ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Τριτο μάτι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2011, 20:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


http://www.artofwise.gr/html/categories_content/esoterismos/energopoihshtritoymatiou.html

αυτό είναι το λίνκ.Νομίζω ότι δουλεύει.Εγώ που δοκίμασα την άσκηση με έπιασε πονοκέφαλος για λίγο....Δεν ξέρω τι άλλο έγινε..


Εγω το δοκιμασα και μετα μολις σηκωθηκα ενιωθα σαν να με ειχανε βαρεσει στο κεφαλι.. Αρχικα ειχα κλεισει τα ματια και μετα απο λιγη ωρα ειχα αρχισει να βλεπω χρωματα διαφορα και σε καποια φαση ανατριχιαζα συνεχως..

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 10:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια άσκηση δοκίμαζες; Τη πρώτη;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

greeneyes
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 15:39:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους greeneyes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποια άσκηση δοκίμαζες; Τη πρώτη;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal


Ναι!

Εμπιστεύσου την καρδιά σου.. Δεν κάνει ποτέ λά8ος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 16:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λένε διάφορα.
Απ' όσα έχω καταλάβει απ' όσα λένε.

Το τρίτο μάτι είναι καθαρά οραματισμός στο τρίτο μάτι ή στον απλό οφθαλμό κατά Ιησού.
Δηλαδή δε προσπαθείς να κοιτάς με τα μάτια πίσω απο τα κλειστά σου μάτια.
Αν κοιτάς με τα μάτια κλεισμένα τότε αυτά πιέζοντε και φυσικό είναι να κουράζοντε και να βαραίνει και το κεφάλι μετά απο λίγο.

Ενα παράδειγμα για να κατανοηθεί κάπως καλύτερα.
Ας πούμε ότι δεν γνωρίζει κάποιος για την ιδέα του τρίτου ματιού.
Ολοι έχουν ζήσει κάποιες φορές σε στιγμές που είναι χαλαροί και κλείνουν τα μάτια τους να έρχονται εικόνες απο διάφορες αναμνήσεις.
Όταν βλέπει κάποιος σε στιγμές που είναι χαλαρός και απλά κλείνει τα μάτια του για λίγο διάφορες εικόνες να έρχονται, δε τις βλέπει με τα μάτια του πίσω απο τα κλειστά μάτια, αλλά τις φαντάζεται τις οραματίζεται.

Αυτό που λένε δηλαδή είναι ότι βλέπεις μέσα απο οραματισμό στο τρίτο μάτι.
Ετσι απλά και χαλαρά και με υπομονή.
Δεν προσπαθείς να δεις με τα μάτια, ούτε τα μετακινείς προς τα κάπου και αν νοιώθεις ότι πάνε να μετακινηθούν μόνα τους και αρχίζουν να πιέζοντε οι μυς των ματιών και να βαραίνουν κ.τ.λ, απλά χαλαρώνεις, αφήνεις τα μάτια ελεύθερα και αφήνεσαι να επιστρέψει πάλι η αίσθηση του οραματισμού.
Στη περίπτωση που ενεργοποιείται το τρίτο μάτι τότε τα μάτια απο μόνα τους και χωρίς καμία πίεση παίρνουν τη κατάλληλη θέση αυτομάτως χωρίς προσπάθεια.

Όσο για το ότι ανατριχιάζεις πάλι λέγοντε διάφορα.
Η κεντρική και καλά ιδέα είναι ότι καθώς αρχίζεις σιγά σιγά να μπαίνεις σε μια κατάσταση συντονισμού προς ενεργοποίηση του τρίτου ματιού, αρχίζουν και καλά όλα τα ρεύματα της ψυχής που είναι διάσπαρτα μέσα σε κάθε κύτταρο του σώματος να ανεβαίνουν ψηλά για να συγκεντρωθούν στο τρίτο μάτι απ' όπου ανοίγει και καλά η δεκάτη πύλη και απ' όπου μπορεί να ταξιδέψει η ψυχή στους αστρικούς κόσμους και σε όλα τα ανώτερα πεδία μέσω της συνειδητότητας.

Αυτά και πάλι απ΄ όσα λένε και απ΄ όσα έχω καταλάβει.

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 18:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τρίτο μάτι έχει δικά του νευρωνικά δίκτυα και τα φυσικά μας μάτια εμποδίζουν την διαδικασία που λαμβάνει όταν αυτό ενεργοποιείται,πολύ σωστά YUGI-OH.

Υπάρχει ο λεγόμενος νευροδιαβιβαστής DHT που παράγεται απο την επίφυση όταν το άτομο έχει μπεί σε διαλογιστική κατάσταση.Χαρη σε αυτόν τον νευροδιαβιβαστή έχουμε τις όποιες εμπειρίες μας με το τρίτο μάτι.

Προσωπικά, κάθε φορά που είμαι έτοιμος να κοιμηθώ, το εσωτερικό οπτικό μου πεδίο κατακλύζεται απο εικόνες, εκείνη τη στιγμή θέλω να αποκτήσω τον έλεγχο της διαδικασίας και κάθε φορά που το προσπαθώ οι εικόνες φεύγουν.Αυτό γίνεται γιατί ενεργοποιώ ακούσια τα νευροδίκτυα των φυσικών ματιών.Μιλάμε για πολύ σπάσιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2011, 23:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ φίλε alex22
Πολύ ωραία τα λες
Πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες περί της φυσιολογίας του ανθρωπίνου εγκεφάλου και της λειτουργίας του υπό τη κατάσταση του διαλογισμού και της ενεργοποίησης του τρίτου ματιού που δεν τις γνώριζα στη λεπτομέρεια που γράφεις.

Ωρες-ωρες είναι, είναι μεγάλο σπάσιμο! Χρειάζεται υπομονή

Δύο βασικές παράμετροι που μπλοκάρουν την ενεργοποίηση,
η πρώτη είναι η προσπάθεια του να ελέγξεις τη διαδικασία όπως πολύ σωστά λες,
και η δεύτερη ο φόβος και πιο συγκεκριμένα υποσυνείδητος φόβος.
Και στις δύο περιπτώσεις ακολουθεί αποσυντονισμός της διαδικασίας.

Και στη περίπτωση που αφήνεσαι να παραμένεις σε κατάσταση που δε προσπαθείς να πάρεις τον έλεγχο της διαδικασίας και αυτή συνεχίζεται, μπορεί πάνω που νοιώθεις ότι ετοιμάζεσαι να μπείς σε μια άλλη κατάσταση λειτουργίας (ενεργοποίηση τρίτου ματιού) να μπλοκάρει στιγμιαία -στο φτερό που λένε- τη διαδικασία ο φόβος που μπορεί να εμφανιστεί με αντανακλαστική λειτουργία απο το υποσυνείδητο.
Και αυτός ο αποσυντονισμός είναι μεγάλο σπάσιμο!


to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 01/12/2011 23:11:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 16:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά έκανα ενα λαθάκι,η ορμόνη δεν λέγεται "DHT" αλλά DMT.Στο λέω αυτό για να το ψάξεις αν θές.

Το τρίτο μάτι και γενικά η κεντρική περιοχή του εγκεφάλου σχετίζονται άμεσα με τον ανώτερο εαυτό μας.Η συγκεκριμένη περιοχή είναι υπεύθυνη για την δυνατότητα να κάνουμε download οποιαδήποτε πληροφορία θέλουμε απο τον ανώτερο εαυτό μας, ο οποίος γνωρίζει τα πάντα.

Τώρα πρόσφατα έμαθα και τον "Bashar". Υποτίθεται οτι είναι μια οντότητα που επικοινωνεί με εμάς μέσω channeling.Δεν ξέρω πολλά πράγματα για αυτόν και δεν εμπιστεύομαι ότι να ναι,αλλα μου έχουν κάνει τρομερη εντύπωση τα βίντεό του.

Bashar "Download" - October 11, 2008

http://www.youtube.com/watch?v=B9oS0g2Qe0E&feature=related

Bashar - DMT Pineal Gland Activation - Another Dimensions

http://www.youtube.com/watch?v=7Clsi0HGSu0&feature=related

Bashar - How physical mind and higher mind can work together

http://www.youtube.com/watch?v=nAoEd7la7m8


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystery flower
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
204 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 10:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι τρίτο μάτι αναφέρθηκε στο φόρουμ και όλοι γνωρίζουμε πού βρίσκεται. Πώς γίνεται το ξύπνημα αυτού και ποια είναι η χρησιμότητά του; Αυτό δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω. Ο Χριστιανισμός το παραδέχεται; Ξέρει κανείς;

Ταξίδι στο άγνωστοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 00:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22, το ψάχνω λίγο και μπορώ να σου πώ ότι έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον...
Ευχαριστώ πολύ για το info και τα link του "Bashar".
Χάρη σε σένα και στο esoterica τον έμαθα και γώ και σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Η κεντρική περιοχή του εγκεφάλου και το download απο ανώτερο εαυτό οπως το λες είναι μεγάλη ιστορία.

Δεν εμπιστεύομαι και γώ ότι να ναι.
Στην εποχή μας πλέον λέγοντε και γράφοντε τόνοι πληροφοριών σε βιβλία και στο ιντερνετ, χώρια τα εκατοντάδες διαλογιστικά ρεύματα και τα παρακλάδια τους με ομάδες, δασκάλους, ομιλίες κλπ.
Χρειάζεται και λίγο φιλτράρισμα και ξεδιάλεγμα για να μη χανόμαστε στον ωκεανό της πληροφορίας.

Είδα τα βίντεο και άκουσα με προσοχή αυτά που έλεγε και μου έκαναν και μένα τρομερή εντύπωση.
Δε ξέρω αν τα λέει μέσω channeling, αλλά αυτό που φαίνεται είναι ότι η οντότητα, που επικοινωνεί, κατέχει τις γνώσεις απο πρώτο χέρι σε μεγάλο βάθος.
Οι απαντήσεις που δίνει στις ερωτήσεις είναι αστραπιαίες με απλό και κατανοητό τρόπο.
Τις κάνει μασημένη τροφή για το μυαλό.
Σε όσα λέει δε πλατιάζει, δε λέει σάλτσες, δε πάει γύρω-γύρω, τα εξηγεί κεντραρισμένα στην ουσία, γρήγορα, απλά, λιτά και κατανοητά.
Η διαύγεια και οξύνοια πνεύματος μοναδική και απίστευτη.
Δίνει την εντύπωση λες και είναι συντονισμένος με τον ανώτερο εαυτό και γίνεται download ακαριαία τη στιγμή που μιλάει για ένα θέμα, ακούει τις ερωτήσεις και απαντάει.
Οταν συνομιλεί με κάποιον αμέσως "μπαμ-μπαμ" του ξεκαθαρίζει με τρομερά απλό τρόπο που έχει χάσει το νόημα μέσα στη σκέψη του και τον επαναφέρει να δεί την ουσία.
Στο άψε-σβήσε του το κάνει λιανά.

Μου έκαναν τρομερή εντύπωση όσα λέει αυτή η οντότητα και σε μερικά ακόμη βίντεο που είδα.
Ισως τα έχεις ήδη δεί.

Bashar- 3rd 4th 5th Dimension, Choosing Future & Past Lives Consciously

Bashar- Accelerate YourSelf

Bashar - Believing Is Seeing

Πρόσφατα βρήκα και γώ ένα βίντεο και νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον.
Μπορεί να δείχνει στην αρχή για πολύ ανατολίτικη φιλοσοφία αλλά είναι εκμοντερνισμένο.
Αναφέρεται στο διαλογισμό αλλά μιλάει αρκετά για τη πνευματική πραγματικότητα με εσωτερικό ταξίδι.

Spiritual Reality: Journey within

to puzzle ths xilietias
emre aydın-HoşçakalΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Χριστιανισμός το παραδέχεται; Ξέρει κανείς;
Όσο παραδέχεται και την ύπαρξη UFO.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά τα UFO μπορεί να τα παραδέχεται.. το τρίτο μάτι.. μμ.. δύσκολοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 10:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πώς γίνεται το ξύπνημα αυτού και ποια είναι η χρησιμότητά του;
Βλέπεις τις σκεπτόμορφες της Τζούλιας στον αέρα. Τι περισσότερο θες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 13:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22, το ψάχνω λίγο και μπορώ να σου πώ ότι έχει πράγματι πολύ ενδιαφέρον...
Ευχαριστώ πολύ για το info και τα link του "Bashar".
Χάρη σε σένα και στο esoterica τον έμαθα και γώ και σε ευχαριστώ πολύ φίλε!

Να σε καλά φίλε μου.

quote:
Η κεντρική περιοχή του εγκεφάλου και το download απο ανώτερο εαυτό οπως το λες είναι μεγάλη ιστορία.

Δεν εμπιστεύομαι και γώ ότι να ναι.
Στην εποχή μας πλέον λέγοντε και γράφοντε τόνοι πληροφοριών σε βιβλία και στο ιντερνετ, χώρια τα εκατοντάδες διαλογιστικά ρεύματα και τα παρακλάδια τους με ομάδες, δασκάλους, ομιλίες κλπ.
Χρειάζεται και λίγο φιλτράρισμα και ξεδιάλεγμα για να μη χανόμαστε στον ωκεανό της πληροφορίας.


Ακριβώς έτσι είναι.Οι περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτά τα θέματα κρύβουν αρνητική πρόθεση.Είτε είναι τα λεφτά, είτε είναι η "σκοτεινή πλευρά" ή και τα δύο.

quote:
Είδα τα βίντεο και άκουσα με προσοχή αυτά που έλεγε και μου έκαναν και μένα τρομερή εντύπωση.
Δε ξέρω αν τα λέει μέσω channeling, αλλά αυτό που φαίνεται είναι ότι η οντότητα, που επικοινωνεί, κατέχει τις γνώσεις απο πρώτο χέρι σε μεγάλο βάθος.
Οι απαντήσεις που δίνει στις ερωτήσεις είναι αστραπιαίες με απλό και κατανοητό τρόπο.
Τις κάνει μασημένη τροφή για το μυαλό.
Σε όσα λέει δε πλατιάζει, δε λέει σάλτσες, δε πάει γύρω-γύρω, τα εξηγεί κεντραρισμένα στην ουσία, γρήγορα, απλά, λιτά και κατανοητά.
Η διαύγεια και οξύνοια πνεύματος μοναδική και απίστευτη.
Δίνει την εντύπωση λες και είναι συντονισμένος με τον ανώτερο εαυτό και γίνεται download ακαριαία τη στιγμή που μιλάει για ένα θέμα, ακούει τις ερωτήσεις και απαντάει.
Οταν συνομιλεί με κάποιον αμέσως "μπαμ-μπαμ" του ξεκαθαρίζει με τρομερά απλό τρόπο που έχει χάσει το νόημα μέσα στη σκέψη του και τον επαναφέρει να δεί την ουσία.
Στο άψε-σβήσε του το κάνει λιανά.

Όντως είναι απίστευτος,την ίδια άποψη σχημάτισα και εγώ μόλις τον είδα.Η συχνότητα και η δόνηση του λόγου του, εκπέμπουν σε υψηλές τιμές.Και το αποτέλεσμα αυτού είναι οι σκέψεις και οι γνώσεις που βγάζει προς τα έξω, να εντυπώνονται ευκολα στο νοητικό μας σώμα.Σαν μασημένη τροφή όπως πολύ εύστοχα είπες.Αυτό συμβαίνει όταν οι σκέψεις είναι εξαιρετικά επεξεργασμένες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2012, 00:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

The illuminated Chakras

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RedArrowZ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


127 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2012, 04:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα αναρωτιόμουν για αυτόν τον τύπο και το τρίτο μάτι του...http://dragonball.wikia.com/wiki/Tien_Shinhan

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2012, 09:40:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RedArrowZ αυτό το anime έχει πολλά "περίεργα" στοιχεία για αυτούς που έχουν μάτια να τα δούν.. Όχι μόνο αυτό φυσικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrisi5
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2012, 09:19:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπερα σε ολους καταρχας.Θα ηθελα να προσθεσω κι εγω καποια πραγματα πιο πολυ επειδη θα ηθελα μια γνωμη..Εδω και χρονια διαβαζω και ψαχνω για διαφορα θεματα τετοιου ειδουσ και τελικα αυτο που λενε οτι οταν ψαχνεισ θα βρεισ και οταν χτυπησεισ θα σου ανοιξουν τελικα ισχιει!Βρεθηκε στο δρομο μου ενασ δασκαλοσ που χρονια ηθελα να βρω..για να μην βγαινω και πολυ εκτοσ θεματοσ το τριτο ματι υπαρχει οπωσ ξερουμε.μπορει να ενεργοποιηθει μεσω τεραστιασ προσπαθειασ θα ελεγα απο καποιον και ισωσ ειναι και ακατορθωτο.μπορει ομωσ αν εχετε δασκαλο,που μετα απο καποιεσ διαδικασιεσ που σασ κανει για να μαθετε καλυτερα τον εαυτο σασ,σασ δινει μυησεισ που αυτοματα σημαινει κατα καποιο τροπο οτι σασ το ανοιγει αυτοσ μεσω τησ μυησησ που σασ δινει.και καπου εδω ειναι που ειμαι εγω.δεν ξερω αν θελω να το κανω.ο δασκαλοσ σε προετοιμαζει οτι θα αλλαξει ολη σου η αντιληψη για τα πραγματα γυρω σου.δυστυχωσ δεν ειναι ολα τοσο ροδινα οσο νομιζουν πολλοι.αντεχεισ να ξερεισ?αντεχεισ να βλεπεισ?μπορεισ να νοιωθεισ τον πονο του αλλου?να βλεπεισ αυτα που προκειται να του συμβουν και να μη μπορεισ να βοηθησεισ?αυτη ειναι η ερωτηση που κανω συνεχωσ στον εαυτο μου για να παρω μια αποφαση τουλαχιστον για την ωρα.ελπιζω να μην εκθεσα κανεναν απλα ειμαι πολυ μπερδεμενη οσο αφορα αυτο..και για το τελοσ θα ηθελα να σασ συμβουλεψω να μην εμπιστευεστε κανεναν,παραμονο το δασκαλο σασ και αυτον μονο αφου εχετε δει οτι εχει πραγματικα την ικανοτητα να κανει εστω ΕΝΑ πραγμα αξιοπεριεργο για εσασ.η γνωση ειναι δικαιωμα ολων αλλα αυτοι που πραγματικα ξερουν δε μιλανε σχεδον ποτε και οταν μιλανε,δε λενε τιποτα.απ'τη μια ειναι αδικο αλλα απο την αλλη ειναι πολυ σημαντικο να διασωθουν καποια πραγματα απο βεβηλουσ.αραγε αυτοι που εχουν αυτη την ικανοτητα αυτου του ματιου απο μονοι τουσ ειναι ενταξει ψυχολογικα η συνεχωσ στεναχωριονται με τα οσα νοιωθουν για τουσ αλλουσ???να'στε ολοι καλα...και οσο ψαχνετε θα βρισκετε..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2012, 16:22:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπορει ομωσ αν εχετε δασκαλο,που μετα απο καποιεσ διαδικασιεσ που σασ κανει για να μαθετε καλυτερα τον εαυτο σασ,σασ δινει μυησεισ που αυτοματα σημαινει κατα καποιο τροπο οτι σασ το ανοιγει αυτοσ μεσω τησ μυησησ που σασ δινει.

Φίλη xrisi5 νομίζω ότι έχεις παρεξηγήσει κάποια πράγματα ή ότι στα έχουνε πει λάθος.
Την 'μύηση' την παίρνεις, μετά απο δοκιμασίες (ψυχολογικού και άλλου τύπου), στους εσωτερικούς κόσμους (όχι στο φυσικό επίπεδο, στο φυσικό επίπεδο γίνονται δοκιμασίες).
Για αυτό και δεν τίθεται ποτέ θέμα να λάβεις κάτι, που να μην είσαι έτοιμος για αυτό, γιατί ο δρόμος της μύησης είναι μακρύς και όλα κερδίζονται μετά απο μεγάλες δοκιμασίες και θυσίες, όχι δωρεάν και άκοπα. Αν τώρα το άτομο που βρήκες είναι όντως "δάσκαλος" δε ξέρω τι μπορεί να σκέφτεται με τη μύηση που υποτίθεται ότι θα σου δώσει. Αν όμως δεν είναι, σίγουρα δεν θα σου κάνει κάτι καλό.
Όλα αυτά που μου περιγράφεις, μου φαίνονται λίγο χαζά, γιατί τίποτα δεν δίνεται σε κάποιον που δεν είναι έτοιμος.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/01/2012 16:25:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2012, 10:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλα αυτά που μου περιγράφεις, μου φαίνονται λίγο χαζά, γιατί τίποτα δεν δίνεται σε κάποιον που δεν είναι έτοιμος.

...ή που δεν είναι σε μεγάλο βαθμό έτοιμος τέλος πάντωνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 02:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xrisi5
Εάν δεν αισθάνεσαι άνετα με ότι κάνει ή σκέφτεται να κάνει ως διαδικασία για να μάθεις καλύτερα τον εαυτό σου να μην προχωρήσεις. Να πιστεύεις σε σένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xrisi5
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 02:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα και παλι...dr jekyll συμφωνω απολυτα μαζι σου σε ολα οσα ειπες...οχι μονο περνας δοκιμασιες αλλα και τα ψυχολογικα σε φερνουν πολλες φορες σε σημειο να κλαις και να θες να τα παρατησεις ολα!!το θεμα ειναι πως εκεινος μπορει να σου λεει οτι εισαι ετοιμος για το πρωτο βημα και εσυ να σκεφτεσαι αν νοιωθεις σιγουρος,η ακομα χειροτερα να αρχιζεις να νομιζεις οτι δε σου αξιζει..φυσικα πρεπει να του εχεις απολυτη εμπιστοσυνη αλλα αυτο δε σημαινει οτι μεσα σου δε σε τρωει ενα αγχος!απο εκει και περα αν αυτα τα εκφρασεις σε αυτον..(το δασκαλο),τοτε το αποτελεσμα ειναι πολυ απλο...καθε ερωτηση=μια επιπλεον δοκιμασια(σπαζοκεφαλια μυαλου)που θα σου βαλει για να λυσεις μονος σου αυτο που νοιωθεις....δηλαδη...πφφφφφφ!!!!!καποια στιγμη λες...ποσο θα αντεξω?θα σπασει το κεφαλι μου!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 03:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μια επιπλεον δοκιμασια(σπαζοκεφαλια μυαλου)που θα σου βαλει για να λυσεις μονος σου αυτο που νοιωθεις
Οι δοκιμασίες που δέχεσαι δεν είναι απλές σπαζοκεφαλιές μυαλού. Νομίζω, και πάλι, ότι αντιλαμβάνεσαι λάθος το τι πάει να πει μύηση.
Οι δοκιμασίες θέτονται από τον ίδιο τον ψυχολογικό σου εκπαιδευτή (κοινώς γνωστό και ως Lucifer) και είναι δοκιμασίες μέσα στην καθημερινή ζωή (και άλλες). Μπορεί να είναι κάτι απλό, π.χ. ένα χαρτί κάποιου να 'χει πέσει κάτω και εσύ να πρέπει να επιλέξεις αν θα το σηκώσεις ή όχι. Μπορεί να χρειαστεί να επιλέξεις ανάμεσα στη δουλειά και σε κάτι πνευματικό και να δοκιμαστεί το αν μπορείς και ξέρεις να βάζεις προτεραιότητες και να βρίσκεις λύσεις. Πολλά μπορεί. Πάντως η δοκιμασία, κατα τη γνώμη μου, δεν είναι ένα απλό αίνιγμα (έστω και αν έχει κάτι να σου δώσει αυτό το "αίνιγμα").
Οι δυνάμεις μας δεν αφυπνίζονται απο άλλους, τις αφυπνίζει η ίδια μας η πνευματική εξέλιξη, η οποία βέβαια έχει πολλές πτυχές, που όλες γερνάνε γύρω από τα εξής:
1)Αφύπνιση συνείδησης
2)Αλχημεία
3)Θάνατος του Εγώ

άλλοι τα θέτουν έτσι:
1)Αφύπνιση της Συνείδησης & Θάνατος του Εγώ
2)Αλχημεία
3)Θυσία για την ανθρωπότητα (προσφορά για την ανθρωπότητα)

Ουσιαστικά τα τρία αυτά πράγματα είναι αλληλένδετα. Όποιος κάνει μόνο ένα από τα τρία, δεν επιτυγχάνει αν γίνει θεός, παραμένει αυτό που είναι.

Σου έχει αναφέρει κάτι από τα παραπάνω ο Δάσκαλός σου; Τι πνευματική άσκηση σου έχει προτείνει;

Ένας Δάσκαλος, ενδεχομένως να μπορεί να σου δώσει κάποιες δυνάμεις (δεν το γνωρίζω), όμως, γιατί να το κάνει;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/01/2012 03:49:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xrisi5
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 13:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτα τα 3 που ειπες..τα ειπες ΟΛΑ!! μπραβο σου!!! Αυτο που μου εχεις επισημανει που ειπα εγω..(γιατι δε ξερω να κανω και quote ειναι αυτο ακριβως που ειπα κ εγω.Δηλαδη πες οτι εχω μια απορια...ενα παραδειγμα σου λεω ετσι?δεν κανει κατι συγκεκριμενο καθε φορα..καταρχας δε μου απανταει!!!!!εκνευριστικο...χαχα...μπορει να σε κοιταει ας πουμε καποια ωρα και να μη λεει τιποτα και ξαφνικα να σου πει...κοιτα εκεινο το συννεφο..η να σου πει παμε καπου και να σε παει σε ενα βουνο τερμα θεου.αναλογα καθε φορα..και ακολουθωντας αυτον και αυτα που σε προτρεπει να κανεις (ετσι ξαφνικα-στα ξεκαρφωτα)σε βαζει να σκεφτεις εσυ την απαντηση..καπως ετσι..δε ξερω αν το περιγραφω σωστα...Ας πουμε κατι απλο..μια μερα περπατουσαμε και κατι ειχα σαν απορια εξω απο μια βιτρινα..και μου λεει μπες και ρωτα!!εγω δεν ηθελα γιατι ειμαι πολυ ντροπαλη γενικα και μονη μου δεν υπηρχε περιπτωση να κανω και τετοιο..μπορουσε ανετα να μου ειχε απαντησει αυτος οπως συζητας με εναν απλο φιλο σου και συνεχιζεις το δρομο σου...ειπα οτι δε χρειαζεται να ρωτησω και αυτος δεν εδειχνε καμια προθεση να συνεχισει αν δεν εμπαινα..καθως τον κοιτουσα..."στροφαρα" κατα καποιο τροπο μονη μου..και μου ηρθε η αναλαμπη...θελει να μπω γιατι προσπαθει να μου δειξει οτι αν δε μπω να ρωτησω,τοτε δεν προκειται να μαθω!!!και για αυτον ειναι τοσο απλο το να κανω μια απλη ερωτηση..αυτο προφανως απο τα 3 που ειπες ανηκει στην κατηγορια του να σπασεις το εγω σου,τη ντροπη σου και γενικως αυτο που σε κραταει καθηλωμενο μακρυα απο αυτο που θες.Δε ξερω αν τα εξηγω και σωστα..προσπαθω οσο μπορω.... γενικα οι δοκιμασιες ειναι οπως το ειπες κι εσυ μεσα σε αυτα που ζεις..δε σε παει καπου και σου λεει κανε αυτο.Οσο αφορα τις μυησεις μπορει να σου δωσει η να σε βοηθησει να παρεις(ανεβεις επιπεδο)..αλλα δε νομιζω οτι το κανει οποτε θελει..μαλλον θα ξερει το ποτε..μη νομιζεις...αυτοι οι ανθρωποι ειναι πολυ πολυ πολυ περιεργοι..εχουν μια σιωπη σε εκνευριστικο βαθμο!!! τουλαχιστον σε μαθαινουν αρκετα..και μονο που μαθαινεις τον εαυτο σου πανω απ'ολα..νομιζω οτι ειναι πολυ σημαντικο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2012, 14:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αυτα τα 3 που ειπες..τα ειπες ΟΛΑ!! μπραβο σου!!!
Οπότε αυτά σου τα 'χει μάθει ο δάσκαλός σου; Αν στα 'χει μάθει, και στα 'χει μάθει σωστά, μάλλον καλός είναι...

ΥΓ: Για να κάνεις quote απλά πάτα αυτό το εικονίδιο
και βάλε το κείμενο που θες (με αντιγραφή-επικόλληση) ανάμεσα στα (quote) (/quote) που θα εμφανιστούν. Δηλαδή: (quote) ...κείμενο... (/quote)

quote:
και για αυτον ειναι τοσο απλο το να κανω μια απλη ερωτηση..αυτο προφανως απο τα 3 που ειπες ανηκει στην κατηγορια του να σπασεις το εγω σου,τη ντροπη σου και γενικως αυτο που σε κραταει καθηλωμενο μακρυα απο αυτο που θες.Δε ξερω αν τα εξηγω και σωστα..προσπαθω οσο μπορω....
Χμμμ...
Κοίτα... εγώ δε ξέρω αν ο συγκεκριμένος κύριος είναι ή δεν είναι δάσκαλος. Μπορεί να είναι απλά κάποιος που ξέρει καλά π.χ. διαλογισμό. Αυτό δεν τον καθιστά δάσκαλο, αλλά τον καθιστά έναν άνθρωπο με αρκετό "φώς", που πιθανόν να μπορεί όντως να σε βοήθήσει σε κάποια πράγματα. Μπορεί και όχι!
Αν είναι όντως δάσκαλος, η μέθοδος που ακολουθεί είναι θα έλεγα κάπως ανορθόδοξη για τα δικά μου γούστα, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι (εγώ δεν μπορώ να κρίνω έναν δάσκαλο). Ίσως αυτό να χρειάζεσαι αυτή τη χρονική στιγμή, και όχι κάτι πιο, ας πούμε, εξειδικευμένο. Αργά ή γρήγορα όμως, αν και εφόσον είναι όντως δάσκαλος, θα πρέπει να σου υποδείξει έναν τρόπο με τον οποίο να γίνεις και εσύ δασκάλα, δηλαδή έναν τρόπο να φτάσεις εκεί που είναι και μετά να τον ξεπεράσεις. Το μονοπάτι της μύησης, δεν υπάρχει. Αντιλαβάνεσαι λοιπόν ότι ο καθένας θα πρέπει να φτιάξει τον δικό του δρόμο ανάμεσα στα αγκάθια και τα σκοτεινά σοκάκια.
Αυτό, το να γίνεις δάσκαλος, δεν γίνεται δια μαγείας με το να σε φωτίσει κάποιος, χρειάζεται προσωπική προσπάθεια και ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ θυσίες.
quote:
.αυτο προφανως απο τα 3 που ειπες ανηκει στην κατηγορια του να σπασεις το εγω σου,τη ντροπη σου και γενικως αυτο που σε κραταει καθηλωμενο μακρυα απο αυτο που θες.Δε ξερω αν τα εξηγω και σωστα..προσπαθω οσο μπορω....
Ναι μπορείς να το πεις και έτσι χαχα. Βέβαια δεν νομίζω ότι το σκοτώνεις έτσι το Εγώ.. αλλά του κάνεις αδύναμο, του κόβεις τη τροφή. Είναι σημαντικό να έχουμε θέληση ισχυρότερη από του Εγώ.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/01/2012 14:44:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 20:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
μια επιπλεον δοκιμασια(σπαζοκεφαλια μυαλου)που θα σου βαλει για να λυσεις μονος σου αυτο που νοιωθεις
Οι δοκιμασίες που δέχεσαι δεν είναι απλές σπαζοκεφαλιές μυαλού. Νομίζω, και πάλι, ότι αντιλαμβάνεσαι λάθος το τι πάει να πει μύηση.
Οι δοκιμασίες θέτονται από τον ίδιο τον ψυχολογικό σου εκπαιδευτή (κοινώς γνωστό και ως Lucifer) και είναι δοκιμασίες μέσα στην καθημερινή ζωή (και άλλες). Μπορεί να είναι κάτι απλό, π.χ. ένα χαρτί κάποιου να 'χει πέσει κάτω και εσύ να πρέπει να επιλέξεις αν θα το σηκώσεις ή όχι. Μπορεί να χρειαστεί να επιλέξεις ανάμεσα στη δουλειά και σε κάτι πνευματικό και να δοκιμαστεί το αν μπορείς και ξέρεις να βάζεις προτεραιότητες και να βρίσκεις λύσεις. Πολλά μπορεί. Πάντως η δοκιμασία, κατα τη γνώμη μου, δεν είναι ένα απλό αίνιγμα (έστω και αν έχει κάτι να σου δώσει αυτό το "αίνιγμα").
Οι δυνάμεις μας δεν αφυπνίζονται απο άλλους, τις αφυπνίζει η ίδια μας η πνευματική εξέλιξη, η οποία βέβαια έχει πολλές πτυχές, που όλες γερνάνε γύρω από τα εξής:
1)Αφύπνιση συνείδησης
2)Αλχημεία
3)Θάνατος του Εγώ

άλλοι τα θέτουν έτσι:
1)Αφύπνιση της Συνείδησης & Θάνατος του Εγώ
2)Αλχημεία
3)Θυσία για την ανθρωπότητα (προσφορά για την ανθρωπότητα)

Ουσιαστικά τα τρία αυτά πράγματα είναι αλληλένδετα. Όποιος κάνει μόνο ένα από τα τρία, δεν επιτυγχάνει αν γίνει θεός, παραμένει αυτό που είναι.

Σου έχει αναφέρει κάτι από τα παραπάνω ο Δάσκαλός σου; Τι πνευματική άσκηση σου έχει προτείνει;

Ένας Δάσκαλος, ενδεχομένως να μπορεί να σου δώσει κάποιες δυνάμεις (δεν το γνωρίζω), όμως, γιατί να το κάνει;

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 12/01/2012 03:49:19



Τζέκυλ,

συγχώρησε με, ποτέ δεν θα γίνει αυτό,

αφύπνιση, θάνατος, αλχημεία θυσία,

Ο δρόμος είναι ο εξής:

Μετάνοια.
Αναγέννηση, (από Άνω
Βάπτιση, (στο Πνεύμα
Αγιασμός, (αγνότητα, καθαρότητα
Μαθητεία, (αύξηση
Φώτιση, (αυτοπραγμάτωση
Θέωση (επίτευξη

Η ΘΥΣΊΑ ΕΓΙΝΕ ΑΛΛΟς ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΓΙΑ ΜΑς!
Πως θα διακρίνουν τα νέα παιδιά την αλήθεια;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2012, 22:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετάνοια.
Αναγέννηση, (από Άνω
Βάπτιση, (στο Πνεύμα
Αγιασμός, (αγνότητα, καθαρότητα
Μαθητεία, (αύξηση
Φώτιση, (αυτοπραγμάτωση
Θέωση (επίτευξη
Κάνεις λάθος, τίποτα από αυτά δε χρειάζεται να κάνουμε, γιατί η θυσία έγινε για εμάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
-agelos-
Μέλος 3ης Βαθμίδας


491 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 10:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αλήθεια
δεν κουράστηκες μ' αυτό το πισω-γύρισμα;

αλλού έγραψες,
για να φάμε από το δένδρο της ζωής (πρέπει=νομο)
να (εμείς) εξαλείψουμε...θαρρείς και μπορούμε εμείς, ή
μπορεί αυτή η εγωική συνείδηση να πράττει..καταλαβαίνεις
ότι σας έχει δέσει χειροπόδαρα ένα πνεύμα "μονο-εμισμού"
δηλαδή,
μόνο εμείς ξέρουμε, όμως έγραψα στο -πίστη-σήμερα
και το μήνυμα είναι και για σένα,

αγάπη ειρήνη χαρά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια
δεν κουράστηκες μ' αυτό το πισω-γύρισμα;

αλλού έγραψες,
για να φάμε από το δένδρο της ζωής (πρέπει=νομο)
να (εμείς) εξαλείψουμε...θαρρείς και μπορούμε εμείς, ή
μπορεί αυτή η εγωική συνείδηση να πράττει..καταλαβαίνεις
ότι σας έχει δέσει χειροπόδαρα ένα πνεύμα "μονο-εμισμού"
δηλαδή,
μόνο εμείς ξέρουμε, όμως έγραψα στο -πίστη-σήμερα
και το μήνυμα είναι και για σένα,



Έτσι είναι, και εγώ ξέρω, και εσύ ξέρεις απ' ότι φαίνεται, γενικά όλοι ξέρουμε... και κανείς δε ξέρει τίποτα

Πάμε τώρα στα πιο ουσιώδη..
Η συνείδηση δεν είναι εγωική! Η συνείδηση είναι φυλακισμένη μέσα στο Εγώ. Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Η συνείδηση δεν είναι Εγώ. Καμία σχέση. Όταν μιλούσε π.χ. ο Κρισναρμούτη για "επανάσταση της συνείδησης" λες να εννοούσε το Εγώ; ή εννοούσε κάτι άλλο;

Τέλος πάντων, γνωρίζω ότι είναι δυσκολο όταν χρησιμοποιούνται διαφορετικές λέξεις για διαφορετικά πράγματα να υπάρξει σωστή συνεννόηση και επειδή μπορεί και οι δύο να έχουμε δίκαιο, αλλά να λέμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια, θα ήθελα να μου εξηγήσεις ένα-ένα πώς γίνονται τα παρακάτω που ανέφερες:

quote:
Μετάνοια.
Αναγέννηση, (από Άνω
Βάπτιση, (στο Πνεύμα
Αγιασμός, (αγνότητα, καθαρότητα
Μαθητεία, (αύξηση
Φώτιση, (αυτοπραγμάτωση
Θέωση (επίτευξη

(καλύτερα να τα εξηγήσεις στο θέμα της Άννας ή στο Καράβι)

Το καλύτερο θα ήτανε να δώσεις μεθόδους για το καθένα, να μιλήσεις δηλαδή για το καθένα καθαρά πρακτικά (εγώ έτσι συνηθίζω να κάνω),
Γιατί και η Θέωση είναι κάτι πρακτικό, όχι κάτι θεωρητικό, ούτε κάτι συμβολικό.
Αλλά αν δεν μπορείς να μιλήσεις πρακτικά για τους Χ λόγους, προσωπικά δέχομαι να μιλήσεις και συμβολικά. Αν τώρα οι συμβολισμοί σου δεν είναι κατανοητοί θα κάνω περαιτέρω ερωτήσεις για να καταλάβω. Αλλά πρέπει και εσύ να φροντίσεις να είναι κατανοητοί, ο κοσμάκης δεν έχει μαντικές ικανότητες, για την ακρίβεια ο κοσμάκης έχει ελάχιστη επαφή με το θείο.
Ξαναλέω όμως, ότι θέλω να δώσεις πράγματα πρακτικής χρησιμότητας, ότιδήποτε περισσότερο ή λιγότερο από αυτό είναι απλά πληροροφρίες που βαραίνουν τον εγκέφαλο, ή βιώματα τα οποία μόνο μέσα από άσκηση μπορούν να αποκτηθούν (και χωρίς άσκηση ενδεχομένως) προσωπικά από τον καθένα, οπότε και πάλι είναι άχρηστο απλά το να ακούμε τα βιώματα κάποιου. Θέλω να μου πεις τον τρόπο με τον οποίο δουλεύει, κάποιος που ξεκινάει αυτή τη στιγμή το έργο.

Αυτά...

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/01/2012 11:22:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2012, 11:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλλού έγραψες,
για να φάμε από το δένδρο της ζωής (πρέπει=νομο)
να (εμείς) εξαλείψουμε...θαρρείς και μπορούμε εμείς, ή
μπορεί αυτή η εγωική συνείδηση να πράττει..καταλαβαίνεις
ότι σας έχει δέσει χειροπόδαρα ένα πνεύμα "μονο-εμισμού"
δηλαδή,
Έχω πει σε άλλο θέμα (στο φόρουμ ΠΑΡΑΞΕΝΟ) ότι η εξάλειψη γίνεται με προσευχή στη θεϊκή Μητέρα (Παναγία για τους Χ.Ορθόδοξους). Το είχε αναφέρει και ο Ελμισατβα σε εκείνο το θέμα και είχε μιλήσει (όπως και εγώ έχω μιλήσει) για προσευχή στον Χριστό. Δεν έχω πει κάτι παράλογο. Αν εσύ ξέρεις κάποιον άλλον τρόπο, πες τον, εδώ είμαστε

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 20/01/2012 11:23:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2012, 17:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία ερώτηση στήν xrisi5 :
Ο Διδάσκαλος αυτός ο οποίος δίδει Μυήσεις ανήκει σε κάποια Μυητική γραμμή;
Διότι Μύηση μπορεί να δώσει μόνον:

1.) Κάποιος Διδάσκαλος-Μυητής που ανήκει σε κάποια Μυητική άλυσο.

2.) Διδάσκαλοι που ανήκουν σε κάποια Μυητική γραμμή οι οποίοι ΔΕΝ είναι Μυητές, είναι όμως Μυημένοι Διδάσκαλοι(δέν είναι όλοι οι Μυημένοι Διδάσκαλοι Μυητές), αλλά με τήν βοήθεια Αληθούς Μυητικού Τυπικού και συνεπικουρία άλλων -τουλαχιστον- 6 Διδασκάλων και μόνον παρουσία τών "Φώτων" του Τάγματος "Ανοιγμένων" κατά τό Τυπικό του -εκάστοτε- Τάγματος, έχουν ΡΟΛΟ ΜΥΗΤΟΥ κατά τήν Μύηση και μόνον.

3.)Όλοι οι Διδάσκαλοι Μυητές -όπως και οι λοιποί Μυημένοι-, ανήκουν σε κάποια ΜΥΗΤΙΚΗ ΑΛΥΣΟ (Παραδοσιακή οδό, ή αλλιώς οδό της αληθούς μυήσεως).

Άν τήν Μύηση τήν έδωσε ΜΟΝΟΣ, πρέπει οπωσδήποτε να είναι Διδάσκαλος ΜΥΗΤΗΣ -είτε ενταγμένος σε Τάγμα, είτε Μυημένος ώς "Ελεύθερος Μυητής", σε κάποια "ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΗ ΜΥΗΤΙΚΗ ΑΤΡΑΠΟ".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy