ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ες Έδαφος Φέρειν (Σύγκρουση Χριστιανισμού - Αρχαίου Κόσμου μέσα από τη "μαύρη" μουσική?)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 22:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελικα τo ειχα ακουσει το τραγουδι kircher...

δεν ειναι ασχημο, απλα δεν ειναι το στυλ μου...
τελος παντον

quote:
Τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία, φίλε μου!

αυτο που οι αρχαιοι ελεγαν ημαρμενη!

περιμενω μειλ!

παρεπιπτντως προσεξα οτι και σε αρκετα νορβιγικα τραγουδια υπαρχει αυτη η συγκρουση μεταξυ αρχαιας θρησκειας και χριστιανισμου... και μιας και μια θρησκεια ειχαμε ολοι...

λοιπον, ισως να αποκλινω ιγο απο τη συζητηση, αλλα θελω να ακουσω τις αποψεις σας περι των αρχαιων θεων. [τη φυσικη τους υποσταση δηλαδη]

εγω πιστευω οτι ηταν απλα καποιοι σοφοι ανθρωποι, που ταξιδευαν τον κοσμο [αν δεν κανω λαθος η θεωρια λεει πως εφυγαν απο την ατλαντιδα, λγο του κατακλισμου] και μαλλον ο καθενας αντιπροσοπευε και μια αξια.
πχ. ο ζευς-οντιν-διας αντιπροσωπευε τις σχεσις μεταξυ ανθρωπων, οπως τη ζευξη και τη διαιρεση-χωρισμο
ο απολλων-θωρ την καλαισθησια και το φως κλπ..

ποιες οι αποψεις σας περι αυτου;
μπορουμε αν θελετε να τις συγκρινουμε και με τη χριστιανικη πιστη...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 13:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, θα σου στείλω το e-mail με την πρώτη ευκαιρία.

Ομολογώ οτι δίνεις μια ενδιαφέρουσα τροπή στο θέμα με την πρόταση σου να αναφερθούμε και στην φυσική υπόσταση των αρχαίων θεών.

Η δική μου άποψη είναι πως οι διάφοροι θεοί αποτελούσαν εκφράσεις της Ανώτερης Δύναμης, της Φύσης αλλά και των αξιών που ρύθμιζαν την ζωή των ανθρώπων.
Ας πάρουμε για παράδειγμα κάποιους Ελληνικούς Θεούς.

Η Δήμητρα ήταν θεά της γεωργίας, η Άρτεμις της φύσης, του κυνηγιού και της κτηνοτροφίας (σε κάποια μέρη), η Αθηνά της Σοφίας, ο Ερμής του εμπορίου, ο Ποσειδώνας της θάλασσας, ο Ήφαιστος της φωτιάς και της μεταλλουργίας, η Αφροδίτη της ομορφιάς κτλ .

Αν κοιτάξουμε τον κάθε θεό ξεχωριστά θα δούμε οτι είχε και τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα αυτού που αντιπροσώπευε.

Για παράδειγμα η Άρτεμις ήταν μια θεά αμείλικτη και σκληρή μερικές φορές, όπως μπορεί να γίνει η Φύση.
Ο Ερμής ήταν πονηρός κι έξυπνος, κάτι το οποίο ήταν ιδανικό για έναν έμπορο.
Ο Ποσειδώνας ήταν ένας θεός που μερικές φορές γινόταν δύστροπος κι άγριος, άγριος όπως η θάλασσα.
Ο Άρης ένας θεός αιμοδιψής και σκληρόκαρδος, έχοντας τα χαρακτηριστικά του πολέμου.
Η Αθηνά ήταν μια θεά σοφή και δίκαιη, με αγάπη για τον άνθρωπο, στοιχεία που εκφράζουν την Σοφία αλλά και την Αγάπη της Ανώτερης Δύναμης.

Παρόμοια ήταν τα πράγματα και στις υπόλοιπες θρησκείες του αρχαίου κόσμου.
Για παράδειγμα, το Ρωμαϊκό πάνθεο είχε μεγάλες ομοιότητες με το Ελληνικό, κοινά στοιχεία υπήρχαν μεταξύ του Αιγυπτιακού και του Ελληνικού.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2006, 01:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εγω πιστευω οτι ηταν απλα καποιοι σοφοι ανθρωποι, που ταξιδευαν τον κοσμο [αν δεν κανω λαθος η θεωρια λεει πως εφυγαν απο την ατλαντιδα, λγο του κατακλισμου] και μαλλον ο καθενας αντιπροσοπευε και μια αξια.
πχ. ο ζευς-οντιν-διας αντιπροσωπευε τις σχεσις μεταξυ ανθρωπων, οπως τη ζευξη και τη διαιρεση-χωρισμο
ο απολλων-θωρ την καλαισθησια και το φως κλπ..
crucifire

Τα ίδια περίπου φίλε crucifire υποστηρίζουν τόσο ο Σαγχουνιάθων όσο και ο Τζέτζης για τους αρχαίους θεούς , φυσικά όχι οτι ήταν Άτλαντες , αλλά θεοποιημένοι άνθρωποι με ιδιαίτερα χαρίσματα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2006, 02:56:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα ίδια περίπου φίλε crucifire υποστηρίζουν τόσο ο Σαγχουνιάθων όσο και ο Τζέτζης για τους αρχαίους θεούς , φυσικά όχι οτι ήταν Άτλαντες , αλλά θεοποιημένοι άνθρωποι με ιδιαίτερα χαρίσματα .

Ακριβώς φίλε Sesostris.
Οι απόψεις σχετικά με την ιστορικότητα των θεών πραγματικά υπήρχαν από την αρχαιότητα από την Ελληνιστική εποχή συγκεκριμένα. Πρώτος ο Ευήμερος που έζησε το 316 π.Χ. περίπου εξέφρασε την ιδέα ότι οι θεοί ήταν ιστορικά πρόσωπα και η μυθολογία μιά αναφορά σε ξεχασμένα και παραποιημένα από το χρόνο γεγονότα. Αυτή η προσεγγιση που ονομάζεται ακόμη και σήμερα Ευημερισμός χρησιμοποιήθηκε από τον Φρόυντ και πολλούς άλλους, ακόμα και από τον σύγχρονο μυθογράφο Ρόμπερτ Γκραίηβς.

Crucifire, ίσως και να υπάρχουν κάποια ιστορικά στοιχεία στην μυθολογία και σε κάποιες ιστορίες σχετικά με τους θεούς, δεν αντιλέγω.

Τι νομίζω όμως εγώ:

quote:
Η δική μου άποψη είναι πως οι διάφοροι θεοί αποτελούσαν εκφράσεις της Ανώτερης Δύναμης, της Φύσης αλλά και των αξιών που ρύθμιζαν την ζωή των ανθρώπων.

Για μια ακόμα φορά να συμφωνίσω με τον Dying Incubus. Για μένα οι θεοί αντιπροσωπεύουν διαφορετικές όψεις των συμπαντικών δυνάμεων και των ανθρώπινων και κοινωνικών αξιών. Τα παραδείγματα που έφερε ο Dying Incubus είναι αρκετά και δεν θα αναφέρω άλλα. Είναι η πολυπλοκότητα των διαστάσεων της ζωής, σε όλο της το μεγαλείο, που εκφράζεται μέσα από τους αρχαίους θεούς.

Έτσι νομίζω πως εξηγούνται και οι ομοιότητες που υπάρχουν στα διάφορα αρχαία θρησκευτικά ή μυθολογικά συστήματα σε ανατολή και δύση.

Θα επανέλθω με την σύγκρουση χριστιανισμού και παγανισμού στο νορβηγικό μέταλ γιατί όντως είναι αρκετά ενδιαφέρον αυτό που γίνεται εκεί πέρα.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2006, 12:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δική μου άποψη είναι πως οι διάφοροι θεοί αποτελούσαν εκφράσεις της Ανώτερης Δύναμης, της Φύσης αλλά και των αξιών που ρύθμιζαν την ζωή των ανθρώπων.

εσενα πανω που ειχα αρχισει να σε συμπαθω...

quote:
Για μια ακόμα φορά να συμφωνίσω με τον Dying Incubus

το ιδιο κι εσενα τσιρακι της εξουσιας!


...


βασικα αυτο που εννοουσα με την εννοια φυσικη υποσταση, ηταν, αυτο που ο sesostris καταλαβε. δηλαδη τους θεους ως ιστορικα προσωπα.

επειδη εγω, οπως εχετε καταλαβει μαλλον, προσπαθω παντα να βρω την αληθεια πισω απο το μυθο, δεν εχω ομως τα μεσα [πηγες, γνωσεις κλπ] ζηταω τη βοηθεια σας πανω στο συγκεκριμενο ζητημα.

quote:
Θα επανέλθω με την σύγκρουση χριστιανισμού και παγανισμού στο νορβηγικό μέταλ γιατί όντως είναι αρκετά ενδιαφέρον αυτό που γίνεται εκεί πέρα.

αντε ντε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2006, 13:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εσενα πανω που ειχα αρχισει να σε συμπαθω...

quote:
το ιδιο κι εσενα τσιρακι της εξουσιας!

Χαχα!
Μα γιατί, φίλε μου crucifire?
Θέμα αντίληψης αλλά κι ερμήνευσης του καθενός μας δεν είναι κι αυτό?

Τώρα όσον αφορά την ιστορικότητα των διαφόρων θεών ως φυσικών προσώπων, θα πρέπει να το σκεφτώ λίγο προτού απαντήσω.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 02:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ιδιο κι εσενα τσιρακι της εξουσιας!

Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, την εξουσία ουδείς! (εκτός ίσως από τους Bathory παρακάτω)

quote:
Θα επανέλθω με την σύγκρουση χριστιανισμού και παγανισμού στο νορβηγικό μέταλ γιατί όντως είναι αρκετά ενδιαφέρον αυτό που γίνεται εκεί πέρα.

αντε ντε!


Λοιπόν παιδιά και πάλι θα κάνω διάλεξη, αλλά τι να κάνουμε μου έχει μείνει απ' την δουλειά μου το κουσούρι.

Οι αναφορές στην νορβηγική μυθολογία και παγανισμό στο metal άρχισαν με τους Bathory και το Blood Fire Death του 1988. Οι Bathory πριν το 1988 έπαιζαν metal με αναφορές στο κακό, διαβόλους, τριβόλους και τα λοιπά. Πως έγινε η αλλαγή στον παγανισμό και τι σημαίνει;

Να μεταφέρω κάποιες ίδέες του συγχωρεμένου του Quorthon (οι Bathory αν δεν τους γνωρίζεις Dying Incubus ήταν one man band). Λέει λοιπόν:

Για την αρχή τότε που μιλούσαν για διαβόλους.

"Ο Χριστιανισμός αντιπροσώπευε τον κόσμο των ηλικιωμένων (ήταν δεκαεφτάρης τότε), την γενιά των γονιών μας, την εξουσία και τους δασκάλους."

"Κάθε γενιά ψάχνει να βρει τρόπους να περιγράψει τον εαυτό της, να επαναστατήσει απέναντι στις αξίες και στα ιδεώδη του παρελθόντος. Όχι απαραίτητα γιατί αυτές οι αξίες και τα ιδεώδη ήταν τελείως λάθος, αλλά γιατί υπάρχει η ανάγκη για κάθε γενιά να δημιουργήσει τις δικές της αξίες και ιδεώδη για τα δικά της αίτια και την δική της εποχή."

Το 1988 λοιπόν οι Bathory μετά από μερικούς δίσκους με black στοιχεία βγάζουν τον πρώτο δίσκο Viking metal.

"Ήταν σαν να επιτιθόμαστε στον Χριστιανισμό χωρίς να χρησιμοποιούμε ένα εργαλείο του Χριστιανισμού δηλαδή τον Διάβολο και τον Σατανισμό. Ήταν σαν να χτυπάμε τον Χριστιανισμό από μια διαφορετική μεριά, και χρησιμοποιώντας την δική μας ΚΑΤΑΓΩΓΗ ως όπλο."

"Ο Διάβολος είναι ένα χριστιανικό προιόν. Επομένως γιατί να χρησιμοποιούμε ένα χριστιανικό προιόν για να κλωτσίσουμε τον Χριστιανισμό στην κοιλιά; Τα πρώτα χρόνια δεν σκεφτόμαστε όμως αρκετά πάνω σ'αυτό. Απλά θεωρούσαμε τα σκοτεινά και evil θέματα ως μια καλή κουρτίνα για τους στίχους. Και με την ελπίδα ότι θα τσαντίζαμε ένα δύο χριστιανούς με την ευκαιρία"

Το μόνο συγκρότημα μέχρι τότε που είχε αναφερθεί στον Οντίν και στην νορβηγική μυθολογία ήταν οι Manowar (death to false metal).

Λοιπόν μέχρι τώρα έχουμε σύγκρουση γενεών, επαναστατημένους νέους ενάντια στο κατεστημένο που το έβλεπαν ώς Χριστιανισμό αλλά και κάτι άλλο. Εκεί που λέει για την ΚΑΤΑΓΩΓΗ ως όπλο.

Στην Βόρειες χώρες ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε αρκετά αργά τον 11ο αιώνα μ. Χ. νομίζω. Η εθνική συνείδηση για τους Βόρειους λαούς δεν ταυτίζεται απαραίτητα με τον Χριστιανισμό. Γι αυτό και σε πολλά δυτικά κράτη υπάρχει διαχωρισμός θρησκείας και κράτους. Πολλά από τα βόρεια συγκροτήματα βλέπουν το Χριστιανισμό ως ξένο στοιχείο στην παράδοση τους και στην εθνική ύπαρξη τους. Αυτή είναι κατά την γνώμη μου μια "ρομαντική" αντίληψη (με την έννοια του καλλιτεχνικού κινήματος του ευρωπαικού ρομαντισμού).

Σταματάω τώρα και τα λέμε πάλι αύριο.


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 08:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου A. Kircher, τους Bathory τους γνωρίζω μόνο κατ' όνομα!
Δεν άκουσα ποτέ αρκετά δείγματα της μουσικής τους πέρα από 2-3 τραγούδια τους.

quote:
Στην Βόρειες χώρες ο Χριστιανισμός εξαπλώθηκε αρκετά αργά τον 11ο αιώνα μ. Χ. νομίζω. Η εθνική συνείδηση για τους Βόρειους λαούς δεν ταυτίζεται απαραίτητα με τον Χριστιανισμό. Γι αυτό και σε πολλά δυτικά κράτη υπάρχει διαχωρισμός θρησκείας και κράτους. Πολλά από τα βόρεια συγκροτήματα βλέπουν το Χριστιανισμό ως ξένο στοιχείο στην παράδοση τους και στην εθνική ύπαρξη τους. Αυτή είναι κατά την γνώμη μου μια "ρομαντική" αντίληψη (με την έννοια του καλλιτεχνικού κινήματος του ευρωπαικού ρομαντισμού).

Αυτό είναι αλήθεια, φίλε μου!
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο που σε αυτές τις χώρες το metal είναι ένα μουσικό είδος που έχει πολύ μεγάλη απήχηση...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 16:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να την κανεις την εγκυκλοπαιδεια οταν εχεις τον kircher.
την επομενη φορα ομως θελω παρουσιαση, powerpoint και τετοια!

τωρα εν τω μεταξυ, συνειδητοποιησα οτι και η νορβιγικη μυθολογια στον αρχαιο κοσμο ανηκει, οποτε θα ηθελα, αν ξερει κανεις, να μου περιγραψει περιπου την κατασταση του εκχριστιανισμου των σκανδιναβων... πως ηταν ο λαος τους οταν κατεφθασαν οι πρωτοι χριστιανοι;

η μονη πηγη που εχω ειναι η προσφατη, και καταπληκτικη κατα τη γνωμη μου, ταινια "αρθουρος" οπου βλεπουμε και το μερλιν με ρεαλιστικη ματια....

dying, περιμενω τις σκεψεις σου σχετικα με τους αρχαιους θεους [ανεξαρτητως εθνικοτητας]

αναρωτιεμαι, η πιστη στον οντιν και τους λοιπους της ασγκαρντ, μεχρι ποια χρονολογια επεζησε;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 20:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τι να την κανεις την εγκυκλοπαιδεια οταν εχεις τον kircher.
την επομενη φορα ομως θελω παρουσιαση, powerpoint και τετοια!

Τι εγκυκλοπαίδεια, από το ίντερνετ τα κλέβω Πάντως το powerpoint δεν το είχα σκεφτεί....

Πριν γίνουν Χριστιανοί οι Βόρειοι λαοί περίπου το 1000 ή και αργότερα ήταν Βίκινγς που πιστεύανε στην Βαλχάλλα, στον παράδεισο των πολεμιστών δηλαδή, στους ήρωες, στον Όντιν και στους άλλους θεούς. Όπως και σε κάθε άλλη χώρα ο Χριστιανισμός κυνήγησε τους ιερείς, μάγους, σαμανιστές και τα λοιπά. Μάλιστα στην Σουηδία έγινε και ένας μικρός εμφύλιος πόλεμος το 1066 ανάμεσα στους οπαδούς του παγανισμού και τους Χριστιανούς. Στην Σουηδία (από όπου είναι και οι Bathory) ο Χριστιανισμός νίκησε τελειωτικά τον 12 αιώνα.

quote:
αναρωτιεμαι, η πιστη στον οντιν και τους λοιπους της ασγκαρντ, μεχρι ποια χρονολογια επεζησε;

Σίγουρα τουλάχιστον δύο με τρείς γενιές μετά τον ερχομό του Χριστιανισμού, δηλαδη, ας υποθέσουμε μέχρι το 1200. Και πάλι αν συγκρίνοθμε με την Ελλάδα που ο Χριστιανισμός ήρθε αμέσως με τον Παύλο και η αρχαία θρησκεία είχε εκλήψει απο το 300 μ.Χ. καταλαβαίνουμε την διαφορά.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 08:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, νομίζω πως εξέφρασα τις απόψεις μου για τους θεούς και την υπόσταση τους.

Δεν πιστεύω στην φυσική τους υπόσταση, πιστεύω οτι η λατρεία τους αποτελούσε την έκφραση κάποιων συμπαντικών δυνάμεων ή και φυσικών ακόμα, καθώς κι εκφράσεις των κοινωνικών αξιών ενός λαού.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2006, 15:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πιστεύω στην φυσική τους υπόσταση, πιστεύω οτι η λατρεία τους αποτελούσε την έκφραση κάποιων συμπαντικών δυνάμεων ή και φυσικών ακόμα, καθώς κι εκφράσεις των κοινωνικών αξιών ενός λαού.


δεκτον. απλα ειχες πει:

quote:
Τώρα όσον αφορά την ιστορικότητα των διαφόρων θεών ως φυσικών προσώπων, θα πρέπει να το σκεφτώ λίγο προτού απαντήσω.

επομενως δεν πιστευεις στην υπαρξη τους ως οντοτητες...

quote:
οι Βόρειοι λαοί περίπου το 1000 ή και αργότερα ήταν Βίκινγς που πιστεύανε στην Βαλχάλλα, στον παράδεισο των πολεμιστών δηλαδή, στους ήρωες, στον Όντιν και στους άλλους θεούς.

ρε γαμωτο να μην εχω γεννηθει εκει χιλια χρονια πριν...
η εστω να ημουν 998 χρονια νεοτερος...

μετα απο προτροπη φιλου εσωτεριστη, ειδα χθες το βραδυ στη νετ, το 13ο πολεμιστη. αν και μου τη δινει το "τερας" με τη φλωρικη σαρακινη λεπιδα του... κα**σα με τα πλοια, τα σπαθια, τα αρκουδοτομμαρα και τα κερατα που πινανε τις μπυρες. βαρβαρος πολιτισμος, αλλα ιχε τη γοητεια του... τι να σου πει ο χριστιανισμος με τις μαγειριτσες και τα αρνια του μετα απ' αυτο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 03:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ρε γαμωτο να μην εχω γεννηθει εκει χιλια χρονια πριν...
η εστω να ημουν 998 χρονια νεοτερος...

Το έχω πει και εγώ πολλές φορές.
Αλλά και πάλι σκέφτομαι μήπως τελικά δεν θα μου άρεσε. Υπήρχε πολύ βία και αίμα. Καλύτερα να τα φαντάζεσαι μέσα από τα τραγούδια.

Με την ευκαιρία, άκουσα σήμερα ένα promo των Manowar από το καινούργιο CD και υπάρχει ένα τραγούδι που λέγεται Sons of Odin. Λοιπόν μου ήρθε να βάλω περικεφαλαία, προβιά και σπαθί και να βγω στους δρόμους...

Πάντως μην νομίζετε πως την γλυτώσατε. Επέρχεται διάλεξη νούμερο δύο (ευτυχώς χωρίς powerpoint).

Τον 13ο πολεμιστή δεν τον έχω δει ακόμα αλλά έχω ακούσει και άλλους που τους άρεσε οπότε μαλλον θα την νοικιάσω για σαββατοκύριακο.

Infinitum Finitum Producit

Edited by - A. Kircher on 04/10/2006 03:15:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 07:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου crucifire, φαντάσου να αποδεικνυόταν με κάποιο τρόπο οτι όλες οι οντότητες που θεωρούνται ως θεϊκές, ήταν ανθρώπινες και μόνο σαν εμένα, εσένα και τους γύρω μας.
Θα έτρωγε η μύγα σίδερο και το κουνούπι ατσάλι!

quote:
ρε γαμωτο να μην εχω γεννηθει εκει χιλια χρονια πριν...
η εστω να ημουν 998 χρονια νεοτερος...

Μπορεί να είχες ενσαρκωθεί σε κάποια ζωή σου σε εκείνη την περίοδο!
Παρόλα αυτά μπορεί και να μην σου άρεσε καθόλου να ζεις σε εκείνη την περίοδο.
Ξέρεις, πάντοτε οι άνθρωποι τείνουν να πιστεύουν οτι θα ήταν καλύτερα να ζούσαν σε μια άλλη εποχή.

quote:
Πάντως μην νομίζετε πως την γλυτώσατε. Επέρχεται διάλεξη νούμερο δύο (ευτυχώς χωρίς powerpoint).

Αυτό ήταν απειλή τώρα?
Χεχε!

Πάντως τον 13ο πολεμιστή δε νομίζω να τον έχω δει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 12:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέρεις, πάντοτε οι άνθρωποι τείνουν να πιστεύουν οτι θα ήταν καλύτερα να ζούσαν σε μια άλλη εποχή.

η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ζω και κατα τη γεννηση του χριστου, με μια χειροβομβιδα στο χερι...


quote:
Λοιπόν μου ήρθε να βάλω περικεφαλαία, προβιά και σπαθί και να βγω στους δρόμους...

αν το κανεις τελικα θελω φοτο!
kidding
αληθεια που το ακουσες το προμο; τ εχεις μηπως στην κατοχη σου; πληρωνω οσο-οσο. θα σου αποκαλυψω μυστικα του εσωτερικα που ουτε ειχες φανταστει ποτε!!!!


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2006, 18:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Crucifire,
koita to e-mail sou.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 08:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ζω και κατα τη γεννηση του χριστου, με μια χειροβομβιδα στο χερι...

Γιατί βρε?

quote:
αληθεια που το ακουσες το προμο; τ εχεις μηπως στην κατοχη σου; πληρωνω οσο-οσο. θα σου αποκαλυψω μυστικα του εσωτερικα που ουτε ειχες φανταστει ποτε!!!!

quote:
Crucifire,
koita to e-mail sou.

Για μένα δεν έχει τίποτα?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2006, 18:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα δεν έχει τίποτα?

οχι... εσυ εισαι γκοθας!

ειδα ρε γαμωτο χθες το λιακοπουλο [kircher αν δεν ξερεις ποιος ειναι, πεσ' το] να λεει οτι οι αρχαιοι μας, πιστευαν στον τριπλο θεο, και ηταν χριστιανοι και ... λαμακιες... τι εχει παθει πια αυτος ο ανθρωπας...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 01:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα δεν έχει τίποτα?

Dying Incubus,
ότι χρειαστείς φίλε μου, πες μουΚαι ασε να λέει ο crucifire για την εξουσία!

quote:
[kircher αν δεν ξερεις ποιος ειναι, πεσ' το]

crucifire, και Λιακό ξέρω δυστυχώς αλλά ακόμα χειρότερα και άλλους που τον πιστεύουν!
Τι να πω; Παρηγοριά στον άρρωστο νεοέλληνα δίνει ο άνθρωπας.
Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαίνε αυτοί που τα ακούνε (από τα γέλια) και να κονομάνε αυτοί που τα λένε.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 12:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα ειναι δυνατον να το παιζει εθνικιστης και να μιλαει για χριστιανισμο στην αρχαια ελλαδα...;

δεν ξερω. ειναι ο μοναδικος "συνομοσιολογος" που δεχεται το χριστιανισμο ως υπερτατη αξια...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2006, 21:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οχι... εσυ εισαι γκοθας!

Κι εσύ είσαι έτοιμος για να γίνεις ψητός!
Back to the Middle Ages!
Χεχε!

quote:
Dying Incubus,
ότι χρειαστείς φίλε μου, πες μουΚαι ασε να λέει ο crucifire για την εξουσία!

Να σου πω την αλήθεια, σε αυτό το promo που είπες δεν θα έλεγα όχι!
Αλήθεια, αν έχεις υπόψιν σου κάποια συγκροτήματα που είναι σε αυτό το στυλ, γράψε μου μερικά γιατί μου αρέσει πολύ!

Όσο για αυτό που λέει ο crucifire, άστον να λέει!
Εσύ πέρασε να παραλάβεις την επιταγή σου μετά κι είσαι ok!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2006, 18:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying Incubus,
έχεις και συ email!

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 08:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου A. Kircher, το έλαβα το e-mail!
Σε ευχαριστώ πολύ!

Φίλε crucifire, δε μας λες λίγα πράγματα παραπάνω για την φυσική υπόσταση των θεών?
Μην τεμπελιάζεις!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 15:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ok, εγω ειμαι ο τεμπελης... α, ρε incubus εχω κατι ραματα για τη γουνα σου, αλλα εισαι καλο παιδι ρε γαμωτο...

τεσ' πα. λοιπον...
λεγεται οτι χιλιαδες χρονια πριν η μεσογειος ηταν κλειστη απο παγους στα στενα της, και κατα συνεπεια, δε ηταν θαλασσα αλλα ξηρα. στο σημειο που βρισκεται λοιπον το αιγαιο, υπηρχε ενας πολυ αναπτηγμενος πολιτισμος [αλλιο τον τοποθετουν στην ατλαντιδα, σο βορειο ατλαντικο ωκεανο] οι οποιοι κατειχαν τη Γνωση, για τη δημιουργια και τη λειτουργια του συμπαντος] ακομα λεγεται οτι αυτη η γνωση ηταν σφραγισμενη ερμητικα [προσοχη ερμη-τικα]. οταν ελλιωσαν οι παγοι και το νερο μπηκε μεσα στη μεσογειο, οι λαοι αυτοι καταποντηστικαν. καποιοι απ' αυτους ξαφυγαν και εξαπλωθηκαν στον κοσμο. δεν ειμαι σιγουρος αν οι ιδιοι διεδιδαν τη Γνωση η την περδιδαν σε επομενες γενεες, οσπου καποτε σιγα σιγα αρχισε η διαροη. επομενως δεν μπορω να πω αν οι ιδιοι οι διασοθεντες ηταν οι επονομαζομαινοι θεοι, αλλα ειναι μια αρκετα καλη λυση για το φαινομενο της ομοιοτητας των θεωτητων στις διαφορες αρχαιες θρησκειες... θα ζητησω απο ενα πιο ειδικευμενο μελος να ερθει να μας τα εξηγησει, αν θελει. κι εγω απο καποιο τοπικ που μου συνεστησε τα εμαθα.

αναμεινατε...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2006, 16:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το εν λογω μελος δεν επιθυμει να βοηθησει οποτε...
θα συμβουλευτω τις πηγες μου και θα επανελθω δρυμητερος!
αναμεινατε...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 09/10/2006 16:22:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 11:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:


ρε γαμωτο να μην εχω γεννηθει εκει χιλια χρονια πριν...
η εστω να ημουν 998 χρονια νεοτερος...


Το έχω πει και εγώ πολλές φορές.
Αλλά και πάλι σκέφτομαι μήπως τελικά δεν θα μου άρεσε. Υπήρχε πολύ βία και αίμα. Καλύτερα να τα φαντάζεσαι μέσα από τα τραγούδια.
A. Kircher
Φίλε A. Kircher αντίθετα τότε οι νεκροί ήταν πολύ λιγότεροι , πόσους μπορεί να σκοτώση κάποιος όσο καλός πολεμιστής κι αν είναι ;
Ενώ με μιά βομβίτσα Ναπάλμ ή απεμλουτισμένου ουρανίου ε ;;;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 15:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ok, εγω ειμαι ο τεμπελης... α, ρε incubus εχω κατι ραματα για τη γουνα σου, αλλα εισαι καλο παιδι ρε γαμωτο...

quote:
λεγεται οτι χιλιαδες χρονια πριν η μεσογειος ηταν κλειστη απο παγους στα στενα της, και κατα συνεπεια, δε ηταν θαλασσα αλλα ξηρα. στο σημειο που βρισκεται λοιπον το αιγαιο, υπηρχε ενας πολυ αναπτηγμενος πολιτισμος [αλλιο τον τοποθετουν στην ατλαντιδα, σο βορειο ατλαντικο ωκεανο] οι οποιοι κατειχαν τη Γνωση, για τη δημιουργια και τη λειτουργια του συμπαντος] ακομα λεγεται οτι αυτη η γνωση ηταν σφραγισμενη ερμητικα [προσοχη ερμη-τικα]. οταν ελλιωσαν οι παγοι και το νερο μπηκε μεσα στη μεσογειο, οι λαοι αυτοι καταποντηστικαν. καποιοι απ' αυτους ξαφυγαν και εξαπλωθηκαν στον κοσμο. δεν ειμαι σιγουρος αν οι ιδιοι διεδιδαν τη Γνωση η την περδιδαν σε επομενες γενεες, οσπου καποτε σιγα σιγα αρχισε η διαροη. επομενως δεν μπορω να πω αν οι ιδιοι οι διασοθεντες ηταν οι επονομαζομαινοι θεοι, αλλα ειναι μια αρκετα καλη λυση για το φαινομενο της ομοιοτητας των θεωτητων στις διαφορες αρχαιες θρησκειες...

Χμμμ!
Πιστεύεις δηλαδή, φίλε μου, οτι η Γνώση προερχόταν από τον χώρο του Αιγαίου (όταν ακόμη ήταν ξηρά)?
Ενδιαφέρουσα θεωρία.
Οπότε οι διάφοροι φωτισμένοι - θεοί μετέδωσαν την Γνώση αυτή στα διάφορα μέρη που πήγαν.
Όμως πως εξηγείς το φαινόμενο οτι διαφορετικοί θεοί εμφανίζονται πχ στην περιοχή της Κίνας ή της Ιαπωνίας?
Ή στις χώρες της Αμερικής για παράδειγμα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 18:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


ασ' το που σε λεω ρε dying, μην το κουραζεις. ελπιζω απλα τα "ραματα" να ειναι λαθος εκτιμισεις δικες μου...
μη φοβασε παντως, τις σκεψεις μου τις κραταω μονο για μενα

λοιπον συμβουλευτικα τις πηγες μου, αλλα επειδη το υλικο μου φτανει περιππου τα 20 μεγκαμπαιτ σε κειμενο [γραφω εγκυκλοπαιδεια αμα λαχει!] θα πρεπει να...

αναμεινατε...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 19:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε A. Kircher αντίθετα τότε οι νεκροί ήταν πολύ λιγότεροι , πόσους μπορεί να σκοτώση κάποιος όσο καλός πολεμιστής κι αν είναι ;
Ενώ με μιά βομβίτσα Ναπάλμ ή απεμλουτισμένου ουρανίου ε ;;;;;


Έχεις δίκιο φίλε μου, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Πολλές φορές έχουμε την τάση να θεωρούμε τον δικό μας τον αιώνα ως αιώνα του πολιτισμού αλλά ξεχνάμε πως η τεχνολογία και η επιστήμη μας έχουν κάνει "παντοδύναμους" και στο καλό και στο κακό.

quote:
αναμεινατε...

Crucifire, ενδιαφέρον ακούγεται αυτό που λες και μ'αρέσει και σαν ιδέα αλλά θα περιμένω να ακούσω κιάλλα πριν τοποθετηθώ.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2006, 21:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ασ' το που σε λεω ρε dying, μην το κουραζεις. ελπιζω απλα τα "ραματα" να ειναι λαθος εκτιμισεις δικες μου...
μη φοβασε παντως, τις σκεψεις μου τις κραταω μονο για μενα

Φίλε μου crucifire, το να λες σε κάποιον με τον οποίον κάνεις έναν διάλογο "έχω ράμματα για την γούνα σου" μου ακούγεται αρκετά βαρύ.
Αναλογιζόμενος οτι όταν λέμε κάτι το στοιχειοθετούμε, θα με ενδιέφερε να μου παραθέσεις αυτά τα "ράμματα" ώστε να τα γνωρίσω κι εγώ ο έρμος.

quote:
λοιπον συμβουλευτικα τις πηγες μου, αλλα επειδη το υλικο μου φτανει περιππου τα 20 μεγκαμπαιτ σε κειμενο [γραφω εγκυκλοπαιδεια αμα λαχει!] θα πρεπει να...

αναμεινατε...


Και για το υλικό σου θα με ενδιέφερε να μάθω.
Οπότε το περιμένουμε...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy