ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟ 64 μχ ΤΗΝ ΡΩΜΗ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 12:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός Κοίτα να δεις φίλε,
Για να μην λέμε πράγματα άσχετα, εγώ το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει, αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα και θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά:
Είναι αλήθεια ότι:
«Το βιβλίο διαδραματίζεται σε ένα παράλληλο Σύμπαν, όπου οι Εβραίοι εκεί γύρω στο έτος 1 είχαν ανακαλύψει την κοινωνιολογία, την πολιτική οικονομία και τη διαλεκτική θρησκευτικότητας και συστήματος παραγωγής. Έβαλαν λοιπόν τους κορυφαίους social engineer τους να σχεδιάσουν μια θρησκεία τέτοια ώστε:
α) Να καταστραφεί ο ελληνικός πολιτισμός.
β) Να έρθει ο καπιταλισμός.
Φίλε Ψηλός , εγώ δεν έβαλα σαν θέμα το περιεχόμενο του βιβλίου , αλλά μόνο το σημείο που αφορά την δράση του Παύλου , και τη συμμετοχή του μαζί με τον επιστήθιο φίλο του Σενέκα στη συνομωσία κατά του Νέρωνα καιτην πυρπόληση της Ρώμης .
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΟΡΟΥΝ και μην προσπαθεις να εκτρέψης την συζήτηση από το θέμα .

Όχι δεν είναι το θέμα συζήτησης το περιεχόμενο του βιβλίου.

Αν κατάλαβα καλά όμως, σύμφωνα με αυτό που αναφέρεις στο πρώτο σου μήνυμα, την αφορμή για να ανοίξεις το παρόν θέμα σου την έδωσε το εν λόγω βιβλίο, το οποίο και σε βοήθησε να σχηματίσεις μια γνώμη για το Νέρωνα διαφορετική από εκείνη που είχες έως τη στιγμή πριν το διαβάσεις.

quote:
Μέχρι τώρα , τόσο από τα σχολικά όσο και από τα άλλα ιστορικά βιβλία που κατά καιρούς έχω διαβάσει , ο Νέρων παρουσιάζεται σαν παρανοϊκός , καμποτίνος , σπάταλος αιμοβόρος και χωρίς φραγμούς στις ορέξεις του αυτοκράτορας , που δεν δίστασε να κάψη χάριν γούστου την Ρώμη και ύστερα να κατηγορήση για την πράξη του αυτή τους Χριστιανούς .
Αυτά μέχρι πρόσφατα που διάβασα το βιβλίο << Αντιγνώση >> της Λιλής Ζωγράφου στο οποίο η συγγραφέας με ιστορικές αναφορές και επιχειρήματα , θεωρεί σαν υπεύθυνο για το κάψιμο της Ρώμης τον Παύλο και τους Εβραιοχριστιανούς της πόλης , ο οποίος ( Παύλος ) σύμφωνα πάντοτε με την συγγραφέα συμμετείχε με τον Πίζον και τον Σενέκα με τον οποίον τον συνέδεε φιλία , στην συνομωσία για την ανατροπή του Νέρωνα και την διαδοχή του από τον Σενέκα .

Σύμφωνα με διάφορες κριτικές για το βιβλίο αυτό (δεν το διάβασα ο ίδιος), πρόκειται για ένα άλλο μυθιστόρημα, όπως π.χ. και ο "ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI", για το οποίο σε κάποιο μήνυμά σου, σωστά επισημαίνεις ότι πρόκειται για «ένα καλογραμμένο μυθιστόπημα γεμάτο γρίφους με απρόοπτο τέλος που διαβαζόταν ευχάριστα».

Ρώτησα και εσένα, μια που του διάβασες, να μου επιβεβαιώσεις αν πράγματι:

«Το βιβλίο διαδραματίζεται σε ένα παράλληλο Σύμπαν, όπου οι Εβραίοι εκεί γύρω στο έτος 1 είχαν ανακαλύψει την κοινωνιολογία, την πολιτική οικονομία και τη διαλεκτική θρησκευτικότητας και συστήματος παραγωγής. Έβαλαν λοιπόν τους κορυφαίους social engineer τους να σχεδιάσουν μια θρησκεία τέτοια ώστε:
α) Να καταστραφεί ο ελληνικός πολιτισμός.
β) Να έρθει ο καπιταλισμός.»

που τελικά, μάλλον έτσι είναι.

Ένα μυθιστόρημα λοιπόν και τίποτα παραπάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 13:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Συντονιστά,

Ο Ψηλός αρχίζει πρώτος τους άσχημους και προκλητικούς χαρακτηρισμούς στον διάλογό, ενάντια στον macedon, με το μύνημά του της 19/5 ώρα 4:10:52

quote:
Τι έγινε τώρα με αντιγράφεις;;
Αυτά που λες τώρα εσύ, σου τα είπα εγώ πιο πάνω. Έλα τώρα, επιστήμονα, βρες κάτι άλλο γιατί θα γίνεις τελείως ξεφτίλα!!

quote:
Δηλαδή, μια που δεν καταλαβαίνω και καλά, θες να πεις της «εγκεφαλικής κενότητας του Γηγενή»;; Φουκαρά Γηγενή, εντάξει να τα ακούς από έναν Χριστιανό, να σου τη λέει όμως και ένας επιστήμονας, ειλικρινά δεν περίμενα τέτοια κατάντια.

quote:
Έχεις πλάκα τελικά!!
Εκτός από είρωνας σου αρέσει να κάνεις και τον Κινέζο και να επιδίδεσαι στην κοπτοραπτική.

quote:
Όχι, δεν έχει σχέση με τους δογματικούς του κάθε είδους!!! Έχει σχέση μόνο με το Χριστιανισμό και αυτόν θέλησες να πλήξεις, για μία ακόμη φορά, παραθέτοντας το εν λόγω άρθρο. Έλα τώρα, δεν ταιριάζει σε έναν επιστήμονα να κάνει τη μυξοπαρθένα.

Μετά απαντά στους χαρακτηρισμούς του Ψηλού ο macedon:

quote:
Μου φαίνεται πως όταν σε βαφτίσανε χρησιμοποιήσανε φυτίνη...

και συνεχίζουν και οι δυο...

Εσύ συντονιστά όμως αναφέρεσαι μόνον στον macedon:

quote:
Αγαπητέ μου macedon, νομίζω πως σε έναν διάλογο......κλπ.

Να λοιπόν τα δυο μέτρα και τα δυο σταθμά σου!

Ο Ψηλός προκαλεί και χαρακτηρίζει, ο macedon απαντά.
Εσύ νουθετείς τον macedon!

Λάθος σου.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 13:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασίλη!!
Από πότε σε όρισε συνήγορό του ο macedon??

Τόσο πολύ πληγώθηκες και δεν κάνεις άλλο πράγμα από το να αναφέρεις συνεχώς τα ίδια και τα ίδια στα τελευταία μηνύματά σου;;

Έλα βρε Dying_Incubus, κάνε του τη χάρη, κάνε κάτι για να ικανοποιήσεις το Βασίλη, που όπως φαίνεται διαβάζει επιλεκτικά τα μηνύματα ...........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 14:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ,

είναι χαρακτηριστικό σου να κοιτάς την πάρτη σου και όχι την ουσία.

Επί της ουσίας ΕΣΥ άρχισες την επίθεση. Αυτό ακριβώς εξηγώ στον συντονιστή.

Μερικοί όμως είναι πιό ίσοι από τους άλλους!

Φιλάκια Ψηλέ,

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 17:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Vasiliscm, ξεκινάμε να λέμε πάλι τα ίδια!
Σου επαναλαμβάνω οτι προσωπικά δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αν την διαμάχη την ξεκίνησες εσύ, ο Ψηλός, ο macedon ή κάποιο άλλο μέλος.
Και σαφώς δεν ευθύνεται ένα μόνο άτομο μόνο για την όποια διαμάχη δημιουργείται.
Κοιτάω το αποτέλεσμα που είναι η διαμάχη.

Στον macedon αναφέρθηκα και του απάντησα σε πράγματα που ο ίδιος μου είπε μετά την αρχική χθεσινή παρέμβαση μου.
Και τα όσα του είπα δεν ήταν απόψεις μου για το παρόν θέμα και μόνο αλλά γενικότερες.
Σου επαναλαμβάνω πως σκοπός μου δεν ήταν ούτε να τον επιπλήξω ούτε να τον νουθετήσω.
Σε παρακαλώ, προσπάθησε να διαβάσεις πάλι το μήνυμα αυτό και κάνε έναν κόπο να καταλάβεις το νόημα των όσως είπα και μην εμμένεις σε μια λανθασμένη σου άποψη.

Δε μπορώ να αναλωθώ άλλο σε τέτοιου είδους επεξηγήσεις, φίλε μου, ούτε να απολογηθώ για κάτι το οποίο δεν συνέβη από την πλευρά μου.
Αν πάλι εμμένεις σ' αυτήν σου την άποψη, λυπάμαι αλλά δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω μιας κι ήδη εξήγησα κάποια πράγματα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεάτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 18:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεάτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris,
Έκανα λοιπόν τον εξής απλό συλλογισμό . Ο Τάκιτος και ο Σουϊτώνιος δεν συμπαθούσαν τον Νέρωνα όμως από δικές τους πηγές έχουμε το ότι είχε κάνει πολλούς νόμους υπέρ του λαού και ιδιαίτερα των φτωχών καθώς και πολλά κοινωφελή έργα και ο λαός τον λάτρευε , ενώ αντίθετα τον μισούσε η άρχουσα τάξη .
Ήταν δυνατόν λοιπόν ο λαός να λατρεύη ένα αποφώλιον τέρας όπως τον περιγράφουν οι μεταγεννέστεροι ;;;;
Οι Ρωμαίοι , ήταν ανεξίθρησκος λαός και ιυοθετούσαν όλες τις θεότητες των λαών που είχαν κατακτήσει , για τον σκοπό αυτό μάλιστα είχαν δημιουργήσει τα Πάνθεα και το μόνο που τους ένοιαζέ ήταν να σέβονται οι πολίτες τον Αυτοκράτορα και τους νόμους .
Γιατί λοιπόν από όλους κυνήγησαν μόνο τους Χριστιανούς;;;
Αυτά και μόνο είναι αρκετά για να βάλουν σε σκέψεις οποιοδήποτε άτομο που χωρίς θρησκευτικές αγκυλώσεις και παρωπίδες αναζητά την αλήθεια .
Και η αλήθεια είναι καθώς φαίνεται με το μέρος αυτών που εσύ αποκαλείς "χριστιανομάχους" , αρνούμενος να δεχθείς οτι οι πρώτοι Χριστιανοί δεν ήταν τίποτε άλλο από Ιουδαίοι αιρετικοί που πίστευαν το Ιησού σαν Μεσία και έτρεφαν απεριόριστο μίσος τόσο για τους Ρωμαίους κατακτητές όσο και για το Ιουδαϊκό ιερατείο .
Μίσος που εξωθούσε όλο αυτό λούμπεν προλεταριάτο να προβαίνει σε κάθε είδους αντικοινωνικές πράξεις , που αντιμετωπιζονταν από την πολιτεία με ανάλογα μέτρα όπως σήμερα μόνο που τα ΜΑΤ της εποχης δεν είχαν δακρυγόνα !!!

O Sesostris εδώ διατυπώνει κάποιες πολύ εύλογες απορίες. Μπορούν οι ενθερμοι Χριστιανοι να απαντήσουν και να μην υπεκφεύγουν;;; Θα επιμείνω μέχρι να δω λογικές απαντήσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2006, 21:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear Συντονιστά,

Θα επιμείνω ότι :

Ο Συντονιστής της συζήτησης ακόμη κι αν απαντά σε κάποιον πρέπει να προσέχει τι μύνημα βγαίνει προς τα έξω.

Ενώ λοιπόν ο Ψηλός δυναμιτίζει την συζήτηση, εσύ εμφανίζεις τον macedon να φταίει.

Συμφωνώ ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση.

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 08:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε παλιούς και νέους!

"Ο Αδριανός (117-138) ήτο άνθρωπος ωραίος με εύμορφα και κανονικά χαρακτηριστικά , κατεγίνετο εις τας καλάς τέχνας, εγνώριζε μουσικήν, ιατρικήν, γεωμετρίαν και είχε μεγάλην εκτίμησιν εις την ελληνικήν μορφωσιν.
Η άνοδός του εις τον θρόνον ενέβαλεν εις ανησυχίας τους Ρωμαίους, οι οποίοι διέβλεπον εις τον γ ρ α ι κ ύ λ ο ν αυτόν ένα νέον Νέρωνα."

Το ανωτέρω απόσπασμα προέρχεται από το βιβλίο της ιστορίας του σχολείου μου ΟΕΔΒ 1972(*) και είναι ακριβής αντιγραφή.
Οι "ιστορικοί" που έγραψαν αυτά τα βιβλία τον χαρακτηρίζουν "γραικύλο" με αραιά γράμματα (τα τονισμένα δικά μου)... Γιατί άραγες;;;
Οι χριστιανοί "αντικειμενικοί ιστορικοί" έχουν παραλείψει να αναφέρουν αυτές τις λεπτομέρειες στο κεφάλαιο που αφορά τον Νέρωνα.
Επίσης έχουν παραλείψει ν' αναφέρουν το ότι έδωσε (σχετική) ανεξαρτησία στην Πελλοπόνησο, λόγω της ένθερμης υποδοχής του από τους Έλληνες κατά την διάρκεια των ολυμπιακών αγώνων, όπως σωστά ανέφερε κάποιο μέλος σε προηγούμενες σελίδες.
Στο κεφάλαιο που τον αφορά, περιγράφεται σαν τέρας διότι ΗΤΑΝ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΕΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ!
Ενα τέρας που "κατεγίνετο εις τας καλάς τέχνας, εγνώριζε μουσικήν, ιατρικήν, γεωμετρίαν και είχε μεγάλην εκτίμησιν εις την ελληνικήν μορφωσιν."
Δυστυχώς τα "τέρατα" πληθαίνουν στην εποχή μας...
Οι Τάκιτος και Σουητώνιος, παρ' ότι ήταν πολιτικά αντίθετοι με τον Νέρωνα (αριστοκράτες), ουδέποτε του προσήψαν τον εμπρησμό της Ρώμης.

Και αυτό που αναφέρει ο Ψηλός (ματς!) στην πρώτη σελίδα, δηλαδή ότι προσπάθησε να κάνει γυναίκα του την Μεσσαλίνα, είναι μεγάλη μπούρδα, διότι η Μεσσαλίνα, που ήταν γυναίκα του Κλαύδιου και τον είχε κάνει τρόλεϋ, ΔΕΝ ζούσε την εποχή που ο Νέρων έγινε αυτοκράτορας!
Αλλά και να ζούσε, θα ήταν γιαγιά...

Ιστορία που μας μαθαίνουν ε...
Οι "έγκυροι ιστορικοί"...

ΖΗΤΩ Η ΚΑΡΒΕΛΟΒΙΣΣΙΟΝ! (άσχετο)

(*)Δεν καρφώθηκε η ηλικία μου ε;;;

Edited by - Αίολος on 21/05/2006 09:18:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 09:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
quote:
Ο Σουητώνιος, στο έκτο βιβλίο του ανωτέρω έργου, κεφάλαιο 35 (Svetonio, Le vite dei dodici Cesari, libro VI, cap.35), μας πληροφορεί πως ο Νέρωνας, είχε άλλες δύο συζύγους εκτός από την Οκταβία. Πρώτα την Poppea Sabina και στη συνέχεια την Μεσσαλίνα. Για να παντρευτεί τη Μεσσαλίνα σκότωσε το σύζυγό της ενώ ήταν σε υπηρεσία.

ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΟΥΡΔΑ Ψηλε μου!!!


Κι όμως!
Αυτοί που γράφουν αυτές τις μαλακίες θεωρούνται "σοβαροί ιστορικοί"!!!

Edited by - Αίολος on 21/05/2006 09:43:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 10:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε,

Σωστά τα γράφεις αλλά.... είσαι παππούς!!

Βασίλης

ΥΓ: Ιστορία 5ης Γυμνασίου 1972 = είσαι 49 χρονών περίπου!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 13:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dear Συντονιστά,

Θα επιμείνω ότι :

Ο Συντονιστής της συζήτησης ακόμη κι αν απαντά σε κάποιον πρέπει να προσέχει τι μύνημα βγαίνει προς τα έξω.

Ενώ λοιπόν ο Ψηλός δυναμιτίζει την συζήτηση, εσύ εμφανίζεις τον macedon να φταίει.

Συμφωνώ ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση.

Βασίλης


Dear Vasiliscm, σέβομαι την άποψη σου και το δικαίωμα σου να πιστεύεις σ' αυτήν.
Προσωπικά προσπάθησα να σου εξηγήσω κάποια πράγματα επάνω σ' αυτό το θέμα.
Εφόσον λοιπόν εσύ επιμένεις στην δική σου αρχική άποψη, δε μπορώ να πώ κάτι παραπάνω καθώς νομίζω πως εξάντλησα κάθε περιθώριο περαιτέρω εξηγήσεως.
Καλή σου μέρα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 15:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Vasiliscm:
quote:
Dear Συντονιστά,

Θα επιμείνω ότι :

Ο Συντονιστής της συζήτησης ακόμη κι αν απαντά σε κάποιον πρέπει να προσέχει τι μύνημα βγαίνει προς τα έξω.

Ενώ λοιπόν ο Ψηλός δυναμιτίζει την συζήτηση, εσύ εμφανίζεις τον macedon να φταίει.

Συμφωνώ ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση.

Βασίλης



Vasiliscm και λοιποί συνομιλητές, συγχωρέσετέ με που επεμβαίνω όντας κάπως εκτός θέματος σχετικά με το ποιος έκαψε τη Ρώμη.

Vasiliscm πιστεύω κι εγώ πως ο Dying Incubus δεν έκανε κάποια διάκριση υπέρ του Ψηλού και πως δεν έστρεψε τις κατηγορίες στον Macedon.
Έχοντας κι εγώ συνομιλήσει αρκετές φορές με τον Macedon, εκτιμώ το γεγονός πως μπορεί εύκολα να αποστασιοποιηθεί από μία διαφωνία και να μπει σε μία ορθολογική διάθεση, πράγμα που θα τον έκανε έναν πολύ καλό συνομιλητή σε θέματα που έχουν σχέση με την κατανόηση του συντονιστικού έργου.
Αυτό πιστεύω πως έγινε και με την ανταλλαγή μηνυμάτων μεταξύ του Macedon και του Dying Incubus. Δεν καταλαβαίνω γιατί το εξέλαβες ως διάκριση Vasiliscm; Εμένα δε μου φάνηκε καθόλου πως ο Dying Incubus υπονόησε πως φταίει ο Macedon. Απεναντίας, του δόθηκε η ευκαιρία να εξηγήσει κάποια πράγματα.

Επενέβην δε, διότι γνωρίζω πως εσένα Vasiliscm σε διέπει ένα πνεύμα δικαιοσύνης και γι' αυτό αντέδρασες. Όμως είναι λίγο άδικο σ' αυτήν την περίπτωση να γράφεις πως ο Dying Incubus δεν ήταν δίκαιος.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 17:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Amalia

Συμφωνώ ότι Ο Dying_Incubus δεν είχε πρόθεση να μεροληπτήσει.

No more comments.

Βασίλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 18:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 22:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αίολε,

Σωστά τα γράφεις αλλά.... είσαι παππούς!!

Βασίλης

ΥΓ: Ιστορία 5ης Γυμνασίου 1972 = είσαι 49 χρονών περίπου!!!


Ε, μην το φωνάζουμε κιόλας Vasiliscm...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2006, 22:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dear friends,

λέει ο Αίολος:

quote:
"Ο Αδριανός (117-138) ήτο άνθρωπος ωραίος με εύμορφα και κανονικά χαρακτηριστικά , κατεγίνετο εις τας καλάς τέχνας, εγνώριζε μουσικήν, ιατρικήν, γεωμετρίαν και είχε μεγάλην εκτίμησιν εις την ελληνικήν μορφωσιν.
Η άνοδός του εις τον θρόνον ενέβαλεν εις ανησυχίας τους Ρωμαίους, οι οποίοι διέβλεπον εις τον γ ρ α ι κ ύ λ ο ν αυτόν ένα νέον Νέρωνα."

Το ανωτέρω απόσπασμα προέρχεται από το βιβλίο της ιστορίας του σχολείου μου ΟΕΔΒ 1972(*) και είναι ακριβής αντιγραφή.
Οι "ιστορικοί" που έγραψαν αυτά τα βιβλία τον χαρακτηρίζουν "γραικύλο" με αραιά γράμματα (τα τονισμένα δικά μου)... Γιατί άραγες;;;


Ερωτώ με την σειρά μου:

ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΨΗΛΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;

Οι ίδιοι οι Χριστιανοελληνάρες θεωρούσαν τον Ανδριανό "γραικύλο" και διέβλεπαν εις αυτόν έναν νέον Νέρωνα!!!!!
Και έρχεσαι εσύ Ψηλέ εν έτη 2006 να με ρωτήσεις εάν θεωρώ τον Νέρωνα φιλέλληνα; ΜΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑ !!
Βέβαια το θεωρούσαν σφόδρα αρνητικό για τον Αυτοκράτορα να είναι φιλέλλην!

Αναμένουμε απάντηση Ψηλέα.

Βασίλης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 00:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σύμφωνα με διάφορες κριτικές για το βιβλίο αυτό (δεν το διάβασα ο ίδιος), πρόκειται γιαένα άλλο μυθιστόρημα, όπως π.χ. και ο "ΚΩΔΙΚΑΣ DA VINCI", για το οποίο σε κάποιο μήνυμά σου, σωστά επισημαίνεις ότι πρόκειται για «ένα καλογραμμένο μυθιστόπημα γεμάτο γρίφους με απρόοπτο τέλος που διαβαζόταν ευχάριστα».Ρώτησα και εσένα, μια που του διάβασες, να μου επιβεβαιώσεις αν πράγματι:«Το βιβλίο διαδραματίζεται σε ένα παράλληλο Σύμπαν, όπου οι Εβραίοι εκεί γύρω στο έτος 1 είχαν ανακαλύψει την κοινωνιολογία, την πολιτική οικονομία και τη διαλεκτική θρησκευτικότητας και συστήματος παραγωγής. Έβαλαν λοιπόν τους κορυφαίους social engineer τους να σχεδιάσουν μια θρησκεία τέτοια ώστε:
α) Να καταστραφεί ο ελληνικός πολιτισμός.
β) Να έρθει ο καπιταλισμός.»
που τελικά, μάλλον έτσι είναι.Ένα μυθιστόρημα λοιπόν και τίποτα παραπάνω.
Ψηλός
Φίλε Ψηλός . Ειλικρινά λυπάμαι , που αντί να απαντήσεις ευθέως , προσπαθείς με πλάγια μέσα πρώτα να εκτρέψης την συζήτηση , και ύστερα να απαξιώσης την έρευνα της συγγραφέως χαρακτηρήζοντάς την ειρωνικά μυθιστόρημα που εκτυλίσσεται σε ένα παράλληλο σύμπαν , εξομοιώνοντάς την με τον "Κώδικα Davinci" , τον οποίο ασφαλώς και αυτόν σαν καλός χριστιανός που διαβάζει μόνο ότι του επιτρέπει ο πνευματικός του , (γνώρισα μερικούς) , ακουστά θα τον έχεις .
Και ο μεν "Κώδικας Davinci" είναι πράγματι ιστορικό μυθιστόπημα , που στηρίζεται όμως στον θρύλο του Μερροβιγειου Αίματος . Ομως η Λιλή Ζωγράφου έκανε μία πολύ μεγάλη έρευνα και η βιβλιογράφία που παραθέτει από την οποία σου απομόνωσα μερικά βιβλία που κατα την γνώμη μου αφορούν το θέμα μας ( κρίμας τον κόπο μου ) , είναι πάνω από δύο σελίδες .
Όσο για τα α και β συμπεράσματά σου για το μεν β δεν λέει αυτό . Σε άλλες διαπιστώσεις οδηγεί το δεύτερο συνθετικό του τίτλου του βιβλίου . Για το α όμως θα πρέπη να έχει κάποιος παρωπίδες για να μην βλέπη που κατάντησαν οι τέχνες , τα γράμματα , οι επιστήμες και γενικότερα ο Ελληνικός πολιτιμός από την θεομηνία της Ιουδαϊκής αιρέσεως που λέγεται Χριστιανισμός , όταν οι Ρωμαίοι κατακτητές είδαν ότι τους βόλευε μια θρησκεία δούλων του Θεού (βλέπε Γιαχβέ ) και την επέβαλαν στους υποτελείς λαούς τους , μεταξύ των οποίων δυστυχώς και οι Έλληνες .
Θα ήταν λοιπόν εντιμότερο από την επίσημη εκκλησία και τους υποστηρικτές της αντί να πλαστογραφούν και να παραχαράσσουν την Ιστορία , να ζητήσουν συγνώμη για τα εγκλήματα που κατ εντολή των Αυτοκρατόρων και των Επισκόπων διέπραξαν τα αγράμματα στίφη των φανατισμένων οπαδών τους , σε βάρος του Ελληνικού πολιτισμού και της ανθρωπότητας γενικότερα .


Edited by - Sesostris on 22/05/2006 00:34:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 03:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για το α όμως θα πρέπη να έχει κάποιος παρωπίδες για να μην βλέπη που κατάντησαν οι τέχνες , τα γράμματα , οι επιστήμες και γενικότερα ο Ελληνικός πολιτιμός από την θεομηνία της Ιουδαϊκής αιρέσεως που λέγεται Χριστιανισμός , όταν οι Ρωμαίοι κατακτητές είδαν ότι τους βόλευε μια θρησκεία δούλων του Θεού (βλέπε Γιαχβέ ) και την επέβαλαν στους υποτελείς λαούς τους , μεταξύ των οποίων δυστυχώς και οι Έλληνες.

Edited by - Sesostris on 22/05/2006 00:34:40



Sesostris,
φτάνει, μη λες άλλα!
Με όσα είπες μας έδειξες την "ταυτότητά" σου.

Καλά ρε μαμώτο, πολλές ασυναρτησίες βλέπω......

Πώς είναι δυνατόν, αυτοί που λάτρευσαν τους θεούς μας, αυτοί που ήταν φιλέλληνες (λαμπρό παράδειγμα ο φίλος σας ο Νέρωνας), όπως ισχυρίζονται αρκετοί εδώ μέσα, .......
να ξεπέσουν τελικά σε μια τόσο "ποταπή" και "κίβδηλη" θρησκεία, που, ακόμη χειρότερα!!!

άκουσον! άκουσον!

τη σπονσονάριζαν δώδεκα αγράμματοι, αμόρφωτοι και πεινασμένοι ιουδαίοι ψαράδες;;;

Καλά, μιλάμε για πολύ ξεφτίλα!!! Μα τόσο ζώα ήταν τελικά αυτοί οι "φιλέλληνες και αγνοί στην ψυχή", ρωμαίοι κατακτητές που τους την έφεραν αυτοί που "ήταν μισητοί για τις βδελυρές τους πράξεις";
Είναι δυνατόν να τους μισούσαν και στη συνέχεια να ακολούθησαν τα βήματά τους;;;
Sesostris δεν μας τα λες καλά


Αμ και οι δικοί μας οι πρόγονοι, μη μου πείτε ότι ήταν τόσο «μπουνταλάδες» που έχαψαν το παραμύθι των ρωμαίων και αλλαξοπίστησαν;;
Και μη μου λέτε τώρα παραμύθια περί επιβολής,
γιατί 400 χρόνια σκλαβιάς από τους αιμοβόρους τούρκους, που, προσέξτε παρακαλώ!!, ούτε φιλέλληνες ήταν (όπως ο φίλος σας ο Νέρωνας), ούτε τη θρησκεία μας λάτρευαν, και δεν μας λύγισαν και δεν χάσαμε ούτε την πίστη μας, ούτε τις παραδόσεις μας, ούτε και τη γλώσσα μας!!!!


Τι να υποθέσει κανείς;;

Μήπως οι «μετά-Βυζαντινοί» Έλληνες είχαν μεγαλύτερη συνείδηση της σπουδαιότητας της καταγωγής και της ταυτότητάς τους και έτσι, φρόντισαν, παρόλη την απανθρωπιά του τούρκου κατακτητή, να μην προδώσουν τα ιερά και τα όσιά τους;;

Λέω εγώ, τώρα, μήπως;


Edited by - Ψηλός on 22/05/2006 03:36:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 03:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμ και οι δικοί μας οι πρόγονοι, μη μου πείτε ότι ήταν τόσο «μπουνταλάδες» που έχαψαν το παραμύθι των ρωμαίων και αλλαξοπίστησαν;;
Και μη μου λέτε τώρα παραμύθια περί επιβολής,
γιατί 400 χρόνια σκλαβιάς από τους αιμοβόρους τούρκους, που, προσέξτε παρακαλώ!!, ούτε φιλέλληνες ήταν (όπως ο φίλος σας ο Νέρωνας), ούτε τη θρησκεία μας λάτρευαν, και δεν μας λύγισαν και δεν χάσαμε ούτε την πίστη μας, ούτε τις παραδόσεις μας, ούτε και τη γλώσσα μας!!!!

μην ξεχνας ποιοι δωσανε την πολη στους τουρκους και τι προνομια
ειχανε αυτοι που την δωσανε
οσο για το παραμυθι της επιβολης εχεις δικιο οι ανοητοι πολυθειστες επεφταν πανω στα σπαθια των χριστιανων
και οι ναοι εκλειναν απο μονοι τους και επεφταν

και οπως ειπε και ο χριστοδουλος
<<οι χριστιανοι μετερεπαν τους ναους των πολυθειστων σε εκκλησιες για να επελθει η καθαρση του χωρου απο την προηγουμενη θρησκεια>>

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 06:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ "ΨΗΛΟΣ" ΚΑΙ Η ΑΝΟΧΗ

A. ΓΕΝΙΚΑ

Το μήνυμα αυτό αποτελεί ανηλειμμένη υποχρέωση στον Dying_Incubus που του υποσχέθηκα να μιλήσω με στοιχεία σχετικά με το (για πολλοστή φορά) πρόβλημα που προέκυψε νωρίτερα στη συζήτηση αυτή. Αποτελεί επίσης προσπάθεια να αποσαφηνιστούν μερικά πράγματα και να δοθούν (ίσως) απαντήσεις σχετικά με τα ερωτήματα που θα προκύψουν.

Γιατί η λέξη "φαινόμενο"; Γιατί πιστεύω πως η περίπτωση του μέλους "Ψηλός" αποτελεί μοναδική περίπτωση στα forums και χρήζει περαιτέρω μελέτης και προσοχής από διάφορες απόψεις.

B. ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Το μέλος "Ψηλός" έχει απαντήσει συνολικά σε 1557 μηνύματα (22/5/2006 4.36 πμ) σε 5 διαφορετικά forums. Τα μηνύματά του μπορούν να ταξινομηθούν αρχικά ως προς το περιεχόμενο.

1. To περιεχόμενο:

648 μηνύματα είναι Προσωπικές Επιθέσεις προς άλλα μέλη (41,6%)
573 μηνύματα είναι σχόλια σχετικά ή άσχετα με το θέμα (36,8%)
151 μηνύματα είναι στείρο κήρυγμα θρησκευτικού ή άλλου είδους (9,7%)
124 μηνύματα είναι ρητορικές ερωτήσεις τις οποίες απαντάει ο ίδιος σε επόμενο μήνυμα (8%)
48 μηνύματα είναι χειροκρότημα προς άλλα μέλη για τα λεγόμενά τους (3,1%)
7 μηνύματα είναι χειροκρότημα προς άλλα μέλη που επιτίθενται φραστικά σε κάποιον (0,5%)
6 μηνύματα είναι αναφορές σε τεχνικά προβλήματα. (0,3%)

Από τα 648 εμπρηστικά μηνύματα, 9 χαρακτηρίστηκαν "υβριστικά" και έγιναν επεμβάσεις από την amalia ενώ 5 φορές η amalia του έχει κάνει συστάσεις.

Από τα 573 σχόλια που καταθέτει, στα 152 παραθέτει πηγές από τις οποίες 148 είναι από το Internet και 4 από βιβλία.

2. Οι "εχθροί"

Το μέλος "Ψηλός" έχει καταφερθεί με απαράδεκτες έως αισχρές εκφράσεις προς τα παρακάτω μέλη στο πλαίσιο των προσωπικών επιθέσεων με όσους δεν συμφωνούν με τις απόψεις του (κατά αλφαβητική σειρά):

actr, Αίολος, arisseirios, Aristeas, Dying_Incubus, El Idio, eleana, GDS1, gigenis, GodsenD, ilios35, Kriton, macedon, Menas, Metron, Μηδενιστής, Mortal_god, Όστρια, Phaethon, Rumyana, sceptic, Schwabe, sfr, telekinesis, xchamp, toxotis, tripod, Vasiliscm, velial, Yπερβόρειος, zoiros

3. Οι εκφράσεις

Μερικές από τις προσβλητικές εκφράσεις που χρησιμοποιούνται στα μηνύματα του μέλους "Ψηλός" προς τα μέλη που δεν συμφωνούν μαζί του, είναι (κατά αλφαβητική σειρά):

αισχροί, άνανδροι, ανόητοι, απροσάρμοστοι, αρχαιοκάπηλοι, ασυνάρτητοι, βλαμμένοι, διαστρεβλωτές, κοντόφθαλμοι, κρετίνοι, λασπολόγοι, μπαγλαμάδες, ξεδιάντροποι, ξεφτιλισμένοι, παραμυθάδες, παρανοϊκοί, παραχαράκτες, πειραγμένοι, πληρωμένοι, προπαγανδιστές, σκουπίδια, συκοφάντες, τυφλοί, φανατικοί, φασίστες, χαλκευτές στοιχείων, ψεύτες

Γ. ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ

Δεν υπάρχει ούτε ένα θέμα (topic) στο οποίο το μέλος "Ψηλός" να συμμετείχε και να μην ξεκίνησε μια αλυσίδα εμπρηστικών μηνυμάτων προς κάποιον που δεν συμφωνούσε μαζί του. Οι εκφράσεις όλες που χρησιμοποιεί παραβιάζουν σαφώς τη συμφωνία εγγραφής μέλους και μερικές απ'αυτές τιμωρούνται με την αυτόφωρη διαδικασία από τον Ποινικό Κώδικα.

Δεν υπάρχει επίσης νέο μέλος που να εγγράφηκε σε συζήτηση και να μην "καλωσορίστηκε" από το μέλος "Ψηλός" με την έκφραση "Θα φας πολύ ξύλο εδώ", ή "έφερες γάντια του μποξ;", ή άλλες παρόμοιες εκφράσεις, δηλωτικές του πώς βλέπει τα διάφορα θέματα των διαφόρων συζητήσεων.

Δ. ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

Με δεδομένα ότι:
α. Το esoterica αποτελεί βήμα δημιουργικής συζήτησης και ανταλλαγής απόψεων και γνώσεων μεταξύ των μελών και όχι χώρο όπου ο καθένας εκτονώνεται εν είδει γηπεδικής συμπεριφοράς.
β. Άλλα μέλη έχουν διαγραφεί ως "φανατικοί" για συμπεριφορά παρόμοια του μέλους "Ψηλός"
γ. Η προσβολή της προσωπικότητας και της αξιοπρέπειας του καθενός δεν είναι διαπραγματεύσιμη, πόσο μάλλον όταν γίνεται κατ'επανάληψη.
δ. Η ανοχή και η ατιμωρησία έχει και όρια και σε περιπτώσεις επαναλαμβανόμενης αηθούς συμπεριφοράς εκλαμβάνεται ως αδυναμία (στην καλύτερη περίπτωση) και (έμμεση) προτροπή για επανάληψη της συμπεριφοράς αυτής, γεγονός που το βιώνουμε καθημερινά
ε. Επειδή εξέχοντα μέλη εδώ μέσα έχουν κατά καιρούς εκφράσει τους ίδιους ή παρόμοιους προβληματισμούς

έχω να θέσω μερικά ερωτήματα πρωτίστως προς τους διαχειριστές του forum αλλά και όλα τα μέλη:

1. Πιστεύετε ότι η συμπεριφορά του μέλους "Ψηλός" είναι κατ'αρχήν σύμφωνη με τους όρους εγγραφής;
2. Πιστεύετε ότι μια τέτοια συμπεριφορά προάγει το διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων;
3. Πιστεύετε ότι μια τέτοια συμπεριφορά δεν θα βρει μιμητές;
4. Πιστεύετε ότι το μέλος "Ψηλός" είναι φανατικός;
5. Πιστεύετε ότι οι φανατικοί πρέπει να διαγράφονται από δω ή το forum τους έχει ανάγκη;
6. Πιστεύετε ότι το forum πρέπει να διατηρήσει τη σοβαρότητά του;

Επειδή πιστεύω πως ένα μέλος που σε κάθε πέντε μηνύματα που γράφει τα 2 είναι προσβλητικά για κάποιο άλλο μέλος, αξίζει της ιδιαίτερης προσοχής των διαχειριστών του βήματος αυτού, για το λόγο αυτό παράθεσα τόσο τα στοιχεία όσο και τις σκέψεις μου πάνω στο θέμα.

Προσωπικά πιστεύω πως αν δεν παρθούν μέτρα, το φαινόμενο "Ψηλός" θα γίνει κανόνας εδώ μέσα (αν δεν είναι ήδη) και οι διάφορες συζητήσεις θα καταλήγουν πάντοτε στο ίδιο σημείο: Σε χώρο ανταλλαγής ύβρεων και γηπεδικής εκτόνωσης.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας να διαβάσετε το κείμενο αυτό.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 08:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon, ειλικρινά έχω μείνει άφωνος με την συγκέντρωση των στοιχείων που παρέθεσες.
Και το λέω αυτό γιατί απορώ με την καταγραφή των μηνυμάτων του μέλους Ψηλός και την ταξινόμηση τους σε κατηγορίες.
Δεν ξέρω αλλά αυτό μου δίνει την αίσθηση οτι παρακολουθείς τις αντιδράσεις του και γενικότερα την συμμετοχή του εδώ και καιρό?

Επειδή δεν θα ήθελα προσωπικά να φανεί σαν "δίκη" όλο αυτό, δεν θα αναφερθώ καθόλου στα συμπεράσματα και στοιχεία που παραθέτεις για το μέλος Ψηλός.
Ούτε η συνείδηση μου ούτε ο ρόλος που έχω αναλάβει απέναντι στο Esoterica.gr θα μου επέτρεπε κάτι τέτοιο και θα συνιστούσα γενικότερα να μη λάβει τέτοια τροπή το θέμα.

Καταρχάς, θα ήθελα να πώ πως η παραπομπή των λεγομένων μου την οποία χρησιμοποίησες ως clickable link με τίτλο παρόμοιοι προβληματισμοί είναι λεγόμενα μου πριν 9 μήνες.
Να υποθέσω οτι κρατούσες κάτι σαν ημερολόγιο για τα λεγόμενα του μέλους αυτού ή ακόμη και δικά μου?
Πραγματικά με εκπλήσσει αυτό...

Σχετικά με τα ερωτήματα σου:

1)

quote:
Πιστεύετε ότι η συμπεριφορά του μέλους "Ψηλός" είναι κατ'αρχήν σύμφωνη με τους όρους εγγραφής;

Όπως είπες κι εσύ, όσες φορές το μέλος αυτό παρεκτράπηκε (όπως και κάθε άλλο μέλος) έγιναν συστάσεις είτε από την Διαχειρίστρια είτε από κάποιον Συντονιστή.
Δε νομίζω οτι υπάρχει κάποιος λόγος για να μη γινόταν κάτι τέτοιο...

2)

quote:
Πιστεύετε ότι μια τέτοια συμπεριφορά προάγει το διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων;

Θα ήθελα να σου θέσω κι εγώ ένα ερώτημα, φίλε μου!
Αν υποθέσουμε οτι η συμπεριφορά ενός μέλους παρεκτρέπεται αρκετές φορές από τα θεμιτά πλαίσια, οι ευθύνες πρέπει να επιρριφθούν μόνο σ' αυτόν?
Για την παρεκτροπή ενός διαλόγου γενικότερα ευθύνεται μόνο ένα άτομο?
Η προσωπική μου άποψη είναι πως όχι.
Κι ειδικά στην Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. έχουν γίνει πάρα πολλές παρεμβάσεις, ατελείωτες συστάσεις για ψυχραιμία και παρόλα αυτά αρκετές φορές τα αίματα ανάβουν.
Γιατί συμβαίνει αυτό, αγαπητέ?

3)

quote:
Πιστεύετε ότι μια τέτοια συμπεριφορά δεν θα βρει μιμητές;

Νομίζω οτι η απάντηση σ' αυτό το ερώτημα έρχεται μέσα από τις 2 προηγούμενες απαντήσεις.
Προσωπικά πιστεύω πως δε μπορούν να αποδοθούν οι ευθύνες σε ένα μέλος ή να μιλήσουμε για μιμητικές τάσεις των υπολοίπων μελών την στιγμή που έχουν γίνει τόσες συγκρούσεις με αρκετά εμπλεκόμενα μέλη.

4)

quote:
Πιστεύετε ότι το μέλος "Ψηλός" είναι φανατικός;

Λυπάμαι αλλά σ' αυτό δεν θα απαντήσω.
Δεν θα μπορούσα ούτε να δικάσω ένα μέλος μ' αυτόν τον τρόπο ούτε να παρασυρθώ σε προσωπικές κρίσεις.

5)

quote:
Πιστεύετε ότι οι φανατικοί πρέπει να διαγράφονται από δω ή το forum τους έχει ανάγκη;

Αυτό είναι μεγάλο θέμα, φίλε μου!
Ένας λογαριασμός διαγράφεται όταν έχει παραβιάσει πολλάκις κάποιους κανονισμούς των forums κι έχει θίξει με πολύ άσχημο τρόπο τόσο τις συζητήσεις όσο και τους συνομιλητές του.
Το να πιστεύει κάποιος φανατικά κάποιες ιδέες είναι δικαίωμα αλλά και προσωπικό του θέμα.
Αν εγώ πχ πιστεύω φανατικά στη μετενσάρκωση θα πρέπει να διαγραφώ για αυτό το γεγονός?

6)

quote:
Πιστεύετε ότι το forum πρέπει να διατηρήσει τη σοβαρότητά του;

Νομίζω πως καθημερινά γίνεται αυτή η προσπάθεια.
Από την αρχή που μπήκα στις συζητήσεις του Esoterica.gr δεν διέκρινα ούτε έλλειψη σοβαρότητας, ούτε εισέπραξα κάποια αδιαφορία για την σοβαρότητα των συζητήσεων.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 10:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Πιστεύετε ότι η συμπεριφορά του μέλους "Ψηλός" είναι κατ'αρχήν σύμφωνη με τους όρους εγγραφής;

απο οσο ξερω οχι αλλα πολλα μελη αν οχι ολα εχουμε κατα καιρους παρεκτραπει


2. Πιστεύετε ότι μια τέτοια συμπεριφορά προάγει το διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων;

οχι αλλα δειχνει ποιος ειναι απεναντη σου

3. Πιστεύετε ότι μια τέτοια συμπεριφορά δεν θα βρει μιμητές;

αναλογα το ποιον του καθενα

4. Πιστεύετε ότι το μέλος "Ψηλός" είναι φανατικός;

αν ρωτας αν προκεται να ακουσει και να δεχτει μετα απο επεξεργασια που θα κανει στον εγκεφαλο του μια γνωμη που θα ειναι αντιθετη απο τα πιστευω του οχι δεν προκεται να την δεχτει

5. Πιστεύετε ότι οι φανατικοί πρέπει να διαγράφονται από δω ή το forum τους έχει ανάγκη;

σε εναν δημοκρατικο χωρο ολοι πρεπει να εχουν προσβαση στο βημα απο εκει και περα ειναι στην κριση του καθε ενα να δεχεται η να απορυπτει αυτα που ακουει μετα απο κριτικη σκεψη


6. Πιστεύετε ότι το forum πρέπει να διατηρήσει τη σοβαρότητά του;

προσπαθει οσο μπορει

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 11:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon,

Το μέλος Ψηλός το χρειαζόμαστε όλοι εδώ μέσα.

Όταν προσβάλει τους άλλους με ύβρεις, εκθέτει κυρίως τον εαυτόν του.

Ο δογματισμός του και ο φανατισμός του είναι χαρακτηριστικό των χριστιανών απολογητών.

Μπορείς να έρθεις macedon για λίγο στην θέση του;

Μπορείς με όπλο την Αγία Γραφή και τους εκκλησιαστικούς Πατέρες να αντιμετωπίσεις την επιστήμη και την λογική;

Φαντάσου λοιπόν την αγωνιώδη προσπάθεια του Ψηλού να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα!!

Εμένα μου έχει επιτεθεί με ύβρεις πριν από 9 μήνες.

Ας εκθέτει τον εαυτόν του όσο επιθυμεί!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 14:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μας έστειλες macedon!
Μωρέ μπράβο υπομονή!!!

Θα συμφωνήσω με τον Βασίλη σε ότι αφορά το θέμα της διαγραφής του Ψηλού μας.

Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να διαγραφεί, διότι πρέπει να υπάρχουν όλα τα "είδη" εδώ μέσα, για να μπορεί όποιος διαβάζει τις συζητήσεις να κάνει πιο αντικειμενικές κρίσεις.

Το πολύ-πολύ να γίνει γραφικός, αν και ο όρος αυτός δεν είναι μομφή, και να μην του δίνει κανένας σημασία.

Δεν πιστεύω να περιμένεις απάντηση από τον Ψηλό στην ερώτησή σου Βασίλη...

macedon δεν μας παρέθεσες ένα βασικό στοιχείο στην στατιστική σου έρευνα: ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΕΙ!!!
Για να σε βοηθήσω, πρέπει να είναι οι ίδιες περίπου...

quote:
Από τα 573 σχόλια που καταθέτει, στα 152 παραθέτει πηγές από τις οποίες 148 είναι από το Internet και 4 από βιβλία.
Ε, δεν είναι και πολύ διαβαστερός. Τι να τον κάνουμε...
Προτιμάει το μπιφτέκι κι ας μην ξέρει τι έχει μέσα (καθοδηγητές, προπαγάνδα), από το φιλετάκι...
Κακό στην υγεία του κάνει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 14:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Και το λέω αυτό γιατί απορώ με την καταγραφή των μηνυμάτων του μέλους Ψηλός και την ταξινόμηση τους σε κατηγορίες.
Δεν ξέρω αλλά αυτό μου δίνει την αίσθηση οτι παρακολουθείς τις αντιδράσεις του και γενικότερα την συμμετοχή του εδώ και καιρό?

Όχι βέβαια. Απλά μέσω της λειτουργίας "Αναζήτηση" έψαξα όλα τα μηνύματα του εν λόγω μέλους ένα προς ένα. Μια διαδικασία που κράτησε 2 μέρες αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Βλέπεις, είχα τη γενική ιδέα πως το εν λόγω μέλος επιδίδεται στο σπορ των προσωπικών επιθέσεων αλλά δεν είχα συγκεκριμένα στοιχεία για το πόσο συχνά το κάνει αυτό.

quote:
Dying_Incubus
Να υποθέσω οτι κρατούσες κάτι σαν ημερολόγιο για τα λεγόμενα του μέλους αυτού ή ακόμη και δικά μου?

Σαφώς όχι, βλ. προηγούμενη απάντηση

quote:
Dying_Incubus
Όπως είπες κι εσύ, όσες φορές το μέλος αυτό παρεκτράπηκε (όπως και κάθε άλλο μέλος) έγιναν συστάσεις είτε από την Διαχειρίστρια είτε από κάποιον Συντονιστή.

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ενώ έχει παρεκτραπεί 648 φορές, του έχουν γίνει συστάσεις μόνο 5 ενώ μόνον σε 9 από τα 648 μηνύματα έχει γίνει επέμβαση.

quote:
Dying_Incubus
Το να πιστεύει κάποιος φανατικά κάποιες ιδέες είναι δικαίωμα αλλά και προσωπικό του θέμα.
Αν εγώ πχ πιστεύω φανατικά στη μετενσάρκωση θα πρέπει να διαγραφώ για αυτό το γεγονός?

gigenis
αν ρωτας αν προκεται να ακουσει και να δεχτει μετα απο επεξεργασια που θα κανει στον εγκεφαλο του μια γνωμη που θα ειναι αντιθετη απο τα πιστευω του οχι δεν προκεται να την δεχτει


Δε μιλώ για το "φανατισμό" σαν θέρμη υποστήριξης των ιδεών κάποιου ούτε σαν αδυναμία κατανόησης και επεξεργασίας πληροφοριών. Το φαινόμενο που περιγράφετε είναι ο "δογματισμός" (όπως επισημαίνεται και από τον Vasiliscm που διακρίνει τους δύο όρους). Μιλώ για την έννοια που δίνεται από το esoterica στον όρο, όπως έγινε π.χ. για το μέλος "Kriton".

Ο δογματισμός είναι η αδυναμία κατανόησης και επεξεργασίας πληροφοριών, λόγω αμετακίνητης εμμονής σε συγκεκριμένες (και συνήθως αναπόδεικτες) πεποιθήσεις (π.χ. η γη γυρίζει). "Φανατισμός" είναι ο τρόπος με τον οποίο οι πεποιθήσεις αυτές υποστηρίζονται ή/και επιβάλλονται προς τρίτους (π.χ. κάψιμο του αιρετικού).

quote:
Dying_Incubus
Από την αρχή που μπήκα στις συζητήσεις του Esoterica.gr δεν διέκρινα ούτε έλλειψη σοβαρότητας, ούτε εισέπραξα κάποια αδιαφορία για την σοβαρότητα των συζητήσεων.

gigenis
προσπαθει οσο μπορει


Και πάλι δε ρώτησα αυτό. Ρώτησα αν θα πρέπει να διατηρηθεί.

Οι απαντήσεις στις συγκεκριμένες ερωτήσεις είναι ενδεικτικές για την αντιμετώπιση αυτού ή παρόμοιων φαινομένων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 14:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
macedon δεν μας παρέθεσες ένα βασικό στοιχείο στην στατιστική σου έρευνα: ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΕΙ!!!

Δεν το είχα περιλάβει στις παραμέτρους. Άλλωστε και οι εκφράσεις που συγκέντρωσα ήταν από τα τελευταία 250 μηνύματά του, όχι από όλα.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 15:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μην ξεχνούμε και κάτι άλλο:

Είναι πολλοί οι Χριστιανοί που τολμούν να αντιπαρατεθούν σε αλλοθρήσκους, άθεους κλπ.;

Θα σας απαντήσω ευθέως: Είναι ελάχιστοι. Οι παπάδες και οι συν αυτοίς, οι θεολόγοι και μερικοί ακόμη. Όλοι οι άλλοι κάνουν μπράφφφ στην πρώτη δυσκολία. Μόλις δουν ότι είσαι διαβασμένος .......μπραφφφφ! κι έφυγαν!

That's why I like Ψηλός. Βρίζει, προσβάλει, φωνάζει, απειλεί αλλά μένει!!

ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 15:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Φανατισμός" είναι ο τρόπος με τον οποίο οι πεποιθήσεις αυτές υποστηρίζονται ή/και επιβάλλονται προς τρίτους (π.χ. κάψιμο του αιρετικού).


ενταξη για καψιμο δεν τον εχω ικανο τον ψηλο
τον εχω για χτυπηματα στο κεφαλι μεχρι να ερθει η φωτιση στον αιρετικο

quote:
Και πάλι δε ρώτησα αυτό. Ρώτησα αν θα πρέπει να διατηρηθεί.



ειναι αυτονοητο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 16:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν,
ποια είναι τα στοιχεία σας που αντικρούουν τις μαρτυρίες περί εμπρησμού της Ρώμης από τον Νέρωνα, που να προέρχονται από ιστορικούς της εποχής του Νέρωνα;;

Δεν μπορεί για ένα τόσο μεγάλο γεγονός οι μόνοι που έγραψαν να ήταν μόνο οι "αντίπαλοι" του φίλου σας Νέρωνα (το φίλο σας είναι γιατί τον θεωρείτε φιλέλληνα);;
Που είναι λοιπόν ένας ιστορικός της εποχής να διαψεύσει τους ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ "αντιπάλους" του Νέρωνα;;

Θυμίζω πως είστε εσείς που συνεχώς χρησιμοποιείτε το ίδιο επιχείρημα όταν πρόκειται να αμφισβητήσετε την ύπαρξη του Ιησού (έτσι δεν είναι Σβάμπε;;;;;;;;;;).

Όχι τίποτα άλλο, αλλά αν ακολουθήσουμε το δικό σας τρόπο συλλογισμού, τότε πολλά γεγονότα της ιστορίας μας, θα μπορούσαμε να τα θέσουμε υπό αμφισβήτηση!
Βέβαια, δεν θα αναφέρω καν το αγαπητό σε εσάς επιχείρημα "την ιστορία τη γράφουν οι νικητές", γιατί θα δημιουργούσε ταραχή και θα καταντούσε το Εσωτέρικα πεδίο μάχης!
Αφήνω λοιπόν σε εσάς την αποκλειστικότητα χρήσης του επιχειρήματος αυτού, να το προσαρμόζετε όπως σας βολεύει!

Λοιπόν, αγαπητοί μου, έχετε να παρουσιάσετε τίποτα το σοβαρό, πέρα βέβαια από χολιγουντιανής κοπής φίλμ και μυθιστορήματα ευφάνταστων συγγραφέων για να στηρίξετε τους ισχυρισμούς σας;

*****Α και να μην ξεχάσω,
Κάπου διάβασα ότι του Μουσολίνι του άρεσε πολύ το γκρίκ σουβλάκι καιμ, του φίλου του Χίτλερ, του άρεσε επίσης η γκρίκ ρετσίνα!
Βέβαια, όπως καταλαβαίνετε, άσχετα με το πόσο υπέφερε ο λαός μας από αυτούς τους δύο κυρίους, οι παραπάνω πληροφορίες αποδεικνύουν περίτρανα ότι επρόκειτο περί δύο ΜΕΓΑΛΩΝ ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ!!!!!

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχάσουμε ούτε τον άλλο ΜΕΓΑ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑ, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει τώρα, που άνοιξε τη γνωστή σε όλους μας διώρυγα στη χερσόνησο του Άθω!!

Σας υπόσχομαι ότι θα ψάξω να βρω και άλλους ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝΕΣ, τα έργα των οποίων θα παραθέσω εδώ μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2006, 16:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα ψηλε εισαι γκιοζαρας

ολα αυτα που εχουμε καταθεσει ειναι μαρτυριες απο ιστορικους της εποχης

για τις υπολοιπες αρλουμποσοφιες σου δεν θα απαντησω γιατι καταλαβαινω οτιειναι ενα παραληρημα εφτασε και στους 35 σημερα οποτε σε δικαιολογω

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy