ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Που χάθηκε η μεσαία τάξη; Γιατί πλέον ζούμε σε μια κοινωνία πολύ πλούσιων και πολύ φτωχών; Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 10:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ήθελα να γράψω αρκετές μέρες σε αυτό το θέμα και συνέχεια το ανέβαλα.
Οπότε σήμερα θα αναφέρω κι εγώ κάποιες απόψεις μου.

Οι εποχές είναι όντως δύσκολες για την κοινωνία μας κι ειδικά όσον αφορά την διαβίωση ενός μεγάλου αριθμού συμπολιτών μας.
Είναι αλήθεια πως οι μισθοί έχουν μπει στην κατάψυξη κι είναι αρκετά χαμηλοί κι από την άλλη έχουμε την άνοδο των τιμών σε προϊόντα τα οποία είναι αναγκαία καταναλωτικά.

Εάν συνεχιστεί αυτό για κάμποσα χρόνια ακόμη ίσως δούμε δραστικές αλλαγές να συντελούνται κι αρκετές ανατροπές.
Μήπως λοιπόν είναι αυτό που βιώνουμε στο παρόν το απαραίτητο στάδιο για τις μελλοντικές αλλαγές;
Μήπως είναι το μέσο που θα μας κινητοποιήσει;

Όταν ένας άνθρωπος παίρνει μηνιαίο μισθό 700 ευρώ θα τα καταφέρει πολύ δύσκολα να τα βγάλει πέρα.
Αν πληρώνει ενοίκιο για μια γκαρσονιέρα 350 ευρώ το μήνα, έχει ακόμη 350 ευρώ για να πληρώνει λογαριασμούς, για να φάει, για να ντυθεί κλπ.
Οπότε ή θα αναγκαστεί να μην πλένεται, να χρησιμοποιεί κεριά και να μην τρώει μπουκιά () ή να βρει δεύτερη δουλειά.

Από την άλλη όμως, μπορούμε να προσεγγίσουμε το θέμα και σε μια πιο μακροπρόθεσμη βάση, παρόλο που συμβαίνει ήδη αυτό.
Ένα ζευγάρι στο οποίο δουλεύει κι ο άνδρας κι η γυναίκα και παίρνουν 1400 ευρώ το μήνα συνολικά, με ποιές προοπτικές θα κάνει ένα ή δύο παιδιά;
Το παιδί δεν είναι φασόλι να το σπείρεις και να το δεις μετά έτοιμο κι ωραίο.
Το παιδί - μεταξύ άλλων - χρειάζεται κι αρκετά υλικά αγαθά για να μεγαλώσει και να γίνει ένας ικανός πολίτης στην κοινωνία.
Οπότε θα αυξηθεί αναπόφευκτα η υπογεννητικότητα στην Ελλάδα.

Δεν γνωρίζω τι θα γίνει στο μέλλον ώστε να διορθωθεί αυτή η κατάσταση, σίγουρα όμως ό,τι γίνει δεν θα γίνει από μόνο του.
Όλοι μας ανήκουμε σε ένα κοινωνικό σύστημα οπότε θα πρέπει όλοι να συμβάλλουμε σε αυτές τις αλλαγές.

Μια εικόνα που μου έρχεται στο νου με χιουμοριστική διάθεση είναι να δούμε κάτι ανάλογο με την Γαλλική Επανάσταση.
Να βλέπουμε να οδηγούνται οι πλούσιοι κι οι πολιτικοί στις γκιλοτίνες προκειμένου να δημευθούν οι περιουσίες τους.

Κλείνοντας προς το παρόν, θα συμφωνήσω απόλυτα με τις λύσεις - προτάσεις που έδωσε ο kostakis όσον αφορά το περιβάλλον, μέρος του οποίου είμαστε όλοι μας.

Φίλε Open Mind, ας κάνει ο καθένας μας ό,τι μπορεί για να αλλάξει η κατάσταση στην χώρα μας κι ας το κάνει συνεχόμενα κι όχι μόνο όταν θίγονται τα συμφέροντα του.
Πολλές φορές έχω την αίσθηση ότι ένα μεγάλο μέρος ανθρώπων είμαστε - χρησιμοποιώ το α' πληθυντικό πρόσωπο γιατί είμαστε όλοι άνθρωποι () - υπνωτισμένοι.
Γίνονται διάφορες αλλαγές και λαμβάνονται διάφορες αποφάσεις εις βάρος του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου κι είτε τις κοιτάζουμε με απάθεια είτε δεν ασχολιόμαστε καθόλου μαζί τους.
Όταν πλήττονται τα συμφέροντα μας τότε ξυπνάμε και αλλαλάζουμε.
Κι αυτό είναι ένα κλειδί που μπορεί να εξηγεί γιατί τα πράγματα έχουν οδηγηθεί σε αυτό το σημείο σήμερα.
Μας λείπει η συλλογική συνείδηση κι η συνεργασία.
Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ό,τι λουζόμαστε τώρα.

quote:
Και στις εκλογές ψηφίζοντας μικρότερο κόμμα που θεωρώ ότι είναι πιο κοντά στα προβλήματα του λαού .

Ελπίζω μόνο αν βγει κάποιο μικρότερο κόμμα να μην απομακρυνθεί από τα προβλήματα του λαού και να μην αποκτήσει επιλεκτική αμνησία...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 12:40:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε Open Mind, ας κάνει ο καθένας μας ό,τι μπορεί για να αλλάξει η κατάσταση στην χώρα μας κι ας το κάνει συνεχόμενα κι όχι μόνο όταν θίγονται τα συμφέροντα του.


Dying_Incubus Αυτό ήθελα να περάσω σαν μήνυμα να μην καθόμαστε απαθείς σε αυτή την κατάσταση
Ο καθένας απ την μεριά του ας κάνει ότι του αναλογεί και λίγο ο ένας λίγο ο άλλος
Κάτι μπορεί να κάνουμε .

quote:
Ελπίζω μόνο αν βγει κάποιο μικρότερο κόμμα να μην απομακρυνθεί από τα προβλήματα του λαού και να μην αποκτήσει επιλεκτική αμνησία

Αυτό θα το διαπιστώσουμε μονο άμα βγει τα αλλα δυο μεγάλα κόμματα τα
Είδαμε ας δούμε κάποιο άλλο άμα βγει και πάθει και αυτό αμνησία το μαυρίζουμε
Στις επόμενες εκλογές
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 20:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι όποιος και να βγεί αυτά που είναι
να γίνουν θα γίνον γιατί όλοι είναι πουλημένοι...
Αυτό είναι αλήθεια...
Δείτε τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο, δεν έχει σημασία τι πολιτική παόχρωση ή τι ιδεολογική χροιά το όποιο κόμμα, αυτά που γίνονται
είναι μια αλληλουχία , μόνο ο κόσμο αυταπατάται ότι κάτι κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 11:45:55  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve Ας προσπαθήσουμε εμείς απ την πλευρά μας και από κει και περα αν και
Αυτός που θα βγει κάνει τα ιδία τον μαυρίζουμε στις επομενες .
Δεν δέχομαι ότι πρέπει να μείνω απαθείς και να μην αντιδρώ στο καθετί που
Θεωρώ ότι δεν μου αρέσει .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 20:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Open mind, σέβομαι την άποψη σου και
την ελπίδα που περιέχει...
ροσωπικά και λόγω επαγγέλματος ( είμαι δημοσιογράφος)
έχω αηδιάσει από τους πολιτικούς, κάθε αποχώσεως, καθώς
τους χαλάει η ίδια η ενασχόληση με τα κοινά που έχει συγκεκριμένη τροπή και τρόπο που ακολουθείται για την προβολή και προώθηση
κι εκεί, γίνεται ήδη η αλλαγή του κάθε καλοπροαίρετου πολιτικού...
Πλέον περιμένω ένα άλο κόσμο, καθώς αυτός μου μοιάζει ότι
πεθαίνει...
Ελπίζω μόνο να μην κάνει τόσο μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα
ή έστω να μην προλάβει...
Η μεσαία τάξη, πάντως, τώρα που χάθηκε, δημιουργεί
μια νέα αυταρχική εξουσία, όπως έχουμε πει, η οποία
αλλάζει την έννοια δημοκρατία και άνθρωπος. Έτσι τώρα οι φτωχοί
δεν μπορούν να μιλούν καθόλου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 12:38:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ μου Open mind, σέβομαι την άποψη σου και
την ελπίδα που περιέχει...
ροσωπικά και λόγω επαγγέλματος ( είμαι δημοσιογράφος)
έχω αηδιάσει από τους πολιτικούς, κάθε αποχώσεως, καθώς
τους χαλάει η ίδια η ενασχόληση με τα κοινά που έχει συγκεκριμένη τροπή και τρόπο που ακολουθείται για την προβολή και προώθηση
κι εκεί, γίνεται ήδη η αλλαγή του κάθε καλοπροαίρετου πολιτικού...

trexagireve Καταλαβαίνω την απογοήτευση που νιώθεις το ίδιο νιώθω και εγώ αλλα έχουμε
Χρέος προς τα παιδιά μας και τις επόμενες γενιές τουλάχιστον να προσπαθήσουμε
Να αλλάξουμε ότι δεν μας αρέσει.


quote:
Έτσι τώρα οι φτωχοί
δεν μπορούν να μιλούν καθόλου...

Δεν τολμούν να μιλήσουν με το νέο καθεστώς που υπάρχει πχ γίνεται πανελλαδική
Απεργία βλέπεις να απεργεί κανένας υπάλληλος σε πολυκαταστήματα η σουπερ μάρκετ ?
Όχι δουλεύουν κανονικά γιατί δεν τολμούν να μην πάνε έχοντας τον φόβο της απόλυσης
Και το άγχος της ανεύρεσης νέας εργασίας μετα που είναι χρονοβόρα και άμα οι υποχρεώσεις τρέχουν δεν υπάρχει χρόνος για χάσιμο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 13:31:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Open mind,δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά
δεν πιστεύω ότι αλλάζει τίποτα σήμερα έτσι ελεγχόμενα που
είναι τα πράγματα...Ότι γίνει θα γίνει από κάτι ανώτερο,
πιστεύω,όπως και να το δεις..
Κσαι φυσικά πολύ σωστα το κατάλαβες ότι ο φτωχός δεν μιλάει...
Έτσι ήταν και στον μεσαίωνα, εκείξαναγυρνάμε...
Αλλά πλεον μην το λές , σε παρακαλώ δουλειά, αλλά δουλεία,
γιατί περί μιας νέας σκλαβιάς πρόκειται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 19:21:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αγαπητέ μου Open mind,δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά
δεν πιστεύω ότι αλλάζει τίποτα σήμερα έτσι ελεγχόμενα που
είναι τα πράγματα...Ότι γίνει θα γίνει από κάτι ανώτερο,
πιστεύω,όπως και να το δεις..


Δεν πιστεύω ότι πρέπει να παραιτούμαστε έτσι εύκολα και να αποδεχόμαστε
Μια κατάσταση δυσάρεστη εφησυχάζοντας ότι κάτι ανώτερο θα διορθώσει
Κάποτε αυτό που δεν μπορέσαμε εμείς .

quote:
Κσαι φυσικά πολύ σωστα το κατάλαβες ότι ο φτωχός δεν μιλάει...
Έτσι ήταν και στον μεσαίωνα, εκείξαναγυρνάμε...
Αλλά πλεον μην το λές , σε παρακαλώ δουλειά, αλλά δουλεία,
γιατί περί μιας νέας σκλαβιάς πρόκειται

Συμφωνούμε απλα είναι έμμεση σκλαβιά δίνοντας μας την ψευδαίσθηση ότι
Είμαστε ελεύθεροι .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 23:39:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή η κατάσταση, φίλε Open mind, πιστεύεις, μπορεί
να είναικατά λάθος; ΄"Οχι βέβαια... Ζούμε τα πειράματα
από κάποια κολόπαιδα που παίζουν με την έννοια άνθρωπος
και το μέλλον του αλλά δεν πρόκειται να τους κάτσει...
Όσο καλά και να το οργανώνουνε, πόσα περιθώρια έχουνε
απέναντι στην έννοια ΆΝΘΡΩΠΟΣ; Καμία...
Απλά παίζουνε, με τις ζωές όλων μας,πράγμα που δεν είναι
καθόλου σοβαρό...
Όπως έλεγε παλιά ένα τραγούδι το "epitaph" "η γνώση είναι
στα χέρια ηλιθίων"...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 00:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Μας λείπει η συλλογική συνείδηση κι η συνεργασία.
Υπό αυτό το πρίσμα λοιπόν, έχουμε μεγάλο μερίδιο ευθύνης για ό,τι λουζόμαστε τώρα.

Σωστά! συλλογική συνείδηση και συνεργασία! μαγικές λέξεις!
Σκεφτείτε όλοι να αποφασίζαμε μέσω Ίντερνετ, μέσω οποιουδήποτε τρόπου! να αρνιόμασταν να πληρώναμε για παράδειγμα τη ΔΕΗ, να αρνιόμασταν να πληρώσουμε στο σουπερ-μαρκετ............συνεργασία!
Ούτως η άλλως αυτό θα γίνει ίσως σε βάθος 50-60 ετών! αλλά όπως πάνε τα πράγματα θα γίνει εκτός εάν μας προλάβουν άλλα γεγονότα από εφάμιλες όμως αιτίες.
Αυτό που δε θέλουν είναι μια νέα Γαλλική επανάσταση αλλά η απληστία δεν τους αφήνει! μεγάλος σύμμαχός τους η ανωριμότητα και η αφέλεια του πολίτη.
Όσο για τη φύση!...........Κουμπάρος μου είναι στην υπηρεσία φάρων! στο πολεμικό ναυτικό! όταν αλλάζουν τις φιάλες στα νησιά-βραχονησίδες, αρκετές τις πετάνε στη θάλασσα! Γιατί τον ρώτησα?......
-Δεν προλαβαίνουμε μας έχουν πει τόσους φάρους θα επισκεπτόμαστε με πρόγραμμα! τους λέμε είναι αδύνατον οι φιάλες είναι βαριές! Δε μας νοιάζει είναι η απάντηση! το πρόγραμμα πρέπει να βγει!.......τι να κάνουμε? τις πετάμε στη Θάλασσα!........ατύχημα τους λέμε! ούτε που τους νοιάζει!
-Το ίδιο κάνουνε με τις μπαταρίες στις βάρκες οι ψαράδες αλλά και οι λοιποί...........μόλις αδειάσει βάζουνε την εφεδρική και την παλιά την πετάνε στη θάλασσα! έχω υπάρξει αυτόπτης μάρτυς! Ρώτησα μετά φίλο μου δύτη (βουτάει συχνά!)εάν όντως βλέπει πολλές στο βυθό!....Χαμός ήταν η απάντηση!
Αυτά για να δούμε το πόσο οικολόγος είναι ο σύγχρονος άνθρωπος! αλλά και γιατί το κάτουρο το βρίσκουμε στο αλάτι!
Σίγουρα πρέπει να προσπαθούμε έστω ατομικά! όμως ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη! ίσως όμως να δείχνει ότι η άνοιξη είναι κοντά!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 07:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Όπως έλεγε παλιά ένα τραγούδι το "epitaph" "η γνώση είναι
στα χέρια ηλιθίων"...

Εξαρτάται από ποιό συγκρότημα το έχεις ακούσει.
Εγώ έχω τραγούδι με τέτοιο τίτλο από Love Like Blood, Artrosis κλπ.

quote:
Αγαπητέ μου Open mind,δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά
δεν πιστεύω ότι αλλάζει τίποτα σήμερα έτσι ελεγχόμενα που
είναι τα πράγματα...Ότι γίνει θα γίνει από κάτι ανώτερο,
πιστεύω,όπως και να το δεις..

Αγαπητέ, δεν πιστεύω ότι η αλλαγή θα έρθει εκ των άνω ούτε ότι θα έρθει με μαγικό τρόπο.
Για να αποκτήσει ένας άνθρωπος κάτι θα πρέπει να προσπαθήσει σκληρά για αυτό κι αν συμβεί αυτό, θα έχει μάθει - σε κάποιο βαθμό - πως να το διαχειρίζεται κατάλληλα.
Αν του δοθεί με μαγικό τρόπο τι νόημα θα έχει;
Θα έχει αγωνιστεί για αυτό;
Θα μπορέσει να το διαχειριστεί;

quote:
Σίγουρα πρέπει να προσπαθούμε έστω ατομικά! όμως ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη! ίσως όμως να δείχνει ότι η άνοιξη είναι κοντά!

Πολύ όμορφο και σωστό αυτό που είπες, αγαπητέ europaios2!
Όχι, ο κόσμος μας δεν θα σωθεί από έναν, δέκα ή χίλιους ανθρώπους οι οποίοι είναι συνειδητοποιημένοι και δίνουν τον αγώνα τους.
Χρειάζονται πολλοί περισσότεροι.
Το θέμα όμως είναι ότι αυτοί που είναι συνειδητοποιημένοι ίσως να μπορέσουν να βοηθήσουν και τους συνανθρώπους τους προς αυτή την κατεύθυνση...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 08:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Έχοντας ως αφορμή μία σχετική συζήτηση που είχα μέσα στο Σ/Κ σχετικά με κοινωνικών προεκτάσεων θέματα, θα σχολίασω μερικές τοποθετήσεις

quote:
Μας λείπει η συλλογική συνείδηση κι η συνεργασία.

Πρώτα απ'όλα λείπει η συνείδηση γενικά. Να δεις πως αποχαυνώνεται ο κόσμος όταν του αποδεικνύεις ότι με την ατομική δράση επινοήθηκε η χρήση της φωτιάς ή εφευρέθηκε το τηλέφωνο. Κάποιοι βλέπεις θεωρούν κάθε βελτίωση της ατομικής συμπεριφοράς καταδικασένη στο βούρκο.

quote:
Αυτό θα το διαπιστώσουμε μονο άμα βγει τα αλλα δυο μεγάλα κόμματα τα
Είδαμε ας δούμε κάποιο άλλο άμα βγει και πάθει και αυτό αμνησία το μαυρίζουμε
Στις επόμενες εκλογές

quote:
Αγαπητοί μου φίλοι όποιος και να βγεί αυτά που είναι
να γίνουν θα γίνον γιατί όλοι είναι πουλημένοι...

Οι περισσότεροι νεοέλληνες θεωρούν ως δεδομένο το γεγονός ότι "όλοι ίδιοι είναι" και γι' αυτό προτιμούν να ψηφίζουν δικομματισμό. Ίσως τους βάλεις σε σκέψεις αν τους ρωτήσεις με ποια λογική δεν τους αρέσει ο πατσάς ή τα εντόσθια : δοκίμασαν και ξέρασαν, ε, ας δοκιμάσουν και διαφορετικές ιδεολογικές επιλογές διακυβέρνησης και ας μας πουν τη γνώμη τους (χάριν αστεϊσμού η προσομοίωση). Είναι εύκολο να δαιμονοποιείς διαφορετικές επιλογές (ακόμα και την πιθανότητα κυβερνήσεων συνασπισμού) στο όνομα της μίας, αγίας και καθολικής μοναρχίας των τριών μεγάλων δυναστειών του τόπου. (ελπίζω φίλε trexagireve, να μην παρεξηγήσεις τη χρήση των όρων, είναι ειρωνεία απέναντι στην πολιτική μας σκέψη και όχι απέναντι στην Εκκλησία, η χρήση είναι ΚΑΘΑΡΑ τυχαία)

quote:
Όχι δουλεύουν κανονικά γιατί δεν τολμούν να μην πάνε έχοντας τον φόβο της απόλυσης

Όταν κάποια στιγμή θα ερωτοτροπούν με τις γυναίκες, τις αδερφές ή τις κόρες μας, με την απειλή της ανεργίας ή θα μας υποχρεώνουν να τις παραδίδουμε την πρώτη βραδιά του γάμου στο "αφεντικό", όπως στο μεσαίωνα οι φεουδάρχες, θα συνεχίσουμε να έχουμε την ίδια φοβία για την απόλυση; Το πρόβλημα είναι ότι η συγκέντρωση των πληθυσμών σε όχλους δημιούργησε την απαξίωση των ανθρώπινων σχέσεων, έτσι φοβάσαι την ανεργία, γιατί δε νοιώθεις συμπαράσταση. Αν ο νεοέλληνας ήταν λιγότερο συμφεροντολόγος και περισσότερο αλτρουιστής, τα πράγματα θα είχαν διαφορετική φορά.

quote:
Αγαπητέ μου Open mind,δεν είμαι απαισιόδοξος αλλά
δεν πιστεύω ότι αλλάζει τίποτα σήμερα έτσι ελεγχόμενα που
είναι τα πράγματα...Ότι γίνει θα γίνει από κάτι ανώτερο,
πιστεύω,όπως και να το δεις..

Συν Αθηνά και χείρα κίνει, αν και δε δέχομαι τον από μηχανής Θεό.

quote:
Όπως έλεγε παλιά ένα τραγούδι το "epitaph" "η γνώση είναι
στα χέρια ηλιθίων"...

Και είναι και "αήττητοι", πανάθεμά τους!!!

quote:
Σκεφτείτε όλοι να αποφασίζαμε μέσω Ίντερνετ, μέσω οποιουδήποτε τρόπου! να αρνιόμασταν να πληρώναμε για παράδειγμα τη ΔΕΗ, να αρνιόμασταν να πληρώσουμε στο σουπερ-μαρκετ............συνεργασία!

Σκοπός δεν είναι η ομαδική αναρχία, πιστεύω φίλε μου. Σκοπός είναι η συνειδητοποίηση του εγώ στα πλαίσια του εμείς και η, κατά το δυνατό, άρνηση του καταναλωτισμού και της "ευδαιμονίας".

quote:
Αυτό που δε θέλουν είναι μια νέα Γαλλική επανάσταση αλλά η απληστία δεν τους αφήνει! μεγάλος σύμμαχός τους η ανωριμότητα και η αφέλεια του πολίτη.

Συμφωνώ, αν και σε ευρύτερο πλάισιο. Είναι η κοινωνική επανάσταση που έχω πει σε παλιότερο post, μόνο που φοβάμαι ότι θα μας προλάβουν άλλα...

quote:
Αυτά για να δούμε το πόσο οικολόγος είναι ο σύγχρονος άνθρωπος!

Αλήθεια, εμείς τι κάνουμε γι' αυτό; στα μικρά - μικρά έστω αντιδρούμε με κίνδυνο της ψυχικής μας υγείας κατ' ελάχιστο; συμμετέχουμε στις λίγες αξιόλογες προσπάθειες βελτίωσης των καταστάσεων γύρω μας; εντάσσουμε τον ατομισμό μας στο σύνολο με ανιδιοτελή τρόπο;

quote:
Σίγουρα πρέπει να προσπαθούμε έστω ατομικά! όμως ένας κούκος δε φέρνει την άνοιξη! ίσως όμως να δείχνει ότι η άνοιξη είναι κοντά!

Συμφωνώ με την προσέγγιση, αν και πιστεύω ότι δε θα πρέπει να μας οδηγεί η προοπτική του σίγουρου αποτελέσματος, αλλά ο σκοπός αυτός καθαυτός.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 10:57:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι, χαίρομαι που κάπως γίνεται αντιληπτό
ότι είμαστε σε μια παγίδα κι ένα μονόδρομο που κάποιοι
έχουν φτιάξει... φίλε Κοστάκις, αυτό που εννοώ με το ανώτερο όν
είναι η έννοια άνθρωπος, που πάντα ξεπερνάει τις καταστάσεις
που της τυχαίνουν, με τη βοήθεια του Θεού... Το θέμα είναι
ότι δεν σταματάει με τίποτα ο άνθρωπος και προχωράει...
Φίλε D Incubus, το γκρούπ ήταν οι King Crimson και το γράψανε
το 1967.. λίγο παλιό...
Είναι δυνατόν το χρήμα να κάνει αυτη την ομάδα που απεργάζεται την σκλαβωμένη ανθρωπότητα, να πιστεύει ότι θα πετύχει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 11:40:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όχι δουλεύουν κανονικά γιατί δεν τολμούν να μην πάνε έχοντας τον φόβο της απόλυσης
--------------------------------------------------------------------------------


Όταν κάποια στιγμή θα ερωτοτροπούν με τις γυναίκες, τις αδερφές ή τις κόρες μας, με την απειλή της ανεργίας ή θα μας υποχρεώνουν να τις παραδίδουμε την πρώτη βραδιά του γάμου στο "αφεντικό", όπως στο μεσαίωνα οι φεουδάρχες, θα συνεχίσουμε να έχουμε την ίδια φοβία για την απόλυση; Το πρόβλημα είναι ότι η συγκέντρωση των πληθυσμών σε όχλους δημιούργησε την απαξίωση των ανθρώπινων σχέσεων, έτσι φοβάσαι την ανεργία, γιατί δε νοιώθεις συμπαράσταση. Αν ο νεοέλληνας ήταν λιγότερο συμφεροντολόγος και περισσότερο αλτρουιστής, τα πράγματα θα είχαν διαφορετική φορά.



Κοίτα να δεις όσο περισσότερο χρονικό διάστημα μένουν σε αυτή την κατάσταση
Τόσο περισσότερο το συνηθίζουν δηλαδή δεν έχω δει κάποια αντίδραση απ τους
Υπάλληλους πάνε κανονικά στη δουλεία τους σαν να μην υπάρχει απεργία
Συμφωνώ ότι οι νεοέλληνες είναι συμφεροντολόγοι και μπορεί αν κάτι είναι
Προς όφελος τους να μην κάνουν αυτό που συμφέρει το γενικό καλο αλλα το
Δικό τους συμφέρον .
Είναι συνδυασμός πιστεύω απ τη μια ο χαρακτήρας του νεοέλληνα και απ την άλλη
Η όλη στρατηγική που μας έχουν περάσει τα μεγαλοσυμφεροντα .

Οσο αφορά το φόβο της ανεργίας δεν είναι θέμα ότι φοβούνται την ανεργία
Επειδή δεν έχουν συμπαράσταση αλλα ότι δεν θα βρίσκουν εύκολα δουλεία καθώς
Ακόμα και για να δουλέψει κάποιος σε σουπερ μάρκετ χρειάζεται πολίτικο μέσο .


quote:
Αυτή η κατάσταση, φίλε Open mind, πιστεύεις, μπορεί
να είναικατά λάθος;

Όχι βεβαια το λεμε εξ αρχής της συζήτησης υπάρχει σχέδιο.

quote:
Αγαπητοί φίλοι, χαίρομαι που κάπως γίνεται αντιληπτό
ότι είμαστε σε μια παγίδα κι ένα μονόδρομο που κάποιοι
έχουν φτιάξει...

Το θετικό της όλης συζήτησης που κάνουμε είναι ότι τουλάχιστον όσοι συμμετέχουμε
Έχουμε καταλάβει ότι κάτι βρώμικο παίζεται εις βάρος μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 12:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που με ανησυχεί φίλε Open mind, είναι'ότι
οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πρόθυμοι να δουλεύουν
για να ζούν...
Μια πολύ άσχημη πραγματικότητα που ούτε ο Όργουελ
δεν θα σκέφτονταν... Αν και μάλλον έγινε επίτηδες η πρόβλεψη
με το 1984, ώστε να δουν αντιδράσεις κι αφού δεν είδαν,
σκέφτηκαν να κάνουν χειρότερα...
Ειλικρινά δεν μπορούμε, πιστέυω, να φανταστούμε τι σχέδια
έχουν για μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 18:44:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αυτό που με ανησυχεί φίλε Open mind, είναι'ότι
οι περισσότεροι άνθρωποι είναι πρόθυμοι να δουλεύουν
για να ζούν...

Το χειρότερο είναι ότι έτσι όπως πάμε δεν θα δουλεύουμε για να ζούμε αλλα θα ζούμε
Για να δουλεύουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2008, 12:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Open mind, λάθος μου αυτό εννοούσα..
Ωστόσο, υπάρχουν και τα ΜΜΕ που μας κρατάνε κοιμισμένους
και φτάνει να μας απασχολεί τι θα γίνει με την Μαρία την
άσχημη, πιο πολύ από ότι η δήλωση του Υφυπουργού Εξωτερικών, ότι
ούτε με 1500 ευρώ δεν ζει κανείς ανθρώπινα..
Μα το 30% του πληθυσμού της χώραςζει με 700 το μήνα...
Ήδη αρχίζουμε να ξεπουλάμε ιδέες και ότι άλλο για να ζούμε
αφούμε τα πάγια του μήνα θέλει δυο μισθούς ένα σπίτι...
Και φυσικά κανένα κράτος δεν κάνει τίποτα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 08:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ trexagireve, σε λίγο καιρό το 70% των Ελλήνων θα παίρνει μισθό της τάξεως των 700 ευρώ...

Ένας κύριος πάντως είπε κάτι πάρα πολύ σωστό:

"Πληρωνόμαστε με δραχμές και πληρώνουμε με ευρώ..."




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 08:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2 μερικές ερωτήσεις επί της τοπθέτησής σου

quote:
Ωστόσο, υπάρχουν και τα ΜΜΕ που μας κρατάνε κοιμισμένους

Αυτό ίσχυε πάντα, δεν ίσυχε πάντα ή από κάποιο σημείο και μετά έχει ενισχυθεί; πιστεύω ότι υπάρχει μία βασική διαχωριστική γραμμή, ποια λέτε να είναι;

quote:
Ήδη αρχίζουμε να ξεπουλάμε ιδέες και ότι άλλο για να ζούμε
αφούμε τα πάγια του μήνα θέλει δυο μισθούς ένα σπίτι...

Γιατί ξεπουλάμε τις ιδέες μας για να ζήσουμε, αντί να ξεπουλήσουμε τις "ανάγκες" μας;
Αφού η ζωή μας είναι τόσο προβληματική, γιατί επιμένουμε να ζούμε;

quote:
Και φυσικά κανένα κράτος δεν κάνει τίποτα...

Αν δεν κάνουμε εμείς για τον εαυτό μας, να μην περιμένουμε από τις επίσημς Αρχές. Αν εμείς είμαστε μία φορά βουτηγμένοι στην απληστία, οι προύχοντες είναι - λογικά - περισσότερες. Και βλέπεις η απληστία είναι γλυκά βαλτώδης, βουλιάζεις μεν, αλλά σου αρέσει.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 09:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Κοστάκις δεν είμαι ο europaios2, αλλά ο
τρεχαγύρευε... Δεν έχει σημασία, το έγραψα για να μην σε
μπερδέψω που απαντώ...
Τα ΜΜΕ δεν ήταν πάντα έτσι, η διαχωριστική γραμμή είναι
η εμφάνιση της τηλεόρασης.. Το show που έφερε μαζί της
και το θέατρο που έκανε τηνείδηση, έφερε αυτό το χάος της
παραπληροφόρησης, που γίνεται προιόν προς εκμετάλευση απο
'συγκεκριμένα οκονομικά συμφέροντα που ελέγχουν την εικόνα
που περνάει προς τα έξω...
Κοινώς περνάνε αυτά που θέλουνε και "σβύνουν" αυτά που δεν
θέλουνε ώστε να κοιμόμαστε εμείς τα ζώα...Αυτή η εντύπωση
για τον μέσο πολίτη ότι είναι ζώο είναι αρκούντως προσβλητική
και θα έπρεπε να μας δημιουργήσει αντιδράσεις, αλλά μας έχουν καλά
χορτασμένους με άρτο και θέαμα, οπότε, μας είναι κάπως δύσκολο
να ξυπνήσουμε. Αλλά το ανησυχητικό είναι, για μένα, ότι όπως
λέμε για την κατάργηση της μεσαίας τάξης, μήπως σύντομα έχουμε την κατάργηση της ατομικής ελευθερίας, την καταργηση της προσωπικότητας, αλλά κι άλλες καταργήσεις, όπου όμως αποχαυνομένοι όπως είμαστε
δεν θα αντιδράσει κανείς...
Επ' αυτού θα ήθελα να ακούσω γνώμες κι ειδικά όσων ασχολούνται
με φιλοσοφία και εσωτερισμό, πάσης φύσεως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 02:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Χωρις να εχω διαβιασει καμμια απο τις απαντησεις στο θεμα, εχω να πω
2-3 κουβεντες παρακινουμενη απο τον τιτλο του θεματος:
1)Ειμαστε ενας λαος ρεμπελος (Ο,τι παει κι ο,τι ερθει...)
2) Ενας λαος ρουφιανος και τεμπελης
3) Μια χωρα που το 70% και παραπανω προσπαθουμε και σαν ονειρο ζωης εχουμε τα 1) και 2)που προαναφερθησαν.
Υποδηλουμενα:
Δημοσιοι υπαλληλοι και καθετι που εμπεριεχει την κρατικη προστασια και την προσωπικη αναλγησια.
Τα ρουσφετια και καθε ειδους παροχολογια για να γινουμε περισσοτερο τεμπεληδες.
Προσωπικη μου γνωμη:
Καλυτερα να εχουμε την Γερμανια χωρις πολεμο...
Ισως μαθουμε να ειμαστε Ελληνες (την νοοτροπια την οποια παντα εκθειαζουμε, πρεπει καποτε να την ακολουθησουμε. Κι επειδη εμεις δεν την γνωριζουμε (400 χρονια σκλαβιας ηταν αυτα....), ας αφησουμε να μας την μαθουν οι αλλοι που την διδαχθηκαν....
Δεν υπαρχει πλεον κανενα ημιμετρο.
Παραγωγικοτητα σημαινει δουλεια και προσωπικες/ατομικες πρωτοβουλιες, σημαινει ρισκο.
Οποιος δεν το αντιλαμβανεται αυτο, ειναι δικαιο να θεωρειται οτι ανηκει στις υπαναπτυκτες χωρες....και να αισθανεται ετσι...
Το καλυτερο ειναι να τα εχεις ολα αυτα, να τα αισθανεσαι...με σκοπο να κανεις καλο στην χωρα σου...Οχι να περιμενεις απο τους αλλους/χωρα/κρατικη εξουσια, να σου τα διασφαλισουν....
Δεν χωραει αλλη κουβεντα το θεμα.
Ή εχεις ενα ιδανικο και προσπαθες γι΄αυτο ή οχι.
Μην περιμενεις το ιδανικο να ερθει να σε βρει...

Edited by - angi on 01/06/2008 02:41:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2008, 23:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Angi, όλα όσα λες είναι αλήθεια... Αυτό όμως,
πιστεύεις είναι η αλήθεια ή την εχουν κάνει αλήθεια;
Θέλω να πω πιστεύεις ότι δεν υπάρχει καλύτερη απόδοση του'
λαού μας;
Ή αλλοιως δεν μπορεί να γίνει κατι καλύτερο με τον άνθρωπο
που έχουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 07:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε trexagireve, πιστεύω ότι είναι σχεδόν απίθανο να γνωρίσεις άνδρα που να τον λένε angi.

Καλή μου angi, welcome back!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 09:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve, ζητώ συγνώμη για την παρανόηση, έχεις δίκιο.
Προσωπική μου γνώμη ως προς τα γραφόμενά σου είναι ότι η διαχωριστική γραμμή δεν είναι στην εμφάνιση της τηλεόρασης, αλλά στην εμφάνιση (και οτυς όρους λειτουργίας) της ιδιωτικής τηλεόρασης, τουλάχιστον με βάση αυτά που βλέπω στην Ελλάδα. Και μπορεί να κατηγορηθώ για "επιστροφή στις ημέρες της ΕΡΤ, της ΥΕΝΕΔ κλπ. κλπ.", αλλά ο τρόπος και η μεθοδολογία με τον οποίο εισήλθε η ιδιωτική πρωτοβουλία στη ζωή μας, πολλές φορές με έχουν αναγκάσει να νοσταλγήσω τις παλιές, ρομαντικές (έστω και ελλιπείς σε κάποια ζητήματα ή μονόπλευρες ιδεολογικά) ημέρες.
Ότι έχουμε φτάσει σε υψηλό επίπεδο αποχαύνωσης είναι κάτι παραπάνω από προφανές, διαφορετικά πολλά από τα στοιχεία που διακρίνουν το σύγχρονο Νεοέλληνα θα είχαν εκλείψει άμα τη δημιουργία τους. Είναι όμως μεγάλο αυτό το θέμα, για να το συζητήσω αυτή τη στιγμή.
Φίλη angi διαφωνώ σε πολλές από τις τοποθετήσεις σου :

quote:
1)Ειμαστε ενας λαος ρεμπελος (Ο,τι παει κι ο,τι ερθει...)
2) Ενας λαος ρουφιανος και τεμπελης
3) Μια χωρα που το 70% και παραπανω προσπαθουμε και σαν ονειρο ζωης εχουμε τα 1) και 2)που προαναφερθησαν.
Υποδηλουμενα:
Δημοσιοι υπαλληλοι και καθετι που εμπεριεχει την κρατικη προστασια και την προσωπικη αναλγησια.
Τα ρουσφετια και καθε ειδους παροχολογια για να γινουμε περισσοτερο τεμπεληδες.

Μπορεί να ισχύουν τα ανωτέρω. Θα ήθελες μήπως να μου αναλύσεις ποιο λαό θεωρείς εσύ ικανό και άξιο, να συμπεριλάβεις την ιστορική και κοινωνική του πορεία και να κάνουμε τη σύγκριση μεταξύ λαών; το DNA του Έλληνα (ακόμα και του Νεοέλληνα) δεν περιλαμβάνει την τεμπελιά (για τη ρουφιανιά να το συζητήσω...), μήπως απλά ενσωματώνεται με μακροπρόθεσμη μεθοδολογία στα χαρακτηριστικά μας, με στόχο την πλήρη αποχαύνωση, που αναφέρει ο trexagireve; Εμείς γνωρίζουμε το σήμερα, ο λαός μας όμως προϋπήρχε και μπορεί κανείς να τον κατηγορήσει για πολλά, όχι όμως για τεμπελιά στην πορεία των αιώνων.

quote:
Καλυτερα να εχουμε την Γερμανια χωρις πολεμο...
Ισως μαθουμε να ειμαστε Ελληνες (την νοοτροπια την οποια παντα εκθειαζουμε, πρεπει καποτε να την ακολουθησουμε. Κι επειδη εμεις δεν την γνωριζουμε (400 χρονια σκλαβιας ηταν αυτα....), ας αφησουμε να μας την μαθουν οι αλλοι που την διδαχθηκαν....

Όπως οι Γερμανοί έχουν την παραγωγικότητα, έχουν και τη Siemens, έχουν και τη Deutsche Telecom, έχουν και αρκετά ακόμα. Μην προτυποποιούμε ολόκληρους λαούς, γιατί με αυτή τη λογική είναι σα να αποδεχόμαστε και το παρελθόν τους, το οποίο κάποια στιγμή τους έφερε, υπό το πρίσμα της ακραίας πειθαρχίας τους, να παριστάνουν τα άβουλα στρατιωτάκια στο Τρίτο Ράιχ (ανεξαρτήτως των ορθών ή των λάθος επιμέρους στοιχείων της ιδεολογίας του Χίτλερ). Στοιχεία θετικά, έστω παραγωγικά με τη δική σου ορολογία υπάρχουν σε όλους τους λαούς, καλό είναι να κοιτάμε τη διαχείριση...

quote:
Παραγωγικοτητα σημαινει δουλεια και προσωπικες/ατομικες πρωτοβουλιες, σημαινει ρισκο.
Οποιος δεν το αντιλαμβανεται αυτο, ειναι δικαιο να θεωρειται οτι ανηκει στις υπαναπτυκτες χωρες....και να αισθανεται ετσι...

Αυτή την προσέγγιση της παραγωγικότητας τη βρίσκω αρκετά προβληματική, θα ήθελες να μου την αναλύσεις; Λάβε υπόψη σου μόνο τι ακριβώς σημαίνει ρίσκο, τον ορισμό της έννοιας επένδυση και το "κρίσιμο σημείο" που διαχωρίζει την εργασία από την πλεονάζουσα παραγωγικότητα. Εκ πρώτης πάντως, διαφωνώ κάθετα με τον ορισμό σου. Παραγωγικότητα είναι μία έννοια που συναρτάται με στοιχεία α) συνεργασίας και κοινού στόχου β) διαχείρισης γ) επαγγελματισμού δ) συμμετοχικής στη διανομή των ωφελειών. Το να δουλεύεις και το να ρισκάρεις το μόνο που θα επιφέρει θα είναι αέναο ανταγωνισμό (πολλάκις χωρίς κανόνες) και παραβίαση των όποιων αρχών της δήθεν "ελεύθερης οικονομίας".

quote:
Το καλυτερο ειναι να τα εχεις ολα αυτα, να τα αισθανεσαι...με σκοπο να κανεις καλο στην χωρα σου...Οχι να περιμενεις απο τους αλλους/χωρα/κρατικη εξουσια, να σου τα διασφαλισουν....

quote:
Ή εχεις ενα ιδανικο και προσπαθες γι΄αυτο ή οχι.
Μην περιμενεις το ιδανικο να ερθει να σε βρει...

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα. Πάντως το θέμα χωράει κουβέντα και δράση ταυτόχρονα.
Και κάτι τελευταίο. Ως δημόσιος υπάλληλος που εργάστηκα στο παρελθόν σε πολύ ανταγωνιστικό χώρο του ιδιωτικού τομέα επί 6ετία (χρηματιστήριο), σε πληροφορώ ότι αυτή η άποψη που υπάρχει σχετικά με την αυξημένη επαγγελματική ευσυνειδησία και ευαισθησία των ιδιωτικών υπαλλήλων σε σχέση με τους δημόσιους υπαλλήλους είναι κατά 75% τουλάχιστον λαθεμένη και αφορά περισσότερο στη δουλικότητα που επιφέρει ο φόβος της ασυδοσίας του ιδιώτη εργοδότη και λιγότερο στο αίσθημα κοινωνικής ευθύνης των δύο κατηγοριών εργαζομένων. Εδώ εντάσσεται και το θέμα της διατήρησης ή μη της μονιμότητας στο δημόσιο, αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από την κουβέντα. Επιτέλους όμως, ας σταματήσει αυτή η καραμέλα περί παραγωγικότητας και εργασιακής αφοσίωσης, μόνο δεινά έχει επιφέρει στις επαγγελματικές σχέσεις στον ιδιωτικό τομέα και σίγουρα δεν προωθεί το κοινωνικό μέρισμα, αντίθετα ωφελεί τα μέγιστα το εργοδοτικό όφελος.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 23:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλε Kostakis, με βρίσκεις more than σύμφωνο αυτο που
λες για την τηλεόραση...Σαν δημοσιογράφος θα προσθέσω
οτι από τότε που ήρθε, έπαψε η είδηση της εφημερίδας κι '
η εφημερίδα να είναι αξιόπιστα...
Φίλη angiσυγνώμη για την αλλαγή φύλου... φίλε D I ουδέν
σχόλιον....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 07:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χιούμορ ήταν, αγαπητέ...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 10:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επστρέφοντας στο θέμα για τη μεσαία τάξη, θα έλεγα,
ότι η εξαφάνιση της μεσαίας τάξης γίνεται συνειδητά
ώστε ο κόσμος να νοιώθει άσχμα που δεν έχει το χρήμα
και να μην αντιδράσει σε΄οτι θα του περάσουν...
Πράγμα που σημαίνει πως σύντομα θα μας περάσουν πολλά
πράγματα ή θα το επιχειρήσουν...
Ωστόσο, όχι απλά συνεχίζεται η ακρίβεια που οδηγεί στην
υπερχρέωση των ανθρώπων, με δάνεια, άλλο ενα συν πρός
την κατεύθυνση του ότι θα μας περάσουν κάποια πράγματα
που θα είναι βαρειά και υποτιμητικά για τον άνθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 11:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ως προς αυτό;

quote:
θα μας περάσουν κάποια πράγματα
που θα είναι βαρειά και υποτιμητικά για τον άνθρωπο

τι ακριβώς περιμένεις;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 21:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi
Φιλε μου Κωστακη,
θα εστιασω μονο σε ενα που συμφωνα με την δικη μου λογικη, εμπεριεχει τα παντα:
"Όπως οι Γερμανοί έχουν την παραγωγικότητα, έχουν και τη Siemens, έχουν και τη Deutsche Telecom, έχουν και αρκετά ακόμα".
Αυτοι που δεν εχουν ιστορια και συμφωνα με τα λεγομενα μας (των Ελληνων), μεσα σε 20 χρονια απο την σχεδον ολοκληρωτικη καταστροφη τους και τον παγκοσμιο κατατρεγμο τους,
εχουν καταφερει να επιβληθουν και να αισθανονται οτι ειναι ΓΕΡΜΑΝΟΙ και να υπερηφανευονται πλεον γι΄αυτο.
Στην Γερμανια ειχα ζησει πριν 20 χρονια (να φανταστεις)...
Και ζηλευα τον τροπο που λειτουργουν...!!
Πες μου τί καλυτερο εχουμε να δωσουμε σε αυτο τον τοπο πλεον απο το ξεπουλημα και τη βολεψια μας;
Τουλαχιστον αυτοι δεν ξεπουληθηκαν.
Μακαρι να τους φτασουμε και να ερθουμε στη θεση τους.
Ο,τι ειναι καλυτερο και προς ωφελος μας, δεν το κατακρινομουμε επειδη δεν μπορουμε να το φτασουμε.
Προσπαθουμε να το φτασουμε για να αισθανθουμε καποτε οτι ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ!!!
Και σε πληροφορω οτι στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ διδασκονται την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΝΩΣΗ!
Εδω ΟΧΙ!
Αμαλια μου και D.I., ευχαριστω!!
Συμπαθεστατε μου Κωστακη, σε χαιρετω!
Δεν επιτειθομαι,
απλως ειμαι αγανακτησμενη με την υποκρισια που συναντω καθημερινα!

Edited by - angi on 03/06/2008 21:09:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 22:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ Kostakis, είναι εύκολο...Από την φίλη
Angi μου ήρθε το παράδειγμα... Στην Γερμανία πριν λίγα
χρόνια έγινε μια έρευνα όπου το 68% του γερμανικού λαού,
συμφώνησε να παρακολουθούνται τα τηλέφωνα τους προς το
σκοπό της άμυνας κατά της τρομοκρατίας...
Από αυτό φαντάσου τι έχει να γίνει με την φτώχεια που δέρνει τον
μέσο πολίτη... Ότι και να του πούνε θα το δεχτει πλέον...
Είναι σαν χαμένος και δεν έχει πιά καμια περηφάνεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy