ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Περιοδικά - Βιβλία
 περιοδικά και βιβλία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2003, 14:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις τελείωσα το βιβλίο "Η ερωτική γλώσσα του σώματος". Αν και αναφέρεται στην εξωλεκτική επικοινωνία(γλώσσα του σώματος) αναπτύσσεται σε θέματα που αφορούν τις σχέσεις, τα προβλήματα και ασχολείται με σημεία όπως το πρώτο ραντεβού, η πρώτη εντύπωση...
Αν θέλετε να το διαβάσετε προτείνω πρώτα να αγοράσετε ένα βιβλίο που να αναφέρεται στη γλώσσα του σώματος...

επίσης ξεκίνησα το βιβλίο με τίτλο

Οι γκουρού ο νέος και ο γέροντας Παΐσιος

του Διονύσιου Φαρασιώτη... Μόλις το ξεκίνησα και έχω καταγοητευτεί... Πρέπει, κατά την γνώμη μου, να το διαβάσετε όλοι...

Καλημέρα...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 11:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΙΡΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΦΙΛΕ ΚΡΟΝΕ. ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΛΑ;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alithia
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 12:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alithia  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Alithia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xeretw oli tin lista.

Den exei poli kairo pou arxisa na asxoloume me tin Anazitisi tis Alithias kai euelpistw na ginei to antikeimeno meletis gia to ipoloipo tis zwis mou.

Gia kapoion neo kai filodokso Anazititi, proteino anepifilakta to biblio "Apagoreumena Biblia" twn ekdosewn "Arxetypo". Ginete mia sinoptiki parousiasi diaforwn "apagoreumenwn" bibliwn pou thautikan stis bibliothikes twn ligwn gia na min ginei gnwsti H Gnwsi twn bibliwn autwn stous "koinous thnitous" san ki'emas.

Einai ena poli kalo erethisma gia autous pou theloun na asxolithoun me ton apokrifismo, tis thamenes Gnwsis, ta Mistiria tou kosmou.

AkisΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sunflower1
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 14:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sunflower1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστευω οτι αξιζει να διαβασετε τα εξης:

  • "ΣΑΤΑΝΙΚΟΙ ΣΤΙΧΟΙ" ΡΟΥΣΝΤΙ ΣΑΛΜΑΝ

  • "ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ" ΧΑΞΛΕΥ ΑΛΝΤΟΥΣ

  • "ΤΟ ΘΕΩΡΗΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΟΥ" ΓΚΕΤΖ ΝΤΕΝΙ

  • "Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ" ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

  • "1984" ΟΡΓΟΥΕΛ ΤΖΩΡΤΖ

  • "Ο ΒΡΟΧΟΠΟΙΟΣ" ΕΣΣΕ ΕΡΜΑΝ


Οπως επισης:
ΛΙΓΑΚΙ ΤΟΜ ΡΟΜΠΙΝΣ ("Ο ΧΟΡΟΣ ΤΩΝ 7 ΠΕΠΛΩΝ" ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ)
ΛΙΓΑΚΙ ΛΑΒΚΡΑΦΤ ("ΤΟ ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΚΛΕΙΔΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΗΓΗΜΑΤΑ" ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ)
ΛΙΓΑΚΙ ΟΥΡΣΟΥΛΑ ΛΕ ΓΚΕΝ ("ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΑΔΙΟΥ" ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ)
.....


Βάλε φωτιά σε ότι σε καίει σε οτι σου τρώει την ψυχή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 23:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΙΡΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΦΙΛΕ ΚΡΟΝΕ. ΠΟΤΕ ΠΡΟΛΑΒΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΟΛΑ;

wicca αρκεί να υπάρχει θέληση...
και...πίστη...

...αγάπη, για όλα...

Alithia και sunflower1 ευχαριστώ και καλώς ήρθατε στο esoterica(ποτέ δε θα μάθω αν λέγεται "στα εσωτερικά" ή "στο esoterica(εσο(-ω)τέρικα)."


Όσον αφορά στο βιβλίο

Οι γκουρού ο νέος και ο γέροντας Παΐσιος

το τελείωσα και θεωρώ ότι άξιζε κάθε θυσία... Νομίζω και ελπίζω ότι ξαναβρήκα λίγη από την παλιά μου πίστη στο Θεό... Ένα υπέροχο βιβλίο... Ένα όνειρο ζωντανό να ξετυλίγεται μπροστά μου... Γεγονότα και αισθήσεις να επανέρχονται στην μνήμη μου...

Ελπίδα...

Θέλω να υμνήσω τον Θεό μου, θέλω να τον αφήσω να αγγίξει κάθε πλευρά μου, ειδικά τις σκοτεινές. Η προσευχή είναι ο καλύτερος τρόπος...
Ζητήστε λίγη βοήθεια από τον Θεό... Σίγουρα θα βοηθήσει...

Με Χριστιανική Αγάπη...
Cronos

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 10:38:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ ΕΚΑΝΑ 3 ΕΥΔΟΜΑΔΕΣ


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2003, 22:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΑ ΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ ΕΚΑΝΑ 3 ΕΥΔΟΜΑΔΕΣ

Εγω τότε είχα πορωθεί και όταν πήρα το τέταρτο της σειράς το διάβασα σε ένα απόγευμα...και λίγο νύχτα

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 10:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
ΕΙΣΑΙ ΠΑΙΔΙ-ΘΑΥΜΑ!


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2003, 10:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 19:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;

Και να είχα δεν θα το έκανα... Έχεις ασχοληθεί καθόλου με την Ορθόδοξη Εκκλησία??? Αν θες αναζήτησε και εκεί απαντήσεις στα ερωτήματά σου... Μετά δεν νομίζω να εξακολουθείς να θέλεις να κάνεις μαγικά...

Φιλικά

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2003, 20:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ Μ' ΑΥΤΑ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ, ΟΠΩΣ Η ΜΑΓΕΙΑ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 05:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κι ομως δεν ειναι και πολυ ανεξηγητη η μαγεια απλα
κατι διαφορετικο
και δελεαστικο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 09:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΚΙ ΕΤΣΙ...

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΗΚΟ


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 21:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φυσικα και ειναι συναρπαστικη
απλα δεν ειναι ανεξηγητη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2003, 21:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εχεις να μου προτεινεις καποιο βιβλιο με θεμα την μαγεια.. file wicca

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2003, 15:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝ ΘΕΛΈΙΣ ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ: http://www.esoterica.gr/FORUMS/topic.asp?TOPIC_ID=1472

ΑΝ ΘΕΣ ΚΙ ΑΛΛΑ, ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕΙΛ.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μερλιν
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 01:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μερλιν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ WICCA

ΘΑ ΨΑΞΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΑ ΠΡΑΞΩ

ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΑΥΤΩΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΓΟΣ?
ΑΝ ΟΧΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑ ΝΟΥ??
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ WICCA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alsofocus
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alsofocus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους Listές.
Είμαι νέος στη λίστα (μόλλις 2 msg). H ασκητική του Καζαντζάκη είναι από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει και το έχω διαβάσει πάνω από 5 φορές.
Τo Strange και το Αρχέτυπο πλέον δεν μου αρέσουν καθόλου. Τον Γιαννουλάκη τον παρακολουθώ από την εποχή που έγραφε στο ανεξήγητο με Μπαλάνο κλπ, κλπ και είχε την Terra Nova (έχω τα τρία από τα τεσσερα βιβλία που είχαι βγάλει τότε, 92-93). Πλέον αναμασαει ποιό παλιό Υλικό και αρκετά από τα βιβλία τους είναι πολύ επιφανιακά. Έχει καποιες πολύ σωστές ιδέες αλλά... Πιστεύω οτι πλέον κοιτάνε πολύ το εμπορικό κομάτι δηλ "να βγ'αλουμε βιβλία εύκολα να πουλήσουν".
Η Ελληνική Μυθολογία του Κερένυι είναι πολύ καλη. Must
Διαβάζω τώρα το "Ελληνικά" του Λιαντίνη. Μεχρι στγμής καλό. Το πήρα χθές .
Τα Comics που είπε κάποιος πριν απο εμένα είναι ανεξάντλητη πηγή.
Το εκρεμές του Φουκώ του Ουμπέρτο Έκο. Ουσιαστικά αυτό το βιβλίο είναι μια βιβλιογραφία με "links" σε άλλα βιβλία.
Μπορείτε να βρείτε με το Ηλεκτρονικό Γαιδούρι (e-donkey) αρκετά eBooks. Δώστε occult για παραδειγμα και θα σας βγάλει όλα τα βιβλία του Αgrippa και αρκετα Crowley, Abramelin κλπ, κλπ αν και δεν γνωρίζω αν είναι ακριβή μεταφορά ή έχουν παραλείψεις.

Thats all 4 now


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 14:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΜΑΓΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;


Και να είχα δεν θα το έκανα... Έχεις ασχοληθεί καθόλου με την Ορθόδοξη Εκκλησία??? Αν θες αναζήτησε και εκεί απαντήσεις στα ερωτήματά σου... Μετά δεν νομίζω να εξακολουθείς να θέλεις να κάνεις μαγικά...

Φιλικά


Αγαπητέ φίλε Κρόνε,
παρατηρώ ότι παρουσιάζεις την μαγεία σαν κάτι κακό, σατανικό, ανεπίτρεπτο και αφύσικο! Η γνώμη μου, μετά από έρευνα, είναι ότι αυτή η "μαγεία" έχει τις ρίζες της στους αρχαίους Έλληνες και Αιγύπτιους, στον Ερμή τον Τρισμέγιστο, τα Ελευσίνια μυστήρια, τον μεγάλο Αριστοτέλη... Μιλάω για την Ερμητική Μαγεία (και ό,τι σχετίζεται με αυτήν), η οποία είναι ουσιαστικά η κύρια μαγεία... Πώς εσύ ισχυρίζεσαι ότι οι πρόγονοι μας έχουν τόσα λίγα και σκάρτα να προσφέρουν???
Όσον αφορά την εκκλησία, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη, και η χριστιανοσύνη είναι μάλλον ένας από τους καλύτερους τρόπους για τις "απαντήσεις" αυτές... Αλλά οι αντιπρόσωποί της...
2/10/2003
Χριστόδουλος προς Χρυσοστομο: "Κάτσε κάτω, ρε!"
Χρυσοστομος προς Χριστόδουλο: "Αυτά να τα πεις στο διάκο σου!"
--------------
Ένα μαχαίρι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να κόψει ψωμί αλλά και να δολοφονήσει άνθρωπο...Όμως συνήθως φτιάχνεται για το ψωμί!
Δεν μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι ένας είναι ο δρόμος και να υποτιμά τους υπόλοιπους, ούτε να κρίνει εν αγνοία του...

Φιλικά, ΥΗVH

ΥΓ: Συγγνώμη, ήπια πολύ καφέ σημερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 09:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παρατηρώ ότι παρουσιάζεις την μαγεία σαν κάτι κακό, σατανικό, ανεπίτρεπτο και αφύσικο!
------------------------------------------------------------
Όσον αφορά την εκκλησία, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη, και η χριστιανοσύνη είναι μάλλον ένας από τους καλύτερους τρόπους για τις "απαντήσεις" αυτές... Αλλά οι αντιπρόσωποί της...
2/10/2003
Χριστόδουλος προς Χρυσοστομο: "Κάτσε κάτω, ρε!"
Χρυσοστομος προς Χριστόδουλο: "Αυτά να τα πεις στο διάκο σου!"

Μα από όσο γνωρίζω αυτή είναι η θέση της Ορθοδοξίας απέναντι στην μαγεία. Την θεωρεί όργανο του Διαβόλου για την πααπλάνηση των πιστών...

Τώρα όσον αφορά τον χ.ψ. Χριστόδουλο δεν με νοιάζει τί κάνουν οι άλλοι... Δικιά μου Ψυχή, δικά μου αμαρτήματα...

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wicca
Πλήρες Μέλος

Greece
1317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 12:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wicca  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΕΡΛΙΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ: ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΓΕΙΑ;.


Πέθανε μια άλλη μέραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 23:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα πολύ καλό βιβλίο που διαβάζω αυτή τη περίοδο
Η Ασκητική της Αγάπης
Γαβριηλίας Μοναχής.

Το προτείνω σε όσους θέλουν να περπατήσουν για λίγο στα μονοπάτια της έμπρακτης Αγάπης.

Τέτοιος θα είναι ο χαρακτήρας εκείνου του πρωινού
που το απλό πέρασμα του χρόνου δεν μπορεί να φέρει την αυγή του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
morph
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2003, 16:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους morph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κυκλοφορει εδω και λιγες μερες στα περιπτερα η ΘΕΟΓΟΝΙΑ του ΗΣΙΟΔΟΥ σε μορφη κομικ. είναι μια πολύ καλή προσπάθεια η οποια ξεφέυγει από τις ξεπερασμένες εκδόσεις των Κλασσικών Εικονογραφημένων τις παιδικής μας ηλικίας και αποτελεί την αρχή για μια σειρά εκδοσεων Αρχαιοελληνικών κειμένων σε κομικς. (κακά τα ψέματα, δύσκολα μπορεί ένας πιτσιρικάς να πέσει απευθείας στα βαθειά. η ΘΕΟΓΟΝΙΑ αλλά και τα αλμπουμ που θα κυκλοφορήσουν στη συνέχεια μπορούν να αποτελέσουν μια καλή και ελκυστική εισαγωγή για περαιτέρω μελέτη.

και πιστέψτε με δεν τα λέω όλα αυτά επειδή τυγχάνει ο σκιτσογράφος του κόμικ (Κωνσταντίνος Χρυσούλης)να είναι και καλός μου φίλος
εμπρος τι κάθεστε; βουρ στα περίπτερα!!!!!

"de profundis domine, τι ζώον είμαι..."
Ρεμπω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nobodyknows12
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2003, 22:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nobodyknows12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το βιβλίο "Τα μεγάλα μυστήρια του κόσμου" και το "Μυστική Ελλάδα" είναι καλά.
Επίσης θα ήθελα να πω πως το βιβλίο "Θεωρίες συνωμοσίας" και το "Εξωγίηνη Βάση", των εκδόσεων Αρχέτυπο και Έσοπτρον αντίστοιχα, είναι πολύ καλά βιβλία!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 00:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAI ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ. 1}MODERN MAGIC DONALD KRAIG.2}INITIATION INTO HERMETICS.3}THE PRACTICE OF MAGICAL EVOCATION.FRANZ BARDON.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 16:26:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]KAI ΜΕΡΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ

Παρεξηγημενο θεμα μαγειας?
Για καντο μου λιανα ρε φιλε αυτο , γιατι ειμαι κουτος και δεν το καταλαβαινω.


[quote]1}MODERN MAGIC DONALD KRAIG.2}INITIATION INTO HERMETICS.3}THE PRACTICE OF MAGICAL EVOCATION.FRANZ BARDON.ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ.

Να ξερεις ομως οτι η περιεργεια σκοτωσε την γατα! Κι αμα εισαι και μαυρη την εκατσες.


ΓΛΥΚΙΑ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΑΥΡΙΛΑ.......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανένας, βρίσκω το ύφος των γραφόμενών σου προσβλητικό - και δεν είναι μόνον σε αυτό το Θέμα!

Εάν δε συμφωνείς με τις απόψεις κάποιου, θα πρέπει να το πεις ξεκάθαρα και να επιχειρηματολογήσεις πάνω σε αυτό και όχι να ειρωνεύεσαι! Τουλάχιστον όχι στα Forums του ESOTERICA!

Μάλλον θα πρέπει να σκεφτείς και να ξεκαθαρίσεις τον ακριβή λόγο για τον οποίο έχεις εγγραφεί σε αυτήν τη Διαδικτυακή Κοινότητα και πρώτα απ'όλα εάν μπορείς να σεβαστείς τους κανονισμούς λειτουργίας της...


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κανένας
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κανένας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κανένας, βρίσκω το ύφος των γραφόμενών σου προσβλητικό - και δεν είναι μόνον σε αυτό το Θέμα!

Φιλε συντονιστη,
φυσικα και ειμαι ειρωνικος και θα παραμεινω ετσι μεχρι και εσεις να σταματησετε να προσβαλετε την νοημοσυνη μου και να οδηγειτε ανηλικα σε δρομους επικινδυνους.
Μηπως πρεπει να πας στο λεξικο να δεις τι σημαινει η λεξη "συντονιστης"?
Μηπως καποια θεματα (πηγαινε ΠΑΡΑΞΕΝΟ - ποτηρακι) επρεπε να τα ειχες κοψει καιρο τωρα?
Μηπως βλεπεις αυτο που γουσταρεις τελικα?
Δες τι με πειραζει , και πες μου ποιος ειναι πιο επικινδυνος?
ΕΓΩ Η ΕΣΥ?

quote:

Οσοι δεν ξερετε θα σας πω λιγα λογια...Μαζευεστε νυχτα μια παρεα πανω απο 3-4 ατομα...Βαζετε στο τραπεζι γραμματα και αριθμους και σχηματιζετε ενα κυκλο.Στην μεση τοποθετειτε ενα ποτηρι γυρισμενο αναποδα
--------------------------------------------------------------------------------


Αν το ποτηρακι ειναι μπύρας θα πιασει το κολπο?
Ρε δε ντρεπομαστε λιγακι!!!!
Οι συντονιστες που ειναι να τον κοψουνε?
Σας διαβαζουν και ανηλικοι ρε καραγκιοζηδες!!
Πες μας και για το Δημητροκαλη τον Κατσουλα, πως βιαζαν και σκοτωναν?
Μηπως εκμεταλλευονταν την ηλιθιοτητα ορισμενων για να περνανε καλα?
Μηπως και αυτοι ηταν βλαμμενοι?
Και αυτοι ρε ηλιθιοι απο ποτηρακι ουζου ξεκινησαν!
Και υποψιν, δεν ειδα στην αρχικη σελιδα να αναφερεται πουθενα οτι η ιστοσελιδα αυτη απευθυνεται σε ενηλικους!
Παρακαλω πολυ να προσεχουμε με ποια θεματα διαπραγματευομαστε σε φορουμ με ανοιχτη προσβαση.
Κανενας δεν προκειται να σε σωσει!
Κανενας δεν εχει ματζουνια για να σε κανει ανθρωπο!
Κανεναν μην εμπιστευεσαι!


Και φυσικα ειμαι προσβλητικος! Εσεις ομως μηπως εισαστε επικινδυνοι?


Αυτο δε σας λεει τιποτα?

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Οσοι δεν ξερετε θα σας πω λιγα λογια...Μαζευεστε νυχτα μια παρεα πανω απο 3-4 ατομα...Βαζετε στο τραπεζι γραμματα και αριθμους και σχηματιζετε ενα κυκλο.Στην μεση τοποθετειτε ενα ποτηρι γυρισμενο αναποδα
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτο μηπως?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο εγινε το καλοκαιρι του 2002
γ)Λειτουργει σε ολους..αρκει να ειναι νυχτα,κλειστα τα φωτα και πανω απο 3-4 ατομα...ΑΑΑ και ξεχασα να πω οτι καθως κανετε ερωτησεις πρεπει να εχετε ολοι ενα δαχτυλο του χεριου σας πανω στο ποτηρι...
δ)Οχι..Απλα να ροτησεις αν υπαρχει καποιο πνευμα εκει
ε)Δεν ξερω τι ακριβως φιλτρο ηταν φιλε μου...Η καμερα ηταν του φιλου που ειδε το πνευμα τον οποιο δεν ειχα ροτησει γιατι αυτο το θεμα δεν το ξανασυζητησαμε ποτε..
στ)Πρωτον ποτε μην ζητησετε να σας δειξει την δυναμη του...Εχει καταστροφικες συνεπειες μεχρι και θανατο..
Δευτερον μην ζητησετε πληροφοριες για το μελλον σας γιατι ισως αποβουν μοιραιες στην ψυχολογια σας..
Τριτον μην παιζετε μαζι του λεγοντας του να κανει πραγματα ασχημα διοτι γινονται παρα πολλα..
ζ)Ναι...να ευχεσαι να σου τυχει μονο καλο...αν και εκει πρεπει να προσεχεις...
--------------------------------------------------------------------------------


ή αυτο?


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ.............

--------------------------------------------------------------------------------


Ρε που ειναι ενας συντονιστης μη τα παρω!!!



Πες μου και εσυ την ιστορια σου τωρα!

ΓΛΥΚΙΑ Η ΖΩΗ ΚΑΙ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΜΑΥΡΙΛΑ.......

Edited by - Κανένας on 07/01/2004 00:37:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 00:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θυμάμι ποιος ακριβώς ζήτησε να μάθει για κάποια βιβλία αλλά θέλω να προτείνω μερικά. Τρία από αυτά είναι του ιδίου συγγραφέα , του μεγάλου Ισπανού Samael Aun Veor , μεγάλος υπό την έννοια ότι αναφέρεται συνεχώς στον άνθρωπο με τον άκρως υποτιμητικό τίτλο "το διανοητικό δίποδο που λανθασμένα ονομάζεται άνθρωπος". Αυτό για μένα προσωπικά σημαίνει ότι το θέμα ο τύπος το έχει πιάσει από τη σωστή πλευρά , διότι δε σου χαιδεύει τα αυτιά ούτε και σου λέει πόσο τέλειο πλάσμα είσαι εσύ κι εγώ κι ο καθένας μας. Από μία άποψη μιλά όπως και ο Ιησούς ο οποίος είχε αυτή τη διαλεκτική που σε άφηνε παξιμάδι και δε μπορούσες να του φέρεις αντίρρηση. Δεν κάνω διαφήμιση , αυτές οι απόψεις είναι δικές μου καθαρά. Αν σ'ενδιαφέρει περαιτέρω λοιπόν θα σου πρότεινα τρία βιβλία : "Επαναστατική Ψυχολογία", "Τα Τρία βουνά" και "Το Χαμένο Νησί". Μόνο που υπάρχει ένα πρόβλημα...Τα βιβλία αυτά ΔΕΝ κυκλοφορούν πλέον , ούτε και πρόκειται να τα βρεις σε ελληνική μετάφραση. Αν όμως μπεις στη σελίδα του εν λόγω συγγραφέα , τότε ίσως βρεις τον τρόπο να τα προμηθευτείς. Εγώ τα έχω σε φωτοτυπίες και τα φυλάω ως κόρη οφθαλμού , διότι σε πολλές δύσκολες περιπτώσες με βοήθησαν πραγματικά. Για την πληροφόρησή σου , ο Samael δε ζει πια και μαζί μ'αυτόν πέθανε κι όλο το γνωστικό κίνημα. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bolan
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 22:31:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bolan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα βιβλιο που πιστευω οτι θα επρεπε να διαβασουμε ολοι μας δεν ειναι αλλο απο το "Αντιγνωση, τα δεκανηκια του καπιταλισμου" της Λιλης Ζωγραφου. Να ειστε σιγουροι οτι δυσκολα θα σας αφησει αδιαφορους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy