ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Eμετισμός κατά του αρχιεπισκόπου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 09:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Πολύ ευχαρίστως...
Εννοούσα, ότι σε μια συζήτηση σαν αυτή που κάνουμε εδώ στο φορουμ, παρ' όλο που προσπαθώ να επιλέγω τα μηνύματα στα οποία απαντώ καθώς και τα θέματα στα οποία συμμετέχω, είναι πολύ δύσκολο να αποφεύγω να διαβάζω και κάποιες αηδίες (γράφονται και τέτοιες), δεδομένου ότι σ' ένα θέμα που παρακολουθώ, διαβάζω όλες τις τοποθετήσεις, άσχετα αν έχω πρόθεση να απαντήσω ή όχι.
Έτσι μου είναι δύσκολο να μην διαβάζω και τους μπούφους (χωρίς να θέλω να προσβάλλω τα συμπαθέστατα πτηνά).
Και επειδή όλοι το αντιλαμβάνονται αυτό, είπα ότι όλοι το βλέπουν ότι συμβαίνει και σε μένα.Κατάλαβες τώρα;

-
quote:
γιαπετ:
Κατάλαβες τώρα; Αν ναί περιμένω τον συλλογισμό σου, για την δική σου απάντηση.

Γράφεις ακόμα....γιαπετ:<< Έχω ξαναγράψει ότι τα μηνύματά σου, δοκιμάζουν την αντιληπτικότητά μου (κι απ' ότι βλέπω, όχι μόνο τη δική μου), μήπως, επειδή ίσως (;)είσαι ο μόνος που καταλαβαίνεις τι λες>>
Και πάλι αλλού γράφεις....γιαπετ:<< Αλλά, για να είμαστε και δίκαιοι, για προσπάθησε να μπεις στη θέση του συμπαθέστατου ευρωπαίου2 και να προσπαθείς απ' τη μια να καταλάβεις τις αρλούμπες κι απ' την άλλη να γίνεσαι και αναμεταδότης τους.>>

.....Ευχαριστώ λοιπόν! για την κριτική σου! θα με βοηθήσει να γίνω σίγουρα καλύτερος,.......... και επειδή οι λυκοφιλίες ανταποδίδονται , για να έχουν και νόημα, για αυτό και γω ως καλός φίλος και συνομιλητής και προκειμένου να σε βοηθήσω γεμάτος συμπαθεια, να τους αποφεύγεις τους μπούφους, σου πρότεινα να βγάλεις τους καθρέπτες από το σπίτι σου για να αποφύγεις τουλάχιστον αυτόν στον οποίο πέφτεις επάνω του κάθε πρωί!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 11:06:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ - Μπορείς, σε παρακαλώ να μου πεις, προς τι αυτό το σχόλιο και η υπόδειξη προς το πρόσωπό μου;
Για να κάνω κι εγώ με τη σειρά μου, τα δικά μου σχόλια... μετά.

Όπως καταλαβαίνεται φιλαράκια Γιαπετ και europaios2 αυτή η αντιπαράθεση/κόντρα όπως πάει δεν θα έχει τέλος .

Μήπως πρέπει όμως κάποιος από τους δυο σας να κάνει την αρχή ή και τα στραβά μάτια αν θέλετε και να σταματήσει την χωρίς λόγο αντιπαράθεση…

Άλλωστε όλοι διαβάζουμε και κρίνουμε την συμπεριφορά και τον λόγο που γίνονται αυτά από κάποια μέλη….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2008, 21:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε elo, έχεις δίκαιο.

Στο εξής θα συνομιλώ με τον ευρωπαίο2 με ύφος, ανάλογο των γραφόμενών του.

Όμως μερικές φορές, δεν μπορώ να αποφεύγω το χιούμορ, χωρίς να είμαι υπεύθυνος αν αυτό γίνεται κατανοητό ή πολύ περισσότερο αν αντιμετωπίζεται ομοίως...

Πάντως, σε βεβαιώνω ότι αυτό που συμβαίνει με τον ευρωπαίο, δεν είναι κόντρα (στο κομμάτι που με αφορά), απλά προσπαθώ να εκμαιεύσω λεπτομέρειες των απόψεών του.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 09:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Πάντως, σε βεβαιώνω ότι αυτό που συμβαίνει με τον ευρωπαίο, δεν είναι κόντρα (στο κομμάτι που με αφορά), απλά προσπαθώ να εκμαιεύσω λεπτομέρειες των απόψεών του.

-Kαι γιατί δε με ρωτάς ευθέως?

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2008, 22:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
-Kαι γιατί δε με ρωτάς ευθέως?

Διότι δεν θα καταλάβω τις απαντήσεις σου, έτσι προσπαθώ μέσα απ' τα συμφραζόμενα.

Όποια μπορώ να αποκρυπτογραφήσω.

Υ.Γ. Επειδή υποσχέθηκα να μην συνεχίσω μαζί σου, στο εξής, θα συνομιλώ με σένα, όταν το κρίνω απαραίτητο ή απευθύνεσαι σε μένα προσωπικά.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 23:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δείτε φίλοι μου τι ανακάλυψα εχθές μπαίνοντας στο PRESS-GR .blogspot .

[/E:My DocumentsPRESS-GR_blogspot_com.htm

Εθαψαν ανάποδα τον Χριστόδουλο!

Aπίστευτο και όμως αληθινό:
Από την βιασύνη τους, έθαψαν ανάποδα τον Χριστόδουλο!
δείτε εδώ το βίντεο καρέ καρέ

Κωνσταντίνος Κ.
Θεσσαλονίκη

Δεν γνωρίζω αν αληθεύει αυτό το μήνυμα , επειδή λόγω της χαμηλής ταχύτητας προσβάσεως στο Internet που έχω στην περιοχή μου , δεν κατόρθωσα να δω το σχετικό βίντεο .

Αν όμως συνέβη πράγματι , φαίνεται ότι οι (Άγιοι) Δεσποτάδες μάλλον είχαν το νου τους στο ποιος θα φάη ποιόν και με ποιόν τρόπο στην μάχη της διαδοχής παρά στον εκλιπόντα Αρχιεπίσκοπο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 00:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην είσαι τόσο αφελής!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 02:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Δεν γνωρίζω αν αληθεύει αυτό το μήνυμα , επειδή λόγω της χαμηλής ταχύτητας προσβάσεως στο Internet που έχω στην περιοχή μου , δεν κατόρθωσα να δω το σχετικό βίντεο .

Το video όντως δείχνει να τοποθετείται ο Χριστόδουλος με το κεφάλι εκεί που πρέπει να είναι τα πόδια και τα πόδια εκεί που θα έπρεπε να είναι το κεφάλι.

Προώθησα το ερώτημα σε κάποιον δημοσιογράφο και πιστεύω πως θα έχουμε απάντηση σήμερα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 10:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Eδώ έχουμε βίντεο με εξωγήινους το Χριστόδουλο ανάποδα δε θα είχαμε!
-Μα τόσο αφελείς! τόσο στρουθοκαμηλισμός!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 15:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι τραγικό να συμβαίνει αυτό σε μια τόσο προβεβλημένη κηδεία.

Απορώ πώς δεν το πήρε κανείς είδηση, τη στιγμή που συνέβαινε...

Εκτός, αν έχουν θάψει ανάποδα τον Σεραφείμ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 00:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Το video όντως δείχνει να τοποθετείται ο Χριστόδουλος με το κεφάλι εκεί που πρέπει να είναι τα πόδια και τα πόδια εκεί που θα έπρεπε να είναι το κεφάλι.

Προώθησα το ερώτημα σε κάποιον δημοσιογράφο και πιστεύω πως θα έχουμε απάντηση σήμερα.


Από ότι διάβασα φίλε macedon , σε ένα από τα σχόλια για το συγκεκριμένο βίντεο στο http://youtube.com/watch?v=b1qxgTVaKO0 , χωρίς βέβαια να το υιοθετώ , γιατί δεν είμαι σίγουρος γιά την εγκυρότητά του , οι κληρικοί θάβονται προς δυσμάς , δηλαδή ''ανάποδα'' ,για να βρεθούν απέναντι από το ποίμνιό τους κατά τη δευτέρα παρουσία, σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση.

Δηλαδή ,εξωτερικά, τα μνήματα των παπάδων είναι ακριβώς όπως όλων των άλλων ανθρώπων, απλώς το φέρετρό τους θάβεται με ανάποδο προσανατολισμό , και συνεχίζει ότι , και του σεραφείμ από δίπλα ''ανάποδα'' είχε μπει.

Αναμένουμε λοιπόν και τις πληροφορίες του δημοσιογράφου φίλου σου για να δούμε τι συνέβη τελικά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 01:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
οι κληρικοί θάβονται προς δυσμάς , δηλαδή ''ανάποδα'' ,για να βρεθούν απέναντι από το ποίμνιό τους κατά τη δευτέρα παρουσία, σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση.

Τον πατέρα μου παντως τον έθαψαν κανονικά, όπως όλους τους υπόλοιπους, κληρικός ων. Δεν το έχω ακούσει αυτό άλλη φορά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 01:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ
οι κληρικοί θάβονται προς δυσμάς , δηλαδή ''ανάποδα'' ,για να βρεθούν απέναντι από το ποίμνιό τους κατά τη δευτέρα παρουσία, σύμφωνα με την ορθόδοξη παράδοση.

--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε macedon, αυτό το έγραψε ο φίλος Sesostris, αλλά δεν έχει σημασία.

Σκέφτομαι μήπως το παραπάνω ισχύει μόνο για ιεράρχες και όχι για απλούς κληρικούς.

Δεν θα μου φαινόταν περίεργο, αν υπήρχε αυτή η διάκριση.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 09:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως για το κουφάρι μου όταν έρθει αυτή η ώρα, θα έχω κανονίσει από πριν να μου κάνουνε μια περιποιημένη καύση και μετά μια νυχτερινή πτήση από ένα ωραίο ύψωμα…..

Ελπίζω τουλάχιστον ως τότε να το έχουν επιτρέψει….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 10:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ....τα τινάξω , άς με κάνουν και αλοιφή για κάλους....
Τώρα με νοιάζει το τι κάνω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 23:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Φίλε macedon, αυτό το έγραψε ο φίλος Sesostris, αλλά δεν έχει σημασία.

Σκέφτομαι μήπως το παραπάνω ισχύει μόνο για ιεράρχες και όχι για απλούς κληρικούς.

Δεν θα μου φαινόταν περίεργο, αν υπήρχε αυτή η διάκριση.



Φίλοι γιαπετ και macedon , αυτό που έγραψα το αντέγραψα απλώς από τα σχόλια αυτών που είδαν το βίντεο στο http://youtube.com/watch?v=b1qxgTVaKO0 , που λόγω της ιδιαιτερότητάς του μου έκανε εντύπωση , χωρίς βέβαια να το υιοθετώ .
Μπορεί αυτό που γράφτηκε να είναι αληθινό , μπορεί όμως και αυτός που το έγραψε να κάνη πλάκα .
Περιμένω και εγώ κάποια απάντηση που θα λύση την απορία μου από κάποιον φίλο στο Forum που γνωρίζει κάτι περισσότερο πάνω στα εκκλησιαστικά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 03:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστοδουλος εχει πεθανει.Πιστευω το καλυτερο θα ηταν να κλεισει το τοπικ αυτο,δεν εχει κανενα νοημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 15:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σήμερα έμαθα ότι ο Παπαγιάννης απ' το ALTER έβγαλε αυτό το θέμα, περί ανάποδης ταφής του αρχιεπίσκοπου, αλλά γε ξέρω λεπτομέρειες, διότι δεν είχα δει το "αποκαλυπτικό δελτίο" εκείνη την ημέρα.

Φίλε MIXAHL32, δεν βεβηλώνει (αυτό γίνεται ανάλογα με το σχόλιο) κανείς τη μνήμη του εκλιπόντος και δεν νομίζω να είναι ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σχόλιο κακό.

Μ' αυτήν τη λογική δεν θα πρέπει να αναφερόμαστε σε ιστορικά πρόσωπα, επειδή έχουν πεθάνει.

Επομένως είναι άσκοπο το σχόλιό σου και υπερβολικά εύθικτο, θα έλεγα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 17:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλαβαίνω.. που είναι το τόσο κακό επειδή τον βάλανε ανάποδα..

Ταφή του κάναμε με τιμές αρχηγού κράτους, εθνικό πένθος κυρήξαμε, όχι, δεν είναι ότι δε σέβομαι τους νεκρούς αλλά νταξ.. έχουμε και άλλα προβλήματα.


Όσο για το πρώτο ποστ με την εικόνα , εύχομαι να πάθουν και αυτοί μια από τα ίδια, όχι επειδή προσβάλανε τον Χριστόδουλο, αλλά επειδή γελάνε που κάποιος πεθαίνει από καρκίνο.


Είσαι έτοιμος για αυτό άραγε..?Αν όχι τότε μην πατήσεις αυτό το
link..

http://hellasnlp.wordpress.com
Σου λέω μην το πατήσεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 20:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την ομιλία του νέου αρχιεπισκόπου στη Λειβαδιά.

"Ο Αρχιεπίσκοπος δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας μητροπολίτης όπως οι υπόλοιποι που διακονεί στην περιοχή των Αθηνών..."

Πέρα από το αισιόδοξο της δήλωσης, ομολογώ ότι εξεπλάγην. Δηλαδή ο αρχιεπίσκοπος δεν είναι ούτε υπουργός εξωτερικών, ούτε υπουργός οικονομικών, ούτε εσωτερικών; Πώς είχα αυτή την εντύπωση;

Από τα πρώτα δείγματα πάντως, φαίνεται πως ο νέος αρχιεπίσκοπος επιθυμεί να είναι μόνο αρχιεπίσκοπος. Ιδωμεν...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 23:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Zander
Δεν καταλαβαίνω.. που είναι το τόσο κακό επειδή τον βάλανε ανάποδα..

Ταφή του κάναμε με τιμές αρχηγού κράτους, εθνικό πένθος κυρήξαμε, όχι, δεν είναι ότι δε σέβομαι τους νεκρούς αλλά νταξ.. έχουμε και άλλα προβλήματα.



Κανένας δεν είπε φίλε/η Zander , ότι είναι κακό . Απλά η συζήτηση γίνεται επειδή όντως ετάφη ανάποδα , άν όντως το τυπικό της εκκλησίας προβλεπει κάτι τέτοιο .
Το να μαθαίνει κάποιος κάτι περισσότερο από αυτά που ξέρει , ποτέ δεν είναι κακό . Δεν νομίζεις ;
quote:
Zander
Όσο για το πρώτο ποστ με την εικόνα , εύχομαι να πάθουν και αυτοί μια από τα ίδια, όχι επειδή προσβάλανε τον Χριστόδουλο, αλλά επειδή γελάνε που κάποιος πεθαίνει από καρκίνο.

Το να κάνει κάποιος τέτοιες ευχές για κάποιους ανόητους κακοήθεις , πιστεύω ότι κινδυνεύει να κατεβή στο δικό τους επίπεδο . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 00:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ πάντως για το κουφάρι μου όταν έρθει αυτή η ώρα, θα έχω κανονίσει από πριν να μου κάνουνε μια περιποιημένη καύση και μετά μια νυχτερινή πτήση από ένα ωραίο ύψωμα…..

Ελπίζω τουλάχιστον ως τότε να το έχουν επιτρέψει….



Δεν νομίζω πως απαγορεύεται η καύση.
Η δυσκολία σήμερα συνίσταται στο ότι δεν υπάρχουν αποτεφρωτήρια νεκρών (αν κάνω λάθος διορθώστε με), στη χώρα μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 02:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Η δυσκολία σήμερα συνίσταται στο ότι δεν υπάρχουν αποτεφρωτήρια νεκρών

Η δυσκολία σήμερα συνίσταται κυρίως στην άποψη που έχουν ορισμένοι ότι τα νεκροταφεία ανήκουν στην εκκλησία (όπως για παράδειγμα ο europaios2 ο οποίος ρωτάει τον eidos "Αλήθεια που θαβώσαστε? από περιέργεια!")

Τα νεκροταφεία ανήκουν στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης (δήμους και κοινότητες) και εκεί έχουν δικαίωμα να ταφούν όλοι οι δημότες του συγκεκριμένου δήμου ανεξάρτητα από θρήσκευμα. Ούτε στην εκκλησία ανήκουν, ούτε χριστιανοί θάβονται μόνον εκεί.

Οσο για το αν απαγορεύεται η καύση... Στην Ελλάδα επιτράπηκε η καύση των νεκρών ΜΟΛΙΣ το 2006 (με το Ν.3448/06) ο οποίος ορίζει τα σχετικά. Δυστυχώς, ανεξάρτητα από το τι λέει ο νόμος, οι δήμοι και οι κοινότητες δεν έχουν προχωρήσει σε καμία ενέργεια απ'όσο γνωρίζω, με αποτέλεσμα να θησαυρίζουν τα αποτεφρωτήρια της Βουλγαρίας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 10:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Η δυσκολία σήμερα συνίσταται κυρίως στην άποψη που έχουν ορισμένοι ότι τα νεκροταφεία ανήκουν στην εκκλησία (όπως για παράδειγμα ο europaios2 ο οποίος ρωτάει τον eidos "Αλήθεια που θαβώσαστε? από περιέργεια!")
Τα νεκροταφεία ανήκουν στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης (δήμους και κοινότητες) και εκεί έχουν δικαίωμα να ταφούν όλοι οι δημότες του συγκεκριμένου δήμου ανεξάρτητα από θρήσκευμα. Ούτε στην εκκλησία ανήκουν, ούτε χριστιανοί θάβονται μόνον εκεί.


-Άποψη σημαίνει γνώμη για ένα θέμα! προφανώς από την ερώτησή μου, η άγνοια φαίνεται και όχι η άποψη! Έχω ξαναγράψει, ότι δε γνωρίζω το ρωτάω, δεν το παίζω ξερόλας!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1445313
Maintained by Digital Alchemy