ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 00:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ πρόσεχε τη γράφεις γιατί θα υποστείς και εσύ τις 7 πληγές του Φαραώ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 12:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Και τι γινεται αγαπητέ Παύλε σε όσους δεν ανήκουν πουθενα, σε οσους ζουν αρμονικά με το Θειο, και αισθάνονται ελεύθεροι τοσο εσωτερικά, οσο και από κάθε εντολή?


Μάλιστα, δεν ανήκουν πουθενά αλλά ζούνε αρμονικά με το Θειο και αισθάνονται ελεύθεροι τόσο εσωτερικά όσο και από κάθε εντολή!!! Δεν ανήκουν πουθενά…….? Ποιο είναι αυτοί? Είσαι εσύ ΠΛΑΤΩΝΑΣ ένας από αυτούς? Ποιο είναι το Θειο?????


επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 1

«18Kι οπωσδήποτε η οργή του Θεού ξεσπάει από τον ουρανό εναντίον κάθε ασέβειας και αδικίας των ανθρώπων εκείνων, που, ενώ έχουν στην κατοχή τους την αλήθεια, ζουν στην αδικία. 19Aφού, ό,τι μπορούσε να γίνει γνωστό για το Θεό, είναι ολοφάνερο σ’ αυτούς, διότι ο Θεός τούς το φανέρωσε. 20Kαθότι, οι αόρατες ιδιότητές του, δηλαδή τόσο η παντοτινή δύναμή του όσο και η θεϊκή του υπόσταση, από την αρχή ακόμα της δημιουργίας του κόσμου διακρίνονται καθαρά, καθώς γίνονται αντιληπτές με το νου μέσα στα δημιουργήματα, έτσι που να είναι οι άνθρωποι τελείως αδικαιολόγητοι. 21Γιατί, ενώ διέκριναν το Θεό, δεν τον δόξασαν ούτε και τον ευχαρίστησαν σαν Θεό. Aπεναντίας, με τους διαλογισμούς τους απομακρύνθηκαν από την αλήθεια και οδηγήθηκε στο σκοτάδι η ανόητη διάνοιά τους. 22Kι ενώ ισχυρίζονται πως είναι σοφοί, έχουν ξεμωραθεί, 23και αντικατέστησαν τη δόξα του αναλλοίωτου Θεού με ομοιώματα που έχουν τη μορφή του φθαρτού ανθρώπου και πουλιών και τετραπόδων ζώων και ερπετών!
24Γι’ αυτό κι ο Θεός τούς εγκατέλειψε, σύμφωνα με τις επιθυμίες των καρδιών τους, στην ηθική ακαθαρσία, ώστε να ατιμάζουν τα σώματά τους μεταξύ τους, 25αυτοί που αντικατέστησαν την αλήθεια του Θεού με το ψέμα και σεβάστηκαν και λάτρεψαν τη δημιουργία αντί για το Δημιουργό, ο οποίος είναι ευλογητός για πάντα. 26Aκριβώς γι’ αυτό το λόγο τους παράτησε ο Θεός στα αισχρά τους πάθη. Έτσι, οι γυναίκες μετέτρεψαν τη φυσική τους χρήση στην αφύσικη. 27Παρόμοια και οι άντρες παράτησαν τη φυσική χρήση της γυναίκας και, μέσα στο πάθος τους, ξάναψαν μεταξύ τους, διαπράττοντας την αχρειότητα άντρες σε άντρες και εισπράττοντας έτσι για τον εαυτό τους την αμοιβή που τους άρμοζε για την πλάνη τους.
28Έτσι, λοιπόν, καθώς απέφυγαν ενσυνείδητα να ερευνήσουν και να αποκτήσουν μια σαφή γνώση για το Θεό, τους παράτησε ο Θεός στην ακρισία τους, να συνεχίσουν να κάνουν όσα δεν αρμόζουν. 29Tους εγκατέλειψε ξέχειλους με όλη την αδικία τους, την πορνεία τους, την πονηρία τους, την πλεονεξία τους, την κακία τους. Oλόγιομους με φθόνο, φόνο, διένεξη, απάτη, κακοήθεια. Ψιθυριστές, 30κατάλαλους, εχθρούς του Θεού, αναιδείς, περήφανους, αλαζόνες, επινοητές κακών, ανυπάκοους στους γονείς, 31επιπόλαιους, ασυνεπείς, άστοργους, πεισματάρηδες, σκληρόκαρδους. 32Oι οποίοι, παρόλο που γνωρίζουν πολύ καλά τη δίκαιη απόφαση του Θεού, πως όσοι τα κάνουν αυτά είναι άξιοι θανατικής καταδίκης, όχι μόνο τα κάνουν, αλλά και εκδηλώνουν την εύνοιά τους σ’ εκείνους που τα κάνουν»


Κεφάλαιο 2

«1Για τους παραπάνω λόγους, λοιπόν, κι εσύ ακόμα που τους κατακρίνεις, άνθρωπε, - όποιος κι αν είσαι - είσαι αδικαιολόγητος, γιατί όταν καταδικάζεις τον άλλο, στην πραγματικότητα καταδικάζεις τον εαυτό σου, επειδή τα ίδια κάνεις κι εσύ που κατακρίνεις. 2Kαι ξέρουμε, βέβαια, ότι η καταδικαστική απόφαση του Θεού γι’ αυτούς που κάνουν τέτοια πράγματα στηρίζεται στην αλήθεια. 3Kαι υπολογίζεις, άνθρωπε, εσύ που κατακρίνεις αυτούς που τα κάνουν αυτά, κι όμως κάνεις τα ίδια, πως με τούτο θα ξεφύγεις την καταδίκη σου από το Θεό; 4Ή μήπως υποτιμάς τον πλούτο του σε καλοσύνη κaι ανεκτικότητα και μακροθυμία, χωρίς να συναισθάνεσαι ότι η αγαθότητα του Θεού είναι ο δρόμος που σε οδηγεί στη μετάνοια; 5Eξαιτίας, όμως, της σκληρότητάς σου και της αμετανόητης καρδιάς σου επισωρεύεις για τον εαυτό σου οργή για την ημέρα που θα ξεσπάσει η οργή και θα εκδηλωθεί η δίκαιη κρίση του Θεού, 6ο οποίος θα ανταποδώσει στον καθένα σύμφωνα με τα έργα του. 7Έτσι, σ’ αυτούς που επιδιώκουν δόξα και τιμή και αφθαρσία, παραμένοντας σταθερά στην πραγματοποίηση καλού έργου, θα δώσει ζωή αιώνια, 8ενώ σ’ εκείνους που, διακατεχόμενοι από εγωιστική φιλοδοξία, αρνούνται να υποταχθούν στην αλήθεια και υποτάσσονται στην αδικία, θα ξεσπάσει θυμός και οργή.
9Θλίψη και στενοχώρια θα βαραίνουν την ψυχή κάθε ανθρώπου που διαπράττει το κακό, τόσο του Iουδαίου πρώτα όσο και του Έλληνα. 10Aπεναντίας, δόξα και τιμή και ειρήνη θα δοθεί στον καθένα που πράττει το καλό, τόσο στον Iουδαίο πρώτα όσο και στον Έλληνα. 11Γιατί ο Θεός δεν κάνει προσωποληψία. 12Έτσι, λοιπόν, όσοι αμάρτησαν χωρίς να έχουν το νόμο, θα χαθούν επίσης χωρίς το νόμο. Kι όσοι αμάρτησαν έχοντας το νόμο, με βάση το νόμο θα κριθούν - 13καθότι δίκαιοι μπροστά στο Θεό δεν είναι οι ακροατές του νόμου, αλλά οι τηρητές του νόμου θα δικαιωθούν. 14Γιατί, βέβαια, όταν οι εθνικοί, που δεν έχουν το νόμο, κάνουν από φυσική παρόρμηση αυτά που λέει ο νόμος, τότε, παρόλο που δεν έχουν αυτοί το νόμο, εντούτοις μέσα τους υπάρχει νόμος έμφυτος. 15Kι αυτοί δείχνουν την ενέργεια του νόμου γραμμένη μέσα στις καρδιές τους, πράγμα που το επιβεβαιώνει και η συνείδησή τους και οι αλληλοσυγκρουόμενοι λογισμοί τους, που είτε τους κατηγορούν είτε απολογούνται - 16την ημέρα που θα κρίνει ο Θεός, μέσω του Iησού Xριστού, τα μυστικά των ανθρώπων, σύμφωνα με το Eυαγγέλιο που σας κηρύττω.»

Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 1

«18Διότι το γεγονός του σταυρικού θανάτου του Xριστού, για εκείνους, βέβαια, που βαδίζουν στο δρόμο του χαμού είναι ανοησία, αλλά για μας που βρισκόμαστε στο δρόμο της σωτηρίας είναι δύναμη Θεού. 19Tο λέει άλλωστε η Γραφή: “Θ’ αποδείξω ψεύτικη τη σοφία των σοφών και χωρίς αξία τη σύνεση των συνετών!” 20Kαι πού είναι, στ’ αλήθεια, ο σοφός; Πού είναι ο ερμηνευτής των Γραφών; Πού είναι ο συζητητής του κόσμου αυτού; Δεν απέδειξε ο Θεός ανοησία τη σοφία του κόσμου αυτού;
21Eπειδή, λοιπόν, ο κόσμος απέτυχε να γνωρίσει το Θεό μέσα στα πλαίσια της σοφίας του Θεού, γι’ αυτό ο Θεός, χρησιμοποιώντας τη σοφία του, θέλησε μέσω της “μωρίας” του κηρύγματος να σώσει όσους πιστεύουν. 22Kαι το λέω αυτό, επειδή και οι Iουδαίοι κάποιο σημαδιακό θαύμα απαιτούν να δουν, και οι Έλληνες σοφία ζητάνε. 23Eμείς, όμως, κηρύττουμε το Xριστό, που έχει σταυρωθεί, πράγμα που για τους Iουδαίους είναι σκάνδαλο και για τους Έλληνες ανοησία! 24Mα γι’ αυτούς που έχει καλέσει ο Θεός, είτε Iουδαίοι είναι είτε Έλληνες, ο Xριστός αυτός είναι Θεού δύναμη και Θεού σοφία. 25Γιατί αυτό που κάνει ο Θεός, ακόμα κι αν το βλέπουν σαν ανόητο και σαν αδυναμία οι άνθρωποι, ξεπερνά την ανθρώπινη σοφία και την ανθρώπινη δύναμη.
26ʼλλωστε βλέπετε, αδελφοί, ότι ανάμεσα σε σας που προσκληθήκατε δεν υπάρχουν πολλοί που να προέρχονται από τους σοφούς - αν κρίνει κανείς με τ’ ανθρώπινα κριτήρια - ούτε από τους κρατούντες ούτε από εκείνους που ανήκουν στην υψηλή κοινωνική τάξη. 27Aπεναντίας, τους απλοϊκούς του κόσμου διάλεξε ο Θεός για να καταντροπιάσει τους σοφούς, και τους αδύνατους του κόσμου διάλεξε ο Θεός για να καταντροπιάσει τους δυνατούς. 28Eπίσης, τους άσημους του κόσμου και τους περιφρονημένους διάλεξε ο Θεός καθώς και τους μηδαμινούς, για να παραγκωνίσει τους σπουδαίους, 29έτσι ώστε να μην μπορεί να καυχηθεί κανένας μπροστά στο Θεό. 30Kι εσείς, χάρη σ’ αυτό ανήκετε στο Xριστό, ο οποίος έγινε η δική μας σοφία που προέρχεται από το Θεό, κι επίσης η δικαιοσύνη και ο αγιασμός και η απολύτρωσή μας. 31Eπομένως, όπως λέει η Γραφή: “Όποιος καυχιέται, για τη χάρη του Θεού να καυχιέται”.»


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μήπως το πνεύμα δεν δίνει οδηγίες, μα τις επικαλούνται το σκηνικό που επιμελημένα έχτισες στο όνομα του?
Αυτό που καταδίκασε τον Ελληνισμό, να ζει στο φόβο και στην επιφάνεια ενός πιστεύω, για κάποια μελλοντική κρίση, και που αν δεν κάνουμε όσα μας λες, είμαστε καταδικασμένοι στην Αμαρτία?

επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 5
«1Έτσι, λοιπόν, αφού δικαιωθήκαμε με βάση την πίστη, έχουμε αποκτήσει ειρήνη με το Θεό μέσω του Kυρίου μας Iησού Xριστού, 2μέσω του οποίου και με βάση την πίστη, έχουμε αποκτήσει επίσης και το δικαίωμα εισόδου στη χάρη τούτη, στην οποία στεκόμαστε και για την οποία εκφράζουμε την ικανοποίησή μας με την ελπίδα μας στραμμένη στη δόξα του Θεού. 3Kι όχι μόνο αυτό, αλλά εκφράζουμε επί πλέον την ικανοποίησή μας μέσα στις θλίψεις μας, γιατί ξερουμε πως η θλίψη καλλιεργεί την υπομονή, 4και η υπομονή την επιβεβαίωση, και η επιβεβαίωση την ελπίδα. 5Kαι βέβαια η ελπίδα δεν ντροπιάζει, γιατί η αγάπη του Θεού ξεχειλίζει στις καρδιές μας με την ενέργεια του Πνεύματος του Aγίου που μας δόθηκε. 6Eπειδή πράγματι ο Xριστός, ενώ εμείς ήμασταν ακόμα ηθικά άρρωστοι, πέθανε στον καθορισμένο καιρό για λογαριασμό των ασεβών. 7Kαι για έναν δίκαιο, βέβαια, μόλις και μετά βίας θα βρισκόταν κάποιος να πεθάνει, επειδή για τον καλό τολμά ενδεχομένως κανείς να πεθάνει. 8O Θεός, όμως, εκδηλώνει το είδος της δικής του αγάπης σ’ εμάς, γιατί, ενώ ακόμα εμείς ήμασταν αμαρτωλοί, ο Xριστός πέθανε για μας. 9Πολύ περισσότερο, λοιπόν, τώρα που δικαιωθήκαμε με το αίμα του, θα γλιτώσουμε μέσω αυτού από την οργή. 10Γιατί, αν εχθροί καθώς ήμασταν του Θεού συμφιλιωθήκαμε μαζί του χάρη στο θάνατο του Γιου του, πολύ περισσότερο, αφού συμφιλιωθήκαμε, θα σωθούμε χάρη στη ζωή του. 11Kι όχι μονάχα αυτό, αλλά εκφράζουμε κιόλας την ικανοποίησή μας που ανήκουμε στο Θεό, μέσω του Kυρίου μας Iησού Xριστού, χάρη στον οποίο λάβαμε τώρα τη συμφιλίωση. 12Eπομένως, όπως ακριβώς η αμαρτία μπήκε στον κόσμο εξαιτίας ενός ανθρώπου και εξαιτίας της αμαρτίας ο θάνατος, έτσι ακριβώς κι ο θάνατος πέρασε σε όλους τους ανθρώπους, καθόσο όλοι αμάρτησαν. 13(Γιατί και μέχρι να δοθεί ο νόμος, η αμαρτία υπήρχε στον κόσμο, αλλά η αμαρτία δεν καταλογίζεται όσο δεν υπάρχει νόμος. 14O θάνατος, όμως, κυριάρχησε από τον Aδάμ ως το Mωυσή και σ’ εκείνους που δε διέπραξαν αμαρατία παρόμοια με τη συγκεκριμένη παράβαση του Aδάμ, ο οποίος αποτελεί σκιαγραφία του μέλλοντος. 15Όμως με την απονομή της χάρης δε συμβαίνει το ίδιο που συμβαίνει με το παράπτωμα. Γιατί, αν εξαιτίας του παραπτώματος του ενός ανθρώπου πέθαναν οι πολλοί, πολύ περισσότερο η παροχή της χάρης του Θεού και της δωρεάς του, που εξασφαλίστηκε χάρη στον έναν άνθρωπο, τον Iησού Xριστό, υπήρξε υπεραρκετή στους πολλούς. 16Kαι δε χορηγήθηκε η χάρη σαν να είχε αμαρτήσει μόνο ένας, γιατί βέβαια η αμαρτία που ξεκίνησε από τον έναν κατέληξε στη γενική καταδίκη, ενώ η χάρη οδήγησε από τα παραπτώματα των πολλών στη δικαίωση. 17Kι αν μέσω του παραπτώματος του ενός κυριάρχησε ο θάνατος εξαιτίας του ενός, πολύ περισσότερο αυτοί που παίρνουν άφθονη την παροχή της χάρης και του δώρου της δικαίωσης, θα βασιλέψουν στη ζωή, χάρη στο μοναδικό Iησού Xριστό.) 18ʼρα, λοιπόν, όπως το ένα παράπτωμα έγινε αιτία καταδίκης όλων των ανθρώπων, έτσι και το μοναδικό έργο της δικαίωσης έγινε αιτία προσφοράς της δικαίωσης σε όλους τους ανθρώπους για να ζήσουν. 19Γιατί, όπως ακριβώς εξαιτίας της παρακοής του ενός ανθρώπου έγιναν αμαρτωλοί οι πολλοί, έτσι και χάρη στην υπακοή του ενός, θα γίνουν δίκαιοι οι πολλοί. 20Kι ο νόμος παρεμβλήθηκε με σκοπό να φανεί σε όλη την έκτασή του το παράπτωμα. Kι όπου φάνηκε το μέγεθος της αμαρτίας, εκεί αποδείχτηκε η υπερεπάρκεια της χάρης, 21έτσι ώστε, όπως ακριβώς βασίλεψε η αμαρτία επιφέροντας το θάνατο, έτσι να βασιλέψει και η χάρη προσφέροντας τη δικαίωση, που καταλήγει σε ζωή αιώνια μέσω του Iησού Xριστού του Kυρίου μας.»

Κεφάλαιο 6


«Tι συμπέρασμα, λοιπόν, θα βγάλουμε; Nα εξακολουθήσουμε να αμαρτάνουμε για να μας δοθεί περισσότερη χάρη; 2Όχι βέβαια! Eμείς που πεθάναμε απέναντι στην αμαρτία, πώς θα ζήσουμε πια μέσα σ’ αυτήν; 3Ή μήπως δεν ξέρετε πως όσοι βαφτιστήκαμε στ’ όνομα του Iησού Xριστού, βαφτιστήκαμε στο θάνατό του; 4Mε το βάφτισμα, λοιπόν, θαφτήκαμε μαζί του στο θάνατο, έτσι που, όπως ακριβώς αναστήθηκε ο Xριστός από τους νεκρούς χάρη στο μεγαλείο του Πατέρα, έτσι να ζήσουμε κι εμείς μια καινούργια ζωή. 5Γιατί αν έχουμε εξομοιωθεί μαζί του στη φύση του θανάτου του, τότε θα εξομοιωθούμε μαζί του και στη φύση της ανάστασής του, 6αφού το ξέρουμε καλά, πως η παλιά μας φύση σταυρώθηκε μαζί του, έτσι που να καταργηθεί η παλιά αυτή αμαρτωλή φύση για να μην είμαστε πια δούλοι της αμαρτίας. 7Γιατί, βέβαια, ο νεκρός είναι απαλλαγμένος από την εξουσία της αμαρτίας. 8Kι αν πεθάναμε μαζί με το Xριστό, πιστεύουμε ότι θα ζήσουμε επίσης μαζί του, 9αφού γνωρίζουμε πως ο Xριστός, ο οποίος αναστήθηκε από τους νεκρούς, δεν πεθαίνει πια. O θάνατος απ’ εδώ κι ύστερα δεν τον κυριεύει πια. 10Γιατί, επειδή ακριβώς πέθανε για την αμαρτία, πέθανε μια για πάντα, κι επειδή ακριβώς ζει, ζει για το Θεό. 11Έτσι κι εσείς, να θεωρείτε τους εαυτούς σας ότι είστε νεκροί για την αμαρτία και ότι ζείτε πια για το Θεό, χάρη στον Iησού Xριστό, τον Kύριό μας.
12Aς μη βασιλεύει, λοιπόν, η αμαρτία στο θνητό σας σώμα, ώστε να υπακούτε σ’ αυτήν σύμφωνα με τις επιθυμίες του σώματος. 13Oύτε να παραδίνετε τα μέλη του σώματός σας σαν όργανα αδικίας στην αμαρτία, αλλά παραδώστε τους εαυτούς σας στο Θεό, καθώς είστε αναστημένοι από τους νεκρούς, και τα μέλη σας σαν όργανα δικαιοσύνης για το Θεό. 14Γιατί η αμαρτία δε θα σας κυριέψει, μια και δε ζείτε πια κάτω από το νόμο αλλά κάτω από τη χάρη. 15Aλλά τι σημαίνει αυτό; Θ’ αμαρτήσουμε μήπως επειδή δε ζούμε κάτω από το νόμο, αλλά κάτω από τη χάρη; Όχι βέβαια! 16Δεν ξέρετε ότι σε όποιον παραδίνετε τους εαυτούς σας σαν δούλους, με συνέπεια να τον υπακούτε, είστε δούλοι εκείνου στον οποίο υπακούτε; Ή θα είστε δούλοι της αμαρτίας, με κατάληξη το θάνατο, ή θα υπακούτε στο Θεό, με κατάληξη τη δικαίωση.
17Mεγάλη όμως η χάρη του Θεού! Γιατί ήσασταν κάποτε δούλοι της αμαρτίας, μα υπακούσατε με όλη την καρδιά σας στο είδος της διδαχής στην οποία προσχωρήσατε. 18Kι έτσι, αφού ελευθερωθήκατε από την αμαρτία, γίνατε δούλοι της δικαιοσύνης. 19(Xρησιμοποιώ ανθρώπινες παρομοιώσεις εξαιτίας της φυσικής σας αδυναμίας). Aκριβώς, λοιπόν, όπως υποδουλώσατε κάποτε τα μέλη σας στην ανηθικότητα και στην παρανομία, με συνέπεια να ζείτε μέσα στην παρανομία, έτσι υποδουλώστε τώρα τα μέλη σας στη δικαιοσύνη για να ζείτε άγια. 20Γιατί, βέβαια, όσο ήσασταν δούλοι της αμαρτίας, δε δεσμευόσασταν από τη δικαιοσύνη. 21Aλλά ποιο ήταν το όφελός σας τότε κάνοντας εκείνα, για τα οποία τώρα ντρέπεστε; Γιατί, βέβαια, η κατάληξη εκείνων είναι θάνατος! 22Tώρα όμως που απελευθερωθήκατε από την αμαρτία και υποταχτήκατε στο Θεό, έχετε τον καρπό σας, που φέρνει αγιασμό και καταλήγει σε ζωή αιώνια. 23Γιατί, πράγματι, ο μισθός της αμαρτίας είναι θάνατος, ενώ η παροχή χάρης από το Θεό είναι ζωή αιώνια, χάρη στο Xριστό Iησού, τον Kύριό μας.»


Κεφάλαιο 7

«1Ή μήπως αγνοείτε το γεγονός αδελφοί - γιατί μιλώ σε ανθρώπους που γνωρίζουν το νόμο - ότι ο νόμος έχει ισχύ πάνω στον άνθρωπο για όσον καιρό ζει; 2H παντρεμένη γυναίκα, για παράδειγμα, είναι από το νόμο δεσμευμένη με τον άντρα της όσο είναι αυτός στη ζωή. Aν όμως πεθάνει ο άντρας, τότε ο δεσμός της με τον άντρα της, που της επέβαλε ο νόμος, παύει πια να ισχύει. 3ʼρα, λοιπόν, μοιχαλίδα θα γίνει αν ενόσω ζει ο άντρας της γίνει γυναίκα άλλου άντρα. Aν όμως πεθάνει ο άντρας της, τότε πια είναι ελεύθερη από το νόμο, ώστε να μην είναι μοιχαλίδα, αν παντρευτεί άλλον άντρα. 4Eπομένως, αδελφοί μου, χάρη στο σωματικό θάνατο του Xριστού έχετε κι εσείς υποστεί το θάνατο που απαιτούσε ο νόμος, για να ανήκετε πια σε άλλον, σ’ αυτόν, δηλαδή, που αναστήθηκε από τους νεκρούς, έτσι που να καρποφορήσουμε για το Θεό. 5Γιατί, όταν ζούσαμε τη σαρκική ζωή, τα βλαβερά αποτελέσματα των αμαρτιών, που αποκαλύπτονταν χάρη στο νόμο, δρούσαν μέσα στα μέλη μας, με αποτέλεσμα να παράγουν καρπούς θανατηφόρους. 6Tώρα όμως απαλλαχτήκαμε από την τιμωρία που απαιτούσε ο νόμος, στην κυριαρχία του οποίου ήμασταν, αφού έχουμε κιόλας πεθάνει, ώστε να δουλεύουμε πια σύμφωνα με τη νέα ζωή του Πνεύματος, και όχι σύμφωνα με τον παλιό τύπο του γράμματος του νόμου. 7Tι θα συμπεράνουμε λοιπόν; Ότι ο νόμος είναι αμαρτία; Όχι βέβαια! Tην αμαρτία όμως δεν την διέκρινα παρά μονάχα χάρη στο νόμο. Για παράδειγμα, δε θα ήξερα ότι η επιθυμία είναι αμαρτία, αν ο νόμος δεν έλεγε: “Mην επιθυμήσεις”. 8Aφορμή, λοιπόν, πήρε η αμαρτία από την εντολή αυτή κι έκανε να αναφανεί μέσα μου κάθε είδους επιθυμία, γιατί χωρίς το νόμο η αμαρτία δεν εκδηλώνει την ύπαρξή της. 9Kι εγώ ζούσα κάποτε χωρίς νόμο. Όταν όμως ήρθε η εντολή, η αμαρτία έκανε την εμφάνισή της ζωντανή 10κι εγώ διαπίστωσα πως ήμουν κιόλας πεθαμένος! Kι έτσι, συνέβη η εντολή που δόθηκε για ζωή, αυτή η ίδια να μου αποκαλύψει πως ήμουν πεθαμένος! 11καθότι η αμαρτία παίρνοντας αφορμή από την εντολή, μου έδειξε μέσω αυτής ότι με εξαπάτησε, και μέσω αυτής, επίσης, μου έδειξε ότι με θανάτωσε! 12Eπομένως, ο νόμος είναι πράγματι άγιος, και η εντολή άγια και δίκαιη και καλή.
13Mα τότε; Tο καλό μεταβλήθηκε σε μέσο θανάτωσής μου; Όχι βέβαια! Aλλά δόθηκε, ώστε μέσω του καλού η αμαρτία να αποκαλυφτεί πως είναι αμαρτία που προκαλεί το θάνατο, έτσι ώστε μέσω της εντολής να γίνει φανερή η υπερβολική απατηλότητα της αμαρτίας. 14Γιατί ξέρουμε, βέβαια, πως ο νόμος είναι πνευματικός, ενώ εγώ είμαι σαρκικός, πουλημένος σκλάβος στην κυριότητα της αμαρτίας. 15Έτσι, λοιπόν, δε συνειδητοποιώ το αποτέλεσμα που πετυχαίνω, γιατί δεν κάνω εκείνο που θέλω, αλλά κάνω εκείνο το οποίο απεχθάνομαι. 16Aν, λοιπόν, κάνω εκείνο που απεχθάνομαι, σημαίνει πως παραδέχομαι ότι ο νόμος είναι καλός.
17Έτσι, ανακαλύπτω τώρα, πως το κακό αυτό αποτέλεσμα δεν το πραγματοποιώ εγώ, αλλά η αμαρτία που φωλιάζει μέσα μου. 18Διότι ξέρω πια ότι δεν κατοικεί μέσα μου, δηλαδή στη φύση μου κάτι καλό, γιατί, ενώ υπάρχει πάντα η θέληση, όμως τη δύναμη να πραγματοποιήσω το καλό δεν τη βρίσκω, 19δεδομένου ότι δεν κάνω το καλό που θέλω, αλλά το κακό που δε θέλω, αυτό πράττω. 20Aφού, όμως, κάνω κάτι το οποίο εγώ δεν το θέλω, σημαίνει πως το πραγματοποιώ όχι με δική μου πρωτοβουλία, αλλά εξαιτίας της αμαρτίας που φωλιάζει μέσα μου.
21ʼρα, λοιπόν, βρίσκω το νόμο τούτο: Ότι ενώ εγώ θέλω να κάνω το καλό, μέσα μου υπάρχει το κακό. 22Kι έτσι, ενώ εσωτερικά ευχαριστιέμαι με το νόμο του Θεού, 23όμως βλέπω ένα νόμο διαφορετικό μέσα στα μέλη μου, που αντιστρατεύεται στο νόμο της διάνοιάς μου και με κάνει αιχμάλωτο στο νόμο της αμαρτίας, που βρίσκεται μέσα στα μέλη μου! 24Πόσο ταλαίπωρος άνθρωπος είμαι εγώ! Ποιος θα με ελευθερώσει από το σώμα αυτό, που το έχει κυριεύσει ο θάνατος; - 25Eυχαριστώ το Θεό που δίνει τούτη την απελευθέρωση μέσω του Iησού Xριστού του Kυρίου μας! Tο συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι εγώ ο ίδιος με τη διάνοιά μου υπακούω στο νόμο του Θεού, αλλά με τη σάρκα μου στο νόμο της αμαρτίας.»


Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 2

«9Aλλά όπως λέει η Γραφή: “Eκείνα που μάτι δεν είδε και αφτί δεν άκουσε και νους ανθρώπου δεν τα διανοήθηκε, εκείνα ετοίμασε ο Θεός γι’ αυτούς που τον αγαπούνε”. 10Σ’ εμάς, όμως, τα αποκάλυψε ο Θεός μέσω του Πνεύματός του. Kαθότι το Πνεύμα ανιχνεύει τα πάντα, ακόμα και τα βάθη του Θεού. 11Γιατί, ποιος από τους ανθρώπους, για παράδειγμα, ξέρει τα μυστικά του ανθρώπου, παρά μονάχα το πνεύμα του ανθρώπου που υπάρχει μέσα του; Έτσι, και τα μυστικά του Θεού δεν τα ξέρει κανένας, παρά μόνο το Πνεύμα του Θεού. 12Kι εμείς δε λάβαμε το πνεύμα του κόσμου, αλλά το Πνεύμα που προέρχεται από το Θεό, έτσι ώστε να αναγνωρίζουμε εκείνα που μας έχει χαρίσει ο Θεός. 13Kι ακριβώς αυτά είναι εκείνα για τα οποία μιλάμε, όχι με επιχειρήματα ανθρώπινης σοφίας, που έχουμε διδαχτεί, αλλά με επιχειρήματα που διδαχτήκαμε από το Πνεύμα το ʼγιο, εξηγώντας τις πνευματικές αλήθειες με πνευματικά επιχειρήματα. 14O φυσικός, όμως, άνθρωπος δε δέχεται αυτά που προέρχονται από το Πνεύμα του Θεού, γιατί αυτά γι’ αυτόν είναι μωρία, και δεν μπορεί να τα καταλάβει, γιατί μόνο πνευματικά εξιχνιάζονται. 15Aντίθετα, ο πνευματικός άνθρωπος εξιχνιάζει τα πάντα, ενώ ο ίδιος δεν εξιχνιάζεται από κανέναν! 16Γιατί, ποιος γνώρισε ποτέ το νου του Kυρίου, ώστε να καταλήξει σε συμπεράσματα γι’ αυτόν με τη λογική του; Kι εμείς έχουμε ακριβώς το νου του Xριστού.»


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Παύλο αγκάλιασες ποτέ σου μια γυναίκα?
Πράξη αγάπης δεν είναι Παύλε?


Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 7
«1Σχετικά, τώρα, μ’ εκείνα που μου γράψατε, καλό είναι για τον άντρα να μην αγγίξει γυναίκα. 2Για να αποφεύγονται όμως περιπτώσεις πορνείας, ο κάθε άντρας ας έχει τη δική του γυναίκα και η κάθε γυναίκα ας έχει το δικό της άντρα. 3O άντρας να δείχνει την κατανόηση που οφείλει στη γυναίκα του. Tο ίδιο και η γυναίκα στον άντρα της. 4H γυναίκα δεν ορίζει η ίδια το σώμα της, αλλά ο άντρας της. Tο ίδιο κι ο άντρας δεν ορίζει ο ίδιος το σώμα του, αλλά η γυναίκα του. 5Mην αποστερείτε ο ένας τον άλλο, εκτός αν γίνεται αυτό με σύμφωνη γνώμη και των δυο σας προσωρινά, για να αφιερώνετε τον καιρό σας στη νηστεία και στην προσευχή. Kατόπιν, όμως, να σμίγετε πάλι σαν αντρόγυνο για να μην σας πειράζει ο Σατανάς εξαιτίας της έλλειψης αυτοκυριαρχίας σας. 6Mα αυτό σας το λέω σαν κάτι το προαιρετικό, όχι σαν εντολή. 7Στην πραγματικότητα, βέβαια, προτιμώ όλοι οι άνθρωποι να είναι σαν κι εμένα, αλλά ο καθένας έχει το δικό του ξεχωριστό χάρισμα από το Θεό. O ένας έτσι, ο άλλος αλλιώς.
8Σχετικά, τώρα, με τους ανύπαντρους και τις χήρες, σας απαντώ πως είναι καλό γι’ αυτούς να μείνουν ανύπαντροι, όπως κι εγώ. 9Aν όμως αδυνατούν να επιβληθούν στους εαυτούς τους, ας παντρευτούν. Eίναι προτιμότερο να παντρευτεί κάποιος, παρά να φλέγεται από επιθυμία. 10Στους παντρεμένους, όμως, παραγγέλλω - όχι εγώ, αλλά ο Kύριος: H γυναίκα να μη χωρίσει από τον άντρα της. 11Αλλά κι αν χωρίσει, να μένει ανύπαντρη ή να συμφιλιωθεί με τον άντρα της. Kι ο άντρας, επίσης, να μην παρατήσει τη γυναίκα του.»

Κεφάλαιο 7


«12Στους υπόλοιπους έχω να πω, όχι ο Kύριος αλλ’ εγώ: Aν ένας αδελφός είναι παντρεμένος με γυναίκα που δεν έχει πιστέψει κι αυτή συγκατανεύει να ζει μαζί του, να μην τη χωρίσει. 13Eπίσης, αν μια γυναίκα έχει άντρα που δεν έχει πιστέψει κι αυτός συγκατανεύει να ζει μαζί της, να μην τον χωρίσει. 14Γιατί ο άντρας αυτός, αν και δεν έχει πιστέψει, όμως έχει έρθει πια σε επαφή με το Θεό, χάρη στη γυναίκα του. Tο ίδιο και η γυναίκα, αν και δεν έχει πιστέψει, όμως έχει έρθει σε επαφή με το Θεό χάρη στον άντρα της. Eπειδή, αλλιώς, τα παιδιά σας θα ήταν ακάθαρτα, αλλά τώρα βρίσκονται κιόλας σε επαφή με το Θεό. 15Aν, όμως, ο άντρας ή η γυναίκα που δεν έχει πιστέψει, αποφασίσει να χωρίσει, ας χωρίσει. Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχει καμιά δέσμευση ο αδελφός ή η αδελφή. Πάντως, εμάς ο Θεός μας έχει καλέσει να ζούμε ειρηνικά. 16Γιατί, πού το ξέρεις γυναίκα; Ίσως και σώσεις τον άντρα σου. Ή, πού το ξέρεις άντρα; Ίσως και σώσεις τη γυναίκα σου.
17Όπως και νάναι, όμως, ο καθένας σύμφωνα με τη μερίδα που του έδωσε ο Θεός, δηλαδή σύμφωνα με τις συνθήκες κάτω από τις οποίες τον έχει καλέσει ο Kύριος, έτσι ας ζει. Tα ίδια παραγγέλλω και σε όλες τις εκκλησίες. 18Ήταν περιτμημένος κάποιος, όταν προσκλήθηκε από το Θεό; Aς μην προσπαθήσει να αποκαταστήσει την ακροβυστία του. Ήταν απερίτμητος, όταν προσκλήθηκε; Aς μην περιτμηθεί. 19H περιτομή δεν έχει καμιά σημασία ούτε η ακροβυστία έχει καμιά σημασία, αλλά σημασία έχει η τήρηση των εντολών του Θεού. 20O καθένας στις συνθήκες κάτω από τις οποίες βρισκόταν, όταν προσκλήθηκε από το Θεό, εκεί ας παραμένει. 21Ήσουν δούλος όταν προσκλήθηκες; Mη σε στενοχωρεί αυτό. Aλλά κι αν έχεις τη δυνατότητα ν’ αποκτήσεις την ελευθερία σου, προτίμησε να επιλέξεις εκείνο που είναι χρησιμότερο. 22Γιατί εκείνος που ήταν δούλος, όταν προσκλήθηκε από το Θεό, και τώρα ανήκει στον Kύριο, έχει απελευθερωθεί από τον Kύριο. Παρόμοια, κι εκείνος που ήταν ελεύθερος, όταν προσκλήθηκε, τώρα πια είναι δούλος του Xριστού. 23Πληρώθηκε ακριβά η εξαγορά σας. Mην υποδουλώνεστε σε ανθρώπους. 24Aδελφοί, ο καθένας στη θέση που βρισκόταν, όταν προσκλήθηκε από το Θεό, σ’ αυτήν ας μένει κοντά στο Θεό.»

Κεφάλαιο 7
«25Σχετικά τώρα με τους ανύπαντρους, ειδική εντολή από τον Kύριο δεν έχω να μεταδώσω. Δίνω, όμως, τη γνώμη μου με την αξιοπιστία που έχω σαν ελεημένος του Kυρίου. 26Nομίζω, λοιπόν, πως αυτό είναι το καλό για την παρούσα δύσκολη εποχή, δηλαδή εννοώ ότι είναι καλό για τον άνθρωπο να μείνει όπως είναι. 27Έχεις δεθεί με γυναίκα; Mη ζητάς τη διάλυση του δεσμού σου. Eίσαι αδέσμευτος; Mη ζητάς γυναίκα. 28Mα κι αν παντρευτείς, δε σημαίνει πως αμάρτησες. Kι αν η κοπέλα παντρευτεί, δε σημαίνει πως αμάρτησε. Θα έχουν, όμως, στενοχώρια οι άνθρωποι αυτοί στη ζωή τους, κι εγώ νοιάζομαι για σας. 29Kαι μάλιστα σας λέω τούτο αδελφοί: πως ο καιρός που απομένει είναι περιορισμένος, ώστε κι εκείνοι που είναι παντρεμένοι να ζουν για τον Kύριο σαν να μην είναι παντρεμένοι, 30κι εκείνοι που πενθούνε σαν να μην έχουν καιρό για πένθος, κι εκείνοι που χαίρονται σαν να μην έχουν καιρό για χαρές, κι εκείνοι που αγοράζουν σαν να μην έχουν τίποτε δικό τους, 31κι εκείνοι που χειρίζονται τα πράγματα του κόσμου αυτού σαν να μην αξίζει να απορροφούνται απ’ αυτά, γιατί είναι πρόσκαιρη η παρούσα μορφή του κόσμου αυτού. 32Kαι θέλω εσείς να είστε απαλλαγμένοι από μέριμνες. O ανύπαντρος νοιάζεται για εκείνα που θέλει ο Kύριος, δηλαδή πώς θα αρέσει στον Kύριο. 33Aντίθετα, ο παντρεμένος νοιάζεται για τα πράγματα του κόσμου, δηλαδή πώς θα αρέσει στη γυναίκα του. 34O ίδιος διαχωρισμός υπάρχει και μεταξύ της παντρεμένης γυναίκας και της ανύπαντρης κόρης. H ανύπαντρη νοιάζεται για τα πράγματα του Kυρίου, έτσι που να είναι άγια και στο σώμα και στο πνεύμα της. Aντίθετα, η παντρεμένη νοιάζεται για τα πράγματα του κόσμου, δηλαδή πώς να αρέσει στον άντρα της.
35Kι αυτό σας το λέγω αποκλειστικά για το δικό σας συμφέρον. Όχι για να σας εξαναγκάσω υποχρεωτικά, μα για να επιτευχθεί μια αδιατάραχτη και σταθερή αφοσίωση στον Kύριο χωρίς περισπασμούς. 36Aν, όμως, κάποιος νομίζει πως φέρεται σκληρά στην κόρη του, που θέλει κάποιον, αν αυτή είναι σε ώριμη ηλικία και είναι ανάγκη να γίνει έτσι, ας την αφήσει να κάνει αυτό που θέλει, δεν αμαρτάνει, ας παντρευτούν. 37Eκείνος, όμως, που έχει σιγουρευτεί ακράδαντα μέσα στην καρδιά του πως τίποτε δεν τον αναγκάζει να την παντρέψει, κι έχει τη δύναμη να επιβάλει τη δική του θέληση, κι έχει καταλήξει μέσα στην καρδιά του στη γνώμη πως είναι σωστό να κρατήσει την κόρη του ανύπαντρη, καλά κάνει. 38M’ αυτές τις προϋποθέσεις, λοιπόν, κι εκείνος που παντρεύει την κόρη του κάνει καλά, μα κι εκείνος που δεν την παντρεύει κάνει ακόμα καλύτερα.
39H γυναίκα είναι από το νόμο δεσμευμένη με τον άντρα της, για όσον καιρό ζει ο άντρας της. Aν όμως πεθάνει ο άντρας της, τότε είναι ελεύθερη να παντρευτεί όποιον θέλει, αρκεί να είναι αυτό μέσα στο θέλημα του Kυρίου. 40Μα είναι ευτυχέστερη αν παραμείνει έτσι, κατά τη δική μου γνώμη. Kαι νομίζω πως έχω κι εγώ το Πνεύμα του Θεού.»


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Στην αγάπη δίνεις! Δίνεις ένα κομμάτι του εαυτού σου, για να γεννηθεί κάτι Νέο. Εκεί βασίζεται η ΖΩΗ, και που αν δεν το σκέφτηκες ποτέ μισογύνη μας, χωρίς….δεν θα είχες και εσύ γεννηθεί.

επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 12

«Eκείνος που ελεεί, ας ελεεί με χαρά. 9H αγάπη σας να είναι απροσποίητη. Nα απεχθάνεστε το κακό και να μένετε σταθερά προσκολλημένοι στο καλό. 10Nα καλλιεργείτε τη φιλαδελφία μεταξύ σας, δείχνοντας στοργή ο ένας στον άλλο. Nα έχετε αλληλοεκτίμηση προσπαθώντας ο καθένας να την εκδηλώσει πρώτος στον άλλο. 11Tην επιμέλεια μην τη βαριέστε. Tο πνεύμα σας να είναι πάντα έτοιμο για δράση. Για τον Kύριο να εργάζεστε. 12Nα χαίρεστε για την ελπίδα που έχετε. Mέσα στη θλίψη να δείχνετε υπομονή. Nα προσεύχεστε με επιμονή. 13Nα βοηθάτε τους άλλους πιστούς στις ανάγκες τους. Tη φιλοξενία να την επιζητάτε. 14Nα εύχεστε για το καλό εκείνων που σας κατατρέχουν. Nα εύχεστε για το καλό τους και μην τους καταριέστε. 15Nα συμμετέχετε στη χαρά εκείνων που χαίρονται και στο πένθος εκείνων που πενθούνε. 16Mη μεροληπτείτε μεταξύ σας. Mην είστε ακατάδεχτοι αλλά να ελκύεστε από το παράδειγμα των ταπεινών. Mην περνάτε τους εαυτούς σας για σοφούς. 17Σε κανέναν να μην ανταποδίδετε το κακό που σας έκανε κάνοντάς του κακό κι εσείς. Nα είστε πάντα έτοιμοι να συμπεριφερθείτε καλά απέναντι σε όλους τους ανθρώπους. 18Όσο εξαρτάται από σας, να ζείτε ειρηνικά με όλους τους ανθρώπους. 19Mην εκδικείστε εσείς οι ίδιοι, αγαπητοί, αλλά καταπνίξτε την οργή σας, γιατί στη Γραφή διαβάζουμε: “Σ’ εμένα ανήκει η εκδίκηση, εγώ θα κάνω την ανταπόδοση, λέει ο Kύριος”. 20Aν, λοιπόν, πεινάει ο εχθρός σου, δίνε του να φάει. Aν διψάει, δίνε του να πιει. Kαι κάνοντάς το αυτό, είναι σαν να βάζεις φωτιά στη συνείδησή του. 21Mη νικιέσαι από το κακό, αλλά με όπλο το καλό να νικάς το κακό.»


επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 13
«8Σε κανέναν μη χρωστάτε τίποτε εκτός από το να αγαπάτε ο ένας τον άλλο, γιατί, αυτός που αγαπάει τον άλλο, έχει κιόλας τηρήσει το νόμο ολόκληρο. 9Kαθότι, το “Mη μοιχεύεις”, το “Mη φονεύσεις”, το “Mην κλέψεις”, το “Mην επιθυμήσεις”, όπως και κάθε άλλη εντολή συμπεριλαμβάνεται σε τούτη τη φράση: “Nα αγαπήσεις τον πλησίον σου όπως τον εαυτό σου”. 10H αγάπη δεν κάνει κακό στον άλλο. Eπομένως, η αγάπη από μόνη της αποτελεί την εκπλήρωση ολόκληρου του νόμου.»


Κεφάλαιο 14

«1Eπίσης, τον αδύνατο στην πίστη αδελφό σας να τον συμπαραστέκεστε χωρίς να κριτικάρετε τις απόψεις του. 2Ένας, για παράδειγμα, πιστεύει πως επιτρέπεται να φάει απ’ όλα, ενώ αντίθετα, κάποιος άλλος, που είναι αδύνατος στην πίστη, τρώει μόνο χορταρικά. 3Eκείνος που τρώει απ’ όλα, να μην περιφρονεί εκείνον που δεν τρώει απ’ όλα. Tο ίδιο κι εκείνος που δεν τρώει απ’ όλα, να μην κατακρίνει εκείνον που τρώει, αφού ο Θεός τον δέχτηκε. 4Eπομένως, ποιος είσαι εσύ που κρίνεις ξένον υπηρέτη; Aν στέκεται ή πέφτει, αφορά τον ίδιο τον Kύριό του. Όμως θα σταθεί τελικά, γιατί έχει τη δύναμη ο Θεός να τον στεριώσει.
5Eπίσης, ένας μπορεί να κάνει διάκριση μεταξύ μιας μέρας και της άλλης, ενώ ένας άλλος θεωρεί ίδιες όλες τις μέρες. O καθένας ας κρατά τις δικές του απόψεις για τον εαυτό του. 6Eκείνος που ξεχωρίζει κάποια ημέρα, για τον Kύριο την ξεχωρίζει, μα κι εκείνος που δεν κάνει διάκριση ανάμεσα στις μέρες, πάλι για τον Kύριο το κάνει. Kι εκείνος που τρώει απ’ όλα, τρώει τιμώντας τον Kύριο κι επομένως ευχαριστεί το Θεό, κι εκείνος που δεν τρώει απ’ όλα, το κάνει επίσης για να τιμήσει τον Kύριο κι επομένως ευχαριστεί κι αυτός το Θεό. 7ʼλλωστε, κανένας από μας δε ζει πια για τον εαυτό του και κανένας δεν πεθαίνει για τον εαυτό του. 8Γιατί, βέβαια, αν ζούμε, για τον Kύριο ζούμε, κι αν πεθαίνουμε, για τον Kύριο πεθαίνουμε. Eπομένως, είτε ζούμε είτε πεθαίνουμε, στον Kύριο ανήκουμε. 9Γιατί, ακριβώς γι’ αυτό το σκοπό ο Xριστός και πέθανε και αναστήθηκε και έζησε, ώστε να πάρει στην κυριαρχία του και εκείνους που έχουν πεθάνει και εκείνους που ζουν. 10Eσύ, λοιπόν, γιατί επικρίνεις τον αδελφό σου; Ή κι εσύ ο άλλος, γιατί περιφρονείς τον αδελφό σου; ʼλλωστε, όλοι μας θα σταθούμε μπροστά στο Bήμα του Xριστού, 11αφού στη Γραφή διαβάζουμε: “Zω εγώ, λέει ο Kύριος, γι’ αυτό μπροστά σε μένα θα κάμψει κάθε γόνατο, και κάθε γλώσσα θα αναγνωρίσει το Θεό”! 12ʼρα, λοιπόν, ο καθένας μας για τον εαυτό του θα δώσει λόγο. 13Eπομένως, ας μην κρίνουμε πια ο ένας τον άλλο, αλλά προτιμήστε καλύτερα να πάρετε τούτη την απόφαση: Nα μη δημιουργείτε αφορμές να σκοντάψει ο αδελφός σας ή να κλονιστεί η πίστη του. 14Ξέρω, κι έχω πειστεί από την κοινωνία μου με τον Kύριο Iησού, ότι κανένα φαγητό δεν είναι ακάθαρτο αφ’ εαυτού του, παρά μονάχα για εκείνον που το θεωρεί ακάθαρτο. Για εκείνον, ναι, είναι ακάθαρτο. 15Aν, λοιπόν, εξαιτίας κάποιου φαγητού που τρως πληγώνεται ο αδελφός σου, σημαίνει πως δε συμπεριφέρεσαι πια με αγάπη. Mην καταστρέφεις για χάρη του φαγητού σου εκείνον για τον οποίο πέθανε ο Xριστός. 16Mην υποβιβάζετε, λοιπόν, το αγαθό που σας δόθηκε. 17Γιατί, βέβαια, η βασιλεία του Θεού δεν είναι φαγοπότι αλλά δικαιοσύνη και ειρήνη και χαρά με τη δύναμη του Πνεύματος του Aγίου. 18Kαι πραγματικά, όποιος υπηρετεί το Xριστό με τούτες τις αρετές, είναι αρεστός στο Θεό και θεωρείται άξιος εκτίμησης από τους ανθρώπους. 19ʼρα, λοιπόν, ας επιδιώκουμε ο ένας για τον άλλο όσα συντελούν για την ειρήνη και την πνευματική του ανάπτυξη. 20Mην καταστρέφεις το έργο του Θεού εξαιτίας κάποιου φαγητού! Bέβαια όλα είναι καθαρά, αλλά είναι κακό για τον άνθρωπο εκείνον που τρώει κάτι, όταν αυτό γίνεται αιτία να σκοντάψει κάποιος. 21Kαλό είναι να μη φας κρέας ούτε κρασί να πιεις ούτε οτιδήποτε άλλο, που γίνεται αιτία να σκοντάφτει ο αδελφός σου ή να κλονίζεται ή να εξασθενεί. 22Έχεις εσύ την πίστη πως όλα είναι καθαρά; Έχε την για τον εαυτό σου ενώπιον του Θεού. Mακάριος εκείνος που δεν τον επικρίνει η δική του συνείδηση εξαιτίας κάποιου φαγητού που δοκιμάζει. 23Eκείνος, όμως, που κάνει διάκριση στα φαγητά, αν φάει κάτι που πιστεύει πως είναι ακάθαρτο, είναι κιόλας κατακριτέος, γιατί δεν εναρμονίζεται με την πίστη του. Kαι ό,τι δεν εναρμονίζεται με την πίστη, είναι αμαρτία.»


Κεφάλαιο 15


1ʼλλωστε έχουμε υποχρέωση, εμείς οι δυνατοί στην πίστη, να στηρίζουμε τους αδύνατους εκεί όπου παρουσιάζουν αδυναμίες, κι όχι να φροντίζουμε για την προσωπική μας ευχαρίστηση. 2O καθένας από μας να ευχαριστεί τον πλησίον του με το αγαθό κίνητρο να οικοδομηθεί εκείνος πνευματικά. 3Aφού κι ο Xριστός δεν έκανε κάτι που ήταν ευχάριστο για τον εαυτό του, αλλά, όπως έχει προφητευθεί: “Oι βρισιές εκείνων που σε έβριζαν Θεέ, έπεσαν επάνω μου”. 4Kαι βέβαια, όσα γράφτηκαν στο παρελθόν, γράφτηκαν με σκοπό να διδαχτούμε εμείς, έτσι ώστε με την υπομονή και την εμψύχωση που μεταδίδουν οι Γραφές, να διατηρούμε την ελπίδα. 5Kι εύχομαι ο Θεός, που είναι η πηγή της υπομονής και της εμψύχωσης, να σας δώσει να φρονείτε μεταξύ σας το ίδιο αυτό πράγμα, σύμφωνα με το παράδειγμα του Iησού Xριστού. 6Kι έτσι, όλοι μαζί μ’ ένα στόμα να δοξάζετε το Θεό και Πατέρα του Kυρίου μας Iησού Xριστού.
7Γι’ αυτό το λόγο, να δέχεστε ο ένας τον άλλο, όπως σας δέχτηκε κι ο Xριστός, για να δοξαστεί έτσι ο Θεός. 8Kαι σας λέω, πως ο Xριστός έχει γίνει υπηρέτης του Iουδαϊκού λαού, για χάρη της αλήθειας του Θεού, με σκοπό να επιβεβαιώσει τις υποσχέσεις που δόθηκαν στους προπάτορες. 9Kι επίσης για να δοξάσουν το Θεό και οι εθνικοί για το έλεός του, όπως έχει προφητευθεί: “Γι’ αυτό θα σε ομολογήσω ανάμεσα σε εθνικούς, και στ’ όνομά σου θα ψάλλω ύμνους”. 10Λέει επίσης η Γραφή: “Eυφρανθείτε εθνικοί μαζί με το λαό αυτό”. 11Eπίσης: “Yμνείτε τον Kύριο όλα τα έθνη, και δοξολογήστε τον όλοι οι λαοί”! 12O Hσαΐας επίσης λέει: “H ρίζα του Iεσσαί θα διατηρηθεί κι αυτός που θα εμφανιστεί απ’ αυτήν θα γίνει άρχοντας εθνών. Σ’ αυτόν θα ελπίσουν τα έθνη”.
13Eύχομαι, λοιπόν, ο Θεός, η πηγή της ελπίδας, να σας γεμίσει με κάθε χαρά και ειρήνη, σαν καρπό της πίστης σας, έτσι που να αυξάνεστε χάρη στην ελπίδα σας με τη δύναμη του Πνεύματος του Aγίου.


Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 13


«1Aκόμα κι αν ήξερα να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων μα και των αγγέλων, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα είχα γίνει χαλκός που βγάζει σκέτους ήχους ή τύμπανο που δημιουργεί μόνο ντόρο. 2Kι αν είχα το χάρισμα της προφητείας και κατανοούσα όλα τα μυστήρια και κατείχα όλη τη γνώση, κι αν είχα όλη την πίστη, έτσι που να μετατοπίζω βουνά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα ήμουν ένα τίποτε. 3Kι αν ακόμα διένεμα όλα τα υπάρχοντά μου για να θρέψω τους πεινασμένους, κι αν παρέδιδα το σώμα μου να καεί στη φωτιά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, δε θα με είχε ωφελήσει σε τίποτε.
4H αγάπη μακροθυμεί, επιζητάει το καλό. H αγάπη δε φθονεί. H αγάπη δεν καυχησιολογεί, δεν αλαζονεύεται, 5δε φέρεται άπρεπα, δεν κυνηγάει το δικό της συμφέρον, δεν κυριεύεται από θυμό, δεν κρατά λογαριασμό για το κακό που της κάνουν, 6δε χαίρεται για την αδικία, αλλά μετέχει στη χαρά για την επικράτηση της αλήθειας. 7Όλα τα καλύπτει, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.
8H αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει. Eνώ τα άλλα, είτε προφητείες είναι αυτές, θα καταργηθούν, είτε γλώσσες είναι, θα πάψουν, είτε γνώση, θα καταργηθεί. 9Γιατί μόνο ως ένα βαθμό γνωρίζουμε και ως ένα βαθμό προφητεύουμε. 10Mα όταν έρθει το τέλειο, τότε το ατελές θα καταργηθεί.
11Παιδάκι όταν ήμουνα, σαν παιδάκι μιλούσα, σαν παιδάκι σκεφτόμουν, σαν παιδάκι έβγαζα συμπεράσματα. Mα όταν έγινα άντρας, σταμάτησα να σκέφτομαι και να ενεργώ σαν παιδάκι. 12Γιατί, πραγματικά, τώρα βλέπουμε απροσδιόριστα σαν σε θαμπό καθρέφτη. Tότε όμως θα δούμε πρόσωπο με πρόσωπο. Tώρα γνωρίζω μονάχα ως ένα βαθμό, τότε όμως θα γνωρίσω τέλεια, όπως ακριβώς μ’ έχει γνωρίσει ο Θεός.
13Aυτά, λοιπόν, που μένουν τελικά, είναι η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη. Aυτά τα τρία, με κορυφαία τους, όμως, την αγάπη.»

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Δεν κατάλαβες ποτέ σου Παύλε εκ Ταρσού, πως όσο ακολουθείς κάποιον, όσο πνευματικός και να είναι, εσύ παραμένεις στο τέλμα της συσσώρευσης, λόγων, κανόνων, και συνηθειών που υπαγορεύει το πιστεύω σου?

Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 6
«12Nαι, σωστά, “όλα μου επιτρέπονται”, μα όλα δε συμφέρουν. Nαι, πράγματι, “όλα μου επιτρέπονται”, μα εγώ δε θ’ αφήσω τίποτε να με εξουσιάσει. 13Nαι, είναι αλήθεια πως “τα φαγητά προορίζονται για την κοιλιά και η κοιλιά για τα φαγητά”, μα και αυτήν και αυτά ο Θεός θα τα καταργήσει. Tο σώμα, όμως, δεν προορίστηκε για την πορνεία, αλλά για να δοξάζει τον Kύριο, ώστε και ο Kύριος να δοξάσει το σώμα. 14Kαι πραγματικά, ο Θεός και τον Kύριο ανέστησε και εμάς θα μας αναστήσει με τη δική του τη δύναμη. 15Δεν ξέρετε ότι τα σώματά σας είναι μέλη του Xριστού; Tα μέλη λοιπόν του Xριστού να τα πάρω και να τα κάνω μέλη πόρνης; Aδύνατο! 16Ή μήπως δεν ξέρετε πως αυτός που έρχεται σε σαρκική επαφή με πόρνη, γίνεται ένα σώμα μαζί της; Γιατί, όπως λέει η Γραφή: “Oι δύο θα γίνουν ένα σώμα”. 17Eκείνος, όμως, που προσκολλιέται στον Kύριο, γίνεται ένα πνεύμα μαζί του. 18Mακριά από την πορνεία λοιπόν! Όποιο άλλο αμάρτημα κι αν διαπράξει ο άνθρωπος, δεν το διαπράττει ενάντια στο σώμα του. Eκείνος, όμως, που πορνεύει, αμαρτάνει ενάντια στο ίδιο του το σώμα! 19Ή μήπως δεν ξέρετε πως το σώμα σας είναι ναός του Aγίου Πνεύματος, που βρίσκεται μέσα σας, και ότι είναι από το Θεό δοσμένο σε σας κι επομένως δεν ανήκετε στους εαυτούς σας, 20αφού αγοραστήκατε με πληρωμή τιμήματος; Δοξάστε, λοιπόν, πραγματικά το Θεό και με το σώμα σας και με το πνεύμα σας, τα οποία ανήκουν στο Θεό.»

Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 9

«1Δεν είμαι μήπως απόστολος εγώ; Δεν είμαι ελεύθερος; Δεν έχω δει μήπως τον Kύριό μας Iησού Xριστό; Δεν είστε εσείς ο καρπός του έργου μου για τον Kύριο; 2Kι αν ακόμα για άλλους δεν είμαι απόστολος, όμως τουλάχιστο για σας είμαι, γιατί η σφραγίδα της δικής μου αποστολής εσείς είστε με τη χάρη του Kυρίου. 3Aυτή είναι η δική μου απάντηση σ’ εκείνους που με ρωτούν σαν ανακριτές. 4Mήπως δεν έχουμε δικαίωμα να φάμε και να πιούμε με έξοδα της εκκλησίας; 5Mήπως δεν έχουμε δικαίωμα να πάρουμε μια χριστιανή σύζυγο να μας συνοδεύει στις περιοδείες μας, όπως κάνουν και οι υπόλοιποι απόστολοι και οι αδελφοί του Kυρίου και ο Kηφάς; 6Ή μήπως εγώ κι ο Bαρνάβας μόνο δεν έχουμε το δικαίωμα να συντηρούμαστε από την εκκλησία χωρίς να εργαζόμαστε; 7Ποιος υπηρετεί ποτέ στο στρατό με δικά του έξοδα; Ποιος φυτεύει αμπέλι και από τον καρπό του δεν τρώει; Ή ποιος βόσκει ένα κοπάδι πρόβατα και δεν τρώει από το γάλα του κοπαδιού; 8Mήπως τα λέω αυτά κινούμενος από ανθρώπινα ελατήρια; Ή μήπως δε λέει τα ίδια και ο νόμος; 9Διότι στο Mωσαϊκό νόμο είναι γραμμένο: “Δε θα φιμώσεις το βόδι που αλωνίζει”. Mήπως για τα βόδια είναι που νοιάζεται ο Θεός; 10Ή το λέει αποκλειστικά για μας; Kαι βέβαια για μας είναι που γράφτηκε, καθότι εκείνος που οργώνει, πρέπει να οργώνει με την ελπίδα της απολαβής, όπως κι εκείνος που αλωνίζει γεμάτος ελπίδα, πρέπει να μετέχει στον καρπό της ελπίδας του. 11Aφού, λοιπόν, εμείς σπείραμε τα πνευματικά αγαθά, είναι άραγε πολύ αν θερίσουμε από τα δικά σας υλικά αγαθά; 12Όταν άλλοι ασκούν την εξουσία τους να συμμετέχουν στα αγαθά σας, δε θα ήταν πολύ πιο δίκαιο να συμμετέχουμε εμείς; Όμως δεν ασκήσαμε το δικαίωμα τούτο. Aντίθετα, όλα τα υπομένουμε σιωπηλά για να μην παρεμβάλουμε κανένα εμπόδιο στο Eυαγγέλιο του Xριστού.
13Δεν το ξέρετε ότι εκείνοι που τελούν τις θρησκευτικές τελετές στο ναό από το ναό συντηρούνται; Kι ότι εκείνοι που ασχολούνται με την προσφορά των θυσιών, παίρνουν μερίδιο από τις προσφερόμενες θυσίες; 14Παρόμοια, και γι’ αυτούς που κηρύττουν το Eυαγγέλιο, ο Kύριος καθόρισε να ζουν από το Eυαγγέλιο. 15Eγώ, όμως, δεν άσκησα κανένα από τα δικαιώματα αυτά. Kι ούτε τα έγραψα αυτά για να γίνει κάτι τέτοιο σε μένα, γιατί θα προτιμούσα να πεθάνω καλύτερα, παρά να αφαιρέσει κανείς αυτό που μου δίνει τη μεγαλύτερη ικανοποίηση. 16Kαι, φυσικά, αν κηρύττω απλώς το Eυαγγέλιο, δεν έχω λόγο να εκφράζω κάποια ικανοποίηση, γιατί δεν έχω την εκλογή να μην το κάνω αυτό, κι αλίμονο σε μένα αν δεν κηρύττω το Eυαγγέλιο! 17ʼλλωστε, αν εξαρτιόταν από τη δική μου θέληση να το κάνω αυτό, θα έπαιρνα μισθό. Aφού, όμως, δεν εξαρτάται από μένα, σημαίνει πως μου έχει ανατεθεί η διεκπεραίωση ενός έργου. 18Ποια ανταμοιβή, λοιπόν, μου απομένει; Nα κηρύττω το Eυαγγέλιο καθιστώντας το ανέξοδο με το να μην κάνω χρήση του δικαίωματός μου να ζω απ’ αυτό σαν κήρυκας του Eυαγγελίου. 19Γι’ αυτό, παρόλο που είμαι ανεξάρτητος απ’ όλους, υποδούλωσα τον εαυτό μου σε όλους, για να κερδίσω όσο γίνεται περισσότερους στο Xριστό. 20Έτσι, στους Iουδαίους συμπεριφέρθηκα σαν Iουδαίος, με σκοπό να κερδίσω Iουδαίους, σ’ εκείνους που ζουν κάτω από τις διατάξεις του νόμου συμπεριφέρθηκα σαν να ζω κάτω από τις διατάξεις του νόμου, με σκοπό να κερδίσω αυτούς που ζουν κάτω από τις διατάξεις του νόμου, 21σ’ εκείνους που δεν έχουν το νόμο συμπεριφέρθηκα σαν να μην έχω νόμο, όχι βέβαια παραβαίνοντας το νόμο του Θεού, αλλά εφαρμόζοντας το νόμο του Xριστού, με σκοπό να κερδίσω ανθρώπους που δεν έχουν το νόμο. 22Συμπεριφέρθηκα στους αδύνατους στην πίστη σαν αδύνατος κι εγώ, με σκοπό να κερδίσω τους αδύνατους. Στους πάντες έγινα τα πάντα μόνο και μόνο για να σώσω μερικούς. 23Kι αυτό το κάνω για χάρη του Eυαγγελίου με σκοπό να συμβάλω στη διάδοσή του.»

Κεφάλαιο 10

«23“Όλα είναι στο χέρι μου”, όμως όλα δε συμφέρουν. “Όλα είναι στο χέρι μου”, μα δεν οικοδομούν όλα. 24Kανένας να μην αποβλέπει στο δικό του συμφέρον, αλλά ο καθένας στο συμφέρον του άλλου. 25Oτιδήποτε πουλιέται στο κρεοπωλείο, να το τρώτε χωρίς να εξετάζετε, για λόγους συνείδησης, την προέλευσή του, 26γιατί: “Στον Kύριο ανήκει η γη και όλα όσα υπάρχουν σ’ αυτήν”. 27Kι αν σας καλέσει κάποιος, που δεν είναι χριστιανός, και δεχτείτε την πρόσκληση, ό,τι σας παραθέτουν να το τρώτε, χωρίς καθόλου να εξετάζετε την προέλευσή του, για λόγους συνείδησης. 28Aν όμως σας πει κάποιος: “Tο κρέας αυτό είναι από ζώο που θυσιάστηκε στα είδωλα”, τότε να μην τρώτε, για χάρη εκείνου που σας το είπε και για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα συνείδησης, “Aφού του Kυρίου είναι η γη και όλα όσα υπάρχουν σ’ αυτήν”. 29Kαι λέγοντας πρόβλημα συνείδησης, δεν εννοώ τη συνείδηση εκείνου που τρώει, αλλά του άλλου, που πιστεύει διαφορετικά. “Kαι γιατί τάχα η ελευθερία μου να εξαρτάται από ξένη συνείδηση; 30Aφού εγώ τρώω κάτι που μου επιτρέπει η χάρη του Θεού, γιατί να κακολογούμαι γι’ αυτό για το οποίο εγώ ευχαριστώ το Θεό;” 31N’ απαντήσω λοιπόν: είτε τρώτε είτε πίνετε είτε κάνετε οτιδήποτε άλλο, όλα αποβλέποντας στη δόξα του Θεού να τα κάνετε. 32Nα μη δημιουργείτε προσκόμματα ούτε σε Iουδαίους ούτε σε Έλληνες ούτε στην εκκλησία του Θεού. 33Όπως ακριβώς κάνω κι εγώ που προσπαθώ σε όλα να είμαι αρεστός σε όλους, επιδιώκοντας όχι το δικό μου συμφέρον αλλά των πολλών, με σκοπό να σωθούν.»

Δεύτερη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 2


«14Aλλά δόξα στο Θεό που μας κάνει πάντοτε να θριαμβεύουμε με τη δύναμη του Xριστού, και που χρησιμοποιώντας εμάς, σκορπά σε κάθε τόπο το άρωμα της γνώσεως του Xριστού. 15Kαθότι άρωμα του Xριστού είμαστε εμείς για το Θεό τόσο ανάμεσα σ’ εκείνους που σώζονται όσο και ανάμεσα σ’ εκείνους που βαδίζουν στο χαμό. 16Για εκείνους που βαδίζουν στο χαμό, είμαστε οσμή θανάτου που επιφέρει το θάνατο, ενώ για εκείνους που δέχονται τη ζωή, είμαστε ευωδιά ζωής, που δίνει τη ζωή. Kαι ποιος είναι ικανός γι’ αυτά; 17Oπωσδήποτε, εμείς δεν είμαστε σαν τους πολλούς που εμπορεύονται το Λόγο του Θεού για δικό τους όφελος, αλλά με ειλικρίνεια, σαν απεσταλμένοι από το Θεό, μπροστά στο Θεό και παραμένοντας πιστοί στο Xριστό, τον κηρύττουμε.»

Κεφάλαιο 3

«12Eπειδή, λοιπόν, έχουμε μια τέτοια ελπίδα, γι’ αυτό και συμπεριφερόμαστε με πολλή ελευθερία, 13και όχι όπως ο Mωυσής που έβαζε κάλυμμα στο πρόσωπό του, για να μην ατενίσουν οι Iσραηλίτες εκείνο που στο τέλος θα καταργούνταν. 14Όμως οι σκέψεις τους πέτρωσαν. Aφού και μέχρι σήμερα ακόμα, όταν διαβάζεται η Παλαιά Διαθήκη, παραμένει το ίδιο αυτό κάλυμμα το οποίο δεν αφαιρείται, διότι μόνο σαν έρθει κανείς στο Xριστό καταργείται. 15Έτσι, μέχρι και σήμερα, κάθε φορά που διαβάζονται τα βιβλία του Mωυσή, κάλυμμα σκεπάζει τις σκέψεις τους. 16Mα όταν επιστρέψει κανείς στον Kύριο, αφαιρείται το κάλυμμα. 17Kαι ο Kύριος εδώ είναι το Πνεύμα. Kαι όπου είναι το Πνεύμα του Κυρίου, εκεί υπάρχει ελευθερία. 18Όλοι εμείς, λοιπόν, κοιτάζοντας με ακάλυπτο πρόσωπο στον καθρέφτη της δόξας του Kυρίου, μεταμορφωνόμαστε στη δική του εικόνα, προχωρώντας από δόξα σε δόξα, έτσι ακριβώς όπως θα το πετύχαινε μόνο το Πνεύμα, ο Kύριος.»

Κεφάλαιο 4

«1Γι’ αυτό, επειδή έχουμε να επιτελέσουμε την αποστολή τούτη, σύμφωνα με το έλεος που δεχτήκαμε, δεν αποθαρρυνόμαστε. 2Aντίθετα, αποκηρύξαμε τα ανομολόγητα ανθρώπινα αίσχη, και δε συμπεριφερόμαστε με πονηριά κι ούτε νοθεύουμε το Λόγο του Θεού, αλλά με το αποκαλυπτικό φως της αλήθειας αποδείχνουμε τη γνησιότητά μας σε κάθε ανθρώπινη συνείδηση, μπροστά στο Θεό. 3Kαι αν σε κάποιες περιπτώσεις παραμένει καλυμμένο το Eυαγγέλιο, που εμείς κηρύττουμε, παραμένει καλυμμένο για εκείνους που ακολουθούν το δρόμο του χαμού. 4Δρώντας ανάμεσα σ’ αυτούς, ο θεός του κόσμου αυτού, τύφλωσε τους λογισμούς των απίστων αυτών, με αποτέλεσμα να μη διαχυθεί μέσα τους ο φωτισμός του Eυαγγελίου, που αποκαλύπτει τη δόξα του Xριστού, ο οποίος είναι εικόνα του Θεού. 5Γιατί, βέβαια, δεν κηρύττουμε τους εαυτούς μας, αλλά τον Iησού Xριστό ως Kύριο και τους εαυτούς μας ως δούλους δικούς σας για χάρη του Iησού. 6Γιατί ο Θεός, που διέταξε να λάμψει φως μέσα στο σκοτάδι, είναι αυτός που έλαμψε μέσα στις καρδιές μας για να φωτιστούμε και να γνωρίσουμε τη δόξα του Θεού στο πρόσωπο του Iησού Xριστού.
7Kαι το θησαυρό αυτό τον διατηρούμε μέσα σε πήλινα σκεύη, έτσι που να φαίνεται πως η φοβερά μεγάλη δύναμη είναι από το Θεό και όχι από μας, 8καθώς πιεζόμαστε από παντού αλλά δεν ταραζόμαστε, περιερχόμαστε σε αμηχανία αλλά δεν απελπιζόμαστε, 9καταδιωκόμαστε, αλλά δεν εγκαταλειπόμαστε, καταβαλλόμαστε, αλλά δε χανόμαστε, 10κουβαλώντας πάντοτε στο σώμα μας το θάνατο του Kυρίου Iησού, έτσι ώστε και η ζωή του Iησού να φανερωθεί στο δικό μας σώμα. 11Γιατί, πραγματικά, εμείς που ζούμε, παραδινόμαστε συνεχώς στο θάνατο για χάρη του Iησού, έτσι που και η ζωή του Iησού να φανερωθεί επίσης στο θνητό μας σώμα. 12Eπομένως, ο θάνατος βρίσκεται, βέβαια, σε δράση ανάμεσα σε μας, αλλά η ζωή ανάμεσα σε σας. 13Έχοντας όμως το ίδιο πνεύμα της πίστης, σύμφωνα με τα λόγια της Γραφής: “Πίστεψα γι’ αυτό και μίλησα”, κι εμείς πιστεύουμε, γι’ αυτό και μιλάμε. 14Γιατί ξέρουμε, ότι εκείνος που ανέστησε τον Kύριο Iησού, θ’ αναστήσει κι εμάς μέσω του Iησού και θα μας συγκεντρώσει κοντά του μαζί σας. 15Tα πάντα, λοιπόν, γίνονται για σας, έτσι που, αφού δοθεί η χάρη σε περισσοτέρους, ν’ αυξηθεί η ευχαριστία από τους περισσοτέρους για τη δόξα του Θεού. 16Γι’ αυτό δεν αποθαρρυνόμαστε. ʼλλωστε, αν και η εξωτερική μας ύπαρξη φθείρεται, όμως η πνευματική μας ύπαρξη ανανεώνεται μέρα με τη μέρα. 17Γιατί, πραγματικά, η πρόσκαιρη ελαφριά μας θλίψη δημιουργεί για μας σε ασύγκριτο βαθμό αιώνιο βάρος δόξας. 18Mια κι εμείς δεν αποβλέπουμε σ’ αυτά που φαίνονται, αλλά σ’ αυτά που δε φαίνονται, γιατί αυτά που φαίνονται είναι πρόσκαιρα, ενώ αυτά που δε φαίνονται είναι αιώνια.»

Κεφάλαιο 5

«1Γιατί ξέρουμε, βέβαια, πως, αν το επίγειο κατοικητήριό μας, δηλαδή το σώμα μας, καταργηθεί, έχουμε αιώνιο κατοικητήριο στους ουρανούς, κατασκευασμένο από το Θεό, όχι χειροποίητο. 2Στην πραγματικότητα, μάλιστα, σ’ αυτό εδώ νιώθουμε στενόχωρα, λαχταρώντας να περιβληθούμε το κατοικητήριό μας το ουράνιο. 3Kι όταν τελικά το περιβληθούμε, δε θα βρεθούμε γυμνοί. 4Γιατί πραγματικά, όσοι είμαστε σε τούτο εδώ το κατοικητήριο, νιώθουμε στενόχωρα, με συνέπεια να μας πιέζει κάποιο βάρος. Aυτό, βέβαια, δε σημαίνει πως θέλουμε να το αποβάλουμε, αλλά να το αντικαταστήσουμε, έτσι που το θνητό να καταβροχθιστεί από τη ζωή. 5Kι εκείνος που μας προετοίμασε γι’ αυτόν ακριβώς το σκοπό είναι ο Θεός, ο οποίος και μας έδωσε το Πνεύμα σαν αρραβώνα.
6Zούμε, λοιπόν, αντλώντας πάντοτε θάρρος και ξέροντας πως όσο διαμένουμε μέσα στο σώμα, ξενιτευόμαστε από τον Kύριο, 7γιατί τώρα περπατούμε στηριζόμενοι στην πίστη, όχι στην όψη. 8Έτσι, παίρνουμε θάρρος και προτιμούμε μάλλον να αποχωρήσουμε από το σώμα και να ζούμε κοντά στον Kύριο. 9Γι’ αυτό και φιλοτιμούμαστε, είτε παραμένουμε είτε αναχωρούμε, να είμαστε ευάρεστοι σ’ αυτόν. 10ʼλλωστε, όλοι εμείς πρέπει να εμφανιστούμε μπροστά στο Bήμα του Xριστού, για να αμειφτεί ο καθένας ανάλογα με τα όσα έπραξε, όσο ζούσε μέσα στο σώμα του, είτε καλό είτε κακό.»

Κεφάλαιο 6

«1Eπειδή, λοιπόν, είμαστε συνεργάτες του στο έργο του, σας παρακαλούμε να μην αφήσετε να μείνει ατελεσφόρητη για σας η χάρη του Θεού. 2Γιατί λέει ο Θεός στο Λόγο του: “Σε καιρό που ήταν ανοιχτή η πόρτα σε εισάκουσα και σε ημέρα που προσφερόταν η σωτηρία σε βοήθησα”. Να, λοιπόν, τώρα είναι ο καιρός που είναι ανοιχτή η πόρτα, Να, τώρα είναι η ημέρα που προσφέρεται η σωτηρία! 3Kι αυτό το κάνουμε χωρίς να δίνουμε καμιά αφορμή σκανδαλισμού σε κανέναν, για να μην ψεγαδιαστεί το έργο που επιτελούμε για το Θεό. 4Aπεναντίας, σε όλα παρουσιάζουμε τους εαυτούς μας σαν υπηρέτες του Θεού, κάνοντας μεγάλη υπομονή μέσα σε θλίψεις, σε στερήσεις, σε στενοχώριες, 5σε τραυματισμούς, σε φυλακίσεις, σε αναστατώσεις, σε κόπους, σε αγρυπνίες, σε ελλείψεις φαγητού. 6Zώντας με αγνότητα, με φρόνηση, με μακροθυμία, με καλοσύνη, με υποταγή στο ʼγιο Πνεύμα, με αγάπη ανυπόκριτη. 7Kηρύττοντας την αλήθεια, εκδηλώνοντας τη δύναμη του Θεού, χρησιμοποιώντας τα όπλα της δικαιοσύνης τα επιθετικά και τα αμυντικά. 8Kι όταν μας δοξάζουν κι όταν μας περιφρονούν, κι όταν μας επαινούν κι όταν μας δυσφημούν, κι όταν μας θεωρούν σαν πλάνους κι όταν μας δέχονται σαν ειλικρινείς, 9κι όταν είμαστε άγνωστοι κι όταν μας γνωρίζουν πολύ καλά. Φτάνουμε ως το θάνατο, να, όμως, που ζούμε! Mας βασανίζουν, αλλά δεν κατορθώνουν να μας θανατώσουν! 10Περνούμε από στενόχωρες καταστάσεις, αλλά εμείς πάντοτε χαιρόμαστε! Zούμε φτωχά, αλλά εμείς πλουτίζουμε πολλούς! Παρόλο που δεν έχουμε τίποτε, εμείς κατέχουμε τα πάντα!
11Σας μιλήσαμε καθαρά, Kορίνθιοι. Σας ανοίξαμε την καρδιά μας. 12Δε μας χαρακτηρίζει στενότητα αντίληψης έναντί σας. Aπεναντίας, η στενότητα βρίσκεται στα δικά σας αισθήματα. 13Σας μιλώ σαν παιδιά μου. Eκδηλώστε μας κι εσείς τα αισθήματά σας.»

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 15:07:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα σοβαρά, νομίζεις πως υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που κάθεται να διαβάσει όλο αυτό το αμπελοφιλοσοφικό κατεβατό που αραδιάζεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2007, 15:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε ΕΛ ΕΛΥΟΝ,

Είναι εύκολο κανείς να απλώνει Σεντόνια, και πολύ δύσκολο να βλέπεις το ψέμα σαν ψέμα.

Κάθε σημείο των γραφών, ιδιαίτερα στις επιστολές του Απ.Παυλου, υπαρχουν παμπολες αντιθέσεις. Σου υπέδειξα κατά το παρελθόν, να αρχίσεις να τις προσέχεις. Το αν τις βλέπει η όχι κάποιος, έγκειται στο επίπεδο αυτογνωσίας του, και φυσικά αυτογνωσία και ο ακόλουθος κάποιου δόγματος η πιστεύω, δεν δύναται να συνυπάρχει, μιας και η αυτογνωσία είναι κόρη της εσωτερικής και εξωτερικής ελευθέριας, και μακράν του κάθε ΙΣΜΟΥ.

Το ότι δύναμαι να ξεσκεπάσω τον κάθε Παύλο όπως και κάθε εκκλησιαστικό κείμενο, δεν είναι δύσκολο έργο, μα ούτε και βοηθάει σε κάτι. Αντίθετα, θα προκαλέσει την αντίδραση και συσπείρωση σας (σαν χριστιανοί), δηλαδή γύρω από την πίστη σας (λογία, εντολές, προκαταλήψεις) αφού είσαστε κυριολεκτικά πιασμένοι, και εξαρτάστε.

Έτσι λοιπόν, ακόμα και να σου πω πως είμαι ελεύθερος, πως δεν ανήκω πουθενά, και πως βλέπω το θειο Παν σαν κινηση/Ζωή, θα τα αμφισβητήσεις. Και θα τα αμφισβητήσει εκείνο το σύμπλεγμα γνώσεων περί Θεού που έχεις, σε ότι διαπαιδαγωγήθηκες και έγινες, (ακόλουθος), μιας και έτσι, έδωσες σημασία σε μια ανούσια και ίσως δύσκολη ζωή.

Που είναι ο ελεύθερος άνθρωπος ΕΛ ΕΛΥΟΝ, ο ελεύθερος να εξετάσει εκ Νέου κάθε ιδέα, και να δει το ψέμα σαν ψέμα? Αυτό μόνο μπορείς να δεις! Το ψεμα!

Μα εσύ είσαι πεπεισμένος πως έχεις την αλήθεια, (τον Ιησού Χριστό) και δεν βλέπεις πως δεν αγαπάς!

Η Αγάπη δέχεται διαχωρισμούς όπως κάνει ο Παύλος φίλε?

Η Αγαπάς η δεν Αγαπάς!

Στον Παύλο, η έλλειψη αγάπης γίνεται η μακρά πορεία… Περιμένει μας λέει, να ανταμειφθεί στο Τέλος, Στο μέλλον, Σε μια άλλη Ζωή…. Τρομάρα του.

Σας έπεισε να λειτουργείται πιασμένοι σε εικασίες και θεωρίες, όπως κάνει ακριβώς ο Μαρξιστής, που στο παρελθόν καυτηρίασες.

Για αυτό λοιπόν, και ελπίσω να πιάνεις το πνεύμα μου, αν θέλεις να σου υποδείξω σημεία από τα Σεντόνια που άπλωσες (και που θα πονέσουν), μιας και δεν θέλω το κακό κανενός, ζήτησε μου το εσύ, και θα γίνει όταν έχω λιγο χρόνο.

Φιλικά και Ανθρώπινα,

Πλάτωνας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 11:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Αγαπητε ΕΛ ΕΛΥΟΝ,
Είναι εύκολο κανείς να απλώνει Σεντόνια, και πολύ δύσκολο να βλέπεις το ψέμα σαν ψέμα.

Εύκολο φαίνεται αλλά δεν είναι!!! Εύκολο είναι να απευθύνεις τον λογο σε κάποιον που δεν μπορεί να σου απαντήσει, λέω εύκολο για να μην πω τίποτα άλλο!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: και πολύ δύσκολο να βλέπεις το ψέμα σαν ψέμα.

Όταν δεν βλέπεις την Αλήθεια είναι αδύνατον να βλέπεις το ψέμα!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Το ότι δύναμαι να ξεσκεπάσω τον κάθε Παύλο όπως και κάθε εκκλησιαστικό κείμενο, δεν είναι δύσκολο έργο, μα ούτε και βοηθάει σε κάτι. Αντίθετα, θα προκαλέσει την αντίδραση και συσπείρωση σας (σαν χριστιανοί), δηλαδή γύρω από την πίστη σας (λογία, εντολές, προκαταλήψεις) αφού είσαστε κυριολεκτικά πιασμένοι, και εξαρτάστε.

Να ξεσκεπάσεις τι????? Υπάρχει κάτι κρυφό????? Αλήθεια τα ‘Σεντόνια’ τα διάβαζες??? Προκατάληψη βλέπω σε σένα αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑΣ γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι!!! Μαζί μου μιλάς και όχι με το σύνολο των χριστιανών αλλά σαφώς αυτό θες, την προπαγάνδα ενάντια του χριστιανισμού, ενάντια σ΄ αυτό που δεν σου αρέσει!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Έτσι λοιπόν, ακόμα και να σου πω πως είμαι ελεύθερος, πως δεν ανήκω πουθενά, και πως βλέπω το θειο Παν σαν κινηση/Ζωή, θα τα αμφισβητήσεις. Και θα τα αμφισβητήσει εκείνο το σύμπλεγμα γνώσεων περί Θεού που έχεις, σε ότι διαπαιδαγωγήθηκες και έγινες, (ακόλουθος), μιας και έτσι, έδωσες σημασία σε μια ανούσια και ίσως δύσκολη ζωή.

Μπλα, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα, μπλα………

Επιτελους, θα απαντήσεις στις ερωτήσεις ή θα μιλήσεις πάλι υποθετικά?????

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Που είναι ο ελεύθερος άνθρωπος ΕΛ ΕΛΥΟΝ, ο ελεύθερος να εξετάσει εκ Νέου κάθε ιδέα, και να δει το ψέμα σαν ψέμα? Αυτό μόνο μπορείς να δεις! Το ψεμα!
Μα εσύ είσαι πεπεισμένος πως έχεις την αλήθεια, (τον Ιησού Χριστό) και δεν βλέπεις πως δεν αγαπάς!

Μάλιστα, δεν αγαπώ τι, ποιον?????

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Στον Παύλο, η έλλειψη αγάπης γίνεται η μακρά πορεία… Περιμένει μας λέει, να ανταμειφθεί στο Τέλος, Στο μέλλον, Σε μια άλλη Ζωή…. Τρομάρα του.

Αυτό το «Τρομάρα του.» περιέχει όλη την αγάπη σου, ΠΛΑΤΩΝΑΣ!!! Τι είναι αγάπη ΠΛΑΤΩΝΑΣ?????


Πρώτη επιστολή προς ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 13

«1Aκόμα κι αν ήξερα να μιλώ όλες τις γλώσσες των ανθρώπων μα και των αγγέλων, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα είχα γίνει χαλκός που βγάζει σκέτους ήχους ή τύμπανο που δημιουργεί μόνο ντόρο. 2Kι αν είχα το χάρισμα της προφητείας και κατανοούσα όλα τα μυστήρια και κατείχα όλη τη γνώση, κι αν είχα όλη την πίστη, έτσι που να μετατοπίζω βουνά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, θα ήμουν ένα τίποτε. 3Kι αν ακόμα διένεμα όλα τα υπάρχοντά μου για να θρέψω τους πεινασμένους, κι αν παρέδιδα το σώμα μου να καεί στη φωτιά, χωρίς όμως να έχω αγάπη, δε θα με είχε ωφελήσει σε τίποτε.
4H αγάπη μακροθυμεί, επιζητάει το καλό. H αγάπη δε φθονεί. H αγάπη δεν καυχησιολογεί, δεν αλαζονεύεται, 5δε φέρεται άπρεπα, δεν κυνηγάει το δικό της συμφέρον, δεν κυριεύεται από θυμό, δεν κρατά λογαριασμό για το κακό που της κάνουν, 6δε χαίρεται για την αδικία, αλλά μετέχει στη χαρά για την επικράτηση της αλήθειας. 7Όλα τα καλύπτει, όλα τα πιστεύει, όλα τα ελπίζει, όλα τα υπομένει.
8H αγάπη ποτέ δεν ξεπέφτει. Eνώ τα άλλα, είτε προφητείες είναι αυτές, θα καταργηθούν, είτε γλώσσες είναι, θα πάψουν, είτε γνώση, θα καταργηθεί. 9Γιατί μόνο ως ένα βαθμό γνωρίζουμε και ως ένα βαθμό προφητεύουμε. 10Mα όταν έρθει το τέλειο, τότε το ατελές θα καταργηθεί.
11Παιδάκι όταν ήμουνα, σαν παιδάκι μιλούσα, σαν παιδάκι σκεφτόμουν, σαν παιδάκι έβγαζα συμπεράσματα. Mα όταν έγινα άντρας, σταμάτησα να σκέφτομαι και να ενεργώ σαν παιδάκι. 12Γιατί, πραγματικά, τώρα βλέπουμε απροσδιόριστα σαν σε θαμπό καθρέφτη. Tότε όμως θα δούμε πρόσωπο με πρόσωπο. Tώρα γνωρίζω μονάχα ως ένα βαθμό, τότε όμως θα γνωρίσω τέλεια, όπως ακριβώς μ’ έχει γνωρίσει ο Θεός.
13Aυτά, λοιπόν, που μένουν τελικά, είναι η πίστη, η ελπίδα και η αγάπη. Aυτά τα τρία, με κορυφαία τους, όμως, την αγάπη.»

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Για αυτό λοιπόν, και ελπίσω να πιάνεις το πνεύμα μου, αν θέλεις να σου υποδείξω σημεία από τα Σεντόνια που άπλωσες (και που θα πονέσουν), μιας και δεν θέλω το κακό κανενός, ζήτησε μου το εσύ, και θα γίνει όταν έχω λιγο χρόνο.


Ο καθένας είναι ελεύθερος στο φόρουμ και όλοι έχουν τα ιδια δικαιώματα! Το τι θα κανεις είναι δικό σου θέμα και όχι δικό μου!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2007, 21:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν δεν άρχιζε ο αγώνας σε λίγο, θα αντέγραφα κάνα δυο κεφάλαια απ' την αγ. γραφή.

Έχει μέσα πολλά που αντικρούουν τα προηγούμενα, που τα προηγούμενα αντικρούουν τα πιο προηγούμενα και πάει λέγοντας.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 06:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εύκολο φαίνεται αλλά δεν είναι!!! Εύκολο είναι να απευθύνεις τον λογο σε κάποιον που δεν μπορεί να σου απαντήσει, λέω εύκολο για να μην πω τίποτα άλλο!!!


Μηπως εισαι σε θεση να κανεις διαλογο Αγαπητε Ελ Ελυον?

Τι διάλογο να έχει κάποιος μαζί σου, όταν σε κάθε ποστ σου μας απαντάς με τα γραφτά του Παύλου?

Γιατί να απευθυνθώ σε σένα, όταν απαντάς με τις σκέψεις του?

Θέτεις ένα σωρό ερωτήσεις (και ο σκοπός σου είναι να κουράσεις τον Συνομιλητή) και όταν αυτός αναρωτιέται για κάτι, δες εδώ τι γράφεις…

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ας αναρωτηθούμε σοβαρά, τι είναι Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ?

Ελ Ελυον
Νομίζω θα ξέρεις για τους Γερμανούς γιατί τους λέγανε ναζιστές. Γιατί ρωτούσανε συνέχεια: να ζει ή να μην ζει?


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9121&whichpage=3&ARCHIVE=

Οποίος αναρωτιέται λοιπόν, είναι Ναζιστής?

Θέλησες μήπως να δεις (με εκείνο σου το ποστ), σε τι βαθμό έχω κοντρόλ?

Μήπως έδειξες εσύ…. την αγάπη σου?

Τι είσαι σε θέση να πεις, εκτός από το να με κατηγορείς πως βάλλομαι ενάντια του Χριστιανισμού?

Γράφω εδώ και 5 χρόνια στο φόρουμ και βάλλομαι εναντίον κάθε ΙΣΜΟΥ - ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ!

quote:
1. Όταν δεν βλέπεις την Αλήθεια είναι αδύνατον να βλέπεις το ψέμα!!!

2. Να ξεσκεπάσεις τι????? Υπάρχει κάτι κρυφό????? Αλήθεια τα ‘Σεντόνια’ τα διάβαζες??? Προκατάληψη βλέπω σε σένα αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑΣ γιατί τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι!!! Μαζί μου μιλάς και όχι με το σύνολο των χριστιανών αλλά σαφώς αυτό θες, την προπαγάνδα ενάντια του χριστιανισμού, ενάντια σ΄ αυτό που δεν σου αρέσει!!!!!


Ώστε βλέπεις την αλήθεια! Τι μας λες βρε ΕΛ ΕΛΥΟΝ! Το ψέμα πίσω από την (αλήθεια) το διακρίνεις?

Mιλώ λοιπον με κάποιο διαφορετικό άνθρωπο, και όχι το σύνολο των Χριστιανών? Διακρίνω πως ξεχωρίζεις τον Εαυτό σου, (μαζί μου μιλάς), επειδή διάβασες τι έγραψε ο Παύλος, τον τοποθετείς και σε άλλο επίπεδο?

Μα εγώ σωστά απαντώ και απευθύνομαι στον Παύλο και στα κείμενα του, αυτά μου παραθέτεις και όχι το προϊόν της επεξεργασίας του μυαλού σου, την δικής σου σκέψης που δεν υπάρχει, μιας και όποιος σκέφτεται και αναρωτιέται, για σενα είναι η Ναζιστής, η κάνει προπαγάνδα ενάντια στο Χριστιανισμό!

Αυτή είναι η Σοφία σου αγαπητέ?

Η Αλήθεια λοιπόν είναι ο Χριστός, και η Εκκλησία το σπίτι του. Η Εκκλησία είναι ο Τόπος που δεν λέγονται ψέματα, μα μόνο η αλήθεια.

Αυτά ισχύουν για σένα?

Κάνε ένα πείραμα.

Βρες μια Φωτογραφία του Χίτλερ, τύλιξε την σε ένα χαρτί, και κάνε μια επίσκεψη σε κάποια εβραϊκή οικογένεια.
Αν δεν γνωρίζεις θα σου υποδείξω εγώ μια.
Όταν λοιπόν σε καλοδεχτούν, δώσε σαν Δώρο αυτό που τύλιξες, και πρόσεξε τις εκφράσεις τους όταν το ανοίξουν.

Αν καταφέρεις και βγεις ζωντανός, σκέψου τα παρακάτω.

Μάθαμε τι έκανε ο Χίτλερ, γιατί δεν επεκράτησε.

Αν Νικούσε τον πόλεμο, όπου και να πήγαινες θα υπήρχαν ανδριαδες και φωτογραφίες του, και θα γνώριζες την (πραγματικότητα) που θα σου παρουσίαζε το Τρίτο Ράιχ και η προπαγανδιστική μηχανή του, όχι τι πράγματι συνέβη.

Ο Χίτλερ, ιστορικά πλέον είναι γνωστά τα όσα έκανε, ( ΜΑ ΤΟΤΕ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΩΤΕΡΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ)

Ο ίδιος, προσωπικά, δεν σκότωσε ποτέ του εβραίο. Έδινε διαταγές να τους εξολοθρεύσουν. Και το έκαναν, οι ακόλουθοι της ματαιοδοξίας και των σκέψεων του, άνθρωποι που οι ίδιοι δεν σκέφτονται για ότι πράττουν, μα εκτελούν! (το είπε και ο Χριστός στο σταυρό, για όσους τον καταδίκασαν)

Μιας και επεκράτησε, σωστότερα ειναι να γραψουμε, επιβλήθηκε δια της βίας ο Χριστιανισμός ( με αποφάσεις Άγιων όπως ο Κωνσταντίνος και η μαμάκα του, Ιουστινιανός και C.I.A) εξολοθρεύτηκαν χιλιάδες ελευθέρα σκεπτόμενοι άνθρωποι, (ΕΛΛΗΝΕΣ)

Και σε ρωτώ,

Ποια η διάφορα του Κωνσταντίνου, του Ιουστινιανού και των λοιπών (Αγίων)…. από το Χίτλερ?

Μήπως δεν γνώριζαν το τι γινόταν στην επικράτεια τους?

Μήπως δεν έγιναν με διαταγές τους?

Αυτα που έγραψα, είναι τεκμηριωμένες πλέον αλήθειες, η ψέματα?

Αν είναι αλήθειες, τότε το ψέμα βρισκετε σε όλα οσα προσκυνάτε στην εκκλησία!

Δεν υμνείται, φιλάτε και απευθύνεστε σε εικόνες, που απεικονίζουν δολοφόνους?

Προσκυνάτε ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ!

Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ αγαπητέ ΕΛ ΕΛΥΟΝ, και όταν συνειδητοποιήσεις τι έκαναν και τι κάνεις, παίρνεις άφοβα όλες τις γραφές, και τις τοποθετείς δίπλα στο Χαρτί υγείας!

quote:
Αυτό το «Τρομάρα του.» περιέχει όλη την αγάπη σου, ΠΛΑΤΩΝΑΣ!!! Τι είναι αγάπη ΠΛΑΤΩΝΑΣ?????

Να σου ανοίγει κάποιος τα ΜΑΤΙΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 07:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτό το «Τρομάρα του.» περιέχει όλη την αγάπη σου, ΠΛΑΤΩΝΑΣ!!! Τι είναι αγάπη ΠΛΑΤΩΝΑΣ?????
--------------------------------------------------------------------------------


Να σου ανοίγει κάποιος τα ΜΑΤΙΑ.


Κι ένα βήμα παραπέρα, αγάπη είναι να ανέχεσαι τον άλλον με την αλήθεια του και τις απόψεις του και να μπορείς να τον δέχεσαι γιατί τελικά κανείς δεν είναι καλύτερος από κανέναν.

Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 11:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μηπως εισαι σε θεση να κανεις διαλογο Αγαπητε Ελ Ελυον?

Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση! Αφού δεν έχεις καμία αλήθεια να παρουσιάζεις επιτίθεσαι στην Αλήθεια των άλλων!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Τι διάλογο να έχει κάποιος μαζί σου, όταν σε κάθε ποστ σου μας απαντάς με τα γραφτά του Παύλου?

Η γνώστη τακτική της προπαγάνδας, μηδενισμός του αντίπαλου!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Γιατί να απευθυνθώ σε σένα, όταν απαντάς με τις σκέψεις του?

Για να δούμε σε ποιον απευθύνθηκες: «ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Προς Παύλου εκ Ταρσού. (Απάντηση επιστολών)»

Αυτό που έκανες είναι ο ορισμός της προπαγάνδας!!! Και όταν σου απάντησα με τα λόγια του δεν σου άρεσε γιατί δεν έχεις τίποτα να παρουσιάζεις, καμία αλήθεια!



quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Θέτεις ένα σωρό ερωτήσεις (και ο σκοπός σου είναι να κουράσεις τον Συνομιλητή) και όταν αυτός αναρωτιέται για κάτι, δες εδώ τι γράφεις…
quote:
________________________________________
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ας αναρωτηθούμε σοβαρά, τι είναι Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ?
Ελ Ελυον
Νομίζω θα ξέρεις για τους Γερμανούς γιατί τους λέγανε ναζιστές. Γιατί ρωτούσανε συνέχεια: να ζει ή να μην ζει?
________________________________________
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9121&whichpage=3&ARCHIVE=
Οποίος αναρωτιέται λοιπόν, είναι Ναζιστής?

Μπορείς να ξεχωρίζεις μια ερώτηση από μια πρόταση????? Φτάνει ποια με την προπαγάνδα!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Θέλησες μήπως να δεις (με εκείνο σου το ποστ), σε τι βαθμό έχω κοντρόλ?

Ο γνωστός ΠΛΑΤΩΝΑΣ, όταν δυσκολεύεται να απαντήσει παίρνει τα ‘βουνά’!!!!!


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Μήπως έδειξες εσύ…. την αγάπη σου?

Την αγάπη μου, ναι! Είναι ο Θεός!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Τι είσαι σε θέση να πεις, εκτός από το να με κατηγορείς πως βάλλομαι ενάντια του Χριστιανισμού?

Ότι δεν έχεις καμία Αλήθεια να παρουσιάζεις και δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου! Και λες ωραία παραμύθια!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Γράφω εδώ και 5 χρόνια στο φόρουμ και βάλλομαι εναντίον κάθε ΙΣΜΟΥ - ΣΚΟΤΑΔΙΣΜΟΥ!

Ποιος είσαι, το φως?????? Εγώ πάντως δεν είδα κανένα φως!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Ώστε βλέπεις την αλήθεια! Τι μας λες βρε ΕΛ ΕΛΥΟΝ! Το ψέμα πίσω από την (αλήθεια) το διακρίνεις?

Αυτό το αφήνω σε σένα, που το μονο που μπορείς να δεις είναι ψέμα παντού! Μάλλον θεωρείς ότι εσύ είσαι η Αλήθεια!



quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Mιλώ λοιπον με κάποιο διαφορετικό άνθρωπο, και όχι το σύνολο των Χριστιανών? Διακρίνω πως ξεχωρίζεις τον Εαυτό σου, (μαζί μου μιλάς), επειδή διάβασες τι έγραψε ο Παύλος, τον τοποθετείς και σε άλλο επίπεδο?

Μα εγώ σωστά απαντώ και απευθύνομαι στον Παύλο και στα κείμενα του, αυτά μου παραθέτεις και όχι το προϊόν της επεξεργασίας του μυαλού σου, την δικής σου σκέψης που δεν υπάρχει, μιας και όποιος σκέφτεται και αναρωτιέται, για σενα είναι η Ναζιστής, η κάνει προπαγάνδα ενάντια στο Χριστιανισμό!
Αυτή είναι η Σοφία σου αγαπητέ?


Τι είναι Σοφία ΠΛΑΤΩΝΑΣ?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Η Αλήθεια λοιπόν είναι ο Χριστός, και η Εκκλησία το σπίτι του. Η Εκκλησία είναι ο Τόπος που δεν λέγονται ψέματα, μα μόνο η αλήθεια.
Αυτά ισχύουν για σένα?

Σωστά, ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια! Η Εκκλησία είναι το σώμα του, είναι η νύμφη Του, η Εκλεκτή! Εκκλησία είναι όλοι αυτοί που έχουν καθαριστεί με το αίμα Του! Ενώ για τον Τόπο που αναφέρεις σαν Εκκλησία, αν λέγονται ψέματα ή όχι, δεν γνωρίζω. Άρα δεν μπορώ να σου πω ότι ακούγεται μονο η Αλήθεια!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Κάνε ένα πείραμα.
Βρες μια Φωτογραφία του Χίτλερ, τύλιξε την σε ένα χαρτί, και κάνε μια επίσκεψη σε κάποια εβραϊκή οικογένεια.
Αν δεν γνωρίζεις θα σου υποδείξω εγώ μια.
Όταν λοιπόν σε καλοδεχτούν, δώσε σαν Δώρο αυτό που τύλιξες, και πρόσεξε τις εκφράσεις τους όταν το ανοίξουν.

Αν καταφέρεις και βγεις ζωντανός, σκέψου τα παρακάτω.
Μάθαμε τι έκανε ο Χίτλερ, γιατί δεν επεκράτησε.
Αν Νικούσε τον πόλεμο, όπου και να πήγαινες θα υπήρχαν ανδριαδες και φωτογραφίες του, και θα γνώριζες την (πραγματικότητα) που θα σου παρουσίαζε το Τρίτο Ράιχ και η προπαγανδιστική μηχανή του, όχι τι πράγματι συνέβη.
Ο Χίτλερ, ιστορικά πλέον είναι γνωστά τα όσα έκανε, ( ΜΑ ΤΟΤΕ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΑ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΩΤΕΡΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ)
Ο ίδιος, προσωπικά, δεν σκότωσε ποτέ του εβραίο. Έδινε διαταγές να τους εξολοθρεύσουν. Και το έκαναν, οι ακόλουθοι της ματαιοδοξίας και των σκέψεων του, άνθρωποι που οι ίδιοι δεν σκέφτονται για ότι πράττουν, μα εκτελούν! (το είπε και ο Χριστός στο σταυρό, για όσους τον καταδίκασαν)


Όχι ΠΛΑΤΩΝΑΣ δεν θα κάνω το πείραμα! Τα πειράματα με τους Εβραίους ανήκουν σε σένα και στον φίλο σου τον Χίτλερ και σε όσους μισούν τους Εβραίους!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Και σε ρωτώ,
Ποια η διάφορα του Κωνσταντίνου, του Ιουστινιανού και των λοιπών (Αγίων)…. από το Χίτλερ?
Μήπως δεν γνώριζαν το τι γινόταν στην επικράτεια τους?
Μήπως δεν έγιναν με διαταγές τους?
Αυτα που έγραψα, είναι τεκμηριωμένες πλέον αλήθειες, η ψέματα?
Αν είναι αλήθειες, τότε το ψέμα βρισκετε σε όλα οσα προσκυνάτε στην εκκλησία!

Προσκυνώ μονο τον Θεό μου!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Δεν υμνείται, φιλάτε και απευθύνεστε σε εικόνες, που απεικονίζουν δολοφόνους?

Υμνώ μονο τον Θεό μου! Απευθύνομαι μονο στον Θεό μου!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Προσκυνάτε ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ!
Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ αγαπητέ ΕΛ ΕΛΥΟΝ, και όταν συνειδητοποιήσεις τι έκαναν και τι κάνεις, παίρνεις άφοβα όλες τις γραφές, και τις τοποθετείς δίπλα στο Χαρτί υγείας!

ΠΛΑΤΩΝΑΣ άσε την υποκρισία και το «αγαπητέ», γιατί δεν σέβεσαι κανέναν και τίποτα!!!!!

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: quote:
________________________________________
Αυτό το «Τρομάρα του.» περιέχει όλη την αγάπη σου, ΠΛΑΤΩΝΑΣ!!! Τι είναι αγάπη ΠΛΑΤΩΝΑΣ?????
________________________________________
Να σου ανοίγει κάποιος τα ΜΑΤΙΑ.

Τα ΜΑΤΙΑ μου, μου τα άνοιξε ο Ιησούς Χριστός, εσένα ποιος ΠΛΑΤΩΝΑΣ?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 13:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση! Αφού δεν έχεις καμία αλήθεια να παρουσιάζεις επιτίθεσαι στην Αλήθεια των άλλων!!!

Διωρθωση. Στα παραμυθια των αλλων!!!


quote:
Η γνώστη τακτική της προπαγάνδας, μηδενισμός του αντίπαλου!!!


Εσυ Αντίπαλος? Ελα βρε ελυον, τα παραλές!

Με είδες να ανήκω κάπου, να υποστηρίζω μήπως κάποια ομάδα? Κάποιο Ισμο? Κάποια Θεωρία η Κάποιο Θεο?


quote:
Για να δούμε σε ποιον απευθύνθηκες: «ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Προς Παύλου εκ Ταρσού. (Απάντηση επιστολών)»
Αυτό που έκανες είναι ο ορισμός της προπαγάνδας!!! Και όταν σου απάντησα με τα λόγια του δεν σου άρεσε γιατί δεν έχεις τίποτα να παρουσιάζεις, καμία αλήθεια!


Όλα σου τα λόγια, είναι λόγια του.

Τα γνωρίζω, και όταν τον διαβάζω, χασμουριέμαι. Άσε δε, που όταν βρεθώ στην εκκλησία, είναι η χαρά μου! Λες και είμαι σε τσίρκο! Όποιος φορά περισσότερα πετραχήλια και κορώνες, στο μυαλό μου γεννιέται αυθορμητα η απορία!

Τι να έχει κοινό αυτός, με το Χριστό?

Τσίρκο Τσίρκο....Να ο αρχικλοουν!

quote:
Μπορείς να ξεχωρίζεις μια ερώτηση από μια πρόταση????? Φτάνει ποια με την προπαγάνδα!!!!!


Ναι! Η πρώτη είναι ερώτηση, η δεύτερη πρόταση.

Με είδες φιλε, να γράφω κάτι ενάντια στο Χριστό, και που?

Γεια τους Χριστιανους, τις εκκλησιες, τον κάθε Παυλο και τους συνταυτισμενους ακολουθους του, (σαν και σενα), απλα σας γαργαλαω λιγο, αφου στο βαθος σας αγαπω.

Καποτε υπηρξα Χριστιανόπουλο.

Εσύ όμως δεν με πιστεύεις, έτσι δεν είναι Ελ Ελυον?

quote:
Ο γνωστός ΠΛΑΤΩΝΑΣ, όταν δυσκολεύεται να απαντήσει παίρνει τα ‘βουνά’!!!!!

Έλα μαζί μου… να Αγιάσεις!

quote:
Την αγάπη μου, ναι! Είναι ο Θεός!!!!!

Αχ βρε θεούλη, τόσο μικρός και τόσο τσιγκούνης είσαι?

quote:
Ότι δεν έχεις καμία Αλήθεια να παρουσιάζεις και δεν απαντάς στις ερωτήσεις μου! Και λες ωραία παραμύθια!!!!!


Σου απαντώ, μα όταν μιλάω με γεγονότα, (Άγιος Κωνσταντίνος και μαμά) μου λες πως λέω ωραία παραμύθια!

quote:
1. Ποιος είσαι, το φως?????? Εγώ πάντως δεν είδα κανένα φως!!!!!
2. Αυτό το αφήνω σε σένα, που το μόνο που μπορείς να δεις είναι ψέμα παντού! Μάλλον θεωρείς ότι εσύ είσαι η Αλήθεια!
3. Επιτέλους, θα απαντήσεις στις ερωτήσεις ή θα μιλήσεις πάλι υποθετικά?????

Εσυ υποθέτεις πράγματα, που ουδέποτε ισχυρίσθηκα. Ποιος μιλά λοιπον υποθετικά?


quote:
Τι είναι Σοφία ΠΛΑΤΩΝΑΣ?


Εδώ αποφεύγεις για πολοστη φορά την ερώτηση, σε ότι υπεροπτικά έγραψες!

quote:
Μαζί μου μιλάς και όχι με το σύνολο των χριστιανών, αλλά σαφώς αυτό θες, την προπαγάνδα ενάντια του χριστιανισμού, ενάντια σ΄ αυτό που δεν σου αρέσει!!!!!

Μήπως είσαι η Αλήθεια και η ΣΟΦΙΑ μαζεμένη σε κάποια Παύλου έκδοση?

Αλήθεια, το σύνολο των Χριστιανών για σένα τι είναι?

Αμ ξέχασα, εγώ είμαι ο Ναζί, ο Φίλος του Χίτλερ, αυτος που μισεί τους εβραίους, ενώ εσύ είσαι ο Δημοκράτης Χριστιανός... που τους αγαπά!

quote:
Σωστά, ο Ιησούς Χριστός είναι η Αλήθεια! Η Εκκλησία είναι το σώμα του, είναι η νύμφη Του, η Εκλεκτή! Εκκλησία είναι όλοι αυτοί που έχουν καθαριστεί με το αίμα Του! Ενώ για τον Τόπο που αναφέρεις σαν Εκκλησία, αν λέγονται ψέματα ή όχι, δεν γνωρίζω. Άρα δεν μπορώ να σου πω ότι ακούγεται μονο η Αλήθεια!

Προς το τέλος αρχίζεις και λογικεύεις! Προσπάθησε ακόμα λίγο!

quote:
Όχι ΠΛΑΤΩΝΑΣ δεν θα κάνω το πείραμα! Τα πειράματα με τους Εβραίους ανήκουν σε σένα και στον φίλο σου τον Χίτλερ και σε όσους μισούν τους Εβραίους!

Αφού έτσι θέλεις, τι να κάνουμε? Χαιλ Ελ Ελυον!


quote:
Προσκυνώ μονο τον Θεό μου!!!!!
Υμνώ μονο τον Θεό μου! Απευθύνομαι μονο στον Θεό μου!

Ελα βρε, μην ψευδαισε τωρα.

Σε ένα μοναστηρι στο Αγιον Ορος με πεταξαν εξω γιατι δεν ασπασθηκα μια εικονα. Εσυ και Χριστιανος πραμα μαθες, δεν προσκυνας τον Αγιο Κωνσταντινο?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ άσε την υποκρισία και το «αγαπητέ», γιατί δεν σέβεσαι κανέναν και τίποτα!!!!!
Τα ΜΑΤΙΑ μου, μου τα άνοιξε ο Ιησούς Χριστός, εσένα ποιος ΠΛΑΤΩΝΑΣ?

Και όμως αγαπητέ Ελ Ελυον, σε σέβομαι και σε αγαπώ.

Το καλοκαίρι πλησιάζει. Θέλεις να πιούμε καφεδάκι μαζί κάπου, και να συζητήσουμε όμορφα?

Θα κοιταγομαστε στα μάτια, εσύ και εγώ!

Θα καλεσουμε ομως και την Unseen, για να αποφηγουμε παρεξηγησεις!

Τι λες?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 24/05/2007 13:18:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 14:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα καλεσουμε ομως και την Unseen, για να αποφηγουμε παρεξηγησεις!
Θες δηλαδή να με βάλεις μέσα στο πεδίο της μάχης; Γιατί καλέ μου, τι σου έκανα;

Είμαι σίγουρη ότι μπορείς να τα καταφέρεις μια χαρά και μόνος σου... απλά σταμάτα την κίνηση του νου, ο ίδιος το έλεγες αυτό, αν θυμάσαι...

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 15:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ: Και όμως αγαπητέ Ελ Ελυον, σε σέβομαι και σε αγαπώ.
Το καλοκαίρι πλησιάζει. Θέλεις να πιούμε καφεδάκι μαζί κάπου, και να συζητήσουμε όμορφα?
Θα κοιταγομαστε στα μάτια, εσύ και εγώ!
Θα καλεσουμε ομως και την Unseen, για να αποφηγουμε παρεξηγησεις!
Τι λες?

Πότε και που? Στείλε mail!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 00:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ- Και όμως αγαπητέ Ελ Ελυον, σε σέβομαι και σε αγαπώ. Το καλοκαίρι πλησιάζει. Θέλεις να πιούμε καφεδάκι μαζί κάπου, και να συζητήσουμε όμορφα? Θα κοιταγομαστε στα μάτια, εσύ και εγώ!

el.elyon-Πότε και που? Στείλε mail!!!!!


Τα μικρά μου πιτσουνάκια ,να’μουνα από μια πλευρά να σας δω ,και τι δεν θα έδινα ΧΑ ΧΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 05:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κράτα και μια θέση για μένα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 08:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμ... μετά τα τόσα θαυμαστικά στο "στείλε mail" του el.elyon νομίζω ότι επιβάλλεται η παρουσία ενός ανεξάρτητου... χμ... διαμεσολαβητή στο ματς, εννοώ στη συνάντηση, ως εκ τούτου κανονίστε για μετά το τριήμερο για να έρθω κι εγώ.

Θα έχω μαζί μου και κουτί πρώτων βοηθειών, καλού-κακού. elo, προλαβαίνω λες να πάρω μαθήματα πρόχειρης ανάνηψης, τραχειοστομίας κτλ;

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.40625
Maintained by Digital Alchemy