ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ναζισμός & Χριστιανισμός [Φωτο Άλμπουμ]
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 17:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kerry, και με αφορμή το κείμενο που παράθεσες, θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια πάνω στο θέμα, ώστε να δούμε αν και κατά πόσο ευσταθεί η δήλωση του ανώνυμου αρθρογράφου, ο οποίος υποστηρίζει πομποδώς, ψευδώς και αναποδείκτως ότι "Το να ήσουν θρησκευόμενος, στη Ναζιστική Γερμανία ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ και μάλιστα εδιώκετο".

Ας δούμε αρχικά τη στάση του ίδιου του Χίτλερ για τη θρησκεία, όπως ο ίδιος την περιγράφει ή την οριοθετεί μέσα στο έργο του "Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ" (Εκδ. Δαρέμας, 1980), για να προχωρήσουμε αργότερα

Αρχικά λοιπόν ο Χίτλερ στηλιτεύει την ανοχή της Γερμανικής εξουσίας απέναντι στην Καθολική Εκκλησία, κατηγορώντας την τελευταία ότι χρησιμοποίησε την ανοχή αυτή για αντιγερμανική προπαγάνδα, τη στιγμή που ο ντόπιος (γερμανικός) κλήρος δεν έκανε τίποτε για να την αποτρέψει, λειτουργώντας αυστηρά μέσα στα θρησκευτικά του πλαίσια. Στη σελίδα 187 του πρώτου τόμου διαβάζουμε:

"Γενικά, Τσέχοι παπάδες διορίστηκαν σε περιφέρειες καθαρά γερμανικές κι άρχισαν αργά μα σταθερά να προβάλλουν τα δικαιώματα του τσέχικου λαού πάνω από τα ενδιαφέροντα της εκκλησίας, έτσι που στο τέλος γίνηκαν φυτώρια γένεσης του απογερμανισμού".

και παρακάτω

"Ο γερμανισμός άρχισε έτσι να οπισθοδρομεί, αργά μα χωρίς σταματημό, μπροστά σ'αυτήν τη δόλια κατάχρηση της θρησκείας και την έλλειψη κάθε ικανοποιητικής άμυνας".

Από την άλλη, για τη θρησκεία, (και όχι για την όποια "εκκλησία") οι θέσεις του Χίτλερ είναι ξεκάθαρες στο βιβλίο του. Διακηρύττει πως όχι μόνο θα σεβαστεί το θρησκευτικό συναίσθημα και τις θρησκείες, διαχωρίζοντάς τες όμως από την πολιτική της κάθε εκκλησίας:

"Όταν οι αξιωματούχοι της εκκλησίας χρησιμοποιούν τα θρησκευτικά δόγματα ή ακόμη και τις εκκλησιαστικές θεωρίες για να κάνουν κακό στη φυλή τους, δεν πρέπει να παρασυρθούμε σ'αυτόν το δρόμο και να τους πολεμήσουμε με τα ίδια όπλα. Οι θρησκευτικές ιδέες και τα δόγματα πρέπει πάντα να παραμένουν απαραβίαστα για έναν πολιτικό ηγέτη· αλλοιώς αν εξακολουθήσει ένας πολιτικός να κάνει και το θρησκευτικό μεταρρυθμιστή, θα χάσει το παιχνίδι! Μια διαφορετική θέση στη Γερμανία προπάντων, μπορούσε να οδηγήσει στην καταστροφή." (τα έντονα στο πρωτότυπο)

Ταυτόχρονα, στο δεύτερο τόμο και στη σελίδα 329, όπου περιγράφεται το πρόγραμμα του κόμματος (όπως ψηφίστηκε στις 25 Φεβρουαρίου 1920 από τη γενική συνέλευση του κόμματος και ίσχυσε αναλλοίωτο καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του Γ΄ Ράιχ), διαβάζουμε στο άρθρο 24 (διατηρείται η ορθογραφία του πρωτοτύπου):

"Ζητούμε την ελευθερία όλων των θρησκευτικών δογμάτων μέσα στο κράτος, αρκεί να μη θέτουν σε κίνδυνο την υπόστασή του και να μην αντιτίθενται στο αίσθημα της ηθικότητας της γερμανικής φυλής.

Το κόμμα υποστηρίζει την άποψη ενός θετικού χριστιανισμού, χωρίς να συνδέεται προς ωρισμένο δόγμα.

Καταπολεμεί το ιουδαϊστικό-υλιστικόν πνεύμα μέσα σε μας και έξω από μας και είναι πεπεισμένο ότι ο λαός μας δεν θα μπορέσει να εξυγιανθεί παρά μόνο με το δόγμα "Το γενικό συμφέρον προηγείται του ατομικού συμφέροντος"

Αρα λοιπόν, σαν πρώτο συμπέρασμα προκύπτει ότι ο Χίτλερ και το κόμμα του όχι μόνο δεν έχουν καμία εχθρική στάση απέναντι στη θρησκεία (στο χριστιανισμό εν προκειμένω) αλλά αντίθετα φαίνεται μάλλον φιλικά προσκείμενος προς αυτόν.

"Συνεχίζεται"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 18:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Αγαπητέ Kerry, και με αφορμή το κείμενο που παράθεσες, θα ήθελα να κάνω μερικά σχόλια πάνω στο θέμα, ώστε να δούμε αν και κατά πόσο ευσταθεί η δήλωση του ανώνυμου αρθρογράφου, ο οποίος υποστηρίζει πομποδώς, ψευδώς και αναποδείκτως ότι "Το να ήσουν θρησκευόμενος, στη Ναζιστική Γερμανία ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟ και μάλιστα εδιώκετο".

Ας δούμε αρχικά τη στάση του ίδιου του Χίτλερ για τη θρησκεία, όπως ο ίδιος την περιγράφει ή την οριοθετεί μέσα στο έργο του "Ο ΑΓΩΝ ΜΟΥ" (Εκδ. Δαρέμας, 1980), για να προχωρήσουμε αργότερα

Αρχικά λοιπόν ο Χίτλερ στηλιτεύει την ανοχή της Γερμανικής εξουσίας απέναντι στην Καθολική Εκκλησία, κατηγορώντας την τελευταία ότι χρησιμοποίησε την ανοχή αυτή για αντιγερμανική προπαγάνδα, τη στιγμή που ο ντόπιος (γερμανικός) κλήρος δεν έκανε τίποτε για να την αποτρέψει, λειτουργώντας αυστηρά μέσα στα θρησκευτικά του πλαίσια. Στη σελίδα 187 του πρώτου τόμου διαβάζουμε:

"Γενικά, Τσέχοι παπάδες διορίστηκαν σε περιφέρειες καθαρά γερμανικές κι άρχισαν αργά μα σταθερά να προβάλλουν τα δικαιώματα του τσέχικου λαού πάνω από τα ενδιαφέροντα της εκκλησίας, έτσι που στο τέλος γίνηκαν φυτώρια γένεσης του απογερμανισμού".

και παρακάτω

"Ο γερμανισμός άρχισε έτσι να οπισθοδρομεί, αργά μα χωρίς σταματημό, μπροστά σ'αυτήν τη δόλια κατάχρηση της θρησκείας και την έλλειψη κάθε ικανοποιητικής άμυνας".



Όλα αυτά γίνονται πριν ο Χίτλερ ανέβει στη εξουσία! οπότε αν μή τι άλλο ο αρθρογράφος δεν αναφέρεται σε αυτή την περίοδο.

quote:
macedon:
Από την άλλη, για τη θρησκεία, (και όχι για την όποια "εκκλησία") οι θέσεις του Χίτλερ είναι ξεκάθαρες στο βιβλίο του. Διακηρύττει πως όχι μόνο θα σεβαστεί το θρησκευτικό συναίσθημα και τις θρησκείες, διαχωρίζοντάς τες όμως από την πολιτική της κάθε εκκλησίας:

"Όταν οι αξιωματούχοι της εκκλησίας χρησιμοποιούν τα θρησκευτικά δόγματα ή ακόμη και τις εκκλησιαστικές θεωρίες για να κάνουν κακό στη φυλή τους, δεν πρέπει να παρασυρθούμε σ'αυτόν το δρόμο και να τους πολεμήσουμε με τα ίδια όπλα. Οι θρησκευτικές ιδέες και τα δόγματα πρέπει πάντα να παραμένουν απαραβίαστα για έναν πολιτικό ηγέτη• αλλοιώς αν εξακολουθήσει ένας πολιτικός να κάνει και το θρησκευτικό μεταρρυθμιστή, θα χάσει το παιχνίδι! Μια διαφορετική θέση στη Γερμανία προπάντων, μπορούσε να οδηγήσει στην καταστροφή." (τα έντονα στο πρωτότυπο).



Εδώ ο Χίτλερ αναφέρει τι "θα"πρέπει να γίνει. Όπότε ούτε κι εδώ αναφέρεται ο ορθογράφος, αφού βρισκόμαστε ακόμη στον προ-Χιτλερική εποχή.

quote:
macedon:
Ταυτόχρονα, στο δεύτερο τόμο και στη σελίδα 329, όπου περιγράφεται το πρόγραμμα του κόμματος (όπως ψηφίστηκε στις 25 Φεβρουαρίου 1920 από τη γενική συνέλευση του κόμματος και ίσχυσε αναλλοίωτο καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του Γ΄ Ράιχ), διαβάζουμε στο άρθρο 24 (διατηρείται η ορθογραφία του πρωτοτύπου):

Το πρόγραμμα αυτό μιλούσε για τις επεκτατικές βλέψεις του Χίτλερ? Έλεγε ότι θα έκανε σαπούνι τους Εβραίους?

quote:
macedon:
"Ζητούμε την ελευθερία όλων των θρησκευτικών δογμάτων μέσα στο κράτος, αρκεί να μη θέτουν σε κίνδυνο την υπόστασή του και να μην αντιτίθενται στο αίσθημα της ηθικότητας της γερμανικής φυλής.

Το κόμμα υποστηρίζει την άποψη ενός θετικού χριστιανισμού, χωρίς να συνδέεται προς ωρισμένο δόγμα.

Καταπολεμεί το ιουδαϊστικό-υλιστικόν πνεύμα μέσα σε μας και έξω από μας και είναι πεπεισμένο ότι ο λαός μας δεν θα μπορέσει να εξυγιανθεί παρά μόνο με το δόγμα "Το γενικό συμφέρον προηγείται του ατομικού συμφέροντος"



Πολύ ελευθερία!!! το απέδειξε όταν ήρθε στα πράγματα!!!(που έλεγε κι η συχωρεμένη η γιαγιά μου!)
Στο πρόγραμμά του σαφώς και δεν μπορούσε να γράφει το αντίθετο.....νομίζω ότι δε χρειάζεται και ιδιαίτερη ευφυΐα για να το καταλάβει κανείς αυτό! ή χρειάζεται?

quote:
macedon:
Αρα λοιπόν, σαν πρώτο συμπέρασμα προκύπτει ότι ο Χίτλερ και το κόμμα του όχι μόνο δεν έχουν καμία εχθρική στάση απέναντι στη θρησκεία (στο χριστιανισμό εν προκειμένω) αλλά αντίθετα φαίνεται μάλλον φιλικά προσκείμενος προς αυτόν.

Αμ! δε που δε χρειάζεται...χρειάζεται! χρειάζεται!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 18:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεκινώντας κανείς να εξετάσει μια ιστορική κατάσταση, όπως η δήθεν απαγόρευση της θρησκείας και η δίωξή της, όπως ψευδώς διατείνεται ο ανώνυμος αρθρογράφος, θα πρέπει να δει όλες τις παραμέτρους αυτής της κατάστασης: αρχικά αν υπήρχε πρόθεση, κατόπιν αν όντως έγινε σαν γεγονός και τέλος τη μορφή και την έκταση που είχε. Θεώρησα λογικό να μην το αναφέρω, καθώς μάλλον είναι ευνόητο για τους πολλούς. Για τους λίγους, στους οποίους ανήκεις, δεν θα κατανοήσουν ούτε τι διαβάζουν ούτε τι αναφέρεται σ'αυτό που διαβάζουν, οπότε δεν αξίζει και τον κόπο να ασχολείται κανείς μαζί τους.

Ετσι λοιπόν, στην αρχή του μηνύματός μου, γράφω: "Ας δούμε αρχικά τη στάση του ίδιου του Χίτλερ για τη θρησκεία, όπως ο ίδιος την περιγράφει ή την οριοθετεί..."

Είναι φανερό πως δεν υπήρχε ούτε σκέψη ούτε πρόθεση για καμία απαγόρευση της θρησκείας (με τους περιορισμούς που αναφέρονται) και αντίθετα, η στάση του Χίτλερ προς το χριστιανισμό είναι θετική. Αυτό προκύπτει τόσο από τα αποσπάσματα που παράθεσα, όσο και από άλλες σκόρπιες αναφορές μέσα στο έργο του.

Τώρα τα περί "σαπουνιών" και άλλων ευτράπελων προϊόντων της εβραϊκής προπαγάνδας και παραφιλολογίας... μάλλον είναι άσχετα με το θέμα αλλά είναι τακτική σου να δυναμιτίζεις οποιαδήποτε απόπειρα σοβαρού λόγου εγείρεται, μάλλον γιατί είσαι ανίκανος να αρθρώσεις παρόμοιό τι.

Κι εδώ τελειώνω την ενασχόλησή μου μαζί σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2009, 20:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

Ιστορικά, αν προσέξουμε θα δούμε έναν "κανόνα", που ίσως βοηθήσει να ταξινομήσουμε κάποια δεδομένα.

Στα κομουνιστικά καθεστώτα έχουμε δίωξη της θρησκείας, βάση του ρητού "Η θρησκεία είναι το όποιο του λαού".
Βλέπουμε λοιπόν στην ιστορία του πρώην ανατολικού μπλοκ, μαζικές διώξεις ιερέων και καταστροφές χριστιανικών ναών.
Ρουμανία, Ε.Σ.Σ.Δ. και όλες οι χώρες υπό του ανατολικού μπλοκ πλην της Πολωνίας που συμφωνήθηκε επί Churchill-Stalin να ανήκει τυπικά στο ανατολικό μπλοκ αλλά πρακτικά να είναι ανεξάρτητη, όλες οι άλλες χώρες κατήργησαν την θρησκεία, με την Αλβανία πρώτη επί Χόντζα να ανακυρήσεται το 1ο Αθεϊστικό κράτος στην ιστορία της ανθρωπότητας και την πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. να μετατρέπει την Αγία Πετρούπολη σε αχυρώνα μέχρι και πριν 3 χρόνια όπου την αποκατέστησε ο Πούτιν.

Η δεξιά, οι συντηρητικοί, ο φασισμός, πείτε το όπως θέλετε, είναι πάντοτε στο πλευρό της θρησκείας:
"Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια"....."Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" ας πούμε.

Πολιτικά λοιπόν και βάση παραδοχών, συμπέρασμα:
Αν θες να λέγεσαι Δεξιός πρέπει να είσαι και θρησκευόμενος.
Δεξιά και θρησκεία πήγαιναν,πάνε και θα πηγαίνουν πακέτο.

Και η προσωπική μου άποψη? Δεξιά και αριστερά είναι δύο άκρα, ο άνθρωπος που βαδίζει στα άκρα φέρνει μόνον καταστροφή, ο άνθρωπος που αναζητά ισσοροπία φέρνει "άνοιξη".

Τα λέμε.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 20:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2013, 22:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χέρι χέρι δηλαδή ο Χριστός με τους Ναζί;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Eumenis
Μέλος 3ης Βαθμίδας


620 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2013, 11:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χέρι χέρι δηλαδή ο Χριστός με τους Ναζί;



και άλλοι ήταν Χέρι χέρι με τους Ναζί αλλά το κρύβουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 23:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΛ:

quote:
Χέρι χέρι δηλαδή ο Χριστός με τους Ναζί;

Πω πω ξέθαμα, είχα ξεχάσει οτι υπήρχε το θέμα...

Ποιός Χριστός φίλε μου?
Ο πραγμματικός Χριστός ή αυτός που φτιάχνει στο κεφάλι του ο κάθε Σατανάς?
Γιατί ο Χριστός στον οποίο πιστεύει η Ναζιστική μηχανή, ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Καλά μέχρι εδώ?

Πάρε ένα αυτοκίνητο και πάρκαρε έξω απο τα γραφεία της Χρυσής Αυγής, απο το πρωί μέχρι το βράδυ θέλω να μου πεις ΠΟΣΟΙ παπάδες μπαινοβγαίνουν στα γραφεία τους.
Να σου πω όμως κάτι?
Όλα αυτά φαίνονται αίσχος μέχρι ένας βλάκας σαν εμένα να αναρωτηθεί για ποιό λόγο οι παπάδες πάνε συνέχεια στα γραφεία τους.

Φίλε μου, προσπαθούν να τους φέρουν στο δρόμο της αγάπης, αλλά να θυμάσαι ένα πράγμμα που θα σου πω για τους Ναζί, ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 10:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχα.. τα είπες όλα Lock_SmithΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 21:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα,

ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΛ:

quote:
Χέρι χέρι δηλαδή ο Χριστός με τους Ναζί;

Πω πω ξέθαμα, είχα ξεχάσει οτι υπήρχε το θέμα...

Ποιός Χριστός φίλε μου?
Ο πραγμματικός Χριστός ή αυτός που φτιάχνει στο κεφάλι του ο κάθε Σατανάς?
Γιατί ο Χριστός στον οποίο πιστεύει η Ναζιστική μηχανή, ΜΟΝΟ ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Καλά μέχρι εδώ?

Πάρε ένα αυτοκίνητο και πάρκαρε έξω απο τα γραφεία της Χρυσής Αυγής, απο το πρωί μέχρι το βράδυ θέλω να μου πεις ΠΟΣΟΙ παπάδες μπαινοβγαίνουν στα γραφεία τους.
Να σου πω όμως κάτι?
Όλα αυτά φαίνονται αίσχος μέχρι ένας βλάκας σαν εμένα να αναρωτηθεί για ποιό λόγο οι παπάδες πάνε συνέχεια στα γραφεία τους.

Φίλε μου, προσπαθούν να τους φέρουν στο δρόμο της αγάπης, αλλά να θυμάσαι ένα πράγμμα που θα σου πω για τους Ναζί, ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!



Οι παπάδες προσπαθούν να φέρουν τους Χρυσαυγίτες στον δρόμο της "αγάπης"; Τί; Με τρέλανες τώρα.

1)Γιατί το λες αυτό; Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;

2)Τί τους λένε δηλαδή; Να αγαπάνε τους λαθρομετανάστες;


Εγώ προσωπικά θαυμάζω τους Ευρωπαίους και τους Αμερικάνους και τους συμπαθώ περισσότερο από τους Έλληνες αυτή την στιγμή, γιατί είναι καλοί και κεφάτοι άνθρωποι. Αλλά οι Βαλκάνιοι και οι Ασιάτες είναι καθαρά παρασιτικές υπάρξεις και φασισταριά του κερατά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και καλοί άνθρωποι ανάμεσά τους. Γι' αυτό θεωρώ πως οι κομμουνιστές και οι αναρχικοί είναι μεγάλοι βλάκες όταν υποστηρίζουν τους λάθρο. Αν εκείνοι βρουν την ευκαιρία τους έχουν σφάξει όλους(μαζί και τους αναρχικούς).

Σκέψου πως αν κρεμόσουν στον γκρεμό εσύ και ένας αλβανός, ποιον από τους δυο σας θα έσωζε ένας άλλος αλβανός; Και η πλάκα είναι πως αναρχικός έλληνας θα έσωζε πάλι τον αλβανό.

Εγώ βέβαια δεν είμαι με κανένα, αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια όπως είναι. Τον παλιάνθρωπο πρέπει να τον πούμε παλιάνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,

quote:
Οι παπάδες προσπαθούν να φέρουν τους Χρυσαυγίτες στον δρόμο της "αγάπης"; Τί; Με τρέλανες τώρα.

1)Γιατί το λες αυτό; Είσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;

2)Τί τους λένε δηλαδή; Να αγαπάνε τους λαθρομετανάστες;


Δώσε βάση.

Φαντάσου έναν Ιερέα, να βγάζει λόγο στο έδρανο του 3ου Ορόφου στην Πλ. Αττικής και να λέει:
-Ορισμένοι άνθρωποι βγάζουν χρήματα πουλώντας όπλα και κάνοντας πολύ κακές πράξεις.

Φαντάσου τώρα το ακροατήριο απο κάτω με ανθρώπους 50-60 χρονών οι οποίοι είναι μαυραγορίτες οπλέμποροι να κοιτάζουν τον Ιερέα με "μισό μάτι" και να απαντάνε ψάλωντας τον Εθνικό Ύμνο.

Αν θες μπορείς να διαπιστώσεις μόνος σου αυτά που σου λέω, δεν είναι και τόσο δύσκολο.

Και σου ξανά λέω για τους Ναζί, ΣΤΟΥ ΚΟΥΦΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ ΒΡΟΝΤΑ.

Αυτά και καλό σας βράδυ.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο στων Ναζί την πόρτα;

Στων νεοπάγκαν μπόυς την πόρτα όχι όσο θέλεις βρόντα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως με έχουν μπερδέψει και οι νεοπαγανιστές οπαδοί.

Άλλοι είναι Ναζί, άλλοι είναι "φιλελεύθεροι", άλλοι είναι δημοκρατικοί.

Τί γίνεται; Δεν μπορούν να τα βρουν μεταξύ τους;

Και δεν είναι μόνο ο πολιτικός χώρος. Το ΥΣΕΕ και η Εκκλησία των Ελλήνων γιατί έχουν μεταξύ τους διαφορετικές ιδέες για την ελληνική θρησκεία;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Χριστιανισμός δεν έχει καμμιά σχέση ούτε με τον Ναζισμό ούτε με τον Σιωνισμό. Αυτοί που το κάνουν μπερδεύουν ανθρώπινα συστήματα με τον Θεό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 23:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Ελ, θα συμφωνήσω με έναν από τους συνομιλητές στην αρχή του θέματος, οτι οι πολυθεϊστές ("νεοπαγανιστές" όπως τους αποκαλείς) τείνουν να έχουν φασίζουσα νοοτροπία.
Το πρόβλημα τώρα ποιο είναι: Οτι και εσύ έχεις φασίζουσα νοοτροπία.

Επομένως θα έθετα αλλιώς το ερώτημα:
Τι κοινό έχει ένας φανατικός χριστιανικός με έναν φανατικό πολυθεϊστή ή ένας φανατικός οπαδός του χριστιανισμού με έναν φανατικό οπαδό του πολυθεϊσμού; Η απάντηση είναι: Την φασίζουσα νοοτροπία.

Edited by - Πύρινος on 12/09/2013 23:35:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 02:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χριστος Ελ
Εγώ προσωπικά θαυμάζω τους Ευρωπαίους και τους Αμερικάνους και τους συμπαθώ περισσότερο από τους Έλληνες αυτή την στιγμή, γιατί είναι καλοί και κεφάτοι άνθρωποι.

Και εγώ σου λέω πως είσαι ένας...λακαμάς, ανθέλληνας και παν-ηλίθιος!!
Μόνο ένας πολύ ηλίθιος Ελληνας, θα μπορούσε να εκστομίσει, τέτοια μαλακία!!!

Ισως και ένας...χριστιανός!!!

quote:
Χριστος Ελ
Αλλά οι Βαλκάνιοι και οι Ασιάτες είναι καθαρά παρασιτικές υπάρξεις και φασισταριά του κερατά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και καλοί άνθρωποι ανάμεσά τους.

Aitherovamon, ξέχασα να σου πω, ότι ο Χριστος Ελ, είναι και διεθνολόγος, ανθρωπολόγος και λαογράφος!!!


quote:
Χριστος Ελ
Εγώ βέβαια δεν είμαι με κανένα, αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια όπως είναι. Τον παλιάνθρωπο πρέπει να τον πούμε παλιάνθρωπο.

Καλά κάνω λοιπόν και σε κράζω.Είτε ηλίθιος είσαι, είτε παλιάνθρωπος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 07:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χριστος Ελ
Εγώ προσωπικά θαυμάζω τους Ευρωπαίους και τους Αμερικάνους και τους συμπαθώ περισσότερο από τους Έλληνες αυτή την στιγμή, γιατί είναι καλοί και κεφάτοι άνθρωποι.

Και εγώ σου λέω πως είσαι ένας...λακαμάς, ανθέλληνας και παν-ηλίθιος!!
Μόνο ένας πολύ ηλίθιος Ελληνας, θα μπορούσε να εκστομίσει, τέτοια μαλακία!!!

Ισως και ένας...χριστιανός!!!

quote:
Χριστος Ελ
Αλλά οι Βαλκάνιοι και οι Ασιάτες είναι καθαρά παρασιτικές υπάρξεις και φασισταριά του κερατά, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και καλοί άνθρωποι ανάμεσά τους.

Aitherovamon, ξέχασα να σου πω, ότι ο Χριστος Ελ, είναι και διεθνολόγος, ανθρωπολόγος και λαογράφος!!!


quote:
Χριστος Ελ
Εγώ βέβαια δεν είμαι με κανένα, αλλά πρέπει να λέμε την αλήθεια όπως είναι. Τον παλιάνθρωπο πρέπει να τον πούμε παλιάνθρωπο.

Καλά κάνω λοιπόν και σε κράζω.Είτε ηλίθιος είσαι, είτε παλιάνθρωπος!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Βρωμιάρη εδώ είσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 07:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά μην είσαι και ελληναράς βρε βρωμόγερε.

Βλάκες, κακομούτσουνοι όλα σας φταίνε. Τί να ζηλεύσω λοιπόν από την "αφεντιά" σας"; Οι Ευρωπαίοι είναι πιο Έλληνες και στην ψυχή και στην εμφάνιση. Εσείς είστε τουρκόσποροι και ο φίλος σου ο Dsm είναι και φιλισταίος κρητίκαρος.

Από την μια βρίζεται την Χρυσή Αυγή και από την άλλη το παίζετε ελληναράδες. Καμμένοι γέροι μπε χε χε χε!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 07:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α... και ξέχασα να πω κάτι για αυτήν την παπαριά που είπε περί εθνολογίας.

Γεροξεκούτη δεν χρειάζεται να σπουδάσεις εθνολογία για να ζήσεις τους Βαλκάνιους. Ποιος ξέρει περισσότερα; Εκείνος που διαβάζει αμπελοφιλοσοφίες για αυτούς ή εκείνος που τους ζει από πρώτο χέρι;

Γιατί δεν τους φιλοξενείς σπίτι σου, τότε αν τους αγαπάς; Αφού είναι καλά ανθρωπάκια... δεν έχει σημασία τί κουβαλάνε πάνω τους και τί διαθέσεις έχουν.

Διασκέδασέ με και άλλο τρελόγερε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 07:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρίστος Ελ, θα συμφωνήσω με έναν από τους συνομιλητές στην αρχή του θέματος, οτι οι πολυθεϊστές ("νεοπαγανιστές" όπως τους αποκαλείς) τείνουν να έχουν φασίζουσα νοοτροπία.
Το πρόβλημα τώρα ποιο είναι: Οτι και εσύ έχεις φασίζουσα νοοτροπία.

Επομένως θα έθετα αλλιώς το ερώτημα:
Τι κοινό έχει ένας φανατικός χριστιανικός με έναν φανατικό πολυθεϊστή ή ένας φανατικός οπαδός του χριστιανισμού με έναν φανατικό οπαδό του πολυθεϊσμού; Η απάντηση είναι: Την φασίζουσα νοοτροπία.

Edited by - Πύρινος on 12/09/2013 23:35:59


Και πως το δικαιολογείς; Με διατάζει η χριστιανική θρησκεία μου να σκοτώσω τους άλλους;

Πάντως σε πολιτικό επίπεδο δεν είναι μόνο η Χρυσή Αυγή ρατσιστικό κόμμα. Είναι επίσης και το ΚΚΕ, και ο Σύριζα, και η ΝΔ και το Πασοκ και όλοι τους.

Σε γνωσιολογικό επίπεδο ρατσιστές είναι και οι πανεπιστημιακοί, και οι σπασικλάδες που δεν δέχονται άτομα κατώτερης μόρφωσης γιατί νομίζουν ότι είναι κάποιοι...

Γενικά είμαστε ένα μπάχαλο ρατσισμού. ΟΛΟΙ είμαστε ρατσιστές, όποιος το αρνείται απλά υποκρίνεται.

Η ανθρώπινη ιστορία είναι δυστυχώς μια αδιάκοπη μάχη γονιδίων, όπου πρέπει να είσαι ο ισχυρός για να επιβιώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξέχασα να σου πω Πύρινε, πως ΟΛΟΙ κάπου ανήκουν το έχουν πάρει χαμπάρι ή όχι. Δεν είμαστε τώρα πολίτες ενός κωλοκράτους όπου πρέπει να πληρώνουμε φόρους και να δουλεύουμε σαν σκυλιά αναλώσιμα;

Αυτά περί έλλειψης δογμάτων, περί αποδοχής των πάντων είναι καθαρά λόγια στα χαρτιά και θεωρίες που χρησιμοποιούν τρίτοι για να βλάψουν την εχθρική τους παράταξη. Παράδειγμα οι Εβραίοι χρησιμοποίησαν τις αντιφασιστικές θεωρίες τον ταξικό πόλεμο για να επιτύχουν παράλληλα στον εθνικό.

Μάχη εξουσίας είναι βρε. Ο καθένας κοιτάει να επιβληθεί στον άλλο. Εμένα με αποτροπιάζει αυτό, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

Η ανθρώπινη ιστορία είναι ένα μπάχαλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου πεις κάποιος για τους λαθραίους, δεν έχουν να φάνε και είναι κρίμα.

Θα απαντήσω και εγώ. Έχουμε εμείς να φάμε; Γιατί δεν κατηγορούν αυτούς που τους πετάνε σε εμάς και τους πνίγουν κλέβοντας όλη τους την περιουσία; Έπειτα. Γιατί δεν τους παίρνει σπίτι του ο κάθε αντιφασίστας εξυπνάκιας της Εκάλης;

Κάποιοι μου λένε πως δικαιολογείται το ότι σκοτώνουν. Δεν έχουν να φάνε.

Α ωραία. Αν λοιπόν ο άνθρωπος είναι τέτοιο κτήνος, που σκοτώνει αν δεν έχει να φάει σε τί διαφέρει από τα άλλα ζώα; Και γιατί να ασχοληθεί τότε κανείς με ηθικές και φιλοσοφίες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σημείωση

Προς Διαχειριστική Ομάδα

Όσο η τριάδα Νικόμαχος, Dsm, Αμεινίας χρησιμοποιεί υβριστικό λεξιλόγιο κατά των συνομιλητών τους(με πρόσχημα την αγραμματοσύνη), θα λαβαίνει απαντήσεις στο ίδιο ακριβώς καυστικό ύφος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πως το δικαιολογείς; Με διατάζει η χριστιανική θρησκεία μου να σκοτώσω τους άλλους;
"Ο μη ων μετ' εμού, αντ' εμού εστι.
ο μη συνάγων μετ' εμού σκορπίζει"

Ο Κύριός σας...

Edited by - Αίολος on 13/09/2013 09:00:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήστο, το πρωινό λιβάνισμα σε πειράζει, απ' ό,τι φαίνεται...

Σβήσε το θυμιατό και άνοιξε το παράθυρο, θα σταματήσεις αμέσως, να παραληρείς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:33:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χρήστο, το πρωινό λιβάνισμα σε πειράζει, απ' ό,τι φαίνεται...

Σβήσε το θυμιατό και άνοιξε το παράθυρο, θα σταματήσεις αμέσως, να παραληρείς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Δεν θυμιατίζω.

Όχι η υποκρισία με ενοχλεί φίλε.

Είναι αντιρατσιστές όταν θέλουν τους ξένους εδώ να δουλεύουν για 1 ευρώ και να ζουν στις στρούγκες που τους νοικιάζει ο Νικόμαχος; Ωραίος αντιρατσισμός. Λέν όχι στους φασιστές, ναι στο φθηνό εργατικό δυναμικό που μπορούν να εκμεταλλευτούν.

Έπειτα εγώ υποστηρίζω την Χρυσή Αυγή μόνο για το θέμα των ξένων όπου έχουν απόλυτο δίκιο.

Αυτό που φοβάμαι είναι μήπως τσακίζουν και εμάς μαζί με τους ξένους όταν τους διώξουν.

Το πρόβλημα είναι και εθνικό και ταξικό. Ο ένας μιλάει μόνο για εθνικό, ο άλλος μόνο για εθνικό. Έτσι είμαστε διαιρεμένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διόρθωση "ο άλλος μόνο για ταξικό"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και πως το δικαιολογείς; Με διατάζει η χριστιανική θρησκεία μου να σκοτώσω τους άλλους;
"Ο μη ων μετ' εμού, αντ' εμού εστι.
ο μη συνάγων μετ' εμού σκορπίζει"

Ο Κύριός σας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Και πως το δικαιολογείς; Με διατάζει η χριστιανική θρησκεία μου να σκοτώσω τους άλλους;
"Ο μη ων μετ' εμού, αντ' εμού εστι.
ο μη συνάγων μετ' εμού σκορπίζει"

Ο Κύριός σας...




Οκ, και που λέει εδώ ο Χριστός να σκοτώσω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρίστος Έλ

quote:
Λέν όχι στους φασιστές, ναι στο φθηνό εργατικό δυναμικό που μπορούν να εκμεταλλευτούν.

Θυμίσου ότι η θρησκεία σου παίζει διαχρονικό και καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση αυτής της πραγματικότητας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy