ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυθωδία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Prodigeo
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 14:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Prodigeo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Well, it seems that the time to talk about the great (or shall I say the greatest?) work of Vangelis Papathanasiou has finally come. The official state about this work was saying that Mythodea was written after NASA's request to Vangelis to compose music about its new mission: "Space Odyssey 2001". As you all remember that mission was searching for alien life in the space and specific in the Mars planet. I do not disagree with the official state of NASA and with the Hellenic Ministry of Culture but there are some other many things about Mythodea that most of the people do not know. I shall say a part of them cause it is improper and impious for me to say them all!

So let's begin with the obvious. The show took place in the ancient temple of Zeus in Athens. The choir was dressed in the way that our ancestors (Ancient Hellenes) were dressing. While the movements were playing behind the stage there was a big video-wall in which all the time were showing pictures from the space but mostly from the Ancient Hellenic History. And about the lyrics…just try a little bit to understand them! There are a lot well-hidden meanings that we are being asked to find!

Vangelis as far as I know composed the whole music work within an hour!!! He composed it from the very start to the end! This is impossible, (those who are composing music can surely understand better what I'm talking about) how did he managed to do such a thing?! It is clear that I cannot answer to that question. The only thing that I can do is to express my admiration and to say CONGRATULATIONS to Vangelis! We are not talking about a single music work here but for the ultimate eternal unique music in the way that Ancient Hellenes meant music and the musicians. He who has an eye he will see and he who has a soul he shall (or shall I say must?) feel the messages and he will feel the chill inside his body. Just show respect!

Although we are talking about the cd of Mythodea I must tell you the Dvd is far better than the cd. Not only for the special features that it has, which are also very basic …but also the most important is to see and to feel like you were in that place, and the period that you will choose is up to you! See, think and imagine that you were there and let your senses guide you to another distant times!

Listen to the music that Vangelis is presenting and try to become one with it! Mythodea is a music ode, a music hymn, and an epic sound to Hellas, to Hellenes, to the world and to the ancient Gods. World's Suppliants you will feel that the time is about to come…. "Zeus is coming…. Is coming to us…"

Το παραπανω απο κάποιον (από τους πολλούς ως φαίνεται) φίλο που ανακάλυψα τυχαία ψάχνοντας.

Πολλά και θερμά συγχαρητήρια στον Εχετλαίο και σε όλους όσους ερευνούν το θέμα.

Υ.Γ.
Φανταστείτε πόσα είναι αυτά που δεν έχουμε ανακαλύψει ακόμα...Αξίζει τον κόπο...!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ζεύς
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 18:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ζεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΔΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΜΥΘΩΔΙΑΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ.. π.χ
ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ 9 ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ «ΤΗ ΘΝΗΤΗ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ Ω ΑΡΗ Η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ…» ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΡΘΑ ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΠΕΠΡΟΜΕΝΟ ΚΑΘΩΣ Η ΛΕΞΗ ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ ΕΣΤΙ =ΠΕΠΡΟΜΕΝΟ.ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ Η ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ (ΙΣΩΣ ΠΟΛΕΜΟΣ) ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟΥ … ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΤΟ …

Χρονος,Αληθειας ΠατηρΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 19:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΙΔΕΑ ΣΟΥ,ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΟΜΜΑΤΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ..ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΕΝΕ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 21:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...

Μήπως είναι μια παράκληση για να μην περάσει στη λήθη ο ελληνικός πολιτισμός, η ελληνική σκέψη;

Δεν ξέρω γιατί, αλλά από την πρώτη φορά που διάβασα την απόδοση των στίχων, μου έχει κολλήσει ότι αναφέρεται σε αυτά.

Απλά ανέφερα αυτό πού μου έρχεται.....

Τώρα θα μου πείτε: Πού κολλάει ο Άρης;
Χμ......

Μήπως αναφέρεται σε μια μάχη που θα γίνει για την εξάλειψη των παραπάνω


Ξέρω ότι ο συλλογισμός είναι λίγο "...από την Πόλη έρχομαι...", γι' αυτό πείτε μου τη γνώμη σας....

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:10:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ 9 ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΚΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ «ΤΗ ΘΝΗΤΗ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ Ω ΑΡΗ Η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ…» ΑΥΤΟ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΡΘΑ ΑΛΛΙΩΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΠΕΠΡΟΜΕΝΟ ΚΑΘΩΣ Η ΛΕΞΗ ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ ΕΣΤΙ =ΠΕΠΡΟΜΕΝΟ.ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΗΤΑΝ Η ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ (ΙΣΩΣ ΠΟΛΕΜΟΣ) ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΕΙ ΤΟΥ … ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕ ΤΟ …

ΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ. ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΓΩ.
ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΕΜΟΣ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ(Η ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ) ΑΛΛΙΩΣ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ??

Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 13/10/2003 22:12:21

Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 13/10/2003 22:13:49

Edited by - ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ on 14/10/2003 14:27:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 16:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΔΕ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑ. ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΗΘΕΥΑΝ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΝΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙ ΛΕΦΤΑ??? ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ!!!


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2003, 22:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
???


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βάιος
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 01:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βάιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalispera se olous..katapliktiko topic katapliktiki douleia
Sigoura o Vangelis grafei foberi mousiki,prosopika exo akousei liga
alla kai ayta ta liga ftanoun gia na katalabei kaneis thn poiotita
syn oti mou exei minei h eisagogi ths olumpiadas pou eixe kanei me apoikoniseis arxaiwn a8limatwn...fantastiko!
Basika eimai apo tous pollous pou den ikseran gia thn synaylia auth
alla psaxnontas alla 8emata kai plirofories 8ymi8ika ta logia enos filou mou..."exeis akousei gia thn Methodea? ...stixoi arxaioi...dias..diastima...mystirio" telos panton katalabate
to endiaferon sta ypsi.efaga 2 ores peripou na diabaso tis 4 selides tou topic kai na stragikso kyriolektika ka8e pliroforia..site..eikona
mou kane entyposi de oti kapoia site sthn arxi tou forum den doulepsan...symptosi.??? den ksero...
pantos to proto pragma pou 8a kano aurio sth douleia einai na katebaso mousiki video h oti bro me to onoma Methodea

P.S = to kazaa lite einai ontos kalytero kai pio safe apo to original kazaa,omos den xreiazete kai tosos panikos ligi prosoxi apla.
An 8elete pantos na vreite pragmatika spania pragmata proteino anepifulakta to emule http://www.emule-project.net/
(fantasteite oti katebasa to spanio old game Spycraft 3 cd!! gia osous asxolounte)
alla 8elei ypomoni kai megali grammi...gia ayto kai prosopika to xrisimopoio mono sth douleia.
Ayta kai 1000 sygnomi an sas kourasa...an bro otidipote endiaferon pano
sto 8ema 8a to anafero me xara.(an kai pisteyo oti o filos pou ekane thn ereyna twn stixwn oloklirose to pio shmantiko komati tou 8ematos.Sygxaritiria!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 12:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΔΕ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑ. ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΗΘΕΥΑΝ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΛΝΕΙ Η ΝΑΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙ ΛΕΦΤΑ??? ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ!!!

Καλησπέρα σε όλους και όλες...

Σχετικά με αυτό που είπες μπορούμε να πούμε ότι ώρες - ώρες ούτε και εγώ το πολυπιστεύω... Σχετικά με τα λεφτά που ξόδεψε η NASA, ίσως το έκανε για διαφημιστικό και επικοινωνιακό τρικ. Ιδιοτικοποιημένη πλέον, έχει χάσει πολλή από την αίγλη της και αρκετός κόσμος την κοιτά καχύποπτα....

Ένα τέτοιο γεγονός με ένα ωραίο πολιτιστικό περιτύλιγμα, ίσως της προσέφερε λίγη λάμψη πάλι....

Τί να πώ;;;

Από την άλλη πάλι ποτέ δεν ξέρεις...... Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το θέμα, αλλά μου κάνει...."ΚΑΠΩΣ" το να λέμε ότι θα εμφανιστεί στο άσχετο ο Δίας και οι υπόλοιποι... Βάσει ποιών στοιχείων συζητούνται όλα αυτά;;;

Όποιος θέλει ας απαντήσει (προτιμώ απαντήσεις ξεκάθαρες, χωρίς γρίφους....). Ευχαριστώ.

-------------------------
Μώρε κάτι θέλει να μου πει η ζωή...... Αλλά τί είναι αυτό;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βάιος
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 12:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βάιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα , τελικα βρηκα το cd και την συναυλια σε video και φυσικα
τα βαλα να κατεβαινουν οπως επισης ολη την δισκογραφια του σε rar archive η οποια ειναι 1,7Gb !!
Μολις τα δω με το καλο (ελπιζω γρηγορα) θα σας πω τις εντυπωσεις μου
παντος η NASA οντως δεν πολυ ακουγεται τελευταια.
Αςχετο αλλα μηπως καποιος ξερει θα μπορουσε να μαθει
αν είχαν παρεβρεθει σημαντικα προσωπα στην συναυλια αυτη
η ατομα που σχετιζονται με αλλες πτυχες της αρχαιας Ελλαδας κτλ. ?
zzz360 ο πατερας σου ηταν ενα απο τα μελη της χωροδιας οπως ειπες
μηπως πηρε το ματι του τιποτα?

Ασχετο αλλα το αντιστοιχο adventure παιχνιδι Blade Runner ειναι φοβερο
το προτινο σε οποιον μπορει να το βρει,εχει ατμοσφαιρα απιστευτη και οταν τερματιζεισ βαζει και το theme του βαγγελη και ξεφευγεις


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 19:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 19:38:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ολη την δισκογραφια του σε rar archive η οποια ειναι 1,7Gb !!


Ε….επέτρεψέ μου, μα δεν γίνετε να χωρέσει ολόκληρη η δισκογραφία του Βαγγέλη Παπαθανασίου σε 1,7 gb. Για τους εξής λόγους….

1) Γιατί δεν γνωρίζει κανένας ακριβός από πόσους δίσκους αποτελείτε η δισκογραφία του. Έχει χαθεί το μέτρημα. Από τι να ξεκινήσει κανένας, από τα soundtrack; από της προσωπικές του ‘solo’ κυκλοφορίες; Από της άπειρες συνεργασίες του με άλλους καλλιτέχνες; από τα ντοκιμαντέρ μου έχει επενδύσει μουσικά; Και ένα σορό, άλλου τύπου παρουσίες του. Για παράδειγμα, ποιος γνωρίζει πως η μουσική της Ελληνικής ταινίας 5.000 ψέματα με πρωταγωνιστές τον Κωνσταντίνου και τον Τζανετάκο στα μέσα της δεκαετίας του 60 είναι του Βαγγέλη Παπαθανασίου; Ίσος (λογικά) το πρώτο του soundtrack!
2) Έχω τώρα ποια 40 δίσκους του, βινίλια και CD (και όχι mp3) και δεν έχω ούτε την μισή του δισκογραφία. Έχω παραγγείλει από εξωτερικό δουλειές του για να φτάσω αυτόν τον αριθμό. Όχι απλά σαν συλλέκτης της μουσικής του, μα σαν λάτρεις, ερωτευμένος με την τέχνη του.

Προσπάθησε να αγοράσεις δουλειές του. Αξίζουν τα χρήματα που θα δώσεις. Δεν χρειάζεται να δηλώνεις και δημόσια πως κάνεις download από net.
Παλαιότερες κυκλοφορίες του, μπορείς να της αποκτήσεις με λίγα χρήματα. Πχ από
9 - 12 ευρω. Δεν νομίζω πως για έναν τέτοιο συνθέτη αυτή η τιμή είναι υψηλή.

Δεν σου επιτίθεμαι σε καμία περίπτωση και ούτε επίδειξη της δισκοθήκης μου προσπαθώ να κάνω. Απλά το πάθος μου για την τέχνη του Β.Π είναι τέτοιο που ορισμένες φορές φτάνω στα άκρα! (κάτι σαν τον έρωτα……)

Εάν επιθυμείς οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τον Β.Π στείλε μου ένα e.mail-άκι
Θα χαρώ απεριόριστα να βοηθήσω! Σε ότι γνωρίζω βέβεα….(δεν είμαι και παντογνώστης) συχωρέστε με εάν το ύφος μου είναι κάπως, υπεροπτικό. Σας διαβεβαιώνω δεν είναι σε καμία περίπτωση!

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/12/2003 19:52:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 18:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ MOVEMENT III,ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ..ΩΡΑΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΜΠΡΑΒΟ !!

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2003, 21:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους!!!

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει τους στίχους της Μυθωδίας του Παπαθανασίου και αν υπάρχει κάποια σχετική βιβλιογραφία ή δικτυακός τόπος με σχετικές πληροφορίες?
Το θέμα πιστεύω ότι αξίζει προσοχής και υπάρχουν και κάποια αναπάντητα ερωτήματα σχετικά με την συγκεκριμένη συναυλία όπως:Ποιος την χρηματοδότησε και γιατί? Γιατί έλαβε χώρα στον συγκεκριμένο χώρο που δεν είχε χρησιμοποιηθεί ποτέ και από κανέναν? Τελικά αυτό που ήθελαν έφτασε στον προορισμό του?

Ευχαριστώ




ΦΟΒΕΡΟ ΘΕΜΑ.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΟΝΤΩΣ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗ NASA H Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΜΥΘΩΔΙΑ, ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΣΤΙΣ 28.06.2001 ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΣΤΥΛΩΝ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΟΥ ΔΙΟΣ, -ΧΩΡΟΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΣ ΑΛΛΩΣΤΕ-.
ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΠΩΣ Η ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΜΕΤΑΔΙΔΟΤΑΝ ΣΤΟΝ ΑΡΗ, -ΜΗ ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ- ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥ ΣΕ ΤΡΟΧΙΑ ΓΥΡΩ ΤΟΥ, ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟΥ ΤΗΣ ΦΙΛΤΑΤΗΣ ΝΑΣΑ,-MARS ODYSSEY 2001.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ..[-].Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 14:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑΥΜΑΖΩ ΤΟΝ ΒΑΓΓΕΛΗ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ,ΑΛΛΑ Η ΒΑΣΙΚΗ ΙΔΕΑ ΣΤΟ ΜΥΘΩΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΗ ΚΛΕΜΜΕΝΗ.ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΟ MARS,THE BRINGER OF WAR TOY GUSTAV HOLST ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ.
ΠΑΝΤΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ Τ'ΟΤΙ ΕΚΛΕΨΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ,Ε???
ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΗ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΤΟΥ HOLST THE PLANETS.ΕΙΝΑΙ ΑΠ'ΤΙΣ ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΤΥΧΕ ΤΗΣ ΑΝΓΝΩΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕ.ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ,JOHN WILLIAMS ΚΑΙ ΠΟΛΟΙ ΑΛΛΟΙ.


Καλησπέρα σε όλους!

Δε θέλω ν' απογοητευθούμε, οπότε ξεκαθαρίζω ότι η "Μυθωδεία" ή "Μυθωδία" (και τα δύο "παίζουν", προσωπικά προτιμώ την πρώτη γραφή) κοσμεί κυριολεκτικά τη δισκοθήκη μου και την απολαμβάνω δεόντως (θα δείτε παρακάτω το γιατί). Ως μουσικός όμως οφείλω να συμφωνήσω με τον/η proud 2b sag.

Το φαινόμενο Βαγγέλης θα έλεγα ότι ερμηνεύεται μόνο μέσα από τα ίδια του τα λόγια, όπως τα παρέθεσε η αγαπητή Κάθυ:

quote:
likes to live in the mystic. "Music just comes to me," he proclaims. "I am like a wire between here and somewhere else." He rarely gives interviews and regrets talking about Mythodea because "we frame the bloody thing, and it's on the wall and it becomes apparent."

Ας μην ξεχνάμε ότι ο Βαγγέλης ουδέποτε διδάχθηκε μουσική.

Το ταλέντο, το οποίο δεν εκπαιδεύεται καταλήγει είτε "Βαγγέλης", είτε "Καρβέλας", παίρνει δηλαδή είτε τον δρόμο της Αρετής, είτε της Κακίας (μεταφορικά). Βέβαια και οι δύο ασχολούνται με τον εσωτερισμό...

Τώρα σχετικά με τον Άρη, μόνο ένας Κριός (κυρίαρχος πλανήτης ο Άρης) όπως ο Βαγγέλης θα μπορούσε να γράψει ένα γνήσιο εμβατήριο...(ε, ίσως κι εγώ... αφού Κριός είμαι ) Να είστε σίγουροι ότι το έργο αναδείχθηκε μέσα από τις φοβερές ερμηνείες των καλλιτεχνών, οι οποίοι αν και μη Έλληνες (εκτός της χορωδίας) έβαλαν όλη την τέχνη τους!

Μια και ο/η zzz360 δεν επανήλθε με τις παρτιτούρες, θα προσπαθήσω να βρω στοιχεία από μία συνάδελφο, η οποία έλαβε μέρος στη συναυλία για το αν υπάρχει κάτι επίσημα ως "στίχοι". Κατά τα άλλα, ο αγαπητός Εχετλαίος έκανε φοβερή δουλειά, η οποία ακόμα και με το ενδεχόμενο να μην απεικονίζει την πραγματικότητα, θα ενδιέφερε το Βαγγέλη...


quote:
MHN ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΣΤΟ ΑΡΗ ΣΤΕΦΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ (ΜΟΝΙΜΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΕΠΑΦΗΣ), ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΑΝΗ ΛΟΓΟ.ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ ΔΟΡΥΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΔΕΙΜΟΣ ΚΑΙ ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΛΗΣΙΑΣΤΟΙ! ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ "ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ" ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ!!! Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ, Ο ΟΥΡΑΝΟΣ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΙ ΟΜΩΣ:ΑΥΤΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΑΠΟ ΤΟ WWW.YOWUSA.COM ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥΣ! Η NASA ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΕΞΗΓΗΣΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ.

Άβυσσος!!!


Ας μην ξεχνάμε επίσης, ότι η μουσική (των σφαιρών;) εθεωρείτο πάντοτε ότι θ' αποτελέσει τρόπο επικοινωνίας με άλλες μορφές ζωής.
Θυμάστε το χαρακτηριστικό μουσικό σήμα από το "Στενές επαφές τρίτου τύπου" του Σπίλμπεργκ;


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Edited by - Zadok on 23/01/2004 14:10:45

Edited by - Zadok on 23/01/2004 14:13:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 01:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ Μ`ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΟΛΟΓΩ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΕΠΕΤΑΙ....
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΠΑΝΤΑ.

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΔΥΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ

MOVEMENT IX

Ω ΑΡΗ Η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ
ΜΑΡΤΥΡΑ ΗΣΥΧΑ
ΜΕΘΥΣΜΕΝΑ
ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ
Η ΜΗΝΗ
ΟΤΙ Η
ΖΗΤΩΜΕΝΗ ΖΕΙ

KAI

ΜΗ ΘΝΗΘΕΙ
ΟΦΕΛΕΙ
ΤΗ ΜΗΝΗ
ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ
Η MHNH

ΣΤΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΜΟΥΛΑΚΑΚΗ
ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ μηνη ΜΕ ` ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ η ΠΟΥ ΠΑΡΑΜΠΕΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΛΕΞΗ μηνα΄ς=ΣΕΛΗΝΗ-ΦΕΓΓΑΡΙ

ΑΛΛΑ

ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΞΗ μηνις με ~ ΣΤΟ η ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΡΓΗ-ΜΑΝΙΑ
ΑΡΑ Η ΜΗΝΙΣ -ΤΗ ΜΗΝΗ'

ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΑΡΗ-ΘΕΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΚΑΡΦΟΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΜΥΔΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ
ΑΝΤΕ ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΧΑΡΗ ΜΑΣ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες...


Φίλε GEORGE D,αναφέρεις:

quote:

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΚΑΡΦΟΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΜΥΔΑ ΟΤΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΑΝΑΛΥΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ
ΑΝΤΕ ΠΟΙΟΣ ΣΤΗΝ ΧΑΡΗ ΜΑΣ

Έχω ξανακούσει ότι ο Κεραμυδάς κάνει εκπομπή, αλλά δεν ξέρω που... Μήπως γνωρίζεις εσύ ή κανείς άλλος;;;;

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΣΕ ΟΛΑ!!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 20:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΜΥΔΑ ΚΟΛΛΗΣΕΣ

ΣΤΟ ΤΗΛΕΑΣΤΥ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bladerunner
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
391 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2004, 20:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bladerunner  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟΝ ΚΕΡΑΜΥΔΑ ΚΟΛΛΗΣΕΣ

Κοίτα να δεις.... Από όλα αυτά που περιέγραψες, τί πιο τρομακτικό;;;;;;

Σοβαρά τώρα: Όντως η σκέψη σου, να εννοεί δηλαδή μια καταστροφή, είναι αρκετά ενδιαφέρουσα. Όμως επανέρχομαι σε ένα ερώτημα που έχει τεθεί και πιο πάνω.... ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;; Η προσωπική μου άποψη, η οποία επίσης έχει τεθεί πιο πάνω, είναι στην εξάλειψη της Ελληνικής σκέψης και φιλοσοφίας.

Πάντως επιμένω για τον Κεραμυδά

-------------
ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!! ΣΕ ΟΛΑ!!!

-Αν χάσετε θα έχετε πάρει ένα ωραίο μάθημα.
-Αν νικήσετε θα έχετε την χαρά την νίκης (ίσως της πρωτοπορίας).

Edited by - bladerunner on 25/01/2004 20:41:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2004, 15:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΠΑΝΤΩΣ,ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΙΧΝΗ ΝΕΡΟΥ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΑΡΑΓΓΙ "ΕΛΛΑΣ" !!

ΕΝΩ ΤΟ ΨΗΛΟΤΕΡΟ ΒΟΥΝΟ ΤΟΥ (ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ),ΤΟ ΛΕΝΕ ΟΛΥΜΠΟ (ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΑΥΤΟ..)


Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2004, 19:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΒΑΣΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΕΡΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΥΘΩΔΙΑ ΩΣ ΕΝΑ ΠΛΗΡΕΣ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΑΣΠΑΣΜΕΝΟ ΣΕ ΚΟΜΜΑΤΙΑ
ΠΙΣΤΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΕΟΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ Εχετλαίο Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΗΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΕΙΝΑΙ Η ΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗΣ.
ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΡΑΦΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ.

ΕΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΓΡΑΨΕ ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΓΡΑΨΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΣΥΝΘΕΤΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΠΟΧΗ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΕΝΝΟΙΑ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΙΟΤΑΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΚΑΤΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΛΕΞΗΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ Η` ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ,ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΙΣΧΥΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ

Π.Χ. ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΑΡΗ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΕΝΙΚΑ.ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΚΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
82 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 23:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΤΗΣΑΛΗΘΕΙΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ω ΑΡΗ Η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ
ΜΑΡΤΥΡΑ ΗΣΥΧΑ
ΜΕΘΥΣΜΕΝΑ
ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ
Η ΜΗΝΗ
ΟΤΙ Η
ΖΗΤΩΜΕΝΗ ΖΕΙ



1ΟΝ ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ ΗΤΑΝ Η ΘΕΑ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ

2ΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ ΤΩΝ ΣΤΙΧΩΝ ΑΠΟ ΦΙΛΟΛΟΓΟ!!!!


Η ΑληθΕΙα δΕν εΙΝαΙ πΑνΤΑ λΟγΙΚη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
29-5-1453
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 01:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29-5-1453  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνα με την συνέντευξη που έδωσαν οι δύο μαύρες τραγουδίστριες .
<<Κάποιοι θα νομίσουν ότι ακούνε γαλλικά , λατινικά η ελληνικά. Στην πραγματικότητα όμως τα λόγια τα δικά μας και της χορωδίας δέν ξέρουμε σε ποιά γλώσσα είνα γραμμένα. Τα έφερε ένα πρωί ο συνθέτης.>>
Αυτά τα λόγια που εμφανίζονται να υπάρχουν φίλοι μου , είναι απλώς λόγια που ταιριάζουν πάνω στην μουσική.Δηλαδή ο φερόμενος με το όνομα Εχετλαίος έβαλε απο μόνος του τα λόγια που ταιριάζουν πάνω στίς μελωδίες. Και επειδή αναφέρθηκε ότι έχει κάποιο πρόγραμμα που ξεχωρίζει τα σύμφωνα απο τα φωνήεντα ας μας ενημερώσει ποιό είναι για να το επιβεβαιώσουμε (ναι καλά)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEORGE D
Μέλος 2ης Βαθμίδας


199 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 03:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEORGE D  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ 29-5-1453 ΓΡΑΦΕΙΣ

quote:
Και επειδή αναφέρθηκε ότι έχει κάποιο πρόγραμμα που ξεχωρίζει τα σύμφωνα απο τα φωνήεντα ας μας ενημερώσει ποιό είναι για να το επιβεβαιώσουμε (ναι καλά)

ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΣ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙ

quote:
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ, ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ (ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ) ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΦΙΛΤΡΩΝ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΠΡΩΤΑ ΤΩΝ ΦΩΝΗΕΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΩΝ ΣΥΜΦΩΝΩΝ.ΚΙ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΠΙΣΗΣ

quote:
Αυτά τα λόγια που εμφανίζονται να υπάρχουν φίλοι μου , είναι απλώς λόγια που ταιριάζουν πάνω στην μουσική.

ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΣΥΝΘΕΤΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΟΓΙΑ

quote:
Δηλαδή ο φερόμενος με το όνομα Εχετλαίος έβαλε απο μόνος του τα λόγια που ταιριάζουν πάνω στίς μελωδίες.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΑΝΑΛΥΤΗ,ΚΑΙ ΕΙΔΙΟΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΙΑΣ ΣΥΝΕΝΕΥΞΗΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΗΚΕΣ

ΦΙΛΙΚΑ

ΒΡΟΤΩ ΔΕ ΠΙΣΤΟΝ ΟΥΔΕΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 12:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ 29-5-1453 (ενδιαφέρουσα ημερομηνία),

δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει όλο το τόπικ κι έγραψες τα σχόλιά σου, αλλά ο ίδιος ο Εχετλαίος, αν δεν κάνω λάθος έχει παραδεχθεί ότι μπορεί επισήμως να μην υπάρχουν λόγια, αλλά θεωρεί ότι ο συνθέτης κάτι προσπαθεί να πει. Κι αυτό δεν είναι τελείως απίθανο...

Στην τελική έκανε μία προσπάθεια και σ' όποιον αρέσει... Δε νομίζω ότι είναι σωστό να υποτιμάς τόσο τον κόπο του.

quote:
... οι δύο μαύρες τραγουδίστριες

Ε, ας μάθουμε και τα ονόματά τους. Δεν βλάφτει. Είναι κορυφαίες του κλασικού ρεπερτορίου!

Kathleen Battle, Jessye Norman (Sopranos)

Αγαπητέ GEORGE D,

είναι εύκολο να βρεις τη συνέντευξη αυτή με μία διαδικασία ανεύρεσης στο διαδίκτυο.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 13:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Συνέντευξη του Διευθυντή Ορχήστρας σχετικά με τα λόγια του έργου

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikolasote
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 23:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikolasote  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΠΟΥ ΛΕΕΙ...."ΔΙΑ ΕΛΑ....."

TIMAIOSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

29-5-1453
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 01:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 29-5-1453  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναγκάστικα να γράψω για την μυθωδία γιατί , αρκετοί απο εσάς θεωρούν ότι τα λόγια αυτά είναι όντως και τα λόγια της μυθωδίας.Το γεγονός αυτό επιβαρύνεται και απο τον φαντασιόπληκτο Α.Κεραμιδά σε καθημερινές εκπομπές που μιλάει για τα λόγια της μυθωδίας και ότι του τα έχουν δώσει οι <<Ε>> χαχαχα,,, και τα έχει κρύψει σε μυστικό μέρος , ενώ απλώς εκτύπωσε απο το www.e-e-e.gr τα λόγια που δημιούργησε ο <<Εχετλαίος>>. Ο άνθρωπος λέει μπαρούφες και τα προβατάκια τρέχουν να αγοράσουν τα γελοία βιβλία του.


Edited by - 29-5-1453 on 08/02/2004 01:12:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 18:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.marstoday.com/viewpr.html?pid=6542

http://jahnke-soltau.de/ujaswelt/vangelis/mythodea.shtml

http://www.filmtracks.com/titles/mythodea.html

http://www.homestead.com/vangelis/mythodeaphotogallery.html

http://www.homestead.com/vangelis/mythodea.html

http://www.vangelismovements.com/mythodea.htm

http://www.engelen.demon.nl/mythodea.htm

http://www.michaeldvd.com.au/Reviews/Reviews.asp?ReviewID=1906
παρατηρηστε το Rating ;;;;;;;;;

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aredhel
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2004, 03:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aredhel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ προσωπικά ακούγοντας τη Μυθοδεία και διαβάζοντας και τους στίχους του Εχετλαίου εντυπωσιάστηκα αρκετά! Νομίζω ότι το αποτέλεσμα δικαιώνει την προσπάθεια του (που ήταν μεγάλη)! Σε κάποια σημεία θα μπορούσε κάποιος να υποστηρίξει ότι δεν ακούγονται καλά αυτά που λένε οι τραγουδιστές-χορός!Αλλά στο μεγαλύτερο μέρος ακούγονται σχεδόν ξεκάθαρα!Αυτό γενικά σαν άποψη!

Φίλε Μάνο εξήγησε και σε μένα που είμαι λίγο άσχετη..τι ακριβώς πρέπει να προσέξω όταν λες για το rating?

Πάντα φιλικά,
Αρέδελ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy