ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Προκαλώ......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 19:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανθρωπε indigo boy ,

υπεκφευγεις αλλα δεν πειραζει , ισως σε τυφλωνει το παθος σου να αρνησαι να δεχθεις οτι μπορει και να εχω δικιο..

Εσυ μικρε μου , επανεξεταζεις κατι απο αυτα που πιστευεις ;

Σκοπος μου δεν ειναι να γραφεις σε αυτο το forum , σκοπος μου ειναι να σου δωσω ενα ερεθισμα να σκεφτεις και να κρινεις αυτα που βλεπεις αυτα που διαβαζεις , αυτα που πιστευεις και θεωρεις ως δεδομενα..

αφησε κατα μερους τι κανω εγω και τι πιστευω , αφησε κατα μερους τις "σοφιες" των αλλων και προασπαθησε να βρεις τη δικη σου σοφια
την οποια μονο ο ιδιος μπορεις να προσφερεις στον εαυτο σου και κανενας αλλος...

Ευχαριστω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 19:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερωτηση προς ολους και κυριως στους διαχειριστες , συντονιστες :

Πιστευετε οτι οι θρησκειες , οι φιλοσοφιες , οι αυτοαποκαλουμενες φιλοσοφικες οργανωσεις ειναι απαραιτητες για την αυτογνωσια του ανθρωπου και γενικα για την πορεια της ζωης του;

ή για να το θεσω αλλιως

Η αυτογνωσια ενος ανθρωπου εξαρταται απο την υπαρξη θρησκειων και φιλοσοφικων οργανωσεων και χωρις αυτες ο ανθρωπος δεν μπορει να βρει το δρομο του στη ζωη ;


Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 20:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε πατερα,
εχεις διαβασει το βιβλιο Walden του Henry David Thoreau?
σε αυτο το ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ βιβλιο, γραμμενο στα μεσα του προ-προηγουμενου αιωνα -γυρω στα 1850 αν θυμαμαι καλα- ο συγγραφεας διηγηται τη ζωη του σε μια καλυβα που μονος εχτισε στη μεση ενος δασους και στην οχθη μιας λυμνης -που ειχε το ονομα walden. αυτος ο ανθρωπος θεωρουσε τον εαυτο του ΑΝΑΡΧΙΚΟ, δε δεχοταν ουτε πολιτικο καθεστως, ουτε θρησκεια...
μεσα απο την παρατηρηση της φυσης, μεσα απο την καθημερινη ζωη του στη φυση, ανεπτηξε τη δικη του "πολιτικη οικονομια", η "θρησκεια", η "φιλοσοφια" η "μεταφυσικη" η οτιδηποτε αλλο μπορει να ονομαζεται. κατελειξε σε απλες και οικουμενικες για ολους αξιες: την αξια που εχει η εμπειρια του να ΚΟΙΤΑΖΕΙΣ την λυμνη, με σιωπη και αυτη να σου μιλαει. τον ΘΑΥΜΑΣΜΟ και το ΔΕΟΣ που νιωθεις για την τελειοτητα της. και τελος, την ΑΓΑΠΗ, μεσω της ενωσης που επερχεται οταν αντικροιζεις τη λυμνη, που ειναι αυσιαστικα η αγαπη προς το ΘΕΟ.

εμεις, οι ανθρωποι των πολεων και της interneτεχνολογιας απεχουμε απο αυτη την κατασταση. τις καποιες, λιγες φορες που εχουμε τη δυνατοτητα να βρεθουμε στη φυση, να αφησουμε πισω μας την ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ, και να ενωθουμε με την αληθεια της φυσης, τοτε μπορουμε να βιωσουμε την εννοια της ΖΩΗΣ και να τη ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ.

πιστευω, οτι αυτο υποδυκνυει εναν δρομο προς την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 20:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ThePriest.

Μετά από 4 σελίδες ενός topic (Προκαλώ) που ξεκίνησες εσύ και από ότι μου φαίνεται "προκάλεσες" με άσφαιρα πυρά, θέλεις ξαφνικά να θέσεις ένα ερώτημα (πολύ καλό) ως "σφήνα".

Νομίζω ότι είναι άτοπο (a-topic ) να το συζητήσουμε εδώ σε αυτό το topic. Αν θέλεις ξεκίνησε ένα άλλο topic και προσπάθησε να το συντονίσεις και να το αναπτύξεις σωστά. Αυτό είναι συμβουλή μέσα στα όρια του ρόλου μου ως Διαχειριστής.

Και μία μικρή συμβουλή. Θέσε και τις δικές σου θέσεις γιατί είναι άκομψο να δημιουργείς ένα νέο θέμα κάνοντας ερωτήσεις στους άλλους χωρίς να δίνεις το δικό σου στίγμα και την δική σου θέση.

Το ότι θέλεις να σου απαντήσουν κυρίως οι Διαχειριστές και οι Συντονιστές δείχνει ότι δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο και την λειτουργία των Συντονιστών και των Διαχειριστών. Αυτό το ερώτημα είναι για όλα τα μέλη και δεν περιέχει κάτι που να αφορά μόνο τους Συντονιστές και τους Διαχειριστές.

Περιμένω να ανοίξεις ένα νέο topic.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 20:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Λιλιθ ,

Ενδιαφερουσα αποψη , θα φροντισω να προμηθευτω αυτο το βιβλιο..

δε διαφωνω σε γενικες γραμμες μαζι σου αλλα μην ξεχνας οτι και η ιδια η φυση , δημιουργηθηκε και δημιουργει με μαθηματικη ακριβεια και ορθολογιστικοτατο τροπο...

Αν καταλαβα επισης , προφανως η απαντηση στο ερωτημα που εθεσα ειναι οτι δεν χρειαζονται ουτε θρησκειες ουτε συστηματα , σωστα;

Αν ειναι διαφορετικα σε παρακαλω διορθωσε με..

Αν δεν ειχες διαβασει αυτο το βιβλιο , θα ειχες την ιδια γνωμη;


Ευχαριστω..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitkat
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 21:09:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitkat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα ,

"... καλος με τους καλους , κακος με τους κακους ..." λεει ενα τραγουδι
"... δεν λεω που , δεν λεω πως ..." λεει ενα αλλο

συμφωνω απολυτα μαζι σου αγαπητε ThePriest οσο ααφορα το αρχικο σου μυνημα και οσο διαβαζω τα οσα γραφονται εδω στο συγκεκριμενο Forum τοσο πιο πολυ συμφωνο μαζι σου!!!

ομως αναρωτιεμε τι ακριβως λες οταν λες οτι λες ? τι λες ?

γιατι τι αλλο απο ανοητοι ειμαστε ολοι οσοι γραφουμε εδω οταν δεν υπαρχει τιποτα , κανενα νοημα , κανενας λογος !!! γιατι δεν βρισκω λογο, οτι περιμεναμε το συγκεκριμενο θεμα για να αρχισουμε να φιλτραρουμε τα οσα γραφονται , οπως οτι οι περισσοτεροι απο εμας τα δεχομαστε ολα χωρις σκεψη. ΑΠΟ την αλλη ομως για πιο λογο θα πρεπει να τα φιλτραρουμε ολα ? για πιο λογο πρεπει να γινουμε ολοι παιδια της κρητης και να κριτικαρουμε τα παντα ? γιατι να μη πιστευουμε οτι μας λενε ? Ξερω πολλους που δεν τους νοιαζει , που δεν το ψαχνουν , που πιστευουν οτι τους πει καποιος που του δινουν καποια αξια ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΝΕ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΖΩΗ (ας κοιταξουμε τις γιαγιαδες και τους παπουδες μας) !!! και ποιος ειναι αυτος που οριζει οτι πρεπει να ανοιγουμε τα ματια των ολων ? ποιος οριζει τις αναγκες μου και ΓΙΑΤΙ ? και ποιος ξερει το καλο μου και το κακο μου ??? (χμ για να δουμε που παει..) και οταν δεν κανω αυτο που θελει ειμαι ανοητος ? και ασχολουμε με ανοησιες ? και ποιος ΘΕΛΕΙ ΣΩΤΗΡΕΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΩΘΩ ? (κατι απο ΠΑΠΑ , κατι απο Χιτλερ, κατι απο Παπαδοπουλο , κατι απο φασισμο,ρατσισμο κτλπ)

δεν μου αρεσει να γινομαι κακος , αλλα απο την αλλη οταν γινομαι απελευθερονομαι και διωχνω την εσωτερικη μου πιεση, απο την αλλη πιστευω οτι δεν υπαρχει κακο αλλα μονο ΚΑΛΟ και οτι γινετε γενναει παντα καλο για ολους.

αναρωτιεμαι φιλε ThePriest εαν τα ιδια λες και υποστηριζεις και στο αντιστοιχο παρακατω Forum
http://www.literotica.com:81/stories/memberpage.php?uid=183448
και εκει το ιδιο κηρυγμα κανεις ? για να σωσεις χαμενες ψυχες ?

λιγες ακομη ανοησιες απο εναν ανοητο ΚΙΤκατ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 21:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε πατερα, γραφεις:
quote:
και η ιδια η φυση , δημιουργηθηκε και δημιουργει με μαθηματικη ακριβεια και ορθολογιστικοτατο τροπο...

και εγω σε ρωταω:
ΜΗΠΩΣ δεν ειναι η ΦΥΣΗ που δημιουργει με μαθηματικη ακριβεια και ορθολογιστικοτατο τροπο, αλλα η φυση δημιουργει την επιστημη, τα μαθηματικα και τον ορθολογισμο?
ΜΗΠΩΣ η φυση ειναι υπερανω καθε επιστημης, συμπεριλαμβανομενης αυτης των μαθηματικων?
ΜΗΠΩΣ εμεις, οι ανθρωποι, προσπαθωντας να κατανοησουμε και να ΕΛΕΓΞΟΥΜΕ τη φυση παραγουμε τις επιστημες απο την παρατηρηση της?

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΞΙΣΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΜΕ?

ο ορθολογισμος ειναι ενας "κωδικας" που ο ανθρωπος επινοησε προκειμενου να συνδεσει τη φυση με το μυαλο του. αυτο οδηγει στην κατανοηση καποιων στοιχειων της φυσης -ΟΧΙ ΟΛΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ.
ομως, υπαρχει και ο δεσμος της φυσης -οχι με το νου αλλα- με την καρδια. αυτος ο δεσμος, κατα τη γνωμη μου παρακαμπτει την κατα-ΝΟΗΣΗ και οδηγει κατευθειαν στην ΜΕΘΕΞΗ.

σχετικα με το ερωτημα σου:

quote:
Αν καταλαβα επισης , προφανως η απαντηση στο ερωτημα που εθεσα ειναι οτι δεν χρειαζονται ουτε θρησκειες ουτε συστηματα , σωστα;

πραγματι, θρησκειες και συστηματα δεν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ -(με την εννοια οτι αν δεν τ ακολουθησεις δεν θα τα καταφερεις να φτασεις στον προορισμο), αλλα ειναι για πολλους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕΣΑ, αλλιως, ΚΩΔΙΚΕΣ -οπως ο ορθολογισμος- που ΔΥΝΑΤΑΙ να χρησιμοποιηθουν προκειμενου να φτασει ο ανθρωπος στην ΜΕΘΕΞΗ και την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 01:39:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητη λιλιθ,

μπορεις να βγαλεις το μηπως απο τις προτασεις που εγραψες

αυτες οι προτασεις ισχυουν και πραγματι ετσι ειναι δεν χρειαζεται να με ρωτησεις

ολες οι θεωριες στηριζονται στην παρατηρηση του φυσικου φαινομενου και στο πειραμα , οποτε συμφωνω με αυτα που λες

απλα ο ανθρωπος κανοντας αυτη την παρατηρηση εβγαλε ενα συμπερασμα για την φυση , που προυπηρχε απλα ο ανθρωπος το "ανακαλυψε" καποια στιγμη , οτι η φυση απο μονη της ειναι μαθηματικα , φυσικη , βιολογια...

Προσωπικα πιστευω οτι οχι μονο δεν ειναι απαραιτητες αλλα πολλες φορες αποτελουν τροχοπεδη στην εξελιξη του ανθρωπου...

Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ThePriest
Νέο Μέλος


48 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 03:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ThePriest  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε kitkat

Ουτε ειμαι σε θεση να σωσω κανενα, ουτε κανω κυρηγμα...

Οσο για τις ερωτησεις που αρχιζουν με ποιος , ενα διαβαζες λιγο καλυτερα αυτα που εχω γραψει θα καταλαβαινες οτι εσυ εισαι ο μονος που μπορει να απαντησει αυτα τα ερωτηματα

Οσο για τα ακροδεξια υπονοουμενα , θα ηταν καλυτερο να προσεχεις τι λες εφ' οσον δε με ξερεις , μπορει να εχω χασει φιλους ή στενους συγγενεις λογω χουντας....

Οσο για τα σεξουαλικα υπονοουμενα , αν ειχα μπει σε αυτο το site το τελευταιο που θα κοιτουσα θα ηταν το forum , η περιπτωση συνωνυμιας , σου περασε καθολου απο το μυαλο;

Ευχαριστω....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 13:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ “The Priest”,

Θέλω να σου γράψω μια παιδική ιστοριούλα. Σε παρακαλώ να την διαβάσεις. Απευθύνεται σε σένα και τις ερωτήσεις σου.
"Όταν ήμουνα μικρούλα ήθελα να γίνω οδοντίατρος. Και το ήθελα πολύ. Το ήθελα γρήγορα. Αύριο κιόλας. Να μου πάρει η μαμά τα εργαλεία μου και να αρχίσω να βγάζω δόντια. Η μαμά σαν όλες τις μαμάδες, υπερήφανη που η κορούλα της ήθελε να γίνει κάτι «μεγάλο» ήταν όλο υποσχέσεις. Εγώ τις υποσχέσεις όμως, τις έδενα «κόμπο». Σαν κάθε παιδί. Η μαμά με τις υποσχέσεις, εγώ με τους κόμπους μου, ώσπου η μαμά τόσκασε το παραμύθι. Θα γινόταν αυτό που ήθελα μόνο αν πήγαινα πρώτα στο νηπιαγωγείο. Από πειθαναγκασμό έκανα το πρώτο μου θανάσιμο αμάρτημα. Να συμβιβαστώ, ενέδωσα στους όρους της μαμάς. Εν τούτοις ούτε το νηπαγωγείο μου έφερε το ποθητό αποτέλεσμα γιατί θα έπρεπε να κάνω κι άλλους συμβιβασμούς." Τέλος της ιστορίας.

Όλα τα θανάσιμα αμαρτήματά μου, τους συμβιβασμούς μου, δεν τους κουβάλησα ποτέ πέραν του διαστήματος που μου χρειαζόταν. Όταν περνούσα το κάθε σχολικό στάδιο, το άφηνα πίσω μου παίρνοντας μαζί μου ότι μου ήταν απαραίτητο.

Όταν σπάσουμε το πόδι μας χρειαζόμαστε πατερίτσες για ένα χρονικό διάστημα, όταν όμως γιατρευτεί το πόδι μας τις πετάμε. Κι αλλοι γινόμαστε προσεκτικοί με τα σπασίματα και τα πόδια μας -αν και μερικοί επιμένουν στην πατερίτσα πέραν του δέοντος-, άλλοι.....παίρνομε αυτοκίνητο (...φθάνομε δηλαδή με την πρώτη πατερίτσα στην «αυτογνωσία» και όποιον πάρει ο Χάρος, εκτός κι αν είμαστε γεννημένοι ραλίστες..μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; Εσύ τι λές;)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Great
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 16:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Great  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ThePriest,
Μπορω να πω οτι εχεις καποιο δικιο(κατα την ταπεινη μου γνωμη)σχετικα με τις πραγματικες αναγκες. Αλλα θα ηθελα να σου θεσω μερικα ερωτηματα. Λες πως μονοι μας βρισκουμε ποιες ειναι η πραγματικες μας αναγκες αλλα θεωρεις λαθος τις αναζητησεις π.χ περι Ε. Αν εγω εψαξα τον εαυτο μου και καταλαβα οτι ειναι αναγκη μου να πιστευω οτι οι Ε υπαρχουνε με ποιο κριτιριο κρινεις οτι εγω κανω λαθος? Πως καταλαβαινει ενας ανθρωπος τις πραγματικες του αναγκες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 10:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΓΡΗΓΟΡΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΦΙΛΟΣ ThePriest ΠΕΤΥΧΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ.

ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ....
ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ...

quote:
...Mporei na me thewrisete allazona alla par'ol'auta tha ekfrasw tin apopsi mou gia tin pleiopsifia twn thematwn tou forum...

Thewrw oti ola auta peri epsilon , katagwgis ellinwn, siwnistwn ktl den einai tipota parapanw para anoisies. Einai i ekfrasi tis fantasias kapoiwn anthrwpwn twn opoiwn i apotyxia - sinithws - tis koinwnikis tous zwis, tous odigei sto na katafeugoun se themata opws ta proanaferthenta pou thewroun oti tous kanoun na ksehwrizoun.

Mporw na apodeiksw oti oi apopseis pou ekfrazontai einai toulaxiston astiriktes kai malista prokalw opoiondipote na mou apodeiksei to antitheto me epixeirimata....

OLA AYTA TA LEW GIATI PREPEI NA STAMATISOUNME OLOI NA ASXOLOYMASTE ME PRAGMATA POY TO MONO POU KANOYN EINAI NA MAS DIXAZOYN
H SKEPSI MAS PREPEI NA ANALWNETAI STIS PRAGMATIKES ANAGES MAS


ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.....
ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ....
ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΚΑΤΙ , ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2003, 15:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E, ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!

Τι να πω Αβατάρ, συγκυρία, σύμπτωση, τύχη, διαθέτεις 6η αίσθηση;

Σήμερα, μόλις ήρθα, πήρα ένα mail...(το πρώτο)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Infected Mushrooms
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 16:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Infected Mushrooms  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΣ ΛΙΛΙΘ:
ΦΥΣΗ?
ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΠΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ "ΑΚΟΥΝ" ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΦΩΝΗ...ΝΑ ΑΦ-ΥΠΝΙΣΤΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ....ΑΝΑΦΕΡΟΜΟΥΝΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ...ΓΙΑ 2 ΛΟΓΟΥΣ: (1)ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΗΞΩ ΝΟΜΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΘΕΜΑ "Ε" ΣΤΟ FORUM "ΕΛΛΗΝΕΣ-Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΣΑΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ?", ΚΑΙ (2) ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΝΑ ΔΟΥΝ ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ή ΜΕ ΤΑ ΕΞΩ-ΑΥΤΙΑ.
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ή ΕΣΤΩ ΤΗΝ ΟΔΟ ΠΡΟς ΑΥΤΗ ( "ΠΕΤΑΞΑ" ΤΙΣ ΟΣΕΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ)
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ...ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ "Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ" ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΠΙΦΕΡΕΙ...ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ -ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ- ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ/Ο ΤΡΟΠΟ...
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ...ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΗ ΦΥΣΗ...
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ...ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ...ΟΠΩΣ ΔΕΧΟΝΤΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ,ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ,ΜΜΕ κ.τ.λ.,ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ "ΑΚΟΥΣΟΥΝ - ΔΟΥΝ " ΤΑ ΕΣΩ ΤΟΥΣ...ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ "ΝΕΑ" ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΤΟΥΣ/ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ...
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ...ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΤΥΧΑΙΑ" ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ, ΕΧΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ, ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΦΥΣΗ ΜΟΥ=ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟΣ=ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΤΗΝ ΦΥΣΗ=ΓΗ=ΜΗΤΕΡΑ ΓΗ=ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ/ΓΗ...
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ...ΟΤΙ ΕΓΙΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
...ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ...ΟΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΓΑΠΗ...
...ΜΑ...
...ΕΚΕΙΝΟΙ...ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΛΟΓΟ...ΠΕΡΙ "Ε"...κ.α.,ΚΑΙ ΑΣ ΕΠΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ "ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΗ ΜΑΣ ΑΦΥΠΝΙΣΗ"...ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΕΣΑΝ,ΜΕ ΟΜΟΡΦΟ ΒΕΒΑΙΑ ΤΡΟΠΟ - ΡΟΜΑΝΤΙΚΙΑ...( Μου άρεσε αυτός ο τίτλος...αλλά ο σκοπός μου ΔΕΝ ήταν αυτός...)....
..ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ....ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΑΚΟΜΑ...ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΠΟΤΕ...ΙΣΩΣ...ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ...ΡΟΜΑΝΤΙΚΙΑ...ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΦΑΕΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ...
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΦΥΠΝΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΟΥ ΦΩΝΗ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΣΩ-ΟΡΓΑΝΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ...ΞΕΡΩ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ "ΚΑΤΙ" ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ, ΥΛΗ...ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ....ΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ...ΝΙΩΘΟΝΤΑΣ....ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΝΙΩΘΩ!
...ΙΣΩΣ...ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΣΩ-ΟΡΓΑΝΑ...ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ...ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ...ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ!

ΤΕΛΟΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "Ε":
ΙΣΩΣ, ΣΤΗΝ ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ ΤΗΣ ΜΟΡΦΗ,ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ,ΝΑ ΗΤΑΝ Η ΕΛΠΙΔΑ....ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΤΥΧΗ ΝΑ...ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ,ΓΙΑ...ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΗ Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΚΟΠΟ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ. ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ: ΟΠΟΙΟΙ ΣΑΣ ΛΕΝΕ ΟΟΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΕΚΛΕΚΤΟΣ ΛΑΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΙΟ ΠΑΛΙΟΥΣ...ΑΛΛΑ...ΤΙ ΑΞΙΑ ΘΑ ΕΙΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΧΑΡΙΣΜΑ" ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ? ΤΙ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ Η ΤΕΧΝΗ,Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΤΙ, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ "ΚΑΤΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ....? ΤΙ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ Η "ΕΥΤΥΧΙΑ" ΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΑΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΝ ΠΙΚΡΑ, ΛΥΠΗ, ΠΟΝΟ.....?
ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ "Ε" ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΕΙ ΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΨΙΛΟΝ, ΣΤΟΕΣ,ΕΒΡΑΙΟΥΣ...κ.τ.λ.!
ΣΑΣ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΔΙΒΑΣΕΤΕ,ΓΙΑ ΟΣΟΥΝ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ,ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ,ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ.
ΥΣΤΕΡΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΥΛΑ ΣΑΣ ΝΑ ΠΑΛΛΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΞΙΑ...ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ...ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ...ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΒΑΣΗ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΑΟΡΙΣΤΑ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ...Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΗΤΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ...ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΟΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ.

ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ....ΜΑ Η ΗΜΙ-ΜΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, Η ΠΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙ-ΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ.....
Ο,ΤΙ ΣΑΣ "ΒΡΩΜΑΕΙ" ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΡΑΙΟ....ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ "ΚΑΤΙ" ΜΕΣΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΕΤΣΙ...Ο,ΤΙ ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΡΑΙΟ...ΑΠΛΑ...ΔΩΣΤΕ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ....ΧΩΡΙΣ ΝΑ "ΤΟ" ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΕ ή ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΝΑ ΦΑΝΑΤΙΖΕΣΤΕ-ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ....ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ "ΑΥΤΟΙ" ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΕΧΘΡΟΙ ΣΑΣ/ΜΑΣ/ΤΗΣ ΣΥΝΕΧΙΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ, ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΜΜΑΧΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ....ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ ΛΙΓΟ...ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ "ΚΑΠΟΙΟΙ" ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΑΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΣΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΙΣΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ...ΤΩΝ ΕΘΙΜΩΝ...ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ...? ΜΟΝΟ ΕΝΙΣΝΥΟΝΤΑΣ ΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΦΤΑΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ=ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ=ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΑΞΙΑΣ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ "ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΙΔΟΥΣ"....ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΘΝΟΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΚΡΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΦΑΝΙΣΜΟΥ.
ΕΙΠΑΝ: "ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ"...ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ...(π.χ. γιατι οταν οδηγειτε σε εναν δρομο με 3 λωριδες σας βγαινει σκοπιμα ή μη να καθεστε κεντρικα?)
"ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ"....ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΧΑΡΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΣΟ-ΟΡΓΑΝΟ ΓΙΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΕΙΠΑΝ ΠΟΛΛΑ....(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ "Ε"....ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ....ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΕΨΙΛΟΝ...),ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΠΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΝ,ΑΦΗΣΑΝ ΜΟΝΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ....ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ? ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΜΠΑΟΥΛΑΚΙ" ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΑΞΙΕΣ....ΑΞΙΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΟΟΟΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ....
Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (ΟΙ ΘΕΟΙ ΗΤΑΝ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΚΑΛΩΝ-ΚΑΚΩΝ ΑΞΙΩΝ...ΘΕΑ ΑΘΗΝΑ=ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ....ΟΧΙ ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ....ΟΧΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟ...ΟΧΙ....ΟΧΙ...ΠΕΙΤΕ ΟΧΙ! ΠΕΙΤΕ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΔΟΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ-ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ...ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ 1 ΕΙΔΟΣ....ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ!)

ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ....ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΜΠΑΙΝΟΒΓΑΙΝΩ ΣΤΑ FORUMS...ΛΕΩ "ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΡΟΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΗ"......ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΜΟΝΑΞΙΑ....ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΣΚΟΡΠΙΣΜΕΝΕΣ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ...ΥΣΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ "ΘΥΜΑΤΑ"....ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Ο ΕΧΘΡΟΣ! ΣΤΟ ΤΣΑΚ...ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΒΩΜΟ....ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ...ΜΕΤΑ ΤΣΑΝΤΙΣΤΗΚΑ...ΦΑΝΑΤΙΣΤΙΚΑ...ΕΒΡΙΣΑ...ΦΩΝΑΞΑ...ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ....ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥΣ...

...ΚΑΠΟΤΕ ΕΙΠΑ...ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ "ΣΧΕΔΙΟ" ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ...ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΓΙΑ ΕΨΙΛΟΝ....ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΑΞΙΑ....ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ "ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟ-ΣΕΒΑΣΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ"....

" ΠΑΜΕ ΣΑΝ ΤΑ ΑΡΝΙΑ ΠΡΟς ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ...."
ΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ...ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ!

"ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ...ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ ΑΝΑΓΝΩΣΗ....ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ..."

ΣΥΓΝΩΜΗ....ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΑ...ΜΑ.....
.......ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ....ΟΛΟΥΣ.......ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΑΣ!

...ΚΑΝΩ ΕΝΑ "ΣΝΙΦ"....ΣΚΥΒΩ ΚΕΦΑΛΑΚΙ...ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΩ....

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 02:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μην δούμε έναν άνθρωπο που να έχει να πει κάτι διαφορετικό, κάτι ορθολογιστικό άν θέλετε, να πέσουμε να τον φάμε.. Εγώ απλά κατάλαβα πως δεν βοήθησαμε την κουβέντα να αναπτυχθεί.. γιατί είχαμε αρνητική στάση από την αρχή σχεδον του θέματος.... και λυπάμε γι αυτό.. άσε που πολλοί δεν καταλαβαίναμε τί έλεγε λες και χρειάζεται δηλαδή κάποιο αναπτυγμένο IQ? Ο άνθρωπος ήταν πολύ απλός στον λόγο του και ξεκάθαρος και δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται εμείς οι ερευνητές του εσώτερου εαυτού μας να μην μπορούμε να καταλάβουμε τα απλούστερα και να τον βγάζουμε τρελό...
Αν είναι δυνατόν?

Τελικά είσαι πιο αποδεκτός όταν μιλάς με κάπως μυστήριο-ποιητικό-και κάποιο αόριστο τρόπο παρά όταν γίνεσαι ευθύς!!!!

Μερικές φορές πρέπει να σιωπούμε για να δούμε τί έχει ο άλλος να μας πει.. αλλά αυτο είναι αδύνατον..... γιατί είμαστε όλοι καρφωμένοι στις θέσεις μας...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 08:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα!
κοίτα που ξαναζωντάνεψε ένα παλιό θέμα!

quote:
πραγματι, θρησκειες και συστηματα δεν ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ -(με την εννοια οτι αν δεν τ ακολουθησεις δεν θα τα καταφερεις να φτασεις στον προορισμο), αλλα ειναι για πολλους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕΣΑ, αλλιως, ΚΩΔΙΚΕΣ -οπως ο ορθολογισμος- που ΔΥΝΑΤΑΙ να χρησιμοποιηθουν προκειμενου να φτασει ο ανθρωπος στην ΜΕΘΕΞΗ και την ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ.

έγραφα...

και τώρα:

ΘΡΗΣΚΕΙΑ χρειαζόμαστε, ΘΕΟΛΟΓΙΑ όχι.

τί είναι όμως θρησκεία και τι θεολογία.

ενώ το πρώτο αναφέρεται στην προσπάθεια αναζήτησης, εναρμόνισης, συνειδητοποίησης -κλπ.- του θεικού στοιχείου στη ζωή μας, στο περιβάλλον μας, στο σύμπαν εν γένει,
το δεύτερο μάλλον αναφέρεται στην προσπάθεια κάποιων να συγκεκριμενοποιήσουν και να προσωποποιήσουν τη Θεότητα.

Θρησκεία είναι "η διαιασθητική παραδοχή της ύπαρξης του παντός",
ενώ
Θεολογία είναι "η προσπάθεια των ανθρώπων να του αποδώσουν μιά προσωπικότητα, ιδιότητες, χαρακτηριστικά, να του αποδώσουν τις θεωρίες τους, που αφορούν τις υποθέσεις τους, τη θέλησή τους, τις επιθυμίες τους, τα σχέδιά τους και να γίνουν οι ενδιάμεσοι μεταξύ Αυτού και το λαό".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 00:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΡΗΣΚΕΙΑ χρειαζόμαστε, ΘΕΟΛΟΓΙΑ όχι.

γιατι;

ισως ομως οσο βρισκεσαι εκει που βρισκεσαι να επιλεγεις το ενα και οχι το αλλο.
το ιδιο συμβαινει και με οσους διαλεγουν το αλλο//εκεινο που δεν επελεξες.
το θεμα ομως αγαπητη που μιλας σε πρωτο πληθυντικο καθοριζοντας εμας που σε διαβαζουμςε τι πρεπει να κανουμε...
θα ελεγα

εμεις οι υπολοιποι που ξεπερασαμε αυτο το διπολο(εστω/ αυτο που εθεσες)

τι πρεπει να κανουμε;

να σας προκαλουμε να καταλαβετε οτι κοροιδευετε συνηθως(αυτο που δεν κατανοειτε!και ποιο ειναι συνηθως το αποτελεσμα που εισπρατουμε...;
σε δευτερο ενικο
κοστουμι του τι ειμαστε!

βρε δε κοιτατε τα χαλια σας που θα μας πειτε τι να πιστευουμε

θα ελεγε ενας "αγενης" για μερικες πολυταξιδεμενεςμεναδαειςδε,
μα η αληθεια ειναι πικροδαφνη...
και οποιος τη μασαει αλλα δεν του φαινεται η πικρα της...εχει καναλαβει...
πως ακομη και τα λιγμενα εχουν κατι να σου δωσουν/σαν εμπειρια.

φιλε "μανιταρι μαγικο αλλα λιγμενο":Ρ//
την ψυχη τους ...ν'ακουσουν; ποιοι ωρε; αυτοι που προσδιοριζουν "τι ειμαστε";

'η εκεινοι που διαχειριζονται" πολλες ταυτοτητες" στηνοντας "θεματα σε βαρος των αλλων"...προσπoιουμενοι ρολους που ποτε δεν ηταν ικανοι να εχουν ,σ'ενα θεατρο σκιων που μονο οι ονειροπολοι- οι τρελοι- και οι φαντασμενοι ...ΜΠΟΡΟΥΜΕ* να βλεπουμε....;


(*ΑΣ ΒΑΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ//ΑΦΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ//ΑΛΛΑ ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ/ΟΠΩΣ ΣΥΝΙΘΙΖΕΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΚΑΠΟΙΟΙ/ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΑΚΤΙΚΗ ΝΑ ΔΑΜΑΣΕΙΣ ΤΗ ΜΑΖΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΤΕ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!//ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!!!...:)-

αστο!
μαλλον ο "Παπας" ηταν "ιντιανα τζοουνς"...(ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ ΤΟΝ ΕΚΕΙΝΟ ΠΑΠΑ ΛΑΜΠΡΟ...ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΟΣ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΠΑΣ..ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΩ Η ΔΙΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΔΙΑΝΑ ΕΠΕΣΑ...ΩΧ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΗ Η ΑΤΜΑ...ΛΕΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ/ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΞΑΛΛΟΥ...ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΥΠΟΥΛΑ...ΜΕ ΓΑΝΤΙΑ ΒΕΛΟΥΔΙΝΑ ...ΕΠΕΙΔΣΗ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΙ Η ΕΠΕΜΑΒΣΗ ΠΕΤΥΧΕ...)και το παραδοξο της πεταλουδας καλα κρατει οσο και το ματριξ του ευφανταστουθ μυαλου μου...που μπορει να θελουν οι ενεργειακοι ρυκολακες να πιουν...αλλα η διαισθηση μου...με ενημερωνει ακομη >>>>>>>>ΣΩΣΤΑ.-


η ατμα παλι εδω//δεν προκαλω επειδη δεν μου επιτρεπεται..αναρρωτιεμαι ομως που αυτος εδωπροκαλεσε και λοιποι "κλικ-ο-βιοι εδωσαν απαντησεις που μαλλον ειναι καιΚΑΝΟΝΕΣ!

ΑΣ "ΓΕΛΑΣΟΜΕ ΚΟΜΑΤΙ" ΕΠΕΙΔΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ...
(ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ...ΧΜ..ΧΛΩΜΟΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ..ΚΟΙΤΑ ΠΟΣΑ ΠΤΥΧΙΑ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!//ΚΟΙΤΑ ΠΟΣΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΣΟΦΙΑ.../ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΗΗΝ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΡΑ ΤΗ ΒΡΗΚΑ!...
ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΚΟΥΦΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΠΝΙΓΕΙ ..ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ....ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ...
ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.
ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΝΙΚΟ.


ΑΛΑΦΡΟΙΣΚΙΩΤΟΣ..ΓΕΝΝΙΕΣΑΙ.

ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ!

(ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ H ΔΙΚΗ ΣΑΣ.."ΠΡΟΚΛΗΣΗ" ΕΤΣΙ;...ΝΑΙ ΒΡΕ.. ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ//ΘΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΑΝΘΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΑΣ... as usuall:)
(EΜΠΡΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΙΖΟΥΝ...ΑΣ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ...
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ..."ΔΕΝ ΔΥΝΑΜΑΙ"ΝΑ ΠΟΤΙΖΩ ΒΑΜΠΙΡ//"ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΒΡΩΜΙΚΟ" ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ...

ΜΟLONLAVE...
ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΑΤΜΑ JNANI

(ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ...:"ΤΑΔΕ ΕΦΗ ΖΑΡΑΤΟΥΣΤΡΑ" ΘΕΛΩ ...ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ)

GΟΟK MΟΟK ΔΕΝ ΕΧΕΙ.-



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 01:06:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά μην δούμε έναν άνθρωπο που να έχει να πει κάτι διαφορετικό, κάτι ορθολογιστικό άν θέλετε, να πέσουμε να τον φάμε..

ΠΡΩΤΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΕΠΙΣΗΣ;

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ :

ΑΦΟΥ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ...
ΓΙΑΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ;;;;;;;

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ "ΖΩΩΔΟΥΣ ΒΑΜΠΙΡΙΣΜΟΥ"...
"ΘΥΜΑΤΑ":

-ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ
ΕΓΙΝΕ ΚΑΤΟΠΙΝ "ΛΕΥΚΗ ΑΜΑΛΙΑ"(ΣΩΣΤΗ ΠΡΟ-ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΜΑΤΑΙΟΔΟΞΙΑ) ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΤΗΚΕ ΑΙΣΧΑ/ΕΠΕΙΔΗ ΟΣΟΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑΝ ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΤΙ ΕΛΕΓΕ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΕΑ ΑΠΟ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ"
ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΟΥΚ ΟΛΙΓΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΣΤ ΤΗΣ

-ΠΕΡΣΕΙΑ ΕΚΑΤΗ
ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ...!(ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ...)
...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΑΡΡΩΤΗΘΗΚΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΜΥΝΘΕΙ...
ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΗΚΕ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ/ΚΑΙ ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ

-ΑΤΜΑ....(ΤΣ ΤΣ ΤΣ..ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΖΩΝΤΑΝΗ..:)-
ΧΜ...

-ΑΡΑΔΙΑ/ΣΑΚΤΙ
ΗΡΘΕ ΕΔΩΣΕ "ΕΝΑΝ ΚΟΜΗΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ" ΕΠΙΣΗΣ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ
ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΑΔΑΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΟΥΝΤΕΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΗ"
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΣΣΑ;;;;;
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΣΣΑ;
ΜΑ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΨΑΧΝΑΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ;;;
Α ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ,ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΤΟΝ ΧΝΑΤΑΚΩΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ...
ΚΑΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟ....ΑΝ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ..ΚΡΙΜΑ ΟΜΩΣ...Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΗ)


ΤΟΣΟΙ ΤΡΕΛΟΙ ΛΟΙΠΟΝ "ΔΩΣΑΜΕ" ΤΟΥΣ ΣΠΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΑΤΕ ΚΑΝ!
ΠΩΣ ΝΑ ΦΥΤΕΨΕΤΕ(ΣΤΟ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟ ΣΑΣ)
ΟΧΙ ΠΩΣ ΘΑ ΗΣΑΣΤΑΝ + "ΙΚΑΝΟΙ" ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΙΝΕΤΕ ΚΙΟΛΑΣ ΠΩΣ "ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΡΕΛΟΙ!"

"ΑΘΕΟΦΟΒΟΙ" ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ "ΠΟΣΤΑ"
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΖΕΣ...ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΑΣ ΒΟΛΕΜΑΤΟΣ....


ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!
(ΝΑΙ ΕΣΑΣ...ΧΑΛΑΡΑ!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ:)
(ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΤΙΛΤ//ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ)

ΣΙΜΟΡΙΛ...ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ....;
'Η ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ;

ΕΠΕΙΔΗ ΕΔΩ ΕΧΕΙ "ΤΡΕΛΕΣ ΣΦΑΙΡΕΣ"/
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ ΑΠΟ
"ΠΡΟΤΙΝΟΜΕΝΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ" ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑΝ ΤΟ ΑΧΛΑΔΟΤΥΡΟ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ/ΑΛΛΑ ΟΥΔΕΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΕΝ ΦΕΡΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ...(ΧΜ...ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΚΛΕΙΔΙ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ "ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ"...)

(+ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑ ...
ΠΡΩΤΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ.)

ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΟΥ///
ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΕΣΑΙ ΕΝΑ ΜΕ ΟΣΟΥΣ...
"ΕΠΕΣΑΝ ΝΑ ΜΕ ΦΑΝΕ..."*
(ΕΜΑΣ*-ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ "ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΑ-Ι//-ΣΤΕ"
=ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΙΔΙΚΑ...ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ...ΣΤΟΝ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ :)




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/05/2004 01:27:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgos1
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 01:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgos1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΠΑΤΕΡ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ;
ΕΙΣΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ;ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΚΑΙ ΟΣΑ ΛΕΝ ΟΙ ΕΨΙΛΟΝ ΜΑΣ ΤΙΜΟΥΝ.ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΕΛΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ:ΜΗΝ ΠΙΑΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΗΛΑ.ΜΗΝ ΚΟΛΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΕΝΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ.
ΨΑΞΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙΛΗΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΚΛΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΑΝΟΗΤΩΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ.

ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΗΣΜΟΥΣ

GmelapsosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 05:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνθρωποι,

βλέπω ότι μετά από 1,5 περίπου χρόνο το θέμα ήρθε στην επιφάνεια.

Η αλήθεια είναι οτι σχεδόν κάνενας ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ να καταλάβει τι έγραφα.

Ίσως γιατί είναι ενοχλητίκα για κάποιους αλλά δεν πειράζει.

Όσο για το Γιώργο, φίλε μου... είσαι πολύ μακρία απο αυτά που νομίζεις ότι έχω διαβάσει και εχώ κάνει για να μπορείς να βγάλεις συμπέρασματα όπως αυτά που έγραψες.

Σου αντιστρέφω αυτό που λες και σου λέω να σταματήσεις να διαβάζεις οτιδηπότε και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις λίγο τη ζώη και τον κόσμο στηριζόμενος μόνο στο μυαλο σου και μετα έλα να συζητήσουμε...

Ότι έχω γράψει μέχρι τώρα είναι σκέψεις που δεν πηγάζουν απο καποιο συγγραφέα...

Πάνω από όλα η πατρίδα;; - πάνω από όλα όχι ο άνθρωπος;

Ευχαριστώ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 05:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΩΣ.. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ...ΑΝΤΜΙΝ...:Ρ)

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΠΑΤΕΡ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΡΑΣΟ...(ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΩΣ..ΑΥΤΑ ΔΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ..ΠΑΠΑ..)

quote:
Σου αντιστρέφω αυτό που λες και σου λέω να σταματήσεις να διαβάζεις οτιδηπότε και να προσπαθήσεις να κατανοήσεις λίγο τη ζώη και τον κόσμο στηριζόμενος μόνο στο μυαλο σου και μετα έλα να συζητήσουμε...

το εχω πει κι εγω αυτο αγαπητε....
αλλα θυμαμαι καλα πως οταν ξεκινησε το τοπικ ειχες διαθεση να κουνβεντιασεις...μονο με οσους εχουν διαβασει πολλα βιβλια αλλα απο απαντησεις της ζωης στο κεφαλι τους.."μεδεν"=κοινως ασχετοι ανθρωποι σε ασχετο τοπικ...
αν εισαι ο ιδιος με τον προηγουμενο παπα (η αμφιβολια ειναι ενα τσιπακι που σου φυτευουν οσοι επαιξαν μαζι σου με πολλαπλες ταυτοτητες//αλλα ποτε δεν ειπαν οι δειλοι το λογο:)
τοτε θα θυμασαι.


να σου θυισω μια φραση του βουδα μαϋτρεγια...
αν δεν μπορεις να γινεις το παραδειγμα....μη διδασκεις τα λογια...
ειναι υπογραφη μου και τακτικημου.....

καλουμαι απο τους πολυδιαβασμενους..αλλα ασχετους....να καταπατω....
ωστε να επιβεβαιωνω την αγνοια τους..

την καλημερα μου.

και στον ψυχειατρο και στον παπα....και στον αστρολογο.....

(πολυσχιδης προσωπικοτητα...με ορθογραφικα τωρα πια....η χωρις :)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 15:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΤΜΑ,

Ακόμα και τώρα φαίνεται πόσο μακριά ήσουν και είσαι από αυτά που έγραφα, πραγματικά δεν προκύπτει από πουθενά ότι είχα διάθεση να απαντήσω σε ανθρώπους που είχαν διαβάσει πολλά βιβλία, αντίθετα, πολλοί ήταν αυτοί που για να διαβάλουν αυτά που έγραφα αναφέρονταν σε βιβλία διάφορων ειδών…

Είναι κρίμα να δημιουργείς εντυπώσεις, λανθασμένες, γιατί εσύ θα είσαι αυτή που στο τέλος θα χάσει την αξιοπιστία των λόγων της…

Ακόμα κι εσύ τώρα αναφέρεις λόγια που δεν είναι δικά σου …

Δε διαφωνώ με το διάβασμα, διαφωνώ με την κουταμάρα….

Εγώ από την αρχή έλεγα ότι κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να έχει ανάγκη κάποιο βιβλίο να του πει τι θα κάνει στη ζωή του….

Κάθε άνθρωπος θα πρέπει να ζει βάσει των πραγματικών αναγκών του….

Ευχαριστώ…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgos1
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 15:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgos1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε παπά

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΖΩ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΧΩΡΙΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ.ΕΧΩ ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΨΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ.ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΒΑΖΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ?ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΝΕ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΑΕΙ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΒΑΖΩ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ.ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΜΕ ΠΡΙΚΙΣΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΠΡΟΙΓΟΥΜΕΝΟ ΜΥΝΗΜΑ.ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ.
ΣΚΕΨΟΥ ΤΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕ.ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ.

ΦΙΛΙΚΑ

GmelapsosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 16:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα παπα μου!
λοιπον ισως να ειμαι μακρυα οπως λες...αλλα αναρρωηθηκες "Tι" ηταν αυτο που μας "χωριζει"...εννοω που βλεπεις εσυ την Αποσταση;
επειδη οσα γραφω ειναι απλα οσα νοιωθω + η ζωη μου εδιδαξε//
τα βιβλια παντα επιβεβαιωναν τις εκαστοτε αληθειες και οι απανταχου "διαβολοι" καλουνταν παντα να φυτρωνουν την αμφιβολια μεχρι εξουδετερωσεως...του γεγονοτος οτι ο θεος-ο προσωπικος μου- παντα εδινε σε μενα τα δυσκολα και τις απαντησεις μετα απο καθε ξεπερασμα τους...και Ποτε δεν εκανα πισω 9ΚΟΙΝΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ ΟΠΩΣ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΝ ΟΣΟΙ ΠΑΡΙΣΤΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΜΠΟΡΟΥΝ!-"VIRTUAL-ITY"-
Δεν φοβηθηκα τη ζωη, παρα αφεθηκα και κυλησα στη ροη της τυχαια μοιραια αλλα καθολου ασκοπα οπως σιγουρα καποιοι που τοσα λιγα καταλαβαναν απο την ψυχη μου θα βιαζονταν να πιστοποιησουν(με το ζορι δηλαδη κοστουμακι να μου ραψουν...ενω ιδεα απο ραπτικη δεν εχουν ενω η ψυχη...το "σπουδασα" κι αυτο...:)

Αλλα "τι τα θες"!
οταν γραφουμε "δημοσια" καποιοι θα "καταλαβουν" και και καποιοι θα "καταλαβουν" ...
το θεμα ειναι ΤΙ!

Οσο για σενα,παπα μου, δεν βρισκω να λες κατι διαφορετικο απο τα οσα λεω...-ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΕΝΝΟΩ-
Ισως,με αλλα λογια ...αλλα ειναι το αυτο.

+ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ //ΕΝΩ Η "ΕΡΜΗ" ΔΥΝΑΜΑΙ....ΤΑ ΜΑΛΛΑ.

Η ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΠΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ.
ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΠΑΠΑΣ...ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ...
"ΤΗΣ ΑΟΡΑΤΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΚΑΝΕΝΑ"...


ΤΗΝ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ.

ΥΠΟΛΟΓΗ;
ΜΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ.
ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ.
ΚΙ ΕΣΥ ΤΟ ΑΥΤΟ ΠΑΡΑΥΤΑ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝΤΜΙΝ...




Technoshamanism

Edited by - ΑΤΜΑ on 03/05/2004 16:41:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 16:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο,

Εσύ ξέρεις που μεγάλωσα; Ξέρεις ποσά γράμματα ξέρω; Ξέρεις αν έχω περάσει ή περνάω δύσκολα ;; ξέρεις με ποιους συναναστρέφομαι και με ποιους όχι;

Η πατρίδα σου δε φροντίζει να συντηρεί αυτούς τους ανθρώπους με το ψεύτικο πρόσωπο;; έχει διώξει κανένα επειδή εκμεταλλεύτηκε κάποιον άλλο;;

Αυτά που λες είναι απλά μια κάλυψη, ήθελες να βρεις μια βάση για να υποστηρίζεις τις απόψεις σου και θεώρησες ότι οι κακουχίες της ζωής είναι ένα καλό υπόβαθρο αλλά φίλε μου δεν είσαι ο μόνος και ούτε βέβαια οποιαδήποτε κακουχία δικαιολογεί αυτά που λες…

Με τι ακριβώς καλά σε προίκισε η πατρίδα και με ποιο τρόπο;;;

Μου λες να σκεφτώ , εσύ έχεις σκεφτεί ότι αυτό που λες σε απομονώνει, λέγοντας ότι δεν σέβεσαι τον άνθρωπο περισσότερο από την πατρίδα επειδή κάποιοι άνθρωποι είναι ψεύτικοι, λες και μέσα σε 6 δις κόσμο στη γη μόνο εσύ είσαι ο αληθινός δεν υπάρχουν άλλοι…. Όπως καταλαβαίνεις μάλλον εσύ χρειάζεται να ξανασκεφτείς κάποια πράγματα


Αγαπητή ΑΤΜΑ,

Μου λες ότι δεν βρίσκεις κάτι διαφορετικό, όταν πρωτόγραφα τα ίδια πράγματα όμως δεν έλεγες το ίδιο, αυτό είναι μια καλή εξέλιξη..

Κυρίως αντέδρασα στο προηγούμενο μήνυμα γιατί ανέφερες ότι ήθελα να μιλάω μόνο με «διαβασμένους» κάτι που δεν ισχύει..

Κατά τα αλλά αφού εσύ συμφωνείς με αυτά που λεω δεν έχω να πω τίποτα παραπάνω, το θέμα είναι αν έχεις καταλάβει ποιες είναι πραγματικές σου ανάγκες και όχι αν εγώ καταλαβαίνω τι λεω.. ή ποιος είμαι και γιατί γράφω….


Ευχαριστώ..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το θέμα είναι αν έχεις καταλάβει ποιες είναι πραγματικές σου ανάγκες και όχι αν εγώ καταλαβαίνω τι λεω.. ή ποιος είμαι και γιατί γράφω….

ωραια.
το πως εγραφα περυσι εχει μαλλον να κανει με οσα διαβαζα απο απεναντι..προφανως δεν εχεις επακριβως καταλαβει πατερ τη διαφανη ιδυοσυγρασια ενος πλασματος που περναει απο τα τεσσενα στοιχεια και πεμπτουσιωνεται...
το ζητουμενο ξερει ςποιο ειναι;
ο ενας αληθινος ανθρωπος να εχει βρει τουλαχιστον αλλον ενα που να επιβεβαιωνει την υποκειμενικη του αληθεια..
τοτε παυει να μιλα αδικως...και ετσι ερχονται και αλλες επιβεβαιωσεις..
το θεμα ομως ειναι να μιλα ειλικρινα.

αναρρωτηθηκες για τις δικες μου αναγκες;....χμ...
εσυ τις γνωριζεις ντις δικες σου;

νομιζω πως εχω αναπτυξει μια καλη σχεση με Αυτο που ζει μεσα μου..
και αν μη τι αλλο αυτο που συνεχεια επαναλαμβανω ειναι...
πως δεν κοροιδευω τον εαυτο μου γραφοντας στο φορουμ πρπαγματα που δεν γνωριζω απο προσωπικη εμπερια ...αοριστως η πααπγαλια δηλαδη/και απο την αλλη να εχω ενα σωρο απο αποθημενα που με καταδυναστευουν/
ευχαριστω τοους δημιουργους μου που με επλασαν με τοση ενεργεια οση μπορει να μετακινησει βουνα...
και αδιαφορω για το γεγονος οτι θελουν παντα οι ανθρωποι να με μειωνουν ακομη κιαν επιλεγω παντα να προσφερω ετσι απλα....

θα μου πεις....ειναι βαθυτερη αναγκη σου να φερεις την αληθεια εκει που υπαρχουν ανθρωποι που θελουν λογω συμφεροντος να επικρατησει ενα σχεδιο ωφελιμιστικο...η ατομα που αν τα δεις/νοιωσεις/ακουσεις/...μονο αληθινα δεν ειναι..

τελος παντων
περυσι ηταν περυσι....
και μιλησες οντως με τους συντονιστες του εσωτερικα....
αυοτς που φαινονται....και αυτους που δε φαινονται...

φετος
περασες το τεστ....
ατμα...
και αν θες απαντησε μου....
εσυ γνωριζεις τις βαθυτατες αναγκες σου;
κι αν ναι
θα ειχες την ειλικρινια να γραφεις με την αυτοματη γραφη ο,τι σκεφτεσαι...δινωντας το ετσι απλα σαν σπορο για απειρα λουλουδι....Α
σ'εναν κηπο που ο ιδιοκτητης του...κοιμαται....στην αιωρα της ληθης....;

χμ....

με πολυδιαβασμενους ναι μιλησες-περυσι-
μα ηταν απειροι απο τα της ψυχης....
τωρα η πειρα της ζωης σου θα μου δωσει τις απαντησεις μου...

ακομη κι αν ερθει αποτομα μια αγελη....και με κατασπαραξει...μπαμ-μπαμ!

αναμενω παπα μου...(!)



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_ThePriest_
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 18:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _ThePriest_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή ΑΤΜΑ ,

έχει τόση σημασία για σένα αν έχω βρει τι έχω ανάγκη;;

εγώ μπορεί να μην είμαι καν φυσικό πρόσωπο, μπορεί να είμαι ένας χαρακτήρας και τίποτα άλλο…

Αυτό που από την αρχή έλεγα είναι ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να καταλαβαίνει τις προτεραιότητες του..

Αυτό τι σημαίνει; Δεν είναι δυνατόν λόγου χάρη όταν δεν μπορείς να εξασφαλίζεις την τροφή σου η οποία θα σου δίνει τη δυνατότητα να ζεις , αντί να προσπαθείς να βρεις ένα τρόπο να την εξασφαλίσεις να διαβάζεις βιβλία γιατί ανεβάζουν το πνευματικό σου επίπεδο

Το παράδειγμα είναι ίσως υπερβολικό αλλά εμπεριέχει την ουσία όσων λεω..

Ένα άλλο παράδειγμα πιο απτό και πραγματικό είναι αυτό με αρκετούς αγρότες οι οποίοι μαζεύοντας τους κόπους μιας ζωής αντί να φροντίσουν να αγοράσουν ένα σπιτάκι ή να φροντίσουν για το μέλλον των παιδιών τους , έπαιξαν τα λεφτά τους στο χρηματιστήριο ή αγόρασαν μια BMW για να επιδεικνύονται στους συγχωριανούς τους.

Αν θες λοιπόν, η δική μου προτεραιότητα είναι να πω σε όσους μπορώ , όπως μπορώ ότι πρέπει να βρουν τις δικές τους προτεραιότητες.

Ευχαριστώ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgos1
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 19:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgos1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
den htan kalypsh ayta pou eipa kai oute ta eipa gia na dikaiologithw.kanenas den kserei tipota gia ton allo.o kathenas ekane thisies gia na zisei kai na epibiwsei se ayth th zwh.den lew oti eimai monadikos.kanenas mas den einai anthrwpos.etsi opws symperiferomaste exoume diwksei thn anthrwpia kai to mono pou den eimaste einai anthrwpoi.diakrinw sto yfos sou mia <>den eimai atomo pou tsakonetai.koitaw kai boithaw tous synanthrwpous mou oso mporw alla panw ap'ola bazw thn patrida giati mono ayth exei meinei na me ypostirizei.thelw na sou pw kati allo.
ta kalitera paidia pou exw gnwrisei sth zwh mou einai mesa sth nyxta.ayta ta paidia pou exoun mathei ti shmaine peina kai ftwxia.ayta ta paidia pou kseroun ti simainei na klebeis mia fratzola psomi gia na zhseis.ayta ta paidia anagkastikan na paroyn ayto to dromo.pisteyw oti me katalabaineis.
an theliseis na ksanamilisoume me filiko tono apeythine mou to logo.mpainw synaixeia edw.an hthela na tsakwthw ebgaina sto dromo pou exw pollous.edw esteila na pw th gnwmh mou.mporei na ksereis perisootera apo emena.den amfibalw.oso megalwnoume mathainoume.
se ayto tha symfwneis.

kati allo.NA ME SYNXWRESETE POY GRAFW ME AGGLIKOUS XARKTIRES ALLA DEN THELV NA KANW KAPOIO LATHOS.(ORTHOGRAFIKA)

filika

GmelapsosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2004, 23:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...Mporei na me thewrisete allazona alla par'ol'auta tha ekfrasw tin apopsi mou gia tin pleiopsifia twn thematwn tou forum...

Thewrw oti ola auta peri epsilon , katagwgis ellinwn, siwnistwn ktl den einai tipota parapanw para anoisies. Einai i ekfrasi tis fantasias kapoiwn anthrwpwn twn opoiwn i apotyxia - sinithws - tis koinwnikis tous zwis, tous odigei sto na katafeugoun se themata opws ta proanaferthenta pou thewroun oti tous kanoun na ksehwrizoun.

Mporw na apodeiksw oti oi apopseis pou ekfrazontai einai toulaxiston astiriktes kai malista prokalw opoiondipote na mou apodeiksei to antitheto me epixeirimata....

OLA AYTA TA LEW GIATI PREPEI NA STAMATISOUNME OLOI NA ASXOLOYMASTE ME PRAGMATA POY TO MONO POU KANOYN EINAI NA MAS DIXAZOYN
H SKEPSI MAS PREPEI NA ANALWNETAI STIS PRAGMATIKES ANAGES MAS


..EYXARISTW..




Καλωσηρθες ThePriest στην ομορφη παρεα μας.
Αρχικα πιστεψα οτι εισαι Ιερεας αλλα μετα καταλαβα οτι δεν εισαι και ετσι εσβησα καποια πραγματα που εγραψα.


Και εγω προσωπικα πιστευω
οτι ενας λογος που καποιοι ανθρωποι(οχι ολοι,ισως οι περισσοτεροι
το κανουν για αυτο τον λογο που λες)
λογω αποτυχιας της κοινωνικης τους ζωης καταφευγουν σε θεματα οπως αυτα που αναφερεις φιλε ThePriest,θελοντας ετσι ισως να ξεχωρισουν.Συμπληρωνω λεγοντας οτι καποιες φορες μαλιστα ανθρωποι που εχουν αποτυχει στην κοινωνικη ζωη τους και ειναι απογοητευμενοι απο την ζωη γινονται μελη διαφορων οργανωσεων π.χ Παραθρησκευτικες
οργανωσεις κ.λ.π.
Αλλοι παλι κλεινονται σε καποιο μοναστηρι,στρεφονται σε καποια θρησκεια κ.λ.π,αλλοι κανουν κατι χειροτερο στρεφονται στον τζογο ή στα ναρκωτικα.

Αλλα ηθελα να σε ρωτησω,θεωρεις οτι στο Φορουμ δεν πρεπει να υπαρχουν
θεματα που ασχολουνται με την μεταφυσικη;Τι θεματα προτεινεις για συζητηση;Δεν σε απασχολουν εσενα ερωτηματα υπερβατικα;(π.χ υπαρξη Θεου,υπαρξη εξωγηινων κ.λ.π).


"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Edited by - VIKING on 04/05/2004 01:22:06

Edited by - VIKING on 04/05/2004 01:27:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2004, 01:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου παπά - κομήτη που εμφανίζεσαι και εξαφανίζεσαι από τις συζητήσεις ωσάν το προαναφερόμενο αστρικό φαινόμενο!
quote:
Αυτό που από την αρχή έλεγα είναι ότι κάθε άνθρωπος πρέπει να καταλαβαίνει τις προτεραιότητες του..

Αυτό τι σημαίνει; Δεν είναι δυνατόν λόγου χάρη όταν δεν μπορείς να εξασφαλίζεις την τροφή σου η οποία θα σου δίνει τη δυνατότητα να ζεις , αντί να προσπαθείς να βρεις ένα τρόπο να την εξασφαλίσεις να διαβάζεις βιβλία γιατί ανεβάζουν το πνευματικό σου επίπεδο

Το παράδειγμα είναι ίσως υπερβολικό αλλά εμπεριέχει την ουσία όσων λεω..



Μια χαρά το βρίσκω το παράδειγμα!
Ας μιλήσουμε λοιπόν για ανάγκες. Η χαμηλώτερη και βασικότερη εξ αυτών είναι η ανάγκη της επιβίωσης(φυσιολογική ανάγκη) - του να έχουμε ψωμί να φάμε με άλλα λόγια. Οταν αυτή καλύπτεται, αρχίζει το άτομο να αναζητά ασφάλεια, κοινωνική αναγνώριση, ανεξαρτησία,και παραπέρα γνώση, πνευματικότητα και πάει λέγοντας. Πρέπει όμως να εξασφαλίσει τη βάση ώστε να μπορέσει να φτάσει στην κορυφή.

Μία πορεία η οποία ξεκινάει από τις βασικές ανάγκες και οδεύει προς τις πιο πνευματικές, είναι κατά τη γνώμη μου μία φυσιολογική πορεία ανθρώπου. Από πρακτική άποψη, δεν μπορούμε να μιλάμε για πνευματικές ανάγκες, όταν οι προηγούμενες δεν έχουν καλυφθεί σε ικανοποιητικό βαθμό. Από την άλλη μεριά όμως, οι ανάγκες για κάτι πνευματικότερο θα μας δώσουν ώθηση για να ξεπεράσουμε τις βασικότερες ανάγκες μας. Αλλά και να κατανοήσουμε πως βρισκόμαστε σε στάδιο ετοιμότητας για εξέλιξη, διότι τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι κολλάμε σε έναν αγώνα υπερκάλυψης κάποιων αναγκών, και ουσιαστικά αν και νομίζουμε ότι εξελισσόμαστε στην ουσία είμαστε στάσιμοι. Οι στόχοι, είναι κινητήριος δύναμη που μπορεί να μας πάει παραπέρα, ή και να μας βυθίσει πιο βαθιά εκεί που είμαστε. Επιλέγοντάς τους, ορίζουμε και τον δρόμο μας.

Σε γενικές γραμμές, ισχύουν δύο πράγματα:
Αφενός μεν, εμείς δημιουργούμε τις ανάγκες μας μέσα σε έναν δρόμο συνεχούς εξέλιξης,
και
Από τη στιγμή που κάποιες βασικές ανάγκες μας έχουν καλυφθεί ή βρίσκονται σε καλό δρόμο για να καλυφθούν, βάζουμε τις δικές μας προτεραιότητες και τους νέους στόχους μας.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy