ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ….
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 23:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,

από επιχειρήματα είσαι στο μηδέν.

Λες:

quote:
ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ!!!!!!!!! Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΣ!

Το τεκμηριώνεις δε με τον γνωστό τρόπο : χωρίς επιχείρημα!!!

quote:
quote: Μια συράφή βιβλίων ενός αμόρφωτου λαού της ερήμου.

Είσαι λίγο αντισημίτης ή μου φαίνεται;


Δεν μιλώ για τους Εβραίους του σήμερα αλλά για την εποχή της Βίβλου έως την εποχή του Ιησού. Τότε οι Εβραίοι ήταν όντος αμόρφωτοι.


quote:
quote:Τότε πως τον έβλεπαν και συνομιλούσαν μαζί του την εποχή της Βίβλου;

Γιατί επέλεξε να τους φανερωθεί τότε.

Δηλαδή πάει να πει πως αν εσύ αραιώσεις τις επαφές σου με έναν φίλο σου, μέχρι να ξαναπάρεις τηλέφωνο δεν υπάρχεις;


Δηλαδή ο Εβραίος Θεός σας επέλεξε να φανερωθεί έως 200 φορές μέσα στην ιστορία που περιγράφεται από την Παλαιά και Καινή διαθήκη και έκτοτε αγνοείται η τύχη του!!
Επέλεξε έναν από τους πιό αμόρφωτους και καθυστερημένους πολιτιστικά λαούς της αρχαιότητος να φανερωθεί και όχι σε καποιους άλλους λαούς.
Και τους είπε ότι είναι ο περιούσιος λαός του, για το οποίο παρεπιπτώντος σιωπάς!

Είσαι λοιπόν πράγματι φτωχός τω πνεύματι εάν πιστεύεις αυτήν την καυταμάρα.(αυτό είναι καλό για την δευτέρα παρουσία WWalker, έτσι καπαρώνεις μια θέση)

Ο Εβραίος θεός είχε πολλές ευκαιρίες να παρουσιαστεί κατά την ιστορία των λαών του κόσμου.
Δεν το έκανε διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Την εποχή της Βίβλου ήταν εύκολο το Εβραικό ιερατείο να κοροιδεύει τον λαό για θεούς και δαίμονες.

Εσάς πως σας έπιασαν κότσους; το χριστιανικό ιερατείο και οι Εβραίοι;

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 23:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ και πανέξυπνε φίλε Βασίλη, που είσαι γνωστός και ως "το μυαλό",

Από επιχειρήματα είσαι στο μηδέν.

Λες:

quote:

Το τεκμηριώνεις δε με τον γνωστό τρόπο : χωρίς επιχείρημα!!!

Με άλλα λόγια δεν μας φέρνεις επιχειρήματα για το ότι εγώ το τεκμηριώνω με τον γνωστό τρόπο.

Επίσης

quote:
Δεν μιλώ για τους Εβραίους του σήμερα αλλά για την εποχή της Βίβλου έως την εποχή του Ιησού. Τότε οι Εβραίοι ήταν όντος αμόρφωτοι.

Το οποίο δεν μας επιβεβαιώνεις με επιχειρήματα.


quote:
Δηλαδή ο Εβραίος Θεός σας επέλεξε να φανερωθεί έως 200 φορές μέσα στην ιστορία που περιγράφεται από την Παλαιά και Καινή διαθήκη και έκτοτε αγνοείται η τύχη του!!

Και προφανώς εδώ δεν μας έδωσες επιχειρήματα για το πως ο Θεός των Εβραίων αγνοείται έκτοτε.

quote:
Επέλεξε έναν από τους πιό αμόρφωτους και καθυστερημένους πολιτιστικά λαούς της αρχαιότητος να φανερωθεί και όχι σε καποιους άλλους λαούς.

Και εδώ βέβαια δεν κάνεις αναφορά για ποιον λόγο οι Εβραίοι ήταν από τους πιο καθυστερημένους και αμόρφωτους λαούς. Δηλαδή αστήριχτο.

quote:
Και τους είπε ότι είναι ο περιούσιος λαός του, για το οποίο παρεπιπτώντος σιωπάς!

Εδώ βέβαια δεν φέρνεις στοιχεία για αυτό το οποίο λες, δηλαδή για το ότι σιωπώ.

quote:
Είσαι λοιπόν πράγματι φτωχός τω πνεύματι εάν πιστεύεις αυτήν την καυταμάρα.(αυτό είναι καλό για την δευτέρα παρουσία WWalker, έτσι καπαρώνεις μια θέση)

Και εδώ βέβαια δεν μας φέρνεις στοιχεία γιατί είμαι πτωχός τω πνεύματι, ούτε γιατί καπαρώνω μια θέση για την Δευτέρα Παρουσία.

quote:
Ο Εβραίος θεός είχε πολλές ευκαιρίες να παρουσιαστεί κατά την ιστορία των λαών του κόσμου.

Ούτε εδώ μας φέρνεις στοιχεία γιατί ο Θεός των Εβραίων είχε πολλές ευκαιρίες να παρουσιαστεί στην ιστορία των λαών.

quote:
Δεν το έκανε διότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Και εδώ βέβαια δεν μας φέρνεις στοιχεία όσον αφορά την μη ύπαρξη Θεού, ούτε για το ότι δεν παρουσιάστηκε.

quote:
Την εποχή της Βίβλου ήταν εύκολο το Εβραικό ιερατείο να κοροιδεύει τον λαό για θεούς και δαίμονες.

Ούτε εδώ βέβαια μας φέρνεις στοιχεία.

quote:

Εσάς πως σας έπιασαν κότσους; το χριστιανικό ιερατείο και οι Εβραίοι;

Ούτε εδώ αποδεικνύεις πως μας έπιασαν κότσους.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2005, 23:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,

Δεν έχεις να απαντήσεις τίποτε στη επιχειρηματολογία μου για τον Εβραίο Θεό σου.

Καταλαβαίνω την πίκρα σου.

Πήγαινε διάβασε την Βίβλο και μετά θα συνεχίσουμε την κουβέντα.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Βασίλη,

έχω μερικές ενστάσεις ως προς την τελευταία σου απάντηση:

quote:
Δεν έχεις να απαντήσεις τίποτε στη επιχειρηματολογία μου για τον Εβραίο Θεό σου.

Δεν μας απέδειξες πως επιχειρηματολογείς σχετικά με τον Θεό των Εβραίων.
Επίσης δεν μας απέδειξες πως εγώ δεν έχω να απαντήσω τίποτα σχετικά με αυτό.
Επίσης δεν μας απέδειξες γιατί ο Θεός είναι Εβραίος.

quote:
Καταλαβαίνω την πίκρα σου.

Εδώ πάλι δεν μας συγκεκριμενοποιείς τα στοιχεία σου, τον λόγο δηλαδή που σε οδηγεί να πεις ότι αυτή την στιγμή είμαι πικραμένος.
Και επίσης δεν μας έχεις αναπτύξει επιχειρηματολογία σχετικά με την ικανότητά σου να καταλαβαίνεις.
Πως δηλαδή θα ξέρω εγώ αν εσύ μπορείς να καταλάβεις πράγματα;

quote:
Πήγαινε διάβασε την Βίβλο και μετά θα συνεχίσουμε την κουβέντα.

Και εδώ φυσικά δεν μας παρέθεσες στοιχεία σχετικά με το γιατί θα πρέπει να διαβάσω για πολλοστή φορά ακόμη την Βίβλο, και πόσο μάλλον γιατί μετά θα συνεχίσουμε την κουβέντα.

Φιλικά και με εκτίμηση προς την ιδιοφυία σου Βασίλη,
WWalker

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 00:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τέλος πάντων, μιας και το θέμα είναι "Ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΣ", το οποίο λίγο πολύ θέλει να μας πει πως ο κόσμος πρέπει να στραφεί προς απρόσωπους Θεούς ή κάτι άλλο, να παρακαλέσω τον οικοδεσπότη του topic, τον Schwabe, μιας και γνωρίζει περισσότερα, να μας παρουσιάσει αναλυτικά τον Θεό του Spinoza.
Θα αναζωπυρωνόταν το ενδιαφέρον μας εδώ μέσα. Πολύ καλύτερα από το να ακούμε κουφά περί Εβραίων Θεών.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 14:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
WWalker,

καλή η προσπάθειά σου να αλλοιώσεις τα στοιχεία που σου παρέθεσα.
Συνάδει με το ήθος των Χριστιανών. Με το ήθος του Εβραίου Θεού του μίσους.

Εσύ είσαι υποχρεωμένος να μου αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός (Εβραίος ή όχι)
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις στοιχεία από την Βίβλο.

Θα τα καταρρίψω με περισσή ευκολία όπως έκανα έως τώρα.

Απέδειξα με βάση την Βίβλο ότι:

1. Αυτός που εσείς θεωρείτε Θεό σας είναι Εβραίος.
2. Κατασκότωσε και ξεσφάγιασε λαούς για να εγκταστήσει τους Εβραίους στην Γη της επαγγελίας
3. Έχει γραμμένους στα απόκρυφά του όλους τους άλλους λαούς πλην των Εβραίων. (και πολύ καλλά πράττει, με βάση την ηθική του!!)
4. Υποτίθεται ότι έστειλε στην Γη έναν άνθρωπο με το όνομα "Ιησούς" γιό του Ιωσήφ και της Μαρίας για να διαδόσει την θρησκεία του μίσους προς τους εχθρούς των Εβραίων.
5. Αυτός ο Ιησούς μιλούσε μόνον σε Εβραίους και όχι σε άλλα έθνη.
6. Ο Παύλος και οι Απόστολοι πήγαν όπου Γης να συναντήσουν τους Εβραίους της διασποράς και να τους διδάξουν το Ευαγγέλιο (δηλαδή την μοναδικότητα των Εβραίων)
7. Πήγαιναν μόνον σε συναγωγές (βλέπε Καινή Διαθήκη, πράξεις αποστόλων)
8. Ο Παύλος είδε ότι υπάρχει ζουμί και στα άλλα έθνη και άλλαξε το δόγμα του Χριστιανισμού. Από προσυλιτισμό Εβραίων επιδίωξε και τον προσυλιτισμό άλλων εθνών!
9. Βάσει αυτού Ο Χριστιανισμός έπρεπε να ονομάζεται Παυλιανισμός!

Αυτά τα γνωρίζει και ένα μικρό παιδί, αρκεί να μην είναι φανατισμένο.

Άνοιξε τα μάτια σου και θα δεις την αλήθεια.


Φιλικά Βασίλης

ΥΓ: Είναι φυσικό ότι δεν γνωρίζεις καθόλου την Βίβλο. Είναι τόση η έπαρση και ο φανατισμός σου που σε εμποδίζουν να κάνεις τα αυτονόητα, δηλαδή να διαβάσεις την Βίβλο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 14:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα τα καταρρίψω με περισσή ευκολία όπως έκανα έως τώρα.
Απέδειξα με βάση την Βίβλο ότι:
...
Αυτά τα γνωρίζει και ένα μικρό παιδί, αρκεί να μην είναι φανατισμένο.

Το θέμα είναι περίπ προσωπικού Θεού κι εσύ συνεχίζεις το "βιολί" με παλαβωμάρες αέρος-εδάφους.

ΥΓ. Προς Schwabe Η πηγή περί φιλοσοφίας ήξερα πολύ καλά το τί λέει. Αυτό είναι το δίκαιο να εξετάζεις με εκτίμηση όλες τις πλευρές. Αυτό δεν το κάνει κανείς με εξυπνάδες. Ούτε ως νέος "ιεροεξεταστής" - ευχαριστούμε πήραμε - να θέλεις να ορίσεις ποιος είναι φιλόσοφος και ποιος όχι. Τελικά ποιο είναι το κριτήριο που κάνει κάποιον φιλόσοφο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakhs3
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
236 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 21:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakhs3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

sakhs3


[quote]
φιλε ριζιτις
μην μου συστηνεις καμια σελιδα!!
απο κατι τετοιες εκανα κατι χρονια στα ψυχιατρεια,αστο λοιπον
και το καλο σας,και αυτο που καταλαβα ,και αυτο που δεν καταλαβα!!

ναρκωτικα του μυαλου που αφορουν την αλλη ζωη δεν παιρνω πια!!
ουτε απο σενα ουτε απο τον απολογητη!!


[red]ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΦΙΛΕ sakhs3 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΛΕΣ !!!

quote]

ρε συ ριζιτις!!

πολυ θεμα εκανες!! απο το τιποτα!

δεν ηθελε και πολυ μυαλο να καταλαβεις οτι εκανα λαθος το ονομα!!!

γατα εισαι ρε μεγαλε!!

ενταξει δικο μου το λαθος! ηθελα να γραψω carnaygh και οχι ριζιτις
ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ!!!

και εσυ τι να σου πω λες και λες ,και δωστου κοκκινα γραμματα!!
μας εντυπωσιασες ρε!!!

ενα κλικ παραπισω να διαβαζες θα καταλαβαινες ποιον εννοουσα!!

την επομενη φορα που θα αναφερθω κατα λαθος σε αλλο ονομα

θελω να φερεις και την μπαντα του δημου

sakhs3Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 01:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
anchor:
«Τελικά ποιο είναι το κριτήριο που κάνει κάποιον φιλόσοφο;»

Σίγουρα όχι Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ και Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑ. Και τα δυο κακά ωστόσο, χαρακτηρίζουνε τους «φιλοσόφους» που λες φίλτατε.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχουνε ως τέτοιοι χαραχθεί στην μνήμη των ανθρώπων.

Εκτός από την μνήμη ενός πιστού……


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WWalker
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1819 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 21:42:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WWalker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αγαπητέ φίλε Βασίλη,

quote:
καλή η προσπάθειά σου να αλλοιώσεις τα στοιχεία που σου παρέθεσα.

Δεν θα το έλεγα. Δεν επεδίωξα κάτι τέτοιο. Αν το επεδίωξα, τότε θα πρέπει να αποδείξεις την κατηγορία σου.

quote:

Συνάδει με το ήθος των Χριστιανών. Με το ήθος του Εβραίου Θεού του μίσους.

Εδώ για παράδειγμα επιτίθεσαι στο ήθος των Χριστιανών και του Θεού, αποκαλείς τον Θεό "Εβραίο" και του προσάπτεις κατηγορίες μίσους.
Και όλα αυτά χωρίς την παραμικρή στήριξη.


quote:
Εσύ είσαι υποχρεωμένος να μου αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός (Εβραίος ή όχι)
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις στοιχεία από την Βίβλο.

Εδώ πάλι μου λες πως εγώ είμαι υποχρεωμένος να σου αποδείξω πως υπάρχει Θεός.

Κατ' αρχάς, σαν Θετικός Επιστήμονας που είμαι, γνωρίζω πως οι επιστήμες εξετάζουν φυσικά φαινόμενα, και όχι τον σχεδιαστή τους, οπότε δεν μπορώ να σου αποδείξω πως Θεός υπάρχει κάνοντας χρήση μαθηματικοποιημένης σκέψης. Γι' αυτό και δεν επιδιώκω να αποδείξω κάτι, παρά μόνο την αναγκαιότητα για ένα μεγάλο "μυαλό" πίσω από την δημιουργία του σύμπαντος. Έναν τέτοιο Θεό, ακόμα και σκληροπυρηνικοί σκεπτικιστές όπως ο φίλος μας ο Schwabe, τον δέχονται.

Κατά δεύτερον, δεν νομίζω πως είμαι υποχρεωμένος να σου αποδείξω πως Θεός υπάρχει για δύο καίριους λόγους:
α) Δεν οφείλω τίποτα και σε κανέναν, με εξαίρεση τους δικούς μου.
β) Δεν ενδιαφέρομαι να σου αποδείξω πως Θεός υπάρχει.

quote:
Θα τα καταρρίψω με περισσή ευκολία όπως έκανα έως τώρα.

Μα δεν έχεις καταρρίψει ποτέ κάποιο επιχείρημα, πόσο μάλλον με "περισσή ευκολία", όπως σου αρέσει να βαυκαλίζεσαι.

quote:
Απέδειξα με βάση την Βίβλο ότι:

1. Αυτός που εσείς θεωρείτε Θεό σας είναι Εβραίος.
2. Κατασκότωσε και ξεσφάγιασε λαούς για να εγκταστήσει τους Εβραίους στην Γη της επαγγελίας
3. Έχει γραμμένους στα απόκρυφά του όλους τους άλλους λαούς πλην των Εβραίων. (και πολύ καλλά πράττει, με βάση την ηθική του!!)
4. Υποτίθεται ότι έστειλε στην Γη έναν άνθρωπο με το όνομα "Ιησούς" γιό του Ιωσήφ και της Μαρίας για να διαδόσει την θρησκεία του μίσους προς τους εχθρούς των Εβραίων.
5. Αυτός ο Ιησούς μιλούσε μόνον σε Εβραίους και όχι σε άλλα έθνη.
6. Ο Παύλος και οι Απόστολοι πήγαν όπου Γης να συναντήσουν τους Εβραίους της διασποράς και να τους διδάξουν το Ευαγγέλιο (δηλαδή την μοναδικότητα των Εβραίων)
7. Πήγαιναν μόνον σε συναγωγές (βλέπε Καινή Διαθήκη, πράξεις αποστόλων)
8. Ο Παύλος είδε ότι υπάρχει ζουμί και στα άλλα έθνη και άλλαξε το δόγμα του Χριστιανισμού. Από προσυλιτισμό Εβραίων επιδίωξε και τον προσυλιτισμό άλλων εθνών!
9. Βάσει αυτού Ο Χριστιανισμός έπρεπε να ονομάζεται Παυλιανισμός!


Όχι φίλε μου, απέχεις πολύ από το να αποδείξεις πως ισχύει έστω και το παραμικρό από όλα αυτά που χαριεντίζεσαι πως αντιλήφθηκες.
Οι προσωπικές σου απόψεις δεν ενδιαφέρουν κανέναν εδώ μέσα. Αν θεωρείς πως αυτές αποτελούν αποδείξεις για τους ανθρώπους που σκέφτονται με το μυαλό τους, κάνεις λάθος.

Εγώ ωστόσο θα σε ρωτήσω κάτι και περιμένω απάντηση: μιας και δεν είσαι και πάρα πολύ έξυπνος, και οι περισσότεροι άνθρωποι είναι σαφώς εξυπνότεροι από εσένα, γιατί εσύ "αντιλήφθηκες την απάτη" και οι άλλοι όχι;

quote:
Αυτά τα γνωρίζει και ένα μικρό παιδί, αρκεί να μην είναι φανατισμένο.

Άνοιξε τα μάτια σου και θα δεις την αλήθεια.


Μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις καλύτερα από το να διαφημίζεις τον υπέροχο, όπως νομίζεις δηλαδή, εαυτό σου σε εμάς, αγαπητέ Βασίλη.

Δεν μας πείθεις ούτε στο ελάχιστο.

----------------------
There are 10 types of people, those who know binary and those who don't.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anchor
Μέλος 2ης Βαθμίδας


274 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2005, 21:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anchor  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

anchor:
«Τελικά ποιο είναι το κριτήριο που κάνει κάποιον φιλόσοφο;»

Σίγουρα όχι Ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΣ και Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΔΙΑΛΛΑΞΙΑ. Και τα δυο κακά ωστόσο, χαρακτηρίζουνε τους «φιλοσόφους» που λες φίλτατε.

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχουνε ως τέτοιοι χαραχθεί στην μνήμη των ανθρώπων.

Εκτός από την μνήμη ενός πιστού……


Μ' αυτό το κριτήριο κανείς δεν είναι φιλόσοφος. Ο κάθε Έλληνας φιλόσοφος είχε τα δικά του "δόγματα" (απόψεις) και όχι λίγες φορές τα υπερασπιζόταν με αρκετά "επιθετική" πολιτική - ή κατηγορώντας τους "αντίπαλους". Διάβασε ιστορία της Ελληνικής Φιλοσοφίας και θα το δεις.
Όχι φίλε, φιλόσοφος είναι όποιος (και όποια) αναζητά τη σοφία, κι αν αποκλείσεις κάποιες κατευθύνσεις και αρνείσαι αν τις κοιτάξεις κάνεις το ίδιο με τις παρωπίδες. Κι αυτές δεν σ' αφήνουν να κοιτάξεις γύρω σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy