ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΠΙΣΤΗ ΣΩΖΕΙ ΨΥΧΕΣ ;;;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Red of Death
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2005, 02:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Red of Death  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω αν θα επρεπε να απαντησω σ'αυτο το θεμα, ειδικα τωρα που αυτο βρισκεται προς το τελος του!

Λοιπον θα ηθελα να πω κατι πανω σε κατι που αναφερθηκε προηγουμενως.

Οτι δηλαδη και τι πειραζει που πιστευω καπου, στο κατω κατω να χασω απλως λιγο χρονο εαν αυτο αποδειχθει αναληθες! Αρκει που νιωθω ομορφα οσο το πιστευω!

Καλη αυτη η αποψη αλλα θεωρω αρκετα μεγαλο ρισκο για καποιον να πιστεψει κατι χωρις πρωτα να προσπαθησει να ερευνησει αν αυτο ειναι αληθες ή οχι.(Δεν αναφερομαι μονο στο παρον θεμα και στο φιλο που εξεφρασε αυτη την αποψη!) Βλεπετε ζουμε σε εναν κοσμο που (δυστηχως!) οι ανθρωποι προσπαθουν να εκμεταλευτουν στο μεγιστο τις πραξεις των συνανθρωπων τους προς οφελος τους!

Δεν λεω λοιπον να μην πιστευει καποιος σε κατι αλλα οτι θα πρεπει να το εξεταζει πολυ προσεκτικα πρωτα (οσο μπορει!), για το τι αποτελεσμα μπορει να εχει αυτο τριγυρω του και τι συμφεροντα μπορει αυτο να εξυπηρετει, πρωτου αφιερωθει ολοτελα σ'αυτο.

Δεν ηταν λιγες οι στιγμες στην ιστορια τις ανθρωποτητας που ανθρωποι επεσαν θυματα εκμεταλευσης κ εξαπατησης λογω των λαθεμενων (παλι λογω εξαπατησης!) πιστευω τους! Με αποτελεσμα να εξυπηρετουν ξενα συμφεροντα... χωρις καν να το γνωριζουν!

Σημ.:Αν κανω λαθος καπου παρακαλω διορθωστε με! Ειμαι αρκετα μικρος και εχω πολλα να μαθω (ειμαι 16 χρωνων!)

Και παλι ευχαριστω πολυ που μου δοθηκε η ευκαιρια να πω την αποψη μου!

Με εκτιμηση,
-=Red_of_DeAtH=-

-=Red of De@th=-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 03:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν υπάρχει κανένα θέμα προσυλητισμού. Ο καθένας μας έχει τα πιστεύω του και τα "πιστεύω μας" δέν είναι δυνατόν να αλλάξουν με την ανάγνωστη κάποιον λίγων μηνυμάτων στον υπολογιστή μας. Σεβαστές οι απόψεις του καθένα μας σχετικά με την πίστη αλλά δέν είναι δυνατόν να βλέπουμε την αστραπή, τον κεραυνό κάποιον περαστικό μακρυνό κομήτη, μιά νεροποντή και να επιβάλουμε την άποψη οτι είναι σημάδι Θεού (!!!) Γιατί απλούστατα δέν υπάρχει κανένα σημάδι θεού και τα πάντα έχουν την επιστημονική τους εξήγηση. Και άν η πίστη προκαλεί θαύματα έχουν και αυτά κάποια επιστημονική εξήγηση και την εξήγηση αυτή δέν έχουν κατανοήσει ακόμα οι επιστήμονες μας αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι δέν υπάρχει.
quote:


ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΙΛΕ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 05:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όπως είπε ο Menken

"Πρέπει να σεβόμαστε της θρησκευτικές πεποιθήσεις των άλλων, αλλά μόνο στο βαθμό που σεβόμαστε την πεποίθησή τους ότι οι γυναίκες τους είναι καλλονές και τα παιδιά τους είναι παιδιά-θαύματα".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Elpidoforos ouragos
Νέο Μέλος


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 11:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elpidoforos ouragos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega καλη σου ημερα οπωS και σε ολουS σαS.

<< ΧριστοS Ανεστη >>.

Περαστικα στον Πατερα σου, και ευχομαι ολα να πανε καλα.

Πολυ ωραιο το θεμα σου αν και διαβασα μονον την αρχικη τοποθετηση.

ΚαλωS σε βρηκα για τωρα, και ο ΘεοS μαζι σου.

ΣαS χαιρετω ολουs σαs και να ειστε ολοι σαs καλα.

Zei Kurios o Qeos mou!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 20:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega καλη σου ημερα οπωS και σε ολουS σαS.

<< ΧριστοS Ανεστη >>.

Περαστικα στον Πατερα σου, και ευχομαι ολα να πανε καλα.

Πολυ ωραιο το θεμα σου αν και διαβασα μονον την αρχικη τοποθετηση.

ΚαλωS σε βρηκα για τωρα, και ο ΘεοS μαζι σου.

ΣαS χαιρετω ολουs σαs και να ειστε ολοι σαs καλα.

Zei Kurios o Qeos mou!



Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Το μύνημα σου , μου δίνει χαρά και ελπίδα.


Χαρά γιατί ,είναι μια ευχάριστη έκπληξη να διαπυστώνω, ότι υπάρχουνε ακόμη συνάνθρωποι.

Ελπίδα , γιατί και εγώ πιστεύω βαθιά μέσα μου ότι :


Zei Kurios o Qeos mou!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 22:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΕΝΑΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ

Οταν ο Γκαγκάριν γύρισε από τό διάστημα, δέν έπαυε νά δηλώνει περιφρονητικά.

-- Θεός δέν υπάρχει. Πουθενά δέν τόν συνάντησα...

Σέ μία δεξίωση πού είχε γίνει πρός τιμήν του, συνάντησε τόν Ρώσο Πατριάρχη Αλέξιο. Πλησίασε τόν σεβαστό Ιεράρχη ο οποίος τόν ρώτησε,

-- Είναι αλήθεια, ότι δέν είδες τόν Θεό στόν ουρανό;

-- Ναί, είναι αλήθεια, τού είπε ο Γκαγκάριν. Τόσες μέρες στό διάστημα πουθενά δέν τόν συνάντησα...

-- Τόν γνωρίζεις; ρώτησε μέ χιούμορ ο Πατριάρχης.

-- Τί θέλετε νά πείτε; απάντησε ξαφνιασμένος ο κοσμοναύτης.

-- Θέλω νά ειπώ, συνέχισε ο Αλέξιος, πώς είναι δυνατόν νά λές γιά κάποιον ότι δέν τόν συνάντησες εάν ποτέ σου δέν τόν έχεις γνωρίσει. Πώς φαντάσθηκες ότι θά έβλεπες έτσι τόν Θεό;

-- Δέν ξέρω, είπε μέ αμηχανία ο Γκαγκάριν. Πραγματικά δέν ξέρω μέ ποιόν τρόπο θά έπρεπε νά τόν γνωρίσω.

-- Έλα τότε νά σέ μάθω, καί όταν ξαναπάς θά τόν δείς. Νά είσαι βέβαιος ότι θά τόν δείς, τού είπε μέ νόημα ο Ρώσος Πατριάρχης.

Γιατί ο Θεός δέν είναι ορατός ούτε μέ τηλεσκόπια, ούτε μέ διαστημόπλοια...Τόν βλέπουμε από τά φαινόμενα καί προσεγγίζεται διά τής πίστεως."

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 23:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
" Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε"

William Shakespear


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 03:25:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΙΨΟΥΝ ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΠΙΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡ ΙΟΥΛΙΑΝΟΣ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 03:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟΥΝ


ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΝΘΗΜΑ

**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 07:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ.
ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΜΟΡΦΗ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗΣ ΜΑΣ.
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΘΕΟ-ΔΡΑΚΟΥΜΕΛΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 09:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy,

Κοίτα, εδώ που τα λέμε, ο Θεός στν παλαιά διαθήκη, συμπεριφέρεται λίγο σα το
Δρακουμέλ.

"Σας ΜΙΣΩ απαισια Ανθρωπάκιααααα"
ΜΠΑΜ, Κατακλυσμός

"Σας ΜΙΣΩ απαισια Ανθρωπάκιααααα"
ΠΟΥΦ ! Αντίο Σοδομα και Γομορα (και έγινε και διακοσμητικό αγαλματάκι η γυναίκα του Λώτ διοτι έκανε το εγκλημα να είναι περίεργη)

"Σας ΜΙΣΩ απαισια Ανθρωπάκιααααα"
Και ορμήσανε οι αγγελοι του και σφάξανε αθώα μωρά αιγυπτίων επειδή ο
φαραώ ήταν παλιάνθρωπος


Πρέπει να παραδεχτείς οτι κατά καιρούς ο θεός έχει συμπεριφερθεί αρκετά
βάρβαρα. Μετά την καινή διαθήκη μαλλον το θρόνο ανέλαβε ο διάδοχος, που επειδή και αυτός κακοπέρασε εξ αιτίας των σχεδίων του θεού ήτανε πιο ήπιος
και πιο συγχωρετικός.

ΑγγελοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 13:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ.

Δεν είναι παράδειγμα. Παραμύθι είναι.

"Κι ο πρίγκηπας φίλησε τη Χιονάτη κι αυτή ξύπνησε και παντρεύτηκαν και ζήσανε αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραμύθι είναι ε;;

Έτσι σε συμφέρει να το θεώρείς ε;;

Εμ, αφού ούτε εσύ ως φαίνεται Τον έχεις συναντήσει, πως είναι δυνατόν να Τον γνωρίζεις για να μπορέσεις να Τον δεις;;;

Μάλλον πρέπει και εσύ να πας μια βόλτα από τον "κυρ Αλέξιο" για να σου πει κανα δυο πραγματάκια μου φαίνεται.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexilexos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 20:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexilexos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ο κυρ - Αλέξης τον έχει συναντήσει , τον έχει γνωρίσει ή τον έχει δεί ώστε να μας τον συστήσει σαν φιλαράκο του ????
Η πολλή ταπεινότητα θα πρέπει να προκαλεί εγκεφαλικές δυσλειτουργίες επειδή ο εγκέφαλος όταν δεν χρησιμοποιείται (λόγω μηρυκασμού) ατροφεί.

'Η έκφραση "γυμνή αλήθεια" έχει εφευρεθεί για να μπορεί ο καθένας να την ντύνει όπως τον συμφέρει'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 22:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

<<Παραμύθι είναι ε;;

Έτσι σε συμφέρει να το θεώρείς ε;;

Εμ, αφού ούτε εσύ ως φαίνεται Τον έχεις συναντήσει, πως είναι δυνατόν να Τον γνωρίζεις για να μπορέσεις να Τον δεις;;;>>


ψηλε ο μονοκερως υπαρχει;
πριν απαντησεις διαβασε προσεκτικα

αναφορα στον μονοκερω κανει ο κτησιας ιατρος του ατραξερξη και του δαριου το 400 π.χ.
ο αριστοτελης και ο πλινιος
ο ιλουλιος καισαρας ο ισιδωρος της σεβιλλης και αρκετοι αλλοι και κατα τον μεσαιωνα

αναφορα γινετε και σε στοιχο του δαβιδ στον ψαλμο 92
εκτως απο τους ελληνες ιταλους περσες και αραβες και οι κινεζοι εχουν αναφορες για μονοκερους

το συκωτι του ανακατεμενο με κροκο γιατρευει απο την λεπρα και οποιος πιει απο κυπελλο που ειναι φτιαγμενο απο το κερατο του δεν προκεται να παθει επιληψια ουτε να φαρμακωθει απο οποιοδηποτε υγρο και να χυθει μεσα στο κορμι του ακομη παπουτσια απο δερμα μονοκερου προστατευουν απο την ποδαγρα

τωρα θα μου πεις γιατι δεν εχουμε δει καποιον μονοκερω αιχμαλωτο;
γιατι ζει πολυ λιγες στιγμες σε αιχμαλωσια
κερατα μονοκερου πουλουσαν μεχρι και τον 19 αιωνα αν και ειναι πολυ σπανιο να δεις καποιον αν κανεις οτι πρεπει τοτε θα βρεις μεσα σε καποιο πυκνο δασος
τι πρεπει να κανεις;
μα να βρεις μια νεαρη παρθενα και αυτη θα τον υποταξει αρκει η παρθενα να εχει και αγνη ψυχη
για πες τωρα ψηλε μετα απο τοσα ατομα που λενε οτι ο μονοκερως υπαρχει και δεν ειναι ατομα τυχαια ειναι ατομα που ο λογος τους εχει μεγαλη βαρυτητα εσυ τι λες;
υπαρχει η οχι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλεχιλεχε
quote:
Η πολλή ταπεινότητα θα πρέπει να προκαλεί εγκεφαλικές δυσλειτουργίες επειδή ο εγκέφαλος όταν δεν χρησιμοποιείται (λόγω μηρυκασμού) ατροφεί.

Να θεωρήσω ότι εδώ μιλάς εξ ιδίας πείρας; Σου έκανε όντως τόσο κακό ο μηρυκασμός;;;
Μην το βάζεις κάτω, πάντα υπάρχει ελπίδα.

Όσον αφορά αν ο κυρ-Αλέξης τον έχει συναντήσει ή όχι, δεν έχεις παρά να πας ο ίδιος να τον ρωτήσεις. Θέλει όμως πολύ κουράγιο για να κάνεις κάτι τέτοιο, το καταλαβαίνω. Είναι δύσκολο να ξεφύγεις από τη θαλπωρή της πολυθρονάρας του θρόνου που σου έχει φτιάξει ο εγκέφαλος σου προκειμένου να τον προσκυνάς ως τον μόνον Θεό.

Φαίνεται πως ακριβώς η ταπεινότητα είναι αγκάθι για πολλούς.
Τι να τον κάνουμε έναν Θεό που μα υπενθυμίζει συνεχώς την φραρτότητά μας εδώ σε αυτόν τον κόσμο.
Άσε που συνέχεια μας τη σπάει και δεν μας αφήνει να χαρούμε τη μαγκιά μας και την καπατσοσύνη μας πάντα εις βάρος του διπλανού μας.
Άκου εκεί να μου λέει συνέχεια ότι μου τι φυλάει στη γωνία και θα μου ζητήσει και τα ρέστα!
Μωρέ θα σε φτιάξω εγώ!
Εγώ σε έφτιαξα Θεέ, εγώ και θα σε αφανίσω!

«Ο καιρός γαρ εγγύς»

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 00:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ενημέρωσή σου Ψηλέ.

Δεν έγινε καμία εκδήλωση το 1961 (όταν γύρισε ο Γκαγκάριν από τη σελήνη) στην οποία να συμμετείχε ο Πατριάρχης Αλέξιος (ο ΙΙ). Η μόνη φορά που συναντήθηκε ο Γκαγκάριν με τον Πατριάρχη, ήταν 3 μήνες μετά στην Αγγλία, όπου ήταν καλεσμένος της Βασίλισσας. Η συνάντηση έγινε στο αεδρορόμιο (πηγή: Αρχείο εφημερίδας PRAVDA).

quote:
Ψηλός
Οταν ο Γκαγκάριν γύρισε από τό διάστημα, δέν έπαυε νά δηλώνει περιφρονητικά.

-- Θεός δέν υπάρχει. Πουθενά δέν τόν συνάντησα...


Ο Yuri Gagarin ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο. Αυτό που είπε και είναι καταγεγραμμένο στα απομνημονεύματά του είναι:

"Αν δεν έχεις συναντήσει το Θεό στη Γη, μην περιμένεις να τον συναντήσεις στον Ουρανό".

Αυτό είπε ο άνθρωπος, απαντώντας σε κάποιον που τον ρώτησε αν συνάντησε το Θεό εκεί στο διάστημα.

Σταματήστε πια να εφευρίσκετε παραμύθια και να τα ταίζετε στον κόσμο. Αρκετά απ'αυτά φάγαμε τόσους αιώνες τώρα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα δικά μας "παραμύθια" γαληνεύουν τον άνθρωπο. Του δίνουν Την ελπίδα της σιγουριάς τουλάχιστον, όσο απατηλή και αν θέλουν ορισμένοι να ισχυρίζονται ότι είναι.
Τον δίνουν να καταλάβει τη μοναδικότητά του. Τον κάνουν να συνειδητοποιήσει τη θέση του στην πλάση και στην ανθρώπινη κοινωνία.

Τα δικά σας παραμύθια τι δίνουν στον άνθρωπο;; Τη σιγουριά της φθαρτής του φύσης. Την σιγουριά ότι κατέχει μια θέση στην αιωνιότητα της ανυπαρξίας, όπως είπε και κάποιος φίλος μας εδώ μέσα σε κάποιο μήνυμά του;

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανταστείτε ο άνθρωπος αυτός έφτασε στο σημείο να πατήσει στην Σελήνη να κάνει τέτοιο κατόρθωμα όσο λίγοι το έχουν κάνει στο ανθρώπινο είδος. Και απο την άλλη ζούσε με τα παραμύθια του Θεού που βρίσκεται στον ουρανό και μας περιμένει.
Και πετώντας στην Σελήνη έψαχνε να βρεί τον ΘεόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:43:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε ρωτήσω κάτι φίλε Μηδενιστή; έτσι μου ήρθε αυθόρμητα στο μυαλό μου:
Γιατί θεωρείς το πάτημα ανθρώπινου ποδιού στη σελήνη ως κατόρθωμα;
Τι κέρδισε η ανθρωπότητα από αυτό;; Εγώ ακόμη ψάχνω να το βρω.

Να πω και να δεχθώ ότι τουλάχιστον στο διαστημικό σταθμό Μιρ γινόταν επιστημονικά πειράματα σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, και να το θεωρήσω ως κατόρθωμα της ανθρωπότητας, εντάξει.

Δεν καταλβαίνω όμως γιατί σήμερα πρέπει να θεωρούμε ως κατώρθωμα τη δίχως νόημα, για τον υπόλοιπο κόσμο, κόντρα Αμερικάνων και Ρώσων που οδήγησε τους μεν να μοστράρουν ότι έκαναν κάτι παραπάνω από τους δε, αυτό ειλικρινά δεν μπορώ να το δεχθώ.
Μήπως πρέπει να αρχίσω να θεωρώ ως κατόρθωμα και τα σχέδια για τον πολυποσχόμενο "Πόλεμο των Άστρων" που σχεδιάζουν οι Αμερικάνοι;

**Κλείνω την παρένθεση εδώ.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amenti
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amenti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα δικά μας "παραμύθια" γαληνεύουν τον άνθρωπο.

Αυτός είναι και ο σκοπός των παραμυθιών αλλωστε. Να μας κοιμίζουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:12:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλε μημπως δεν βλεπεις καλα; απο το τελευταιο μου μηνυμα εχεις μπει 3 φορες και ακομη δεν εχεις δωσει απαντηση τι εγινε;


ψηλε ο μονοκερως υπαρχει;
πριν απαντησεις διαβασε προσεκτικα

αναφορα στον μονοκερω κανει ο κτησιας ιατρος του ατραξερξη και του δαριου το 400 π.χ.
ο αριστοτελης και ο πλινιος
ο ιλουλιος καισαρας ο ισιδωρος της σεβιλλης και αρκετοι αλλοι και κατα τον μεσαιωνα

αναφορα γινετε και σε στοιχο του δαβιδ στον ψαλμο 92
εκτως απο τους ελληνες ιταλους περσες και αραβες και οι κινεζοι εχουν αναφορες για μονοκερους

το συκωτι του ανακατεμενο με κροκο γιατρευει απο την λεπρα και οποιος πιει απο κυπελλο που ειναι φτιαγμενο απο το κερατο του δεν προκεται να παθει επιληψια ουτε να φαρμακωθει απο οποιοδηποτε υγρο και να χυθει μεσα στο κορμι του ακομη παπουτσια απο δερμα μονοκερου προστατευουν απο την ποδαγρα

τωρα θα μου πεις γιατι δεν εχουμε δει καποιον μονοκερω αιχμαλωτο;
γιατι ζει πολυ λιγες στιγμες σε αιχμαλωσια
κερατα μονοκερου πουλουσαν μεχρι και τον 19 αιωνα αν και ειναι πολυ σπανιο να δεις καποιον αν κανεις οτι πρεπει τοτε θα βρεις μεσα σε καποιο πυκνο δασος
τι πρεπει να κανεις;
μα να βρεις μια νεαρη παρθενα και αυτη θα τον υποταξει αρκει η παρθενα να εχει και αγνη ψυχη
για πες τωρα ψηλε μετα απο τοσα ατομα που λενε οτι ο μονοκερως υπαρχει και δεν ειναι ατομα τυχαια ειναι ατομα που ο λογος τους εχει μεγαλη βαρυτητα εσυ τι λες;
υπαρχει η οχι;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γηγενή,
δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το παράδειγμα του μονόκερου;;;
Εγώ τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν έχω δει κανένα;

Τώρα, σοβαρά, περιμένεις απάντηση;;

Μονόκερος και Θεός είναι το ιδιο πράγμα;;

Έλα βρε, σοβαρέψου.

Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επιδη δεν εχεις δει μονοκερω παει να πει πως δεν υπαρχει;
τι λες; το σκεφτικες πολυ αυτο;

και ολοι αυτοι που αναφερουν οτι εχουν δει μονοκερω τι ειναι βλακες;
και οχι μονο εχουν δει αλλα εχουν φτιαξει και φαρμακα με διαφορα μερη του σωματος του
για πες μου ψηλε γιατι αποριπτεις την υπαρξη του μονοκερου;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 03:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να αντιστρέψουμε τους ρόλους μας τώρα,
εσύ τον είδες με τα μάτια σου;;
Έχεις επιστημονικές αποδείξεις;;
Που είναι τα φάρμακα που έχουν φτιάξει;;
Αφού είναι τόσο θαυματουργά γιατί δεν φτιάχνουν και σήμερα;


Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, λένε πως οι μαύρες τρύπες έχουν τεράστια απορροφητική δύναμη, πήγε κανείς να το διαπιστώσει εκεί επί τόπου;;
Έχουμε επιστημονικές αποδείξεις;; πέρα από τις ενδείξεις;;


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 03:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, λένε πως οι μαύρες τρύπες έχουν τεράστια απορροφητική δύναμη, πήγε κανείς να το διαπιστώσει εκεί επί τόπου;;
Έχουμε επιστημονικές αποδείξεις;; πέρα από τις ενδείξεις;;

Έχουμε ΑΝΤΡΑΝΤΑΧΤΕΣ αποδείξεις. Μία απ'αυτές είναι ότι οι μαύρες τρύπες εκπέμπουν ραδιενεργή ακτινοβολία, η οποία εύκολα ανιχνεύεται με απλά αστρονομικά όργανα.

quote:
Ψηλός
Γιατί θεωρείς το πάτημα ανθρώπινου ποδιού στη σελήνη ως κατόρθωμα;
Τι κέρδισε η ανθρωπότητα από αυτό;; Εγώ ακόμη ψάχνω να το βρω.

Και θα ψάχνεις αιώνια. Γιατί για να το δεις πρέπει να μην είσαι τυφλός.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
154 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 04:09:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Χριστιανική Εκκλησία, δια στόματος Πάπα Γρηγορίου, αναγγέλλει για μία ακόμη φορά τη… συντέλεια του κόσμου. Τρομοκρατημένοι πάμπολλοι δουλοκτήτες και γαιοκτήμονες χαρίζουν την περιουσία και τους δούλους ή δουλοπάροικούς τους στην Εκκλησία και ντύνονται μοναχοί. Το ίδιο έτος, ο Πάπας Γρηγόριος, τονίζει στον «Ιερατικό Κανόνα» ότι «πρέπει να μάθουν καλά οι δούλοι πως απαγορεύεται να παρακούουν τους κυρίους τους, καθώς και το πως δεν είναι τίποτε περισσότερο από δούλοι».


**** offΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μηδενιστής
Μέλος 2ης Βαθμίδας


277 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 10:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μηδενιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σε ρωτήσω κάτι φίλε Μηδενιστή; έτσι μου ήρθε αυθόρμητα στο μυαλό μου:
Γιατί θεωρείς το πάτημα ανθρώπινου ποδιού στη σελήνη ως κατόρθωμα;
Τι κέρδισε η ανθρωπότητα από αυτό;; Εγώ ακόμη ψάχνω να το βρω.

Tίποτα απολύτως δέν κέρδισε η ανθρωπότητα ούτε εγώ, ούτε εσύ.
Το κατόρθωμα το έκαναν για τον εαυτό τους και την δόξα τους και για κανέναν άλλον. Η αποστολή τους όμως δέν ήταν και καθόλου εύκολη δέν μπορεί να το κάνει ο καθένας αυτό, ούτε οι γνώσεις και η νοημοσύνη τους ήταν τόσο πολύ χαμηλή ώστε να ψάχνουν να βρούν τον Ιεχωβά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 11:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηδενιστής
Tίποτα απολύτως δέν κέρδισε η ανθρωπότητα ούτε εγώ, ούτε εσύ.
Το κατόρθωμα το έκαναν για τον εαυτό τους και την δόξα τους και για κανέναν άλλον. Η αποστολή τους όμως δέν ήταν και καθόλου εύκολη δέν μπορεί να το κάνει ο καθένας αυτό, ούτε οι γνώσεις και η νοημοσύνη τους ήταν τόσο πολύ χαμηλή ώστε να ψάχνουν να βρούν τον Ιεχωβά.

Να σου πω εγώ γιατί το έκαναν; Όπως άλλωστε κάνουν και τα περισσότερα πράγματα σήμερα τα οποία και τα βαφτίζουμε κατορθώματα;;
Για την επiκράτηση επί των υπολοίπων φίλε μου.

Αυτός είναι ο λόγος και η αιτία για τον οποίο άλλωστε και η Αμερική έχει επιδοθεί στην "εξ-αγορά μυαλών" εδώ και αρκετές δεκαετίες.


Φιλικά όπως πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 12:14:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΗΧΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΤΑ ΑΣΚΟΠΑ ΓΕΜΑΤΑ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΞΗ.ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΣΑ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΕΦΤΑΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΗΤΙΣΤΕΙ ΟΛΗ Η ΑΦΡΙΚΗ .ΑΠΛΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗΣ ΚΑΛΥΨΗΣ.ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΩΝ ΚΑΚΩΝ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΑΝ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΟ ΟΜΟΛΟΓΩ ΓΙΑΤΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΘΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΕΙΤΕ ΓΟΤΘΙΚΟΥ ΕΙΤΕ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ ΡΥΘΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ ΔΕΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΨΗ ΤΟΥΣ.ΟΙ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΑΜΦΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΧΡΥΣΑΦΙ ΚΑΙ ΑΣΗΜΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy