ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 UFO no2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΟΚΤΙΝΟΜΕ, δεν έχω παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι οπότε δεν γνωρίζω τι έχει σκεφτεί ο Τσέχος που το δημιούργησε.
Παρόλα αυτά, πιστεύω πως είναι πολύ πιθανόν να έχει επηρεαστεί ο κόσμος από την εξωγήινη τεχνολογία κατά Χόλυγουντ, αν σκεφτούμε ότι πολλές ταινίες τέτοιου είδους είναι αρκετά εμπορικές αλλά και δημοφιλείς σε ένα μεγάλο ποσοστό του ανθρώπινου πολιτισμού.
Συνήθως οι εξωγήινοι στις ταινίες παρουσιάζονται άγριοι, με άσχημες κι επεκτατικές διαθέσεις απέναντι στο ανθρώπινο γένος και σχεδόν πάντοτε επιχειρούν μια εισβολή στον πλανήτη μέχρι που μια ομάδα ανθρώπων την αποτρέπει!
Είναι λογικό λοιπόν στο υποσυνείδητο μιας μεγάλης ομάδας ανθρώπων η λέξη "εξωγήινος" να του προκαλεί ανασφάλεια και φόβο σε τέτοιο βαθμό που να νιώθει ότι θα είναι απροστάτευτος απέναντι στην υπερανεπτυγμένη τεχνολογία τους.
Σε αυτό βέβαια μπορεί να συμβάλλει κι η άγνοια πολλών ανθρώπων για τους εξωγήινους, τη μορφή τους, τον πολιτισμό τους, τον πλανήτη στον οποίο είναι κι όπως γνωρίζουμε ένας από τους λόγους γέννησης του φόβου είναι η άγνοια...

Δέχομαι ότι με το νόμο των πιθανοτήτων είναι σχεδόν απίθανο να είμαστε το μόνο είδος ζωής σε ολόκληρο το Σύμπαν.
Αλλά δε μπορώ να δεχθώ ότι όλοι οι υπόλοιποι πολιτισμοί είναι πολύ περισσότερο ανεπτυγμένοι από εμάς καθώς κι ότι έχουν επεκτατικές βλέψεις απέναντι μας.

quote:
Το 1800, το παρασόλι εισέβαλε στον κόσμο της μόδας. Ήταν, μαζί με το καπέλο και την τσάντα, το πρώτο σύμβολο της γυναικείας χειραφέτησης και ως αξεσουάρ συνδέθηκε με τη ζωή των γυναικών έξω από το σπίτι.

Καλή μου keraynos, έχεις δίκιο σε αυτό που λες.
Να αναφέρω επίσης ότι τους περασμένους αιώνες ήταν σχεδόν "ανεπίτρεπτο" για έναν άνδρα κι ειδικά για μια κοπέλα της υψηλής κοινωνίας να έχει σκουρόχρωμο δέρμα εξαιτίας της έκθεσης του/της στον ήλιο.
Για αυτό το λόγο η ομπρέλα ήταν πολύ χρήσιμη ώστε να διατηρήσουν το δέρμα τους λευκό.

Το περίεργο της υπόθεσης βέβαια είναι ότι τότε που η ηλιακή ακτινοβολία ήταν σαφώς λιγότερο αβλαβής για τον άνθρωπο, οι αριστοκράτες δεν επιζητούσαν την έκθεση σ' αυτόν.
Τα τελευταία χρόνια που η ηλιακή ακτινοβολία είναι αρκετά επικίνδυνη για το δέρμα όμως βλέπεις κατάμεστες τις παραλίες από λουόμενους τα καλοκαίρια επειδή είναι στη μόδα το ηλιοκαμμένο δέρμα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλοί μου φίλοι με το μάτι του ζωγράφου θα προσπαθήσω να κάνω και εγώ έναν αποσυμβολισμό σε σχέση με την ασπίδα και την βροχή που είδαμε πιο πάνω. Ασπίδα= ομπρέλα, για να σκεφτούμε λίγο τον ρόλο της ανοιχτής ομπρέλας, δεν είναι για να μας προστατέψει από την βροχή

Καλή σκέψη βλέπετε το μάτι ενός ζωγράφου μπορεί να διακρίνει το
Κάτι παραπάνω σε τέτοια θέματα .
Πάντως δεν πιστεύω ότι πρέπει να συζητάμε μονο για τα νομίσματα.

Για το προηγούμενο μήνυμα γράψτε λάθος Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Open Mind, τώρα είδα το μήνυμα σου γιατί στείλαμε σχεδόν ταυτόχρονα!

Μια πιθανή εξήγηση που έχω σκεφτεί για την ομπρέλα στα jettons και την οποία έχω αναφέρει και στην προηγούμενη σελίδα, είναι η ανάγκη προστασίας από έναν κατακλυσμό.
Μήπως τα βέλη που φαίνονται στο ένα jetton να πέφτουν από τον ουρανό είναι ένας συμβολισμός για τον κατακλυσμό που μετατρέπεται σε μια απειλή για την ανθρωπότητα;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 12:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είναι λογικό λοιπόν στο υποσυνείδητο μιας μεγάλης ομάδας ανθρώπων η λέξη "εξωγήινος" να του προκαλεί ανασφάλεια και φόβο σε τέτοιο βαθμό που να νιώθει ότι θα είναι απροστάτευτος απέναντι στην υπερανεπτυγμένη τεχνολογία τους.
Σε αυτό βέβαια μπορεί να συμβάλλει κι η άγνοια πολλών ανθρώπων για τους εξωγήινους, τη μορφή τους, τον πολιτισμό τους, τον πλανήτη στον οποίο είναι κι όπως γνωρίζουμε ένας
από τους λόγους γέννησης του φόβου είναι η άγνοια...

Θα συμφωνήσω μαζί και θα έλεγα ότι οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν έτσι
Άλλωστε και ιστορικά να το δούμε οποιαδήποτε καινούργια ιδέα ,κοσμοθεωρία δεν ήταν αρχικά αποδέκτη Απ τους ανθρώπους .
Οι περισσότεροι βολεύονται φτιάχνοντας ένα τείχος για τα πιστεύω τους φοβούμενοι
Το καινούργιο.

quote:
Δέχομαι ότι με το νόμο των πιθανοτήτων είναι σχεδόν απίθανο να είμαστε το μόνο είδος ζωής σε ολόκληρο το Σύμπαν.
Αλλά δε μπορώ να δεχθώ ότι όλοι οι υπόλοιποι πολιτισμοί είναι πολύ περισσότερο ανεπτυγμένοι από εμάς καθώς κι ότι έχουν επεκτατικές βλέψεις απέναντι μας.


quote:



Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν και πιο προηγμένοι πολιτισμοί από εμάς
Αλλά υπάρχουν και υποδεέστεροι από εμάς .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 19:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα την εποχή που δημιουργή8ηκαν αυτά τα νομίσματα που μας δείχνουν τις "ασπίδες-ufo" υπήρχαν ομπρέλες και θα μπορούσαν να είναι κάλιστα ανάγλυφες αναπαραστάσεις αυτών, το λέω αυτό γιατί, ειδικά στο ένα φαίνονται έντονα οι φέτες που χωρίζεται μια ομπρέλα, και το χερούλι της.

Χερούλι το βλέπεις αυτό εσύ κεραυνέ μου; Γιατί εγώ το είδα αλλιώς
Τέλος πάντων, δεν αποκλείω να πρόκειται για ομπρέλα, αλλά προτιμώ την ερμηνεία που είχα δώσει, ότι δηλαδή πρόκειται για παράσταση που αφορά την γονιμότητα της γης.


quote:
Το περίεργο της υπόθεσης βέβαια είναι ότι τότε που η ηλιακή ακτινοβολία ήταν σαφώς λιγότερο αβλαβής για τον άνθρωπο, οι αριστοκράτες δεν επιζητούσαν την έκθεση σ' αυτόν.
Τα τελευταία χρόνια που η ηλιακή ακτινοβολία είναι αρκετά επικίνδυνη για το δέρμα όμως βλέπεις κατάμεστες τις παραλίες από λουόμενους τα καλοκαίρια επειδή είναι στη μόδα το ηλιοκαμμένο δέρμα!

Βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος, αλλά να σου πω πώς ξεκίνησε αυτό. Οι ευγενείς και οι αριστοκράτες ήθελαν πάντα να ξεχωρίζουν από τον λαό. Ετσι στα παλιά χρόνια που ο λαός δούλευε στα χωράφια (κυρίως αλλά και στον δρόμο γενικότερα) μαύριζε από τον ήλιο και για να ξεχωρίζουν, οι αριστοκράτες απέφευγαν την έκθεση στον ήλιο.
Μετά, ο λαός κλείστηκε μέσα στα γραφεία και τα μαγαζιά, έτσι δεν μαύριζε πιά (η πλειοψηφία τέλος πάντων) γι αυτό και οι ευγενείς άρχισαν να εκτίθενται στον ήλιο κάνοντας διάφορα σπορ, δείχνοντας έτσι ότι έχουν πολύ ελεύθερο χρόνο. Τώρα για τις βλάβες από την ακτινοβολία... πίσω έχει η αχλάδα την ουρά αλλά και πάλι αυτοί έχουν την ευχέρια να προστατεύονται και να θεραπεύονται πιό εύκολα.


quote:
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο Τσέχος δημιουργός του έχει χρησιμοποιήσει ένα είδος εναλλακτικής τεχνολογίας με χρήση ριζών δέντρων. Αναρωτιέμαι κατά πόσο είμαστε επηρρεασμένοι από την αμερικανική χολυγουντιανή ιδέα για την εξωγήινη τεχνολογία και κατά πόσο αυτό διαμορφώνει την ιδέα μας για το πως αναμένουμε τους τυχόν επισκέπτες μας.

Σίγουρα η επιρροή του χόλυγουντ αλλά και των σχετικών κόμικ του '40 '50 και '60. Από την άλλη είναι μάλλον ανθρώπινο να ανθρωποποιούμε τους εξωγήινους όπως κάναμε και με τους θεούς μας παλιότερα. Μας είναι πιό εύκολο να τους σκεφτόμαστε έτσι (και αυτούς και την τεχνολογία τους).

Και ένα δωράκι για την νέα χρονιά!
http://www.youtube.com/watch?v=rkFVJQinL2g

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2007, 21:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χερούλι το βλέπεις αυτό εσύ κεραυνέ μου; Γιατί εγώ το είδα αλλιώς
Τέλος πάντων, δεν αποκλείω να πρόκειται για ομπρέλα, αλλά προτιμώ την ερμηνεία που είχα δώσει, ότι δηλαδή πρόκειται για παράσταση που αφορά την γονιμότητα της γης.

Καλή μου ostria ούτε και εγώ αποκλείω την δικιά σου,και ειλικρινά είναι όμορφη εκδοχή να έχει σχέση η παράσταση με την γονιμότητα της γης.

Αλλά δεν ζούσαμε έκείνη την εποχή, δεν μπορούμε να μιλήσουμε με τον ίδιο τον καλλιτέχνη, για να τον ρωτήσουμε τι συμβολίζει αυτό το σχήμα, και περισσότερο δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ήταν μία έμπνευση του καλλιτέχνη ή προκαθορισμένο σχήμα που έπρεπε να γίνει από παραγγελία, γιατί οι καλλιτέχνες εκείνα τα χρόνια αλλά και πολύ αργότερα δεν είχαν απόλυτη ελευθερία έκφρασης και πολλές φορές έπρεπε να ακολουθήσουν κατά γράμμα αυτό που τους είχαν ζητήσει να δημιουργήσουν.

Έτσι ότι και να πούμε εμείς θα είναι μόνο εικασίες, που τις δημιουργεί η αντίληψή μας, κάποια απ'όλες τις απόψεις μπορεί να είναι και η σωστή, ή να πλησιάζει στην πραγματικότητα

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 15:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά δεν ζούσαμε έκείνη την εποχή, δεν μπορούμε να μιλήσουμε με τον ίδιο τον καλλιτέχνη...

Ετσι είναι αγαπητή μου, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

Αναρωτιέμαι όμως, ας υποθέσουμε ότι κάποιος (ο ίδιος ο καλλιτέχνης ή το περιβάλλον του/η πόλη του κλπ) γίνεται όντως μάρτυρας μιας εμφάνισης UFO στον ουρανό (ό,τι κι αν είναι) και ήθελε να το απεικονίσει, αυτός ο πίνακας θα είχε μεγάλη διαφόρα από αυτούς που βλέπουμε; Εναν τέτοιο πίνακα θα μπορούσαμε άραγε να τον ξεχωρίσουμε από τον σωρό;

Σίγουρα θα μπορούσε να το κάνει κύριο θέμα στον πίνακά του, οπότε θα μας ήταν πιό εύκολο να το διακρίνουμε, αλλά το θεωρώ μάλλον σπάνιο. Αν δεχτούμε ότι εκείνη την εποχή οι περισσότεροι άνθρωποι έβλεπαν παντού (και κυρίως στον ουρανό) θεϊκά σημάδια, μια τέτοια θέαση θα έπαιρνε κατευθείαν θρησκευτικό χαρακτήρα, οπότε θα μπορούσε κάλλιστα να εμπνεύσει ή απλώς να συμπεριληφθεί σε μια θρησκευτική εικόνα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 15:52:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μία πρόσφατη φωτογραφία ufo (29 δεκέμβρη στην Κορνουάλη)
Το ενδιαφέρον είναι ότι ο φωτογράφος δεν είδε το αντικείμενο όταν τραβούσε την φωτογραφία, παρά αργότερα.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article637499.ece

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 16:36:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα θα μπορούσε να το κάνει κύριο θέμα στον πίνακά του, οπότε θα μας ήταν πιό εύκολο να το διακρίνουμε, αλλά το θεωρώ μάλλον σπάνιο. Αν δεχτούμε ότι εκείνη την εποχή οι περισσότεροι άνθρωποι έβλεπαν παντού (και κυρίως στον ουρανό) θεϊκά σημάδια, μια τέτοια θέαση θα έπαιρνε κατευθείαν θρησκευτικό χαρακτήρα, οπότε θα μπορούσε κάλλιστα να εμπνεύσει ή απλώς να συμπεριληφθεί σε μια θρησκευτική εικόνα.

Στους αιώνες που αναφερόμαστε η τέχνη έχει στο μεγαλύτερο ποσοστό της είχε θρησκευτικό χαρακτήρα, η εκκλησία πολλές φορές λειτουργούσε ώς μαικήνας του καλλιτέχνη, έτσι πολύ πι8ανό μια τέτοιου είδους 8έαση να ζωγραφιζόταν όπως πολύ σωστά λες σε έναν θρησκευτικό πίνακα και από το δέος για το άγνωστο που θα δημιουργούσε.

Αλλά μη ξεχνάμε ότι εκείνους τους αιώνες επικρατούσε ο ρεαλιστικός τρόπος απεικόνισης, έτσι νομίζω ότι αυτό το διαφορετικό όπου και αν βρισκόταν θα το αναγνωρίζαμε κατά 90% χωρίς να κάνουμε ικασίες μήπως είναι αυτό μήπως εκείνο;μιλάω για αναγέννηση και μετά(με πόση λεπτομέρεια ο Λεονάρντο έχει σχεδιάσει την πτητική μηχανή του;), γιατί στον μεσαίωνα η ζωγραφική έχει κάποιες δυσαναλογίες και παραμορφώσεις και δεν έχουμε και σωστή χρήση της προοπτικής έτσι θα μπορούσε να ξεγελάσει την αντιληψή μας κάτι που έχει σχεδιαστεί.

Έχουμε και έναν άλλο παράγοντα, ότι πολλές φορές υπάρχει και ο συμβολισμός στην τέχνη, άλλο δείχνει άλλο είναι, και αυτός ο παράγοντας υπάρχει πάντα, σε όλους τους αιώνες(γι αυτό πιο πάνω έβαλα 90% και όχι απόλυτα για το περιθώριο ότι μπορει να μας ξεγελάσει ο συμβολισμός).

Κανείς δεν μπορεί να πει με απόλυτη σιγουριά τι είναι αυτό που βλέπει σε ένα έργο τέχνης( αν περιέχει ασαφή σημεία φυσικά).

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 18:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψιλομούφα μου φαίνεται η φωτογραφία Ostria. Αν και έψαξα να βρω την αυθεντική, η μόνη που βρήκα σε όλα τα site είναι η καραεπεξεργασμένη (τουλάχιστον 2 φίλτρα) φωτογραφία που μας παρέθεσες κι εσύ. Πως ένας επαγγελματίας φωτογράφος δεν ξέρει ότι οι πληροφορίες EXIF αποτελούν βασικό στοιχείο πιστοποίησης της γνησιότητας; Αν βρεις πουθενά την αρχική φωτο, σε παρακαλώ ανέβασε την.
Αν δούμε τώρα το "σκάφος" σε σύγκριση με τα τανκερ που πλέουν από κάτω του, βλέπουμε ότι έχει τουλάχιστον το 1/3 του μηκους των. Αυτό μας οδηγεί σε ένα σκάφος με μήκος 60 μέτρα, δηλαδή ίσο με ενα Boeing 747. Τα σύννεφα πίσω του είναι απλά cumulus τα οποία έχουν "ταβάνι" τα 2000m και το σκάφος είναι σαφώς πιο κάτω από αυτά! Για σύγκριση να πούμε ότι ένα μαχητικό F-16 που όλοι μας έχουμε παρακολουθήσει να πετάει πολλές φορές σε τέτοιο ύψος, έχει μήκος μόνο 15 μέτρα και παρ' όλα αυτά το παρακολουθούμε άνετα. Ο επαγγελματίας όμως φωτογράφος που είχε μπροστά του το τεράστιο σκάφος δεν είδε τίποτα! Τι λέτε κι εσείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 18:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και πιστεύω ακράδαντα στην ύπαρξη ζωής και σε άλλους πλανήτες που να περιέχει και νοήμονα πλάσματα, με παραξενεύει το εξής, γιατί πάντα στις θεάσεις ιπτάμενων άγνωστων αντικειμένων έχουμε δίσκους και όχι και άλλες μορφές εξωγήινων διαστημοπλοίων;Και πόσες από αυτές τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν με ιπτάμενα άγνωστα αντικείμενα μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι ότι είναι πραγματικές;

Βρήκα κάτι όμως που έχει σχέση με τον συμβολισμό και μπορεί να μας προβληματίσει ας δούμε τον πιο κάτω πίνακα του Bonaventura Salimbeni που τον ζωγράφισε γύρω στο 1600, εγώ έχω μία θεωρία του τι μπορεί να είναι αυτό που βλέπουμε αλλά δεν θα ήθελα να επιρεάσω την κρίση σας
.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 19:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψιλομούφα μου φαίνεται η φωτογραφία Ostria. Αν και έψαξα να βρω την αυθεντική, η μόνη που βρήκα σε όλα τα site είναι η καραεπεξεργασμένη (τουλάχιστον 2 φίλτρα) φωτογραφία που μας παρέθεσες κι εσύ. Πως ένας επαγγελματίας φωτογράφος δεν ξέρει ότι οι πληροφορίες EXIF αποτελούν βασικό στοιχείο πιστοποίησης της γνησιότητας; Αν βρεις πουθενά την αρχική φωτο, σε παρακαλώ ανέβασε την.
Αν δούμε τώρα το "σκάφος" σε σύγκριση με τα τανκερ που πλέουν από κάτω του, βλέπουμε ότι έχει τουλάχιστον το 1/3 του μηκους των. Αυτό μας οδηγεί σε ένα σκάφος με μήκος 60 μέτρα, δηλαδή ίσο με ενα Boeing 747. Τα σύννεφα πίσω του είναι απλά cumulus τα οποία έχουν "ταβάνι" τα 2000m και το σκάφος είναι σαφώς πιο κάτω από αυτά! Για σύγκριση να πούμε ότι ένα μαχητικό F-16 που όλοι μας έχουμε παρακολουθήσει να πετάει πολλές φορές σε τέτοιο ύψος, έχει μήκος μόνο 15 μέτρα και παρ' όλα αυτά το παρακολουθούμε άνετα. Ο επαγγελματίας όμως φωτογράφος που είχε μπροστά του το τεράστιο σκάφος δεν είδε τίποτα! Τι λέτε κι εσείς;

Καταρχας... ενα B 747, εχει διαστασεις (μηκος, ανοιγμα φτερων, υψος): 70,7 μετρα, 64,4 μετρα και 19,4 μετρα! οποτε...απο την συγκεκριμενη αποσταση, θα ηταν ορατη η σιλουετα ενος 747 οπως αυτου:


Αντιθετως...μοιαζει πιο πολυ σε ενα τετοιο:

... το οποιο ξεπερναει τα 8 μετρα σε μηκος με ανοιγμα φτερων τα 10,8 μετρα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 19:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα μπορουσε επισης να μοιασει (αλλα στο πολυ "ξεκαρφωτο") και σε ενα F-35 Lightning II

(μηκοςΧανοιγμα φτερωνΧ υψος) 15,37mX10.65mX5,28m

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 19:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Κεραυνός
Κυρία, κυρία, εγώ, εγώ:

α)Τηλεόραση τεχνολογίας 1970 (σαν τις αμερικανικες με τα στρογγυλα περιστροφικά κουμπιά) δώρο από εξωγήινους επισκέπτες
β) κλασσική Εικονογραφική σκηνή "Αυτός είναι ο καθήμενος επί τον κύκλον της γης" (Ησαϊας 40:22)

ότι διαλέγει ο καθένας...

Φίλε Predator, μιας και έχω υπηρετήσει στην ΜΕΥ της 111 πτέρυγας μάχης στην Αγχίαλο (τότε στην αρχαιότητα με τα Block 30) , νομίζω ότι ξέρω πως μοιάζει ένα F-16. Σαν παράδειγμα μεγέθους το έφερα...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 01:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Οκτίνομε και γω για τον πλανήτη μας το βλέπω το σχήμα αυτό,και κατά την γνώμη μου είναι και πιο κοντά στην πραγματικότητα να συμβολίζει την γη, μόνο που αντί να φαίνονται οι ήπειροι βλέπουμε μέσα στον κύκλο ένα τοπίο (δάσος) και τον ήλιο. Στο site όμως που βρήκα την εικόνα, μιας Ιταλίδας που έχει ασχοληθεί με την περιοχή του Pianello όπου βρίσκεται και η εκκλησία που είναι αυτή η τοιχογραφία μιλάει για ufo

http://www.montalcino-tuscany.it/ufo_pianello.htm

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 09:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου keraynos, ο κύκλος που απεικονίζεται στον πίνακα του Bonaventura Salimbeni δε μου φαίνεται να είναι κάποιο ιπτάμεο αντικείμενο.
Πιστεύω ότι απεικονίζει την Γη, άλλωστε βλέπουμε και τους ουράνιους δίσκους της Σελήνης και του Ηλίου.

Συμφωνώ και με την πιθανότητα να είναι μια απεικόνιση βασισμένη στον στίχο του Ησαΐα, βλέπουμε τον Ιησού από αριστερά, το περιστέρι (σύμβολο του Αγίου Πνεύματος) στο κέντρο και δεξιά - λογικά - βλέπουμε τον Ιεχωβά.
Λέω λογικά γιατί η μορφή δεν είναι ευδιάκριτη στο πρόσωπο, είτε δεν βοηθάει η φωτογραφία είτε σκόπιμα δεν απεικονίστηκε το πρόσωπο.

Τώρα το δάσος δε μπορώ να το ερμηνεύσω.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 10:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Φίλε Predator, μιας και έχω υπηρετήσει στην ΜΕΥ της 111 πτέρυγας μάχης στην Αγχίαλο (τότε στην αρχαιότητα με τα Block 30) , νομίζω ότι ξέρω πως μοιάζει ένα F-16. Σαν παράδειγμα μεγέθους το έφερα...





παντως το F-35 μοιαζει σχετικα στο μεγεθος με το F-16 ... αφου ειναι τις ιδιας εταιριας, και ειναι ο επικειμενος αντικαταστατης του F-16.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 11:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Dying_Incubus έχεις δίκιο που δεν ξεχώριζες πρόσωπο η φωτογραφία ήταν απαράδεκτη γι'αυτό, όχι η μορφή έχει ζωγραφιστεί κανονικά (βρήκα μία πολύ καθαρή φωτογραφία και θα την παραθέσω), γίνεται όμως πολύς λόγος γι'αυτόν τον πίνακα, αυτό που εμείς το θεωρούμε αυτονόητο ότι είναι η γη μας, είδα να το παρομοιάζουν και με τον δορυφόρο Σπούτνικ

http://www.telefonica.net/web2/cei/Stendek/STE46A01.htm


σχηματική αναπαράσταση του αντικειμένου στον πίνακα


σχηματική αναπαράσταση του Σπούτνικ


Sputnik

Τελικά θα μείνω στην αρχική μου άποψη ναι θεωρώ ότι αυτό που βλέπω είναι η γη, αλλά τους συμβολισμούς στην τέχνη είναι πολύ δύσκολο να τους αποκρυπτογραφήσουμε, και ποτέ δεν θα είμαστε σίγουροι ότι αυτό που αντιλαμβανόμαστε είναι και η πραγματικότητα.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 13:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά θα μείνω στην αρχική μου άποψη ναι θεωρώ ότι αυτό που βλέπω είναι η γη.

Δύσκολη απόφαση...
Δυστηχώς όμως η άποψη των παραμυθολόγων - ουφολόγων είναι άλλη...
Και εκεί εστιάζουν στο να πουλήσουν τα παραμύθια τους:
α) στην αναποφασιστικότητα του παρατηρητή,
β) στις ελειπείς γνώσεις του παρατηρητή,
γ) στην δύσκολη αποκρυπτογράφηση των ιδεών του καλλιτέχνη,
δ) στο ότι ο μέσος άνθρωπος δεν έχει ιδέα τι μπορεί να είναι το εξωγήινο και θεωρεί τις δικές μας εκφράσεις και ως εκφράσεις μία άλλης νόησης...

Το ψέμα λοιπόν υπό τις πιο πάνω συνθήκες είναι πολύ εύκολο να πιάσει ανάμεσα στον κόσμο. Ο απλός πολίτες δεν μπορεί να καταλάβει ότι μία γήινη έκφραση δεν μπορεί να είναι το ίδιο με μία εξωγήινη...
Είναι σαν να γράφει κάποιος ότι όλα τα αεροσκάφη που έχουν πετάξει είναι ίδια. Πρέπει να ξέρει όμως να έχει δει δεκάδες αεροσκάφη για να μπορεί να κάνει μία σύγκριση και δυστηχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει από όλους...
Το ίδιο συμβαίνει και με τις πεποιθήσεις και τα πιστεύω ενός καλλιτέχνη τα οποία αλλάζουν ανά χρονική περίοδο, ανά χώρα και φυσικά από καλλιτέχνη σε καλλιτέχνη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 18:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποθέτω ότι η φωτογραφία ελέγχεται ακόμα και ίσως μάθουμε αν όντως ειναι γνήσια. Από τα αεροσκάφη που βάλατε μάλλον μου ταιριάζει το UCAV που έβαλε ο predator. Υπάρχει περίπτωση ένα τέτοιο αεροσκάφος να είναι τόσο γρήγορο που να μην το πιάσει το μάτι του φωτογράφου; (που έτσι κι αλλιώς ήταν εστιασμένο πιό χαμηλά στα τάνκερ)

Οσο για τον πολύ ενδιαφέροντα πίνακα που έβαλε η Κεραυνός όντως αρχικά λες "αυτό είναι κάτι τεχνολογικό" όμως αν το ξανασκεφτείς προφανώς είναι η γη αν το βλέπω καλά (δάσος,βουνά,θάλασσα, ουρανός με ήλιο) και το "κουμπί" κάτω θα μπορούσε να είναι το φεγγάρι.
Οι "κεραίες" τι θα μπορούσαν να είναι; Ετσι όπως τις κρατούν αρχικά μου φάνηκαν σαν γραφίδες ή πινέλα αλλά μάλλον δεν ισχύει επειδή το κάτω μέρος τους φαίνεται πεπλατισμένο.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 03/01/2008 18:06:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2008, 19:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι "κεραίες" τι θα μπορούσαν να είναι; Ετσι όπως τις κρατούν αρχικά μου φάνηκαν σαν γραφίδες ή πινέλα αλλά μάλλον δεν ισχύει επειδή το κάτω μέρος τους φαίνεται πεπλατισμένο.

Ίσως το μέσον για να "κρατήσουν" την γη να μην πέσει στο χάος. Ο νόμος του Νεύτωνα για την βαρύτητα 90 χρόνια περίπου μετά από αυτόν τον πίνακα έγινε( αν και είχαμε θεωρίες για την βαρύτητα από τον καιρό του Αριστοτέλη)

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Eosphoros
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 01:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Eosphoros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά,στη φωτογραφία μου φαίνεται πως είναι ένα πουλί,καθώς μοιάζει και με μία άλλη που είχα δει παλαιότερα και πάλι ο φωτογράφος είχε πει πως όταν την τράβαγε δεν είχε παρατηρήσει κάτι περίεργο.

Παίζει τώρα τις τελευταίες ημέρες για μία κυριακάτικη εφημερίδα ότι θα περιέχει ως δώρο ένα dvd με πρόσφατες αποκαλύψεις για τα ufo και θα δείχνει λέει και βίντεο με προσπάθειες μαχητικών αεροσκαφών να καταρίψουν ufo.Έχει πέσει στην αντίληψή σας και μπας και υπάρχει πουθενά στο ίντερνετ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 07:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελευεροτυπία του ΣΑΒΒΑΤΟΥ λέει οτι θα παρουσιάσει κλεμένα βίντεο απο μυστικές υπηρεσίες της ΕΣΣΔ (θεός συγχωρέστην)!
τα οποία θα περιέχουν και Α.Τ.Ι.Α.
?


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 08:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου keraynos, δε νομίζω ο ζωγράφος του πίνακα να ήταν ένας άλλος Νοστράδαμος και να απεικόνισε τον Sputnik!

Οι "κεραίες" στον πίνακα θα μπορούσαν να είναι το μέσο για να κρατάει ο Ιεχωβά κι ο Ιησούς την Γη ώστε αυτή να μην πέσει στο χάος αλλά θα μπορούσαν όντως να είναι και γραφίδες.
Παρατηρώ την "κεραία" που κρατάει ο Ιησούς.
Από το σημείο που αυτή ακουμπάει την Γη ξεκινάει μια κάθετη λευκή γραμμή η οποία καταλήγει στην Σελήνη.
Μήπως αυτό υποδηλώνει ότι η Αγία Τριάδα "σχεδίασε" και δημιούργησε τον κόσμο;

Πάντως ο πίνακας δεν απεικονίζει κάτι τεχνολογικό, νομίζω πως μια τέτοια άποψη θα ήταν σχεδόν εξωπραγματική.
Απεικονίζει πιθανότατα την δημιουργία του κόσμου, ιδωμένη μέσα από την κοσμοαντίληψη που επικρατούσε εκείνη την εποχή.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ancient_x
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 22:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ancient_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Ελευεροτυπία του ΣΑΒΒΑΤΟΥ λέει οτι θα παρουσιάσει κλεμένα βίντεο απο μυστικές υπηρεσίες της ΕΣΣΔ (θεός συγχωρέστην)!
τα οποία θα περιέχουν και Α.Τ.Ι.Α.
?


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ


Παρασκευής.... και αν το πήρε κανείς κ μπορεί να το ανεβάσει καλά θα ήταν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sagaviper
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Cyprus
733 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 10:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ τους ουφολόγους του φόρουμ που λαμβάνουν μέρος στη συζήτηση και τους υπόλοιπους που απλώς διαβάζουν το θέμα.

Φίλε A. Kircher αυτό το πόστ είναι για σένα. Θυμάμαι που ζητούσες παραπάνω υλικό για τα βίντεο του John Lenard Walson που βιντεογραφούσε και ακόμα βιντεογραφεί τεράστια ΑΤΙΑ σε τροχιά γύρω από τη γη με το μοτιφαρισμένο τηλεσκόπιο του. Εντυπωσιακά βίντεο.

Σου βάζω μερικά λίνκς με αρκετά βίντεο και φωτογραφίες του παρέα που βιντεογραφεί και το φεγγάρι, κρόνο, International Space Station, Shuttle Columbia κλπ. Κρίνε από μόνος σου τι βλέπεις φίλε Kircher και ελπίζω να απολαύσεις τα βίντεο, θα σε απασχολήσουν κάμποσο καιρό και εσένα και άλλους που ενδιαφέρονται.

Περίπου 50 επεισόδια με βίντεο και φωτογραφίες αυτών των αντικειμένων και κάτι άλλα έξτρα.

Compilation of Photos & Video - Χρειάζεται εγγραφή με email

Shuttle & International Space Station Pics


‘Read not to contradict and confute, nor to believe and take for granted, but to weigh and consider’
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 11:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το υπουργείο άμυνας της Βρετάνιας θα ανοίξει και αυτό τα αρχεία του που
Αφορούν τα ΑΤΙΑ απ ότι λένε την άνοιξη .
Πηγή
http://www.cosmo.gr/OddlyEnough/England/182478.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 08:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sagaviper
που χάθηκες; Χαίρομαι που σε ξαναδιαβάζω!

Τα βίντεo τα είχαμε συζητήσει λίγο και στο πρώτο θέμα. Κάποιες εικόνες είχε βάλει ο Leonard και στο space.com.

http://www.space.com/amazingimages/?page=homepagex&member_id=00903572&cat=s&m=0&p=0

Τώρα για τι ακριβώς πρόκειται, τι να πω; Δεν ξέρω...

quote:
Το υπουργείο άμυνας της Βρετάνιας θα ανοίξει και αυτό τα αρχεία του που
Αφορούν τα ΑΤΙΑ απ ότι λένε την άνοιξη .

Θα βγουν 160 αρχεία από το 70 μέχρι το 2007. Η λίστα είναι εδώ:
http://www.uk-ufo.org/downloads/filelist.pdf

Το πιο γνωστό περιστατικό από Αγγλία είναι αυτό του Rendlesham Forest που έγινε το 1980.

http://en.wikipedia.org/wiki/Rendlesham_Forest_Incident

Οπότε θα είναι και αυτό μέσα οπότε θα έχει ενδιαφέρον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 08:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσχετο. Πλαστές φωτογραφίες που έφτιαξε ένας γνωστός μου φωτογράφος και ερευνητής των UFO ονόματι Jeff Ritzman. Ο σκοπός ήταν να αναπαράγει τις φωτογραφίες του Billy Meier που ισχυρίζεται πως από το 60 έχει επαφή με εξωγήινους από τις Πλειάδες.
Κορυφαίες δεν είναι;;;
Γι αυτό οι φωτογραφικές μαρτυρίες θέλουν μεγάλη προσοχή. Κοιτάξτε προσεκτικά τις παρακάτω. Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς πως πρόκειται για πλαστές φωτογραφίες. Ο Jeff χρησιμοποίησε ένα μικρό μοντέλο και μια απλή μηχανή, όχι digital. Επίσης δεν έγινε καμία επεξεργασία με photoshop.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 11:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον Sagaviper. Καιρό είχαμε να σε δούμε!
Ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι αυτά που τραβάει ο τύπος και πώς καταφέρνει να τα τραβήξει.

Αγαπητέ Kircher, από το λίγο που κατάφερα να δω, χτες στην εκπομπή του Χαρδαβέλα αναφέρθηκαν στις fake φωτός και τα βίντεο που κυκλοφορούν. Αν κάποιος την παρακολούθησε ας μας πει περισσότερες λεπτομέρειες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy