ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 20:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σευχαριστω..λεκιθινη η πρωτεινη λοιπον και πως?πρωτεινη σκονη διαλυμενη σε γαλα 2-3 κουταλακια τη μερα η μετα το γυμναστηριο μονο?
λεκιθινη καλυτερα σε καψουλες η οχι?ακουσα επισης για κατι καψουλες με λεκιθινη και καρνιτινη.
τι νομιζεις εσυ οτι θα ηταν πιο αποτελεσματικο στην περιπτωσημου απ' τα τρια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 20:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
α!κ για το τυρι κυριως cottage ή καποιο αλλο το πολυ με 10%λιπαρα κ μονο στο μεσημεριανο, κατι που δεν θεωρω ιδιαιτερα κακο αν σκεφτει κανεις οτι προσεχω γενικα τα λιπαρα και την υπολοιιπη μερα και τα κορεσμενα ειναι ελαχιστα..σωστα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 20:42:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σευχαριστω..λεκιθινη η πρωτεινη λοιπον και πως?πρωτεινη σκονη διαλυμενη σε γαλα 2-3 κουταλακια τη μερα η μετα το γυμναστηριο μονο?

Η καλύτερη πηγή πρωτείνης είναι το γάλα.
Οπως εχω πεί και προηγουμένως το γάλα είναι μια καταπληκτική τροφή.
Η πρωτείνη του είναι πλήρως απορροφήσιμη εχει την πιο υψηλή βιολογική αξία εχει και κάποιες αλλες ιδιαιτερότητες.
Αυτά και μόνο κάνουν το γάλα και τα παράγωγά του μοναδικά για οσους ασχολούνται με τον αθλητισμό.
Το γάλα ομως εχει και κάποια αλλη ιδιαιτερότητα κάπως σπάνια.
Μπορούμε πολύ εύκολα να διαχωρίσουμε τις δύο σημαντικότερες πρωτείνες που περιέχει. Την ``καζείνη`` και τον ``ορό`` με την απλή μέθοδο της τήξης.
Ετσι ορισμένα τυριά περιέχουν καζείνη και ορισμένα τυριά περιέχουν ορό.
Απο το να ξεκινήσει ομως κάποιος να καταναλώνει τεράστιες ποσότητες φέτας οπου περιέχει καζείνη ή μυζήθρας οπου περιέχει ορό ή να πίνει σκέτο γάλα λαμβάνοντας συνάμα μεγάλες ποσότητες χοληστερόλης πουρίνης αλατιού και λίπους είναι προτιμώτερο να πάρει ενα έτοιμο συμπλήρωμα.
Συμπληρώματα πρωτενιούχα υπάρχουν πάρα πολλά.
Μερικά απο αυτά είναι εγκεκριμένα απο τον ΕΟΦ και αυτά είναι απλή πρωτείνη χωρίς ιδιαίτερες προσμίξεις.
Οι πρωτείνες αυτές εχουν χαμηλή τιμή και χρησιμοποιούνται απο αρχάριους. Μπορώ να πώ οτι κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά φτάνει να γίνεται μια λογική λήψη μικρότερη απο αυτή που αναγράφεται στις οδηγίες.
Οι πρωτείνες αυτές για τις οποίες μιλώ είναι πρωτείνες ``καθαρές`` δλδ δεν περιέχουν καθόλου υδατάνθρακες καθώς και λίπος. Είναι επίσης απαλλαγμένες απο χοληστερίνες λακτόζη και πουρίνες μερικές απο αυτές είναι και προχωνευμένες καθώς και υδρολυμένες. Αυτό τις καθιστά πολύ πιο ευπεπτες και αφομοιώσιμες.
Μια κουταλιά της σούπας σκόνη περιέχει 25 γρ. καθαρής πρωτείνης.
Ετσι ο αθλούμενος μπορεί να την χρησιμοποιήσει ανάλογα με τις ανάγκες του. Εαν δλδ θελήσει να πάρει βάρος την αναμιγνύει με εναν υδατάνθρακα πχ .. βρώμη ή εάν θελήσει να χάσει βάρος την παίρνει αυτούσια.
Η πρωτείνη αυτή απο ορό γάλακτος ονομάζεται WHEY και χρησιμοποιείται αποκλειστικά ως μεταπροπονητικο ρόφημα. Ο λόγος είναι οτι εχει πολύ γρήγορη αποδέσμευση.
Απο εκεί και μπρός υπάρχουν πάρα πολλές πρωτείνες οι οποίες δεν είναι εγκεκριμένες απο τον ΕΟΦ περιέχουν πολλά απομονωμένα αμινοξέα τα οποία εχουν μέν αποτέλεσμα αλλά κάνουν και μεγάλες ζημιές.

Οπότε μετά το γυμναστήριο μπορείς να λαμβάνεις 20 γρ. πρωτείνης μαζί με λίγο γάλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 20:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
λεκιθινη καλυτερα σε καψουλες η οχι?ακουσα επισης για κατι καψουλες με λεκιθινη και καρνιτινη.
τι νομιζεις εσυ οτι θα ηταν πιο αποτελεσματικο στην περιπτωσημου απ' τα τρια?

Και τα δύο χρησιμοποιούντο ευρύτατα για την καύση λίπους.
Τον τελευταίο καιρό πολλοί αθλητές που επιθυμούν να κάψουν λίπος σε βάθος της τάξεως του 6%χρησιμοποιούν τα λεγόμενα λιποτροπικά που πραγματοποιούν αυτό που υπόσχονται. Εγώ προσωπικά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει και μπορώ να πώ οτι δεν μπορώ να κατεβάσω το ποσοστό του λίπους μου κάτω απο το 12%. Οσοι τα χρησιμοποιούν με πολύ λιγότερη προσπάθεια και σε πολύ λιγότερο χρόνο καταφέρνουν να κάψουν λίπος χωρίς να χάσουν μυικό ιστό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2008, 20:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
α!κ για το τυρι κυριως cottage ή καποιο αλλο το πολυ με 10%λιπαρα κ μονο στο μεσημεριανο, κατι που δεν θεωρω ιδιαιτερα κακο αν σκεφτει κανεις οτι προσεχω γενικα τα λιπαρα και την υπολοιιπη μερα και τα κορεσμενα ειναι ελαχιστα..σωστα?

Το τυρί cottage είναι μυζήθρα.
Η μυζήθρα είναι καθαρός ``ορός``.
Ο ορός συστήνεται μεταπροπονητικά δεν συστήνεται ομως για ολη την αλλη διάρκεια της ημέρας, ειδικά τις ώρες πρίν τον ύπνο.
Πρίν τον ύπνο λοιπόν μπορείς να λαμβάνεις απο μια πολύ καλή πηγή με τα κύρια χαρακτηριστικά του γάλακτος, το στραγγιχτό γιαούρτι.
Το στραγγιχτό γιαούρτι περιέχει 9 γρ. πρωτείνης απο 3,3 του συνηθισμένου και μπορεί να τροφοδοτήσει με πρωτείνη ολες τις στιγμές της ημέρας ακόμα και μεταπροπονητικά αλλά σε μικρές ποσότητες.

Edited by - allzzaro on 10/10/2008 20:57:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 02:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και στο τελος θε με βρισεις με τοσες ερωτησεις που κανω, κατι ακομα...αν θες...
1)σε ενα ποτηρι γαλα θα αναμειγνυω το βραδυ μου μετα το γυμναστηριο μια κουταλια σουπας whey και δε θα τρωω κατι αλλο, ουτε γιαουρτι ουτε τιποτα?
2)τις μερες που δεν παω γυμναστηριο, την πρωτεινη θα την παιρνω?
3)αν παιρνω πρωτεινη χρειαζεται κ η λεκιθινη, η να το αποφυγω?τα φοβαμαι τα χαπια γενικα, γιαυτο..
4)κ αφου το cottage όπως είπες ειναι ορος , ουτε αυτο κανει να τρωω μες τη μερα?ειμαι πολυ κολλημενη με τα γαλακτοκομικα γενικα, δηλαδη το πρωι θα πιω στανταρ γαλα, το μεσημερι θαχω παντα cottage ή απαχη μυζηθρα η κασερι 5%λιπαρα, και το βραδυ γιαουρτι.να κοψω καποιο απαυτα?δυσκολευομαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 19:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1)σε ενα ποτηρι γαλα θα αναμειγνυω το βραδυ μου μετα το γυμναστηριο μια κουταλια σουπας whey και δε θα τρωω κατι αλλο, ουτε γιαουρτι ουτε τιποτα?

H πρωτείνη αυτή είναι καθαρή.
Περιέχει μόνο πρωτείνη και ίχνη υδατάνθρακα καθώς μια μηδαμινή ποσότητα λιπαρών.
Ο λόγος, που είναι καθαρή, 90% πρωτείνη, είναι για να την αναμίξουμε εμείς με την ποσότητα του υδατάνθρακα που θέλουμε ανάλογα με τις απαιτήσεις μας.
Εάν η άσκηση μας επιδιώκει στο να χάσουμε βάρος το μεταπροπονητικο μας ρόφημα θα πρέπει να περιλαμβάνει 20 γρ. πρωτείνη με 10 -20 γρ. υδατάνθρακα.
Εάν η άσκηση μας επιδιώκει αύξηση βάρους τότε το μεταπροπονητικό μας ρόφημα θα πρέπει να περιλαμβάνει 25 γραμμάρια πρωτείνη με 40-50 γρ. υδατάνθρακα.
Ο πιο συνήθης τρόπος να πάρουμε υδατάνθρακα μαζί με την whey είναι η πρόσμιξη της στο γάλα. Εκεί θα πρέπει να υπολογισθεί η whey γιατί μαζί με τον υδατάνθρακα από το γάλα θα έχουμε και αρκετή ποσότητα πρωτείνης.
Εάν χρησιμοποιήσουμε γάλα φρέσκο 250 γρ θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι αυτό περιέχει (αναλογα με το γάλα) 10 γρ πρωτείνης και 14 γρ υδατάνθρακα.
Ετσι λοιπόν στην περίπτωση αυτή θα χρησιμοποιήσουμε λιγότερη ποσότητα whey.
Η συνολική ποσότητα της πρωτείνης ανα 4 ώρες δεν θα πρέπει να ξεπερνά σε έναν αρχάριο αθλούμενο 70 κιλών τα 25 γρ
Σκοπός του ροφήματος αυτού είναι να αναπληρώσει το γλυκογόνο των μυών που καταναλώθηκε από την άσκηση. Οσο πιο εναερόβια είναι η άσκηση και οσο περισσότερης έντασης και διάρκειας , τόσο μεγαλύτερη θα πρέπει να είναι σε πρωτείνη και υδατάνθρακα το ρόφημα. Το ρόφημα θα πρέπει να ληφθεί 15 λεπτά αμέσως μετά την προπόνηση.


quote:
2)τις μερες που δεν παω γυμναστηριο, την πρωτεινη θα την παιρνω?


Είναι ένα πολύ σημαντικό ερώτημα.
Το συγκεκριμένο ρόφημα με την πρωτείνη whey στη δική σου περίπτωση δεν συστήνεται αν και αυτό δεν είναι απόλυτο.
Ο λόγος είναι ότι η whey εχει παρασκευασθεί αποκλειστικά από ορό γάλακτος ο οποίος εχει γρήγορη αποδέσμευση ώστε να αναπληρώσει το συντομότερο δυνατόν την ενέργεια που καταναλώθηκε από την άσκηση.
Σε ολη την διάρκεια της ημέρας ή τις ημέρες που δεν γυμνάζεσαι προτιμούμε η πρωτείνη μας να προέρχεται από το γάλα από το γιαούρτι που περιέχουν συνδυασμό πρωτείνων καθώς και από ασπράδια αυγών ψαριών κλπ.

quote:
)αν παιρνω πρωτεινη χρειαζεται κ η λεκιθινη, η να το αποφυγω?τα φοβαμαι τα χαπια γενικα, γιαυτο..

Λεκινθίνη μπορείς να παίρνεις από τα τρόφιμα της καθημερινής σου διατροφής. Δεν είναι απαραίτητο να την πάρεις σε κάψουλες.
Την πρωτείνη αναγκαστικά την παίρνουμε ως συμπλήρωμα για να αποφύγουμε τις χοληστερίνες και τις πουρίνες απο τα γαλακτοκομικά. Εκτός αυτού τα πολλά γαλακτοκομικά δημιουργούν και προβλήματα στο έντερο.
Οι κάψουλες δεν έχουν καμμία απολύτως παρενέργεια.


quote:
κ αφου το cottage όπως είπες ειναι ορος , ουτε αυτο κανει να τρωω μες τη μερα?ειμαι πολυ κολλημενη με τα γαλακτοκομικα γενικα, δηλαδη το πρωι θα πιω στανταρ γαλα, το μεσημερι θαχω παντα cottage ή απαχη μυζηθρα η κασερι 5%λιπαρα, και το βραδυ γιαουρτι.να κοψω καποιο απαυτα?δυσκολευομαι...

Το cottage είναι ορός γάλακτος αλλά όχι καθαρός.
Περιέχει αρκετούς υδατάνθρακες καθώς και λίπος.
Αν διαβάσεις τις οδηγίες που αναγράφονται στην πρωτείνη σε σκόνη whey συστήνει ημερήσια λήψη 3 ροφήματα. Ένα το πρωί, ένα πρίν την προπόνηση και ένα μετά την προπόνηση. Δεν είναι απόλυτο αυτό που σου είπα να μην την παίρνεις τις ημέρες που δεν γυμνάζεσαι ή κατά τη διάρκεια της ημέρας.
Εσύ δεν κάνεις πρωταθλητισμό, ούτε αθλείσαι με βίαιους ρυθμούς.
Ο λόγος που σου είπα να μην παίρνεις whey είναι γιατί δεν το χρειάζεσαι ούτως ή αλλως και γάλα θα πιείς και γιαούρτι θα φάς και τυρί cottage τα οποία περιέχουν και τις δύο πρωτείνες μαζί αλλά σε μικρές ποσότητες.
Μπορείς να τρώς αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι τα λιπαρά σου ημερησίως δεν πρέπει να ξεπερνούν τα 15 βιαίως τα 20 γρ… και ξέρεις μαζεύονται πολλά… οπότε τα τυριά.. θέλουν πολύ προσοχή διαφορετικά θα γυμνάζεσαι του σκοτωμού αλλά δεν θα χάνεις.

Τέλος θα πρέπει να ξέρεις ότι η τελευταία λέξη στα συμπληρώματα διατροφής είναι τα αμινοξέα τα οποία δεν εχουν καθόλου θερμίδες. Αρκετά από αυτά είναι εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ και περιέχουν 7 ή 8 ή 9 από τα 24 βασικά αμινοξέα ανάλογα με την εταιρία.
Τα συστήνουν πολλοί όταν κάποιος θέλει να χάσει λίπος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 20:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σευχαριστω για την λεπτομερεστατη και σεφεστατη αναλυση.να πω ομως μια χαζη ισως απορια που δημιουργηθηκε απολα αυτα?αφου στοχος ενος αρχαριου αθλουμενου που θελει να χασει βαρος ειναι να παιρνει μεσω του πρωτεινουχου ροφηματος 20γρ.πρωτεινη με 10-20γρ.υδατανθρακα αμεσως μετα την ασκηση,
1) δε θα ταν το ιδιο να τωω ενα στραγγιστο γιαουρτι 0%λιπαρα 250γρ(ανα 100γρ.9γ.πρωτεινη και 4 γ.υδατανθρακα)και ετσι παλι να εχω το ιδιο αποτελεσμα?
2)για τα αμινοξεα δεν εχω ακουσειτιποτα
3)οσο για αυτο στο mail θα το εκτιμουσα αν μπορουσες να μου υποδειξεις ενα τροπο που λες μιας κ επιμενω...
ευχαριστω για τοχρονο και τις πολυτιμες διευκρινισεις..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 21:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) δε θα ταν το ιδιο να τωω ενα στραγγιστο γιαουρτι 0%λιπαρα 250γρ(ανα 100γρ.9γ.πρωτεινη και 4 γ.υδατανθρακα)και ετσι παλι να εχω το ιδιο αποτελεσμα?

Aν εχεις παρατηρήσει σε ολες τις δίαιτες καλές οι κακές συστήνουν γιαουρτάκι.
Το γιαουρτάκι βοηθάει όντως αλλά μόνον αυτούς που κάνουν διατροφική δίαιτα χωρίς άσκηση. Για ενα άτομο 25 ετών που κάνει δίαιτα διατροφική χωρίς άσκηση το ποσοστό καύσης λίπους-μυών είναι στην καλύτερη περίπτωση 50/50.
Το ιδιο άτομο της ίδιας ηλικίας αν κάνει αερόβια μαζί με εναερόβια και σωστή διατροφή το ποσοστό καύσης λίπους μυών μπορεί να είναι 1/9.
Ενα άτομο ομως το οποίο αθλείται χρειάζεται επιπλέον ενέργεια.
Εκεί του γιαουρτάκι υστερεί.
Ρωτάς αρκετά και δεν θέλω να σε απογοητευσω αλλά πολλές φορές πολλοί αθλούμενοι παρά τις επίπονες προσπάθειες και την εξειδικευμένη διατροφή δεν έχουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Το 1/9 που αναγράφω θέλει πολύ προσπάθεια τόσο πολύ που θα στερηθείς το ψωμί το γλυκό το αναψυκτικό ακόμα και το φρούτο.
Για το λόγο αυτό, για να είναι σίγουροι παίρνουν πρώτα αρκετά κιλά, οσα περισσότερα μπορούν σε μυικο όγκο για να τον θυσιάσουν αργότερα ωστε να κάψουν λίπος.
Και τα κιλά αυτά δεν παίρνονται με γιαούρτια.
Τώρα θα μου πείς.. ρε φίλε εγώ δεν θέλω να κάνω τέτοια πράγματα θέλω να χάσω 3 κιλάκια γιατί να πάρω τέτοια συμπληρώματα και να μην τρώω ενα γιαουρτάκι.
Για τον απλούστατο λόγο οτι ήσουν 80τοσα κιλά και κατέβηκες στα 60.
Στην καλύτερη περίπτωση λοιπόν εχασες 10 κιλά σε λίπος και 10 σε μυικό ιστό. Τώρα ζητάς να χάσεις και αλλα και μπορεί να είσαι στο όριο, δεν το γνωρίζω, αλλά αν είσαι στο οριο τότε θα πρέπει οπωσδήποτε να φτάσεις αυτό το 1/9. Και για να το πετύχεις αυτό θέλεις άσκηση και καλή διατροφή.
Εδώ σου υπέδειξα τα λιποτροπικά πράγμα που δεν το εχω κάνει ποτέ μου.

quote:
3)οσο για αυτο στο mail θα το εκτιμουσα αν μπορουσες να μου υποδειξεις ενα τροπο που λες μιας κ επιμενω...

Μάλλον θα πρέπει να απαντήσεις πρώτα..δεν εχω το μαιλ σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 11:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρα η πρωτεινη σε γαλατακι θα βοηθησει καπως περισσοτερο απ' το γιαουρτι..καταλαβα..
για τα λιποτροπικα θα βοηθησουν επιπλεον φανταζομαι στο να ριξω το %λίπους?
σου στελνω το mail για να μου πεις ο,τι επιπλεον και λεπτομερεστερο εχεις..
ευχαριστω για το χρονο αυτες τις μερες.,.αρκετα σε ζαλισα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 18:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για τα λιποτροπικα θα βοηθησουν επιπλεον φανταζομαι στο να ριξω το %λίπους?

Tα λιποτροπικά με εφεδρίνη εχουν πλέον καταργηθεί.
Κάποιοι επιτήδειοι τα πουλούν κάνουν φοβερή δουλειά αλλά εχουν πάρα πολλές παρενέργειες.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά σε νέες λιποτροπικές ουσίες χωρίς εφεδρίνη
http://www.bodybuildingclub.gr/details.cfm?ID=1853

http://www.bodybuildingclub.gr/details.cfm?ID=1361

http://www.bodybuildingclub.gr/details.cfm?ID=1687
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 21:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Allzzaro, καλησπέρα, αν και χορτοφάγος,
τόσο καιρό αμελούσα να μπω στο θέμα... Φίλε μου
βλέπω ότι ασχολείσαι σοβαρά με την διατροφή και θα ήθελα λίγο τη
θέση σου για τη χορτοφαγία.Τυγχάνω πατέρας τριών αγοριών,20 ο πρώτος και
δυο μικρών,3 και 7, που δεν έχουν φάει ποτέ στη έως τώρα ζωή τους
κρέας, ψάρι ή οτιδήποτε ζωική σάρκα, με προτίμηση, βέβαια στα
γαλακτοκομικά, τα αυγά, τη σόγια και τα φρούτα.
Το λέω γιατί είμαι πεπεισμένος ότι ο άνθρωπος είναι χορτοφάγος και για
τα παιδιά, μέχρι τώρα τουλάχιστον, οι γιατροί είναι πάρα πολύ
ευχαριστημένοι απο την ανάπτυξη τους, αφού υπερβαίνουν τους μέσους
δείκτες, σε όλα, ύψος, ανάπτυξη σώματος, βάρος,κλπ...
Περιμένω νέα σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 22:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ισως κανω λαθος αλλα η l-carnitine ειναι ισως το πιο ασφαλες που κυκλοφορει, τα αλλα ειναι μονο για τους bodybuilders πολυ πιο ισχυρα νομιζω?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 22:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαβασα λιγο και ενημερωθηκα για δυο βασικα το mega cla pro και την l-carnitine.για την περιπτωση μου πως θα με βοηθησει το καθενα?ποιο θεωρεις οτι θα με βοηθουσε πιο αποτελεσματικα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 23:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Allzzaro, καλησπέρα, αν και χορτοφάγος,
τόσο καιρό αμελούσα να μπω στο θέμα... Φίλε μου
βλέπω ότι ασχολείσαι σοβαρά με την διατροφή και θα ήθελα λίγο τη
θέση σου για τη χορτοφαγία

Αγαπητέ φίλε trexagireve, από τα πιο σεβαστά και αγαπητά μέλη του esoterica.
Αγαπητέ φίλε, ταπεινή μου γνώμη ότι ο άνθρωπος δεν είναι χορτοφάγος ούτε σαρκοφάγος ούτε παμφάγος. Απλά ο άνθρωπος διαθέτει την ηθική βούληση ώστε να κάνει μια επιλεκτική διατροφή που σκοπό θα εχει αφενός να τον βοηθήσει να παραδώσει το υλικό του σώμα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση όταν αυτό ζητηθεί, και αφετέρου να το κάνει αυτό προσπαθώντας να μην στερήσει από κανέναν άλλο πλάσμα του πλανήτη τη ζωή του.
Νομίζω ότι αυτό μόνον ο άνθρωπος θα μπορέσει να το πετύχει.
Ζούμε σε μια εποχή που όλα τα αγαθά του πλανήτη είναι στη διάθεση μας. Από όλα τα μέρη του κόσμου. Αγαθά που στο παρελθόν ο άνθρωπος αγνοούσε. Πολύτιμες ουσίες από δεν είχε την δυνατότητα να τις εχει στη διάθεση του.
Τώρα δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Εκτός του ότι εχει ολες αυτές τις ουσίες στη διάθεση του, εχει και τη γνώση για το πώς πρέπει να τις καταναλώσει και πώς.
Μπορεί λοιπόν πλέον, να σταματήσει αυτή την κτηνώδη συνήθεια να κόβει το νήμα της ζωής για να τραφεί.
Κάτι τέτοιο φυσικά το επιχειρούν αρκετοί όπως εγώ , εσύ , αρκετοί αλλοι αλλά όχι πολλοί.
Αν κάτι τέτοιο επιχειρηθεί όμως ξαφνικά αντιλαμβάνεσαι τι πρόβλημα θα προκύψει.
Αγαπητέ trexagireve επειδή σε εκτιμώ πάρα πολύ θέλω να σου πώ ότι εγώ δεν είμαι ικανός να σου πώ αν κάνεις κάτι το σωστό ή αν κάνεις κάτι το λάθος.
Είσαι άτομο πνευματώδες διαθέτεις οξυδέρκεια ηθική και τόλμη.
Το μόνο που θα μπορέσω να σου πώ είναι ότι οποιος αποφασίσει να μην τρώει σάρκα , γενικώς σάρκα συμπεριλαμβανομένων και των ψαριών θα πρέπει να εχει μια πολύ ποικιλόμορφη ισορροπημένη διατροφή η οποία θα συμπεριλαμβάνει τα πάντα εκτός σάρκας. Ο οργανισμός είναι έτσι φτιαγμένος ώστε να μπορεί να συνθέτει τα πάντα.
Υπάρχουν εκατοντάδες είδη από οσπρια που πολλοί από εμας δεν τα έχουν βάλει στο στόμα τους. Εκεί πρέπει να επικεντρώσετε τη διατροφική σας αλυσίδα.
Σίγουρα μετά από χρόνια κάτι τέτοιο θα διδάσκεται στα σχολεία ώστε να μαθαίνει ο άνθρωπος από παιδί τι θα τρώει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 00:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
!

Respect 2 both of u!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 21:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
διαβασα λιγο και ενημερωθηκα για δυο βασικα το mega cla pro και την l-carnitine.για την περιπτωση μου πως θα με βοηθησει το καθενα?ποιο θεωρεις οτι θα με βοηθουσε πιο αποτελεσματικα

Eνας συνδυασμός καρνιτίνης λεκινθίνης.
Μπορείς να διαβάσεις για το τσάι που προτείνω για την λιποδιάλυση.
Δεν εχει να ζηλέψει και πολλά απο τα διάφορα λιποτροπικά που κυκλοφορούν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 22:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Allzzaro, μπορώ να πω ότι τα λόγια σου
με έκαναν και ένοιωσα κάπως αμήχανα, καθώς ποτέ δεν σκέφτηκα
ότι είμαι τίποτε άλλο από έναν περιπατητή σε ένα δρόμο, όπως ολοι...
Σε ευχαριστώ πολύ...
Επί της χορτοφαγίας θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο, καθώς λέω για
χορτοφάγο τον άνθρωπο, καθώς το έντερο του είναι 15 μέτρα, όπως
τα χορτοφάγα κι΄οχι μικρό 1-2 μέτρα, όπως τα σαρκοφάγα. Ήθελα να το
συζητήσουμε γιατί καταλαβαίνω ότι το κατέχεις το θέμα διατροφή...
Ήθελα να βρώ αν ο άνθρωπος, με την χορτοφαγία, μπορεί να βοηθηθεί
στις όποιες αναζητήσεις, όπως και σε καλύτερη ζωή, όταν επιτευχθεί το σώμα
να υπηρετεί απλά το πνεύμα ...
Αν θέλεις, το συζητάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 22:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καθώς ποτέ δεν σκέφτηκα
ότι είμαι τίποτε άλλο από έναν περιπατητή σε ένα δρόμο, όπως ολοι...
Σε ευχαριστώ πολύ...

Παρακαλώ καλέ μου φίλε.
Για αυτό ακριβώς φίλε trexagireve.
Επειδή είσαι ενας απλός περιπατητής σε ενα δρόμο, οπως εγώ..
Και οποιος περπατάει, μελετάει, παρατηρεί..

quote:
Επί της χορτοφαγίας θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο, καθώς λέω για
χορτοφάγο τον άνθρωπο, καθώς το έντερο του είναι 15 μέτρα, όπως
τα χορτοφάγα κι΄οχι μικρό 1-2 μέτρα, όπως τα σαρκοφάγα

Μην το βλέπουμε έτσι.
Αυτά ανήκουν στη σφαίρα της Δαρβινικής θεωρίας, φίλε trexagireve κάνε ενα κλίκ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6986&whichpage=8&ARCHIVE= και θα βρείς κάποιους που θα σε καλωσορίσουν και θα περιμένουν με αγωνία να συζητήσουμε αυτό που απορείς. Το ιδιο και εγώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rubita
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 22:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rubita  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ, συνδυασμο l-καρνιτινη λεκιθινη αλλα πως?στο ιδιο σκευασμα η αν ειναι σε διαφορετικα τι αναλογια?
και ταυτοχρονα ενα κουταλακι καθαρη πρωτεινη μετα την προπονηση σε νερο?σωστα?
σευχαριστω και θα σε ξαναχρειαστω σιγουρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 23:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Aπο τα φαρμακεία η λεκινθίνη αυτή της lanes αρκετά φτηνή και καλή.
Η καρνιτίνη απο τα καταστήματα με συμπληρώματα.
Μια μέρα κάψουλες λεκινθίνης και μια μέρα καρνιτίνης στις δοσολογίες που αναφέρει η ετικέτα.

quote:
και ταυτοχρονα ενα κουταλακι καθαρη πρωτεινη μετα την προπονηση σε νερο?σωστα?

Οχι ταυτόχρονα φίλη μου.
Λεκινθίνη και καρνιτίνη με τα γεύματα.

Η πρωτείνη είναι ενα μεταπροπονητικό συμπλήρωμα αμέσως μετά την προπόνηση. Σου την σύστησα επειδή προπονείσαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 23:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χωρίς να κανω τον δογματικό, αλλά χάρην διαλόγου
και θέσεων φίλε allzzaro, θα ήθελα να προσθέσω ότι το σώμα,
όπως έχει παρατηρηθεί σε σχετικές έρευνες, έστω με ποντίκια, όταν
καλύπτει μερικώς, αλλά ποσεχτικά τις ανάγκες του, ζει περισσότερο...
Επι δε της κρεοφαγίας, να προσθέσω, οτι τα σαρκοφάγα, χωνεύουν και
αποβάλλουν τα λοιπά, σε μια ημέρα, όπως και μεις και τα χρτοφάγα τις
τροφές απο φυτά κα ζωικά προιόντα.Αντιθέτως το κρέας στον άνθρωπο, μένει
περισσότερο,2 μέρες και σαπίζει μέσα του , με ανάλογες αρρώστειες κα παθήσεις,
έως και τη συντόμευση της ζωής...
Επαναλαμβάνω, αυτά τα γράφω λόγω του ότι 23 χρόνια τώρα δεν τρώω, όχι για να
τεκμηριώσω την στάση μου, αλλα για να βρούμε αν έτσι είναι...
Το συζητάμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 00:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν φίλε τρέχα(μ'αρέσει ακούγεται ωραία)

Οπώς κατάλαβα έχεις χάσει πολλά επεισόδια και θα'πρεπε να σου βγάλουμε κόκκινη κάρτα...!

Πού ήσουν όταν αναλύαμε το συγκεκριμένο θέμα?

Επειδή έχεις μείνει πολύ πίσω, για τιμωρία κάτσε διάβασε το τόπικ που σου έδειξα ο allzzaro άλλα απ'την αρχή μέχρι το τέλος και θα σου λυθούν πολλές απ'τις απορίες σου.

Allzzaro φαντάζεσαι να συμμετείχε τότε και ο τρέχα?
Ακόμα εκεί θα είμασταν!
Ε ρε γλέντια που χάσαμε!

Ναι τελικά σου βγάζω κόκκινη τρέχα!
Απαράδεκτος...
Βάζω τα smilies όλα μαζεμένα γιατί αλλιώς θα'πρεπε να τα ''σπείρω'' σ'όλο το κείμενο!

Α ρε τρέχα τι έχασες...
Και τι δεν είπες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 19:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όπως έχει παρατηρηθεί σε σχετικές έρευνες, έστω με ποντίκια, όταν καλύπτει μερικώς, αλλά ποσεχτικά τις ανάγκες του, ζει περισσότερο...

Oντως φίλε trexagireve.
Eίναι γεγονός οτι αυτοί που τρέφονται λιγότερο απο οσο χρειάζεται ζούν περισσότερο.

quote:
Αντιθέτως το κρέας στον άνθρωπο, μένει
περισσότερο,2 μέρες και σαπίζει μέσα του , με ανάλογες αρρώστειες κα παθήσεις έως και τη συντόμευση της ζωής...

Δεν το γνωρίζω.
Θα το ψάξω.
Εχω την εντύπωση οτι αυτό πρέπει να συμβαίνει με ολες τις τροφές.

quote:
Επαναλαμβάνω, αυτά τα γράφω λόγω του ότι 23 χρόνια τώρα δεν τρώω, όχι για νατεκμηριώσω την στάση μου, αλλα για να βρούμε αν έτσι είναι...Το συζητάμε;

Θα ήθελα να μου διευκρινήσεις για ποιό λόγο δεν τρώς κρέας.
Δεν τρώς γιατί θεωρείς οτι είναι κακό για την υγεία μας? ή κάτι αλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 23:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου allzzaro, όλα άρχισαν κατά τη στρατιωτική μου
θητεία, όταν εν έτη 1985,είδα σφραγίδα κρέατος που τρώγαμε και το
οποίο έγραφε επάνω 1946....Κατάλαβα ότι είτε τούβλο τρώς είτε αυτό
ένα και το ίδιο... Από τότε έδινα το δικό μου κρέας κι έπαιρνα σαλάτες
και τυριά.
Οι λόγοι που δεν τρώω κρέας είναι 5:
Πρώτον γιατί πεθαίνει κάτι για να τραφώ εγώ και δεν το θέλω.. Η ιδεολογία μου
λέει οτι ολα επαρκούν, χωρίς τέλος ζωής.Ότι δεν κάνει να τρώω ζωή, είναι
βλασφημία προς τον Δημιουργό.
Δεύτερον γιατι το κρέας δεν είναι ανθρώπινη τροφή, αφού ο άνθρωπος είναι
φύσει, τουλάχιστον, χορτοφάγος.Θυμάμαι ότι όταν νήστευα μικρός,μετά από
40 μέρες, το κρέας μου έκανε ζημιά στο στομάχι. Κανένα φυτικό τρόφιμο δεν
μού κανε ποτέ κάτι τέτοιο.
Τρίτον, το ζώο που πεθαίνει, όταν πεθαίνει, χύνει τη χολή του και την τοξίνη
του που δηλητηριάζει το σώμα, όσο το δηλητηριάζει κι όσο αν το αναγνωρίζουμε,
ή το γνωρίζουμε..
Τέταρτον, το ζώο μεταφέρει ένστικτα και πάθη που δεν υπάρχουν στον άνθρωπό.
Αυτά μπερδεύουν τη λογική και την ισορροπία του. Όταν τρώς
φυτικές τροφές, είσαι πιο λεπτός και όχι τόσο ζωώδης, σαν κίνηση.Γνωρίζω ανθρώπους
που αποπνέουν λίπος.
Πέμπτον,το ζωο απο τη στιγμή που πεθαίνει αρχίζει και αποσυντίθεται, άρα
τρώμε κάτι που σαπίζει, άρα όχι καλό για το σύστημα μας, που μολύνεται
και αποκτά ένα πιο ευάλλωτο οργανισμό...
Υπάρχουν κι άλλα, αλλα ας μείνουμε σε αυτά...
Τι λές;Πως σου φαίνεται η αιτιολογία, στέκει , σε συνολική βάση;
Όλα μαζί εννοώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 01:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διάβασε καλέ μου trexagireve το ''7 θανάσιμα αμαρτήματα, πόσο πρέπει να τρώμε'' και θα δείς συγκεντρωμένες τις απόψεις του allzzaro και άλλων, επί του θέματος αυτού.
Συγκεκριμένα απ'την 2η ή 3η σελίδα και μετά παρεισφρύω και γώ, στο τελευταίο μου μήνυμα σου'χω και αφιέρωση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 19:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι λές;Πως σου φαίνεται η αιτιολογία, στέκει , σε συνολική βάση;
Όλα μαζί εννοώ...

Σωστά φίλε μου tgexagireve. Συμφωνώ εκτός απο ενα

quote:
Δεύτερον γιατι το κρέας δεν είναι ανθρώπινη τροφή, αφού ο άνθρωπος είναι φύσει, τουλάχιστον, χορτοφάγος

Ο άνθρωπος απο τη στιγμή που μπορεί να φάει κρέας θεωρείται σαρκοφάγος. Δεν είναι ομως μόνο αυτό του αρέσει το κρέας. Το τρώει μετά μανίας. Δεν είναι ομως προκειμένου να φάει κρέας ανέχεται να σκοτώσουν κάποιοι αλλοι για αυτόν και αυτός να το αγοράσει. Δεν είναι ομως μόνο αυτό. Ενώ δεν το εχει ανάγκη οπως τα ζώα που τρέφονται αποκλειστικά με κρέας ενώ λοιπόν δεν το εχει ανάγκη το τρώει και ας ξέρει οτι του κάνει κακό. Δεν είναι ομως μόνο αυτό κυνηγά και ψαρεύει μετα μανίας και ας μην φάει αυτό που σκοτώνει.

Για ποιόν άνθρωπο λοιπόν μιλάμε φίλε μου trexagireve?
Σίγουρα τα παραπάνω δεν αντιπροσωπεύουν αυτό που θεωρείται άνθρωπος και σίγουρα ο σημερινός άνθρωπος δεν αντισωπεύει τον Ανθρωπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 19:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ ρε παιδιά σε αυτό το ρημάδι που λέγεται ``βίβλος`` γράφει μέσα οτι ο Δημιουργός στον παράδεισο εφτιαξε τα πάντα να ζούν ειρηνικά.
Η τροφή του ανθρώπου ήταν οι καρποί ... αποκλειστικά και οτι η δουλειά του Ανθρώπου ήταν να διευθύνει τα του Παραδείσου.
Φαίνεται οτι κύριο μέλημα του Δημιουργού είναι ο Ανθρωπος να ασχοληθεί κατά κύριο λόγο με το έργο του και τη συντήρηση του βάζοντας τις δικές του πινελιές χωρίς να ξεφεύγει απο τη φιλοσοφία του ετσι θέλει να το παρουσιάσει ο γραφεύς της πεντάτευχου ή πράγματι υπήρχαν αυτές οι εντολές.

Ηθελα να ήξερα ολοι αυτοί που κοσκινίζουν , διυλίζουν, φιλτράρουν , βγάζουν συμπεράσματα , δημιουργούν δόγματα , ολοι αυτοί λοιπόν δεν αναρρωτιούνται.. τι στο δ...λο θέλει να πεί η παράγραφος αυτή.
Δεν βλέπουν οτι πιο κάτω μετά τον κατακλυσμό εκεί που σταματά πλέον η ύπαρξη ενος ανθρώπινου είδους και δημιουργείται ενα αλλο εκεί πλέον ο θεός (πιθανόν ενας αλλος θεός) δίνει εντολή να τρώνε κρέας και μάλιστα τους προτρέπει για αυτό κάνοντας δεκτές θυσίες και οχι μόνο αλλά τους προτρέπει να σφάξουν ζώα και να βάψουν τις πόρτες τους με αίμα και αλλα πολλά.

Αυτά δεν τα βλέπετε ρε άνθρωποι?
Ασχολείστε με το αν ο Θεός είναι ξανθός ή μελαχροινός με ποιόν λαό αγαπά και ποιόν οχι και παραβλέπετε οτι καταστρέφετε τα δημιουργήματα του?
Συγχίστηκα @##$$@@@@Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 21:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου allzzaro, γιατί πιστεύεις σε τόσο ευματάβλητο Θεό
όπου η τελειότητα του σταματά στις ενέργειες του τις ίδιες;
Ο Θεός έκανε ένα πλάσμα, η όποια γνώση, άλλαξε τον άνθρωπο και
το έκανε διττό.Αυτ΄τον παιδεύει, μέχρι να το συνδυάσει αρμονικά..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2008, 21:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου allzzaro, γιατί πιστεύεις σε τόσο ευματάβλητο Θεό
όπου η τελειότητα του σταματά στις ενέργειες του τις ίδιες;

Πού να πιστέψω πές μου?
Κάπου πρέπει να πιστέψω.
Ολοι θέλουν να πιστεύουν σε εναν Θεό αγαθό , δυνατό, γενναιόδωρο, σοφό, δίκαιο και υπάρχει ενα πακέτο που συμφέρει.

Εχω χάσει ομως το μπούσουλα.
Δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέμματα.
Διαθέτω κρίση και γνωρίζω τι είναι το καλό και τι είναι το κακό αλλά...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy