ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NeCrOnOmiKoN
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 04:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NeCrOnOmiKoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΣΕΙΣ ΟΛΟΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΑΝΙΑ,ΠΟΡΩΣΗ ΘΑ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ.ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΠΛΟΚΟ.ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΣΟΝΟΥΣ[ΜΑΣΟΝΙΑ=ΠΑΡΑΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΑΙΡΕΣΗ]ΚΑΙ ΤΗ ΛΕΣΧΗ ΜΠΙΛΝΤΕΜΠΕΡΓΚ.ΑΥΤΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΚΡΑΙΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ Π.Χ.ΠΙΣΤΕΥΝΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ Κ.Α.[ΔΝ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ]ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΟΛΑ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Π.Χ.[ΓΡΑΜΜΕΣ ΛΕΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΥΛΗ ΠΡΟΣ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ].ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΙΡΕΣΗ.ΣΥΝΕΔΡΙΑΖΟΥΝ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΑ ΑΠΟ ΤΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΥΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΕΚΤΟΙ.ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΜΑ ΚΥΡΙΕΥΣΟΥΝ ΤΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΒΑΣΙΚΟΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΣ!!!ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ!!!ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΝ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ!!!! ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ,ΕΡΕΥΝΑ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 09:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το πρόβλημα δεν είναι με τους πολιτικούς .. είναι με αυτούς που ψηφίζουν

Μωρέ, εμείς καλά το λέμε αυτό!
Το θέμα είναι πως θα γίνει κατανοητό από μια μεγάλη μερίδα του κοινού.
Εκλέγει η πλειοψηφία τον τάδε και φωνάζει μετά για τις ακριβές πατάτες, το ακριβό γάλα, τα σκάνδαλα, απεργούν κλπ.
Στις επόμενες εκλογές πάλι τα ίδια.
Ε, αυτό είναι μαζοχισμός!

Βέβαια, στον αντίποδα πρέπει να βάλουμε ένα πολύ ισχυρό ηρεμιστικό του λαού που είναι το ρουσφέτι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 09:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Γιώργο, δε διαφωνώ στην τοποθέτησή σου ότι το λάθος είναι δικό μας και όχι των πολιτικών. Απλά είμαι της γνώμης ότι αν δε συζητήσουμε ως πολίτες τα γενικότερα προβλήματα της πολιτικής, δε θα είμαστε σε θέση να κρίνουμε ορθά τις πράξεις των πολιτικών μας στις επερχόμενες εκλογές. Όσο περισσότερο(ι) ασχολούμαστε, τόσο περισσότερα αντιλαμβανόμαστε.
Η λέξη "αλλαγή" είναι εύηχη, πως να το κάνουμε; το θέμα είναι ότι ποτέ δεν ξέρουμε ως λαός τι θα αλλάξουμε και σε τι θα το μετασχηματίσουμε...
Φίλε necronomikon, κανείς δεν αμφισβητεί την ύπαρξη μυστικών ομάδων και λεσχών που συνεδριάζουν "υπογείως" και μυούν ως μέλη τους τη νέα γενιά πολιτικών. Το θέμα είναι ότι αν εμείς ξυπνούσαμε και στέλναμε τα παιδιά στους μπαμπάδες τους και όλους μαζί στο νεκροσέντουκο της ιστορίας, απλά και μόνο αλλάζοντας τον τρόπο πολιτικής σκέψης μας, θα δημιουργούσαμε έναν ενδιαφέροντα πονοκέφαλο για τις προσκλήσεις της επόμενης συνεδρίασης της κάθε Μπίλντερμπεργκ... εκτός αν έδιναν πιο δραστική λύση στο πρόβλημα, κάτι που αποτελεί μόνιμο φόβο κρατικών οντοτήτων του μεγέθους μας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kyanos_Drakos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2008, 10:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kyanos_Drakos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλημέρα σε όλους

Μπορω να πω ότι έχω συλλογιστει γιατι πηγαίνει ο κόσμος απο το κακό στο χειρότερο... αλλά ας δούμε πρώτα την "Ελλαδίτσα", ε; ξεκινάμε απο δώ και απλονώμαστε... γιατι ότι γίνεται τάση εξαπλώνεται...

Δυστυχώς είμαι της αποψης ότι οι πολιτικόι μας δεν είναι χαζοί, κάτι χειρότερο, είναι ασυνείδητοι!!!
Για αυΤό δεν μπορούν να εκφραστούν, δεν μπορούν να ξεκολλήσουν το νού τους απο την μάσα, απο τα πράγματα που τους ενδιαφέρουν, και σίγουρα αυτο δεν εμπεριέχει την Κοινωνική Αφύπνιση της Συνείδησης!!!
Ξενυχτάει κανένας πολιτικός για να κάτσει να σκεφτεί για κανένα νομοσχέδιο; Καλά να το διαβάσει δεν το συζητάμε, αυτό είναι ανθρωπίνος αδύνατον, χρείαζεται ολόκληρη ομάδα για να γίνει κάτι τέτοιο, να το διορθώσει, απο την ιδέα να το εξαπλώσει, να υπολογήσει όλες τις παραμέτρους, ύστερα να το ξανασυμπτίξει, να του το ανακοινώσει, σύμβουλοι, συνέπεια πολύ βαβούρα. Ποιός τα κάνει αυτά; Όταν κάποιος καπνίζει μπρός στα παιδιά του, ποιος έχει την ηθική συνέπεια της πράξης του;; απο εκει η κοινωνια ξεκινάει και χολαίνει και φτάνει μέχρι τον έμπορο που πουλάει τα τσιγάρα ο οποίος ελέγχει τον πολιτικ΄ο, και έτσι φτάνει ο τεράστιος νόμος να μην ελέγχεται με τίποτα, φτιάχνοντας τα τέλεια παραθυράκια.
Χαζοι οι πολιτικοι δεν νομίζω. Ένας μέτρια έξυπνος άνθρωπος με καλή καρδιά μπορεί να αφουγκραστεί πιό καλά την αδικία απο τον πολιτικό, ενώ ακόμα και ο ποιο έξυπνος μπορει να ξεπουληθεί, και να πάει με το κατεστημένο ή να κάνει ναρκωτικά μέχρι αηδίας.
Αυτο που θα έπρεπε να υπάρχει, πιστεύω αγαπητοί φίλοι μου είναι η Συνείδηση, και η διαπίστωση πως ο πολιτικός εκτελέι ένα λειτούργημα. Και επειδή για να είσαι πολιτικός, πρέπει να είσαι γνωστός, άρα και κοινωνικά ευκατάστατος... (πείτε μου αν κάνω λάθος...) προτείνω ότι ο πολιτικός πρέπει να πληρώνεται με τον βασικό μισθό ώς λειτουργός του κράτους άσχετα με την πρότερη οικονομική του κατάσταση!
Αυτό είναι λύση! Για όλους! Να δείς πως θα ανεβαιναν οι Βασικοί μισθοί, και πως θα αιθανόντουσαν οι εργάτες ουδλετερα για τους πολιτικούς.
Ποιός ελέγχει όμως τα συμφέροντα που ελέγχουν τους πολιτικούς; και πέρα απ' αυτούς μιας και ζούμε στην χώρα που γέννησε την φιλοσοφία ποιος ελέγχει την διοχέτευση του κοινου αισθήματος των Αξιών;
το ΙQ καμια σχεση δεν εχει με την αντιληψη αγαπητε xtremefast λεω εγώ και το πιστεύω εγω που έχω και υψηλο ΙQ και φαινομενικα με θεωρω βλάκα!
Πάντως κανένας σας μην απελπίζεται γιατι αυτοί που το ποθούν πραγματικά αυτοί θα κάνουν το βήμα για την αλλαγή, και τα ζόμπι θα ακολουθήσουν, αν όχι θα τους δώσετε μια κλοτσιά να ξεκινήσουν! Η επανάσταση βρυχάται στα υπόγεια των ονείρων μας.....


ο Κισσός... αναριχάται
"Όταν δείς κάτι καkό σε κάποιον άλλο, γύρισε και εξέτασε πολύ προσεκτικά τον εαυτό σου" Κομφούκιος
www.myspace.com/okissosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2008, 11:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Θα συμφωνήσω και με τον Kyanos_Drakos και με τον Dying_Incubus και με τον Γιώργο!
-Οι πολίτες ψηφίζουν, αυτοί κρατάνε το όνειρο στα χέρια τους! Τους αρέσουν όμως οι Εφιάλτες!.....Και έτσι κοντά στα ξερά! καίγονται και τα χλορά! Να δούμε πότε θα ξυπνήσει ο νεοΈλληνας!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 09:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Επανέρχομαι στο αγαπημένο μου forum, για να τοποθετηθώ σχετικά με τις τελευταίες εξελίξεις.
Την Παρασκευή στη Βουλή κατατίθεται το σχέδιο νόμου για το ασφαλιστικό. Χθες οι συνδικαλιστικοί φορείς (πολλοί εκ των οποίων βέβαια έχουν, για λόγους τους οποίους δε γνωρίζω, αποσυρθεί από το διάλογο) οργάνωσαν πανελλαδική απεργία.
Αλήθεια, πόσοι εξ ημών γνωρίζουμε επαρκώς κάποιες από τις παραμέτρους αυτού του ζητήματος, το οποίο μας αφορά άμεσα;
Αλήθεια, πόσοι εξ ημών συμμετείχαν ή δε συμμετείχαν στις κινητοποιήσεις, βασισμένοι αποκλειστικά και μόνο στην τοποθέτησή τους απέναντι στην αφορμή αυτών και όχι εξαιτίας των γενικότερων κομματικών τους πεποιθήσεων;
Αλήθεια, πόσοι εξ ημών θα πατούσαν το πλήκτρο της τηλεόρασης στο κανάλι που θα έδειχνε τη συζήτηση του εν λόγω Νομοσχεδίου, έστω και αν γνώριζαν ότι θα ακούσουν ελάχιστες αλήθειες, μέσα σε ένα οχετό ψευδολογίας, υποκρισίας και φανφαρισμών;
Και το βασικότερο... αλήθεια, πόσοι εξ ημών θα θυσίαζαν μέρος της προσωπικής τους βολής για να πολεμήσουν για τις ιδέες τους αναφορικά με αυτό το ζήτημα;
Φίλε drakos, το ότι οι πολιτικοί είναι ασυνείδητοι και ως επί τω πλείστω αδιαφορούν για το λαό είναι φυσική συνέπεια δύο, αλληλοεπιδρώμενων μεταξύ τους, παραγόντων : α) Μεγάλο μέρος των νυν ή και των πρώην (κυρίως) βουλευτών αποτελείται από ανθρώπους, που ακόμα και αν δεχτούμε ότι έχουν εργαστεί στη ζωή τους (γιατί υπάρχουν και τα αντίθετα παραδείγματα), ξεκίνησαν από συνθήκες που δε συναντώνται στο μεγάλο μέρος της κοινωνίας. Αποτέλεσμα αυτού είναι η πλήρης άγνοια των δυσχερειών του μικρομεσαίου ή του φτωχού, ζούνε απλά σε έναν άλλο κόσμο... και β) Όσοι εκ των πολιτευτών ξεκίνησαν από πιο χαμηλά και βρέθηκαν στη Βουλή τείνουν να αρνηθούν το παρελθόν τους, είτε για λόγους συγχρωτισμού με τους παλαιότερους - λέγε με καταξίωση - είτε γιατί δυσκολεύονται να ξεπεράσουν τα αντιδραστικά σύνδρομα που τους δημιούργησε ο μικρομεσαίος αστικός τρόπος ζωής που βίωσαν και αισθάνονται την εξουσία να υπερβαίνει το εγώ τους. Δε θέλω να συμπεριλάβω και τον τρίτο παράγοντα, λέγε με φοβική ανασφάλεια, που διακατέχει πληθώρα νεοεισερχομένων απέναντι στη λεγόμενη "κομματική πειθαρχία" (αυτός ο όρος αποτελεί τη ντροπή του πολιτικού συστήματος, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα). Το ζήτημα, φίλε μου, είναι τι κάνουμε εντέλει εμείς, ο απλός λαός. Μένουμε προφανώς σε διαμαρτυρίες του χαβαλέ, σε μόνιμη γκρίνια, σε μούλικες τακτικές προσωρινού προσπορισμού οφελών, σε λογικές του τύπου "εγώ θα σώσω τη χώρα" ή "όλοι το ίδιο κάνουν". Ανεχόμαστε τις πανταχόθεν προσβολές της αξιοπρέπειας και της ελευθερίας μας, είτε αυτές αφορούν στο λεγόμενο "εργοδοτικό δικαίωμα" (όρος στην πραγματικότητα κενός, που όμως έχει βασιλεύσει στον ιδιωτικό τομέα), είτε αφορούν στη δεσμευτική μαζικοποίηση των δράσεων (όπως για παράδειγμα κάποιοι κύριοι "συνδικαλιστές" που αποτρέπουν εργαζομένους από το κατοχυρωμένο δικαίωμα της μη απεργίας). Κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου, πιστεύοντας οποιαδήποτε αρλούμπα μας τσαμπουνήσει ο εκάστοτε "ισχυρός", φοβούμενοι ότι θα εκτεθούμε, χωρίς ποτέ να διερευνούμε τα δικαιώματα που απορρέουν από τον τίτλο "Έλλην πολίτης".
Για το θέμα των αποδοχών των πολιτικών... πονεμένη ιστορία. Θα πρέπει να το δούμε από τη ρίζα του : α) τι σημαίνει πολιτική : επάγγελμα, λειτούργημα ή αξίωμα; β) λόγος ύπαρξης των κομμάτων γ) ποια η έννοια του πολιτικού ως φορέα εξουσίας δ) επαγγελματικό ασυμβίβαστο. Αυτά είναι μερικά μόνο από τα ερωτήματα που θα πρέπει να απαντηθούν, κυρίως όμως χρειάζεται αλά Τουταγχαμών νομοθεσία σχετικά με τις υποθέσεις διαφθοράς. Αυτό στην πράξη σημαίνει ότι ο εκάστοτε διεφθαρμένος υπόλογος, ανάλογα με τη θέση και το μέγεθος της πράξης του, θα έχει το φόβο (γιατί αλλιώς δυστυχώς δε λειτουργεί ο Έλληνας) να βρεθεί από τα υψηλά στα πλέον χαμηλά. Δεν είμαι της γνώμης να γεμίσουν οι φυλακές με οικονομικούς διαφθορείς, άλλωστε ο ρόλος του σωφρονιστικού ιδρύματος δεν είναι αυτός, θα μπορούσε κάλλιστα να υπάρχει νομοθεσία μερικής ή πλήρους απαλλοτρίωσης σε περιπτώσης αποδεδειγμένης διαφθοράς, αντίστοιχης ή παρόμοιας με τις ευθύνες των φυσικών προσώπων σε περιπτώσεις Ο.Ε. ή Ε.Ε., παραδείγματος χάρην. Το βασικό είναι να υπάρξει σφιχτή και συγκεκριμένη νομοθεσία, τα παραθυράκια και οι χαραμάδες είναι για τα έντομα, σαν πολλά μαζεύτηκαν σε αυτή τη χώρα.
Και ένα τελευταίο ερώτημα : τα θέματα αυτού του τύπου τα συζητάτε με τις παρέες σας; ποιες οι απόψεις τους;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 03:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis:........Το βασικό είναι να υπάρξει σφιχτή και συγκεκριμένη νομοθεσία, τα παραθυράκια και οι χαραμάδες είναι για τα έντομα, σαν πολλά μαζεύτηκαν σε αυτή τη χώρα.
Και ένα τελευταίο ερώτημα : τα θέματα αυτού του τύπου τα συζητάτε με τις παρέες σας; ποιες οι απόψεις τους

-Aυστηρότατη νομοθεσία στυγνή και ανελέητη! μόνο έτσι!
-Δημοκρατία χωρίς πειθαρχία ίσον αναρχία! και πειθαρχία χωρίς δημοκρατία ίσον φασισμός!
-Δεν απέργησα φίλε Κοστάκι! και ξέρεις γιατί? γιατί απέργησα όταν έπρεπε, δεν τους ψίφησα στις εκλογές! ξέρω καλά και το Πασόκ και η Ν.Δ. τι μου επιφυλάσουν, ας απεργήσουν λοιπόν οι Νεοδημοκράτες και οι Πασοκατζήδες! που μας φέραν σε αυτή τη θέση ας αναλάβουν τις ευθύνες τους!
-Αφού κοιμούνται και δεν καταλαβαίνουν τι τους γίνεται ας ξυπνήσουν απότομα! εγώ τουλάχιστον μπορεί να καώ μαζί με τα ξερά! αλλά τουλάχιστον ξέρω τι με περιμένει! και έχω και τη συνύδεισή μου ήσυχη.
-Όσο για τη διαφθορα! μας πήρε το ποτάμι μας πήρε η ποταμιά! αλλά που θα πάει δε θα έρθει ο Γιωργάκης? θα μας σώσει κι αυτός

Υ.Γ.! ως πρΩθυπουργός ξέρει να σώνει καλύτερα από ότι σαν Υπουργός!
-Οι μισοί φίλοι μου δείχνουν να ξυπνάνε! οι άλλοι μισοί, ακόμη έχουν μεσάνυχτα! ενθαρυντικό δε λέω!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 10:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis,
ΟΙ παρατηρήσεις σου είναι σωστές, τα πράγματα όμως δεν είναι απλά...
Βλέπεις ΔΕΝ έχουμε δημοκρατία, αλλά όπως ανέφερα ένα πολιτικό σύστημα, το οποίο σφετερίζεται το όνομα δημοκρατία, για να εξηπηρετεί κάποιους ελάχιστους...

Αυτό λοιπόν οι ελάχιστοι, κάνουν τα πάντα για να έχουν τα πρόβατα σε μόνιμη καταστολή.
Μία λύση είναι να τους πετάνε ιδέες και να τους αφήνουν να συγκρούονται μεταξύ τους: "Ο λαός δεν ξεχνά τι σημαίνει δεξιά...". Και φυσικά στο όνομα και στην πραπαγάνδα που σχηματίζεται μπορώ να κάνω ότι θέλω...
Μία λύση είναι να τα ρίχνει όλα σε άλλους: "Ανεξάρτητη ελληνική διακαιοσύνη...", μέχρι φυσικά να σου τελειώσει - αλλά μέχρι τότε έχεις βρει κάτι άλλο.
Μια λύση είναι να τους αποπροσανατολίσεις πλήρως: ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ!!! και να το φτιάξεις έτσι μέσω των εφημερίδων και των νόμων που και οι κολλητοί σου να έχουν εξουσία μέσω της προεδρίας των ομάδων και να μην τολμά κανείς να σου κουνηθεί, γιατί αλλιώς: "κατεβάζω τους οπαδούς στον δρόμο...". Και τα ΖΩΑ, εάν τους το πει η ομάδα και ο πρόεδρος θα το κάνουν...

Το ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ τα πρόβατα δεν θέλουν να ξυπνήσουν και να δουν την αλήθεια. Αιτίες:
α) Ο περίγυρος τους - ποιός θα πάει κόντρα; Όλοι θα τον φτύσουν.
β) Το τι έχουνε μάθει από την παιδική τους ηλικία. Εάν από παιδί ξενυχτάς στα σκυλάδικα μέχρι το πρωί σου φαίνεται απολύτως λογικό - ασχέτως το κόστος..
γ) Η ανάγκη να μοιάσουν στους "πετυχημένους" (σκατά στα μούτρα τους). Και οι πετυχημένοι στην Ελλάδα είναι τα λαμόγια, οι ψεύτες και οι αποτυχημένοι.
δ) Η ανάγκη να πιστεύουν σε παραμύθια, αγνοώντας την πραγματικότητα...
(Παράδειγμα προσωπικό ωραίο του 2004)
Η κυρία χτυπιέται για την επάρατη δεξιά που δεν μπορεί να αστυνομεύση!!! το σπίτι της και έχει διαλύσει τα πάντα μια και της το είχαν ληστέψει. Γείτονας της λέει: μα τα 4 τελευταία χρόνια έχουν ληστέψει όλα σχεδόν τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας και η δεξιά έχει μόνο μερικούς μήνες στην εξουσία. Η κυρία ανένδοτη να χτυπιέται: όλοι οι δεξιοί είσαστε ίδιοι, όλοι λέτε ψέματα, καταστρέψατε την χώρα, όλοι το λένε...
Το παραμύθι, τον κακό και τον σωτήρα τον έχουν ανάγκη ΟΛΟΙ οι κατώτεροι πνευματικά άνθρωποι - και δεν μιλάω μόνο για τους αγράμματους...

quote:
γιατί απέργησα όταν έπρεπε, δεν τους ψίφησα στις εκλογές!

Λάθος europaios2,
Μέγα λάθος!!!
Μία φορά στα 4 χρόνια για να σε ξεγελάσουν οι 301 άχρηστοι και τα λαμόγια τους σουν δίνουν μία ευκαιρία και εσύ την έχασες;;;;;;;;;
Το ξαναγράφω όπως έκανα και πιο πάνω:
ΜΗΝ αφήνεται το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σας δικαίωμα για να αλλάξουν τα πράγματα να σας φύγει μέσα από τα χέρια - είναι η χειρότερη μα... που μπορείτε να κάνετε.
ΜΗΝ πιστεύετε όλα τα κατευθηνόμενα παπαγαλάκια και τους ηλίθιους προωθητές που γράφουν για λευκό. Δείτε τι σημαίνει το λευκό στην εκλογική νομοθεσία και ΥΠΕΡ ποιού πάνε οι ψήφοι αυτοί, και θα καταλάβετε πολλά από το πως κατευθήνουν τα πρόβατα κάποιοι με ειδικά συμφέροντα...
Το γράφω απλά, ψηφίστε μικρά κόμματα, τα οποία δεν είναι καν μέσα στην βουλή.
Εάν μπουν στην βουλή, για να οικονομήσουν ψηφοφόρους θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν την ιδεολογία τους. Και η ιδεολογία τους είναι μακριά από τα οικονομικά επιτελεία που στηρίζουν τα μεγάλα κόμματα, και τα οποία περιμένουν "ανταλάγματα".

quote:
εγώ τουλάχιστον μπορεί να καώ μαζί με τα ξερά! αλλά τουλάχιστον ξέρω τι με περιμένει! και έχω και τη συνύδεισή μου ήσυχη.

Εγώ όμως europaios2, δεν έχω την συνήδα μου ήσυχη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 13:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ζήτημα είναι ΓΙΑΤΙ τα πρόβατα δεν θέλουν να ξυπνήσουν και να δουν την αλήθεια. Αιτίες:


Ο λόγος είναι ότι δεν τολμούν οι περισσότεροι είναι φοβισμένα πρόβατα .
Μερικοί λόγοι .
1)λόγος εργασίας ψηφίζουν κάποιο που θα τους βολέψει σε κάποια δουλεια
Η τους έχει βολέψει ήδη οποτε υπάρχει φόβος μην βγει το αντίπαλο κόμμα
Και αντί να βολευτούν αυτοι βολευτούν οι άλλοι.
2)λόγος ρουσφετιού παρόμοιες αίτιες με το παραπάνω.
3)δυστυχώς έχει ποτιστεί πλέον η ελληνική κοινωνία με τη νοοτροπία του φιλοτομαρισμού
Κοιτάζει ο καθένας την πάρτη του και αδιαφορεί για το γενικό καλο .
Έτσι αμα κάποιος βολευτεί με το κοκαλάκι που του πάτωνε οι βοσκοί δεν τον ενδιαφέρει
Για τον άλλο που δεν έχει τίποτα και είναι σε χειρότερη μοίρα.

quote:
Ο περίγυρος τους - ποιός θα πάει κόντρα; Όλοι θα τον φτύσουν.


Συμφωνώ λίγοι είναι που έχουν το θάρρος της γνώμης τους .
quote:
Το τι έχουνε μάθει από την παιδική τους ηλικία. Εάν από παιδί ξενυχτάς στα σκυλάδικα μέχρι το πρωί σου φαίνεται απολύτως λογικό - ασχέτως το κόστος

Συμφωνώ εν μέρη παίζει μεγάλο ρολο το τη γραμμή σου δίνουν από μικρή ηλικία
Αν δεν έχεις το μυαλό να σκεφτείς μονος σου δεν ξεφεύγεις από αυτή την γραμμή
Τώρα αυτό με τα ξενύχτια είναι θέμα του καθένα πως διασκεδάζει δεν νομίζω ότι
Παίζει ρολο στο πως σκάφτεται πολιτικά .

quote:
Η ανάγκη να μοιάσουν στους "πετυχημένους" (σκατά στα μούτρα τους). Και οι πετυχημένοι στην Ελλάδα είναι τα λαμόγια, οι ψεύτες και οι αποτυχημένοι

Ισχυει σε μεγάλο ποσοστό Γι αυτό και οποιοι θέλουν να μοιάσουν σε αυτό το ποσοστό κάνουν τα ιδία η γλύφουν .
quote:
Η ανάγκη να πιστεύουν σε παραμύθια, αγνοώντας την πραγματικότητα

Αυτό συμβαίνει σε πολλά θέματα .
quote:
Μια λύση είναι να τους αποπροσανατολίσεις πλήρως: ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ!!!

Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου χρησιμοποιείται σαν αποπροσανατολισμός
Στα προβλήματα του πολίτη αλλα και σαν κάτι που λειτούργει ως βάλσαμο στην
Δύσκολη πραγματικότητα ιδιαίτερα για τις ευπαθείς ομάδες.
Στο θέμα της ψήφου συμφωνώ με τον oannhsea πρέπει να ψηφίζουμε απλα
Αν δεν γουστάρετε τα μεγάλα κόμματα δώστε την ψήφο σε ένα μικρό που
Πιστεύετε ότι ταιριάζει με τις απόψεις σας θα το πάρουν το μήνυμα οι μεγάλοι.
Φανταστείτε αυτό το μεγάλο ποσοστό αποχής στις προηγούμενες εκλογές να το
Μοιράζονταν σε ψήφους τα μικρότερα κόμματα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 20:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να το προχωρήσω λίγο μια και το θέμα του Kostakis ήταν για το ασφαλιστικό και η απεργία.
Κατ' αρχήν το μεγαλύτερο λάθος ΟΛΩΝ (και σε αυτό έχουν μεγάλο ρόλο τα 301 τομάρια), είναι το πιστεύω για την σύνταξη. Και για να εξηγούμε:
ΣΥΝΤΑΞΗ: συν - τάσω = Τουτέστιν βοήθημα...
Έτσι ξεκίνησε η σύνταξη, σαν βοήθημα για τα γηρατιά, τους εργάτες και τους απόρους.
Στην συνέχεια όμως την πήραν τα φυντάνια της δήθεν δημοκρατίας και άρχισαν να παίζουν πάνω στις πλάτες μας και στο μέλλον μας.
Το να δίνεις μία σύνταξη (ΒΟΗΘΗΜΑ) είναι σίγουρα κάποιο κοινωνικό φαινόμενο. Από την άλλη όμως:
Πρώτον, υποσχόμενοι υψηλές συντάξεις στο μέλλον, καθιέρωσαν και αύξησαν τις εισφορές. Είναι κάτι λογικό...
Δεύτερον, πήραν τα λεφτά των συντάξεων και τα τοποθέτησαν όπως αυτοί ήθελαν για να παζαρέψουν λίγα χρόνια εξουσίας παραπάνω. Τα έδιναν σε τράπεζες με ΜΗΔΕΝΙΚΟ επιτόκιο για να πέρνουν χαμηλότοκα δάνεια και είτε να κάνουν "έργα", είτε να ασκούν "κοινωνική πολιτική"...
Τρίτον, κάνωντας "κοινωνική πολιτική" (με ξένα κόλυβα), μείωσαν τα όρια συντάξεως, αύξησαν όλες τις παροχές και ουσιαστικά κατοχύρωσαν (ΠΑΡΑΝΟΜΑ) την σύνταξη σαν μισθό από το κράτος... Τα ζώα το έχαψαν αυτό και συνεχίζουν να το πιστεύουν... Πιστεύουν ότι η σύνταξη είναι ένας μισθός που τον παίρνουμε όταν σταματάμε να δουελύουμε και όχι βοήθημα.
Αυτό φυσικά βοηθάει όλη την οικονομία: τα ζώα ξοδεύουν ασύστολα και δεν τους νοιάζει για τα γεράματα τους, μια και πιστεύουν ότι θα έχουν λεφτά (και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη) να περάσουν...
Τέταρτον, για να ευχαριστήσουν τους "δικούς τους" ανθρώπους, τα 301 τομάρια, έδωσαν ειδικά συνταξιοδοτικά προνόμια σε κατηγορίες εργαζομένων. Λιμενικοί, καθηγητές, ολυμπιακή και άλλες δημόσιες υπηρεσίες έχουν δικαιώματα που όχι μόνο θίγουν το σύνολο, αλλά ουσιαστικά είναι σαν να το φτήνουν κατάμουτρα...

Παρόλα αυτά τα ζώα δεν παραπονιόντουσαν τόσα χρόνια, γιατί "όλοι έτρωγαν κάτι"... Τώρα που ήρθαν τα μαύρα χρόνια και πρέπει να πάρουν πίσω ότι οι "δημοκρατικές δυνάμεις" τους έχουν δώσει, τώρα ξεσηκόνονται...

Λοιπόν εγώ δεν απεργώ για το ασφαλιστικό. Οι λόγοι;
Πρώτον δεν γουστάρω να βλέπω ανθρώπους και δη δημοσίους υπαλλήλους να φεύγουν από την υπηρεσία στα 50 ή στα 55, να πέρνουν 1100 - 1400 ευρώ σύνταξη, να πέρνουν ένα καλό εφάπαξ (από 50.000 μέχρι 120.000 ευρώ) και να πιάνουν δουλειά αμέσως μόλις φύγουν από το δημόσιο - και η σύνταξη να πέφτει φυσικά...
Δεύτερον δεν γουστάρω να βλέπω τους πάντες να ζουν με λεφτά του κράτους μόλις περάσουν τα 60 (γιατί τα ανταποδοτικά δεν φτάνουν ούτε για πλάκα), να ξοδεύουν ασύστολα στην καθημερινή τους ζωή, πιστεύοντας ότι όλα θα είναι ρόδινα αύριο και ουσιαστικά να μην ενδιαφέρονται για αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκη.
Τρίτον δεν γουστάρω εγώ να δουλεύω και κάποιοι άλλοι έξυπνοι να την σκαπουλάρουν με μαιμούδες "βαρέα και ανθυγιεινά" ένσημα (και είναι πάρα πολλοί)...
Τέταρτον δεν γουστάρω να βλέπω ΟΛΟΥΣ τους παραπάνω να διαμαρτύρονται για τις "συντάξεις τους και τα διακαιώματα τους", όταν κάποιοι εργάτες και κάποιοι απόκληροι της μοίρας θα πάρουν το 1/2 (ίσως και το 1/3 και φυσικά μηδενικές παροχές) από τα παραπάνω χρήματα και για πολύ περισσότερη δουλειά που έχουν προσφέρει...
Πέμπτον, γιατί πρέπει να καταλάβουν όλα τα ζώα, ότι τα χρήματα δεν παράγονται απλώς σε ένα νομισματοκοπείο. Τόσα χρόνια ήταν αποδέκτες προϊόντων εγλήματος και το χαίρονταν γιατί τα "οικονομούσαν", τώρα πρέπει να βάλουν μυαλό για την συνέργια τους αυτή (εκούσια ή ακούσια) σε αυτό το έγκλημα...

quote:
Τώρα αυτό με τα ξενύχτια είναι θέμα του καθένα πως διασκεδάζει δεν νομίζω ότι παίζει ρολο στο πως σκάφτεται πολιτικά.

Θα σου δώσω δύο παραδείγματα Open mind...
Το πρώτο είναι η φράση ενός σκατού από τα 301, όταν σε ερώτηση για τα πολιτιστικά κέντρα, απάντησε ότι και τα μπουζουξίδικα είναι πολιτισικά κέντρα...
ΤΟ δεύτερο είναι όλο το σκηνικό που λαμβάνει μέρος σε αυτά.
ARENA, πλήρωσα 25 ευρουλάκια για να πάω τέρμα θεού και να βλέπω την πίστα από τα 50 μέτρα. 25 ευρώ είναι το μεροκάματο ενός εργάτη... Μίας μέρας δουλειά για ένα ποτό; Και τα ζώα που ήταν σε τραπέζι, πόσο είχαν πληρώσει; Καταλαβαίνεις ότι μιλάω για ολόκληρη την φιλοσοφία του μπουζουξίδικου. Για τα μάτια ενός άχρηστου αοιδού "σκηζόμαστε", και του τα καταθέτουμε χοντρά - τον έχουμε σαν θεό...
Για όλα τα υπόλοιπα - σκασίλα μας...

quote:
Δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σου χρησιμοποιείται σαν αποπροσανατολισμός

Ναι Open mind, δεν είναι πλέον άθλημα για να το ευχαριστηθείς...
Ένας τεράστιος βόθρος είναι πλέον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 13:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA για το ασφαλιστικό θα πρότεινα να μην ήταν η υποχρεωτική η
Ασφάλιση σε δημόσια ταμεία αλλα σε ιδιωτικά με τα λεφτά που δίνω πχ
Εγω στον ΟΑΕΕ ολο το χρόνο περίπου 4000 Ε και ανεβαίνει κάθε χρόνο
Με τις αυξήσεις ενώ κάθε τριετία ανεβαίνεις και κατηγορία αν τα έδινα
Σε μια ιδιωτική από θέμα περίθαλψης θα ήμουν άρχοντας θα πήγαινα
Σε κανα μετροπολιταν αν χρειαζόσουν κάτι σε ωραίο δωμάτιο κτλ
Ενώ θα εξασφάλιζα και καλή σύνταξη ανάλογα το συνταξιοδωτικο πρόγραμμα που θα επέλεγα τώρα στον ΟΑΕΕ αν χρειαστώ κάτι κούφια η ώρα θα βρεθώ σε κανένα ράντσο
Σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο ενώ από σύνταξη αν ποτε πάρω θα είναι τρεις και εξήντα.
quote:
Το πρώτο είναι η φράση ενός σκατού από τα 301, όταν σε ερώτηση για τα πολιτιστικά κέντρα, απάντησε ότι και τα μπουζουξίδικα είναι πολιτισικά κέντρα...
ΤΟ δεύτερο είναι όλο το σκηνικό που λαμβάνει μέρος σε αυτά.
ARENA, πλήρωσα 25 ευρουλάκια για να πάω τέρμα θεού και να βλέπω την πίστα από τα 50 μέτρα. 25 ευρώ είναι το μεροκάματο ενός εργάτη... Μίας μέρας δουλειά για ένα ποτό; Και τα ζώα που ήταν σε τραπέζι, πόσο είχαν πληρώσει; Καταλαβαίνεις ότι μιλάω για ολόκληρη την φιλοσοφία του μπουζουξίδικου. Για τα μάτια ενός άχρηστου αοιδού "σκηζόμαστε", και του τα καταθέτουμε χοντρά - τον έχουμε σαν θεό...
Για όλα τα υπόλοιπα - σκασίλα μας...

Δεν τη ξέρω αυτή την δήλωση οποιος και αν την έκανε ήταν τουλάχιστον ατυχές .
Τώρα για τα μπουζουξίδικα συμφωνώ ότι αν δε σου περισσεύουν είναι ανεγκέφαλο
Το να πηγαίνεις και να τα σκορπάς σε αυτά και ότι είναι υπερτιμημενοι οι τραγουδιστες
Ασε που θεωρώ άδικες προς το κοινωνικό σύνολο τις αμοιβές τους καθώς πάει ένας πρωτοκλασάτος λέει τα τραγουδάκια του για 2 ωρίτσες και παίρνει 4000-5000 χιλιάρικα
Την βράδια βεβαία αυτος καλά κάνει και τα παίρνει αφού μπορεί αλλα είναι κοροϊδία.


quote:
Ναι Open mind, δεν είναι πλέον άθλημα για να το ευχαριστηθείς...
Ένας τεράστιος βόθρος είναι πλέον

Δυστυχώς έχεις δίκιο τα τελευταία χρονια έχω κόψει ειδικά μετά τα αίσχη που γίνονται
Δεν πάω στο γήπεδο πλέον ενώ και στην τηλεόραση παρακολουθώ μονο την ομάδα
Μου και αυτή όχι πάντα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2008, 17:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA:
Λάθος europaios2,
Μέγα λάθος!!!
Μία φορά στα 4 χρόνια για να σε ξεγελάσουν οι 301 άχρηστοι και τα λαμόγια τους σουν δίνουν μία ευκαιρία και εσύ την έχασες;;;;;;;;;
Το ξαναγράφω όπως έκανα και πιο πάνω:
ΜΗΝ αφήνεται το ΜΟΝΑΔΙΚΟ σας δικαίωμα για να αλλάξουν τα πράγματα να σας φύγει μέσα από τα χέρια - είναι η χειρότερη μα... που μπορείτε να κάνετε.
ΜΗΝ πιστεύετε όλα τα κατευθηνόμενα παπαγαλάκια και τους ηλίθιους προωθητές που γράφουν για λευκό. Δείτε τι σημαίνει το λευκό στην εκλογική νομοθεσία και ΥΠΕΡ ποιού πάνε οι ψήφοι αυτοί, και θα καταλάβετε πολλά από το πως κατευθήνουν τα πρόβατα κάποιοι με ειδικά συμφέροντα...
Το γράφω απλά, ψηφίστε μικρά κόμματα, τα οποία δεν είναι καν μέσα στην βουλή.
Εάν μπουν στην βουλή, για να οικονομήσουν ψηφοφόρους θα αναγκαστούν να ακολουθήσουν την ιδεολογία τους. Και η ιδεολογία τους είναι μακριά από τα οικονομικά επιτελεία που στηρίζουν τα μεγάλα κόμματα, και τα οποία περιμένουν "ανταλάγματα

-Φίλε μου αφού με έχεις ξαναδιαβάσει! και γω τα ίδια λέω! συμφωνώ στο απόλυτο μαζί σου! ίσως δεν εκφράστηκα καλά! όταν λέω δεν τους ψίφησα εννοώ το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Στις εκλογές μεετείχα και ψίφησα άλλο κόμμα. Είναι έγκλημα ή μη συμμετοχή!
-για αυτό λέω απέργησα τότε! η απεργία που έγινε στρεφόταν κατά του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ. αφού η ευθύνη στην κατασπατάληση των ταμείων είναι αποκλειστικά, δικής τους διαχείρησης!
-Πάντως χαίρομαι πολύ και με σένα Open Mind και με σένα φυσικά OANNHSEA! Άντε να δούμε πότε θα ξυπνήσουν και άλλοι!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 13:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Στην τελευταία του εκπομπή ο Χαρδαβέλας παρουσίασε 2 Έλληνες κομάντος που είχαν διεισδύσει στη Βόρεια Κύπρο 16 μήνες πριν την εισβολή στο λεγόμενο <<ακύριχτο πόλεμο>>. 16 μήνες προστάτευαν τους Κύπριους όσο μπορούσαν. Λίγο πριν την αναχώρησή τους από εκεί, έγινε η εισβολή. Τους βομβάρδισαν με βόμβες ναπάλμ. Ήσαν 10 μείναν οι 2 ζωντανοί! όπου για πολλές εβδομάδες ζούσαν σε μια σπηλιά κρυμένοι, με τις πληγές τους από τις βόμβες ανοικτές, τρώγωντας σαλιγκάρια χορτάρια και χρεισιμοποιόντας τα τσίσα τους για ανακούφιση. Κάποια στιγμή τους βρήκε ένας μοναχός και τους περιέθαλψε στο μοναστήρι.
-Και αρχίζουν τα παρατράγουδα! στην επιστροφή στη μαμά-Ελλάδα! τους ψάαχνουν στοτελωνείο για λαθρραία τσιγάρα.
-Δεν τους αναγνωρίζουν για να μη δώσουν δικαίωμα στον
Τούρκο!
-Ο ένας για καλή του τύχη του δίνει δουλειά έανς δήμαρχος (νομίζω Περιστερίου, δε θυμάμαι.)
-Ο άλλος χωρίς δουλειά, χωρίς σύνταξη με καρκίνο ζει σε άθλιες συνθήκες βοηθούμενος από τον πρώτο. Η πατρίδα μέσω των κτηνών της...αδιαφορεί πλήρως!
-Δεν κάνει θεραπεία γιατί δεν μπορεί να πηγαινοέρχεται λόγω αναπηρίας στο νοσοκομείο. Δεν του βρίκουν κρεβάτι.
-Μετά την εκπομπή το ΕΣΥ του βρήκε κρεβάτι και τον δέχτηκε.

-Παράλληλα ο Χαρδαβέλας έβγαλε ένα σωρό άπλητα στη φόρα! όπως 270.000€ δώθηκαν στο σύλλογο <<όπερα Ναυπλίου>> που μετά από έρευνα αποδείχτηκε ανύπαρκτος.
20.000€ δόθηκαν σε κάποιον <<ειδικό>> έτσι τον ονόμασαν! χωρίς ονοματεπώνυμο! και φυσικά κανείς δεν τον ξέρει......δεν τον είδε......δεν τον άκουσε.....
-Και πολλά άλλα που μου διαφεύγουν.....δώθηκαν 1.500.000€ για το φεστιβαλ κηνηματογράφου στη Θεσσαλονίκη! για αυτούς όμως τους ήρωες........ δεν είχαν χρόνο να ασχοληθούν.
-Τόσες κυβερνήσεις από τότε! Κανείς δεν τους έδωσε σημασία!
-Έχουμε γεμίσει Εθνοπατέρες! και Εργατοπατέρες! αλλά............


-Η διαφθορά είναι σαν τη Λερναία Ύδρα! βρήτε την και κάψτε τα κεφάλια της όπως ο Ηρακλής!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 13:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήταν το ευχαριστώ για τις υπηρεσίες τους.
Λυπάμαι που το λέω αλλα πλέον έχει ξεπεραστεί κάθε όριο στην διαφθορά στην χωρά
Μας δεν τους ενδιαφέρει τίποτα μονο η πάρτη τους και ποσά θα κονομήσουν.
Χρειαζόμαστε μεγάλες αλλαγές και νέα πρόσωπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 10:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνώ Open mind...
Τα νέα πρόσωπα απλώς θα προσπαθήσουν να μιμηθούν τα παλαιά.
Αυτό που χρειαζόμαστε είναι νέα αντίληψη περί της ιθικής και της επιβολής της...
Βλέπεις η ηθική της Ελλάδας έχει διαμορφωθεί τα τελευταία χρόνια από δήθεν ανθρώπους που σε συνεργασία με μία συγκεκριμένη κλίκα (δικηγόροι) που ήθελε να τα οικονομήσει, έχουν καταστρέχει κάθε βάση δικαιωσύνης...
Άρα η κλίκα αυτή πρέπει να παταχθεί και η ηθική και δη οι νόμοι να ξαναγραφούν.
Δεν νομίζω ότι θα υπήρχαν και πολλοί άνθρωποι που θα ήθελαν να κάνουν εμπόριο ναρκωτικών εάν ήξεραν ότι θα εξοντονόταν όλη η οικογένοια τους μαζί τους...
Δεν νομίζω ότι κάποιος πολιτικός θα έδινε υποσχέσεις ανεφάρμοστες στους ψηφοφόρους εάν υπήρχε ένα πολύ σκληρός νόμος κόντρα σε αυτό...
Ούτε νομίζω ότι κάποιος εκπρόσωπος της εφαρμογής οτυ νόμου (λιμένικος, αστυνομικός, δικαστής) θα έκανε τσιριμόνιες έαν ήξερε ότι τον περίμενε η γκιλοτίνα ή η ένεση...

Edited by - OANNHSEA on 30/03/2008 10:49:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 11:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα νέα πρόσωπα απλώς θα προσπαθήσουν να μιμηθούν τα παλαιά.
Αυτό που χρειαζόμαστε είναι νέα αντίληψη περί της ιθικής και της επιβολής της...

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, φίλε OANNHSEA!

Το να φύγουν οι πολιτικοί που έχουμε και να έρθουν καινούριοι δεν θα δώσει κάποια λύση στα όποια προβλήματα υπάρχουν, αντιθέτως θα λειτουργήσει ως μια αναισθητική ένεση και τα αποτελέσματα της θα έχουν πολύ μικρή διάρκεια.
Τους πολιτικούς που έχουμε ή που θα έχουμε τους επιλέγουμε εμείς οι ίδιοι, δεν έρχονται ουρανοκατέβατοι ούτε από τη μια μέρα στην άλλη μπαίνουν στη Βουλή.
Γίνονται κοινοβουλευτικές εκλογές κι εμείς ως πολίτες ορίζουμε το αποτέλεσμα.

Αν στην Βουλή έχουμε κακούς πολιτικούς οι υπεύθυνοι είμαστε εμείς ως πολίτες κι έχουμε μεγάλο - αν όχι το μεγαλύτερο - μερίδιο ευθύνης.
Αν ως κοινωνία δεν αλλάξουμε νοοτροπία, τρόπο σκέψης και δεν αποφασίσουμε να πράξουμε κάποια πράγματα που θα έχουν αντίκτυπο όχι μόνο στον εαυτό μας αλλά και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, τότε δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.
Εμείς είμαστε αυτοί που ορίζουμε τις καταστάσεις, δεν πρόκειται να γίνει κάποιο θαύμα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 16:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα όμως με τα παλιά πρόσωπα είμαστε καταδικασμένοι! Χρειάζεται οπωσδήποτε αυτό που λες OANNHSEA, μέσα όμως από νέα πρόσωπα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 09:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα όμως με τα παλιά πρόσωπα είμαστε καταδικασμένοι! Χρειάζεται οπωσδήποτε αυτό που λες OANNHSEA, μέσα όμως από νέα πρόσωπα!

Αφενός χρειάζονται νέα πρόσωπα κι αφετέρου χρειάζεται να δημιουργήσουμε τις συνθήκες για να έρθουν αυτά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 11:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Αφενός χρειάζονται νέα πρόσωπα κι αφετέρου χρειάζεται να δημιουργήσουμε τις συνθήκες για να έρθουν αυτά...


-Πολύ σωστός!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2008, 14:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα όμως με τα παλιά πρόσωπα είμαστε καταδικασμένοι! Χρειάζεται οπωσδήποτε αυτό που λες OANNHSEA, μέσα όμως από νέα πρόσωπα!

Συμφωνώ αυτό εννοούσα αλλα δεν το διατύπωσα σωστάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2008, 19:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκεφτόμου δύο μέρες πριν το γράψω, αλλά απλώς δεν κρατιέμαι.
Αιτία η πρόθεση κάποιου επιχειρηματία να μηνυσει αρχηγό πολιτικού κόμματος.
Μόνο απλό αυτό το γεγονός ξέσπασε ολη η γελοιότητα του πολιτικού μας και μη συστήματος.
Ανήκουστο είπαν οι 301 άχρηστοι και τα ειδησιογραφηκά τους φερέφωνα...
Αδιανόητο έκρουξαν οι οικονομικές οικογένειες που εδώ και 30 τουλάχιστον χρόνια χρηματοδοτούν τα πολιτικά σκατά και παίζουν με τις τσέπες μας, κάνοντας τους σπουδαίους και δυνατούς...

Δεν θα μείνω στο δεύτερο, στην αντίδραση των οικονομικών καθικιών που τρώνε και το παίζουν μεγάλοι από τον κρατικό κορβανά - από την τσέπη μας δηλαδή.
Θα μείνω στην δήλωση κάποιων από τους 301 άχρηστους, ότι είναι αδιανόητο να κάνει μήνυση σε αρχηγό κόμματος.
Σοβαρά ρε άχρηστοι; Είσαστε οι θεοί και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε οι σκλάβοι, οι δουλοπάροικοι; Δεν γράφει ένα κολοχάρτι (γιατί έτσι είναι για τα 301 καθίκια) που λέγεται σύνταγμα ότι όλοι είμαστε ίσοι;
Εάν λοιπόν είμαστε ίσοι, γιατί δεν μπορεί κάποιος να σας μηνύσει, ενώ εσείς μπορείτε να το κάνετε με περισσή ευκολία;
Για δείτε και τα προηγούμενα χρόνια αλλά ακόμα και σήμερα πως έπεφταν και πέφτουν οι μυνήσεις ενάντια σε δημοσιογράφους (κυρίως) που είπαν πράγματα που δεν άρεσαν σε κάποιους από τους 301 άχρηστους...
Το ποιο ωραίο όμως ήταν ο νόμος "περί εξηβρήσεως προθυπουργού (δεν ξέρω εάν υπάρχει ακόμα). Ξέρετε πόσοι πήγαν στα δικαστήρια με αυτό τον χουντικό νόμο - και το κυριότερο ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΗΚΑΝ;;;;

Στο απυρόβλητο λοιπόν οι 301 καραγκιόζηδες - δεν πρέπει να τους αγγίζει κανένας...
Γιατί αυτοί είναι οι θεοί - οι θεοί της μάσας, της μίζας, της προδοσίας, της ψευτιάς...
Εσύ δουλοπάρικε σκάσε και ψήφιζε ότι σε διατάξουν τα οικονομικά συμφέροντα (που έχουν τα ΜΜΕ) ή η "ιδεολογία" σου...
Έτσι και αλλιώς κάθε μέρα φανερώνεται ότι μάλλον αυτό είσαι...
Ενδεικτικό δείγμα ο διαγωνισμός της πυροσβεστικής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2008, 20:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OANNHSEA! όντως είναι τρελό αυτό που συμβαίνει!
-Το περίεργο είναι ότι οι πελάτες ψηφοφόροι! (βολεμένοι-συμφεροντολόγοι με κάθε έννοια), πρέπει να είναι το 40% υπολογίζω πολύ χοντρικά! το αυτό βέβαια μοιράζεται στα 2 μεγάλα κόμματα που κυβερνάνε συνέχεια την Ελλάδα. Το άλλο 60% τόσο άβουλο είναι?
-Θα ΠΩ ΞΕΡΆ ΝΑΙ!
-Το θέμα είναι ότι κοντά στα ξερά καίγονται και τα χλωρά! Τι φταίμε εμείς οι υπόλοιποι?
γράεφεις..<<Στο απυρόβλητο λοιπόν οι 301 καραγκιόζηδες - δεν πρέπει να τους αγγίζει κανένας...
Γιατί αυτοί είναι οι θεοί - οι θεοί της μάσας, της μίζας, της προδοσίας, της ψευτιάς...
Εσύ δουλοπάρικε σκάσε και ψήφιζε ότι σε διατάξουν τα οικονομικά συμφέροντα (που έχουν τα ΜΜΕ) ή η "ιδεολογία" σου...>>
-Μα άμα είσαν εντός στόχου τότε δε θα ήσαν οι θεοί της μάσας, της μίζας, της προδοσίας, της ψευτιάς... θα ήσαν υπό έλεγχο φίλε μου ....και μαζί με αυτούς όλα θα ήσαν υπό έλεγχο! γιατί τα πάντα είναι αλυσίδα!
-Ας ελπίζουμε οι νέες γενιές να φανούν πολύ ποιο έτοιμες και ώριμες από τις προηγούμενες! Αλλά το φοβάμαι, το φοβάμαι με βάση τα πρότυπα που βλέπω ότι αναπτύσουν και το συνεχή! άναρχο-άτακτο βομβαρδισμό γνώσεων που δέχονται από το σχολείο χωρίς κάποια σειρά αλλά και με τρελές οδηγίες κυρίως προς τους δασκάλους από το Υπουργείο (το βλέπω από την προσπάθεια αμάθειας που γίνεται στο σχολείο που πάνε οι ανηψιές μου),ώστε να βγουν τελείως τούβλα! από την άλλη έχουμε την εκπαιδευτική τηλεόραση με την Μαρία τη άσχημη και άλλες εξίσου εκθαμβωτικές εκπομπές.
-Για 15 ημέρες το Φεβρουάριο απουσίαζα. Οπότε αναγκαστικά προκειμένου να συμμετέχω έστω και για λίγο στο forum πήγα για πρώτη φορά σε ιντερνετ καφέ. Με την ευκαρία έκανα βόλτα όποτε πήγαινα σε όλτα τα p/c ώστε να δω που μπαίνει η νεολαία. Απογοητεύτικα!.......ούτε ένας για τις 10 περίπου ημέρεες που επισκέφτηκα τα ιντερνετ καφέ δεν είχε μπει σε ένα site για εμλουτιμσό γνώσεων. Και δε λέω για τα 13χρονα μιλάω για ηλικίες 16-20 ετών.
-Μακάρι απλά να έτυχε.
-Με τέτοια λοιπόν ενορχιστρομένη προσπάθεια για ευνουχισμό της προσωπικότητας.........πολύ αμφιβάλω για αλλαγή σκηνικού!
-Η ελπίδα βέβαια πεθαίνει τελευταία..........ίδομεν.
(Βλέπεις πόσο φτωχή είναι η συμμετοχή?) .................Έχει ποιο ενδιαφέρον η επουράνια αποκατάσταση της τάξης από τη γήινη!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 08:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μία είδηση που δεν ξέρω πόσοι παρατήρησαν, αλλά σίγουρα δείχνει ότι ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ με (για) τους πολιτικούς μας

Από την ιστοσελίδα της Ναυτεμπορικής

quote:
«Υπάρχει ένα θέμα με την προηγούμενη διοίκηση της Deutsche Telekom, το οποίο διερευνάται από την τωρινή διοίκηση. Από την εμπειρία αυτή η γερμανική εταιρεία θα βγει σοφότερη».
Τα παραπάνω δήλωσε ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών Γιώργος Αλογοσκούφης σχετικά με την πολύκροτη υπόθεση των παρακολουθήσεων που φέρεται να είχε ζητήσει η Deutsche Telekom προσθέτοντας πως οι κατηγορίες κατά του γερμανικού κολοσσού «δεν ήταν και το καλύτερο νέο».
Ο υπουργός διευκρίνισε ότι το θέμα αποκαλύφθηκε αφού είχε υπογραφεί η συμφωνία με τη γερμανική εταιρεία για τον ΟΤΕ, ωστόσο οι υπογραφές ούτως ή άλλως θα «έπεφταν», καθώς τέτοιου είδους περιστατικά, όπως αυτό που αποκαλύφθηκε, είναι συχνά στις επιχειρήσεις.

Έχουμε και λέμε : έχουμε να συνεργαστούμε με κάποια καλόπαιδα, μάθαμε ότι έχουν κάνει λαμογιές, αλλά δε μας προβληματίζει μία, γιατί εντέλει εμείς ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ να κάνουμε τη μπίζνα και άλλωστε τέτοια περιστατικά είναι συχνά στις επιχειρήσεις... πολύ ενδιαφέρον!!!!
Τα σχόλια δικά σας...

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 22:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kostakis! .......μούτζοχτα!
Άκου να δεις πως δουλεύουν στις Νομαρχίες και στους Δήμους (τυχαίνει να τα ξέρω από πρώτο χέρι που λένε)
Στα έργα δουλεύουν ως εξής! Έχει συσταθεί μια ομάδα εργολάβων συγκεκριμένη που πάντα αυτή παίρνει τα έργα! Σε περίπτωση που κάποιος θελήσει να μπει δυναμικά και κάνει καλύτερη προσφορά! τότε αμέσως η συγκεκριμένη ομάδα ρίχνει τις τιμές κάτω του κόστους! και παίρνει πάλι το έργο, απογοητεύονται οι νέοι επίδοξοι εργολάβοι και δεν ξανασυμμετέχουν σε διαγωνισμό.
Τι γίνεται τώρα? η συντεχνία βγαίνει χαμένη? Φυσικά όχι!
Βάζει κινέζικα υλικά! ή ιδίας φθηνοπαραγωγής! της Κυριακής χαράς και της Δευτέρας λύπης! Ο Δήμαρχος ή ο Νομάρχης ζητούν συνεχώς κονδύλια για τέτοιες περιπτώσεις! ......και ώ του θαύματος το έργο σε ένα χρόνο ξαναξεκινά! ακριβώς το ίδιο! ή παραδίδεται χειρότερο από πριν!
Φυσικά έχουμε τις υπερτιμολογήσεις! ένα αληθινό παράδειγμα. Για επισκευή γεφυριού στους Αγίους Θεοδώρους Κορινθίας! αξίας περίπου 800.000 δρχ. τελικά δαπανήθηκαν 6.000.000 δρχ. Ο Εργολάβος έλαβε την αμοιβή για το έργο + 1.000.000 μπόνους τα υπόλοιπα πήταν στους τοπικούς άρχοντες!
Πληρώνει ο βοϊδολαός!!!!!!!!!!!
Πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσουν οι εκλογές για Δήμαρχους και Νομάρχες! θα κοπεί έτσι το Αλισβερίσι ενώ ο απευθείας Διορισμός από την εκάστοτε κυβέρνηση θα κόψει κάθε δικαιολογία για μη συνεργασία λόγω μη κομματικής ταύτισης! και ίσως ο Διορισμός με κάποια κριτήρια να έχει καλύτερα αποτελέσματα!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 03/06/2008 22:18:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 07:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσουν οι εκλογές για Δήμαρχους και Νομάρχες! θα κοπεί έτσι το Αλισβερίσι ενώ ο απευθείας Διορισμός από την εκάστοτε κυβέρνηση θα κόψει κάθε δικαιολογία για μη συνεργασία λόγω μη κομματικής ταύτισης! και ίσως ο Διορισμός με κάποια κριτήρια να έχει καλύτερα αποτελέσματα!

Δε χρειάζεται τόσο δραστική λύση. Πιο απλό θα ήταν να λειτουργούσε στο ελάχιστο ο Νόμος σε αυτή τη χώρα. Με τις πρώτες διοικητικές και ποινικές κυρώσεις που θα προέκυπταν (και θα τιμωρούντο βεβαίως-βεβαίως), η ιστορία θα τελείωνε. Το πρόβλημα είναι ότι όταν η κεντρική εξουσία υπερασπίζεται την παρούσα διαφθορά με την επιχειρηματολογία περί ύπαρξης παρελθούσης ("εσείς δεν μπορείτε να μιλάτε, κάνατε τα τάδε", αλλά κουβέντα για την ταμπακέρα) και όταν τα εκάστοτε φαινόμενα διαφθοράς καλύπτονται άλλοτε από τη βουλευτική ασυλία, άλλλοτε από τον πρότερο έντιμο(;) βίο και άλλοτε από τα κλαρίνα μίας συμβασιούχου, η ζημία είναι αποτυπωμένη πλέον στο DNA της ελληνικής πολιτείας και χρειάζεται τιτάνιο αγώνα (κάποιοι μιλάνε ακόμα και για ολοκληρωτισμό, εγώ είμαι επιφυλακτικός, παρότι αναγνωρίζω το "ακαταλόγιστον" του Νεοέλληνα) για την απομάκρυνσή της.
Υπάρχουν όμως αγωνιστές σήμερα;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 10:01:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε μου δεν υπάρχουν! ........... Έχουν αλλοτριωθεί τα πάντα!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2012, 13:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε τι μας χρησιμεύουν οι πολιτικοί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 05:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεφτά υπάρχουν!
Θα πρέπει να βρεθεί και κάποιος να τα ξοδέψει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2012, 09:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και γιατί περικαλώ δεν γινόμαστε εμείς εκ περιτροπής πολιτικοί;

μην πεις το πρώτο που θα σου έρθει στο μυαλό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2012, 13:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος: Σε τι μας χρησιμεύουν οι πολιτικοί;

Ένα ωραίο θέμα για συζήτηση..!!!



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1679688
Maintained by Digital Alchemy