ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ VS ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΠΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2003, 12:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ dimindy ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.

ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥ.
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΡΩΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΕΛΛΗΝΑ,ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ.
ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ, ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΩ ΤΟΥΣ ΜΕΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ.

ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΜΩΣ Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΗΔΗ Η ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΔΙΑΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΣΙΚΑΓΟ ΚΑΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΤΗΝ ΟΥΑΣΙΓΚΤΟΝ.ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΧΩΡΩΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ.ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ.ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ.

ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΧΟΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΓΡΗΓΟΡΑ.ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 29/05/2003 18:55:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2003, 23:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λουκά συγχαρητήρια!

Διάβασα όλα τα γραφόμενα και είδα ότι από το πρώτο σου μήνυμα εως αυτό το τελευταίο έχεις κάνει πράγματι άλματα!
Η αφύπνιση και η επίγνωση έχουν αρχίσει σιγά σιγά να σε διακατέχουν...
Σκέψου και αυτό:
Ποιοί και γιατί θέλουν (εδώ και αιώνες) να καταστρέψουν τον Ελληνισμό διαχωρίζοντας τους Ελληνες σε Εθνικούς, Δωδεκαθεϊστές και Χριστιανούς? Τι συμφέροντα κρύβονται πίσω απ'αυτό?

ΕΛΛΗΝΕΣ ΞΥΠΝΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ "Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΗ"
...KAI XΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΜΕΛΙΣΟΥΝ ΚΑΤΑ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ... ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΣ ΛΑΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ "ΜΕΖΕΔΑΚΙ" (και η ειρωνία είναι ότι η ιστορία θα μας γράψει σαν τον λαό που κατάφερε και έβγαλε μόνος του τα μάτια του)

Με το διαχωρισμό Ελλήνων - Χριστιανών οδεύουμε στην αυτοκαταστροφή!


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2003, 16:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΑΒΑΛΛΟΝ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ, ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΚΟ.

Ο ΔΙΑΜΕΛΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΕΙ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΙΟΜΑΣΤΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΟ.

ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΓΡΑΨΕΙ ΣΑΝ Ο ΛΑΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΑΥΤΟΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΗ ΑΒΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΗΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 13/06/2003 16:42:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 07:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΝΤΕ ΕΝΑ ΤΕΣΤ :
ΡΩΤΗΣΤΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΝΩΕ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΥΡΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ ..
ΕΧΕΙ ΓΕΛΙΟ ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2003, 21:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ beyond

ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΩΕ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΥΡΑ ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ.
ΜΗΠΩΣ ΕΣΥ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΨΑΧΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΘΑ ΗΞΕΡΕΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ???

ΠΟΛΥ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΔΙΠΛΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 06:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AYTO EINAI TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ,ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ),ΕΝΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ..ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2003, 13:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ ΦΙΛΕ beyond

ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΤΗΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΕΨΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ.

ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΝ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΥΜΑΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

ΟΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΧΩΡΑΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΦΥΛΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΣΑ.
ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ??

Ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΑΣ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑΝΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΛΕΦΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΕΧΕΙ ΜΗΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΗ ΚΑΙ ΜΕΙΟΝΕΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.

ΟΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΥΠΟΚΛΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ.......
ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΣΤΑ Α......
ΤΟΥΣ.

ΓΙΑΤΙ???
ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΘΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΘΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΧΤΟΥΝ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 22:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

AYTO EINAI TO ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ,ΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ,ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΧΘΕΙ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ) ΤΗΝ ΕΒΡΑΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΩΣ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ (ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΜΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ),ΕΝΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ..ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ?



Φίλοι μου νομίζω ότι από το να ψάχνετε περί του Ελληνισμού έχετε αφήσει τελευταία τη φιλοσοφία του χριστιανισμού. Οι ορθόδοξοι χριστιανοί (και εννοώ και την εκκλησία μας) δε δέχονται την παλαιά διαθήκη ως ιστορία και πραγματικότητα αλλά ως συμβολισμό)

ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2003, 23:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθείτε να συγκρίνετε τα ασύγκριτα. Να με συγχωρείτε αλλά μόνο τις βάσεις μπορείτε να συγκρίνεται και όχι τις ολότητες. Η Ελληνική Αντίληψη (και όχι ο Ελληνισμός που χρησιμοπείται όλοι σας σαν όρο, είναι διαφορετικά πράγματα, ελληνισμός είναι πιο αόριστος και πιο ευρύς όρος) πράγματι παρουσιάζει κοινές συνιστώσες με το χριστιανισμό. Και δε θα αναφερθώ στους Ορφικούς που θεωρούνται από πολλούς μυστικιστές, θα αναφέρω κάτι πιο απλό και απτό: Τον Πλάτωνα. Ο Πλάτων στον Τιμαίο αναφέρει για τον ένα και μοναδικό θεό και εξηγεί ακριβώς τι ήταν οι δώδεκα θεοί.
Όσο για το άν οι Έλληνες ξέρουν? Φοβάμαι πως όχι. Αλλά όντως άρχισαν να μαθαίνουν. Και όσο και αν ο περισσότερος τους κοροϊδεύει, κάποιοι ανθρωποι όπως ο Λιακόπουλος στη θεσ/νίκη έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Όσο για την Πύρρα και το Δευκαλίωνα, θα σας στεναχωρήσω, αλλά ο δικός μου ο κύκλος γνωρίζει ποιοί είναι, και σας διαβεβαιώ ότι ο κύκλος μου αποτελείται από κάθε καρυδιάς καρύδι. Όσοι πρόσεχαν λίγο στο σχολείο γνωρίζουν. Τώρα αν κάποιοι δεν ενδιαφέρθηκαν ή ξαφνικά τώρα τους ήρθε να μάθουν, δε όφείλεται σε εξωτερικούς παράγονται αλλά στην ιδιοσυγκρασία τους.
Έχω χαρακτηριστεί από πολλούς ως Ελληνοκεντρική και από άλλους τόσους φανατισμένη χριστιανή. Τίποτα από τα δύο δεν ισχύει. Απλά έχω καταφέρει να βρώ την ισορροπία. Και χωρίς παρεξήγηση, ειλικρινά, φοβάμαι ότι σε λάθος δρόμο βαδίζεται. Μη βασίζεστε στην αντιπαλότητα μετεξύ χριστιανισμού και ελληνικής αντίληψης, βασιστείτε στα κοινά τους. Σιγά σιγά θα ξεδιπλωθεί μια εκπληκτική εικόνα μπροστά σας. Τα βάζετε με τους παπάδες, τους ξένους, τους ελληνοκεντρικούς. Επιτρέψτε μου να χτυπήσω τον κώδωνα. Όχι ότι διαφωνώ στα περί συνομοσίας εναντίον των Ελλήνων, αντιθέτως. Αλλά ενώ μιλάτε για την Ελληνική Αντίληψη, και ενώ την υποστηρίζετε, ξεχνάται τη δόξα της και ότι πρέπει να σκεφτείται ακολουθώντας την. Πάντα οι Έλληνες ηταν όπως είναι τώρα, με τα ίδια προτερήματα και τα μειονεκτήματα στο χαρακτήρα τους. Και τι έγινε που χάσαμε τα ηνία του κόσμου? Θα τα ξαναπάρουμε. Δεν είναι η πρώτη σκοτεινή περίοδο του Ελληνισμού. Τα βήματα που έχουμε κάνει είναι αλματώδη αν σκεφτείς τα εμπόδια μετά την απελυθέρωση μας από τους Τούρκους? Ποιός άλλος λαό το έχει κάνει αυτό? Εμπιστευτείται το πνεύμα μας!!!! Είναι το ίδιο εδώ και αιώνες.
Αν αποκολλείσουμε το Χριστιανισμό από τον Ελληνισμό τι θα καταφέρουμε? Θα νεκρωθούμε! Γιατί η Ελληνική αντίληψη βρήκε στο χριστιανισμό μια πιο ενωτική φύση. Γιάυτό και αποτελούμε (μαζί με την Ιρλανδία, εντελώς ενημερωτικά) τον πιο "χριστιανικό" λαό τη Ευρώπης. Γιατί στο χριστιανισμό, το υποσεινήδητο και το συνειδητό των Ελλήνων βλέπουν να αντικατοπρτρίζεται η Ελληνική Αντίληψη σε όλο τη το μεγαλείο. Μην κοιτάται τι λένε οι παπάδες. Υπάρχουν σεβαστοί και μη σεβαστοί, όπως συμβαίνει σε όλα τα επίπεδα (γιατροί, δικηγόροι, κλπ.)
Ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ, αλλά παρακολουθώντας τη συζήτηση σας έννοιωσα την ανάγκη να εκφράσω τη γνώμη μου, βασισμένη σε μια εσωτερική ισορροπία που έχω. Διαβάστε ιστορία και το Ευαγγέλιο με την ίδια βαρύτητα.

Ευχαριστώ

ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 08:43:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσοι πρόσεχαν λίγο στο σχολείο γνωρίζουν. Τώρα αν κάποιοι δεν ενδιαφέρθηκαν ή ξαφνικά τώρα τους ήρθε να μάθουν, δε όφείλεται σε εξωτερικούς παράγονται αλλά στην ιδιοσυγκρασία τους.
Πύρρα


Πρέπει να πω ότι όσο καιρό βρίσκομαι στο site της esoterica δεν βρήκα άποψη που να είναι καλύτερη από αυτή της ΠΥΡΡΑ.
Καλή μου φίλη συμφωνώ σχεδόν απόλυτα και επαυξάνω γι' αυτά που γράφεις παραπάνω, με μοναδική εξαίρεση το παραπάνω σχόλιο...
Όχι, το σχολείο ΔΕΝ μας δίδαξε τίποτα από την ΑΛΗΘΕΙΑ και θα στο αποδείξω.
1)Σε ποιό σχολείο εσύ διδάχθηκες τον ΤΙΜΑΙΟ του Πλάτωνα με εξηγήσεις που να συνδυάζονται με τη θρησκεία μας ή έστω με τον πνευματισμό.
2)Σε ποιό μάθημα θρησκευτικών συνέδεσαν την αρχαία Ελληνική φιλοσοφία (η οποία βεβαίως και συνδέεται) με την θρησκεία μας.
3)Θα σου φέρω ένα απλό τρανταχτό παράδειγμα. Όλοι διδαχθήκαμε Πυθαγόρα. Όλοι μας γνωρίσαμε το Πυθαγόριο θεώρημα. "Το τετράγωνο της υποτεινούσης ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο καθέτων πλευρών". Καλά μέχρι εδώ;
Ποιός όμως σου είπε ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ; ΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ;
Άκου λοιπόν τι ήθελε να πει ο άνθρωπος το οποίο δίδασκε στη σχολή του...
Αν υποθέσουμε ότι η μία κάθετος πλευρά (Α) έχει τιμή 3 θεωρούμε αυτή ακίνητη και αμετάβλητη. Αυτή η πλευρά είναι Η ΘΕΙΑ ΠΡΟΝΟΙΑ!
Η δεύτερη κάθετος (Β) που έχει τιμή ας πούμε 4 είναι η ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ η οποία βεβαίως μεταβάλλεται. Τοτε η υποτείνουσα είναι η ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ δηλαδή η μοίρα ή το πεπρωμένο όπως θα λέγαμε σήμερα.
Η εξήγηση; ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΟΤΤΕΡΑ "ΘΕΛΩ" ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ "ΘΕΛΗΣΗΣ" (π.χ. το 4 γίνεται 54) ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΑΙΝΕΙ Η ΥΠΟΤΕΙΝΟΥΣΑ, ΑΡΑ ΤΟΣΟ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗ "ΘΕΙΑ ΠΡΟΝΟΙΑ"!
ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΕΙΣ ΤΗΝ "ΕΙΜΑΡΜΕΝΗ" ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ "ΘΕΛΩ" ΣΟΥ ΝΑ ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ "ΘΕΙΑ ΠΡΟΝΟΙΑ". Να θέλεις δηλαδή αυτό που ΕΚΕΙΝΟΣ θέλει. Τότε φτάνεις στη ΘΕΩΣΗ!!!!!!
Μίλησε για ΘΕΩΣΗ ο άνθρωπος!
Πότε και που είπες τα διδαχθήκαμε;
Πάντα φίλος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 08:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε ρε Πύρρα ... ΜΠΡΑΒΟ !!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 09:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τη Πύρρα...
Κάποιοι έχουν ανακαλύψει αυτό τον τρόπο για να διασπάσουν τους Ελληνες... Ας μη γίνουμε τα θύματά τους...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 11:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την σκέψη της Πύρρας , απλά θα ήθελα να πω κάτι που το γνωρίζω εντελώς βιωματικά .

Λέει λοιπόν η Πύρρα :

Γιατί η Ελληνική αντίληψη βρήκε στο χριστιανισμό μια πιο ενωτική φύση. Γιάυτό και αποτελούμε (μαζί με την Ιρλανδία, εντελώς ενημερωτικά) τον πιο "χριστιανικό" λαό τη Ευρώπης.

Οι Ιταλοί και γενικότερα οι καθολικοί μπορούν να χαρακτηριστούν ως οι καλύτεροι «χριστιανοί» και αυτό γιατί οι επιταγές του Πάπα ακολουθούνται κατά γράμμα .
Στην Ιταλία αυτό συμβαίνει κατά κόρον ενώ στην Αμερική π.χ. σε ποιο χαλαρό ρυθμό αλλά και εκεί γίνετε .

Νομίζω πως απλά εμείς δεν είμαστε Θεοφοβούμενοι αλλά Θεοσεβούμενοι και εκεί είναι η πραγματική κατά την γνώμη μου πίστη .

Άλλο να αγαπάς το Θεό γιατί τον φοβάσαι και άλλο γιατί πιστεύεις πραγματικά και σέβεσαι . Εκεί είναι νομίζω η διαφορά μας . Άρα και πάλι αν σκέφτεσαι με διάθεση να βρεις που κάνει τη διαφορά ο Έλληνας θα δεις ότι είμαστε λίγο ποιο μπροστά στη σκέψη .

Καλή σας μέρα .

Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 16:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΠΥΡΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΑΙΟ.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ hrismig.

ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

ΝΕΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΝΤΑΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΔΙΣΟΥΜΕ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΔΩΣΑΝ ΠΝΟΗ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.

ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ.ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΙΔΕΑ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 16:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΡΑΜΟΓΛΟΥ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΘΕΟΦΟΒΟΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΟΥΛΑΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 21:48:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λουκά .

Νομίζω πως αυτή η συμπεριφορά της εκκλησίας περισσότερο οδηγεί στη σκέψη και στην έρευνα από μεριάς των πιστών παρά δημιουργεί φοβίες .

Παράδειγμα .
Βγαίνει ο Παπάς στην TV και λέει «μου έβγαλε γλώσσα ο σατανάς , είναι αυθάδης» , ε αυτό το λιγότερο φαιδρό θα ακουστεί στα αυτιά των νέων παρά θα δημιουργήσει φόβο ότι και καλά ο σατανάς δε σέβεται τον Παππούλη .

Μην ξεχνάμε ότι σήμερα έχουμε πλήθος βιβλίων και ανθρώπων που μιλούν για πράγματα που η εκκλησία ίσως και να μην ανέφερε ποτέ .
Στο χέρι μας ή καλύτερα στο μυαλό μας και στη σκέψη μας έγκειται να αξιολογήσουμε και να αξιοποιήσουμε την προσφερόμενη γνώση .

Οι κανόνες είναι απλοί .
Σεβασμός στο Θείο , αγάπη προς τον συνάνθρωπο , έρευνα με ανοιχτό μυαλό .

Φιλικά


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2003, 22:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ
ΕΙΠΕΣ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΛΕΞΕΙΣ:

ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ

ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΗΛΙΘΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ.

ΟΙ ΝΕΟΙ ΟΜΩΣ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΛΥΘΗΣΜΟ?
ΣΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ ΜΥΑΛΑ ΑΓΥΡΙΣΤΑ.
ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ.
ΟΤΙ ΠΟΥΝΕ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΟΜΟΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΦΑΝΕΡΗ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΚΟΜΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.
ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ.
ΑΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ.

ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΩΣΤΟΙ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, χαίρομαι που οι απόψεις μου βρήκαν τέτοια ανταπόκριση και πραγματικά ευχαριστώ. Με τη σειρά μου να πώ ότι εδώ και καιρό παρακολουθώ τυχαία διάφορα forums χωρίς όμως να συμμετάσχω σε κανέναν. Ο λόγος είναι ότι τα θεωρούσα ανούσια και προσβλητικά: μόνο ειρωνεία και εξυπνάδα. Τα χρησιμοποιούσα μόνο για να ανακαλύπτω πράγματα ώστε να συνεχίζω την προσωπική μου έρευνα. Για πρώτη φόρα συναντώ ένα αρκετά θεμελιωμένο "μέρος διακίνησης ιδεών" πάνω σε σοβαρότητα και μετριοπάθεια. Χαίρομαι που μετά από την παρέμβαση μου, οι συνομιλητές μου πρόσθεσαν τη γνώμη τους η οποία αντικατοπτρίζει σκέψεις μου που δεν ειπώθηκαν.
Φίλε μου hrismig, έχεις απόλυτο δίκιο: Δε διδάχτηκα τίποτα στο σχολείο. Δυστυχώς μόνο για την Πύρρα και το Δευκαλίωνα και την "υποτιθέμενη μυθολογία μας". Ακόμη και την Ιλιάδα και την Οδύσσεια την μελετήσαμε εντελώς επιφανειακά. Αλλά όλα αυτά μου φαίνονται δευτερεύοντα (μεταφορικά) αναλογιζόμενη το τι μας μάθαν για την καταγωγή μας. Αυτές οι αναφορές ήταν και το έναυσμα που με οδήγησε στην αναζήτηση μου και μου προκάλεσε το πάθος μου για την ιστορία των εθνών. Το άκουσμα ότι οι Δωριείς και όλα τα ελληνίκά φύλα είναι βόρειας γερμανικής προέλευσης μου δημιουργησε αίσθημα κοροϊδίας και πλάνης. Σε όλες τις χώρες του κόσμου, αν ένας "βλάκας" επιστήμονας "αποδείξει" κάτι για το έθνος του το οποίο λειτουργεί υπέρ αυτού το υιοθετούν σαν πραγματική ιστορία (π.χ. Σκοπιανοί). Αντιθέτως, εμείς στη Ελλάδα ότι είναι κατά μας γίνεται ιστορία. Δεκάδες επιστήμονες ισχυρίζονται ότι όλα αυτά τα φυλές (Δωριείς, Ιωνες, κλπ.) ήταν καθαρά Ελληνικά φύλα των περιοχών ψηλά από τη Μακεδονια, εμείς ακόμη διδασκόμαστε στα σχολεία μας το αντίθετο. Παρόλα αυτά, πλέον δεν πείθουν κανένα.
Μακάρι να μαθαίναμε Πλάτων, Αριστοτέλη, κλπ. όπως γίνεται σε άλλες χώρες.
______________________________________________________________

Φίλε μου Ράμογλου, η καθολική εκκλησία είναι όντως δυνατή, και όποιος δηλώνει πραγματικός καθολικός ακολουθεί τις επιταγές της. Δυστυχώς όμως σύμφωνα με το ευρωβαρόμετρο λίγοι είναι αυτοί. Σύμφωνα με αυτό οι Έλληνες παρακολουθούν την Εκκλησία κατά 47% και οι Ιρλανδοί κατά 48%. Οι υπόλοιπη Ευρώπη είναι από 7 έως 15% (αν δεν κάνω λάθος τα ποσοστά, πάντως αν κάνω λάθος πρόκειται για 2 με 3 μονάδες.
Ενημερωτικά στα αρχαία φοβούμαι σημαίνει σέβομα: Η γυνή να φοβήται τον άντρα. Στα νεοελληνικά άλλαξε, γιατί κάποιοι θέλαν να μετατρέψουν το σεβασμό σε "φόβο".
Συμμερίζομαι απόλυτα την άποψη σου, ότι τελικά όλα αυτά τα παρατράγουδα οδηγούν τους νέους σε αναζήτηση.

-_____________________________________________________________

Λουκά, έχεις δίκιο για αυτό που λες για τους μεγάλους. Αλλά ευτυχώς και αυτό αλλάζει. Θα σου δώσω παράδειγμα από την οικογένεια μου. Όταν άρχισα πλέον να συζητάω τις σκέψεις μέσα στην οικογένεια μου, η μητέρα μου περισσότερο μου έλεγε: πάλι με χαζομάρες ασχολήσε. Αυτή η αντίδραση έγιμε με τον καιρό: αντε σταμάτα τι τα ψάχνεις αυτά. Και στη συνέχεια: Τι είναι αυτά που λές. Μετά: Μη μου λές τέτοια με τρομάζεις. Τώρα ακούει λίγο και μετά σηκώνεται από ανησυχία γιατί τις ανατρέπω όσα τις έμαθαν. Και όλα αυτά σίγουρα δεν οφείλονται μόνο από εμένα γιατι οι συζητήσεις μας σε αυτό το θέμα ήταν μετρημένες σε ένα διάστημα πολλών ετών. Βλέπουν Λουκά τι γίνεται αλλά λίγοι έχουν το κουράγιο να ανατρέψουν την προσωπική τους ιστορία.
Για όλα αυτά η αγαπημένη μου φράση είναι το "Μηδέν άγαν", "που μα προτρέπει να δείχνουμε μετριοπάθεια στα πάντα και να μην παίρνουμε οριστικές και αμετάκλητες αποφάσεις για καμιά από τις ανθρώπινες υποθέσεις (το δε Μηδέν άγαν μετριάζειν εν πάσι και μηδέ περί ενός των ανθρωπίνων τελείως διορίζεσθαι).


ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 00:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λουκά, για να επιστρέψουμε στο βασικό θέμα της συζήτησης σου παραθέτω ένα κομμάτι από τα Άπαντα του Διόδωρου Σικελίωτη αυτού του μεγάλου ιστορικού που έζησε από το 90 π.Χ έως το 30 π.Χ. Είναι μια απόδειξη το κατά πόσο ο Χριστιανισμός ενισχύει την Ελληνική Αντίληψη ή το αντίθετο αν θέλεις.

"...Όποτε κάποιοι από τους φίλυς του Πυθαγόρα έχανα τις περιουσίες τους όλοι μαζί μοιράζονταν τα χρήματα των υπολοίπων σαν να ήταν αδέρφια..."
"Ο Πυθαγόρας καλούσε τους οπαδούς του να επιδιώκουν την λιτότητα"
"Ο Πυθαγόρας δίδασκε να ορκίζονται πολύ σπάνια, μα αν τύζει και ορκιστούν να τηρούν υπό οποιασδήποτε συνθήκες τον όρκο τους"
"Ο ίδιος ο Πυθαγόρας δίδασκε πως οι άνθρωποι που πηγαίνουν στους για να προσφέρουν θυσίες δεν πρέπει να είναι ντυμένοι πολυτελώς αλλά τα ρούχα τους να είνα καθαρά και λευκά, και κατά τον ίδιο τρόπο πρέπει να προσέρχονται στους θεούς όχι μόνο με σώμα καθαρό από κάθε άδικη πραξη αλλά και με αγνότητα ψυχής"
"...οι φρόνιμοι άνθρωποι πρέπει να εύχονται στους θεούς για τα αγαθά υπέρ των αφρόνων΄..."
Και είναι άλλα τόσα.....

ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 09:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Πύρρα

Κατ αρχάς να σου ευχηθούμε καλή παραμονή στο χώρο του esoterica .
Πραγματικά είναι ένας χώρος που μπορεί να χαρακτηρισθεί πρωτοποριακός στην Ελλάδα .
Προσωπικά έχω αγαπήσει αυτό το site και ευελπιστώ στην συνεχή του εξέλιξη και προσφορά .
Μην ξεχάσεις σε παρακαλώ μόνο ένα πράγμα , και εδώ υπάρχουν άνθρωποι με προτερήματα και ελαττώματα , ίσως κάποτε να σου απαντήσουν σκληρά γιατί δεν θα συμφωνούν με τις απόψεις σου , ίσως και με χλεύη , μην πτοηθείς αλλά συνέχισε θα είναι παροδικό .

Στο θέμα μας τώρα .
Πιστεύω πως εμείς οι ίδιοι ( Έλληνες ) έχουμε δημιουργήσει πολλά κενά στην ιστορία μας , στον τρόπο διαβίωσης , στον τρόπο σκέψης κλπ .
Αλλά αυτό σιγά σιγά αλλάζει .
Μην ξεχνάμε ότι από το 1821 έως το 1950 ήμασταν σε μια διαρκή περίοδο απελευθέρωσης και πολέμων .
Ε νομίζω πως μέσα σε 53 χρόνια έχουμε καταφέρει πολλά , για σκεφτείτε το , πιστεύω μου είναι πως ΤΩΡΑ αρχίζει μια μεγάλη πορεία προς το μέλλον και οι νέοι έχουν τα εργαλεία να οικοδομήσουν αυτό το μέλλον .

Προς επεξήγηση της έκφρασης μου περί Θεοφοβίας .
Από το λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσης του Σταματάκου αντιγράφω .
Φόβος : ο τρόμος , ο πανικός [ παρ’ Ομήρω , φυγή , τροπή εις φυγήν ] ( εν αντιθέση προς το δέος , το αίσθημα του φόβου ) φόβος ανδρών : η φυγή των ανδρών .

Ευχαριστώ


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2003, 17:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ.

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.

ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ.
ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΑΡΟΔΙΚΑ.
ΕΣΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΤΟΗΣΑΙ.

ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.
ΟΜΩΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ ΛΟΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ(ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ.ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΚΑΤΑΡΑΣΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ.ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΑΠΕΙΛΕΣ).

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ Άπαντα του Διόδωρου Σικελίωτη:

ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ 99% ΟΙ ΔΕΚΑ ΕΝΤΟΛΕΣ.

ΕΑΝ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΔΕΧΤΗΚΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΛΗ ΟΤΑΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ.
ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΑ.

ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΛΙ ΔΙΚΙΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜ ΤΑ ΚΕΝΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΛΟΘΕΛΗΤΕΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ Ο ΜΟΝΟΣ ΤΟΥΣ ΣΚΟΠΟΣ ΗΤΑΝ(ΕΙΝΑΙ) Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 07:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑΝ ΜΙΑ ΕΒΡΑΙΚΗ ΑΙΡΕΣΗ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 07:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα τροπή έχει πάρει το θέμα... και η συνεισφορά της Πύρρας είναι μεγάλη σε αυτό (Καλώς όρισες Πύρρα).
Φίλε beyond ίσως έχεις δίκιο, εγώ τουλάχιστον κάπως έτσι πιστεύω ότι είναι...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2003, 16:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ beyond.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ beyond ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΤΩΡΑ ΦΙΛΗ ΑΒΑΛΛΟΝ Η ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΕΔΩΣΑ ΤΗΝ ΦΛΟΓΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΖΩΝΤΑΝΕΨΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΖΩΝΤΑΝΟ.
ΛΕΓΟΝΤΑΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΕΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΣΑΣ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.

Edited by - Loucas on 27/06/2003 16:46:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 01:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou, epitelous akouo akomi ena antrhopo na milaei gia afta ta 53 hronia pou stin pragmatikotita eimaste eleftheroi na dimiourgisoume (an theorithei afto eleftheria!). Δυστυχώς οι Έλληνες το ξεχνάμαι αυτό. Ας κάτσει κάποιος άλλος κάτω από τον Τούρκικο ζυγό!!!! Ας περάσει βαλκανικούς και παγκόσμοιυς πολέμους! Ας περάσει διχασμούς και εμφυλίους! Ας περάσει δικτακτορίες! Και όλα αυτά μετά από τον Τούρκικο γκαϊλέ! Καταφέραμε κάτι πολύ παράπανω απο επιτυχία. Καταφέραμε να φτάσουμε τους άλλους σε μηδέν χρόνο. Και κάποιοι θα πούν: ναι αλλά με τα λεφτά της Ευρώπης. Εμ έλα ντε που και άλλες χώρες παίρνουν αυτά τα λεφτά. Πέρσι είχαμε τη μεγαλύτερη οικονομική ανάπτυξη από όλες τις Ευρωπαϊκες χώρες. Και αν σκεφτείς και πόσα λεφτα φάγαμε χωρίς να τα αξιοποιήσουμε! Και σίγουρα η ορθοδοξία και η ελληνικότητα μας μαζί συνέβαλαν σε αυτό. Μας κράτησαν σε μια πορεία. Έχω ταξιδέψει αρκετά, και λόγω πάθους αλλά και λόγω της δουλειάς μου. Πάντα προσπαθούσα να μπώ στο πετσί των άλλων λαών, λόγω της αγάπης μου προς την ιστορία των εθνών. Και πιστέψτε με, η αθεϊα βρίσκεται σε πολύ τιμητική θέση. Βαρέθηκα να ακούω: I am an atheist ή I dont believe in a Superman God. Τι έχουν αυτοί οι άνθρωποι να τους ενώνει: τι δουλειά τους? Σάυτή είναι ποιος θα επιβιώσει. Και ούτε μπορούμε να πούμε ότι δεν μεγάλωσαν ως Χριστιανοί: I used to be a Catholic. Αυτή είναι η απάντηση τους. Εδώ έρχεται να επιβεβαιωθεί το πόσο άρρηκτα είναι συνδεδεμένη η Ελληνική αντίληψη με την Χριστιανική ιδέα. Οι Έλληνες είδαν στο Χριστιανισμό την ίδια τους τη σκέψη. Κατά το πλείστον. Είδαν τη κεντρική ιδέα σε όλο της το μεγαλείο. Γιατί ο χριστιανισμός ενισχύει τις ελληνικές αρετές και η Ελληνική Αντίληψη της χριστιανικές. Γιαυτό είμαστε ακόμη πιστοί. Δεν έχει σημασία αν ακολουθούμε κατά γράμμα και τις δύο ιδέες. Δυστυχώς μας παίρνει και μας η φουρτούνα σε πολλά θέματα. Είναι όμως γραμμένο στο DNA μας. Μας παρασέρνει αλλά δε μας διαβρώνει ολοκληρωτικά. Τι κιαν υπάρχουν παπάδες αμαρτωλοί. Εμείς την ιδέα ασπαζόμαστε. Ακόμη και όταν τσαντιζόμαστε μαζί τους ξέρουμε ότι είναι τυχαίο. Και όλα αυτά που λένε και προφανώς πολλά είναι αλήθεια, περί των καταστροφών που προκάλεσαν στο ελληνικό ιδεώδες οι Βυζαντινοί. Ε! δε νομίζω ότι ο Έλληνας προσυλιτίζεται. Και στο κάτω κάτω ύπάρχουν και οι τρελοί! Υπαρχουν όμως και οι άλλοι. Όπως ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης, ο Παντελεήμων. Έλλην και ορθόδοξος μαζί!

Όσο για την ερμηνεία του "φοβάμαι" δε μπορώ να επιμείνω. Είναι ερμηνεία που έδωσε παπάς και μετά το έψαξα, αλλά δυστυχώς δυσκολεύομαι να βρώ την αναφορά που είχα βρεί. Δώσε μου λίγο χρόνο, πιστεύω ότι κάπου το έχω χωμένο.

_______________________________________________________________

Λουκά δυστυχώς έχεις δίκιο. Αλλά όπως λες και εσύ, η σπορά έχει γίνει. Και ο καιρός νομίζω ότι είναι καλός. Θα βγούν καρποί.
Όσο για τους παπάδες, πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν είμαι καλός επισκέπτης της εκκλησίας, ούτε καλή χριστιανή. Δυστυχώς για μένα, γιατί με αυτόν τον τρόπο φεύγω μακριά από το Χριστό αλλά και από τις αρετές που τόσο πολύ οι πρόγονοι μας κυρήτταν. Το ότι όμως δε τα ακολουθώ δε σημαίνει ότι δεν υφιστανται. Έχω γνωρίσει παπάδες που με εξοργίσαν, έχω γνωρίσει παπάδες που με κάναν να νοιώσω τόσο μικρή μπροστά τους. Οι νέοι παπάδες είναι πλέον μορφωμένοι, οι περισοτεροι είναι τουλάχιστον με ένα πτυχίο, και αρκετοί με γνώση της Ελληνικής γραμματείας. Είναι εντυπωσιακή η διαφορά της παλαιάς φουρνιάς από την καινούργια. Έχουν (οι νέοι παπάδες) κατανόηση, δεν κρίνουν, γνωρίζουν και σε στηρίζουν ακόμη και στη μεγαλύτερη σου αμαρτία.

Τωρα για την αντιμετώπιση που είχες από κάποιους, προφανώς δεν είναι γνώστες της Ελληνικής γραμματείας, αλλά ούτε και των Ευαγγελίων. Όχι ότι είμαστε οι υπόλοιποι από εμάς, και παραπάνω εγώ, αλλά προς θεού η έκφραση απόλυτης γνώμης μόνο Ελληνικό γνώρισμα δεν είναι και σίγουρα όχι επικοδομητική. Ένα παράδειγμα: ακουγα για το κοράνι χίλια δυο. Ότι παρακινεί τους μουσουλμάνους να σκοτώσουν τους αλλόπιστους. Ωσπου το διάβασα. Εμ δεν είναι ακριβώς έτσι. Δεν βγάζει τόσο φανατισμό όσο θέλουμε να πιστεύουμε.

Δυστυχώς, υπάρχουν πολλοί Έλληνες ανθέλληνες. Συμφωνώ Λουκά, κάποιοι προκαλούν κενά. Ακόμη και τώρα. Θα αναφέρω ένα περιστατικό που μου προξένησε φοβερή εντύπωση αλλά και οργή συγχρόνως αναρατώμενη τον λόγο για τον οποίο το έκαναν. Πέρσι, έδειξε κάποιο κανάλι (δε θυμάμαι πιο και ούτε έχει σημασία...) μία συνεντευξη του Γιασερ Αραφάτ. Μέσα σε όλα που είπε (μιλούσε Αγγλικά) αναφέρθηκε και στη καταγωγή των Παλαιστινίων από την Κρήτη (κάτι που νομίζω ότι λίγοι ξέρουν, εκτός από αυτούς που ασχολούνται με ιστορία). Ενώ το κανάλι μετεφραζε λέξη προς λέξη τα λεγόμενα (όλα) παρέλειψε να μεταφράσει και αυτήν την παράθεση για την καταγωγή τους (ή έστω την ιστορία τους). Το αναφέρω για να ισχυριστώ αν για κάτι τέτοιο παραπλανούν φαντάσου τι κάνουν για άλλα πιο σημαντικά.

Ο Τσώρτσιλ (ελπίζω να μηνα κάνω λάθος το πρόσωπο) δεν είπε ότι αν τυχόν οι Έλληνες ξαναμορφωθούν αλοίμονο στον υπόλοιπο κόσμο? (σε ελεύθερη μετάφραση).

____________________________________________________________________

Beyond, πριν μερικά χρόνια, ενώ είχα μεγαλώσει με την πίστη της ορθοδοξίας -και θυμάμαι σαν χθές που μου μάθαν στο Λύκειο ότι η μεγάλη διαφορά της Ορθόδοξης πίστης από την καθολική είναι ότι η Ορθοδοξία δεν πιστεύει ότι ο θεός τιμωρεί, ενώ η Καθολική το αντίθετο- με έπιανε κρύος ιδρώτας γιατί με τα έργα που έβλεπα για τη θρησκεία μας και γενικά τα περί παλαιάς διαθήκης παρέμενε η ιδέα ότι η ΠΔ είναι αληθινή ιστορία. Εγώ όμως το Θεό Τον αντιλαμβάνομαι ως τον "καλύτερο" (καλύτερο από πλευρά γνώσης και εμπειρίας) γονέα. Η ΠΔ παρουσιάζει ένα θεό τιμωρό που για να προστατεύσει τους Εβραίους δε δίσταζε να σκοτώσει παιδιά (δες πληγές του Φαραώ). Μέχρι να συζητήσω με προσκείμενο άτομο στην Εκκλησία είχαν έρθει τα πάνω κάτω: Η ΠΔ είναι συμβολισμός και όχι ιστορία. Σαν παραβολή. Αν όντως το πάρεις διαφορετικά, είναι πραγματι σαν Εβραϊκή αίρεση. Και εγώ ως Έλλην δε μπορώ να φανταστώ ότι ο Θεός δεν έχει αρετή και είναι εκδικητικός.

_____________________________________________________________________

Νομίζω πως ως Έλληνες, και ας χαρακτηριτεί από κάποιους εθνικιστικό (καινούρια μόδα και αυτό, ή μάλλον τρόπος για να μας απομακρύνουν από τις ρίζες μας), έχουμε απεριοριστες δυνατότητες. Καιρός είναι να ξυπνήσουμε τον ορθό τρόπο σκέψης μας και να πάψουμε να γινόμαστε έρμαια ακούγοντας ότι χαζομάρες θέλει να πεί κάποιος και χωρίς να το διασταυρώνουμε. Στο χώρο εργασίας μου, είναι ντροπή (σχεδόν) να είσαι Χριστιανός αλλά και Έλλην: και τα δύο είναι παρωχημένα και σε κρατάν πίσω. Η εκκλησία είναι στο στόχαστρο (να μη πω στα βελάκια, στην κυριολεξία το λέω) και το αρχαίο πνεύμα στην απάντηση: Ωχ μωρέ τι ξέραν αυτοί, καθόντουσαν, μαστουρώναν ή πίναν και χαϊδεύαν αγοράκια. Ειδικά για το τελευταίο, ξένη προπαγάνδα, καιρός να διαβάσουν τη νομοθεσία της πολιτείας της Αθήνας!

_____________________________________________________________________

Ευχαριστώ όλους για το καλοσώρισμα, χαίρομαι για τη συμβολή μου και ελπίζω σε μια πραγματικά επικοδομητική "ανταλλαγή ιδεών".


ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ

ΠύρραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2003, 16:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΣΟΥ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.

ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ, ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΩΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΙΑ ΝΕΑ ΠΝΟΗ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ.

ΣΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΟΜΟΡΦΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΙΔΕΕΣ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.

ΕΛΠΙΖΩ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΛΗ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ.

ΤΩΡΑ ΦΙΛΗ ΠΥΡΡΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΕΙΝΩ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ.

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 10:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΔΙΑΔΕΧΟΤΑΝ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΙ Η ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ, ΞΑΦΝΙΚΑ ΟΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ.
ΟΣΟ ΑΠΟΤΟΜΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΣΟ ΑΠΟΤΟΜΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΤΡΑΒΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΓΙΑΤΙ.

ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΠΛΕΟΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ????????

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 12:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λουκά θα επανέλθω στο θέμα απλά είναι θέμα χρόνου .
Είναι μια υπόσχεση αυτή από εμένα διότι είναι λίγα τα θέματα με καλή ροή .
Να είσαι καλά .


Ο κακός λύκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 12:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
την καλημερα μου σε ολους:)διαβασα με παρα πολυ ενδιαφερον τα οσα γραψατε,προσωπικα θεωρω πως τιποτα δεν ειναι και δεν γινεται τυχαια.
εκεινος ομως που δειχνει τις απαντησεις και τα αποτελεσματα ειναι ο χρονος.φυσικα + αθηνα και χειρα κινει και σε προσωπικο επιπεδο και στο συνολο.και ο σωκρατης δοκιμαστηκε στην πιο σημαντικη φαση της ζωης του ,ομως και ο χριστος περασε απο δοκιμασιες,μεχρι τελευταια στιγμη και οι δυο ειχαν δειλληματα ,αν θα πιουν το πικρο φαρμακι.εκαναν αυτο που επρεπε και ηθελαν να κανουν,ειχε ο καθενας τον σκοπο του,γεννηθηκαν ο καθενας αντιστοιχα για τον σκοπο του.αυτο που θελω να πω ειναι πως οταν ερθει μια συγκεκρημενη,καθοριστικη στιγμη για ολους μας,θα γινει αυτο που πρεπει να γινει.
μη φοβαστε και μην ανησυχειτε,οταν ερθει η στιγμη να δοκιμαστουμε και προσωπικα και ως εθνος ξανα,σιγουρα (αν δεν ειναι απο την δικη μας γεννια),εκεινοι που εχουν γεννηθει η θα γεννηθουν με συγκεκρημενο σκοπο θα το πραξουν.ο ιουδας π.χ γεννηθηκε με σκοπο να προδωσει ,οπως και ο εφιαλτης,ομως υπαρχουν και εκεινοι που ειχαν γεννηθει για να κανουν αυτο που επρεπε να κανουν,να μας σωσουν.:))))
ευχομαι να εισαστε ολοι καλα,να ειστε αισιοδοξοι μεσα σε αυτα τα 'σκοταδια' που καποιοι εχουν ερθει με σκοπο να το κανουν να φαινεται και να ειναι δυσκολο.ειμαστε ελευθεροι ,δεν ειναι τυχαιο που υπαρχει ο ελληνισμος αιωνες αιωνων,ο χριστιανισμος με τον τροπο του συνεβαλε σε αυτον τον σκοπο.αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν και τι μορφη θα παρει ο χριστιανισμος μελλοντικα,για να συνεχιστει ο ελληνισμος.
οπως ειπε και ο προμηθεας στον ερμη,θα ερθει ενας ο οποιος θα ειναι δυνατοτερος και ισχυροτερος απο τον δια.
συγνωμη αν σας κουρασα,θελω να σας θεωρω φιλους μου και πιστευω να μην παρεκσηγησετε τα οσα γραφω:)))καλημερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2003, 13:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΑΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΩ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΖΗΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΕΔΩ.

ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΚΟΠΟ.ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.
ΑΡΑ ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ.

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗΜΗ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ.ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΕΙ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ.

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΜΗΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΝΑ ΜΕΛΕΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΑΛΑΞΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ,ΟΤΙ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΘΑ ΜΗΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Η ΣΠΙΘΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΝΑΨΕΙ ΤΗΝ ΦΩΤΙΑ, ΟΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΞΥΠΝΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΑΝΑΓΕΝΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΟΥΣ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

(ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ)

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy