ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 22:48:38  Εμφάνιση Προφίλ
Α, ορίστε και η άλλη «ερμηνεία» του πρώην Ραβίνου και νυν….στελέχους των μελετητών!!!
http://www.oodegr.com/oode/ierapostoli/empeiries/ravinos1.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 22:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

ενα σχολιο θελω να κανω μονο..!!!
δεδομενου..εξακολουθω να εχω πολλες σχεσεις εδω και χρονια με μαρτυρες
του ιεχωβα..

εχω παρατηρησει τα εξης..

σαν ανθρωποι ειναι πολυ καλυτεροι..(ακομα και οι φανατικοι)
απο ορθοδοξους...
γενικα πιο χαλαροι..

χαμογελαστοι ως επι το πλειστον..!!

με πιο ελαστικη υφη χαρακτηρα..

επισης πολυ λιγοτερο υποκριτες..διχως τασεις στρουθοκαμηλισμου..
οπως το 99% των φανατικων ορθοδοξων..

αυτο πιστευω οτι πραγματικα πηγαζει..μεσα απο την αντιληψη που εχουν
γυρω απο τα ευρυτερα ¨¨ πρεπει τους¨¨ οπου τους τα καθοριζει μεχρι ενα βαθμο η θρησκεια τους..!!

θα ελεγα ..οτι λογω της αιρεσης τους(σε σε χριστιανικη σχεση)
οτι καταφεραν μεσω αυτης να ξεφυγουν ...απο τον χριστιανικο στυγνο ζυγο..απλα ακολουθωντας κατι αλλο..κατι πιο χαλαρο..ισως..
εστω και λανθασμενα...
να ειναι πολυ καλυτεροι απο καποιους αλλους..

εχουν κατ εμε και αυτοι την τρελλα τους ..πιστευουν σε φαντασιοπληξιες..θεους και πρασινα αλογα..

αλλα εμπειρικα ..πλεον..τους βρισκω απλα καλυτερους σαν ανθρωπους..!!


καλο βραδυ..!!

sakhs3


Αγαπητέ φίλε Σάκη...κανείς δεν αμφισβητεί ότι πολλοί μάρτυρες του Ιεχωβά (τα απλά μέλη αυτής της εταιρείας δηλαδή) είναι καλοί άνθρωποι...όπως καλοί μπορούνε να υπάρχουνε και σε κάθε θρησκευτική ομάδα.Σε αυτό που διαφέρουν απ τους Χριστιανούς...είναι στο δέσιμο μεταξύ τους(που φαίνεται πιο ισχυρό)...μόνο που απο έρευνα που έκανα και μέσω ίντερνετ ...το δέσιμο αυτό έχει έναν κρίκο και μόνο...την εταιρεία. Υπάρχουν πολλά σάιτ αποκομένων....στα οποία μπορεί κανείς να ενημερωθεί τόσο για τους λόγους αποκοπής τους...όσο και την ψυχολογική βία που τους ασκήθηκε.

Εμείς (οι πιο "χλιαροί" χριστιανοί) μπορεί να κρίνουμε και να κατακρίνουμε σφάλαματα της ηγεσίας της εκκλησίας μας.Σε συζητήσεις που έκανα με ενεργά μέλη της εταιρείας αυτής..όποτε πήγαινα να πώ κάτι για την εταιρία(το οποίο το είχα ψάξει πρώτα)...αμέσως τη συζήτηση την γύριζαν στο δογματικό κομμάτι και σε παραπομπές της μεταφρασμένης(απ την εταιρεία) Αγίας Γραφής...χωρίς να παίρνω ουσιαστικές απαντήσεις γι αυτά που ρωτούσα.Με άλλα λόγια...ότι πει η εταιρία είναι θείος νόμος...άσχετα αν κατα τη διάρκεια της ιστορίας της έχει αρκετές φορές τροποποιήσει τις θέσεις της.Άν λοιπόν κάτι με θλίβει στούς μάρτυρες...είναι η παράδοση της κριτικής τους σκέψης στην ηγεσία της εταιρείας,πράγμα που τους οδηγεί σε μια ιδιαίτερη μορφή φανατισμού.

Ήδη..έχω ρωτήσει κάποια πράγματα γύρω απ την εταιρεία κι εδώ..κι έχουν μείνει αναπάντητα.Θα ήμουν ικανοποιημένος άν έπαιρνα απάντηση σε ένα τουλάχιστον ερώτημα (που επίσης το έχω διατυπώσει πολλές φορές).Σε ποιό σημείο τους οι Γραφές παρουσιάζουν τη συγκεκριμένη εταιρία ως ορατό εκπρόσωπο του Θεού ? Οι προφητείες τους που διαψεύστηκαν ..πώς συνδέονται με αυτόν τον ρόλο ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 01:57:43  Εμφάνιση Προφίλ
Γνωρίζει κανείς σας αν στην Ελλάδα υπάρχουν κάποια φιλανθρωπικά ιδρύματα που να τα φροντίζουν και να τα συντηρούν επισήμως οι Μάρτυρες του Ιεχωβά;;

Ποιο είναι το έργο αγάπης προς τον συνάνθρωπό τους που έχουν να επιδείξουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στην Ελλάδα;;

Εδώ πάντως, στη βόρειο Ευρώπη, ρώτησα μια πολύ καλή μου φίλη που είναι στους Μάρτυρες του Ιεχωβά (μόλις προχτές μιλήσαμε για πρώτη φορά για την πίστη της), και δεν γνώριζε να μου αναφέρει κάτι.

Τη ρώτησα αυτό γιατί η συζήτησε πήγε στην άσχημη συμπεριφορά των καθολικών και στο ότι δεν ενδιαφέρονται για την κοινωνία και τους συνανθρώπους τους.

Τότε, θέλησα και εγώ να μου πει ποιο είναι το φιλανθρωπικό έργο των Μαρτύρων του Ιεχωβά για να καταλάβω σε τι διαφέρουν αυτοί από τους καθολικούς.

Δεν είχε γνώση για το παραμικρό.
Περιορίστηκε μόνο στο να μου πει ότι προσφέρουν έργο πηγαίνοντας από πόρτα σε πόρτα για να μεταδώσουν το λόγο του Θεού.

Στην Ελλάδα πώς έχουν τα πράγματα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LOGOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


149 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 09:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LOGOS
quote:

Γνωρίζει κανείς σας αν στην Ελλάδα υπάρχουν κάποια φιλανθρωπικά ιδρύματα που να τα φροντίζουν και να τα συντηρούν επισήμως οι Μάρτυρες του Ιεχωβά;;

Ποιο είναι το έργο αγάπης προς τον συνάνθρωπό τους που έχουν να επιδείξουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά στην Ελλάδα;;

Εδώ πάντως, στη βόρειο Ευρώπη, ρώτησα μια πολύ καλή μου φίλη που είναι στους Μάρτυρες του Ιεχωβά (μόλις προχτές μιλήσαμε για πρώτη φορά για την πίστη της), και δεν γνώριζε να μου αναφέρει κάτι.

Τη ρώτησα αυτό γιατί η συζήτησε πήγε στην άσχημη συμπεριφορά των καθολικών και στο ότι δεν ενδιαφέρονται για την κοινωνία και τους συνανθρώπους τους.

Τότε, θέλησα και εγώ να μου πει ποιο είναι το φιλανθρωπικό έργο των Μαρτύρων του Ιεχωβά για να καταλάβω σε τι διαφέρουν αυτοί από τους καθολικούς.

Δεν είχε γνώση για το παραμικρό.
Περιορίστηκε μόνο στο να μου πει ότι προσφέρουν έργο πηγαίνοντας από πόρτα σε πόρτα για να μεταδώσουν το λόγο του Θεού.

Στην Ελλάδα πώς έχουν τα πράγματα;



Μία απ τα ίδια....κι εγώ δεν έχω ακόμα δεί κάποιο ίδρυμα λχ που να συντηρείται απ την εν λόγο εταιρεία.Σε παγκόσμιο επίπεδο...αυτό που έχω ακούσει ότι γίνεται (εκτός απ τις καθιερωμένες ιεραποστολές τους) είναι σε μεγάλες καταστροφές πχ σεισμούς...πηγαίνουν να στηρίξουν τους πληγέντες με βασικό στόχο την διάδοση των διδαχών της εταιρίας τους.Άν παρόλα αυτά...υπάρχουν κάποιες φιλανθρωπικές εστίες που να απευθύνονται σε όλους τους ανθρώπους (είτε είναι μέλη είτε όχι της εταιρίας)...ας μας διαφωτίσει κάποιος μάρτυρας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 11:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Γραφεις:
"Λέει λοιπόν σχετικά με τον ψαλμό 109 ένας πρώην Ραβίνος που έγινε λέει ορθόδοξος: «και εν συνέχεια πιστεύω εις την ανάστασιν του Ιησού, διότι και πάλιν διαβάζω εις τον Ψαλμόν το: «Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου κάθου εκ δεξιών μου…» (ψαλ. ΡΘ’ 1)."

"Σε απλά λόγια, εδώ συσχετίζεται η αναφορά του Δαβίδ με……..την ανάσταση του Ιησού (!!!!) ενώ ο Σαμουήλ μας λέει ότι «Ο Θεός είναι παντού, αλλά εδώ δίνεται σε κάποιο προσωπο η τιμητική θέση απο τα δεξιά του Θεού….Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;»"


Αυτά τα δυο αλληλοσυμπληρώνονται, το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Ο Χριστός αναστήθηκε και κάθισε εκ δεξιών του Πατρός.


Έγραψα
«Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;»

και Γραφεις:
"Ο ίδιος ο Δαβίδ είναι φίλτατε, καθώς είναι ηλίου φαεινότερο ότι Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ της λέξης «το Θεώ μου» (η λαθεμένη ερμηνεία με άλλα λόγια) δεν βγάζει καμία απολύτως λογική, δεδομένου ότι Ο ΔΑΒΙΔ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΨΑΛΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟ» και πράσινα άλογα!"


Το να αυτοανακυρηττεται θεός κάποιος βασιλιάς είναι τακτική των Ρωμαίων και των Αθηναίων των αρχαϊκών χρονων.
Ο Δαβίδ δεν αποκάλεσε ποτε θεό τον εαυτό του.

Edited by - samuel1974 on 15/08/2006 11:56:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 12:05:19  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Αυτά τα δυο αλληλοσυμπληρώνονται, το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Ο Χριστός αναστήθηκε και κάθισε εκ δεξιών του Πατρός.»

Το μόνο που…………..«αλληλοσυμπληρώνεται» ΕΙΝΑΙ Η ΤΥΦΛΑ ΣΑΣ!!!

Και τούτο διότι ο ψαλμός ετούτος είναι μια ΩΔΗ ΚΑΤΑΡΑΣ, και όχι μια «προφητεία του Μεσσία» (!!), και σε ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΛΕΞΗ ΤΗΣ ΩΔΗΣ ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΕΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΜΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑ!

Επίσης, εκ δεξιών του Κυρίου δεν θα καθίσει μονάχα ένας φίλτατε (!), αλλά ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΩΣ ΑΞΙΟΙ!!! Και επειδή αυτοί ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν είναι μοναχά ένας (!!), είναι ηλίου φαεινότερο ότι……..ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΥΓΧΥΣΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΚΡΟΒΑΣΙΕΣ.

Ασε λοιπόν τα χαλκεύματα και τις παραπλανήσεις, διότι καιρός είναι να μάθετε να ζείτε και λίγο με την αλήθεια.

Σαμουήλ, θα μας δείξεις επιτέλους ΕΝΑ ΕΔΑΦΙΟ που να ξεκαθαρίζει ότι ο Μεσσίας θα είναι «θεάνθρωπος» και όχι απλός άνθρωπος??
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 12:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Επειδή ακούγεται απο πολλούς ότι στην Παλαιά διαθήκη δεν αναφέρεται πουθενά το ότι ο Ιησούς Χριστός είναι ταυτόχρονα τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, παραθέτω ένα απόσπασμα απο τον 109ο ψαλμό του Δαβίδ, όπου αναφέρεται απο τον Δαβίδ προφητικά το μυστήριο της ενσαρκώσεως του Θεού.

Οι ψαλμοί βρίσκονται στο:
http://www.pigizois.gr/psalmoi_david/

Ψαλμός ΡΘ΄. 109

Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου· Κάθου εκ δεξιών μου, έως αν θω τους εχθρούς σου υποπόδιον των ποδών σου. Ράβδον δυνάμεως εξαποστελεί σοι Κύριος εκ Σιών και κατακυρίευε εν μέσω των εχθρών σου. Μετά σου η αρχή εν ημέρα της δυνάμεως σου, εν ταις λαμπρότησι των αγίων σου. Εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε. Ώμοσε Κύριος και ού μεταμεληθήσεται· συ ιερεύς εις τον αιώνα, κατά την τάξιν Μελχισεδέκ...

Ας δούμε τώρα τι λέει ο ψαλμός αναλυτικά και ας ψάξουμε να βρούμε σε ποιό πρόσωπο αναφέρεται:

"Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου"
Είπε ο Θεός στον Θεό μου. Εδώ γίνεται ξεκάθαρο ότι Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ. Ποιός έιναι ο Θεός τον οποίο λατρέυει ο Δαβίδ; Ο Θεός του Αβραάμ, του Ισαάκ και του Ιακώβ.

"Κάθου εκ δεξιών μου"
Ο Θεός είναι παντού, αλλά εδώ δίνεται σε κάποιο προσωπο η τιμητική θέση απο τα δεξιά του Θεού. Οι βασιλιάδες όταν θέλουνε να τιμήσουνε κάποιο πρόσωπο το βάζουνε να καθίσει απο τα δεξιά τους, σε αντίθεση με την θέση απο τα αριστερά, όπου κάθεται ένας υπηρέτης. Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;

"Εκ γαστρός προ εωσφόρου εγέννησα σε."
Σε γέννησα απο την κοιλιά μου πριν τον εωσφόρο. Λέει "σε γέννησα" όχι "σε δημιούργησα". Άλλο γένεσις που σημαίνει δημιουργία και άλλο γέννησις. Ποιός λοιπόν είναι αυτός, τον οποίο ο Θεός γέννησε απο μέσα του πριν φτιάξει τον πρώτο άγγελο, δηλαδή πριν την δημιουργία; Όσο για τον εωσφόρο σε άλλο σημείο των ψαλμών αναφέρει "δράκων ούτος, ον έπλασας" δηλαδή ο διάβολος είναι ένα δημιούργημα, ένα πλάσμα και δεν αναφέρεται πουθενά ως γέννημα Θεού. "Ο Λόγος γεννάται εκ του Πατρός".

Ωραία θα πει κάποιος, λέει οτι αυτό το πρόσωπο αναφέρεται σε κάποιον Θεό και όχι σε κάποιον άνθρωπο, αλλά αν διαβάσουμε παρακάτω...

"συ ιερεύς εις τον αιώνα, κατά την τάξιν Μελχισεδέκ"
"Εσύ είσαι ο αιώνιος ιερέας, κατα την τάξη Μελχισεδέκ". Ο ιερέας είναι άνθρωπος, ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΙΕΡΕΑΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, δεν είναι ο ίδιος ο Θεός ιερέας του Θεού. Δεν μπορεί ο Θεός να είναι ιερέας άλλου θεού, γιατί Ένας είναι ο Θεός. Ποιός λοιπόν είναι Αυτός που αναφέρει ο Δαβίδ, που είναι ταυτόχρονα ΑΝΘΡΩΠΟΣ και ΘΕΟΣ; Ο Μέγας Αρχιερέας της εκκλησίας, ο Ιησούς Χριστός.


Επειδή μερικά μυστήρια, όπως της ενσαρκώσεως του Θεού, είναι ασύλληπτα με το ανθρώπινο μυαλό, πολλοί μιλάνε για μπερδεμένα λόγια της Αγίας Γραφής. Μπερδεμένος όμως είναι όποιος προσπαθεί να τα ερμηνεύσει αυτά τα μυστήρια με την ανθρώπινη λογική, γιατί όποιος προσπάθησε να το κάνει αυτό, ένιωσε ίλιγγο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 13:34:24  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Επειδή ακούγεται απο πολλούς ότι στην Παλαιά διαθήκη δεν αναφέρεται πουθενά το ότι ο Ιησούς Χριστός είναι ταυτόχρονα τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, παραθέτω ένα απόσπασμα απο τον 109ο ψαλμό του Δαβίδ…»

Επειδή η χριστιανική προπαγάνδα ανάδειξης της δήθεν «θεότητας» του Ιησού είναι δεδομένη (πάντοτε σε σχέση με την Π.Δ.), ας δούμε φίλτατε με ποιους τρόπους χαλκεύετε την θρησκευτική πορεία των Ιουδαίων προς όφελος σας.

samuel1974:
«Ψαλμός ΡΘ΄. 109»

Πρώτον και ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ: οι ψαλμοί δεν αποτελούσαν…….προπομπούς για τον Μεσσία (! ) αλλά ενεργό στοιχείο της ζωής και παράδοσης, ΠΟΥ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΝ, των Εβραίων!!!

Ο Ψαλμός 109 αποτελεί μέρος των λεγομένων ΨΑΛΜΩΝ ΚΑΤΑΡΑΣ, και σαφέστατα δεν ομιλεί για τον…..«τέλειο Θεό και τέλειο άνθρωπο».
Μάθε επιτέλους και κάτι σωστά, ανοίγοντας βιβλίο και όχι σελίδες διαδικτύου…

samuel1974:
«Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου…Εδώ γίνεται ξεκάθαρο ότι Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ. Ποιός έιναι ο Θεός τον οποίο λατρέυει ο Δαβίδ;…»

Εδώ φίλτατε το μόνο που είναι σαφές είναι ότι……Ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ ΤΟΥ!!!

Τι πάει να πει άραγε στα Ελληνικά το «..Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ»????

Και φυσικά απευθύνεται στο Θεό του Δαβίδ καθώς……ΑΛΛΟΣ ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΑΒΙΔ ΠΑΡΑ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ!!!

Και αυτό το πήρατε βρε ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ ως «απόδειξη» για το ότι τάχα μιλάει για…………..τον Ιησού Χριστό???? Είναι προφανέστατο θα έλεγα ότι ΤΟ ΕΔΑΦΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥΣ» ή «τέλειους και ατελείς θεούς»!

Σαμουήλ, σοβαρευτείτε όταν διαβάζετε σκοταδιστές σαν τον Απολογητή.

samuel1974:
«Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;»

Ο ίδιος ο Δαβίδ είναι φίλτατε, καθώς είναι ηλίου φαεινότερο ότι Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ της λέξης «το Θεώ μου» (η λαθεμένη ερμηνεία με άλλα λόγια) δεν βγάζει καμία απολύτως λογική, δεδομένου ότι Ο ΔΑΒΙΔ ΚΑΤΑΡΙΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΨΑΛΜΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟ» και πράσινα άλογα!
http://www.pigizois.gr/psalmoi_david/101_110.htm

Αρα, και εδώ καμία συσχέτιση με Ιησού και «τέλειους ανθρώπους»….
Επίσης, και για να αναδειχθεί ΤΟ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΟ ΑΛΑΛΟΥΜ που επικρατεί στις τάξεις των χριστιανών και των διαφόρων «μελετητών» της Αγίας Γραφής, αρκεί να δούμε το τι γράφει η ίδια η ΟΟΔΕ στις σελίδες της για τον ψαλμό 109 ώστε να αντιληφθούμε ότι…..ΚΑΙ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΙΑ «ΣΩΣΤΟ»!!

Λέει λοιπόν σχετικά με τον ψαλμό 109 ένας πρώην Ραβίνος που έγινε λέει ορθόδοξος: «και εν συνέχεια πιστεύω εις την ανάστασιν του Ιησού, διότι και πάλιν διαβάζω εις τον Ψαλμόν το: «Είπεν ο Κύριος τω Κυρίω μου κάθου εκ δεξιών μου…» (ψαλ. ΡΘ’ 1).

Σε απλά λόγια, εδώ συσχετίζεται η αναφορά του Δαβίδ με……..την ανάσταση του Ιησού (!!!! ) ενώ ο Σαμουήλ μας λέει ότι «Ο Θεός είναι παντού, αλλά εδώ δίνεται σε κάποιο προσωπο η τιμητική θέση απο τα δεξιά του Θεού….Ποιός λοιπόν είναι αυτός ο Θεός, που τιμητικά κάθεται εκ δεξιών του Θεού;»

Με άλλα λόγια, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ «ΜΕΛΕΤΗ» ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΟΥ, Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΔΑΒΙΔ…….ΤΗΝ ΜΙΑ ΤΟΝ «ΤΕΛΕΙΟ ΘΕΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ» ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΗΝ «ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ»!!!!!!!!!!!!!!!!

Σαμουήλ, ΠΟΣΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΤΕ??

Τουλάχιστον, καθίστε και βρείτε τα ΣΕ ΕΝΑ ΨΕΜΑ για να μην ξεφτιλίζεστε τόσο εύκολα ρε άνθρωπε μου!!

Και πάλι λοιπόν: ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΤΙ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ» ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 13:49:54  Εμφάνιση Προφίλ
Samuel1974:
«Οι ψαλμοί βρίσκονται στο:»
http://www.pigizois.gr/psalmoi_david/

Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ να παρακολουθεί κανείς την ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον να παρακολουθεί κανείς πως μέσα στην αγωνία τους οι αυτόκλητοι «σωτήρες» βυθίζονται ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ.

Εάν λοιπόν ανατρέξουμε ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΑΜΟΥΗΛ ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ (αλλά ουδέποτε έχει διαβάσει!!), τότε βλέπουμε ότι εκεί προκύπτει και η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΔΑΦΙΟΥ ΤΟΥ ΣΑΜΟΥΗΛ!!

Εκεί βλέπουμε με άλλα λόγια ότι το εδάφιο του ψαλμού ΡΘ /109 δεν αναφέρει ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ «ΜΟΥ», αλλά απλά το «Κύριος το Κυρίω»!! Με άλλα λόγια, αυτό που ήθελε να πει για ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΕΣ περί του βασιλιά Δαυίδ (προς άπιστους και άλλους αντιφρονούντες) είναι ότι εκκινεί ο στίχος ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΩΝΗΣΗ «Ειπεν ο Κύριος τω Κυρίω. Κάθου εκ δεξιών μου εως αν θω τους εχθρούς σου υποπόδιον…..».

Σε απλά ελληνικά, και για να μην μπερδεύουμε τους αναγνώστες, καμία αναφορά για «Μεσσίες» και «Χριστούς», καμία αναφορά για την «ανάσταση» (!) και άλλα αλλόκοτα και ανύπαρκτα που θέλουν να βάζουν στο στόμα του Σαμουήλ οι διάφοροι παπαγάλοι της χριστιανικής αμπελοφιλοσοφίας!!

Ορίστε και το απόσπασμα:
http://www.pigizois.gr/psalmoi_david/101_110.htm

Σαμουήλ, σου είπα, ΣΥΝΕΝΝΟΗΘΕΙΤΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΙΝ ΕΚΤΕΘΕΙΤΕ ΤΟΣΟ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΑ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΒΡΕ ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tryfield
Μέλος 2ης Βαθμίδας


194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 14:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tryfield
Επίστευσα, διό ελάλησα· εγώ δε εταπεινώθην σφόδρα. Εγώ δε είπα εν τη εκστάσει μου· Πας άνθρωπος ψεύστης.

Ψαλμός ΡΙΕ΄. 115Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 14:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Στην βίβλο το γραφει έτσι όπως το έγραψα. Απλά διόρθωσα το λάθος της ιστιοσελίδας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 14:40:37  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Στην βίβλο το γραφει έτσι όπως το έγραψα. Απλά διόρθωσα το λάθος της ιστιοσελίδας.»

Ασε τα….ΣΑΠΙΑ Σαμουήλ, διότι εάν το είχες δει πρώτον θα το ανέφερες και δεύτερον….δεν θα πάταγες την μπανανόφλουδα!!

Η σελίδα της «Πηγής» είναι σαφές ότι μεταφέρει την μοναδική ερμηνεία που έχει ορθότητα, καθώς η παιδαριώδους αξίας προσθήκη της λέξης «μου» δεν οδηγεί σε κανέναν λογικό ειρμό, αλλά και δεν συνδέεται με το υπόλοιπό κείμενο καθώς και με τις υπόλοιπες ορέξεις και κατάρες που εξαπολύει ο Δαυίδ!!

Το πόσες δε εκδοχές και «ερμηνείες» της Παλαιάς Διαθήκης υπάρχουνε ανά τους αιώνες, είναι περιττό θαρρώ να το αναφέρουμε και πάλι…….

Ωστόσο, έστω και όπως τα λες να ήταν πράγματι, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ!

Σε ρώτησα, ΠΟΥ μιλάει η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο», και εδώ και κάτι δεκάδες μηνύματα ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ.

Τι έγινε ρε Σαμουήλ, δεν έχει τίποτα να σε βοηθήσει ο Απολογητής? Κανένας ιερωμένος? Κανένας απόμακρος «μελετητής» από κανένα μοναστήρι?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 14:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Κοίτα να δεις.
Δεν περίμενα να διαβάσω τη βίβλο από την ιστιοσελιδα. Απλά βαρέθηκα να αντιγράψω όλον τον ψαλμό και τον κατέβασα από κει. Όταν είδα ότι λείπει το "μου", μου έκανε εντύπωση και άνοιξα τη βίβλο και βρήκα το "μου" να υπάρχει, έτσι όπως το έχω διαβάσει.
Τώρα αν έκανε λάθος αυτός που το έγραψε στην ιστιοσελίδα, κακώς.

Στην παρακάτω σελίδα, θα το δεις:
http://www.rel.gr/index.php?rpage=agiaGrafi/palaia&rpage2=Psalmoi.html


Όσο για αυτό που γραφεις:
"Το πόσες δε εκδοχές και «ερμηνείες» της Παλαιάς Διαθήκης υπάρχουνε ανά τους αιώνες, είναι περιττό θαρρώ να το αναφέρουμε και πάλι……."


Υπάρχει ανάθεμα για οποιον εσκεμμένα προσθέτει η αφαιρεί λόγια στην Aγια Γραφή.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ
Κεφάλαιο 22
18 Μαρτυρῶ ἐγὼ παντὶ τῷ ἀκούοντι τοὺς λόγους τῆς προφητείας τοῦ βιβλίου τούτου· ἐάν τις ἐπιθῇ ἐπὶ ταῦτα, ἐπιθήσει ὁ Θεὸς ἐπ' αὐτὸν τὰς πληγὰς τὰς γεγραμμένας ἐν τῷ βιβλίῳ τούτῳ· 19 καὶ ἐάν τις ἀφέλῃ ἀπὸ τῶν λόγων τοῦ βιβλίου τῆς προφητείας ταύτης, ἀφελεῖ ὁ Θεὸς τὸ μέρος αὐτοῦ ἀπὸ τοῦ ξύλου τῆς ζωῆς καὶ ἐκ τῆς πόλεως τῆς ἁγίας, τῶν γεγραμμένων ἐν τῷ βιβλίῳ τούτῳ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 16:11:23  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Τώρα αν έκανε λάθος αυτός που το έγραψε στην ιστιοσελίδα, κακώς.»

Κανένα «λάθος» δεν έκανε φίλτατε!
Το μόνο λάθος είναι η προσθήκη της λέξης «μου» που ΕΣΕΙΣ βάζετε, προκειμένου να σας βγει η ιστορία που σας χρειάζεται....

Εάν ανατρέξουμε σε άλλες πηγές για παράδειγμα, τότε βλέπουμε το ίδιο που αναφέρει και η σελίδα που εσύ ο ίδιος μας παρέθεσες, ότι δηλαδή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Ο ΨΑΛΜΟΣ 109 ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΘΕΝ «ΑΝΑΣΤΑΣΗ» και άλλα ευφάνταστα!

Για παράδειγμα:

http://en.wikisource.org/wiki/Bible%2C_King_James%2C_Psalms#Psalm_109

http://www.chabad.org/library/article.asp?AID=16330

Σαμουήλ βάλτο καλά στο μυαλό σου: ο ψαλμός 109 είναι ένας ΨΑΛΜΟΣ ΚΑΤΑΡΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΥΣ, είναι μια ωδή προς τον Γαιχβέ προκειμένου να τιμωρηθούνε οι εχθροί του βασιλιά, ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!

Διάβασε επιτέλους το τι λέει ο ψαλμός και μετά πες τα κουφά σου…..

samuel1974:
«Υπάρχει ανάθεμα για οποιον εσκεμμένα προσθέτει η αφαιρεί λόγια στην Aγια Γραφή.»

Μην μου πεις!! Από ΠΟΙΟΝ βρε υπάρχει «ανάθεμα»?? Από τους αυτόκλητους σας?

Οι προσθαφαιρέσεις που έχετε κάνει ανά τους αιώνες, είναι τόσες φίλτατε που…..ούτε και πρόκειται να βρεθεί ποτέ άκρη!

Σε ρώτησα, ΠΟΥ μιλάει η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο», και εδώ και κάτι δεκάδες μηνύματα ΕΧΕΙΣ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ.

Λοιπόν, ο ψαλμός 109 σε τίποτα δεν σχετίζεται με τα όσα φαντάστηκες, θα μας πεις επιτέλους ΠΟΥ ομιλεί η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο»??

Τόσο χρόνο χρειάζεσαι φίλτατε ή…δεν βγάζει τίποτα αυτή τη φορά η φαρέτρα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 16:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Πήγα στην σελίδα
http://en.wikisource.org/wiki/Bible%2C_King_James%2C_Psalms#Psalm_109

και τον 109ο τον γραφει σαν 110ο,

και γραφει:

"The LORD said unto my Lord, Sit thou at my right hand, until I make thine enemies thy footstool."

το "my" το βλέπεις????????


Πήγα και στην σελίδα

http://www.chabad.org/library/article.asp?AID=16330

και γραφει:

Tehillim - Chapter 110
Show Rashi's Commentary
1. Of David a psalm. The word of the Lord to my master; "Wait for My right hand, until I make your enemies a footstool at your feet."

το "my" το ξαναβλέπεις????

Δεν είναι Deja vous...

Το ότι στην ελληνική έκδοση γράφεται ο 109ος σαν 110ος οφείλεται στον ψαλμό που δεν αριθμείται.

Οὗτος ὁ ψαλμὸς ἰδιόγραφος εἰς Δαυΐδ καὶ ἔξωθεν τοῦ ἀριθμοῦ· ὅτε ἐμονομάχησε τῷ Γολιάθ.

ΜΙΚΡΟΣ ἤμην ἐν τοῖς ἀδελφοῖς μου καὶ νεώτερος ἐν τῷ οἴκῳ τοῦ πατρός μου· ἐποίμαινον τὰ πρόβατα τοῦ πατρός μου. 2 αἱ χεῖρές μου ἐποίησαν ὄργανον, καὶ οἱ δάκτυλοί μου ἥρμοσαν ψαλτήριον. 3 καὶ τίς ἀναγγελεῖ τῷ Κυρίῳ μου; αὐτὸς Κύριος, αὐτὸς εἰσακούσει. 4 αὐτὸς ἐξαπέστειλε τὸν ἄγγελον αὐτοῦ καὶ ἦρέ με ἐκ τῶν προβάτων τοῦ πατρός μου καὶ ἔχρισέ με ἐν τῷ ἐλαίῳ τῆς χρίσεως αὑτοῦ. 5 οἱ ἀδελφοί μου καλοὶ καὶ μεγάλοι, καὶ οὐκ εὐδόκησεν ἐν αὐτοῖς ὁ Κύριος. 6 ἐξῆλθον εἰς συνάντησιν τῷ ἀλλοφύλῳ, καὶ ἐπικατηράσατό με ἐν τοῖς εἰδώλοις αὐτοῦ· 7 ἐγὼ δέ, σπασάμενος τὴν παρ᾿ αὐτοῦ μάχαιραν, ἀπεκεφάλισα αὐτὸν καὶ ἦρα ὄνειδος ἐξ υἱῶν Ἰσραήλ.

το "my" το βλέπεις????????


διορθώνω

η αναντιστοιχία οφείλεται στο ότι:
ΨΑΛΜΟΣ 9 (οι στίχοι 22-39 αντιστοιχούν στο Μασ. 10:1-18)
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η συντομογραφία "Μασ." επισημαίνει τις κυριώτερες διαφορές αντιστοιχίας του κειμένου των Ο΄ με το Μασοριτικό (αρχαίο εβραϊκό κείμενο).

Edited by - samuel1974 on 15/08/2006 17:02:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 21:14:36  Εμφάνιση Προφίλ
{[Η αρίθμηση των «Ψαλμών» ή «Ψαλτήριο» για τους `Ο ή «Ύμνοι» για την Ιουδαϊκή βίβλο διαφέρει μεταξύ τους.
Αυτό συμβαίνει διότι μερικοί ψαλμοί θεωρούνται ενιαίοι για τους `Ο ενώ στο Εβραϊκό κείμενο είναι διχασμένοι.
Επίσης κάποιοι άλλοι στίχοι είναι ενιαίοι στο Εβραϊκό κείμενο ενώ τους βρίσκουμε ανεξάρτητους στο Ελληνικό των `Ο.

Οι «Ψαλμοί» είναι μια ποιητική συλλογή, επίσης στην ελληνική αποκαλείτε και «Ψαλτήριο», εκ του ομώνυμου δεκάχορδου μουσικού οργάνου , προς τον ήχο του οποίου μελοποιούνταν τα περισσότερα τα περισσότερα των εμπεριεχομένων ποιημάτων. Οι δε Ιουδαϊκή βίβλο την ποιητική αυτή συλλογή την ονομάζει «Ύμνους».
Υπάρχει μια μικρή διαφορά ως προς την αρίθμηση μεταξύ των `Ο και της Ιουδαϊκής βίβλου , το γιατί υπάρχει αυτή, το έγραψα συνοπτικά σε προγενέστερο post.

Οι Ψαλμοί είναι ποιήματα ποικίλου θρησκευτικού περιεχομένου και ως εκ τούτου δύναται να διακριθούν σε διάφορες κατηγορίες, οι κυριότερες είναι :

1) ύμνοι προς τον Θεό
2) ευχαριστήριοι ψαλμοί
3) θρηνώδεις ψαλμοί
4) ψαλμοί μετανοίας
5) ιεραποδημητικοί ψαλμοί
6) Μεσσιακοί ψαλμοί
7) Εσχατολογικοί ψαλμοί
8) Βασιλικοί ψαλμοί
….κα

Όσον αφορά τον εκάστοτε ποιητή των Ψαλμών θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι περισσότεροι έχουν επιγραφή είτε στην αρχή (συνήθως) είτε στο τέλος (πολύ σπάνια) που υποδηλώνει τον συγγραφέα .
Δεν γνωρίζουμε τις περισσότερες φορές , καθότι είναι δυσνόητο το ιστορικό γεγονός με αφορμή το οποίο συντάχθηκε ο κάθε ένας ψαλμός, την τελετουργική χρήση των ψαλμών, την μελωδία τους , και πολλά άλλα σίγουρα…

Τους συντάκτες όμως των ψαλμών τους γνωρίζουμε στην μεγάλη τους πλειονότητα , καθώς υπάρχει το όνομα τους στην επικεφαλίδα.
Και αυτοί είναι : Ο Δαυίδ (από τον οποίο προέρχονται οι περισσότεροι) , ο Μωυσής , ο Σολομών, οι υιοί Κορέ, ο Ασάφ, ο Αιθάν, ο Ιερεμίας, ο Αγγαίος, ο Ζαχαρίας, και κάποιοι άλλοι βέβαια που δυστυχώς δεν μνημονεύονται σε καμιά επιγραφή.]} = copy paste


Ο ΨΑΛΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΓΡΑΦΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΗΤΗΚΟΣ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΤΟΥ ΜΕΣΣΙΑ



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 01:13:11  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«η αναντιστοιχία οφείλεται στο ότι:»

Σαμουήλ, το είπαμε για πολλοστή φορά, Ο ΨΑΛΜΟΣ 109 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΨΑΛΜΟΣ ΜΙΣΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΕΣ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΔΑΥΙΔ.

Τα ευφάνταστα σενάρια και τις ετσιθελικές ερμηνείες που έχετε δώσει, ένεκα της ανάγκης στήριξης του μύθου, δεν ανατρέπουν το γεγονός πως το περιεχόμενο και το γενικότερο σκεπτικό του συντάκτη ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ «ΚΟΛΛΑΕΙ» ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ «ΜΕΣΣΙΕΣ» ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΖΕΤΕ.

Επομένως, σοβαρευτείτε, διότι αυτό δεν είναι απόδειξη αλλά Ο ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ.

Και πάλι ερωτώ:

1)ΠΟΥ ομιλεί η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο»??
2)ΠΟΥ υπάρχει αναφορά πως δύναται να ενσαρκωθεί ποτέ ο Θεός?
3)ΠΟΥ ομιλούν οι προφήτες για σχέση «θεανθρώπου» και «Αγίας Τριάδας»?

Αναρωτιέμαι, τόσο δύσκολο σας είναι να δώσετε μια τόσο απλή απάντηση? Τόσο δύσκολο είναι να αποδείξετε τα όσα για τόσους αιώνες ισχυρίζεστε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 01:31:56  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«η αναντιστοιχία οφείλεται στο ότι:»

Α, Σαμουήλ, και κάτι που ξέχασα.

Επειδή αναφερόμαστε ΣΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ, και όχι στην Ελληνική, επόμενο είναι να συμβουλευόμαστε και την πρωτότυπη πηγή.

Ορίστε λοιπόν συνολικά οι ψαλμοί, επίσης και ο 109, από όπου και προκύπτει ότι ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΜΑΘΑΝΕ ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΕΤΕ: σας κάνουνε κακό οι κακές παρέες!!

http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt26a9.htm

«For the Leader. A Psalm of David. {N}
O God of my praise, keep not silence;…..»

Οπως μπορείς να αντιληφθείς Σαμουήλ, ναι, η λέξη «my» υπάρχει, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΩΣ «ΑΛΗΘΕΙΑ»!!

Αντε και αναμένω τα στοιχεία του «θεανθρώπου» καμιά φορά……..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 12:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe


Aπορώ, γιατί προσπαθείς απεγνωσμένα να αντικρούσεις τα αυτονόητα;

Ο 110oς είναι στην ελληνική μετάφραση σαν 109oς επειδή οι στίχοι 22-39 του 9ου ψαλμού αντιστοιχούν στο Μασ. 10:1-18.
Πήγα στη σελίδα που μου είπες

http://www.mechon-mamre.org/p/pt/pt26a9.htm

και εκεί βρήκα τον 110ο ψαλμό (ο οποιος στην ελληνική μετάφραση αντιστοιχεί στον 109) και λέει:

1 A Psalm of David. {N}
The LORD saith unto my lord: 'Sit thou at My right hand, until I make thine enemies thy footstool.'

Αν νομίζεις ότι αποκαλούσε ο ψαλμωδός τον εαυτό του "Lord", τότε κανεις πολύ μεγάλο λάθος...

Όπως κανεις και λάθος αν νομίζεις ότι στο παρακάτω κείμενο 110,4
(Ελληνική μετάφραση 109, 4)

"Thou art a priest for ever"

Ο ψαλμωδός η οποιος άλλος κανονικός άνθρωπος θα μπορούσε να είναι αιώνιος ιερέας.

"Αιώνιος ιερέας" είναι μονο ένας άνθρωπος (ιερέας μονο ένας άνθρωπος μπορεί να γίνει) που ζει αιώνια (ξέρεις πολλούς ανθρώπους να ζούνε αιώνια με αχώριστο το σώμα από την ψυχή τους;) και μάλιστα αυτός ο άνθρωπος κάθεται δεξιά του Πατρός, στην τιμητικότερη όλων των θέσεων.
και αυτός ο άνθρωπος είναι ταυτόχρονα και θεός, γιατί "Κύριος" είναι μονο ο θεός.

Αυτά απαντούνε στις ερωτήσεις σου.

Edited by - samuel1974 on 16/08/2006 13:15:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 17:39:05  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Aπορώ, γιατί προσπαθείς απεγνωσμένα να αντικρούσεις τα αυτονόητα;»

Αντε!!! Αυτό θα σε ρώταγα και εγώ!!!!!

samuel1974:
«Αν νομίζεις ότι αποκαλούσε ο ψαλμωδός τον εαυτό του "Lord", τότε κανεις πολύ μεγάλο λάθος...»

Ρε Σαμουήλ, επειδή δεν θέλεις με τίποτα να αντιληφθείς τις χαλκευμένες ερμηνείες που σας δίνουνε, ας προσχωρήσω λοιπόν στα όσα εσύ λες, ώστε να κατανοήσεις ΟΤΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΕΓΩ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ, αλλά αντιθέτως λάμπει για μια ακόμη φορά η ανάδειξη της παραπληροφόρησης και παραποίησης που έχει επιδοθεί εδώ και αιώνες η χριστιανική προπαγάνδα συσκότισης.

Πάμε λοιπόν!

1) Είναι ξεκάθαρο ότι η «δεξιά του Κυρίου» είναι θέση τιμής, θέση αναγνώρισης, θέση ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ συνάμα. Καλά ως εδώ?

Με αυτό ξεκαθαρίζουμε, ΜΙΑ ΔΙΑ ΠΑΝΤΟΣ, ότι η «δεξιά του Κυρίου» δεν σχετίζεται με «θεανθρώπους» και «τέλειο θεό και τέλειο άνθρωπο», ορισμούς και έννοιες που ταυτόχρονα οι χριστιανοί θέλουνε να θεωρούνε ως…«δεδομένες»!!

2)Δεχόμενοι ότι ο Δαυίδ αναφέρεται επομένως στον μελλοντικό Μεσσία (ας σου γίνει το χατίρι..), τον αναφέρει ΤΙΜΗΤΙΚΑ ως κύριο του, και στο Εβραϊκό πρωτότυπο εκεί που εμείς διαβάζουμε «το Κυρίω» αναφέρεται η λέξη «ADONEE», αλλά ΟΧΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ! Και μην κάνεις το οικτρό λάθος να συσχετίσεις αυτή την λέξη με την λέξη «ADONAI».

Με άλλα λόγια, αποτελεί ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ των Εβραϊκών γραφών, καθώς το ένα είναι YHWH και το άλλο adonee. Ετσι, το γνωστό «Είπε ο Κύριως το Κυρίω μου» είναι στην πραγματικότητα: «Είπε ο Γιαχβέ (ο Θεός) στον κύριο/αφέντη μου».

Ως ΑΠΟΔΕΙΞΗ των όσων λέω υπάρχουν πάμπολλα εδάφια, αλλά ας αναφέρω ένα προκειμένου να μην ζαλίσουμε τους αναγνώστες μας: στο κεφάλαιο 24 της Γένεσις (54-55) διαβάζουμε ότι «..54 καὶ ἔφαγον καὶ ἔπιον καὶ αὐτὸς καὶ οἱ ἄνδρες οἱ μετ᾿ αὐτοῦ ὄντες, καὶ ἐκοιμήθησαν. Καὶ ἀναστὰς τὸ πρωΐ εἶπεν· ἐκπέμψατέ με, ἵνα ἀπέλθω πρὸς τὸν κύριόν μου.»

Σε αυτό ακριβώς το σημείο λοιπόν φίλτατε Σαμουήλ, υπάρχει ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Η ΙΔΙΑ ΛΕΞΗ- η λέξη ADONEE, η οποία σημαίνει «κύριος μου». Δηλαδή η ίδια ακριβώς λέξη με την οποία δήθεν θέλετε να αποδείξετε τον «θεάνθρωπο» Ιησού!!!!

Είναι άλλο το ένα («ADONEE») και άλλο το άλλο («ADONAI»).

Και ξεκαθαρίζω: τη λέξη ADONEE την συναντάμε 195 φορές στην Π.Δ. και ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΘΕΟ, αλλά σε εκλεκτούς και σπανίως και σε αγγελικά πλάσματα. Ο Θεός συνάμα, αναφέρεται περίπου 449 φορές ως ADONAI, διαχωρίζοντας έτσι με τον πλέον ευκρινέστερο τρόπο το πρώτο από το δεύτερο.

Η τρελή ιδέα των χριστιανών, να θεωρήσουνε τον Ιησού θεό (!), δεν μπορεί να αποτελέσει εφαλτήριο για περαιτέρω παραλογισμούς φίλτατε.

Θέλετε να μας πείτε ότι ο Θεός…..περπατούσε ανάμεσα στα ροκανίδια και ταυτόχρονα κρατούσε την μοίρα του σύμπαντος ως ο Ενας Κύριος όλων??

Θέλετε να μας πείτε ότι ενώ…..«ενσαρκώθηκε» ο Ενας και Μοναδικός Δημιουργός (και άρα «μπήκε» στην σάρκα του βρέφους..) ταυτόχρονα επέβλεπε και τις εξελίξεις του βρέφους και της οικογένειας του από….το υπερπέραν??

Θέλετε να μας πείτε ότι ενώ ο «ενσαρκωμένος» ήταν σταυρωμένος ταυτόχρονα…..μίλαγε με τον εαυτό του ή με κάποιον δεύτερο Θεό, καθώς μονάχα ένας μπορεί να είναι ο Θεός??

Μπορούμε να πούμε και άλλα πολλά που να αποδεικνύουνε όχι μονάχα αυτή ΤΗΝ ΑΠΑΤΗ που επιχειρείτε κάθε φορά, αλλά πολλές άλλες φίλτατε, ωστόσο κάθε πράγμα στον καιρό του…..

Και οι ερωτήσεις μένουνε αναπάντητες Σαμουήλ:

1)ΠΟΥ ομιλεί η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο»??
2)ΠΟΥ υπάρχει αναφορά πως δύναται να ενσαρκωθεί ποτέ ο Θεός?
3)ΠΟΥ ομιλούν οι προφήτες για σχέση «θεανθρώπου» και «Αγίας Τριάδας»?

Αναρωτιέμαι, τόσο δύσκολο σας είναι να δώσετε μια τόσο απλή απάντηση? Τόσο δύσκολο είναι να αποδείξετε τα όσα για τόσους αιώνες ισχυρίζεστε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 02:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Το είδα και αυτό.
Να παπαγαλίζεις ιστιοσελίδες φανατικών Ιουδαίων.

Αυτά όμως ας τα λέν στα αμερικανάκια, γιατί οι κώδικες της μετάφρασης των εβδομήκοντα είναι αρχαιότερες απο αυτές που αναφέρουνε.

Ακόμα δεν μου απάντησες στο ιερέας εις τον αιώνα...

Για τα άλλα που λες
Η Θεανθρώπηση είναι μυστήριο. Τι να κάνουμε; Δεν το χωράει το ανθρώπινο μυαλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 12:30:42  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Το είδα και αυτό.
Να παπαγαλίζεις ιστιοσελίδες φανατικών Ιουδαίων.»

Σαμουήλ, να μάθεις να ΑΠΑΝΤΑΣ ΣΤΑ ΟΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΘΕΤΟΥΝΕ!

Τα δισεκατομμύρια των Μωαμεθανών σας είναι «άπιστοι», οι Βουδιστές λατρεύουν «λάθος Θεότητα», οι κατά πολύ περισσότεροι σας Καθολικοί έχουν……«γίνει αίρεση», κάτι εκατοντάδες χριστιανικών απόψεων ακόμα είναι «άσχημες αιρέσεις», και φυσικά οι Εβραίοι (που μιλάμε για την ιστορία τους!!) είναι…….«φανατικοί Ιουδαίοι»!!!!!

Κατά τα υπόλοιπα, εσείς, Η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ, έχετε…«δίκαιο»!!!

Σαμουήλ, με την αλήθεια ποτέ δεν συμφιλιωθήκατε, διότι πολύ απλά θα πρέπει να παραδεχθείτε ευθέως αμέσως και ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΠΑΤΗ που ανακηρύξατε ως «Λόγο Θεού». Τα κείμενα τα οποία μελετώνται ΕΧΟΥΝΕ ΠΑΡΑΠΟΙΗΘΕΙ ΠΟΛΛΑΚΙΣ από την χριστιανική προπαγάνδα, και έτσι τζάμπα μην φωνασκείς….

samuel1974:
«Αυτά όμως ας τα λέν στα αμερικανάκια, γιατί οι κώδικες της μετάφρασης των εβδομήκοντα είναι αρχαιότερες απο αυτές που αναφέρουνε.»

Τα παραμύθια σας αυτά μπορείτε να τα ανακυκλώνεται στις συνάξεις σας, αλλά όχι στην ελεύθερη ενημέρωση.

Οι Ιουδαίοι Μασορίτες, οι θεματοφύλακες της Μασόρας (παράδοσης), ούτοι επιδοθέντες μέχρι του 9ου αιώνος εις την κριτικήν του (βιβλικού) κειμένου παρέδωσαν (στους χριστιανούς) το Μασοριτικόν λεγόμενον κείμενον, το σημερινό δηλαδή κείμενον της Παλαιάς Διαθήκης!

Αυτά μας λέει το λεξικό του Ηλίου (τομ. 1ος σ.216).

Συνεννοούμαστε Σαμουήλ?

samuel1974:
«Ακόμα δεν μου απάντησες στο ιερέας εις τον αιώνα...»

Εάν απάνω σε ένα ψέμα δομήσεις ένα άλλο, δεν σημαίνει ότι απαιτείς και…θέσφατο!!

samuel1974:
«Η Θεανθρώπηση είναι μυστήριο. Τι να κάνουμε; Δεν το χωράει το ανθρώπινο μυαλό.»

Δεν είναι «μυστήριο», ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ΑΣΥΣΤΟΛΟ!

Το μόνο μυστήριο, είναι που δεν λέτε να βάλετε μυαλό Σαμουήλ. Πιαστήκατε από έναν ΜΥΘΟ, και αν και καλά γνωρίζετε ότι δεν ισχύουνε τα όσα σας είπανε, ωστόσο αδυνατείτε να σταθείτε όρθιοι δίχως μεσσιανικό δεκανίκι.

Και ερωτώ ξανά:

1)ΠΟΥ ομιλεί η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο»??
2)ΠΟΥ υπάρχει αναφορά πως δύναται να ενσαρκωθεί ποτέ ο Θεός?
3)ΠΟΥ ομιλούν οι προφήτες για σχέση «θεανθρώπου» και «Αγίας Τριάδας»?

Τι έγινε ρε Σαμουήλ, όλη και όλη σας η γνώση αναλώθηκε μέσα σε τρία τόσο απλά ερωτήματα??

Τελικά τόσο αδύναμη είναι η ρητορική σας?

Και με αυτά τα «στοιχεία» θέλετε να πείσετε κακομοίρη τα άλλα δόγματα ότι……εκείνοι σφάλουν έ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 13:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Πάνε στη σελίδα

http://12koerbe.de/phosphoros/ps-2.htm

και εκεί θα βρείς το κείμενο στα εβραϊκά, όπου φαίνεται καθαρά η λέξη Adonai, στα ελληνικά, στα λατινικά και στα γερμανικά, μιας και τα κατέχεις.

ne'um JHWH la'donaj
eipen ho Kyrios tôi kyriôi mou
dixit Dominus domino meo
Spruch JHWHs für meinen Herrn:

Αυτά με το μικρό γράμμα στην αρχή της λέξης Κύριος, ας το λένε στα αμερικανάκια και σε κάτι Ελληνάκια, που σώνει και καλά θέλουνε να μας πούνε ότι δεν υπάρχει αναφορά στην Παλαιά Διαθήκη για το θεάνθρωπο.

Εκ δεξιών του Πατρός δε σημαίνει απλά ότι έχει κάποιος την εύνοια του Θεού, αλλα ότι είναι σύνθρονος του Κυριου και μάλιστα πριν από την τελική κρίση, κάτι το οποιο φωτογραφίζει καθαρά τον Ιησού Χριστό.

Ο οποιος Ιησούς Χριστός είναι ταυτόχρονα και Κύριος, δηλαδή Θεός και άνθρωπος, γιατί είναι ιερέας εις τον αιώνα, και ιερέας μονο ένας άνθρωπος μπορεί να είναι.

Η θεανθρωπιση είναι μεγάλο μυστήριο, ασύλληπτο με την ανθρώπινη λογική. Αυτό το μπέρδεμα το οποιο προσπαθείς να παρουσιάσεις είναι πολύ παλιό, γιατί το έλεγε και ο Aρειος πριν από 1600 χρονια.

Τα ερωτήματα σου έχουνε απαντηθεί:

1)ΠΟΥ ομιλεί η Παλαιά Διαθήκη για «θεάνθρωπο»??

Στον 109ο ψαλμό.

2)ΠΟΥ υπάρχει αναφορά πως δύναται να ενσαρκωθεί ποτέ ο Θεός?

Στον 109ο ψαλμό.

3)ΠΟΥ ομιλούν οι προφήτες για σχέση «θεανθρώπου» και «Αγίας Τριάδας»?

Στον 109ο ψαλμό.

Επίσης στον δεύτερο ψαλμό εδάφιο 7

benij 'attâh 'anij haj-jowm jelidettijkâ
Hyios mou ei sy Egô sêmeron gegennêka se
Filius meus es tu Ego hodie genui te
"Mein Sohn – DU! ICH, heute gebäre ich dich!

Ο Θεός γεννάει τον Υιό του. Aλλο γέννηση, άλλο γένεσις, δημιουργία. Δεν τον δημιουργεί λοιπόν, αλλα τον γεννάει.

Επίσης στον ψαλμό 44 εδάφιο 7.

7. kiße'akâ 'älohijm °owlâm wâ-°äd schebät mijschor schebät malekwutäjkâ

7. ho thronos sou ho Theos eis ton aiôna tou aiônos rabdos euthytêtos hê rabdos tês basileias sou

7. sedes tua Deus in saeculum saeculi virga directionis virga regni tui

7. Dein Thron: Gott für immer und ewig! Ein Stab der Geradheit der Stab deines Königtums!

Ο ψαλμός όμως 109 αρκεί για απάντηση, για αυτό και ονομάζεται ο ψαλμός του Μεσσία.

Αν πραγματικά θέλεις να καταλάβεις το μυστήριο της ενσαρκώσεως (το πως ο Χριστός ήτανε ταυτόχρονα και Θεός και άνθρωπος), πρέπει να προσευχηθείς στον Θεό, να σε φωτίσει για να το κατανοήσεις. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό το θέμα.


Edited by - samuel1974 on 17/08/2006 14:32:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 16:27:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αν πραγματικά θέλεις να καταλάβεις το μυστήριο της ενσαρκώσεως (το πως ο Χριστός ήτανε ταυτόχρονα και Θεός και άνθρωπος), πρέπει να προσευχηθείς στον Θεό, να σε φωτίσει για να το κατανοήσεις. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό το θέμα.
samuel1974


Βρε Σαμουήλ, νομίζω πως δεν έχεις ιδέα τι εστί Σβάμπε!

Τι να καταλάβει αυτός;;
Μα αυτός τα γνωρίζει όλα!!

...........
.................
........................

Δεν μου είπες όμως βρε Σαμουήλ:
"Γιατί δε φοράς κράνος;;"

Edited by - Ψηλός on 17/08/2006 16:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 17:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Η Παλαιά Διαθήκη δεν αναφέρεται απλώς στον ερχομό του Χριστού, αλλα είναι όλη γραμμένη για να προετοιμάσει τον ερχομό του Σωτήρος Ιησού Χριστού.

Θα γεννηθεί στη Βηθλεέμ.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 4o έτος μ.Χ.
Μιχαίας 5:2 2 Και συ, Βηθλεέμ Εφραθά, η μικρά ώστε να ήσαι μεταξύ των χιλιάδων του Ιούδα, εκ σου θέλει εξέλθει εις εμέ ανήρ διά να ήναι ηγούμενος εν τω Ισραήλ· του οποίου αι έξοδοι είναι απ' αρχής, από ημερών αιώνος.
Ματθαίος 2:1-6 1 Αφού δε εγεννήθη ο Ιησούς εν Βηθλεέμ της Ιουδαίας επί των ημερών Ηρώδου του βασιλέως, ιδού, μάγοι από ανατολών ήλθον εις Ιεροσόλυμα, λέγοντες· 2 Που είναι ο γεννηθείς βασιλεύς των Ιουδαίων; διότι είδομεν τον αστέρα αυτού εν τη ανατολή και ήλθομεν διά να προσκυνήσωμεν αυτόν. 3 Ακούσας δε Ηρώδης ο βασιλεύς, εταράχθη και πάσα η Ιεροσόλυμα μετ' αυτού, 4 και συνάξας πάντας τους αρχιερείς και γραμματείς του λαού, ηρώτα να μάθη παρ' αυτών που ο Χριστός γεννάται. 5 Εκείνοι δε είπον προς αυτόν· Εν Βηθλεέμ της Ιουδαίας· διότι ούτως είναι γεγραμμένον διά του προφήτου· 6 Και συ, Βηθλεέμ, γη Ιούδα, δεν είσαι ουδόλως ελαχίστη μεταξύ των ηγεμόνων του Ιούδα· διότι εκ σου θέλει εξέλθει ηγούμενος, όστις θέλει ποιμάνει τον λαόν μου τον Ισραήλ.

Από παρθένο.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 4o έτος μ.Χ.
Ησαίας 7:14 14 Διά τούτο ο Κύριος αυτός θέλει σας δώσει σημείον ιδού, η παρθένος θέλει συλλάβει και γεννήσει υιόν, και θέλει καλεσθή το όνομα αυτού Εμμανουήλ.
Λουκάς 1:26-35 26 Εν δε τω μηνί τω έκτω απεστάλη ο άγγελος Γαβριήλ υπό του Θεού εις πόλιν της Γαλιλαίας ονομαζομένην Ναζαρέτ, 27 προς παρθένον ηρραβωνισμένην με άνδρα ονομαζόμενον Ιωσήφ, εξ οίκου Δαβίδ, και το όνομα της παρθένου Μαριάμ. 28 Και εισελθών ο άγγελος προς αυτήν, είπε· Χαίρε, κεχαριτωμένη· ο Κύριος μετά σού· ευλογημένη συ εν γυναιξίν. 29 Εκείνη δε ιδούσα διεταράχθη διά τον λόγον αυτού, και διελογίζετο οποίος τάχα ήτο ο ασπασμός ούτος. 30 Και είπεν ο άγγελος προς αυτήν· Μη φοβού, Μαριάμ· διότι εύρες χάριν παρά τω Θεώ. 31 Και ιδού, θέλεις συλλάβει εν γαστρί και θέλεις γεννήσει υιόν και θέλεις καλέσει το όνομα αυτού Ιησούν. 32 Ούτος θέλει είσθαι μέγας και Υιός Υψίστου θέλει ονομασθή, και θέλει δώσει εις αυτόν Κύριος ο Θεός τον θρόνον Δαβίδ του πατρός αυτού, 33 και θέλει βασιλεύσει επί τον οίκον του Ιακώβ εις τους αιώνας, και της βασιλείας αυτού δεν θέλει είσθαι τέλος. 34 Είπε δε η Μαριάμ προς τον άγγελον. Πως θέλει είσθαι τούτο, επειδή άνδρα δεν γνωρίζω; 35 Και αποκριθείς ο άγγελος είπε προς αυτήν· Πνεύμα ’γιον θέλει επέλθει επί σε, και δύναμις του Υψίστου θέλει σε επισκιάσει· διά τούτο και το γεννώμενον εκ σου άγιον θέλει ονομασθή Υιός Θεού.

Παιδίον εγεννήθη, Υιός εδόθη.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 4o έτος μ.Χ.
Ησαίας 9:6 6 Διότι παιδίον εγεννήθη εις ημάς, υιός εδόθη εις ημάς· και η εξουσία θέλει είσθαι επί τον ώμον αυτού· και το όνομα αυτού θέλει καλεσθή Θαυμαστός, Σύμβουλος, Θεός ισχυρός, Πατήρ του μέλλοντος αιώνος, ’ρχων ειρήνης.
Λουκάς 2:11 11 διότι σήμερον εγεννήθη εις εσάς εν πόλει Δαβίδ σωτήρ, όστις είναι Χριστός Κύριος.

Οι Βασιλείς θα του προσφέρουν δώρα.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 4o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 72:10-11 10 Οι βασιλείς της Θαρσείς και των νήσων θέλουσι προσφέρει προσφοράς· οι βασιλείς της Αραβίας και της Σεβά θέλουσι προσφέρει δώρα. 11 Και θέλουσι προσκυνήσει αυτόν πάντες οι βασιλείς· πάντα τα έθνη θέλουσι δουλεύσει αυτόν.
Ματθαίος 2:1-11 1 Αφού δε εγεννήθη ο Ιησούς εν Βηθλεέμ της Ιουδαίας επί των ημερών Ηρώδου του βασιλέως, ιδού, μάγοι από ανατολών ήλθον εις Ιεροσόλυμα, λέγοντες· 2 Που είναι ο γεννηθείς βασιλεύς των Ιουδαίων; διότι είδομεν τον αστέρα αυτού εν τη ανατολή και ήλθομεν διά να προσκυνήσωμεν αυτόν. 3 Ακούσας δε Ηρώδης ο βασιλεύς, εταράχθη και πάσα η Ιεροσόλυμα μετ' αυτού, 4 και συνάξας πάντας τους αρχιερείς και γραμματείς του λαού, ηρώτα να μάθη παρ' αυτών που ο Χριστός γεννάται. 5 Εκείνοι δε είπον προς αυτόν· Εν Βηθλεέμ της Ιουδαίας· διότι ούτως είναι γεγραμμένον διά του προφήτου· 6 Και συ, Βηθλεέμ, γη Ιούδα, δεν είσαι ουδόλως ελαχίστη μεταξύ των ηγεμόνων του Ιούδα· διότι εκ σου θέλει εξέλθει ηγούμενος, όστις θέλει ποιμάνει τον λαόν μου τον Ισραήλ. 7 Τότε ο Ηρώδης καλέσας κρυφίως τους μάγους εξηκρίβωσε παρ' αυτών τον καιρόν του φαινομένου αστέρος, 8 και πέμψας αυτούς εις Βηθλεέμ, είπε· Πορευθέντες ακριβώς εξετάσατε περί του παιδίου, αφού δε εύρητε, απαγγείλατέ μοι, διά να έλθω και εγώ να προσκυνήσω αυτό. 9 Εκείνοι δε ακούσαντες του βασιλέως ανεχώρησαν· και ιδού, ο αστήρ τον οποίον είδον εν τη ανατολή προεπορεύετο αυτών, εωσού ελθών εστάθη επάνω όπου ήτο το παιδίον. 10 Ιδόντες δε τον αστέρα εχάρησαν χαράν μεγάλην σφόδρα, 11 και ελθόντες εις την οικίαν εύρον το παιδίον μετά Μαρίας της μητρός αυτού, και πεσόντες προσεκύνησαν αυτό, και ανοίξαντες τους θησαυρούς αυτών προσέφεραν εις αυτό δώρα, χρυσόν και λίβανον και σμύρναν·

Θα απορριφθεί από τους αδελφούς του.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 69:8 8 Ξένος έγεινα εις τους αδελφούς μου, και αλλογενής εις τους υιούς της μητρός μου·
Ιωάννης 7:3-5 3 Είπον λοιπόν προς αυτόν οι αδελφοί αυτού· Μετάβηθι εντεύθεν και ύπαγε εις την Ιουδαίαν, διά να ίδωσι και οι μαθηταί σου τα έργα σου, τα οποία κάμνεις· 4 διότι ουδείς πράττει τι κρυφίως και ζητεί αυτός να ήναι φανερός. Εάν πράττης ταύτα, φανέρωσον σεαυτόν εις τον κόσμον. 5 Διότι ουδέ οι αδελφοί αυτού επίστευον εις αυτόν.

Ο Βασιλεύς θα έρθει καθήμενος επί όνου.
ειπώθηκε: 6o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ζαχαρίας 9:9 9 Χαίρε σφόδρα, θύγατερ Σιών· αλάλαζε, θύγατερ Ιερουσαλήμ· ιδού, ο βασιλεύς σου έρχεται προς σέ· αυτός είναι δίκαιος και σώζων· πραΰς και καθήμενος επί όνου και επί πώλου υιού υποζυγίου.
Μάρκος 11:1-10 1 Και ότε πλησιάζουσιν εις Ιερουσαλήμ εις Βηθφαγή και Βηθανίαν προς το όρος των Ελαιών, αποστέλλει δύο των μαθητών αυτού 2 και λέγει προς αυτούς· Υπάγετε εις την κώμην την κατέναντι υμών, και ευθύς εισερχόμενοι εις αυτήν θέλετε ευρεί πωλάριον δεδεμένον, επί του οποίου ουδείς άνθρωπος εκάθησε· λύσατε αυτό και φέρετε. 3 Και εάν τις είπη προς εσάς· Διά τι κάμνετε τούτο; είπατε ότι ο Κύριος έχει χρείαν αυτού, και ευθύς θέλει αποστείλει αυτό εδώ. 4 Και υπήγον και εύρον το πωλάριον δεδεμένον προς την θύραν έξω επί της διόδου, και λύουσιν αυτό. 5 Και τινές των εκεί ισταμένων έλεγον προς αυτούς· Τι κάμνετε λύοντες το πωλάριον; 6 Οι δε είπον προς αυτούς καθώς παρήγγειλεν ο Ιησούς, και αφήκαν αυτούς. 7 Και έφεραν το πωλάριον προς τον Ιησούν και έβαλον επ' αυτού τα ιμάτια αυτών, και εκάθησεν επ' αυτού. 8 Πολλοί δε έστρωσαν τα ιμάτια αυτών εις την οδόν, άλλοι δε έκοπτον κλάδους από των δένδρων και έστρωνον εις την οδόν. 9 Και οι προπορευόμενοι και οι ακολουθούντες έκραζον, λέγοντες· Ωσαννά, ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου. 10 Ευλογημένη η ερχομένη βασιλεία εν ονόματι Κυρίου του πατρός ημών Δαβίδ· Ωσαννά εν τοις υψίστοις.

Θα τρυπήσουν τα χέρια και τα πόδια του.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 22:16 16 Διότι κύνες με περιεκύκλωσαν· σύναξις πονηρευομένων με περιέκλεισεν· ετρύπησαν τας χείρας μου και τους πόδας μου·
Ζαχαρίας 12:10 10 Και θέλω εκχέει επί τον οίκον Δαβίδ και επί τους κατοίκους της Ιερουσαλήμ πνεύμα χάριτος και ικεσιών· και θέλουσιν επιβλέψει προς εμέ, τον οποίον εξεκέντησαν, και θέλουσι πενθήσει δι' αυτόν ως πενθεί τις διά τον μονογενή αυτού, και θέλουσι λυπηθή δι' αυτόν, ως ο λυπούμενος διά τον πρωτότοκον αυτού.
Ιωάννης 20:25-29 25 Έλεγον λοιπόν προς αυτόν οι άλλοι μαθηταί· Είδομεν τον Κύριον. Ο δε είπε προς αυτούς· Εάν δεν ίδω εν ταις χερσίν αυτού τον τύπον των ήλων και βάλω τον δάκτυλόν μου εις τον τύπον των ήλων, και βάλω την χείρα μου εις την πλευράν αυτού, δεν θέλω πιστεύσει. 26 Και μεθ' ημέρας οκτώ πάλιν ήσαν έσω οι μαθηταί αυτού και Θωμάς μετ' αυτών. Έρχεται ο Ιησούς, ενώ αι θύραι ήσαν κεκλεισμέναι, και εστάθη εις το μέσον και είπεν· Ειρήνη υμίν. 27 Έπειτα λέγει προς τον Θωμάν· Φέρε τον δάκτυλόν σου εδώ και ίδε τας χείρας μου, και φέρε την χείρα σου και βάλε εις την πλευράν μου, και μη γίνου άπιστος αλλά πιστός. 28 Και απεκρίθη ο Θωμάς και είπε προς αυτόν· Ο Κύριός μου και ο Θεός μου. 29 Λέγει προς αυτόν ο Ιησούς· Επειδή με είδες, Θωμά, επίστευσας· μακάριοι όσοι δεν είδον και επίστευσαν.
Ματθαίος 27:35 35 Αφού δε εσταύρωσαν αυτόν διεμερίσθησαν τα ιμάτια αυτού, βάλλοντες κλήρον, διά να πληρωθή το ρηθέν υπό του προφήτου, Διεμερίσθησαν τα ιμάτιά μου εις εαυτούς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον.

Οι στρατιώτες θα ρίξουν κλήρο για τα ιμάτιά του.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 22:18 18 Διεμερίσθησαν τα ιμάτιά μου εις εαυτούς· και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον.
Ιωάννης 19:23-24 23 Οι στρατιώται λοιπόν, αφού εσταύρωσαν τον Ιησούν, έλαβον τα ιμάτια αυτού και έκαμον τέσσαρα μερίδια, εις έκαστον στρατιώτην εν μερίδιον, και τον χιτώνα· ήτο δε ο χιτών άρραφος, από άνωθεν όλος υφαντός. 24 Είπον λοιπόν προς αλλήλους· Ας μη σχίσωμεν αυτόν, αλλ' ας ρίψωμεν λαχνόν περί αυτού τίνος θέλει είσθαι· διά να πληρωθή η γραφή η λέγουσα· Διεμερίσθησαν τα ιμάτιά μου εις εαυτούς, και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον· οι μεν λοιπόν στρατιώται ταύτα έκαμον.
Ματθαίος 27:35 35 Αφού δε εσταύρωσαν αυτόν διεμερίσθησαν τα ιμάτια αυτού, βάλλοντες κλήρον, διά να πληρωθή το ρηθέν υπό του προφήτου, Διεμερίσθησαν τα ιμάτιά μου εις εαυτούς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον.

Ο Μεσσίας θα πεθάνει για τις αμαρτίες μας.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 52:13 13 Ιδού, ο δούλός μου θέλει ευοδωθή· θέλει υψωθή και δοξασθή και αναβή υψηλά σφόδρα.
Ησαίας 53:12 12 Διά τούτο θέλω δώσει εις αυτόν μερίδα μετά των μεγάλων και τους ισχυρούς θέλει μοιρασθή λάφυρον, διότι παρέδωκε την ψυχήν αυτού εις θάνατον και μετά ανόμων ελογίσθη και αυτός εβάστασε τας αμαρτίας πολλών και θέλει μεσιτεύσει υπέρ των ανόμων.
Ματθαίος 27:26-35 26 Τότε απέλυσεν εις αυτούς τον Βαραββάν, τον δε Ιησούν μαστιγώσας παρέδωκε διά να σταυρωθή. 27 Τότε οι στρατιώται του ηγεμόνος, παραλαβόντες τον Ιησούν εις το πραιτώριον, συνήθροισαν επ' αυτόν όλον το τάγμα των στρατιωτών· 28 και εκδύσαντες αυτόν ενέδυσαν αυτόν χλαμύδα κοκκίνην, 29 και πλέξαντες στέφανον εξ ακανθών, έθεσαν επί την κεφαλήν αυτού και κάλαμον εις την δεξιάν αυτού, και γονυπετήσαντες έμπροσθεν αυτού, ενέπαιζον αυτόν, λέγοντες· Χαίρε, ο βασιλεύς των Ιουδαίων· 30 και εμπτύσαντες εις αυτόν έλαβον τον κάλαμον και έτυπτον εις την κεφαλήν αυτού. 31 Και αφού ενέπαιξαν αυτόν, εξέδυσαν αυτόν την χλαμύδα και ενέδυσαν αυτόν τα ιμάτια αυτού, και έφεραν αυτόν διά να σταυρώσωσιν. 32 Ενώ δε εξήρχοντο, εύρον άνθρωπον Κυρηναίον, ονομαζόμενον Σίμωνα· τούτον ηγγάρευσαν διά να σηκώση τον σταυρόν αυτού. 33 Και ότε ήλθον εις τόπον λεγόμενον Γολγοθά, όστις λέγεται Κρανίου τόπος, 34 έδωκαν εις αυτόν να πίη όξος μεμιγμένον μετά χολής· και γευθείς δεν ήθελε να πίη. 35 Αφού δε εσταύρωσαν αυτόν διεμερίσθησαν τα ιμάτια αυτού, βάλλοντες κλήρον, διά να πληρωθή το ρηθέν υπό του προφήτου, Διεμερίσθησαν τα ιμάτιά μου εις εαυτούς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον.

Θα τον χτυπήσουν και θα τον ιβρίσουν.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 50:6 6 Τον νώτόν μου έδωκα εις τους μαστιγούντας και τας σιαγόνας μου εις τους μαδίζοντας· δεν έκρυψα το πρόσωπόν μου από υβρισμών και εμπτυσμάτων.
Ματθαίος 26:67 67 Τότε ενέπτυσαν εις το πρόσωπον αυτού και εγρόνθισαν αυτόν, άλλοι δε ερράπισαν,

Θα του δόσουν χολή και ξύδι να πιει.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 50:6 6 Τον νώτόν μου έδωκα εις τους μαστιγούντας και τας σιαγόνας μου εις τους μαδίζοντας· δεν έκρυψα το πρόσωπόν μου από υβρισμών και εμπτυσμάτων.
Ματθαίος 27:34 34 έδωκαν εις αυτόν να πίη όξος μεμιγμένον μετά χολής· και γευθείς δεν ήθελε να πίη.

Θα τον πουλήσουν για 30 αργύρια.
ειπώθηκε: 6o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ζαχαρίας 11:12-13 12 Και είπα προς αυτούς, Εάν σας φαίνηται καλόν, δότε μοι τον μισθόν μου· ει δε μη, αρνήθητε αυτόν. Και έστησαν τον μισθόν μου τριάκοντα αργύρια. 13 Και είπε Κύριος προς εμέ, Ρίψον αυτά εις τον κεραμέα, την έντιμον τιμήν, με την οποίαν ετιμήθην υπ' αυτών. Και έλαβον τα τριάκοντα αργύρια και έρριψα αυτά εν τω οίκω του Κυρίου εις τον κεραμέα.
Ματθαίος 26:14-15 14 Τότε υπήγεν εις των δώδεκα, ο λεγόμενος Ιούδας Ισκαριώτης, προς τους αρχιερείς 15 και είπε· Τι θέλετε να μοι δώσητε, και εγώ θέλω σας παραδώσει αυτόν; Και εκείνοι έδωκαν εις αυτόν τριάκοντα αργύρια.

Θα αναστηθεί από τους νεκρούς.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 16:8-11 8 Ενώπιόν μου είχον τον Κύριον διαπαντός· διότι είναι εκ δεξιών μου, διά να μη σαλευθώ. 9 Διά τούτο ευφράνθη η καρδία μου και ηγαλλίασεν η γλώσσα μου· έτι δε και η σαρξ μου θέλει αναπαυθή επ' ελπίδι. 10 Διότι δεν θέλεις εγκαταλείψει την ψυχήν μου εν τω άδη, ουδέ θέλεις αφήσει τον Οσιόν σου να ίδη διαφθοράν. 11 Εφανέρωσας εις εμέ την οδόν της ζωής· χορτασμός ευφροσύνης είναι το πρόσωπόν σου· τερπνότητες είναι διαπαντός εν τη δεξιά σου.
Λουκάς 24:6-8 6 δεν είναι εδώ, αλλ' ανέστη· ενθυμήθητε πως ελάλησε προς εσάς, ενώ ήτο έτι εν τη Γαλιλαία, 7 λέγων ότι πρέπει ο Υιός του ανθρώπου να παραδοθή εις χείρας ανθρώπων αμαρτωλών και να σταυρωθή και την τρίτην ημέραν να αναστηθή. 8 Και ενεθυμήθησαν τους λόγους αυτού.

Ο Μεσσίας θα εμφανισθεί στο ναό 483 χρόνια μετά.
ειπώθηκε: 6o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Δανιήλ 9:25 25 Γνώρισον λοιπόν και κατάλαβε ότι από της εξελεύσεως της προσταγής του να ανοικοδομηθή η Ιερουσαλήμ έως του Χριστού του ηγουμένου θέλουσιν είσθαι εβδομάδες επτά και εβδομάδες εξήκοντα δύο· θέλει οικοδομηθή πάλιν η πλατεία και το τείχος, μάλιστα εν καιροίς στενοχωρίας.
Ιωάννης 12:12-13 12 Τη επαύριον όχλος πολύς ο ελθών εις την εορτήν, ακούσαντες ότι έρχεται ο Ιησούς εις Ιεροσόλυμα, 13 έλαβον τα βαΐα των φοινίκων και εξήλθον εις υπάντησιν αυτού και έκραζον· Ωσαννά, ευλογημένος ο ερχόμενος εν ονόματι Κυρίου, ο βασιλεύς του Ισραήλ.

Ο Μεσσίας θα πεθάνει.
ειπώθηκε: 6o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Δανιήλ 9:26 26 Και μετά τας εξήκοντα δύο εβδομάδας θέλει εκκοπή ο Χριστός, πλην ουχί δι' εαυτόν· και ο λαός του ηγουμένου, όστις θέλει ελθεί, θέλει αφανίσει την πόλιν και το αγιαστήριον· και το τέλος αυτής θέλει ελθεί μετά κατακλυσμού, και έως του τέλους του πολέμου είναι διωρισμένοι αφανισμοί.
Ματθαίος 27:35 35 Αφού δε εσταύρωσαν αυτόν διεμερίσθησαν τα ιμάτια αυτού, βάλλοντες κλήρον, διά να πληρωθή το ρηθέν υπό του προφήτου, Διεμερίσθησαν τα ιμάτιά μου εις εαυτούς και επί τον ιματισμόν μου έβαλον κλήρον.

Θα προέλθει από την φυλή του Ιούδα.
ειπώθηκε: 15ο αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 4o έτος μ.Χ.
Γένεσις 49:10 10 Δεν θέλει εκλείψει το σκήπτρον εκ του Ιούδα ουδέ νομοθέτης εκ μέσου των ποδών αυτού, εωσού έλθη ο Σηλώ· και εις αυτόν θέλει είσθαι η υπακοή των λαών.
Ματθαίος 1:1-3 1 Βίβλος της γενεαλογίας του Ιησού Χριστού, υιού του Δαβίδ, υιού του Αβραάμ. 2 Ο Αβραάμ εγέννησε τον Ισαάκ, Ισαάκ δε εγέννησε τον Ιακώβ, Ιακώβ δε εγέννησε τον Ιούδαν και τους αδελφούς αυτού, 3 Ιούδας δε εγέννησε τον Φαρές και τον Ζαρά εκ της Θάμαρ, Φαρές δε εγέννησε τον Εσρώμ, Εσρώμ δε εγέννησε τον Αράμ,
Εβραίους 7:14 14 Επειδή είναι πρόδηλον ότι εξ Ιούδα ανέτειλεν ο Κύριος ημών, εις την οποίαν φυλήν ο Μωϋσής ουδέν περί ιερωσύνης ελάλησε.
Αποκάλυψις 5:5 5 Και εις εκ των πρεσβυτέρων μοι λέγει· Μη κλαίε· ιδού, υπερίσχυσεν ο λέων, όστις είναι εκ της φυλής Ιούδα, η ρίζα του Δαβίδ, να ανοίξη το βιβλίον και να λύση τας επτά σφραγίδας αυτού.

Θα τον καλέση απ' την Αiγυπτο.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 4o έτος μ.Χ.
Ωσηέ 11:1 1 Ότε ο Ισραήλ ήτο νήπιον, τότε εγώ ηγάπησα αυτόν και εξ Αιγύπτου εκάλεσα τον υιόν μου.
Ματθαίος 2:13-15 13 Αφού δε αυτοί ανεχώρησαν, ιδού, άγγελος Κυρίου φαίνεται κατ' όναρ εις τον Ιωσήφ, λέγων· Εγερθείς παράλαβε το παιδίον και την μητέρα αυτού και φεύγε εις Αίγυπτον, και έσο εκεί εωσού είπω σοι· διότι μέλλει ο Ηρώδης να ζητήση το παιδίον, διά να απολέση αυτό. 14 Ο δε εγερθείς παρέλαβε το παιδίον και την μητέρα αυτού διά νυκτός και ανεχώρησεν εις Αίγυπτον, 15 και ήτο εκεί έως της τελευτής του Ηρώδου, διά να πληρωθή το ρηθέν υπό του Κυρίου διά του προφήτου λέγοντος· Εξ Αιγύπτου εκάλεσα τον υιόν μου.
Ματθαίος 2:19-21 19 Τελευτήσαντος δε του Ηρώδου ιδού, άγγελος Κυρίου φαίνεται κατ' όναρ εις τον Ιωσήφ εν Αιγύπτω, 20 λέγων· Εγερθείς παράλαβε το παιδίον και την μητέρα αυτού και ύπαγε εις γην Ισραήλ· διότι απέθανον οι ζητούντες την ψυχήν του παιδίου. 21 Ο δε εγερθείς παρέλαβε το παιδίον και την μητέρα αυτού και ήλθεν εις γην Ισραήλ.

Οι άρχοντες θα συσκέπτονται εναντίον του.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 2:1-2 1 Διά τι εφρύαξαν τα έθνη και οι λαοί εμελέτησαν μάταια; 2 Παρεστάθησαν οι βασιλείς της γης, και οι άρχοντες συνήχθησαν ομού, κατά του Κυρίου, και κατά του χριστού αυτού, λέγοντες,
Ματθαίος 12:14 14 Οι δε Φαρισαίοι εξελθόντες συνεβουλεύθησαν κατ' αυτού, διά να απολέσωσιν αυτόν.
Ματθαίος 26:3-4 3 Τότε συνήχθησαν οι αρχιερείς και οι γραμματείς και οι πρεσβύτεροι του λαού εις την αυλήν του αρχιερέως του λεγομένου Καϊάφα, 4 και συνεβουλεύθησαν να συλλάβωσι τον Ιησούν με δόλον και να θανατώσωσιν.
Ματθαίος 26:47 47 Και ενώ αυτός ελάλει έτι, ιδού, ο Ιούδας εις των δώδεκα ήλθε, και μετ' αυτού όχλος πολύς μετά μαχαιρών και ξύλων παρά των αρχιερέων και πρεσβυτέρων του λαού.

Θα απορριφθεί σαν ακρογωνιαίος λίθος.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 118:22-23 22 Ο λίθος, τον οποίον απεδοκίμασαν οι οικοδομούντες, ούτος έγεινε κεφαλή γωνίας· 23 παρά Κυρίου έγεινεν αύτη και είναι θαυμαστή εν οφθαλμοίς ημών.
Ματθαίος 21:42 42 Λέγει προς αυτούς ο Ιησούς· Ποτέ δεν ανεγνώσατε εν ταις γραφαίς, Ο λίθος, τον οποίον απεδοκίμασαν οι οικοδομούντες, ούτος έγεινε κεφαλή γωνίας· παρά Κυρίου έγεινεν αύτη και είναι θαυμαστή εν οφθαλμοίς υμών;

Ο Μεσσίας θα εισέλθει στο ναό.
ειπώθηκε: 5o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Μαλαχίας 3:1 1 Ιδού, εγώ αποστέλλω τον άγγελόν μου και θέλει κατασκευάσει την οδόν έμπροσθέν μου· και ο Κύριος, τον οποίον σεις ζητείτε, εξαίφνης θέλει ελθεί εις τον ναόν αυτού, ναι, ο άγγελος της διαθήκης, τον οποίον σεις θέλετε· ιδού, έρχεται, λέγει ο Κύριος των δυνάμεων.
Ματθαίος 21:12-16 12 Και εισήλθεν ο Ιησούς εις το ιερόν του Θεού και εξέβαλε πάντας τους πωλούντας και αγοράζοντας εν τω ιερώ, και τας τραπέζας των αργυραμοιβών ανέτρεψε και τα καθίσματα των πωλούντων τας περιστεράς, 13 και λέγει προς αυτούς· Είναι γεγραμμένον, Ο οίκός μου οίκος προσευχής θέλει ονομάζεσθαι, σεις δε εκάμετε αυτόν σπήλαιον ληστών. 14 Και προσήλθον προς αυτόν τυφλοί και χωλοί εν τω ιερώ και εθεράπευσεν αυτούς. 15 Ιδόντες δε οι αρχιερείς και οι γραμματείς τα θαυμάσια, τα οποία έκαμε, και τους παίδας κράζοντας εν τω ιερώ και λέγοντας, Ωσαννά τω υιώ Δαβίδ, ηγανάκτησαν 16 και είπον προς αυτόν· Ακούεις τι λέγουσιν ούτοι; Ο δε Ιησούς λέγει προς αυτούς· Ναί· ποτέ δεν ανεγνώσατε ότι εκ στόματος νηπίων και θηλαζόντων ητοίμασας αίνεσιν;

Θα γίνει πέτρα προσκόματος για τους Ιουδαίους.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 58o έτος μ.Χ.
Ησαίας 8:14 14 Και θέλει είσθαι διά αγιαστήριον θέλει είσθαι όμως διά πέτραν προσκόμματος και διά βράχον πτώσεως εις τους δύο οίκους του Ισραήλ διά παγίδα και διά βρόχον εις τους κατοίκους της Ιερουσαλήμ.
Ρωμαίους 9:31-33 31 ο δε Ισραήλ ζητών νόμον δικαιοσύνης, εις νόμον δικαιοσύνης δεν έφθασε. 32 Διά τι; Επειδή δεν εζήτει αυτήν εκ πίστεως, αλλ' ως εκ των έργων του νόμου· διότι προσέκοψαν εις τον λίθον του προσκόμματος, 33 καθώς είναι γεγραμμένον· Ιδού, θέτω εν Σιών λίθον προσκόμματος και πέτραν σκανδάλου, και πας ο πιστεύων επ' αυτόν δεν θέλει καταισχυνθή.

Θα κάνει μια αιώνια διαθήκη.
ειπώθηκε: 7o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ιερεμίας 31:31-34 31 Ιδού, έρχονται ημέραι, λέγει Κύριος, και θέλω κάμει προς τον οίκον Ισραήλ και προς τον οίκον Ιούδα διαθήκην νέαν· 32 ουχί κατά την διαθήκην, την οποίαν έκαμον προς τους πατέρας αυτών, καθ' ην ημέραν επίασα αυτούς από της χειρός διά να εξαγάγω αυτούς εκ γης Αιγύπτου· διότι αυτοί παρέβησαν την διαθήκην μου και εγώ απεστράφην αυτούς, λέγει Κύριος· 33 αλλ' αύτη θέλει είσθαι η διαθήκη, την οποίαν θέλω κάμει προς τον οίκον Ισραήλ· μετά τας ημέρας εκείνας, λέγει Κύριος, θέλω θέσει τον νόμον μου εις τα ενδόμυχα αυτών και θέλω γράψει αυτόν εν ταις καρδίαις αυτών· και θέλω είσθαι Θεός αυτών και αυτοί θέλουσιν είσθαι λαός μου. 34 Και δεν θέλουσι διδάσκει πλέον έκαστος τον πλησίον αυτού και έκαστος τον αδελφόν αυτού, λέγων, Γνωρίσατε τον Κύριον· διότι πάντες ούτοι θέλουσι με γνωρίζει από μικρού αυτών έως μεγάλου αυτών, λέγει Κύριος· διότι θέλω συγχωρήσει την ανομίαν αυτών και την αμαρτίαν αυτών δεν θέλω ενθυμείσθαι πλέον.
Λουκάς 22:15-20 15 Και είπε προς αυτούς· Πολύ επεθύμησα να φάγω το πάσχα τούτο με σας προ του να πάθω· 16 διότι σας λέγω, ότι δεν θέλω φάγει πλέον εξ αυτού, εωσού εκπληρωθή εν τη βασιλεία του Θεού. 17 Και λαβών το ποτήριον, ευχαρίστησε και είπε· Λάβετε τούτο και διαμοιράσατε εις αλλήλους· 18 διότι σας λέγω ότι δεν θέλω πίει από του γεννήματος της αμπέλου, εωσού έλθη η βασιλεία του Θεού. 19 Και λαβών άρτον, ευχαριστήσας έκοψε και έδωκεν εις αυτούς, λέγων· Τούτο είναι το σώμα μου το υπέρ υμών διδόμενον· τούτο κάμνετε εις την ιδικήν μου ανάμνησιν. 20 Ωσαύτως και το ποτήριον, αφού εδείπνησαν, λέγων· Τούτο το ποτήριον είναι η καινή διαθήκη εν τω αίματί μου, το υπέρ υμών εκχυνόμενον.
Εβραίους 10:15-20 15 Μαρτυρεί δε εις ημάς και το Πνεύμα το Αγιον· διότι αφού είπε πρότερον, 16 Αύτη είναι η διαθήκη, την οποίαν θέλω κάμει προς αυτούς μετά τας ημέρας εκείνας, λέγει ο Κύριος· Θέλω δώσει τους νόμους μου εις τας καρδίας αυτών και θέλω γράψει αυτούς επί των διανοιών αυτών, προσθέτει, 17 Και τας αμαρτίας αυτών και τας ανομίας αυτών δεν θέλω ενθυμείσθαι πλέον. 18 Όπου δε είναι άφεσις τούτων, δεν είναι πλέον προσφορά περί αμαρτίας. 19 Έχοντες λοιπόν, αδελφοί, παρρησίαν να εισέλθωμεν εις τα άγια διά του αίματος του Ιησού, 20 διά νέας και ζώσης οδού, την οποίαν καθιέρωσεν εις ημάς διά του καταπετάσματος, τουτέστι της σαρκός αυτού,

Η σωρός του θα τοποθετηθεί σε τάφο πλουσίου.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 53:9 9 Και ο τάφος αυτού διωρίσθη μετά των κακούργων· πλην εις τον θάνατον αυτού εστάθη μετά του πλουσίου· διότι δεν έκαμεν ανομίαν ουδέ ευρέθη δόλος εν τω στόματι αυτού.
Ματθαίος 27:57-60 57 Ότε δε έγεινεν εσπέρα, ήλθεν άνθρωπος πλούσιος από Αριμαθαίας, το όνομα Ιωσήφ, όστις και αυτός εμαθήτευσεν εις τον Ιησούν· 58 ούτος ελθών προς τον Πιλάτον, εζήτησε το σώμα του Ιησού. Τότε ο Πιλάτος προσέταξε να αποδοθή το σώμα. 59 Και λαβών το σώμα ο Ιωσήφ, ετύλιξεν αυτό με σινδόνα καθαράν, 60 και έθεσεν αυτό εν τω νέω αυτού μνημείω, το οποίον ελατόμησεν εν τη πέτρα, και προσκυλίσας λίθον μέγαν εις την θύραν του μνημείου ανεχώρησεν.

Θα προδοθεί από τον φίλο του.
ειπώθηκε: 10o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ψαλμοί 41:9 9 Και αυτός ο άνθρωπος, μετά του οποίου έζων ειρηνικώς, επί τον οποίον ήλπισα, όστις έτρωγε τον άρτον μου, εσήκωσεν επ' εμέ πτέρναν.
Ματθαίος 26:14-16 14 Τότε υπήγεν εις των δώδεκα, ο λεγόμενος Ιούδας Ισκαριώτης, προς τους αρχιερείς 15 και είπε· Τι θέλετε να μοι δώσητε, και εγώ θέλω σας παραδώσει αυτόν; Και εκείνοι έδωκαν εις αυτόν τριάκοντα αργύρια. 16 Και από τότε εζήτει ευκαιρίαν διά να παραδώση αυτόν.
Ματθαίος 26:23 23 Ο δε αποκριθείς είπεν· Ο εμβάψας μετ' εμού εν τω πινακίω την χείρα, ούτος θέλει με παραδώσει.

Θα κατηγορηθεί αλλά δεν θα πει λέξη.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 53:7 7 Αυτός ήτο κατατεθλιμμένος και βεβασανισμένος αλλά δεν ήνοιξε το στόμα αυτού· εφέρθη ως αρνίον επί σφαγήν, και ως πρόβατον έμπροσθεν του κείροντος αυτό άφωνον, ούτω δεν ήνοιξε το στόμα αυτού.
Λουκάς 23:9 9 Ηρώτα δε αυτόν με λόγους πολλούς· πλην αυτός δεν απεκρίθη προς αυτόν ουδέν.
Ματθαίος 27:12 12 Και ενώ εκατηγορείτο υπό των αρχιερέων και των πρεσβυτέρων, ουδέν απεκρίθη.

Θα συμπεριληφθεί στους ανόμους.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 53:12 12 Διά τούτο θέλω δώσει εις αυτόν μερίδα μετά των μεγάλων και τους ισχυρούς θέλει μοιρασθή λάφυρον, διότι παρέδωκε την ψυχήν αυτού εις θάνατον και μετά ανόμων ελογίσθη και αυτός εβάστασε τας αμαρτίας πολλών και θέλει μεσιτεύσει υπέρ των ανόμων.
Ματθαίος 27:38 38 Τότε εσταυρώθησαν μετ' αυτού δύο λησταί, εις εκ δεξιών και εις εξ αριστερών.

Θα μεσιτεύσει υπέρ των ανόμων.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 53:12 12 Διά τούτο θέλω δώσει εις αυτόν μερίδα μετά των μεγάλων και τους ισχυρούς θέλει μοιρασθή λάφυρον, διότι παρέδωκε την ψυχήν αυτού εις θάνατον και μετά ανόμων ελογίσθη και αυτός εβάστασε τας αμαρτίας πολλών και θέλει μεσιτεύσει υπέρ των ανόμων.
Λουκάς 23:34 34 Ο δε Ιησούς έλεγε· Πάτερ, συγχώρησον αυτούς· διότι δεν εξεύρουσι τι πράττουσι. Διαμεριζόμενοι δε τα ιμάτια αυτού, έβαλον κλήρον.

Θα προσφέρει τον εαυτόν του για την δικαίωσή μας.
ειπώθηκε: 8o αιώνα π.Χ.
εκπληρώθηκε: 30o έτος μ.Χ.
Ησαίας 53:10-11 10 Αλλ' ο Κύριος ηθέλησε να βασανίση αυτόν· εταλαιπώρησεν αυτόν. Αφού όμως δώσης την ψυχήν αυτού προσφοράν περί αμαρτίας, θέλει ιδεί έκγονα, θέλει μακρύνει τας ημέρας αυτού, και το θέλημα του Κυρίου θέλει ευοδωθή εν τη χειρί αυτού. 11 Θέλει ιδεί τους καρπούς του πόνου της ψυχής αυτού και θέλει χορτασθή· ο δίκαιος δούλός μου θέλει δικαιώσει πολλούς διά της επιγνώσεως αυτού· διότι αυτός θέλει βαστάσει τας ανομίας αυτών.
Πρ.Αποστόλων 10:43 43 Εις τούτον πάντες οι προφήται μαρτυρούσιν, ότι διά του ονόματος αυτού θέλει λάβει άφεσιν αμαρτιών πας ο πιστεύων εις αυτόν.
Πρ.Αποστόλων 13:38-39 38 Έστω λοιπόν γνωστόν εις εσάς, άνδρες αδελφοί, ότι διά τούτου κηρύττεται προς εσάς άφεσις αμαρτιών. 39 Και από πάντων, αφ' όσων δεν ηδυνήθητε διά του νόμου του Μωϋσέως να δικαιωθήτε, διά τούτου πας ο πιστεύων δικαιούται.
Ρωμαίους 3:21-26 21 Τώρα δε χωρίς νόμου η δικαιοσύνη του Θεού εφανερώθη, μαρτυρουμένη υπό του νόμου και των προφητών, 22 δικαιοσύνη δε του Θεού διά πίστεως Ιησού Χριστού εις πάντας και επί πάντας τους πιστεύοντας· διότι δεν υπάρχει διαφορά· 23 επειδή πάντες ήμαρτον και υστερούνται της δόξης του Θεού, 24 δικαιούνται δε δωρεάν με την χάριν αυτού διά της απολυτρώσεως της εν Χριστώ Ιησού, 25 τον οποίον ο Θεός προέθετο μέσον εξιλεώσεως διά της πίστεως εν τω αίματι αυτού, προς φανέρωσιν της δικαιοσύνης αυτού διά την άφεσιν των προγενομένων αμαρτημάτων διά της μακροθυμίας του Θεού, 26 προς φανέρωσιν της δικαιοσύνης αυτού εν τω παρόντι καιρώ, διά να ήναι αυτός δίκαιος και να δικαιόνη τον πιστεύοντα εις τον Ιησούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 17:49:34  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«και εκεί θα βρείς το κείμενο στα εβραϊκά, όπου φαίνεται καθαρά η λέξη Adonai, στα ελληνικά, στα λατινικά και στα γερμανικά, μιας και τα κατέχεις.»

Σαμουήλ, κάτι καινούργιο θα μας πεις επιτέλους??

Ηδη πολλές εκδόσεις βίβλων έχουνε ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ (την παραποίηση με άλλα λόγια..), όπως για παράδειγμα η Revised Standard Version και η New English Bible. Ετσι, σε αυτές δεν αναφέρεται ως «Κυρίω» αλλά δίδεται η ορθή ερμηνεία της λέξης adonee, η οποία απλά σημαίνει ο άρχοντας, ο αφέντης κύριος, ΑΛΛΑ ΟΧΙ Ο «ΘΕΟΣ» ΠΟΥ ΕΣΑΣ ΣΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ STORY!!!

Επίσης να σημειώσουμε ότι για τους Εβραίους θεολόγους και ιστορικούς, το σημείο αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ «ΜΕΣΣΙΕΣ» ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΛΟΓΑ, καθώς αφορά ένα ΠΟΙΗΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, το οποίο αναφέρεται απευθείας στον Βασιλιά Δαυίδ!!

Ορίστε και η σχετική επεξήγηση, μια επεξήγηση που συνάμα μόνο έτσι βγάζει νόημα και λογική στο κείμενο, σε αντίθεση με το χαλκευμένο «το Κυρίω» που εσείς αντικαταστήσατε αλλοιώνοντας το νόημα ολάκερου του κειμένου. Ειδάλλως, ΠΩΣ ο «Υιός Δαυίδ» (ο Μεσσίας) θα αποκαλείται ταυτόχρονα ως «Κυρίω μου» από…..τον γενάρχη του!!!!

«…his psalm begins "LeDavid Mizmor" (A song to David as opposed to by David). Accordingly, the song is written for David and makes him the subject of the first sentence. With that knowledge, the rest of the psalm makes perfect sense, G-d is giving much needed comfort to the King of Israel. Alternatively, it can be understood as a psalm written by David to be sung by the Levite choir praising him after his death…»

Σαμουήλ, δεν νομίζεις ότι είναι καιρός να σταματήσετε να παίζετε με την νοημοσύνη των ανθρώπων?

samuel1974:
«Εκ δεξιών του Πατρός δε σημαίνει απλά ότι έχει κάποιος την εύνοια του Θεού, αλλα ότι είναι σύνθρονος του Κυριου και μάλιστα πριν από την τελική κρίση, κάτι το οποιο φωτογραφίζει καθαρά τον Ιησού Χριστό.»

Σαμουήλ, τι έγινε τέκνο μου, αγνοούμε τώρα και τα βασικά της ορθοδοξίας??

Πρώτον και κυριότερο, δεν «φωτογραφίζει» κανέναν Ιησού (!), καθώς ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΙΗΣΟΥ. Αυτά τα λέτε ΕΣΕΙΣ, προκειμένου να στηρίξετε την ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΗ ΠΑΤΑΤΑ που σας κληρονόμησε ο Ματθαίος, ή τέλος πάντων ο όποιος γραφιάς έγραψε ως «Ματθαίος μαθητής»….

Δεύτερον, τόσο από την επιστολή προς Εφεσιους (β, 6) αλλά όσο και από τα του περίφημου Ιωάννη Χρυσοστόμου (Εξήγησις εις τον 44 ψαλμόν 10, PG 55, 199 – Ιωάννη Δαμασκηνού, έκδοσης ακριβής της ορθοδόξου πίστεως 3, 6 (50), PG 94, 1008Α• Όρθρος Αναλήψεως, γ' κάθισμα.), ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΛΟΦΑΝΕΡΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΑ ΚΑΘΙΣΟΥΝ ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ!!

«…..Όπως ανοίγομε το παραπέτασμα της ωραίας πύλης και βγαίνει ο Χριστός...Εμείς οι αμαρτωλοί, εφ' όσον ερχόμεθα εις την λειτουργίαν, αναβαίνομεν εις την άνω Ιερουσαλήμ. Καταλαβαίνετε τι μεγαλείον ζουν αι ψυχαί μας! Καθήμεθα και ημείς εκ δεξιών του Πατρός και παίρνομε τιμήν από την τιμήν του Χριστού μας και από την τιμίαν σάρκα του Κυρίου και Θεού..»
http://www.myriobiblos.gr/texts/greek/aimilianos_peritheou_4.html#6_bottom

Περαιτέρω, ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προκύπτει ότι μοναχά ο Ιησούς θα καθίσει εκ δεξιών του Κυρίου, ούτε από την Π.Δ. αλλά ούτε και από την Κ.Δ. Συνεννοούμαστε?

Και μια ερώτηση Σαμουήλ: Αλήθεια, ΠΩΣ γίνεται να ανέλθει και να καθίσει εκ δεξιών ο Μεσσίας και……..ταυτόχρονα να είναι ο ίδιος ο Θεός???? Τότε αυτός που κάθεται……αριστερά του Μεσσία ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????

Μήπως…….η αρρωστημένη σας φαντασία??

samuel1974:
«Τα ερωτήματα σου έχουνε απαντηθεί:»

Κανένα δεν απάντησες!!!!

Ο 109 ψαλμός ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟ» αλλά για έναν ποιητικό διάλογο που αφορά τον ίδιο τον Δαυίδ!!!

Επίσης, ο 109 ψαλμός δεν ομιλεί για «ενσάρκωση» (!!), καθώς ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΛΑΒΕΙ ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΤΙΜΑΣΤΕΙ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΤΑΥΡΟ!!!! (αυτή η ιστορία είναι καθαρά Συγκρητισμός από Παγανιστικά πρότυπα που αφομοίωσε η νέα θρησκεία..)

Τέλος, αποτελεί ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟ το γεγονός ότι…..δήθεν υπάρχει αναφορά της Τριάδας στον 109 ψαλμό (!!), πράγμα που ο καθένας μπορεί να διαπιστώσει διαβάζοντας τον ψαλμό, ο οποίος ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ ΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΘΩΣ Η ΤΡΙΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΚΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΗ!!

Τώρα, τις ανοησίες που μου επικολλάς του στιλ «"Mein Sohn – DU! ICH, heute gebäre ich dich!» είναι ΓΕΛΟΙΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ, καθώς με το βγεις περιοδεία στο internet για βοήθεια ένα μόνο έχεις πετύχει: να επιβεβαιώσεις την αγονία σου.

Σαμουήλ, τελικά εάν αυτά είναι τα «στοιχεία» σας, δεν θα πρέπει κανείς να απορεί για την κατάσταση στην οποία έχετε περιέλθει…..

Οσο για περαιτέρω στοιχεία που αποδεικνύουνε το ότι ο Μεσσίας δεν υπήρξε ποτέ τέτοιος, θα επανέλθω λίαν συντόμως…Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 20:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Θέλεις και μια άλλη πηγή;
Πως σου φαίνεται η παρακάτω;

Bible, King James. Psalms, from The holy Bible, King James version
Electronic Text Center, University of Virginia Library

http://etext.virginia.edu/etcbin/toccer-new2?id=KjvPsal.sgm&images=images/modeng&data=/texts/english/modeng/parsed&tag=public&part=110&division=div1

Και εκεί λέει:

1: The LORD said unto my Lord, Sit thou at my right hand, until I make thine enemies thy footstool.

Στη σελίδα:

http://www.hebrewoldtestament.com/B19C110.htm

Υπάρχει το συγκεκριμένο εδάφιο και στα αρχαία εβραϊκά.
Εκεί γράφει:

Modern Hebrew
לדוד מזמור נאם
יהוה לאדני שב
לימיני עד־אשית
איביך הדם לרגליך׃

Hebrew Transliterated
110:1 LDVD MZMVUr N'aM YHVH L'aDNY ShB LYMYNY 'yD-'aShYTh 'aYBYK HDM LUrGLYK.

(Σημείωση: Το L'aDNY πως θα το διάβαζες; σαν Αντονεέ ή σαν Αντοναϊ;)

Latin Vulgate
110:1 David canticum dixit Dominus Domino meo sede a dextris meis donec ponam inimicos tuos scabillum pedum tuorum


King James Version
110:1 A Psalm of David.
The LORD said unto my Lord, Sit thou at my right hand, until I make thine enemies thy footstool.


Θέλεις και άλλο σημείο, όπου θα αναφέρεται ο Μεσσίας ως Θεός;

Isaiah, chapter 9

6: For unto us a child is born, unto us a son is given: and the government shall be upon his shoulder: and his name shall be called Wonderful, Counseller, THE MIGHTY GOD, The everlasting Father, The Prince of Peace.

Μήπως οι Αμερικάνοι του Πανεπιστημίου της Βιρτζίνια είναι και αυτοί καθοδηγούμενοι απο τον Πάσης Ελλάδος κ.κ. Χριστόδουλο;
Πάντως στο συγκεκριμένο King James version παραπέμπει με link και το Πανεπιστήμιο του Τελ Αβίβ.

Γράφεις:

"Περαιτέρω, ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ δεν προκύπτει ότι μοναχά ο Ιησούς θα καθίσει εκ δεξιών του Κυρίου, ούτε από την Π.Δ. αλλά ούτε και από την Κ.Δ. Συνεννοούμαστε?"

Αυτό το κυνηγητούλι, που θέλεις να παίξεις μέσα στα εδάφια των ιερών κειμένων, αρχίζει και καταντάει βαρετό.

Άρχισες με το ότι δεν υπάρχει αναφορά στην Παλαιά διαθήκη για τον Χριστό.

Πήγες μετά στο ότι στην Παλαιά Διαθήκη δεν υπάρχει όμως αναφόρά στο ότι ο Χριστός θα είναι Θεός.

Μετά το πήγες στο ότι δεν υπάρχει όμως αναφορά στο ότι θα είναι Θεάνθρωπος

...και τώρα μας σερβίρεις και το ότι:
Δεν θα είναι μόνο ο Χριστός "καθήμενος εκ δεξιών του Πατρός", αλλά όλοι οι Χριστιανοί... και αναφέρεις και λόγια του Χρυσοστόμου...

Σου παραθέτω το μικρό απόδειπνο

"Δόξα εν υψίστοις Θεώ, και επί γης ειρήνη, εν ανθρώποις ευδοκία. Υμνούμεν Σε, ευλογούμεν Σε, προσκυνούμεν Σε, δοξολογούμεν Σε, ευχαριστούμεν Σοι διά την μεγάλην Σου δόξαν. Κύριε Βασιλεύ, επουράνιε Θεέ, Πάτερ παντοκράτορ. Κύριε Υιέ μονογενές, Ιησού Χριστέ, και Αγιον Πνεύμα. Κύριε ο Θεός, ο αμνός του Θεού, ο Υιός του Πατρός, ο αίρων την αμαρτίαν του κόσμου, ελέησον ημάς, ο αίρων τας αμαρτίας του κόσμου. Πρόσδεξαι την δέησιν ημών, Ο ΚΑΘΗΜΕΝΟΣ ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ, και ελέησον ημάς. Ότι Συ ει μόνος Αγιος, Συ ει μόνος Κύριος, Ιησούς Χριστός, εις δόξαν Θεού, Πατρός. Αμήν."

Δεν έχεις με τίποτα καλύτερο να ασχοληθείς απο το να ψάχνεις αντιφάσεις στην Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη, τις οποίες δεν πρόκειται να βρεις;

Edited by - samuel1974 on 17/08/2006 21:29:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 21:14:44  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«και τώρα μας σερβίρεις και το ότι:
Δεν θα είναι μόνο ο Χριστός "καθήμενος εκ δεξιών του Πατρός", αλλά όλοι οι Χριστιανοί... και αναφέρεις και λόγια του Χρυσοστόμου...»

Σαμουήλ, ψυχραιμία άνθρωπε μου, έχουμε μακρύ δρόμο ακόμα…..

Ισχυρίστηκες ότι, δήθεν, μιας και θα καθίσει «εκ δεξιών» ο Μεσσίας (που ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό για τον ψαλμό 109!!), άρα πάει να πει ότι……θα πρέπει να είναι και «θεάνθρωπος»!!!

Με άλλα λόγια, ο (γραφικός) ισχυρισμός σου είναι ότι………….επειδή θα καθίσει εκ δεξιών (και όχι επειδή το λένε οι προφήτες ή ο Θεός!!) συνεπάγεται ότι είναι και «θεάνθρωπος». Σε απλά λόγια: ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ!

Από αυτό και μόνο μπορεί κανείς να αντιληφθεί το πόσο επιπόλαια έχτισαν οι χριστιανοί την ιστορία της Καινής Διαθήκης, επάνω στην υφαρπαγμένη Ιουδαϊκή μυθολογία. Δεν κάνει ΚΑΜΙΑ αναφορά ένας προφήτης για «θεάνθρωπο», δεν κάνει ΚΑΜΙΑ αναφορά ο Θεός στον Λόγο Του για «θεάνθρωπο», αλλά……τον κάνει ο τελώνης ο Ματθαίος και οι οικουμενικοί σας σύνοδοι!!!!!!!

Και ορίστε, του λόγου το αληθές, προκύπτει ότι ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ (δες την παραπομπή μου), και όχι μοναχά ο Μεσσίας, κάτι που είναι παντελώς αυθαίρετο και στερείται στοιχειώδους θεολογικής τεκμηρίωσης.

Σαμουήλ, το μόνο που κάνεις είναι να ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙΣ κείμενα του Απολογητή, τουλάχιστον……διάβαζε τι σου γράφουνε πριν εκτεθείς ξανά δημοσίως.

Και ξανά η ερώτηση Σαμουήλ: Αλήθεια, ΠΩΣ γίνεται να ανέλθει και να καθίσει εκ δεξιών ο Μεσσίας και……..ταυτόχρονα να είναι ο ίδιος ο Θεός???? Τότε αυτός που κάθεται……αριστερά του Μεσσία ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????

Εχεις να πεις τίποτα Σαμουήλ ή και αυτό είναι……..Μέγα Μυστήριο (της ανθρώπινης βλακείας..)!!!

Ωστόσο, έχε υπομονή όπως σου είπα, ρίξε κανένα…..Υμνούμεν Σε, ευλογούμεν Σε, προσκυνούμεν Σε, δοξολογούμεν Σε, και σε λίγο θα μάθεις και άλλα πολλά…..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 21:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ schwabe

Διαβάζεις τι γράφω ή απλά ρωτάς και απαντάς μόνος σου;

Γράφεις:
"Ισχυρίστηκες ότι, δήθεν, μιας και θα καθίσει «εκ δεξιών» ο Μεσσίας (που ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό για τον ψαλμό 109!!), άρα πάει να πει ότι……θα πρέπει να είναι και «θεάνθρωπος»!!!"

Όχι!
Είπα ότι αναφέρεται ο Μεσσίας σαν Κύριος και σαν αιώνιος ιερέας, δηλαδή Θεός και άνθρωπος ταυτόχρονα, γιατί ιερέας μόνο ένας άνθρωπος μπορεί να γίνει και Κύριος μόνο ο Θεός είναι.

Γράφεις:
"Δεν κάνει ΚΑΜΙΑ αναφορά ένας προφήτης για «θεάνθρωπο», δεν κάνει ΚΑΜΙΑ αναφορά ο Θεός στον Λόγο Του για «θεάνθρωπο», αλλά……τον κάνει ο τελώνης ο Ματθαίος και οι οικουμενικοί σας σύνοδοι!!!!!!!"

Σου απαντάω παραπάνω.

Γράφεις:
"Και ορίστε, του λόγου το αληθές, προκύπτει ότι ΕΚ ΔΕΞΙΩΝ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ (δες την παραπομπή μου), και όχι μοναχά ο Μεσσίας, κάτι που είναι παντελώς αυθαίρετο και στερείται στοιχειώδους θεολογικής τεκμηρίωσης."

Αυτό θα γίνει στον όγδοο αιώνα, δηλάδή μετά το τέλος του κόσμου. Σύνθρονος του Θεού-Πατρός είναι μόνο ο Ιησούς Χριστός.

Γράφεις:
"Σαμουήλ, το μόνο που κάνεις είναι να ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΕΙΣ κείμενα του Απολογητή, τουλάχιστον……διάβαζε τι σου γράφουνε πριν εκτεθείς ξανά δημοσίως."

Εκτέθηκα ανεπανόρθωτα, τι κρίμα!

Γράφεις:
"Και ξανά η ερώτηση Σαμουήλ: Αλήθεια, ΠΩΣ γίνεται να ανέλθει και να καθίσει εκ δεξιών ο Μεσσίας και……..ταυτόχρονα να είναι ο ίδιος ο Θεός???? Τότε αυτός που κάθεται……αριστερά του Μεσσία ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????"

Αποκάλυψη Ιωάννου, κεφ. 4

"Kαι στο κέντρο του θρόνου και κυκλικά απο αυτόν, υπήρχαν τέσσερα όντα γεμάτα μάτια μπροστά και πίσω. 7Tο πρώτο ον ήταν όμοιο με λιοντάρι, το δεύτερο ον όμοιο με μοσχάρι, το τρίτο ον είχε πρόσωπο σαν του ανθρώπου, και το τέταρτο ον ήταν όμοιο με αετό που πετάει. 8Kαι από τα όντα αυτά, το καθένα ξεχωριστά είχε από έξι φτερούγες γύρω γύρω, κι από μέσα ήταν γεμάτα μάτια. Kι ανάπαυση δεν είχαν καθώς έλεγαν μέρα και νύχτα: Αγιος, άγιος, άγιος ο Kύριος, ο Θεός ο Παντοκράτορας. Aυτός που υπήρχε, που υπάρχει και που είναι να έρθει!"

Γράφεις:
"Εχεις να πεις τίποτα Σαμουήλ ή και αυτό είναι……..Μέγα Μυστήριο (της ανθρώπινης βλακείας..)!!! "

Εσένα πως σου φαίνεται να μου εξηγήσεις την κτίση, και μετά καθόμαστε να εξηγήσουμε τον Κτίστη.
Ξέρεις τι εννοώ;
Μπορείς να φανταστείς μία σφαίρα η οποία περιστρέφεται κατα τέτοιον τρόπο, ώστε αν γυρίσεις γύρω της κατα 180 μοίρες, να την δεις να περιστρέφεται με τον ίδιο τρόπο, όπως την έβλεπες να περιστρέφεται πριν απο την γύρα που έκανες;
Διευκρινίζω:
Αν πας μερικά εκατοντάδες χιλιόμετρα πάνω απο τον βόρειο πόλο θα δεις τη γη να γυρνάει αντίστροφα απο τον τρόπο που γυρνάει ένα ρολόϊ. Αν πας μερικά εκατοντάδες χιλιόμετρα πάνω απο το νότιο πόλο, θα δεις τη γη να γυρνάει όπως γυρνάει ένα ρολόι. Η απόσταση νότιου βορείου πόλου είναι 180 μοίρες. Αυτή η περιστροφή έχει σπιν 1.
Εσύ μπορείς τώρα να φανταστεις μία σφαίρα που περιστρέφεται με τέτοιο τρόπο, ώστε είτε στο νότιο είτε στο βόρειο πόλο να πας, να τη βλέπεις να περιστρέφεται με τον ίδιο τρόπο;;;;
Μιλάμε για το σπιν των ηλεκτρονίων που είναι μισό...
Εφόσον ψάξαμε εμείς οι άνθρωποι τη φύση και φτάσαμε σε σημείο, που να μη μπορούμε να φανταστούμε, να συλλάβουμε την κτίση, φαντάσου πόσο ασύλληπτος είναι ο Κτίστης.
Γιατί το σπιν των ηλεκτρονίων μπορούμε να το περιγράψουμε, να μετρήσουμε τα αποτελέσματα του, αλλά να φανταστεί κάποιος άνθρωπος το πως περιστρέφονται είναι αδύνατον. ...και μιλάμε για την κτίση ακόμα...

Γράφεις:
"Ωστόσο, έχε υπομονή όπως σου είπα, ρίξε κανένα…..Υμνούμεν Σε, ευλογούμεν Σε, προσκυνούμεν Σε, δοξολογούμεν Σε, και σε λίγο θα μάθεις και άλλα πολλά….."

Αρχή σοφίας, φόβος Κυρίου.

Edited by - samuel1974 on 17/08/2006 22:14:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 23:25:29  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Είπα ότι αναφέρεται ο Μεσσίας σαν Κύριος και σαν αιώνιος ιερέας, δηλαδή Θεός και άνθρωπος ταυτόχρονα, γιατί ιερέας μόνο ένας άνθρωπος μπορεί να γίνει και Κύριος μόνο ο Θεός είναι.»

Βρε εσύ λέγε ότι θέλεις, το θέμα είναι ότι ούτε «Κυρίω» είναι, αλλά «κύριος», καθώς και ότι ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ Ο ΟΡΟΣ «ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ» ΚΑΘΩΣ Ο ΜΕΣΣΙΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΘΝΗΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Τώρα, τα όσα ευφάνταστα «ερμηνεύετε» παραποιώντας το αρχικό νόημα, και στοχεύοντας στην άγνοια του κόσμου, είναι απλά πελατειακή σας ανάγκη. Συνεννοούμαστε Σαμουήλ?

samuel1974:
«Αυτό θα γίνει στον όγδοο αιώνα, δηλάδή μετά το τέλος του κόσμου. Σύνθρονος του Θεού-Πατρός είναι μόνο ο Ιησούς Χριστός.»

Οχι να μην γίνει……τον 28 αιώνα!!!!!! Ρε συ, μπας και κάνεις παρέα με Χιλιαστές και δεν……το πήρες χαμπάρι??

Επεσες και πάλι σε ΑΝΤΙΦΑΣΗ Σαμουήλ, ισχυριζόμενος κάτι που για πολλοστή φορά αποδεικνύεται ΛΑΘΟΣ. Εκ δεξιών του Κυρίου, ΘΑ ΚΑΘΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΟΥ, και άδικα μην προσπαθείς να μαζέψεις τα ασυμμάζευτα!

Μετεξεταστέος στα θρησκευτικά Σαμουήλ!!

samuel1974:
«Εκτέθηκα ανεπανόρθωτα, τι κρίμα!»

Τι να κάνουμε, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες!!!

samuel1974:
«"Kαι στο κέντρο του θρόνου και κυκλικά απο αυτόν, υπήρχαν τέσσερα όντα γεμάτα μάτια μπροστά και πίσω.»

Σαμουήλ, ΧΑΠΙΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ??

Σε ρώτησα κάτι, και ορίστε το επαναλαμβάνω: ΠΩΣ γίνεται να ανέλθει και να καθίσει εκ δεξιών ο Μεσσίας και……..ταυτόχρονα να είναι ο ίδιος ο Θεός???? Τότε αυτός που κάθεται……αριστερά του Μεσσία ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??????"

Με την Αποκάλυψη σου συνιστώ να μην εμπλακείς καν, διότι ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ ΣΑΜΟΥΗΛ! Σε ρώτησα κάτι, και περιμένω ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (αν έχεις..).

Δεν μου λες, να σκέφτεσαι μπορείς ακόμα ή απλά επαναλαμβάνεις?

samuel1974:
«Εφόσον ψάξαμε εμείς οι άνθρωποι τη φύση και φτάσαμε σε σημείο, που να μη μπορούμε να φανταστούμε, να συλλάβουμε την κτίση, φαντάσου πόσο ασύλληπτος είναι ο Κτίστης.»

Σαμουήλ, άσε ΤΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ και σοβαρέψου. Ευτυχώς που υπάρχει η επιστήμη, και ολοένα και εξερευνά ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΦΥΣΗ πιο κοντά.

Φρόντισε να ΑΠΑΝΤΑΣ σε όσα σε ρωτάνε, και όχι να υπεκφεύγεις με άσχετες αναφορές και έννοιες που ουδεμία σχέση έχουν με το αρχικό ερώτημα.

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις, μπορείς κάλλιστα να το πεις, αλλά μην παριστάνεις τον έξυπνο: ΔΕΝ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ!

samuel1974:
«Αρχή σοφίας, φόβος Κυρίου.»

Εμ βέβαια, εκτός ΑΠΟ ΦΟΒΟ έχετε μάθει και τίποτα άλλο στη ζωή σας?

Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΤΑΣΗ φίλτατε ωστόσο είναι ΑΡΧΗ ΣΟΦΙΑΣ ΓΝΩΣΗ.

Shalom!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy