ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 09:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, φυσικά κι η κοινή γνώμη δεν τα μαθαίνει όλα.
Ίσως να είναι η τελευταία που μαθαίνει κάποια πράγματα και φυσικά δε μαθαίνει το σύνολο και στην πραγματική του υπόσταση...

quote:
θα μπορούσαν, εκτός των άλλων που σωστά υποθέτεις, να συμβολίζουν και τις πέντε πιο σημαντικές αποστολές στον πλανήτη μας, που ίσως, απετέλεσαν και στάδια εξέλιξης του ανθρώπου.

Θα με βοηθούσες αν με διαφώτιζες ως προς το ποιές είναι αυτές.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 18:53:03  Εμφάνιση Προφίλ

keraynos

quote:
Ψάχνοντας όμως για περισσότερες πληροφορίες γιατί αυτά είναι τα γνωστά περί αιγίδας και γοργόνειου, βρήκα στο Pathfinder μία άλλη εκδοχή που εξάπτει πολύ την φαντασία (το γοργόνειο και η αιγίδα ως υπερόπλα) αν θέλετε να την δείτε και εσείς,η αναφόρά γίνεται προς το μέσον της σελίδας περίπου, δυστυχώς το φόντο που έχει η σελίδα είναι πολύ κουραστικό να διαβάσει κάποιος, αλλά περνώντας το ποντίκι πάνω από τα γράμματα όπως κάνουμε για το c/p διορθώνεται το πρόβλημα.


Φίλη keraynos, είπαμε ότι γράφουμε σ’ ένα θέμα, που επιτρέπει να «ξεφεύγουμε» και να «πετάμε» με τα φτερά της φαντασίας και της διαίσθησης.

Επομένως γιατί να μην είναι... έτσι;

Είδα τη σελίδα του Pathfinder και περίπου αυτές τις πληροφορίες έχω κι εγώ, μέσω των βιβλίων του κ. Καλογεράκη, απ’ τις εκδόσεις «ΔΙΟΝ». Ας μην επαναλάβω λοιπόν, κάτι που μπορεί να διαβαστεί από τη συγκεκριμένη σελίδα.

Καλό θα ήταν να ανταλλάξουμε απόψεις πάνω σ’ αυτά, δίνοντας ο καθένας από εμάς τη διάστασή του.

Αξίζει τον κόπο να διαβαστούν και να γίνουν αντικείμενο προβληματισμού, δεδομένου ότι ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει τα αναφερόμενα, σ’ αυτά τα βιβλία και να κρίνει αν είναι γραφικά ή όχι.

Νομίζω ότι οι περισσότεροι με μια πρώτη ματιά, θα σκεφθούν ότι περιέχουν τρέλες και υπερβολές, όμως μια πιο προσεκτική ματιά, ίσως κάνει κάποιους να σκεφθούν πως κάποιες απ’ τις γνώσεις που περιέχονται, δεν είναι δυνατόν να είναι κτήμα σημερινού ανθρώπου, αλλά δοτές από όντα με ασύγκριτα περισσότερες γνώσεις και τεχνολογία εξωφρενική για τους πεπερασμένους μας νόες.

Υπάρχουν επίσης, το χρυσόμαλλο δέρας, ο χρυσός θρόνος, το Ίξιον, το σκήπτρο του Δία, το κυρηκείο και τα φτερωτά πέδιλα του Ερμή, οι χρυσές παρθένες και το δίχτυ του Ήφαιστου με το οποίο έπιασε τον Άρη και την Αφροδίτη, όταν έμαθε ότι η τελευταία δημιούργησε ερωτικό δεσμό με το θεό του πολέμου, η ασπίδα του Ηρακλή που ο Ησίοδος δίνει και κατασκευαστικές λεπτομέρειες και τόσα άλλα.

Χρόνο, όρεξη και περιέργεια να έχουμε...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 19:53:49  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Dying_Incubus

προκειμένου να εξελιχθούν τα ανθρώπινα όντα, έχουν συντελεσθεί, μέχρι στιγμής, επτά κύριες ουράνιες αποστολές.

Όπως αναφέρεται στη διαθήκη του Προμηθέα, ο ίδιος ήλθε με την Τρίτη αποστολή, με σκοπό να διορθώσει τα κακώς κείμενα των δύο προηγούμενων αποστολών, σε σχέση με την βελτίωση και εξέλιξη του ανθρώπινου γένους, σε νοητικό επίπεδο.

Η τέταρτη αποστολή, με αρχηγό το Κρόνο, που έλαβε χώρα από το 50.000 έως το 25.000 π.α.χ.χ. κατά παράβασιν των συμπαντικών νόμων αλλά και των δεδομένων εξέλιξης του ανθρώπου, ασχολήθηκε με πειράματα και ανεξέλεγκτες επεμβάσεις στη γενετική δομή των χθονίων όντων, με αποτέλεσμα τη δημιουργία τεράτων από εργαστηριακές διασταυρώσεις ειδών και πολλά άλλα εκτός προγράμματος.

Όταν του ζητήθηκε να επανέλθει στην τάξη και να εφαρμόσει το ουράνιο πρόγραμμα, αρνήθηκε και αποστάτησε.

Η Πέμπτη αποστολή, των Κυκλώπων, φθάνοντας για να διορθώσει τα πράγματα, ηττήθηκε απ’ τον Κρόνο.

Η έκτη αποστολή, των Γιγάντων, είχε την ίδια μοίρα στη σύγκρουση με τις Κρόνειες δυνάμεις. Οι Γίγαντες δήλωσαν υποτεγή στον Κρόνο και έγιναν σύμμαχοί του.

Η έβδομη και τελευταία αποστολή, είχε αρχηγό τον ίδιο τον Δία, που αναγκάστηκε να επέμβει λόγω των προηγούμενων αποτυχιών, νίκησε τον Κρόνο σε τρομερή σύγκρουση, όπως αναφέρει ο Ησίοδος και αποκατέστησε την ομαλότητα στην εξέλιξη.

Αυτά εν ολίγεις, φίλε μου, αναφέρονται στα βιβλία, για τα οποία μίλησα στη φίλη keraynos στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Υπήρχαν και δευτερεύουσες αποστολές οι οποίες είχαν συγκεκριμένο σκοπό η κάθε μια, όπως η αποστολή "ΜΗΤΙΣ", με στόχο τον ανθρώπινο εγκέφαλο και την ενεργοποίησή του σύμφωνα με τα συμπαντικά πρότυπα, για να έχει περιθώρια συνεχούς βελτίωσης, προς την τελείωσή του.

Η αποστολή "ΜΟΙΡΕΣ", είχε στόχο την ρύθμιση της αναπαραγωγής, με γονιμοποίηση του θηλυκού απ' το αρσενικό, όπως και την ρύθμιση του χρόνου κύησης για την ωρίμανση του εμβρύου.

Και πάει λέγοντας...

Είναι αξιοπρόσεκτο πώς δένουν με τη «μυθολογία» των Ελλήνων.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 23:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Μιας και αναφερθήκατε στην Αθηνά Παλλάδα υπάρχει ένα ωραίος μύθος .

Η Παλλάδα ήτανε φίλη της Αθηνάς και την συναγωνιζότανε στην χρήση των όπλων .
Μια μέρα καθώς γυμνάζονταν με ασκήσεις αρκετά βίαιες τσακώθηκαν κι η Παλλάδα καθώς πήγε να χτυπήσει την θεά Αθηνά ανησύχησε για τη ζωή της κόρης του, έβαλε μπροστά στην Αθηνά την ασπίδα του την αιγίδα για να τη σώσει .
Η Παλλάδα που είδε ξαφνικά την ασπίδα μπροστά της, τα έχασε για μια στιγμή και η Αθηνά τη χτύπησε.
Η Παλλάδα έπεσε νεκρή, βαθιά απελπισμένη η θεά έφτιαξε ένα ξύλινο ομοίωμα της νεκρής Παλλάδας κι έβαλε στο στήθος του την τρομερή αιγίδα και το τοποθέτησε προς τιμή της δίπλα στ’ άγαλμα του Δία .
Ο Δίας όμως πέταξε το άγαλμα της παλλάδας από τον Όλυμπο και αυτό έπεσε στον ναό της θεάς Αθηνάς, από τότε ονόμασαν τη θεά Αθηνά-Παλλάδα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 23:04:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Αυτές είχα κατά νου αλλά ήθελα να σιγουρευτώ ότι εννοούσαμε το ίδιο πράγμα.

Εάν θυμάμαι καλά - αλλιώς διόρθωσε με - στην Κρόνεια εποχή αποδίδονται διάφορες γενέσεις όπως οι Κένταυροι, οι Εκατόγχειρες και γενικότερα τα πλάσματα τα οποία αποτελούσαν ένωση κάποιου ζώου με άνθρωπο.
Αν ανατρέξουμε στη μυθολογία μας άλλωστε θα δούμε αρκετές αναφορές στις Άρπυϊες, στις Γοργόνες, στις Σειρήνες, σε Κένταυρους, στην Έχιδνα κλπ κλπ.
Δεν υποστηρίζω ότι αυτό ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα απλά αφήνω κι εγώ την φαντασία μου για λίγο να "ταξιδέψει"...

Όσον αφορά τις 7 ουράνιες αποστολές - ο αριθμός 7 έχει μεγάλη σημασία σε διάφορες διδασκαλίες και θεωρήσεις - αυτό που δε μπορώ να κατανοήσω είναι ο τρόπος που συνδέεται η τρίτη αποστολή (του Προμηθέα) με την έβδομη (του Δία), αν δεχθούμε τη μυθολογική αναφορά για το δέσιμο του Προμηθέα από τον Δία.
Από την άλλη, έχουμε την Γιγαντομαχία και την Τιτανομαχία σύμφωνα με τις οποίες ο Δίας με τους υπόλοιπους Ολύμπιους νίκησαν τις τρεις προηγούμενες αποστολές.

Όσον αφορά τη "Μήτις" αφορούσε όντως την ενεργοποίηση του νου σύμφωνα με τα συμπαντικά πρότυπα.
Η Μήτις άλλωστε συνδέεται με την σοφία και την ορθή σκέψη.
Από την μυθολογία μας εξάλλου προκύπτει ότι ο Δίας κατάπιε την πρώτη του σύζυγο, Μήτιδα, για να αποφύγει την γέννηση ενός γιου που θα τον εκθρόνιζε.
Νομίζω ότι μπορούμε να εστιαστούμε και σε έναν αποσυμβολισμό του μύθου αυτού σύμφωνα και μ' αυτά τα οποία ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμα σου.

Για τις Μοίρες δεν γνωρίζω κάτι.

Φίλε elo, το Παλλάδιο σχετίζεται και με τον Τρωϊκό πόλεμο.
Σύμφωνα με ένα μύθο η πόλη της Τροίας θα ήταν αήτηττη όσο το Παλλάδιο παρέμενε εντός των τειχών της πόλης.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 00:53:53  Εμφάνιση Προφίλ
Dying_Incubus

quote:
Εάν θυμάμαι καλά - αλλιώς διόρθωσε με - στην Κρόνεια εποχή αποδίδονται διάφορες γενέσεις όπως οι Κένταυροι, οι Εκατόγχειρες και γενικότερα τα πλάσματα τα οποία αποτελούσαν ένωση κάποιου ζώου με άνθρωπο.
Αν ανατρέξουμε στη μυθολογία μας άλλωστε θα δούμε αρκετές αναφορές στις Άρπυϊες, στις Γοργόνες, στις Σειρήνες, σε Κένταυρους, στην Έχιδνα κλπ κλπ.

Ναι φίλε Dying_Incubus και όχι μόνο. Βιορομπότ, κλώνοι κ.α.

Νομίζω ότι οι Εκατόγχειρες δεν ηταν αποτέλεσμα των μεθόδων του Κρόνου, επειδή –αν θυμάμαι καλά- τους ελευθέρωσε ο Δίας απ’ τον Τάρταρο, μαζί με τους κύκλωπες της πέμπτης αποστολής.

Σκέφτομαι πως μερικά «μυθολογικά τέρατα», μπορεί να αναφέρονται έτσι, λόγω καταγωγής. Για παράδειγμα, ίσως κένταυροι να αποκαλούνταν όσοι ήταν απ’ τον αστερισμό του Κενταύρου.

Μπορεί και όχι και να ήταν όντως, εργαστηριακά δημιουργήματα του Κρόνου.

quote:
Δεν υποστηρίζω ότι αυτό ανταποκρίνεται και στην πραγματικότητα απλά αφήνω κι εγώ την φαντασία μου για λίγο να "ταξιδέψει"...

Τα περίεργα ευρήματα στον Καύκασο, ίσως καταμαρτυρούν γεγονότα της εποχής.

Συχνά φαντασία και πραγματικότητα αλληλοσυμπληρώνονται...

quote:
Όσον αφορά τις 7 ουράνιες αποστολές - ο αριθμός 7 έχει μεγάλη σημασία σε διάφορες διδασκαλίες και θεωρήσεις - αυτό που δε μπορώ να κατανοήσω είναι ο τρόπος που συνδέεται η τρίτη αποστολή (του Προμηθέα) με την έβδομη (του Δία), αν δεχθούμε τη μυθολογική αναφορά για το δέσιμο του Προμηθέα από τον Δία.

Εννοείς ότι είναι πολύ μακρυά χρονολογικά;

Αν ναι, ο Προμηθέας δούλεψε για τον Κρόνο σ’ ολόκληρη την περίοδο της τέταρτης αποστολής (50.000 – 25.000), αφού είχε έλθει με την Τρίτη αποστολή και ο Κρόνος τον βρήκε εδώ. Κατόπιν συμμετείχε στην αποκατάσταση της τάξης απ’ το Δία.

Δεν έχω αυτην τη στιγμή, πρόχειρο ανάγνωσμα, αλλά νομίζω ότι ο Δίας τιμώρησε μ’ αυτόν τον τρόπο τον Προμηθέα, επειδή του έκλεψε το σκήπτρο, το οποίο ήταν μάλλον υπερόπλο και το πήγε στον Κρόνο. Όμως στα χέρια του Κρόνου ήταν άχρηστο, ίσως επειδή ενεργοποιείτο με ιδιοσυχνότητα κι έτσι το επέστρεψε στον Δία.

quote:
Από την άλλη, έχουμε την Γιγαντομαχία και την Τιτανομαχία σύμφωνα με τις οποίες ο Δίας με τους υπόλοιπους Ολύμπιους νίκησαν τις τρεις προηγούμενες αποστολές.

Ο Δίας νίκησε τον Κρόνο δηλαδή τις δυνάμεις της τέταρτης αποστολής και όσους είχαν συμμαχήσει μ’ αυτόν. Τους κύκλωπες τους ελευθέρωσε, αφού τους είχε φυλακίσει ο Κρόνος.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 08:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, νόμιζα πως κάποια αστερισμοί έλαβαν την ονομασία που έχουν εξαιτίας των διαφόρων μυθολογικών προσώπων.
Who knows?

quote:
Εννοείς ότι είναι πολύ μακρυά χρονολογικά;

Όχι, μάλλον δεν επεξήγησα εγώ επαρκώς την ερώτηση μου αλλά απ' ό,τι βλέπω πρόλαβες κι απάντησες ήδη από μόνος σου!
Απ' όσο γνωρίζουμε από την ελληνική μυθολογία ο Προμηθέας ήταν από τους ευεργέτες του ανθρώπινου είδους, το οποίο αγαπούσε.
Τους μετέδωσε την φωτιά (γνώση) και στάθηκε δίπλα τους όταν ο Δίας αποφάσισε να το καταστρέψει.
Μήνυσε πχ στον Δευκαλίωνα να φτιάξει μια τεράστια ξύλινη κιβωτό για να γλιτώσει αυτός κι η Πύρρα μαζί με εκπροσώπους του ζωικού βασιλείου.

Από διάφορους μύθους δηλαδή προκύπτει ότι αυτός που ενδιαφερόταν πραγματικά για τους ανθρώπους ήταν ο Προμηθέας και πως ο Δίας είχε μάλλον εχθρικές διαθέσεις απέναντι σε αυτούς ή - στην καλύτερη των περιπτώσεων - ότι ήταν μάλλον αδιάφορος.
Για αυτό το λόγο δε μπορούσα να βρω την αιτία που ο Προμηθέας τιμωρήθηκε, γιατί ο Δίας θεωρείται ότι με την έβδομη ουράνια αποστολή ήρθε για να ρυθμίσει την τάξη στην εξέλιξη ενώ από τη μυθολογία φαίνεται να έχει ένα πιο σκληρό προφίλ και το λόγο για τον οποίο τιμωρήθηκε ο Προμηθέας από τον Δία.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2007, 23:09:27  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι, αν μια απόπειρα αποσυμβολισμού κάποιων "μύθων" με πολύ φαντασία, θα μπορούσε να "δέσει", με απόψεις, ρητά και έθιμα, που έχει σήμερα ο λαός μας και που η αιτία τους, χάνεται στο παρελθόν.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2007, 00:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Αγαπητέ γιαπετ, διαβάζοντας το κείμενο που σου είχα αναφέρει οι απορίες μου μεγάλωσαν, αν όντως είναι αλήθεια αυτά, και όχι μυθολογία πάνω στην μυθολογία μόνο και μόνο για να ενδυναμώσει το γόητρό μας σαν φυλή, τότε πραγματικά όλες οι θρησκείες καταρρίπτονται.
Δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη που είναι Θεός-Θεοί, αλλά "υπέρ όντα" πλάσματα αρχέγονα, που σκόρπισαν σε όλη τη γη σε διάφορες χρονικές περιόδους και τους δέχτηκαν σαν θεούς.
Αλήθεια γιατί δεν γίνεται αναφορά στις άλλες θρησκείες π.χ στον Βουδισμό παρά μόνο στην Εβραϊκή και την Αρχαιοελληνική(ίσως λίγο και στον Μωαμεθανισμό), αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει, μήπως επειδή βλέπουμε κοινά στοιχεία στη μυθολογία αυτών των θρησκειών(κατακλυσμός);
Μήπως όμως κάνουμε και μεις το λάθος των Εβραίων που θεωρούν ότι είναι ο εκλεκτός λαός του "Θεού" και λέμε ότι και εμείς είμαστε οι εκλεκτοί των "Θεών";
Φιλολογικά σαν μύθος μ'αρέσει πολύ αλλά πόσοι από εμάς είμαστε καθαρόαιμοι Ελληνες(Ελλάνιοι) μετά από τόσες Χιλιετίες; Μήπως κανένας;
Σίγουρα οι πρόγονοί μας έκαναν θαυμαστά πράγματα, έδωσαν την γνώση και τον πολιτισμό σε άλλους λαούς, υπήρχαν φωτισμένα μυαλά όπως υπάρχουν σε κάθε εποχή και προοδεύει η ανθρωπότητα, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι Ολύμπιοι καθοδηγούσαν ή καθοδηγούν τις σκέψεις τους, δεν μπορώ να δεχτώ πως αν έχω καινοτόμες ιδέες που θα προαγάγουν την ανάπτυξη του πολιτισμού, ότι η σκέψη μου είναι καθοδηγούμενη και είμαι ένα πιόνι μιας πιο σκεπτόμενης μορφής από μένα.

Λέει κάπου το κείμενο σε περίπτωση ολέθρου μιας επικείμενης καταστροφής της Γης(Γαίας) ότι έχουν ετοιμαστεί σκάφη για να σώσουν τους Ελλάνιους, αυτό εμένα μου θυμίζει παραλλαγμένο βέβαια, την Δευτέρα παρουσία όπου πάλι και εκεί θα σωθούν οι λίγοι οι εκλεκτοί που θα έχουν περάσει με επιτυχία την διαδικασία της κρίσεως.

Οι απόψεις που σου εκθέτω δεν γίνονται με καμία διάθεση χλευασμού, σέβομαι τα πιστεύω του άλλου άσχετα αν δεν τα ασπάζομαι,απλώς έχω πάρα πολλές απορίες, δεν πιστεύω σε Θεό ψάχνω να δω αν υπάρχει,τείνω να πιστεύω ότι είναι δικό μας δημιούργημα για να καλύψει την αδυναμία και τους φόβους του ανθρώπου.
Υπήρξαν πραγματικά γεγονότα και φυσικά φαινόμενα(γι'αυτό και έχουμε κοινά στοιχεία κατά την γνώμη μου σε μύθους διάφορων Θρησκειών), που με την πάροδο των χιλιετιών άλλαξαν τόσο, αφού στην αρχή που δημιουργήθηκαν δεν υπήρχε γραπτός λόγος για να διασωθούν ακριβώς όπως υπόθηκαν, και αντί για ιστορία έχουμε μυθολογία,έτσι διαμορφώθηκαν όλοι αυτοί οι όμορφοι αλληγορικοί μύθοι.
Ψάχνοντας να τους αποκρυπτογραφήσουμε μήπως δημιουργούμε και άλλους μύθους;

Ισως εγώ που δεν πιστεύω σε τίποτα είμαι σε καλύτερη θέση δεν έχω να φοβάμαι ή να ελπίζω σε κάτι, έτσι ώστε όταν έρθει το τέλος δεν θα απογοητευτώ αν όλα αυτά αν τα πίστευα ήταν μάταια.

Wolf

Edited by - keraynos on 06/12/2007 00:57:17

Edited by - keraynos on 06/12/2007 01:12:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 01:35:40  Εμφάνιση Προφίλ
keraynos

quote:
Αγαπητέ γιαπετ, διαβάζοντας το κείμενο που σου είχα αναφέρει οι απορίες μου μεγάλωσαν, αν όντως είναι αλήθεια αυτά, και όχι μυθολογία πάνω στην μυθολογία μόνο και μόνο για να ενδυναμώσει το γόητρό μας σαν φυλή, τότε πραγματικά όλες οι θρησκείες καταρρίπτονται.

Φίλη keraynos πιστεύω ότι δεν χρειάζονται καν, τέτοιου είδους κείμενα για να καταρριφθούν οι θρησκείες. Φτάνει να διαβάσει κάποιος τα... «μανιφέστα» τους, για να γίνει αυτό.

quote:
Δεν υπάρχει ανώτερη δύναμη που είναι Θεός-Θεοί, αλλά "υπέρ όντα" πλάσματα αρχέγονα, που σκόρπισαν σε όλη τη γη σε διάφορες χρονικές περιόδους και τους δέχτηκαν σαν θεούς.

Σε επίπεδο ανθρωπότητας και εννοώ τη ζωή στη Γη, ίσως είναι πιο πιθανό να έχει γίνει κάτι τέτοιο. Νομίζω, πως δεν μπορούν να βρούν εξελικτικό κρίκο μεταξύ homo Sapiens Sapiens και του προηγούμενου homo Erectus (αν δεν απατώμαι).
Μπορεί αυτό να σημαίνει γενετική μετάλλαξη.

Είναι φυσικό, αν ήλθαν σε επαφή οι τότε γήϊνοι με τόσο εξελιγμένα όντα, να τα θεοποίησαν.

Εξ’ αλλου η λέξη θεός προέρχεται απ’ το ρήμα θέω, που σημαίνει τρέχω πολύ γρήγορα.

quote:
Αλήθεια γιατί δεν γίνεται αναφορά στις άλλες θρησκείες π.χ στον Βουδισμό παρά μόνο στην Εβραϊκή και την Αρχαιοελληνική(ίσως λίγο και στον Μωαμεθανισμό), αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει, μήπως επειδή βλέπουμε κοινά στοιχεία στη μυθολογία αυτών των θρησκειών(κατακλυσμός);

Η δική μας "μυθολογία" αναφέρει τρεις κατακλυσμούς.

Νομίζω (χωρίς να είμαι ειδικός) ότι ο βουδισμός δεν είναι θρησκεία, με την κλασσική έννοια του όρου, αλλά περισσότερο τρόπος ζωής.

Άλλωστε, πάντα με βάση τα γραπτά του κ. Καλογεράκη, στα βιβλία του σχετικά με την επικοινωνία με τις οντότητες που λένε ότι είναι οι Ολύμπιοι, ο Γιαχβέ δημιούργησε τις εβραιογενείς θρησκείες, με σκοπό των έλεγχο των συνειδήσεων των ανθρώπων και τη μεταβολή τους σε πειθήνια όντα, κάτι που δεν είναι καθόλου φανταστικό, όπως αποδεικνύουν οι πρακτικές τους, έως και σήμερα.


quote:
Μήπως όμως κάνουμε και μεις το λάθος των Εβραίων που θεωρούν ότι είναι ο εκλεκτός λαός του "Θεού" και λέμε ότι και εμείς είμαστε οι εκλεκτοί των "Θεών";

Σωστό αυτό που λες και γι’ αυτό είμαστε επιφυλακτικοί και προσπαθούμε να εξαντλήσουμε τη λογική μας, με αποσυμβολισμούς και ερμηνείες στοιχείων, ο καθένας στα πλαίσια του δυνατού του.

quote:
Φιλολογικά σαν μύθος μ'αρέσει πολύ αλλά πόσοι από εμάς είμαστε καθαρόαιμοι Ελληνες(Ελλάνιοι) μετά από τόσες Χιλιετίες; Μήπως κανένας;

Πάντα στα πλαίσια αυτού που συζητούμε, Έλληνας είναι οποιος έχει το γονίδιο «Ε» και δεν παίζει κανένα ρόλο, η παρούσα ενσάρκωσή του και η εθνικότητα που έχει τώρα.

quote:
Σίγουρα οι πρόγονοί μας έκαναν θαυμαστά πράγματα, έδωσαν την γνώση και τον πολιτισμό σε άλλους λαούς, υπήρχαν φωτισμένα μυαλά όπως υπάρχουν σε κάθε εποχή και προοδεύει η ανθρωπότητα, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι οι Ολύμπιοι καθοδηγούσαν ή καθοδηγούν τις σκέψεις τους, δεν μπορώ να δεχτώ πως αν έχω καινοτόμες ιδέες που θα προαγάγουν την ανάπτυξη του πολιτισμού, ότι η σκέψη μου είναι καθοδηγούμενη και είμαι ένα πιόνι μιας πιο σκεπτόμενης μορφής από μένα.

Ομολογουμένως δεν είναι καθόλου τιμητικό αυτό, αν το δείς με τον τρόπο που έχουμε μάθει να σκεπτόμαστε καθοδηγούμενοι απ’ την πραγματικότητα που ζούμε και που την διαμορφώνουν κάποιοι...

Απ’ την άλλη, αν αυτός είναι ο ρόλος σου στη δημιουργία ή ακόμη κι αν ότι περνάς ή σκέπτεσαι, τα έχεις προκαθορίσει εσύ, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα «εγωϊσμού».


quote:
Λέει κάπου το κείμενο σε περίπτωση ολέθρου μιας επικείμενης καταστροφής της Γης(Γαίας) ότι έχουν ετοιμαστεί σκάφη για να σώσουν τους Ελλάνιους, αυτό εμένα μου θυμίζει παραλλαγμένο βέβαια, την Δευτέρα παρουσία όπου πάλι και εκεί θα σωθούν οι λίγοι οι εκλεκτοί που θα έχουν περάσει με επιτυχία την διαδικασία της κρίσεως.

Η διαφορά ίσως είναι και ειδοποιός, βρίσκεται στο ότι εδώ δεν πρέπει να αποκτησεις κάτι (πίστη), αλλά, αν είσαι Ελλάνιος, είσαι ήδη δικός τους κι ας το αγνοείς...

quote:
Ψάχνοντας να τους αποκρυπτογραφήσουμε μήπως δημιουργούμε και άλλους μύθους;

Εδώ, μιλάμε για πράγματα που φανταζόμαστε, διαισθανόμαστε ή θα θέλαμε να είναι αλήθεια.

Όσο καλό είναι να μην παρασυρόμαστε, τόσο είναι και να προσπαθούμε να δεχόμαστε ότι υπάρχουν πράγματα, που ενώ φαίνονται ακόμη και εξωφρενικά στη μικρότητά μας, είναι πιθανό να υφίστανται...


quote:
Ισως εγώ που δεν πιστεύω σε τίποτα είμαι σε καλύτερη θέση δεν έχω να φοβάμαι ή να ελπίζω σε κάτι, έτσι ώστε όταν έρθει το τέλος δεν θα απογοητευτώ αν όλα αυτά αν τα πίστευα ήταν μάταια.

Και μόνο που λες ότι ψάχνεις και μόνο που συμμετέχεις σε τέτοιες συζητήσεις και έχεις προβληματισμούς, σημαίνει ότι δεν έχεις ξεφύγει απ’ την αρχέγονη περιέργεια προέλευσης και προορισμού, ορμόμενη απ’ την ανάγκη που κουβαλάς στα γονίδιά σου.

Πάντως καλό θα ήταν να διαβάσεις, τα βιβλία που περιέχουν τα κείμενα, για τα οποία συζητούμε, για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη, απ’ όση μπορούν να δώσουν τα αποσπάσματα.

Ίσως δείς «λογική» μέσα σ’ αυτά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avaris
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 10:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Avaris
Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ερχόμαστε πάντα αντιμέτωποι με το ενοχλητικό δίπολο «Ιστορία – Παραϊστορία».

Τι ορίζει την Ιστορία?

Η «Τεκμηρίωση» (όπως λέγεται πάντα).

Τι διαχωρίζει την «Ιστορία» από την «Παραϊστορία»?

Αυτός που «ελέγχει» την «Τεκμηρίωση» (ή την «απόκρυψη» θα πρόσθετα).

Με λίγα λόγια, την ιστορία την γράφει η «Σκοπιμότητα». Η Σκοπιμότητα του Νικητή.

Θέλει να δημιουργήσει ένα «Συγκεκριμένο Προφίλ Κοινωνίας» και το χτίζει διαμορφώνοντας την ίδια τη γνώση. Πχ Μέσω της Μυθολογίας και της επίσημης ερμηνείας της.

Τι θα «βγει προς τα έξω» και τι δεν θα βγει. Τι θα «αποκρυφτεί» από το κοινό και τι θα παρουσιαστεί επίσημα – ακαδημαϊκά.

Και κάθε φορά θα πρέπει ο «Εκτός Ακαδημαϊκού Νυμφώνος» Ερευνητής να συλλέγει μετά κόπων και βασάνων τα στοιχεία, να δημοσιοποιεί τις έρευνές του, να θεωρείται γραφικός από τους Επίσημους Καθεστωτικούς Ερευνητές και να καλείται κατόπιν ο ανοιχτόμυαλος και υποψιασμένος πολίτης να διακρίνει την ήρα από το στάχυ από έναν συφερτό απόψεων ενίοτε λογικών και άλλοτε αυθαίρετων.

Καθόλου εύκολο.

Και εξοργιστικό συνάμα.

Τα ευρήματα που παρέθεσε ο Elo είναι από τα ισχυρότερα παραδείγματα που θα μπορούσαν να παρουσιαστούν.

Κι όμως, επίσημη αποδοχή από το Καθεστωτικό Ακαδημαϊκό Ερευνητικό Στάτους ούτε υπήρξε, ούτε υπάρχει όσο μιλάμε.

Εδώ φυσικά προκύπτει το μεγάλο: «Γιατί»?


Το ίδιο συνέβαινε και με τον «Εσωτερισμό» γενικότερα, μέχρι πρότινος.

Τα «Δομικά του Στοιχεία», φιλολογικά και φιλοσοφικά ως επι το πλείστον έβρισκαν πεδίο ενδιαφέροντος μόνον σε μικρούς κύκλους εσωτεριστών.

Το Ακαδημαϊκό Κατεστημένο αρνούνταν να δώσει σημασία σε Μυστικιστικά και Αποκρυφιστικά δεδομένα.

Επηρέαζοντας φυσικά δραστικά και τα υπόλοιπα συμπαραμαρτούντα, δηλαδή, την Πολιτική και τα ΜΜΕ.

Μέχρι που είδαμε, σχεδόν εν μία νυχτί (σε λίγα χρόνια) ο Εσωτερισμός να φτάνει και στην Κουτσή Μαρία.

Πως?

Μέσω του «Κώδικα Ντα Βίντσι», του «Χάρυ Πότερ», του «Άρχοντα των Δαχτυλιδιών» του « Charmed» (Μάγισσες) και άλλων μικρότερης επικοινωνιακής εμβέλειας εγχειρημάτων.

Η προεργασία δε, της «Σημασιολογικής διασταύρωσης» της Μυθολογικής Κοσμογονίας με τον Εσωτερισμό είχε ήδη αρχίσει από εγχειρήματα τύπου «Πόλεμος των Άστρων» και «Stargate».

Ότι σαφώς και αντιστάθηκε το επίσημο κατεστημένο, ούτε αντίρρηση.

Επτά εκδοτικοί οίκοι απέρριψαν την Ρόουλινγ μέχρι να βρεθεί ένας να εκδώσει το «Χάρρυ Πότερ».

Οι Χολυγουντιανές εταιρείες παραγωγής απέρριπταν για πολύ τον «Άρχοντα των Δαχτυλιδιών» μέχρι να βρεθεί τελικά παραγωγός να πιστέψει σε αυτόν.

Παρ’ όλα αυτά, όταν «κρίθηκε» (από πού άραγε?) ότι ήλθε το πλήρωμα του χρόνου, σε ελάχιστο χρονικό διάστημα, ο Εσωτερισμός και η «διασύνδεσή» του με την Τεχνολογία (πχ Matrix), τις Θετικές Επιστήμες (πχ Ταο και Φυσική), την Κοσμογονία (πχ Κατακλυσμοί και προιστορικοί διαγαλαξιακοί πολιτισμοί), την Παραιστορία (πχ Μεροβίγγεια θεωρία και Αποκρυφιστικό υπόβαθρο Ναιτών), την Μυθολογία (πχ Δισκοπότηρο ή Προμηθεϊκή θεωρία), την Θρησκεία (πχ Πανθεϊσμός ή Εωσφορική θεωρία) έγινε Γεγονός και για τον Απλό καθημερινό πολίτη. Ή τουλάχιστον, γίνεται μέρα με τη μέρα για όλο και περισσότερους.

Πλέον, όλο και περισσότερα τέτοια θέματα εκδίδονται ή παράγονται στον κινηματογράφο σε εύπεπτη μορφή ώστε να προσεγγίζουν συγκινησιακά όσο το δυνατόν περισσότερους.

Ανακατεύοντας εσκεμμένα το φαιδρό με το σοβαρό, το πραγματικό με την φάρσα, το απλό με την υπερβολή, τα media καταφέρνουν να κάνουν το κοινό να είναι έτοιμο να δεχτεί ακόμη και το πιο ακραίο σενάριο στην πραγματικότητα.

Πόσο πραγματικά σοκαρίστηκε ο κόσμος από τους 500, 000 νεκρούς των πλημμυρών του Μπαγκλαντές το ’70?

Πόσο πραγματικά συγκλονίστηκε από τους 200,000 νεκρούς του Τσουνάμι της Ινδονησίας πριν λίγα χρόνια?

Πόσο πραγματικά συγκλονίζεται από την προοπτική των παγετώνων ή του απίστευτου καύσωνα και ξηρασίας?

Είναι σχεδόν εξοικειωμένος με τα πάντα.

Το Κοινό λοιπόν κατά τα «Σημασιολογικά Φαινόμενα», ήδη προετοιμάζεται πυρετωδώς και συστηματικά τα τελευταία τριάντα χρόνια περίπου για «Μεγάλες Αλήθειες».

Η «Μεγάλη Αλήθεια» όμως έχει δύο επίπεδα.

Το ένα η «Δημιουργία» και το άλλο η «Καταστροφή».

Όλοι εξοικειώνονται σταδιακά με το ένα (την «καταστροφή») μα σαφώς λιγότεροι με την «Δημιουργία». Την «Δημιουργία μέσω της Εσωτερικής Ατραπού» θα έλεγα καλύτερα.. Έστω κι αν καταβάλλονται απίστευτες προσπάθειες (από ποιους άραγε (?) θα ξανααναρωτηθώ) να γίνουν οι δεύτεροι (οι Εσωτεριστές) όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 11:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Η δική μας "μυθολογία" αναφέρει τρεις κατακλυσμούς.

Φίλε γιαπετ, θα μπορούσες μήπως να αναφέρεις και τους τρεις κατακλυσμούς καθώς προσωπικά γνωρίζω μόνο του Δευκαλίωνα;

Σχετικά μ' αυτό που λες:

quote:
Άλλωστε, πάντα με βάση τα γραπτά του κ. Καλογεράκη, στα βιβλία του σχετικά με την επικοινωνία με τις οντότητες που λένε ότι είναι οι Ολύμπιοι, ο Γιαχβέ δημιούργησε τις εβραιογενείς θρησκείες, με σκοπό των έλεγχο των συνειδήσεων των ανθρώπων και τη μεταβολή τους σε πειθήνια όντα, κάτι που δεν είναι καθόλου φανταστικό, όπως αποδεικνύουν οι πρακτικές τους, έως και σήμερα.

Για να είμαι ειλικρινής, αυτό δυσκολεύομαι να το πιστέψω.
Μπορεί κάποιες εβραιογενείς θρησκείες να δημιουργήθηκαν και σαν μέσο επιβολής να είχαν μια τακτική εκφοβισμού των πιστών της αλλά δε νομίζω ότι ο ίδιος ο Γιαχβέ τις δημιούργησε για να ελέγχει την συνείδηση των ανθρώπων.
Αν είναι μια θεότητα άλλωστε, θα μπορούσε να το κάνει αυτό ούτως ή άλλως.
Διαφωνώ λοιπόν σ' αυτό που αναφέρει ο κύριος Καλογεράκης αλλά συμφωνώ στο ότι κάποια ιερατεία χρησιμοποίησαν την θρησκεία και το όνομα του εβραϊκού Θεού για να επιβληθούν.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε την διαφορά.

quote:
Με λίγα λόγια, την ιστορία την γράφει η «Σκοπιμότητα». Η Σκοπιμότητα του Νικητή.

Φίλε Avaris, σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα!
Η Ιστορία που μαθαίνουμε επειδή έτσι καταγράφηκε από αυτούς που υπερίσχυσαν σε διάφορες χρονικές περιόδους και σε διάφορες στιγμές της ιστορίας του ανθρώπινου πολιτισμού, απέχει παρασάγγας από αυτό που πραγματικά συνέβη.
Είναι όπως το είπες, η σκοπιμότητα του νικητή...
Κάτι θα αποκρυφτεί και κάτι θα βγει προς τα έξω.
Ένα θέμα είναι στην φύση του εξερχόμενου στοιχείου και τι σχέση έχει με το πραγματικό (κρυμμένο) στοιχείο.
Μικρή ή μεγάλη;
Κι από κει και πέρα αρχίζει το "ταξίδι" του ερευνητή ο οποίος επιθυμεί πραγματικά να μάθει και να γνωρίσει, περιπλανώμενος όλο και περισσότερο στους λαβύρινθους της Γνώσης...

Το κοινό "βομβαρδίζεται" ήδη από τον κινηματογράφο κι από τα media με νέα μηνύματα.
Από κει και πέρα τα μηνύματα αυτά μπορεί να χρησιμεύσουν για την αφύπνιση του ή για την διατήρηση της πλάνης του.
Μέσω του κινηματογράφου πχ μπορεί να λάβει κάποια ερεθίσματα για να αναζητήσει, να θελήσει να μάθει και να ανακαλύψει μικρές αλήθειες που αγνοούσε πριν επειδή οι παρωπίδες που είχε βάλει ο ίδιος στα μάτια του, δεν τον άφηναν να τις δει.
Από τα media πάλι, μπορεί να πάρει ερεθίσματα για να συνεχίσει να ζει μέσα σε μια πλάνη, να παραμείνει σε κατάσταση ύπνου.
Κι αν γίνεται αυτό, είναι εξίσου πολύ πιθανόν κάποια πολύ σοβαρά γεγονότα για τον άνθρωπο και για τον ρουν της Ιστορίας να περνούν με μικρά γράμματα μπροστά μας αφού η προσοχή μας έχει στραφεί τεχνηέντως αλλού.
Είναι κι αυτό ένα στάδιο της δόμησης της "Ιστορίας" από αυτούς που την διαμορφώνουν, μόνο που γίνεται με την άτυπη συγκατάθεση μας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 14:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Μιας και βλέπω ότι το θέμα παίρνει πολύ ενδιαφέρων ροή ας δώσω ακόμα κάποια ενδιαφέρων στοιχεία από κάποια παράξενα ευρήματα που αν και αρκετοί τα γνωρίζουμε, ωστόσο δεν παύει να είναι αμφιλεγόμενα από ένα μέρος της επιστημονικής κοινότητας .

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε και πόσα από τα παράξενα αυτά ευρήματα είναι κατασκευάσματα από κάποιους που έχουν σκοπό να προκαλέσουν την προκατάληψη σε κάθε καινούργιο εύρημα αφού σε αφήνουν να πιστέψεις……και μετά σου λένε ότι είναι δημιούργημα τους για να αποδείξουν το πόσο εύκολο είναι να κατασκευαστούν και να ξεγελάσουνε το κάθε (ευκολόπιστο) ….οι σύγχρονοι σωτήρες .

μεσαιωνικός αστροναύτης


Στην δυτική Ισπανία, στην πόλη Σαλαμάνκα υπάρχει ένας καθεδρικός ναός γοτθικού ρυθμού με αρκετά καλλιτεχνικά σκαλίσματα εντός κι εκτός. Στην είσοδο του ναού αυτού υπάρχει σκαλισμένη "η πύλη των ανθέων" μιας και πολλά σκαλισμένα άνθη και φυλλώματα αποτελούν μέρος της διακόσμησής της. Ανάμεσα στα πολύπλοκα σκαλίσματα ηλικίας 500 ετών, βρίσκεται σε μία λεπτομέρεια (που πέρασε για χρόνια απαρατήρητη ή ακατανόητη) σκαλισμένος ένας σύγχρονος αστροναύτης!

Ο Αρχύτας (428 - 347 π.Χ.)


Κάποιο παράξενο κείμενο που λέγεται ότι είναι γραμμένο απ' τον Αρχύτα περιγράφει ένα ταξίδι γύρω από την γη μέσα σε μια αεροστεγώς κλεισμένη σφαίρα! Τι είδους ιπτάμενη σφαίρα που ταξίδευε γύρω απ' την γη ήταν αυτή, και γιατί άραγε αεροστεγώς κλειστή; Τι ήξερε ο Αρχύτας που δεν έφτασε σε μας; Κείμενα του Αρχύτα λέγεται ότι μελετούσε (αρκετά αργότερα βέβαια) και ο Γαλιλαίος.
Ο Αρχύτας (428 - 347 π.Χ.) ήταν επιφανής πυθαγόρειος φιλόσοφος .
Σύμφωνα με μαρτυρία του Φαβωρίνου, ιστορικού των αρχαίων παραδόσεων, ο Αρχύτας επινόησε και κατασκεύασε μια μη-επανδρωμένη ιπτάμενη μηχανή, που αποκλήθηκε "πετομηχανή" ή "περιστερά" και που ουσιαστικά ήταν το πρώτο αεριωθούμενο. Ο Φαβωρίνος υποστηρίζει ότι το γεγονός περιγράφει πλήρως ο Ρωμαίος Αύλος Γέλλιος (Gellius Aullus) στο έργο του Αττικαί Νύκται.

Η περισσότερο αληθοφανής αναπαράσταση της πτήσεως της «περιστεράς» του Αρχύτα σε σχέδιο του Στάθη Σταθόπουλου για ντοκιμαντέρ του Χρήστου Δ. Λάζου για την ΕΡΤ με τίτλο «Μηχανική και Τεχνολογία στην Αρχαία Ελλάδα».

χάρτης Πίρι Ρέις


Ο περιβόητος χάρτης του Πίρι Ρέις αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα μυστήρια της χαρτογραφίας. Τον Ιούλιο του 1957 στο παλάτι Τοπ Καπί της Κωνσταντινούπολης ανακαλύφθηκε τμήμα χάρτη που έγινε γνωστό σαν ο χάρτης του Πίρι Ρέις. 'Αλλο τμήμα του νομίζω βρίσκεται σε Γερμανικό μουσείο.
Ο χάρτης του Πίρι Ρέις περιλαμβάνει καταπληκτικές λεπτομέρειες και ακρίβεια σχεδιασμού τέτοια που μόνο μέσω δορυφόρου μπορούμε σήμερα να πετύχουμε. Θα μου πείτε ότι και οι χαρτογράφοι της εποχής έκαναν καλή δουλειά, καμία αντίρρηση, μόνο που δεν μπορούσαν να δουν με κανένα τρόπο την ακτογραμμή κάτω απ' τους πάγους της Ανταρκτικής! Οι λεπτομέρειες που αναφέρονται στην Ανταρκτική αλλά και σε άλλα σημεία δείχνουν ότι οι αρχικοί χάρτες σχεδιάστηκαν πριν καλυφθεί η Ανταρκτική με πάγους, δηλαδή τουλάχιστον 7000 χρόνια πριν.

χάρτης Φινέους

Ο Ορόνεους Φινέους λέγεται ότι ήταν ένας ακόμη χαρτογράφος που το 1531 έφτιαξε κι αυτός ένα χάρτη της Ανταρκτικής όπως θα ήταν χωρίς πάγους. Η ακρίβεια και η μέθοδος κατασκευής του χάρτη είναι ασύμβατες με την εποχή κατασκευής του.

ΧΑΡΤΗΣ ICA ΑΠ' ΤΟ ΠΕΡΟΥ

Στο Περού εκτός απ' την διάσημη κοιλάδα Νάζκα με τα παράξενα σχέδια, βρέθηκαν και κάποιες χιλιάδες ζωγραφισμένες πέτρες που αν και η ηλικία τους είναι αδιευκρίνιστη, αναπαριστάνουν πράγματα που οι ζωγράφοι τους δεν θα έπρεπε (σύμφωνα με την ιστορία μας) να γνωρίζουν. Στην περιοχή Ica που βρέθηκαν οι πέτρες υπάρχει σήμερα ένα μουσείο του Dr. Cabrera που στεγάζει περίπου 15.000 από αυτές, ενώ υπολογίζει ότι υπάρχουν πάνω από 100.000 ακόμα στην περιοχή, ενώ μερικές χιλιάδες ακόμα έχουν πουληθεί από τους ντόπιους σε τουρίστες. Βρέθηκαν ζωγραφιές κυνηγιού δεινοσαύρων, είδη ψαριών που έχουν εκλείψει εκατομμύρια χρόνια πριν, αναπαραστάσεις εγχειρίσεων και μεταξύ πολλών άλλων και κάποιοι χάρτες που δείχνουν όλες τις ηπείρους κατά τον διαχωρισμό τους σε τεκτονικές πλάκες συμπεριλαμβάνοντας όμως και την Ατλαντίδα και την Μου! Οι γνώσεις του χαρτογράφου συμπίπτουν με την σημερινή θεωρία της αρχικής παν-γαίας που δημιούργησε τις υπόλοιπες ηπείρους μόνο που συμπληρώνουν ακόμα καλύτερα τα σημερινά κενά.

ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ NEBRA

Στην κορυφή του λόφου Mittelberg, στο δάσος Ziegelroda, κοντά στην πόλη Nebra, περίπου 180 χιλιόμετρα Νότιο Δυτικά του Βερολίνου στην Γερμανία, βρέθηκε το 1999 δίσκος διαμέτρου 32 εκ. φτιαγμένος από μπρούντζο και χρυσό που αναπαριστά 32 άστρα συμπεριλαμβάνοντας τις Πλειάδες. Τα άστρα απεικονίζονται όπως φαίνονται απ' το κοντινό βουνό Brocken, διάσημο για τις συγκεντρώσεις μαγισσών! Ο δίσκος βρέθηκε μέσα σε ένα κυκλικό πανάρχαιο κτίσμα που ήταν έτσι φτιαγμένο που κατά την θερινή ισημερία στις 22 Ιουνίου ο ήλιος φαινόταν να κρύβεται πίσω απ' το βουνό Brocken, που απέχει από εκεί περίπου 85 χιλιόμετρα Βόρειο Δυτικά.
Το δάσος τριγύρω απ' τον λόφο Mittelberg έχει πολλούς πανάρχαιους τάφους ενός άγνωστου λαού. Του λαού που, όπως λένε οι ειδικοί, ίσως έφτιαξε ή χρησιμοποιούσε τον παράξενο αυτό δίσκο για να υπολογίζει εποχές σποράς και θερισμού 3.600 χρόνια πριν!

Μπαταρία


Στα 1936 ο Γερμανός μηχανικός Βίλχελμ Κόνινγκ εργαζόταν στην Βαγδάτη σχεδιάζοντας αποχετευτικό δίκτυο. Σε ένα ερειπωμένο κτίριο 1700 ετών ανακάλυψε ένα αγγείο με ένα εσωτερικό μπρούτζινο κύλινδρο εσωτερικά επενδυμένο με άσφαλτο. Στο κέντρο της πίσσας υπήρχε ένα κομμάτι σιδήρου. Μια μπαταρία!
Λέγεται ότι μέσα σε κάποιες από αυτές τις αρχαίες μπαταρίες βρέθηκαν σπόροι σταφυλιών. Ίσως τα υγρά του σταφυλιού να δρούσαν σαν ηλεκτρολύτης.
Πολλές παρόμοιες αρχαίες μπαταρίες παρόμοιας κατασκευής βρίσκονται και στο αρχαιολογικό μουσείο στο Κάιρο αλλά και διάσπαρτες σε άλλα μουσεία σε όλο τον κόσμο χαρακτηριζόμενες σαν άγνωστης χρήσης αντικείμενα ή λατρευτικά αντικείμενα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2007, 16:30:31  Εμφάνιση Προφίλ

Dying_Incubus


quote:
Φίλε γιαπετ, θα μπορούσες μήπως να αναφέρεις και τους τρεις κατακλυσμούς καθώς προσωπικά γνωρίζω μόνο του Δευκαλίωνα;

Επί τροχάδην, λόγω φόρτου εργασίας.

Αναφέρομαι στους κατακλυσμούς του Ωγύγου, του Δαρδάνου και του Δευκαλίωνος.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 10:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε elo, οι πληροφορίες αυτές είναι από κάποιο βιβλίο ή τις βρήκες κάπου στο Διαδίκτυο;
Εάν είναι από κάποιο βιβλίο, θα μπορούσες να μου αναφέρεις ποιό είναι επειδή σκέφτομαι να ροβολήσω προς κάποια βιβλιοπωλεία;
Για να είμαι ειλικρινής, αυτός ο αστροναύτης κι η μπαταρία μου κάθονται "κάπως"...

Φίλε γιαπετ, επειδή δεν έχει τύχει να διαβάσω για τους κατακλυσμούς του Ωγύγου και του Δαρδάνου, θα μπορούσες να αναφέρεις κάποια πράγματα όταν έχεις χρόνο;
Θα τροφοδοτήσει και το θέμα μας νομίζω...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 10:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Dying_Incubus καλημέρα .

Το βιβλίο είναι το «ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ» εκδόσεις, ΑΡΧΕΤΥΠΟ

Με την διαφορά ότι τις φωτογραφίες της πήρα από το Διαδίκτυο γιατί στο βιβλίο είναι ασπρόμαυρες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 18:22:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Kαλοί μου φίλοι Dying_Incubus και elo, αυτό το ανάγλυφο που πράγματι θυμίζει αστροναύτη, εμένα μου θύμισε όμως και κάτι άλλο, ας σκεφτούμε λίγο την ονομασία της πύλης πρώτα "πύλη των ανθέων". Συγκρίνοντας την εικόνα του ανάγλυφου με στολές μελισσοκόμου βρήκα πολλές ομοιότητες, δεν θα μπορούσε να ήταν κάλιστα το ανάγλυφο που παρουσιάζει έναν μελισσοκόμο του Μεσαίωνα με την στολή του (επίσης τα γλυπτά στον Μεσαίωνα ήταν αρκετά χοντροκομμένα οπότε οι λεπτομέρειες δεν είναι απόλυτα ακριβείς); Αυτό που έχει στην πλάτη με τον σωλήνα 8α μπορούσε να είναι το δοχείο με τον καπνό για τις μέλισσες.


Wolf

Edited by - keraynos on 08/12/2007 18:35:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 22:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Dying_Incubus

σχετικά με τον κατακλυσμό του Δαρδάνου, αναφέρει ο Διόδωρος ο Σικελιώτης, μεταξύ άλλων:

"Οι δε Σαμοθράκες ιστορούσι προ των παρά τοις άλλοις γενομένων κατακλυσμών έτερον εκεί μάγαν γενέσθαι, το μεν πρώτον του περί τας Κυανέας στόματος ραγέντος, μετά δε ταύτα του Ελλησπόντου, το γαρ εν τω Πόντω πέλαγος λίμνης έχον τάξιν μέχρι τοσούτου πεπληρώσθαι διά των εισρεόντων ποταμών, μέχρις ότου διά το πλήθος παρεκχυθέν το ρεύμα λάβρως εξέπεσεν εις τον Ελλήσποντον και πολλήν μεν της Ασίας της παρά θάλατταν επέκλυσεν, ουκ ολίγην δε και της επιπέδου γης εν τη Σαμοθράκη θάλατταν εποίησε και δια τούτ’ εν τοις μεταγενεστέροις καιροίς ενίους των αλιέων ανεσπακέναι τοις δικτύοις λίθινα κιονόκρανα, ως και πόλεων κατακεκλυμένων."


Ο δεύτερος κατονομαζόμενος κατακλυσμός της αρχαίας Ελληνικής παράδοσης, είναι αυτός του Ωγύγου.

Απ’ τα χρονικά του Ευσέβιου:


"Πρώτος παρ’ Αθηναίοις μνημονεύεται Ώγυγος καθ’ ον παρ’ Έλλησιν ο μέγας και παλαιός ιστορείται κατακλυσμός. Τούτω λέγεται συγχρονίσαι Φορωνεύς ο Ινάχου Αργείων βασιλεύς.

Μετά τον Ώγυγον διά την από του κατακλυσμού πολλήν φθοράν φασίν αβασίλευτον διαμείναι την νυν Αττικήν, μέχρι Κέκροπος έτη ρη’.
"

Βέβαια αν καθίσει κάποιος να ταξινομίσει χρονολογικά τους αναφερόμενους κατακλυσμούς, θα αντιμετωπίσει αντιφάσεις , που κατά τη γνώμη μου, οφείλονται στην διαφορετική χρονολογική τοποθέτηση των γεγονότων απ’ την επίσημη ιστορία, λόγω του ότι προσπαθεί να τα συμπιέσει χρονικά.

Κάτω από λιγότερη πίεση χρόνου, θα αναφέρω λίγα ακόμη (δεν είναι και πολλά) σχετικά.

Όποιος φίλος έχει στοιχεία, καλό θα είναι να τα παραθέσει και να τα συζητήσουμε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 22:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Εγώ γιατί έμενα έξω από ένα τόσο ωραίο θέμα;;;

elo:
μεσαιωνικός αστροναύτης:
Ή καλύτερα παραμύθια της Χαλιμάς από τους γνωστούς προβληματικούς.
Πρώτον, δεν έψαξε κανείς σας να βρει το ΠΟΤΕ φτιάχτηκε το εν λόγω ωλυπτό σε ΠΟΙΑ εκκλησία είναι και το μέγεθος του... Κάντε μία μικρή έρευνα και ύστερα...
Δεύτερον, ακόμα και να ήταν πράγματη μεσαιωνικό, θα φορούσε διαστημική στολή του 1960 και θα είχε ΠΛΗΡΗ ανθρωπορφή;;;
Σκεφτήται λίιιιιιγο.....

Ο Αρχύτας (428 - 347 π.Χ.)
Πράγματι μεγάλος μηχανικός...
ΑΛΛΑ ότι γράφει δεν είναι και απόλυτος σωστό.
Τι θα πει σφαίρα; Πως κατάφερε να κατασκευάσει τον μηχανισμό κατεύθυνσης της σφαίρας - που βρήκε τον προωθητικό μηχανισμό της σφαίρας - που βρήκε την ενέργεια για την προώθση...
ΑΛΛΟ σκεπτόμαστε και ΑΛΛΟ είμαστε σε θέση να το φτιάξουμε...
Γιατί και εμείς έχουμε κάτι ωραίες μελέτες και βιβλία για σκάφη που θα επισκέπτονται άλλα άστρα, εκατομμύρια έτη φωτός μακριά - μπας και έχουμε παέι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;

χάρτης Πίρι Ρέις:
Πολύ ωραία...
Να πιάσουμε λίγο από Κινέζους και ίσως από Καρχηδόνιους;;;

ΧΑΡΤΗΣ ICA ΑΠ' ΤΟ ΠΕΡΟΥ:
Βίτσιο που είχαν οι άνθρωποι ε;
Από την μία να έχουν ένα νεολοθικό πολιτισμό και φυσικά ούτε καν δομημένες πολιτείες (π.χ. Αθήνα ή Κοπάν) και από την άλλη μέσα στο τρελλό τους το βίτσιο να σκαλίζουν πέτρες με πράγματα που δεν θα έπρεπε να ξέρουν...
Πρώτον, ΚΑΝΕΝΑΣ λαός δεν χαράσει σπουδαίες πληροφορίες σε πετρούλες...
Δεύτερον, θα έπρεπε να βρίσκονται σε κάποιο σημείο έαν ήταν μέρος μίας βιβλιοθήκης - περίπτωση βιβλιοθήκης Χαττούσας.
Τρίτον, άντε και τα ξέρανε, μέσω της γνώσης δεν θα έπρεπε να προωθηθεί ο πολιτισμός;;;;
Τέταρτον, ακόμα και να τα είχαν φτιάξει, σε τι χρησιμεύουν στην γνώση τους; Μπορούν να καταλάβουν τι είναι ο δεινόσαυρος και τι ένας χάρτης του κόσμου;
ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ, οι σύγχρονοι άνθρωποι μπορούν να καταλάβουν τι είναι όλα τα παραπάνω, μπορούν να τα φτιάξουν και μπορούν να τα ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ σε αφελείς τουρίστες ή μη...

ΔΙΣΚΟΣ ΤΗΣ NEBRA
Ε και;
Υπάρχει κάποιος που θεωρεί τους αρχαίους προγόνους μας ηλίθιους και προβληματικούς;
Ο μηχανισμός των Αντικυθήρων μετά από 1600 χρόνια εξέλιξης είναι λίγο;
Το εύρημα αυτό είναι "ΘΕΟΣ" για όσους δεν ξέρουν την πραγματική σκέψη και τις πραγματικές ικανότητες των ανθρώπων...
Για ψάξτε να βρείτε για τον πολιτισμό Ουίτσιτα στην Ιαπωνία...

Μπαταρία
Άντε πάλι τα ίδια....
Ναι, άντε και είναι μπαταρία...
Μπορεί κάποιος από τους γνωστούς απατεώνες - παπαρολόγους, να μας πει πόσο δυναμικό έχει; Ε λοιπόν ΔΕΝ έχει...
Είναι ίση περίπου με την ενέργεια μίας μπαταρίας ρολογιού...
Με την τρελλή αυτή ενέργεια πείτε τι μπορείτε να κάνετε...
Αφήστε βέβαια που οι γελοιολόγοι αφήνουν στην άκρη ΟΛΑ τα άλλα δημιουργήματα των κατοίκων της Μεσοποταμία για αυτά δεν "πουλάνε"...
Και μιλάμε για ορειχάλκινα αγάλματα των 40 τόννων, μιλάμε για ορειχάλκινους κοχλίες του αρχιμήδη πάνω από 25 τόνους, μιλάμε για κατασκευές μηχανικής ανάλογης των ελλήνων επί επιγόνων...

quote:
Το βιβλίο είναι το «ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ» εκδόσεις, ΑΡΧΕΤΥΠΟ

Πουλάει το ψέμα και η απατεωνιά...
ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΟΝΤΡΑ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 22:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Φίλε Dying_Incubus ψάξε να βρεις πληροφορίες για την Μπαταρία της Βαγδάτης .

Ένα ενδιαφέρων λινκ είναι αυτό

The Baghdad Battery


Κεραυνέ πολλές ερμηνείες και ομοιότητες μπορούμε να δώσουμε, τώρα τι αληθεύει άγνωστο…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2007, 23:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
OANNHSEA γιατί επαναστατείς, το συγκεκριμένο θέμα του φόρουμ αν πρόσεξες τον τίτλο, δεν έχει σκοπό να φέρει πληροφορίες που είναι τεκμηριωμένες από το ( κλειστό) επιστημονικό κόσμο, αλλά να δώσει κάποια στοιχεία που ανήκουν στον χώρο της μυθολογίας και όπως είναι γνωστό ένα κομμάτι από την μυθολογία μιλάει και για κάποιους πολιτισμούς που είχαν ανεπτυγμένο τεχνολογικό πολιτισμό .

Βέβαια συμφωνώ πως πολλά από αυτά τα ευρήματα είναι κατασκευάσματα σχετικά (πρόσφατα), άλλωστε αυτό έχει αναφερθεί και από εμένα και από άλλους εδώ μέσα, το θέμα όμως είναι πως υπάρχουν και ευρήματα που δεν είναι φτιαχτά αλλά πραγματικά ανεξήγητα, είτε πρόκειται για κατασκευάσματα, είτε για αρχαία κείμενα που μιλάνε για αναπτυγμένους πολιτισμούς….

Τώρα πιστεύω πως είμαστε νοήμων όντα και μπορούμε να ξεχωρίσουμε το τι πρέπει κρατήσουμε σαν αλήθεια ή ψέμα μέσα από οποιαδήποτε πληροφορία είτε είναι βιβλίο ή οτιδήποτε άλλο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 01:23:29  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη keraynos

αφού κάνουμε ανάλυση και παραλληλισμούς με το ανάγλυφο, βλέποντάς το πιστεύω ότι δεν μπορεί να έχει σχέση με μελισσοκόμους, διότι φαίνεται καθαρά, εκτός των άλλων, ότι φοράει κάσκα αστροναύτη (από τα σημεία που δένει το κινητό διάφανο του εμπρός μέρους) και από τα υποδήματα (τα πέλματα).

Πέρα απ' το ότι δεν είναι φυσιολογικό, ίσως, να γίνει αναπαράσταση ενός μελισσοκόμου, με την έννοια του τι το ιδιαίτερο είχαν οι μελισσοκόμοι, για να γίνει τέτοια μνεία σ' αυτούς;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 02:08:57  Εμφάνιση Προφίλ
OANNHSEA

Όπως σου επεσήμανε ο φίλος elo θα έπρεπε να προσέξεις την «ιδιομορφία» του συγκεκριμένου θέματος, πριν εκφράσεις την άποψή σου και να συμμετέχεις, αν μπορείς, αναλόγως.

Για παράδειγμα:


quote:
Πρώτον, δεν έψαξε κανείς σας να βρει το ΠΟΤΕ φτιάχτηκε το εν λόγω ωλυπτό σε ΠΟΙΑ εκκλησία είναι και το μέγεθος του... Κάντε μία μικρή έρευνα και ύστερα...
Δεύτερον, ακόμα και να ήταν πράγματη μεσαιωνικό, θα φορούσε διαστημική στολή του 1960 και θα είχε ΠΛΗΡΗ ανθρωπορφή;;;
Σκεφτήται λίιιιιιγο.....

Πες μας, ΠΟΤΕ φτιάχτηκε και σε ΠΟΙΑ εκκλησία και ποιό είναι το μεγεθός του.

Θα διευκολύνεις τη συζήτηση και είναι πιο φυσιολογικό, εκτός από στείρα άρνηση να εκφράζεις και τη γνώμη σου, αιτιολογώντας την.

Τουλάχιστον το παρόν θέμα, δεν βάζει περιορισμούς έκφρασης, οπότε μπορείς να πεις οτιδήποτε, εκτός του «δε μπορεί να είναι έτσι».


quote:
Ο Αρχύτας (428 - 347 π.Χ.)
Πράγματι μεγάλος μηχανικός...
ΑΛΛΑ ότι γράφει δεν είναι και απόλυτος σωστό.
Τι θα πει σφαίρα; Πως κατάφερε να κατασκευάσει τον μηχανισμό κατεύθυνσης της σφαίρας - που βρήκε τον προωθητικό μηχανισμό της σφαίρας - που βρήκε την ενέργεια για την προώθση...

Εσύ τι εξήγηση δίνεις; Τα παρακάτω είναι ψέμματα;

"Έχουμε εδώ μια πρώιμη χρήση της "πνευματικής", της δύναμης του αέρα όταν συμπιέζεται, δηλ. της αεροσυμπίεσης, και αυτό δεν αποτελεί μυθολογία. Το πείραμα του Αρχύτα έχει διασωθεί στη φιλολογία και αποτελεί πραγματικότητα."


quote:
ΑΛΛΟ σκεπτόμαστε και ΑΛΛΟ είμαστε σε θέση να το φτιάξουμε...
Γιατί και εμείς έχουμε κάτι ωραίες μελέτες και βιβλία για σκάφη που θα επισκέπτονται άλλα άστρα, εκατομμύρια έτη φωτός μακριά - μπας και έχουμε παέι και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;

Μη μπερδεύεις την επιστημονική φαντασία με την εργαστηριακή έρευνα, ούτε τη σκέψη με την προσπάθεια υλοποίησής της.

quote:
χάρτης Πίρι Ρέις:
Πολύ ωραία...
Να πιάσουμε λίγο από Κινέζους και ίσως από Καρχηδόνιους;;;

Είναι προτιμότερο, νομίζω, να καταθέσεις την άποψή σου για την ύπαρξη αυτών των χαρτών, εφ όσον πιστεύεις ότι υφίστανται.


quote:
quote:
________________________________________
Το βιβλίο είναι το «ΑΙΝΙΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑΣ» εκδόσεις, ΑΡΧΕΤΥΠΟ
________________________________________

Πουλάει το ψέμα και η απατεωνιά...
ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΟΝΤΡΑ...


Ίσως θα έπρεπε να έχεις κάποια στοιχεία προκειμένου να κατηγορήσεις ένα συγγραφέα και έναν εκδοτικό οίκο ως ψεύτες και απατεώνες...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 06:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
quote:
Πέρα απ' το ότι δεν είναι φυσιολογικό, ίσως, να γίνει αναπαράσταση ενός μελισσοκόμου, με την έννοια του τι το ιδιαίτερο είχαν οι μελισσοκόμοι, για να γίνει τέτοια μνεία σ' αυτούς;

Το μόνο ιδαίτερο που μπορεί να είχαν είναι στο ότι είναι κοντά στη φύση,και από τα χοντροκομμένα ρούχα μου έμοιασε με στολή μελισσοκόμου, η γοτ8ική τέχνη είναι πιο πολύ διακοσμητική, λουλούδια και ζώα(συνήθως με περίεργες μορφές) περισσότερο παρουσίαζαν τα ανάγλυφα, επίσης και διάφορες τρομακτικές μορφές με στόματα ανοιχτά να χάσκουν.

Επειδή ήταν τα χρόνια του σκοταδισμού τα σώματα είναι "ασχεδίαστα" (και το συγκεκριμένο γλυπτό είναι πολύ χοντροκομμένο), δεν επιτρεπόταν στον καλλιτέχνη η μελέτη του γυμνού και ποτέ του δεν έμαθε να το αποδίδει σωστά, ο καλλιτέχνης υποχρεωνόταν να χρησιμοποιήσει βαριά ρούχα για να καλύπτει την άγνοια της ανατομίας.
Οι περίφημες μπότες(που μοιάζουν με μπότες αστροναύτη, και με μπότες του σκι μοιάζουν) δεν μου κάνουν εντύπωση, πρώτον η γράμμωση που έχουν ακολουθεί τις γραμμώσεις της άκανθας για ομοιομορφία, και δεύτερον η περιοχή της Σαλαμάνκα έχει παράδοση στην κατασκευή μπότας, κάλιστα θα μπορούσαν να κατασκευάζουν σε αυτό το στυλ και στο παρελθόν.

Αν σκεφτούμε ότι ο καθεδρικός αυτός ναός της Σαλαμάνκα αποτελείται από δύο ναούς -παλαιό(1100-1300μ.Χ) και νέο καθεδρικό(1513 έως ...)-και οι επεμβάσεις στο νέο καθεδρικό συνεχίζονται μέχρι την εποχή μας(χωρίς να αλλοιώνουν την τεχνοτροπία) τότε μπορεί να ισχύει και μία άλλη εκδοχή για τον "αστροναύτη" (που βρίσκεται στην βόρεια πύλη του νέου καθεδρικού)ότι είναι πρόσφατο δημιούργημα ,και τότε πράγματι πρόκειται για αστροναύτη, αυτή η εκδοχή υπάρχει και εδώ

περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον καθεδρικό ναό εδώ

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 10:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Σχετικά με τον "αστροναύτη"...
http://www.donquijote.org/salamanca/itinerary1.asp
quote:
If you enjoyed the challenge of searching for the University frog, try to spot an astronaut, the brainchild of the new stonemasons responsible for restoring the jambs whose stone had deteriorated.

http://www.spanish-teaching.com/blog/_archives/2006/8/31/2281976.html
quote:
Mysterious Cities 2: The astronaut of Salamanca

Τον αστροναύτη οι διάφοροι απατεώνες τον έβαλαν για να τον δείξουν στους αφελείς - τον δράκο που κρατά χωνάκι παγωτό, γιατί δεν τον έβαλαν;
[URL=http://www.imageshack.gr/view.php?file=5aqo8zatd52f0ullwcid.jpg][/URL]
Θέλετε μήπως να ψάξω και άλλο για να βρω ΠΟΙΟΣ ήταν αυτός που το σκάλισε μετά το 1975;

Οπότε γιαπέτ μην γράφεις:

quote:
Ίσως θα έπρεπε να έχεις κάποια στοιχεία προκειμένου να κατηγορήσεις ένα συγγραφέα και έναν εκδοτικό οίκο ως ψεύτες και απατεώνες...

Μπορώ να μυρίζομαι τους απατώνες και ειδιότερα τους άχρηστους που κάνουν τα πάντα για να τα οικονομήσουν.
Αλήθεια σου φτάνουν αυτές οι αποδείξεις για του λόγου το αληθές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 10:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Κεραυνέ πολύ καλές η πληροφορίες σου..

OANNHSEA μπορεί ο δράκος να είχε κάψες και να είπε, ας φάμε ένα παγωτάκι…

Ανεξάρτητα από την πλάκα θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν στο συγκεκριμένο βιβλίο αυτά που διαβάζεις ο συγγραφέας σου περνούσε το μήνυμα ότι όλα αυτά είναι απόλυτα αληθινά, εδώ όμως κάνει κάτι άλλο, σου δίνει τα στοιχεία αλλά και τις αντιρρήσεις που υπάρχουν ανάμεσα στους ερευνητές (αρχαιολόγους) κλπ.

Άλλωστε όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα, καλό είναι ότι διαβάζουμε να το ψάχνουμε..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 11:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
elo,
Tις περισσότερες φορές είναι ο τρόπος που λέγεται ή γράφεται κάτι και τι υποστηρίζει ακριβώς. Εάν ΔΕΝ ήταν μυστήριο, δεν θα βρισκόταν εκεί, παρά μόνο σαν αστείο και σαν επιβαιβέωση της μανίας των ανθρώπων να βρίσκουν μυστήρια εκεί που δεν υπάρχουν...

quote:
"Έχουμε εδώ μια πρώιμη χρήση της "πνευματικής", της δύναμης του αέρα όταν συμπιέζεται, δηλ. της αεροσυμπίεσης, και αυτό δεν αποτελεί μυθολογία. Το πείραμα του Αρχύτα έχει διασωθεί στη φιλολογία και αποτελεί πραγματικότητα."

Φυσικά και αποτελεί, όπως και οι ατμοκινητήρες ή πλοία σαν την Συρακουσία.
Το θέμα όμως είναι άλλο: Μπορούν από μία τεχνολογία ΒΑΣΙΚΗ και δη θεωριτική, να κατασκευαστουν τα παραμύθια που γράφουν ορισμένοι παραμυθάδες; Προφανώς ΚΑΝΕΝΑΣ παραμυθάς δεν βασίζεται στην λογική των αναγνωστών του και μπορεί να γράφει ότι θέλει, πέρνωντας σαν σημείο αναφοράς κάποιο "περίεργο" κείμενο και ερμηνεύοντας το, κατά το δοκούν...
Έτσι κανέναν από τις δύο πλευρές δεν ενδιαφέρει το ότι χρειάζεται και το τεχνολογικό και θεωρητικό υπόβαθρο για να κατασκευαστούν τα παραμύθια - και οι δύο αρκούνται στην αναφορά τους...

quote:
Μη μπερδεύεις την επιστημονική φαντασία με την εργαστηριακή έρευνα, ούτε τη σκέψη με την προσπάθεια υλοποίησής της.

Πρώτον είμαι σχεδιαστής μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής και ξέρω από σχέδια και υλοποίηση τους.
Δεύτερον το τι είναι φαντασία εξαρτάται από ποιόν; Από τον παραμυθά;
Δηλαδή η σφαίρα (ή οτιδήποτε γράφει ένας αρχαίος συγγραφέας - και δη έλλην) είναι αλήθεια και το αντίθετο είναι φαντασία;
Λουκιανός και παραμύθι σα κάγκελα....

quote:
Είναι προτιμότερο, νομίζω, να καταθέσεις την άποψή σου για την ύπαρξη αυτών των χαρτών, εφ όσον πιστεύεις ότι υφίστανται.

Εφόσον πιστεύω ότι υφίστανται;
Δύο απλά πραγματάκια:
Περίπλους Άννωνος βασιλέως Καρχηδονίων,
Ηρόδοτος - το βιβλίο για την αρχαία Αίγυπτο,
Τζενγκ Χο και το ναυπηγίο των δράκων...
Μη μου γράψεις πάλι ότι θέλεις αποδείξεις.
Ψάξε λίγο στο νετ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 11:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Από την άλλη OANNHSEA πρέπει να αναρωτηθούμε πως αν δεν υπήρχε το μυστήριο πίσω από κάθε μυθολογικό στοιχείο και εύρημα και τα βλέπαμε όλα.. «παρά μόνο σαν αστείο και σαν επιβαιβέωση της μανίας των ανθρώπων να βρίσκουν μυστήρια εκεί που δεν υπάρχουν...», πόσα από αυτά που έχει φέρει στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη, εξαιτίας κάποιον ανθρώπων που πιστέψανε στο μυστήριο, θα είχανε μείνει στην φαντασία μας ως παραμυθία …

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 12:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλή μου keraynos, η εξήγηση για το μελισσοκόμο θα μπορούσε όντως να ισχύει αλλά από ποιά εποχή κι έπειτα έχουμε στολές τέτοιου τύπου;
Νομίζω ότι στο Μεσαίωνα δεν θα μπορούσαμε να τις βρούμε.
Βέβαια, λόγω των έργων που γίνονται ακόμη και σήμερα όπως είπες σε τμήμα του ναού, ίσως είναι μια πολύ πρόσφατη προσθήκη.
Τείνω όμως να πιστεύω ότι η απεικόνιση αφορά έναν αστροναύτη κι ότι η προσθήκη έγινε όπως είπε κι ο OANNHSEA.
Συμφωνώ απόλυτα στα όσα λες για την γοτθική τέχνη, τυχαίνει να γνωρίζω κάποια πράγματα επειδή μου αρέσει πάρα πολύ!
Πολύ διακοσμητική, με άνθη και ζώα που πολλές φορές είναι περίεργα και με μορφές ακανόνιστες σε μεγάλο βαθμό.

Φίλε γιαπετ, σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Ο κατακλυσμός του Δαρδάνου μου θυμίζει έντονα την θεωρία κατακλυσμού των Ράιαν και Πίτμαν, σύμφωνα με τους οποίους η πλημμύρα της Μαύρης Θάλασσας έγινε περίπου το 5600 π.Χ..
Μπορείς να διαβάσεις κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία που έχουν παρατεθεί στο θέμα (κλίκαρε παρακάτω για να μπεις κατευθείαν):

Χαμένες Ήπειροι και η Προέλευση των Αρχαίων Θεών και Μύθων

Συγκεκριμένα, σχετικά στοιχεία έχουν παρατεθεί από το μέλος Agnostic (εδώ).

Ένα ενδιαφέρον σχετικό άρθρο είναι αυτό.

Ο κατακλυσμός λοιπόν του Δαρδάνου μου θύμισε την συγκεκριμένη θεωρία εξαιτίας της γεωγραφικής περιοχής.
Ο κατακλυσμός του Ωγύγου θα μου θύμιζε το μυθικό κατακλυσμό της Αθήνας που σύμφωνα με τη μυθολογία μας προκάλεσε ο Ποσειδώνας από την οργή του που έχασε την Αθήνα αλλά αυτός συνέβη όταν ο Κέκροπας ήταν βασιλιάς.
Από τις πληροφορίες που παρέθεσες ο κατακλυσμός προηγήθηκε της βασιλείας του Κέκροπα.

Φίλε OANNHSEA, κατανοώ τις αντιρρήσεις σου καθώς κι εγώ είμαι αρκετά δύσπιστος ως προς την φύση κάποιων ευρημάτων.
Παρόλα αυτά, ο τίτλος του θέματος είναι "Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.", κάτι που δικαιολογεί το "ταξίδεμα" του νου μας και της φαντασίας μας.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, κανείς συμμετέχοντας - απ' όσο γνωρίζω βέβαια - δεν πιστεύει ότι όλα όσα αναφέρουμε είναι επιστημονικά κι ιστορικά τεκμηριωμένα.
Μέσω της φαντασίας μας όμως μπορεί και να βγάλουμε κάποια άκρη σε κάποια ζητήματα.
Εξάλλου, έχουν αναφερθεί και πολλά στοιχεία από τη μυθολογία, κάτι που κάνει ακόμη πιο ελκυστικό το θέμα.

Παρόλα αυτά, θεωρώ πολύ σημαντική τη συμμετοχή σου σ' αυτό το θέμα με το ερευνητικό δαιμόνιο που σε διακατέχει ώστε να φωτίζονται περισσότερες πτυχές διαφόρων επιμέρους θεμάτων που ανακύπτουν.

Από την άλλη, αυτό που λέει ο elo:

quote:
Από την άλλη OANNHSEA πρέπει να αναρωτηθούμε πως αν δεν υπήρχε το μυστήριο πίσω από κάθε μυθολογικό στοιχείο και εύρημα και τα βλέπαμε όλα.. «παρά μόνο σαν αστείο και σαν επιβαιβέωση της μανίας των ανθρώπων να βρίσκουν μυστήρια εκεί που δεν υπάρχουν...», πόσα από αυτά που έχει φέρει στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη, εξαιτίας κάποιον ανθρώπων που πιστέψανε στο μυστήριο, θα είχανε μείνει στην φαντασία μας ως παραμυθία …

έχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αλήθειας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2007, 19:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
quote:
αρόλα αυτά, ο τίτλος του θέματος είναι "Ένα μικρό διάλειμμα στην τεκμηριωμένη γνώση.", κάτι που δικαιολογεί το "ταξίδεμα" του νου μας και της φαντασίας μας.

Εδώ Dying θα με βρεις αντίθετο.
ΔΕΝ μπορούμε να αφήνουμε την φαντασία μας αχαλίνωτη. Θα πρέπει πάντα, κάθε σκέψη μας (έστω και φανταστική), να τεκμηριώνεται.
Ειδάλως φτάνουμε σε παραμυθολογίες που απέχουν έτη φωτός από την αλήθεια...

quote:
Από την άλλη OANNHSEA πρέπει να αναρωτηθούμε πως αν δεν υπήρχε το μυστήριο πίσω από κάθε μυθολογικό στοιχείο και εύρημα και τα βλέπαμε όλα.. «παρά μόνο σαν αστείο και σαν επιβαιβέωση της μανίας των ανθρώπων να βρίσκουν μυστήρια εκεί που δεν υπάρχουν...», πόσα από αυτά που έχει φέρει στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη, εξαιτίας κάποιον ανθρώπων που πιστέψανε στο μυστήριο, θα είχανε μείνει στην φαντασία μας ως παραμυθία …

Ναι όντως,
Όμως άλλο μυστήριο, άλλο ανάλυση του μύθου και άλλο να κατευθύνουμε τα "ευρήματα" εκεί που μας συμφέρουν...
Ισχύει αυτό που έγραψα ποιό πάνω: Τεκμηρίωση και δη ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ της κάθε σκέψης...
Θες ένα παράδειγμα παραμυθολογίας, βασισμένο σε πραγματικά στοιχεία;
Μάχη του Μαραθώνος και Εχετλαίος...
Ξαφνικά ο εθελοντής που μπήκε στην μάχη κρατώντας ένα αλέτρι, έγινε από κάποιους προβληματικούς, εξωγήινος με τρομερά όπλα!!!
Εκεί φτάνουμε όταν αφήνουμε την φαντασία μας ελεύθερη και δεν δίνουμε την αναγκαία ΑΠΟΔΕΙΞΗ στους λόγους κάποιων... Ή καλύτερα που κάνουμε την ανοησία να τους δίνουμε θάρρος, ονομάζοντας τους ερευνητές και δεν τους πέρνουμε με τις σάπιες ντομάτες....

Θα μου πείτε: "γιατί μπήκες ρε μάγκα όταν ο γιάπετ δήλωνε από το πρώτο μύνημα τις θέσεις αυτού του θέματος;;;;".
Απάντηση: Η φαντασία είναι πολύ ωραία - χρειάζεται όμως πάντα κάποιος να επαναφέρει την πραγματικότητα και να κρατάει μακριά τα ψέματα... Και όπως είδατε μέχρι στιγμής έχουμε μπόλικα ψεύδη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy