ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2011, 17:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε, δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με τους Αιγόκερους... Αλλά η Μπλαβάτσκυ στη "Βίβλο του Αποκρυφισμού" παραθέτει επί λέξη τα εξής:
"Το 10ο σημείο του ζωδιακού (σανσκριτικά Μάκαρα) που θεωρείται, λόγω του κρυμμένου νοήματός του, ο πιο σημαντικός μεταξύ των αστερισμών του ζωδιακού. Περιγράφεται πλήρως στη Μυστική Δοξασία και οι σπουδαστές της αρχαίας γνώσης δε θα νιώσουν μεγάλη έκπληξη όταν μάθουν ότι ακόμη και τα 7 βήματα που έγιναν προς την κατεύθυνση του ορίζοντα - ή 28 βήματα- από το νεογέννητο Βούδα σχετίζονται στενά με τα 28 άστρα του αστερισμού του Αιγόκερω".
Αν ισχύει αυτό αγαπητέ φίλε, τότε μάλλον εσύ είσαι που θα μας οδηγήσεις στη σωτηρία (αν και εξωπλανητική τη βλέπω αλλά τελος πάντων!)
Narkissa555, ομοίως δεν πρόλαβα να διαβάσω τίποτα για τους Ζυγούς, παρεκτός του ότι είναι το μόνο ζώδιο που για σύμβολο έχει άψυχο αντικείμενο και ότι κάνουν πράξη το τραγούδι "όπου φυσάει ο άνεμος πάω!
Avallon, ωραίος ο πίνακας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 10:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γλυκιά μου Levana με χαρά διαπιστώνω πως ταχύτατα εξελίσσεσαι σε αστρολόγο περιωπής.
Οι καιροί είναι δύσκολοι, και πολλά θα χρειαστούν να κάνουμε για να επιβιώσουμε.
Μάθε λοιπόν τέχνη και άστη.
Αγνόησε τις αντιρρήσεις των “ορθολογιστών”, σαν και μένα.
Στο κάτω κάτω της γραφής αγάπη μου δεν είναι υποχρεωτικό να τα πιστεύεις όλα αυτά, 'άσε τους άλλους να τα πιστεύουν.

Ελπίζω να με .... πιάνεις
(και πολύ θα το θελα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 12:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου γιάννη, τίποτα δε μου λείπει για να γίνω αστρολόγος! Και τα βιβλία μου τα έχω και τα περίεργα ρούχα ενίοτε τα φοράω και η φωνή μου μπορεί να γίνει αρκούντως πειστική (όχι να το παινευτώ!). Αν ποτέ εξασκήσω το επάγγελμα, θα' σαι ο πρώτος που θα το μάθει... Τα' χουμε ξαναπεί... είμαι φαν!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2011, 22:54:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά, μου αρέσει να μελετώ τα άστρα από ακαδημαική και μόνο σκοπιά (στο κάτω κάτω απασχολούν την ανθρωπότητα για χιλιάδες χρόνια!) αλλά δεν πιστεύω πως έχουν τη δύναμη να επηρεάζουν τη ζωή μας, εκτός κι αν αυθυποβάλλεσαι...
Ας είμαστε ρεαλιστές... Είναι απλά ουράνια σώματα που δίνουν τροφή για φαντασία!

Mallon agnoeis tis statistikes ereynes tou Gaugelain agapiti Levana...it's ok, tha to sizitisoume kapoia alli stigmiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 08:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι δεν έχω ψάξει το πως λειτουργεί...δεν είναι αυτό που περισσότερο με ενδιαφέρει... αλλά το γεγονός ότι λειτουργεί.
Είναι φοβερό όταν διαβάζω περιγραφές για τα άτομα με τα δικά μου αστρολογικά χαρακτηριστικά πόσο πολύ μέσα πέφτουν...σα να κοιτάζω τον εαυτό μου στον καθρέπτη και σίγουρα αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο...
Λόγω των δραστηριοτήτων μου έχω γνωρίσει εκατοντάδες κόσμο...

Οταν έπαιζα σε ομάδα βόλλευ... με την ενασχόλησή μου με τον εθελοντισμό... με τα πολιτικά (φτου φτου στον κόρφο μας) με τις διάφορες ομάδες που ανήκα (μαθήματα ζωγραφικής,extreme sports κλπ)

Η παράθεση των παραπάνω είναι για να καταλάβετε πόσο ευρύ κύκλο γνωριμιών έχω και μου προκαλεί γι'αυτό το λόγο πολύ μεγαλη εντύπωση το γεγονός ότι με ανθρώπους που ήλθα κοντά και μπόρεσα να πω μερικά πράγματα και να υπάρξη έλξη είναι άνθρωποι που ανήκουν ΜΟΝΟ σε αυτά τα 4 ζώδια...άντε 5.... ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!
Η παρατήρηση είναι η αρχή των πάντων...
Ποτέ δεν είναι αργά...
Ούτε και είναι ντροπή να ρωτάτε τι ζώδιο ειναι κάποιος.
Αν μάλιστα το θεωρείτε έτσι μπορείτε να ρωτάτε εμμέσως τάχα τα γενέθλιά του... Καταγράψτε κάπου τις απαντήσεις...
Τα συμπεράσματα θα σας εκπλήξουν πραγματικά!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 16:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kost, εγώ το μόνο που γνωρίζω για το Μισέλ Γκογκλέν είναι ότι έκανε ένα πείραμα: Δημοσίευσε μια αγγελία στο περιοδικό Ici Paris προσφέροντας δωρεάν σύνταξη ωροσκοπίου σε όσους απαντούσαν στην αγγελία. Έλαβε 150 αιτήσεις και απέστειλε τα ωροσκόπια στους ενδιαφερόμενους. Στη συνέχεια τους ζήτησε να του πουν πώς τους φάνηκε το ωροσκόπιό τους. Το 94% απάντησε ότι αντικατόπτριζε με ακρίβεια την προσωπικότητά τους. Αυτό που δεν τους είπε ο Γκογκλέν ήταν ότι είχε στείλει το ίδιο ωροσκόπιο σε όλους, το οποίο μάλιστα είχε συνταχθεί για το δόκτορα Πετρουά, ένα διαβόητο δολοφόνο.Εμένα τώρα τί υποτίθεται πως πρέπει να μου δείξει αυτό;;;;;
Τα περισσότερα ωροσκόπια περιλαμβάνουν φράσεις κλισέ που θα μπορούσαν να αφορούν τον οποιονδήποτε, όπως "Σας αρέσουν οι προκλήσεις" ή "κάποιες φορές αισθάνεστε εξωστρεφείς, άλλες φορές εσωστρεφείς". Ο καθένας τα εμηνεύει όπως τον βολεύει. Σίγουρα υπάρχουν πολλά που διαμορφώνουν έναν άνθρωπο αλλά τα άστρα δεν είναι ένα από αυτά. Εκτός αν γνωρίζεις κάτι άλλο τεκμηριωμένο που να μπορώ να δεχτώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 17:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς έτσι είναι κορίτσι μου.
Δεν μπορώ να προσθέσω ούτε ένα κόμμα, σε αυτά που γράφεις.
Αυτά μου κάνεις και με έχεις τρελάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 18:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εμένα τώρα τί υποτίθεται πως πρέπει να μου δείξει αυτό;;;;;

Οτι... "Είναι τρελλοί αυτοί οι Γαλάτες"
Levana μου οι κλισέ φράσεις υπάρχουν... αλλά όταν έχεις μάθει από τα 14 να διαβάζεις για ζώδια πίστεψέ με δεν υπάρχει περίπτωση να πούνε για Ιχθύ ότι είναι ξεροκέφαλος και αυταρχικός ή εγωϊστής...
Υπάρχει μια μικρή γραμμή που κάθε ζώδιο "ακουμπα" τις ιδιότητες κάποιου άλλου όχι τόσο έντονα αλλά ακουμπά... Τα πολύ έντονα όμως και πιο τρανταχτά και πιο σημαντικά χαρακτηριστικά ενός ζωδίου ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ όμως δεν τολμά ΚΑΝΕΙΣ να τα "φορέσει" σε άλλο ζώδιο...
Οποιος το κάνει είναι απλά άσχετος ή τρελλός ...
Και όποιος τα διαβάσει και τα αποδεχτεί είναι τουλάχιστον ΑΣΧΕΤΟΣ!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 21:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon καλή μου, αυτά να τα πεις στο 94% που απάντησαν στο ωροσκόπιο. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήταν το ίδιο ζώδιο; Τότε πώς γίνεται όλα τα χαρακτηριστικά τους να ήταν ακριβή; Και συγνώμμη κιόλας αλλά γνωρίζω πάμπολλους ανθρώπους των οποίων το ζώδιο δεν συμφωνεί καθόλου με το χαρακτήρα τους. Καμμιά φορά, διακρίνουμε στον εαυτό μας κάποια περιγραφικά στοιχεία γιατί πολύ απλά θέλουμε να τα δούμε. Το ότι συμπεριφέρθηκες μια φορά αλτρουιστικά (όπως πχ συμβαίνει υποτίθεται στους παρθένους) δεν σημαίνει ότι είσαι και αλτρουιστής!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Black_Swan
Μέλος 1ης Βαθμίδας


129 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2011, 23:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Avallon καλή μου, αυτά να τα πεις στο 94% που απάντησαν στο ωροσκόπιο. Όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήταν το ίδιο ζώδιο; Τότε πώς γίνεται όλα τα χαρακτηριστικά τους να ήταν ακριβή; Και συγνώμμη κιόλας αλλά γνωρίζω πάμπολλους ανθρώπους των οποίων το ζώδιο δεν συμφωνεί καθόλου με το χαρακτήρα τους. Καμμιά φορά, διακρίνουμε στον εαυτό μας κάποια περιγραφικά στοιχεία γιατί πολύ απλά θέλουμε να τα δούμε. Το ότι συμπεριφέρθηκες μια φορά αλτρουιστικά (όπως πχ συμβαίνει υποτίθεται στους παρθένους) δεν σημαίνει ότι είσαι και αλτρουιστής!

Συμφωνώ απόλυτα Levana! και επίσης ωραίο το παράδειγμα που μας έδωσες..

Edited by - Black_Swan on 31/05/2011 23:18:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 00:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
levana μου ποιος ο λόγος τότε να προστρέχεις και να απαντάς σε ανθρώπους που ζητούν πληροφορίες εδώ μέσα?
Για την ακρίβεια αφού αντιμετωπίζεις έτσι την αστρολογία ποιος ο λόγος να ασχολείσαι με αυτή?
Σε βρίσκω μέσα στην αντίφαση... Από την μια δεν πιστεύεις και απο την άλλη μας περιγράφεις του καθενός το ζώδιο και υιοθετείς στερεότυτα όπως αυτά για τους σκορπιούς.
Μήπως είσαι λίγο μπερδεμένη?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 08:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κύκνος
Συμφωνώ απόλυτα Levana! και επίσης ωραίο το παράδειγμα που μας έδωσες..


Ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα με κριτική σκέψη και δίνουν κουράγιο σε όσους οραματίζονται, πως τελικά υπάρχει ελπίδα κάτι να αλλάξει .
Υπάρχει ευτυχώς κάποιο γόνιμο έδαφος ακόμα για την καλή σπορά.

quote:
Avallon
levana μου ποιος ο λόγος τότε να προστρέχεις και να απαντάς σε ανθρώπους που ζητούν πληροφορίες εδώ μέσα?

Μα αφού γνωρίζει την πληροφορία που θα “ήθελαν αυτοί να ακούσουν”, γιατί να μην τους την δώσει.
Είπαμε κανένα επάγγελμα δεν είναι ντροπή.
Θαρρείς πως η κυρα Λίτσα πιστεύει σε αυτά που λέει.
Αυτοί και αυτές που κρέμονται από τα χείλη της τα πιστεύουν μονο. Η Λίτσα επαγγελματίας είναι και προφανώς ξέρει όλες τις..... αναδρομές και τα σημάδια των καιρών σωστά.
Μήπως θαρρείς πως και οι δεσποτάδες - παράδειγμα - (οι περισσότεροι) πιστεύουν σε αυτά που λένε?
Μιλάμε για μεγάλη κονόμα.
Αυτές είναι δουλειές


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 14:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ευτυχώς που υπάρχουν και άτομα με κριτική σκέψη και δίνουν κουράγιο σε όσους οραματίζονται, πως τελικά υπάρχει ελπίδα κάτι να αλλάξει .
Υπάρχει ευτυχώς κάποιο γόνιμο έδαφος ακόμα για την καλή σπορά.

Οχι που δε θα συμφωνούσες!!
Δε μου απάντησες όμως στο μεηλ ... σε αυτό που σε ρώτησα όταν μου'γραψες.... περιμένω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 14:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έλαβα κανένα email σου. Είσαι σίγουρη πως το έστειλες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 16:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι την απάντησή μου την πήρες...
Από κάτω είχε ένα υστερόγραφο...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 20:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon ΔΕΝ είμαι μέσα στην αντίφαση. Έχω ήδη πει ότι μελετώ τα άστρα από ακαδημα'ι'κή σκοπιά.Με ενδιαφέρει να γνωρίζω πράγματα για τομείς που εξακολουθούν να απασχολούν τους ανθρώπους και σαφώς ΔΕΝ υιοθετώ κανένα στερεότυπο, αυτο για τους σκορπιούς ήταν αφορμή για κουβέντα! Ξέρεις πώς άρχισα ν΄ ασχολούμαι με τα άστρα; Όταν διάβασα κάπου ότι οι αλχημιστές συνέδεαν ιδιότητές τους με αυτές των στοιχείων και των μετάλλων κλπ. (βέβαια κατέληξαν θεμελιωτές της χημείας και ουδεμία σχέση έχει αυτό με το μέγα ουρανό αλλά τέλοσπάντων). Δεν το παίρνεις προσωπικά, έτσι; Ίσα- ίσα, το εκτιμώ πάρα πολύ που εξακολουθείς να πιστεύεις τόσο ένθερμα . Απλά εγώ λειτουργώ αλλιώς και είπα ήδη πως αν έχεις εσύ ή ο οποιοσδήποτε κάτι λογικό και τεκμηριωμένο που να μπορώ να δεχτώ, τότε ευχαρίστως θα το κάνω!
Black Swan ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Ψευτογιάννη μου για άλλη μια φορά με σκλαβώνεις! Αυτά για σένα:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 21:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tελικά το τόπικ φτιάχτηκε για να διαφημιστεί ένα συγκεκριμένο σάϊτ?
Για να απομυθοποιήσουμε την Αστρολογία?
Η ... για να εντρυφήσουμε σε αυτή?
Οπως και να'χει δε με ενδιαφέρει πια.
Καλή συνέχεια!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Levana
Μέλος 1ης Βαθμίδας


70 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2011, 21:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τόπικ, όπως και κάθε τόπικ,φτιάχτηκε για να γίνεται ανταλλαγή απόψεων. Εύκολα αποσύρεσαι Avallon...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 09:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχολούμαι γιατί δε σε καταλαβαίνω...
Φάσκεις και αντιφάσκεις...
Μελετάς Μπλαβάτσκυ... και κολλάς στην αστρολογία...
Καταπίνεις την καμήλα και κολλάς στο μήλο...
Αυτό είναι όλο.
Και μη το παίρνεις προσωπικά...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 09:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα θα πρέπει να μας απασχολούν καλή μου Avallon, και αυτά που δεν μας ενδιαφέρουν.
Προσωπικά ασχολήθηκα πριν 15 χρόνια, και για 5 χρόνια με την παραψυχολογία, εξετάζοντας ΟΛΑ τα ερείσματά της.
Πως θα μπορούσα να την αντικρούσω?
Και με την αστρολογία έχω ασχοληθεί - τουλάχιστον στο κατά πόσον είναι δυνατόν οι θέσεις των πλανητών να συμμετέχουν και να καθορίζουν τον χαρακτήρα των ανθρώπων.
Αυτή μου η ενασχόληση με βοήθησε να κατανοήσω την διαφορετικότητα στην γενική ψυχολογία των ανθρώπων και τον συσχετισμό με το γεωγραφικό πλάτος της περιοχής που γεννήθηκαν και ζουν.
Διαπίστωσα πως η γεωγραφική κατά πλάτος κατανομή και των ατόμων, σχετίζεται άμεσα με την ψυχική, πνευματική και την εν γένη στάση ζωής της κοινωνίας των ανθρώπων.
Και αυτό καθρεπτίζεται στη δεκτικότητα των πνευματικών υποστάσεων, και όπως αυτές διαχέονται στη δαιμονολατρία, στην δαιμονολογία, στη θρησκοληψία, μετενσάρκωση, κλπ κλπ.
Όσο ποιο κοντά στον ισημερινό τόσο ποιο έντονα αυτά τα συναισθήματα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω καλή μου είναι πως δεν είναι κακό να εξετάζουμε φαινόμενα και πρακτικές που απασχολούν μεγάλη μερίδα του πληθυσμού.
Αυτό δεν θα πει πως αποδεχόμαστε αυτές τις πρακτικές. Απλά τις εξετάζουμε και προσπαθούμε να βρούμε τους λόγους που δικαιολογούν την ύπαρξή τους.
Στην περίπτωση των ζωδίων, θα μπορούσαμε να αναζητήσουμε τους λόγους στην περίοδο της κύησης, και τις πιθανές επιδράσεις της ηλιακής ενέργειας που δέχεται το έμβρυο κατά αυτή την περίοδο, καθώς και στην διαφορετικότητα της ετήσιας διατροφής.
Υπάρχουν και διάφοροι άλλοι λόγοι που εξετάζω και δεν είμαι έτοιμος αυτή την στιγμή να αποκαλύψω.
Τα υπόλοιπα – αν είναι η Αφροδίτη, ή ο Ερμής ανάδρομος, - ή αν ο Δίας ανατέλλει ατόν Λέοντα ή τον Ταύρο, είναι αστεία να τα σχολιάσω. Παρουσιάζουν βέβαια μεγάλο ενδιαφέρον για αυτούς που τα πιστεύουν και γεμίζουν με αρκετά χρήματα τις τσέπες αυτών που τους κοροϊδεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Levana, tin misi alitheia mas les...o Gaugelain aperripse mesw statistikwn ereunwn ta peri zwdiakwn epidrasewn (an kai i methodologia tou kateme edw itan lathos), apedeikse omws tin sysxetisi ksexwristwn planitikwn thesewn (opws i anatoli kai to mesouranima planitwn, kai genikws oi gwniakes theseis sto wroskopio) me tin epityximeni stadiodromia se sygkekrimena epaggelmata pou tairiazoun arista me ta paradosiaka xaraktiristika tou kathe planiti. Oi ypodeigmatikes ereunes stathmoi tou Gallou dixasan gia dekaeties tin epistimoniki koinotita kai metaksy allwn anedeiksan tin antiepistimoniki nootropia kapoiwn "epistimonwn" pou epixeirisan spasmwdika na amaurwsoun ta eurimata tou.

http://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Gauquelin

Se dyo evdomades an thes to sizitame pio anzlytika dioti me ekneurizei otan den mporw na grapsw me ellinikous xaraktires...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 12:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Oso gia tous aksiotimous kyrious Kepler, Newton, Galilei kai Jung to polyetes endiaferon tous gia tin astrologia mono akadimaiko den itan

Alla auto vevaia oi sygxronoi fwstires tis epistimis oxi mono kanoun pws den to vlepoun alla vriskoun kai patima s'ayto na perifaneutoun oti vrikan kai ena psegadi stous en logw titanes tis epistimis...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2011, 19:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Levana
Ψευτογιάννη μου για άλλη μια φορά με σκλαβώνεις! Αυτά για σένα:

“Αμοιβαία τα αισθήματα μωρό μου”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 09:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην περίπτωση των ζωδίων, θα μπορούσαμε να αναζητήσουμε τους λόγους στην περίοδο της κύησης, και τις πιθανές επιδράσεις της ηλιακής ενέργειας που δέχεται το έμβρυο κατά αυτή την περίοδο, καθώς και στην διαφορετικότητα της ετήσιας διατροφής.
Υπάρχουν και διάφοροι άλλοι λόγοι που εξετάζω και δεν είμαι έτοιμος αυτή την στιγμή να αποκαλύψω.

Πολύ ενδιαφέρον...
Οι Εβραίοι νομίζω ότι υπολογίζουν πολύ σοβαρά αντί για ζώδιο την ημερομηνία της σύλληψης που κατ'εμέ είναι πολύ σημαντική για τους λόγους που ανέφερες και πολύ περισσότερο από τη μέρα της γέννησης... άλλωστε... τωρα με τα ραντεβού για γέννα δεν ξέρω κατα πόσο μετράει..


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2011, 11:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν και άλλες παράμετροι που ενδεχομένως μπορούν να υπεισέρχονται.
Το θέμα το ερευνώ τα τελευταία χρόνια, εξετάζοντας την συσχέτιση της σύλληψης, το γεωγραφικό πλάτος, την πανίδα και την διατροφική αλυσίδα της περιοχής.
Δεν έχω μέχρι στιγμή καταλήξει σε σαφή ανακοινώσιμα συμπεράσματα, που να δείχνουν ή να αναιρούν κάποια συσχέτιση της ημερομηνίας σύλληψης με τον γενικό χαρακτήρα του ατόμου.
Το πρώτο συμπέρασμα είναι πως πρέπει να υπάρχει σχέση της γενικής νοοτροπίας ολόκληρων λαών, με το γεωγραφικό πλάτος της χώρας διαμονής.
Όσο ποιο κοντά στον ισημερινό, τόσο ποιο θρησκόληπτοι, φαντασιόπληκτοι, δισειδαίμωνες κλπ κλπ

Αυτό που είναι σίγουρο είναι. ,πως σε καμία περίπτωση, δεν υπάρχει πρόβλεψη μελλούμενων συμβάντων και εξελίξεων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 11:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο ποιο κοντά στον ισημερινό, τόσο ποιο θρησκόληπτοι, φαντασιόπληκτοι, δισειδαίμωνες κλπ κλπ


Γύρω απ'αυτή την περιοχή όμως υπάρχουν και οι περισσότερες θεάσεις ... και περίεργα μεταφυσικά φαινομενα... νομίζω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 13:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σκέψου!!!
Τυχαίο?
ΔΕΝ νομίζω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2011, 19:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μην αρχίσουμε τη συζήτηση αν γέννησε η κότα το αυγό ή το αυγό την κότα...οχι σε παρακαλώ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 20:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα το θέμα αυτό το έχουν λύσει – οριστικά - κάποιοι Άγγλοι «επιστήμονες»

Ανημέρωτη σε βρίσκω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2011, 22:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα το θέμα αυτό το έχουν λύσει – οριστικά - κάποιοι Άγγλοι «επιστήμονες»

Ανημέρωτη σε βρίσκω


Please be my guest!...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy