το σεβασμό που έχει δείξει ο φιλος schwbe στο παρών θέμα.

Δεν με πειράζει το γεγονός ότι η επίσημη ελληνική θρησκεία είναι ο χριστιανισμός. Με πειράζει όμως όταν μπαίνουν ταμπέλες στους ανθρώπους, με πειράζει ότι οι -ισμοί μπορούν να χωρίσουν τους ανθρώπους καθώς και ότι ο ένας ισμός πάντα έχει να πεί κάτι κακό για τον άλλο.

Θυμάμαι πριν από κάποια χρόνια έτυχε να επισκευτώ ένα φίλο ενός πολύ καλού μου φίλου σε ένα ορεινό χωριό της Ξάνθης. Πομάκος στην καταγωγή μουσουλμάνος στο Θρήσκευμα. Με όσα είχα ακούσει για τους μουσουλμάνους αισθανόμουν καπως άβολα μέχρι να φτασω σπίτι του όπου και κατάλαβα ότι όλα αυτα που είχα ακούσει είναι λάθος. Δεν έχει σημασία ο ισμος τελικά αλλα ο άνθρωπος και ο χαρακτήρας του. (Να προσθέσω ότι στο χωριό μου δεν είχα δει ποτέ αλλόθρησκό).

Αυτά είχα να πω...
Η συνέχεια αύριο!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 00:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:

Μόνο που αυτοί οι «άλλοι» είναι το 99% των χριστιανών αγαπητή μου. Έχεις καμία αμφιβολία?

Επομένως, ποιο είναι το συμπέρασμα? Μήπως ότι απλά είναι ανεφάρμοστη η ηθική που προτάσσει το δόγμα?


Θέλεις να πεις ότι οι άνθρωποι που έχουν την ίδια άποψη με σένα και δεν πιστεύουν σε καμια θρησκεία είναι όλοι καλοί? ΔΕΝ το πιστεύω.

quote:

Εξάλλου, ο χριστιανισμός δεν αποτελεί δα και κανένα μάθημα για πατριωτισμό. Και αυτό διότι ο χριστιανισμός δεν αναγνωρίζει έθνη αλλά πιστούς. Δεν απευθύνεται σε πατρίδες αλλά σε εκκλησιές. Δεν έχει αποστολή να σώζει σπίτι και ελευθερία αλλά πίστη και ψυχή.

Αυτή είναι η γνώμη σου. Κατ' εμένα δεν ισχύουν.

quote:

Ο τελευταίος αυτοκράτορας του Βυζαντίου έπεσε με λίγες χιλιάδες μάχιμων στρατιωτών στα τείχη, όταν πάνω από 400.00 μοναχοί αναζητούσαν την…Εν Χριστώ ειρήνη!

Σε κάνουνε αυτά επίσης περήφανη ή ανήκουνε όλοι αυτοί που υπηρέτησαν το θρησκευτικό συμφέρον τους στους «μη πραγματικούς»?


Πιο περήφανη για την καταγωγή και την θρησκεία μου δεν θα μπορούσα να είμαι.

Όλοι αυτοί που λες δεν υπηρέτησαν τη θρησκεία τους, αλλά το προσωπικό τους συμφέρον. Η θρησκεία δεν έπαιξε κανένα ρόλο σε αυτό.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 00:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
orfeas7
quote:

Δεν με πειράζει το γεγονός ότι η επίσημη ελληνική θρησκεία είναι ο χριστιανισμός. Με πειράζει όμως όταν μπαίνουν ταμπέλες στους ανθρώπους, με πειράζει ότι οι -ισμοί μπορούν να χωρίσουν τους ανθρώπους καθώς και ότι ο ένας ισμός πάντα έχει να πεί κάτι κακό για τον άλλο.

Φίλε orfeas7, ας μην κατηγορούμε το Χριστιανισμό για τα λάθη και τις πράξεις μερικών ανθρώπων που ισχυρίζονται ότι είναι Χριστιανοί, ενώ πράττουν εντελώς αντίθετα με αυτό που λέει η Θρησκεία.
Παράκληση μου λοιπόν να μην βάζουμε όλους στο ίδιο "καζάνι". Δεν σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 01:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε orfeas7, ας μην κατηγορούμε το Χριστιανισμό για τα λάθη και τις πράξεις μερικών ανθρώπων που ισχυρίζονται ότι είναι Χριστιανοί, ενώ πράττουν εντελώς αντίθετα με αυτό που λέει η Θρησκεία.



Και αν αυτοί οι ''μερικοί'' άνθρωποι είναι πλέον όχι απλά πλειοψηφία αλλά και έχουν και υψηλές θέσεις στο όλο εκκλησιαστικό οικοδόμημα?
Και αν αυτοί οι ''μερικοί'' έχουν κατορθώσει, διαμέσου των αιώνων να αλλιώσουν τον χριστιανισμό σε τέτοιο βαθμό, που σήμερα Χριστιανισμός και Ορθοδοξία να θεωρούνται( για όσους έχουν διαβάσει τουλάχιστον τη Γραφή) ένοιες ασυμβίβαστες?΄
Πόσους υψηλόβαθμους ιεράρχες γνωρίζεις αυτή τη στιγμή που να ''τιμούν'' το ράσο τους? Εμένα προσωπικά δεν μου έρχεται ούτε ένας στο μυαλό... Και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι, αν κρίνουμε, όπως είπε ο Χριστός, κάθε δέντρο απο τους καρπούς του, πως πρέπει να κρίνουμε τον ίδιο τον χριστιανισμό?

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 07/05/2005 01:08:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 01:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader
quote:

Και αν αυτοί οι ''μερικοί'' έχουν κατορθώσει, διαμέσου των αιώνων να αλλιώσουν τον χριστιανισμό σε τέτοιο βαθμό, που σήμερα Χριστιανισμός και Ορθοδοξία να θεωρούνται( για όσους έχουν διαβάσει τουλάχιστον τη Γραφή) ένοιες ασυμβίβαστες?



Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς.


quote:

Πόσους υψηλόβαθμους ιεράρχες γνωρίζεις αυτή τη στιγμή που να ''τιμούν'' το ράσο τους? Εμένα προσωπικά δεν μου έρχεται ούτε ένας στο μυαλό... Και αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι, αν κρίνουμε, όπως είπε ο Χριστός, κάθε δέντρο απο τους καρπούς του, πως πρέπει να κρίνουμε τον ίδιο τον χριστιανισμό?

Και μένα με κάνει να αναρωτιέμαι, αλλά σκέφτομαι...
Πρέπει να κρίνω την χώρα μου, να κρίνω την Ελλάδα για τους πολιτικούς της και τις ιδέες τους? Πολιτικοί που την κυβερνούν, που αυτοί παίρνουν τις αποφάσεις για τα προβλήματά της και το κυριότερο που εμείς οι ίδιοι έχουμε επιλέξει, ως αντιπροσώπους μας.
Δεν μπορώ, να κρίνω την Ελλάδα (μια Ελλάδα που θαυμάζω και υπεραγαπώ), για τους ανθρώπους της, εμας τους Έλληνες δηλαδή. Και για να πω την γνώμη μου δεν μας αξίζει να αποκαλούμαστε έτσι απο τη στιγμή που προδόνουμε καθημερινά όλα αυτά που η Ελλάδα είναι και συμβολίζει.

Εσύ τι πστεύεις?

Αν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις την Ορθοδοξία από τους ιεράρχες της τότε να υποθέσω κρίνεις και την Ελλάδα για τους πολιτικούς και τους ανθρώπους της.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 02:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη akk,
quote:
Και αν αυτοί οι ''μερικοί'' έχουν κατορθώσει, διαμέσου των αιώνων να αλλιώσουν τον χριστιανισμό σε τέτοιο βαθμό, που σήμερα Χριστιανισμός και Ορθοδοξία να θεωρούνται( για όσους έχουν διαβάσει τουλάχιστον τη Γραφή) ένοιες ασυμβίβαστες?
quote:

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς.


Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να δω τι θα έλεγε ο Χριστός για τη νομιμοποίηση του διαζυγίου, την νομιμοποίηση μέχρι και τριών γάμων(!!!), τη λατρεία των αγίων, τα μνημόσυνα, τα τάματα, τη λατρεία των ''ιερών λειψάνων'', τα μακρυά μαλλιά και γένια του ιερατείου, την λατρεία των εικόνων, το νηπιοβάπτισμα, τον όρκο...Και γενικώς για όλα αυτά που ενθαρύνει ή τουλάχιστον επιτρέπει η Ορθοδοξία ενώ στη Γραφή αναγράφεται ρητά οτι απαγορεύονται. Καταλαβαίνεις τώρα?
quote:

Αν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις την Ορθοδοξία από τους ιεράρχες της τότε να υποθέσω κρίνεις και την Ελλάδα για τους πολιτικούς και τους ανθρώπους της.



Αυτό που λες, αγαπητή, θα ήταν σωστό αν δεχτούμε πως η Ορθοδοξία ταυτίζεται με το χριστιανισμό, πράγμα που είναι τουλάχιστον συζητήσημο.
Την Ελλάδα, φίλη μου, την κρίνω απο την μακραίωνη και τρισένδοξη Ιστορία της. Την κρίνω απο το εκπολιτιστικό της έργο, το σπουδαιότερο στην παγκόσμια ιστορία. Την κρίνω απο τους τρισένδοξους εθνικούς της αγώνες, απο το θάρος, το κουράγιο, τη σοφία, την καρτερικότητα και το σθένος που επέδειξαν εκατομύρια τέκνα της ανα τους αιώνες.
Την Ορθοδοξία και, κατ'επέκτασιν το χριστιανισμό, απο που να τους κρίνω? Τίνω να καταλήξω πως ο μεγάλος Νίτσε είχε δίκιο όταν έγραφε ''Δεν υπήρξε παρα μόνο ένας αληθινός χριστιανός, και αυτός πέθανε πάνω στο σταυρό...''

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 07/05/2005 02:27:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 02:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε δεν μπορώ να μην εμπέμβω βλέποντας το φίλο μου Σβάμπε να θέλει να σώσει ακόμη έναν "πλανεμένο μισαλόδοξο" Χριστιανό!!
Είσαι άριστος χειριστής του λόγου και ψυχολογείς καλά πριν επιτεθείς με τα "λυτρωτικά" βέλη σου φίλε Σβάμπε.

Επιμένεις ακόμη να θες να πιστέψουμε ότι πρόθεσή σου είναι η αντικειμενική προσέγγιση του τίτλου που έθεσες στο θέμα αυτό;
Ποιόν θέλεις να κοροϊδέψεις;

Κύριοι ο αγαπητός Σβάμπε, είναι δηλωμένος αρνητής και πολέμιος του Χριστιανισμού!! Δεν χάνει χρόνο, είναι σχεδόν πάντα παρών και έχει επί παντός θέματος που αφορά το φόρουμ αυτό, γνώμη και άποψη και πάντα η δική του είναι η σωστή!!

Απαιτεί στοιχεία και συγκεκριμένες απαντήσεις τη στιγμή που ο ίδιος προσφέρει τη σιγουριά της γενικότητας και το αυταπόδεικτο του απείρου και του αυθύπαρκτου.

Αρέσκεται να μιλά με μια ξύλινη γλώσσα και να επιχειρηματολογεί με το άχρονο και το αέναο. Ξέρει και γνωρίζει καλά πως οι πιο πολλοί από τους συνοδοιπόρους του εν λόγω φόρουμ, δεν κατέχουν όπως αυτός τα φιλοσοφικά "κατατόπια" οπότε και κάνει χρήση άφθονη του εν λόγω μέσου. Πέφτει όμως και καμιά φορά σε κάποιον που κάτι γνωρίζει οπότε, βρίσκει το μάστορά του, όπως λέμε και στην καθομιλουμένη. Το γενικό και το συγκεχυμένο τον προστατεύει και του προσφέρει πάντα ή σχεδόν πάντα οδό διαφυγής.

Ο αγαπητός Σβάμπε, διάβασε και ίσως αποστήθισε και τα ιερά κείμενα του Χριστιανισμού, όχι για να καταλάβει τον πλούτο που ενδεχομένως να εμπεριέχουν, αλλά για να τα χρησιμοποιήσει ως όπλα στο αδιαμφισβήτητο έργο του. Δεν διστάζει δε να κόβει και να ράβει εδάφια κατά βούληση, από διάφορα συγγράματα, έτσι ώστε να στηρίζει τα επιχειρήματά του.

Χειρίζεται με απόλυτη επιτυχία όρους (που δεν είναι δικοί του, ούτως ή άλλως) τρομερής γεγικότητας και ασάφειας, όπως: το "απόλυτο", το "άπειρο" , το "αυθύπαρκτο", το "άχρονο", το "αέναο", την "Απειρη ουσία του Σύμπατος" ......... και "απαιτεί" από τον συνομιλητή του να τους δεχτεί ως τεκμήρια στο πλαίσιο των απαντήσεών του.

Προσποιείται ότι απεχθάνεται τη μισαλοδοξία αλλά είναι φανατικός οπαδός της, μικρό παράδειγμα οι ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ της ορθοφροσύνης όπως τις ονομάζει ο ίδιος. Δεν είναι τίποτα άλλο παρά η έκφραση του μίσους του προς τον Χριστιανισμό και σε κάθε τι που προσπαθεί να κάνει πιο ανθρώπινο και πιο κατανοητό το θείο.
Είπαμε, το Θείο πρέπει να είναι "απόλυτο", "άπειρο", "αέναο" ....... ΑΠΟΜΑΚΡΟ!!

Φορτώνει κάθε τι κακό που συνέβει στην ανθρωπότητα, στο Χριτιανισμό. Φτάνει ως και στο σημείο της αφέλειας να υποστηρίζει ότι όλοι οι πόλεμοι κυριάρχησης και απόκτησης πλούτου είναι αποτέλεσμα των θρησκευτικών φανατισμών και δεν χάνει ευκαιρία να εμπλέξει και τον χριστιανισμό όποτε του δοθεί η ευκαιρία.

Δεν έχασε την ευκαιρία και έίχε έτοιμη την απάντηση στην αναφορά του φίλου ΟΡΦΕΑ7, σχετικά με το θαύμα που συνέβη στο φίλο του και σώθηκε η ζωή του με την παρέμβαση κάποιου Αγίου, και χωρίς να τον ρωτήσει καν, όπως ορίζει το τυπικό τουλάχιστον , να του πει κάποια στοιχεία αυτού του συμβάντος, βγάζει το όπλο και πυροβολεί!!!!

Ξετυλίγει τη γνωστή καραμέλα περί του ότι λίγα γνωρίζουμε για τη φύση και τη μαγεία της, για τα ακόμη ελάχιστα που γνωρίζουμε για τις ικανότητες του ανθρώπου αλλά και για την ευγεργετική δράση της αυθυποβολής πίστης, μπλα, μπλα, μπλα, .......... και ενώ εδώ ΟΜΟΛΟΓΕΙ ξεκάθαρα τις λιγοστές ΤΟΥ γνώσεις για τον άνθρωπο, αξιώνει να εκφέρει γνώμη περί του ΘΕΙΟΥ, και το χειρότερο, πιστεύει πως είναι και η μόνη σωστή και αληθής!!!!!!!!

Δεν διστάζει ο αθεόφοβος, προς επικύρωση των ασυναρτησιών που λέει, να αναφέρει και Άγιους Πατέρες της εκκλησίας μας έτσι για φανεί λίγο πιο σοβαροφανής η απάντησή του.

Στην προσπάθειά του να νουθετήσει τον ΟΡΦΕΑ7
Βάζει όλους τους θρησκευόμενους και ιδιαίτρα τους Χριστιανούς σε ένα τσουβάλι και τους ποδοπατά! Ενώ όταν μιλά για τους αρχαίους έλληνες λέει πως αυτοί εφάρμοζαν το σεβασμό στις τοπικές παραδόσεις άλλων λαών.
Θα με κάνει να εκφραστώ κατά τέτοιο τρόπο που ίσως φανεί ότι στρέφομαι κατά των αρχαίων ελλήνων, πράγμα που κάθε άλλο παρά πιστεύω μου είναι.
Λέει λοιπόν, ο στοργικός Σβάμπε:
"Μίλησες για τους αρχαίους Έλληνες. Μα, αυτό δεν εφάρμοζαν? Τον σεβασμό στις τοπικές παραδόσεις άλλων λαών. Αυτό έκανε ο Αλέξανδρος όταν έφθασε στην Ασία. Δεν το έκανε διότι «αναγνώρισε» τον σωστό θεό, αλλά διότι αντιλαμβάνονταν την άποψη τους για το Άγνωστο Θείο."

Για ποιον σεβασμό να μιλά εδώ άραγε; για το σεβασμό που καθόριζε η Σάρισα, το σπαθί και η φωτιά;;;;;;;;;;;;;;;;
Για πέστα αυτά στους λαούς απ'όπου πέρασε ο φίλος μας ο Αλέξανδρος και θα δούμε τι θα σου πουν!!!!!!!!!!!!!!!

Και τελειώνοντας το μήνυμά του ο Σβάμπε γράφει
"Αυτό δεν είναι κακό, και πάντοτε μπορείς να κρατάς τις προσωπικές σου απόψεις. Κακό είναι να θεωρείς ότι είσαι «αυθεντία» και ότι κατέχεις, ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, την αλήθεια, και όλοι οι άλλοι βρίσκονται σε..πλάνη! "

Αναρωτιέμαι άραγε αν αυτή την ομολογία και πολύ σωστή εξακρίβωση, να την απήυθυνε ποτέ στον εαυτό του;;;;;;;;;;;;;;;;

Για να κλείσω το μακροσκελές μήνυμα μου εδώ, θα ήθελα να απευθυνθώ στον ΟΦΡΕΑ7:

Φίλε μου δεν διάλεξες καλό δάσκαλο!!!!
Είχες την ευτυχία να γεννηθείς χριστιανός ορθόδοξος και δεν σε εξανάγκασε κανείς. Αν υπάρχουν κάποια πράγματα που σου φαίνονται παραμύθια ή που δεν σε γεμίζουν στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό δεν έχεις παρά να ψάξεις, να ερευνήσεις, η ηλικία σου πλέον πιστεύω πως σου το επιτρέπει τώρα. Το λέω αυτό διότι όταν είμαστε μικροί πολλά πράγματα μας τα επιβάλουν (βλέπεις λοιπόν όχι μόνο σε εσένα) έστω και αν δεν τα καταλαβαίνουμε ή αισθανόμαστε. Χρέος σου λοιπόν είναι τώρα, αν υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία αμφιβάλεις, να ψάξεις και να είσαι σίγουρος πως θα βρεις την απάντηση που ζητάς.

Η θρησκεία μας δεν αρνείται ούτε απαξιώνει το αθάνατο αρχαίο ελληνικό πνεύμα (όπως ματαίως προσπαθούν να μας πείσουν πολλοί αρχαιολάτρεις).
Αντιθέτως, βασίζεται σε πολλούς κοινούς κανόνες και αξίες, φτάνει να ψάξεις και να θες να τα δεις.
Υπάρχουν πολλά συγγράμματα από ανθρώπους που στο πέρασμα αυτών των 2000 ετών έκαναν μοναδικό σκοπό της ζωής τους την αναζήτηση και την έρευνα στους κόλπους του Χριστιανισμού. Αποτέλεσμα λοιπόν ήταν να μας αφήσουν μια πλούσια και μοναδική κληρονομιά.
Το αρχαίο ελληνικό πνεύμα δεν πέθανε το έτος 0 όπως πολλοί νεοέλληνες προσπαθούν να μας πείσουν.

Το ελάχιστο που μπορώ να κάνω, και με βάση τα θέματα που έθιξες στην αρχή του πρώτου μηνύματός σου, είναι να σου προτείνω συγγράμματα ενός εξαίσιου λόγιου, πραγματικό φίλο του λόγου και της Σοφίας: τον ακόμη και σήμερα εν ζωή ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ ΚΑΙ ΟΣΙΟΥ ΒΛΑΣΙΟΥ, ΙΕΡΟΘΕΟ (βιβλία του υπάρχουν συνήθως σε θρησκευτικά βιβλιοπωλεία).
Επέτρεψέ μου λοιπόν, μεταξύ των άλλων συγγραμμάτων που τυχόν να έχεις διαβάσει ή διαβάζεις, να σου προτείνω και Τον ανωτέρω ελπίζοντας ότι θα μπορέσει να σου λύσει, αν όχι όλες, κάποιες από τις απορίες σου.

Ο άνθρωπος δεν πρέπει να φοβάται και να ντρέπεται για την αμάθειά του (και πρώτος εγώ). Θα πρεπει να φοβάται την ημιμάθεια διότι αυτή μπορεί να τον οδηγήσει σε σκοτεινά μονοπάτια!!!!

Εύχομαι ο καλός Θεός, στου οποίου και το όνομα βαπτίσθηκες φίλε ΟΡΦΕΑ7, να σε φωτίζει και να σε προφυλάσσει!!!

Ψηλός.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 03:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader
quote:

Τίνω να καταλήξω πως ο μεγάλος Νίτσε είχε δίκιο όταν έγραφε ''Δεν υπήρξε παρα μόνο ένας αληθινός χριστιανός, και αυτός πέθανε πάνω στο σταυρό...''

Αν αυτό θέλεις να πιστεύεις δικαίωμά σου.

Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος (είχα αυτή την εντύπωση, δεν ξέρω όμως αν έκανα λάθος) και αν όχι τι πιστεύεις τελικά?

Ξέρεις έχω συνδέσει την πατρίδα με την ορθοδοξία και με όλο το σεβασμό, μου είναι αδύνατο να καταλάβω πώς εσύ που φαίνεται να εκτιμάς και να αγαπάς την πατρίδα σου όσο και εγώ, δεν πιστεύει στο Θεό.


Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 03:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατη akk, δεν πισετύω σε Ορθοδοξίες, Καθολικισμούς, Προτεσταντισμούς και γενικώς όλους αυτούς που έκαναν το χριστιανισμό να μοιάζει έτσι, που ο Χριστός δεν θα τον αναγνώριζε.
Ο ίδιος ο Χριστός τώρα και κατ'επέκτασιν ο αληθινός χριστιανισμός είναι κάτι το τελείως διαφορετικό απ'αυτό που μας πλασάρουν στις μέρες μας, και όποιος έχει μελετήσει τη γραφή το γνωρίζει. Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα, αν και το κύρηγμα του Χριστού μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά γενικά το αγαπάω το ζήτημα και το ψάχνω. Και, σίγουρα, δεν είμαι άθεος...
Την Πατρίδα μου την υπεραγαπάω, και μάλιστα είμαι απο τους λίγους δηλωμένους εθνικιστές μέσα στο forum και υπερήφανος για την ιδιότητα μου αυτή. Μην ταυτίζεις την Πατρίδα με τη θρησκεία. Δηλαδή, οι πρόγονοι μας που πιστεύαν στο δωδεκάθεο τι ήταν? Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος που ήταν μουσουλμάνος δεν ήταν έλληνας?
Η τάυτιση Πατρίδας- Θρησκείας( και ειδικά Ελλάδας-Ορθοδοξίας...) είναι κάτι που συμφέρει πάρα πολύ συγκεκριμένους κύκλους, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στην ιστορική αλήθεια. Αν θέλεις το συζητάμε το ζήτημα.
Αυτά για σήμερα...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 03:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Invader
quote:

Την Πατρίδα μου την υπεραγαπάω, και μάλιστα είμαι απο τους λίγους δηλωμένους εθνικιστές μέσα στο forum και υπερήφανος για την ιδιότητα μου αυτή.

Φίλε invader, ένας απο τους λόγους (για να μην πώ ο κυριότερος) που σέβομαι αυτά που λες και πιστεύω ότι στα περι πατρίδος θέματα έχουμε τις ίδιες απόψεις είναι το γεγονός ότι και έγώ είμαι δηλωμένη εθνικιστής και δεν φοβάμαι ούτε έχω λόγο να το κρύψω. Η πατρίδα για μένα είναι ότι πιο πολύτιμο έχω (μαζί με τη πίστη μου στο Θεό) και θα έφτανα ακόμα και στο θάνατο αν χρειαζόταν για να την υπερασπιστω με ότι έχω και δεν έχω.

Κάποιες φορές μου είναι δύσκολο να εκφράσω αυτά που νιώθω με λόγια και να δώσω στον άλλο να καταλάβει τι ακριβώς εννοώ, δεν έχω αυτό που λέμε ευφράδεια λόγου, και πιστεύω κάπου δεν γίνομαι κατανοητή.

Όσο αφορά τα πιστεύω μου για την Ορθοδοξία, είναι κάτι που τα νιώθω και τα καταλαβαίνω με το συναίσθημα. Και αφού αισθάνομαι καλά και όμορφα, ένας λόγος παραπάνω να υποστηρίζω την πίστη μου.

Φιλικά,
akk


"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 11:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
akk:
«Θέλεις να πεις ότι οι άνθρωποι που έχουν την ίδια άποψη με σένα και δεν πιστεύουν σε καμια θρησκεία είναι όλοι καλοί? ΔΕΝ το πιστεύω.»

Δεν είπα αυτό! Καλά, για πόσο χαζό περνάς τον συνομιλητή σου τελικά?

Είπα ότι όλοι είναι στον τύπο «χριστιανοί». Κατά τα άλλα είναι…ότι θες!!

akk:
«Αυτή είναι η γνώμη σου. Κατ' εμένα δεν ισχύουν.»

Η γνώμη σου και η γνώμη μου δεν μετράνε όμως όταν καλούμαστε να κρίνουμε μια θρησκεία, ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΙΔΙΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Και ο χριστιανισμός θέλει πιστούς και αναχωρητές της ζωής, αλλά όχι πατριώτες. Εάν έχεις κανένα ΓΡΑΠΤΟ στοιχείο ορίστε να το δούμε.

akk:
«Όλοι αυτοί που λες δεν υπηρέτησαν τη θρησκεία τους, αλλά το προσωπικό τους συμφέρον. Η θρησκεία δεν έπαιξε κανένα ρόλο σε αυτό.»

Λάθος κάνεις αγαπητή!

Γιατί υπηρέτησαν το συμφέρον «αυτοί» και υπηρέτησε δηλαδή την θρησκεία, και όχι το σπίτι του και την οικογένεια του ο Κύπριος που ανέφερες? ΤΙ τους διαφοροποιεί δηλαδή, πέραν του ότι είσαστε πατριώτες?

ΟΛΟΙ σε τελική ανάλυση υπηρετούνε κάποιο συμφέρον. ΟΛΟΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 11:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν

quote:

Ε δεν μπορώ να μην εμπέμβω βλέποντας το φίλο μου Σβάμπε να θέλει να σώσει ακόμη έναν "πλανεμένο μισαλόδοξο" Χριστιανό!!

Εγώ είμαι αυτός;

Φίλε μου ψηλέ με παρεξήγησες. Πιστεύεις ότι έχω ανάγκη από δάσκαλο; Πιστεύεις ότι δεν είμαι ικανός για να σκευτώ και να φιλτράρω ότι πληροφορία θέλω για μένα;

Το έχω δει χιλιάδες φορές, ότι όταν κάποιοι δεν μπορούν να απαντήσουν με επιχειρήματα αρχίζουν την επίθεση. Ο φίλος schwabe μέχρι τώρα έδειξε ότι ξέρει 5 πραγματα πάνω στο θέμα αλλά και φαίνεται να σέβεται τον συνομιλητή του. Πίστεψέ με έχω διαβάσει χιλιάδες χριστιανικά βιβλία και συμφωνώ ότι πολλά από αυτά αναφέρουν απλά και σωστά πράγματα. Να είμαστε καλοί συνετοί, να αγαπάμε τον συνάνθρωπο να σεβόμαστε τον άλλο κλπ. Μερικά από αυτά όμως φτάνουν σε σημείο υπερβολής. Όταν για παράδειγμα βαφτίζουν όλους τους ροκάδες σατανιστές όλους τους αρχαίους σατανάδες κλπ.

Γνώρισα πολύ καλά τον χριστιανισμό από όλες τις πλευρές. Εκκλησία, κατηχητικά, χριστιανικές κατασκηνώσεις(μέχρι και ομαδάρχης έγινα). Πιστεύεις ότι είναι όλα καλά και όμορφα πάνω στην θρησκεία μας; Ο ΧΡΙΣΤΟΣ καλά τα είπε. Εμείς τι κάνουμε, οι ιεράρχες τι κάνουν. Κατάλαβα ότι όπου μπαίνει η εξουσία μαζί της έρχεται και η βρωμιά. Όσο πιο απλός ο παππάς της ενορίας τόσο καλύτερος. όσο ανεβαίνει το αξίωμα πιο πολλές οι πιθανότητες να βρωμίσει.

Τελευταία φωτεινή εξαίρεση στην πόλη μου ο πρώην μητροπολήτης Σερρών που έκανε μεγάλο έργο με δικά του χρήματα. Πολιτιστικά ιδρύματα, βιβλιοθήκες, συσίτια κλπ.

Τέλος φίλε μου ψηλέ εσύ ήσουν αυτός που έτρεξες να μαζέψεις αυτόν που νόμιζες ότι φεύγει από τους κόλπυς του -ισμού.

Ας σεβόμαστε τους συνομιλητές μας και ας προσπαθήσουμε να κάνουμε μία σοβαρή συζήτηση.

ΚΑι κάτι τελευταίο ο Μεγας Αλέξανδρος μπορεί να έκανε επεκτατικό πόλεμο αλλά τουλάχιστον δεν προσπάθησε να τους αλλάξει το θεό τους σε αντίθεση με τους βυζαντινούς, τους τούρκους, τους σταυρωφόρους, τους ιεραπόστολούς, και ένα σωρό άλλους που πίστευαν βαθειά σε ένα ισμό.

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 12:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Ε δεν μπορώ να μην εμπέμβω βλέποντας το φίλο μου Σβάμπε να θέλει να σώσει ακόμη έναν "πλανεμένο μισαλόδοξο" Χριστιανό!!»

Χαίρομαι κατ’αρχάς που παραμένεις στην παρέα μας, και είμαι σίγουρος ότι η ένταση και η αντίθετη γνώμη, όπως και να εκφραστεί, μόνο κάτι το γόνιμο θα φέρει.

Έστω και υπό μορφή……..«άμεσης επέμβασης»!!

Ψηλός:
«Ποιόν θέλεις να κοροϊδέψεις;»

Πολλές φορές μου αποδίδουνε ιδιότητες που, πίστεψε με, ούτε τις διακρίνω αλλά ούτε και τις επιδιώκω. Πάντως, εάν ήθελα συνειδητά να «κοροϊδέψω» τους συνομιλητές του forum τότε θα διάλεγα μια..λιγότερο ειλικρινή στάση.

Η το δέχεσαι ή όχι, σκέφτομαι και γράφω ως στάση ζωής. Τίποτα άλλο.

Ψηλός:
«Κύριοι ο αγαπητός Σβάμπε, είναι δηλωμένος αρνητής και πολέμιος του Χριστιανισμού!!»

Να τα λες όπως τα τοποθετώ τουλάχιστον.

Δεν με αφορά η πίστη του καθενός, αλλά μάχομαι, αν θέλεις, τις μισαλλόδοξες εσχατολογικές ακρότητες του σχολαστικισμού. Η πίστη είναι ένα ποίημα αγαπητέ και όχι μια ιστορία τρόμου, αναμονής για τιμωρία ή θανατολαγνεία για την τσουλήθρα του «άλλου κόσμου».

Κατάλαβες τώρα σε τι είμαι «δηλωμένος αρνητής»?

Ψηλός:
«Αρέσκεται να μιλά με μια ξύλινη γλώσσα και να επιχειρηματολογεί με το άχρονο και το αέναο.»

Έχω επαναλάβει, ότι όπως εσύ και όλοι μας, διαβάζω διάφορους συγγραφείς. Τα φιλοσοφικά κατηγορήματα που αναφέρεις ως «ξύλινη γλώσσα» ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ, αλλά βάσεις επάνω στις οποίες πατώ. Βάσεις φιλοσόφων που αναφέρω.

Ψηλός:
«Πέφτει όμως και καμιά φορά σε κάποιον που κάτι γνωρίζει οπότε, βρίσκει το μάστορά του, όπως λέμε και στην καθομιλουμένη.»

Είναι προτιμότερη η συζήτηση με «μάστορες» παρά με αδαείς. Αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Όμως, σε αυτό το forum ούτε το ρόλο του επαΐων διεκδικώ ούτε και υπάρχουνε αδαείς.

Υπερασπίζομαι την άποψη μου και τίποτα περισσότερο. Ούτε πόρτες κλείνω αλλά ούτε και παραδίδομαι στα χέρια αυτόκλητων σωτήρων.


Ψηλός:
«Δεν διστάζει δε να κόβει και να ράβει εδάφια κατά βούληση, από διάφορα συγγράματα, έτσι ώστε να στηρίζει τα επιχειρήματά του.»

Εδώ μάλλον εκφράζεις κάποια εμπάθεια φίλτατε. Εάν έχεις τέτοια παραδείγματα, ΟΡΙΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΚΘΕΣΕΙΣ! Ειδάλλως, μάλλον σαν συκοφαντία μου ακούγεται…..

Ψηλός:
«Χειρίζεται με απόλυτη επιτυχία όρους (που δεν είναι δικοί του, ούτως ή άλλως) τρομερής γεγικότητας και ασάφειας….και "απαιτεί" από τον συνομιλητή του να τους δεχτεί ως τεκμήρια στο πλαίσιο των απαντήσεών του.»

Και πάλι ΛΑΘΟΣ!

Είπα ότι οι όροι που δεν σου αρέσουνε ή δεν καταλαβαίνεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ! Έλεος!

Κατά τα άλλα, έχεις την άποψη ότι η Αγία Τριάδα που συνάμα είναι….μονάδα (!) μπορεί να ερμηνευτεί με κάποια λογική βάση? Και εσύ φίλτατε, ότι σου έδωσαν ως απάντηση/δικαιολογία λες ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Η μήπως μπορείς να μας εξηγήσεις Τι εστί «άλλος κόσμος» ή «βασίλειο του Θεού»?

Τόσο αμετροέπεια πια δεν χρειάζεται.

Ψηλός:
«είναι τίποτα άλλο παρά η έκφραση του μίσους του προς τον Χριστιανισμό και σε κάθε τι που προσπαθεί να κάνει πιο ανθρώπινο και πιο κατανοητό το θείο.»

Οι ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ είναι δέκα προτροπές για αποτίναξη της Ιουδαϊκής δεισιδαιμονίας που θεωρείς ως πνευματική ανάταση φίλτατε. Λυπάμαι, αλλά μόνο αηδία προκαλούνε σε κάθε σκεπτόμενο άνθρωπο, σε κάθε έναν που θεωρεί τον εαυτό του εν δυνάμει κοσμοπολίτη αυτού του ατελή κόσμου.

Αλλά βλέπεις, οι χριστιανοί ΔΕΝ ΖΟΥΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ αλλά ζούνε για το «θα» και το «μετά», θεωρώντας απλά όσους δεν ταυτίζονται άπιστους και θύραθεν εν σοφία βρισκόμενους!

Ψηλός:
«αξιώνει να εκφέρει γνώμη περί του ΘΕΙΟΥ, και το χειρότερο, πιστεύει πως είναι και η μόνη σωστή και αληθής!!!!!!!!»

Πριν μου μιλήσεις για «θαύματα» και θαυματοποιούς θα πρέπει να μας εξηγήσεις το ΓΙΑΤΙ οι «Άγιοι» τελικά δεν γιατρεύονται από τα «θαύματα» και τις δακρύβρεχτες εικόνες, αλλά από….απλά νοσοκομεία. Καμία εξήγηση?

Ψηλός:
«Δεν διστάζει ο αθεόφοβος..»

Εδώ έχεις δίκαιο. Όντως Αθεόφοβος, καθώς θεωρώ τον φόβο που υποθάλπτει η θρησκεία ως μέγιστη μαγγανεία. Αυτό που οφείλουμε να έχουμε είναι ΘΕΟΦΙΛΙΑ και όχι την πελατειακή θεοφοβία!

Ψηλός:
«Για ποιον σεβασμό να μιλά εδώ άραγε; για το σεβασμό που καθόριζε η Σάρισα, το σπαθί και η φωτιά;;;;;;;;;;;;;»

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει αγαπητέ εντελώς τα πράγματα!

Άλλο ο ΠΟΛΕΜΟΣ, κάτι που ποτέ δεν θα λείψει, και μην ξεχνάς ότι πρώτος και βασικός υποστηρικτής του πολέμου υπήρξε ο βιβλικός Θεός που ασπάζεσαι, και ΑΛΛΟ Η ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΝΟΧΗ!!

Και Εγώ μίλησα ΓΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΝΟΧΗ! Κάτι που καταπάτησε και καταπατά το δόγμα σου φίλτατε. Δεν σου αρέσει αλλά εδώ θα ακούς αλήθειες και όχι…χτενίσματα!

Ψηλός:
«Είχες την ευτυχία να γεννηθείς χριστιανός ορθόδοξος και δεν σε εξανάγκασε κανείς.»

Χαίρομαι που δίδεις την ευκαιρία σε έναν Έλληνα Μουσουλμάνο να γνωρίζει από πρώτο χέρι ότι…..είναι μέγιστη δυστυχία να μην γεννηθείς Χριστιανός!!

Χαίρομαι που ταυτίζεις το βούτηγμα στο τσουκάλι των βρεφών ως….ευτυχία για την ανθρωπότητα!

Θέλεις άραγε και άλλες αναφορές για να κατανοήσεις ΤΙ ΕΣΤΙ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 12:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα φίλτατε Ψηλέ,

Είναι ΕΠΟΜΕΝΟ να υπάρχει ΤΟ ΧΑΟΣ μεταξύ των δύο αντιλήψεων περί του Θείου, και τζάμπα μην χολώνεσαι.

Οι «σκεπτικιστές», εκεί εντάσσω την αφεντιά μου, προσπαθούνε απλά να αποδείξουνε την διαφορετικότητα που αναδύει η περιχαρακωμένη αυστηρότητα της συνείδησης του ιουδαιοχριστιανισμού σε σύγκριση με τον αυθορμητισμό της συνείδησης του Ελληνισμού. Και από αυτό το σημείο εκκίνησης δεν θα πρέπει να λιγοψυχήσουμε ένεκα κάποιας αφηρημένης εξωκόσμιας «δοτής αλήθειας» και των τυπολατρικών «παραδόσεων».

Οι υπεραπλουστεύσεις που εκπορεύονται από την ιουδαϊκή μήτρα, αφήνουνε στην άκρη ΖΩΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ, όπως η ιστορία του και οι διδακτικοί μύθοι. Αντί της ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ και της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, υπεραπλουστεύονται όλα, προτρέποντας σε φυγή από τα ανθρώπινα δεινά μέσω των «εξ αποκαλύψεως» προφητειών.

Είναι προφανές ότι απόρροια αυτής της ασυμβατότητας είναι Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ στη συνειδητή παράδοση του Εγώ μας, και η συνέχιση της αδιέξοδης συνήθειας ενός ΜΟΝΟΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΝΟΥ που μαντρώνει την ενότητα της κοσμοαντίληψης του με ενοχικές κατασκευές και νουθεσίες αυτοβελτίωσης.

Επομένως, ο προορισμός μας θα πρέπει να είναι η ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ. Και αυτό δεν κατάφερε να το επιτύχει ο Έλληνας τουλάχιστον τα τελευταία 1700 χρόνια από την εγκατάσταση του Ρωμαϊκού καισαροπαπισμού. Πες το και «χριστιανισμό» αν θέλεις, το «μήνυμα» είναι το ίδιο.

Κάπως έτσι μπορούμε να καταλάβουμε καλύτερα και την έννοια της «στυγνής λογικής» που τόσο πια ενοχλεί….

Και ο νοών νοείτω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 12:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.... Φίλε ΟΡΦΕΑ7 συγχώρα με, αλλά αυτός ο χαρακτηρισμός είναι ο χαρακτηρισμός που αποδίδει ο Σβαμπε στους Χριστιανούς.

Εγώ δεν πιστεύω διόλου ότι είσαι πλανεμένος ούτε και μισαλόδοξος.

Όσον αφορά το αν έχεις ανάγκη ή όχι από δάσκαλο, αυτό συζητιέται, όχι μόνο για σένα αλλά για όλους μας!! Το να πιστεύουμε πως γνωρίζουμε τα πάντα ή πως σε όλα μπορούμε, από μόνοι μας, να δώσουμε μια εξήγηση, είναι ουτοπία.

Πολλές φορές η λέξη δάσκαλος πρακαλεί την αντίδρασή μας, οπότε εγώ θα προτιμούσα τη λέξη, αν θες, ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ στις πνευματικές μας αναζητήσεις.

Γιατί νομίζεις ότι κάνω επίθεση στο Σβαμπε; Δεν μπορώ μήπως να αμφισβητήσω τα λεγόμενά του;;;
Αυτός τι κάνει έως τώρα σε ότι έχει σχέση με το Χριστιανισμό;;;;

Ανέφερέ μου κάποιο σημείο του μυνήματος που κατά τη γνώμη σου του κάνω επίθεση;;;

Όσον αφορά τον ανθρώπινο παραλογισμό που λες ότι βρίσκεις στη θρησκεία μας, κανείς δεν το αρνείται ότι υπάρχουν τέτοια φαινόμενα. Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά για να τονίζουν την ατέλεια και το πεπερασμένο του ανθρώπινου εγωκεντρισμού, άσχετα βέβαια αν ανήκει ή όχι σε κάποια θρησκεία!!

quote:
Γνώρισα πολύ καλά τον χριστιανισμό από όλες τις πλευρές. Εκκλησία, κατηχητικά, χριστιανικές κατασκηνώσεις(μέχρι και ομαδάρχης έγινα). Πιστεύεις ότι είναι όλα καλά και όμορφα πάνω στην θρησκεία μας; Ο ΧΡΙΣΤΟΣ καλά τα είπε. Εμείς τι κάνουμε, οι ιεράρχες τι κάνουν. Κατάλαβα ότι όπου μπαίνει η εξουσία μαζί της έρχεται και η βρωμιά. Όσο πιο απλός ο παππάς της ενορίας τόσο καλύτερος. όσο ανεβαίνει το αξίωμα πιο πολλές οι πιθανότητες να βρωμίσει.

Τελευταία φωτεινή εξαίρεση στην πόλη μου ο πρώην μητροπολήτης Σερρών που έκανε μεγάλο έργο με δικά του χρήματα. Πολιτιστικά ιδρύματα, βιβλιοθήκες, συσίτια κλπ.


Εγώ προσπαθώ εδώ και αρκετά χρόνια να τον γνωρίσω και συνεχώς καταλαβαίνω ότι είναι αστείρευτος και υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει ακόμη να μάθω, να γνωρίσω!!!
Μη ξεχνάς, ότι ο Θεός μας αποκαλύπτεται, δεν ανακαλύπτεται με την πεπερασμένη λογική μας!! (Δεν λέω περισσότερα γιατί κινδυνεύω να κατηγορηθώ ότι σου κάνω κατήχηση).
Για τα περί εξουσίας που αναφέρεις, συμφωνώ μαζί σου. Αυτό προσπαθώ να πω με τόσα μυνήματά μου, και σχετικά με τα αίτια που προξένησαν τους τόσους πολέμους, η ΔΙΨΑ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ!!!
Φαντάσου τα πόσα κακά προκάλεσε, δεν είναι ικανή να διαστρεβώσει δύο ή τρεις ανθρώπους, άσχετα αν ανήκουν στον κλήρο;;;
Βλέπεις όμως (με το παράδειγμα του Μητροπολήτη της περιοχής σου) πως υπάρχουν και φωτισμένοι και συνεπείς στο έργο τους άνθρωποι;;;

Πιστεύεις πως η φυγή ή το "μάτρωμα" σε άλλο μαντρί θα μπορούσε να δώσει λύσεις στις αναζητήσεις σου;;;

Τι έκανε ο Μέγας Άλέξανδρος;;;;; Τι δουλειά είχε σε εκείνα τα μέρη, να τους μοιράσει καραμέλες ;;;
Μα καλά, τότε τι τα ήθελε τα όπλα;;;

Δηλαδή θες να πεις πως και οι αμερικάνοι το ίδιο πράγμα έκαναν και στη Γιουγκοσλαβία, στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ, και σχεδιάζουν να κάνουν και στη Συρία στο Ιράν;;;
Καλέ μου φίλε, όταν θες να προσφέρεις και να βοηθήσεις έναν άνθρωπο, ένα λαό, πας στον τόπο του ειρηνικά, όχι δια πυρός και σιδήρου!!!

Και όποιος χρησιμοποιεί τέτοια μέσα, όπως και να θέλει να χαρακτηριστεί ή και όποιο πρόσχημα η δικαιολογία να χρησιμοποιήσει, δεν είναι παρά ένας ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ!!

Αυτά προς το παρόν.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 13:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα διαφωνήσω ώς προς το εγκληματίας για τον Μέγιστο των Ελλήνων. Και οι λαοί της Ασίας έκαναν επεκτατικούς πολέμους. ας πούμε ότι ο Μέγας αλέξανδρος τους έδιωξε μία και καλή. Μην ξεχνάς ότι από όπου και αν πέρασε τα μέρη εκίνα αρχισαν να ευημερούν.

Το θέμα Μέγας Αλέξανδρος όμως είναι μεγάλο και δεν έχω την κατάληλη γνώση να το αναπτύξω(αν και λυπάμαι γιαυτο).

Τώρα το προηγούμενο σου μήνυμα κάπως σν επιθεση κατά του schwabe μου φάνηκε. συγχώρα με αν κάνω λαθος. Μπορεί να μην καταλαβα καλα.

Δεν πιστευω ότι χρειαζομαι καποιο δασκαλο ή συνοδοιπόρο. Μεγαλος είμαι αρκετά για να διαβάζω να καταλαβαινω να απορίπτω να εγκρίνω να παραδεχομαι τα λαθη μου και να ρωτάω αν δεν καταλαβα κατι. Στο πανεπιστιμιο που είμαι (και κανει πολυ καλη δουλεια) δεν εχω δασκαλους. Μας ονομαζουν εμας τους φοιτητές intepented learners, δεν μας καθοθηγουν, ειμαστε ανεξαρτητοι για να διαλέξουμε τις πηγές μας για να μαθουμε. Γιατί να μην γίνεται το ίδιο και στην θρησκεία μας δηλαδή;

Μετά από τόσες ερευνες, τόση εξέλιξη στον πολιτισμό μας, πρέπει να κολήσουμε σε κάτι που γράφτηκε το 300 μχ και να το θεωρούμε ως απόλυτα σωστό; Μην ξεχνάτε ότι γράφτηκε από ανθρώπους και όλοι οι άνθρωποθι κάνουν λάθη.

Και αν κάνω κάποιο λάθος σε όλη αυτή την αναζήτηση του θείου δεν πειράζει από τα λάθη μαθαίνει ο άνθρωπος, και όπως είπε και ο ποιητής "... ψυχή που δεν αμάρτησε ποτέ της δεν αγιάζει! "

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 15:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
quote:

Τι έκανε ο Μέγας Άλέξανδρος;;;;; Τι δουλειά είχε σε εκείνα τα μέρη, να τους μοιράσει καραμέλες ;;;
Μα καλά, τότε τι τα ήθελε τα όπλα;;;

Δηλαδή θες να πεις πως και οι αμερικάνοι το ίδιο πράγμα έκαναν και στη Γιουγκοσλαβία, στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ, και σχεδιάζουν να κάνουν και στη Συρία στο Ιράν;;;
Καλέ μου φίλε, όταν θες να προσφέρεις και να βοηθήσεις έναν άνθρωπο, ένα λαό, πας στον τόπο του ειρηνικά, όχι δια πυρός και σιδήρου!!!



Η διάδοση του ελληνικού πολιτισμού και ο εκπολιτισμός αυτών των βάρβαρων δεν σημαίνουν για εσένα τίποτα? Η δημιουργία μιας ελληνικής πανίσχυρης αυτοκρατορίας, που κυβερνιόνταν με βάση τα τι αρχαιοελληνικά ιδεώδη συγκρίνεται με το αποτρόπαιο κατασκεύασμα της pax americana που προσπαθούν τώρα να επιβάλουν τα θρασύδειλα σκουλήκια του Μπούς?
Η λέξη ''θεία Δίκη για τις καταστροφές που είχαν προξενήσει οι Πέρσες στην πατρίδα μας σου λέει ίσως κάτι?
Πες μου, πότε προόδευσε η ανθρωπότητα χωρίς αγώνα? Πότε συντελέστηκε πρόοδος χωρίς πριν να πεθάνουν άνθρωποι για τα πιστεύω τους?
Επειδή βλέπω οτι η σύγκριση μεταξύ ΜΕΓΑΛΟΥ Αλεξάνδρου και αμερικανών είναι τώρα τελευταία πολύ προσφιλής σε κάτι ψευτοκουλτουριάρηδες ''διανοούμενους'' της αριστεράς αλλά και, δυστυχώς καμιά φορά και του χριστιανικού χώρου, για αυτό φίλτατε Ψηλέ σου λέω το εξής. Επειδή με το θρύλο του Μέγιστου των Ελλήνων ανατράφηκαν γενιές και γενιές ελλήνων και επειδή μιλάς για μια προσωπικότητα μπροστά στην οποία υποκλίθηκαν εκατοντάδες σπουδαίων ανθρώπων ανα τους αιώνες, καλά θα κάνεις να έχεις πάρα πολύ καλή τεκμηρίωση των απόψεων που έχεις για αυτόν, μεσα απο αρχαίες πηγές( you know Πλούταρχος? Αρριανός? Κούρτιος? Σίγουρα πάντως όχι Σιμόπουλος...) και με ατράνταχτα επιχειρήματα.
Και κάτι άλλο-Άσε τους χαρακτηρισμούς τύπου 'εγκληματίας'' γιατί υπάρχουν ακόμα άνθρωποι εδω που αγαπούν την πατρίδα τους και την Ιστορία της και προσβολές απέναντι της τις παίρνουν προσωπικά.
ΟΚ?

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 07/05/2005 15:35:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Cyprus
72 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 15:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:

Καλά, για πόσο χαζό περνάς τον συνομιλητή σου τελικά?

Δεν σε θεώρησα χαζό ή ανόητο ποτέ, το αντίθετο μάλιστα. Λυπάμε που το πήρες έτσι και απολογούμε.

quote:

Γιατί υπηρέτησαν το συμφέρον «αυτοί» και υπηρέτησε δηλαδή την θρησκεία, και όχι το σπίτι του και την οικογένεια του ο Κύπριος που ανέφερες? ΤΙ τους διαφοροποιεί δηλαδή, πέραν του ότι είσαστε πατριώτες?

ΟΛΟΙ σε τελική ανάλυση υπηρετούνε κάποιο συμφέρον. ΟΛΟΙ!


Ο Κύπριος υπηρέτησε, το σπίτι του την οικογένειά του την πατρίδα του, αλλά υπηρέτησε και την πίστη του. Η πίστη, του χάρησε δύναμη, ήθος, ώστε να καταφέρει να επιλέξει το θάνατο και όχι την προδοσία ή την δειλία.

Οι περισσότροι υπηρετούν κάποιο συμφέρον, οι λίγοι κάποιο σκοπό.

orfeas7

quote:

Μετά από τόσες ερευνες, τόση εξέλιξη στον πολιτισμό μας, πρέπει να κολήσουμε σε κάτι που γράφτηκε το 300 μχ και να το θεωρούμε ως απόλυτα σωστό; Μην ξεχνάτε ότι γράφτηκε από ανθρώπους και όλοι οι άνθρωποθι κάνουν λάθη.

Και εγώ αυτό πιστεύω, και από την στιγμή που μου αρέσει ο λόγος του Χριστού και θεωρώ σωστό το κήρυγμά του, τα κείμενα που είναι γραμμένα από ανθρώπους δεν θα με κάνουν να πιστέψω το αντίθετο.

Φιλικά,
akk

"Όμορφη και παράξενη πατρίδα, ωσάν αυτή που μου ‘λαχε δεν είδα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 22:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός:
«Φίλε ΟΡΦΕΑ7 συγχώρα με, αλλά αυτός ο χαρακτηρισμός είναι ο χαρακτηρισμός που αποδίδει ο Σβαμπε στους Χριστιανούς.»

Αναφέρομαι φίλτατε στους ΟΛΙΓΟΥΣ πιστούς, αυτούς που το παίζουνε «Υιοί του Ενός Θεού» και όχι στον απλό κοσμάκη, δηλαδή το 99%. Αναφέρομαι σε αυτούς που το παίζουνε «κάτοχοι της αλήθειας», θεωρώντας όλους τους άλλους πλανεμένους άπιστους (με άλλα λόγια αυτά που και εσύ πιστεύεις..), αναφέρομαι στους θεολάγνους και όχι στους εραστές της θεοφιλίας.

Ψηλός:
«Γιατί νομίζεις ότι κάνω επίθεση στο Σβαμπε; Δεν μπορώ μήπως να αμφισβητήσω τα λεγόμενά του;;;»

Αυτό και ελπίζω αγαπητέ, αυτό ακριβώς!

Ψηλός:
«Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτά για να τονίζουν την ατέλεια και το πεπερασμένο του ανθρώπινου εγωκεντρισμού, άσχετα βέβαια αν ανήκει ή όχι σε κάποια θρησκεία!!»

Με άλλα λόγια, η αποδοχή του ότι η τυφλή και άκριτη αποδοχή μιας δοτής «αλήθειας» αποτελεί…παραλογισμό. Εύγε!

Και τι δεν σοφίζεται η πολυμήχανη θρησκευτική πίστη για να της ανοίξει την πύλη της ψυχής η σκοπιά του λογικού! Δωροδοκίες, απειλές, θεατρικούς μύθους, θαύματα, σημεία και τέρατα.

Ψηλός:
«Μη ξεχνάς, ότι ο Θεός μας αποκαλύπτεται, δεν ανακαλύπτεται με την πεπερασμένη λογική μας!!»

Το πιο γλυκό χάπι του πιστού: τα όρια της λογικής!

Δεν είναι όμως έτσι αγαπητέ. Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ έτσι!

Κανείς δεν αρνείται τις ατέλειες της λογικής, στο στάδιο ετούτο της εξέλιξης που βρίσκεται ο άνθρωπος. Και όπως λέει και ο Benoist, η ανθρώπινη λογική δεν είναι παρά ένα πλέγμα με λίγο ή πολύ πυκνές θηλιές, ριγμένο πάνω στον κόσμο των φαινομένων, και που αποτελεί ένα σώμα μαζί τους, όταν αυτά είναι πυκνά και μεγάλα, αλλά που τα αφήνει να περνάνε και τα αγνοεί όταν είναι «λεπτότερα».

Παλαιότερα, οι μεσσιανιστές εσχατολάγνοι έθεταν την «πεπερασμένη λογική» τους σε άλλα πράγματα, όπως οι λοιμοί και οι φυσικές καταστροφές, την έκλειψη ηλίου ή μια μαζική μετανάστευση ακριδών, σήμερα την θέτουνε στα όρια της αναζήτησης όσων όρων και λειτουργιών δεν έχουνε ΑΚΟΜΗ ανακαλυφθεί από την επιστήμη.

Με άλλα λόγια, ενώ ουσιαστικά λιποτακτούνε από την λογική, επικαλούνται την επιστημονική επιχειρηματολογία για να «αποδείξουνε» ότι δεν έχουμε σχετικές απαντήσεις.

Αυτό όμως που δεν φρόντισαν ποτέ να απαντήσουνε είναι, ΠΟΘΕΝ Η ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ, ΓΙΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ, ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ?

Αλλά είπαμε, η άτιμη η…πεπερασμένη λογική……..

Ψηλός:
«Μα καλά, τότε τι τα ήθελε τα όπλα;;;»

Έχεις κολλήσει στα όπλα, αλλά αποφεύγεις επιμελώς να σχολιάσεις ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ!!

Γιατί φίλτατε? Γιατί δεν μας περιγράφεις την «ανεκτικότητα», τον «σεβασμό» που έδειξαν π.χ. οι Βυζαντινοί έναντι σε άλλες λατρείες του θείου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 23:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί απλά δεν έδειξαν καμία ανοχή και σεβασμό οι βυζαντινοί για τους Έλληνες. Όταν τους έσφαζαν για να αλλαξοπιστίσουν νόμιζαν ότι τους έκαναν καλό. ο μοναδικός που προσπάθησε να επαναφέρει το Ελλήνικό πνεύμα ονομάστικέ "Παραβάτης"(Ιουλιανός) και άλλοι σφάχτες ονομάστηκαν "Μεγας".

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 00:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχεις κολλήσει στα όπλα, αλλά αποφεύγεις επιμελώς να σχολιάσεις ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΝΟΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ!!

Ακριβώς. Και εδώ αποδυκνείεται περίτρανα το πρόβλημα λογικής που διακατέχει ορισμένους ''χριστιανούς'' Ορθόδοξους. Απο τη μια θαυμάζουν και τιμούν ως αγίους τον ''Μέγα'' Θεοδόσιο και τον Μέγα Κωσταντίνο, και απο την άλλη θεωρούν εγκληματία τον... Μέγα Αλέξανδρο.
Έλλειψη γνώσεων? Σε ένα μεγάλο ποσοστό...
Εθελοτυφλία? Εξίσου μεγάλο και σοβαρό πρόβλημα...
Διαζύγιο με τη λογική? Αυτό πια, τίνει να γίνει μάστιγα, τόσο μεταξύ ορισμένων ''χριστιανών'' όσο και ανάμεσα σε κάποια απολιφάδια της αριστεράς...

Φιλικά,
*πρώην KaizerΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 00:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρεται φιλοι μου εθνικιστες, και ευτυχως που ειστε και περηφανοι γι’αυτό! Invader πως αλλαξες το ψευδωνυμο (εκτος από εθνικιστης εισαι και ιμπεριαλιστης παναθεμα σε); Λοιπον, ας παμε στο ψητο! Πολύ ενδιαφερον θεμα! Αν και ως γνωστο τους απορριπτω και τους δυο (θεος διαβολος) ως ανυπαρκτους, μπορω να εξετασω το ζητημα από ένα διαφορετικο- ιδεολογικο πρισμα.Διαβολος= Εωσφορος=Προμηθεας. Ο 1ος ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ, ο μεταφορεας της γνωσης στον ανθρωπο που δεν το δεχεται ο δυναστης Θεος. Αυτόν τον οποιον οι <<καλοι>> χριστιανοι ονομασαν Αρχοντα του Σκοτους, αγνοωντας ότι στην πραγματικοτητα Αυτος είναι ο φωτοδοτης. Παντως, η αποψη ότι ο Θεος στην πραγματικοτητα είναι ο Διαβολος, και μας εχει παραπλανησει ομολογω ότι ουτε καν την ειχα σκεφτει ποτε( ισως να είναι και λιγακι παρατραβηγμενη).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 00:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που είσαι ρε Dr.Doom? Χρόνια και ζαμάνια... Μας έλειψε όλους ο ανορθολογιστικός τρόπος σκέψης σου καθώς και η αγάπη σου για τους αριστερούς ''βρυκόλακες'' και τα ορφανά τους Μάρξ... Τι έγινε? Πως και μας κάνεις την τιμή να απευθύνεις το λόγο σε εμάς, τα κακά εθνίκια?
Πάντως, για να είμαι ειλικρινής αγαπητέ, πράγματι εξεπλάγην απο τον τρόπο σκέψης σου! Ποτέ δεν είχα σκεφτεί πως το ίνδαλμα των αριστερών είναι ο Σατανάς! Και όμως, γιατί να μην το έχω σκεφτεί?
1) Ήταν ο ΠΡΩΤΟΣ που επαναστάτησε εναντίον αυτού του ιμπεριαλιστικού καπιταλόσκυλου που ακούει στο όνομα Θεός. Άρα, σαν πρώτος επαναστάτης που ήταν( κάτι σαν τον Λένιν η τον Τσε Γκεβάρα), αξίζει κάθε επαίνου και λατρείας.
2) Το σύνθημα ''εμπρός της γης οι κολασμένοι'' θα έπρεπε επίσης να με βάλει σε υποψίες. Ποτέ δεν σκέφτηκα πως αυτό το ''κολασμένοι'' θα είχε κυριολεκτική και κολακευτική για εσάς σημασία.
3) Το κόκκινο χρώμα που σας εκπροσωπεί προέρχεται απο το Αίμα, την λατρεία του οποίου χρησιμοποιούν κατα κόρον οι οπαδοί του Εωσφόρου.
4) Το δρεπάνι που έχετε σαν έμβλημα μαζί με το σφυρί είναι το κατ'εξοχήν εργαλείο του Χάρου, δηλαδή ενός συνεργάτη του Σατανά κατα τους χριστιανούς.

Γειά σου ρε Doom, κατάφερες να μας βγάλεις τον Μάρξ σατανιστή! Βραβείο νόμπελ αξίζεις αγορίνα μου...
Ε, ρε ξύλο που θέλετε όλοι για να στρώσετε χαρακτήρα! Καλά κάνουν και σας δέρνουν τα ΜΑΤ, και εγώ μαζί τους, γιατί απ'ότι φαίνεται η ανθρώπινη βλακεία, το πανίσχυρο και ακατανίκητο αυτό όπλο, μόνο έτσι μπορεί να αντιμετωπιστεί...

Άντε σύντροφοι, εμπρός στον αγώνα,!Doom, βουρ και τα φάγαμε τα...καπιταλόσκυλα!


Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 08/05/2005 00:59:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 11:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανερχόμενος στο θέμα, θα ήθελα να πω ότι σαφέστατα και υπάρχουνε ορισμένοι-λίγοι-εκφραστές της θρησκείας που είναι όντως ενάρετοι και κοινωνικοί άνθρωποι.

Δεν τα ισοπεδώνουμε όλα. Όμως, και εδώ πρέπει να σταθούμε, αυτοί οι ευγενείς χαρακτήρες θα προσέφεραν και υπό άλλη σκοπιά τις υπηρεσίες τους. Δεν απαιτείται για αυτό το έργο κάποιος «Θεός».

Υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικές θρησκείες, ή θρησκευτικές αιρέσεις, με εκατομμύρια φανατικούς πιστούς η κάθε μια. Πολλοί απ' αυτούς μαρτυρούν και προσωπικές επαφές ή εμπειρίες με τις θεότητες που υποστηρίζουν απορρίπτοντας όμως με μίσος όλους τους άλλους.

Για τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ «θαύματα» που επαίρεται π.χ. ο εβραιοχριστιανισμός, επαίρονται και άλλες πολλές κοσμοθεωρίες. Εάν ψάξει κανείς θα βρει ΟΣΑ «ΘΑΥΜΑΤΑ» ΘΕΛΕΙ.

Με την εξέλιξη της ιστορίας ο ρόλος των θεών μειώνεται. Αυτό γίνεται γιατί η ανθρώπινη γνώση και αντίληψη αντικαθιστά σιγά-σιγά τις θρησκευτικές τερατολογίες απλών φυσικών φαινομένων. Στο επίπεδο που έφτασε η επιστήμη οι θεϊκές δραστηριότητες περιορίζονται μόνο στα πράγματα που σήμερα δεν αντιλαμβανόμαστε ακόμη πολύ καλά. Δηλαδή, το υπόλοιπο που έμεινε από τους θεούς θα ελαττώνεται ακόμη περισσότερο καθώς η άγνοια θα αντικαθίσταται από τη γνώση που θα παρέχει η επιστήμη.

Θα ήταν παράλογο αν μπροστά στο ερώτημα ποιος δημιούργησε το σύμπαν δεχόμασταν τη θρησκευτική άποψη περί δημιουργού θεού. Και όμως, οι εκφραστές αυτού του σκοταδισμού θέλουνε να «διαπαιδαγωγούνε» τα ελληνόπουλα σε προσηλυτιστικές συγκεντρώσεις του δόγματος τους («κατηχητικά»).

Θα είχαμε τότε μεγαλύτερα και ατέλειωτα ερωτήματα όπως ποιος είναι ο δημιουργός του δημιουργού θεού κλπ. Η απάντηση ότι τάχα ο θεός υπήρχε πάντα δε λέει τίποτε απολύτως! Γιατί να μην είναι το σύμπαν που υπήρχε πάντα;

Διαπρεπείς επιστήμονες με πολύχρονες και πολύπλευρες μελέτες δηλώνουν ότι το σύμπαν λειτουργεί από μόνο του και δεν εντοπίζεται πουθενά ανάγκη θεϊκής βοήθειας γι' αυτή τη λειτουργία. Μέσα σ' αυτό από την αλληλεπίδραση γνωστών και μετρήσιμων φυσικών δυνάμεων κάθε μέρα καταρρέουν παλιοί κόσμοι και από την ύλη τους σχηματίζονται νέοι. Είναι δε σίγουρο ότι και ο δικός μας κόσμος θα κλείσει τον κύκλο του κάποτε για να δώσει κάτι νεότερο.

Η αρχαιοελληνική αρχή που λέει ότι: Τίποτε δε χάνεται τίποτε δε δημιουργείται απλώς όλα μεταβάλλονται φαίνεται να μας απαντά πολύ καλά στο περί δημιουργίας ερώτημα. Αν υπήρχε θεός δε θα έπρεπε οι πιο πειστικές απαντήσεις να προέρχονται απ' αυτόν;

Επίσης, μόνο ένα μικρό μέρος των λεγομένων «θεϊκών Λόγων» αποτελεί προϊόν σοβαρής φιλοσοφικής αναζήτησης.

Συνήθως οι γραφές αυτές περιέχουν αντιφάσεις, αερολογίες, αχρείαστες προτροπές, ανόητες απαγορεύσεις, αποτρόπαιες καταδίκες και απάνθρωπες απειλές. Βεβαίως, στο τέλος ακολουθούνε και οι……ενδεδειγμένοι τρόποι δωροδοκίας του Θεού……

Η γνώση τους εξαντλείται σε ανεκπλήρωτες προφητείες, ημιμάθεια και δεισιδαιμονίες. Το σχήμα και η ηλικία της γης, η εξέλιξη των ειδών και του ανθρώπου, οι δυνάμεις και οι διεργασίες της φύσης, η ύλη και η ενέργεια, οι πνευματικές και άλλες ασθένειες κλπ, είτε αγνοούνται εντελώς, ή ερμηνεύονται διαφορετικά από θρησκεία σε θρησκεία.

Το κυριότερο όμως είναι το ότι οι ερμηνείες αυτές, ούτε καν υποψιάζονται την πραγματικότητα, που αποδεικνύεται από τα ευρήματα της αρχαιολογίας, της γεωλογίας, της ιατρικής και τόσων άλλων επιστημών.

Όλοι οι θρησκευτικοί ηγέτες και οι κήρυκες προπαγανδιστές τους, αμείβονται πλουσιοπάροχα και ζουν εις βάρος των πιστών τους. Σε μονολόγους και σε εύκολες συζητήσεις ομονοούντων και ομοφρονούντων, παρουσιάζονται ειρηνικοί, γαλήνιοι και πνευματώδεις, και σαν άνθρωποι σοφοί και εμπνευσμένοι.

Όταν όμως παρουσιαστεί απέναντι τους σοβαρή και επιστημονικά τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη, ή και ολοφάνερη αποκάλυψη των πραγματικών επιδιώξεών τους, οι περισσότεροι απ' αυτούς αντί επιχειρημάτων, εκτοξεύουν με φανατισμό και μισαλλοδοξία, φοβερές απειλές για τιμωρία από το θεό τους, που στην πραγματικότητα, αυτός ο θεός δεν είναι τίποτε άλλο από τους πειθαναγκαστικούς τους μηχανισμούς, και απαιτούν μετάνοια και υποταγή στην πίστη, δηλαδή στους ίδιους και στα προνόμια τους.

Μια πρόσφατη ματιά στις ακρότητες και αηδίες που εξελίσσονται τις ημέρες μας στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων θαρρώ αρκεί!

Όταν πάλι αυτοί οι δήθεν ταγοί, που θέλουν να ονομάζονται και «άγιοι πατέρες» μάχονται μεταξύ τους για την πρωτοκαθεδρία ή την οριοθέτηση των εξουσιών και των προνομίων τους, με προθυμία βγάζουν ο ένας το μάτι του άλλου.

Ξεχνούν τότε τους βαρύγδουπους τίτλους τους και την θεϊκή τους αποστολή και ρεζιλεύονται, βγάζοντας στη φόρα τις ακατανόμαστες κρυφές τους δραστηριότητες. Οικονομικές καταχρήσεις, δωροδοκίες, εκβιασμοί, συνομωσίες, συκοφαντίες, ομοφυλοφιλία, ερωτικά συμπλέγματα κλπ, συγκαταλέγονται καθημερινά στο θεάρεστο έργο τους.

Τελικά, αν υπήρχε ετούτος ο θεός που οραματίστηκαν δεν θα διάλεγε καλύτερα τους αντιπροσώπους του?

Λέω τώρα…….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 11:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....
Δεν μίλησα εγώ πρώτος για τον Μέγα Αλέξανδρο. Πιστεύω πως χρησιμοποιήθηκε το παράδειγμα του αστόχως για να στηριχθούν κάποιες, κατ'εμέ αυθαίρετες απόψεις.

Σαφώς και δεν τον εξισώνω με τον φίλο μας τον Μπους!! Επιτρέψτε μου να κάνω μια παρένθεση εδώ για όσους καταφέρονται κατά των αριστερών.

Θυμάστε όταν όλη η Ελλάδα μας έλεγε με ένα στόμα "Ανήκουμεν εις την Δύσην"; Θυμάστε που ήθελαν να μας πείσουν πως ο κίνδυνος έρχεται από το Βορρά (ναι, την κόκκινη αρκούδα εννοώ);;
Γιατί πάψανε-τε να το λένε πια;;

Ποιοι ήταν αυτοί που εναντιόνονταν σ'αυτή τη λογική;;; Ποιοι ήταν αυτοί που δεν σταμάτησαν στιγμή να μας μιλάνε για τον άκρατο ιμπεριαλισμό των αμερικάνων;
Τα συνθήματα όπως "φονιάδες των λαών" "εοκ και νατο στο ίδιο συνδικάτο", ....... σας λένε τίποτα;

Ήταν οι Κομουνιστές (ναι το ΚΚΕ), είτε σας αρέσει είτε όχι!!!

Από πότε ξύπνησαν και οι "μη κομουνιστές";;;
Να σας πω εγώ, από τότε που ένιωσαν τις σφαίρες των αμερικάνων να περνάνε από δίπλα τους και να κατευθύνονται προς τους "εγκληματίες σέρβους"!!
Κλείνω την παρένθεση εδώ γιατί δεν θα ήθελα να μετατραπεί η κουβέντα μας σε πολιτική αντιπαράθεση.

Μια που εσείς φίλοι μου (αρνητές του Χριστιανισμού) δεν δέχεστε τίποτα ακόμη και ο ίδιος ο Χριστός να παρουσιαζόταν εμπρός σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω ένα απλό πράγμα:

Πώς ένα "κοινό" εβραιόπουλο κατάφερε και επηρρέασε όλη την ανθρωπότητα;
Πώς 12 αγράμματοι φτωχοί ψαράδες μπόρεσαν και ξεγέλασαν τόσους και τόσους παν-επιστήμονες;
Εδώ και 2000 χρόνια κρατάει τόσο καλά αυτό το παραμύθι;;

Τι στην ευχή, τόσα δισ κόσμου είναι πλανεμένοι και εσείς είστε οι λογικοί;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 12:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και η επίσημη εκκλησία στα κηρύγματά της δηλώνει πως "η επιστήμη απλά επιβεβαιώνει τη θρησκεία" (δεν έχω καταλάβει ακόμη πώς), εντούτοις η ιστορία αποδεικνύει πως οι έννοιες αυτές είναι ασυμβίβαστες.

Βέβαια, πολλές φορές έχουμε να κάνουμε με την "εκκλησιαστική επιστήμη", όπου γίνεται έντονη προσπάθεια να ερμηνευτούν τα φυσικά φαινόμενα και ο κόσμος με ένα είδος επιστημονικοφανούς (αλλά όχι επιστημονικής) σκέψης, με γνώμονα τη συμφωνία με την Αγία Γραφή. Κι επειδή δεν μπορούν να προσαρμόσουν τη θρησκεία στα επιστημονικά δεδομένα, προσαρμόζουν τα δεδομένα στη θρησκεία.

Κλασικό παράδειγμα (εκτός του Κοσμά του Ινδοπλεύστη που στη "Χριστιανική Τοπογραφία" μιλάει για επίπεδη γη και ήλιο που κρύβεται πίσω από ένα βουνό όταν δύει) έχουμε το "έργο" του αρχιεπισκόπου Ιρλανδίας James Ussher, που στο βιβλίο του "Annales Veteris Testamenti, a prima mundi origine deducti" (Χρονικά της Παλαιάς Διαθήκης, συμπεράσματα για την τη καταβολή του κόσμου") που γράφτηκε το 1650 και στηρίζεται αποκλειστικά στην Αγία Γραφή, υποστηρίζει ότι "Ο κόσμος δημιουργήθηκε στις 22 Οκτωβρίου του 4004 π.Χ., στις 9 το πρωί!" (ώρα Ελλάδος? Γκρήνουιτς? Ιερουσαλήμ? Νέας Υόρκης? Δεν διευκρινίζει).



Το βιβλίο αυτό αν και ήταν η επίσημη "επιστημονική άποψη της εκκλησίας" μέχρι τον 18ο αιώνα, ουσιαστικά η σημασία και η επιρροή του ήταν πολύ μεγαλύτερη, καθώς οι περιεχόμενες σ'αυτό μπουρδολογίες χρησιμοποιήθηκαν σαν στοιχείο της πολιτικής αγωγής σε πάμπολλα δικαστήρια που έγιναν στις ΗΠΑ από το 1920 μέχρι το 1950 από την εκκλησία εναντίον συγγραφέων αλλά κυρίως δασκάλων που δίδασκαν στα σχολεία τη θεωρία της εξέλιξης κι όχι τη Γένεση.

Η ιστορία είναι γεμάτη από την λυσαλλέα μάχη των θρησκειών εναντίον της επιστήμης. Και είναι λογικό. Όσο η επιστήμη προοδεύει τόσο λιγότερα ανεξήγητα θαύματα υπάρχουν. Κι όσο λιγότερα θαύματα τόσο λιγότεροι πιστοί-πελάτες-ακόλουθοι-ποίμνιο-δούλοι (διαλέξτε ότι σας εκφράζει).

Ενδεικτική είναι η φράση που άκουσα παιδάκι, απο την παπαδιά του χωριού του πατέρα μου - χωριό που θα έπαιρνε ηλεκτρικό ρεύμα εντός ολίγου (1969). Είπε λοιπόν η γυναίκα: "Ακούω πως στην πόλη έχουν κάτι πράματα (ψυγεία τα λένε) που δουλεύουν με ρεύμα και κρυώνουν τα φαγητά. Αυτά είναι του διαβόλου, εγώ δεν τα πιστεύω. Αφού το ρεύμα καίει, πώς μπορεί να κρυώνει το φαγητό;"

Ως προς τους "αντιπροσώπους" του Θεού, νομίζω φίλε Schwabe ότι τα φαινόμενα που περιγράφεις, αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο όσο αυξάνει ο βαθμός και η θέση του αντιπροσώπου.

Αλλά, όπως είπες και στην αρχή του μηνύματός σου, καλό θα είναι να μην τα ισοπεδώνουμε. Προσωπικά θεωρώ ότι έντιμοι (με την ευρεία έννοια) άνθρωποι υπάρχουν τόσο μέσα όσο κι έξω από τα ιερατεία (συνήθως έξω).

Αλλά δυστυχώς, για τους ιερείς ισχύει το ρητό που έλεγε ο πατέρας μου:

"Οι παπάδες είναι σαν τα κάρβουνα. Όταν είναι αναμμένα τα πιάνεις και καίγεσαι. Όταν είναι σβηστά, τα πιάνεις και μουτζουρώνεσαι."

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....
Έχετε βαλθεί να διαχωρισετε, με το έτσι θέλω, την επιστήμη από τη θρησκεία εσείς!!
Έχετε βαλθεί να αποδείξετε πως ο θρήσκος δεν μπορεί να είναι φυσικός, μαθηματικός, χημικός, ιατρός, ......... γιατί έτσι σας γουστάρει, καλά κάνετε!!!!!

Με λίγα λόγια, αποκαλείτε πλανεμένους και κορόιδα τόσους και τόσους θρήσκους επιστήμονες!!!

Εκμεταλλεύεστε τα ανθρώπινα ατοπήματα και εξαπολύετε τα αντιχριστιανικά σας βέλη, δήθεν με σκοπό να βγάλετε τον άνθρωπο από την πλάνη.

Ο Χριστιανός έχει το κουράγιο και τη χαρά να το δηλώνει αυτό που πιστεύει, και να δηλώνει πως ο Χριστός δεν έπαψε ποτέ να υπάρχει (και ας αναρωτιέται ο φίλος Μακεδόνας αν απαντώ ή όχι με στοιχεία αν υπήρξε ή όχι ο Ιησούς). Εσείς φίλοι μου, καλύπτεστε πίσω από έναν γενικό στείρο ορθολογισμό και επιμένετε και αποδίδετε στους χριστιανούς χαρακτηριστικά που τα έχετε κόψει-ράψει στα μέτρα όπως εσείς θέλετε και βλέπετε τους Χριστιανούς, δικαίωμά σας!


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ψηλέ.
Να δηλώσω κατ'αρχήν ότι δεν κατάλαβα την παρένθεσή σου για τους αριστερούς, όπως και δεν κατάλαβα τι σχέση μπορεί να έχει ο κομμουνιστικός υλισμός με τη θρησκεία. Άλλωστε η θέση του κομμουνισμού για τη θρησκεία, όπως εκφράστηκε τόσο από τον Λένιν (η θρησκεία είναι το όπιο των λαών) όσο και από τον Μάο (η θρησκεία είναι δηλητήριο) είναι σαφής.

quote:
Ψηλός
Πώς ένα "κοινό" εβραιόπουλο κατάφερε και επηρρέασε όλη την ανθρωπότητα;

Να σε διορθώσω: Το εβραιόπουλο που λες κατάφερε και επηρέασε μόνο το 1/3 της ανθρωπότητας.

Τώρα, πώς τα κατάφερε; Με τον ίδιο τρόπο που ένας καμηλιέρης από την έρημο της Αραβίας κατάφερε να επηρεάσει το άλλο 1/3. Τι πάει να πει αυτό;

quote:
Ψηλός
Τι στην ευχή, τόσα δισ κόσμου είναι πλανεμένοι και εσείς είστε οι λογικοί;


Οι ορθόδοξοι αποτελούν το 3% του πληθυσμού της γης (200 εκατομύρια περίπου)

Για να σου απαντήσω με τη δική σου λογική:

Τι στην ευχή, τόσα δισ κόσμου είναι πλανεμένοι και εσείς είστε οι λογικοί;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Invader
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
408 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Invader  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
quote:
Θυμάστε όταν όλη η Ελλάδα μας έλεγε με ένα στόμα "Ανήκουμεν εις την Δύσην"; Θυμάστε που ήθελαν να μας πείσουν πως ο κίνδυνος έρχεται από το Βορρά (ναι, την κόκκινη αρκούδα εννοώ);;
Γιατί πάψανε-τε να το λένε πια;;



Μάλλον γιατί η κόκκινη αρκούδα τα τίναξε...Τελικά, οι ''ιμπεριαλιστές'' αποδείχτηκαν πιο δυνατοί( γιατί άραγε...).


quote:
Ποιοι ήταν αυτοί που εναντιόνονταν σ'αυτή τη λογική;;; Ποιοι ήταν αυτοί που δεν σταμάτησαν στιγμή να μας μιλάνε για τον άκρατο ιμπεριαλισμό των αμερικάνων;
Τα συνθήματα όπως "φονιάδες των λαών" "εοκ και νατο στο ίδιο συνδικάτο", ....... σας λένε τίποτα;

Μπορείς φίλτατε να μου δώσεις ένα καλό λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να επιλέξω τον κομμουνισμό απο την ΕΟΚ και το ΝΑΤΟ? Μήπως θέλεις να σου υπενθυμίσω την κατάντια των πρώην κομμουνιστικών χωρών? Δεν νομίζω να χρειάζεται.... Γιατί οι κομμουνιστές ξέρουν να βγάζουν ωραία συνθήματα, να κάνουν φολκλορικές διαδηλώσεις κραυγάζοντας εναντίον των κακών αμερικάνων και της ΕΟΚ και πάνω απ'όλα να κατηγορούν τους άλλους, αλλά όταν έρχεται η στιγμή να προτείνουν εναλακτικες λύσεις όλως περιέργως κάνουν μόκο.
Αλά ας μιλήσουμε για τα άλλα ''εργα και ημέρες'' της αριστεράς στον τόπο μας φίλτατε. Ας μιλήσουμε για τους ''ιμπεριαλιστικούς'' βαλκανικούς πολέμους, για την υπονόμευση του Μικρασιατικού αγώνα, για την προτροπή προς τους έλληνες στρατιώτες να λιποτακτήσουν το 1940, για τις απόψεις του ΚΚΕ για την ελληνικότητα της Μακεδονίας, της Θράκης και της Ηπείρου, την δολοφονία του συνταγματάρχη Ψαρού, το πραξικόπημα κατά της δημοκρατικής κυβέρνησης το 1945,τον γενιτσαρισμό 30.000 ελληνόπουλων μετά τον εμφύλιο... Χρειάζεται να συνεχίσω? Μπα, ας μην ξεράσουμε καλύτερα.
Α, ναι, ξέχασα.Όλα αυτά τα εγκλήματα πατσίζονται απο το Πολυτεχνείο, το οποίο είναι η σημαντικότερη στιγμή στην ιστορία της Πατρίδας μας γιατί έτσι σας γουστάρει, ναι Ψηλέ? Ρε κούνια που σας κούναγε...

quote:
Από πότε ξύπνησαν και οι "μη κομουνιστές";;;

Το παλιό, καλό παραμύθι.''Εσείς κοιμάστε και εμείς είμαστε ξύπνιοι...''
Επι τη ευκαιρία, να ρωτήσω που χάθηκαν οι κομμουνιστές όταν γινόντουσαν τα συλλαλητήρια για την ελληνικότητα της Μακεδονίας? Μήπως οργάνωσαν και τώρα κανένα συλλαλητήριο, που οι αμερικάνοι αναγνώρισαν τη FYROM?
Ή η κασέτα παίζει μόνο ''ΕΟΚ και Νάτο'' κτλ?
Για να επανέλθω στο θέμα, να πω πως και εγώ συμφωνώ με τον Σβάμπε πως υπάρχουν παντού ενάρετοι και καλοπροαίρετοι άνθρωποι, ακόμα και στην Ορθόδοξη εκκλησία. Απλά, οι κοιλιόδουλοι χριστοδουλαίοοι είναι συνήθως στις υψηλές θέσεις και δυσφημούν έτσι όλο το οικοδόμημα...

Φιλικά,
*πρώην Kaizer

Edited by - Invader on 08/05/2005 13:28:48

Edited by - Invader on 08/05/2005 13:30:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 13:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Με λίγα λόγια, αποκαλείτε πλανεμένους και κορόιδα τόσους και τόσους θρήσκους επιστήμονες!!!

Το οποίο προκύπτει από πού?

quote:
Ψηλός
Εσείς φίλοι μου, καλύπτεστε πίσω από έναν γενικό στείρο ορθολογισμό και επιμένετε και αποδίδετε στους χριστιανούς χαρακτηριστικά που τα έχετε κόψει-ράψει στα μέτρα όπως εσείς θέλετε και βλέπετε τους Χριστιανούς, δικαίωμά σας!


Το όλο μήνυμά σου (και μην το θεωρήσεις προσωπική επίθεση γιατί δεν είναι. Κριτική είναι μόνο) με τη χρήση τόσων θαυμαστικών, τέτοιων χαρακτηρισμών και ταμπελοποίησης (εσείς και μεις) προφανώς δείχνει σύγχυση.

Επειδή δεν κατάλαβα πού ακριβώς βρίσκεται η ένστασή σου στα γραφόμενά μου, να τα ομαδοποιήσω για να σε βοηθήσω να απαντήσεις επί της ουσίας.

1. Επιστήμη και θρησκεία δεν είναι διαφορετικά πράματα
2. Όταν η επιστήμη γράφεται έτσι ώστε να ταιριάζει με την Αγία Γραφή τότε είναι πραγματική.
3. Η γη είναι επίπεδη
4. Ο κόσμος δημιουργήθηκε όντως στις 23 Οκτωβρίου 2004 στις 9 το πρωί.

Αν συμφωνείς μ'αυτά, τότε περιμένω τις απόψεις σου.

Αν διαφωνείς, τότε τι φωνάζεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy