ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 21:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
quote:
Αν ενοχλεί το χιούμορ μου σας παρακαλώ πέστε μου να το κόψω . Το τελευταίο που θα ήθελα είναι να προσβάλω ή να θίξω κάποιον/α από εσάς

ramoglou

ε οχι! ε οχι!!!

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2003, 22:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Βούδα

quote:
ΒΟΥΤΩΝΤΑΣ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ..ΩΩΩΠΣΣΣΣ!!ΜΗΠΩΣ ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ?

Χμμμ... Μάλλον για Κβαντική Φυσική το πάμε...με τόσα πολλά επίπεδα...

Κύριε Ράμογλου.... συνεχίστε να κάνετε χιούμορ

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 00:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Πρεπει να συμπερανω κατι απο καπου για να κανω ενα ερωτημα φιλε avatargr; εκανα μια ερωτηση -λογικη νομιζω- ορμωμενος απο το οτι ο δρομος ειναι ανοικτος για ολους αρα και για ενα απαιδευτο και αγραμματο ανθρωπο, γιατι σου φαινεται περιεργο;Διαβασα αυτο που λες αλλα αν και κατανοητο και συμφωνω με αυτο θεωρω οτι ειναι γενικοτητα.

Τεσπα, γενικα ειναι κατανοητα και δεκτα τα περισσοτερα απο οσα γραφονται ομως εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι πολυ ιδανικα και ισως μη εφαρμοσιμα στην πραγματικοτητα.Αυτο ομως μπορει να ειναι αλλο θεμα...(οχι επι του παρόντος)

Τελος δυο ακομα ερωτησεις που μου γεννηθηκαν καθως ξαναδιαβαζα τα μυνηματα

1) Εφ'οσον ο δρομος ειναι ανοικτος για ολους μεσα απο την εσωτερικη αναζητηση τοτε ποιος ο λογος να υπαρχουν θρησκειες, φιλοσοφιες ,μυστηρια κτλ αφου ο καθενας μπορει ψαχνοντας στον εαυτο του να βρει το δικο του προσωπικο δρομο

2)Μια φυλη που ζει στην Αφρικη ή στην Πολυνησια ή στην Νοτια Αμερικη ή σε οποιδηποτε μερος της γης και ζει σε πρωτογονες συνθηκες(χωρις να την εχει αγγιξει ο "πολιτισμος") ειναι καταδικασμενη να ζει στο σκοτος;οι ανθρωποι αυτοι ειναι καταδικασμενοι απο καθε θρησκεια και φιλοσοφια επειδη δεν τις εχουν γνωρισει;

Καταλαβαινω οτι παιρνω αφορμη απο τον τεκτονισμο για να ρωτησω γενικοτερα πραγματα , αν θεωρειτε οτι ειναι εκτος θεματος , να το πειτε


Υ.Γ. (Δεν χρειαζεται να ρωτας για το χιουμορ σου, αν καποιος ενοχληθει θα στο πει)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 00:26:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Ονομα αναφέρεις

quote:
Εφ'οσον ο δρομος ειναι ανοικτος για ολους μεσα απο την εσωτερικη αναζητηση τοτε ποιος ο λογος να υπαρχουν θρησκειες, φιλοσοφιες ,μυστηρια κτλ αφου ο καθενας μπορει ψαχνοντας στον εαυτο του να βρει το δικο του προσωπικο δρομο


μπορεί ο δρόμος να είναι είναι ανοικτός για όλους, αλλά σχεδόν όλοι χρειαζόμαστε κάποια καθοδήγηση, κάποιον να μας δείξει κάποια πράγματα τα οποία ήδη έχει βιώσει και γνωρίζει. Αυτός είναι ο δρόμος του Δάσκαλου με τον Μαθητή, και τον Δάσκαλο εδώ μπορεί κάλλιστα να παίξει κάποιο από αυτά τα συστήματα.
Αυτή η σχέση μπορεί να φαίνεται απλή (του Δασκάλου με τον Μαθητή), αλλά πιστεύω ότι από μόνη της αποτελεί μία πολύ μεγάλη μυητική διαδικασία, καθώς η εξεύρεση του σωστού Δασκάλου θα μας οδηγήσει πιθανώς μέσα από μεγάλες απογοητεύσεις και δοκιμασίες...θα είναι μία μεγάλη εμπειρία για τον Μαθητή.

Αναφέρεις επίσης

quote:
Μια φυλη που ζει στην Αφρικη ή στην Πολυνησια ή στην Νοτια Αμερικη ή σε οποιδηποτε μερος της γης και ζει σε πρωτογονες συνθηκες(χωρις να την εχει αγγιξει ο "πολιτισμος") ειναι καταδικασμενη να ζει στο σκοτος;οι ανθρωποι αυτοι ειναι καταδικασμενοι απο καθε θρησκεια και φιλοσοφια επειδη δεν τις εχουν γνωρισει;


εδώ αγκίζεις πολύ βαθιές καταστάσεις...
Σαφώς και δεν είναι καταδικασμένοι...τουλάχιστον πιο πολύ απ'ότι εμείς, οι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...
Βλέπεις φίλε μου, αυτοί οι άνθρωποι έχουν μάθει να είναι ΕΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ, να ζουν με τα ΑΡΧΕΓΟΝΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ τους, τα οποία είναι ξύπνια και παρόντα την κάθε στιγμή...κάτι που είναι τρομερά δύσκολο για εμάς να το καταφέρουμε...
Αλλά μήπως με όλα αυτά τα συστήματα, αυτό δεν προσπαθούμε να καταφέρουμε και εμείς...


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 00:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Δεκτα αυτα που λες αλλα αν ειναι ετσι τοτε γιατι δεν πας εσυ κι εγω και ολοι να ζησουμε στη φυση για να καταφερουμε το στοχο μας αντι να ψαξουμε να βρουμε ενα δασκαλο αφου η ιδια η φυση ειναι ενας δασκαλος;

Και επισης δε νομιζω οτι θα ηθελα να ζω με τα αρχεγονα ενστικτα του ανθρωπου και ουτε κι εσυ πιστευω..για φαντασου να ζουσες με τα ενστικτα μιας φυλης ανθρωποφαγων...(υπαρχουν ακομα)

Οποτε νομιζω οτι η δευτερη απαντηση πυ μου εδωσες αναιρει την πρωτη, αν κανω λαθος τοτε θα ηθελα να το διευκρινησεις για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και για να καταλαβω κι εγω καλυτερα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 01:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Ονομα

Δεν μπορώ να πάω να ζήσω στην φύση, γιατί και εγώ, όπως και όλοι μας έχουμε αυτοπαγιδευτεί σε αυτό που ονομάζεται ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ, με ότι κακό αυτό συνεπάγεται. Δυστυχώς όλοι μας είτε έχουμε βολευτεί, είτε δεν μπορούμε να σπάσουμε τα δεσμά της αδράνειας...Τι σημαίνει όμως αυτό; Ολοι εμείς δηλαδή που ανήκουμε στον "πολιτισμένο κόσμο", είμαστε χαμένοι;
Το να ζεις με τα αρχέγονα ένστικτα, δεν είναι ανάγκη να βρίσκεσαι στην ζούγκλα...μαζί με τον Ταρζάν...μπορεί πολύ όμορφα αυτό να γίνει και σε μία πόλη...άλλωστε ποιός διαφωνεί ότι μία μεγάλη και σύγχρονη πόλη, είναι περισσότερο ζούγκλα από την πραγματική ζούγκλα!! Ισως η προσπάθεια που απαιτείται για κάτι τέτοιο να είναι μεγαλύτερη, γίνεται όμως, πίστεψέ με.

Οσο για το αν θα ήθελα να ζω με αυτά τα ένστικτα...μην βάλεις στοίχημα γιατί θα το χάσεις!!


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 02:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
φιλε old tiger,
με τρωγε το χερακι μου ν απαντησω,
αφου στο τελευταιο μηνυμα σου αναφερεσαι στα αρχεγονα ενστικτα -που λες οτι θα ηθελες να ζησεις με αυτα.
αρχεγονα ενστικτα, ανθρωποφαγος, παλιος τιγρης... εδω βλεπω μια συναφεια! ! ! χε χε χε

παντως, το να ζησει καποιος "ανθρωπος της πολης" για λιγο καιρο στην απολυτη φυση θα κανει αυτα τα αρχεγονα ενστικτα του σιγουρα να ξυπνησουν, και θα μαθει πολλα.

και θα συμπληρωσω:
τι ειναι πιο δυσκολο?
να μεινεις χωρις χρηματα στη μεση της Νεας Υορκης, και να εισαι τουριστας
η
να μεινεις χωρις τροφιμα, ρουχα, κλπ σε ενα απομακρυνσμενο μερος της φυσης?

εγω θεωρω την πρωτη περιπτωση -που εχεις να παλεψεις εναντια σε ανθρωπους- πολυ δυσκολοτερη απο τη δευτερη.

παραλληλισμος προς ονομα:
τι ειναι πιο δυσκολο?
να βρεις το δρομο σου ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ ζωντας μεσα στη φυση
η
μεσα σε μια μεγαλη πολη?


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 02:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Εγω εξ'αρχης ρωταω διαφορα γιατι πραγματικα δεν ξερω , οποτε και στο ερωτημα σου θα πω οτι δεν ξερω, για καποιον μπορει να ειναι ετσι για καποιον αλλο αλλιως

Προσπαθωντας να απαντησω θα πω οτι θα εγω θα διαλεγα να παω στη φυση χωρις να με απασχολει αν ειναι πιο ευκολο ή πιο δυσκολο
αλλα για κατσε ο ανθρωπος δεν ειναι κομματι της φυσης;; αρα και η πολη που εχει δημιουργησει ειναι κομματι της φυσης...(πολυ προχωρημενο ισως) απλα οχι σε απολυτη αρμονια με τα υπολοιπα κομματια της...

Υ.Γ. Αν ο σκοπος της ζωης σου ειναι να βρεις το φως τοτε δεν πρεπει να θυσιασεις τα παντα γι 'αυτο; αλλωστε οπως λεει ο avatargr : ΥΠΕΡΑΝΩ των φροντιδων υλικης ζωης μας υπαρχει το ευρυ πεδιο του στοχασμου και της πνευματικης δρασεως (εγω διαφωνω εν μερη) αλλα οποιοι συμφωνουν με αυτο και αν εισαι και εσυ ενας απο αυτους δεν θα επρεπε να το ακολουθησεις και να αφησεις τον πολιτσιμο...


Υ.Γ.2 μου φαινεται οτι εχει ξεφυγει λιγο η συζητηση απο το αρχικο θεμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 02:32:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Kαλή μου Λίλιθ,
μάλλον συμφωνούμε καθώς ανέφερα
quote:
Το να ζεις με τα αρχέγονα ένστικτα, δεν είναι ανάγκη να βρίσκεσαι στην ζούγκλα...μαζί με τον Ταρζάν...μπορεί πολύ όμορφα αυτό να γίνει και σε μία πόλη...άλλωστε ποιός διαφωνεί ότι μία μεγάλη και σύγχρονη πόλη, είναι περισσότερο ζούγκλα από την πραγματική ζούγκλα!!

Οσο για τα υπόλοιπα... σαρκοβόρα ένστικτα...
εντάξει και μία παλιά έστω τίγρης...είναι κατά βάθος μία μικρή γατούλα...
Χμμμ...Νύχτωσε για τα καλά...Ωρα για κυνήγι....

Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 02:45:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε Ονομα,
Σαφώς και η πόλη είναι κομμάτι της φύσης, ένα κομμάτι φτιαγμένο από τον άνθρωπο.
Να σου βάλω άλλη μία παράμετρο στον γρίφο;

H ΠΟΛΗ...ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

Το που θα ζήσει κανείς προκειμένου να βρει την αλήθεια...είναι θέμα γούστου.
Τώρα για το εάν θα θυσιάσουμε τα πάντα για να βρούμε το Φως...
Θα γίνει μόνο όταν είμαστε πραγματικά έτοιμοι για την κάθε θυσία που θα κάνουμε...


Οταν γεννηθήκαμε δεν υπογράψαμε κανένα χαρτί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 03:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Συμπερασματικα συμφωνω με οσα λες, καταληγω απο οσα μου εχουν απαντηθει και οσα εχουν γραφει στο ιδιο περιπου συμπερασμα
ευχαριστω για το χρονο διεθεσες για να απαντησεις (και ολοι οι αλλοι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 07:03:22  Εμφάνιση Προφίλ
Τι απαντήσαμε και τέλος ;;;;;

Ε ΟΧΙ ! Ε ΟΧΙ !!!! ( που λέει και η αγαπητή λίλιθ )

Και τι συμπέρασμα βγάλαμε ;
Πως άμα δε γίνεις τέκτονας πρέπει να γίνεις Ζουλού για να οδηγηθείς στο Φως ;
Και άμα δε γίνεις Ζουλού κάνει να είσαι και τουρίστας στη Νέα Υόρκη ;
Δηλαδή ο ταξιτζής της Νέας Υόρκης είναι τέκτονας σίγουρα !!!!
Αχ !!! Με μπερδέψατε !!!


Φίλε Μίλων

Δώσε μια νέα πνοή στην κουβέντα ( αλλά με Ελληνικά γράμματα αν θέλεις ) και βάλε μας να βρίσκουμε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που έχεις .
Έτσι θα μας βοηθήσεις να ξαναθυμηθούμε τα ακούσματα και τα διαβάσματα μας γύρω από το θέμα αυτό , και να μάθουμε κι εμείς λίγο παραπάνω τι εστί τεκτονισμός .


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 13:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
quote:
H ΠΟΛΗ...ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

τι ομορφη και αληθινη εκφραση αυτη!
φιλε old tiger...και εσεις υπολοιποι φιλοι

αλλα και ποσο δυσκολο ειναι να μεταπηδησεις απο την πρωτη και να βιωσεις τις ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ που κριβονται μεσα στην ΜΙΑ ΠΟΛΗ.

(εχω ανοιξει ενα θεμα -στη σοφια η γνωση νομιζω- σχετικα με την "ποιητικη και μεταφυσικη αντιληψη του χωρου".)

υπαρχουν μερη, και τροποι, και ωρες...να δεις την ΠΟΛΗ και να σου αποκαλυψει πολλα.
η ιδια η πολη, με αυτον τον τροπο, η μαλλον η αναζητηση της ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΠΟΛΗΣ μεσα απο την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΗ ειναι ενας δρομος προς το φως, μια μυηση.

ολα ειναι γραμμενα στο χωρο...
αν βρεις τον κωδικα του γρυφου
και ανοιξεις την πορτα της ΑΛΛΗΣ ΠΟΛΗΣ
μπορεις να δεις πολλα.

παλι φυγαμε απο το θεμα...
ζητω ταπεινα συγνωμη


λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 16:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΛΙΛΙΘ,ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΝΑ ΣΕ ΔΙΑΒΑΖΩ..
ΦΙΛΤΑΤΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ,ΣΩΣΤΟΣ!!Η ΜΟΝΗ ΙΣΩΣ ΕΝΤΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ
ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΠ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ(;;;;)ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ,ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ,Ο ΒΑΘΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ..
ΜΥΡΙΑΔΕΣ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ,ΜΙΑ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ.ΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ "ΕΓΩ" ΤΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 21:49:21  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΟΝΟΜΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
Υ.Γ. Αν ο σκοπος της ζωης σου ειναι να βρεις το φως τοτε δεν πρεπει να θυσιασεις τα παντα γι 'αυτο; αλλωστε οπως λεει ο avatargr : ΥΠΕΡΑΝΩ των φροντιδων υλικης ζωης μας υπαρχει το ευρυ πεδιο του στοχασμου και της πνευματικης δρασεως (εγω διαφωνω εν μερη) αλλα οποιοι συμφωνουν με αυτο και αν εισαι και εσυ ενας απο αυτους δεν θα επρεπε να το ακολουθησεις και να αφησεις τον πολιτσιμο...

ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟ ?????
ΠΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΣ ΦΡΟΝΤΗΔΕΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΥΡΥ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ.
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΣΤΟΧΑΖΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΟΝΑΧΟΣ ???????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ....
ΔΥΝΑΜΕΘΑ ΟΛΟΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΙΓΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΥ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 22:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
για να στοχαστεις απερισπαστος απο.... περισπαστικα στοιχεια.... πρεπει κανα εναν τροπο να γινεις μοναχος... και να αποριψεις τα υλικα για τα πνευματικα να βγει απο την υλη που σε περιβαλει και να δεις τα πραγματα απο ψηλα στην αληθηνη τους διασταση....

τα περισπαστικα στοιχεια σε καπιες θρησκειες καλουνται και απαντουν στο ονομα ....αμαρτιες

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 23:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Με ειδες να αναφερω πουθενα τον μοναχισμο;;Μαλλον δεν καταλαβες καλα αυτα που διαβασες ή αυτα που επελεξες να διαβασεις απο οσα εχουν γραφει
Οταν φευγεις απο τον "πολιτισμενο" κοσμο για να ζησεις στη φυση με την οικογενεια σου ή με αλλους ανθρωπους που θελουν να ζησουν στη φυση γινεσαι μοναχος;Εγω ποτε δεν ειπα κατι για μοναχισμο οποτε σε παρακαλω μην ξαναγραψεις πραγματα που δεν εχω πει μα ουτε και εχω αφησει να εννοηθουν βαση της ροης των μυνηματων γιατι ετσι δημιουργουνται παρεξηγησεις...

Αλλα μια και το ανεφερες ,βαση των λεγομενων σου ,ακομα και αυτο θα πρεπει να κανει καποιος αν δει οτι το χρειαζεται για να φτασει στο φως και προσωπικα πιστευω οτι ειναι επιλογη του καθενα τι θα κανει

Αλλα σε καμμια περιπτωση εγω δεν αναφερθηκα σε μοναχισμο ουτε αφησα να εννοηθει κατι τετοιο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 01:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
σχετικα με το μοναχισμο και τον μη μοναχισμο.
ο μοναχισμος θεωρειται η αποσπαση απο τα υλικα για μεγαλο χρονικο διαστημα, αν δεν κανω λαθος.

διαβαζοντας καποιον να πιστευει οτι ο μοναχισμος ειναι απαραιτητος, μου ηρθε κατι στο μυαλο που ακουσα απο καποιο φιλο, ή το διαβασα(?) μια απο αυτες τις μερες, εδω, η καπου αλλου.

ηταν ενας νεος που ηθελε να αγιασει, να βρει το φως. ρωτησε καποιον υπεραιωνοβιο σοφο να του πει τι να κανει και αυτος του ειπε οτι θα επρεπε να κατσει διπλα σε καποιο ποταμι. οταν καταφερνε να περασει απεναντι, θα εφτανε στη φωτηση. καθοτανε λοιπον διπλα στο ποταμι ο νεος και σκεφτοτανε: για να καταφερω να περασω το ποταμι, πρεπει να καταφερω να περπατησω πανω απο το νερο, τοτε θα εχω φτασει το στοχο μου. μετα απο πολλα χρονια ασκητιας, ο νεος εγινε γερος, και εφτασε στη φωτηση. περπατησε πανω απο το νερο και περασε το ποταμι. διπλα του τον εβλεπε ο υπεραιωνοβιος σοφος.
τι εγινε, τα καταφερα? -ρωτα ο μαθητης.
ναι τεκνο μου, τα καταφερες! -απαντα ο σοφος.
αλλα τεκνο μου, διαλεξες κουτα τον δυσκολο δρομο για να τα καταφερεις. εχασες ολη τη νιοτη σου, στερηθηκες τα παντα, για να περασεις το ποταμι, που ηταν ο στοχος σου, ενω θα μπορουσες καλλιστα να πας εδω πιο περα και να περασεις το ποταμι απο το γεφυρακι...

λιλιθ -η πρωτη γυναικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 02:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Ε-λευθεροτεκτονισμός! Εκφραση Ελευθερίας!
Λ-ύση του αινίγματος απτή... Φιλαδελφίας!
Ε-νωσις δικαστών και νόμων Πολειτίας!
Υ-πούργημα ισότητος δεσμός της Ευτυχίας!
Θ-ρίγκος και στέγασμα προστασίας της Ανθρώπινης Δυστυχίας!
Ε-κλαμπρος στήλη Πυρός και Φάρος Σωτηρίας!
Ρ-είθρα και νάματα ζωής, της του Θεού Σοφίας!
Ο-λου του Κόσμου άρωμα και φάρμακο Υγείας!
Τ-ίτλος τιμής υπέροχος και ξένος της Κακίας!
Ε-ιδωλο θείο, πρόγραμμα, Εικόνα της Αλήθειας!
Κ-άτοπτρον στίλβον Αρετής, Ακτίνα Δημιουργίας!
Τ-α σκότη διαλύουσα, της παγεράς Σκοτίας!
Ο- Αληθής παιδαγωγός, της Αληθούς Παιδείας!
Ν-ίκητής και Κράτος Εύνομον, της 'Ολης Κοινωνίας!
Ι-νδαλμα μεν Πλατωνικό, με άλλη ερμηνεία!
Σ-τηρίζον τις Ιδέες του επί Χρυσής Καρδιάς!
Ο-δηγός του Πλανήτου, Αστέρας Φωτεινός!
Σ-ήμα ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ, ΙΣΟΤΗΤΑΣ και της ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ!


Ας μείνουμε στην ΟΥΣΙΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 08:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΑΚΟΛΛΑΜΕ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ??ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΛΕΠΤΑ
ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ,24ΩΡΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ!!ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΟΘΕΤΟΥΜΕ,ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΡΑΣΗ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΔΙΔΟΥΜΕ..ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΟΡΓΙΣΤΟΥΜΕ,ΑΝΤΑΛΛΑΞΑΜΕ ΒΑΡΙΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟΝΤΙΝΟ,ΜΑΛΩΣΑΜΕ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΚΛΕΙΣΕ,ΑΣ ΑΝΑΡΩΤΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ?????ΠΟΥ ΘΙΧΤΗΚΕ ΤΟ ΕΓΩ ΜΑΣ??ΠΟΥ ΣΦΑΛΛΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ??ΠΟΙΟ ΤΟ ΒΑΘΥΤΕΡΟ ΕΛΛΑΤΩΜΑ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΣΠΡΩΞΕ??ΓΙΑΤΙ ΑΦΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ "ΜΑΥΡΗ"ΙΔΕΑ,ΣΚΕΨΗ,ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ??ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΕ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ,ΑΤΡΑΠΟΣ ΣΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ,ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΑΜΠΕΛΕΣ
ΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟ..ΑΝ Η ΨΥΧΗ ΕΧΕΙ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ(ΗΔΟΝΕΣ,ΕΓΩ)ΤΟΤΕ Ο ΜΟΝΑΧΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΜΑΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΘΑΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ.ΕΤΣΙ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ,ΘΑΝΑΙ Η ΤΗΛΕΠΑΘΗΤΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΞΕΛΙΓΜΕΝΟΥ ΟΝΤΟΣ,ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ..ΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΟΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΧΙ ΣΕ ΗΔΟΝΕΣ,Η ΤΙΣ ΑΠΟΖΗΤΑΕΙ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ,Ο ΜΟΝΑΧΙΣΜΟΣ ΘΑΝΑΙ ΦΥΓΗ ΚΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΘΑ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΘΕΙ(ΦΡΑΝΤΖ ΧΑΡΤΜΑΝ,ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΥΣ)

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 16:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Σωστος.... απολυτα σωστος....ο βουδας
διαφωνω με το φευγιο.... ομως...
ποιο χρησιμη μια εξελιγμενη ψυχη ανααμεσα σε εμας τους βαρβαρους.... παρα κλεισμενη σε καποιο μαναστιρη...
νομιζω οτι το φευγιο ειναι ενδειξη... εγωισμου...κατι σαν.... καλα ας αυτοβελτιοθω εγω... ας σωθω... και βλεπουμε για σας.... κατι που το εχει και ο Τεκτονισμος .....κατι σαν...
..εγω φευγω.... ειμαι εδω ελατε να με βρειτε.... φταστε με αν μπορειτε....ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ
ολο αυτο πηγαζει βεβαια απο παρερμηνιες... και απο την λαθεμενη αντιληψη οτι ειναι καλυτερα να σωσεις την ψυχη σου παρα να σωσεις το κοσμο....εγωισμος και παλι...
και η ολη κατασταση γινεται λιγο ....ΕΛΙΤΙΣΤΙΚΗ....

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 17:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma
Οντως ας μεινουμε στην ουσια...
Και επειδη ρωτωντας πας στην πολη..

Θα μπορουσες Κελσο να εξηγησεις γιατι εγραψες ολα αυτα.
Θες να πεις οτι ο τεκτονισμος εκφραζει ολα αυτα που ανεφερες;
Απλα μια διευκρινιση σε μερικα γιατι δεν τα αντιληφθηκα ισως οπως τα εννοεις (π.χ. το δευτερο απο πανω)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 17:22:57  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε drumx13
Αναφέρεις :

quote:
καλα ας αυτοβελτιοθω εγω... ας σωθω... και βλεπουμε για σας.... κατι που το εχει και ο Τεκτονισμος .....κατι σαν...
..εγω φευγω.... ειμαι εδω ελατε να με βρειτε.... φταστε με αν μπορειτε....ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΚΡΙΝΩ

Απ όσο γνωρίζω ο τεκτονισμός θέλει να δημιουργήσει μια κοινωνία μυημένων ανθρώπων και δεν αποκλείει κανένα από τις τάξεις του .
Ακόμα λέει πως η ζωή του τέκτονα πρέπει να είναι παράδειγμα και να κάνει πράξη αυτά που πιστεύει .
Για του λόγου το αληθές σου παραθέτω το εξής :

« …ας υψωθώμεν στα ιδεώδη μας . Αυτά ας εμπνέουν την διαγωγή μας εις τον αμύητον κόσμον , ας καθοδηγούν τη ζωήν μας …» ( απο τεκτονικό βιβλίο που βρήκα στο Μοναστηράκι )


Αυτό εμένα δε μου λέει αυτό που εσύ συμπεραίνεις , αν έχεις όμως εσύ κάτι άλλο που δε γνωρίζω με χαρά θα το διαβάσω .

ΕΙΘΕ Η ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ


Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 17:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Καλησπέρα στους καλούς φίλους,

στην παρούσα στιγμή θάθελα μόνο να πω στον φίλο Κέλσο πριν απαντήσει στον φίλο ονομα οτι ....παρέλειψε ένα Μ !!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 18:07:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
φιλε pamoglou....
ξαναερχομαστε στο ερωτημα της επιλογης του τεκτονα...αυτο που ειχα πει παραπανω κολαει.....
...οντως κανεις δεν υποχρεωνει κανεναν να γινει Τεκτων.... αλλα και αν καποιος θελει να γινει... να φοιτησει στο σχολειο του Ελευθεροτεκτονισμου.... ενιοτε αποριπτεται....
μηπως λοιπον μιλουμε για Αριστοκρατια.... και δεν μιλω για οικονομικα
κρητιρια προς θεου.... μιλω για το θεμα οτι οι τεκτονες αποφασιζουν για το ποιοι ειναι αξιοι να φοιτησουν και ποιοι οχι...οποτε μοιραια τα κριτηρια εισδοχης εχουν και....υποκειμενικοτητα... και μηπως η δυνατοτητα της φοιτησης πρεπει να δινεται σε οσους την ζητουν και αν ειναι αξιοι για παραπανω να κρινονται στην πορεια.... μηπως το ανοικτο πανεπιστημιο πρεπει να εφαρμοστει και στον Τεκτονισμο...
γιατι η Αληθεια να ειναι προνομιο των λιγων που.... αυτοεπιλεγονται...
και οχι και των πληβιων για μια κοινωνια καλυτερη... εστω Τεκτονικη....
οι τεκτονες λοιπον αυτοεπιλεγονται με κρητιριο... κατα πωσ λεν το αν πιστευεις στον ενα θεο αν εισαι τιμιος και ανδρας.. και οταν με το καλο ο νεος μυηθει και μαθει τα του τεκτονισμου τοτε με το παραδειγμα του αλαζει τον κοσμο....
και γιατι παρακαλω δεν ανοιγουν οι στοες.... ενα ανοιχτο πανεπιστιμιο για ολους οπου καθενας θα μπορει να φοιτησει και αν γινει καλος τεκτον να συνεχιζει στους επομενους βαθμους????

αν ο στοχος ειναι μια κοινωνια καλυτερη ενδεχομενως τεκτονικη....

τελικα δεν ξερω τιποτα love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 02:29:29  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε drumx13
Επανέρχομαι με τα όσα γνωρίζω να απαντήσω πως , κανένας δε στερεί από όποιον το ΖΗΤΗΣΕΙ το δικαίωμα να γίνει τέκτων .
Τι νόημα θα είχε ένα ανοικτό πανεπιστήμιο ;
Τι θα μπορούσε να προσφέρει ;
Ποιο σκοπό θα εξυπηρετούσε ;
Στα αρχαία μυστήρια γιατί δεν επιτρεπόταν η είσοδος σε αμύητους ;
Στο Ιερό μιας εκκλησίας γιατί δεν μπαίνουν όλοι μέσα αλλά μόνο οι παπάδες ( δηλαδή μυημένοι ) ;
Γιατί δεν πάνε όλοι στα πανεπιστήμια και αν δεν τα παίρνουν τα γράμματα να τους διώχνουν μετά που θα έχουν περάσει εκεί δυό – τρία χρόνια ;
Γιατί η τηλεόραση να μην έχει ΜΙΑ εκπομπή εσωτερικής αναζήτησης, αλλά να έχει εκπομπή με βουλευτή, σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης ;
Το γεγονός ότι ΔΕΝ υπάρχουν μόνο αμιγής τεκτονικά τάγματα ανά τον κόσμο ( συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας ) γιατί το παραγνωρίζεις ;
Γιατί δεν έχει το δικαίωμα ένας σύλλογος να έχει τους δικούς του νόμους και αρχές και πρέπει να κρίνετε από αυτό και ΟΧΙ από το έργο του ;
Γιατί τα πολιτικά κόμματα, οι πολιτιστικοί σύλλογοι, οι οικολογικοί σύλλογοι κλπ έχουν το δικαίωμα να κάνουν κλειστές συνεδριάσεις και να μην κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν αποκρυφιστικές οργανώσεις ;
Γιατί να μην πρέπει να υπάρχουν δικλίδες ασφαλείας σε κάποιο σύλλογο και να πρέπει να είναι όλα ανοιχτά προς τέρψιν του όποιου απορούντα ;
Ποιος μπορεί να καθορίσει αν ο τρόπος λειτουργίας είναι σωστός ή λάθος και με ποια κριτήρια ;

Ούπς πήρα φόρα συγνώμη
Ας σκεφτούμε τα παραπάνω και ας δούμε τις γνώμες .

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 09:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

Καλησπέρα στους καλούς φίλους,

στην παρούσα στιγμή θάθελα μόνο να πω στον φίλο Κέλσο πριν απαντήσει στον φίλο ονομα οτι ....παρέλειψε ένα Μ !!!!


Την καλημέρα μου σε όλους τους ΦΙΛΟΥΣ...
Χμμμμ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ έτσι είναι Σοφία ΕΠΤΑ φορές, "ΞΕΧΑΣΑ" το γράμμα Μ...
Μάααα το "ξέχασα" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ;;;

Απο το γεγονός αυτό ΕΙΔΑ ότι ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ διάβασε και εστίασε στην ΟΥΣΙΑ του ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ στο τόσο ενδιαφέρον θέμα του ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ...
Εσύ Σοφία ΕΠΤΑ φορές!!!

Για ΣΕΝΑ λοιπόν που με "έπιασες" λάθος, σου λέω πώς το γράμμα Μ στην ακροστιχίδα που παράθεσα αντιστοιχεί ως

quote:
Μυστήριο και τελετή Ορθής Φιλοσοφίας

Φίλε μου 'Ονομα με ρώτησες για την δεύτερη ακροστιχίδα που λεει:

quote:
Λ-ύση του αινίγματος απτή... Φιλαδελφίας!

Ποιό είναι λοιπόν το ΑΙΝΙΓΜΑ που έχει ΑΠΤΗ λύση;;;
Προσωπικά ξέρω ΔΥΟ αινίγματα που έχουν τεθεί στον ΑΝΘΡΩΠΟ...
Θα μιλήσω εδώ για το ένα, αυτό της ΣΦΙΓΓΑΣ ΤΟΥ ΟΙΔΙΠΟΔΑ των Θηβών...

Ρώτησε λοιπόν η ΣΦΙΓΓΑ τον Οιδίποδα, "Τι είναι αυτό που το πρωί κινήτε με ΤΕΣΣΕΡΑ, το μεσημέρι με ΔΥΟ και το βράδυ με ΤΡΙΑ πόδια"
Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ απάντηση που ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ οι Φιλόλογοι στο θέμα ήταν (και είναι φυσικά) ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ με τις ΤΡΕΙΣ ηλικίες του, εκείνη του ΜΩΡΟΥ που μπουσουλάει στα ΤΕΣΣΕΡΑ, του ΑΝΤΡΑ που μετά απο την μωρουδιακή του ηλικία περπατάει με τα ΔΥΟ του πόδια και του ΓΕΡΟΥ που λόγο ηλικίας έχει ΚΑΙ ένα ΤΡΙΤΟ πόδι, αυτό του μπαστουνιού, που τον βοηθά στο να ΚΙΝΗΤΑΙ...

Μέσα λοιπόν απο τις ΕΡΓΑΣΙΕΣ της Στοάς, (θεωρώ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πάντα) ότι ο Νεόφυτος, Νεοπροσαχθής για Μύηση ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΤΑΙ σε αυτό το ΑΙΝΙΓΜΑ...
Ξεκινά απο την ηλικία που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ και οφείλει να είναι ΣΚΥΦΤΟΣ (στα τέσσερα) εμπρός απο αυτό που αποκαλλούμε ΓΝΩΣΗ και ΣΟΦΙΑ...
Να ο βαθμός του ΜΑΘΗΤΟΥ...

Στη συνέχεια αφού πάρει τις ΠΡΩΤΕΣ γνώσεις ΣΗΚΩΝΕΤΑΙ και ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΜΟΝΟΣ του στα δικά του ΠΟΔΙΑ και συνεχίζει την ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ μέσα στη Στοά του...
Να ο βαθμός του ΕΤΑΙΡΟΥ...

Και τέλος αφού πέρασε μιά ΖΩΗ μέσα στο ΕΡΓΟ, η ΓΝΩΣΗ και η ΣΟΦΙΑ που έχει αποκτήσει, είναι τόση ΜΕΓΑΛΗ και εννίοται ΚΑΙ βαρειά που ΔΕΝ μπορεί να ΚΙΝΗΘΕΙ μόνος του, με τα ΔΥΟ του πόδια, αλλά έχει την ανάγκη του μπαστουνιού του που θα στιρίζεται...
Να ο βαθμός του ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ...

Κλειδί σε όλα αυτά είναι η ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ, του να είσαι ΦΙΛΟΣ με τους ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΣΟΥ, τους ΣΥΝ-ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΟΛΟΥΣ, γιατί στο ΕΓΩ του αντιστοιχεί το ΕΜΕΙΣ...

Και επειδή με συνεπείρε ο λόγος, να πώ πώς ΚΑΙ ο ΓΕΡΟΣ πάλι ΣΚΥΦΤΟ τον βλέπουμε, ΟΠΩΣ το ΜΩΡΟ...
Και θυμίζω τα λόγια του Μεγάλου Τέκτονα που είπε:
"Αφήστε τα ΜΩΡΑ να έρθουν πρός εμένα, ΓΙΑΤΙ σε αυτά ΑΝΗΚΕΙ η Βασιλέια των Ουρανών"...

Ελπίζω ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΗΚΑ απο το θέμα σας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 10:03:50  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΜΟΝΑΧΙΣΜΟ ΕΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΕΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΤΗΤΑ ΕΞΑΛΟΥ ΕΣΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ.

quote:
και αν εισαι και εσυ ενας απο αυτους δεν θα επρεπε να το ακολουθησεις και να αφησεις τον πολιτσιμο...

ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΑ.
quote:
ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΩ ΦΡΟΝΤΙΔΩΝ ΥΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΥΡΥ ΠΕΔΙΟ ΤΟΥ ΣΤΟΧΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΕΩΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΝΟΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ.

ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΔΕΝ ΣΥΜΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ Η ΜΟΝΑΧΙΣΜΟ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ.
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ.. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ... ΑΛΛΑ ΣYNAMA KAI ΔΥΣΚΟΛΟΣ.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Roth
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 12:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Roth

Agapitoi,

Afou diavasa oooooooooooollllllaaaaaaaaaaa auta pou eipate, afou eixa kanei mia proergasia o idios prin na anoiksete to 8ema auto, eixa kanei prin kairo ena vima parapanw. Dioti, allo na eisai ektos xorou kai allo na prospa8eis na ma8eis to xoro kai na mpeis se auton.

Epsaksa me istorika stoixeia kai vrika poioi itan Eleftherotektones. Argotera 8elisa na 'mpw' kai egw. Esteila email stin Stoa tis Ellados pro 1,5 mina kai mexri twra kamia apantisi.

Tous pira tilefwno apla gia plirofories....para polles fores....mia fora petixa mia kyria(eugenestati), tis opoias tis eksigisa ti i8ela kai me sistise se mia alli kiria. Tin opoia tin pira tilefwno kai mou edwse ena allo noumero, to opoion itan la8os. H defteri kiria pou mou edwse la8os noumero, mou edwse na katalavw oti na min tin enoxlisw pali!

avatargr??
kelsos???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 13:02:49  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ τώρα δεν κατάλαβα τα εξής :

Α) Σε ποια απ όλες τις στοές της Ελλάδος απευθύνθηκες ;
Β) Ποιο ήταν το ερώτημα που απηύθυνες ;
Γ) Εφ όσον έχεις μελετήσει το σύστημα δεν ξέρεις ποιοι είναι οι τρόποι εισδοχής ;.....(σίγουρα δεν είναι το e-mail και το τηλέφωνο ) .

Ο Ερωτών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy