ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 01:20:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ωστε για να μας φροντιζει ο Θεος οπως φροντιζει τα κρινα, και τα σπουργιτια, προυποθεση ειναι να κανουμε το θελημα του. αν το κανουμε δεν θα πεινασουμε ποτε.

Δηλαδή με άλλα λόγια οι λίγοι έστω που κάνουν το θέλημα του θεού (δεν μπορεί, θα υπάρχουν μερικοί) ούτε δουλεύουν ούτε νοιάζονται για τα ρούχα τους ούτε για το φαγητό τους αλλά είναι αραχτοί και περιμένουν από το θεό να τους ταϊσει/ντύσει/περιποιηθεί (μια και κάνουν το θέλημά του);

Ρωτάω γιατί ο Παύλος λέει άλλα πράματα. Τελικά ποιός έχει δίκιο, ο Παύλος ή ο Ιησούς;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 07:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
δεν διαβασες ολα τα εδαφια που σου παρεθεσα.
αν ειχες ασχοληθει περισσοτερο με την μελετη της Βιβλου, δεν θα ειχες αυτες τις αποριες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 09:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:


ο Αβρααμ ηταν ο πρωτος που ονομαστηκε Εβραιος, και ο Αβρααμ εζησε περιπου 2000 χρ. μετα τον Αδαμ.

οσον αφορα τα παθηματα και την εξαθλειωση της ανθρωπινης ζωης, ποσο σιγουρος εισαι πως πρωτιστος υπευθυνος για ολα ειναι ο Δημιουργος; ο ανθρωπος δεν φταιει καθολου; οταν καποιος εχει αλογιστα σεξουαλικες σχεσεις και τελικα νοσει απο ειτζ, φταιει ο Θεος;
οταν η απληστια του ανθρωπου εχει διαλυσει το οικολογικο συστημα της γης, με συνεπεια πλυμμηρες, καυσωνες, σεισμους, και οτι αλλο κακο προκυψει, φταιει ο Θεος;
οταν καποιος δεν δουλευει και σαν αποτελεσμα τα παιδια του πεινανε φταιει ο Θεος;


Δηλαδή ο Αδάμ είναι πρόγονος όλων των λαών ; Και των αρχαίων Ελλήνων άς πούμε ;Που έζησε μετά τον παράδεισο ; Υπάρχει συσχέτισή του άμεση η έμμεση με άλλους λαούς βάσει της ιστορίας τους ή της μυθολογίας τους όπως την έγραψαν ή μετέφεραν προφορικά οι ίδιοι από γενιά σε γενιά ;
Όσο για το δεύτερο ότι για όλα φταίει η απληστία του ανθρώπου για την καταστροφή του περιβάλλοντος κ.λ.π.: Είναι μια κλασσική και τετριμ-μένη πλέον άποψη για να καλύπει υποτίθεται την επίσης κλασσική (και λογικότατη) απορία : Μα που ήταν ο θεός ,π.χ. στο τσουνάμι του 2004, σε διάφορους σεισμούς κ.α. Αντιπαρέρχομαι το γεγονός ότι πολλοί με αυτό τον τρόπο σκέψης θεωρούν τον άνθρωπο υπεύθυνο και για τους καταστρεπτικούς σεισμούς (!!! - Πώς ;;;;;!!!) και προχωρώ :
Έχε υπόψην ότι τέτοια φαινόμενα ( έκρηξη του Κρακατάο , λιμοί , πανώλη ) υπήρχαν ΠΑΝΤΑ και πολύ προτού αποκτήσει ο άνθρωπος την ικανότητα να καταστρέφει το περιβάλλον του. Δεν είχε καν την ικανότητα ή την τεχνολογία να προστατευθεί ή να μετριάσει έστω τις συνέπειες αυτών . Τότε ποιός ήταν υπεύθυνος ; Άσε ξέρω : έργα του διαβόλου ......την στιγμή που ο θεός δεν κοίταζε .
Αυτός ο θεός είναι υπόδειγμα πολιτικού : Μέσα σ' όλα τα καλά , έξω από τα άσχημα.....ΠΟΤΕ δεν φταίει για κάτι , ακόμα και για τα εν γνώση του ατελή δημιουργήματά του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 13:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
συμφωνα με το Βιβλικο κειμενο (οποιος θελει το αποδεχεται) η πρωτος ανθρωπος ηταν ο Αδαμ. απο ατον Αδαμ φτανουμε στον κατακλυσμο των ημερων του Νωε, απο τους τρεις γιους του οποιου Σημ, Χαμ και Ιαφεθ προηλθε ολος ο πλυθυσμος της γης στη συνεχεια.
οι Ελληνες συμφωνα με τη Βιβλο ειναι απογονοι του Ιαφεθ, απο τον γιο του τον Ιαυαν και απο το γιο του τελευταιου που ηταν ο Ελισα. (χωρις να ξερουμε πολλες αλλες λεπτομερειες επι αυτου)

ο αρχικος παραδεισος καταλαμβανε μια μικρη εκταση γης, ο Αδαμ μετα την ανυπακοη του βρεθηκε εξω απο αυτον τον παραδεισο.

σχετικα με τις μυθολογιες των λαων, αυτο στο οποιοι ολοι οι λαοι συμφωνουν ειναι για ενα αρχαιο κατακλυσμο. απο Αλασκα, Αβοριγηνες, προκολομβιανοι πολιτισμοι της Αμερικης, νησια της νοτιας θαλασσας, Ελλαδα.

δεν υποστηριζω οτι ο ανθρωπος ειναι ο μονος υπευθυνος για οτι συμβαινει. ειναι ομως και αυτος υπευθυνος. εχω αναλυσει τι, κατα την αποψη μου φταιει, για οτι συμβαινει (παντως οχι ο Θεος)
μαλιστα πολυ πριν ειχα αναφερθει και σε ενα παραδειγμα στο οποιο ο φιλος μου ο Scw. δεν καταδεχθει να απαντησει.
λοιπον:
ας υποθεσουμε οτι κατα την λυση μιας εξισωσης, και ενω ο Καθηγητης προσπαθει να βοηθησει τους σπουδαστες του να καταλαβουν τι τους λεει, προχωρει αγερωχος και αλλαζων ανας απο τους σπουδαστες προς τον πινακα, και αξιωνει ενωπιον ολων οτι ο Καθηγητης δεν εχει ιδεα για την εξισωση που συζητουν, και οτι ο ιδιος, ισως και καποιοι αλλοι απο τη ταξη μπορουν να τα καταφερουν καλυτερα και σιγουρα. τι πιστευεις οτι πρεπει να κανει σε αυτη την περιπτωση ο σοφος Καθηγητης; πως πρεπει να αντιδρασει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 14:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

ας υποθεσουμε οτι κατα την λυση μιας εξισωσης, και ενω ο Καθηγητης προσπαθει να βοηθησει τους σπουδαστες του να καταλαβουν τι τους λεει, προχωρει αγερωχος και αλλαζων ανας απο τους σπουδαστες προς τον πινακα, και αξιωνει ενωπιον ολων οτι ο Καθηγητης δεν εχει ιδεα για την εξισωση που συζητουν, και οτι ο ιδιος, ισως και καποιοι αλλοι απο τη ταξη μπορουν να τα καταφερουν καλυτερα και σιγουρα. τι πιστευεις οτι πρεπει να κανει σε αυτη την περιπτωση ο σοφος Καθηγητης; πως πρεπει να αντιδρασει;


Εάν είναι πράγματι σοφός , ως εξής:
1 . Να ακούσει τι έχει να πει ο αλαζών σπουδαστής. Υπάρχει περίπτωση να έχει δίκιο , οπότε και του δίνει συγχαρητήρια .
2 . Με σαφή τρόπο να τον επιπλήξει ή ίσως και να τον τιμωρήσει (πάντως όχι να τον μαστιγώσει ή σκοτώσει!), για την αλαζονεία του , ξεχωρίζοντας το ένα από το άλλο.
Και βέβαια ο καθηγητής δεν "δημιούργησε" με την απόλυτη έννοια τον σπουδαστή....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 14:29:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
δεν διαβασες ολα τα εδαφια που σου παρεθεσα.
αν ειχες ασχοληθει περισσοτερο με την μελετη της Βιβλου, δεν θα ειχες αυτες τις αποριες.

Θα μπορούσες εσύ που έχεις ασχοληθεί περισσότερο με τη μελέτη της βίβλου να με διαφωτίσεις;

Γιατί, απ'όσο βλέπω, συνεχίζεις να μην μου απαντάς ευθέως...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 14:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
D.p.j.10
συμφωνεις επισης φανταζομαι, οτι οσο ο αλλαζων σπουδαστης προσπαθει να λυσει την εξισωση, και λεει και κανει διαφορα, ο Καθηγητης μενει σιωπηλος.
ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ.
και ο αλλος που δεν ξερει να λυσει την εξισωση, ιδρωνει, σπαει το κεφαλι του, βρισκεται σε αδιεξοδο, ποναει το μυαλο του, για τη λυση που δεν εχει!
και αν ο Καθηγητης σπασει τη σιωπη του και του πει ¨πως τα πας¨ εκεινος του λεει: "εσυ φταις που δεν μπορω να λυσω το προβλημα! εσυ που εισαι ετσι, που εισαι αλλιως, που δεν νοιαζεσαι που ταλαιπωριεμαι, που ιδρωνω" "ελα παιδι μου να σε βοηθωσω" λεει στεναχωρημενος ο σοφος Καθηγητης.
"οχι!! εσυ που φταις για αυτο, που φταις για εκεινο, που κατα τη παραδοση των μαθηματων δεν ησουνα σαφης!...

για χαρη αυτων που πραγματικα ενδιαφερονται να μαθουν τη λυση της εξισωσης απο τον Καθηγητη, η ανοχη Του φτανει στο τελος της. ποσο ακομα ο σπουδαστης θα προσπαθει να λυσει αυτο που δεν μπορει να λυσει;
ηδη εχει σπασει το κεφαλι του, και τρεχει αιμα.
οστοσω συνεχιζει να μην θελει βοηθεια απο τον Σοφο.

αυτο που ο καθηγητης δεν κανει απο την αρχη (δηλαδη να τιμωρησει τον σπουδαστη, για την αλαζονεια του, και δεν το κατι γιατι ο σπουδαστης πρεπει να εκτεθει ως αμαθης και βλακας ενωπιων ολων) θα αναγκαστει να το κανει τελικα, ακομα και παρα τη θεληση του.
ο αλαζων και οι συμπαθουντες θα πρεπει να τιμωρηθουν αυστηρα και αμετακλητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 14:57:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
ας υποθεσουμε οτι κατα την λυση μιας εξισωσης, και ενω ο Καθηγητης προσπαθει να βοηθησει τους σπουδαστες του να καταλαβουν τι τους λεει, προχωρει αγερωχος και αλλαζων ανας απο τους σπουδαστες προς τον πινακα, και αξιωνει ενωπιον ολων οτι ο Καθηγητης δεν εχει ιδεα για την εξισωση που συζητουν, και οτι ο ιδιος, ισως και καποιοι αλλοι απο τη ταξη μπορουν να τα καταφερουν καλυτερα και σιγουρα. τι πιστευεις οτι πρεπει να κανει σε αυτη την περιπτωση ο σοφος Καθηγητης; πως πρεπει να αντιδρασει;




Αγαπητέ eidos θα σου πώ την άποψη μου ακόμη κι αν συγκρουστούμε και πάλι...
Προφανώς προσπαθείς να κάνεις μια συσχέτιση μεταξύ του Θεού και του σοφού καθηγητή.Λοιπόν...
Ο καθηγητής για να κατέχει αυτή την θέση πάει να πει ότι έχει τα απαιτούμενα προσόντα (εκτός και αν έβαλε μέσον).Αν λοιπόν κάποιος φιλόδοξος μαθητής του "τολμήσει" να τον αμφισβητήσει,γνώμη μου είναι,πως θα πρέπει να τον πείσει για το αντίθετο.Να του λύσει την εξίσωση και να του την εξηγήσει και από πάνω.Τότε θα αξίζει ως καθηγητής.
Ας πάμε στον Θεό τώρα...Προσωπικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να αμφισβητήσω τα έργα Του αν έτσι πρέπει να γίνει.Αυτός όμως θα είναι σε θέση να μου αποδείξει ότι κάνω λάθος ή θα με αφήσει να ψάχνομαι μόνος προσπαθώντας να κατανοήσω την ανωτερότητα Του???Θα μου αποδείξει ότι είναι Πάνσοφος ακολουθώντας το παράδειγμα του καθηγητή ή θα με αφήσει χαμένο στην ανόητη υπεροψία μου???

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

δηλαδη μου λες το εξης:
Καθηγητης: παιδι μου κατσε κατω, δεν την ξερεις την λυση!
σπουδαστης: τη ξερω τη λυση και καλυτερα και ποιο γρηγορα απο σενα μπορω να την εκθεσω σωστα!
Καθηγητης: επιμενω οτι δεν ξερεις τη λυση, για αυτο κατσε κατω και ακου την λυση απο εμενα!
σπουδαστης: μα κυριε καθηγητα, ξερω, να κοιταξτε συμφωνουν μαζι και αλλοι και θελουν να με ακουσουν!

αν αυτο εκανε ο Καθηγητης, αν προσπαθουσε δηλαδη απλα να επιβληθει,
τοτε στη διανοια των υπολοιπων σπουδαστων θα εμεναν πολλα ερωτηματα αναπαντητα.
¨βρε μηπως αυτος ξερει πραγματι περισσοτερα; γιατι ο Καθηγητης δεν τον αφησε να μας δειξει, αν τη ξερει, τη λυση; ο Καθηγητης μηπως φοβαται κατι; ¨
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 18:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Στα λόγια μου έρχεσαι αγαπητέ eidos...
Ο Θεός μας έχει δώσει την δυνατότητα να αποδείξουμε την αξία μας και πιθανόν να τον "αντιμετωπίσουμε" επί ίσοις όροις?Και έστω πως ο καθηγητής δεν αντιστοιχεί στο Θεό αλλά στην εκκλησία.Δεν προσπαθεί να επιβληθεί με κάθε τρόπο,χωρίς να ανέχεται πολλές αντιδράσεις από εμάς?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 18:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

η εκκλησια δεν εχει καμμια σχεση με οτι συζηταμε.

Ο Θεος εδωσε στον αλαζονα σπουδαστη (στη πραγματικοτητα οι αλαζονες σπουδαστες ηταν δυο: ο Διαβολος και ο πρωτος ανθρωπος) την δυνατοτητα να λυσει την εξισωση:
μπορει ο ανθρωπος να τα καταφερει μονος του χωρις τον Θεο; ο ανθρωπος αξιωσε οτι μπορει, και εδιωξε μακρια τον Δημιουργο.

και ο Θεος του ειπε: , δεν μπορεις μονος σου, αλλα αφου επιμενεις καντο λοιπον!
και ο ανθρωπος τα εκανε μανταρα! και αντι να λυσει την εξισωση, την εκανε σκοταδι μαυρο.
και λεει τωρα: ο Θεος φταιει! για ολα τα δεινα μου!
μα εσυ μονος σου δεν ειπες ανθρωπε: μπορω και χωρις εσενα Σοφε!
γιατι τωρα λες οτι αυτος φταιει, αλαζονα;
αφου εσυ τον εβγαλες απο την ζωη σου, πως απαιτεις τωρα Αυτος να σε βγαλει απο το αδιεξοδο;

παρολα αυτα ο Θεος θα τη λυσει την εξισωση.


εχω την εντυπωση πως δεν εχεις πιασει το νοημα του παραδειγματος, και το που απο μονο του μας οδηγει. χαριν του υγιους και επικοδομιτικου διαλογου που κανουμε, ξαναδιαβασε το προσεκτικα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 19:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
Το μόνο σίγουρο αγαπητέ eidos είναι οτι ο θεός ακόμα και άν υπάρχει δέν δίνει δεκάρα τσακιστή για τον άνθρωπο, τον γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του.
Φυσικά και ο άνθρωπος είναι μόνος και έρημος χωρίς συμπαραστάτη, ο άνθρωπος είναι ένοχος για τα οποιαδήποτε σφάλματα του. Ο καθένας μας πρέπει να καταδικάσει τον εαυτό του για τις λανθασμένες επιλογές του παρελθόντος και να μήν τις επαναλάβει στο μέλλον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2007, 22:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
οτι θα πρεπει να καταδικασουμε τις λανθασμενες μας επιλογες ειναι σιγουρο, οπως θα πρεπει και να παψουμε να ειμαστε αλαζονες.

δεν ειμαστε μονοι μας, ο Δημιουργος ειναι εδω και ειναι ετοιμος να επεμβει.

(παροτι εμεις δεν τον θελουμε στη ζωη μας, μαλιστα αμφιβαλουμε για την υπαρξη του)


Θελουμε να γινουμε χαλιφης στη θεση του χαλιφη. Γινεται;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 11:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
οτι θα πρεπει να καταδικασουμε τις λανθασμενες μας επιλογες ειναι σιγουρο, οπως θα πρεπει και να παψουμε να ειμαστε αλαζονες.

δεν ειμαστε μονοι μας, ο Δημιουργος ειναι εδω και ειναι ετοιμος να επεμβει.

(παροτι εμεις δεν τον θελουμε στη ζωη μας, μαλιστα αμφιβαλουμε για την υπαρξη του)


Θελουμε να γινουμε χαλιφης στη θεση του χαλιφη. Γινεται;


Aπορώ για την τόσο μεγάλη σου βεβαιότητα απέναντι σε κάτι που δέν έχει δώσει στον άνθρωπο καμιά ένδειξη της ύπαρξης του.
Εγώ δέν θα είχα κανένα πρόβλημα στην ύπαρξη κάποιου καλού προστάτη απέναντι στον άνθρωπο, που θα τον βοηθάει για το καλό και την σωτηρία του αλλά όπως σου έγραψα παραπάνω δέν έχει δώσει καμιά ένδειξη κάν δέν λέω για απόδειξη (ούτε για αστείο) της ύπαρξης του.
Το αντίθετο μάλιστα, άν τυχόν και υπάρχει με αυτά τα πράγματα που γίνονται βρισκόμενα υπο την επίβλεψη του θα έπρεπε να είχε φάει χοντρότατο κράξιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 11:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητέ eidos λαμβάνουμε το παράδειγμα με διαφορετική βάση ο καθένας.

Λες σε κάποιο σημείο:

quote:
και ο Θεος του ειπε: , δεν μπορεις μονος σου, αλλα αφου επιμενεις καντο λοιπον!
και ο ανθρωπος τα εκανε μανταρα! και αντι να λυσει την εξισωση, την εκανε σκοταδι μαυρο.

Δεν νομίζω ότι ο άνθρωπος έκανε την εξίσωση μαύρο σκοτάδι,όπως λες.Φυσικά και είναι ο μόνος υπαίτιος για τα δεινά που ο ίδιος δημιούργησε αλλά θεωρώ πως μπορεί να αποκτήσει κάποτε την δυνατότητα να την λύση την εξίσωση.Αλλωστε για αυτό εξελισσόμαστε.Για να γινόμαστε καλύτεροι.Και ιστορικά αν το πάρεις,από την εποχή που λατρεύαμε τον ήλιο και την βροχή ή τους κεραυνούς (φυσικά φαινόμενα που δεν μπορούσαμε να εξηγήσουμε),βρεθήκαμε να λατρεύουμε το δωδεκάθεο και καμιά καταστορία μικρότερες θεότητες,μέχρι να ασπαζόμαστε σήμερα τον ένα και μοναδικό Θεό.
Δεν ξέρεις ποτέ τι σου επιφυλάσσει το μέλλον...Ολα είναι θέμα κατανόησης της πραγματικότητας γύρω μας.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 12:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Aπορώ για την τόσο μεγάλη σου βεβαιότητα απέναντι σε κάτι που δέν έχει δώσει στον άνθρωπο καμιά ένδειξη της ύπαρξης του.
Εγώ δέν θα είχα κανένα πρόβλημα στην ύπαρξη κάποιου καλού προστάτη απέναντι στον άνθρωπο, που θα τον βοηθάει για το καλό και την σωτηρία του αλλά όπως σου έγραψα παραπάνω δέν έχει δώσει καμιά ένδειξη κάν δέν λέω για απόδειξη (ούτε για αστείο) της ύπαρξης του.
Το αντίθετο μάλιστα, άν τυχόν και υπάρχει με αυτά τα πράγματα που γίνονται βρισκόμενα υπο την επίβλεψη του θα έπρεπε να είχε φάει χοντρότατο κράξιμο.

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αγαπητέ EPAITHS σε όσα αναφέρεις.Και οι δικοί μου προβληματισμοί γύρω από αυτό τον πυρήνα αναπτύσσονται.Με την μόνη διαφορά (και αυτό για λόγους ισσοροπίας),ότι τα δεινά που πλήττουν τον πλανήτη και γενικότερα την ανθρωπότητα οφείλονται κατά ένα μεγάλο ποσοστό στους ίδιους τους ανθρώπους.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 13:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

ο υγιης διαλογος παντα οφελει, ολους.

σε λιγο που δεν θα εχουμε νερο να πιουμε, θα το δεις καθαρα το μαυρο σκοταδι!
νομιζω πως δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο ο ανθρωπος να βρει τη λυση, δεν μπορει να την βρει, γιατι δεν ειναι στη δικαιοδοσια του.
η μεχρι τωρα ανθρωπινη ιστορια, δεν μας εχει δωσει κανενα δειγμα οτι ο ανθρωπος μπορει να κανει τα πραγματα καλυτερα, χειροτερα μπορει!
και αν υπηρξε κατι θετικο, τα αρνητικα ειναι πολυ περισσοτερα και οχι μονο: και το θετικο, με τους λαθος ανθρωπινους χειρισμους καταληγει αρνητικο!
και ιστορικα αν θελεις να το παρουμε, παντα υπηρχαν ανθρωποι που λατρευαν τον Ενα Θεο, ξεκινοντας απο τον πρωτο ανθρωπο Αδαμ.

δεν μπορει να τη λυσει την εξισωση!
(η εξισωση=πως μπορει ο ανθρωπος να απολαμβανει ολες τις στιγμες του με χαρα και υγια, και πως το περιβαλον του θα μπορει να ειναι για αυτον ιδανικο)
ο ανθρωπος ειναι υποκειμενος σε φυσικους (Θεικους) νομους, τους οποιος δεν μπορει να παραβει, ουτε να αλλαξει, χωρις αυτο να εχει επιπτωσεις στον ιδιο και το περιβαλον του.

παρεπιπτοντως, η Γραφη μας μιλαει για το μελλον μας. επομενως διαβαζοντας την, μπορουμε να ξερουμε πολλα για αυτο.


Δεν ξερω ποιον Θεο, η τι λατρευεις εσυ, εγω λατρευω τον Θεο της Βιβλου, τον Θεο του Αδαμ, πριν αυτος (ο Αδαμ) αμαρτησει.


ΕΡ.

τι θα περιμενες να δεις απο τον Δημιουργο, για να πειστεις οτι υπαρχει; πια θα θεωρουσες εστω και ενδειξη για την υπαρξη του;
βοηθησε με..

ωστοσω δεν γινεται απο τη μια να λεμε στον Θεο: δεν υπαρχεις, και αν υπαρχεις δεν σε θελουμε στη ζωη μας, γιατι αυτο περιοριζει την ευρυτητα του πνευματος μας, θελουμε να ειμαστε ελευθεροι...
και απο την αλλη να του λεμε: εσυ φταις, γιατι δεν κανεις κατι;
δηλαδη και ετσι και αλλιως η πιτα δικια μας!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 14:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
Δεν ξερω ποιον Θεο, η τι λατρευεις εσυ, εγω λατρευω τον Θεο της Βιβλου, τον Θεο του Αδαμ, πριν αυτος (ο Αδαμ) αμαρτησει.




Αγαπητέ eidos πρώτα απ'όλα δεν λατρεύω κάποιον ή κάτι.Η λέξη λατρεία έχει ιδιαίτερη σημασία και εμπεριέχει πράξεις στις οποίες εγώ δεν προβαίνω.Απλά πιστεύω στην δύναμη του μυαλού του ανθρώπου και στις δυνατότητες που αυτός έχει.Αρκεί βέβαια να τις χρησιμοποιεί με τον σωστό τρόπο (ή αν θες με τον τρόπο που υποβάλλει ο δικός σου Θεός,του κοινού συμφέροντος).Η λογική μου,με βάση την οποία πορεύομαι στην ζωή μου,μου επιτρέπει να πιστεύω σε πράγματα που μπορώ να κατανοήσω ενώ παράλληλα δεν μου δίνει την δυνατότητα να αφοσιωθώ απολύτως σε κάποια υπερφυσική πνευματική δύναμη,για αυτόν τον λόγο άλλωστε αμφισβητώ έντονα τις θρησκείες που αρέσκονται στο να προβάλλουν αυτήν την "ακατανόητη" (τουλάχιστον σε μένα) φύση του Θεού,ως κάτι το απολύτως φυσιολογικό.
Προτιμώ να αμφισβητώ κάτι που δεν κατανοώ πλήρως ακόμη και αν θεωρηθώ το "μαύρο πρόβατο" παρά να το ασπάζομαι τυφλά χωρίς κριτική σκέψη απέναντι του.

Αναφέρεις επίσης πως λατρεύεις τον Θεό του Αδάμ,πριν αυτός αμαρτήσει.Δηλαδή είναι διαφορετικός,πριν και μετά το αμάρτημα?Πρόκειται για δύο Θεούς?Ή απλά εννοείς πως αλλάζει η στάση του απέναντι στον άνθρωπο?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:20:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

σεβομαι απολυτα την αποψη σου.
η λατρεια απαιτει παραξεις, και βεβαιως αυτες οι πραξεις αποδεικνυουν την πιστη καποιου.
λες:
"απλα πιστευω στην δυναμι του μυαλου του ανθρωπου..."

δεν γινεται να πιστευεις απλα!... η πιστευεις η δεν πιστευεις!

λες:
"επιτρεπω στον εαυτο μου να πιστευει, σε πραγματα που μπορω να κατανοησω..."

εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις τη δυναμι του ανθρωπινου μυαλου, στο οποιο λες ΄οτι απλα πιστευεις΄΄;
ξέρεις φανταζομαι οτι ο εγκεφαλος μας ειναι το περιπλοκοτερο εργαλειο-μηχανημα σε ολο το συμπαν, και ξέρεις επισης φανταζομαι οτι ενα μεγαλο μερος των ενεργειων του εγκεφαλου ακομα μενει σε εμας αδιευκρινιστο.
πιστευεις λοιπον σε κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις απολυτα. ειναι ετσι; το πιστευεις ομως!!
αν θελεις αναλυσε μου ΄τις δυνατοτητες του ανθρωπου΄

απο την αλλη γιατι λες οτι ειναι ακατανοητη η υπαρξη ενος δημιουργου;
κανε το εξης λογικο (εσυ μιλησες για λογικη) πειραμα:
παρε τουβλα, τσιμεντο, ασβεστη, αμμο, νερο, και πετα τα ψηλα στον αερα. τι λεει η λογικη; οτι οταν αυτα τα υλικα πεσουν κατω θα εχουν σχηματισει ενα σπιτι; οχι, βεβαια!!
η λογικη λεει οτι το σπιτι δεν γινεται μονο του!
χρειαζεται απαραιτητως ενας χτιστης!
τι σου προτεινει λοιπον η λογικη που επικαλεισαι, για εναν πιθανο Δημιουργο;

ο Θεος παραμενει αναλλοιωτος. αυτος που αλλαξε ηταν ο Αδαμ, ο οποιος μετα την ανυπακοη του στον ενα Θεο, αρχισε να λατρευει δυο αλλους θεους! τον Σατανα, και τον εαυτο του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Macedon σου παραθέτω τα εδάφια

«μη μεριμνάτε τη ψυχή υμών τι φάγητε και τι πίητε, μηδέ τω σώματι υμών τι ενδύσησθε, ουχί η ψυχή πλείον εστί της τροφής και το σώμα του ενδύματος»

«ζητείτε δε πρώτον την βασιλείαν του Θεού και την δικαιοσύνην αυτού, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν. Μη ουν μεριμνήσητε εις την αύριον η γαρ αύριον μεριμνήσει τα εαυτής, αρκετόν τη ημέρα η κακία αυτής»

Λέει ότι η ψυχή είναι πιο σημαντική από την τροφή και το σώμα από τα ρούχα, δηλαδή ο ίδιος ο άνθρωπος, ως οντότητα, είναι πιο σημαντικός από οτιδήποτε υλικό.
Ζητάτε πρώτα τη βασιλεία του Θεού επί της γης, δηλαδή ζητάτε πρώτα το αρμονικό, την ισορροπία, την γαλήνη, την θετικότητα και όλα θα έρθουν προσθετικά.

Δες από τον εαυτό σου, όταν ξεκινάς με καλή διάθεση την ημέρα σου, όταν νιώθεις ευτυχισμένος δεν τα βλέπεις όλα πιο λαμπερά, δεν νιώθεις ότι μπορείς να καταφέρεις τα πάντα? Οι αντιξοότητες δεν σε πτοούν, είναι κομμάτι της καθημερινής ζωής και έχεις την δυνατότητα να ανταπεξέλθεις επιτυχημένα, κρατάς την ζωή σου στα χέρια σου και δεν αφήνεις κάτι εξωτερικό να σε καταρρακώσει, να σε απογοητεύσει.
Όταν όμως μπαίνεις στο λούκι να κυνηγάς μόνο τα υλικά αγαθά, να αγχώνεσαι με κάθε αναποδιά, τι ζωή κάνεις? Τότε αρχίζουν όλα να μαυρίζουν, εκνευρίζεσαι, σου φταίνε σχεδόν τα πάντα, είσαι με ένα «να πάρει η ευχή ήταν ανάγκη να συμβεί κι αυτό?» και ξαφνικά είναι λες και όλα περίμεναν αυτή την αδύναμη στιγμή σου για να πέσουν επάνω σου.

Το δεύτερο πρόσωπο που χρησιμοποίησα ήταν για διευκόλυνσή μου, δεν εννοούσα ότι όλα αυτά τα κάνεις εσύ, εννοώ εσένα εμένα τον κάθε άνθρωπο. Επίσης παρακαλώ ας μην παρεξηγηθεί η κάποια υπερβολή στις εκφράσεις μου, ήθελα να επικοινωνήσω καλύτερα την εξήγηση των εδαφίων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 15:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις τη δυναμι του ανθρωπινου μυαλου, στο οποιο λες ΄οτι απλα πιστευεις΄΄;
ξέρεις φανταζομαι οτι ο εγκεφαλος μας ειναι το περιπλοκοτερο εργαλειο-μηχανημα σε ολο το συμπαν, και ξέρεις επισης φανταζομαι οτι ενα μεγαλο μερος των ενεργειων του εγκεφαλου ακομα μενει σε εμας αδιευκρινιστο.
πιστευεις λοιπον σε κατι που δεν μπορεις να κατανοησεις απολυτα. ειναι ετσι; το πιστευεις ομως!!
αν θελεις αναλυσε μου ΄τις δυνατοτητες του ανθρωπου΄


Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.Συμφωνώ απόλυτα πως ακόμη ένα μεγάλο μέρος των δυνατοτήτων μας μένει "ανεξερεύνητο".Πιστεύω σε κάτι το οποίο μπορεί να μην κατανοώ πλήρως αλλά η λογική μου,μου επιτρέπει έστω και λίγο να το προσεγγίσω.Για αυτό σου είπα πως πιστεύω στον άνθρωπο.Δεν τον θεωρώ παντοδύναμο αλλά τον θεωρώ ικανότατο για πολλά πράγματα.Δεν κατηγορώ τον Θεό που ασπάζεσαι εσύ,απλά δεν μπορώ να κατανοήσω την φύση του ούτε καν στον ελάχιστο βαθμό.Για αυτό περιορίζομαι σε πιο "χειροπιαστά" πράγματα.Παρόλ'αυτά δεν δηλώνω άθεος...Πιστεύω ότι όντως κάτι ανώτερο μπορεί να υπάρχει (ίσως για να τα 'χω καλά με τον εαυτό μου) αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να το ψάχνω μέσα από την αμφισβήτηση μου.

Μπορεί για σένα αυτά που λέω να φαίνονται εγωιστικά και ανόητα αλλά (χωρίς να θέλω προσβάλλω εσένα και όποιον ασπάζεται μια θρησκεία) προσωπικά δεν μπορώ να είμαι οπαδός μιας θρησκείας που ζητά τυφλή υποταγή και υπακοή στον Εναν και Μοναδικό Παντοδύμο Δημιουργό.
Κάτι τέτοιο δεν θα ταίριαζε στον χαρακτήρα μου και επομένως δεν μπορώ να το αποδεχτώ.

Γνώμη μου???
Ο Θεός υπάρχει,αλλά για άλλους είναι ο Δημιουργός του Κόσμου,για άλλους είναι η Φύση,για άλλους ο ίδιος τους ο εαυτός.Είναι θέμα υποκειμενικότητας...

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 17:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

λιγο συμφωνεις μαζι μου, λιγο διαφωνεις...
λιγο μου λες ναι, λιγο μου λες οχι...
δεν εχεις κατασταλαξει ακομα, μαλλον ακολουθεις τη ροη του ανεμου, δηλαδη το ευκολο.
δεν δηλωνεις αθεος... δεν πιστευεις και στο Θεο... που ζηταει υποταγη.

και επιλεγεις με την λογικη σου να πιστευεις στον ανθρωπο, και ελπιζεις αυτος καποτε να σε δικαιωσει.
με την ιδια λογικη θα μπορουσες "να προσεγγισεις εστω και λιγο" τον Θεο, ωστοσο δεν το κανεις.
αποριπτεις ακομα και την ιδεα του Θεου.
(δεν μου απαντησες στη λογικοτητα του παραδειγματος των υλικων χτισιματος)

θελω να πιστευω οτι ο λογος που αποφευγεις την ιδεα του Θεου, δεν ειναι και οι περαιτερω ευθυνες που αυτο συνεπαγεται.
γιατι αν ειναι ετσι, κατατασεσαι και εσυ σε αυτους που το μονο που κανουν ειναι να, στριβουν δια του.. εχετε γεια, βρυσουλες.

στο τελος μου λες οτι ο Θεος υπαρχει. τελικα το πιστευεις αυτο η οχι;

Pyr.

τα εδαφια που ο Μ. δεν μπηκε στο κοπο να διαβασει ειναι: Ψαλμος 37:25
και 2 Θεσσαλονικεις 3:10, 1 Τιμοθεο 5:8
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 19:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Pyr.

πολυ ενδιαφερουσα, απλη ανθρωπινη και καθημερινη η προσεγγιση σου στα εδαφια που παρεθεσες.

θα μπορουσα να προσθεσω πολλα περισσοτερο, αλλα δεν θα το κανω, μενω σε αυτο που διαβασα, και το οποιο ηταν καλα γραμενο.
(και ολιγον τι αθωο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 20:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
λιγο συμφωνεις μαζι μου, λιγο διαφωνεις...
λιγο μου λες ναι, λιγο μου λες οχι...
δεν εχεις κατασταλαξει ακομα, μαλλον ακολουθεις τη ροη του ανεμου, δηλαδη το ευκολο.
δεν δηλωνεις αθεος... δεν πιστευεις και στο Θεο... που ζηταει υποταγη.


Θα μου επιτρέψεις eidos αλλά δεν είπα πως δεν πιστεύω στο Θεό.Στον δικό σου δεν πιστεύω.Αν εσύ αυτό το θεωρείς εύκολο και "ροή ανέμου",αυτό είναι δικό σου θέμα.Πάντως θεωρώ πως ο δρόμος της αμφισβήτησης που διάλεξα εγώ δεν είναι πιο εύκολος από τον δρόμο της λατρείας που εσύ επέλεξες.

Οσο για το παράδειγμα που παρέθεσες έχεις δίκιο.Το σπίτι σε καμία περίπτωση δεν θα χτιστεί μόνο.Ομως το σπίτι δεν είναι άνθρωπος και αυτό το απλοικό παράδειγμα δεν αποτελεί επιχείρημα ύπαρξης δημιουργού.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 20:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

ωστε πιστευεις σε ενα αλλο Θεο, που δεν ειναι ο δικος μου, τον οποιο ομως τον πιστευεις, αλλα και τον αμφισβητεις ταυτοχρονα!
οκ.
πεισε με για τον δικο σου Θεο, και αν ειναι ο Ενας ο Αληθινος, να τον πιστεψω-αμφισβητησω και γω.

για το απλοικο παραδειγμα που λες, για σκεψου ενα σπιτι χρειαζεται μερικα υλικα και ενα μαστορα για να χτιστει, το κοσμικο συμπαν που χρειαζεται πολυ-πολυ περισσοτερα, και ειναι πολυ-πολυ πιο περιπλοκο απο ενα σπιτι, δεν χρειαζεται το δικο του μαστορα;
ισως αυτο το παραδειγμα σε ωθησει να ψαξεις, να μαθεις για τον Ενα Θεο, και να τον πιστεψεις, χωρις να τον αμφισβητεις πια!
πιστεψε μονο τοτε θα νοιωσεις πληρης σαν ανθρωπος-παιδι-δημιουργημα του Θεου! σου το ευχομαι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2007, 22:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Aπορώ για την τόσο μεγάλη σου βεβαιότητα απέναντι σε κάτι που δέν έχει δώσει στον άνθρωπο καμιά ένδειξη της ύπαρξης του.
Εγώ δέν θα είχα κανένα πρόβλημα στην ύπαρξη κάποιου καλού προστάτη απέναντι στον άνθρωπο, που θα τον βοηθάει για το καλό και την σωτηρία του αλλά όπως σου έγραψα παραπάνω δέν έχει δώσει καμιά ένδειξη κάν δέν λέω για απόδειξη (ούτε για αστείο) της ύπαρξης του.
Το αντίθετο μάλιστα, άν τυχόν και υπάρχει με αυτά τα πράγματα που γίνονται βρισκόμενα υπο την επίβλεψη του θα έπρεπε να είχε φάει χοντρότατο κράξιμο.


Κάνεις λάθος EPAITHS....ο φιλεύσπλαχνος θεός μόλις προχθές έδωσε πάλι ένα σημάδι της ..ύπαρξής του και της παντοδυναμίας του . ΄
Έβηξε κατά ..Περού μεριά με 8 Ριχτεράκια. Πήρε κάποιες εκατοντάδες ή χιλιάδες ζωές μαζί του. Αισθάνθηκε λίγο μοναξιά φαίνεται...
Τώρα πως οι αβασάνιστα πιστεύοντες θα το ρίξουν στον άνθρωπο και αυτό δεν μπορώ να μαντέψω. Αφού πιστεύετε στον θεό της Αγ. Γραφής ρίξτε του επιτέλους και ένα τόσο δα φταιξιματάκι ..Στο κάτω κάτω έχει κάνει και άλλα σφάλματα : τρανό παράδειγμα η "καλύτερη" δημιουργία του :ο ατελής , φίλαυτος , και εγωϊστής άνθρωπος .
Τέλος για τώρα . Πάω να κρυφτώ μην τυχόν με ...αγαπήσει και μένα ξαφνικά ο Παντοδύναμος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 03:11:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
pyramid
«ζητείτε δε πρώτον την βασιλείαν του Θεού και την δικαιοσύνην αυτού, και ταύτα πάντα προστεθήσεται υμίν. Μη ουν μεριμνήσητε εις την αύριον η γαρ αύριον μεριμνήσει τα εαυτής, αρκετόν τη ημέρα η κακία αυτής»

Ζητάτε πρώτα τη βασιλεία του Θεού επί της γης, δηλαδή ζητάτε πρώτα το αρμονικό, την ισορροπία, την γαλήνη, την θετικότητα και όλα θα έρθουν προσθετικά.


Φίλε μου pyramid, εγώ τι διαφορετικό είπα; Αυτό που δεν μου εξηγείς είναι το πώς θα έρθουν όλα προσθετικά. Η μάλλον προσπαθείς να το εξηγήσεις, παίρνοντας σαν παράδειγμα μια ακραία περίπτωση, όπου τα υλικά αγαθά, από μέσο που είναι, μετατρέπονται σε αυτοσκοπό.

Αλλά ούτε ο Ματθαίος ούτε ο Λουκάς αναφέρουν το θησαύρισμα αποκλειστικά, οπότε θα είχε εφαρμογή αυτό που λες. Μιλάνε για τις καθημερινές ανάγκες, όχι για αρρωστημένες καταστάσεις.

Και οι καθημερινές ανάγκες, να με συγχωρείς, αλλά αν δεν τρέξεις κανένας θεός δεν μεριμνά να σε ντύσει ή να σε ταϊσει. Κι ας λέει ο Ματθαίος...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 03:14:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
D.P.J.10
Τέλος για τώρα . Πάω να κρυφτώ μην τυχόν με ...αγαπήσει και μένα ξαφνικά ο Παντοδύναμος..

Και καλά να σε αγαπήσει ο Θεός. Μπορεί και να γλυτώσεις. Οι Χριστιανοί να μη σε αγαπήσουν μόνο, όπως αγάπησαν τόσους και τόσους τους αιώνες που μας πέρασαν. Εκεί δε γλυτώνεις με τίποτε...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 10:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
EP.
ξεχνας πως ο σοφος Καθηγητης δεν επεμβαινει παροτι το θελει; ξεχνας πως οταν παει να βοηθησει λιγο, ο αλαζων σπουδαστης του λεει φυγε, μπορω μονος μου;

Μ.
επειδη διακρινω στα γραπτα σου μια σοβαρο-ειρωνια-ανωτεροτητα, που μαλλον πιστευεις οτι κατεχεις, ανομοια με εμας, δεν νομιζω οτι πραγματικα μπορω να εχω επικοδομιτικο διαλογο μαζι σου. (εκτος και αν κανω λαθος, οποτε να αυτοπυρποληθω)

(μην ταυτιζεις οπωσδηποτε τους "χριστιανους" με τον Θεο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 11:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
ωστε πιστευεις σε ενα αλλο Θεο, που δεν ειναι ο δικος μου, τον οποιο ομως τον πιστευεις, αλλα και τον αμφισβητεις ταυτοχρονα!
οκ.
πεισε με για τον δικο σου Θεο, και αν ειναι ο Ενας ο Αληθινος, να τον πιστεψω-αμφισβητησω και γω.


Συγνώμη αγαπητε eidos αλλά αυτή η "σοβαρο-ειρωνια-ανωτεροτητα" για την οποία κατηγορείς τον macedon νομίζω ότι χαρακτηρίζει και εσένα.Εμένα προσωπικά το ειρωνικό (έτσι μου φαίνεται) ύφος με το οποίο αντιμέτωπίζεις τις αντίθετες απόψεις από τις δικές σου προσωπικά με ενοχλεί.Σου έχει δώσει κανείς την πεποίθηση ότι αυτά που λες είναι σωστά.Πιστεύεις ότι εσύ έχεις βρει την αλήθεια στον μοναδικό Θεό ενώ εμείς "βολοδέρνουμε"?Προσωπικά δεν έχω στόχο να σου αλλάξω την πίστη αλλά ούτε θα κάθομαι να σου εξηγώ τα πιστεύω μου,αν εσύ δεν θες να τα κατανοήσεις.Συγνώμη αγαπητέ μου αλλά όταν η υποταγή σου στον Θεό σου,σου επιτρέψει να δεις με άλλο μάτι τις διαφορετικές απόψεις τότε το ξανασυζητάμε.Προς το παρόν όμως η κουβέντα μας καταλήγει σε τέλμα.Ισως αν το θέταμε σε διαφορετική βάση,να βγάζαμε κάποια άκρη.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy