ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ....Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 13:04:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ;
--------------------------------------------------------------------------------

Φίλε μου σε ευχαριστώ και εγώ για τις ευχαριστίες σου, συμφωνώντας με τον Dying_Incubus.

Παρόλ' αυτά μήπως μπορείς να αναλύσεις το παραπάνω. Δεν το πολυκαταλαβαίνω.



Αγαπητέ μου Odysseus nemo, η ερώτηση, αυτή, στηρίζεται πάνω στο διάλογο που είχαμε κάνει για τον ‘γέρο’, που είναι μόνος του. Εσύ είχες πει ότι οι πράξεις και οι σκέψεις ορίζουν τον άνθρωπο και στην ερώτηση μου εάν είναι άνθρωπος, ο ‘γέρος’, απάντησες ότι είναι. Άρα η ερώτηση μου είναι ότι αφού ο γέρος είναι άνθρωπος ποιες είναι οι πράξεις και οι σκέψεις του;

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο 'ΚΑΘΕΝΑΣ' ΚΑΙ ΟΙ 'ΑΛΛΟΙ' ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ. ΓΙΑΤΙ Ο 'ΚΑΘΕΝΑΣ' ΚΑΙ ΟΙ 'ΑΛΛΟΙ' ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ 'ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ' ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε μήπως εδώ αναφέρεσαι στον ασύδοτο;



Φίλε μου αναφέρομαι στην ‘πραγματικότητα’ έτσι όπως διαμορφώθηκε στο θέμα αυτό. Τώρα εάν είναι ασύδοτο αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα.

quote:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο 'ΚΑΘΕΝΑΣ' ΚΑΙ ΟΙ 'ΑΛΛΟΙ' ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
--------------------------------------------------------------------------------


Ο διαχωρισμός αυτός γίνεται με βάση τί; Ποιός μπορεί να πει ότι ο άλλος είναι μη ελεύθερος άνθρωπος, την στιγμή που ο ίδιος διακατέχεται από την έπαρση της κριτικής του;



Αγαπητέ μου εδώ δεν κατάλαβα που διαφωνείς και που συμφωνείς με την ‘πραγματικότητα ‘;

quote:
Θεωρώ πως ο (ελεύθερος) Άνθρωπος προχωρά με τους άλλους (συνοδοιπόρος) , αντιμετωπίζοντας τα προσωπικά του διλλήματα και ερωτήματα μόνος του. Συμβουλεύει και συμβουλεύεται, αλλά για τον εαυτό του αποφασίζει αυτός.



Αφού θεωρείς το τι κάνει ο ελεύθερος άρα τον γνωρίζεις; είσαι ελεύθερος; τι είναι να είσαι ‘ελεύθερος’; οι συνοδοιπόροι είναι ελεύθεροι;
Γιατί ‘θεωρείς’ μόνο το τι κάνει ο ελεύθερος ; εάν δεν υπάρχει ο μη-ελεύθερος πως μπορεί να υπάρχει ο ελεύθερος;
Άρα αγαπητέ μου φτάσαμε στις ερωτήσεις σου: ο διαχωρισμός αυτός γίνεται με βάση τι; ποιος μπορεί να πει ότι ο άλλος είναι μη ελεύθερος άνθρωπος;


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2007, 02:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon !

Ο γέρος δεν ήταν μόνος. Μέσα στο πλήθος ζητούσε Άνθρωπο να βρει.

quote:
Άρα η ερώτηση μου είναι ότι αφού ο γέρος είναι άνθρωπος ποιες είναι οι πράξεις και οι σκέψεις του;

Η πράξη του ήταν να βγει και να ψάξει έναν όμοιό του, ίσως...
Η σκέψη του ήταν πως θα υπάρχει κάποιος όμοιος με αυτόν και αν όχι τότε θα πρέπει οι γύρω του να μπουν στην αναρώτηση "ποιόν Άνθρωπο ζητά αυτός; Εγώ δεν είμαι; Γιατί είναι έτσι; Προς τι το φανάρι;"
Αυτός που γνωρίζει τον εαυτό του, ξέρει τι αναζητά.

quote:
Αφού θεωρείς το τι κάνει ο ελεύθερος άρα τον γνωρίζεις; είσαι ελεύθερος; τι είναι να είσαι ‘ελεύθερος’; οι συνοδοιπόροι είναι ελεύθεροι;

Φίλε μου είναι εύκολο να ξέρεις πως μπαίνει ένα γκολ, αυτό δεν σημαίνει ότι θα το βάζεις πάντα.

τι εννοώ με αυτό : ακόμα και αν φτάσουμε στην σωστή θεώρηση της αλήθειας (και δη της αυτογνωσίας και της ελευθερίας), δεν θα έχουμε καταφέρει τίποτα αν δεν το έχουμε πράξει (αυτό εννοώ ότι ο άνθρωπος καθορίζεται από τις σκέψεις και τις πράξεις του).

Μέχρι ένα σημείο αναγνωρίζω χαρακτηριστικά του Ανθρώπου, αυτό δεν με κάνει Άνθρωπο. Το γεγονός ότι συνυπάρχω μαζί του, με κάνει συνοδοιπόρο του (ακόμη και αν δεν τον γνωρίζω προσωπικά).

Ελεύθερος νοείται ο ευδαίμων (ο αυτάρκης ευδαίμων εστί). Το θέμα είναι πως φτάνεις εκεί (αυτογνωσία=ευδαιμονία).

quote:
Αγαπητέ μου εδώ δεν κατάλαβα που διαφωνείς και που συμφωνείς με την ‘πραγματικότητα ‘;

Ο Άνθρωπος δεν μπαίνει στην διαδικασία της ετεροκριτικής, αλλά στην συνεχή αυτοκριτική.

Όταν κρίνεις εμαυτόν, δεν επαίρεσαι ότι είσαι ο καλύτερος, γιατί γνωρίζεις τις αδυναμίες σου. Αντίθετα, όταν καταφέρεις να τις περιορίσεις στο ελάχιστο, τότε κοιτάς πως θα βοηθήσεις τους άλλους να το καταφέρουν και αυτοί, με τις δικές τους δυνάμεις (και την βοήθεια του Θεού).

Στη φύση του Ανθρώπου είναι να δημιουργεί. Στην άγνοιά του είναι να καταστρέφει (ουδείς εκών κακός).

Φίλε μου ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Αλλά γίνεσαι ΆΝΘΡΩΠΟΣ με την ατομικής σου προσπάθεια.

Υ.Γ : Πρότυπο του γέρου της κουβέντας μας ήταν ο Διογένης ο Κυνικός.


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2007, 12:50:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε μου Odysseus nemo!

quote:
Ο γέρος δεν ήταν μόνος. Μέσα στο πλήθος ζητούσε Άνθρωπο να βρει.

Άρα το πλήθος δεν αποτελείτε από ανθρώπους και αφού δεν ήταν μόνος του ποιος ήταν μαζί του;

quote:
Η πράξη του ήταν να βγει και να ψάξει έναν όμοιό του, ίσως...

Τι θα πει ίσως, ίσως δεν ήταν άνθρωπος και δεν το ήξερε, ίσως…

quote:
Μέχρι ένα σημείο αναγνωρίζω χαρακτηριστικά του Ανθρώπου, αυτό δεν με κάνει Άνθρωπο.

Άρα η δεν είσαι άνθρωπος η δεν θεωρείς τον εαυτό σου ότι είσαι άνθρωπος ;

quote:
Ο Άνθρωπος δεν μπαίνει στην διαδικασία της ετεροκριτικής, αλλά στην συνεχή αυτοκριτική.

Όταν κρίνεις εμαυτόν, δεν επαίρεσαι ότι είσαι ο καλύτερος, γιατί γνωρίζεις τις αδυναμίες σου. Αντίθετα, όταν καταφέρεις να τις περιορίσεις στο ελάχιστο, τότε κοιτάς πως θα βοηθήσεις τους άλλους να το καταφέρουν και αυτοί, με τις δικές τους δυνάμεις (και την βοήθεια του Θεού).

Στη φύση του Ανθρώπου είναι να δημιουργεί. Στην άγνοιά του είναι να καταστρέφει (ουδείς εκών κακός).


Και ξανά δεν κατάλαβα που διαφωνείς και συμφωνείς με την ‘πραγματικότητα’ φίλε μου, συγνώμη για αυτό.

quote:
Φίλε μου ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Αλλά γίνεσαι ΆΝΘΡΩΠΟΣ με την ατομικής σου προσπάθεια.


Χαίρομαι ότι μπορούμε να προχωρήσουμε μαζί. Γεννήθηκα άνθρωπος είμαι άνθρωπος και θα είμαι άνθρωπος γιατί αυτός είναι ο προορισμός μου: άνθρωπος . Έγινα άνθρωπος και συνεχίζω να γίνομαι άνθρωπος γιατί αυτή είναι η ελευθερία μου: άνθρωπος.
Ναι φίλε μου ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ..

quote:
Υ.Γ : Πρότυπο του γέρου της κουβέντας μας ήταν ο Διογένης ο Κυνικός.

Φίλε μου για να δω τον ‘γέρο’ χρειάζομαι το φανάρι της ιστορίας αλλα το φανάρι δεν φωτίζει, έτσι υπάρχει σκοτάδι για τον ‘γέρο’ που αναφέρεις. Μήπως έχεις κάποιον άλλον να προτείνεις η να μου δανείζεις για λίγο το φανάρι σου για να δω και εγώ αυτό τον Διογένη τον Κυνικό. Και εδώ να πω ότι από το ελάχιστο φως της ιστορίας που έχουμε για τους Κυνικούς δεν βλέπω ότι για αυτούς ήταν ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Μπορεί να κάνω και λάθος φίλε μου, δύστυχος αυτό το φανάρι δεν βοήθα και πολύ.


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 01:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon! Ποιός είναι, κατά εσένα, άνθρωπος;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 15:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon! Ποιός είναι, κατά εσένα, άνθρωπος;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo


Είναι αυτός που λέει η Αγια Γραφή.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 02:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή η Αγία Γραφή αναφέρει πολλούς ανθρώπους, θα μπορούσες να συνιψίσεις τα βασικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 12:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή η Αγία Γραφή αναφέρει πολλούς ανθρώπους, θα μπορούσες να συνιψίσεις τα βασικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo



Ο πρώτος και ο δεύτερος Αδάμ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 08:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατα τη γνωμη σας ποιος γνωριζει καλυτερα τον ανθρωπο?ενας αθεος η ενας ακολουθος τις "αγιας" γραφης...?
το θεμα "πανω απο ολα ανθρωπος " και το "θρησκεια αγια γραφη" ειναι δυο αντιφατικοι οροι.
κανενας θεος ακομα δεν θα ηταν τοσο χαμηλου επιπεδου οπως θελουν οι ενγραφεις της περιβοητης πλανης "αγιας" γραφης.
φιλε μου el.elyon μονο τον αληθινο ανθρωπο δεν θα βρεις σε αυτο το βιβλιο.
επειδη το αναφερεις συνεχια ως επιχειρημα στην θεωρηση του ανθρωπου καλο θα ηταν να μας λες και μερικα που γραφει μεσα.ετσι ωστε να δουμε και εμεις τι "αγιο" εχει που ειναι και τοσο "ανθρωπινο"...
δηλαδη ολη μας η υποσταση σαν οντα κριθηκε απο το αν ενας απο εμας(ο αδαμ) θα φαει το μηλο του πειρασμου η οχι?ολα τα υπολοιπα οντα,πλασματα,πλανητες,γινανε για να στηθει το εργο του "πειρασμου"?
κοιτα αν δεν υπηρχαν οι επιστημες που χρονολογουν και εξηγουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ την πορεια του ανθρωπου ισως να δεχομουν την ιστορια της "αγιας γραφης" ως εξηγηση της δημιουργιας μου.ειδικα αν με πιεζαν και καποια συμφεροντα "ανθρωπινα.
τα πραγματα ομως ειναι αλλιως και η "αγιογραφητικη" πλευρα του ανθωπου δεν παυει να ειναι ενα εργο τεχνης αλλα ως εκει...

χαρηκα που τα ξαναλεμε....καλημεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 12:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητή μου anases.

Αγαπητή μου το θέμα είναι πάνω από όλα άνθρωπος η μεγαλύτερη θρησκεία και η μεγαλύτερη επιστήμη και όχι η Άγια Γραφή. Η απορία μου είναι εάν μπορούμε να προχωρήσουμε μαζί. Θεωρώ ότι το μήνυμα σου είναι εκτός θέματος για αυτό δεν θα δώσω συνεχεία σε ότι αφόρα την Άγια Γραφή.
Δεν παρουσιάζω ποιος είναι ο ‘αληθινός’ άνθρωπος ούτε καν ποιος είναι ο άνθρωπος , απλά είπα για μένα τι είναι ο άνθρωπος. Εάν θέλεις μπορείς να παρουσιάζεις τον ‘αληθινό’ άνθρωπο. Αλλα αυτό θα πει ότι υπάρχει και ο ‘ψεύτικος’;
Άθεος, θεϊστής, μονοθεϊστής,
Ελεύθερος, φανατικός, αυτός που προσπαθεί να ελευθερωθεί
Και τώρα έχουμε από σένα: Αληθινός, ψεύτικος

Αυτός είναι ο Άνθρωπος που έχει παρουσιαστεί σ’ αυτό το θέμα αγαπητή μου. Και αυτό ήταν το συμπέρασμα μου: Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ Ο 'ΚΑΘΕΝΑΣ' ΚΑΙ ΟΙ 'ΑΛΛΟΙ' ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΤΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΜΑΖΙ. ΓΙΑΤΙ Ο 'ΚΑΘΕΝΑΣ' ΚΑΙ ΟΙ 'ΑΛΛΟΙ' ΘΕΩΡΟΥΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ 'ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ' ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο 'ΚΑΘΕΝΑΣ' ΚΑΙ ΟΙ 'ΑΛΛΟΙ' ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΜΗ-ΕΛΕΥΘΕΡΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ;
Και εσύ απλά τo επιβεβαιώνεις. Ευχαριστώ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anases
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2007, 20:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anases  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ε και τι γευση θα ειχε η ζωη αν δεν υπηρχαν αυτες οι αντιθεσεις και διαφορετικοτηκοτητες φιλε el.elyon.
δεν τα οριζω εγω αυτα αλλα η ιδια η φυση.απο παντα ο ανθρωπος καταλαβαινε αυτη τη παντρεια που οδηγει στην ιδια την αναγενηση της βιολογικης μας υπαρξης.
ο ανθρωπος λοιπον που και εσυ εισαι οπως ολοι μας διαιπεται απο τους βιολογικους κυκλους της φυσης.
οσο μεγαλητερες οι αντιθεσεις τοσο μεγαλυτεροι και οι γαμοι τους.
το καινουριο γενημα,μια καινουρια οντοτητα,θα ξαναπαρει θεση στην μια θεση του κυκλου για να ερθει σε γαμο στην καινουρια κατασταση και παει λεγοντας.
ο ανθρωπος παντα θα προσπαθει να γινει ενα και παντα θα χωριζεται για να ξαναγινει ενα οπως και ολο το συμπαν που γνωριζουμε.
θεωρησα σωστο να σου αναφερω αυτα τα συμπερασματα μιας και μας αφορα ολους το θεμα του "ανθρωπου".
ελπιζω να μην χρησιμοποιηθει ποτε για δημιουργειες θρησκειων και πνευματικης σλαβιας.
υπαρχουν ευτυχως ελευθεροι ανθρωποι φιλε el.elyon
(χωρις να υπονοω τον εατο μου) μπορεις να τους αινστανθεις αν ανοιξεις την καρδια τους.
θα τα πουμε εν καιρο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2007, 02:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο πρώτος Αδάμ ήταν αυτός που με την "αφέλειά" του και την εμπιστοσύνη του προς το άλλο ομοιό του (Εύα) συνοδήγησε (σύμφωνα με την Αγία Γραφή, γιατί προσωπικά το αμφισβητώ) το ανθρώπινο γένος στο θάνατο και εκτός Εδέμ (Παράδεισο).

Ο δεύτερος Αδάμ (ο Χριστός) ήταν Αυτός που εν γνώσει του και με εμπιστοσύνη στον Πατέρα Του (Θεός) οδήγησε το ανθρώπινο ξανά στο δρόμο προς την Εδέμ. Μόνο που ο δεύτερος Αδάμ είναι Θεάνθρωπος.

Ποιά τα κοινά τους;

Να θεωρήσω ως δεύτερο Αδάμ τον βαπτισμένο Χριστιανό;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
33 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2007, 16:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ...
ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ ΝΑ ΠΑΡΩ...
ΝΑ ΤΟ ΒΟΥΤΗΞΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΜΟΥ
ΠΙΣΩ ΜΕ ΓΡΑΦΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΓΥΡΙΣΩ...
ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΚΥΛΙΚΕΙΟΣ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ
ΟΛΩΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ...
ΘΑ ΕΦΤΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ
ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΓΕΩΓΡΑΦΟΥΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟΥΣ
ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΑΚΣΑΛΑ ΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΤΡΑΝΟ ΤΟΝ ΕΝΑΝ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΒΕΡΓΙΝΑ, ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ...
ΑΧ ΡΕ ΠΑΙΔΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΕΖΗΣΕΣ
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ...
ΣΕ ΘΕΩΡΩ ΠΙΑ ΤΟΝ ΠΟΙΟΝ ΓΕΝΝΑΙΟ ΔΕΚΑΕΞΑΚΤΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ω ΒΑΣΙΛΕΑ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΣ ΣΤΑ ΠΑΘΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΟΥ. ΠΕΤΥΧΕΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΦΤΕΡΩΤΗ ΝΙΚΗ Ω ΜΕΓΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ.
ΚΑΤΕΒΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΥΡΟ ΣΟΥ ΒΟΥΚΕΦΑΛΑ ΚΑΙ ΕΛΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΜΑΣ
ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ...
ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ
ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΕΛΕΤΗΣΟΥΝ
ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ
ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ
ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΝ ΑΙΩΝΙΟ ΝΑ ΣΤΟΛΙΣΟΥΝ...
ΓΙΑ ΚΑΤΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ Ω ΡΕ ΜΕΓΑ ΒΑΣΙΛΕΑ ΓΙΑ ΕΣΕ
ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ...
ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΩ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ
ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ
ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΕΔΩ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΣΟΚΕΛΑ ΜΟΥ ΤΕΤΟΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΡΑΨΩ

ΤΙ ΨΑΧΝΑΤΕ ΤΟΣΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΘΥΡΑ ΜΑΣ ΖΗΤΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ;
ΒΡΕΘΗΚΕΝ Η ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΙΜΑ ΒΡΕΘΗΚΕΝ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΑΣ...
ΠΕΛΕΛΟΣ ΧΟΡΟΣ ΣΑΣ ΛΑΓΝΕΨΕ ΚΑΙ Τ'ΑΣΤΕΡΙΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΤΕ...
Η ΣΚΕΨΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ Η ΜΗ ΤΩΝ ΕΚ ΠΟΛΛΩΝ Η ΙΕΡΗ Η ΜΙΑ...
Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΔΗΜΗΤΩΡ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΓΕΝΝΗ ΕΣΑΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΓΕΙΟΥΣ ΕΓΥΡΕΥΕ...
ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΑΣ ΦΕΡΝΟΥΝΕ...
ΜΟΝΑΧΟΙ ΣΑΣ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΧΙΛΙΟΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ ΛΑΟΙ ΠΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΠΩΣ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΛΑΓΟΥΜΙΣΕ ΤΟ ΟΝΑΡ ΠΩΣ ΤΟΝ ΠΑΡΑΣΕΡΝΕ...
ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΝ ΕΝΑ ΣΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΑΝ ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ ΑΚΟΜΑ
ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΖΗΤΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕΤΟΥΣΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΑΣ...
ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΓΑΙΑ ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΣΠΟΡΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΠΑΛΙ ΤΟΥΣ ΘΕΡΙΖΟΥΜΕ...
ΣΑΝ ΤΟΝ ΛΙΒΑ ΤΟΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΜΕΣ ΤΗΣ ΝΤΑΛΑΣ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ...
ΕΜΕΙΣ ΦΥΤΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΣΑΣ...
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΟΙ ΟΙ ΕΝΑ ΟΙ ΛΑΤΡΕΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...

ΤΡΑΒΑΤΕ ΠΕΣ ΤΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΠΛΑΝΟΥΣ ΣΑΣ ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΟΤΙ Ο ΦΟΙΒΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΠΑΛΑΤΙ, ΟΤΙ Η ΠΥΘΙΑ ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΔΑΦΝΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΞΑΝΑ ΤΟ ΛΑΛΟΝ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΚΑΣΤΑΛΙΑΣ...
ΜΑ ΠΡΩΤΑ «ΤΟΝ ΧΡΗΣΜΟΦΟΡΟΝ ΑΦΗΣΤΕ» ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΤΟΝ ΟΡΚΟ ΤΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ...

ΕΛΑΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΠΑΜΕ
ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΟΥΜΕ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

ΤΑ ΣΧΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΩ
ΝΑ ΜΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΦΟΒΟΥΜΕ

ΕΛΑΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΟΥ
ΦΕΡΤΕ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ
ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΑΣ
ΟΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΦΕΡΤΑ ΤΕ ΤΑ ΜΟΥ

ΤΟΥΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ ΣΤΑ ΑΕΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑ ΔΟΥΜΕ...

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ
ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ

ΝΑ ΦΕΡΕΤΕ ΕΔΩ ΞΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΜΟΥ
ΕΔΩ ΑΙΩΝΙΑ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ
ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΑΛΛΟΙ ΦΟΡΑ
ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΟ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΡΑΒΟΥΜΕ

ΣΑΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ
ΕΣΑΣ ΕΨΑΧΝΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ

Ω ΕΣΕΙΣ ΑΙΩΝΙΟΙ ΑΣΙΑΤΕΣ ΜΟΥ
Ω ΕΣΕΙΣ ΝΙΝJΑ ΚΑΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΜΟΥ
Ω ΕΣΕΙΣ ΙΑΠΩΝΕΣ ΜΟΥ TOY ΤΣΟΥΝΤΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ

ΕΛΑΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΔΩ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΟΥΝ
ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ ΝΑ ΤΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ
ΟΙ ΚΑΡΔΙΕΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ...

ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΜΟΥ...
ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΕΛΝΩ ΤΟ ΦΩΣ ΜΟΥ...

ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΜΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟ ΚΟΡΜΙ
ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΝΑ ΣΤΕΦΑΝΩΣΩ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ...

ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΟΥ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΑΡΧΟΝΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΣΤΑ ΡΑΦΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΑΝΕ...

ΒΡΗΤΕ ΤΗΝ ΤΟΛΜΗ Ω ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ
ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΞΑΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ

ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΜΙΑ ΣΑΣ
ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΝΑ ΙΔΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΜΑΣ

ΕΛΑΤΕ Ω ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟ ΣΑΣ ΝΑ ΤΟ ΕΙΔΩ
ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΕΙΔΕΙ ΤΟΥ ΘΝΗΤΟΥ ΤΟ ΜΑΤΙ

ΤΣΟΥΓΚΑΡΙ ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ 33 ΜΕΤΡΑ

ΕΛΑΤΕ ΜΕ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΜΟΝΑΧΑ
ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ ΜΥΡΙΣΩ

ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΣΑΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΩ

ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΣΑΣ ΕΘΙΞΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΗΘΕΛΆ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΣΤΗΣΩ...

ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΥΛΗ ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΑΣ Ο ΠΑΤΗΡ
ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΗΡΑ

ΕΓΩ ΣΑΣ ΜΙΛΑΩ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ Ο ΠΡΟΠΑΤΩΡΑΣ ΣΑΣ
Ο ΜΕΓΑΣ ΜΠΡΟΥΣ ΛΕΕ ΚΑΙ ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΩΝ ΜΑΝΦΟΚΟΥΜΠΟ ΜΙΚΙΣΟ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΙΝΩ'Ι'ΤΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΣΠΑΡΤΙΑΤΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΛΑΡΙΣΕΩΝ, ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΜΑΚΕΔΩΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΑΣΗΣ ΓΑΙΑΣ ΑΝΕΞΕΡΕΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΛΕΩ...

ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΘΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ, ΕΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΑΤΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΙΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΑΠΟ ΝΙΚΗ ΣΕ ΝΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΞΕΝΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΜΟΝΑΧΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ. ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΘΕΩΝ. ΕΛΑΤΕ.


ΘΕΛΩ ΝΑ ' ΡΘΗΤΕ ΚΑΙ ΝΑ Μ'ΑΓΓΑΛΙΑΣ' ΕΤΕ
ΤΑ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΧΕΡΙΑ Σ'ΑΓΓΑΛΙΑ ΝΑ ΜΕΤΡΑΤΡΕΨ' ΕΤΕ
ΤΟ ΚΡΥΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΥΛΙΓΕ ΣΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΟΥΜΕ
ΚΑΙ ΟΛΟ'Ι'ΣΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΣΒΑΛΩ...
ΝΑ' ΡΘΗΤΕ ΜΕ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ
ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΥΡΕΣ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΞΩ
ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΟΡΝΟΥΣ ΛΙΘΟΥΣ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΩ
ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΗΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΗΣΕΤΕ ΠΑΛΙ
ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΤΙΣ ΕΧΩ ΝΑ ΜΗΝ Μ'ΑΓΓΙΞΟΥΝ ΑΛΛΟΙ
ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥ' ΕΤΕ
ΘΕΛ'ΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ
ΤΡΙΠΛΑ ΠΑΛΙ ΑΥΤΟΘΕΛ'ΕΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝ'ΕΤΕ
ΜΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΖΩΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΙΑ
ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ, ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ, ΤΟ ΜΥΡΙΖΩ, ΤΟ ΘΕΛΩ...
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥ'ΕΤΕ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ
ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΤΕ ΝΑ ΟΛΟ΄ΚΛΥΡ' ΩΣΩ
ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΙ ΝΙΝΤΣΑ ΜΟΥ, ΟΙ ΤΣΟΥΝΤΟΚΑ ΜΟΥ, ΟΙ ΘΕ'Ι'ΚΗ ΣΑΜΟΥΡΑ'Ι ΜΟΥ...ΤΗΝ ΦIΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΜΕΓΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ...
ΑΙΩΝΙΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΤΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΙΞΑΝ ΕΧΘΕΣ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ....

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡ'ΗΤΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ...
ΣΑΛΑΨΕ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΕΘΑΝΕ, ΟΙ ΕΛΕΦΑΝΤΕΣ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ...

Ο ΒΟΥΚΕΦΑΛΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΔΕΙΝΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΟΓΟ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΣΤΕΝΩ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣ'ΕΤΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ...ΦΤΑΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΩΡΑΣ ΑΒΑΣΤΑΧΤΟΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ...

ΜΠΗΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΡΗΜΟ ΜΩΡΕ ΜΠΗΤΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΔΡΩΣΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ Ο ΗΛΙΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΔΑΞΕΙ...ΡΙΧΝΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΓΟΥΡΙ ΜΟΥ...ΝΕΡΟ ΘΑ ΒΡΩ ΣΑΣ ΛΕΩ...Ο ΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ...ΒΡΟΧΗ ΣΤΟΝ "ΔΡΟΜΟ" ΘΑ ΡΙΞΕΙ...ΠΗΓΑΙΝ' ΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΔΕΝ ΧΤΥΖΩ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ...ΑΛΛΟ ΑΓΑΛΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ...ΜΙΑ ΚΑΜΗΛΑ ΜΟΝΑΧΑ ΣΑΣ ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΜΟΥ ΣΑΣ ΧΑΡΙΖΩ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑ ΜΟΥ...ΠΑΡΤΕ ΤΟΝ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΕΓΩ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΦΡΙΤΗ...ΘΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΩ ΣΤΟ ΤΑΤΑΜΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ...ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΘΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΤΙΣ ΦΙΛΛΙΠΙΝΕΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ...ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΥΚΛΩΠΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ...ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΟ ΖΗΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥ ΖΗΝ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟΝ ΠΑΛΙ...

ΠΑΝΤΕ ΠΙΣΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΑ...ΜΑΡΜΑΡΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ...ΘΕΑΤΡΑ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΤΑ ΓΥΜΝΑΣΗΡΙΑ ΘΑΜΕΝΑ...ΣΚΟΥΠΙΔΟΤΟΠΟΣ ΚΑΝΤΑΤΗΣΕ Η ΓΕΝΝΗΤΗΡΑ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΤΑ ΚΛΕΨΑΤΕ ΟΛΑ...ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΒΕΡΓΙΝΑ ΟΛΑ ΓΡΕΜΙΣΜΕΝΑ...ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑ ΜΟΥ....ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΑΝΕ ΟΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΤΙΒΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ...

ΑΦΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΙΨΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ...ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΜΩΡΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΤΑ ΠΕΤΑΩ..."ΤΩ ΚΡΑΤΙΣΤΩ" ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΥ ΠΟΤΕ ΕΓΩ ΚΛΕΠΤΩ ΤΗΝ ΦΤΕΡΩΤΗ ΤΗΝ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ ΜΟΥ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΣΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΑ....
ΠΑΝΤΕ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΜΑΡΩΝΕΙΑ ΤΗΝ ΑΚΕΦΑΛΗ ΗΡΑ ΝΑ ΒΡΗΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΕΙ:
HΡΑ ΜΗΤΗΡ ΟΛΥΜΠΙΩΝ ΕΚ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΥ ΕΘΗΚΕ ΝΥΚΤ'ΑΠΟΚΡΥΨΑΣ ΦΑΟΣ ΣΑΟΣ ΕΝ ΩΡΑ ΙΕΡΗ ΚΑΙ ΜΙΑ...
...ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΣΑΠΟΛΗ ΝΑ ΠΑΤΕ ΝΑ ΒΡΗΤΕ ΤΟΥΣ ΤΑΦΟΥΣ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΟΥ...ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΗΤΕ ΠΟΤΕ...ΤΟΝ ΕΧΩ ΚΑΛΑ ΦΥΛΑΧΜΕΝΟ....ΕΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΠΟΤΕ...ΠΟΤΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΠΟΤΕ...ΟΝΑΡ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΝΑΡ ΣΚΙΑΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΣ...ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΕΓΩ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 4 ΧΡΟΝΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΠΩΣ ΕΓΩ ΕΙΜΙ..ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΥΤΑΛΗ ΣΕ ΣΑΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΔΕΙΝΩ...ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ...ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ...ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΕΣ ΑΙΣΧΡΟΙ...ΤΟΝ ΑΕΤΟ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...ΣΤΗΝ ΡΩΜΗ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΕΣ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΔΕΧΤΟΥΝ...ΜΑΣ ΘΥΜΟΥΝΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΛΕΩ...ΟΛΟΙ Η ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΕΚΕΙ...Ο ΚΑΙΣΑΡΑΣ ΘΑ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ...ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΟΛΟΣΣΙΑΙΟ...Ο ΒΡΟΥΤΟΣ ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΤΟΥ Ο ΑΔΗΣ ΤΟΝ ΛΥΤΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΕΡΙΣΚΕΨΙΑ ΤΟΥ...ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ...ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΕΡΘΙΠΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΜΠΑΡΙ ΝΑ ΜΕ ΦΤΑΣΕΙ...ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΤΟΥΣ...ΤΗΝ ΑΛΜΥΡΑ ΤΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΞΑΝΑ ΝΑ ΝΟΙΩΣΩ...ΤΟ ΠΛΟΙO ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ...ΑΠΟ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕ ΨΑΡΟΚΑΊ΄ΚΟ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΣΤΗΝ ΙΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ...ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΥΡΑ ΦΡΟΣΥΝΗ ΧΕΛΙΑ ΝΑ ΜΕ ΤΑΊΣΕΙ ΤΑ ΒΑΤΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΝΑ ΓΛΥΨΩ...ΘΑ ΒΡΩ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ...ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΤΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΤΟΥ...ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΘΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΟ ΑΝΑΚΤΟΡΟ ΤΟΥ ΠΑΤΗΡ ΜΟΥ...ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΔΕΝ ΜΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ...ΣΑΣ ΕΦΑΓΕ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΧΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΣΑΣ...ΣΑΣ ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ ΟΜΩΣ ΟΛΟΥΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΑΣ ΦΙΛΑΩ ΑΠΟ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΞΑΝΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΛΟΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΘΛΟ ΤΗΣ ΠΑΛΛΙΓΕΝΝΕΣΙΑ...ΣΑΛΕΜΕΝΟΣ ΞΑΝΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΙ...ΔΕΚΑΗΜΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΠΙΣΤΟΙ ΤΗΝ ΜΝΗΝΗ ΣΑΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ...ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΓΥΡΙΣΩ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΔΙΟΝΥΣΟΣ ΖΑΓΡΕΥΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΗΜΟΥΝ ΓΛΕΝΤΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ...ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΣΑΣ ΛΕΩ...ΨΕΜΑΤΑ ΛΕΩ ΤΕΛΙΚΑ ΠΩΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ...ΚΑΛΠΙΚΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΥΛΙΣΤΕΣ ΦΤΩΧΟΣ Ο ΝΟΥΣ ΣΑΣ ΟΛΟΣ...ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΝΤΕΧΩ ΜΩΡΕ ΔΕΝ ΚΛΑΙΩ ΑΛΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΑΣ...ΦΤΑΝΕΙ ΑΛΛΟ ΦΤΑΝΕΙ...ΓΕΛΑΤΕ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΧΛΕΒΑΖΕΤΕ ΜΕ ΚΟΡΟ'Ι΄ΔΕΥΤΕ ΠΩΣ ΕΓΩ Ο ΕΝΑΣ Ο ΜΟΝΟΓΕΝΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΘΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΑΛΑΞΙΕΣ...ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΡΑΜΕΝΟ ΜΕΣ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ....ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ...ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ...ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΘΑ ΕΡ8ΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ...ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ ΟΛΟΥΣ ΤΥΦΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΩ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΕΙΝΑΙ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΙΝΑΙ...ΦΕΥΓΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑΖΩ...ΤΡΙΟΜΗΔΗ ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΩΡΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ...ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΤ' ΕΜΕ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΚΕΡΑΜΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΒΕΡΓΙΝΑ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΜΟΥ...ΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ Ω ΦΡΑΤΗΡΟΙ ΜΟΥ...ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ...

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΣΕΙΣ ΒΑΡΒΑΡΟΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΟ ΕΛΛΗΝΟΒΑΡΒΑΡΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...ΔΕΝ ΣΑΣ ΘΕΛΩ ΜΩΡΕ ΔΕΝ...ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΓΥΡΝΑΩ...

ΚΑΙ ΤΩΡΑ, ΚΑΘΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ, ΦΥΓΕΤΕ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΕΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΟΤΙ ΞΑΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΑΤΕ ΤΟΝ ΒΑΣ'ΙΛΙΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΑΠΟ ΝΙΚΗ ΣΕ ΝΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΟΚΙΝΕΖΩΝ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ...
ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΜΟΥ...

ΦΥΓ ' ΕΤΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 15:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΡΙΟΜΗΔΗΣ: ΕΛΑΤΕ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΤΟΥΣ ΔΕΛΦΟΥΣ ΝΑ ΠΑΜΕ
ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟΓΥΡΙΣΟΥΜΕ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΛΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ
ΕΛΑΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΜΟΥ
ΦΕΡΤΕ ΜΑΖΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ
ΦΕΡΤΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΑΣ
ΟΛΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΦΕΡΤΑ ΤΕ ΤΑ ΜΟΥ
ΤΟΥΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥΣ ΣΤΑ ΑΕΤΟΜΑΤΑ ΜΟΥ ΝΑ ΞΑΝΑ ΔΟΥΜΕ...
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ
ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ
ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΥΛΗ ΘΕΛΕΙ Ο ΔΙΑΣ Ο ΠΑΤΗΡ
ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ Η ΗΡΑ
ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΘΑ ΣΑΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΜΝΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΕΩΝ ΜΟΥ...
ΦΥΓ ' ΕΤΕ
ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΣΑΣ ΕΘΙΞΑ
ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΟΥ ΗΘΕΛΆ ΚΑΙ ΕΣΑΣ
ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΑΣΤΗΣΩ...

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΛΙΑΔΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ


Όχι μόνο ο Όμηρος αλλά και Ησίοδος !

Πρώτα με την θέληση σου να αναστήσεις τον Όμηρο και το Ησίοδο για να μας πούνε που είναι οι Θεοί σου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 16:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Odysseus_nemo καλησπέρα.

quote:
Odysseus_nemo: Ο πρώτος Αδάμ ήταν αυτός που με την "αφέλειά" του και την εμπιστοσύνη του προς το άλλο ομοιό του (Εύα) συνοδήγησε (σύμφωνα με την Αγία Γραφή, γιατί προσωπικά το αμφισβητώ) το ανθρώπινο γένος στο θάνατο και εκτός Εδέμ (Παράδεισο).
Ο δεύτερος Αδάμ (ο Χριστός) ήταν Αυτός που εν γνώσει του και με εμπιστοσύνη στον Πατέρα Του (Θεός) οδήγησε το ανθρώπινο ξανά στο δρόμο προς την Εδέμ. Μόνο που ο δεύτερος Αδάμ είναι Θεάνθρωπος.
Ποιά τα κοινά τους;
Να θεωρήσω ως δεύτερο Αδάμ τον βαπτισμένο Χριστιανό;

Αγαπητέ μου εάν ο δεύτερος Αδάμ οπός το λες είναι Θεάνθρωπος, για μένα δεν είναι Θεάνθρωπος, τότε πως θα θεωρήσεις τον βαπτισμένο Χριστιανό, ως θεάνθρωπο ή ως άνθρωπο?
Αγαπητέ μου εάν ο δεύτερος Αδάμ ήταν Θεάνθρωπος τότε δεν θα ήταν δεύτερος Αδάμ δεν θα ήταν καν Αδάμ!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 16:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Odysseus_nemo καθώς διάβαζα ξανά όλα τα μηνύματα είδα ότι κάπου δεν μου απάντησες. Για αυτό στο ξαναπαρουσιάζω: ________________________________________
Υ.Γ : Πρότυπο του γέρου της κουβέντας μας ήταν ο Διογένης ο Κυνικός.
________________________________________
Φίλε μου για να δω τον ‘γέρο’ χρειάζομαι το φανάρι της ιστορίας αλλα το φανάρι δεν φωτίζει, έτσι υπάρχει σκοτάδι για τον ‘γέρο’ που αναφέρεις. Μήπως έχεις κάποιον άλλον να προτείνεις η να μου δανείζεις για λίγο το φανάρι σου για να δω και εγώ αυτό τον Διογένη τον Κυνικό. Και εδώ να πω ότι από το ελάχιστο φως της ιστορίας που έχουμε για τους Κυνικούς δεν βλέπω ότι για αυτούς ήταν ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Μπορεί να κάνω και λάθος φίλε μου, δύστυχος αυτό το φανάρι δεν βοήθα και πολύ.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 16:23:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι το δόγμα!
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι Έλληνας, Γερμανός, Τούρκος, Αλβανός……!
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι Χριστιανός, Μουσουλμάνος, Άθεος….. !
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι επιστήμονας!
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι άνδρας, γυναικά!
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι Αριστερά, Δεξιά!
Πάνω από όλα άνθρωπος και όχι Θεός!
Πάνω από όλα άνθρωπος …….

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy