ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η εκπομπή της Δρούζα στις 4 το απόγευμα στην ΝΕΤ (Ατλαντίδα, UFO, ταξίδια στον χρόνο)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 16:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ζωντανη μεταδωση απο την τρυπα στον βορειο πολο που οδηγει στην κουφια γη"
Ψάξε αν είσαι ερευνητής και δες αν σε αφήνουν να πλησιάσεις ή αν οργανώνεται καμιά εκδρομή για εκεί.

"δειγματα απο ζωα/φυτα που ζουν στην κουφια γη"

Μαμούθ κατεψηγμένο με την μπουκιά στο στόμα σου κάνει; Τα υπόλοιπα περιγράφονται ως νεραίδες νάνοι και καλικάντζαροι απ τη παράδοση, δεισυδαιμονία ή κάποια βάση. Δες Παντελή Γιαννουλάκη.

"εξωγηινο ζωντανο που θα δεχτει να του κανουμε εξετασεις που θα δειχνουν αν ειναι εξωγηινος."

Θα πρόσφερες τον εαυτό σου στα μερμήγκια να σου κάνουν εξετάσεις; Αυτό που λες έχει γίνει, το πρόβλημα είναι ότι δεν ήσουν μπροστά, άρα το όποιο βίντεο ή μαρτυρία δεν γίνεται δεκτή απο εσένα. Και πάντα υπάρχουν οι "ειδικοί" που θα το βγάλουν ψεύτικο. Οι αξονικές θα έδειχναν σε άλλους δυό ημισφαίρια και σε άλλους τρία(πνευματικοί).

"υλικο που δεν υπαρχει στην γη αλλα υπαρχει στον φ,χ,ψ πλανητη που εχεις παρε δωσε"
Δεν γνωρίζω κάποιο, αλλά αν δεν υπάρχει στη γή πες μου πως θα το βρώ και αν ανέφερα απλά το όνομα του, πως θα ήξερες ότι δεν το έβγαλα απο το κεφάλι μου;

ΟΑΝNHSEA δεν περίμενα κάτι παραπάνω απο σένα, προσπάθησε να πρωτοτυπήσεις. Οσό για 2.000.000 ξέχνα τα, πρέπει να αποδεχθείς κάποια πράγματα, για να σε δεχθούν και αυτά.
Η φύση αποκαλύπτεται στα όμοια της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 16:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είδα χθες λίγο από την εκπομπή της Δρούζα και πραγματικά γινόταν μπάχαλο. Είχε φερει έναν κύριο ο οποίος έδινε επιστημονικές εξηγήσεις για το θέμα της βασκανίας και δεν τον άφηναν να μιλήσει.

Πότε πεταγόταν ένας παπάς από δίπλα, πότε μια άλλη που πίστευε ότι ξεματιάζει με γαρύφαλλα, πότε το κοινό. Αυτό δεν είναι εκπομπή, αλλά ζούγκλα.

εντομεταξύ, κωμικοτραγικό ήταν ένα βίντεο που έβαλε με μια συμπαθέστατη κατά τ'άλλα γιαγιάκα, η οποία σταύρωνε αλάτι και ξεμάτιαζε έναν άλλο συμπαθέστατο γεράκο.

Ωραίες αυτές οι λαίκές παραδόσεις, δε λέω, αλλά προσωπικά δεν τις πιστεύω. Εμένα οι κακοκεφιά μου περνάει βλέποντας Θου-Βου στην τηλεόραση, και ο πονοκέφαλος με ασπιρίνες

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic μήπως δεν έχεις τίποτα το ιδιαίτερο στην ενφάνιση όποτε ξεφεύγεις απο το μάτι; Στη μέθοδο για ξεμάτιασμα που ξέρω ρίχνεις 4 σταγόνες λάδι σε λίγο νερό, αν ο άλλος είναι ματιασμένος το λάδι διαλυέται μόλις πέσει στο νερό (φυσικό φαινόμενο εε;)Το μάτι είναι διατάραξη των ενεργειακών κέντρων απο απορόφηση ή αύξηση ενέργειας απο τρίτο άτομο εσκεμένα η μη. Η αύρα έχει φωτογραφηθεί αλλά κάνενα βιβλίο της καθιερωμένης εκπαίδευσης δεν την αναφέρει, γιατί άραγε; Θα μας πεις med?

Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 16/11/2006 17:09:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:06:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποπο!
Μία μέρα έμεινα χωρίς υπολογιστή στην δουλειά...και έχασα τα καλύτερα!
Με τον "Ελλην"123 είχαμε κονταροχτυπηθεί και παλαιότερα σε άλλο θέμα... και ο βασικός λόγος για αυτόν ήταν οι ρατσιστικές απόψεις του...
Τώρα... μαθαίνω και άλλα!!!
Διαβάζεις Πλεύρη ε? χμμμ... τον Καλέντζη τον ξέρεις? Φιλαράκι του αν δεν κάνω λάθος... (μήπως είσαι εσύ???)έχω κάτι δικό του στο σπίτι μου...
Μπορεί και να το ψάχνει... αλλά δεν νομίζω...
Επειδή ΟΛΑ τα ξέρεις... μήπως μπορείς να μου πείς τί ειναι???
Το ΛΑΟΣ δεν το ανέφερες πιο πάνω στα κόμματα που αναφέρεις? Γιατί? τα πάς καλά με τον Καρατζαφέρη? Χέρι χέρι?
Πες με και εμένα τσογλάνι σε παρακαλώ!!! 20 χρόνια έχουν να με πούν έτσι... τελευταίος ήταν ένας μπάτσος στην Αίγινα...που νόμισε ότι τον έβρισα... (καμία σχέση...αλλά είχε πλάκα η φάση)
Βιβλία έχω στο σπίτι μου πολλά... να ξεκινήσω από αρχαία Ελληνικά και Ομηρο... μέχρι Μίκυ Μάους και Μπόμπ Σφουγγαράκη (τον ξέρεις? Κρητικός είναι!)...
Πάντως... έχω μία απορία... για πές μας... εσύ τί κάνεις στην ζωή σου? πως ζείς? με τί ασχολείσαι? κάνεις καμία δουλειά ή τρώς από τα "έτοιμα"? Σε ρωτάω... γιατί βλέπω να έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθείς με το site και με όλα αυτά που αναφέρεις... πράγμα σπάνιο την σημερινή εποχή...
Τέλος... λάθος topic διάλεξες για να διαβάσεις και να τσαντιστείς... αυτό ανοίχτηκε για να σχολιάσουμε την εκπομπή της Δρούζα... ναι στην τηλεόραση ήταν... αφού εσύ δεν παρακολουθείς τηλεόραση... ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ σχολιασμό επί του θέματος...
Χαχα...κρεατόμαζα δεν με έχουν πει... κρεατόβεργα είχα ακούσει μια φορά... νομίζω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

"ζωντανη μεταδωση απο την τρυπα στον βορειο πολο που οδηγει στην κουφια γη"



η αληθεια ειναι οτι οι πρωτοι εξερευνητες επεφταν μεσα και σκοτωνονταν

τωρα που ξερουν δεν εχουμε ατυχηματα


και φυσικα ειναι πολυ υποπτο που δεν με αφηνουν να παω εκδρομη στον πολο


quote:

OANNHSEA

Τα κόμιξ στην βιβλιοθήκη πιάνονται σαν βιβλία - ειδικότερα το "Τα επτά θαύματα των παπιών";



οπα!

αν πιανονται αγαπητε φιλε OANNHSEA, ανεβαινουν πολυ οι ποντοι μου

ταχω ολα τα παπια, τον αστεριξ, τον ιζνογκουντ, τον λουκυ λουκ, τον κοκο μπιλ (για προχωρημενους) και φυσικα τα περιοδικα βαβελ και παραπεντε


εσκισα!!!
(ξεχαστε το κρασι)


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Johnie τις εξυπνάδες στους φίλους σου. Εγώ δεν έχω μικύ μάους. Τα έτοιμα δεν τα βρήκα όποτε διδάσκω πληροφορική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic μήπως δεν έχεις τίποτα το ιδιαίτερο στην ενφάνιση όποτε ξεφεύγεις απο το μάτι; Το μάτι είναι διατάραξη των ενεργειακών κέντρων απο απορόφηση ή αύξηση ενέργειας απο τρίτο άτομο εσκεμένα η μη.

Μοιάζω με Orc.

Το point μου είναι ότι ανεξαρτήτως των αιτίων για το μάτι(ναι έχω διαβάσει κάποια πράγματα χωρίς να έχω εμπεριστατωμένη άποψη ακόμα), είναι πως δεν μου χρειάστηκαν ποτέ ούτε αλάτια, ουτε γαρύφαλλα, ούτε λάδια, ούτε μενταγιόν με σταυρουδάκια και ίριδες, ούτε φακιές, ούτε τίποτα.

Η διάθεσή μου εναλλάσεται από διάφορα αίτια και μπορώ σε μεγάλο βαθμό να την καθορίζω εγώ με δικές μου ενέργειες.

Ελ-Ευλόγησον Γέροντα


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 16/11/2006 17:39:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι ο Jonhie... o Stan είμαι... μας μπέρδεψες...
Δεν έχεις Μίκυ Μάους? ααα... αυτό φταίει... δεν είχες σωστή παιδική ζωή... κρίμα. Αν είχε θα είχες διαβάσει οτι στο Μίκυ Μάους συμφωνούν με τις απόψεις σου! Σε κάποια τεύχη είχε να κάνει με το διάστημα, με εξωγήινους (ΗΤΑ-ΒΗΤΑ)και υπήρχε και μυστική βάση στην Σελήνη... τσ τσ τσ... έχασες...
Διδάσκεις πληροφορική? Οχι ρε... Ανήκουμε και στον ίδιο κλάδο... Κοίτα... αν μου έρθει στην δουλειά κανενας από τους μαθητές σου... δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα... θα με έχει και υπεύθυνο...έ ρε γλέντια... καλά θα περάσυμε πάλι...
Για τον Καλέντζη δεν μου απάντησες... τόν ξέρεις???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοίτα ΕΛΛΗΝ123 καταλαβαίνω ότι μόνο εύκολο δεν είναι, να μπορέσεις να πείσεις κάποιον (αφού τα πιστεύεις εσύ) για τέτοια θέματα. Εκτός και αν είναι αφελής.

Θα μου πεις ότι η σελήνη είναι αστρόπλοιο και σαν απόδειξη θα μου αναφέρεις, για παράδειγμα, το βιβλίο που έχει γράψει ο κ. Σοφιάς. Δεν μπορώ να το δεχθώ όμως. Γιατί όλα του τα επιχειρήματα, του τα κατέρριψαν και σε αυτό το forum και σε άλλο. Το αναφέρω επειδή είναι πρόσφατη η συζήτηση.
Δες σχετικά με αυτό, το θέμα του OANNHSEA :

ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΛΗΚΑΡΟΠΟΥΛΕΣ

Εγώ δεν έχω τις γνώσεις να εξετάσω αν ο συγγραφέας έχει δίκιο ή άδικο, αλλά διαβάζοντας τις απόψεις τώρα και των δύο πλευρών, ο συγγραφέας δε με πείθει και βλέπω ότι υπεκφεύγει.

Και σε ρωτάω πώς να πιστέψω ότι η σελήνη είναι διαστημόπλοιο ;

Να κάνω τα στραβά μάτια στη λογική μου ;

Γι’ αυτό ακριβώς το λόγο σου είπα μην μου πεις «πήγαινε ψάξε, διάβασε κτλ.»
Δεν έχω τις γνώσεις, αλλά έχουν άλλοι και πρέπει μέσα από την παράθεση στοιχείων να τους πείσεις.
Έτσι φίλε μου θα είναι πολύ πιο εύκολο πειστούν και οι υπόλοιποι.

Το να πειστώ εγώ που έχω άγνοια δεν λέει και τίποτα. Άλλος ένας ευκολόπιστος άσχετος θα πουν και δε θα έχουν και άδικο.
Αυτό όμως είναι χειρότερο για σένα. Γιατί αυτοί που θα σε πιστεύουν δεν θα ξέρουν που τους πάνε τα πέντε. Ποιος θα πάρει στα σοβαρά έναν τύπο που έχει μια θεωρία την οποία την υποστηρίζει αυτός και μερικοί άσχετοι. Το μόνο που θα κερδίσει, είναι η γραφικότητα.

Εσύ για παράδειγμα πως πείστηκες για αυτά που μας λες ;


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 17:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Johnie τις εξυπνάδες στους φίλους σου. Εγώ δεν έχω μικύ μάους. Τα έτοιμα δεν τα βρήκα, οποτέ διδάσκω πληροφορική.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 18:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΧΧ123 συνεχιζεις ετσι... Μπραβο... Σε παραδεχομαι... Αυτη ειναι ξεκαθαρα μια συμπεριφορα που αρμοζει να την υποστεις απο αλλους!!! Ουται τοις ηττημενοις!!!! Φευ!!!

Αν δεν σταματησεις τα παραφυολογηματα περι Κουφιας Γης (ΑΑΑ!!!! ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ... στον Νοτιο Πολο υποστηριζεται οτι βρισκεται, ο Βορειος Πολος ειναι ενα κομματι παγου), αμα δεν σταματησεις τις ηλιθιοτητες περι τεχνητης Σεληνης, λυπαμαι πολυ...για σενα πρωτα...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 18:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ζωντανη μεταδωση απο την τρυπα στον βορειο πολο που οδηγει στην κουφια γη"
Ψάξε αν είσαι ερευνητής και δες αν σε αφήνουν να πλησιάσεις ή αν οργανώνεται καμιά εκδρομή για εκεί.

ωπα ωρε ανθρωπα
ειπαμε εσυ να μου φερεις αν ειναι να τρεχω εγω στους πολους τον ξερω τον δρομο

quote:
Μαμούθ κατεψηγμένο με την μπουκιά στο στόμα σου κάνει; Τα υπόλοιπα περιγράφονται ως νεραίδες νάνοι και καλικάντζαροι απ τη παράδοση, δεισυδαιμονία ή κάποια βάση. Δες Παντελή Γιαννουλάκη.


αν δεν με κολησε εμενταλ ο συνολυμπιος
τα μαμουθια εχουν βρεθει στην σιβηρια
ειναι καπως μακρια απο εκει που λεγεται οτι ειναι η τρουπα
για τα καλικαντζαρακια νεραιδες νανους και τα λοιπα δυστηχως ειναι μεχρι στιγμης στα παραμυθια

quote:
Θα πρόσφερες τον εαυτό σου στα μερμήγκια να σου κάνουν εξετάσεις; Αυτό που λες έχει γίνει, το πρόβλημα είναι ότι δεν ήσουν μπροστά, άρα το όποιο βίντεο ή μαρτυρία δεν γίνεται δεκτή απο εσένα. Και πάντα υπάρχουν οι "ειδικοί" που θα το βγάλουν ψεύτικο. Οι αξονικές θα έδειχναν σε άλλους δυό ημισφαίρια και σε άλλους τρία(πνευματικοί).



αν τα μερμηγκια εκαναν τις εξετασεις που ειπα πιο πριν ναι δεν θα ειχα κανενα προβλημα
τωρα αν αναφερεσαι στο βιντεο που ειχε βγει και στην τν ψαξε τι ειπε ο κατοχος του

quote:
Δεν γνωρίζω κάποιο, αλλά αν δεν υπάρχει στη γή πες μου πως θα το βρώ και αν ανέφερα απλά το όνομα του, πως θα ήξερες ότι δεν το έβγαλα απο το κεφάλι μου;


μα εσυ λες οτι κοβεις βολτες στο φεγγαρι και οτι υπαρχουν ατομα που ξερεις προσωπικα που ειναι πολυ καλυτεροι απο εσενα στο να κοβουν βολτες
τι στο αντρικο μοριο κανεις απο το συναφι σου δεν εχει παρει κατι που να μην υπαρχει στην γη;;;;

με λιγα λογια

θες να μας ταισεις μπουρδολογοσουπα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 19:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις διάβασα τις προηγούμενες σελίδες και δε μπορώ να κρύψω το γεγονός οτι τα όσα διάβασα με λύπησαν και παράλληλα με προβλημάτισαν αρκετά.

ΕΛΛΗΝ123, όπως πιθανότατα κατάλαβες κι εσύ ο ίδιος παρεκτράπης σε αρκετά μηνύματα - κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με τα τελευταία σου μηνύματα - κι έγιναν οι απαραίτητες επεμβάσεις στα σημεία όπου είχες αποδώσει υποτιμητικούς και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς στους συνομιλητές σου.

Όσο κι αν προσπαθώ να κατανοήσω το γεγονός οτι έχασες την ψυχραιμία σου ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω καθόλου τους λόγους...
Τι είναι αυτό που σε οδήγησε ΕΛΛΗΝ123 σε μια τέτοια συμπεριφορά?

Διαβάζοντας τις απαντήσεις σου μου έκανε εντύπωση η απαξίωση που επέδειξες απέναντι σε κάποιους συνανθρώπους σου, ανθρώπους τους οποίους παρόλα αυτά δεν γνωρίζεις.
Γιατί, αγαπητέ?

Ο κάθε άνθρωπος δεν έχει ένα σύνολο αξιών και πιστεύω τα οποία θα πρέπει να σεβαστούμε κι ακόμα και να υπερασπιστούμε αυτό του το δικαίωμα?
Ποιός μπορεί να μας δώσει τις εγγυήσεις οτι η δική μας προσέγγιση της Αλήθειας είναι η σωστή κι αυτή κάποιων άλλων ανθρώπων είναι εσφαλμένη?
Κι αν είμαστε όλοι λάθος?
Αν είμαστε όλοι σωστοί?
Μπορούμε εμείς να δώσουμε τόσο εύκολα απαντήσεις σε τόσο δύσκολα και πολύπλοκα ερωτήματα?

Ακόμη όμως και στην περίπτωση που πιστεύουμε οτι έχουμε κατακτήσει την Αλήθεια, την Γνώση κτλ ποιός είναι ο κατάλληλος τρόπος για να τη μεταδώσουμε στους υπόλοιπους?
Με μια βίαιη επιβολή υποτιμώντας τις προσωπικότητες τους ή με έναν διάλογο προκειμένου να τον κάνουμε να σκεφτεί ο ίδιος κάποια πράγματα και να ανακαλύψει ο ίδιος αυτά που πιθανότατα φωλιάζουν μέσα του?

Κι αν εκείνος έχει επιλέξει έναν άλλον δρόμο για να φτάσει στην Αλήθεια?
Τι είναι πιο σημαντικό?
Το γεγονός οτι θα φτάσει σ' αυτήν ή οτι επέλεξε ένα άλλο μονοπάτι.

Ακόμη όμως κι όταν νιώθουμε οτι κάποιοι άνθρωποι σφάλλουν κι επιθυμούν να καταστρέψουν - κατά την γνώμη μας τουλάχιστον - αυτό που για άλλους είναι σημαντικό, θα πρέπει να μείνουμε αλώβητοι ή να φτάσουμε στο αντίθετο άκρο κι εμείς?

Τα άκρα, αγαπητέ, ποτέ δεν ωφελούν κανέναν.
Ας προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε κάποιες ισορροπίες για εμάς τους ίδιους εάν πραγματικά θέλουμε να γίνουμε φορείς της Γνώσης που νιώθουμε οτι έχουμε λάβει.
Διαφορετικά κινδυνεύουμε να την χάσουμε...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 19:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://img211.imageshack.us/img211/7150/dsc00026im3.jpg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 21:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την κοίλη Σελήνη μπορεί να την δει κάποιος στο πρόγραμμα της ΝASA World Wind στη σελίδα http://worldwind.arc.nasa.gov/download.html. Είναι 60Mb όποτε λίγη υπομονή. Τώρα φυσίκα θα παρουσιαστούν αυτοί που θα πουν ότι είναι ένα πηγάδι ή λάθος στο κώδικα, άλλα αυτούς και εκεί να τους πήγαινα θα μου έλεγαν ότι είναι όπτικο τρίκ. Το ίδιο και στη Γη φαίνεται στο νότιο πόλο αν κάνεις κοντινό ζουμ η τρυπά λίγο αχνά

Τα διαστημόπλοια γύρω από τον ήλιο μπορούν να βρεθούν στις είκονες του SOHO
www.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html" target="_blank">http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime-images.html στο LASCO C2 και C3.

Τώρα αν θέλουν να πιστεύουν ότι είναι μετεωρήτες σε σχηματισμούς, με για τους με χαρά τους.

«τωρα αν αναφερεσαι στο βιντεο που ειχε βγει και στην τν ψαξε τι ειπε ο κατοχος του»
και αυτός που έλεγε για το δίσκο στο ροσγουέλ βγήκε μετά και είπε ότι ήταν μετεωρολογικό μπαλόνι, οι βλάκες πίστεψαν το δευτέρο. Εκτός αυτού για σένα ότι έχει σχήμα και ομιλία ανθρώπου, είναι άνθρωπος, για μένα που ξέρω δυο πραγματάκια όχι πάντα.

«μα εσυ λες οτι κοβεις βολτες στο φεγγαρι και οτι υπαρχουν ατομα που ξερεις προσωπικα που ειναι πολυ καλυτεροι απο εσενα στο να κοβουν βολτες
τι στο αντρικο μοριο κανεις απο το συναφι σου δεν εχει παρει κατι που να μην υπαρχει στην γη;;;;»
Αν είχανε πάει πέρα από τη Σελήνη σε αυτή τη ζωή το ποίο πιθανό θα ήταν να μην τους ήξερα. Στην αστρική προβολή δεν μαζεύεις υλικά αντικείμενα, καθίστε να διαβάσετε τι είναι…

Incubus: Ο κάθε άνθρωπος δεν έχει ένα σύνολο αξιών και πιστεύω τα οποία θα πρέπει να σεβαστούμε κι ακόμα και να υπερασπιστούμε αυτό του το δικαίωμα?
OXI, ΟΧΙ, ΟΧΙ. Το πρόβλημα σήμερα είναι ότι όλοι έχουν δικαιώματα για όλα, αλλά πάνε χρόνια από τότε που άκουσα την λέξη υποχρέωση. Έτσι να , πεί κάποιος «έχω την υποχρέωση», το «έχω το δικαίωμα» το έχουμε μάθει απ έξω και ανακατωτά και το πετάμε για να αποφύγουμε την όποια κριτική ή σκέψη. Γι αυτό σημέρα άλλοστε οι ΑΒΑΣΤΑΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ έχουν γίνει απλά μια άλλη γνώμη. Ανάλογα το επιπεδό του ο κάθε μπορεί να αναγνωρίσει το αληθές η μη, και το θυμάται όταν το μαθαίνει σαν ανάμνηση παλιά.
Οι σημερινοί λένε, αγάπα τον φίλο σου με τα ελατώματα του, ο Πυθαγόρας λέει να κάνεις φίλο μόνο τον άριστο στη αρετή, προτιμώ το δεύτερο.


Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 16/11/2006 21:27:36

Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 16/11/2006 21:31:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ καθόλου στον σαφή διαχωρισμό μεταξύ υποχρέωσης και δικαιώματος.
Για να έχω το δικαίωμα να με ακούνε όμως έχω την υποχρέωση να ακούσω.
Για να έχω το δικαίωμα να με σέβονται υποχρεούμαι να σεβαστώ.

Αλίμονο, ποιός γεννήθηκε με έμφυτες γνώσεις?
Γεννήθηκε κανείς με έμφυτες γνώσεις Ιστορίας, Φιλοσοφίας, Μαθηματικών?
Ή πέρασε από την φάση της άγνοιας στη μελέτη, την τριβή και την γνώση?
Και τι μ' αυτό όμως, αγαπητέ?
Αν εγώ έχω διαβάσει 1000 βιβλία Ιστορίας και γνωρίζω τα πάντα γύρω απ' αυτήν θα απαγορεύσω το λόγο αλλά και το δικαίωμα της γνώσης σε έναν που δεν γνωρίζει?
Αύριο θα βρεθεί ένας που θα γνωρίζει τέλεια Μαθηματικά και θα μου πάρει το κεφάλι?
Αν συνέβαινε αυτό θα είχαμε καταλήξει σε διαχωρισμούς μεταξύ των ανθρώπων μέσα σε κλειστές κάστες.
Ένα τέτοιο σύστημα είναι καταδικασμένο να πεθάνει...
Αυτό που πρέπει να μάθουμε, να εργαστούμε επάνω του είναι η συνεργασία.
Κι όταν μιλάμε για συνεργασία ανάμεσα σ' ανθρώπους θα πρέπει να μάθουμε πάρα πολλά πράγματα τόσο για εμάς όσο και για τους υπόλοιπους ανθρώπους.
Είναι όπως το ανθρώπινο σώμα.
Τίποτα δε λειτουργεί μόνο του κι αποκομμένο.
Όλα στο σώμα μας αλληλεπιδρούν κι εξυπηρετούν έναν σκοπό.

Κι αλήθεια, τι είναι η Γνώση?
Η ανάγνωση, η εκμάθηση των σελίδων ή η βίωση αυτών που έχω μάθει, η πρακτική τους ωφελιμότητα στην ζωή μου κι η συνεισφορά της στην εξέλιξη μου?

quote:
Οι σημερινοί λένε, αγάπα τον φίλο σου με τα ελατώματα του, ο Πυθαγόρας λέει να κάνεις φίλο μόνο τον άριστο στη αρετή, προτιμώ το δεύτερο.

Τι είναι η αρετή?
Νομίζω πως ο Αριστοτέλης είχε απαντήσει επαρκώς σ' αυτό...

"Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όλα όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω, και με το τίμημα της ζωής μου ακόμα, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες αυτά που πρεσβεύεις."

Βολταίρος

Εγώ πάλι πιστεύω σ' αυτό!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 22:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι ο Βολταίρος ήταν μασώνος το γνωρίζεις;
Σε αυτό πατάνε και οι σλαβόσποροι και βαπτίζονται μακεδόνες αλλά όχι Έλληνες, incubus, δικαίωμα αυτοπροσδιορισμού το λένε(εγώ αυτοπροσδιορίζομαι θεός και λέω ότι όλοι είστε λάθος, δικαίωμα μου εε;).
Όταν αυτά που πρεσβεύει ένα άτομο είναι προσβλητικά για κάποιον άλλο ή μόνη ανταπόδωση είναι μάχαιρα.(πιστεύω ότι ή μητέρα σου είναι χαμήλης ηθικής(παράδειγμα όχι επίθεση), χωρίς να έχω αποδείξεις βέβαια, θα με υπερασπιστείς;)
Την ρομαντική ελευθερία του λόγου άλλωστε την βιώνουμε σήμερα με μηνύσεις, εξώδικά, επιθέσεις των ΜΑΤ. Διάβασε τα Πρωτόκολλα της Σιών και πιστεύω θα αρχήσεις να αναρωτιέσαι πόσο κερδισμένος ή χαμένος είσαι από τις υπάρχουσες ελευθερίες και δικαιώματα.


Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 16/11/2006 22:53:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2006, 23:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά στα αριστερά είναι μετεωρήτες και αστεράκια εεε;

www.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs/20061116_1927_c2.gif" target="_blank">http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs/20061116_1927_c2.gif
" target="_blank">

www.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs/20061116_1927_c2.gif" target="_blank">http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs/20061116_1927_c2.gif


Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 17/11/2006 00:00:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 00:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε αυτή τη φώτο βλέπουμε 2 σκάφη ή δυο πλανήτες σε σχήμα Κρόνου φωτεινούς σαν τον ήλιο; Κάντε copy paste ολη τη διευθύνση από το http που είναι στην δεύτερη σείρα μετά το "blank".

www.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs/20061116_2042_c3.gif" target="_blank">http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/javagif/gifs/20061116_2042_c3.gif

ΥΓ. 1Μb dsl και το esoterika κάνει μισή ώρα να φορτώσει, θα το ελαφρώσετε το site ή ο ρόλος σας περιορίζεται στο να τραβάτε κόκκινες γραμμούλες;


Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 17/11/2006 00:25:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 04:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Incubus: Αν εγώ έχω διαβάσει 1000 βιβλία Ιστορίας και γνωρίζω τα πάντα γύρω απ' αυτήν θα απαγορεύσω το λόγο αλλά και το δικαίωμα της γνώσης σε έναν που δεν γνωρίζει?

Όχι βέβαια όταν όμως έρχεται ο άλλος χώρις γνώση και στοιχεία και σου λέει ότι τα 1000 βιβλία που διάβασες είναι μπούρδες και εσύ ψυχοπάθης, δεν θα σου έρθει λίγο κούκου για τα χρόνια που αφιέρωσες, ενώ αυτός γύρναγε σε μπαράκια; Θέλω αντίλογο μόνο απο άτομα που έχουν γνώση, όχι μαλακοπίτουρες του "θέλω" και του "ξέρω". Εγώ διδάσκω πληροφορική, θα πάω να πω σε μηχανικό αερασκαφών πως να φτιάξει τον κινιτήρα; Όχι έτσι δεν δέχομαι να έρθει και ένας μηχανικός να μου πει χώρις απόδειξη πχ το unix είναι μπούρδα.

Όταν ένας άνθρωπος αρχίζει να αποκτά ανώτερες γνώσεις(μακρυά απο τα επιτευγμάτα του υλικού πεδίου), αυξάνονται η κραδασμοί του και κρυσταλοποιείται η ψυχή του.
Την επομένη φορά που θα πάει για παράδειγμα σε ένα βιβλιοπωλείο, δεν θα είναι και τόσο τυχαίο το γεγόνος ότι το μάτι του έπεσε πάνω σε ένα συγκεκριμένο βιβλίο. Πέρνωντας ανώτερες γνώσεις αποκτάς ένα είδος ένστικτου, που σε βοηθάει να δείς και την πιο παράλογη θεωρία απο τη σκοπιά του πιθανού. Αυτό όμως προυποθέτει αυξημένη ένταση στην ψυχή. Θες να σου περιγράψω το συναίσθημα, διαβάζεις κάτι που δεν άκουσες ποτέ απο κανένα και όμως όταν το διαβάζεις είσαι σίγουρος ότι το ήξερες από κάπου.
.
Ενα άλλο παράδειγμα είναι ο θεός (αδιάφορο το όνομα), όσοι ελπίζουν να τον συναντήσουν νόμιζουν ότι είναι αρκετό να ζουν την ζωούλα τους χωρίς να πράτουν το κακό (αν ξέρουν να το ξεχωρίζουν) ή πράτοντας το καλό μόνο και μόνο για να μαζέψουν ένσυμα παραδείσου. Αυτό δεν είναι αρκετό, ο θεός μας έδωσε τη σκάλα(ψυχή), για να ανέβουμε και να τον δούμε, αν τώρα σπάμε τα σκαλάκια ένα ένα αφιερώνοντας τη ζωή στη καθημερινότητα, όχι μόνο δεν θα ανεβούμε, αλλά δεν θα έχουμε και σκάλα στο τέλος! Δεν θα πας με ένα lada στη formula 1 να τρέξεις. Το σώμα είναι σαν ένα ποτήρι και η ψυχή είναι το νερό. Τι να το κάνεις όταν κάθεσαι και το ζωγραφίζεις και το στολίζεις, με σμαράγδια και ρουμπίνια αλλά στο πάτο έχει τρύπα; Φυσικά δεν θα πάς ούτε στο άλλο άκρο να το σπάσεις ο ίδιος.
Ισονομία πρέπει να έχουμε, την ισότητα όμως δεν τη θέλει ούτε η φύση, για να είμαστε ίσοι πρέπει το μέτρο να είναι μεταβλητό.
Με το να δηλητηριάζεται η κοινωνία από αυτήν της εβραικής προέλευσης ιδέα, έχουν γεμίσει τα ανώτατα αξιώματα από κατευθυνόμενους μέτριους και από άτομα που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους. Όλοι έχουν γνώμη, όσο βλακώδης ή αστοιχείωτη και αν είναι και αυτοί που πραγματικά αξίζουν να έχουν και πρέπει για το καλό όλων να την εκφέρουν, παραμερίζονται από υποκατοικίδια όντα που πετάνε την κλισέ φράση «αυτά είναι απόψεις» ακυρώνοντας ταυτοχρόνα την όποια αυθεντία, στο βωμό της ελευθερίας. Τέτοια ελευθερία να τη βράσω.

Από το να κάνω ότι γουστάρω προτιμώ να είμαι υποχρεωμένος να κάνω το σωστό. Και ναι το πρώτο βήμα είναι να παραδεχθεί ο καθένας ότι υπάρχει κάποιος που γνώρισε το σωστό πρίν από αυτόν. Θέλετε παράδειγμα;
Ο Ζαλμοξίς , ο δούλος του Πυθαγόρα (προσέξτε ΔΟΥΛΟΣ) άκουσε τα διδάγματα του, πηγέ μετά και τα δίδαξε στους Γέτες και τον έκαναν ισάξιο με το θεό! (βλ. Ιάμβλιχος)
Ευτύχως στο μέλλον η αξία ενός ατόμου θα καθορίζεται από το μέγεθος της προσφοράς του στην κοινωνία
Οι άριστοι είναι για να εξουσιάζουν (και για να προλάβω τις πορδές, δεν θεώρω τον εαυτό μου ακόμα ανάμεσα τους), οι πολλοί δεν ξέρουν τι θέλουν και καθοδηγούνται από τα πάθη τους και το προσωπικό συμφέρον. Για να ανάγνωρίσεις όμως έναν άριστο πρέπει να έχεις εκπαίδευση και γνώση. Το εκπαιδευτικό σύστημα παγκοσμίος σήμερα λειτουργεί για τον αντίθετο σκοπό.
Η Ελλάς μας έχει ανάγκη.

Η θα χάσουμε την φυλετική μας ταυτότητα, ή θα γίνουμε κοσμοκράτορες.
Γιατί να μην ψηφίσετε τα εξείς κόμματα:

ΝΔ – ΠΑΣΟΚ – σκυλάκια των αμερικάνων και κατ επανάληψην προδότες του λαού.
ΚΚΕ – όλα τα εβραικά κατασκευάσματα είναι φαύλα.
ΣΥΝ – Ειμαι κάτα των πούστηδων και των αλλοδαπών (μπορούμε να τους βοηθήσουμε επενδύωντας στις χώρες τους δεν χρειάζεται να προκαλούμε και να υποβαθμίζουμε την κοινωνία, και επειδή θα με πουν και ρατσιστή, ας απαντήσουν πρώτα σε αυτό: «Πόσοι Έλληνες κλέβουν σπίτια αλβανών και πόσοι αλβανοί κλέβουν σπίτια Ελλήνων;»
ΑΚΥΡΟ - Στην αρχαία Ελλάς αυτός που δεν ψήφιζε δεν ήταν αναποφάσιστος, αλλά άχρηστος.

Από κει και μετά ψηφίστε ότι σας φωτίσει ο θεός.

Για στοιχεία διαβάστε:
«Που πάμε; Πίσω στο μέλλον – Γ. Αϋφαντής» ,
«Αμφιβολίες και Ελληνικοί προβληματισμοί – Σωτηρίος Σπύρου»
«Εβραίοι, Όλη η Αλήθεια (εκδ. ΗΛΕΚΤΡΟΝ) – Κων. Πλεύρης» THE BEST
«Οι κίναιδοι – (εκδ. ΗΛΕΚΤΡΟΝ) – Κων. Πλεύρης»

Αν δεν σας αρέσει που προτείνω βιβλία, έχω και άλλη πρόταση να κάνω, θηλιά και κρητικό σαπούνι.

Ηρώας μου είναι ένας γλάρος που έσπαγε τα μούτρα του (Ιωνάθαν Λίβιγκστον).


Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 17/11/2006 04:16:30


________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ
________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 08:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΧΧΧΧ123,
Σου υπόσχομαι ότι την επόμενη φορά θα σε καταπλήξω κάνοντας κόλπα σαν του Κοπερφιλντ - ένα λαγό μέσα από καπέλο τουλάχιστον.

Τώρα με παρεξήγησες όταν έγραψα για τα πανυγήρια. Για το καλό μας το κάνω βρε. Για να βρεις ένα εισητήριο (άντε να λαδόσουμε) και να μην βρεθείς στην γη όταν γίνει η καταστρφή της - τι θα κερδίσω εγώ, άντε μία βίλα στην Εκάλη και ένα σκάφος 30 μέτρων. Ποταπά πράγματα μπροστά στην σωτηρία σου.

Όσο για την διάρκεια ζωής μου - ζηλεύεις έτσι; Ζηλεύεις που εγώ πίνω την φραπεδιά μου με τους Ζεντάνς όταν σε εσένα θα έχουν πια ξεχαστεί ακόμα και τα τελευταία τρισάγια. Ζηλεύεις που εγώ θα πάω σε άλλους πλανήτες και σε εκατοντάδες άλλους πολιτισμούς και εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα οραματίζεσαι. Ζήλια - ψώρα χρυσό μου.

Αλήθεια όμως, αφού ξέρεις τους δρόμους για την κούφια γη, γιατί δεν τους δείχνεις στο φιλοθέαμον κοινό; Δεν έχεις παρά να βγείς και να πεις "Άνθρωποι αιμοδιψείς, άνθρωποι αιμοχαρείς και αιμοβόροι, προς το μίσος και ο αλλησπαραγμός; Όλοι άνθρωποι είμαστε, όλοι κάτω από τον ίδιο ήλιο ζούμε - ΕΓΩ θα σας οδηγήσω". Και να πάρεις από το χέρι ένα τηλεοπτικό κανάλι και τους το δείξεις.
(Όπα κάτσε, η παραπάνω φράση κάτι μου θυμίζει...)

Μεταξύ των άλλων "κοίλη Σελήνη;" Καινούργιο φρούτο αυτό;

Τίποτα άλλο εκτός από βιβλία του Πλεύρη δεν έχεις για να στηρίξεις τις ιδέες σου;
Από την άλλη πως είναι δυνατόν να γράφεις ΟΛΗ την χθεσινή ημέρα, μέχρι στις 4:30 σήμερα το πρωί. Τι πέρνεις ρε αγόρι μου για το πέρνουμε και εμείς που γυρνάμε πτώματα στην δουλειά;

Edited by - OANNHSEA on 17/11/2006 08:06:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 09:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΗΝ123, θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς απέναντι σε συνανθρώπους σου.

Όσον αφορά τον Βολταίρο ειλικρινά δε με ενδιαφέρει καθόλου αν ήταν Μασόνος ή δεν ήταν.
Το να κατηγοριοποιώ τους ανθρώπους και να τους κατατάσσω δεν θα μπροσέφερε τίποτα και θα περιόριζε κατά πολύ την αντίληψη μου - κάτι το οποίο προσπαθώ να αποφεύγω.

Διαβάζοντας το τελευταίο σου μήνυμα θα πρέπει να ομολογήσω οτι σε μερικά πράγματα συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό και σε μερικά διαφωνώ εντελώς.
Δεν πειράζει...
Συγκεκριμένα συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό που είπες για τις ανώτερες γνώσεις και για τον Θεό με την σκάλα (πολύ ωραίο παράδειγμα και δοσμένο με όμορφο τρόπο).
Έχεις απόλυτο δίκιο!

Επειδή αυτό που αναφέρεις:

quote:
Οι άριστοι είναι για να εξουσιάζουν

με μπερδεύει λίγο, θα μπορούσες να αναφέρεις μερικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα που κάνουν έναν άνθρωπο άριστο?
Οι άνθρωποι σαφώς και καθοδηγούνται από πάθη, είναι κάτι το φυσιολογικό επειδή ακριβώς είμαστε άνθρωποι.
Δεν ξέρω αν μπορούμε να απαλλαχθούμε από τα πάθη μας, πιστεύω όμως πως μπορούμε να τα τιθασεύσουμε αντί να μας ορίζουν εκείνα.
Σχετικά με την εκπαίδευση - για την οποία συμφωνώ οτι δεν είναι κι η καλύτερη - οφείλει να έχει έναν χαρακτήρα τέτοιο που θα δίνει στον άνθρωπο παιδεία.
Όσον αφορά την γνώση που λες, έχω πει σε προηγούμενο μήνυμα μου πως θεωρώ την γνώση.
Όταν η γνώση σου ανοίγει τους πνευματικούς ορίζοντες και δεν στηρίζεται στην απλή και στείρα ανάγνωση σε ελευθερώνει και γίνεται σύμμαχος σου.
Όταν όμως γίνει όπλο στα χέρια σου ενάντια σ' άλλους ανθρώπους καταλήγει να σε εξουσιάζει και να γίνεται ένα πάθος που σε ορίζει...

Όσον αφορά τον διαχωρισμό που κάνεις μεταξύ Ελλήνων κι Αλβανών δεν βρίσκω το λόγο της γενίκευσης αυτής.
Η εθνική ταυτότητα κάποιου δεν τον κάνει αυτόματα καλό ή κακό άτομο.
Έχω γνωρίσει πολύ "καλούς" και "κακούς" Έλληνες κι αντίστοιχα Αλβανούς.
Κι επειδή τυγχάνει να έχω συγγενείς στο εξωτερικό και μου έχουν πει για περιστατικά όπου εμπλέκονται Έλληνες, θα πρέπει να σε πληροφορήσω οτι ορισμένοι εμπλέκονται σε εγκλήματα ειδεχθή.
Ας μην προβαίνουμε λοιπόν σε τέτοιες θεωρήσεις...

quote:
Αν δεν σας αρέσει που προτείνω βιβλία, έχω και άλλη πρόταση να κάνω, θηλιά και κρητικό σαπούνι.

Πολύ καλά κάνεις και προτείνεις βιβλία!
Από την άλλη είναι και προσωπική επιλογή του κάθε ατόμου να τα διαβάσει ή όχι.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 09:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηλίθιε ΟANNHSEA αν δεν σου κάνουν τα βιβλία ψάξε στο πάτο του φραπέ. Κατέβασες υποκατοικήδιο ον το πρόγραμμα της ΝΑΣΑ; Είδες τις φωτογραφίες του SOHO;
Την ενέργεια μου μην την ψάχνεις, έχω βγάλει και πενταήμερο ξύπνιος δεν είμαστε όλοι φλώροι σαν και του λόγου σου ξέρεις. Όσο για την τιποτένια ζωούλα σου, πίστεψε το δεν έχει τίποτα αξιοζήλευτο, σε 50 χρόνια δεν θα υπάρχει η συνείδηση σου οπότε αυτό δεν είναι κάτι το αξιοζήλευτο. Τους δρόμους τους έχω δείξει, θα με χρηματοδοτήσεις να πάω, (Παντελής Γιανουλάκης – Κούφια Γη); Κούφιοι σαν το κεφάλι σου είναι οι περισσότεροι πλανήτες. Οι αποδειξείς είναι παραπάνω, μελέτησε τες ή βγάλε το σκάσμο γιατί δεν έχεις κάτι να προσφέρεις. Εγώ καραγκιοζάκο για τη κάθε γνώμη μου έχω μια σειρά βιβλίων να προτείνω εσυ τι έχεις;
Και για να φάνει και το επίπεδο της ασχετοσύνης σου, ο Πλεύρης δεν μιλάει καν γι αυτά τα θέματα.

Incubus προσπάθησα αλλά ποσή υπομονή νομίζεις ότι θα διαθέσω στα βλαμμένα; Βλέπεις κάποιον να θέλει να μάθει;

Και στους moderators επειδή θα μου βάλουν κραγιονάκι πάλι, καλό θα ήταν να σβήνετε και τις απαντήσεις που δεν προσφέρουν τίποτα, εκτός αυτού αφού είναι πουστήδες πώς να του πώ Gay;
Για να είσαι gay πρέπει να έχεις λεφτά, αλλιώς είσαι φτωχόπουστας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 09:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτά στα αριστερά είναι μετεωρήτες και αστεράκια εεε;

Ηλιοι και κομήτες βασικά! Εσύ τι νομίζεις πώς είναι;

quote:
Σε αυτή τη φώτο βλέπουμε 2 σκάφη ή δυο πλανήτες σε σχήμα Κρόνου φωτεινούς σαν τον ήλιο;

Δύο πλανήτες. Ρίξε μία ματιά εδώ.

Και η εξήγηση:
The most common sources of UFO claims are:

Planets: These always look very strange in LASCO images, because they're so bright that the image blooms, and the CCD pixels bleed along the readout rows. Some people try to claim that they're flying saucers, based on their appearance. I've also heard the claim that they're previously unknown Saturn-like planets with rings around them. You can see what I'm talking about on this SOHO Hot Shot page.


quote:
Εγώ διδάσκω πληροφορική, θα πάω να πω σε μηχανικό αερασκαφών πως να φτιάξει τον κινιτήρα; Όχι έτσι δεν δέχομαι να έρθει και ένας μηχανικός να μου πει χώρις απόδειξη πχ το unix είναι μπούρδα.

Οταν λοιπόν οι αστρονόμοι σου λένε ότι αυτά είναι άστρα, πλανήτες και κομήτες, εσύ γιατί ισχυρίζεσαι ότι λένε μπούρδες;


quote:
Όταν ένας άνθρωπος αρχίζει να αποκτά ανώτερες γνώσεις(μακρυά απο τα επιτευγμάτα του υλικού πεδίου), αυξάνονται η κραδασμοί του και κρυσταλοποιείται η ψυχή του. Την επομένη φορά που θα πάει για παράδειγμα σε ένα βιβλιοπωλείο, δεν θα είναι και τόσο τυχαίο το γεγόνος ότι το μάτι του έπεσε πάνω σε ένα συγκεκριμένο βιβλίο. Πέρνωντας ανώτερες γνώσεις αποκτάς ένα είδος ένστικτου, που σε βοηθάει να δείς και την πιο παράλογη θεωρία απο τη σκοπιά του πιθανού.

Αυτά που λες μπορείς να τα αποδείξεις με κάποιο τρόπο;
"Παίρνοντας ανώτερες γνώσεις" λες, αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι αυτές οι γνώσεις που παίρνεις (είτε διαβάζοντας ειδική βιβλιογραφία, είτε μέσω κάποιου μεταφυσικού τρόπου) είναι πραγματικές γνώσεις και όχι αποκυήματα της φαντασία του συγγραφέα τους ή της δικής σου;


υπ. έβγαλα τα link επειδή δεν βγαίνουν κανονικά.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 17/11/2006 09:25:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 09:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εθνική ταυτότητα και μόνο Incubus σαφώς και είναι αρκετή. Μελετάμε την ιστορία του λαού και βλέπουμε υπο ποιες συνθήκες αυτός άκμασε, υπο ποιο πολίτευμα, υπο ποιες αντιλήψεις και αξίες ,ποιες επιδιώξεις είχε. Όταν ένας λαός άκμασε προσφέροντας πολιτισμό σε παγκόσμιο επίπεδο, δεν είναι το ίδιο με ένα λαό που άκμασε κάνοντας πλιάτσικο. Το να μην βάζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες, είναι το ίδιο με το να κοροιδευείς τον εαυτό σου. Γιατί κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου και νομίζεις ότι αυτός απέναντι σου θέλει το καλό ή δεν θέλει να σε βλάψει. Αν ο κροκόδειλος δεν ήταν στην κατηγορία επικίνδυνα ζώα, τι θα γινόταν όταν πήγαινες να τον χαιδέψεις;

Ο Άριστος είναι πανεπιστήμων, έχει πάντα την σωστή απάντηση και δεν κυβερνάται από ανθρώπινα πάθη. Είναι θνητός θεός, αλλά δεν το παραδέχεται, σε αντίθεση με άλλους τσαρλατάνους. Ο άνθρωπος καταδίκασε τον εαυτό του στα πάθη, όταν συμβόλο έχουμε το Γκουσγκούνη και όχι τον Ορφέα ή τον Αριστοτέλη, αυτό είναι φυσικό επακόλουθο.

Η γνώση για την οποία μιλάω είναι μία, η γνώση της αλήθειας, η γνώση των συμπαντικών νόμων, συμπεριλαμβανομένου πρώτα από όλα του Γνώθι Σαυτόν. Εμπρός ρώτα από περιέργεια πόσοι γνωρίζουν τον εαυτό τους, όλοι νομίζουν οτί ξέρουν όπως νομίζουν και ότι σκέπτοντε. Δεν έχει κερδοφόρα πρακτική εφαρμογή σε αυτό το επίπεδο, είναι όμως διαβατήριο για να μην ξανακατέβεις. Κόλαση είναι η ύλη, παράδεισος το πνεύμα. Για δες γύρω σου, που ζούμε; Τώρα αν σου αρέσει το «κελί» σου, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ο παράδεισος. Κατέβασε το προγραμμάτακι της ΝΑΣΑ, είναι πολύ αποκαλύπτικο, ειδικά στο τομέα της Σέληνης. Έχει και την Αφροδίτη, αλλά ω τη συμπτώση, στους πόλους της, έχει προβλήμα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Οταν λοιπόν οι αστρονόμοι σου λένε ότι αυτά είναι άστρα, πλανήτες και κομήτες, εσύ γιατί ισχυρίζεσαι ότι λένε μπούρδες;”

Γιατί εγώ δεν πληρώνομαι για να γράφω.
Πέρα από αυτό, αυτό είναι μια φωτογραφία μόνο, που κάποιος έβαλε ονόματα χώρις φυσικά να παραθέσει τα στοιχεία ότι όντως αυτά τα ουράνια σώματα, βρισκόνταν στη συγκεκριμένη θέση εκείνη τη χρονική στιγμή. Οστρια αν είδες μια μόνο φώτο ξεκίνα να κατεβάζεις τα zip αρχεία και θα δείς «πλανήτες» να μένουν ακίνητοι την στιγμή που οι άλλοι δίπλα τους απομακρύνονται, έχοντας δεί πάνω από 200 φωτό κάτι ξέρω. Θα δείς και πολλές που έχουν τεχνητά λάθη και πολλούς πλανήτες με «ουρά», πλανήτες που είναι εκεί και στην επόμενη φώτο που έχει 10 λεπτά διαφορά έχουν εξαφανιστεί όταν ολά τα υπόλοιπα είναι στη θέση τους.

"Παίρνοντας ανώτερες γνώσεις" λες, αλλά πώς είσαι σίγουρος ότι αυτές οι γνώσεις που παίρνεις (είτε διαβάζοντας ειδική βιβλιογραφία, είτε μέσω κάποιου μεταφυσικού τρόπου) είναι πραγματικές γνώσεις και όχι αποκυήματα της φαντασία του συγγραφέα τους ή της δικής σου;

Εμένα μου αρκεί το γεγονός ότι με συμβουλευόντε άνθρωποι και όσοι δεν με ακούν βιωματικά χτυπάνε το κεφάλι τους στο τοίχο, «στα λεγά» τους λέω. Η διεργασία είναι υποσυνείδητη και αν δεν κάτσεις να κάνεις εσωτερικό διαλόγο και να παρατηρήσεις την εξέλιξη σου, δεν το παρατηρείς. Πέρα από αυτό και για να κοκορευτώ λιγάκι, ξέρω το χαρακτήρα του ανθρώπου που έχω απέναντι μου, απλά και μόνο που τον βλέπω και δεν μπορεί να μου πει ψέμματα, σε σημείο που να προτιμώ να τα καταπίνω γιατί διαφορετικά θα είχα τσακωθεί με όλο τον κόσμο, που θεωρεί τα μικρά ψεμματάκια αθώα. Διάβασες για το ενστικτό που είπα παραπάνω; Σε άλλους είναι εμφυτό σε άλλους όχι, όλοι μπορούν να το καλιεργήσουν όμως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:08:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Exει χαθει καθε μετρο εδω μεσα! Λεγονται πολλες κακιες!


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΛΗΝ123
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:14:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛΛΗΝ123  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης ένα σημαντικό στοιχείο είναι όταν εκδίδεται ένα βιβλίο και μετά σκοτώνουν τον συγγραφέα ή τον θάβουν σε τόννους λάσπης αποφεύγοντας όμως μια face to face αντιπαράθεση μαζί του σε κάποιο τηλεοπτικό δίαυλο. Όσοι δεν γνωρίζετε τον αείμνηστο Θεόδωρο Αξιώτη, κάνετε κακό στον εαυτό σας και στους γύρω σας, σας τον συνηστώ ανεπιφύλαχτα.

Edited by - ΕΛΛΗΝ123 on 17/11/2006 10:22:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζηλεύεις έτσι; Ζήλια - ψώρα. Εγώ θα μελετώ άλλους εξωγήινους πολιτισμούς σε 2000 χρόνια και εσύ τα καζάνια της κόλασης σε λιγότερα από 20. ΧΕΧΕ

Δεν μας είπες όμως τι πέρνεις όμως για να είσαι ξύπνιος 5 ημέρες.
Ξέρεις δεν είναι φυσιολογικό να είσαι ξύπνιος 5 ημέρες - εκτός και αν πέρνεις κάτι.

Τώρα με τους ομοφυλόφυλους γιατί τα έβαλες - τι σου φταίξανε οι άνθρωποι; Δηλαδή πιστέυεις ότι θα είναι καλύτεροι σαν σαπούνι;

ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗ!!!
Βάλε μία αγγελία - ζητούνται χρηματοδότες για να με βοηθήσουν να ξεστραβόσουμε τον κόσμο. Ε μα τι, όλο και κάποιον θα βρεις. Στο τέλος οι "μεγάλοι εκδότες" γιατί δεν χρηματοδοτούν το επικό σου ταξίδι έτσι ώστε να τα οικονομήσουν και αυτοί; Τι διάολο, πόσο κοστίζει δηλαδή; Εάν είσαι πραγματικός ερευνητής μέχρι και την οικία σου θα πουλούσες για την εύρεση της αλήθειας και την αποστόμοση όλων των "εξυπνάκηδων".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2006, 10:22:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε OAHNNSEA, μην ασχολεισαι μαζι του... ας τον να κανει ταξιδακια αναψυχης σχτο Φεγγαρι ή οπου αλλου θελει! Γιατι να φανουμε εμεις οι "κακοι"??? Αυτος νομιζει οτι μπορει να λεει οτι θελει, επειδη τα εχει μπερδεψει στο μυαλο του... μην τον εξαγριωνεις... λεει πολλα... που αμφιβαλλω αν καταλαβαινει και τι λεει


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy