ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η αχαλίνωτη φαντασία, το ανεξήγητο και το παράξενο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril συμφωνώ μαζί σου... Με την μόνη διαφορά ότι παραδέχομαι μεν τη διαίσθηση την αντιμετωπίζω δε σαν ένα μηχανισμό του εγκεφάλου που ακόμη δεν έχουμε κατανοήσει πως ακριβώς λειτουργεί. Μερικές φορές είναι η εξαγωγή συμπερασμάτων από ελάχιστα δεδομένα (το λογικό άλμα), άλλες φορές είναι ...κάτι πιο απροσδιόριστο. Εγώ προσωπικά μπορεί να λέω ποιητικά "δεν με θέλει το βουνό" αλλά μάλλον είναι άλλη η εξήγηση (και πολύ πιο πεζή). Στα λέω εγώ που δεν έχω ζήσει τίποτε το υπερφυσικό, ούτε μεταφυσικό, ούτε καν παράξενο στα 36 μου χρόνια από τα οποία 32 βρίσκομαι συνεχώς στην φύση.

(Μην παραξενεύεστε: από τα τέσσερα μου ο νεκρός εδώ και πολά χρόνια παππούς μου με έπαιρνε στο ψάρεμα... Συνηθίζαμε να διανυκτερεύουμε σε μια μικρή σπηλιά, σε μια επίσης μικρή παραλία, στην Σύμη. Εγώ, ακόμη και τώρα, θυμάμαι με ιδιαίτερη συγκίνηση ένα τετράχρονο αγόρι, χουχουλιασμένο κάτω από μια βρωμερή κουβέρτα για να αντιμετωπίσει τη πρωινή δροσιά, να "τεμονεύει" ενόσω ο παππούς ετοίμαζε τη συρτή για να μοιραστεί μαζί του παξιμάδια και ντομάτες που μουσκεύαμε και πλέναμε στη θάλασσα. Για να αντικρύσει μετά από λίγο έναν τεράστιο ήλιο να ανατέλλει... Αυτό, αν θέλεις είναι μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ μου εμπειρία...

Αντε με έκανες και βούρκωσα ολόκληρος μαντράχαλος...)

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

τυχερουλης:


Ακολουθείς το κάλεσμα.
Ποιος σε καλεί?
Δεκάρα δεν δίνεις.
Απλά πας…..



απλα πας...

συμφωνω!

.


έχετε περάσει νύχτα στο ύπαιθρο?

ναι.


έχετε περάσει νύχτα στην θάλασσα?

ναι.


έχετε κάνει νυχτερινή κατάδυση?

ναι.

έχετε περάσει ολομόναχοι νύχτα στο ύπαιθρο?

ναι.


έχετε περάσει ολομόναχοι νύχτα στην θάλασσα?

οχι. αλλα εχω περασει νυχτα σε ερημο, κανει?

έχετε κάνει ολομόναχοι νυχτερινή κατάδυση?

οχι. και δεν θα τοκανα!


έχετε το θάρρος να περάσετε τη νύχτα ολομόναχοι μέσα σε βαθιά ομίχλη πάνω στο βουνο?

χαχαχα! ναι!


Ποσες φορες?

ε τωρα με κολλησες στον τοιχο... σορυ το αλτσχαϊμερ.

quote:

Ποιος έχει δει (με τα ματια του)περισσότερα?
Ποιος έχει ακούσει(με τα αυτια του) περισσότερα?
Ποιος έχει νιωσει(στο πετσι του) περισσότερα?


δεν ειναι θεμα ποσοτητας ομως, αλλα ποιοτητας!

quote:

Είναι το ίδιο εύκολο είναι να εξηγείς πράγματα μέσα σε ένα καλοζεσταμενο διαμέρισμα?
Είναι το ίδιο να εξηγείς πράγματα κρυώνοντας και πεινώντας μέσα στην ερημιά περιμένοντας την ανατολή?


δεν θεωρω απαραιτητο να κανει κανεις τα ανωτερω για να βιωσει μια ανεξηγητη εμπειρια.

αυτες ερχονται την ωρα που δεν τις περιμενεις.


αλλα το θεωρω απαραιτητο για να ερθει σε επαφη με την Φυση!

και σιγουρα δεν βοηθαει ο καναπες!


quote:

Και το κυριοτερο,θες να τα εξηγήσεις ή όχι?


εδω ειναι το ζουμι αδερφε!!!


.

νασαι καλα!

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Καλά, εσύ δεν ήσουν που έλεγες, οτι κατάλαβες έξ αρχής οτι το θέμα μου δεν έχει να κάνει με αυτά που λές ?


εσυ καταλαβες ποιοι γραφουν στο τοπικ σου?


και γιατι?

σιγουρα παντως οχι αυτοι που στοχευες!!!


και οταν λες "Οι περισσότεροι από εσας, που αναπτύξατε τώρα μόλις και την ορθολογική σας πλευρά..." ποιοι το εισπρατουν?

αυτοι που εγραψαν φυσικα, και κατα συμπτωση ειναι ολοι εκλεκτα μελη του φορουμ.

σκεψου το γιατι γραφουν, αυτοι που γραφουν.

στο ξαναλεω καλε μου κακιστε και μη με παρεξηγησεις, δεν διατυπωνεις σωστα τις σκεψεις σου.

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σιγουρα παντως οχι αυτοι που στοχευες!!!

Θαρθουν και αυτοί....
Άμα δολώσεις και περιμένεις, όλα πιάνονται...

Και δεν παρεξηγώ. Απλά, μη με βγάζεις από αυτό που ήθελα να κάνω και να πώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, όλοι μπορούν να νοιώσουν την μαγεία της φύσης, ή την μαγεία ενός συγκεκριμένου τόπου, έστω κι αν βγαίνουν μία φορά τον χρόνο από το σπίτι τους.


Αν μπορέσεις να αισθανθεις έστω και για λίγα λεπτά μέρος της φύσης, μέρος της μαγείας που σε περιβάλλει και που έχεις μέσα σου, είναι αρκετό. Εχω ζήσει μερικές πανέμορφες εμπειρίες πάνω σε βουνά, σε έρημους αρχαιολογικούς χώρους, σε παραλίες την νύχτα. Αλλά αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο είναι η επαφή μου με ένα άγριο ελάφι κάπου στις Αλπεις. Βγήκε ξαφνικά από το δάσος στο ξέφωτο με την μικρή λίμνη και ήρθε δίπλα μας (καθόμασταν πάνω σε ένα κομμένο κορμό δίπλα στην όχθη) ήπιε νερό, μας κοίταξε, ξαναήπιε νερό, του πρότεινα το χέρι, πλησίασε, με άφησε να αγγίξω την μουσούδα του και μετά έφυγε ξανά προς το δάσος. Αυτή ήταν μία "μυσταγωγική" εμπειρία.
Οι κάτοικοι του κοντινού χωριού μας είπαν ότι τα άγρια ελάφια αποφεύγουν τους ανθρώπους, οπότε πιστεύω ότι εκείνη την στιγμή εκεί πάνω, είχαμε εναρμονιστεί με το περιβάλλον ώστε το ελάφι ένοιωσε ότι δεν διέτρεχε κανένα κίνδυνο και μας πλησίασε για να γίνει η "επαφή".


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 11:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Προσπαθήστε να εξηγήσετε το "μηχανισμό", που το ΒΟΥΝΟ "στέλνει" κάτι, το οποίο μπλοκάρει το (υποθετικό) φερμουάρ, από το οποίο λαμβάνετε το "μήνυμα" {καλύτερα να μήν πάω στο βουνό, ΑΥΤΟ δεν με θέλει}


το βλεπεις μηχανιστικα ενω δεν δεν ειναι ετσι!


δεν γινεται να κανω εδω αναλυση περι ανιμισμου και θρησκευτικης αντιληψης, γι αυτο σε παραπεμπω στο τοπικ παγανισμος.


με λιγα λογια, τα βουνα εχουν πνευμα, εμεις εχουμε πνευμα, ειμαστε φτιαγμενοι και μεις και τα βουνα απο την ιδια ουσια, το Θειον.

quote:

Μετά αν΄λογιστείτε το εξής.
Στο ίδιο βουνό, μερικές δεκαετίες πρίν, ανέβαιναν σε καθημερινή βάση άνθρωποι με δυναμίτες, τρυπάνια, φορτηγά, εκσκαπτικά, και λίγο ώς πολύ άλλαξαν τα φώτα στο "ιερό και πάνσεπτο βουνό της Θεάς Αθηνάς".



αν δεν εκχριστιανιζομασταν δεν θα γινοταν τιποτα τετοιο αδερφε...


quote:

Είμαι πεποισμένος, οτι μπροστά στην απληστία των ανθρώπων, φεύγουν ακόμα και οι Θεοί μακριά ... !


εγω ειμαι πεποισμενος οτι οι θεοι ειναι μια χαρα, αφου αποτελουν δυναμεις της Φυσης.


ο,τι και να της κανουμε, εμεις θα την πληρωσουμε - εκεινη εχει τον χρονο με το μερος της...

ο μεγας Παν ζει βριλη μου!


quote:

Αναλογιστείτε λοιπόν, γιατί πρέπει το ΒΟΥΝΟ και ειδικά σε εσάς να δημιουργεί αυτά που πιστεύετε οτι είδατε.


πρεπει?


ειδικα?


εγω μεχρι τα τριαντα ημουν αμφισβητιας ακριβως επειδη δεν ειχε τυχει τιποτα το ανεξηγητο προσωπικα σε μενα.


τωρα τι να πω?...


επρεπε?


ειδικα σε μενα?


quote:

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε μια βαθιά ... ομφαλοσκόπηση, πρίν "ρίχνουμε" τις "αιτίες" σε πράγματα, όπως βουνά, ραχούλες και πηγάδια ?

Αν είμασταν στον Μεσαίωνα δε θα είχα πρόβλημα να το αποδεχτώ, ούτως ή άλλως στην πυρρά θα κατέληγα με αυτά που λέω και κάνω.



χωρις παρεξηγηση αδερφε μου Μελουνα, αν ζουσες τον μεσαιωνα δεν θα ησουν στην πυρα αλλα θα εριχνες τους αλαφροϊσκιωτους στην πυρα!


χαχαχα!

quote:


Σήμερα τι γίνεται ???



σημερα εχουμε ευτυχως Δημοκρατια και μπορω εγω να μιλαω για τον Πανα και για ανεξηγητες εμπειριες και να κανουμε διαλογο.

quote:

Με χαρά όμως βλέπω, οτι στο τόπικ εξελίσσεται ακριβώς η αντίθετη άποψη, δηλ. κάποιοι λένε "εγώ βίωσα το παράξενο και ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ"



εγω παντως λεω: βιωσα κατι ανεξηγητο και δεν περιμενω να το αποδεχθουν ολοι.


και ειναι φυσικο, αφου και εγω ημουν καποτε αμφισβητιας.

.

καλημερα ειπαμε?


καλημερα ολη μερα!


.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 12:27:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ε την παραλη μερα που πηγα μεσημερι, δεν υπηρχε ιχνος κοπριας!

Μήπως σκούπισε ο Νταβέλης;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 13:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dim kar
Αυτή είναι βολή 1000% κέντρο της ψυχής αδερφέ.
θρησκευτική εμπειρία απερίγραπτη ,μέσα σε μια στιγμή κατανοείς γιατί λάτρευαν τον ήλιο.
Θα πρόσθετα και εγώ κάτι αλλά θα παρεκκλίνει το θέμα από εκεί που θέλει να το πάει ο κακός.

Βριλ μην δείχνεις απόλυτος .
Παρακολούθησα την “γέννηση” σου από πολύ κοντά με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
Η «αλλαγή» ήταν ορατή τουλάχιστον σε εμένα.
Σε σημείο που αναρωτήθηκα αν άλλος άνοιξε τον κωδικό και άλλος τον κληρονόμησε.
Ήμουν εδώ.
Μπορεί να υπήρξαν και αλλοι,αλλα με «στείρα» όπως αποδείχθηκε διάθεση.
Ξόδεψαν την ενέργεια τους γρήγορα και ασύνετα σε άσκοπες (κατ΄εμε πάντοτε ) αντιπαραθέσεις.
Αυτό που μου αρέσει σε εσένα και σε φωτογραφιζει απολυτα είναι η άποψη σου για το πλοίο της Ιωλκου.
Α !Βρες άλλο παράδειγμα γιατί το χταπόδι όντως πετάει!

Johnnie
κάποιες φορές με μια μάτια έστω και σε γραπτό λόγο είναι σαν έχεις δει τον άλλο στα ματια,από κοντά.
Τον γνωρίζεις γιατί έχεις βιώσει όμοιες αλλά ταυτόχρονα και πολύ διαφορετικές εμπειρίες αλλά με κοινό παρονομαστή .
Έρημο είπες ε?
Σκάω από την ζηλεια,αλλα τι να κάνω?
Δεν τα προλαβαίνεις όλα…
Θα την δω μέσα από τα δικά σου μάτια

Ο dim kar πάλι έχει χωθεί σε απίστευτα βάθη σε σχέση με αυτά που μπορώ να πάω εγώ.
Και αυτόν τον ζηλεύω , γιατί εγώ δεν μπορώ.
Κάποτε πήγα στο σπήλαιο του Διρού.
Αν σου πω ότι με το ζόρι κρατήθηκα να μην πάρω από τα χέρια του βαρκάρη το κουπί και αρχίσω να κωπηλατώ εγώ κάνοντας το βαρκάκι ταχύπλοο για να βγω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα έξω!
Αντίθετα , με τα ύψη το δάσος και την θάλασσα τα πάω μια χαρά.
Θα ήμουν κοτσυφας ή σπάρος μάλλον.

---

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 03/06/2005 13:15:59

Edited by - τυχερουλης on 03/06/2005 15:27:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aceman
Διεγραμμένος Λογαριασμός


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 13:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aceman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
to 99,9 % leei psemata. afto 3ero ego.

http://www.mptria.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 14:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
to 99,9 % leei psemata. afto 3ero ego.

.. ε, αφού το λες εσύ...!


* Ειρήνη *

~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angelos
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 15:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angelos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρίσκω οτι η συζήτηση έχει ιδιέταιρο ενδιαφέρον.

Απο την μία πλευρά έχουμε τον Vril που προσπάθει να προσεγγίσει το
"Παράξενο" με ανοιτό μυαλό αλλα και με κριτικό πνεύμα. Επένδυσε χρόνο,
κόπο, προσπάθεια. Δεν βρήκε τελικά το "Παράξενο", όχι τουλάχιστον όπως
το περίμενε. Βρήκε όμως φίλους, βρήκε εχθρούς, βρήκε αφελείς βρήκε και
ανθρώπους διαφορετικούς απο αυτόν.

Απο την άλλη πλευρά έχουμε τον JBG που χωρίς να ψάχνει το "Παράξενο"
ήρθε το παράξενο και τον βρήκε. Παρόλα αυτά δεν σηκώνει τη σημαία του
Μεσσία και δεν βγαίνει να διαλαλλήσει το τέλος του κόσμου. Απλά λέει
"εγώ έζησα αυτό και αυτό και μου φάνηκαν παράξενα". Και ο JBG εκτός από
το "Παράξενο" βρήκε φίλους, εχθρούς, αφελείς, απατεώνες, και βρήκε και
ανθρώπους διαφορετικούς απο αυτόν.

Και κοίτα τώρα να δεις πλάκα. Αυτοί οι δύο, απο τις δύο διαφορετικές πλευρές,
κάνουν παρέα ο ένας στον άλλο, χωρίς να ξεκατινιάζονται και συζητάνε πολιτισμένα.

Μήπως αυτό είναι "Παράξενο" ?
Δεν νομίζω. Ισως είναι ασυνήθιστο. Σίγουρα είναι και ευχάριστο.
Περισότερο απο όλα θέτει ένα πρότυπο. Και θέτει και πολλά ερωτήματα.
Θα παρακολουθώ της συζήτηση με ενδιαφέρον.


Αγγελος.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 15:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Προσπαθήστε να εξηγήσετε το "μηχανισμό", που το ΒΟΥΝΟ "στέλνει" κάτι, το οποίο μπλοκάρει το (υποθετικό) φερμουάρ, από το οποίο λαμβάνετε το "μήνυμα" {καλύτερα να μήν πάω στο βουνό, ΑΥΤΟ δεν με θέλει}


το βλεπεις μηχανιστικα ενω δεν δεν ειναι ετσι!

δεν γινεται να κανω εδω αναλυση περι ανιμισμου και θρησκευτικης αντιληψης, γι αυτο σε παραπεμπω στο τοπικ παγανισμος.

με λιγα λογια, τα βουνα εχουν πνευμα, εμεις εχουμε πνευμα, ειμαστε φτιαγμενοι και μεις και τα βουνα απο την ιδια ουσια, το Θειον.

quote:

Μετά αν΄λογιστείτε το εξής.
Στο ίδιο βουνό, μερικές δεκαετίες πρίν, ανέβαιναν σε καθημερινή βάση άνθρωποι με δυναμίτες, τρυπάνια, φορτηγά, εκσκαπτικά, και λίγο ώς πολύ άλλαξαν τα φώτα στο "ιερό και πάνσεπτο βουνό της Θεάς Αθηνάς".


αν δεν εκχριστιανιζομασταν δεν θα γινοταν τιποτα τετοιο αδερφε...

quote:

Είμαι πεποισμένος, οτι μπροστά στην απληστία των ανθρώπων, φεύγουν ακόμα και οι Θεοί μακριά ... !


εγω ειμαι πεποισμενος οτι οι θεοι ειναι μια χαρα, αφου αποτελουν δυναμεις της Φυσης.

ο,τι και να της κανουμε, εμεις θα την πληρωσουμε - εκεινη εχει τον χρονο με το μερος της...

ο μεγας Παν ζει βριλη μου!

quote:

Αναλογιστείτε λοιπόν, γιατί πρέπει το ΒΟΥΝΟ και ειδικά σε εσάς να δημιουργεί αυτά που πιστεύετε οτι είδατε.


πρεπει?

ειδικα?

εγω μεχρι τα τριαντα ημουν αμφισβητιας ακριβως επειδη δεν ειχε τυχει τιποτα το ανεξηγητο προσωπικα σε μενα.

τωρα τι να πω?...

επρεπε?

ειδικα σε μενα?

quote:

Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να κάνουμε μα βαθιά ... ομφαλοσκόπηση, πρίν "ρίχνουμε" τις "αιτίες" σε πράγματα, όπως βουνά, ραχούλες και πηγάδια ?

Αν είμασταν στον Μεσαίωνα δε θα είχα πρόβλημα να το αποδεχτώ, ούτως ή άλλως στην πυρρά θα κατέληγα με αυτά που λέω και κάνω.


χωρις παρεξηγηση αδερφε μου Μελουνα, αν ζουσες τον μεσαιωνα δεν θα ησουν στην πυρα αλλα θα εριχνες τους αλαφροϊσκιωτους στην πυρα!

χαχαχα!

quote:


Σήμερα τι γίνεται ???


σημερα εχουμε ευτυχως Δημοκρατια και μπορω εγω να μιλαω για τον Πανα και για ανεξηγητες εμπειριες και να κανουμε διαλογο.

quote:

Με χαρά όμως βλέπω, οτι στο τόπικ εξελίσσεται ακριβώς η αντίθετη άποψη, δηλ. κάποιοι λένε "εγώ βίωσα το παράξενο και ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕ ΤΟ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ"


εγω παντως λεω: βιωσα κατι ανεξηγητο και δεν περιμενω να το αποδεχθουν ολοι.

και ειναι φυσικο, αφου και εγω ημουν καποτε αμφισβητιας.

καλημερα ειπαμε?

καλημερα ολη μερα!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.gr





"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 15:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγελε

τυχερούλη έχεις πρόβλημα γενικά με τα σπήλαια ή ειδικά με αυτό;
Γιατί όπως και να το κάνουμε ο Δυρός είναι λίγο τρομαχτικός, με τα σκοτεινά νερά... Και το κάνουν ακόμα πιό τρομαχτικό όταν σε σταματάνε στην μέση της μεγάλης αίθουσας και σου λένε "εδώ είναι το μεγαλύτερο βάθος της λίμνης"! Εκεί τα παίζεις ή δεν τα παίζεις;!


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MAX - X5
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 16:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MAX - X5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vril τελικα δεν εισαι μονο "κακος", οπως λενε ολοι αλλα "διαβολικος"Το δολωμα εφερε πολλα ψαρια (και εγω απο αυτα ειμαι..)Πρεπει να παραδεχτω οτι ειναι ο πιο εξυπνα κατασκευασμενος τροπος που εχω δει ως τωρα στο forum για την απομυθοποιηση του παραξενου! Μηπως υπαρχει καποια ξενη δυναμη απο πισω?? οι "Ε" ο ET? Σε καλω να αποκαλυψεις την αληθεια!!!Αν αποδειχτη τελικα οτι τα βουνα δεν "φωναζουν".... η Πεντελη δεν εχει "ενεργεια" και τελικα η γιαγια που μενει στο διπλανο διαμερισμα δεν ειναι ufo οπως πιστευα, εγω τι θα κανω εεε πες μου...τι νοημα θα εχει η ζωη μου???!!!! Περα απο την πλακα τωρα ενα μεγαλο μπραβο!!

ps για τους Mods διαγραψτε τον θα μας καταστρεψει το forum!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 16:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί όπως και να το κάνουμε ο Δυρός είναι λίγο τρομαχτικός, με τα σκοτεινά νερά... Και το κάνουν ακόμα πιό τρομαχτικό όταν σε σταματάνε στην μέση της μεγάλης αίθουσας και σου λένε "εδώ είναι το μεγαλύτερο βάθος της λίμνης"! Εκεί τα παίζεις ή δεν τα παίζεις;!

Tα παίζεις; Διαβάστε ιστορία: 2001, επίσκεψη στα μη τουριστικά τμήματα του Δυρού. Τα οποία διασχίζεις όχι με βάρκα, αλλά κολυμπώντας. Πέρασμα κάτω από σταλαγμιτικά, σχεδόν σιφώνι, που σου αφήνουν πέντε πόντους αέρα ανάμεσα στο νερό και την οροφή. Φίλος, πολύ καλός φίλος αλλά νέος σπηλαιολόγος τότε δεν έχει την υπομονή να περιμένει και βουτάει. Το πέρασμα είναι δεν είναι πέντε μέτρα, δηλαδή τίποτε... Και εκεί χάνει τον προσανατολισμό του, προσπαθεί να βγεί, δεν τα καταφέρνει, αρχίζει να χτυπιέται πάνω στα βράχια... Αν τα παίζεις στη λίμνη, εκεί τι κάνεις; Πάντως ο Δυρός αν είναι ομορφός στα τουριστικά, στα μη τουριστικά είναι όμορφος 10 στην δεκάτη...

Α, άσχετο με το topic. και προς τους διαχειριστές που φρόντισαν να ...προειδοποιήσουν τον vril ΠΡΙΝ κάνει κάτι, κάποιος άλλος που απεκάλεσε δύο άλλους χρήστες του forum "αρχιβλάκες" δεν θα έπρεπε να προκαλέσει την κατόπιν εορτής έστω επίπληξη του; Γιατί στο κάτω κάτω O Vril δεν έβρισε κανένα, κριτική ασκεί... Εκτός κι αν όλοι είμαστε ίσοι, αλλά κάποιοι άλλοι είναι πιο ίσοι από τους άλλους... Τώρα αν δεν ξέρουν σε τι αναφέρωμε ας μου το πουν να τους ενημερώσω... Και συγγνώμη Vril για την παρέμβαση...

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky


Και JbG γράφεις:

quote:
οχι. αλλα εχω περασει νυχτα σε ερημο, κανει?

Εγώ στο Βάι, στην Κρήτη. Έχει άμμο, φοινικιές και ποταμάκι... Πιάνει;

Edited by - dim.kar on 03/06/2005 16:33:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 16:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, προτιμώ έναν καλό εχθρό παρά έναν κακό φίλο.

Μην αρχίσετε να απαντάτε σε αυτό, γιατί κινδυνέθετε να ... πάρετε θέση !

χα χα χα.

Θα σας αφήσω για λίγο παίδες, γιατί το "καθήκον" με καλεί να κατεβώ χαμηλά. Πολύ χαμηλά.

Όπως είχα ξαναπεί, σκάβω σκάβω να βρώ το επιπεδό μου ...

Ερμηνεύστε το όπως θέλετε, πέστε το με τα δικά σας λόγια, εγώ είμαι σίγουρος για δύο πράγματα.

1. Δεν πάω να κατακτήσω τη Φύση ούτε για να πάρω τρόπαιο. Πάω να την εξερευνήσω με σεβασμό και δέος.

2. Δεν πάω για να τροφοδοτήσω τον δικό μου εγωϊσμό. Έχω όμως τους λόγους που το κάνω και είμαι βαθύτατα πεποισμένος ότι έχω το δικαίωμα να το κάνω.

Επίσεις είμαι σίγουρος για ένα πράγμα.
Αν δεν (το) πειράξω δεν θα με πειράξει.

Τώρα, και δημοκρατία έχουμε, και ελευθερία της γνώμης έχουμε και ανεξηθρησκεία έχουμε. Πιστέψτε ότι θέλετε, πέστε ότι θέλετε και κάντε ότι θέλετε. Στην εποχή μας είναι δύσκολο να ρίξεις κάποιον στην πυρά. Στην πράξη αποδεικνέιται, οτι ολόκληρη η κοινωνία μας είναι βασισμένη πάνω στην απλή αρχή του "συνευρίσκεστε και συνεστιάζεστε". Οι όμοιοι με τα όμοια...


Δεν θέλω αυτή η κουβέντα εδώ να πάρει τη μορφή "η μία κλίκα εναντίων της άλλης".

Σκοπός μου ήταν να θίξω ορισμένες καταστάσεις, να ταρακουνήσω λίγο τα στάσιμα νερά της "υπόθεσης" με τα λεγόμενα "ανεξήγητα φαινόμενα".
Πιστεύω οτι το έκανα και χαίρομαι αν έκανα και κανα δυό εχθρούς παραπάνω. Σημαίνει, οτι έκαναν το κόπο να ασχοληθούν !

Σκοπός μου δεν είναι να προσβάλλω κανέναν, ούτε με χαρακτηρισμούς αλλά ούτε κει έμεσα να αμφισβηρήσω την κρίση του, εφόσον τα λεγόμενά του είναι σύμφωνα με το ποιόν του.
Ναι, ο JbG πιστεύει αυτό που λέει, το ξέρω και καλά κάνει.
Εγώ όμως δεν ήθελα να δημιουργηθεί το αντίπολο με τον JbG. Ήθελα να εμφανιστούν οι άλλοι παραμυθόγκοι, που με ένα κινητό πήγαν μια φορά στην Πεντέλη, είναι ακριβή η βενζίνη, τόπαμε, και μου γύρισαν και με φωτογραφία απ το Τέρας !

Ραντεβού με το μυστήριο !

Το ανεξήγητο αυτοπροσώπως !

Ήρθε ακριβώς στι 5 το απόγευμα να πιεί το τσάι του !


Θυμηθείτε, οτι και η Κυρία Κλειδοκράτωρ μου επέβαλε και ειδικούς όρους χρήσης, τους οποίους πολύ δύσκολα προσπέρασα. Μην εκμεταλλέυεστε λοιπόν τη δύσκολη θέση μου !

Σας εύχομαι καλό ΣουΚού και να πάτε να βρείτε ο καθένας το "Τέρας" που θέλει να δεί. Θα διαπιστώσετε οτι ο καθένας σας βλέπει και από ένα διαφορετικό !
Έχει να κάνει οτι και το "Μυστήριο" έχει τόσο πολύ διάθεση εξατομικευμένης επικοινωνίας, ώστε να σκαρφίζεται για τον καθένα από σας μια διαφορετική μορφή εμφάνισης.

Α, και κάτι τελευταίο, σχετικά με την μυρωδιά της κατσικίλας.

Για μένα αυτό το συμβάν θερείτε λήξαν, γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα ίχνος της κατσίκας ή του τράγου - όπως θέλετε.

Το βρίσκω όμως ΤΕΛΕΙΩΣ φυσιολογικό να συναντήσω την μυρωδιά του συμπαθέστατου και νοστιμότατου τεράποδου στη Σπηλιά της Πεντέλης, και όχι π.χ. στην προεδρική σουϊτα μεγάλου ξενοδοχείου στο κέντρο της Αθήνας, δίοτι στην Πεντέλη, σε αντίθεση με το κέντρο της Αθήνας

- υπάρχουν πράγματι στάνες εκεί πάνω και υπάρχουν κατσίκια γενικώς εκεί

- υπάρχουν κάποια κατσίκια που φεύγουν ή τα φεύγουν, και περιπλανιώνται στο βουνό

- κάποιο κατσίκι που περιπλανιέται, μπορεί και να πάει και στη Σπηλιά. Ούτε περιφραγμένη είναι αλλά ούτε και βρίσκεται μονίμως κάποιος εκεί να το διώξει

- το κατσίκι μπορεί να πήρε άλλο δρόμο για να βρεθεί κοντά στη σπηλιά, όπως πχ απο πάνω και όχι από το χωματόδρομο κατευθείαν

- το κατσίκι μπορεί να πέρασε από κεί, να "μάρκαρε" και να έφυγε χωρίς να αφήσει άλλο εμφανές ίχνος, π.χ. την κοπριά

- τα ίχνη που άφησε το κατσίκι μπορεί να ήταν τόσο απαλά, που να σβήστηκαν με τα πατήματά μας, να ήταν τόσο ισχνά που να μην τα είδα κάν ή να έφτασε το "μαρκάρισμα" εκεί, χωρίς το κατσίκι κάν να πάτησε στην είσοδο της σπηλιάς, π.χ. από πάνω απ τη σπηλιά έχει έναν γκρεμό, όπως ξερετε...

- τα ίχνη της "κατσίκας" να έχουν μια "ανθρώπινη" εξήγηση, δηλ. να "φρόντισε" κάποιος να μυρίζει κατσικίλα εκεί, ώστε να βρεθούν κάποιοι να "ασχοληθούν" με αυτό. Να το συσχετίσω με το άλλο κατσίκι, αυτό που "ψήθηκε" εκεί πάνω ?

- το "ίχνος" της κατσίκας μας απασχόλησε πιο πολύ απ ότι θα χρειαζόταν. Η τοποθέτηση οτι ήταν ο Πάνας ή κάτι τέτοιο στερείται κάθε απόδειξεις και εντάσεται στο γενικό πνεύμα της Θρησκειολογίας.
Κάθε καλή θρησκεία, που σέβεται τον εαυτό της, πετάει το εξής σύνθημα
"ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ". Και γιατί να πάει ο Πάνας εκεί μετά από 2.500 χρόνια ? και γιατί να μην πάει ο Γκρρρρρ, που λατρευόταν εκεί πριν από 25.000.000 χρόνια ή ο ΠίουΠίου, που θα λατρευτεί σε 25.000 χρόνια ? Θεοί είναι αυτοι, δεν πλερώνουν ... εφορία !

Και η αρχαία θρησκεία κάπως έτσι ¨στενά¨ τα έβλεπε τα πράγματα.
Εκτώς αν ο Σωκράτης βρήκε το μπελά του, επειδή δεν δήλωσε το κτηματάκι του στο .... Ε9. Πάντως, εγώ δεν θυμάμαι να ήταν κα΄τι τέτοιο.

Λέτε και ο Πλάτωνας, ο Πυθαγόρας και κάποιοι άλλοι να την ... πάτησαν έτσι ?

Σας αφήνω.
Εις το επανειδείν ...

ο κακός Βρίλ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 02:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Θαρθουν και αυτοί....
Άμα δολώσεις και περιμένεις, όλα πιάνονται...

Και δεν παρεξηγώ. Απλά, μη με βγάζεις από αυτό που ήθελα να κάνω και να πώ.


μαλαγρα εριξες?


.

δεν εγραψα για να σε βγαλω απο τον σκοπο σου, το ξερεις οτι τον κατανοω, αλλα επρεπε να κανω εναν διαχωρισμο, εστω για το 0,001% που εχει ζησει καποια εμπειρια και θα ηθελε να την μοιραστει μαζι μας, που δεν τον εκανες εσυ.

συμφωνω οτι ειναι το ιδιο ανασταλτικο το να βαλεις μια εμπειρια σου που θεωρεις σοβαρη διπλα απο καποια υπαρχοντα τοπικ σαν κι αυτα που στοχευεις, οσο και το να πεσεις πανω στον κακο βριλ!

γι αυτο θελησα να διαχωρισω το ανεξηγητο απο την φαντασια και το παραμυθι.

εχω λαβει αρκετα μηνυματα απο ανθρωπους που εζησαν κατι ανεξηγητο (μερικες διηγησεις ειναι εκπληκτικες) αλλα αρνουνται να το δημοσιοποιησουν, εστω και μεσα απο την ανωνυμια του δικτυου, γιατι φοβουνται μην γελοιοποιηθουν.


οταν εγραψα καποτε την δικη μου εμπειρια σε καποιο αλλο φορουμ, πλακωσαν οι δικτυακοι χουλιγκανς και στο τσακ προλαβα να την διαγραψω (οπου δειτε τιτλο και θεμα: λαθος θεμα, λαθος φορουμ, δικο μου ειναι).

στο εσωτερικα εκτιμησα οτι υπηρξε καποιος σεβασμος προς ο,τι εγραψα και το τοπικ μου εμεινε καθαρο απο χαβαλεδες.

εδω πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον τυχερουλη και στον πανειο που μοιραστηκαν τις εμπειριες τους μαζι μας!


.


εσυ πιστευεις οτι οι διαβαζοντες τους γραψαντες δεν ωφεληθηκαν απο την όποια αντιπαραθεση αποψεων?

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 02:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ostria:

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στην θέση τους, όλοι μπορούν να νοιώσουν την μαγεία της φύσης, ή την μαγεία ενός συγκεκριμένου τόπου, έστω κι αν βγαίνουν μία φορά τον χρόνο από το σπίτι τους.



συμφωνω, αν και καλο θα τους κανει να βγαινουν συχνοτερα, ε?

[/quote]

Αλλά αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο είναι η επαφή μου με ένα άγριο ελάφι κάπου στις Αλπεις. Βγήκε ξαφνικά από το δάσος στο ξέφωτο με την μικρή λίμνη και ήρθε δίπλα μας (καθόμασταν πάνω σε ένα κομμένο κορμό δίπλα στην όχθη) ήπιε νερό, μας κοίταξε, ξαναήπιε νερό, του πρότεινα το χέρι, πλησίασε, με άφησε να αγγίξω την μουσούδα του και μετά έφυγε ξανά προς το δάσος. Αυτή ήταν μία "μυσταγωγική" εμπειρία.
Οι κάτοικοι του κοντινού χωριού μας είπαν ότι τα άγρια ελάφια αποφεύγουν τους ανθρώπους, οπότε πιστεύω ότι εκείνη την στιγμή εκεί πάνω, είχαμε εναρμονιστεί με το περιβάλλον ώστε το ελάφι ένοιωσε ότι δεν διέτρεχε κανένα κίνδυνο και μας πλησίασε για να γίνει η "επαφή".

[/quote]


την ονομασες μονη σου την εμπειρια: μυσταγωγια!

τωρα σκεψου ξανα, ηταν το ελαφι, ή Το Ελαφι?

.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 02:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

amalia:

quote:
ε την παραλη μερα που πηγα μεσημερι, δεν υπηρχε ιχνος κοπριας!

Μήπως σκούπισε ο Νταβέλης;



καλο!!!


.


ομως, απονη ασπλαχνη ακαρδη Κυρα των Κλειδιωνε , γιατι δεν τον αφησες να ολοκληρωσει?


εδω ολοκληρωνουν οι πολιτικοι καθε μερα στα παραθυρα!

θα μου πεις αν ολοκληρωνε δεν θα γραφονταν τα ενδιαφεροντα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης...!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

τυχερουλης:

Johnnie
κάποιες φορές με μια μάτια έστω και σε γραπτό λόγο είναι σαν έχεις δει τον άλλο στα ματια,από κοντά.
Τον γνωρίζεις γιατί έχεις βιώσει όμοιες αλλά ταυτόχρονα και πολύ διαφορετικές εμπειρίες αλλά με κοινό παρονομαστή .



quote:

Έρημο είπες ε?


την ημερα ειναι πολυ σκληρη αδελφε.

βιωσα 52 βαθμους διασχιζοντας το Βελουχισταν - δεν ιδρωνεις καθολου γιατι εξατμιζεται πριν βγει απο τους πορους, και εχεις παραισθησεις.

εκει επαψα εντελως να ειμαι δυτικος ανθρωπος - εγινα ανθρωπος ταξιδευτης


.

το σουρουπο και η νυχτα της ερημου ομως ειναι μαγικα!

και ο ουρανος απεραντος!


quote:

Δεν τα προλαβαίνεις όλα…



δυστυχως τα ταξιδια εχουν γινει πολυτελεια πλεον αδελφε, κι ας ταξιδεψεις χυμα...


και σιγουρα δεν τα προλαβαινουμε ολα!


quote:

Ο dim kar πάλι έχει χωθεί σε απίστευτα βάθη σε σχέση με αυτά που μπορώ να πάω εγώ.

Αντίθετα , με τα ύψη το δάσος και την θάλασσα τα πάω μια χαρά.
Θα ήμουν κοτσυφας ή σπάρος μάλλον.


εγω δεν ειμαι ουτε του υψους, ουτε του βαθους του Δημητρη.


γι αυτο προτιμω τα βουνα και τα δαση που μπορω να προσεγγισω μονος, χωρις εξοπλισμο.


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

dim.kar:

Μην παραξενεύεστε: από τα τέσσερα μου ο νεκρός εδώ και πολά χρόνια παππούς μου με έπαιρνε στο ψάρεμα... Συνηθίζαμε να διανυκτερεύουμε σε μια μικρή σπηλιά, σε μια επίσης μικρή παραλία, στην Σύμη. Εγώ, ακόμη και τώρα, θυμάμαι με ιδιαίτερη συγκίνηση ένα τετράχρονο αγόρι, χουχουλιασμένο κάτω από μια βρωμερή κουβέρτα για να αντιμετωπίσει τη πρωινή δροσιά, να "τεμονεύει" ενόσω ο παππούς ετοίμαζε τη συρτή για να μοιραστεί μαζί του παξιμάδια και ντομάτες που μουσκεύαμε και πλέναμε στη θάλασσα. Για να αντικρύσει μετά από λίγο έναν τεράστιο ήλιο να ανατέλλει... Αυτό, αν θέλεις είναι μια ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ μου εμπειρία...



γεια σου ρε Δημητρη!


μ εφτιαξες!

.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Angelos:


Βρίσκω οτι η συζήτηση έχει ιδιέταιρο ενδιαφέρον.

...Βρήκε όμως φίλους, βρήκε εχθρούς, βρήκε αφελείς βρήκε και
ανθρώπους διαφορετικούς απο αυτόν.

...βρήκε φίλους, εχθρούς, αφελείς, απατεώνες, και βρήκε και
ανθρώπους διαφορετικούς απο αυτόν.

Και κοίτα τώρα να δεις πλάκα. Αυτοί οι δύο, απο τις δύο διαφορετικές πλευρές, κάνουν παρέα ο ένας στον άλλο, χωρίς να ξεκατινιάζονται και συζητάνε πολιτισμένα.

Μήπως αυτό είναι "Παράξενο" ?
Δεν νομίζω. Ισως είναι ασυνήθιστο. Σίγουρα είναι και ευχάριστο.
Περισότερο απο όλα θέτει ένα πρότυπο. Και θέτει και πολλά ερωτήματα.
Θα παρακολουθώ της συζήτηση με ενδιαφέρον.



τα ειπες πολυ ωραια φιλε μου!


ετσι ειναι.

ο βριλης περιμενε να πιασει καποια ψαρια, αλλα η κβαντικη θεωρια που θελει τον παρατηρητη να επηρεαζει το φαινομενο, του εφερε καλούς και εκλεκτους συνομιλητες!


γι αυτο τον προετρεψα να παρατηρησει ποιοι γραφουν στο τοπικ.

νομιζω οτι ολοι οσοι εγραψαν εδω μεσα ηταν αψογοι και μετεδωσαν πληροφοριες!


εγω προσωπικα σας απολαμβανω ολους και μου αρεσε ομολογω η τροπη που πηρε το τοπικ.

τα ψαρια που περιμενε ο καλος μας φιλος (αλλα κακος βριλ) να πιασει, σιγουρα δεν αξιζουν οσο τα οσα διαβασα μεχρι τωρα.

.

γεγονος παραμενει οτι ειμαστε και θα ειμαστε φιλοι, οσο παραξενο κι αν ειναι αυτο. (μπορει να φταιει και το εβδομο δαιμονιο που δεν μπορεσαν να μας ξορκισουν στον αγιο Κυπριανο )


.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 03:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

1. Δεν πάω να κατακτήσω τη Φύση ούτε για να πάρω τρόπαιο. Πάω να την εξερευνήσω με σεβασμό και δέος.

2. Δεν πάω για να τροφοδοτήσω τον δικό μου εγωϊσμό. Έχω όμως τους λόγους που το κάνω και είμαι βαθύτατα πεποισμένος ότι έχω το δικαίωμα να το κάνω.

Επίσεις είμαι σίγουρος για ένα πράγμα.
Αν δεν (το) πειράξω δεν θα με πειράξει.


συμφωνουμε απολυτα κακιστε Μελουνα!


quote:

Δεν θέλω αυτή η κουβέντα εδώ να πάρει τη μορφή "η μία κλίκα εναντίων της άλλης".


χαχαχα!


ποιες κλικες ορε λησταρχε?


εμεις κι εμεις ειμαστε εδω μεσα!



quote:

Εγώ όμως δεν ήθελα να δημιουργηθεί το αντίπολο με τον JbG. Ήθελα να εμφανιστούν οι άλλοι παραμυθόγκοι, που με ένα κινητό πήγαν μια φορά στην Πεντέλη, είναι ακριβή η βενζίνη, τόπαμε, και μου γύρισαν και με φωτογραφία απ το Τέρας !



να σου πω το λαθος σου?


επρεπε να διευκρινησεις εξ αρχης που στοχευες, πριν επεμβει η Κυρα των Κλειδιωνε και σε περιλαβει!

quote:

Έχει να κάνει οτι και το "Μυστήριο" έχει τόσο πολύ διάθεση εξατομικευμένης επικοινωνίας, ώστε να σκαρφίζεται για τον καθένα από σας μια διαφορετική μορφή εμφάνισης.


ειπες μια μεγαλη αληθεια αδελφε μου!

κι ας την ειπες ειρωνικα.


quote:

Α, και κάτι τελευταίο, σχετικά με την μυρωδιά της κατσικίλας.

Για μένα αυτό το συμβάν θερείτε λήξαν, γιατί όσο και να έψαξα δεν βρήκα ίχνος της κατσίκας ή του τράγου - όπως θέλετε.


ε, μεχρι εδω που μας οδηγουν τα στοιχεια, συμφωνουμε.


παραπερα περναμε στις εικασιες (ηταν ο Πανας, ηταν καποιος σατυρος ή μια περιπλανωμενη κατσικα που βρωμαγε σαν ολοκληρο μαντρι - δεν παιζει ρολο)

.


παν-κακιστε, καταλαβες οτι αν και δεν επιασες τα ψαρια που περιμενες, ανοιξες ενα καταπληκτικο τοπικ?


κι αυτο γιατι δεν μετραει το δολωμα, αλλα ο ψαρας (που παρατηρει και επηρεαζει το τοπικ του )

προσωπικα ευχαριστω ολους οσους εγραψαν και ελπιζω να συνεχισουν να γραφουν!


.


.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 09:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ostria θα έλεγα ότι έχω μια ευαισθησία στους κλειστούς χωρους,την οποία κάποιες καταστάσεις την οξύνουν.
Στο Διρο για παράδειγμα , μπήκα σε μια βαρκουλα,με άλλους 10,μου βαλαν ένα σωσίβιο -τι να το εκανα?κρανος έπρεπε να μου δώσουν-έλυσα τα κορδόνια των παπουτσιών μου( η μόνη ενέργεια που μπορούσα να κάνω )και αφέθηκα στον λαμνοκόπο που κυβερνούσε το βαρκακι,αισθανομουν έρμαιο στα χέρια άλλου.
Στο σημείο που λένε ότι είναι πολύ βαθύ εγώ δεν κοιτούσα κάτω αλλά πάνω σκεπτόμενος πόσοι τόνοι πέτρας ήταν πάνω από το κεφάλι μου και υπολογίζοντας τις πιθανότητες να γίνει σεισμός το διάστημα που βρισκόμουν μέσα στο σπηλαίο.
Έχω μπει αρκετές φορές σε σπήλαια , δεν μου αρέσει αλλά το αντέχω .


---


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 14:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Vril

quote:
Μην νομίζετε οτι αυτό το φαινόμενο περιορίζεται μόνο σε αυτό τον χώρο !

απ'ολη την εισαγωγη σου θεωρω το πιο ουσιωδες το παραπανω κειμενο σου.
Αυτο απο μονο του σου δινει την απαντηση που εψαχνες.Το παραξενο και το ανεξηγητο ειναι απλα ενας χωρος που πιο ευκολα μπορει ο σπορος της "αχαλινωτης φαντασιας" του ανθρωπου να ανθησει.Αλλα συμβαινει σε καθε τομεα της ανθρωπινης δραστηριοτητας.Αυτο τι θα πρεπε να μας πει;

Ισως οτι η Ιστορια ειναι το μεσο του ανθρωπου να προσδιοριζει τον εαυτο του και επιπλεον ο τροπος να σταματα την αιωνιοτητα της στιγμης που φευγει και δεν ξαναγυριζει.
Αναποφευκτα "ζουμε" δυο ζωες.Αυτη που βιωνουμε και αυτην που Διηγουμαστε.Το να ζεις και το να μιλας για την ζωη ειναι σιγουρα κατι διαφορετικο.Ενα μικρο παραδειγμα.

Ενας ναυτικος ταξιδευει για χρονια.Εχει περασει απο χιλια διαφορετικα μερη.Εχει γνωρισει πολλες γυναικες.Εχει πλακωθει με πολλους σε κακοφημα μπαρ.Εχει δει την θαλασσα με ολα της τα προσωπα.Μα γι αυτον ειναι καθημερινοτητα ολα αυτα.Τιποτα το ιδιαιτερο.Απλα η ζωη ενος ναυτικου.Καποια στιγμη ξεμπαρκαρει.Και οι συγγενεις του τον ρωτουν να μαθουν για ολα οσα περασε.ΕΔΩ τα παντα αλλαζουν.Αρχιζει η διηγηση.

Τα φωτα στο λιμανι στο Αλγερι ειναι πιο εντονα και απο η ομιχλη πιο πυκνη απο ποτε.Η θαλασσα πιο αγρια απο ποτε.Οι γυναικες που τον θελησαν ειναι πολυ πιο ομορφες(και πιο πολλες),και οι τυποι με τους οποιους πλακωθηκε πιο δυνατοι απο αυτον αλλα τους νικησε.Ενας υπεροχος ,παραξενος ηρωικος αντρας στεκεται τωρα απεναντι απο τα ματια των συγγενων του.

Η ζωη που αποτελειται απο απειρες στιγμες,ποσο ευκολα μας γλιστρα.
Ενω οταν διηγουμαστε κατι το πραγμα αλλαζει,οριοθετειται.Οι ιστοριες μας εχουν αρχη,μεση και τελος.Γαντζωνουμε την στιγμη,ξεγελαμε τον χρονο.Επιτελους μπορουμε με την χρηση της μνημης να προσδιορησουμε οτι υπηρξαμε,οτι αυτο που ειμαστε ειναι αποτελεσμα ολων αυτων που ζησαμε.
Και επιπλεον ειναι αυτο που ελεγε ο Σαρτρ:

"Η περιπετεια αρχιζει απο την στιγμη που διηγουμαστε την ζωη"

Αυτη η αισθηση της περιπετειας ειναι που κανει ολους μας να μιλαμε για αυτα που ζησαμε.Οσο τα ζουσαμε δεν ειχαμε την αισθηση της περιπετειας.Η ζωη δεν ειναι περιπετεια γιατι για να γινει περιπετεια πρεπει να ζουμε ολες τις στιγμες,να τις ρουφαμε και συνηθως απουσιαζουμε.

Αυτο που ειπες φιλε Vril "αχαλινωτη φαντασια" ειναι ο εξευγενισμενος τροπος να πεις την λεξη Ψεμα.Η ανθρωποτητα ειναι σχεδον καταδικασμενη να λεει ψεμματα απο την στιγμη που διηγηται κατι.Ας φανταστουμε καποιον που δεν μιλα για οσα ζει,εναν ανθρωπο αναμεσα στους ανθρωπους τοσο παραξενο,τοσο αντικοινωνικο που ολος του ο κοσμος ειναι οι σκεψεις που δεν μοιραζεται.Ζει μοναχος.Σχεδον δεν τον γνωριζει κανεις.

Αραγε αυτος ο ανθρωπος υπαρχει;
Υπαρχει για κανεναν;
Υπηρξε ποτε Ηρωας σε καποια ιστορια που ακουσα;

Εφοσον δεν υπαρχει λοιπον διηγηση δεν υπαρχει και ζωη με την ανθρωπινη λογικη.Φτιαχνουμε λοιπον ιστοριες για να αποδειξουμε οτι υπαρχουμε.Και σε μας και στου αλλους.Κομπαζουμαι γι αυτο που ειμαστε,γι αυτα που εχουμε κανει,και ετσι επιβιωνουμε.Και ναι λεμε ψεμματα.Γιατι στην πραγματικοτητα δεν γνωριζουμε τιποτα ουτε για μας ουτε για τον κοσμο γυρω μας.Και για οσα γνωριζουμε δεν ειμαστε σιγουροι.Τι φοβος γεννιεται ετσι!!Αυτον τον φοβο πολεμαμε.Και οπως ελεγε ο πεσσοα
"αγαπαμε ο ενας τον αλλο και το ψεμα ειναι το φιλι που ανταλλασουμε".

Αν σου ελεγα οτι εχω δει ufo στην πεντελη καμμια εικοσαρια μπορει και να μην με πιστευες.Αν ομως δουλευα στην Νασα μπορει και να με πιστευες.Ετσι δεν ειναι?..και γω θα σε πιστευα πιοτερο.

Η ιστορια ειναι για να καθυσηχαζουμε την υπαρξη μας,ή μαλλον για να καθυσηχαζουμε την ιδια την υπαρξη.Η αχαλινωτη φαντασια ειναι το δωρο που μας δωθηκε για να ζωντανευουμε ενα γεγονος που περασε και πεθανε.

Το παραξενο για να επανελθω στο θεμα ας πουμε για μενα δεν ειναι η σπηλια του Νταβελη,αλλα η ιδια η σπηλια σαν φυσικο γεγονος.Δεν ειναι το βουνο και αν ειδα τον πανα,αλλα ολη αυτη η λειτουργια που λαμβανει μερος μεσα στο βουνο.Μου ειναι παρα πολυ παραξενη η λειτουργια του ανθρωπινου σωματος.Οσα και να διαβασα παραμενει μυστηριο για μενα.Απλα οπως προειπα το ανεξηγητο ειναι ενας χωρος που μπορουν να ευδοκιμησουν οι ανθρωπινες ιστοριες.Τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.

Παντα μου ειναι παραξενα ανεξηγητα ολα οσα θεωρουμε νορμαλ και εξηγημενα.Ο μεταφυσικος χωρος μου ειναι λιγοτερο παραξενος.Ισως προκειται απλα για μια παραξενια μου

ελπιζω να μην ξεφυγα πολυ απο το θεμα.
συγχαρητηρια σε ολους.


Edited by - ryche on 04/06/2005 14:44:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 15:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ανεξηγητο ειναι ενας χωρος που μπορουν να ευδοκιμησουν οι ανθρωπινες ιστοριες.

Σκέφτομαι πως καμιά φορά μπορεί να είναι και κάτι παραπάνω.
Παρ'όλ'αυτά, αυτό είναι από τα πιο όμορφα πράγματα που άκουσα εδώ και καιρό.
Ευχαριστώ ryche. Καλό δρόμο νά'χεις.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 16:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wendigo χαιρε!

Your Method,You are Guru,You are the Teacher

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 16:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου dim.kar με έκανες και ανατρίχιασα! (με την ιστορία του Διρού). Πιστεύω ότι τα μη τουριστικά μέρη των σπηλαίων είναι όντως τα πιό όμορφα και ενδιαφέροντα αλλά πάντα ένοιωθα μία κλειστοφοβία σε τέτοια μέρη. Παρόλα αυτά έχω επισκεφθεί πολλά σπήλαια και έχω μπει σε αρχαία ορυχεία χαλκού και σ' ένα αλατορυχείο- στο τελευταίο κατεβήκαμε με το γνωστό ασανσέρ -, είχαν πολύ ενδιαφέρον αλλά ένοιωθα ότι δεν υπήρχε αρκετό οξυγόνο για να αναπνεύσω και περίμενα πως και πως να ξαναβγούμε στο φως!

τυχερούλη'μ, σε καταλαβαίνω απόλυτα!


quote:
την ονομασες μονη σου την εμπειρια: μυσταγωγια!
τωρα σκεψου ξανα, ηταν το ελαφι, ή Το Ελαφι?

jonnie καλέ μου, ήταν το ελάφι! Αν ήμουν ινδιάνα θα έλεγα ότι ήταν το τοτέμ μου αλλά δεν είμαι, οπότε εγώ την εμπειρία αυτή την πέρασα μέσα από τα δικά μου φίλτρα ερμηνείας. Το ότι όμως δεν θεωρώ ότι ήταν Το ελάφι, δεν σημαίνει ότι όλη η εμπειρία δεν ήταν
"μυσταγωγία". Καταλαβαίνεις τι εννοώ...



Αγαπητέ ryche, θα συμφωνήσω με αυτά που ανέφερες αν και δεν θα το γενίκευα. Οι άνθρωποι διαφέρουμε μεταξύ μας, και τα ψέμματά μας διαφέρουν το ίδιο, στον βαθμό αλλά και στην ποιότητα. Και υπάρχει και η υπερβολή που δεν είναι το ίδιο με το ψέμμα.

Ολοι λέμε πχ ότι το μωρό μας είναι το ομορφότερο μωρό στον κόσμο, κι ας μην είναι. Στα μάτια μας όμως είναι. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ιστορίες μας. Κάποιες είναι τόσο θετικά ή αρνητικά φορτισμένες ώστε υπερβάλλουμε εν γνώσει μας όταν τις διηγούμαστε.
Το θέμα είναι να μην αφεθούμε και πιστέψουμε και οι ίδιοι τις δικές μας υπερβολές και πολύ χειρότερο, τα δικά μας ψέμματα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 00:19:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!

Καλέ μου Jonnie, πολύ φοβάμαι ότι αν συνεχίσουμε να γράφουμε, όπως μας προτρέπεις, θα νευριάσουμε τον κάκιστο γιατί μάλλον λειτουργούμε αποτρεπτικά προς το αποτέλεσμα που επιθυμεί..

Μπόλικα ποστ πιο πάνω παρομοίωσα αστειευόμενη τον Vril με την ορθολογίστρια Βίλμα από τον Scooby Doo, και ο Vril, επίσης αστειεύομενος, δήλωσε πως προτιμά τον Σέρλοκ Χολμς.

Σκεφτόμουν το εξής:

Ο Σέρλοκ Χολμς απετέλεσε όντως έναν ήρωα ορθολογιστή ο οποίος σε καμία περίπτωση δεν πίστευε στο μεταφυσικό και εμφανιζόταν ως μάλλον άθεος..
Ο δημιουργός του πανέξυπνου Χολμς, ήταν ο Sir Arthur Conan Doyle. Ο Doyle ήταν μέλος της Spiritual Society, και πίστευε ακράδαντα στην αστρολογία, τα ξωτικά κτλ. Όταν πέθανε ο γιός του στον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, ο Doyle αφιερώθηκε στην προσπάθεια επικοινωνίας με τους νεκρούς.

Στην περίφημη υπόθεση με τις φωτογραφίες των ξωτικών που παρουσίασαν οι ξαδέλφες Griffiths (The Cottingley Fairies) το 1917, μέσα στο γενικό σάλο που είχε ξεσπάσει, ο Doyle έστειλε ολόκληρο άρθρο σε περιοδικό προκειμένου να στηρίξει ότι η φωτογραφίες ήταν αληθινές.
Βέβαια η απάτη γρήγορα ξεσκεπάστηκε...

Ο λόγος που παραθέτω την όλη ιστορία, είναι η περίπτωση του Doyle.
Μετά από μερικά τραγικά συμβάντα της ζωής του, ο άνθρωπος αυτός από άκρατος ορθολογιστής μεταβλήθηκε σε θιασώτη των απανταχού μεταφυσικών και του τσαρλατανισμού. Η ίδια η ζωή έβγαλε μια άλλη πλευρά του εαυτού του που μάλλον υπέβοσκε καλά κρυμμένη μέσα του.

Συμπεράσματα που εγώ καταλήγω:

Συμπέρασμα 1: Οι ιδέες μας μου θυμίζουν λίγο μυθιστορήματα. Εξελίσσονται, γράφονται, αλλάζουν από μας, αλλά πολλές φορές δεν είμαστε εμείς που επιλέγουμε την τελική κατάληξη τους. Και αυτό δεν είναι μοιρολατρικό ούτε σκοταδιστικό θέλω να πιστεύω.. Απλά δεν επιλέγουμε πάντα τις σκέψεις μας, και ακόμη και αν τώρα πιστεύουμε κάτι δεν ξέρουμε τι θα καταλήξουμε να πιστεύουμε.

Συμπέρασμα 2: Μεγάλη μπουκιά φάε κτλ κτλ που λέει και ο σοφός λαός...

Συμπέρασμα 3: Elementary my dear Watson..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 02:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ο κακός Βρίλ:

Και γιατί να πάει ο Πάνας εκεί μετά από 2.500 χρόνια ? και γιατί να μην πάει ο Γκρρρρρ, που λατρευόταν εκεί πριν από 25.000.000 χρόνια ή ο ΠίουΠίου, που θα λατρευτεί σε 25.000 χρόνια ? Θεοί είναι αυτοι, δεν πλερώνουν ... εφορία !



μπηκα μια στα γρηγορα γιατι στο βουνο θυμηθηκα οτι κατι ειχα ξεχασει κακιστε.

εισαι σιγουρος οτι ο Πάνας, ο Γκρρρρρ, ή ο ΠίουΠίου ειναι διαφορετικες θεοτητες?


αν οι θεοτητες ειναι δικο μας δημιουργημα, τοτε ναι.


αλλα αν στην διαρκεια του χρονου οι ανθρωποι ονομαζαν ΠιουΠιου ή Γκρρρ την θεοτητα που ενιωθαν οτι υπηρχε στη Φυση, τοτε προκειται για την ιδια Φυσικη Θεοτητα που απλα εμεις την ονομαζουμε κατα τα γουστα μας.


πότε Βουδας, πότε Κουδας...


.


ΥΓ. προχθες ειδα το πρωτο βαραθρο που κατεβηκες.


και καταλαβα πολλα!


χαχαχα!


προσεχε την αδρεναλινη λησταρχε!

εθιζει!

.

παντως εγω εκει χωρις σοβαρο σκοπο δεν κατεβαινα...


μπραβο σας!!!


αξιοι ληστοσυμμοριτες!


.

.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1914063
Maintained by Digital Alchemy