ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 12:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις ευχές σου.

quote:
Γιατί για μένα τα απλοικά τραγούδια παγανιστών, δεν είναι και τόσο ...αυθόρμητα. Είναι τεχνιέντως εμφανιζόμενα, είτε για τουριστικούς σκοπούς, είτε για αναβίωση φολκλορικών σκηνικών και απο κάποιους
αναβίωση των ίδιων των θρησκειών.

Πόσα "τέτοια" τραγούδια έχεις ακούσει για να βγάλεις αυτό το συμπέρασμα ? Και ποιά εννοείς "τραγούδια των παγανιστών" ??? Θεωρείς και τα παραδοσιακά τραγούδια "παγανιστικλα"¨???

quote:
Βλέπω ανθρώπους νέους να ακολουθούν το υλιστικό παρελθόν ως νέα μόδα και να βάζουν την ζωή τους την ίδια σαν άνθρωποι με θρήσκευμα, σε δεύτερη μοίρα και ή δυνατόν να την αποκηρύξει...Αυτά μου φαίνονται αρκούντως φασιστικά και με κάνουν πολέμιο τους.

Τι εννοείς "υλιστικό παρελθόν" ???
Γιατί με όλα τα άλλα περιγράφεις την τυπική χριστιανική νεολαία.

quote:
Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον φίλο Europaios2, που τα είπε με κομψό τρόπο, περί επιστροφής στη φύση κι έρωτες με βελανιδιές.

Επιστροφή στις αρχές της φύσης είναι και σεβασμός στην ζωή. Επιστροφή στην πραγματικότητα και το τώρα μου φαντάζει εμένα. Τουλάχιστον έτσι το αντιλήφθηκα εγώ...

Φίλε trexagireve εσύ υποστηρίζεις ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο προκειμένου να επιβληθεί μια παγκόσμια θρησκεία - σωστά το έχω καταλάβει ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 13:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, φυσικά και δεν θεωρώ τα
παραδοσιακά τραγούδια παγανιστικά, εγώ μίλησα για
τα παγανιστικά τραγούδια που εντέχνως έχουν επιστρέψει.Καμία
σχέση με τα παραδοσιακά.Έχω δει και ακούσει πολλά και απο διάφορες
χώρες και δεν έχω τίποτα με την υπόσταση τους, ή μόνον αν αναφέρονται
σε οντότητες που για μένα ανήκουν στις σκοτεινές και ανθρωποφόνες δυνάμεις.
Υλιστικό παρελθόν εννοώ τις παλιές και γήινες λατρείες και θρησκείες που
λάτρευαν κατώτερα και υποτελή αντικείμενα και φαινόμενα, έως εχθρικά προς
αυτόν.
Υλιστικό παρελθόν που πέρασε ανεπιστρεπτή,όπως κι η άγνοια, λέμε τη λατρεία
της άλογης γης, του ήλιου, της σελήνης, πράγματα που πλέον είναι υποτιμητικά
για τον σημερινό πολιτισμένο και έξυπνο άνθρωπο, αφού δεν έχουν καμία δύναμη
πέραν ότι τους έχει διαταχτεί από το Θεό να κάνουν.
Ναι φίλε μου σωστά έχεις καταλάβει. Εσύ τι λές, βλέπεις τιποτα τέτοιο ως πιθανο;
Γιατί εγώ είμαι πεποισμένος, αφού όλα τα στοιχεία γι αυτό( παγκόσμιο συνέδριο εκκλησιών,όπου βλέπεις χριστιανούς με σατανιστές να συλλειτουργούν, να βγάζουν κοινά ανακοινωθέν,επιστροφές εθίμων, που πολύ λιγοι τα θυμούνται, τελετές, κλπ)... Το σωστό είναι σωστό και το λάθος είναι λάθος.Αυτα που διώχτηκαν από όλη την ανθρωπότητα για την υποτέλεια που ασκούσαν στον άνθρωπο, έχουν περάσει στη λήθη .. Όσες προβιές και να φορέσει ο λύκος, είναι πάντα λύκος.. "Τον ντορό τον βλέπεις, τον λύκο ψάχνεις να βρείς;"
που έλεγε κι η σχωρεμένη η μάνα μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 13:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως προσπαθώ να δω την σχέση του νεοναζισμού με το νεοπαγανισμό, το φέρνω από δω, το φέρνω από κει αλλά δε μου βγαίνει.

Μήπως πρέπει να κάνω την τρίχα τριχιά ώστε να μου βγει;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 15:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Υπάρχει διαφορά όμως ο Χριστιανισμός δημιουργήθηκε από τον ίδιο το Χριστό τα λόγια και οι πράξεις του οποίου διασώζονται στα ευαγγέλια...οπότε δε μιλάμε για φτιάξιμο του μέσου ή διαμόρφωσή του αλλά για χρησιμοποίησή του.

Λάθος. ο χριστός των ευαγγελίων δεν έφτιαξε τίποτε απολύτως, στην κυριολεξία.
ο χριστιανισμός ξεκίνησε απ' τον Σαούλ και διαμορφώθηκε μέσα στους επόμενους 6 αιώνες, κυρίως.
Και το γεγονός ότι τον χρησιμοποίησαν, κατά βούλησιν και κόντρα σ' αυτά που υποτίθεται ότι ευαγγελιζόταν, δείχνει ότι εφαρμόστηκε σα μέσο.

quote:
γιαπετ:
Το μέσο όμως δεν παύει να είναι το πειστήριο του εγκλήματος, αυτό που ενοχοποιεί τον δράστη, μαζί με το κίνητρο.

--------------------------------------------------------------------------------


Αν δηλαδή σε σφάξουν αλλά δε βρουν το μαχαίρι? αθώος ο κατηγορούμενος? ή αν βρουν μόνο το μαχαίρι θα κλέισουν αυτό φυλάκή?


Αν αυτό καταλαβαίνεις απ' αυτό που έγραψα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

quote:
Μην εθελοτυφλείς ο Χριστιανισμός η πατρώα αυτή θρησκεία μας για πάντα θα είναι στην καρδιά μας και οδηγός μας.

Πρώτη φορά αναφέρεται έτσι ο χριστιανισμός.
Άκου πατρώα θρησκεία...!!!
Αγνοείς προφανώς την έννοια των λέξεων.

quote:
Ο Χριστιανισμός δεν επιβλήθηκε.

Επιβλήθηκε και επιβάλλεται ακόμη και το γνωρίζεις, όπως έχει καταγρτάψει η ιστορία (σταυροφορίες, ιερή εξέταση, νόμοι κ.α.), άλλο αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 17:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
europaios2 το κουβέντιαζα τι θέμα με την γυναίκα μου χτες. Στον δικό μας γάμο δεν υπήρξε η παραμικρή νεοπαγανιστική πινελιά. Το τραγούδι που λεγανε ήτανε του τύπου "ήτανε κάποτε μια νέα - ήτανε κάποτε ένας νέος....", ήτανε ένα καθαρά παραδοσιακό τους τραγούδι. Το συναίσθημα που δημιουργήθηκε σε εμένα και σε όποιον άλλον δημιουργήθηκε, είχε να κάνει καθαρά με τον όλο συνδοιασμό της οπτικής και ακουστικής εμπειρίας. Γι'αυτό και μπήκα και σε λεπτομέριες που δυστυχώς γίνανε αντικείμενο ειρωνίας (πχ ο πύργος, οι πυρσοί κλπ). Σκοπός μου δεν ήτανε να κάνω επίδειξη, πίστεψέ με το όλο σκηνικό μου στοίχισε τα μισά λεφτά από αυτά που μαθαίνω ότι δίνουνε για δεξιώσεις σε διάφορα κτήματα εδώ στην Αθήνα - και τα δίνεις για κάτι ώρες ενώ εγώ είχα στην διάθεσή μου 48 ώρες !!!

Mάλιστα......άρα έκανες έναν ωραίο γάμο χωρίς κάποια θρησκευτική χροιά, σ' ένα πανέμορφο τοπίο και σκηνικό με συγγενείς και φίλους και περάσατε πολύ ωραία!!!!
Δεν κατάλαβα όμως γιατί τότε μας το λες.....εγώ το συνδύασα με το θέμα......τέλος πάντων.....Δε σε κατηγόρησε κανείς για επίδειξη μακάρι ο γάμος όλων να γινότανε με τέτοια σκηνικά ακούστηκαν πολύ ωραία. Αλλά εγώ εξετάζω το θρησκευτικό μέρος το οποίο τελικά δεν υπήρχε....άρα δεν στέκομαι περισσότερο γιατί δεν έχει νόημα.
Και για να κλείσω......το Θείο είπες ότι το ένιωσες χωρίς όμως κάποια θρησκευτική τελετή.......άρα αυτό που έπαιξε ρόλο σε σένα ήταν η διαφορετικότητα και η ρομάντζα που λέμε.......να μας βγήκες και ρομαντικός.......δεν είναι κακό.......

Αν λοιπόν ο γάμος σου είχε γίνει σ' ένα εκκλησάκι κάπου στο δάσος με μια λιμνούλα δίπλα τα αηδονάκια να κελαηδάνε η λειτουργία να γίνεται χωρίς μικρόφωνα και ο κόσμος να μην μιλάει με αποτέλεσμα να ακούγονται μόνο οι ψαλμοί.....τα τζιτζικάκια και τα αηδόνια....και το θρόισμα των φύλλων των ψηλών πλατάνων, ενώ η συνοδεία στην εκκλησία να πραγματοποιείτο υπό παραδοσιακά τραγούδια και κανα δυό βιολιά.....ή με άμαξα......(σήμερα αποχωρίζεται η μάνα από την κόρη....κ.ο.κ) και η τελετή να γινόταν στην είσοδο του μικρού εξωκλησιού ενώ στο βάθος του ορίζοντα να διακρίνονταν λίγα σύννεφα και ο ήλιος μεγάλος και κατακόκκινος να έδυε............τι λες? θα ένιωθες το Θείο?

quote:
Τον Αύγουστο η γυναίκα μου ήτανε Λετονία για τον γάμο της ξαδέλφης της. Εκεί έγινε κανονική παγανιστική τελετή. Αν σας ενδιαφέρει μπορώ με την βοήθεια της συζήγου να σας κάνω πλήρη περιγραφή του τελετουργικού και να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.


Ναι να μας πεις τα λόγια όχι τα σκηνικά.........τις λεπτομέρεις της θρησκευτικής τελετής το Θείο μέρος με λίγα λόγια.
quote:
Για να κρίνεις europaios2 πρέπει να γνωρίζεις πρώτα. Δεν περιμένω να γνωρίζεις την προχριστιανική θρησκεία των Λετονών οπότε σου είναι δύσκολο να καταλάβεις πως περιμένουνε την ανταπόκριση. Στην διάθεσή σου να σου μάθω 2-3 πράγματα για να μπορείς να διαμορφώσεις άποψη, το κακό είναι πως οι χώρες της βαλτικής είναι απλά μια διαφορετική περίπτωση και σίγουρα δεν αποτελούν συμπέρασμα για το θέμα της κουβέντας μας. Με βεβαιότητα πάντως μπορώ να υποστηρίξω ότι ο συγκεκριμένος νεοπαγανισμός δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με νεοναζισμό. Νεοπαγανιστές δεν θα αποκαλούνταν και οι αμερικάνοι που θα άρχιζαν να πιστεύουν σε Μανιτού και σια ? Ούτε εκεί μπορείς να βρεις σχέση με νεοναζισμό. Τελικά ο νεοναζισμός είναι ένα τσιμπούρι που μπορεί να κολλήσει σε οποιαδήποτε θρησκεία - οποιαδήποτε αίρεση - οποιαδήποτε οργάνωση.

Συμφωνώ απόλυτα απλά να προσθέσω ότι για να κολλήσει θα πρέπει να του επιτρέπεται από τη δομή αυτού πάνω στο οποίο θα πάει να κολλήσει. Να βρει το κατάλληλο έδαφος με λίγα λόγια.
quote:
Δεν πιστεύω να το εννοείς όπως διαβάζεται.... Θα ήτανε τουλάχιστον αφελές να υποστηρίξει κάποιος πως ο χριστιανισμός επικράτησε με την αγάπη του. Ειδικά στις βόρειες χώρες οι φουκαράδες οι παγανιστές ξεπερνάγανε και τον Καράμπαμπα σε ημερίσια παραγωγή ψητού κρέατος. Από εκεί πηγάζει και το μίσος για τον χριστιανισμό σε ορισμένο ποσοστό νεοπαγανιστών...

Ο Χριστιανισμός θα επικρατούσε όπως και να είχε είτε με το ζόρι είτε χωρίς. Βρήκε έδαφος και εισχώρησε ήταν η θρησκεία του λαού και γι' αυτό από το πουθενά επικράτησε. Εκτός εάν νομίζεις ότι κάποια μέρα ξύπνησαν οι αυτοκράτορες και αποφάσισαν να τα βάλουν με όλον τον κόσμο.
Η βία που ασκήθηκε δεν ήταν σε τέτοια έκταση και βαθμό ώστε να δικαιολογεί, αυτό που γράφεις. Μην ξεχνάς ότι βία ασκήθηκε και στο Χριστιανισμό όταν ακόμη ήταν στα σπάργανα και ήταν πολύ ποιο εύκολη η καταστολή του κάτι όμως που δεν έγινε γιατί οι λαοί αγάπησαν και δέχτηκαν τη διδασκαλία του Ιησού με μεγάλη ευκολία.

quote:
Λάθος. ο χριστός των ευαγγελίων δεν έφτιαξε τίποτε απολύτως, στην κυριολεξία.
ο χριστιανισμός ξεκίνησε απ' τον Σαούλ και διαμορφώθηκε μέσα στους επόμενους 6 αιώνες, κυρίως.
Και το γεγονός ότι τον χρησιμοποίησαν, κατά βούλησιν και κόντρα σ' αυτά που υποτίθεται ότι ευαγγελιζόταν, δείχνει ότι εφαρμόστηκε σα μέσο.

Ο Χριστός έδειξε το δρόμο του Χριστιανισμού. Τα ευαγγέλια γράφτηκαν από το 60-65 έως τον 2 αιώνα μ.Χ. Δεν εφραρμόστηκε ως μέσο αλλά χρησιμοποιήθήκε για να δικαιολογηθούν τα αδικαιολόγητα όπως έγινε με την Δ' σταυροφορία και την άλωση της Πόλης από τους σταυροφόρους.
quote:
Αν αυτό καταλαβαίνεις απ' αυτό που έγραψα, δεν μπορώ να σε βοηθήσω...

Αν νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνω τι γράφεις.......εκτός και αν νομίζεις ότι χαρίζω κάστανα.......
quote:
Πρώτη φορά αναφέρεται έτσι ο χριστιανισμός.
Άκου πατρώα θρησκεία...!!!
Αγνοείς προφανώς την έννοια των λέξεων.

Φυσικά και πατρώα εκτός εάν νομίζεις ότι οι Έλληνες του 1ου ή 10ου αιώνα ή του 15ου αιώνα δεν ήσαν πατέρες μας.......
quote:
Επιβλήθηκε και επιβάλλεται ακόμη και το γνωρίζεις, όπως έχει καταγρτάψει η ιστορία (σταυροφορίες, ιερή εξέταση, νόμοι κ.α.), άλλο αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς.

Ε! αφού επιβάλλεται ακόμη θα έρθω σήμερα το βράδυ να σου πάρω το κεφάλι.......που μένεις να μην ψάχνω?
Η Δ' σταυροφορία κατά του Βυζαντίου έγινε για την επιβολή του Χριστιανισμού? Δε μας τα λες καλά φίλε Χριστιανομάχε......


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 19:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας και πάλι

Βλέπω γράφετε ασταμάτητα...
Φίλε europaios2

quote:
Σίγουρα όχι........αλλά πιστεύεις ότι ζώνονται με εκρηκτικά για να φάνε τους άπιστους? Σίγουρα ούτε ένας δεν θα έκανε αυτή την ενέργεια εάν δεν είχε χάσει έστω και έναν αδελφό-ή κόρη ή γιο, μάνα ή πατέρα ή σύζυγο.

Στη βάση έχεις ένα σχετικό ποσοστό δίκιου. Σου υπενθυμίζω όμως ότι ο όρος "τζιχάντ" που χρησιμοποιείται αφορά τακτικές "ιερού πολέμου", ακόμα και αν όντως οι βομβιστές αυτοκτονίας δεν είναι όλοι τους αποκλειστικά θρησκευτικοί μάρτυρες. Όχι όμως ότι δεν πιστεύουν και το παραμύθι με το ρύζι...

quote:
Δεν είμαι φυσικά υπέρ τέτοιων αλλόφρων καταστάσεων και ενεργειών αλλά σε καμία περίπτωση δε θα πέσω θύμα του ότι πρόκετια για κάποιο είδος θρησκευτικού πολέμου.........μην το κάνεις......βλέπε πίσω από την κουρτίνα που έχουν βάλει για να κρύψουν το βάθος και την αλήθεια.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αλλά συμφωνώ για το θέμα της κουρτίνας. Πολλά πράγματα άλλο είναι και άλλο φαίνονται να είναι.

quote:
Καμία θρησκεία δεν είναι παράλογη υπό την έννοια των ειρηνικών της διαθέσεων όλες ανεξαρτήτου έχουν καλό σκοπό, οι ενέργειες των ανθρώπων είναι αυτές που την αμαυρώνουν και όχι το δόγμα της. Επιπλέον επιμένω ότι βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Ίσως να διαφωνούμε εδώ, γιατί η προσωπική μου θέση είναι ότι άλλο το Θείον και άλλο οι θρησκείες. Το ένα είναι Θείον, τα άλλα είναι ανθρώπινα δημιουργήματα, εγώ στο μυαλό μου δε θα τα ταυτίσω.

quote:
Να σου πω τον ποιο βασικό......όταν ο άνθρωπος απευθύνεται σε μια θεότητα περιμένει ανταπόκριση......είναι λοιπόν δυνατόν στις μέρες μας να περιμένεις ανταπόκριση από μια λίμνη ή ένα ρυάκι? ή από μια βελανιδιά? αν ναι τότε έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος που μιλάει για επιστροφή στο μεσαίωνα.
Η επικοινωνία λοιπόν με τη θεότητα γίνεται με κάποιους ψαλμούς με αυτούς που ο φίλος KERRYKING δεν καταλάβαινε τι έλεγαν, κάτι που με ωραίο τρόπο του επισήμανε ο trexagireve.

Παρότι άθεος, οφείλω να διαφωνήσω. Η επικοινωνία με το Θείο δε γίνεται απαραίτητα με ψαλμούς, αυτό είναι εντελώς ανθρώπινο δημιούργημα και δεν αφορά μόνο το χριστιανισμό. Άλλωστε, σύμφωνα τουλάχιστον με το Χριστιανισμό, ο Θεός είναι παντού, άρα η επικοινωνία μαζί του δε χρειάζεται ψαλμούς, αλλά εσωτερική διάθεση. Διαφωνείς;

quote:
Είναι απλό όσοι συκοφαντούν γενικά και αόριστα χωρίς στοιχεία κάνοντας την τρίχα τριχιά και βιάζοντας την ιστορική αλήθεια προκειμένου να περάσουν τη γραμμή τους.......Εσή δήλωσες άθεος....αν κάνεις όμως τα παραπάνω τότε αποκτείς τον τίτλο του Χριστιανομάχου.

Επιμένω ότι γενικά η ιστορία είναι παραποιημένη, είτε από τους χριστιανούς, είτε από τους χριστιανομάχους. Προτιμώ να κρίνω το σήμερα που το βιώνω και το αντιμετωπίζω και πάνω σε αυτά τα δεδομένα βασίζω τις προσεγγίσεις μου. Το αν λ.χ. οι Σταυροφορίες γίνανε στο όνομα του Χριστιανισμού ή όχι, ουδόλως με αφορά, εμένα με εδιαφέρει ποιος ο ρόλος των θρησκειών και των δογμάτων στο σήμερα, σε σχέση με αυτό το οποίο υποτίθεται θα έπρεπε να πρεσβεύουν. Εκεί υπάρχει απόκλιση (και όχι φυσικά μόνο στην ορθοδοξία).

Φίλε trexagireve

Σχετικά με τη θέση σου περί παγκόσμιας κυβέρνησης, δεν μπορώ να συμφωνήσω, ούτε να διαφωνήσω, είναι ένα σενάριο, το οποίο όντως κινείται στο συνωμοσιολογικό πεδίο (και έχε υπόψη σου ότι εγώ τη "συνωμοσιολογία" την έχω σε εκτίμηση). Μπορεί και να είναι όπως το λες, δεν έχω στοιχεία να το αντιμετωπίσω, ούτε θετικά, ούτε αρνητικά.

quote:
Βλέπω ανθρώπους νέους να ακολουθούν το υλιστικό
παρελθόν ως νέα μόδα και να βάζουν την ζωή τους την ίδια σαν άνθρωποι με θρήσκευμα, σε δεύτερη μοίρα και ή δυνατόν να την αποκηρύξει...Αυτά μου φαίνονται αρκούντως φασιστικά και με κάνουν πολέμιο τους.

Θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς τη χρήση του όρου "φασιστικά". Αν η επιλογή αυτή γίνεται συνειδητά και υπό καθεστώς ελευθερίας, δεν υποκρύπτει φασισμό. Άλλωστε, αν το καλοδείς φασισμός, υπάρχει υποσυνείδητα παντού, δες π.χ. τη μόδα, ένα είδος φασισμού δεν είναι και αυτή;

quote:
Κατά τα άλλα, συμφωνώ με τον φίλο Europaios2, που τα είπε με κομψό τρόπο, περί επιστροφής στη φύση κι έρωτες με βελανιδιές..Πως αλλάζουν οι καιροί! Μέχρι πριν λίγο καιρό, άν έλεγες κάτι τέτοιο, έρχονταν ο κύριοι με τα λευκά και σε μαζεύαν...

Αν όντως ισχύει αυτό που λες, είναι φασισμός. Το να θέλει κάποιος να "λατρέψει" ένα δέντρο, δεν προκαλεί φθορά, δεν προκαλεί κοινωνικό ή οικονομικό κόστος, δεν παραβιάζει τις ελευθερίες κανενός συμπολίτη του, άρα η απαγόρευση αυτή είναι φασιστική. Καλό;

quote:
Υλιστικό παρελθόν που πέρασε ανεπιστρεπτή,όπως κι η άγνοια, λέμε τη λατρεία της άλογης γης, του ήλιου, της σελήνης, πράγματα που πλέον είναι υποτιμητικά για τον σημερινό πολιτισμένο και έξυπνο άνθρωπο, αφού δεν έχουν καμία δύναμη πέραν ότι τους έχει διαταχτεί από το Θεό να κάνουν.

Ύστερα από τη συγκεκριμένη τοποθέτηση, νομίζω ότι δεν μπορούμε να συζητήσουμε περαιτέρω, γιατί διαφέρουμε, φίλε μου, στη βάση : εσύ θεωρείς θέωθεν δραστηριότητα το παρόν και το χρόνο, ενώ εγώ π.χ. όχι. Άρα επ' αυτού ας μην επιμείνουμε. Θα προτιμούσα να ελέγξουμε αν ολοκληρώθηκαν οι τοποθετήσεις μας επί του θέματος.
Φίλε europaios2, σχετικά με το "πατρώα θρησκεία", που χρησιμοποίησες, οφείλεις να παραδεχτείς ότι ήταν εντελώς άστοχο. Εκτός αν θεωρείς ότι ο Ελληνισμός υπάρχει μόνο μετά Χριστόν.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 19:50:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου D Incubus, ξέρεις πολύ καλά ότι οι περισσότεροι
νεοπαγανιστές ανήκουν σε νεοναζιστικές οργανώσεις, όπως και
το αντίθετο...
Φίλε Γιάπετ ο χριστιανισμός άναψε σαν φωτιά σε Ασία
και Ἑυρώπη και μέσα σε 2000 χρόνια, έφτασε στα πέρατα της
γής.Δεν επιβλήθηκε με την βία, αλλά με την δύναμη της αγάπης για
τον άνθρωπο, την εξέλιξη του σε κάτι ανώτερο, υπό το βλέμμα του Θεού.
Αγαπητέ μου Κωστάκη, δεν υπάρχει καλός φασισμός και κακός φασισμός, είναι
άλλο πράγμα, όπως και άλλο πράγμα η προπαγάνδα της μόδας.
Φοβάμαι πως δεν κατάλαβες το σχόλιο με τους κυρίους με τα λευκά... Εννοούμε
νοσοκόμους ψυχιατρικών κλινικών, γιατί όντως θεωρούνταν ότι δεν ήταν καλά,
όποιος λάτρευε πέτρες και δένδρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 20:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

trexa, trexa, γιατί με καταδιώκεις;

quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη, δεν υπάρχει καλός φασισμός και κακός φασισμός,

Σαφώς. Είπα εγώ ότι υπάρχει; είπα απλά ότι αν η επιλογή του να είναι κάποιος νεοπαγανιστής είναι συνειδητή και χωρίς επιρροές, δεν υπκρύπτει φασισμό. Ασφαλώςκαι ο φασισμός είναι αρνητική έννοια, το μαθαίνουμε στο δημοτικό.

quote:
Φοβάμαι πως δεν κατάλαβες το σχόλιο με τους κυρίους με τα λευκά... Εννοούμε νοσοκόμους ψυχιατρικών κλινικών, γιατί όντως θεωρούνταν ότι δεν ήταν καλά, όποιος λάτρευε πέτρες και δένδρα...

Επειδή ακριβώς το καταλάβα, απαντώ ότι το να εισάγεις σε ψυχιατρείο με την κατηγορία της ψυχασθένειας άνθρωπο ο οποίος δε δημιουργεί πρόβλημα σε κανέναν, απλά λατρεύει ένα δέντρο, μάλλον σε κάνει φασίστα.
Το τι πιστεύει ο καθείς, δε δίνει το δικαίωμα σε εμάς να επιλέγουμε αν είναι ψυχασθενής ή όχι, εφόσον δε δημιουργεί κοινωνικό κόστος.
Γιατί φοβάμαι ότι υποτιμάς τη νοημοσύνη μου;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 20:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Κωστακη, γι αυτο σε λέω ότι είσαι νέος...
Παλιότερα, που ήταν θέμα λογικής και τίποτε άλλο και
δεν υπήρχε η σημερινή "ἑλευθερία", τότε όποιος πίστευε
και καψουρεύονταν δένδρα καιτους μιλούσε,αντικειμενικά
τουλάχιστον, τους λέγανε τρελούς και δεν τους κλείνανε απαράιτητα
στα τρελάδικα, τους αφήναν και κυκλοφορούσαν... εξ ου και το ανέκδοτο:
"Είστε πολλοί εδώ μέσα εσείς οι τρελοί"λέει κάποιος σε ένα
τρόφιμο ψυχιατρείου..."Εσείς εκεί έξω να δεις πόσο περισσότεροι
είστε..."απαντά ο τρελός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 20:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@europaios2

quote:
Δεν κατάλαβα όμως γιατί τότε μας το λες....

Γιατί οι έλληνες καλεσμένοι επιμένουν και όπου βρεθούν αναφέρουν πως η τελετή ήταν παγανιστική. Τελικά την θεωρείτε παγανιστική ή όχι ? Το λέω γιατί το συγκεκριμένο τραγούδι υπήρξε και στην καθεαυτού παγανιστική τελετή που έγινε τον Αύγουστο (με λίγα λόγια αποτελεί μέρος της)

quote:
Αν λοιπόν ο γάμος σου είχε γίνει σ' ένα εκκλησάκι κάπου στο δάσος.................τι λες? θα ένιωθες το Θείο?

Όχι γιατί η ορθόδοξη τελετή μου προκαλεί βαρεμάρα και αηδία. Η καθολική που έκανα ήτανε συμπαθιτική, πιθανώς λόγω του εκκλησιαστικού οργάνου και των γρηγοριανών χωροδιακών.

quote:
Συμφωνώ απόλυτα απλά να προσθέσω ότι για να κολλήσει θα πρέπει να του επιτρέπεται από τη δομή αυτού πάνω στο οποίο θα πάει να κολλήσει. Να βρει το κατάλληλο έδαφος με λίγα λόγια.

Γνωρίζεις φαντάζομαι τις διασυνδέσεις της Κ.Κ.Κ. με την προτεσταντική εκκλησία.... Συμπερασμα : Η δομή της χριστιανικής προτεσταντικής εκκλησίας επιτρέπει την προσκόληση του ναζιστικού στοιχείου... Άμα πιάσουμε και τους χρυσαυγήτες, το συμπέρασμα πιάνει και την ελληνική ορθόδοξη εκκλησία. Άμα πιάσουμε και τις νεοναζιστικές ρωσσικές οργανώσεις, στο καζάνι και η ρωσσική εκκλησία.... Βλέπεις πόσο εύκολα ισωπεδώνονται όλα ???

quote:
Ο Χριστιανισμός θα επικρατούσε όπως και να είχε είτε με το ζόρι είτε χωρίς. Βρήκε έδαφος και εισχώρησε ήταν η θρησκεία του λαού και γι' αυτό από το πουθενά επικράτησε.

Η βία που ασκήθηκε δεν ήταν σε τέτοια έκταση και βαθμό ώστε να δικαιολογεί, αυτό που γράφεις. Μην ξεχνάς ότι βία ασκήθηκε και στο Χριστιανισμό όταν ακόμη ήταν στα σπάργανα και ήταν πολύ ποιο εύκολη η καταστολή του κάτι όμως που δεν έγινε γιατί οι λαοί αγάπησαν και δέχτηκαν τη διδασκαλία του Ιησού με μεγάλη ευκολία.


Ο εκχριστιανισμός της Λετονίας ξεκίνησε στα μέσα του 11ου αιώνα. Νομίζω τα ξεπεράσαμε τα σπάργανα έτσι ? Τελικά επικράτησε στα μέσα του 18ου αιώνα κατά την γερμανική κατοχή. Με το ζόρι και με πολύ αίμα. Και ξέρεις γιατί ? Γιατί οι άνθρωποι μια χαρά θρησκεία είχανε και ήρθανε κάποιοι με το ζόρι να τουθς επιβάλουν την δική τους αλήθεια. Θα σου παρουσιάσω παρακάτω την Λετονική προχριστιανική θρησκαία και θα καταλάβεις τι ενννοώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 21:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Λετονική Θρησκεία είναι μια αρχαία θρησκεία και τοπικά ονομάζεται Dievturiba.

Dievturiba είναι η σύνθεση των λέξεων "tureti" (που σημαίνει κάτοχος) και Dievs (που σημαίνει Θεός). Σε ελεύθερη μετάφραση Dievturis είναι ο κάτοχος θεότητας - δλδ ο Θεός.

Οι Λετονοί υπήρξαν κυρίως αγρότες. Η παραδοσιακή θρησκεία ήτανε πολύ απλή. Πίστεύαν στην ζωή σε αρμονία με τη φύση και τους άλλους ανθρώπους. Είχε θετική και αισιόδοξη προσέγγιση. Δίδασκε αρετές και την αγάπη. Αγάπη για τους συνανθρώπους, αγάπη για τη φύση. Αν παντού υπαρχει καλό, τότε το κακό δεν μπορεί να εισχωρήσει.

Ο καθένας μπορούσε να γίνει ενάρετος ακολουθώντας τέσσερις βασικές αρχές.


* Να είναι καθαρός και τακτικός (πειθαρχημένος)
* Να είναι ενεργός
* Να είναι χαρούμενος και στοργικός
* Να είναι σοφός.

Ακολουθώντας αυτές τις τέσσερις βασικές αρχές, τότε υπάρχει μόνο το καλό.

Ένα αρχαίο τους γνωμικό λέει πως η καθαριότητα είναι ευσέβεια, κάτι σαν το δικό μας "η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά"
Μόνο που καθαριότητα εννοείται η ακαιρεότητα - όχι η λάντζα (για να προλάβω τυχόν χλευαστικά σχόλια)
Οι Λετονοί το πίστευαν για τα καλά.Για αυτούς, ο Diev (ο Θεός) δεν θα έμπαινε σε "βρώμικα" σπίτια, σε "μιαρό" περιβάλλον.

Η αρετή του να είσαι ενεργός οδηγεί σε επιτυχία και συναισθηματική (πνευματική) ευτυχία.

Η αρετή του να είσαι χαρούμενος και στοργικός δηλώνει αγάπη και συμπόνια για τη φύση και τους συνανθρώπους.

Η αρετή να είσαι σοφός σημαίνει να κατανοήσεις τα οφέλη από την αρμονική δομή (αρμονία της φύσης) και τους τρόπους να επιτευχθεί.

Η βασική διδασκαλία της προχριστιανικής λετονικής θρησκείας ήταν η απόκτηση των παραπάνω αρετών και όχι η αποφυγή των αμαρτιών.
Δίδάσκε τι πρέπει να κάνουμε και τι να είμαστε και όχι τι να μην κανουμε και τι να μην είμαστε.
Η προσέγγιση ήταν απολύτως θετική, με αισιόδοξη προοπτική.


Η λετονική θρησκεία ήταν ένας τρόπος ζωής και δεν ήταν η αυστηρή τήρηση κάποιων τελετουργικών.
Πίστευαν ότι ο άνθρωπος μπορούσε να αυξήσει την ακεραιότητα και την προσωπική του αξία με την απόκτηση όσο το δυνατόν περισσότερων
αρετών. Αν για κάθε άτομο επεδίωκε την καλοσύνη, τότε το κακό δεν μπορούσε να εισχωρήσει στην ανθρώπινη κοινωνία.

Η ιστορία του Χριστιανισμού στη Λετονία ξεκινά στα τέλη του 12 ου αιώνα, όταν ένας αυγουστινιανός ιερέας ήρθε από τη Γερμανία
για να κυρήξει τη χριστιανική πίστη.
Ο Χριστιανισμός στη Λετονία καθιερώθηκε μόνο τον 18ο και 19ο αιώνα κατά την γερμανική κατοχή.
Η διάκριση μεταξύ της γερμανικής τάξης των ευγενών και των λετονων χωρικών ήταν πολύ εμφανής.
Οι Γερμανοί ήταν χριστιανοί, ενώ οι λετονοί συνεχίζανε να πιστεύουν στην δική τους θρησκεία, σε μια προσπαθεια να διατηρήσουν
και την εθνική τους ταυτότητα. Σε αυτό συνέβαλε και το γεγονώς ότι η γλώσσα στην εκκκλησία ήτανε γερμανική ή λατινική η οποία
δεν ήταν κατανοητή στην λετονική κοινότητα. Έτσι συνέχισαν να ζούνε με τις παραδοσιακές τους πεποιθήσεις και πρακτικές, με το
ανάλογο τίμημα βέβαια, καθώς ξέρουμε με πόση αγάπη βάζανε τους παγανιστές στον σωστό χριστιανικό δρόμο....

(πηγή http://www.mapsofworld.com/latvia/culture/religion.html)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 21:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάμε για έναν λαό ειρηνικό και απλό, να έχει βρει το νόημα της ζωής και να ζει σε αρμονία.

Και ξαφνικά σκάνε μύτη οι ρασοφόροι και αρχίζουν να τους λένε πως θα καούνε στην κόλαση γιατί ο ένας και μοναδικός θεός είναι ένας "σαν άνθρωπος" εκεί ψηλά που κοιτάει κάθε πράξη τους και όποιος δεν τον υμνεί θα καεί στην κόλαση. Και για να καταλάβουνε καλυτερα τι εννοεί ο ποιητής, το μενου περιλάμβανε λετονούς φλαμπέ...

Και νά'σου οι απαγορέψεις και νά'σου οι ενοχές και νά'σου ο φόβος...

Ηρθανε οι σταυροφόροι να μιλήσουνε για αγάπη - μια φάση του τύπου "έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου"...

Δεν μου κάνει εντύπωση που οι Λετονοί αντισταθήκανε τόσους αιώνες και δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό να επιστρέψουν πίσω στις προχριστιανικές τους αρχές, ακόμα και αυτό συνεπάγεται το να ασπαστούν την Dievturiba...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 22:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve εσύ υποστηρίζεις ότι υπάρχει οργανωμένο σχέδιο προκειμένου να επιβληθεί μια παγκόσμια θρησκεία - σωστά το έχω καταλάβει ?

--------------------------------------------------------------------

Ναι φίλε μου σωστά έχεις καταλάβει. Εσύ τι λές, βλέπεις τιποτα τέτοιο ως πιθανο;


Φίλε trexagireve αυτό το "σενάριο" δεν παίζει στον χριστιανισμό ? Μιλάει για την δευτέρα παρουσία και την τελική κρίση, με επίλογο το να μείνουνε μόνο κάποιοι να δοξάζουνε τον ένα και μοναδικό θεό...

Αντιθέτως, οι νεοπαγανιστηκές τάσεις λειτουργούν αντίθετα προς αυτή την κατεύθηνση καθώς περιορίζονται καθαρά σε τοπικού χαρτακτήρα ήθη και έθιμα και είναι καθαρά "εθνική υπόθεση" του κάθε λαού. Άλλη θρησκεία είχανε οι Λετονοί, άλλη οι σκανδιναβοί, άλλη οι ινδιάνοι, άλλη οι Έλληνες. Μήπως τελικά ο κόσμος μας θα ήτανε καλύτερος άμα καθένας πίστευε στις προχριστιανικές του θρησκείες ? Θρησκευτικούς πολέμους δευ θυμάμαι κανέναν πριν τον χριστό και τον μωάμεθ... Κάνω λάθος ???

Edited by - KERRY KING on 04/10/2008 22:11:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 22:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου KERRY KING, καλό το παραμύθι σου, αλλά
δεν έχει δράκο.. Ένα αστειάκι...
Δλδ για σενα οι Λεττονοί δέχτηκαν καταπίεση στην αποδοχή του
χριστιανισμού,ή φταίει το ότι τους της επιβάλλανε οι
Γερμανοί;Φίλε μου έχω σκυλοβαρεθεί αυτή την διαστρέβλωση με την
επιβολή του χριστισνισμού.Όπου έγινε ήταν απο καθολικούς, ήταν δείγμα
κατάκτησης κι όχι προσηλυτισμού.
Σήμερα, ρωτάω, υπάρχει περίπτωση να πιστεύει κανείς, ότι ο ήλιος είναι
θεός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2008, 22:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Απ' ότι γνωρίζω όλοι οι ΝΑΖΙ αξιωματικοί ήταν (Χριστιανοί - Καθολικοί) οι ακροδεξιοί συνεργάτες τους (Ελληνάρες με μαύρη κουκούλα) ήταν άνθρωποι της εκλησίας (μετά τις εκτελέσεις γραμμή για την Κυριακάτικη λειτουργεία).

Τι νόημα έχει αυτή η συσχέτιση θρησκευτικών και πολιτικών πεποιθήσεων.

Ένας χριστιανός μπορεί να είναι ΝΑΖΙ ή ένας Παγανιστής μπορεί να είναι μόνον κουμουνιστής?

Αυτή η συσχέτιση είναι μάλλον φούσκα με απότερο σκοπό.....εναντίον των "άπιστων"???

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 10:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Lock Smith, δεν αναφερόμαστε στο παρελθόν,
αλλά στο παρόν, όχι στον ναζισμό και παγανισμό, αλλά νεοναζισμό
και νεοπαγανισμό... Αν μπορείς,μείνε στο θέμα...

Λέγαμε,λοιπόν,ότι, πολλά απο τα νεοπαγανιστικά κινήματα,
χρησιμοποιούν κοινά σύμβολα και δοξασίες με τους νεοναζιστές,
αυτό δεν είναι τυχαίο...
Οι συσχετισμοί σου, φίλε,δείχνουν ολίγον άτυχοι...Ένας κομμουνιστής ιδεολόγος,
κατά βάση είναι άθεος, όπως κι ένας ναζιστής πιστεύει στην αρεία φυλή,
δεν μπορεί να δηλώνει χριστιανός, γιτί ο χριστιανισμός είναι ενάντια
στην διάκριση ανθρώπου από άνθρωπο.
Τώρα του άπιστους των μουσουλμάνων, πως σου ήρθε να τους αναφέρεις;
Γιατί ο χριστισνισμός δεν χρησιμοποιεί αυτή τη φρασεολογία. Όλα τα
άσχημα των άλλων θρησκειών, θα τα φορτώσεις στον χριστιανισμό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 11:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Και αίφνης προέκυψε απάντηση και μάλιστα ενδιαφέρουσα

quote:
Ένας κομμουνιστής ιδεολόγος, κατά βάση είναι άθεος, όπως κι ένας ναζιστής πιστεύει στην αρεία φυλή, δεν μπορεί να δηλώνει χριστιανός, γιτί ο χριστιανισμός είναι ενάντια στην διάκριση ανθρώπου από άνθρωπο.

Απ' ότι αντιλαμβάνομαι φίλε trexagireve, θεωρείς ότι υπάρχει σύνδεση κοινωνικοπολιτικών ρευμάτων με θρησκευτικές αντιλήψεις.
Ας το επεκτείνουμε λοιπόν : μπορείς να μου πεις σε τι διαφέρει η λογική του κομμουνισμού από οικονομική σκοπιά από την κοινοκτημοσύνη (πάντα στο οικονομικό πεδίο) που υποστήριξε ο Χριστός; εγώ προσωπικά, στη βάση τους, δε βλέπω ιδιαίτερες διαφορές, απλά η δεύτερη είναι πολύ πιο απλοϊκή και απευθύνεται σε μικρότερες κοινωνίες, γιατί αντανακλά τις συνθήκες ζωής στον τόπο και χρόνο που έζησε ο Ιησούς. Άρα γιατί να δεχθώ εγώ τον κομμουνισμό ως ταυτόσημο της αθεϊας; επειδή στην πρώην Σοβιετική Ένωση δεν ίσχυσε ποτέ αυτό το σύστημα για όλους, αλλά μία (ανθρωποειδής) μετάλλαξή του, με αποτέλεσμα την "ισοπέδωση" μεγάλου μέρους του πληθυσμού προς όφελος της ολιγαρχίας; μην αγνοούμε άλλωστε ότι, μεγάλο μέρος της πρώην Σοβιετικής Ένωσης αποτελούσε η σημερινή, Ορθόδοξη όπως χαρακτηρίζεται, Ρωσία, άρα είχαμε στο εσωτερικό της Ε.Σ.Σ.Δ. μία συνύπαρξη δήθεν κομμουνισμού με Ορθοδοξία.
Επίσης, ένας ναζιστής όντως πιστεύει στην άρια φυλή. Αυτό συνήθως από μόνο του δεν τον κατατάσσει σε κάποιο θρησκευτικό δόγμα. Άρα δεν μπορούμε με αυτόν τον τρόπο να τεκμηριώσουμε συσχέτιση νεοναζισμού με κάποια θρησκεία ή δόγμα. Αντιθετοαντιστρέφοντας, μία μερίδα Ορθοδόξων ή μία μερίδα Καθολικών ή μία μερίδα Μουσουλμάνων ή άθεων ή Νεοπαγανιστών ή οτιδήποτε ενδέχεται να υιοθετεί νεοναζιστικές προσεγγίσεις, είτε για λόγους ασυσχέτιστου με τα θρησκευτικά πιστεύω της, είτε για κοινωνικά - ιστορικά - εκπαιδευτικά αίτια. Άρα ούτε από αυτή την πλευρά μπορούμε να απιδείξουμε με στατιστική συνέπεια τη συνύπαρξη Νεοναζισμού με κάποιο δόγμα (ή μήπως θα μου αποδείξεις ότι κάποια από τα υπόλοιπα δόγματα ή θρησκείες περιλαμβάνουν Νεοναζιστικά στοιχεία στα προ ίδρυσης του Ναζισμού κείμενά τους).

quote:
Λέγαμε,λοιπόν,ότι, πολλά απο τα νεοπαγανιστικά κινήματα,
χρησιμοποιούν κοινά σύμβολα και δοξασίες με τους νεοναζιστές,
αυτό δεν είναι τυχαίο...

Αυτό ελέγχεται ως προς την ορθότητά του, όπως επίσης και ως προς την αποκλειστικότητά του. Αλήθεια, ποια θεωρείς εσύ σύμβολα του νεοναζισμού και σε ποια νεοπαγανιστικά κινήματα τα συναντάς; εγώ προσωπικά δεν το έχω ερευνήσει, γι' αυτό θέλω τη δική σου θέση.

quote:
Σήμερα, ρωτάω, υπάρχει περίπτωση να πιστεύει κανείς, ότι ο ήλιος είναι θεός;

Φυσικά και υπάρχει και είναι δικαίωμά του. Με τη δική σου λογική υπάρχει περίπτωση να πιστεύε κανείς ότι υπάρχει παρθενογένεση και μάλιστα τόσο εκτεταμένη, μόνο μέσα σε κάποια θρησκευτικά κείμενα; ή μήπως είναι πιο λογικό να πιστεύει κάποιος ότι ο Μπους μιλάει με το Θεό; κι όμως, υπάρχουν...

quote:
Αγαπητέ μου Κωστακη, γι αυτο σε λέω ότι είσαι νέος...

quote:
Αγαπητέ μου KERRY KING, καλό το παραμύθι σου, αλλά δεν έχει δράκο..

Πέρα από την πλάκα που όπως λες κάνεις, η θρησκεία σου σου επιτρέπει να καταφέρεσαι, σε μόνιμη βάση, με υποτιμητικό τρόπο απέναντι σε κάποιο συνομιλητή σου; εγώ δε διακρίνω ιδιαίτερη ταπεινότητα σε αυτό.
Αν το κρατήοσυμε στο επίπεδο της πλάκας, που εσύ επικαλείσαι, θα σου πω ότι είναι καλύτερα να έχεις νεανικό τρόπο σκέψης, γιατί συνήθως είναι αγνός και αμόλυντος, παρά στερεοτυπικά "κατοχική" ιδεολογική κουλτούρα, που εν τέλει έχει αποδειχτεί στην πορεία της ζωής η ιδιοτέλειά της. Για το θέμα με τους τρελούς που αναφέρεις, δε διαφωνώ ότι υπάρχουν περισσότεροι έξω. Άλλωστε, τις συνέπειες τις βλέπεις και σίγουρα δεν είναι αποτέλεσμα δράσης των "εραστών της βελανιδιάς".

Φίλε KERRY KING, σε ευχαριστώ προσωπικά για την παράθεση των στοιχείων. Είναι αυτό που λέω ότι από κάθε συζήτηση μπορείς να μάθεις και κάτι.

Α, και κάτι τελευταίο που το πρόσεξα τώρα... φίλε trexagireve γράφεις

quote:
Φίλε μου έχω σκυλοβαρεθεί αυτή την διαστρέβλωση με την
επιβολή του χριστισνισμού.Όπου έγινε ήταν απο καθολικούς, ήταν δείγμα
κατάκτησης κι όχι προσηλυτισμού.

Άντε και συμφωνώ ότι οι καθολικοί κατακτώντας διά της βίας κάποιες περιοχές επέβαλαν και τη θρησκεία τους, ενώ οι ορθόδοξοι δεν το έπραξαν. Εσύ μπορείς να μου πεις ποια η σκοπιμότητα των ιεραποστολών (π.χ. Κύριλλος και Μεθόδιος, για να μην πάμε σε πιο πρόσφατες καταστάσεις, που τις πλερώνει και εμμέσως ο ελληνικός λαός); δηλαδή για την Ορθοδοξία το "πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη" είναι εύλογο και θεμιτό, ενώ για τα άλλα δόγματα όχι; και μη μου πεις για το διά της βίας, γιατί ιεραποστολές έχουν όλα τα δόγματα και μεγάλη μερίδα των Χ.Ο. τους αποκαλούν αιρετικούς προσηλυτιστές, χώρια που δεν είμαι σε θέση αν γνωρίζω υπό ποιες προϋποθέσεις έχει γίνει η ένταξη σε νέα θρησκεία σε κάθε πληθυσμό ξεχωριστά στη διάρκεια της ιστορίας. Μου αρκεί άλλωστε το σήμερα...
Αν μου απαντήσεις θετικά και σε αυτό, θα αρχίσω να αμφιβάλλω για την αντίληψη περί ισότητας, δημοκρατίας και φασισμού που έχεις. Ελπίζω να με διαψεύσεις.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 20:58:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο ότι είναι γνωστή η μαρξιστική υλιστική φιλοσοφία και
κοσμοθεώρηση , όπου δεν υπάρχει θέση για κανένα θεό, αγαπητέ μου
Κωστάκη, οφείλεται το ότι οι κομμουνιστές είναι άθεοι... Είναι
όλη της η βάση αυτή...
Δεν έχει να κάνει με ιδέες, έχει να κάνει με πιστή σε ανώτερο
Ον και όχι και οι κομμουνιστές οι γνήσιοι, που έχουν
διαβάσει τι πιστεύουν, δεν πιστεύουν σε θεό.
Η αρεία φυλή, πάλι, έχει συναισθηματικούς δεσμούς, ιδεοληψίες
και κοινές μνήμες,λόγω των προγόνων, για τους νεοναζιστές με
τους νεοπαγανιστές.
Το ότι ο χριστιανισμός διώχθηκε στη Σοβιετική Ένωση και μόλις το 1995
άρχισε να ξανα έχει την ελευθερία μιας θρησκείας του 90 % του πληθυσμού
μιας χώρας είναι καλό που το αναγνωρίζεις...Συνήθως,
κάποιοι εδώ μέσα, πιστεύουν ότι ο χριστιανισμός
δεν διώχθηκε...
Για τα κοινά σύμβολα φίλε μου, είναι πολλά για νεοπαγανισμό και νεοναζισμό
... Απο την σβάστικα, μέχρι τα ρούνικα γράμματα και τους θεούς ή δυνάμεις που
πιστευουν... Είναι όλα τους κοινά...
Για να πάμε τώρα στο κατά πόσο η παρθενογέννηση είναι δεκτή ή όχι,
πρέπει σίγουρα να πιστεύεις σε θεό γιατί τυχαία ή κατα λάθος, δεν γίνεται...
Κι αυτή είναι η διαφορά μας. Εσύ ψάχνεις λογικές εξηγήσεις σε ένα χώρο που
το θείο δεν υπακούει σε νόμους ανθρώπων. Κι αυτό είναι αυτονόητο...
Για το στύλ μου στον φίλο KERRY KING, επέτρεψε μου να έχω προσωπική σχέση μαζί του
και να μην σε βάζω μεσάζωντα.... Αλλά αν δεις τα κείμενα σου, θα καταλάβεις
ποιός δείχνει νεώτερος και με χιούμορ που νομίζει ότι περιπαίζει τον άλλο και
ποιός όχι...Εκτός να ζητάς κοπλιμέντα...
Δεν θέλω να μου κάνεις τη χάρη και να συμφωνήσεις στο θέμα της βίαιας επιβολής του
χριστιανισμού ή της αίτησης αποστολής ιεραποστολών,όπως των Κυρίλλου και Μεθοδίου...
Αλλά το ότι προσπαθείς να ενοχοποιήσεις Έλληνες μεγάλους άνδρες, ποιόν
πιστεύεις ότι εξυπηρετεί, πέραν της επιχειρηματολογίας και άμυνας σου;
....Πειράζει αν δεν με απασχολεί το πως θα με δεις;Ή έστω αν δεν καίγομαι;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 21:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ γιάπετ

quote:
"Να ρωτήσω όμως κάτι, ειρήσθω εν παρόδω : θεωρείς τους άθεους κομμουνιστές ή εστω αριστερούς; τους Χριστιανούς τι τους θεωρείς; εν τέλει στο λεγόμενο "μεσαίο χώρο" ποιοι εντάσσονται;
"

Το τι θεωρώ εγώ για την ιδεολογική τοποθέτηση της πλειοψηφίας των Χριστιανών δεν έχει σημασία. Το τι θεωρω εγώ για την ιδεολογική τοποθέτηση της πλειοψηφίας των Νεοπαγανιστών, πάλι δεν έχει σημασία. Δύο πράγματα έχουνε σημασία για το συγκεκριμένο θέμα. Το ότι ο Ναζισμός σαν ιδεολογία θεμελιώθηκε στην θεοσοφία, που ήτανε το ξεκίνημα του Νεοπαγανισμού. Και το δεύτερο που έχει σημασία είναι το ότι ο Νεοναζισμός, σαν καταδιωγμένο απο το νόμο και την κοινή κατακραυγή αντιδραστικό κίνημα, επανεμφανίζεται οργανωμένος μέσα σε νεοπαγανιστικές οργανώσεις. Αυτά είναι κατα τη γνώμη μου τα δύο γεγονότα, που έχουνε πραγματικά αξία διαλόγου στο συγκεκριμένο θέμα.


@ kostakis

quote:
Μα οι συγκεκριμένοι συγγραφείς έδωσαν μία δική τους προσέγγιση για το Νεοπαγανισμό, βασισμένη στις συνήθειες συγκεκριμένων ομάδων, που αυτοαποκλαούνται έτσι (και είναι ενδεχομένως). Εντούτοις, άλλες ομάδες που επίσης λατρεύουν προχριστιανικές θεότητες, δεν ωθούνται στο νεοναζισμό, όπως π.χ. οι αντίστοιχες ελληνικές - δωδεκαθεϊστικές οργανώσεις. Συνεπώς, η λατρεία που λέγεται "Νεοπαγανισμός", επειδή ακριβώς αφορά σε πρότυπα διαφορετικών περιοχών (και περιόδων της ιστοριας), έχει την κοινή βάση του προχριστιανικού χρόνου αναφοράς, αλλά ούτε τις ίδιες θεότητες, ούτε τις ίδιες τελετές, ούτε και την ταύτιση με κάποιες πολιτικοκοινωνικές ιδεολογίες του σήμερα. Μπορεί η συνάρτηση αυτή να απαντάται σε κάποιες από τις νεοπαγανιστικές ομάδες, αλλά δεν είναι κοινός τόπος.

Δηλαδή ο Νεοπαγανισμός, όπως αυτός έχει εμφανιστεί στην Ελλάδα, δεν στηρίχτηκε στα συγκεκριμένα θεοσοφικά συγγράμματα, αλλά στηρίχτηκε στα ποιήματα του Σικελιανού και του Παλαμά;;; Είσαι σίγουρος ότι ο Σικελιανός και ο Παλαμάς δεν είχανε διαβάσει θεοσοφία;;; Είσαι σίγουρος ότι η ελληνική έκδοση του Νεοπαγανισμού δεν εμπεριέχει αντισημιτισμό;;; Είσαι σίγουρος ότι η ελληνική έκδοση του Νεοπαγανισμού, δεν εμπεριέχει ρατσισμό, αν όχι αριοφυλετικό όπως αυτόν του Οντινισμού, ελληνοφυλετικό;;;


quote:
Αν παίζεις τόσο καλή μπαλίτσα, θα σε κάνω μεταγραφή, ψάχνω παιχτρόνια για 5*5!!!

Όχι δεν παίζω και τόσο καλή μπαλίτσα, απλά είμαι πρώην υδατοσφαιριστής. Εκεί τα τάκλιν κάτω απο το νερό, ακόμα και τα σκληρά, επιτρέπονται...


quote:
β) Ρατσιστής είναι εκείνος που θεωρεί μία κατηγορία ανθρώπων ως μειονεκτούσα και επιχειρεί να επιβάλλει με κάποια μορφή βίας αυτή του την άποψη.

Σε αυτό διαφωνώ. Ο ρατσιστής δεν πρέπει κατα ανάγκη να είναι βίαιος.

quote:
ο οποίος είχε αναφέρει ότι άλλο ο παγανισμός και άλλο ο νεοπαγανισμός.

Ο samuel1974 είπε απλά ότι Παγανισμός, εφόσον δεν υπάρχει ιστορική συνέχεια, δεν υπάρχει και ότι υπάρχει μόνο Νέοπαγανισμός. Στη μεταξύ τους σχέση δεν θυμάμαι να τοποθετήθηκα.


@ KERRY KING

quote:
Φίλε Samuel1974 μπορείς να παραθέσεις το συγκεκριμένο κομμάτι και να μας πεις ποιός είναι ο Ρασσιάς ???

Ρασσιάς είναι ο εκδότης του περιοδικού «Διιπετές»

„…Η Λιθουανία εκχριστιανίσθηκε τελευταία από όλες τις ευρωπαϊκές χώρες: μετά από αγώνες 200 περίπου ετών, μόλις στα τέλη του 14ου αιώνος, όταν ο Δούκας Τζογκάϊλα παντρεύτηκε την Πολωνή πριγκήπισα Χέντβιτζ και βαπτίσθηκε χριστιανός, επιτρέποντας στη συνέχεια στους Πολωνούς προσηλυτιστές να επιβάλουν με τη βία τη νέα θρησκεία στους υπηκόους του. Ωστόσο, πέραν από το Βίλνιους, ολόκληρη η χώρα, κυρίως η ύπαιθρος, παρέμεινε πεισματικά πιστή στην παραδοσιακή "εθνική" λατρεία για άλλα 200-300 ακόμη χρόνια. Μέσα στο ίδιο το Βίλνιους, ήταν μόλις επί της διακυβερνήσεως του Δούκα Στανίσλοβα Πονιατόβσκις (1732-1798) που κόπηκε η τελευταία Ιερά Δρύς η οποία λατρευόταν ακόμη εκεί από τους εναπομείναντες αρχαιόθρησκους…“

Πηγή:
http://www.diipetes.gr/html/dx_15.html

Το απο που αντλεί, αυτήν την συγκεκριμένη πληροφορία, και αναφέρει αυτή την μακρά χρονική περίοδο, δεν το ξέρω, γιατι κάτι τέτοιο δεν το λέει.


quote:
Σχεδόν όλοι τους έχουνε σελίδα στο myspace, αποχτήστε επιτέλους προσωπική άποψη και σταματήστε να εξαρτάστε από τις παπαριές που σας βομβαρδίζει το παπαδαριό....

1. Οι «παπαριές» δεν είναι δικές μου θεωρίες, αλλά είναι πληροφορίες δημοσιογράφων, οι οποίοι εργάζονται για τα γερμανικά κρατικά κανάλια.

2.Δεν είμαι παπάς.


quote:
Μιλάμε για έναν λαό ειρηνικό και απλό, να έχει βρει το νόημα της ζωής και να ζει σε αρμονία.

Αυτό έτσι όπως το λες, μπορεί κάποιος να νομίσει ότι η συγκεκριμένη χώρα είναι ο επίγειος παράδεισος, όπου δεν υπάρχει ούτε εγκληματικότητα, ούτε κοινωνικές ταραχές, παρα μόνο ευμάρεια και ευδαιμονία, και απο τα συμφραζόμενα σου, στο ότι οφείλεται όλη αυτή η ονειρεμένη κατάσταση στο γεγονός ότι οι Λεττονοί είναι οι καλοί οι Άριοι, που δεν είναι ωστόσο ρατσιστές, απλά θαυμάζουνε τη φυλή τους και λατρεύουνε τη φύση...

Είναι ιστορικά επιβεβαιωμένο, ότι οι Λεττονοί είναι ατόφιοι Ινδοευρωπαίοι;; Εγώ έχω ακούσει, ότι έχουνε κάποια κοινή ρίζα με τους Φινλανδούς...

@ Lock Smith

quote:
Απ' ότι γνωρίζω όλοι οι ΝΑΖΙ αξιωματικοί ήταν (Χριστιανοί - Καθολικοί) οι ακροδεξιοί συνεργάτες τους (Ελληνάρες με μαύρη κουκούλα) ήταν άνθρωποι της εκλησίας (μετά τις εκτελέσεις γραμμή για την Κυριακάτικη λειτουργεία).

Εγώ απ όσο γνωρίζω, μόνο σε ένα απο τα πιο περίφημα στρατόπεδα συγκέντρωσης, στο Ντάχαου, μόνο οι καθολικοί ιερείς, που προερχότανε μόνο απο την Τσεχία ήτανε 121. Πόσοι λες, να ήτανε όλοι οι ιερείς,δηλαδή ευαγγελιστές, καθολικοί, ορθόδοξοι, σε όλα τα στρατόπεδα συγκέντρώσης, απ όλες τις χώρες της Ευρώπης;;;

Και απ όσο γνωρίζω ο Heinrich Himmler, ο αρχηγός των ΣΣ ήτανε δηλωμένος Νεοπαγανιστής...


@ τρεχαγύρευε

quote:
Στο ότι είναι γνωστή η μαρξιστική υλιστική φιλοσοφία και
κοσμοθεώρηση , όπου δεν υπάρχει θέση για κανένα θεό, αγαπητέ μου
Κωστάκη, οφείλεται το ότι οι κομμουνιστές είναι άθεοι... Είναι
όλη της η βάση αυτή...

Άλλο η φιλοσοφία και άλλο η εφαρμογή ενός οικονομικού κομμουνιστικού συστήματος. Τα οικονομικά συστήματα δεν έχουνε θεό, όπως κι ένα σχέδιο κατασκευής μιας μηχανής δεν εμπεριέχει προσευχές.



HASTA LA VICTORIA SIEMPRE

Edited by - samuel1974 on 05/10/2008 22:05:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 22:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΕΤΟΝΙΑ

Εθνολογ. σύνθεση: Λετονοί (57%), Ρώσοι (30%), Λευκορώσοι (4,0%), Ουκρανοί (2,6%), Πολωνοί (2,5%), Λιθουανοί (0,4%), λοιπές εθνότητες (3,5%).

Θρήσκευμα(-τα): Κυρίως διαμαρτυρόμενοι (λουθηρανοί) και ρωσο-ορθόδοξοι, λίγοι ρωμαιοκαθολικοί.

quote:
Lock_Smith :
Καλησπέρα,
Απ' ότι γνωρίζω όλοι οι ΝΑΖΙ αξιωματικοί ήταν (Χριστιανοί - Καθολικοί) οι ακροδεξιοί συνεργάτες τους (Ελληνάρες με μαύρη κουκούλα) ήταν άνθρωποι της εκλησίας (μετά τις εκτελέσεις γραμμή για την Κυριακάτικη λειτουργεία).

Aπό προηγούμενη τοποθέτησή μου συμπέρανε κατά πόσο Χριστιανοί ήσαν οι Ναζί αξιωματικοί........

Γνωρίζουμε ότι κάποιοι διοικητές των ναζί, αντί να παρακολουθούν τις εξελίξεις στα πεδία των μαχών, αναζητούσαν το ιερό δισκοπότηρο, το θρυλικό Γκράαλ, συμμετείχαν σε παγανιστικές τελετουργίες ή διοργάνωναν εξερευνητικές αποστολές στο Θιβέτ και στην έρημο Γκόμπι με στόχο να ανακαλύψουν τους "επιζήσαντες" των Αρίων του παρελθόντος. Είναι γεγονός ότι η πιο παρανοϊκή εποχή στη σύγχρονη ιστορία καθοδηγούνταν από φαντασιόπληκτους, μυστικιστές, μάντεις και αστρολόγους.

Ο Καρλ Μαρία Βίλιγκουτ, ένας από τους συμβούλους του Χίτλερ, υποστήριζε ότι είχε αναμνήσεις από την προηγούμενη ζωή του ως διοικητής. Ο περιβόητος Χάινριχ Χίμλερ, διοικητής των SS, πίστευε ότι ήταν η μετεμψύχωση του Ερρίκου, Γερμανού βασιλιά του 10ου αιώνα.
Οι φανατισμένοι Άριοι πολεμιστές του Χίμλερ διδάσκονταν το ρουνικό αλφάβητο, την αρχαία μαγική γραφή της Βόρειας Ευρώπης, στην οποία το S συμβόλιζε τη νίκη. Το βράδυ του θερινού ηλιοστασίου τα SS τιμούσαν το θεό του πολέμου ανάβοντας μια μεγάλη φωτιά στο δάσος.

και πάλι από το διαδύκτιο....

Σύμφωνα με τον ίδιο το Χίτλερ «Ο Χριστιανισμός έφερε τα σπέρματα της αποσύνθεσης όπως η συγχώρεση, η αδυναμία, η ταπεινότητα και την ίδια την άρνηση του νόμου της υπερίσχυσης του δυνατού», «Η συνείδηση είναι μια εβραϊκή εφεύρεση» και «Θα ξεπλύνουμε το Χριστιανικό επίστρωμα και θα φανερώσουμε μια θρησκεία που ταιριάζει στη φυλή μας» τα ρητά αυτά του Χίτλερ είναι παρμένα από το βιβλίο του D. Skar The Nazis and the Occult.


ΙΣΤΟΡΙΑ

Μέχρι τον 20ό αιώνα

Στη Λετονία υπάρχουν ίχνη ανθρώπινης εγκατάστασης που χρονολογούνται από την εποχή του Λίθου. Στους πρώτους μεταχριστιανικούς αιώνες η χώρα κατοικήθηκε από διάφορους λαούς της βαλτικής και φινοουγγρικής ομάδας, στους οποίους αργότερα προστέθηκαν οι Φίνοι και οι Λιβόνιοι, οι οποίοι εγκαταστάθηκαν στα παράλια.
Στη διάρκεια του 13ου αι. το τάγμα των Ιπποτών του Πορτ-Γκλάιβ, το οποίο ιδρύθηκε από το Γερμανό επίσκοπο Αλβέρτο και το τάγμα των Τευτόνων Ιπποτών προχώρησαν σε βίαιο εκχριστιανισμό του λαού της Λετονίας.

Το 1561 το τάγμα των Τευτόνων Ιπποτών χώρισε τη χώρα σε δύο τμήματα: την Κουρλάνδη, η οποία αποτέλεσε δουκάτο υπό την πολωνική επικυριαρχία, και τη Λιβονία , η οποία ενσωματώθηκε στην Πολωνία. Τον επόμενο αιώνα η χώρα κυριεύτηκε από τους Σουηδούς και πέρασε στο λουθηρανισμό.
Το 1710 η Ρωσία κατέλαβε τη Λιβονία, ενώ το 1795, ύστερα από την παραχώρηση της Κουρλάνδης στη Ρωσία από τους Πολωνούς, ολόκληρη η Λετονία περιήλθε στην κυριαρχία των τσάρων της Ρωσίας, οι οποίοι ακολούθησαν πολιτική εκρωσισμού του γηγενούς πληθυσμού.

Θρησκεία

Για περισσότερα από 50 χρόνια το κομουνιστικό καθεστώς της πρώην ΕΣΣΔ απαγόρευε τη θρησκευτική δραστηριότητα στη χώρα, πρεσβεύοντας τον αθεϊσμό. Η κατάρρευση όμως του υπαρκτού σοσιαλισμού, στις αρχές της δεκαετίας του 1990, αναζωπύρωσε το θρησκευτικό αίσθημα. Σήμερα όλοι σχεδόν οι λετονικής καταγωγής κάτοικοι της χώρας ακολουθούν το λουθηρανικό προτεσταντικό δόγμα. Οι ρωσικής καταγωγής κάτοικοι είναι στην πλειονότητά τους χριστιανοί ορθόδοξοι, ενώ υπάρχουν και αρκετοί οπαδοί του ρωμαιοκαθολικισμού (τα ποσοστά δεν είναι σαφή), ο οποίος διαδόθηκε στους λαούς της Βαλτικής στις αρχές του 13ου αι. από Γερμανούς σταυροφόρους.
από το live-pedia.gr

Y.Γ. Την αρχαία τους θρησκεία δεν βλέπω..........


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 22:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου KERRY KING, καλό το παραμύθι σου, αλλά δεν έχει δράκο..

Εδώ είναι και η ομορφιά της θρησκείας τους. Δεν έχει δράκο και ιπποότες, όλα είναι απλά και γήινα. Δεν είναι καν παραμύθι φίλε μου, σε αντίθεση με το απόκοσμο στυλ άλλων θρησκειών...

quote:
1. Οι «παπαριές» δεν είναι δικές μου θεωρίες, αλλά είναι πληροφορίες δημοσιογράφων, οι οποίοι εργάζονται για τα γερμανικά κρατικά κανάλια.

2.Δεν είμαι παπάς.


samuel1974 είναι στιγμές που με κάνει να νομίζω ότι σε καθοδηγούν κάποιοι στο τι να γράψεις. Μην με ρωτάς τι και πως, προσωπική αντίληψη είναι αυτή. Κατα τ'αλλα σε θεωρώ πού καλό συνομιλητή.

quote:
Αυτό έτσι όπως το λες, μπορεί κάποιος να νομίσει ότι η συγκεκριμένη χώρα είναι ο επίγειος παράδεισος, όπου δεν υπάρχει ούτε εγκληματικότητα, ούτε κοινωνικές ταραχές, παρα μόνο ευμάρεια και ευδαιμονία, και απο τα συμφραζόμενα σου, στο ότι οφείλεται όλη αυτή η ονειρεμένη κατάσταση στο γεγονός ότι οι Λεττονοί είναι οι καλοί οι Άριοι, που δεν είναι ωστόσο ρατσιστές, απλά θαυμάζουνε τη φυλή τους και λατρεύουνε τη φύση...

Αν αφαιρέσεις την φτώχια και τον μακρύ χειμώνα τους, ναι οι βαλτικές χώρες είναι ένας μικρός παράδεισος. Πήγαινε να τις ανακαλύψεις (μακρυά από οργανωμένες τουριστικές πρακτικές) και θα το καταλάβεις κι εσύ. Δεν έχει σχέση με την Άρεια καταγωγή τους, οι γερμανοί και οι σουηδοί πχ είναι πολεμοχαρείς λαοί. Οι Λετονοί δεν είχανε ποτέ στρατό, ήτανε οι καλύτεροι "πελάτες" της περιοχής. Για την εγκληματικότητα είναι δύσκολο να σου απαντήσω, νοιώθεις πάντως τρομερή ασφάλεια. Μια ματιά στις στατιστικές θα μας έδινε απαντήσεις, δύσκολο πάντως να βγει ασφαλές συμπερασμα την στιγμή που το 50% του πλυθησμού της χώρας είναι ρωσσικής καταγωγής. Πάντως οι θρύλοι τους δεν έχουν πουθενά ήρωες πολεμικών παραστάσεων. Έχει να κάνει με την όλη τους αντίληψη για την ζωή, συνεπώς και με την θρησκευτική τους αντίληψη.

quote:
Είναι ιστορικά επιβεβαιωμένο, ότι οι Λεττονοί είναι ατόφιοι Ινδοευρωπαίοι;; Εγώ έχω ακούσει, ότι έχουνε κάποια κοινή ρίζα με τους Φινλανδούς...

Καμμία μα καμμία σχέση....
Οι Φινλανδοί έχουνε μογγολικές ρίζες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 23:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Φίλε europaios2, σχετικά με το "πατρώα θρησκεία", που χρησιμοποίησες, οφείλεις να παραδεχτείς ότι ήταν εντελώς άστοχο. Εκτός αν θεωρείς ότι ο Ελληνισμός υπάρχει μόνο μετά Χριστόν.


Aντιθέτως......εκτός εάν δεν θεωρείς πατεράδες μας τους Έλληνες του 1ου .....10ου.....15ου...κ.ο.κ. αιώνα ως πατέρες μας......

Έχω γράψει σε άλλο θέμα ότι ο Χριστιανισμός είναι διαποτισμένος από την Ελληνική φιλοσοφία. Όλα τα μεγάλα ονόματα (Ηράκλειτος, Θαλής κ.ο.κ.) ήσαν μονοθεϊστές με αποτέλεσμα να έχουμε την απαγόρευση από το 431π.Χ. με το ψήφισμα Διοπείθη της αμφισβήτησης των Θεών με θάνατο ή εξορία.
Εάν ο Χριστός ήταν στις μέρες τους ασφαλώς και θα τον είχαν αποδεχτεί.
Δεν είναι τυχαίο που ο Ελληνικής καταγωγής απολογητής Ιουστίνος φιλόσοφος και κυριότερος απολογητής του Χριστιανισμού, ο οποίος και υπέστη μαρτυρικό θάνατο μαθήτευσε σε Πυθαγόρειους και Περιπατικούς φιλοσόφους της εποχής του, οι οποίοι δεν ικανοποίησαν τα πνευματικά του ενδιαφέροντα και για αυτό στράφηκε στον Χριστιανισμό στον οποίο βρήκε όπως ο ίδιος έγραψε "την μόνην αληθινή φιλοσοφίαν".
Ας δούμε τον Ξενοφάνη (580-484 π.Χ.) ιδρυτή της Ελεατικής Σχολής.
Δίδασκε ότι
"Θεός έστι κυβερνήτης των πάντων διά του πνεύματος, ασώματος, αγέννητος, πάνσοφος, πανταχού παρόν και τα πάντα πληρών"

Οπότε η πατρώα μας θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός αφού προτιμώ τη θρησκεία των Αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων (μονοθεϊστές) από την άλλη θρησκεία το δωδεκάθεο.
Φυσικά και το δωδεκάθεο ήταν και αυτή πατρώα θρησκεία μας αλλά επιβίωσε ως τέτοια μέχρι την εμφάνιση του Χριστιανισμού. Λογικό ήταν η φιλοσοφία του Χριστιανισμού να συναντήσει τη φιλοσοφία των μονοθεϊστών αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων και έτσι να διαποτιστεί από αυτήν.

quote:
KERRY KING:
Γιατί οι έλληνες καλεσμένοι επιμένουν και όπου βρεθούν αναφέρουν πως η τελετή ήταν παγανιστική. Τελικά την θεωρείτε παγανιστική ή όχι ? Το λέω γιατί το συγκεκριμένο τραγούδι υπήρξε και στην καθεαυτού παγανιστική τελετή που έγινε τον Αύγουστο (με λίγα λόγια αποτελεί μέρος της)

Λογικό είναι. Βρίσκονται σε έναν γάμο που δεν υπάρχει παπάς, άρα δεν υπάρχει Χριστιανισμός.
Δεν υπάρχουν μαντίλες, άρα ούτε Μουσουλμανισμός. Για Βουδικούς γάμους δεν έχω ιδέα.
Ακούν τα τραγούδια βλέπουν τους πυρσούς, τους πάει το μυαλό στον παγανισμό..........

ΟΜΩΣ....προηγείτο ο Καθολικός γάμος. Οι γονείς σου είναι καθολικοί? Εάν ναι τότε θεώρησαν ότι έγιναν δύο γάμοι ένας για τον Έλληνα γαμπρό και ένας για τη Λετονή νύφη.
Οπότε σ' αυτή την περίπτωση αν κάποιος φταίει για την παρεξήγηση είναι η γυναίκα σου. Όφειλε να σε ενημερώσει, οπότε εσύ απλά θα έμπαινες στον κόπο να ενημερώσεις τον κουτσομπόλη-α από τους φίλους σου και τον κουτσομπόλη-α από το σόι σου. Όλοι πολύ γρήγορα θα μάθαιναν ότι θα παρευρίσκοντο σε έναν γάμο όχι θρησκευτικό αλλά παραδοσιακό με τοπικά τραγούδια. Και θα είχε λήξει το θέμα.

Εγώ μετά τις εξηγήσεις που έδωσες δεν τη θεωρώ παγανιστική τελετή αλλά ούτε καν τελετή. Απλά βρεθήκατε συγγενείς και φίλοι να γιορτάσετε ένα χαρμόσυνο γεγονός της σύζευξης δύο νέων γεμάτοι όνειρα και αγάπη, εκτός εάν είσαι κανάς γερο παππουλής που σε θάμπωσε η πιτσιρίκα και εσύ θάμπωσες αυτήν με τα γρόσια σου, οπότε όταν αρχίσει να σε ξύνει το κεφάλι σου, σύντομα θα πας μεγάλο ταξίδι ή θα ακούσεις ευχάριστα νέα από τον προπάππο σου... κακιούλες....

quote:
europaios2:
Αν λοιπόν ο γάμος σου είχε γίνει σ' ένα εκκλησάκι κάπου στο δάσος.................τι λες? θα ένιωθες το Θείο?

KERRY KING:
Όχι γιατί η ορθόδοξη τελετή μου προκαλεί βαρεμάρα και αηδία. Η καθολική που έκανα ήτανε συμπαθιτική, πιθανώς λόγω του εκκλησιαστικού οργάνου και των γρηγοριανών χωροδιακών.



Ωραία αν στο εκκλησάκι που σου ανέφερα, έψαλλαν μια ντουζίνα καλόγριες? Τις έχεις ακούσει να ψάλλουν? το κάτι άλλο......μιλάμε για τη χορωδία.......
quote:
KERRY KING:
Μιλάμε για έναν λαό ειρηνικό και απλό, να έχει βρει το νόημα της ζωής και να ζει σε αρμονία.

Και ξαφνικά σκάνε μύτη οι ρασοφόροι και αρχίζουν να τους λένε πως θα καούνε στην κόλαση γιατί ο ένας και μοναδικός θεός είναι ένας "σαν άνθρωπος" εκεί ψηλά που κοιτάει κάθε πράξη τους και όποιος δεν τον υμνεί θα καεί στην κόλαση. Και για να καταλάβουνε καλυτερα τι εννοεί ο ποιητής, το μενου περιλάμβανε λετονούς φλαμπέ...

Και νά'σου οι απαγορέψεις και νά'σου οι ενοχές και νά'σου ο φόβος...

Ηρθανε οι σταυροφόροι να μιλήσουνε για αγάπη - μια φάση του τύπου "έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου"...

Δεν μου κάνει εντύπωση που οι Λετονοί αντισταθήκανε τόσους αιώνες και δεν βρίσκω τίποτα μεμπτό να επιστρέψουν πίσω στις προχριστιανικές τους αρχές, ακόμα και αυτό συνεπάγεται το να ασπαστούν την Dievturiba...



Δε γύρισαν όμως ......... έτσι διαβάζω στο διαδύκτιο.....άρα?? αποδέχτηκαν τον Χριστιανισμό έστω και εάν τους επιβλήθηκε με τη βία και αυτό λέει πολλά.....
quote:
KERRY KING:
Μήπως τελικά ο κόσμος μας θα ήτανε καλύτερος άμα καθένας πίστευε στις προχριστιανικές του θρησκείες ? Θρησκευτικούς πολέμους δευ θυμάμαι κανέναν πριν τον χριστό και τον μωάμεθ... Κάνω λάθος ???


Όχι πριν τον Χριστό και τον Μωάμεθ δεν είχαμε θρησκευτικούς πολέμους......δεν άνοιγε ρουθούνι.......ο ένας βοηθούσε τον άλλον και η αγάπη ξεχείλιζε από τα μπατζάκια......με τον Μωάμεθ και τον Χριστό χάλασε η συνταγή....


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"


Edited by - europaios2 on 05/10/2008 23:21:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2008, 23:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Η αρεία φυλή, πάλι, έχει συναισθηματικούς δεσμούς, ιδεοληψίες
και κοινές μνήμες,λόγω των προγόνων, για τους νεοναζιστές με τους νεοπαγανιστές.

Εδώ με μπερδεύεις...

quote:
Το ότι ο χριστιανισμός διώχθηκε στη Σοβιετική Ένωση και μόλις το 1995 άρχισε να ξανα έχει την ελευθερία μιας θρησκείας του 90 % του πληθυσμού μιας χώρας είναι καλό που το αναγνωρίζεις...

Αν ξέρω ένα μέρος της πρόσφατης ιστορίας, θα ήταν κακό να το αμφισβητώ. Ο,τι ξέρω λέω.

quote:
Για να πάμε τώρα στο κατά πόσο η παρθενογέννηση είναι δεκτή ή όχι, πρέπει σίγουρα να πιστεύεις σε θεό γιατί τυχαία ή κατα λάθος, δεν γίνεται... Κι αυτή είναι η διαφορά μας. Εσύ ψάχνεις λογικές εξηγήσεις σε ένα χώρο που το θείο δεν υπακούει σε νόμους ανθρώπων. Κι αυτό είναι αυτονόητο...

Εδώ τα είπες όλα. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω. Άπαξ και ξεκινάμε από διαφορετική βάση, είναι λογικό να έχουμε και διαφορετικά συμπεράσματα.

quote:
Αλλά αν δεις τα κείμενα σου, θα καταλάβεις ποιός δείχνει νεώτερος και με χιούμορ που νομίζει ότι περιπαίζει τον άλλο και
ποιός όχι...Εκτός να ζητάς κοπλιμέντα...

Δε ζήτησα κοπλιμέντα, μου αρκεί αυτό που είμαι. Καλό θα ήταν όμως να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

quote:
Αλλά το ότι προσπαθείς να ενοχοποιήσεις Έλληνες μεγάλους άνδρες, ποιόν πιστεύεις ότι εξυπηρετεί, πέραν της επιχειρηματολογίας και άμυνας σου;

Αυτό πάλι το "Έλληνες μεγάλους άνδρες", αδυνατώ να το ερμηνεύσω. Απ΄όσο γνωρίζω, δε θεωρήθηκαν οι Κύριλλος και Μεθόδιος "Έλληνες μεγάλοι άνδρες", αλλ΄αρκετοί προγενέστεροι και μεταγενέστεροι. Βέβαια, είπαμε και προηγουμένως τα περί διαφορετικής βάσης, οπότε δεν το συνεχίζω.

quote:
....Πειράζει αν δεν με απασχολεί το πως θα με δεις;Ή έστω αν δεν καίγομαι;...

Καθόλου δε με πειράζει, το αντίθετο. Θα έλεγα περισσότερο ότι με ενδιαφέρει ότι η συγκεκριμένη απάντηση είναι απλά υπεκφυγή σε ερώτηση για προσωπική σου τοποθέτηση. Αλλά, ειλικρινά, καλή καρδιά...

Φίλε samuel

quote:
Είσαι σίγουρος ότι η ελληνική έκδοση του Νεοπαγανισμού δεν εμπεριέχει αντισημιτισμό;;; Είσαι σίγουρος ότι η ελληνική έκδοση του Νεοπαγανισμού, δεν εμπεριέχει ρατσισμό, αν όχι αριοφυλετικό όπως αυτόν του Οντινισμού, ελληνοφυλετικό;;;

Αν το γυρνάς στον αντισημιτισμό, για να συνδέσεις το νεοναζισμό, εν μέρει θα μπορούσα να το συζητήσω. Το γιατί το φαντάζεσαι. Είναι ακριβώς το αντιθετοαντίστροφο με τον ανθελληνισμό των σημιτών... προαιώνια έχθρα.
Όσο για τον ελληνοφυλετικό ρατσισμό, δεν ξέρω πως ακριβώς τον εννοείς, αλλά αν θεωρείς ότι το να είναι κάποιος λαός υπερήφανος για την κληρονομία του (έστω και αν τα έχουμε εγκαταλείψει από πάσα άποψη) αποτελεί στοιχείο ρατσισμού, θα σε παρακαλούσα να μου υποδείξεις ένα λαό (που να υπήρχε και πριν 150 χρόνια, για να μην πω και παραπάνω) και να μην είναι ρατσιστές αυτού του τύπου.

quote:
Σε αυτό διαφωνώ. Ο ρατσιστής δεν πρέπει κατα ανάγκη να είναι βίαιος.

Δε θα κολλήσουμε εκεί. Το βασικό είναι ότι θεωρεί εαυτόν υπέρτερον. Το πως το εξωτερικεύει είναι το επόμενο, αν και πολλές φορές είναι αυτό που τελικά δημιουργεί και το πρόβλημα.

quote:
Ο samuel1974 είπε απλά ότι Παγανισμός, εφόσον δεν υπάρχει ιστορική συνέχεια, δεν υπάρχει και ότι υπάρχει μόνο Νέοπαγανισμός. Στη μεταξύ τους σχέση δεν θυμάμαι να τοποθετήθηκα.

Ακριβώς, άρα είναι κάτι διαφορετικό στη βάση του. Γιατί διαφωνούμε;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 09:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί μπερδεύεσαι αγαπητέ μου Κωστάκη;Τι σε μπερδεύει στις κοινές
ρίζες,καταβολές και γλώσσα, σύμβολα των νεοναζιστών με τους νεοπαγανιστές;
σίγουρα μπερδεύεσαι ή δεν ξέρεις τι να πεις;
Καλά θα ήταν δε, όταν κάνεις κάτι λάθος, να το παραδέχεσαι και
να εγκαταλείπεις απέλπιδες προσπάθειες,όπως, π.χ. να χωρίσεις τα κολλημένα μεταξύ
τους, δείγματα νεοναζισμού και νεοπαγανισμού της Νέας Εποχής, ώστε να γίνεται
κανένας διάλογος της προκοπής, χωρίς τέτοιες υπεκφυγές...
Για τα άλλα όμως, δεν μιλάς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 10:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Πολύ περιεκτική και έγκυρη η παρουσίαση της Λετονίας από τον europaios2.

Μην μπούμε στο τριπάκι να μπλεχτούμε με τα εθνολογικά τους, υπάρχει η λετονική φυλή και η γλώσσα τους θεωρείτε από τις αρχαιότερες της ευρώπης.

europaios2 αναρωτιέσαι " Την αρχαία τους θρησκεία δεν βλέπω.........." όταν ο ίδιος στην παρουσίασή σου αναφέρεις "Στη διάρκεια του 13ου αι. το τάγμα των Ιπποτών του Πορτ-Γκλάιβ, το οποίο ιδρύθηκε από το Γερμανό επίσκοπο Αλβέρτο και το τάγμα των Τευτόνων Ιπποτών προχώρησαν σε βίαιο εκχριστιανισμό του λαού της Λετονίας.". Άρα κάπου πίστευαν αυτοί οι άνθρωποι, έτσι δεν είναι ? Αυτή την θρησκεία είναι που σας παρουσίασα πιο πάνω. Δεν είναι θρησκεία με ναούς και αγάλματα, γι'αυτό και σιωπηρά συνέχισαν να την εφαρμόζουν μέχρι και τον 18ο αιώνα.

Στην εποχή της σοβιετικής κατοχής, οτιδήποτε σχετιζότανε με την παραδοσιακή λετονία (όπως πχ η αρχαία θρησκεία) θεωρούταν εχθρικό προς το σοβιετικό καθεστώς - άρα αφορμή για one way ticket to Syberia.

Από την ανεξαρτησία τους και πέρα, η επιστροφή στις λετονικές παραδόσεις θεωρείται επιτακτική ανάγκη, για έναν λαό που αποτελεί μόλις το 57% στον ίδιο του τον τόπο. Και άμα λάβεις υπόψιν σου και τις περιπτώσεις των μεικτών οικογενειών, ίσως να είναι και μικρότερο αυτό το ποσοστό, στην ουσία άντε να μιλάμε για 1 με 1,5 εκατομμύρια ψυχές.

Για να κλείσουμε τα περί γάμου μου, κάναμε καθολική τελετή στην εκκλησία (η γυναίκα μου έχει βαπτιστεί καθολικιά - λόγω της μάνας της) και η τελετή με τα κεριά έγινε αργότερα κατά την διάρκεια της δεξίωσης. Και σου επαναλαμβάνω, αποτελεί μέρος της παγανιστικής τελετής του γάμου. Το τραγούδι είναι μεν απλοϊκό, αλλά μην ξεχνάς έληξε η τελετή με το να "στείλουμε" στην λίμνη δύο κεριά. Μόλις βρω χρόνο (και αν υπάρχει ακόμα ανδιαφέρον) θα παρουσιάσω με λεπτομέριες όλο το τελετουργικό του παραδοσιακού-παγανιστικού λετονικού γάμου.

quote:
Δε γύρισαν όμως ......... έτσι διαβάζω στο διαδύκτιο.....άρα?? αποδέχτηκαν τον Χριστιανισμό έστω και εάν τους επιβλήθηκε με τη βία και αυτό λέει πολλά.....

Εδώ τίθεται το ερώτημα κατά πόσο τα νούμερα λένε την αλήθεια. Είναι κάτι αντίστοιχο με το 98% των ορθοδόξων στην Ελλάδα. Η γυναίκα μου πχ βαπτίστηκε καθολική, άμα την ρωτήσουν όμως αν πιστεύει στην χριστιανική πίστη θα πει όχι. Για τα νούμερα είναι χριστιανή πάντως. Όλη η γενειά της γυνάικας μου μεγάλωσε μέσα στην αθεϊα που επέβαλε το σοβιετικό καθεστώς. Στην βαλτική τα πράγματα ήτανε πιο χαλαρά σε σχέση με την υπόλοιπη σοβιετική ένωση, υπήρχαν εκκλησίες και δεν διώκονταν οι πιστοί. Για έναν λετονό ήτανε υποχρέωση να πάει κόντρα στο σοβιετικό σύστημα και το να δηλώνεις χριστιανός ήτανε και αυτό μια μορφή αντίδρασης. Μιας και το επίσημο Λετονικό κράτος (προ σοβιετικής κατοχής) είχε τον προτεσταντισμό ως επίσημη θρησκεία, δήλωνες ουσιαστικά ότι είσαι Λετονός και όχι σοβιετικός με τον να βαπτιστείς χριστιανός (όπως είπαμε, περί Dievturiba ουδείς λόγος μιας και ήτανε αφορμή για εξορία). Σήμερα πλέον, πες το από μόδα, πες το από την ανάγκη για επιστροφή στις ρίζες, πες το από υποχρέωση της πολιτιστικής διατήρησης του λετονικού στοιχείου, υπάρχει ρεύμα προς την Dievturiba. Όλο και πιο πολλοί γάμοι γίνονται στην ύπαιθρο πλέον παρά στις εκκλησίες. Δεν αναγνωρίζονται επίσημα βέβαια γι'αυτό και επιβάλεται και η τελετή στο δημαρχείο ή σε εκκλησία. Θα μιλάμε με πιο τρανταχτά στοιχεία για στροφή στον νεοπαγανισμό αν ποτέ η Dievturiba αναγνωριστεί επισήμως ως θρησκεία με ότι αυτό συνεπάγεται και για τις αντίστοιχες τελετές. Δεν θα με εξέπλητε γνωρίζοντας πόσο περήφανος λαός είναι οι Λετονοί. Εδώ είμαστε και θα τα μάθετε από πρώτο χέρι αν γίνει κάτι τέτοιο. Πάντως για να κλείνουμε με την Λετονία και να γυρίσουμε στο θέμα μας, Λετονικός Νεοπγανισμός και Νεοναζισμός δεν έχουν ουδεμία απολύτως σχέση.

Edited by - KERRY KING on 06/10/2008 10:57:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 11:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα στο ίδιο το Βίλνιους, ήταν μόλις επί της διακυβερνήσεως του Δούκα Στανίσλοβα Πονιατόβσκις (1732-1798) που κόπηκε η τελευταία Ιερά Δρύς η οποία λατρευόταν ακόμη εκεί από τους εναπομείναντες αρχαιόθρησκους…“

Δεν λατρεύανε το δέντρο ως δέντρο. Στο δέντρο υπήρχε ο συμβολισμός της ιδέας πάνω στην οποία πιστεύανε. Είναι σαν να λέμε πως κάψανε την τελευταία χριστιανική εκκλησία ή ακόμα καλύτερα τον τελευταιο σταυρό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 11:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING: Μήπως τελικά ο κόσμος μας θα ήτανε καλύτερος άμα καθένας πίστευε στις προχριστιανικές του θρησκείες ? Θρησκευτικούς πολέμους δευ θυμάμαι κανέναν πριν τον χριστό και τον μωάμεθ... Κάνω λάθος ???

---------------------------------------------------------------

europaios2:¨Όχι πριν τον Χριστό και τον Μωάμεθ δεν είχαμε θρησκευτικούς πολέμους......δεν άνοιγε ρουθούνι.......ο ένας βοηθούσε τον άλλον και η αγάπη ξεχείλιζε από τα μπατζάκια......με τον Μωάμεθ και τον Χριστό χάλασε η συνταγή....


Δεν το έθεσα έτσι, είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις τι εννοώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 11:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING:
europaios2 αναρωτιέσαι " Την αρχαία τους θρησκεία δεν βλέπω.........." όταν ο ίδιος στην παρουσίασή σου αναφέρεις "Στη διάρκεια του 13ου αι. το τάγμα των Ιπποτών του Πορτ-Γκλάιβ, το οποίο ιδρύθηκε από το Γερμανό επίσκοπο Αλβέρτο και το τάγμα των Τευτόνων Ιπποτών προχώρησαν σε βίαιο εκχριστιανισμό του λαού της Λετονίας.". Άρα κάπου πίστευαν αυτοί οι άνθρωποι, έτσι δεν είναι ? Αυτή την θρησκεία είναι που σας παρουσίασα πιο πάνω. Δεν είναι θρησκεία με ναούς και αγάλματα, γι'αυτό και σιωπηρά συνέχισαν να την εφαρμόζουν μέχρι και τον 18ο αιώνα.

Eννούσα την "επιστροφή" στον παγανισμό δε βλέπω.
quote:
KERRY KING:
Εδώ τίθεται το ερώτημα κατά πόσο τα νούμερα λένε την αλήθεια. Είναι κάτι αντίστοιχο με το 98% των ορθοδόξων στην Ελλάδα. Η γυναίκα μου πχ βαπτίστηκε καθολική, άμα την ρωτήσουν όμως αν πιστεύει στην χριστιανική πίστη θα πει όχι. Για τα νούμερα είναι χριστιανή πάντως.

Εσύ δεν πιστεύεις, η γυναίκα σου δεν πιστεύει, τι τον θέλατε τον Καθολικό γάμο? Γιατί κάνατε κάτι που δεν σας αρέσει? Η μόνη αποδεκτή για μένα απάντηση θα είναι λόγω γονιών. Έτσι είναι?
quote:

KERRY KING: Μήπως τελικά ο κόσμος μας θα ήτανε καλύτερος άμα καθένας πίστευε στις προχριστιανικές του θρησκείες ? Θρησκευτικούς πολέμους δευ θυμάμαι κανέναν πριν τον χριστό και τον μωάμεθ... Κάνω λάθος ???

---------------------------------------------------------------

europaios2:¨Όχι πριν τον Χριστό και τον Μωάμεθ δεν είχαμε θρησκευτικούς πολέμους......δεν άνοιγε ρουθούνι.......ο ένας βοηθούσε τον άλλον και η αγάπη ξεχείλιζε από τα μπατζάκια......με τον Μωάμεθ και τον Χριστό χάλασε η συνταγή....

KERRY KING:
Δεν το έθεσα έτσι, είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις τι εννοώ....



Kαι συ για να καταλάβεις ότι οι θρησκευτικοί πόλεμοι ήταν μια ακόμη δικαιολογία που πρόβαλλαν οι πολεμοχαρείς και συμφεροντολόγοι αυτοκράτορες και βασιλιάδες ακόμη και οι πάπες. Όλοι οι πόλεμοι γίνονται για ιδία οφέλη και γι' αυτό δεν χρειαζόταν να με αναγκάσεις να στο επισημάνω.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 12:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eννούσα την "επιστροφή" στον παγανισμό δε βλέπω.

Ελπίζω να σε κάλυψα με το σημερινό μου μύνημα.

quote:
Εσύ δεν πιστεύεις, η γυναίκα σου δεν πιστεύει, τι τον θέλατε τον Καθολικό γάμο? Γιατί κάνατε κάτι που δεν σας αρέσει? Η μόνη αποδεκτή για μένα απάντηση θα είναι λόγω γονιών. Έτσι είναι?

Χρειαζόμασταν μία "επίσημη" τελετή και ο καθολικός γάμος ήτανε η μόνη λύση. Κακά τα ψέματα, έχει πιο ωράιο τελετουργικό από τον ορθόδοξο...

quote:
Kαι συ για να καταλάβεις ότι οι θρησκευτικοί πόλεμοι ήταν μια ακόμη δικαιολογία που πρόβαλλαν οι πολεμοχαρείς και συμφεροντολόγοι αυτοκράτορες και βασιλιάδες ακόμη και οι πάπες.

Δεν διαφωνώ μαζί σου ότι ήτανε μια ακόμα δικαιολογία - μια αφορμή. Δεν παυει όμως να είναι η χριστιανική θρησκεία που πρωτοπαρουσίασε και καθιέρωσε αυτόν τον όρο - κάνω λάθος ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 13:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ europaios2 διαφωνώ εξολοκλήρου με τη λογική της ελληνορθοδοξίας, όπως την εκφέρεις μέσω της συνέχισης του μονοθεϊσμού των αρχαίων Ελλήνων (την οποία επικαλείσαι) με τη χριστιανική θρησκεία, οπότε εξακολουθώ να θεωρώ πατρώον γένος κάποιους προχριστιανικούς Έλληνες. Επειδή δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε στο συγκεκριμένο, λόγω διαφορετικής βάσης, το αφήνω.

Φίλε trexagireve, όταν σε κάτι δεν απαντάω σημαίνει ότι δέχομαι την ορθότητά του. Αυτό για τα "περί άλλων" που λες... πάμε τώρα σε αυτά που απαντάω :

quote:
Τι σε μπερδεύει στις κοινές ρίζες,καταβολές και γλώσσα, σύμβολα των νεοναζιστών με τους νεοπαγανιστές;

Ποια γλώσσα έχουν κοινή αυτές οι δύο κατηγορίες; αφού δεν αναγνωρίζονται ως τοπικές αντιλήψεις, μπορείς να μου το αποσαφηνίσεις; ποιες κοινές ρίζες; επειδή υπάρχει μερική σύμπτωση απόψεων σε κάποιες περιπτώσεις θα προκύψει και πλήρης ταύτιση των δύο εν τέλει. Όσο για σύμβολα, με μία πρόχειρη αναζήτηση βρήκα τa κάτωθι για τους νεοπαγανιστές :

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Neopagan_symbols
http://altreligion.about.com/library/glossary/symbols/bldefswiccasymbols.htm
http://www.cafepress.com/SacredSigns/3359344

ενώ για τους νεοναζί, εκτός από τη σβάστικα αναφέρoνται τα κάτωθι εν γένει

http://www.adl.org/hate_symbols/neo_nazi_symbols.asp
http://www.angelfire.com/fl/angelforever/symbols.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_symbolism

Αν αυτά μοιάζουν μεταξύ τους, πάω πάσο... ή έχω πρόβλημα στην όραση.

quote:
Καλά θα ήταν δε, όταν κάνεις κάτι λάθος, να το παραδέχεσαι και να εγκαταλείπεις απέλπιδες προσπάθειες,όπως, π.χ. να χωρίσεις τα κολλημένα μεταξύ τους, δείγματα νεοναζισμού και νεοπαγανισμού της Νέας Εποχής, ώστε να γίνεται κανένας διάλογος της προκοπής, χωρίς τέτοιες υπεκφυγές...

Καλά κρασά, θα έπρεπε να πω επίσης, αλλά ας το αφήσουμε καλύτερα...
Ελπίζω να μη με κολλήσεις και εμένα σε κάποια ιδεολογία πλην της δικιάς μου. "Κολλημένος" δε γίνομαι, κολλητός ευχαρίστως!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy