ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 01:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ

Επιπλέον κάτι που διέπεται από νόμους, δεν είναι τυχαίο. Η ύπαρξη νόμου προϋποθέτει νομοθέτη…


Ισως αν απαγκιστρωθούμε από την ανθρωποκεντρική αντίληψη -απομεινάρι της εξέλιξής μας- να αποδίδουμε κάθε συμπαντικό φαινόμενο σε έλλογους δρώντες, να μην χρειαζόμαστε κανέναν νομοθέτη, κανέναν νοήμονα δημιουργό ούτε σοφό συντονιστή του κόσμου. Η έννοια "νόμος" για μια συμπαντική κατάσταση προφανώς δίνεται από εμας τους ανθρώπους για λόγους συνεννόησης, επειδή ένα φαινόμενο ή μια δύναμη (π.χ. βαρύτητα) κάπως πρέπει να περιγραφεί και να τεμπελοποιηθεί.
Νομίζω επίσης ότι συχνά μπερδεύουμε το τυχαίο με το αυθόρμητο...

quote:
γιαπετ

Όμως, διαπιστώνει όποιος σε διαβάζει ότι δεν έχεις επιχείρημα για να στηρίξεις την τυχαιότητα.

Απλά την ισχυρίζεσαι…



Ισως φίλε μου κανείς να μην μπορεί να στηρίξει επαρκώς με απτές ενδείξεις την άποψη περί τυχαίων διαδικασιών, αλλά δεν είναι παράλογο να τις δέχεται από τη στιγμή που ούτε κάποια νομοθετική οντότητα διακρίνει...
Σάμπως μπορεί κανείς να υποστηρίξει με περισσότερο πειστικά επιχειρημάτα και την ύπαρξη συμπαντικού νομοθέτη που φρόντισε και φροντίζει για όλα? Ποιος απάντησε πειστικά για τον νομοθέτη μέχρι τώρα και δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα? Μήπως μπορεί κανείς να μας εξηγήσει με απτές ενδείξεις πού βρίσκεται ο νομοθέτης, ποια είναι η προέλευσή του, γιατί έφτιαξε τους "νόμους" έτσι όπως τους έφτιαξε, γιατί τους συντηρεί τόσο καιρό και δεν τους τροποποιεί, γιατί ο ίδιος σιωπά απέναντί μας κ.ο.κ? Η γνώμη μου είναι ότι η υπόθεση περί "νομοθέτη" περισσότερα προβλήματα δημιουργεί απ'όσα επιλύει. Αντί να μας διαφωτίσει μας εμπλέκει σ'ενα αέναο κουβάρι ερωτημάτων και προβληματισμών χωρίς ευδιάκριτη στον ορίζοντα απαγκίστρωση.
Πιστεύω ότι η έντονη θέληση να αναζητάμε σκοπούς και νοήματα σε κοσμικά φαινόμενα αντανακλά την καθημερινότητα της ύπαρξής μας κατά την οποία θέτουμε σκοπούς και τάξη. Μήπως όμως η προβολή της καθημερινής ανθρωποκεντρικής μας συμπεριφοράς σε κάθε φυσική διαδικασία συνιστά πλάνη? Μήπως τελικα οι νομοτέλειες τις οποίες επικαλούμαστε αποτελούν νομοτέλειες για τα δικά μας μάτια και μόνο?

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 23/04/2009 01:35:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 02:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic

quote:
Ισως αν απαγκιστρωθούμε από την ανθρωποκεντρική αντίληψη -απομεινάρι της εξέλιξής μας- να αποδίδουμε κάθε συμπαντικό φαινόμενο σε έλλογους δρώντες, να μην χρειαζόμαστε κανέναν νομοθέτη, κανέναν νοήμονα δημιουργό ούτε σοφό συντονιστή του κόσμου. Η έννοια "νόμος" για μια συμπαντική κατάσταση προφανώς δίνεται από εμας τους ανθρώπους για λόγους συνεννόησης, επειδή ένα φαινόμενο ή μια δύναμη (π.χ. βαρύτητα) κάπως πρέπει να περιγραφεί και να τεμπελοποιηθεί.

Θα μπορούσε να είναι κι έτσι, άλλωστε η ελάχιστη γνώση που έχουμε σαν είδος, δεν μας επιτρέπει ούτε αξιώματα ούτε αφορισμούς.

Απ’ την άλλη, αυτά τα λίγα που βλέπουμε γύρω μας, δείχνουν πολύ αρμονικά, όταν βέβαια δεν παρεμβαίνει ο άνθρωπος, για να είναι τυχαία.

Αυτή η αλληλουχία της εξέλιξης, η ανακύκλωση και η φυσική συνεργασία των δημιουργημάτων για την συνέχισή της, προσωπικά με κάνει να αμφισβητώ την τυχαιότητα.
Δεν διεκδικώ το αλάθητο, αλλά αυτό βλέπω…


quote:
Νομίζω επίσης ότι συχνά μπερδεύουμε το τυχαίο με το αυθόρμητο...

Θέλεις να μου το εξηγήσεις αυτό; Νομίζω ότι είναι ένα θέμα.

quote:
Ισως φίλε μου κανείς να μην μπορεί να στηρίξει επαρκώς με απτές ενδείξεις την άποψη περί τυχαίων διαδικασιών, αλλά δεν είναι παράλογο να τις δέχεται από τη στιγμή που ούτε κάποια νομοθετική οντότητα διακρίνει...

Συμφωνούμε.

Όμως είναι λάθος η μη απόδειξη ύπαρξης του ενός να προϋποθέτει την ορθότητα του άλλου.

Αντί λοιπόν να αποδεχόμαστε ή να απορρίπτουμε «ντε φακτο» οτιδήποτε, καλό θα ήταν να ερευνούμε με επίγνωση των ελαχίστων γνώσεών μας, σε σχέση με τον κόσμο.

Απλά δεν μπορώ να δεχθώ ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι «τυχαία» και μάλιστα, αξιωματικά.

quote:
Η γνώμη μου είναι ότι η υπόθεση περί "νομοθέτη" περισσότερα προβλήματα δημιουργεί απ'όσα επιλύει. Αντί να μας διαφωτίσει μας εμπλέκει σ'ενα αέναο κουβάρι ερωτημάτων και προβληματισμών χωρίς ευδιάκριτη στον ορίζοντα απαγκίστρωση.

Μπορεί να έχεις δίκαιο, αλλά με δεδομένο ότι ακόμη αγνοούμε πάρα πολλά για την ύπαρξή μας και τα ερωτήματα είναι μπροστά μας, δεν θα έπρεπε να αποφεύγουμε αυτό που θεωρούμε ότι θα μας προβληματίσει.
Το αντίθετο…

quote:
Πιστεύω ότι η έντονη θέληση να αναζητάμε σκοπούς και νοήματα σε κοσμικά φαινόμενα αντανακλά την καθημερινότητα της ύπαρξής μας κατά την οποία θέτουμε σκοπούς και τάξη.

Νομίζω ότι αν σε συμπαντικό επίπεδο τα πάντα διέπονταν απ’ την "τύχη", εμείς τα δημιουργήματά της, δεν θα προσπαθούσαμε να επιβιώσουμε με τον ίδιο τρόπο που το κάνουμε. Έστω και ασυνείδητα, θα στηρίζαμε πολλά στην τύχη και δεν θα προγραμματίζαμε τη ζωή μας, δεν θα θέταμε στόχους, δεν θα κάναμε προσπάθεια να τους πιάσουμε.

Απλά, θα περιμέναμε να δούμε τι θα γίνει παρακάτω…


quote:
Μήπως όμως η προβολή της καθημερινής ανθρωποκεντρικής μας συμπεριφοράς σε κάθε φυσική διαδικασία συνιστά πλάνη? Μήπως τελικα οι νομοτέλειες τις οποίες επικαλούμαστε αποτελούν νομοτέλειες για τα δικά μας μάτια και μόνο?

Μήπως το ακριβώς αντίθετο είναι τελικά ανθρωποκεντρισμός;

Μήπως η ικανοποίηση που δίνει η δυνατότητα αμφισβήτησης των πάντων από εμάς, είναι ψευδαίσθηση ανωτερότητας;

Θα δείξει, ελπίζω…



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 03:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA
Άρα δεν έχεις διαβάσει σανσκριτικά - τότε πως μπορείς να είσαι σε θέση να κάνεις την σύγκριση με τα ελληνικά; Σου φτάνει που το κάνουν άλλοι;

Με αναγκάζεις να σου βάλω στο τραπέζι τον «Άσσο» και να τον ονομάσω ΑΚΕ υπενθυμίζοντας σου απλά ότι σήμαινε η «ΜΟΝΑΣ»(αρχαία Ελληνικά).
Με την σειρά σου μπορείς να ανοίξεις και συ τον δικό σου σανσκριτικό «Άσσο» και να τον ονομάσεις ΕΚΑ.
Αν μας παρακολουθεί ο κ. Smith μπορεί να διαμαρτυρηθεί και να πεί, «έχω και εγώ ένα ACE άρα παίζει και το δικό μου χαρτί».
Ξανακατεβάζω δεύτερο χαρτί, το ονομάζω ΑΚΕΡΑΙΟΣ, και συ μου λές πάλι Akhila (sansc.).
O κ. Smith μας λέει entire.
Και ιδού το ερώτημα «τι τον κάνουμε, τον κρατάμε στο παιχνίδι ή τον σταματάμε;
…και επειδή δεν μου αρέσει να αιφνιδιάζω ούτε να μπλοφάρω στο παιχνίδι σου δείχνω προκαταβολικά όλα μου τα χαρτιά για να ξέρεις τι θα σου κατεβάσω στο τραπέζι.
ΑΚΕ ή ΑCE σε αρχαιοελληνική γραφή, η ΜΟΝΑΣ ( το γράμμα C σε μορφή ορθ. γωνίας)
ΑΚΕ, η Σάϊς
Σάϊς, η ΟΓΓΑ (τρίγωνο)
ΟΓΓΑ ή Αθηνά
ΑΚΕΑ, η άτομη, η αδιαχώριστη
ΑΚΕΝ, ο Ήλιος
ΑΚΕΝΑ, η ΑCENA
ACENA, η ΑΣΙΝΑ ή ΑΣΑΝΑ
ΑΣΑΝΑ, η Αθηνά (Λακων.)
ΑΚΕΝΑΧ ΑΤΤΩΝ, κρατά κλαδί ελιάς
Η ΚΕΝΑ=84
Η ΑΘΗΝΗ=84
ΚΕΝΑ UPANISHAD= O θεός είναι Ένας
1+ΚΕΝ=76=ΑΘΗΝΗ=ΑΚΕΝ=Ήλιος
ΚΕΝΑ, η Αθηνά, Αθηνά η ΙΣΙΣ,
ΙΣΙΣ, Του Κυνός Αστήρ
Κυνός Αστήρ, ο Σείριος
Αρνίς, η εορτή του Κυνός των ΑΡΚΑΔΩΝ
ΑΡΚΑΣ, ο Ήλιος (ινδικά)
Αρνός, ο Νικητής
Αρνός, ο Αμνός
Αγνός ο Απόλλων
ΑGNI, (sansk.) το ουράνιο πύρ
Άγνω, για το Άγω οι Κρήτες
Αγνή και η νήσος του Απόλλωνος (η Δήλος)
Άγος, απ’ το Άγω για τον τιμιώτατο
Άγος, και η ιέρεια του Απόλλωνος
Agnus Dei, ο Αμνός
Αμνός, και ο Ιησούς
Αγνός, και ο Ιησούς
Αγνάμ, οι αμνοί (στ’ αραβικά)
Νικητής, και ο Ιησούς
Ήλιος Νικητής, και ο Ιησούς
ΑΚΕΝΑΧ ΑΓΑ ΗΝ ΘΕΙ ΔΙΙ ΤΡΙΣ Κ =1385 (χάλκινοι πίνακες, Νεκρής θάλασσας, με Ελληνική γραφή χρονολογημένη στο 1700 π.Χ.)
ΑΓΝΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ=1385

Φίλε OANNHSEA, ίλεως έσο στις απαντήσεις σου.
In the meantime …ξεσκόνισε και ετοίμασε τις Κύρβεις (Κουργκάν) των Ινδοευρωπαϊκών φαντασμάτων σου να δεχτούν ως ΑΚΕΣΗ το λαμπρότατο Ελληνικό Άγον Φως.


Ερίωπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 08:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για οτιδήποτε υπάρχουν νόμοι δεν είναι τυχαίο. Αυτό λέει η στοιχειώδης λογική.

γιαπέτ
Δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεις τον νόμο για την μετάλλαξη...
Δηλαδή το γονιδίωμα μεταλλάσσεται σύμφωνα με νόμους;
Δηλαδή ο καρκίνος (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ!!!) έχει κάποιους νόμους που συμβαίνει;
Δηλαδή η ακτινοβολία μεταλλάσσει το DNA σύμφωνα με κάποιο νόμο;
Μα εάν διαβάσεις γενετική θα καταλάβεις κάτι πολύ απλό: ότι όταν δημιουργήται η αλυσίδα του DNA, κάποια στοιχεία μπαίνουν εκεί κατά λάθος ή με βεβιασμένο τρόπο (ακτινοβολία)...
Για αυτό άλλωστε και όλες οι μεταλλάξεις ΔΕΝ είναι ίδιες...
Αλλά πάντα επιζεί η μετάλλαξη που θα μπορέσει να προσαρμοστεί στο περιβάλλον - για αυτό τα τελευταία χρόνια κάποιοι επιστήμονες δεν λένε πλέον "η εξέλιξη των ειδών", λένε "η προσαρμοστικότητα των ειδών", γιατί προσαρμοστικότητα είναι να έχεις πόδια και να αποκτήσεις φτερά και ύστερα να αφήσεις τα φτερά και να αποκτήσεις πόδια...
Εάν υπήρχε νόμος που να διέπει την εξέλιξη, αυτός θα ήταν ΜΟΝΟ προς μία κατεύθυνση και το κυριότερο: δεν θα άφηνε πίσω ζωντανά απολιθώματα όπως τον κοιλάκανθο...

quote:
Εξακολουθείς να μιλάς για εξέλιξη και όχι για τυχαιότητα.

Μα η εξέλιξη είναι βασισμένη στην τυχαιότητα!!!
Δεν φταίω εγώ εάν δεν έχεις διαβάσει γενετική...

quote:
Όμως, διαπιστώνει όποιος σε διαβάζει ότι δεν έχεις επιχείρημα για να στηρίξεις την τυχαιότητα.

Δηλαδή τι να κάνω;
Να πιάσω να σας βάλω πλανητολογία;
Να πιάσω να σας βάλω γενετική;
Άντε και σας τα έβαλα: ποιός από εσάς θα τα καταλάβει και το κυριότερο ποιός είναι αυτός που θα είναι σε θέση να τα ελέγξει εάν είναι σωστά;
Π.χ ποιό πάνω έβαλα ότι έγινε εξέταση DNA σε όλους τους μέχρι τώρα γνωστούς ιούς, βακτήρια και ακραιόφιλα και έχει συνταχθεί χάρτης εξέλιξης με βάση το DNA τους.
Μπορείς να το αποδεχτείς αυτό;
Μπορείς να αποδεχτείς ότι τα πιο παλιά όντα στην γη είναι πλάσματα με RNA και μάλιστα ζουν σε θερμοπίδακες και σε ηφαίστεια; Και μάλιστα ότι το RNA χωρίζεται σε κάποιους κλάδους πλέον ανάλογα με τον βαθμό πολυπλοκότητας του;

quote:
Κάνεις λάθος, διότι αν ρίξεις τα ζάρια με μηχανικό τρόπο, ρυθμισμένο τέλεια ως προς τις δυνάμεις που θα ασκούνται πάνω τους (φορά, δύναμη, γωνία κλπ.) 1000 φορές, όλες θα έρθει η ίδια ζαριά.

ΟΧΙ!!!
Δεν μπορείς να τα ελέγχεις όλα, γιατί αυτό παύει πλέον να υπόκειται σε νόμους... Το "ρυθμίζω τέλεια" παύει να είναι νόμος και είναι παρέμβαση... Θες να πεις ότι η παρέμβαση είναι νόμος;
Θες να πεις ότι σε κάθε ρήξιμο της ζαριάς θα τα επαναρυθμίζεις όλα;
Μα ακόμη και η τσόχα θα έχει πειραχθεί από το πρώτο ρίξιμο και άρα πέφτοντας εκεί πάνω τα ζάρια, θα έχουν ακολουθήσουν τυχαία τροχιά...
Άρα πιστεύω ότι δεν έχεις καταλάβει τι είναι νόμος και τι είναι παρέμβαση...

quote:
Η ύπαρξη νόμου προϋποθέτει νομοθέτη…

Φέρτε μου μερικές φατσούλες έκπληξης εδώ...
Δηλαδή θέλεις να μας πεις π.χ. ότι πριν από τον Νεύτωνα ο νόμος της βαρύτητας δεν υπήρχε και όλοι πετάγαμε στον αέρα...

Από ότι έχω καταλάβει, δεν μπορείς να δεχτείς ότι το σύμπαν εξελίσσεται από μόνο του - δεν μπορείς να δεχτείς ότι δισεκατομμύρια πλάσματα στο σύμπαν εξελίχτηκαν μόνα τους βασιζόμενα σε μερικούς βασικούς νόμους όπως η βαρύτητα.
Πρέπει να υπάρχει κάποιος δημιουργός κατά την άποψη σου από πίσω;

quote:
In the meantime …ξεσκόνισε και ετοίμασε τις Κύρβεις (Κουργκάν) των Ινδοευρωπαϊκών φαντασμάτων σου να δεχτούν ως ΑΚΕΣΗ το λαμπρότατο Ελληνικό Άγον Φως.

Δι ευχών των αγίων πατέρων ημών, Κύριε Ιησού Χριστέ ο Θεός, ελεήσε και σώσων ημάς... Καλή σας ημέρα Χριστιανοί...
Από την πόλη έρχομαι και στο βουνό κανέλα...

Σου γράφω ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να προσδιορίσεις με την ελληνική την σανσκριτική, παρά μόνο περιφραστικά και μου γράφεις άρες μάρες κουκουνάρες...
Σου γράφω ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να διαβάσεις τον Ησίοδο από το πρωτότυπο πάπυρο και κατεβάζεις απλές συγγενικές λέξεις...

Εγώ γράφω κάτι πολύ πιο απλό: ότι δεν μπορείς να κάνεις μετάφραση σε μία απλή αγγλική πρόταση:
Ι saw someone one the hill with a telescope...
Τόσο απλή πρόταση...
Μπορείς να την μεταφράσεις στα νέα ελληνικά αυτή την απλή πρόταση μίας απλής, γελοίας γλώσσας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 08:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ακόυσαμε κι αυτό...Νόμοι που υπάρχουν μόνοι τους,δίχως
νομοθέτη...Εκεί που περπατούσαν μια μέρα, λένε δεν γινόμαστε
να ειμαστε οι νομοι που διέπουν το σύμπαν; Και δεν γινόμαστε,
είπαν κι έγιναν...
Καλά και λέμε ότι μιλάμε σοβαρά; Που ακούστηκε ποτέ, αναδίρρητα, δίχως ανάγκη, ή σκέψη, να γίνει κάτι;Υπάρχει ποτέ έργο, που να
έγινε,χωρίς εργάτη;Υπάρχει περίπτωση, να έγινε κατι σε υλικό
επίπεδο, δίχως να το σκεφτεί κανείς; Υπάρχει πράξη
δίχως ιδέα;Μπορεί να γίνει κάτι,πριν το βάλεις πρώτα στο μυαλό σου;
Εκτός αν το πνεύμα είναι ένα ..ζώο, που κινείται βάση ενστίκτων, πράγμα απίθανο...
Δεν χρειάζεται να επιχειρουμε να λύσουμε τα πάντα, μέσω της ύλης...
Υπάρχει και πνεύμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 13:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve μην απορρίπτεις χωρίς να εξετάσεις, ίσως ο Agnostic να έχει δίκιο.
Οι άνθρωποι παλιά κινήθηκαν από μέσα προς τα έξω και έχουμε όλες αυτές τις πνευματικές μεθόδους τώρα κινούνται από έξω προς τα μέσα με την χρήση αυτών των μεθόδων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 14:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA :
Πολύ ωραία ερώτηση...
Από την μία λοιπόν δέχεσαι την θρησκεία χωρίς να ζητάς αποδείξεις παρά μόνο δεχόμενος σε ότι γράφουν κάποια βιβλία και από την άλλη δεν μπορείς να δεχτείς τους νόμους της πιθανότητας.
Σε ένα κόσμο με 125*10^9 γαλαξίες - δηλαδή με 125*10^18 άστρα (με συντηρητικούς υπολογισμούς) είσαι σίγουρος ότι είσαι το μοναδικό πλάσμα...

Tη θρησκεία δεν τη δέχομαι χωρίς να ζητάω αποδείξεις. Ως αποδείξεις θεωρώ αυτά που εσύ δε θεωρείς αποδείξεις, αυτή είναι η διαφορά μας.
Εσύ θεωρείς παραμύθι την Καινή Διαθήκη, εγώ όχι.
Άρα είναι άστοχο αυτό το οποίο λες περί αποδείξεων.

-Ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι το μοναδικό πλάσμα.......απλά δε με ενδιαφέρει είτε υπάρχουν, είτε όχι.
- Στα γραφόμενά σου όμως μιλάς, λες και είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν!.....όμως εσύ απορρίπτεις γραπτά που υπάρχουν.......γιατί να μην ισχύουν κι εδώ οι νόμοι της πιθανότητας? Αλλά να ισχύουν σε κάτι που ούτε ως γραπτό υπάρχει?
Και τελικά τι είναι αυτοί οι νόμοι της πιθανότητας? Λάστιχο? όποτε θες το τεντώνεις και όποτε θες το μαζεύεις? ......

quote:
OANNHSEA :
Λοιπόν μέχρι ενός σημείου έχεις δίκιο -τα πάντα είναι σε μορφή υπολογισμών - μαθηματικών... Πιστεύεις ότι μπορεί να κάνουν λάθος όλοι αυτοί που χρησιμοποιούν τα μαθηματικά για το σύμπαν;

Για σκέψου το λίγο,....... από τη μια λες για τυχαία γεγονότα......και από την άλλη βάζεις μαθηματικούς τύπους!!!!
Δεν κολλάνε αυτά τα δύο μεταξύ τους. Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει και αλλού ζωή. Από εκεί και έπειτα είτε όντως υπάρχει, είτε όχι, ποσώς με ενδιαφέρει.

quote:
OANNHSEA :
Νέα Ζηλανδία και Αυστραλία...
Έλα χρυσέ μου - μην είσαι τόσο άσχετος. Πίασε και κάνα βιβλίο ζωολογίας...

Γιατί να πιάσω το βιβλίο ζωολογίας? Γράφει εκεί το λόγο? την αιτία που τα μαρσιποφόρα υπάρχουν εκεί και όχι αλλού?

quote:
OANNHSEA :
Φυσικά και θα ήταν ανώτεροι...
Το ζήτημα όμως είναι: μπορείς να δεχτείς π.χ. να έχεις ένα παιδί που έχει 4 αυτιά; Το ζήτημα της ομοιομορφίας είναι σχετικό για όλα τα πλάσματα...

Εγώ όχι, δε θα μπορούσα να το δεχτώ. Εσύ όμως που το έχεις δεχτεί, εύχομαι η ευχή σου να πραγματοποιηθεί και οι απόγονοί σου να αποκτήσουν τα εν λόγω χαρακτηριστικά.

quote:
OANNHSEA :
Γιατί είναι λάθος το παράδειγμα;
Η μεσογειακή αναιμία ΣΗΜΕΡΑ είναι άχρηστη... ΣΗΜΕΡΑ που έχει εξαφανιστεί η αναιμία... Πριν από 500 χρόνια ήταν δώρο - πολύτιμο δώρο... Άρα μία εξέλιξη που πριν χρόνια έδινε ζωή, σήμερα είναι άχρηστη, γιατί ο λόγος για τον οποίο δημιουργήθηκε έχει εξαφανιστεί...
Άρα θεωρείς σήμερα επικίνδυνη, μία αρρώστια που πριν από 500 χρόνια θα ήθελες να την έχεις!!! Και αυτό μέσα στο παιχνίδι της εξέλιξης είναι... Αλλαγή των συνθηκών...

Ποτέ μου δε θα ήθελα να έχω καμία αρρώστια και για κανέναν λόγο.
Η μεσογειακή αναιμία ΣΗΜΕΡΑ που είναι άχρηστη, γιατί υφίσταται? Δε θα έπρεπε και αυτή βάση της λογικής σου να έχει εξαφανιστεί?

quote:
OANNHSEA :
Άρα αδιαφορείς για το γίνεται έξω από την πόρτα σου...
Είναι λογικό αυτό - όλοι μπορούν να χαθούν στην απεραντοσύνη του σύμπαντος και στα μαθηματικά που το διέπουν...
Ειδικότερα στην όλη θεολογία του σύμπαντος...

Άλλο έξω από την πόρτα μου.......και άλλο στου διαόλου τη μάνα.....τι να με νοιάζει δηλαδή εάν υπάρχουν τετράποδοι άνθρωποι σε 10 γαλαξίες μακριά από το δικό μας? Έχω τίποτα να κερδίσω? ή τίποτα να χάσω?
Όχι μόνο δε με νοιάζει αλλά θεωρώ ώς επικίνδυνη μία επαφή με αυτά τα πλάσματα αν όντως υπάρχουν, βάση λοιπόν του νόμου των πιθανοτήτων υπάρχει η περίπτωση αυτά να είναι επικίνδυνα προς εμάς κατά 50% σωστά?
Υπάρχει η πιθανότητα κατά 50% να είναι ποιο ευφυή από εμάς! ...σωστά?

Βάση λοιπόν των νόμων των πιθανοτήτων υπάρχει η πιθανότητα 1 προς 4 να θέλουν το κακό μας και τη αφάνισή μας....σωστά?
Άρα γιατί να τρέξω να τους βρω? για το 3/4? και εάν είμαστε γκατνέμηδες και πέσουμε στο 1/4?.......Γι' αυτό και θεωρώ εγκληματική την ενέργεια του να στείλουμε στο διάστημα τα στοιχεία μας......αν πέσουν σε κακόβουλα χέρια τι γίνεται?

quote:
OANNHSEA :
Δεν ξέρεις καθόλου γεννετική...
Και φυσικά δεν έχεις μελετήσει καθόλου τον γενετικό πλούτο τον Γκαλαπάγκος... Δεν είναι κακό να μαθαίνεις όμως - πιάσε ένα βιβλίο...

Γιατί τι άλλο θα μπορούσε να ισχύει?.....εσύ που ξέρεις για πες μας!

quote:
Agnostic:
Ισως αν απαγκιστρωθούμε από την ανθρωποκεντρική αντίληψη -απομεινάρι της εξέλιξής μας- να αποδίδουμε κάθε συμπαντικό φαινόμενο σε έλλογους δρώντες, να μην χρειαζόμαστε κανέναν νομοθέτη, κανέναν νοήμονα δημιουργό ούτε σοφό συντονιστή του κόσμου. Η έννοια "νόμος" για μια συμπαντική κατάσταση προφανώς δίνεται από εμας τους ανθρώπους για λόγους συνεννόησης, επειδή ένα φαινόμενο ή μια δύναμη (π.χ. βαρύτητα) κάπως πρέπει να περιγραφεί και να τεμπελοποιηθεί.
Νομίζω επίσης ότι συχνά μπερδεύουμε το τυχαίο με το αυθόρμητο...


Mας δίνεις ένα παράδειγμα?

quote:
Agnostic:
Ισως φίλε μου κανείς να μην μπορεί να στηρίξει επαρκώς με απτές ενδείξεις την άποψη περί τυχαίων διαδικασιών, αλλά δεν είναι παράλογο να τις δέχεται από τη στιγμή που ούτε κάποια νομοθετική οντότητα διακρίνει...
Σάμπως μπορεί κανείς να υποστηρίξει με περισσότερο πειστικά επιχειρημάτα και την ύπαρξη συμπαντικού νομοθέτη που φρόντισε και φροντίζει για όλα? Ποιος απάντησε πειστικά για τον νομοθέτη μέχρι τώρα και δεν το έχουμε καταλάβει ακόμα? Μήπως μπορεί κανείς να μας εξηγήσει με απτές ενδείξεις πού βρίσκεται ο νομοθέτης, ποια είναι η προέλευσή του, γιατί έφτιαξε τους "νόμους" έτσι όπως τους έφτιαξε, γιατί τους συντηρεί τόσο καιρό και δεν τους τροποποιεί, γιατί ο ίδιος σιωπά απέναντί μας κ.ο.κ? Η γνώμη μου είναι ότι η υπόθεση περί "νομοθέτη" περισσότερα προβλήματα δημιουργεί απ'όσα επιλύει. Αντί να μας διαφωτίσει μας εμπλέκει σ'ενα αέναο κουβάρι ερωτημάτων και προβληματισμών χωρίς ευδιάκριτη στον ορίζοντα απαγκίστρωση.
Πιστεύω ότι η έντονη θέληση να αναζητάμε σκοπούς και νοήματα σε κοσμικά φαινόμενα αντανακλά την καθημερινότητα της ύπαρξής μας κατά την οποία θέτουμε σκοπούς και τάξη. Μήπως όμως η προβολή της καθημερινής ανθρωποκεντρικής μας συμπεριφοράς σε κάθε φυσική διαδικασία συνιστά πλάνη? Μήπως τελικα οι νομοτέλειες τις οποίες επικαλούμαστε αποτελούν νομοτέλειες για τα δικά μας μάτια και μόνο?


Ενδιαφέρουσα άποψη αλλά και αυτή με τη σειρά της δεν έχει προσφέρει κάτι στη θεώρηση των συμπαντικών νόμων.
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι βάση λογικής, είναι αδύνατον το δημιούργημα να καταλάβει τον Δημιουργό Του.
Εάν αυτό συνέβαινε θα μπορούσε το ίδιο το δημιούργημα να γίνει Δημιουργός.
Νομίζω ότι η επιστήμη που ψάχνει να βρει το μπουζόνιο, αργά η γρήγορα θα μας δώσει και την απάντηση, εάν δηλαδή όντως δεν υπάρχει Δημιουργός, αφού και το δημιούργημα θα μπορεί πλέον να δημιουργήσει (μπουζόνιο).

quote:
OANNHSEA:
Δηλαδή ο καρκίνος (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ!!!) έχει κάποιους νόμους που συμβαίνει;

Τις περισσότερες φορές ναι! όπως η στεναχώρια, το τσιγάρο, τα δηλητηριώδη τρόφιμα, η ρυπογόνος ατμόσφαιρα, το κακό ποιοτικώς πόσιμο νερό, κ.ο.κ.

quote:
OANNHSEA:
Αλλά πάντα επιζεί η μετάλλαξη που θα μπορέσει να προσαρμοστεί στο περιβάλλον - για αυτό τα τελευταία χρόνια κάποιοι επιστήμονες δεν λένε πλέον "η εξέλιξη των ειδών", λένε "η προσαρμοστικότητα των ειδών", γιατί προσαρμοστικότητα είναι να έχεις πόδια και να αποκτήσεις φτερά και ύστερα να αφήσεις τα φτερά και να αποκτήσεις πόδια...
Εάν υπήρχε νόμος που να διέπει την εξέλιξη, αυτός θα ήταν ΜΟΝΟ προς μία κατεύθυνση και το κυριότερο: δεν θα άφηνε πίσω ζωντανά απολιθώματα όπως τον κοιλάκανθο...

Η προσαρμοστικότητα όμως δεν είναι τυχαίος παράγοντας, αλλά συγκεκριμένος.

quote:
OANNHSEA:
Δηλαδή τι να κάνω;
Να πιάσω να σας βάλω πλανητολογία;
Να πιάσω να σας βάλω γενετική;
Άντε και σας τα έβαλα: ποιός από εσάς θα τα καταλάβει και το κυριότερο ποιός είναι αυτός που θα είναι σε θέση να τα ελέγξει εάν είναι σωστά;
Π.χ ποιό πάνω έβαλα ότι έγινε εξέταση DNA σε όλους τους μέχρι τώρα γνωστούς ιούς, βακτήρια και ακραιόφιλα και έχει συνταχθεί χάρτης εξέλιξης με βάση το DNA τους.
Μπορείς να το αποδεχτείς αυτό;
Μπορείς να αποδεχτείς ότι τα πιο παλιά όντα στην γη είναι πλάσματα με RNA και μάλιστα ζουν σε θερμοπίδακες και σε ηφαίστεια; Και μάλιστα ότι το RNA χωρίζεται σε κάποιους κλάδους πλέον ανάλογα με τον βαθμό πολυπλοκότητας του;

Θα μπορείς σίγουρα να δώσεις ένα ποιο απλό παράδειγμα.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 14:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου pyramid, αυτό που έθιξα ήταν η συνεχής
τυχαιότητα που λένε κάποιοι ότι διέπει τον κόσμο...Είναι
σα να λέμε ότι όλα μπορούν να γκρεμιστούν ανά πάσα στιγμή, να
καταστραφούν στα πλαίσια του αδυσώπητου τυχαίου.....
Γιατί αυτό τον κόσμο, δεν τον δέχομαι...Πιστεύω βαθύτατα ότι
άνθρωπος, έχει έναν πολλα υποσχόμενο προορισμό και μέλλον,
που δεν μπορώ να δεχτώ ότι έγιναν τυχαία, για τον άνθρωπο....
Δεν είναι μια απλή ακολουθία τυχαίων γεγονότων ο κόσμος μας...
Είναι τόσα πολλά, που το λιγότερο τα υποβιβάζουμε, λέγοντας ότι
τυχαία γίναν...
Και για το ζήτημα που έθεσα, μπορεί να γίνουν νόμοι,όχι να υπάρχουν,
άσχετα απο τον χρόνο που έγιναν, αλλά, αν επιβλήθηκαν,πάλι
απο κάποιο νόμο επιβλήθηκαν....
Κάποιος νομοθέτης κι εκεί, όμως, πρέπει να υπάρχει...
Αυτή την αρμονία, υποστηρίζω ότι έχει η ελληνική γλώσσα κι όσο την
παιδεύεις, τόσο σου αποκαλύπτονται περισσότερα..
Κι εμείς οι νεοέλληνες, κάνουμε ακριβώς το αντίθετο....Την απλοποιούμε σε βαθμό νηπιαγωγείου...Με λέξεις λιγότερες απο το 0,02% της γλώσσας, στην καθημερινότητα μας...Ούτε κι αυτο είναι τυχαίο....
Ας μην δικαιολογούμε τα αδικαιολόγητα, λοιπόν....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 14:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι μαζί σου, άλλωστε δεν φαίνεται να επεξεργάζεσαι τις απόψεις των άλλων όταν αυτές είναι έξω απ' τα καλούπια σου.

Επίσης καλό θα είναι να ασχολείται κανείς με ότι μπορεί να κατανοήσει ή να φροντίζει να προετοιμάζεται για την μελέτη του, διότι το να διαβάζει οτιδήποτε, δεν σημαίνει ότι το κατανοεί κιόλας. Ειδικά πολύπλοκα θέματα όπως η γενετική.

Συνεχίζεις να θεωρείς δεδομένο ότι κατέχεις τα πάντα, απ' ότι διαπιστώνω (και είναι ο κύριος λόγος που προσωπικά θεωρώ άσκοπο να συζητήσω μαζί σου), θεωρώντας τους υπόλοιπους αδαείς και ανίκανους να σε... κατανοήσουν, ενώ δεν μπορείς να διακρίνεις ότι αυτό συμβαίνει με σένα, όπως φαίνεται στο παρακάτω που παραθέτω, απ' την "συνομιλία" μας

quote:
γιαπετ
Η ύπαρξη νόμου προϋποθέτει νομοθέτη…

OANNHSEA
Φέρτε μου μερικές φατσούλες έκπληξης εδώ...
Δηλαδή θέλεις να μας πεις π.χ. ότι πριν από τον Νεύτωνα ο νόμος της βαρύτητας δεν υπήρχε και όλοι πετάγαμε στον αέρα...


(!!!!!!)
Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς το πρόδηλο του σχολίου μου και κατανόησες αυτό που γράφεις, πώς να γίνει διάλογος;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 15:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve μου κανείς δεν αντέχει την δυσαρμονία που βλέπει γύρω του, και ο κάθε ένας την αντιμετωπίζει με τον τρόπο του. Σχετικά με την ελληνική γλώσσα θεωρώ ότι η υπερβολή φέρνει τις περισσότερες φορές αντίθετα αποτελέσματα από τα αναμενόμενα. Η γλώσσα έχει φτιαχτεί για να εξυπηρετεί τους ανθρώπους και όχι να την βάλουν πάνω σε βωμό να την λατρεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 15:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε pyramid ποιός θα ήταν τόσο ηλίθιος να
λατρέψει τον δρόμο απο το τέλος του;Θέλω να πω,πιστεύω
ότι η γλώσσα μας, καλλιεργεί ήθος και πνεύμα, έτσι μπορεί
κανείς να φτάσει σε πνευματικά επίπεδα ανώτερα απο ότι περιμένει,
όταν βέβαια, είναι ανώτερος κι ο ίδιος παθών της σάρκaς, αλλαζονία
κλπ, αλλά, δεν τη λατρεύει κανείς, απο ότι έχω αντιληφθεί....
Η αρμονία της γλώσσας μας, κάνει τον άνθρωπο, πιο λεπτό, πιο
πνευματώδη.....Αυτο το χάνουμε έτσι απλοική και βαρετή, όπως την
καταντήσαμε....Κι επιμένω, όχι τυχαία.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 15:46:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος είναι τόσο ηλίθιος? Με ρωτάς σοβαρά ή για να γελάσουμε? Διότι έχω την εντύπωση ότι οι χειρότεροι πόλεμοι είναι οι θρησκευτικοί.

Η αρμονία της γλώσσας!!!! Για ποια αρμονία συζητάς φίλε μου
Πριν μερικές σελίδες ο ΕΡΙΩΠΑΣ στα ελληνικά έλεγε

quote:
Γράφω αυτά τα λίγα για την ρίζα «Βέλ» η οποία ξεκινά απ’ το ρήμα «βάλλω», κάτι που αγνοούν οι σύγχρονοι Δούρειοι Ίπποι του Ελληνισμού οι οποίοι λυσσομανούν να αποδείξουν ότι οι Έλληνες οφείλουν την γλώσσα τους στα ανθρωπόμορφα τέρατα και κατακάθια του τουρανομογγολιστάν που μετοίκησαν στην Kizil Alma και παριστάνουν τους κυρίους ενώ στην πραγματικότητα είναι παλιοκατσικοκλέφτες και παράσιτα του ανθρωπίνου γένους.

Δεν έχω καμία αντίρρηση να λέμε έτσι γενικώς διάφορα αλλά επί της ουσίας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 17:41:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αγαπητή μου pyramid, πίστευα ότι δεν μπορεί να
υπάρχουν τόσο ηλίθιοι,που να μπερδεύουν το εργαλείο,
με αυτό που εννοεί, αλλά, καλά θα ήταν να προσδιορίσουμε
τι εννοούμε υπερβολή...Γιατί αν λέμε και την αλήθεια
υπερβολή, τότε, μάλλον υπάρχουν πολλοί χαζοί....
Αλλά, το ότι η γλώσσα μας είναι μυστικιστική και αφηγείται
πράγματα, στον ερευνητή της, είναι επίσης αλήθεια, δίχως
υπερβολή...Το θέμα είναι να θέλεις να το δείς..Αν το αρνείσαι
και δεν εννοώ εσένα, αλλά γενικώς κάτι ...αγνώστικ
τότε δεν θέλεις να το δεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 18:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γλώσσα μας για σένα είναι μυστικιστική, ωραία. Για μένα είναι απλώς μια γλώσσα, ξανά ωραία. Τι ακριβώς αφηγείται στον ερευνητή που δεν μπορούν να αφηγηθούν οι άλλες γλώσσες? Να διευκρινίσω να μην μπερδευτούμε, ως γλώσσα όχι τα κείμενα που είναι γραμμένα στην ελληνική και οι συνδέσεις τους. Σε λίγο θα φτιάξουμε μια νέα θρησκεία, τη θρησκεία της ελληνικής γλώσσας.

Από πλευράς γλωσσολογίας δεν γνωρίζω τίποτα αλλά με έχει καλύψει ο Agnostic και άλλοι με όσα είπαν, από πλευράς μυστικισμού ξέρω ότι όλα αυτά που λέγονται δεν ισχύουν, οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι η αλήθεια που λες ότι βλέπεις.
Έχω την εντύπωση, για να επιμένεις τόσο, ότι κάτι άλλο λες και δεν το έχω πιάσει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 19:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέω αγαπητή μου pyramid και αποκαλώ μυστικιστικό
είναι ότι η ελληνική γλώσσα ειδικά η αρχαία ελληνική,διδάσκεται
σε όλο τον κόσμο και αποτελεί ουσιαστικά την μόνη γλώσσα που
έχει αυτή την σημασία για την εξέλιξη και πρόοδο της επιστήμης
και του ανθρώπου.Δεν είναι λόγια ελληνολάτρη, αλλά συνολική
ενημέρωση για τον ελληνικό πολιτισμό και την επίδραση του σε όλο τον κόσμο,αλλά και επι της ελληνικής γλώσσας, όσο και επι του πόσο σημαντική ήταν είναι και θα είναι για την ανθρωπότητα....
Υπάρχουν πλείστα παραδείγματα επιστημόνων και φιλοσόφων που
συνηγορούν επ αυτού, κι αν πάψουμε την ομφαλοσκόπηση,μπορεί να
δούμε και τον ρόλο που μπορει να παίξει η γλώσσα μας για μια
αυριανή κοινωνία με γλώσσα που να ευνοεί την ανάπτυξη του
ανθρώπου σαν άτομο και σαν κοινωνία..Ήδη, οι κυριότερες μαθηματικές,
φιλοσοφικές , αστρονομικές και θελογικές ακόμη θέσεις και ιδέες, εκφράστηκαν στην ελληνική και όλοι λένε ότι αποδόθηκαν καλύτερα....
Να στο θέσω αλλοιώς, φαντάσου το ευαγγέλιο, σε άλλη γλώσσα, πλην
της ελληνικής και πόσο θα μετέδιδε την χριστιανική ιδέα...
Ακόμη ακόμη, κι ας σου φανεί πολύ χριστιανικό,ο ίδιος ο Χριστός
έχουμε ξαναπεί, όταν είδε τους Έληνες που πήγανε να τον δούν,είπε,
΄"Επιτέλους, ήρθε η ώρα να δοξασθεί ο Υιός του ανθρώπου" κι αν το
θές εννοούσε την ελληνικη φυλή και την ελληνική γλώσσα, ως γλώσσα
του ευαγγελίου...
Έτσι δεν είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 20:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Trexagireve μου κατάλαβα τι θέλεις να πεις, δεν συμφωνώ.
Οι άνθρωποι θέλουν να μάθουν αρχαία ελληνικά για να μπορούν να διαβάσουν τα κείμενα όσο τον δυνατόν πλησιέστερα στο πρωτότυπο διότι εάν τα διαβάσεις μεταφρασμένα έχεις διαβάσει τον μεταφραστή και όχι τον φιλόσοφο.

Δεν κάνει η γλώσσα την διαφορά ο άνθρωπος την κάνει και δεν δέχομαι αυτό που λες για τον Χριστό.
Κάποιος που είναι η αγάπη και λέει
«Δεύτε προς με πάντες οι κοπιώντες και πεφορτισμένοι, καγω αναπαύσω υμάς»
δεν μπορεί να εννοεί τίποτα λιγότερο από όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτως φυλής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 22:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ακόυσαμε κι αυτό...Νόμοι που υπάρχουν μόνοι τους,δίχως
νομοθέτη...


Άντε πάλι ο Θεός μέσα στην κουβέντα...
Ο Θεός έφτιαξε τον κόσμο...
Ο Θεός έφτιαξε τους ανθρώπους...
Ο Θεός έφτιαξε τους νόμους του Μωησή...
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το σύμπαν εξελίσσεται...
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι οι νόμοι που έχουμε σήμερα δεν υπήρχαν πιο παλιά στο σύμπαν – π.χ πιο παλιά στο σύμπαν υπήρχαν περισσότερες διαστάσεις από τις γνωστές τέσσερις!!!!!!
Αυτό το πολύ απλό, σας είναι αδιανόητο...
Όπως σας είναι αδιανόητο ότι οι πρώτοι πλανήτες που δημιουργήθηκαν ήταν μόνο αεριώδεις και όχι πετρώδεις...
Όπως σας είναι αδιανόητο να δεχτείτε ότι οι πρώτοι πετρώδεις πλανήτες είχαν ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό σιδήρου (κάτω από 0,01%) και άρα είχαν ένα πολύ μικρό μαγνητικό πεδίο...
Επειδή δεν καταλαβαίνετε τι γράφω:
Γιατί δεν πιάνετε ένα βιβλίο κοσμολογίας και πλανητολογίας;
Υπάρχουν αρκετά στην ελληνική αγορά...

quote:
- Στα γραφόμενά σου όμως μιλάς, λες και είσαι σίγουρος ότι υπάρχουν!.....όμως εσύ απορρίπτεις γραπτά που υπάρχουν.......γιατί να μην ισχύουν κι εδώ οι νόμοι της πιθανότητας? Αλλά να ισχύουν σε κάτι που ούτε ως γραπτό υπάρχει?

Άλλο τα μαθηματικά και άλλο οι άνθρωποι συγγραφείς – όσο και εάν θεωρείς ότι ήταν εμπνευσμένοι από τον Θεό...
Ξέρεις με τα μαθηματικά στείλαμε στο διάστημα διαστημόπλοια και σήμερα έχουμε αποδείξεις για πάνω από 300 πλανήτες μέχρι στιγμής – το 1985 με χλεύαζαν που έλεγαν για άλλους πλανήτες, για άλλους γαλαξίες και για άλλα όντα στο σύμπαν...
Είδες που δέχτηκες ότι υπάρχουν 125*10^9 γαλαξίες – αν και δεν το γράφει η βίβλος;
Είδες που δέχτηκες ότι υπάρχουν και πλανήτες γύρω από τα άστρα – αν και δεν το γράφει η βίβλος;
Γιατί;;; Μα γιατί τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος – πρώτα έφτιαξαν τα μηχανήματα και ύστερα βρήκαν αυτό που έψαχναν...

quote:
Για σκέψου το λίγο,....... από τη μια λες για τυχαία γεγονότα......και από την άλλη βάζεις μαθηματικούς τύπους!!!!
Δεν κολλάνε αυτά τα δύο μεταξύ τους.


Τυχαία είναι η εξέλιξη...
Με μαθηματικούς τύπους υπολογίζεις αυτό που έχει φτιάξει η εξέλιξη...
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;

quote:
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει και αλλού ζωή. Από εκεί και έπειτα είτε όντως υπάρχει, είτε όχι, ποσώς με ενδιαφέρει.

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...
Δεν είναι βέβαια του παρόντος, αλλά έχει πολύ πλάκα αυτή η συζήτηση – ειδικά με ανθρώπους που πιστεύουν σε θεό ή θεούς ή θείο...

quote:
Γιατί να πιάσω το βιβλίο ζωολογίας? Γράφει εκεί το λόγο? την αιτία που τα μαρσιποφόρα υπάρχουν εκεί και όχι αλλού?

Όχι μόνο αυτό....
Γράφει πολλά άλλα...
Και άμα τελειώσεις με την ζωολογία του παρόντος, έλα προς τα λιμέρια μου – την παλαιοντολογία, να συζητήσουμε για διάφορα θέματα όπως π.χ έαν οι βροντόσαυροι ήταν θερμόαιμοι ή ψυχρόαιμοι...
Εκεί να δεις πλάκες...

quote:
Εγώ όχι, δε θα μπορούσα να το δεχτώ. Εσύ όμως που το έχεις δεχτεί, εύχομαι η ευχή σου να πραγματοποιηθεί και οι απόγονοί σου να αποκτήσουν τα εν λόγω χαρακτηριστικά.

Μα γιατί; Αφού:
Α) το παιδί σου, θα ήταν τελειότερο από τα άλλα παιδιά και από σένα. Δεν θέλεις να έχεις ένα παιδί που έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης από τα άλλα μέλη της κοινωνίας;
Β) Με λίγα λόγια δεν θα δεχόσουν το ίδιο το παιδί σου; Θα δεχόσουν ένα παιδί που θα έπασχε από σύνδρομο Ντάουν, αλλά δεν θα δεχόσουν ένα ΑΝΩΤΕΡΟ πλάσμα κοντά σου;;; Είναι λογικό και χριστιανικό αυτό;
Η μήπως τελικά ερχόμαστε στην ΟΥΣΙΑ: ότι δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να δεχτείς ότι είναι ανώτερο (ή και λογικό), γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το καταλάβεις και άρα είναι ξένο προς τα εσένα;

quote:
Η μεσογειακή αναιμία ΣΗΜΕΡΑ που είναι άχρηστη, γιατί υφίσταται?

Κουλούρα στην γενετική: την δεύτερα με τον κηδεμόνα σου...
Εεεεεε....
Δεν φταίω εγώ που κάνεις γελοίες ερωτήσεις – στο γυμνάσιο μάθαμε γενετική και τον Μέντελ (ιερέας παρακαλώ...).

quote:
Έχω τίποτα να κερδίσω? ή τίποτα να χάσω?

Είναι η ίδια ανοησία του τύπου: δεν με νοιάζει τι γίνεται στην Αφρική και τι κάνουν οι αραπάδες – μέχρι ο Έμπολα να μας χτυπήσει την πόρτα... Όπως μας την χτυπάνε οι αρρώστιες που έχουν φέρει... Αλλά αυτό είναι, όπως έγραψα πιο πάνω, συζήτηση, τόσο βαθιά που φτάνει μέχρι και θεό...

quote:
....εσύ που ξέρεις για πες μας!

Δεν θα κάνω τον δάσκαλο της γενετικής σε ανθρώπους που δεν ξέρουν το «γιατί υφήσταται η μεσογειακή αναιμία σήμερα»!!!!
Είπαμε να κάνουμε μία συζήτηση με κάποιο επίπεδο, όχι να πιάσουμε από την αρχή τον Μέντελ και τα μπιζέλια του!!!!
Πιάσε ένα βιβλίο γενετικής και εξελικτικής και εάν εμβαθύνεις – εδώ είμαστε....

quote:
Τις περισσότερες φορές ναι! όπως η στεναχώρια, το τσιγάρο, τα δηλητηριώδη τρόφιμα, η ρυπογόνος ατμόσφαιρα, το κακό ποιοτικώς πόσιμο νερό, κ.ο.κ.

Τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου...
Αυτοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ – είναι αιτίες που προκαλούν την μετάλλαξη...

quote:
Η προσαρμοστικότητα όμως δεν είναι τυχαίος παράγοντας, αλλά συγκεκριμένος.

Όχι....
Τα πλάσματα προσαρμόζονται με τυχαίο τρόπο – σπίνοι και χελώνες των Γκαλαπάγκος...
Είπαμε.... Πιάσε ένα βιβλίο....

quote:
Θα μπορείς σίγουρα να δώσεις ένα ποιο απλό παράδειγμα.

Τι πιο απλό παράδειγμα να δώσω ο άνθρωπος!!!!
Όταν πας και γράφεις: Η μεσογειακή αναιμία ΣΗΜΕΡΑ που είναι άχρηστη, γιατί υφίσταται?
Τι άλλο να κάνω!!! Σε μοναστήρι να κλειστώ;;;;

quote:
άλλωστε δεν φαίνεται να επεξεργάζεσαι τις απόψεις των άλλων όταν αυτές είναι έξω απ' τα καλούπια σου.

Γιαπετ,
Όπως σου έχω ξαναγράψει, κάθε άποψη μου έχει τύχει αρκετής μελέτης...
Άρα η τις ιδέες που παραθέτεται τις έχω ήδη σκεφτεί ή όταν δεν τις προωθείτε σωστά για τις καταλάβω, ή δεν είναι άξιες μελέτης...
Όπως τα ζάρια – δίνεις ένα παράδειγμα το οποίο είναι παρέμβαση και στήσιμο και το ονομάζεις νόμο... Άρα λοιπόν ή δέχεσαι τον θεό ή δεν έχεις μελετήσει πλήρως όλη την ιδέα σου...

quote:
Αν δεν μπορείς να αντιληφθείς το πρόδηλο του σχολίου μου και κατανόησες αυτό που γράφεις, πώς να γίνει διάλογος;;;

Ποιό πρόδηλο του σχολίου;
Εσύ το έγραψες: Η ύπαρξη νόμου προϋποθέτει νομοθέτη…
Δηλαδή ποιό είναι το σχόλιο εδώ;
Αυτή είναι θέση (και μάλιστα δόγμα) και όχι σχόλιο...
Βάζεις ένα δόγμα ανάμεσα στα γραφόμενα σου και εγώ δεν το σχολιάσω;


Edited by - OANNHSEA on 23/04/2009 22:38:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 23:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OANNHSEA

quote:
Γιαπετ,
Όπως σου έχω ξαναγράψει, κάθε άποψη μου έχει τύχει αρκετής μελέτης...
Άρα η τις ιδέες που παραθέτεται τις έχω ήδη σκεφτεί ή όταν δεν τις προωθείτε σωστά για τις καταλάβω, ή δεν είναι άξιες μελέτης...

Αν και δεν κατάλαβα, λόγω σύνταξης, πλήρως τι εννοείς, ερμηνεύω ότι πιστεύεις πως για ότι δεν αντιλαμβάνεσαι φταίει πάντα, ο... άλλος!!!

Είναι αισιόδοξο, γενικά, να βλέπεις λάθη οπουδήποτε πλην του εαυτού σου.
Δεν θα διαφωνήσουμε επ' αυτής της τακτικής, διότι σε αφορά προσωπικά.

quote:
Ποιό πρόδηλο του σχολίου;
Εσύ το έγραψες: Η ύπαρξη νόμου προϋποθέτει νομοθέτη…
Δηλαδή ποιό είναι το σχόλιο εδώ;
Αυτή είναι θέση (και μάλιστα δόγμα) και όχι σχόλιο...

Ακόμη κι έτσι φίλε μου, με ξάφνιασε ότι θεώρησες πως υπαινίχτηκα ότι πριν τον Νεύτωνα... πετάγαμε!!

Όταν ανακαλύπτουμε κάτι, δεν σημαίνει ότι αρχίζει από τότε να υφίσταται. Τότε το μαθαίνουμε εμείς.

Πάντως επιμένω ότι νόμος ή κανόνας δεν υφίσταται χωρίς νομοθέτη, χωρίς απαραίτητα να εννοώ θεό.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2009, 23:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο/Η OASHSSEA,έφερε πλήθος επιστημονικά τεκμηριομένων απόψεων,οι οποίες είναι αδύνατον να αμφισβητηθούν.Απορώ πώς αντέχει και συνεχίζει ακόμη,αφού με τα επιχηρήματά της πείθεται και ο πιό δύσπιστος {άν φυσικά και διαθέτει σκέψη},ενώ εσείς συνεχίζετε να τήν αμφισβητείτε με παιδαριώδη λόγο.....Όλα τα επιστημονικά συμπεράσματα κατέληξαν υπέρ τής εξελίξεως τών ειδών.Η φύση μπορούμε να πούμε,μέσα στήν τυχαιότητά της,έπαιξε τόν ρόλο του θεού.Και διερωτόμαι δέν είναι ο Θεός εντός τής φύσης;Γιατί να εκλαμβάνουμε τόν Θεό ώς έναν "ευφυή" σχεδιαστή ο οποίος είναι εκτός τής δημιουργιας;Γνωρίζουμε τό "μυστικό τών μυστικών;
Αφού λοιπόν δέν γνωρίζουμε τόν Θεό,τόν πιστεύουμε και γιά όλα τα άλα εμπιστευόμεθα τήν τεκμηριομένη επιστημονική έρευνα.Η αποδοχή τής θεωρίας τής εξελίξεως τών ειδών δέν αποτελεί σε καμία περίπτωση τήν αμφισβήτηση του "Θείου".Ο θεός είναι το σύνολο τής συμπαντικής ενέργειας συμπεριλαμβανομένης και τής συνείδησης τών πάντων,όπου εκτός αυτής δέν μπορεί να υπάρξει τίποτε και όχι ένας εξωτερικός επόπτης,επιβλέπων και ευφυής σχεδιαστής.Έτσι μόνο μπορούμε να τόν κατανοήσουμε{όπως προανέφερα είναι..."το μυστικό τών μυστικών}.

Edited by - ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ on 23/04/2009 23:53:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 00:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA:
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι το σύμπαν εξελίσσεται...
Δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι οι νόμοι που έχουμε σήμερα δεν υπήρχαν πιο παλιά στο σύμπαν – π.χ πιο παλιά στο σύμπαν υπήρχαν περισσότερες διαστάσεις από τις γνωστές τέσσερις!!!!!!
Αυτό το πολύ απλό, σας είναι αδιανόητο...
Όπως σας είναι αδιανόητο ότι οι πρώτοι πλανήτες που δημιουργήθηκαν ήταν μόνο αεριώδεις και όχι πετρώδεις...
Όπως σας είναι αδιανόητο να δεχτείτε ότι οι πρώτοι πετρώδεις πλανήτες είχαν ένα πάρα πολύ μικρό ποσοστό σιδήρου (κάτω από 0,01%) και άρα είχαν ένα πολύ μικρό μαγνητικό πεδίο...
Επειδή δεν καταλαβαίνετε τι γράφω:
Γιατί δεν πιάνετε ένα βιβλίο κοσμολογίας και πλανητολογίας;
Υπάρχουν αρκετά στην ελληνική αγορά...

Kαι επειδή το σύμπαν εξελίσσεται, ή επειδή οι πρώτοι πλανήτες ενδεχομένως να ήσαν αεριώδης, ή επειδή κ.λ.π........αυτό καταργεί το Θεό?

quote:
OANNHSEA:
Άλλο τα μαθηματικά και άλλο οι άνθρωποι συγγραφείς – όσο και εάν θεωρείς ότι ήταν εμπνευσμένοι από τον Θεό...

Ναι και άλλο ο κουρέας και άλλο ο μανάβης....και?

quote:
OANNHSEA:
Ξέρεις με τα μαθηματικά στείλαμε στο διάστημα διαστημόπλοια και σήμερα έχουμε αποδείξεις για πάνω από 300 πλανήτες μέχρι στιγμής – το 1985 με χλεύαζαν που έλεγαν για άλλους πλανήτες, για άλλους γαλαξίες και για άλλα όντα στο σύμπαν...

Μόνο με τα μαθηματικά? είσαι σίγουρος? Τα μαθηματικά για παράδειγμα φτιάξανε τα υλικά του πυραύλου? Τα μαθηματικά φτιάξανε τους νόμους της Φυσικής?........μαθηματικός είσαι?

Το 1985 εγώ θα σε στήριζα θα σου έδινα κουράγιο.....εάν αυτό σε παρηγορεί......

quote:
OANNHSEA:
Είδες που δέχτηκες ότι υπάρχουν 125*10^9 γαλαξίες – αν και δεν το γράφει η βίβλος;
Είδες που δέχτηκες ότι υπάρχουν και πλανήτες γύρω από τα άστρα – αν και δεν το γράφει η βίβλος;
Γιατί;;; Μα γιατί τα μαθηματικά δεν κάνουν λάθος – πρώτα έφτιαξαν τα μηχανήματα και ύστερα βρήκαν αυτό που έψαχναν...

Η Βίβλος δεν είναι "φυσικό" πόνημα αλλά θρησκευτικό, δεν ασχολείται με τη δομή του σύμπαντος αλλά με αυτήν του αόρατου κόσμου, γι' αυτόν τα μαθηματικά λένε κάτι?

quote:
OANNHSEA:
Τυχαία είναι η εξέλιξη...
Με μαθηματικούς τύπους υπολογίζεις αυτό που έχει φτιάξει η εξέλιξη...
Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;

Ναι.
Δεν το αντιλαμβάνομαι, δεν μπορώ να φανταστώ ένα τυχαίο φτιαγμένο φορτηγό, αλλά με μαθηματικές δυνατότητες, μου είναι αδιανόητο.

Έτσι ακριβώς δεν μπορώ να φανταστώ έναν τυχαίο κόσμο που διέπεται όμως από συντεταγμένες και νόμους.

quote:
OANNHSEA:
Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...
Δεν είναι βέβαια του παρόντος, αλλά έχει πολύ πλάκα αυτή η συζήτηση – ειδικά με ανθρώπους που πιστεύουν σε θεό ή θεούς ή θείο...

Γιατί?......για προσπάθησε να γελάσεις μαζί μου.....όντως θα έχει ενδιαφέρον! (δε σου το συνιστώ).

quote:
OANNHSEA:
Όχι μόνο αυτό....
Γράφει πολλά άλλα...
Και άμα τελειώσεις με την ζωολογία του παρόντος, έλα προς τα λιμέρια μου – την παλαιοντολογία, να συζητήσουμε για διάφορα θέματα όπως π.χ έαν οι βροντόσαυροι ήταν θερμόαιμοι ή ψυχρόαιμοι...
Εκεί να δεις πλάκες...

Ε! γιατί λοιπόν δεν μας τα μεταφέρεις να τα γνωρίσουμε κι εμείς?

-Έχει σημασία εάν οι βροντόσαυροι ήταν θερμόαιμοι ή ψυχρόαιμοι?.....για πες μας!


quote:
OANNHSEA:
Μα γιατί; Αφού:
Α) το παιδί σου, θα ήταν τελειότερο από τα άλλα παιδιά και από σένα. Δεν θέλεις να έχεις ένα παιδί που έχει περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης από τα άλλα μέλη της κοινωνίας;
Β) Με λίγα λόγια δεν θα δεχόσουν το ίδιο το παιδί σου; Θα δεχόσουν ένα παιδί που θα έπασχε από σύνδρομο Ντάουν, αλλά δεν θα δεχόσουν ένα ΑΝΩΤΕΡΟ πλάσμα κοντά σου;;; Είναι λογικό και χριστιανικό αυτό;
Η μήπως τελικά ερχόμαστε στην ΟΥΣΙΑ: ότι δηλαδή ΔΕΝ μπορείς να δεχτείς ότι είναι ανώτερο (ή και λογικό), γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να το καταλάβεις και άρα είναι ξένο προς τα εσένα;

Θέλω να έχω ένα παιδί φυσιολογικό, εσύ που το θέλεις παρά φύση! σου το εύχομαι.

Δε θεωρώ ανώτερο πλάσμα κάποιον με 4 χέρια ή 6 μάτια! και αυτό δεν έχει να κάνει με τον Χριστιανισμό, αλλά με τη λογική.
Εσύ όμως αφού αυτό σου φαίνονται λογικά θα σε πείραζε για παράδειγμα το παιδί σου να γεννιόταν με δύο κεφάλια?.......Για σκέψου τον, ποδοσφαιριστή! με δύο κεφάλια!......θα κέρδιζε όλες τις κεφαλιές!......ή σκέψου να είχε 8 χέρια και να έπαιζε βόλεϊ!!!! πρωταθλητής θα ήταν!!!!.....πάντως πιστεύω ότι θα ήταν ιδιαίτερα καλό για σένα να τα πεις αυτά και σε κάποιον οικείο σου (πολύ κοντινό όμως, πρώτου βαθμού αν γίνεται).

quote:
OANNHSEA:
Κουλούρα στην γενετική: την δεύτερα με τον κηδεμόνα σου...
Εεεεεε....
Δεν φταίω εγώ που κάνεις γελοίες ερωτήσεις – στο γυμνάσιο μάθαμε γενετική και τον Μέντελ (ιερέας παρακαλώ...).

Θες να πεις ότι είναι χρήσιμη η Μεσογειακή αναιμία?

quote:
OANNHSEA:
Είναι η ίδια ανοησία του τύπου: δεν με νοιάζει τι γίνεται στην Αφρική και τι κάνουν οι αραπάδες – μέχρι ο Έμπολα να μας χτυπήσει την πόρτα... Όπως μας την χτυπάνε οι αρρώστιες που έχουν φέρει... Αλλά αυτό είναι, όπως έγραψα πιο πάνω, συζήτηση, τόσο βαθιά που φτάνει μέχρι και θεό...

Πιστεύεις στις ανοησίες περί πράσινου πιθήκου? τόσα χρόνια δηλαδή ο πίθηκος δεν δάγκωσε τον άνθρωπο, ή δε βίασε την αφρικάνα και το θυμήθηκε κάτι χιλιάδες χρόνια μετά?......ή περιμένεις να βγουν οι "επιστήμονες" και να πουν: "ξέρετε! κάναμε μια μ.....α!"

quote:
OANNHSEA:
Δεν θα κάνω τον δάσκαλο της γενετικής σε ανθρώπους που δεν ξέρουν το «γιατί υφήσταται η μεσογειακή αναιμία σήμερα»!!!!
Είπαμε να κάνουμε μία συζήτηση με κάποιο επίπεδο, όχι να πιάσουμε από την αρχή τον Μέντελ και τα μπιζέλια του!!!!
Πιάσε ένα βιβλίο γενετικής και εξελικτικής και εάν εμβαθύνεις – εδώ είμαστε....

Αν είναι χρήσιμη η μεσογειακή αναιμία! να βρω έναν τρόπο να την αποκτήσω!!! όλο και κάποιον θα ξέρεις!


quote:
OANNHSEA:
Τα έχεις κάνει αχταρμά στο μυαλό σου...
Αυτοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΙ – είναι αιτίες που προκαλούν την μετάλλαξη...

Και από πότε η αιτία που οδηγεί σε αποτέλεσμα δε δημιουργεί νόμο?
Για ξανασκέψου του.......

quote:
OANNHSEA:
Όχι....
Τα πλάσματα προσαρμόζονται με τυχαίο τρόπο – σπίνοι και χελώνες των Γκαλαπάγκος...
Είπαμε.... Πιάσε ένα βιβλίο....

Με τυχαίο τρόπο? Δηλαδή οι χελώνες στο Γκαλάμπαγκος σε σχέση με τις χελώνες στη Ελλάδα τι παραπάνω κάνουν? .....πετάνε? για ενημέρωσέ μας, τα κρατάς όλα για τον εαυτό σου!

quote:
OANNHSEA:
Τι πιο απλό παράδειγμα να δώσω ο άνθρωπος!!!!
Όταν πας και γράφεις: Η μεσογειακή αναιμία ΣΗΜΕΡΑ που είναι άχρηστη, γιατί υφίσταται?
Τι άλλο να κάνω!!! Σε μοναστήρι να κλειστώ;;;;

Όχι να μην κλειστείς σε μοναστήρι.
Να μας πεις σε πρώτη φάση γιατί η Μεσογειακή αναιμία είναι χρήσιμη και σε δεύτερη φάση να μας πεις ένα παράδειγμα απλό, όπως σου ζήτησα.

quote:
OANNHSEA:
Όπως σου έχω ξαναγράψει, κάθε άποψη μου έχει τύχει αρκετής μελέτης...
Άρα η τις ιδέες που παραθέτεται τις έχω ήδη σκεφτεί ή όταν δεν τις προωθείτε σωστά για τις καταλάβω, ή δεν είναι άξιες μελέτης...


Ναι αλλά δεν ξέρεις να την τεκμηριώσεις.......πως θα πείσεις χωρίς τεκμήρια?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 00:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιεργο αληθεια,ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να βγαλει νοημα απο μια φραση ακομα και αν αυτη δεν ειναι αψογα δοσμενη συντακτικα...κατι συμβαινει με τις εμμονες σας μαλλον και καταφευγετε σε αδυναμια κατανοησης μιας αντιθετης αποψης...κατι σαν την επιλεκτικη φυσικη εξελιξη,ολα εχουν το σκοπο τους ετσι' ναι για οσους ειναι εγκλωβισμενοι σε θεους και δαιμονες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 00:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου pyramid, δημοκρατία έχουμε, ακόμη τουλάχιστον,
οπότε ο καθένας πιστεύει αυτά που θέλει να πιστεύει, ή αυτά
που θεωρεί με τη δική του λογική..Συνήθως, η αλήθεια είναι
κάπου στη μέση, αλλά εδώ δεν μιλάμε για τη μέση, μιλάμε για
άκρα..Είτε η ελληνική γλώσσα είναι η πιο σημαντική γλώσσα
για τον άνθρωπο και με επιστημονικά τεκμηριωμένες αποδείξεις,
είτε δεν είναι σημαντική...
Δεν θα κάτσουμε να μετρήσουμε,επαναλαμβάνω, αν είναι 90% ή 95%
σημαντικότερη όλων, αλλά ότι είναι η μόνη γλώσσα που δίνει ζωή
στον ταλαίπωρο ανθρώπινο πληθυσμό αυτού του πλανήτη...Γιατί αν
μιλάμε για γλώσσες επκοινωνίας, απλά, τότε υπάρχουν πολλές..
Δεν θέλει συναισθηματισμό, μην φανούμε εθνικιστές και τέτοιες
πλέρια δημοκρατικές ιδέες, να δούμε θέλει μόνο ποια γλώσσα είναι
η πιο σημαντική για τον άνθρωπο....
Κι αυτό αποδεικνύεται, δεν είναι θέμα συμπάθειας ή αντιπάθειας...
Φίλε ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΕ, η ....αλλεργεία σου για τον Θεό δεν κρύβεται...
Τι να μιλήσουμε ρε φίλε, για μυστικοπαθείς μασώνους; Λέμε για
τον Θεό, που κι εσύ αν είσαι ..ορθόδοξος μασώνος, έχεις θεό,
εκτός αν σε πειράζει κι εσένα, μόνο ο Θεός των χριστιανών...
Μα τόσο πολύ, πια;
Όσο για τους νόμους που λές,ότι αλλάζουν, δεν αλλάζουν, εμείς τους
μαθαίνουμε καλύτερα.... Υπάρχουν άπειροι νόμοι που δεν γνωρίζουμε
και ανακαλύπτουμε, αλλά, πίσω απο όλους αυτούς, εσένα δεν σου
μοιάζει να υπαρχει και νομοθέτης;Έτσι ..ξεφυτρώσαν απο μόνοι τους
και που βασιστήκανε;
Η επιστήμη εξελίσσεται, τι να εμπιστευθείς απο κάποιον που σήμερα
λέει Α και αύριο λέει Χ; Ο Θεός,όμως, δεν αλλάζει τι λέει....
Αλλά, είπαμε, η αλλαζονία κι η περηφάνεια έριξαν τον διάβολο,σε
μερικούς ανθρώπους θα κολλήσουμε;
Να ξέρει τα όρια του και την ώρα για το κάθε τι, χρειάζεται ο
ανθρωπος, άλλως, σηκώνει πολλά για τις δυνάμεις του, δεν αντέχει και κάνει ζημιά, πρώτα σοτν εαυτό του και μετά στους άλλους....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 00:17:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΡΙΩΠΙΣ
..καλό "Φάσαχ" φίλε μας ...πρόσεξε να μη φας πολλά "Φυσίχ" και ασε τον κόσμο να μιλάει για "Πάσεχ" των Ελλήνων και "Πάσχα" των Εβραίων.

Το Φάσαχ καλέ μου φίλε ΕΡΙΩΠΑ το πέρασα απολαμβάνοντας την ανάσταση της Φύσης με خروف (charouf) ελευθέρας βοσκής στη σούβλα και ντόπιο σπιτικό κρασί 3 ετών .
Όσο για τα «Φυσίχ» αυτά τα άφησα για να αλατιστούν ορισμένοι ανάλατοι ινδοευρωπαιολάτρες οπαδοί του μισέλληνα Άγγλου δικαστή και ανατολιστή Ουίλιαμ Τζώνς που χρησιμοποίησε πρώτος αυτόν τον όρο , για να συνεχίση το 1813 ο συμπατριώτης του επίσης ανατολιστής Τόμας Γιάγκ μιλώντας για «Ινδοευρωπαϊκή ομογλωσία» δίχως φυσικά Ινδοευρωπαίους .

Αυτούς που αναζητούν τις ρίζες του αλφαβήτου στην Μεσοποταμία , την Φοινίκη από τους «τρώκτας Φοίνικας» (καταχραστές , κερδοσκόπους) όπως τους αποκαλεί ο Όμηρος , ή την Χαναάν . Αυτούς που αγνοούν ότι ο Ηρόδοτος (Ε59) γράφει ότι στο ιερό του Ισμηνίου Απόλλωνος στην Θίσβη της Βοιωτίας ανέγνωσε επάνω σε τρίποδες επιγραφές με γράμματα που έμοιαζαν με τα ιωνικά , τα οποία χρονολογούσε από την εποχή του Λάιου γιου του Λάβδακου , του γιου του Πολύδωρου , του γιου του Κάδμου . Όσο για το πότε έζησε ο Κάδμος μας το λένε οι Αιγύπτιοι ιερείς όταν λένε «...ατρεκέως φασί επίστασθε , αεί λογιζόμενοι και αεί απογραφόμενοι τα έτεα ..., πεντακισχίλια και μύρια λογίζονται» , τα χρόνια που έζησε ο Κάδμος πριν από τον φαραώ Άμασι ή Άχμωση τον Β’ της 26ης δυναστείας που έζησε το 569 παχχ .

Με άλλα λόγια 15.000 προ του 569 παχχ . (Ηρόδοτος , Ευτέρπη , Ι 45) .
Θα μπορούσα φίλε ΕΡΙΩΠΑ να γεμίσω σελίδες με τέτοια παραδείγματα αν δεν το θεωρούσα ματαιοπονία γιατί θα πέσουν στο κενό όπως στο κενό έπεσαν και τα όσα έγραψα στο παρελθόν , και τα όσα έγραψε ο trexagireve σε προηγούμενες σελίδες .

*

Edited by - Sesostris on 24/04/2009 00:19:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 01:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για το πότε έζησε ο Κάδμος μας το λένε οι Αιγύπτιοι ιερείς όταν λένε «...ατρεκέως φασί επίστασθε , αεί λογιζόμενοι και αεί απογραφόμενοι τα έτεα ..., πεντακισχίλια και μύρια λογίζονται» , τα χρόνια που έζησε ο Κάδμος πριν από τον φαραώ Άμασι ή Άχμωση τον Β’ της 26ης δυναστείας που έζησε το 569 παχχ .

Με άλλα λόγια 15.000 προ του 569 παχχ . (Ηρόδοτος , Ευτέρπη , Ι 45) .

(Ανάρτηση του μέγιστου Sesostris Απεστάλη: 24/04/2009, 00:17:56) Το επαναλαμβάνω για όσους έτυχε να μη το διάβασαν καλά.)


quote:
OANNHSEA
Είπαμε.... Πιάσε ένα βιβλίο.... Απεστάλη: 23/04/2009, 22:35:51


Περνά περνά η μέλισσα με τα ...κουργκανόπουλα

Ρε παιδιά, ...της *κουργκάνας το τρίγωνο έχει γίνει εδώ μέσα.

...Αλήθεια γνωρίζει κανείς γιατί οι Κουργκάνες των Τουρανομογγόλων είχαν τρίγωνα στις διακοσμήσεις του;

Τρεχαγύρευε, Άγιε Ταξιάρχη μου, ζηλεύω την ρομφαία σου. (..και να θυμάσαι...εξήλθε ΝΙΚΩΝ)

Ερίωπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 02:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA:
Εγώ γράφω κάτι πολύ πιο απλό: ότι δεν μπορείς να κάνεις μετάφραση σε μία απλή αγγλική πρόταση:
Ι saw someone one the hill with a telescope...
Τόσο απλή πρόταση...
Μπορείς να την μεταφράσεις στα νέα ελληνικά αυτή την απλή πρόταση μίας απλής, γελοίας γλώσσας;

Αμίγκοσ με το συμπάθειοσ, δηλαδής εγκώ ντεν κασέρι καλαμπουρνέζικος.

.. one the hill ...,


..ούτε κασέρι κουργκανικός ορτουγκράφοσ σαν αυτός:

quote:
...Υφήσταται...
OANNHSEA Απεστάλη: 23/04/2009, 22:35:51


Εγκώ κουλούρια και κασέρι πουλαει ομόνια, εγκώ Αφασιολανδός μετανάστη.


Ερίωπας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 02:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η φύση μπορούμε να πούμε,μέσα στήν τυχαιότητά της,έπαιξε τόν ρόλο του θεού.Και διερωτόμαι δέν είναι ο Θεός εντός τής φύσης;Γιατί να εκλαμβάνουμε τόν Θεό ώς έναν "ευφυή" σχεδιαστή ο οποίος είναι εκτός τής δημιουργιας;Γνωρίζουμε τό "μυστικό τών μυστικών;
Αφού λοιπόν δέν γνωρίζουμε τόν Θεό,τόν πιστεύουμε και γιά όλα τα άλα εμπιστευόμεθα τήν τεκμηριομένη επιστημονική έρευνα.Η αποδοχή τής θεωρίας τής εξελίξεως τών ειδών δέν αποτελεί σε καμία περίπτωση τήν αμφισβήτηση του "Θείου".Ο θεός είναι το σύνολο τής συμπαντικής ενέργειας συμπεριλαμβανομένης και τής συνείδησης τών πάντων,όπου εκτός αυτής δέν μπορεί να υπάρξει τίποτε και όχι ένας εξωτερικός επόπτης,επιβλέπων και ευφυής σχεδιαστής.Έτσι μόνο μπορούμε να τόν κατανοήσουμε{όπως προανέφερα είναι..."το μυστικό τών μυστικών}.ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η "ΑΛΕΡΓΙΑ" ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΕΟ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 03:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.Δέν υπάρχει Θεός Χριστιανών,Εβραίων κ.λ.π.Αυτοί που τον ονομάζουν "δικό" τους πράτουν ύβρη... 2.Ο Θεός δέν μπορεί να γίνει κατανοητός,αποτελεί το κατεξοχήν "μυστικό". 3.Δέν διαπραγματεύομαι τήν Τεκτονική μου ιδιότητα.Όταν μου πήραν συνέντευξη γία τήν εισδοχή μου και με ρωτήσαν αν πιστεύω στόν Θεό,είπα ΝΑΙ και το εννοούσα και το εννοώ.Όταν με ρωτήσαν,πώς νοώ εγώ τόν Θεό είπα κατά λέξη:"Γιά μένα ο Θεός είναι το σύνολο τής συμπαντικής ενέργειας,εντός του οποίου ενυπάρχει μία ανωτέρα συνείδηση τών πάντων,τήν οποία μπορούμε μόνον να τήν υποθέσουμε φιλοσοφικώς,εκ του αποτελέσματος το οποίο εμείς βλέπουμε,στόν παρόντα τρισδιάστατο χώρο που αντιλαμβανόμασται,διότι κάτ εμέ και κατά τήν φιλοσοφία,δέν νοείται να υπάρχει συνείδηση σε όντα,δίχως αυτή να ενυπήρχε,άρα ενυπήρχε και στό ψευδοκενό και στίς ενεργειακές δυακυμμάνσεις αυτού,πρό τής δημιουργίας του σύμπαντος και χωρίς τήν ύπαρξή της δέν θα υπήρχε και στο υλικό σύμπαν."...Η απάντησή μου αυτή ήταν αρκετή γιά να μου πούν...."όντως πιστεύεις σε Θεό".Επίσης ανέφερα ότι θεωρώ,γιά τό όνομα που δέχεται εκ παραδώσεως ο τεκτονισμός{Μ.Α.Τ.Σ.-Μέγας Αρχιτέκτων Τού Σύμπαντος-}είναι γιά μένα "αδοκιμο",διότι προδιαθέτει σε έναν εκτός του σύμπαντος νοήμονα σχεδιαστή και ότι αυτό δέν το δέχομαι,ΑΛΛΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΉΝ ΥΠΑΡΞΗ "ΑΝΩΤΈΡΑΣ ΣΥΝΕΙΔΉΣΕΩΣ",χωρίς να γνωρίζω βέβαια πώς λειτουργεί αυτή και ότι το δέχομαι ώς εκ παραδώσεως μόνο και γιατί λόγω τού ότι λατρεύεται από εμάς {τέκτονες},μπορεί να θεωρηθεί ώς Μ.Α.Τ.Σ.,το όνομα τότε γίνεται δόκιμο,διότι ενώνει όλους εμάς{Τέκτονες,υπό τήν σκέπη Του Μεγάλου Αρχιτέκτονος Του Σύμπαντος},που ο καθένας Τόν ονοματίζει στόν "βέβηλο βίο",όπως η θρησκεία του,ή όπως ο ίδιος νοεί{π.χ. εγώ που Τόν ονοματίζω Σύνολο τής παγκόσμιας ενέργειας,συνειδήσεως και ψυχής}.Μου απαντήσαν ότι αυτό είναι συμβατό και με τόν παραδοσιακότερο Τεκτονικό τύπο και μάλιστα άρεσε σε πολλούς η θεώρισή μου αυτή,ιδίως σε φυσικούς επιστήμονες Τέκτονες,οι οποίοι και με αναφέραν ώς "Τέκτονα δίχως Περίζομα",ο οποίος θα γίνει και αληθής πλέον,χαρακτηρισμός ιδιαιτέρως κολακευτικός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 06:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Όσο για τα «Φυσίχ» αυτά τα άφησα για να αλατιστούν ορισμένοι ανάλατοι ινδοευρωπαιολάτρες οπαδοί του μισέλληνα Άγγλου δικαστή και ανατολιστή Ουίλιαμ Τζώνς που χρησιμοποίησε πρώτος αυτόν τον όρο , για να συνεχίση το 1813 ο συμπατριώτης του επίσης ανατολιστής Τόμας Γιάγκ μιλώντας για «Ινδοευρωπαϊκή ομογλωσία» δίχως φυσικά Ινδοευρωπαίους .


Από που τεκμαίρεται ότι ήταν μισέλληνας? Εχεις στοιχεία γι'αυτό ή απλά καταφεύγεις σε φαντασιακό αφορισμό για δημιουργία εντυπώσεων?


quote:
Sesostris

Αυτούς που αναζητούν τις ρίζες του αλφαβήτου στην Μεσοποταμία , την Φοινίκη από τους «τρώκτας Φοίνικας» (καταχραστές , κερδοσκόπους) όπως τους αποκαλεί ο Όμηρος , ή την Χαναάν .


Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στην Χερσόνησο του Σινά? Εκεί έχουμε ορισμένα από τα παλαιότερα δείγματα συμφωνικού αλφαβήτου...

http://www.ancientscripts.com/protosinaitic.html

quote:
Sesostris

Αυτούς που αγνοούν ότι ο Ηρόδοτος (Ε59) γράφει ότι στο ιερό του Ισμηνίου Απόλλωνος στην Θίσβη της Βοιωτίας ανέγνωσε επάνω σε τρίποδες επιγραφές με γράμματα που έμοιαζαν με τα ιωνικά , τα οποία χρονολογούσε από την εποχή του Λάιου γιου του Λάβδακου , του γιου του Πολύδωρου , του γιου του Κάδμου . Όσο για το πότε έζησε ο Κάδμος μας το λένε οι Αιγύπτιοι ιερείς όταν λένε «...ατρεκέως φασί επίστασθε , αεί λογιζόμενοι και αεί απογραφόμενοι τα έτεα ..., πεντακισχίλια και μύρια λογίζονται» , τα χρόνια που έζησε ο Κάδμος πριν από τον φαραώ Άμασι ή Άχμωση τον Β’ της 26ης δυναστείας που έζησε το 569 παχχ .

Με άλλα λόγια 15.000 προ του 569 παχχ . (Ηρόδοτος , Ευτέρπη , Ι 45) .


Ρε γαμώτο, σκεφτείτε λίγο λογικά...
Εστω ότι παρατήρησε σωστά τις συγκεκριμένες επιγραφές με γράμματα που έμοιαζαν με τα ιωνικά. Πώς χρονολόγησε ο Ηρόδοτος τα ευρήματα και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι γράφτηκαν την εποχή του...Λάιου γιου του Λάβδακου , του γιου του Πολύδωρου , του γιου του Κάδμου ? Με ραδιοχρονολόγηση? Με κάποια άλλη μέθοδο που δεν υπήρχε στην εποχή του? Πώς αποδέχεσαι έτσι άνετα φιλολογικές μαρτυρίες χωρίς την παραμικρή τεκμηρίωση?

Αν είχαμε αλφάβητο από τόσες χιλιάδες χρόνια πριν, θα ήταν αναμενόμενο να το χρησιμοποιούσαμε αδιάκοπα και όχι ξαφνικά από τον 8ο αιώνα π.Χ. χωρίς καμία προγενέστερη καταγεγραμμένη μαρτυρία. Γιατί -εφόσον διέθετε ο ελληνικός κόσμος το βολικό ελληνικό αλφάβητο που έμοιαζε κιόλας με το ιωνικό- ένας ολόκληρος πολιτισμός, ο Μυκηναϊκός εν προκειμένω, επέλεξε τη συστηματική χρήση ενός άβολου(συγκριτικά με το αλφάβητο) συλλαβογραφικού συστήματος που απέδιδε άκομψα την ελληνική γλώσσα, όπως η γραμμική Β? Δεν πήραν πρέφα οι Μυκηναίοι για 500 χρόνια το αλφάβητο που τους παρέδωσαν οι απόγονοι του...Λάιου γιου του Λάβδακου , του γιου του Πολύδωρου , του γιου του Κάδμου ? Και πως στο καλό ήξεραν οι Αιγύπτιοι ιερείς ποιος έζησε και πώς ονομαζόταν πριν 15.000 χρόνια? Μήπως κρατούσαν "αρχείο ονομάτων" οι προγενέστεροι κυνηγοί-τροφοσυλλέκτες της Βόρειας Αφρικής και το παρέδωσαν στους νεολιθικούς απογόνους τους και αυτοί με τη σειρά τους στους Αιγύπτιους ιερείς του Παλαιού Βασιλείου?

Υπάρχουν μαρτυρίες αρχαίων συγγραφέων που δεν αντέχουν ούτε στην πιο απαλή κριτική...και ειλικρινά προβληματίζομαι που οι σημερινοί "θεματοφύλακες" του ελληνικού πολιτισμού δεν μπορούν να αναπτύξουν λίγη επιστημονική σκέψη και λογική(έννοιες που καλλιεργήθηκαν στην αρχαία Ελλάδα) πάνω σε τόσο απλά ζητήματα.

quote:
Sesostris

Θα μπορούσα φίλε ΕΡΙΩΠΑ να γεμίσω σελίδες με τέτοια παραδείγματα αν δεν το θεωρούσα ματαιοπονία γιατί θα πέσουν στο κενό όπως στο κενό έπεσαν και τα όσα έγραψα στο παρελθόν , και τα όσα έγραψε ο trexagireve σε προηγούμενες σελίδες .


Μάλλον δεν είδες ότι πολλά από αυτά που έβαλες εσύ κι ο τρεχαγύρευε απαντήθηκαν αναλόγως. Αν εσύ δεν μπορείς να διακρίνεις τις απαντήσεις και νομίζεις ότι οι αοριστολογίες σας έπεσαν στο κενό, τότε δικό σου είναι το πρόβλημα και καλά θα κάνεις να μην παριστάνεις τον δήθεν ριγμένο και αδικημένο της υπόθεσης.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 09:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Ελληνική γραφή, φίλε μας καλέ, χρησιμοποιείτο στην Αίγυπτο πολύ νωρίτερα απ’ την εποχή του Ακενάχ-αττών μέσα στους ναούς και θεωρείτο ιερή γλώσσα. Ρίξε μια ματιά στους Χάλκινους Πίνακες και θα καταλάβεις τι λέω. Μιλάμε για χειροπιαστά πράγματα φίλε μας εδώ. Ούτε Ηρόδοτος ούτε Ησίοδος ούτε ο κάθε Μπαμπίνος γλωσσολόγος μπορεί να τα αμφισβητήσει. Ηρεμήστεεεεε … πάρτε τα χαπάκια σας και χωνέψτε το.
Αποδεδειγμένο αυτό που γράφω (η ηλικία των Χάλκινων Πινάκων είναι 3700ετών) από 10 θετικούς επιστήμονες, άσχετα αν οι κουργκανοπαθείς επιμένουν ότι ο πολιτισμός και η ινδοευρωπαϊκή γλώσσα ξεκίνησε από την Σκυθία (κουργκάνες και πράσινα άλογα). Κόλλησαν όλοι σαν τα μουλάρια στο 800π.Χ. Μα επιτέλους πότε θα πάψετε να κοροϊδεύετε τον κόσμο.

Ό,τι ακριβώς προσπαθούσαν οι Άγγλοι να κάνουν πριν 200χρόνια το επαναλάμβαναν οι Σοβιετικοί πριν 70 χρόνια με τις αστείες θεωρίες τους και το συνεχίζουν σήμερα οι Τουρανομογγόλοι στην κατεχόμενη Ελλάδα.
Το πόσο αστείοι είναι όλοι αυτοί οι νεοφώτιστοι με τα διάφορα σκαριφήματά τους δεν περιγράφεται. Για παράδειγμα κακαρίζουν για φοινικικό αλφάβητο και δεν μπορούν να γράψουν με σιγουριά ποια είναι η φωνητική αξία του (αλεφ). Άραγε τους συμφέρει; Με ένα αποσιωπητικό την περνάνε ντούκου την δουλειά.
«Σι», ήταν η προφορά του (αλέφ) γι’ αυτό και στους πίνακες αποσιωπούν την φωνητική αξία του με ένα αποσιωπητικό. Διότι απ’ την μια λένε ότι σημαίνει βόδι (τρομάρα τους) και απ’ την άλλη λέξη που να αρχίζει με «Σι» για το βόδι δεν υπάρχει. Για τέτοια τρελά πράγματα μιλάμε, και αντί ο κόσμος να τους πιάσει στις σφαλιάρες κάθεται και τους ανέχεται.
Συνεχίζουν όμως οι Τουρανομογγόλοι στην Ελλάδα να διδάσκουν τις ηλιθιότητες που τους έχουν επιβάλει να λένε στα Ελληνόπουλα. Σύντομα θα πάρουν όμως τον μπούλο και αυτοί και θα πάνε απ’ εκεί που ήρθανε. Κάντε μόνο λίγη υπομονή!!


Προχωράτε λοιπόν φίλοι Έλληνες στην ψυχή και στην γλώσσα και πολεμείστε παντού και όπου συναντάτε την κακοδοξία που ροκανίζει σαν κακιά αρρώστια καθημερινά τα θεμέλια του Ελληνισμού. Η ιερή ψυχή της Θεϊκής Ελληνικής γλώσσας θα σας χαρίζει πάντα νίκες κατά των βορβορόστομων κουργκαναποστόλων!!


Ερίωπας

Edited by - ΕΡΙΩΠΙΣ on 24/04/2009 09:21:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 09:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου trexagireve βεβαίως έχουμε δημοκρατία και θέλουμε να συνεχίσουμε να έχουμε.
Κατά την δική μου άποψη τα σχετικά με την ανωτερότητα της ελληνικής γλώσσας δεν ισχύουν, όμως σέβομαι τους συνανθρώπους μου που θέλουν να την χρησιμοποιήσουν ως τον λίθο που θα στηρίξει το σπίτι τους και εκεί τελειώνει διότι είναι δυσαρμονικό να ωθείς ανθρώπους στην διαπραγμάτευση της πηγής ζωής τους.

Δυστυχώς φίλε μου από πλευράς γλωσσολογίας δεν ξέρω κάτι να πω οπότε για επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις θα συνομιλήσεις με τα άλλα παιδιά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy