ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Πως Μπορούμε Να Φτιάξουμε Τα Δικά Μας Φυσικά Προϊόντα?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 15:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια nk, να 'σαι καλά!

Ενθουσιαστικα με τις πληροφορίες που γράφεις, και ιδιαίτερα σε ότι αφορά τα φυτά, που είναι η μεγάλη μου αγάπη!

Θα ηθελα να συμπληρώσω για το πλύσημο των πιάτων με ζεστό νερό και φυσικό σαπούνι είναι καλύτερο να προσθέσουμε ενα υγρό που θα φτιάξουμε με σόδα και νερό (κάνει καλύτερο αφρό και δεν κόβει ο αφρός με την προσθήκη του ξυδιού)!!

πολλά φιλιά

Μαρία

Edited by - mariasar on 24/04/2007 17:24:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2007, 16:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.

Edited by - mariasar on 24/04/2007 17:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

denisse
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2007, 19:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους denisse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά γειά σας.Θα ήθελα να ρωτήσω την athhna αν τελικά βρήκε emu oil στο συγκεκριμένο μαγαζί.Έχω ρωτήσει παντού αλλά δεν υπάρχει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ssidi
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2007, 13:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ssidi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια για το θέμα mariasar και σε οσους απάντησαν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2007, 08:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλώς ήρθες ssidi , και σ' ευχαριστούμε πολύ! Να 'σαι καλά!

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 09:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαπούνι κατά της τριχόπτωσης και της πιτυρίδας

http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/05/blog-post.html

Μαρία

____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΗ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΥΣΤΕΡΑ
ΑΠΟ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ.
30/05/2007

____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YannisP
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 05:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους YannisP  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ......mariasar
ΓΛΥΚΕΙΑ ΜΟΥ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!!!!!
ΕΥΓΕ!!!!

ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΕΙ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ....
ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ (από φλόγα, βραστό νερό, λάδι,ηλεκτρικό σίδερο, φούρνο, κατσαρόλα, κ.α.)
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ
(ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΔΥΣΠΙΣΤΟΙ ΠΟΥ ΞΕΡΑΝΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΠΑΣΤΑ
Ή ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΝΟΥΝ.....

ΛΟΙΠΟΝ,.........
ΚΑΤ ΕΥΘΕΙΑΝ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΨΙΜΟ ΕΙΤΕ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ Η ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΕΙΤΕ ΜΕΤΑ,
ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΠΟΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΣΟΥΖΕΙ ΠΟΛΥ.....
ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΜΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ
ΛΑΔΑΚΙ (ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ) ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΟΥΜΕ Ή ΒΟΥΤΑΜΕ ΤΟ ΚΑΜΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΕ ΕΝΑ ΠΙΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ,
ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΛΑΔΩΜΕΝΗ ΚΑΜΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΦΘΟΝΟ ΑΛΑΤΙ ΜΑΓΕΙΡΙΚΟ,
ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ-ΣΥΓΚΡΑΤΗΘΕΙ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΧΑΡΙΝ ΤΟΥ ΛΑΔΙΟΥ.
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!!!!!
ΑΜΕΣΩΣ ΔΡΟΣΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΓΚΑΥΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΓΙΚΑ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΕΙ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ (ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΣΑΩΡΟ) ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΕΝΕΡΓΕΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΕΠΕΡΧΕΤΑΙ Η ΙΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΑ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΤΣΟΥΞΙΜΟ!!!!

ΠΑΙΔΙΑ Η ΕΞΗΓΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ!!!!

ΥΠΟΔΟΡΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΕΓΚΑΥΜΑΤΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΝΕΤΑΙ ΥΓΡΟ,
(ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ Η ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΚΑΥΜΑ),
ΜΕ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΛΑΚΩΝΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΑΛΑΤΙ ΝΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΛΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΓΗ ΣΤΟ ΕΛΆΧΙΣΤΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΡΜΑ!
ΑΜΕΣΩΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΦΟΥΣΚΑΛΑ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ -ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΦΟΥΣΚΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ- ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΜΟΛΥΝΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝΕ ΠΟΛΛΟΙ.

ΝΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ,
ΓΙΑΝΝΗΣ

ΥΣ: ΓΙΑ Τ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΓΚΑΥΜΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ Η ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΛΗΓΗ!!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ, καλέ μου Γιάννη!
Αυτό με το ελαιόλαδο και το αλάτι δεν το ήξερα, οι παπούδες μας ξέραν περισσότερα πρακτικά!
Στην περίπτωση του εγκαύματος αν βάλουμε βαλσαμόλαδο που εχει γίνει απο ελαιόλαδο, φαντάζομαι πως θα 'χουμε πιο γρήγορα αποτελέσματα!

ΜαρίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2007, 08:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαπούνι με καφέ!


http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/07/blog-post.html


Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/


Edited by - mariasar on 04/07/2007 09:06:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 09:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φυσικό Αντηλιακό Καρύδας

http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/07/blog-post_11.html

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sebi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 03:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sebi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sebi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 03:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sebi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

geia sas

Με λένε Τάνια ή Σέβη.
Είμαι καινούργια εδώ και πραγματικά έχω ενθουσιαστεί με όλο αυτό το πληροφοριακό υλικό που βρήκα εδώ!
Ηδη εχω πειραματιστεί και έχω κάνει ένα σαπούνιαπό ελαιόλαδο με την θερμή μέθοδο.
Εντυπωσιάστικα με το γεγονός αυτό της δημιουργίας και θέλω να φτιάξω κι άλλα πολλά....
Συγχαρητήρια στους ανθρώπους που μοιράζονται μαζί μας το μεράκι τους και τις γνώσεις τους!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 07:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sebi, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι καλές αναζητήσεις!

Όπως είδα στο προηγούμενο μήνυμα σου έχεις συμπεριλάβει τα γραφόμενα σου μέσα σε quotes.
Αυτό δεν είναι απαραίτητο όταν αναφέρεις κάποιες δικές σου απόψεις καθώς τα quotes χρησιμεύουν για να συμπεριλάβουμε στο μήνυμα μας τα λεγόμενα κάποιου συνομιλητή μας τα οποία θέλουμε να σχολιάσουμε.

Εάν δηλαδή πατήσουμε το εικονίδιο θα έχουμε στην οθόνη μας τον κώδικα [quote][/quote].

Εσύ με copy paste μπορείς να περικλείσεις τα λεγόμενα του συνομιλητή σου μέσα στα 2 tags ώστε να εμφανιστούν στο μήνυμα σου.

Παράδειγμα:

[quote]απόσπασμα λεγομένων[/quote]

Αν έχεις κάποια περαιτέρω απορία, εδώ είμαστε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sebi
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 23:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sebi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Dying_Incubus ευχαριστώ για το καλοσώρισμα.

Απορίες πολλές απορίες έχω.....

1)Αν έχω ήδη φτιάξει ένα σαπούνι με ελαιόλαδο, χαμομήλι και καυστική σόδα με την θερμή μέθοδο μπορώ να το χρησιμοποιήσω μετά από 2 ημέρες για να το κάνω κρεμοσάπουνο ή σαμπουάν και να το χρησιμοποιήσω άμεσα ή πρέπει να περιμένω 30 ημέρες για να το υγροποιήσω?
2)Ισχύει η αναλογία 120 γραμ σαπούνι με 1 λίτρο νερό ή αφέψημα βοτάνων.

3)Θα ήθελα να φτιάξω ένα σαμπουάν με δαφνέλαιο ελαιόλαδο χαμομήλι και αιθέρια έλαια λεβάντας(σημειώση τα μαλλιά μου είναι κανονικά προς ξηρά και ταλαιπωρημένα από ανταύγιες και από θάλασσα όχι μόνο λόγο καλοκαιριού αλλά και λόγω χειμώνα , ανηκω στους χειμερινούς)
Ελαιόλαδο 250 γρ δαφνέλαιο 250 γρ έκχυμα χαμομηλιού 150 γρ και αιθέρια έλαια λεβάντας. Πόσο καυστική σόδα και πόση καυστική ποτάσα πρέπει να χρησιμοποιήσω ?
έχει κανείς καμιά ακόμη ιδέα .. να προσθέσω και λίγο λάδι αβοκάντου ίσως?? κάτι άλλο ? μια και εδώ είμαι εντελώς ΠΡΩΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ!

please όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει κι ας μας δώσει τα φώτα του/ της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 18:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλώς ήρθες sebi,

Χαίρομαι πολύ που έχεις όρεξη να μάθεις να φτιάχνεις σαπούνι!

Το σαπούνι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις μόλις το έχεις φτιάξει, πρέπει να περιμένεις να πέσει το PH του, που στην αρχή είναι αρκετά υψηλό. Το πόσο θα αφήσεις ένα σαπούνι να γίνει (σε δροσερό καλά αεριζόμενο χώρο, καλύτερα εξωτερικό, π.χ. πάνω σε μια σχάρα), εξαρτάται από την συνταγή που χρησιμοποίησες, περίπου πρέπει να μείνει ένα με δύο μήνες. Θα το καταλάβεις εύκολα όταν θα είναι έτοιμο όταν θα είναι αρκετά σκληρό και δεν θα χαλάει με την πίεση. Και μάλλον θα έχεις ακούσει πως όσο περισσότερο σταθεί τόσο καλύτερο γίνεται, σαν το κρασί!

Νομίζω πως είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς σαπούνι αντί για κρεμοσάπουνο (που φτιάχνεις) γιατί χαλάει όταν περιέχει βότανα και νερό (εκτός αν το χρησιμοποιήσεις μέσα σε 2-3 μέρες).

Αν φτιάξεις σαπούνι μόνο με ελαιόλαδο και δαφνέλαιο δεν θα γίνει καλό. Τα καλά σαπούνια έχουν διάφορα λάδια, που το καθένα κάνει κάτι διαφορετικό στην σαπωνοποίηση. Εφόσον λοιπόν είσαι ακόμα αρχάρια δοκίμασε να φτιάξεις μια έτοιμη συνταγή (έχω κάποιες στην σελίδα μου). Μπορείς να τις αλλάξεις λιγάκι αν δεν σε βολεύουν, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αλλάξεις τις αναλογίες, το μόνο που μπορείς να αλλάξεις είναι τα πρόσθετα (βότανα).


Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/

Edited by - mariasar on 03/10/2007 18:48:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2007, 14:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαπούνι με Λεμόνι

http://fysikaproionta.blogspot.com/2007/12/blog-post_13.html

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2007, 16:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sebi
quote:
Απορίες πολλές απορίες έχω.....

Οι φαρμακευτικές , ευεργετικές ιδιότητες των βοτάνων μπορούν να εκχυλιστούν σε λάδια ή σε διαλύτες {βάμμα) ή σε αποστάγματα (αιθέρια έλαια) δές.. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=25&ARCHIVE=
Τα λάδια αυτά στο εμπόριο καθώς και τα αιθέρια έλαια κυκλοφορούν σε διάφορες ποιότητες.
Οι ποιότητες εχουν να κάνουν απο το είδος και τη φρεσκάδα των βοτάνων απο το είδος και την ποιότητα του λαδιού που θα χρησιμοποιηθεί για το εκχύλισμα και τέλος απο τον τρόπο εκχύλισης.
Υπάρχει αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου με 5 ευρώ τα 10 ml και αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου με 100 ευρώ τα 10 ml.
To ιδιο ισχύει και για τα λαδάκια ακόμα και για τα βάμματα.
Σε πολλά σαμπουάν αναγράφεται επάνω η περιεκτικότητα τους σε αιθέρια έλαια και λάδια αλλά είναι αμφίβολο το τι περιέχουν πραγματικά.


Ο καλύτερος τρόπος είναι να αναμίξει κάποιος τα λάδια της αρεσκείας του με τα αναλογούντα αιθέρια έλαια στη σωστή ποσότητα και κατόπιν την απευθείας εφαρμογή τους στο τριχωτό της κεφαλής αφήνοντας τα αρκετές ώρες ωστε να επιδράσουν.

Διάβασε το λινκ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=25&ARCHIVE= διάβασε και τις γύρω σελίδες για τα αιθέρια έλαια-λάδια και χρησιμοποίησετα με πολύ προσοχή και στις σωστές ποσότητες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 00:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, ομολογώ οτι βρήκα μια μικρή εγκυκλοπαίδεια. Μαρία στην πρώτη σελίδα που γράφεις για καθαριστικό γενικής χρήσης, θα μπορούσες να γράψεις τις αναλογίες σόδας και ξυδιού; Κάποτε είχα δοκιμάσει να κάνω καθαριστικό πιάτων βράζοντας νιφάδες σαπουνιού "Αρκάδι" αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο. Άφηνε λαδιές στα πιάτα όσο και να τα ξέπλενα, και δεν έκανε καθόλου αφρό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 15:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το καθαριστικό γενικης χρησης, αναλογίες σοδας και ξυδιού δεν θυμάμαι, την φτιαχνω με το ματι. Βάζεις μια ποσότητα σόδα σε ενα πιάτο και ρίχνεις σιγα σιγα το ξύδι, ωστε να γινει μια παχυρευστη κρεμα και προσθετεις λίγο απορυπαντικό για τα πιάτα και ανακατευεις.

Τα σαπούνια που περιέχουν μόνο ελαιόλαδο δεν έχουν ισχυρές καθαριστικές ιδιότητες. Το καλύτερο σαπούνι είναι με μια συγκεκριμένη αναλογία ελαιόλαδου και λαδι καρύδας, όπως οι συνταγές με τα σαπούνια που γράφω.
Ένα σαπούνι με βότανα ή με καφέ και με μια πετυχιμένη συνταγή, απομακρύνει μυρωδιές και λίπη στην στιγμή, κανοντας πλούσιο αφρό. Δικά μου σαπούνια χρησιμοποιώ στο πλύσιμο των πιάτων για αυτό το ξερω οτι καθαρίζουν τέλεια. Αναλυτικά, βάζω μια λεκάνη με ζεστό τρίβω λίγο το σαπούνι στο σφουγκαρι και αφήνω το σαπούνι μεσα το νερό και αμεσως γίνεται η σαπουνάδα, αν χρειαστεί ξανατρίβω το σαπούνι στο σφουγκάρι.

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 12:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποια ιδέα για το πως να φτιάξουμε υγρό απορρυπαντικό για ρούχα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 09:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για υγρο απορρυπαντικό για τα ρούχα, έπαιρνα το τριμένο αρκαδι και πρόσθετα αποσταγμένο νερό.
Στο πλυντήριο βάζω κατευθείαν το αρκαδι γιατι είναι σε σκόνη.

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 09:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το έχω δοκιμάσει και εγώ αυτό αλλά σε χαμηλές θερμοκρασίες οι νιφάδες του σαπουνιού δε λιώνουν εύκολα και σχηματίζονται μικρά μπαλάκια τα οποία δεν ξεπλένονται γιατί κολλάνε στα ρούχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 08:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεμε για το ιδιο? Το αρκάδι το πράσινο κουτι που εχει ενα μωράκι εξω? Είναι σε σκονη, οχι νιφάδες, (νομίζω οτι τελευταία το καναν αυτό) και το χρησιμοποιώ και σε μεγάλες θερμοκρασίες και κανένα πρόβλημα, ολα φαίνονται καλά.

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 11:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, το ίδιο προιόν είναι. Νομίζω στο κουτί γράφει οτι είναι μόνο νιφάδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2008, 14:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου σου προκαλεί προβλημα στα ρουχα μπορεις να το αραιώσεις σε μια κατσαρόλα με ζεστο αποσταγμενο νερό. Την αναλογία δεν την θυμαμαι, δοκίμασε και θα την βρεις ευκολα. Απλα πρέπει να περιμένεις να παγωσει για να δεις αν είναι αρκετά ρευστο για να το βαλεις σε μπουκαλι.

Οταν θα προσθέτεις το υγρό σαπουνι, να θυμασαι να προσθεσεις αρκετο, γιατι αλλιώς δεν καθαρίζουν τα ρούχα.


Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2008, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαπούνι με κατσικίσιο γάλα & μέλι για ευαίσθητα δέρματα

http://fysikaproionta.blogspot.com/2008/01/blog-post.html

Ένα σαπούνι με άριστα αποτελέσματα σε όλα τα δέρματα αλλά και στα πολύ ευαίσθητα, γιατί το κατσικίσιο γάλα είναι πολυ καλό ενυδατικό, λόγω του ότι περιέχει φυσικά λιπίδια, τα οποία συγκρατούν την υγρασία και βοηθάν το δέρμα να συγκρατεί το ιδανικό επίπεδο Ph.

Δοκιμάστε το!


Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/

Edited by - mariasar on 16/01/2008 14:30:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zhanna
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 14:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zhanna  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φίλες και φίλοι!
θαυμάστρια των φυσικών καλλυντικών και η ίδια, παρείγγειλα μέσω της εταιρίας μου μεγάλη ποσότητα (για να εξασφαλίσω την καλύτερη τιμή )))
από - βουτυρο κακαο, βούτυρο μάνγκο, βούτυρο shea, λάδι ζοζόμπα και αιθέριο έλαιο πορτοκάλι.
'ηρθαν επιτέλους, θαυμάσιας ποιότητας -
το θέμα είναι ότι η ποσότητα ήταν μάλλον πολύ μεγάλη, οπότε αν χρειαζεται κανεις τα παραπάνω συστατικά, ρωτήστε με, οι τιμή βγαινει πολύ καλή.
τα έχω και στο www.124sold.gr
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 23:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως βγαίνω λίγο εκτός θέματος, έχει δοκιμάσει κάποιος τα προιόντα της freshline; Σε μια εκπομπή που μιλούσε κάποια από τη συγκεκριμένη εταιρία ανέφερε οτι στη λίστα με τα συστατικά που αναγράφονται στις ετικέτες, αυτά που γράφονται στην αρχή είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα, ενώ αυτά που είναι στο τέλος στη μικρότερη. Ισχύει κάτι τέτοιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariasar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
127 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 14:25:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariasar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλως ηρθες zhanna!Χαιρομαι που σε εχουμε κοντα μας.

Spyros_ και εγω νομίζω πως το 'χω ακούσει αυτό οτι ισχύει σε πολλά προϊόντα, μπορεί και σε όλα, μερικά αρχίζουν με πρώτο συστατικό την ζάχαρη! Μπορεί η Freshline να το χρησιμοποιεί για να φαίνονται οι ποσότητες που βάζει, είναι πολύ καλό!

Μαρία - http://fysikaproionta.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 01:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έριξα μια ματιά στις τιμές των προιόντων της fresh line και θεωρώ οτι είναι πολύ ακριβά. Πιστεύω οτι πιο πολύ πληρώνεις τη μάρκα παρά το ίδιο το προιόν. Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα ληστείας σε βιολογικά καλλυντικά είναι με αυτά της Weleda. Δείτε πόσο έχουν στη Γερμανία το λάδι άρνικας τα 200ml http://www.medvergleich.de/Preisvergleich/WELEDA+ARNIKA+MASSAGEOEL-200+ML.html ενώ στην Ελλάδα τα τα 100ml έχουν 14.50€!! Αυτές τις μέρες γίνεται και η έκθεση ecolife στο παλιό αεροδρόμιο στο Ελληνικό. Μαρία μια που έρχεται το καλοκαίρι μήπως έχεις καμιά ιδέα για το πως να φτιάξουμε αντηλιακό και να απαλλαγούμε από τα κουνούπια αποφεύγοντας τις χημικές λύσεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy