ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 17:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι μουρμουράς πάλι βρε ? χεχεχεχε...
Αφού δεν του απαντάς του ανθρώπου σε αυτά που σε ρωτάει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 18:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΑΙΟΝ σε παρακαλώ πολύ, διάβασε το προηγούμενό μου μήνυμα. Θα προτιμούσα να τελειώσει η αντιπαράθεσή μου με τον Helios εδώ. Το αν πήρα ή δεν πήρα απαντήσεις το ξέρω. Είναι καλό να μην φορτίζουμε τα πνεύματα στο forum και να προσπαθούμε να συζητάμε σε πολιτισμένα πλαίσια. Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτα και φυσικά ούτε το εάν ο Helios έχει πρόβλημα με τον εαυτό του, τους "γύρω" του ή απωθημένα. Πραγματικά δεν θέλω να μάθω τι πιστεύει για τον εαυτό του, ούτε ο Helios, ούτε κανένας άλλος. Αυτό που προσπαθώ είναι να μπορέσουμε τελικά όλοι (σε ότι και αν πιστεύουμε) να κερδίσουμε κάτι από αυτές τις πολύ ωραίες συζητήσεις. Εγώ, όπως φαίνεται, δεν είμαι πολύ καιρό μέλος του forum. Πραγματικά αυτά που έχω "κερδίσει" αυτό το μικρό χρονικό διάστημα είναι πολλά, και ελπίζω να συνεχίσω να κερδίζω και στη συνέχεια.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 19:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποιοι από δω μέσα αρέσκονται να δυναμιτίζουν καταστάσεις...

Ρίχνουν λάδι στη φωτιά και δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι η στάση αυτή είναι εσωτεριστική...

Μου θυμίζει την ιστορία με τους δυο που παλεύανε στην άκρη του γκρεμού και ένας περαστικός αντί να πάει να τους χωρίσει τους έδωσε μια και τους έριξε στον γκρεμό...

ΝΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Elendil
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 01:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Elendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πας μη Ελλην βραβαρος οπος λεγανε και οι αρχαοι ημων προγονοι. και αυτο γιατι αφερεσται ολες τις Ελληνικες λεξεις απο τα ανα τον κοσμο λεξικα, ο κοσμος τουσ τηα γυρισει στην εποχη του Νεαντερνταλ που κατα την γνωμη μου ο Νεαντερταλ ηταν προηγμενος τεχνολογικα.( ηταν γνωστης τις φωτιας)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 13:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Εγω πιστευω πως καθε εθνικοτητα εκτος απο την ιστορια που κουβαλαει και τους επηρεασμους που εχει υποστει εχει καποια χαρακτιριστικα να την συνθετουν και φυσικα την νοοτροπια που την συνθετη.

Για παραδειγμα οταν ακουσω για Γερμανους μου ερχετε στο μυαλο η μπυρα,σοκολατες,ξανθα μαλλια,ψηλη γενια.

Με τους Ρωσους κοκκινα μαγουλα,κρυο,χιονι και Lada.

Επισεις με τους Αγγλους ευγενεια.Με τους Κινεζους ασυνενοησια κ.λ.π.

Φυσικα υπαρχουν και οι παραδοσεις που μας κανουν να ξεχωριζουμε.Τα αγαθα που βρισκει κανεις στην Ελλαδα,οπως και καθε εθνος ή κρατος διαφερει.

Δηλαδη τι ειναι αυτο που διαφερει σε ενα σκυλο ρατσας με ενα σκυλο ημιαιμο.
Τα χαρακτιριστικα του φυσικα.
Ενα μολοσο με ενα κανεις?
Εχουν ιδιο τροπο συμπεριφορας και αντιληψης?
Τα χρωματα?
δεν ειναι παντα διαφορετικα εχουν και διαφορετικες αποχρωσεις.

Αλλο η εξελιξη και τι την επηρεαζει και αλλο η Εθνικοτητα.

Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Με εκτιμηση Άντα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZEYS2007
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 00:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZEYS2007  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ZEYS2007  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ellhnas eine opoios agapa thn ellada..eine filotimos..kai filoksenos..
yparxoun poloi kinezoi...aggloi galoi germanoi...pou distixos h eutixos...agapane thn ellada...kai es8anonte ellhnes....apo kapoious ellhnes...pou misoun auton ton topo h ntreponte na poun ellas giati 8e ton poun e8nikisth..fasista....an ontos etsi legete autos pou agapaei ton topo tou...tote... eime kai gw enas ...alla piws dinei ton orismo auto???
o mpampiniwths??
oi di8en proodeutikoi???
oi anarxikoi??
piws?

ZEYSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 17:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητε ZEYS2007,

Ειμαι κι εγω απο αυτους που πολλες φορες ντρεπομαι για την καταγωγη μου,και ξερεις γιατι?
Οχι γιατι ειμαι λιγοτερο ή περισσοτερο Ελληνιδα,αλλα γιατι στην σημερινη εποχη δεν ασχολειτε κανεις με τα ιδανικα.
Δεν σεβετε κανενας τους προγονους μας που παλεψαν ,υποφεραν,πεθαναν ωστε να μπορουμε να εχουμε κρατος,χωρα...ιδανικα,και φυσικα την καρδια του Ελληνισμου!
Ανταυτου εμεις τι κανουμε?
Με δυο λεξεις?
Πουλαμε την Ελλαδα...
Επιτρεπουμε να μας χλευαζουν.
Επιτρεπουμε να μας πουλανε...
Υιοθετουμε ξενα πρωτυπα και εθιμα,υποβαθμιζοντας τα δικα μας.

Κιαολα αυτα γιατι?

Για το συμφερων?
Που ειναι ο Ελληνας να αντισταθει?
Που ειναι ο Ελληνας να πει ενα ηρωικο ΟΧΙ της σημερινης εποχης?

Γιαυτο χαθηκαν ζωες και υπεφεραν οικογενειες απο βασανισμους?
Γιαυτο δεν ειχανε να φανε και μαζευοντουσαν σε σησιτια?

Για να μας μεινει μια χωρα και μια πολιτικη του συμφεροντος και του ξεπουληματος ωστε να μην εχουμε με τι να ασχοληθουμε και αναρωτιομαστε ποιοι ειναι οι Ελληνες και γιατι?

Λογω του χωματος?της φιλοξενιας?της φιλοτιμιας?

Επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου φιλε μου.

Οσο για τον φασισμο,
ειναι κατι πολυ διαφορετικο το να αγαπας την χωρα σου και να την τιμας απ΄το να φτανεις σε σημεια εθνικισμου.Ο εθνικισμος ειναι κατι ακραιο..και αν μη τι αλλο αφιλοξενο!

Για αυτο φιλε ZEYS2007 μην τα μπερδευεις τα πραγματα.

Φυσικα αυτες ειναι οι δικες μου αντιληψεις δεν σημαινει οτι περιμενω να της υοθετησεις τοσο εσυ οσο και οποιοσδηποτε αλλος.


Με εκτιμηση Άντα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 17:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητε ZEYS2007,

Ειμαι κι εγω απο αυτους που πολλες φορες ντρεπομαι για την καταγωγη μου,και ξερεις γιατι?
Οχι γιατι ειμαι λιγοτερο ή περισσοτερο Ελληνιδα,αλλα γιατι στην σημερινη εποχη δεν ασχολειτε κανεις με τα ιδανικα.
Δεν σεβετε κανενας τους προγονους μας που παλεψαν ,υποφεραν,πεθαναν ωστε να μπορουμε να εχουμε κρατος,χωρα...ιδανικα,και φυσικα την καρδια του Ελληνισμου!
Ανταυτου εμεις τι κανουμε?
Με δυο λεξεις?
Πουλαμε την Ελλαδα...
Επιτρεπουμε να μας χλευαζουν.
Επιτρεπουμε να μας πουλανε...
Υιοθετουμε ξενα πρωτυπα και εθιμα,υποβαθμιζοντας τα δικα μας.

Κιαολα αυτα γιατι?

Για το συμφερων?
Που ειναι ο Ελληνας να αντισταθει?
Που ειναι ο Ελληνας να πει ενα ηρωικο ΟΧΙ της σημερινης εποχης?

Γιαυτο χαθηκαν ζωες και υπεφεραν οικογενειες απο βασανισμους?
Γιαυτο δεν ειχανε να φανε και μαζευοντουσαν σε σησιτια?

Για να μας μεινει μια χωρα και μια πολιτικη του συμφεροντος και του ξεπουληματος ωστε να μην εχουμε με τι να ασχοληθουμε και αναρωτιομαστε ποιοι ειναι οι Ελληνες και γιατι?

Λογω του χωματος?της φιλοξενιας?της φιλοτιμιας?

Επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου φιλε μου.

Οσο για τον φασισμο,
ειναι κατι πολυ διαφορετικο το να αγαπας την χωρα σου και να την τιμας απ΄το να φτανεις σε σημεια εθνικισμου.Ο εθνικισμος ειναι κατι ακραιο..και αν μη τι αλλο αφιλοξενο!

Για αυτο φιλε ZEYS2007 μην τα μπερδευεις τα πραγματα.

Φυσικα αυτες ειναι οι δικες μου αντιληψεις δεν σημαινει οτι περιμενω να της υοθετησεις τοσο εσυ οσο και οποιοσδηποτε αλλος.


Με εκτιμηση Άντα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 17:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητε ZEYS2007,

Ειμαι κι εγω απο αυτους που πολλες φορες ντρεπομαι για την καταγωγη μου,και ξερεις γιατι?
Οχι γιατι ειμαι λιγοτερο ή περισσοτερο Ελληνιδα,αλλα γιατι στην σημερινη εποχη δεν ασχολειτε κανεις με τα ιδανικα.
Δεν σεβετε κανενας τους προγονους μας που παλεψαν ,υποφεραν,πεθαναν ωστε να μπορουμε να εχουμε κρατος,χωρα...ιδανικα,και φυσικα την καρδια του Ελληνισμου!
Ανταυτου εμεις τι κανουμε?
Με δυο λεξεις?
Πουλαμε την Ελλαδα...
Επιτρεπουμε να μας χλευαζουν.
Επιτρεπουμε να μας πουλανε...
Υιοθετουμε ξενα πρωτυπα και εθιμα,υποβαθμιζοντας τα δικα μας.

Κιαολα αυτα γιατι?

Για το συμφερων?
Που ειναι ο Ελληνας να αντισταθει?
Που ειναι ο Ελληνας να πει ενα ηρωικο ΟΧΙ της σημερινης εποχης?

Γιαυτο χαθηκαν ζωες και υπεφεραν οικογενειες απο βασανισμους?
Γιαυτο δεν ειχανε να φανε και μαζευοντουσαν σε σησιτια?

Για να μας μεινει μια χωρα και μια πολιτικη του συμφεροντος και του ξεπουληματος ωστε να μην εχουμε με τι να ασχοληθουμε και αναρωτιομαστε ποιοι ειναι οι Ελληνες και γιατι?

Λογω του χωματος?της φιλοξενιας?της φιλοτιμιας?

Επιτρεψε μου να διαφωνησω μαζι σου φιλε μου.

Οσο για τον φασισμο,
ειναι κατι πολυ διαφορετικο το να αγαπας την χωρα σου και να την τιμας απ΄το να φτανεις σε σημεια εθνικισμου.Ο εθνικισμος ειναι κατι ακραιο..και αν μη τι αλλο αφιλοξενο!

Για αυτο φιλε ZEYS2007 μην τα μπερδευεις τα πραγματα.

Φυσικα αυτες ειναι οι δικες μου αντιληψεις δεν σημαινει οτι περιμενω να της υοθετησεις τοσο εσυ οσο και οποιοσδηποτε αλλος.


Με εκτιμηση Άντα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 18:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ζητω ταπεινα συγνωμη για την τριπλη εμφανιση του μνματος μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 17:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειμαι κι εγω απο αυτους που πολλες φορες ντρεπομαι για την καταγωγη μου,και ξερεις γιατι?
Οχι γιατι ειμαι λιγοτερο ή περισσοτερο Ελληνιδα,αλλα γιατι στην σημερινη εποχη δεν ασχολειτε κανεις με τα ιδανικα.
Δεν σεβετε κανενας τους προγονους μας που παλεψαν ,υποφεραν,πεθαναν ωστε να μπορουμε να εχουμε κρατος,χωρα...ιδανικα,και φυσικα την καρδια του Ελληνισμου!
Ανταυτου εμεις τι κανουμε?
Με δυο λεξεις?
Πουλαμε την Ελλαδα...
Επιτρεπουμε να μας χλευαζουν.
Επιτρεπουμε να μας πουλανε...
Υιοθετουμε ξενα πρωτυπα και εθιμα,υποβαθμιζοντας τα δικα μας.



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 17:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πουλαμε την Ελλαδα...
Επιτρεπουμε να μας χλευαζουν.
Επιτρεπουμε να μας πουλανε...

...... και ψηφίζουμε τους ίδιους και ίδιους Μ****ς αντί να τους μαυρίσουμε....


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ψηφίζουμε τους ίδιους και ίδιους Μ****ς αντί να τους μαυρίσου

Δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς μαζί σου ως προς αυτό.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
whiz:
Ειμαι κι εγω απο αυτους που πολλες φορες ντρεπομαι για την καταγωγη μου,και ξερεις γιατι?
Οχι γιατι ειμαι λιγοτερο ή περισσοτερο Ελληνιδα,αλλα γιατι στην σημερινη εποχη δεν ασχολειτε κανεις με τα ιδανικα.
Δεν σεβετε κανενας τους προγονους μας που παλεψαν ,υποφεραν,πεθαναν ωστε να μπορουμε να εχουμε κρατος,χωρα...ιδανικα,και φυσικα την καρδια του Ελληνισμου!
Ανταυτου εμεις τι κανουμε?
Με δυο λεξεις?
Πουλαμε την Ελλαδα...
Επιτρεπουμε να μας χλευαζουν.
Επιτρεπουμε να μας πουλανε...
Υιοθετουμε ξενα πρωτυπα και εθιμα,υποβαθμιζοντας τα δικα μας.

Αφού συγχαρώ και εγώ την φίλη Άντα για το έξοχο μήνυμα να προσθέσω οτι κύρια αιτία σε αυτό το χάλι είναι οι τάσεις συμβιβασμού που έχουμε. Συμβιβαζόμαστε με μιά κατάσταση που φαινομενικά μας φαίνεται φιλική ενώ κατα βάθος είναι πολύ περισσότερο εχθρική απο όσο νομίζουμε.
Δέν τολμάμε να επαναστατήσουμε στο παραμικρό απέναντι σε αυτό το κατεστημένο απο ατολμία, δειλία. Θεωρούμε οτι έτσι βάζουμε το χέρι στην φωτιά αλλά τέτοιες σκέψεις είναι εξωπραγματικές δέν μας αφήνουν να ξεκολλήσουμε. Ψηφίζουμε τα ίδια πρόσωπα γιατί φοβόμαστε το άγνωστο, οτι ο κάποιος άλλος που πραγματικά αξίζει θα μας καταστρέψει.
Αποτέλεσμα το χάλι χρόνο με τον χρόνο χειροτερεύει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για τον φασισμο,
ειναι κατι πολυ διαφορετικο το να αγαπας την χωρα σου και να την τιμας απ΄το να φτανεις σε σημεια εθνικισμου.Ο εθνικισμος ειναι κατι ακραιο..και αν μη τι αλλο αφιλοξενο!


Ο Εθνικισμός ως έννοια είναι θετική.Αντίθετα ο σωβινισμός έχει αρνητική έννοια.Βέβαια στον σημερινό αχταρμά και ο εθνικιστής θεωρείται "κακός".

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οσο για τον φασισμο,
ειναι κατι πολυ διαφορετικο το να αγαπας την χωρα σου και να την τιμας απ΄το να φτανεις σε σημεια εθνικισμου.Ο εθνικισμος ειναι κατι ακραιο..και αν μη τι αλλο αφιλοξενο!


Ο Εθνικισμός ως έννοια είναι θετική.Αντίθετα ο σωβινισμός έχει αρνητική έννοια.Βέβαια στον σημερινό αχταρμά και ο εθνικιστής θεωρείται "κακός".

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνας κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι αυτός που αγαπά τον Ελληνικό πολιτισμό,αγαπά την Ελλάδα,είναι γεννημένος από Έλληνες γονείς(μητέρα ή πατέρα ή και οι δύο) και δεν πράττει εναντίον του συμφέροντος της πατρίδος του,της Ελλάδας.Όλα αυτά μαζί χωρίς διαζευκτικό.

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 12:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελληνας ειναι οποιος νιωθει.Η εννοια του Ελληνισμου ειναι οικουμενκη οπως θα ελεγε ο Μ.Αλεξανδρος αλλα και ο Ιουστιανος.Η οικουμενη ειναι Ελληνικη και ας μην το ξερει .


Ενας εκπαιδευμένος πολεμιστής πρέπει να είναι ικανός να αντεπεξέλθει εναντίον ενός εχθρικού στρατού χωρίς να χρησιμοποιήσει ματωμένο σπαθί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 02:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.
Ελληνας ειναι αυτος ο οποιος νιωθει Ελληνας και ειναι ετοιμος να θυσιαστει για την πατριδα.
Τωρα κατι Αλβανοι, Βουλγαροι, Ρουμανοι, Τουρκοι, Κουρδοι κ.τ.λ που εχουν Ελληνικο διαβατηριο ή που γεννηθηκαν στην Ελλαδα, δεν ειναι Ελληνες και δε νιωθουν Ελληνες διοτι εχουν ηδη μια πατριδα που την αγαπουν, τη δικια τους.
Δεν γινεται να εισαι και Ελληνας και κατι αλλο μαζι.
Η εισαι ή δεν εισαι, οτι νιωθεις βαθια μεσα σου ειναι η αληθεια.
Τωρα αν δε νιωθεις Ελληνας καλα θα κανεις να πηδηξεις απο τον 5ο οροφο γιατι απλα δεν εχεις τιποτα να προσφερεις στην ανθρωποτητα.
Δεν εχεις λογο να ζεις. Ετσι το βλεπω εγω.
Δεν μπορω να σεφτω τον εαυτο μου να ειναι κατι αλλο εκτος απο Ελληνας...
Οσο για το Χ.Ο στην ταυτοτητα για εμενα δε λεει τιποτα, πρωτα η πατριδα και μετα ολα τα υπολοιπα...

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣ

Edited by - Αχαιός on 15/10/2006 02:14:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 02:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλληνας είναι όποιος έχει ελληνική παιδεία .Δεν μπορεί θα υπάρχουν και στην χώρα μας!

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 03:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το οτι εχει Ελληνικη παιδεια δεν σημαινει οτι ειναι και Ελληνας.
Δηλαδη οταν ο Αλβανος ξερει ελληνικα, ελληνικη ιστορια αλλα νιωθει Αλβανος και οχι Ελληνας, τοτε τι? ειναι αυτος Ελληνας?
Μας δουλευεις?


ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 04:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το οτι εχει Ελληνικη παιδεια δεν σημαινει οτι ειναι και Ελληνας.
Δηλαδη οταν ο Αλβανος ξερει ελληνικα, ελληνικη ιστορια αλλα νιωθει Αλβανος και οχι Ελληνας, τοτε τι? ειναι αυτος Ελληνας?
Μας δουλευεις?

Αν νομίζεις οτι ελληνική παιδεία είναι μόνον αυτό τοτε τι να πω, πάω πάσο.

Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με,εξόριστος,αποκομμένος μακριά τους...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 04:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τι ειναι ελληνικη παιδεια ασε να το ξερω εγω καλυτερα απο εσενα.
Ολη μου τη ζωη μεγαλωσα με αυτη.
Μην μπερδευεις την ελληνικη παιδεια με το ελληνικο ιδεοδες.
Αυτο δεν υιοθετηται απο κανεναν αλλο λαο εκτος απο τον ελληνικο.
για αυτο το λογο αλλωστε λεγεται και <<ελληνικο>> ιδεοδες και οχι αλβανικο η κατι αλλο...
Οσοι μη Ελληνες βρισκοντε στην Ελλαδα η Ελληνικη παιδεια που περνουν ειναι αυτη του σχολειου τιποτα παραπανω.


ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 06:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελληνας ειναι αυτος ο οποιος νιωθει Ελληνας και ειναι ετοιμος να θυσιαστει για την πατριδα.

Νομίζω πως θα ήταν ορθότερο να λέγαμε αυτός που θέλει το καλό των συνανθρώπων του και του τόπου του γενικότερα.

quote:
Δεν γινεται να εισαι και Ελληνας και κατι αλλο μαζι.

Κι όμως, υπάρχουν και Ελληνοαμερικάνοι, Ελληνοπολωνοί, Ελληνοαυστραλοί κτλ...

quote:
Τωρα αν δε νιωθεις Ελληνας καλα θα κανεις να πηδηξεις απο τον 5ο οροφο γιατι απλα δεν εχεις τιποτα να προσφερεις στην ανθρωποτητα.
Δεν εχεις λογο να ζεις. Ετσι το βλεπω εγω.

Υπερβολές. Το πόσο νοιάζεται ένας Ελληνας για τον τόπο του είναι κάτι που το γνωρίζει μόνο ο ίδιος καλύτερα από τον καθένα μας. Και στην ανθρωπότητα μπορεί να προσφέρει οποιοσδήποτε αρκεί να έχει αληθινές προθέσεις και να το επιδιώκει.
Γενικά η εθνικότητα δεν παίζει ρόλο σε τίποτα.

quote:
Δεν μπορω να σεφτω τον εαυτο μου να ειναι κατι αλλο εκτος απο Ελληνας...

Ακριβώς το ίδιο θα έλεγες για οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα που θα μπορούσες να είχες, αν η τυχη τα είχε φέρει έτσι και είχες γεννηθεί κάπου αλλού στον κόσμο.

quote:
Οσο για το Χ.Ο στην ταυτοτητα για εμενα δε λεει τιποτα

Ούτε για μένα. Αλλωστε οι περισσότεροι το θρήσκευμα το δηλώσαμε στην ταυτότητα "διαδικαστικά" ,σε μια ηλικία κατά την οποία δεν είχαμε κατασταλλάξει οσον αφορά τις θρησκευτικοφιλοσοφικες μας αναζητήσεις και ακολουθούσαμε ακόμα τα οικογενειακά και παραδοσιακά πρότυπα.


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 15/10/2006 08:59:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 09:22:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω ποιος είναι σίγουρα Ελληνας ξέρω όμως ποιός ΔΕΝ είναι σίγουρα Ελληνας...

Ελληνες σίγουρα δεν είναι οι πολιτικοί...

Δε μιλώ φυσικά για συγκεκριμένη παράταξη αφού για μένα όλοι είναι ίδιοι...

40. εκατ. Ευρώ πήρανε Ελληνες πολιτικοί από την κομισσιόν για την αποξήρανση και ανακύκλωση της λυματολάσπης της Ψυττάλειας... Λίγα χρόνια μετά κλείνουν οι χωματερές γιατί δεν δέχονται την λυματολάσπη από το βιολογικό καθαρισμό που θα έπρεπε να έχει ανακυκλωθεί με άλλον τρόπο... άλλωστε γι'αυτό δοθήκαν τα χρήματα από την κομμισιόν ... Αντε βρείτε φίλοι ποιός τα έφαγε... Πάντως όχι εγώ...
Ελα όμως που ο Θεός αγαπά τον κλέφτη αλλά αγαπά και τον νοικοκύρη...
Με αυτό τον ντόρο με τις κλειστές χωματερές και τις απεργίες ακούστηκε πιο έξω το θέμα και τώρα οι Ευρωπαίοι που μπορεί να μην είναι Ελληνες αλλά δεν είναι και χαζοί μας ζητούν τα χρήματα πίσω...

Τα άλλα τα χρήματα όμως που φαγωθήκανε και που ήταν για να μπει κλιματισμός στο ΜΕΤΡΟ εν όψει Ολυμπιάδας δεν ξέρω τι τύχη είχανε ....
Οποιος το ανακαλύψει ας ενημερώσει και μένα...

Αντε βρε... και καλό βόλι... τουλάχιστον στις δημοτικές ψησίστε υπερκομματικά... τον άνθρωπο και όχι το κόμμα σας δηλαδή...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 10:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Έλληνες καλούνται οι της ημετέρας παιδείας μετέχοντες".

Το ρητό αυτό του Ισοκράτη σε απλά ελληνικά λέει πως "Αυτοί που έχουν (κατ'άλλους "ενέχουν") ελληνική παιδεία, μπορούν να καλούνται Έλληνες". Βέβαια θα μπορούσαμε να πούμε πως ο Ισοκράτης δε λέει πως αυτοί "είναι" Έλληνες, αλλά ότι "μπορούμε να τους φωνάζουμε (καλούμε)" Έλληνες, ίσως κατά συνθήκη...

Κι ας πάρουμε το θέμα της "παιδείας". Ο φίλος Αχαιός προφανώς θεωρεί πως παιδεία είναι η γνώση. Αλλά η γνώση δεν είναι παρά ένα κομμάτι της παιδείας. Η παιδεία είναι πολλά περισσότερα. Είναι ο τρόπος σκέψης, οι ιδέες, οι γνώσεις, η συμπεριφορά ενός ανθρώπου... με δυο λόγια είναι αυτό που τον ορίζει και τον καθορίζει.

Αν λοιπόν ένας μη Έλληνας σκέφτεται ελληνικά, ενεργεί ελληνικά, μιλάει ελληνικά, διαμορφώνεται σύμφωνα με τα διδάγματα του ελληνικού πολιτισμού, τι λιγότερο έχει από έναν γηγενή που πολλές φορές έχει ευτελίσει τον όρο "Έλληνας" στον όρο "Ελλαδίτης", που δηλώνει απλά αυτόν που κατοικεί στην Ελλάδα;

Όσο για το μήνυμα της Άντας, να πώ απλά πως οι λαοί έχουν τους ηγέτες που τους αξίζει. Για να κάνουν οι πολιτικοί όλα αυτά που κάνουν, πάει να πει πως εμείς το επιτρέπουμε (αν δεν το προωθούμε κιόλας). Κι όπως είχε πει ο Δραγούμης κάποτε, απευθυνόμενος στους τότε Έλληνες "για να είναι η Ελλάδα στα χάλια που είναι σήμερα, πάει να πει πως οι σημερινοί Έλληνες είστε οι χειρότεροι που περάσανε ποτέ από δω".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 11:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αgnostic:
Κι όμως, υπάρχουν και Ελληνοαμερικάνοι, Ελληνοπολωνοί, Ελληνοαυστραλοί κτλ...

Εδώ που τα λέμε ... δέν έχεις και άδικο
Την Ελληνική παιδεία όπως την εννοούν οι αρχαιολάτρες θα έλεγα οτι την βρίσκουμε πολύ περισσότερο σήμερα σε ξένους παρά στους Έλληνες.

quote:
Αvallon :Ελληνες σίγουρα δεν είναι οι πολιτικοί...

Κι'όμως οι Έλληνες του Ελλαδιστάν αυτούς επιλέγουν να βρίσκονται συνέχεια πάνω απο το κεφάλι τους.
Καλή ώρα ... όπως σήμεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αχαιός
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
69 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 20:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αχαιός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως θα ήταν ορθότερο να λέγαμε αυτός που θέλει το καλό των συνανθρώπων του και του τόπου του γενικότερα.

το ιδιο ειναι

quote:
Κι όμως, υπάρχουν και Ελληνοαμερικάνοι, Ελληνοπολωνοί, Ελληνοαυστραλοί κτλ...

ολοι αυτοι απο καπου ηρθαν ομως, παιζει ρολο η καταγωγη

quote:
Υπερβολές. Το πόσο νοιάζεται ένας Ελληνας για τον τόπο του είναι κάτι που το γνωρίζει μόνο ο ίδιος καλύτερα από τον καθένα μας. Και στην ανθρωπότητα μπορεί να προσφέρει οποιοσδήποτε αρκεί να έχει αληθινές προθέσεις και να το επιδιώκει.
Γενικά η εθνικότητα δεν παίζει ρόλο σε τίποτα.

αποψη σου


quote:
Ακριβώς το ίδιο θα έλεγες για οποιαδήποτε άλλη εθνικότητα που θα μπορούσες να είχες, αν η τυχη τα είχε φέρει έτσι και είχες γεννηθεί κάπου αλλού στον κόσμο.

το θεμα ομως ειναι οτι γεννηθηκα Ελληνας.
και Ελληνας θα παραμεινω.

ΦΟΒΟΥ ΤΟΥΣ ΔΑΝΑΟΥΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ ΦΕΡΟΝΤΕΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 21:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Κι όμως, υπάρχουν και Ελληνοαμερικάνοι, Ελληνοπολωνοί, Ελληνοαυστραλοί κτλ...

Αγαπητέ Agnostic, ζώντας τους ελληνοαμερικανούς εδώ και 4 χρόνια από κοντά (δε γνωρίζω για τους υπόλοιπους που αναφέρεις) τείνω να διαφωνήσω ριζικά μαζί σου. Οι άνθρωποι αυτοί, οι μετανάστες πρώτης γενιάς, είναι άνθρωποι με κρίση ταυτότητας και οπωσδήποτε δεν θεωρούν τον εαυτό τους Έλληνα με την έννοια που τη δίνουμε εδώ.

Ουσιαστικά είναι άνθρωποι χωρίς πατρίδα, καθώς η σχέση τους με την Ελλάδα είναι σχέση καθαρά τουριστική και όχι συνειδησιακή, ενώ η σχέση τους με την Αμερική είναι σχέση προσπάθειας αποδοχής αλλά όχι αντίστοιχου αποτελέσματος. Η αλλοτρίωσή τους είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό που θεωρούν τον εαυτό τους Αμερικανό και μάλιστα βέρο παρά Έλληνα.

Δεν χάνουν στιγμή να κατηγορήσουν την Ελλάδα σε κάθε μορφή της καθημερινής τους ζωής, ενώ τα προβλήματα της αμερικανικής καθημερινότητας είναι ανύπαρκτα. Μπορεί να περιμένουν αδιαμαρτύρητα με τις ώρες στο ταχυδρομείο για να στείλουν ένα φάκελλο, περιμένοντας την υπάλληλο να γυρίσει από το φαγητό της, αλλά μόλις περάσει ένα πεντάλεπτο αναμονής στο Προξενείο για κάποιο έγγραφο που πρέπει να αποκτήσουν αρχίζουν και φωνάζουν.

Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Για τους Ελληνοαμερικανούς δεύτερης γενιάς, δεν τίθεται καν θέμα. Είναι Αμερικανοί, πολιτικά και συνειδησιακά.

Οι λόγοι για την κατάσταση αυτή είναι συγκεκριμένοι αλλά επιφυλάσσομαι να τους παραθέσω, καθώς το μέγιστο μερίδιο ευθύνης το έχει η Αρχιεπισκοπή Αμερικής, και δεν είναι εδώ ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος για τη συζήτηση αυτή.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2006, 23:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το θεμα ομως ειναι οτι γεννηθηκα Ελληνας.

Φίλε μου Αχαιός...βασικά κανείς μας δεν γεννιέται Ελληνας, όπως κανείς δεν γεννιέται Ουκρανός, Σερβος, Βραζιλιάνος κτλ...

Ολοι σε ένα δωμάτιο μαιευτηρίου γεννιόμαστε χωρίς γλωσσα, χωρίς εθνική συνείδηση και χωρίς θρησκεία.
Μαθαίνουμε μετά από μερικά χρόνια ποια είναι αυτή η Ελλάδα, ανάλογα με την εκπαίδευση που θα αποκτήσουμε και τα μηνύματα που θα λάβουμε από το περιβάλλον γύρω μας(Σχολείο,Οικογενειακό περιβάλλον,Απόψεις και τάσεις της μάζας κτλ).
Το ίδιο ισχύει και για τη γλώσσα, θρησκεία κτλ...

Από μια "λεπτομέρεια" μπορεί να βρεθείς με άλλη εθνική συνείδηση. Π.χ. στο συγγενικό μου περιβάλλον, ένας θείος μας παντρεύτηκε Αμερικάνα. Για διάφορους προσωπικούς και επαγγελματικούς λόγους αποφάσισαν να ζησουν μόνιμα στο Λογκ Άιλαντ της Νέας Υόρκης. Το παιδί τους παρότι γεννήθηκε στην Ελλάδα, πλέον μεγαλωμένο στις ΗΠΑ, ζήτημα είναι αν ξέρει 10-15 ελληνικές λέξεις αφού μεγάλωσε σε αμερικάνικη κοινωνία και εκπαιδεύτηκε σε αμερικάνικο σχολείο.

Αν είχαν μείνει στην Ελλάδα, πιθανότατα το παιδί θα γινόταν ένας νέος Ελληνας, με ελληνική γλώσσα, παιδεία και συνείδηση και θα θαύμαζε τον Κολοκοτρώνη, τον Λεωνίδα και τον Μ. Αλέξανδρο.

Αντιθέτως, τώρα μιλάει τα αγγλικά(αμερικανιζέ), έχει αμερικάνικη εθνική συνείδηση και θαυμάζει τον Ουάσιγκτον, τον Λίνκολν και το Κόκκινο Σύννεφο. Επίσης πιστεύει ότι το πατριωτικό για τη χώρα του είναι να πολεμάει την τρομοκρατία στο Ιράκ και αλλού, με εισβολές και βομβαρδισμούς.

Σπάνια συμβαίνουν τέτοια γεγονότα βέβαια αλλά...

quote:

Αγαπητέ Agnostic, ζώντας τους ελληνοαμερικανούς εδώ και 4 χρόνια από κοντά (δε γνωρίζω για τους υπόλοιπους που αναφέρεις) τείνω να διαφωνήσω ριζικά μαζί σου. Οι άνθρωποι αυτοί, οι μετανάστες πρώτης γενιάς, είναι άνθρωποι με κρίση ταυτότητας και οπωσδήποτε δεν θεωρούν τον εαυτό τους Έλληνα με την έννοια που τη δίνουμε εδώ.

Ουσιαστικά είναι άνθρωποι χωρίς πατρίδα, καθώς η σχέση τους με την Ελλάδα είναι σχέση καθαρά τουριστική και όχι συνειδησιακή, ενώ η σχέση τους με την Αμερική είναι σχέση προσπάθειας αποδοχής αλλά όχι αντίστοιχου αποτελέσματος. Η αλλοτρίωσή τους είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό που θεωρούν τον εαυτό τους Αμερικανό και μάλιστα βέρο παρά Έλληνα.


Φίλε macedon καταλαβαίνω τι εννοείς και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.

quote:
Εξαιρέσεις υπάρχουν αλλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.


Σε αυτές τις εξαιρέσεις αναφέρομαι κυρίως όταν μιλάω για Ελληνοαυστραλούς, Ελληνοπολωνούς κτλ. Γνωρίζω 2-3 περιπτώσεις ανθρώπων οι οποίοι παρότι ζουν μόνιμα στο εξωτερικό με "διχοτομημένη" εθνική συνείδηση, έχουν ισχυρό δεσμό με την γενέτειρά τους εδώ(ειδικότερα επειδή έχουν και αγαπημένα πρόσωπα στην Ελλάδα συγγενικά και μη) και το έχω διαπιστώσει από τις αντιδράσεις τους όταν θα επισκεφτούν την Ελλάδα.

Βέβαια δεν μπορώ να γνωρίζω πόσοι αντίστοιχοι με τους παραπάνω υπάρχουν, αφού κρίνω μόνο από προσωπικές εμπειρίες.


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy