ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ερπουσα σκια.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 14:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΙ!!!
ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΛΟΓΑΚΙΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!
ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑΓΙΑΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΣΤΣ ΤΟ OLDTIGER Η ΣΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ Η ΚΑΚΙΑ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΒΡΕΙ!!!

ΤΩΡΑ ΦΙΛΕ THIOS ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΕΣΥ!!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΕΡΠΟΥΣΑΣ ΣΚΙΑΣ??? ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙΕ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΟΤΙ Η Ε.Σ.(ΕΡΠΟΥΣΑ ΣΚΙΑ) ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΟΤΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΝ LOVERCRAFT ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΒΙΒΛΙΑ ΕΓΡΑΦΕ???
ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΠΟΛΑΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΤΩΡΑ ΨΕΥΤΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 15:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Cybermaster:
Πρώτον, δεν θα αποκαλούσα τον κύριο Μπαλάνο "ψεύτη". Αν έκανα κάτι τέτοιο χωρίς στοιχεία, πολύ πιθανόν να ήμουν ένοχος του εγκλήματος της εξυβρίσεως του άρθρου 361ΠΚ. Και, πίστεψέ με, δεν έχω καμία όρεξη να συντάσσω ολόκληρη μελέτη, αναζητώντας στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι ο κ. Μπαλάνος είναι ψεύτης, αν όντως είναι έτσι.

Τώρα, ως προς το πρώτο σου ερώτημα: Ενώ από τη μία δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιστέψω σε μαρτυρίες προσώπων σχετικά με παραφυσικά φαινόμενα, από την άλλη δυσκολεύομαι να κάνω το ίδιο για επιστημονικοφανείς θεωρίες που αναφέρονται με πομπώδες και επιθετικό ύφος από έναν μόνο άνθρωπο. Θα μπορούσε βέβαια κανείς να μου αντιτάξει ότι πολλοί είναι αυτοί που έχουν γίνει μάρτυρες φαινομένων που αποδίδονται στην έρπουσα σκιά. Εντούτοις, αυτά τα φαινόμενα αποδίδονται στην έρπουσα σκιά από τον ίδιο τον κ. Μπαλάνο. Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Αν κάποιος μου παρουσιάσει κάποια διαφορετική μελέτη, ούτως ώστε να διασταυρώσω πληροφορίες, τότε ευχαρίστως να κρατήσω μια πιο ανοιχτή στάση. Μέχρι τότε, τα μόνα δεδομένα που διαθέτω είναι αυτά που παρουσιάζονται στο εν λόγω βιβλίο -πολλά από τα οποία έχουν να κάνουν με την προσωπική ζωή του συγγραφέα και είναι, ως εκ τούτου, δυσαπόδεικτα.

Μέχρι τότε, όχι, δεν πιστεύω στην έρπουσα σκιά. Ελπίζω μόνο να μην πιστεύει ούτε αυτή σ' εμένα...

Όσον αφορά το απόσπασμα που παραθέτω βρίσκεται στη σελίδα 251 του βιβλίου "Κάτι που έρπει... σαν σκιά."

Όσο για τον Lovecraft, υπάρχουν πολλά που μπορώ να σου πω. Πρόκειται για έναν συγγραφέα που έζησε στις αρχές του τελευταίου αιώνα και που επηρέασε όσο λίγοι τα διηγήματα τρόμου. Στα διηγήματά του αυτά, αποξενώνει βήμα βήμα τον αναγνώστη μέσα από υπονοούμενα, που παρουσιάζονται στις φράσεις που παραμένουν ανείπωτες, στα αντικείμενα, στον καιρό ή στον ίδιο τον ήρωα. Στο τέλος, φέρνει τον θεατή του δράματος, που διηγείται, στην αποκάλυψη της αλήθειας και στην κορύφωση της διήγησης.

Το να λέμε, λοιπόν, ότι ο Lovecraft δεν έβγαζε όλες τις ιστορίες από το μυαλό του και ότι προσπαθούσε να περάσει μηνύματα του αληθινού κόσμου (γι' αυτό και οι ιστορίες του είναι τόσο συγκλονιστικές) απότελεί, κατά τη γνώμη μου, βαθύτατη προσβολή προς τις συγγραφικές ικανότητες ενός πολύ ταλαντούχου ανθρώπου. Σε κάποιο σημείου, μάλιστα, του βιβλίου περί την έρπουσα σκιά, αναφέρεται ότι ο Lovecraft προσπαθούσε να μας προειδοποιήσει με τρόπο σχεδόν υστερικό.

Τα άπαντά του κυκλοφορούν σε 4 τμήματα από τις εκδόσεις αίολος, αν θυμάμαι καλά, με τίτλους:

Τα βουνά της τρέλας
Νταγκόν
Ο κυνηγός του σκότους
Η κατάρα

Επίσης κυκλοφορούν και ημιτελείς ιστορίες του από την Terra Nova. Δεν θυμάμαι ακριβή τίτλο και το όνομα του αναλήψαντα την επιμέλεια. Σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να διαβάσεις και τα 5.

Αν μάλιστα δεν σε πειράζει η αγγλική γλώσσα, απ' ό,τι θυμάμαι, οι ιστορίες του κυκλοφορούσαν δωρεάν στο internet ένα φεγγάρι...

Δε περίπτωση που θέλεις περαιτέρω πληροφορίες, ζήτα τες μου και θα σε βοηθήσω.

Edited by - Thios on 19/08/2004 15:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2004, 15:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΤΕ ΤΗΙΟS ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!!! ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΟΥ LOVERCRAFT ΑΛΗΘΙΝΕΣ!!!
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ Ε.Σ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΜΠΟΛΑΝΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 01:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΛΟΙ ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ???

Αυτή η ερώτηση με προβληματίζει κι εμένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 02:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ THIOS ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ!!! ΕΣΥ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΜΗΠΩΣ Ο Κ. ΜΠΟΝΑΝΟΣ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΕΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ???

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Thios
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 02:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Thios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλες οι θρησκείες αναφέρονται στο σκοτάδι, για τον ίδιο λόγο που όλες οι θρησκείες αναφέρονται στο φως, στους σεισμούς, στον κεραυνό, στα δέντρα, στα ζώα... Και επειδή το σκοτάδι είναι κάτι που φοβίζει τον άνθρωπο από την αυγή του χρόνου, δεν μπορεί παρά να κατέχει εξέχουσα θέση στην εκάστοτε μυθολογία.

Εξάλλου, δεν πιστεύω ότι ο κ. Μπαλάνος έχει παραποιήσει στοιχεία. Απλώς τα ερμηνεύει έτσι ώστε να στηρίξουν την θεωρία του.

Και πάλι θα ήθελα να παρατηρήσω ότι ο μοναδικός λόγος που αρνούμαι να εξετάσω σοβαρά το ζήτημα της έρπουσας σκιάς είναι η ύποπτη συλλογιστική πορεία του μοναδικού συγγραφέα που, απ' όσο γνωρίζω, αναφέρεται σ' αυτήν. Ίσως κάποιο μέλος του forum να μπορεί να με βοηθήσει να γίνω believer...

Edited by - Thios on 20/08/2004 02:15:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CYBERMASTER
Πλήρες Μέλος

Greece
1404 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 02:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CYBERMASTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΛΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ Ο Κ. ΜΠΟΝΑΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ??????? ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΟΛΥΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ...!!!

------------------------

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙ ΨΕΜΜΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elein
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2011, 22:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elein  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα!
θα ηθελα κι εγω να γραψω για την εμπειρια μου και κατι που μοιαζει με οσα αναφερετε εδω. ο γιος μου ετων σημερα 14 βλέπει διάφορους ανθρωπους που οπως ισχυρίζεται δεν υπάρχουν.4 ετών ειδε μια γυναικα πρωτη φορά. άλλες 3-4 φορες στην παιδικη του ηλικία ειδε ατομα που δεν υπαρχουν να ειναι μεσα στον κοσμο στο δρομο μεραμεσημερικαι μετα να εξαφανιζονται.Στη συνέχεια, 13 το καλοκαίρι είδε ενώ επαιζε ενα παιδι που φορουσε σμοκιν και στεφανι στο κεφαλι του.κατοπιν στην κατασκηνωση αρχισε να βλεπει μια σκια σε σχημα"χαρος με δρεπανι", την οποία και τη ζωγράφισε να σερνεται τα βραδια στον τοιχο εκει στην κατασκηνωση η κατω απο τα κρεβάτια. κατοπιν συνεχισε να βλεπει ατομα που δεν υπαρχουν και ενα βραδυ καθισμενος μονος στο γραφειο μου κοιτώντας το παράθυρο ειδε εναν ψηλο άνθρωπο με λευκα μαλλια και ψηλο μανδύα ο οποιος του είπε "ψιτ"και με το που γύρισε ο γιος μου ο ανθρωπος εφυγε! μετά από όλα αυτα σκεφτηκα πως το παιδι δε μπορει να λεει παραμυθια τοσο επιμονα, μίλησε με καθηγητη παιδοψυχολόγο εκανε κι ενα τεστ διαγνωστικό και μου είπε εκεινος πως πρόκειται για "παρεισφρήσεις".Συνεχιζουμε συνεδρίες και εχει ελαττωσει ο μικρος το τι βλέπει σε μέγεθος και διάρκεια.εξακολουθουν ομως να το ν επισκέπτονται οι σκιές καθε περιπου μια εβδομαδα.παρακαλω αν υπαρχει εδω ατομο που να εχει σχεση με το θεμα σε βαθους ερευνας η οτιδηποτε αλλο να μου απαντησει..ευχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy