ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σύμβολα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2004, 16:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2004, 01:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε 1900 πολύ ωραία η φώτο που παρέθεσες προεκτίνοντας συσχετίζοντας με το yin yang!! Το μάτι που δονήται και το άλλο που προκαλεί .. ο εαυτός που βλέπει το πνεύμα και ο εαυτός που αντλεί από των άλλων.. και πολλά άλλα.. η φώτο μιλάει από μόνη της


σχετικά με την παραπάνω φώτο να πω πως θέλω να παραθέσω το λινκ το οποίο βρίσκω πολύ καλό καθ'ότι δείχνει με λεπτομέρεια την παραπάνω φώτο
http://home.wanadoo.nl/biem.art/ying_yang.htm


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ancient Light 13
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 10:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ancient Light 13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ,
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΩΣ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟΣ.


ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΑΠΟΜΑΚΡΟ ΖΗΤΗΜΑ,
ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΡΟΛΟ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΩΣΤΕ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ "ΣΗΚΩΣΟΥΝ" ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΩΝ ΝΟΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ.

ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ,
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ (ΑΤΜΑ δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο σε εσένα, δεν ξέρω ποιον και τι παλεύεις).

"Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΕΛΑΣΣΩΝ ΟΝΤΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΝΑ ΚΕΦΑΛΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΤΟΥ ΠΑΤΡΙΔΑ."

ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ...

η λάμπα του δεν σταματούσε να τον ανακρίνει.
γιατι αυτή δεν ήταν μια λάμπα ανακριτική,
ήταν μια απλή λάμπα γραφείου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 11:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκίνησες ένα θέμα κάπως έτσι:

quote:
Τα συμβολα είναι ενα θέμα που με ταλαιπωρεί και ενω για τα υπόλοιπα θέματα βρήκα λύσεις, έστω κάλπικες, εδω τα πράγματα μπερεύτηκαν ή έγιναν απλά.



και τώρα γράφεις:


quote:
ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΩ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑ,
ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΩΣ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟΣ.


Δεν κάνεις τον κόπο να μας εξηγήσεις;

Αν δεν καταλαβαίνεις καλύτερα να μη μας συμβουλεύεις, γιατί μπορεί να κάνουμε το λάθος ν' ακολουθήσουμε τη συμβουλή σου.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 21:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
που ησουν εξαφανισμενος συνταξιδιωτη....εχουμε να σε δουμε απο το καλοκαιρακι...αν θυμαμαι καλα...
(!)
αρχαιο φως λοιπον...και μαλιστα 13...
μου ειχε λειψει το διφορουμενο του λογου σου που ταυτιζεται με την πυθιατμα...
πεσμου τι δενκαταλαβες...οσα εγραψα για τα συμβολα ...η οσα παλευω;
χμ....στο πρωτο κατι θα κανουμε/στο δευτερο θα κανουμε οτι και ο μερλιν....θα τα ξεχασουμε...κι ετσι παυουν να υπαρχουν.(μαγικο ε;)

Ζαντοκ καλησπερα :)



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2004, 22:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, συνταξειδιώτισσα!

Απόψε σπρώχνω την πέτρα μου στο λόφο κι είναι δύσκολη αυτή η ανηφόρα...

Άναψε την εστία σου.


"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2004, 03:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ένα ακομη λινκ για το καββαλιστικό σύμβολο του δέντρου της ζωής

www.aiwaz.net/kabbalah/sephiroth/egyptianattribution.htm

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......

Edited by - simori on 23/03/2004 03:16:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 11:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/artofwise/Amulets.html

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2004, 11:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.geocities.com/artofwise/Amulets.html

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 16:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα να μιλήσω λίγο για την άποψη της Μπλαβάτσκι για την προέλευση των συμβόλων μιας και είχε ασχοληθεί αρκετά με το θέμα του συμβολισμού.

Σύμφωνα με την Μπλαβάτσκι οι παραδόσεις και οι μυθολογίες όλων των λαών δεν υπήρξαν δημιουργήματα φαντασίας αλλά περιέχουν κάποιες ιστορικές αλήθειες. Στην εποχή της ήρθε σε σφοδρή αντιπαράθεση με το τότε ακαδημαϊκό κατεστημένο που αντιμετώπιζε την μυθολογία όχι από συμβολική σκοπιά αλλά σαν αρρώστια του αρχαϊκού νου. Σύμφωνα με την ΗPB χωρίς τη μελέτη της συμβολολογίας καμία αρχαϊκή γραφή δε μπορεί να κατανοηθεί σωστά . Η σωστή μελέτη της προϋποθέτει τη γνώση και των 7 κλειδιών ερμηνείας, που οι σύγχρονοι ερευνητές έχουν πλήρη άγνοια της ύπαρξης τους. Τα δυο πιο συχνά λάθη αυτών είναι ότι ερμηνεύουν τους μύθους είτε κατά γράμμα, είτε τους θεωρούν σα πρωτόγονες προκαταλήψεις.

Για την Μπλαβάτσκι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο έμβλημα και το σύμβολο. Ενώ το σύμβολο μπορεί να απεικονίζει κάποια απλή ιδέα, το έμβλημα είναι μια σειρά από σύμβολα. Έτσι τα εσωτερικά εμβλήματα είναι συγκεκριμένες εικόνες που αντιπροσωπεύουν μια σειρά αρχών που γίνονται αντιληπτές ανάλογα με το επίπεδο κατανόησης και εξέλιξης. Κάποιος (δε θυμάμαι ποιος) είχε πει περίπου:

"Ένα σύμβολο λέει πολλά σε αυτόν που γνωρίζει κα τίποτε στον αμαθή"

Για την Μπλαβάτσκι όλες οι Αρχαίες Γραφές είναι παραδείγματα από τέτοια εμβλήματα. Πολλά από τα εμβλήματα και σύμβολα των εσωτερικών εταιρειών θεωρούνται «μυστικά» με την έννοια ότι η αποκάλυψή τους μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφικά αποτελέσματα στα χέρια ενός αδαή. Οι γνώστες των μυθολογικών συμβολισμών θα έπρεπε να τολμήσουν κάποιες αποκαλύψεις μόνο στους ειλικρινείς σπουδαστές της αρχαίας γνώσης. Οι υπόλοιποι είτε δεν είναι διατεθειμένοι να πιστέψουν τις ερμηνείες των συμβόλων, είτε θα τις περιφρονήσουν ή ακόμα και θα τις γελοιοποιήσουν.

Σύμφωνα με τη μυστική δοξασία, οι γνώστες των ιερατικών επιστημών μπορούσαν να ανακαλύπτουν την κρυμμένη αλήθεια πίσω από τα σύμβολα. Η θρησκευτική και εσωτερική ιστορία κάθε έθνους όντας κλεισμένη στα σύμβολα ποτέ δεν εκφράστηκε με λόγια. Ο λόγος είναι ότι οι προφερόμενες λέξεις έχουν τέτοια δύναμη που η απαγγελία τους θα ξυπνήσει τις δυνάμεις που σχετίζονται με τα γεγονότα, πράγμα που μπορεί να αποβεί μοιραίο αν χρησιμοποιηθεί απερίσκεπτα.
Επίσης δηλώνει ότι υπήρχε κάποτε μια αρχαία γλώσσα που σήμερα έχει χαθεί αλλά έχει αφήσει πολλά ίχνη πίσω της. Η ιδιαιτερότητα της γλώσσας αυτής ήταν ότι μπορούσε να περιέχεται κωδικοποιημένα μέσα σε μια άλλη. Είναι η γλώσσα ανάγνωσης της φύσης που μπορούσε να “περιγράψει” όλο το σύμπαν στις πιο μικρές του λεπτομέρειες. Οι ενδείξεις λένε ότι η γλώσσα αυτή κατά το μακρινό παρελθόν ήταν παγκόσμια διαδεδομένη, την γνώση της οποίας είχαν τα ιερατεία. Αυτή η μυστηριακή γλώσσα είναι που σήμερα ονομάζουμε ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ.

Ένα σύμβολο που μου λέει πολλά είναι το ακόλουθο:


ΚΑΙ Η ΣΥΝΘΕΣΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 17:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αυτο δεν λεει πολλα καλε μου συνταξιδιωτη/τα λεει ολα!

ευχαριστω σε που φερεις κι εσυ την αυτη κοινη αληθεια...
την αληθεια δηλαδη!

δες αυτα..μεσα απο το κοσμο της μουσικης...:


αυτο για τους πλανητες και +
το δεντρο εντος μας...



..κι αυτο σε σχεση με οσα αναφεραμε περι ηλιου/τροχου...




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2004, 17:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα,τι εννοεις calessin
quote:

Σύμφωνα με την ΗPB χωρίς τη μελέτη της συμβολολογίας καμία αρχαϊκή γραφή δε μπορεί να κατανοηθεί σωστά . Η σωστή μελέτη της προϋποθέτει τη γνώση και των 7 κλειδιών ερμηνείας, που οι σύγχρονοι ερευνητές έχουν πλήρη άγνοια της ύπαρξης τους. Τα δυο πιο συχνά λάθη αυτών είναι ότι ερμηνεύουν τους μύθους είτε κατά γράμμα, είτε τους θεωρούν σα πρωτόγονες προκαταλήψεις.
quote:

΄
Ποια ειναι τα 7 κλειδια ερμηνειας;
Kαι τι θα μπορουσαμε να πουμε γι αυτην την εικονα;

OM

Edited by - spirit on 04/04/2004 17:43:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 03:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποια ειναι τα 7 κλειδια ερμηνειας;

πρεπει να τα ψαξεις εντος σου...ποτε δε χαριζονται...αγαπητο πνευμα...
αν και εχω την υποψια πως εθεσες "ρητορικοτατα" τα ερωτηματα σου...

quote:
"Ένα σύμβολο λέει πολλά σε αυτόν που γνωρίζει κα τίποτε στον αμαθή"


'η αλλιως:

quote:
Kαι τι θα μπορουσαμε να πουμε γι αυτην την εικονα;

το κλειδι=απαντηση προς την ερωτηση σου υπαρxει σε αυτο το quote:

quote:
Για την Μπλαβάτσκι υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στο έμβλημα και το σύμβολο. Ενώ το σύμβολο μπορεί να απεικονίζει κάποια απλή ιδέα, το έμβλημα είναι μια σειρά από σύμβολα. Έτσι τα εσωτερικά εμβλήματα είναι συγκεκριμένες εικόνες που αντιπροσωπεύουν μια σειρά αρχών που γίνονται αντιληπτές ανάλογα με το επίπεδο κατανόησης και εξέλιξης. Κάποιος (δε θυμάμαι ποιος) είχε πει περίπου:



φως εν σκοτει!

υγ.ας μελετησουμε* λοιπον την εικονα...
μα..θελω να ρωτησω, με τη σειρα μου, αν συνεχιζεις,αγαπημενο πνευμα, θετοντας την εικονα
στη ηδη υπαρχουσα ροη..
'η αλλαζεις την κατευθυνση αφου πριν υπηρχαν ηδη καποιες εικονες προς μελετη...


-*οχι απαραιτητα χρησιμ. λεξεις..(λογικο δηλαδη...αντι ψυχικο...:)-

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~@_@~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2004, 16:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και όλες
Αγαπητή ΑΤΜΑ, ωραίες οι εικόνες από τα CD (ειδικά αυτή με το καββαλιστικό δέντρο), μακάρι να μπορούσα να τα ακούσω κιόλας.

Αγαπητή spirit, στην ερώτησή σου

quote:
Ποια ειναι τα 7 κλειδια ερμηνειας;
Kαι τι θα μπορουσαμε να πουμε γι αυτην την εικονα;

Θα απαντούσα ότι η Μπλαβάτσκι στη στο έργο της Μυστική δοξασία αναφέρει ότι υπάρχουν 7 κλειδιά ερμηνείας του κόσμου. Μέσα εκεί περιλαμβάνονται οι μύθοι και τα σύμβολα. Είναι 7 τρόποι να ερμηνεύσεις ή να προσεγγίσεις την αλήθεια. Αν και κάποιοι άλλοι (όπως η Μπέιλη) μιλάνε για 5 κλειδιά και άλλοι για 9,δεν έχει σημασία το νούμερο (μπορεί όμως και να έχει). Αν τα θυμάμαι καλά είναι: το αστρολογικό κλειδί, το λεξαριθμητικό, το βιολογικό, το ψυχολογικό, το αλχημικό, το γεωμετρικό (ουπς! μάλλον ξέχασα ένα)
Όπως σωστά λέει η ΑΤΜΑ, η γνώση αυτή των κλειδιών δεν χαρίζεται, όμως υπάρχει μέσα μας. Όσο περισσότερο εμβαθύνουμε στα σύμβολα (όχι με τη λογική, γιατί τα σύμβολα δεν προέρχονται, ούτε απευθύνονται στη λογική, αλλά περισσότερο με τη διαίσθηση), τόσο μπορούμε να ανακαλύψουμε μέρος της αλήθειας που είναι συμπυκνωμένη μέσα τους. Κάθε κλειδί μπορεί να ξεκληδώσει μια πόρτα. Όπως τα κλειδιά που είχε ο "κλειδοκράτορας" στο Matrix, μπορούσαν και άνοιγαν πόρτες σε νέες πραγματικότητες, κάπως έτσι πρέπει να λειτουργούν κα αυτά τα κλειδιά (Αν και στην ταινία δεν είχε 7 αλλά χιλιάδες κλειδιά!).

Όσον αφορά την εικόνα που παραθέτεις δυστυχώς ο brownser μου δεν την ανοίγει.Αν μπορείς ξαναβάλτην (ίσως με κάποιο άλλο link)

Φιλικά calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 17:27:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω calessin KAI ATMA για την απαντηση,


quote:

πρεπει να τα ψαξεις εντος σου...ποτε δε χαριζονται...αγαπητο πνευμα...
αν και εχω την υποψια πως εθεσες "ρητορικοτατα" τα ερωτηματα σου...
quote:

οχι δεν ηταν ρητορικη η ερωτηση,καπου υπαρχει η υποψια της απαντησης αλλα εχω δρομο ακομη πολυ...
οσο για την εικονα ναι θα ηθελα να την αποσυμβολισουμε,μεσα στην ροη του θεματος φυσικα...

calessin αυτο ειναι το [URL] της εικονας:http://www.bemyastrologer.com/trismegistus.jpg

Ελπιζω να μπορεσεις να την δεις καπου..

ΟΜ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2004, 17:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ.. ο «ψόφιος» στο background (που του μοιάζει ) να υποθέσω είναι το προηγούμενο (κέλυφος) που άφησε πίσω…?


Γιώργος.
..always ready to rumble

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 01:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή spirit, thanx για το link, τώρα βλέπω την εικόνα πεντακάθαρα. Αυτή είναι βέβαια μια αναπαράσταση του Ερμή του Τρισμέγιστου, που την έχω ξαναδεί. Τώρα όμως που την ξανακοιτάζω μου θυμίζει, το πως αρχίζει ο 1ος Λόγος από τα ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, που ίσως είναι ο πιο σημαντικός, και ονομάζεται «Ποιμάνδρης». Τρέχω λοιπό, παίρνω το βιβλίο μπροστά μου και αντιγράφω:

(Μιλάει ο Ερμής)
“Κάποτε άρχισα να σκέφτομαι για τα όντα κι η σκέψη μου περιπλανήθηκε πολύ στα μεγάλα ύψη, ενώ οι σωματικές μου δυνάμεις έπεσαν σε λήθαργο, θαρρείς και βυθίστηκαν σε βαθύ ύπνο, όπως ύστερα από πολύ φαγητό ή από βαριά δουλειά, νόμιζα πως είδα μπροστά μου ένα τεράστιο και πέρα από κάθε μέτρο όν, που με φώναξε με το όνομά μου και μου είπε:
Τι θέλεις να ακούσεις, να δεις με τη νόηση, να γνωρίσεις και να κατανοήσεις;
Και εγώ του είπα:
Και εσύ ποιος είσαι;
- Εγώ, είπε, είμαι ο Ποιμάνδρης, ο αυθεντικός νους. Ξέρω τι ζητάς και βρίσκομαι μαζί σου παντού.

Κι εγώ του είπα:
Θέλω να μάθω για τα όντα και να καταλάβω τη φύση τους, θέλω να γνωρίσω το θεό. Και είπα πάλι: Πόσο θα’θελα να σε ακούσω
-Σκέψου τα όσα θέλεις να μάθεις και εγώ θα σε διδάξω

…και συνεχίζει ο Ποιμάνδρης να μυεί τον Ερμή στα μυστήρια του κόσμου και του ανθρώπου.

Νομίζω λοιπόν, spirit και αγαπητοί φίλοι μου , ότι η παραπάνω εικόνα είναι η στιγμή της αποκάλυψης του Ποιμάνδρη (του αυθεντικού Νου) σε μια στιγμή έκστασης του Ερμή του Τρισμέγιστου (που φαίνεται πίσω σα να κοιμάται). Βέβαια η εικόνα έχει και πλήθος άλλων συμβολισμών που θα ήταν χρήσιμο να τα συζητήσουμε. Εγώ πάντως ...τώρα κατευθύνομαι προς το κρεβάτι μου, για ύπνο, ελπίζοντας να με επισκευτεί ο... Ποιμάνδρης ή έστω ο Ερμής (συμβιβάζομαι και μ’ αυτόν!)

Φιλικά calessin


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

calessin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

South Sandwich Islan
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 01:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους calessin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα, κάτι και επανέρχομαι. Ήθελα να προτείνω στην παρέα ένα πολύ καλό site, μια on-lile εγκυκλοπαίδεια συμβόλων :
http://www.symbols.com

Φιλικά calessin

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2004, 01:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστω calesssinπολυ ενδιαφερον...

quote:

Εγώ πάντως ...τώρα κατευθύνομαι προς το κρεβάτι μου, για ύπνο, ελπίζοντας να με επισκευτεί ο... Ποιμάνδρης ή έστω ο Ερμής (συμβιβάζομαι και μ’ αυτόν!)
quote:


Καλη ξεκουραση,καλη νυχτα.
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 22:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σταυρός:
Η ετυμολογία της λέξης σταυρός, σύμφωνα με τους Liddel και Scott, βασίζεται στο ρήμα «ί-στη-μι». Το θέμα στη- στη δωρική γίνεται στα- και κατ’ επέκταση σταυ- ή σταF-, όπου F το δίγαμμα παλαιότατο γράμμα του ελληνικού αλφαβήτου που εγκαταλείφθηκε. Δεύτερη συλλαβή –ρός δείχνει στατική επιτόπια ροή. Στο σύνολό της, ετυμολογικά, η λέξη σταυρός εκφράζει σταθερότητα, κινητικότητα αλλά επί σταθερών βάσεων, όπως και το σώμα του ανθρώπου με εκτεταμένες χείρες.

Τύποι σταυρών : τους τύπους σταυρών θα βρούμε στο παρακάτω Link

http://www.hellenicway.ca/july03/cross3.htm


Ο σταυρός χιαστί ή σταυρός του Αγ. Ανδρέα είναι ο αριθμός δέκα και συμβολίζει την τελειότητα.


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2004, 22:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.hellenicway.ca/july03/cross2.htm


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2004, 01:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΑΓΑΠΗΤΗ ΣΙΜΟΡΙ...!
-ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΠΙΚ//ΕΙΧΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ + ΔΕΝ ΜΠΗΚΑ..ΟΜΩΣ.../ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΚΟΥΣΕΣ! :)...-

Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΣΧΕΤΙΣΕΙΣ ΝΟΕΡΑ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΤΩΝ ΡΟΥΝΩΝ...//
ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ 'GEBO'...
...
ΟΚ....ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ... //ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΤΣΕΚΑΡΙΣΕ ΑΥΤΟ:
...η Ατμα ,οι Κελτες + το Φουθαρκ...

atmashaktih...



Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2004, 01:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πoλύ όμορφο το τόπικ στο οποίο αναφέρεσε... ολοκληρωμένο και λεκτικά...

Gebo.... Πόσο με συγκινείς τώρα*....

Η μαγεία του Δότη και η μαγεία του λήπτη
Η χαρά του Δότη και η χαρά του λήπτη
Η ομορφιά του Δότη και η ομορφιά του λήπτη

Δύο παράλληλες ευθείες που τέμνωνται για λίγο.. με σκοπό την ομορφιά και όχι την σύγκρουση...

*ο αγαπημένος μου σκύλος ονομάζεται Gebo.... ε? πανέμορφο?.....

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 08:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2004, 08:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για όσους δεν μπορούν να δουν την προηγούμενη εικόνα παραθέτω το λινκ

http://clubs.pathfinder.gr/PUG/274?zoom=9&album=51


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 05:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 08:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτερωτά όντα και διάφορα άλλα σύμβολα

http://www.omadak.gr/time/Kokkinolaimis/Keimeno.html


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2004, 08:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί συμβολίζουν τα δέντρα και τα λουλούδια

http://10dim-korinth.kor.sch.gr/ecology/g9.htm


Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ



Η ομορφιά απλώνεται.....
S I M O R I L .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2004, 21:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενταξει θα δουμε τα σχετικα λινκς αγαπητη συνταξιωτισσα ....μηπως ομως να παμε εντωμεταξυ στην προηγουμενη σελιδα/θαρρω κατι ρωτησε η αγαπητη σπιριτ..
οσοι απο λογια γνωριζουν....καλα ας ελθουν παλι...

("εμας εδω" εννοω αλλα και κανεναν πιο "ειδικο" //δεν θα με "χαλαγε" να μαθω η "ερμη":)))

παμε παλι...//κλακετα /νο07//"συμβολα"//παμε!

(χμ..σκεφτομαι πριν σου απαντησω γι 'αυτο θ'αργησω...
-ddctd2alonelyegyptiangod...-)




Technoshamanism
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2004, 18:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


....

(σε σχεση με καποια συμβολα που ειδαμε~με καποια που δεν ειδαμε -ακομη-....


4u(G_G)



inthesilenceireveal...


Edited by - ΑΤΜΑ on 20/06/2004 18:33:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy