ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Περι Αγάπης...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 15:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑΥΡΩΣΕ ΕΚΑΨΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ.

ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΑΜΕ....
ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΜΕ .....

ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΟΝΙΣΩ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ....
Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΟΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ.

ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΣΑΝ ΘΕΜΕΛΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΚΗ....

ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΤΜΑ......

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 19:31:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑΥΡΩΣΕ ΕΚΑΨΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ.

Φίλε avatargr, θέλεις να πεις ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ έκανε τέτοια πράγματα? Είδες στο όνομα του Ηράκλειτου, του Σωκράτη του Πλάτωνα να σκοτωθεί κανένας?
quote:
ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΑΜΕ....

Η καρδιά για μένα αγαπάει και συμπονάει…Ο νους μαθαίνει!

quote:
ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΛΛΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΜΕ .....

Δεν βρίσκω ΛΟΓΙΚΟ το να καταστρέφομαι κάτι, αν άλλοι το βρίσκουν, πάει να πει πως λογική σε κάποιον από τους δυο δεν υπάρχει!
Θέλεις να πεις μήπως, στο όνομα κάποιας ΠΙΣΤΗΣ καταστρέψαμε πολλά?

quote:
ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΟΝΙΣΩ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ....
Η ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΕΙΘΕΛΑΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΟΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ.

Κράτησε την πίστη ΕΣΥ φιλε avatar, προσοπικα ασπάζομαι τη λογική, μιας και για μένα είναι πιο κοντά στην αγάπη….Γιατι δεν με δεχεσαι ετσι?

quote:
ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΒΑΛΕ ΣΑΝ ΘΕΜΕΛΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΙΚΗ.

Κάποιοι άλλοι βάλανε ΟΜΟΡΦΙΑ και ΛΟΓΙΚΗ, και στο όνομα τους δεν σκοτώθηκε κανένας!

quote:
ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΑΓΑΠΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΤΜΑ......

Καλέ μου avatar, προσεχε τα σοκολατακια, παχαίνουν!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/01/2003 19:32:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 20:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΠΟΡΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.
ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΔΥΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΣΑΝ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ.
ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΔΥΑ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΣΑΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ
ΦΩΤΙΝΑ ΜΙΑΛΑ.
(ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΤΟΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ????? )

ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...
ΛΟΓΙΚΗ ,ΑΓΑΠΗ, ΕΡΕΥΝΑ , ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ.

Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΤΥΦΛΗΣ ΠΙΣΤΗΣ
ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΟΡΙΣ ΑΓΑΠΗ ΧΟΡΙΣ ΕΡΕΥΝΑ ΧΟΡΙΣ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ.

ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ????
ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ) ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ?
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ???
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ????

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΧΑΝ ΛΟΓΙΚΗ ??????

ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ....
ΕΙΧΑΝ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ... ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΤΜΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟ ΠΩΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 22:02:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΔΥΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΣΑΝ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ.

Όχι καλέ μου avatar, κοίταξε λίγο τις αιτίες… τις κατηγόριες! Ασέβεια προς τους θεούς προέρχεται από ΠΙΣΤΟΥΣ! Όχι λογικούς!
Τώρα η ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ είναι ο ΛΟΓΙΚΟΣ η οι ΑΛΛΟΙ!
Ο Σωκράτης κάνει μιαν ερώτηση, ρωτάει τον κατήγορο!
Κάποιος μπορεί να ομιλεί για ιππασία και να μην παραδέχεται την ύπαρξη των ΑΛΟΓΩΝ? Ο Κατήγορος είπε πως δεν είναι δυνατόν! Επομένως ξαναρωτάει ο Σωκράτης, κάποιος που μιλάει περί των θειων, μπορεί να μην έχει ΘΕΟ? Ο ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ δεν απάντησε….παρόλο που η λογική του Σωκράτη είναι εμφανέστατη….(όπως και η αφροσύνη των άλλων)…. καταδικάσθηκε!
Που είναι η ΛΟΓΙΚΗ? Η έστω ο μανδύας?

quote:
ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΝΔΥΑ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΚΑΣΑΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΣΑΝ ΣΤΟΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ ΦΩΤΙΝΑ ΜΙΑΛΑ.

Από τα ΙΔΙΑ φίλε μου….GIORDANO BRUNO….μέχρι και ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΑ ΜΥΑΛΑ (Galileo galilei) μπρος στην ΠΙΣΤΗ, ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ…..είπε πως δεν γυρίζει (Ο ΚΟΣΜΟΣ)
quote:
ΜΟΝΗ ΤΗΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ...
ΛΟΓΙΚΗ ,ΑΓΑΠΗ, ΕΡΕΥΝΑ , ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ.

Σύμφωνοι
quote:
Ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΤΥΦΛΗΣ ΠΙΣΤΗΣ. ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΧΟΡΙΣ ΑΓΑΠΗ ΧΟΡΙΣ ΕΡΕΥΝΑ ΧΟΡΙΣ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ.

Σύμφωνοι
quote:
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΛΟΓΙΚΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ????

Ας δεις τι έχω γράψει εδώ μέσα, δεν θα επαναλάμβανες τα ίδια! Πάντως ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ! Χωρίς καθαρή καρδιά και…. χωρίς καθαρό ΝΟΥ….δεν υπάρχει ΑΓΑΠΗ!
Η Λογική, είπαμε….κάπου εκεί κοντά είναι!

quote:
ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ) ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ?
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ???
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΙΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ????

Πρόσεχε τι γράφεις avatar, μιας και αναφέρεσαι σε ΟΛΟΥΣ….τους ερευνητές, σαν δεις καμία πυρινικη πάνω από το κεφάλι σου, μην σκεφτείς….βρε τι καθαρή καρδούλα που είχαν οι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ….να χανε και λίγο λογική τι καλά που θα ήτανε!

quote:
ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΧΑΝ ΛΟΓΙΚΗ ??????
ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ....
ΕΙΧΑΝ ΠΙΣΤΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ... ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ...


Μήπως πιστεύεις καλε μου φιλε, πως υπάρχει ΛΟΓΙΚΗ χωρίς ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ?
Τότε καλέ μου avatar, ας γίνουμε καλύτερα ΤΑΛΙΒΑΝ…,
Σιγουρα οι ανθρωποι πιστευουν…..Τωρα, για το αν έχουν αγάπη... το αφήνω σε σένα…

quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΤΜΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟ ΠΩΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ..

Δεν μου είπες όμως πως είναι? Με εικονιτσα απ έξω η δίχως!

ΑΤΜΟΥΛΑ….ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΟΥΛΑ!
....Τα βέλη δεν είναι για σένα…...εξάλλου χαιδευουν μονο!! Ο ΑΒΑΤΑΡ Είναι καλό παιδί, αν κάνουμε εκείνο το εστιατόριο..., λεω να τον πάρουμε μαζί!!!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 19/01/2003 22:04:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2003, 23:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ.
Η ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ .....
ΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΔΕΝ ΕΙΤΑΝ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΟΥ 21 ???????
(ΕΤΣΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ???)
(ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ)

ΟΤΑΝ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ 100 ΔΕΣ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΕΒΑΖΑΝ ΜΕ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΙ ΕΙΤΑΝ ΛΟΓΙΚΟΙ ?????
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ...
ΑΝΑΖΗΤΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ....
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ... ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΧΑΝ!!!!!!!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΥΡΗΝΙΚΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΧΗΜΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΕΧΟΥΝ ΛΟΓΙΚΗ ....
ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ??????
ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΑΓΑΘΑ
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ...
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ ΕΙΤΑΝ ΛΟΓΙΚΗ ....
ΚΑΙ ΟΧΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟΣ ΚΡΥΜΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ....

ΕΠΙΤΡΕΨΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΔΙΑΦΟΝΩ.
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΑΤΤΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΝΟΙΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 04:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αβαταρ, ας τα ξανά κοιτάξουμε, αν και είναι κουραστικό να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια!

Ξεκινάς στην αρχή και γράφεις!

Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΑΥΡΩΣΕ ΕΚΑΨΕ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ

Και απλά σου λέω πως η ΛΟΓΙΚΗ δεν κάνει τέτοια….ψάξε αλλού τις αιτίες!

Έγραψες (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ) τους ερευνητές, και σου επισήμανα να προσέξεις τις διατυπώσεις…Κάποιος που φτιάχνει βόμβες έχει ΓΝΩΣΕΙΣ για να τις κάνει… όχι αναγκαστικά ΛΟΓΙΚΗ!

Κάποιος που κάνει επανάσταση έχει θάρρος, είναι απελπισμένος, καταπιεσμένος, θέλει την ελευθέρια του…. και εγώ θα το έκανα! Δεν πάει να πει όμως πως αναγκαστικα αγαπάει! Το να ζητάς την ελευθέρια το βρίσκω απόλυτα φυσικό, μα δεν θα με πείσεις και εσύ ΠΟΤΕ….πως κάποιος σφάζει τον άλλο με αγάπη! Για φαντάσου, να παίρνεις το κεφάλι κάποιου αλλού, και να του λές…Μα πόσο σε αγαπώ…!!!! Ένας ταλιβαν που σκοτώνει αθώο κόσμο έχει πίστη…. Εμείς, απλά υποδείξαμε…. μην κολλάς την αγάπη μαζί!

Σε παρακαλώ μην μπερδεύεις λογική…. με γνώσεις και γνώμες! O Λογικός... Ο έχων την δύναμη του ορθώς σκέπτεσθαι, στη Σωκρατική, Πλατωνική μα και Ηρακλείτεια θέση, είναι πολυ κοντά στο ΛΟΓΟΣ*. Ένας που είναι κοντά στο ΛΟΓΟ φιλέ αβαταρ, δεν καίει ούτε σταυρώνει ούτε καταστρέφει τίποτα! Δεν ξέρω αν εσύ αυτό το καταλαβαίνεις…. Ποιος να είναι πιο κοντά στο ΛΟΓΟ φίλε μου, ο Φιλόσοφος η ο Πιστός?

Καταλαβαίνεις γιατί στο όνομα της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ, δεν έγιναν βιαιοπραγίες, ενώ αντίθετα στο όνομα της πίστης έγιναν, γίνονται και θα γίνονται, χιλιάδες ασχήμιες?

Ας προσέξουμε φίλε αβαταρ τι γράφεται……

Όπου ΠΙΣΤΗ και -ΙΣΜΟΣ!

Δεν θέλω να σε πείσω ….απλά εξέτασε το τι λέγεται!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/01/2003 05:12:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 11:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΑΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ....
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΤΕΡΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΦΙΑΞΑΝ ΚΑΙ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΤΑ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ
ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ.
ΚΑΙ ΕΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ... ΠΩΣ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ .... ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ.

ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΚΟΙΤΩ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ....
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ.
OYTE KAI ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ.
ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΑΣ...
ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΘΕΜΙΤΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 14:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς φίλε αβαταρ, κοιτάζω τι γράφεται! Και έχω επίγνωση του τι γράφω.
Ένας που θα μου πει πως τα όπλα μαζική καταστροφής έχουν ΛΟΓΙΚΗ, το εξετάζω. Γιατί διαφορετικά, αν αυτός έχει λίγη πειθώ, *(ΜΠΛΑΙΡ, ΜΠΟΥΣ) και λίγο καλή χρήση του λόγου….. μπορεί να με κάνει να πιστέψω άλογα πράγματα.

Οι Φιλόσοφοι, αναρωτιόνται σε ότι συναντήσουν, και το φιλτράρουν, με ΝΟΥΝ και ΚΑΡΔΙΑ!

Τώρα επειδή είδαν στη ζωή, πως με την άγκυρα της πίστης δεν πας και πολύ μακριά, λασκάρισαν και αναρωτήθηκαν! Δηλαδή αβαταρ αν μια μέρα ανακάλυψεις πως ο ΘΕΟΣ, ο ΛΟΓΟΣ, είναι απόλυτα ΛΟΓΙΚΟΣ, δεν θα αναρωτηθείς και εσύ τι γράφεις εδώ μέσα?
Δεν θα αναρωτηθεις τι στην ευχή μας λένε οι άλλοι, και αν είναι ΛΟΓΙΚΑ όλα ΑΥΤΑ?
Δεν θα δεις καθαρά πως ο ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ είναι γιος της ΠΙΣΤΗΣ και όχι της ΛΟΓΙΚΗΣ ?

Θέλεις να εξετάσουμε κατι μαζί? Να δουμαι διλαδη, το αλογο των γραφομενων?

Μας λες πως χρειάζεται ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ για την ΑΓΑΠΗ. Με τα λόγια συμφωνώ μαζί σου, και μάλιστα τα έγραψα πολύ νωρίτερα! Τώρα ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ, έρχεται και σου λέει. Φίλε ΑΒΑΤΑΡ, έχω ένα πρόβλημα. Μου αρέσουν πολύ οι σοκολάτες! Η καρδούλα μου τις θέλει πολύ! Καλέ μου φίλε, μιας και έχω λίγο λογική, καταλαβαίνω πως όταν τις τρώγω, κάνω χαμηλή πτήση, χάνονται οι δυνάμεις μου. Όσο και να το προσπάθησα, ότι και να έκανα, η επιθυμία είναι εκεί…. περιμένει!
Βοηθησε με! Γιατι αν δεν ξερεις τι ειναι η καθαρη καρδια, και γραφεις για καθαρη καρδια.... τοτε μας λες, το τροπαριο καποιου αλλου!
Υπερβαλω μηπως? Μα καλα, δεν ξέρεις, πως οι άλογες επιθυμίες βαραίνουν όχι μόνο την καρδιά… μα και τον Νου? *(άμα φας μόνος σου μια κότα…και τις πατάτες!.... Δεν πιστενω να μην σου αρεσουν οι κοτες!
Τώρα αν πραγματικά ξέρεις πως γίνεται να έχει κάποιος Καθαρή καρδιά, πάει να πει πως έχεις κατανοήσει την κίνηση της επιθυμίας!

Γίνεται να την ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΑΙ?

Άν κατανοηθει, θα εχω εγω το πρόβλημα της σοκολάτας... και εσυ της κοτας?

Φίλε αβαταρ, αυτός είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ, η πραγματική κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ, των αντιδρασεων μας, και όχι ΠΙΠΙΛΕΣ για ΒΡΕΦΗ που γράφονται. Αν το ανακαλύψεις, θα κανείς καλό σε σένα σε μένα, …… και νομίζω, σε όλη την ανθρωπότητα!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 20/01/2003 14:43:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

akhenaton
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2003, 21:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους akhenaton  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
me synephre h ormh twn logwn sas filoi,toso megalo alla kai toso mikro,toso gnwsto alla kai toso agnwsto,molis to ka8oriseis xanetai...molis to aporipseis emfanizetai...kai molis to biwseis ka8reptizete gia panta sta matia kai sthn psyxh soy dinontas soy gia panta thn anikanothta na to perigrapseis lektika..adelfika akhenaton.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 10:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή περιγραφή Ακένατον!

Αν θέλουμε να κατανοήσουμε την Αγάπη, πιστεύω πως πρέπει να στραφούμε στον εαυτό μας.
Να εξετάσει ο καθένας την Ψυχή του. Με ειλικρίνεια και απλότητα.
Αρκεί!

Όλοι έχουμε κάτι φυλαγμένο εντός μας.
Αυτό το παιδί που ανάφερε και ο Πλάτωνας.
Αυτόν τον «παρά-λογο» Επαναστάτη που επιμένει ο Άβαταρ.

Όλοι μας γνωρίζουμε τι είναι!

Στο χέρι μας είναι να του δώσουμε χώρο να εκδηλωθεί.
Να δράσει!
Να ανατρέψει τους Γραμματείς και Φαρισαίους που στρογγυλοκάθονται στο Ναό της Ψυχής μας και το «παίζουν» και αφεντικά!

Ναι φίλε Πλάτωνα είναι παράλογο να δώσεις χώρο στον ΛΟΓΟ να εκδηλωθεί από εντός σου!
Ενάντια σε κάθε κατεστημένο υποδούλωσης που ταλανίζει το νου και την καρδιά κάθε ανθρώπου.

Από την άλλη, η Επανάσταση ξεκίνησε, το γνωρίζουμε ήδη.
Η Γνώση φίλοι μου συνεπάγεται και Ευθύνη.

Με Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 13:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΘΑΡΟΣ ΝΟΥΣ/ΘΟΛΩΜΕΝΟΣ ΝΟΥΣ
ΚΑΘΑΡΗ ΚΑΡΔΙΑ/ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΡΔΙΑ
...............................

Edited by - ΑΤΜΑ on 24/01/2002 18:46:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2003, 15:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Θέμα φίλε ΦΩΤΙΕ δεν είναι να βγάλουμε μόνο τους γραμματείς και φαρισαίους, μα και να μην βάλουμε άλλους Mπαμπουλες και αληθειογνωρίζοντες! Χωρίς την κατανόηση τις κίνηση του μυαλού,
και κατά συνέπεια του ΕΑΥΤΟΥ, θα σηκώσει πάλι κεφάλι….νομίζοντας πως γνωρίζει.

Δια μέσου του μερικού, δεν κατανοείς το όλο. Εμείς αυτό δεν το αντιλαμβανόμαστε, δεν βλέπουμε δηλαδή το μικρό που μεγαλώνει…. και προσπαθεί να συγκεντρώσει τα διάφορα κομμάτια Το λέμε αυτοβελτίωση, και νομίζουμε πως κάπου οδηγεί! Μα είναι η κίνηση του ΕΑΥΤΟΥ αυτή! Εμείς και οι γνώσεις μας, που κινιόμαστε συνεχώς μέσο του παρόντος προς το μέλλον. Αυτή είναι περιοριστική κίνηση, στα ΟΡΙΑ του γνωστού, και υπάρχει μόνο μετριότητα. Αν καταλάβεις αυτή την φυλακή, την φυλακή της σκέψης, των εικόνων, των πίστεων και ιδεών που βρίσκεται ο ΕΑΥΤΟΣ, πως δεν ζητάει άλλο από την αυτοπροστασία, ευχαρίστηση και ολοκλήρωση του, τι κανείς? Γίνεται ποτέ το γνωστό να δεχτεί το άγνωστο, (ας το πούμε ΑΓΑΠΗ), αφού με την αυτοπεριοριστική του κίνηση, δεν αφήνει τίποτα να γεννηθεί?

Δεν στο κρύβω, κάποτε τα μάζεψα όλα τα βιβλία, τα έβαλα μέσα σε κουτιά και τα πήγα στην αποθήκη. Το ίδιο και με τηλεοράσεις και ότι ανάλαφρο ψυχικό δημιούργημα. Κράτησα λίγες κασέτες απαλής μουσικής, και

Έμεινα εγώ και ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ!

Τι έκανα? ΤΙΠΟΤΑ!

Τον άφησα να μου διηγηθεί αυτός την ιστορία του! Μίλαγε μίλαγε μίλαγε….με τις ΩΡΕΣ! Και τι δεν μου είπε! Στο τέλος άρχισε να μου λέει και πράγματα που δεν θυμόμουν καθόλου! Μαζί με τις λεξεις, έτρεμε το σώμα….σαν κάτι να άφηνε το σώμα! Μετά από 6 μέρες ανακάλυψα για πρώτη φορά, πως την ΑΙΣΘΗΣΗ, την μεταφράζει ο ΝΟΥΣ σε λόγια, το κάνει αυτόματα….μα υπάρχει και κάτι πιο γρήγορο από αυτό…

Ποσά δεν ανακάλυψα ΦΩΤΙΕ, που αν τα γράψω θα εμποδίσω σε πoλλους να τα ανακαλύψουν!
Έμεινα περίπου 43 μέρες, με λίγη τροφή που μου έφερνε μια γιαγιά. Εκείνο το καλοκαίρι, αντί να πάω στη ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ με την πλούσια αρραβωνιαστικιά μου που περίμενε στην Ελλάδα, πήγα στο βάθος της καρδιάς μου.

Βέβαια την αρραβωνιαστικιά την έχασα, και ήταν πάρα πολύ όμορφη, …...μα αν ξαναγύρναγα πίσω, τα ίδια θα έκανα!

Τέλος, γιατί κράτησα τις λίγες κασέτες της μουσικής?

Η Μουσική είναι νόμος ηθικός. Δίνει ψυχή στο σύμπαν, φτερά στο Νου, ανέβασμα στη φαντασία, ευχαρίστηση στην κακοκεφιά, φαιδρότητα στη ζωή στο κάθε τι. Είναι η ΟΥΣΙΑ της ΤΑΞΕΩΣ, και οδηγεί σε ότι είναι καλό, δίκαιο και ωραίο, των οποίων η μουσική, είναι η αόρατη αλλά εκθαμβωτική, παθητική και αιώνια μορφή! ΠΛΑΤΩΝΑΣ.

Φυσικά τα παραπάνω δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση, απλά αναφέρονται.... χάριν της αντίληψης!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/01/2003 15:43:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2003, 10:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μοναχικότητα δεν είναι απομόνωση. Δεν υπάρχει σοφία χωρίς μοναχικότητα.

Η Μοναχικότητα είναι του ΕΙΝΑΙ, και είναι αδιαίρετη, κάτι σαν τη φωτιά. Όταν υπάρχει μοναχικότητα μπορείς και επικοινωνείς ΑΛΗΘΙΝΑ με τα πάντα.

Η Απομόνωση, είναι μοναξιά, με το φόβο και πόνο που την συνοδεύουν, κατά συνέπεια επιθυμία να απαλλαγούμε από αυτό, από την ανικανότητα μας να επικοινωνήσουμε.

Με την κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ, τελειώνουν τα πέπλα της ουτοπίας.

Η Εαυτός….. Η Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 09:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι συμφωνώ !

Αλλά και κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του, Μοναδικό Δρόμο να διανύσει!

Μπορεί ο Δρόμος αυτός να είναι κοινός σε κάποια σημεία με άλλους συνοδοιπόρους, μπορεί όμως και η πορεία (ή η αδράνεια, ή ο φόβος) των συνοδοιπόρων να μας καθυστερεί ή να περιορίζει την δική μας κίνηση.

Υπεύθυνος για την Πορεία προς την Χριστοποίηση και Θέωση (ή Τελείωση αν προτιμάς) είναι ο καθένας μας με τις επιλογές του.
Βέβαια (και οπωσδήποτε) ΤΙΠΟΤΑ δεν γίνεται δίχως την επενέργεια του Θεού (ή Αγίου Πνεύματος) και την καθοδήγηση του Λόγου εντός μας.

Κανένας μας δεν απαλλάσσεται από το Εγώ του.
Αγωνιζόμαστε μαζί του (ή εναντίον του) μέχρι και την τελευταία στιγμή της Τελείωσής μας, την Θυσία μας δηλαδή.
Είναι αυταπάτη να θεωρούμε ότι είμαστε «ελεύθεροι» από τους όποιους περιορισμούς μας.
Συνεχώς μετά από κάθε σημαντικό βήμα Ελευθερίας (εσωτερικό ή και εξωτερικό) ο κίνδυνος είναι μεγάλος.
Είναι πολύ εύκολο να επαναπαυόμαστε στο εγώ μας και «ταπεινά» να συγχαίρουμε τον εαυτό μας για την επιτυχία του!

Βλέπεις όμως το κόστος των επιλογών μας σε σχέση με το εφήμερο και το παροδικό!
Εμπειρίωσες αυτή την επιλογή.
Από την μια η εμβάθυνση στη Ψυχή σου και από την άλλη η όμορφη, πλούσια αρραβωνιαστικιά στη Σαντορίνη!
Είχε κόστος και πόνο!
Πες μου αλήθεια, πόσες φορές αναρωτήθηκες αν στέκεις καλά;
Πόσο σε πόνεσε αυτή σου η ανάγκη για Ελευθερία;

Φίλε μου, αυτό που μπορώ να πω, είναι πως κάθε θάνατο ακολουθεί (συνήθως) η Αναγέννηση.
Αν όμως επιλέξουμε τον θάνατο (το παρελθόν δηλαδή) ανακυκλωνόμαστε συνεχώς σε εμπειρίες θανάτου!

Πάντως ανακάλυψες και την ομορφιά του Μοναχισμού και την αξία της αυτοαπομόνωσης στην Πορεία μας.
Πιστεύω πως ο καθένας μας θα την αποζητήσει κάποια στιγμή.

Όμως το Ταξίδι δεν τελειώνει εκεί.

Και είναι όμορφο, με Κύκλωπες και Λαιστρυγόνες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2003, 21:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...μήνυμα "επαναφοράς" (τεχνικό θέμα)

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 10:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Φωτιε!
Μην συμφωνείς διπλωματικά... Προσωπικά απέχω από όποιο προσηλυτισμό…. και θεωρώ εσένα μα και τα υπόλοιπα μέλη του ΦΟΡΟΥΜ, φίλους σε εσωτερικό περίπατο. Στο γράφω αυτό για να αποφευχθούν τυχόν εναγκαλισμοί, εις αγκάλες ΙΣΜΩΝ και οργανώσεων. Είμεθα μακριά, του οποίου τέτοιου κίνδυνου…

Για μένα δεν υπάρχον δρόμοι! Υπάρχουν πολλά και διαφορετικά ΕΓΩ… σε κίνηση!
Σκέφτομαι, πως χωρίς τη βαθιά κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ, χωρίς να έχεις επίγνωση αυτών των κινήσεων, είσαι πιασμένος από το σχοινί της επιθυμίας, που ενώνει μόνο τη μια μέρα με την άλλη. Φυσικά και είναι ΑΥΤΑΠΑΤΗ, το να νομίσει κάποιος, που αποτραβήχτηκε κάπου για δυο μήνες, η χρόνια πως “θεωσε” και τέτοια! Και ούτε προσπαθώ να το κάνω δύσκολο, μπορεί να χρειάζεται μόνο μια στιγμή! ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ! Για αυτό έγραψα, (όχι προς μίμηση!) Το πιο σπουδαίο από όλα λοιπόν, τουλάχιστον για μένα είναι,

να μπορέσει και ΔΕΙ κάποιος καθαρά, (συγχρόνως ΜΕΣΑ και ΕΞΩ),
ότι περιττό κουβαλά…. ζήλια, φθόνος…..μίσος….

Αυτό είναι το μεγάλο ΒΗΜΑ.

Τι γίνεται τότε?

Αν, για κάποιο ΛΟΓΟ βιώσεις έστω για λίγο, την υπαρκτοτητα και δύναμη του ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ, (Το ΠΝΕΥΜΑ, πρέπει να βλέπει καθαρά έτσι? ), τι στιγμήν εκείνη, δεν (είσαι) ο ίδιος! ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΑ μιλώ! Έχεις επίγνωση του ΓΝΩΣΤΟΥ, ΤΟΥ χωροχρόνου στην καθημερινότητα, ως επίσης, αντιλαμβάνεσαι την τέχνη της ΖΩΗΣ…. (εκείνη του να μην προσθέτεις τιποτα άλλο, παρά μόνο τα αναγκαία, π.χ (επιστήμες, τέχνες…) στο γίγνεσθαι της ψυχής, ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΜΝΗΜΗ... Πες μου, ποιος ο λογος να καταγραψω μια βρισια?
Ποιος ΔΑΣΚΑΛΟΣ θα στα διδάξει αυτά, εκτός από ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ? Αν και ακόμα τα βρεις κάπου γραμμένα, χωρίς να τα ΒΙΩΣΕΙΣ…παραμένουν λόγια…λέξεις, καπνός, όχι φωτιά!
Δίχως αυτό στη ΖΩΗ, προσθέτουμε συνεχώς ΕΜΠΕΙΡΙΑ που σαν *(ψυχολογικό μέρος ), ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΕΙΑ, (να που χρειάζεται ΘΑΝΑΤΟΣ/ΚΑΘΑΡΣΗ… !εις το ΠΝΕΥΜΑ…!ΟΧΙ ανακυκλώσεις σε ΠΑΡΕΛΘΟΝ!) έτσι μόνο δεν παχαίνουν τα τείχη της ΚΑΡΔΙΑΣ και του ΝΟΥ, μα παραμένουν ΝΕΑ, σε συνεχή ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ!
Εδώ φίλε ΦΩΤΙΕ, ο κάθε ΙΣΜΟΣ, δεν μπορεί να κάνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ, γιατί ΙΣΜΟΣ, είναι ΠΑΡΕΛΘΟΝ! Μήπως εμείς σαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, δεν είμαστε αυτό το εμπειρικό ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, αυτές οι συνεχείς ΑΙΤΙΕΣ / ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ στη ζωή? Τι είμαστε? Κοίταξε τους ανθρώπους στα μάτια, κοίταξε τα πρόσωπα τους. Δεν διακρίνεις,

Τον ΠΟΝΟ….το κάτι θέλω…. Το κάτι μου ΛΥΠΕΙ….

Δεν είναι Ψυχικές κινήσεις αυτές?

Πόσο δύσκολο είναι να βρεις ένα γελαστό, αυθόρμητο, έντονα ακέραιο, και με αγάπη ΆΤΟΜΟ!
Οι συνθήκες που ζούμε, το σύστημα, οι ΙΣΜΟΙ, αυτό δεν το ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ! Δεν γίνεται να σε κάνουν να αγαπήσεις! Όταν ασπάζεσαι κάτι και το έχεις σαν οδηγό, ΕΙΣΑΙ σε ΔΥΑΔΙΚΟΤΗΤΑ, (χρόνος) εγώ και ο οδηγός μου! Το λένε ΦΩΣ, ΠΙΣΤΗ… και, θα έχεις προσέξει εδώ μα και αλλού, να καταφέρομαι ενάντια στην ΠΙΣΤΗ! Την πίστη ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ της αγάπης, την πίστη ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ του θειου, γιατί αν τα ζήσεις…(αγάπη / θειο) το μυαλό και η καρδιά σου ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ!

Τέλος για το αν αναρωτιέμαι αν στέκω στα καλά μου?

Φυσικά, πάρα πολλές φορές, αφού να φαντασθείς μου έρχεται να ανέβω στην ταράτσα να το φωνάξω……Τελευταία ανακάλυψαν και ένα ΓΑΛΑΞΙΑ να κινείται ΑΝΑΠΟΔΑ στο σύμπαν. Κάτι είναι και αυτό.

quote:
Κανένας μας δεν απαλλάσσεται από το Εγώ του.

Δεν ξέρομαι τι κάνουν οι άλλοι! Επομένως ας μην αποκλείομαι τίποτα! Όποιος κολυμπάει στο πνεύμα, το μαγιό του (ΕΓΩ) στεγνώνει κάτω από τον ήλιο! Φυσικά θα το φοράει που και που…

Εκτός από ΚΑΘΑΡΣΗ και ΤΑΞΗ ΦΩΤΙΕ,….. ΙΣΩΣ να θέλει και λίγο τρέλα! Φυσικά, το ταξίδι δεν τελειώνει…… Δεν ψάχνει κάποιος ΘΕΙΟ / ΑΓΑΠΗ, για να αποφύγει τον πόνο και τις ευθύνες στη ΖΩΗ, (μιας και αυτή κάπου στο βάθος είναι εγωιστική κίνηση), μα γιατί αντιλαμβάνεται πως ότι και να κάνει, δίχως αυτό, η ΖΩΗ είναι ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ, με λίγες αναλαμπές ευτυχίας. Ακόμα και με όμορφες, και πλούσιες αρραβωνιαστικιές…

Αυτή δεν είναι κίνηση επιθυμίας….. μα ΕΙΝΑΙ στο ΒΛΕΠΩ, που γράψαμε πιο πάνω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2003, 11:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Όταν κάποιοι διαφωνούν με αυτόν τον όμορφο, επιβεβαιωμένο, πολιτισμένο (και χαριτωμένο ) τρόπο όπως ο "Πλάτωνας" και ο Φώτιος τότε καλύτερα να... διαφωνούμε παρά να συμφωνούμε

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 11:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Αγαπητέ Θωθ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Μας τιμάς.

Στην πνευματική μας πορεία είναι χρήσιμο (και αναγκαίο ίσως) να ενώνουμε την εμπειρία και την κατανόηση που ο καθένας μας έχει συλλέξει.
Μαθητεύοντας ο ένας από τον άλλον και προσεγγίζοντας με σεβασμό αυτό που ο «άλλος» μας προσφέρει!

Φίλε Πλάτωνα δεν στέκομαι «διπλωματικά» απέναντί σου. Απλά δεν μπορώ να διαφωνήσω σε κάτι που αναγνωρίζω πως περιέχει Αλήθεια (έτσι όπως και εγώ την αντιλαμβάνομαι).

Δεν πιστεύω στον προσηλυτισμό.
Η Αλήθεια δεν χρειάζεται ακολούθους.
Κανένας φανατικός δεν μπορεί να είναι ελεύθερος στο νου και την καρδία.
Ακόμα και αν είναι «φανατικά Άθεος»!

Από την άλλη, δεν με τρομάζει ο κόσμος.
Δεν με τρομάζει το χρήμα και οι διαπλεκόμενοι, ούτε οι οργανώσεις και οι –ισμοί!
Πίσω από όλα και μέσα σε όλα είναι ο Άνθρωπος.
Ο καθένας μας και όλοι μαζί.
Ο κόσμος μας είναι δημιούργημα των επιλογών μας.

Κανένας άνθρωπος, μα ούτε και ο Θεός, μπορεί να εξαναγκάσει κάποιον να αλλάξει.
Σωστά, όπως λες, η εσωτερική γνώση όταν δεν είναι βίωμα, μοιάζει με «πυκνό καπνό»!

Και λοιπόν;
Είναι καταδικασμένοι μήπως όσοι «δορυφορίζουν» γύρω από πνευματικές αναλαμπές ιδεών;
Αναζητούν και αυτοί, με τον τρόπο τους!
Ακόμα και η γιαγιάκα που σέρνεται ματώνοντας τα πόδια της στη Πάτμο, ακόμα και όσοι προσεγγίζουν το Θεό ελπίζοντας να κερδίσουν το «Super 5» όπως και κάθε άλλος άνθρωπος, είναι Εικόνες Θεού, ίσοι με κάθε άλλον άνθρωπο, ανεξάρτητα την γνώμη που έχει ο καθένας για τον εαυτό του!

Φίλε μου για μένα, Ένας Άνθρωπος υπάρχει και είναι Τέλειος!

Όλοι μας είμαστε εκδηλώσεις αυτού του Υπέροχου Ανθρώπου.
Στο πρόσωπο καθενός μας βλέπω τον Λόγο Χριστό, όχι ως «φαντασίωση», αλλά ως «δικαιωματική κληρονομιά», ή φανέρωση αυτού που πραγματικά Είμαστε!

Εκεί είναι και η χρησιμότητα κάθε –ισμού, καθώς αποτελεί φορέα συγκεκριμένων Ιδεών.

Υπάρχουν ιδέες που εγκλωβίζουν το νου, τη ψυχή και το πνεύμα, αλλά υπάρχουν και ιδέες που συμβάλουν στην ελευθερία του Ανθρωπίνου Πνεύματος.
Στο χέρι μας (ή στις επιλογές μας) βρίσκεται η αξιοποίησή τους.

Η συνεχής λειτουργία αλλαγής πχ που σημειώνεις, περιγράφεται ως Μετάνοια στον Χριστιανισμό και φυσικά δεν έχει σχέση με τις συνεχείς γονοκλισίες μπροστά σε εικόνες ή αγάλματα!

Το να Μετα-νοείς, σημαίνεις να μετατοπίζεις συνεχώς τα «όρια» του νου σου ξεπερνώντας διαρκώς τον μερικό ή περιορισμένο εαυτό σου (μου/μας).

Δεν είσαι υποχρεωμένος να εφαρμόσεις «σώνει και καλά» ένα συγκεκριμένο τελετουργικό για να αλλάξεις!
Σε κάποιους όμως ανθρώπους ίσως να είναι αναγκαία ακόμη μια συγκεκριμένη προσέγγιση του Θείου ή της ψυχής τους.

Είναι σημαντικό να ξεκαθαρίζουμε τις Ιδέες στον νου μας και όχι μόνο αυτό, αλλά να μην «καθόμαστε» πάνω σε αυτές όταν θεωρούμε ότι μας ταιριάζουν!
Η Ελευθερία δεν είναι μια στιγμή συνειδητοποίησης, ή όπως λένε κάποιοι Πεντηκοστιανοί στιγμιαίας Φώτισης και Μετάνοιας, που σου αλλάζει η ζωή «μαγικά» και μετά δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.

Η Ελευθερία υπάρχει μόνο στην διαρκή Κίνηση και Επανάσταση, ξεκινώντας (και μένοντας φυσικά) πρώτα από τον ίδιο μας τον εαυτό!
Όταν πιστέψουμε πως φτάσαμε «κάπου» τότε και την «πατήσαμε» δίνοντας χώρο στο εγωισμό μας να οχυρωθεί πίσω από τις πνευματικές ιδέες!

Αυτό το «φυσικό» λάθος γίνεται αιώνες τώρα φέρνοντας το θλιβερό αποτέλεσμα του υποβιβασμού της κάθε επανάστασης σε ένα σκληρό και άκαμπτο κατεστημένο.
Την ευθύνη όμως αυτού του «φασ-ισμού» την έχουμε όλοι μας.
Μέσα από την διαχωριστική μας στάση προς τους συνανθρώπους μας, μέσα από την «βεβαιότητα» της πνευματικής μας Πορείας, μέσα από την κάθε σκέψη ότι είμαστε «κάτι διαφορετικό», μέσα από συναισθήματα φόβου για την απώλεια του «καλού μας ονόματος» ή της «διαστρέβλωσης της αλήθειας» κλπ, κλπ.

Τον αγκαλίζουμε τον «θάνατο της Αλήθειας» μέσα μας, εργαζόμαστε καθημερινά για την «φυλάκιση του Θεού» εντός μας και αυτό με την κάθε μας επιλογή να «προστατέψουμε» τα κεκτημένα μας!
Την μικρή μας αγαπημένη στρεβλωμένη εικόνα μας!
Πόσο από την ψυχή μας «θυσιάζουμε» αλήθεια για αυτή;

Εδώ λοιπόν Φίλε μου είναι η συγκλονιστική και συντριπτική (για το εγώ μας) λειτουργία της Αγάπης.
Νόμος Καταλυτικός!

Όποιος Αγαπάει, (ή προσπαθεί για να αγαπά) αντιστρέφει αυτή την κτητική, συγκεντρωτική, αμυντική λειτουργία της ψυχής του και εκδηλώνεται «θετικά» προς τους συνανθρώπους του.
Αυτή του η λειτουργία μοιάζει «μαγική»!

Ξεπερνάει τους πλασματικούς διαχωρισμούς της προσωπικότητας και του Εγώ και αποτείνεται στην Μια Ουσία που μας Συνέχει.
Ουσιαστικά η Αγάπη ως Νόμος έλκει, ενεργοποιεί, αφυπνίζει, την Θεία Ουσία μέσα σε κάθε Άνθρωπο!

Η Αγάπη Ενώνει.
Συγχωρεί (συν και χωράω) και Θωπεύει κάθε πονεμένη ψυχή που έχει υψώσει τοίχους (με δόντια πολλές φορές) γύρω της.
Η Αγάπη Ελεεί!
Αποδεσμεύοντας έτσι τους ανθρώπους από τον Νόμο της Ανταπόδοσης (κάρμα) και διευκολύνοντας με αυτό τον τρόπο την πορεία όλων των ανθρώπων.
Η Αγάπη Θυσιάζεται!
Ελευθερώνοντας όσους έχουν απολέσει ακόμη και την Θεία τους Σπίθα και μέσω της Θυσίας γεννά Φως & Ζωή εκεί που υπήρχε Σκοτάδι και Θάνατος!

Εξάλλου η ιδέα της Θυσίας είναι ενοχλητική μόνο για το Εγώ μας και όχι για τον Θεό!

Με αυτό τον τρόπο Φίλε μου προσεγγίζω, αποζητώ και βιώνω την Αγάπη και πάλι θεωρώ ότι την περιορίζω, καθότι «και ο Θεός Αγάπη εστί»!

Με Αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Simoril-elf
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2003, 21:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Simoril-elf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εκτος απο τους φιλοσοφους που εχεταζουμε συνη8ως μεσα σε αυτες τις σελιδες υπαρχουν και καποιοι αλλοι οι οποιει ενεπνευσαν με τελειως αλλα πραγματα και ιδεες την αν8ρωποτητα.. Για παραδειγμα ο Νιτσε 8εωρουσε πως ο ερωτας και η αγαπη αναμεσα σε δυο αν8ρωπους δεν ειναι ακριβως συναισ8ημα αλλα μια οργανικη αναγκη που την βιωνουμε σαν συναισ8ημα.. Δηλαδη, ο λογος που δειχνουμε την προτημηση μας σε καποια ατομα τα οποια και ερωτευομαστε τελικος ειναι απλως η αναγκη για διαιωνηση του ειδους μας το δυνατον καλυτερα και με καλυτερα αποτελεσματα.. Τα αποτελεσματα αυτα ερχονται κατα συνεπεια της επιλογης μας και οι επιλογες αυτες εχουν αναποφευκτα καποια συγκεκριμενα κριτηρια τα οποια μαλλον ειναι και υποσυνηδητα..Γι αυτο και εχουμε την εντυπωση πως νιω8ουμε ερωτα ενω στην ουσια δεν ειναι κατι περισσοτερο απο μια απλη βασικη και φυσικη λειτουργια του ενστικτου μας για διαιωνηση του ειδους με τα καλυτερα αποτελεσματα οπως και ειπα ποιο πανω.. Τιμπορει να σημαινει "καλύτερα αποτελεσματα?" Συνη8ως ερωτευομαστε ατομα τα οποια 8εωρουμε ομορφα , το οποιο ειναι νουμερο ενα κριτηριο, αυτο σημαινει πως ενας ομορφος αντρας η γυναικα μας παραπεμπει σε καποιον υγειη, αρα τα παιδια μας 8α ειναι και αυτα υγειοι..και ουτε κα8ε εξης... αυτο μπορει να συμβαινει και με την δυναμη και ισως και με αλλα πραγματα.. Το 8εμα ειναι πως αυτα τα πραγματα δεν ειμαστε σε 8εση να τα βιωνουμε συνηδητα και πολλες φορες κλεινουμε τα ματια μας και εμεις οι ιδιοι στους εαυτους μας γιατι απλος ετσι εχουμε μα8ει η μας εχουν διδαξει..

Αυτα σημερα απλα τα αναφερα γιατι η8ελα να δωσω και ενα αλλο κλιμα μεσα σε ολη αυτη την κουβεντα.. Τα δικα μου πιστευω μπορει να ειναι πολυ διαφορετικα η μπορει και οχι.. Το 8εμα ειναι πως ειμαι ενα σκεπτομενο ατομο και προσπα8ω να μην παραμυ8ιαζομαι με ολα οσα γινονται γυρω μου η μεσα μου και οσες φορες το εχω κανει προσπα8ω τουλαχιστον να το κανω συνηδητα.. αν αυτο τουλαχιστον λεει κατι..


sim-eli-elfΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 09:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/η Σίμοριλ

Ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου καθώς ένα θέμα μπορεί να εξεταστεί από διαφορετικές οπτικές γωνίες. Η θέση μου πάντως είναι, πως το ύψος (των ιδεών) με το οποίο εξετάζει κάποιος και προσεγγίζει ένα θέμα καθορίζει πολλές φορές και τα αποτελέσματα.

Για παράδειγμα θα δώσω ένα απόσπασμα, σε ελεύθερη απόδοση (δεν το θυμάμαι ακριβώς) από τον Ζορμπά του Καζαντζάκη:
«Πολλοί άνθρωποι το φαγητό που τρώνε το κάνουν κοπριά.
Άλλοι το φαγητό το κάνουν δουλειά και κάματο.
Έχω ακούσει όμως πως υπάρχουν άνθρωποι που το φαγητό το κάνουν ΘΕΟ!»

Κάπως έτσι.

Φαντάσου να σταθούμε στην Αγάπη.

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης (ή Caladir σε ελεύθερη απόδοση στην Quenya)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 11:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ και εγώ τον φίλο thoth για τα λόγια.

Φιλε Simoril-elf, καλώς ήρθες στη συζήτηση. Ευχαριστούμαι για το κλίμα που έφερες, νομίζω πως με το φίλο ΦΩΤΙΟ, παρότι μιλάμε για το ίδιο και το αυτό, υπάρχουν εμφανεις διαφορές.

Αν και διάβασα αρκετά ΝΙΤΣΕ, (κάνει καλό σε όλους, για άλλους όμως λόγους), αναρωτήθηκα κατά το παρελθόν, αν η ΑΓΑΠΗ είναι μόνο η ανάγκη της διαιώνισης του είδους για καλύτερα αποτελέσματα, μα συλλογίστηκα και μέσα στα κείμενα του, όπως και εσύ το αναφέρεις, πάνω στη λέξη ΟΜΟΡΦΙΑ.
Δηλαδή κοιτάμε την όμορφη γυναίκα με κριτήριο, τα υγιέστερα παιδιά?
Αν διάλεγες να μείνεις σε ένα όμορφο η άσχημο σπίτι, θα διάλεγες μήπως το άσχημο? Αν ήταν να πας με μια γυναίκα για λίγες μόνο ώρες, ανάμεσα στην όμορφη και την άσχημη θα διάλεγες την άσχημη? Πως και συμφωνούμαι όλοι για το όμορφο, ανεξαρτήτου φυλής και πιστεύω, π.χ μια όμορφη Γυναίκα, ένα όμορφο παιδί, ένα ηλιοβασίλεμα, ένα όμορφο σπίτι, μια FERRARI…τα κοιτάμε, λέμε είναι ΟΜΟΡΦΑ, ενώ αν πρόκειται για το ΔΙΚΑΙΟ, η τι είναι το ΚΑΛΟ, ο καθένας έχει τα μέτρα του? Το όμορφο, από την πολύ την χρήση, κάπου έχασε την φύση του ΕΙΝΑΙ, και εμείς, χωρίς να το καταλάβουμε, ταυτίζοντας το με την ευχαρίστηση, το φέραμε στο φθαρτό ΝΟΜΟ του γίγνεσθαι, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ και ΛΙΓΟΤΕΡΟ ομορφιά, μα στην ουσία είναι περισσότερη η λιγότερη ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ! Έτσι δεν χάσαμε ποτε την επαφή του, παρότι με τη σειρά της η ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ είναι κολλητή του ΠΟΝΟΥ, μα για τις άλλες ΑΡΕΤΕΣ υπάρχουν και αυτές στη ΦΥΣΗ μας…. στο ΒΑΘΟΣ.
Θέλω να πω με τα παραπάνω πως ενώ η ΟΜΟΡΦΙΑ, είναι σχετικά εύκολη, οι άλλες ΑΡΕΤΕΣ είναι κρυμμένες, σαν έρθουν στην επιφάνεια και αυτές όπως λέει ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ίσως πιο κάτω να κρύβεται αυτό που συζητάμε με τον φίλο ΦΩΤΙΟ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 14:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΘΑ'ΛΕΓΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ...Η ΜΟΡΦΗ ΔΗΛΩΝΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ ...ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ..ΜΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΔΕΝ ΘΑ'ΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ +ΜΕ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ?...
ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ,ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ,ΑΝ ΤΑ 'ΖΥΓΙΖΕΙΣ' ΕΤΣΙ....
(ΠΑΛΙΑ ΘΕΛΑΝΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΤΑ....)
ΠΙΣΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ.....

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 14:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους,

προχτες καθως μιλουσαμε και ανταλασαμε αποψεις με ενα φιλο , το θεμα καπως γενικο, θρησκεια , αγαπη , καλο , κακο , κατεληξα σε κατι που με ξαφνιασε και παιρνω τα πραγματα απο την αρχη χωρις να στεκομαι σε λεπτομεριες

στην αρχη η συζητηση ξεκινησε με το καλο και κακο (ο χριστος διδασκει το καλο καποιος αλλος οχι , ολοι διδασκουν το καλο τελικα και πηγαινε λεγοντας) εγω σταθηκα στο σημειο οτι το καλο και κακο συνηθως (για μενα παντα) ειναι εντελως υποκειμενικο, κατι που ηταν κακο χτες σημερα ειναι καλο , και κατι που ειναι για μενα κακο για τον αλλο ειναι καλο. δεν μπορει να υπαρχει καλο και κακο , αυτο που υπαρχει ειναι κατι αλλο που ειναι μοναδικο και ολα τα αλλα ειναι διαφαθμισεις της παρουσιας του ή της ελλειψης του, πεστο "κκαλο" με δυο καπα , πεστο «ααγαπη» με δυο αλφα , πεστο «φφως» οπως θες αλλα μονο αυτο , κανεις δεν μπορει να κανει κακο , οτι και εαν κανει το αποτελεσμα ειναι "κκαλο"

το γιατι ? ισως φαινετε πολυ απλοικο , ισως χαζο δεν ξερω αλλα
ξεκινοντας απο το οτι τα παντα ειναι ενεργεια και οτι η δομη ειναι κοινη σε οτι υπαρχει στο συμπαν ολο , πετρες , δεντρα , νερο , σκονη , ζωα , ανθρωπος , τελικα ηλεκτρονια με διαφορετικο ή οχι δεσιμο μεταξυ τους οτι και εαν ειμαστε , ειμαστε μερος τμημα του συμπαντος

εαν το συμπαν ηταν νερο θα ημασταν μια σταγονα χ διαστασης ενω τα ζωα ψ διαστασης κτλπ και η καθε μια εχει υποστει διαφορετικη επεξεργασια, επομενως δεν μπορω να μην αγαπαω τα παντα , αφου οτι ειμαι ειναι και απο οτι ειναι ειμαι !!!

αρα ? πως μπορω να πω οτι μισω κατι ? και τι νοημα υπαρχει ? μπορεις να μισησεις το δαχτυλο σου ? τις φλεβες σου ? το αιμα σου ? και φαντασου το δεξι σου χερι να μισει το αριστερο !!!!
και πως μπορει κανεις να με βλαψεις ? τι ειναι αυτο που μπορει να με κανει ? τιποτα απολυτως , ποιο ειναι το χειροτερο κακο ? να με σκοτωσει ? να σκοτωσει την φιλη μου ? εεε και τι μπορει να μας φοβιζει σε αυτο ? θα ξαναγινω ενα με το συμπαν , θα αλλαξει η μορφη ενεργειας μου , κομματι του ειμουν , κοματι του μενω. Δεν αλλαξε τιποτα

και απο την αλλη αυτον που το εκανε αυτο πως να τον μισησεις , δεν εκανε τιποτα , και εαν παμε βασει των γνωστων θεωριων περι αγαπης , αυτον ειναι που πρεπει να τον αγαπησεις μιας και δεν ειναι καλα ειναι "αρρωστος" εχει την αναγκη της αγαπη σου (δυσκολο)

εδω ειναι που μας τα χαλαει η ανθρωπινη διασταση μας , που δεν μας αφηνει να ελευθεροθουμε , να αφησουμε οσα μας δεσμευουν (ΕΓΩ) και μας φραζουν την οραση μας , που μας κανουν να βλεπουμε το τωρα και οχι το παντα , το σωμα μας και οχι την ενεργεια.

Φυσικα δεν εβγαλα ακρη με ολες αυτες τις σκεψεις , ουτε και κατεληξα καπου , ομως ολο αυτο μου αφησε κατι που ηθελα να το μεταφερω , δεν ξερω εαν δινει μια αλλη εικονα ή ισως δειχνει την ιδια εικονα με αλλο τροπο , ελπιζω παντως να μην σπαταλισα στο χρονο σας

ΚιτΚΑΤ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 15:41:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΚΙΤΚΑΤ.

Η σκέψη σου έχει διατυπωθεί με πολλούς τρόπους και παραλλαγές κατά την διάρκεια των αιώνων. Έγινε επιχείρημα στο στόμα των μυστικιστών αλλά και στο στόμα των υλιστών με διαφορετικό στόχο για τον καθένα.

Ο Κέλσος (όχι ο "Κέλσος" ο Συντονιστής μας ) λέει:

«Βλέπουμε, λοιπόν, ότι δεν δημιουργήθηκαν τα πάντα για χάρη του ανθρώπου, όπως δεν δημιουργήθηκαν για χάρη του λιονταριού ή του αετού ή του δελφινιού. Ο κόσμος δημιουργήθηκε από τον Θεό κατά τρόπο ώστε όλα τα μέρη του να συμβάλλουν στην ολοκλήρωση και την τελειότητά του. Τα πάντα έχουν υπολογιστεί ώστε να εξυπηρετούν, όχι το ένα το άλλο αλλά το Όλον. Κι ο Θεός γι’ αυτό ενδιαφέρεται, κι έτσι το Όλον δεν το εγκαταλείπει η πρόνοια και δεν εξελίσσεται προς το χειρότερο, ούτε ο Θεός αποφασίζει ύστερα από κάποια χρονική περίοδο απραξίας να το στρέψει προς τον εαυτό του, ούτε κι εξοργίζεται με τους πιθήκους και τα ποντίκια.» ΚΕΛΣΟΣ, Αληθής Λόγος, σελ. 89.

Έτσι αν αισθάνεσαι ως Όλον είσαι το Όλον.

Και κάτι extreme. Τι σχέση έχει ο Θεός με το Όλον; Μα...είναι "Φίλοι"!!!

"Φίλοι" ονομάστηκαν, από τους Πυθαγόρειους οι αριθμοί που το άθροισμα των διαιρετών του ενός μας δίνει ως σύνολο τον άλλον αριθμό και το αντίστροφο. Μάλιστα βρήκαν ότι οι πρώτοι "φίλοι" αριθμοί είναι ο 284 και ο 220.

Το άθροισμα των διαιρετών του 284 (1,2,4...142) μας κάνει 220.

Το άθροισμα των διαιρετών του 220(1,2,4...110) μας κάνει 284.

Και ο λεξάριθμος του ΟΛΟΝ (70+30+70+50) είναι 220

Και ο λεξάριθμος του ΘΕΟΣ (9+5+70+200) είναι 284.

Μήπως λοιπόν το ΟΛΟΝ και ο ΘΕΟΣ είναι "φίλοι";

Μόνο ένας ίσως μπορεί να μας το επιβεβαιώσει. Και αυτός μάλλον είναι μακριά για να μας ακούσει...

Πυθαγόρααααααα.......

Το τελευταίο μου βγήκε κάτι σαν σλόγκαν της διαφήμισης του...Jack Daniels

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 16:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ είμαι σκεφτόμουν πως θα πέσει και άλλο κλάμα σε λιγο, για αυτό αποφάσισα τη σιωπή!


Ο Τρισμεγιστε, και εσεισ όλοι οι άλλοι…. μην με σκοτίζεται! Ο Θεός μου έδωσε ένα δύσκολο πρόβλημα εδώ που είμαι! Να βρω που είναι ΕΔΩ το λάθος!

Είπε πως άμα το βρω….. θα με αφήσει να τον κοιτάξω στα μάτια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 16:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακριβως!
Πλατωνα ! τωρα ειμαι ετοιμη να βαλω +τα κλαμματα!(επειδη η Λετισια μου μοιαζει τοσο ....)

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 28/01/2003 16:29:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2003, 19:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ ρε Πλάτωνα !!!

Τι να κάνω ο έρμος;

Έτσι μου έρχεται να διαφωνήσω με τον Πλωτίνο που λέει ότι ο δρόμος του Φιλοσόφου προς την Αλήθεια είναι πιο άμεσος και σύντομος από τον δρόμο του Εραστή ή του Μουσικού.

Μερικές φορές είναι καλύτερα να αργήσεις να φτάσεις, έτσι δεν είναι;

Ειδικά αν είναι να βλέπεις στην ατραπό σου, τέτοια θεάματα...

Τι άλλο να πω; Μου ξυπνάει το "Γκόλουμ" μέσα μου.

Myyy Preciousssss

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 14:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λαθος δεν ειναι στην εικονα , ουτε στο "πλασμα" που αυτη περιεχει
το λαθος ειναι σε "αυτον" που το κοιταει , σε "αυτον" που την επεξεργαζεται , σε "αυτον" και στις σκεψεις που κανει.
Τελικα ομως ισως να μη φταει "αυτος" αλλα οι αλλοι "αυτοι" που του μαθαν να βλεπει και να σκεφτεται με αυτο τον τροπο.

παντως η φωτογραφια ειναι ενα καλο παραδειγμα για crash test θα ελεγα σε καθε ειδος εσωτερισμου , εξωτερισμου , θρησκειας και ιδεων.

καλο κουραγιο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2003, 15:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΠΩΣ Η ΛΕΤΙΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΕΝΣΑΡΚΩΝΕΙ ΤΗΝ 'ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ"....
'Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!!!?

'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2003, 09:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Τρισμέγιστε, καλημέρα. ….

Αν επιτρέπεται, μιας και είσαι ΦΙΛΟΣ, πριν απαντήσει κάποιος για τη σωστή η λάθος ΑΤΡΑΠΟ…γίνεται να αναρωτηθούμε κάτι?

Για κάθε ΑΤΡΑΠΟ….υπάρχει ΜΕΘΟΔΟΣ, κάτι που ακολουθούμε… η είναι μέσα στην ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ? Αυτό το ερωτώ, γιατί διαφορετικά, αν ακολουθούμαι… επιθυμούμαι κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από ότι είμαστε! Αυτο φερνει ΠΑΝΤΑ σύγκρουση.... του θέλω /δεν θέλω…. σωστού / λάθους!

Αν η ΑΤΡΑΠΟΣ είναι ΦΥΓΗ…. από τον ΕΑΥΤΟ.... έχει μικρή σημασία!

Τώρα, με ότι παρατήρησε ο φίλος κιτκατ, πως κάτι δεν πάει καλά με ότι μας μάθανε.... ας το διασκεδάσουμε και λίγο!!

Κάστα πάει να πει ΑΓΝΗ…Ας το θυμόμαστε
(κάποτε σκέφτηκα το ΘΕΙΟ, (να το εφερνα στον κοσμο μας...) σαν ένα μικρό παιδί που κάνει σκι, ξεκινώντας από ΑΠΛΟΤΗΤΑ κατάληγε σε.. ΑΓΝΟΤΗΤΑ!)

ΟΜΩΣ!!!

Αν στο δωμάτιο μας ΜΠΕΙ η ΚΑΣΤΑ…. όπως είναι πιο πάνω στη φωτογραφία…., το πιο πιθανόν είναι να απαντήσουμε ΣΥΝΘΕΤΟΙ…. και να αγνοήσουμε την ΑΓΝΟΤΗΤΑ!

ΟΚ? ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΑΙ!!! Οι σκέψεις μας….. λίμπιντο….όλα μαζι!

Τι το κακό υπάρχει σε όλα αυτά? ΤΙΠΟΤΑ! Φυσιολογικά πράγματα είναι!
Εκτός….. και η κάστα θέλει να σου βγάλει την ψυχή….. Ποικιλόμορφος…
Εκτός….. πια και χόρτασες τις κάστες,…και θέλεις να γνωρίσεις... αν υπάρχει κάτι πέραν των φυσιολογικών απαντήσεων του οργανισμού!

Εδώ εμφανίζεται η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ…της οποίας προτέρημα είναι να αναρωτιέσαι…η καλύτερα, να θέτονται ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!

-Υπάρχει ένα ΣΗΜΕΙΟ μέσα μου που κοιτάζει την κάστα?...... ΝΑΙ!
-Αυτό το σημείο μου δίνει την αίσθηση του ΚΕΝΤΡΟΥ ΜΟΥ?.....Του ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ?.....ΝΑΙ!
-Άρα η ΚΑΣΤΑ είναι στην ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ μου…..αν εγώ είμαι το ΚΕΝΤΡΟ……..ΧΜΜΜ!
-Δράση / Αντίδραση λοιπόν, έχουμε τριβή, και χοροχρονιακη ενέργεια….κέντρο πάει στην περιφέρεια και αντίστροφα! ΕΙΚΟΝΕΣ!!!

Οοοπς!!!

-Αν το μυαλό συλλάβει αυτή την κίνηση….και αναρωτηθεί…πως θα ήταν να δει δίχως κέντρο? Άραγε η ΚΑΣΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΧΩΣ ΚΕΝΤΡΟ?
Φυσικά και υπάρχει….ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ!!
Μα αν δεν υπάρχει κέντρο….Τότε τι υπάρχει? Ποιος κοιτάει την κάστα?

Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ…… Με κεφαλαία!

Άρα η περιφέρεια δεν κάνει τίποτα σε αυτή την ΕΝΕΡΓΕΙΑ….γιατί είναι η ΙΔΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ....

Οοο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!! Η ΚΑΣΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ!!!

Και μιας και η φίλη μας η ΑΤΜΑ, λέει πως τις μοιάζει πολύ,….ΑΤΜΟΥΛΑ, πρέπει να κάνουμε το ΤΕΣΤ του ΚΙΤΚΑΤ….και οι δυο όμως με μαγιό!

Δεν σου είπα όμως μια λεπτομέρεια ΑΤΜΑ! Εγώ μοιάζω του ΣΩΚΡΑΤΗ... Κοντούλης, Χοντρούλης, καραφλουλης... και με πεταχτά… σπινθηροβόλα μάτια!

Για να ξεφεβγουμαι και λιγο της ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΟΣ!!!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/01/2003 09:30:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy