ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Π Υ Ρ Α Μ Ι Δ Ε Σ ! ! !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2005, 12:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μετα 3 ώρες σκάμε μέσα στο εκκλησσάκι της Πεντέλης ...

Α, μια και είπα που βγαίνουμε, επειδή τα πόστ μου δεν τα διαβάζει ποτέ κανένας, άρα κάνουμε πριβέ τσάτ, στο λέω εδώ και ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΥΣΤΙΚΑ...

οτι η έξοδος της στοάς μέσα στο εκκλησσάκι είναι αυτή

όσοι πάνε με φακό *πολύ σημαντικό να έχεουν διαβάσει εξονυχιστικά τις οδηγίες χρήσης του !

και κατφέρουν να τον αναψουν μέσα στη σπηλιά, παρόλα τα βαρυτικά κύμματα, θα την δούν έτσι

Οι φωτό του ιπποκόμου μου, που μου πούντιασε κιόλας, επειδή τον άφησα πολύ ώρα έξω...

(Υ.Γ. Όπως έχω ξαναπεί, κάποια πράγματα που γράφω δεν τα καταλαβαίνουν όλοι.
Είμαι όμως σίγουρος, οτι σε όλον τον κατοικημένο ελληνόφωνο γαλαξία μας, υπάρχουν κανα δυό τρείς αρχι*******, που ξέρουν ποοοοολύ καλά για τι πράγμα μιλάω...!)

ο κάκιστος Βριλ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meatour
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 12:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meatour  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο παππους μου (εξερευνητής πυραμίδων) μου έλεγε ότι αν βάλεις ένα κομμάτι κρέας ακριβώς στο κέντρο μιας πυραμίδας τότε αυτο θα συντηρηθει για αρκετές μέρες. Το ίδιο μου είχε πει οτι ισχυει και για τον Παρθενωνα (του οποίου οι κολώνες αν τις προεκτείνεις νοητά προς τα πάνω δημιουργούν πυραμίδα).
Δεν ξέρω αν ισχύει.
Επίσης πως όταν άνοιγαν μια πυραμίδα έβαζαν πρώτα μια γάτα μέσα για να πάρει εκείνη την κατάρα των Φαραω (οι γάτες για τους Φαραω ήταν κάτι παραπανω από ζώα).
Δυστυχως τα μόνα που έχω είναι σημειωσεις του στα Αιγυτιακα και δυο χαρτες που οδηγουν στον ταφο του Μεγαλου Αλεξανδρου. Ο τρίτος ανήκει σε ένα δικηγορο ο οποιος μενει Θεσσαλονικη (του τον ειχε δωσει ο παππους μου οταν ηρθε στην Ελλαδα επειδη ηταν φιλος του και ηθελε να ελεγξει τη γνησιοτητα...καπως ετσι τον οικειοποιηθηκε στο τελος)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 13:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο παππους μου (εξερευνητής πυραμίδων) μου έλεγε ότι αν βάλεις ένα κομμάτι κρέας ακριβώς στο κέντρο μιας πυραμίδας τότε αυτο θα συντηρηθει για αρκετές μέρες.

Ο δικός μου, που δεν ήταν εξερευνητής πυραμίδων, έλεγε στο 1/3 του ύψους της.

Το ύψος της πυραμίδας είναι η νοητή κάθετη γραμμή που ενώνει το κέντρο της βάσης με την κορυφή της.

Στο σημείο "1/3 του ύψους" συναντιώνται όλες οι μεσοκάθετες. Στις πυραμίδες, εκεί πρέπει βρίσκεται και ο νεκροθάλαμος.

quote:

Το ίδιο μου είχε πει οτι ισχυει και για τον Παρθενωνα (του οποίου οι κολώνες αν τις προεκτείνεις νοητά προς τα πάνω δημιουργούν πυραμίδα).


Χμ. Αν προεκτείνεις τις κολώνες, θα συναντηθουν κάπου στα 1800μέτρα. Άν βάλεις και τις διαστάσεις της βάσης, που η μεγάλη διάσταση είναι μόλις 100μέτρα, το σχήμα που προκύπτει ειναι μάλλον ... οβελίσκος, παρά πυραμίδα !
Άν βρείς και το σημείο 1/3 του ύψους, που είναι κάπου 1800 μέτρα, τότε το ζητούμενο σημείο για να βάλεις το κρέας να συντηρηθεί είναι κάπου 600 μέτρα πάνω από τον Παρθενώνα.

quote:

Δεν ξέρω αν ισχύει.


Οχι, δεν ισχύει. Αν ίσχυε, γιατί να κάθονται να ξε-αντερίζουν το φουκαρά το φαραώ και να τον κάνουν μπλούμ σε επικίνδυνα οξέα.
Και που να τον τυλίγουν σε γάζες...

quote:

Επίσης πως όταν άνοιγαν μια πυραμίδα έβαζαν πρώτα μια γάτα μέσα για να πάρει εκείνη την κατάρα των Φαραω (οι γάτες για τους Φαραω ήταν κάτι παραπανω από ζώα).


Τι να σου πώ, ο παπούς μου δεν ήταν εξερευνητής πυραμίδων
Πάντως και για τους κινέζους είναι κάτι παραπάνω από ζώα. Είναι σπεσιαλιτέ και τις κάνουν κάτι σαν γιαχνί. Ή στιφάδο...

quote:

Δυστυχως τα μόνα που έχω είναι σημειωσεις του στα Αιγυτιακα και δυο χαρτες που οδηγουν στον ταφο του Μεγαλου Αλεξανδρου. Ο τρίτος ανήκει σε ένα δικηγορο ο οποιος μενει Θεσσαλονικη (του τον ειχε δωσει ο παππους μου οταν ηρθε στην Ελλαδα επειδη ηταν φιλος του και ηθελε να ελεγξει τη γνησιοτητα...καπως ετσι τον οικειοποιηθηκε στο τελος)


Παίρνεις τηλέφωνο την αιγυπτιακή πρεσβεία και αυτοί φροντίζουν να σκάσει μύτη η αρχαιολογική, το ΣΔΟΕ και κάποιο ειδικό Σώμα βασανιστών επίορκων δικηγόρων.

Πάντως, αν θες τη γνώμη μου, μην ακολουθήσεις το επάγγελμα του παπού σου.
Γίνε χρονικογράφος σε κανένα περιοδικό μυστηρίου. Θα γίνεις ζάπλουτος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meatour
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 13:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meatour  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κίονες του Παρθενώνα δεν είναι κάθετοι αλλά αν προεκταθούν νοητά προς τα επάνω συναντώνται στα 1852 μέτρα. Ο όγκος της νοητής πυραμίδας που σχηματίζεται είναι ο μισός της μεγάλης πυραμίδας της Αιγύπτου, 45.000.000 ελληνικά κυβικά πόδια.

Έκανα λάθος λέγοντας κέντρο, ήθελα να γράψω ακριβώς κάτω από την μύτη της πυραμίδας.
Δεν είπα ότι θα συντηρηθεί για πάντα αλλά για κάποιες μέρες (ειναι ωραιο να προσεχεις όταν διαβαζεις)
Όσο για την καταρα των Φαραω ίσως εχεις ακουσει για διαφορους μυθους που υπαρχουν σχετικα με αρχαιολογους που πέθαναν απο την "καταρα". Αρα λοιπον συμφωνα με την λογικη τους αν εβαζαν έμψυχο ον μεσα στην πυραμιδα τότε αυτο θα επαιρνε πανω του ολη την καταρα... Πόσο μάλλον αν έβαζαν γατα την οποια οι Φαραω θεωρουσαν κατι παραπανω απο ζωο.

Αυτα ειχα να σου πω αγαπητε Vril-Μουρατιδη.
Ευχαριστω για την συμβουλη αλλα το εχω κανει ηδη.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

analphabet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 13:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους analphabet  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα το παραχεσ.. με τις κακίες σου. Μια γνώμη είπε το παιδί!

Τι έπεσες να το φας ? Πεινασμένε παπα-βρίλ έχεις αρχίσει να μοιάζεις με τους Ελληνορθόδοξους ρασοφόρους που τα τρώνε όλα, μέχρι το τελευταιό Ευρώ, αλλά τελειωμό δεν έχουν !

BE CAREFULL WHAT YOU WISΗ IS WHAT YOU WANT !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meatour
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 14:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meatour  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φωναζει καποιος επειδη δεν εχει επιχειρηματα να στηριξει τον προφορικό του λογο.
Στο διαδυκτιο ο λογος δεν ειναι προφορικος αλλα γραπτος και ενας τροπος για να φωναξει ενας ανθρωπος ο οποιος δεν εχει επιχειρηματα είναι η επιθεση.
Αρκετα ασχοληθηκα ομως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 14:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φωναζει καποιος επειδη δεν εχει επιχειρηματα να στηριξει τον προφορικό του λογο.
Στο διαδυκτιο ο λογος δεν ειναι προφορικος αλλα γραπτος και ενας τροπος για να φωναξει ενας ανθρωπος ο οποιος δεν εχει επιχειρηματα είναι η επιθεση.
Αρκετα ασχοληθηκα ομως.

χα χα χα χα χα

Ένα βιβλίο απλής γεωμετρίας, να σου φύγει κάθε απορία.


χα χα χα χα χα

"Φωναζει καποιος επειδη δεν εχει επιχειρηματα να στηριξει τον προφορικό του λογο."

Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε ????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 15:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευχαριστω για την συμβουλη αλλα το εχω κανει ηδη.

Δεν αμφιβάλω κααααθόλου ... !

Μουρατίδης ???
Τι είναι αυτό ???



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 15:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επαναλαμβάνω για τους αόματους, που κάνουν και δωρεάν μαθήματα ήθους και ευανάγνωσης

quote:

Αν προεκτείνεις τις κολώνες, θα συναντηθουν κάπου στα 1800 μέτρα. Άν βάλεις και τις διαστάσεις της βάσης, που η μεγάλη διάσταση είναι μόλις 100 μέτρα, το σχήμα που προκύπτει ειναι μάλλον ... οβελίσκος, παρά πυραμίδα !

Αίντα ! Ξεκόλα !


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 15:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πεινασμένε παπα-βρίλ έχεις αρχίσει να μοιάζεις με τους Ελληνορθόδοξους ρασοφόρους που τα τρώνε όλα, μέχρι το τελευταιό Ευρώ, αλλά τελειωμό δεν έχουν !

Καλό, αλλά άσχετο !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 15:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να τελειώνουμε,

quote:

Οι κίονες του Παρθενώνα δεν είναι κάθετοι αλλά αν προεκταθούν νοητά προς τα επάνω συναντώνται στα 1852 μέτρα. Ο όγκος της νοητής πυραμίδας που σχηματίζεται είναι ο μισός της μεγάλης πυραμίδας της Αιγύπτου, 45.000.000 ελληνικά κυβικά πόδια.

Δείξε μου πώς το μέτρησες, πώς το υπολόγισες, τα μεγέθη, τους τύπους κλπ.
Ειδάλλως, απλώς το βρήκες κάπου και το αντέγραψες, χωρίς ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, που θα έλεγες και σύ ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meatour
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 15:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meatour  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε μου ευχαριστω παρα πολυ που με εκτιμας και χρησιμοποιειες διαφημιστικες μου ατακες για να με προσβαλλεις (το αλλο με τον τοτο το ξερεις;) ήταν απο τις καλυτερες προσβολες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 15:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αγαπητε μου ευχαριστω παρα πολυ που με εκτιμας και χρησιμοποιειες διαφημιστικες μου ατακες για να με προσβαλλεις (το αλλο με τον τοτο το ξερεις;) ήταν απο τις καλυτερες προσβολες.

Μα δεν ειπα πουθενά οτι σε εκτιμάω !

Σε προσέβαλλα ?

Και συ προσβάλεις τη νοημοσύνη, τουλάχιστον όσων έχουν τελειώσει το λύκειο, με βαθμό από τη βάση και πάνω.


Τι διάβασα εδώ ?
"και χρησιμοποιειες διαφημιστικες μου ατακες"

Δικιά σου είναι και αυτή ???

Αϊντα, αϊντααα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meatour
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 16:15:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meatour  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και αυτη; υποστηριξα οτι κατι αλλο ειναι δικο μου;
ίσως και να μην είναι δικό μου αλλά εγω εβγαλα λεφτα απο αυτο και αν δεν ήμουν εγω δεν θα το ηξερες εσυ.
για αυτο να εισαι προσεχτικος με ποιους μοιραζεσαι τις γνωσεις και πληροφοριες σου...αν εχεις...

Αλήθεια το αϊντα τι είναι; λέξη; σε ποια γλωσσα; σε αυτη όσων τελειώνουν το λύκειο με βαθμό πάνω από τη βάση;ή όσων δεν τελειώνουν ποτε; κάτι σε κραυγή μου κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 16:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και αυτη; υποστηριξα οτι κατι αλλο ειναι δικο μου;
ίσως και να μην είναι δικό μου αλλά εγω εβγαλα λεφτα απο αυτο και αν δεν ήμουν εγω δεν θα το ηξερες εσυ.
για αυτο να εισαι προσεχτικος με ποιους μοιραζεσαι τις γνωσεις και πληροφοριες σου...αν εχεις...

Αλήθεια το αϊντα τι είναι; λέξη; σε ποια γλωσσα; σε αυτη όσων τελειώνουν το λύκειο με βαθμό πάνω από τη βάση;ή όσων δεν τελειώνουν ποτε; κάτι σε κραυγή μου κάνει.



Καλά !
Είσαι ειδική περίπτωση εσύ...

Άντε γειά και να προσέχεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

osiris_myth
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 01:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους osiris_myth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΔΙΧΟΓΝΩΜΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΣΧΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ........

"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ"

Edited by - osiris_myth on 02/04/2005 01:29:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

orfeas7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
322 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 01:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orfeas7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα από τους διαβασμένους της παρέας μία αναφορά σε πυραμίδες που υπάρχουν στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει πυραμίδα στην περιοχή του κιλκίς(κάτι πήρε το αυτί μου) ή οπουδήποτε αλλού στην βόρειο Ελλάδα(είναι πιο εύκολο για μένα να την επισκευτώ).

Κάκέ βρίλ ξέρεις τίποτε;
Jonniebegood βάλε τα δυνατά σου!

Δεν έχει σημασία τι θέλουμε, ούτε τι μπορούμε... αλλά τι κάνουμε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 04:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΕΝΟΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ Η ΔΙΧΟΓΝΩΜΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΕΣΧΑΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΕΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΠΛΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ........

Και γιατί να παραθέσω στοιχεία που απομυθοποιούν και ξεσκεπάζουν απατεώνες, τσαρλατάνους και παραμυθοπλάστες ?

Νομίζεις οτι μου έχουν δείξει σημάδια ωριμότητας οι εδώ συμμετέχοντες ?
Από αυτά που βλέπω, όσο πιο μεγάλο το παραμύθι, τόσο περισσότεροι και τόσο φανατικότερα θα το υποστηρίξουν.

Ας βγεί ένας απόαυτούς που λέει οτι ο Παρθενώνας είναι πυραμίδα και να αναλύσει ΠΟΥ το στηρίζει αυτό.

Όπως λές εσύ, "ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ........"

Το έχει κάνει και κανένας νομίζεις ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 12:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τσακώνεστε... για τον Παρθενώνα απ' ότι φαίνεται υπάρχει η μελέτη, “ Η Αρχιτεκτονική του Παρθενώνος “ (1976-1978 ) του Αναστασίου Ορλάνδου.

http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellenic_History/arthro_9.htm


Για τις Ελληνικές πυραμίδες υπάρχουν πολλές αναφορές αλλά δεν έχω ακούσει κάτι για την βόρεια Ελλάδα (οι περισσότερες απ ότι φαίνεται βρίσκονται στην Πελοπόννησο).

Υπάρχει και ένα ελληνικό site για τις κινέζικες πυραμίδες
http://www.supernatural.gr/files_pyramides_chinois.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 11:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΜΕΡΗ
.
ΠΕΡΟΥ,ΜΕΞΙΚΟ,ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ,ΚΙΝΑ,ΕΛΛΑΔΑ,ΒΡΑΖΙΛΙΑ,ΙΑΠΩΝΙΑ,ΙΣΠΑΝΙΑ,ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ,ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.
ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ ΛΕΥΚΗ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΟΥ ΚΟΥΙΝ ΛΙΝ.
ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΧΕΙ ΧΤΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 11:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Παρθενώνας δεν είναι πυραμίδα.

Οι κίονες έχουν μια ελάφρά κλίση πρός τα μέσα, που άν προεκταθεί πρός το άπειρο, συνατιούνται, σχηματίζοντας το σφηνοειδές σχήμα, όπως σωστά παρουσιάζει και η μελέτη του κ.Αναστασίου Ορλάνδου.
(http://www.ancientgr.com/Unknown_Hellenic_History/arthro_9.htm)
και αναφέρει η φίλη Όστρια.

Πυραμίδα είναι εξ ορισμού το στερεομετρικό σχήμα, που απολήγουν οι πλευρές σε κοινή κορυφή.

Ο ογκος λοιπόν που "υπολογίζουν" οι διάφοροι ερασιτέχνες και ερευνητές του γλυκού νερού, δεν έχει -όπως αναμένεται πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις συνδυασμού ελλειπών στοιχειωδών γνώσεων και υπέρβολικής ανάγκης αυτοπροβολής- να μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Οι κίονες συναντούνται ανα δύο ζεύγη, σχηματίζοντας δύο σφηνοείδή σχήματα, στην μία περίπτωση σε ύψος περίπου 2.200μ και στην άλλη, την άγνωστη στο πλατύ κοινό, στα 4.900μ.

Ποιός όγκος και ποιάς πυραμίδας ?

΄Ολη η προσέγγιση στο θέμα είναι λάθος έξ αρχής !


Υ.Γ. Λαμβάνοντας και υπ όψη τις διαστάσεις, δηλ. 2.200 μέτρα σε ύψος σε σχάση με τα μόλις 30 μέτρα επί 70 μέτρα της βάσης, το σχήμα που προκύπτει δεν θυμίζει σε τίποτα την Πυραμίδα και τον χρυσό αριθμό Φ (ίσον περίπου με 1,62) που συσχετίζεται με το ύψος και το πλάτος της Πυραμίδας. Το σχήμα που προκύπτει θυμίζει μάλλον ... στύλο με σφηνοειδή απόληξη !
Και τα πράματα γίνονται ακόμα χειρότερα, όταν εξετάζουμε το σχήμα που έχει ύψος 4.900 μέτρα !!!

Έλεος πια !
Φτάνουν πια τα παραμύθια και η κοροίδια !
Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τρώνε μόνο κουτόχορτο.

ο κακός και ορθολογιστής Βρίλ


Edited by - Vril on 04/04/2005 12:21:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 11:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΣΗΜΕΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΜΕΡΗ

Βέβαια, προπαντώς οι Πυραμίδες που βρέθηκαν στην Κεντρική και Νότια Αμερική έχουν κατασκευασθεί με την ίδια Αρχιτεκτονική, διάταξη και τους ίδιους τύπους με αυτές της Αιγύπτου!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

temporary
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 17:30:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temporary  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βέβαια, προπαντώς οι Πυραμίδες που βρέθηκαν στην Κεντρική και Νότια Αμερική έχουν κατασκευασθεί με την ίδια Αρχιτεκτονική, διάταξη και τους ίδιους τύπους με αυτές της Αιγύπτου!

Αυτό δεν είναι καθόλου αλήθεια, τα δύο είδη πυραμίδων διαφέρουν τρομερά ως προς τον τρόπο κατασκευής τους και τα γεωμετρικά τους χαρακτηριστικά. Οι πυραμίδες του Μεξικού μοιάζουν περισσότερο με Ζιγκουράτ παρά με τις αιγυπτιακές πυραμίδες. Άσε που απέχουν χρονολογικά τουλάχιστον 2 χιλιετίες!

(http://anth507.tripod.com/pyramids.htm)

Το μόνο κοινό που έχουν είναι το πυραμιδοειδές σχήμα. Για το οποίο υπάρχει η φυσιολογικότατη εξήγηση ότι είναι το μόνο σχήμα με το οποίο μπορεί να κατασκευάσει ψηλά (και όταν λέμε ψηλά εννοούμε πάνω από 40-50μ) κτήρια ένας πολιτισμός που δεν έχει ανακαλύψει α) τους γερανούς και β)τους σκελετούς από μάρμαρο, σίδερο ή μπετόν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 18:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι 3 Πυραμίδες στο στο Τιεουτιουακάν του Μεξικού (Ηλίου, Σελήνης, Κοετζαλκοάτλ)κτίσθηκαν με τον ίδιο Μαθηματικό τύπο με τον οποίο κτίσθηκαν και οι Αιγυπτιακές Ύψος = (Μήκος Πλευράς/ 2π)*3 και με γωνία 43,5 μοίρες. Οι αποστάσεις μεταξύ τους αντιστοιχούν στον Αστερισμό του Ωρίωνα!
Άρα ως προς τα γεωμερικά χαρακτηριστικά δέν διαφέρουν, ως προς τον τρόπο κατασκευής πράγματι είναι με σκαλοπάτια όπως οι Μεσοποταμιακές ζιγκουράτ αλλά εγώ μένω στις διαστάσεις!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗ

Edited by - Krisnna on 04/04/2005 18:19:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 18:04:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΚΟΠΟ
ΟΙ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΠΡΟΟΡΙΖΟΝΤΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΦΗ ΤΩΝ ΒΑΣΙΛΙΑΔΩΝ ΚΑΙ
ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΝ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΕΝΩ ΤΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΝ
ΣΕ ΕΟΡΤΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΕΛΕΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΣΙΕΣ.
ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ.
ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΣΦΙΓΓΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΡΟΜΠΟΤ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑΓΩΓΟ ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΕ ΤΟ ΡΑΝΤΑΡ ΤΟΥ ΕΝΑ ΚΡΥΦΟ ΘΑΛΑΜΟ .
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ .
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
temporary
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 23:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους temporary  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Οι 3 Πυραμίδες στο στο Τιεουτιουακάν του Μεξικού (Ηλίου, Σελήνης, Κοετζαλκοάτλ)κτίσθηκαν με τον ίδιο Μαθηματικό τύπο με τον οποίο κτίσθηκαν και οι Αιγυπτιακές Ύψος = (Μήκος Πλευράς/ 2π)*3 και με γωνία 43,5 μοίρες.

Για ψάξτο λίγο γιατί ο Hancock τα λέει μπερδεμένα για να σε κοροϊδέψει. Η Μεγάλη Πυραμίδα ας πούμε έχει γωνία 52 μοίρες παρά κάτι και οι πυραμίδες στο Μεξικό δεν έχουν καν σταθερή γωνία σε κάθε επίπεδό τους, και ακόμα και αν πάρεις τη γωνία από τη βάση ως την κορυφή είναι μάλλον προς τις 35 μοίρες:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krisnna
Πλήρες Μέλος

Greece
1040 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2005, 23:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krisnna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω Ειδικά η Μεγάλη Πυραμίδα κτίσθηκε με συντελεστή -4- γι'αυτό η γωνία γίνεται 52 μοίρες. Οι υπόλοιπες Αιγυπτιακές Πυραμίδες έχουν συντελεστή -3- (35 μοίρες), όπως και οι Πυραμίδες του Τιεοτιουακάν.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ ΧΩΡΙΣ ΑΓΚΑΘΙΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΕΛΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 06:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΝ ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΕΙΧΑΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΣΦΙΓΓΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΡΟΜΠΟΤ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑΓΩΓΟ ΤΟΥ ΘΑΛΑΜΟΥ ΤΗΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΜΕ ΤΟ ΡΑΝΤΑΡ ΤΟΥ ΕΝΑ ΚΡΥΦΟ ΘΑΛΑΜΟ .
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΙΓΥΠΤΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ .
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΟΥ


Αν θυμάμαι καλά θελαν να την τρυπήσουν.
Αυτό δεν επιτρέπεται πλέον.
Αν ο καθένας που έχει μια θεωρία καταστρέφει από κάτι…..
Η εποχή του «Σλημαν» πέρασε οριστικά ….ευτυχώς.


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 10:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ο καθένας που έχει μια θεωρία καταστρέφει από κάτι…..


ΜΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΝ ΘΑΛΑΜΟ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΕΝΤΩΠΙΣΕΙ ΤΟ ΡΑΝΤΑΡ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2005, 17:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πυραμίδα είναι εξ ορισμού το στερεομετρικό σχήμα, που απολήγουν οι πλευρές σε κοινή κορυφή.

Ως ορισμός είναι σωστός. Αλλά μην ξεχνάς κακέ μου Vril, ότι άλλες πυραμίδες πχ. των Μάγιας δεν "κλείνουν" στην κορυφή. Ούτε η πρώτη πυραμίδα στην Αίγυπτο είχε κωνική κορυφή.


Οι αρχαιότερες γνωστές παρόμοιες κατασκευές (δεν ξέρω γιατί δεν τις ονομάζουν πυραμίδες) είναι -όπως είπε και ο temporary- τα Ζιγκουράτ της Σουμερίας-Βαβυλωνίας. Οι περισσότερες πυραμίδες στην Κεντρική Αμερική αλλά και αλλού -πχ. στην Καμπότζη- μοιάζουν με Ζιγκουράτ.


Στην Αίγυπτο, σύμφωνα με τους επιστήμονες, η εξέλιξη της αρχιτεκτονικής των πυραμίδων είναι εμφανής. Από τους πρώτους τάφους (mastabas) της 1ης και 2ης δυναστείας του Παλαιού Βασιλείου, ερχόμαστε στον Djoser της 3ης δυναστείας που φτιάχνει (με αρχιτέκτονα μάλλον τον Imhotep) την πρώτη πυραμίδα στην Σαχάρα που είναι βαθμιδωτή.


Μετά ακολουθούν μερικές πετυχημένες και αποτυχημένες προσπάθειες
(πχ ο πρώτος βασιλιάς της 4ης δυναστείας, ο Snefru, χτίζει δύο άλλες πυραμίδες. Η μία είναι γνωστή ως "η Κόκκινη πυραμίδα" η πρώτη πραγματική πυραμίδα.

Και ερχόμαστε στον Χέοπα, που είναι ο 2ος βασιλιάς της 4ης δυναστείας με την πασίγνωστη πυραμίδα του στην Γκίζα.
Οι βασιλείς της ίδιας δυναστείας που ακολουθούν κτίζουν παρόμοιες πυραμίδες (πχ οι άλλες δύο πυραμίδες στην Γκίζα των Khafre και Menkaure) αλλά από την 5η δυναστεία και μετά, φαίνεται μία πτώση στην αρχιτεκτονική των πυραμίδων, καθώς οι πυραμίδες των βασιλέων της 5ης δυναστείας στο Abu Sir είναι όλες κατώτερης κατασκευής και σήμερα είναι κατεστραμμένες.


Τι δείχνουν όλα αυτά;
Οτι, όταν ένας πολιτισμός αρχίζει να κατασκευάζει πυραμίδες, τις κάνει βαθμιδωτές (επειδή είναι πιό απλή η κατασκευή τους όπως είπε ο temporary). Στους περισσότερους πολιτισμούς παραμένουν βαθμιδωτές επειδή διευκολύνει την άνοδο των πιστών προς την κορυφή, εκεί όπου υπάρχει ο ναός και λαμβάνει χώρα η λατρεία.
Το σχήμα είναι συμβολικό, του ψηλού βουνού στην κορυφή του οποίου βρισκόμαστε πιό κοντά στους θεούς του ουρανού (εκεί κτίζουμε βωμούς ή ναούς και τους λατρεύουμε) και όταν η περιοχή είναι επίπεδη-πεδιάδα, έρημος, ζούγκλα- φτιάχνουμε ένα τεχνητό.)
Εκτός από τον λατρευτικό σκοπό, υπάρχουν και οι πρακτικοί λόγοι. Από εκεί πάνω μπορείς να ελέγχεις μεγάλη περιοχή τριγύρω. Επίσης, βάζοντας τον ναό στην κορυφή του τεχνητού βουνού, τον προστατεύεις από λεηλασίες.

Στην Αίγυπτο τώρα, έχουμε το ίδιο ξεκίνημα αλλά δεν έχουμε τον ίδιο σκοπό.
Καμιά πυραμίδα της Αιγύπτου δεν έχει ναό ή άλλο κτίσμα στην κορυφή, που σημαίνει ότι εξ αρχής κατασκευάστηκαν με άλλο σκοπό, δηλ για να θέσουν "κάτι" εντός και όχι επί της κορυφής και να μην υπάρχει πρόσβαση σε αυτό το "κάτι", αλλά να προστατεύεται από τόνους πέτρας.

Αυτό το "κάτι" λέμε ότι ήταν το σώμα του θεού-Φαραώ. Εχουμε λοιπόν τάφους στο σχήμα της πυραμίδας στους οποίους απαγορεύεται η είσοδος όχι μόνο στο κοινό, αλλά και στους αρχιερείς (υποθέτω) εφ όσον η είσοδος σφραγίζεται μετά την ταφή. (Αλήθεια, μετά τον θάνατο του Φαραώ τον ξεχνούσαν ή συνέχιζαν τις εκδηλώσεις σεβασμού στο πρόσωπό του; πχ. ο απλός Αιγύπτιος πήγαινε να "προσκυνήσει" τον τάφο και να αφήσει κάποιο τάμα; Και πού γινόταν αυτό, αφού δεν μπορούσε να μπεί μέσα στον τάφο;)

Γιατί επέλεξαν αυτό το σχήμα για έναν τάφο; Μάλλον έχει να κάνει με τις ιδιαίτερες θρησκευτικές τους δοξασίες παρά με την γενική θεωρία που ανέφερα παραπάνω. Δεν έχω ασχοληθεί με τον θέμα οπότε όποιος έχει ας μας πει.


Πάντως σχετικά με τον προσανατολισμό των πυραμίδων, δεν πρέπει να μας κάνει εντύπωση, επειδή όλοι σχεδόν οι αρχαίοι ναοί (και άλλα ιερά κτίσματα) είναι προσανατολισμένοι προς διάφορα ουράνια σώματα και σχήματα, συνήθως προς τα ίδια τα οποία ξεχώρισαν εξ αιτίας κάποιων παρατηρήσεων και όχι αναίτια (ή λόγω επιρροής).
πχ. η ανατολή του αστερισμού του Ωρίωνα ή του Σείριου, σηματοδοτούσε την αλλαγή των εποχών και καθόριζε τις γεωργικές τους εργασίες.

Δείτε εδώ και την "έρευνα" που προσπαθήσαμε να κάνουμε με τον ALOS.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=1&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=3237

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy