ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 13:40:55  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχα-γύρευε έχει μείνει πολύυυυυ πίσω.

Είναι σα να ανοίγουμε συζήτηση για τη σύγχρονη αστρονομία (για τις μαύρες τρύπες και την κίνηση του γαλαξία για παράδειγμα) και εσύ να μου λες να σου πω αν ο Αρισταρχος ο Σάμιος είναι επιστήμονας ή όχι. Σεβαστός και σπουδαίος ο Αρίσταρχος αλλά η γνώση του συμπληρώθηκε(δεν ανατράπηκε). Έτσι και ο Δαρβίνος είχε την πολύ σημαντική συνεισφορά του στη σύγχρονη εξελικτική θεωρία αλλά η γνώση του έχει συμπληρωθεί με άλλες από τότε. Εσύ βλέπεις στατική την επιστήμη. Δεν είχαμε τη σημερινή γνώση διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή, η γνώση χτίστηκε σιγά σιγά με μικρά (ή και σπάνια μεγάλα) βήματα


Σε προκαλώ να εξηγήσεις τον κόσμο με όποιο μοντέλο θέλεις που να μην είναι το εξελικτικό. Σε προκαλώ να πεις σε ένα γιατρό ότι δεν είναι επιστήμη η ιατρική. Εε προκαλώ να προσκομίσεις αποδείξεις ότι η ερμηνεία της Αγίας Γραφής που δίνεις εσύ είναι σωστή. 3 προκλήσεις, 1 δειλός...


quote:
Η επιστήμη σου, φίλε μου, βασίστηκε παρα πολύ σε αλχημιστές του Μεσαίωνα....Ψάξε το λίγο, θα εκπλαγείς, με το τι ρόλο παίξανε στην επιστήμη οι αλχημιστές και οι κομπογιανίτες...Για να μην έχεις την επιστήμη και πολύ περι υψηλού επιπέδου και καταγωγής...

Εσύ ψάξε λίγο τη σύγχρονη επιστήμη έχεις μείνει στο 1845, εγώ ξέρω και τους αλχημιστές και τους σύγχρονους επιστήμονεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 13:50:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τρέχα-γύρευε έχει μείνει πολύυυυυ πίσω.

Είναι σα να ανοίγουμε συζήτηση για τη σύγχρονη αστρονομία (για τις μαύρες τρύπες και την κίνηση του γαλαξία για παράδειγμα) και εσύ να μου λες να σου πω αν ο Αρισταρχος ο Σάμιος είναι επιστήμονας ή όχι. Σεβαστός και σπουδαίος ο Αρίσταρχος αλλά η γνώση του συμπληρώθηκε(δεν ανατράπηκε). Έτσι και ο Δαρβίνος είχε την πολύ σημαντική συνεισφορά του στη σύγχρονη εξελικτική θεωρία αλλά η γνώση του έχει συμπληρωθεί με άλλες από τότε. Εσύ βλέπεις στατική την επιστήμη. Δεν είχαμε τη σημερινή γνώση διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή, η γνώση χτίστηκε σιγά σιγά με μικρά (ή και σπάνια μεγάλα) βήματα


Σε προκαλώ να εξηγήσεις τον κόσμο με όποιο μοντέλο θέλεις που να μην είναι το εξελικτικό. Σε προκαλώ να πεις σε ένα γιατρό ότι δεν είναι επιστήμη η ιατρική. Εε προκαλώ να προσκομίσεις αποδείξεις ότι η ερμηνεία της Αγίας Γραφής που δίνεις εσύ είναι σωστή. 3 προκλήσεις, 1 δειλός...


quote:
Η επιστήμη σου, φίλε μου, βασίστηκε παρα πολύ σε αλχημιστές του Μεσαίωνα....Ψάξε το λίγο, θα εκπλαγείς, με το τι ρόλο παίξανε στην επιστήμη οι αλχημιστές και οι κομπογιανίτες...Για να μην έχεις την επιστήμη και πολύ περι υψηλού επιπέδου και καταγωγής...

Εσύ ψάξε λίγο τη σύγχρονη επιστήμη έχεις μείνει στο 1845, εγώ ξέρω και τους αλχημιστές και τους σύγχρονους επιστήμονες


Τώρα θα σου κατεβάσει τους ψαλμούς και θα τους αναλύσει με τον ερπετοειδή εγκέφαλό του...περίμενε και θα δείς...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 13:56:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πειράζει που ειμαι και πολύ μυαλό, πειράζει;Θα μου πάθεις τίποτε, καλέ μου...Και ποιός θα μας διασκεδάζει, τόσο ..κατατοπιστικά,οπως εσύ;Θα σκάσεις, βρε ...σκασμένο!!!..Ηρέμησε...
Για να ησυχάσεις,όλοι μαζί είμαστε, ότι κι αν κάνουμε, όλοι μας θα πάοθυμε τα ίδια,δεν κερδίζω εγώ τιποτε παραπάνω....
Ζούμε στον ίδιο πλανήτη, είμαστε μια κοινωνία,εσύ δεν το έχεις αντιληφθει ακόμη....

Εσύ , είσαι εκτός πλανήτη...πλανάσαι στο διάστημα!

Καλά δεν μας στέλνεις και καμμιά αεροφωτογραφία...με τους αγγέλους να ανεμοπλοούν δίπλα σου και να σταματήσουμε να αμφισβητούμε τις αγγελο-ακροάσεις και τις αγγελο-συνευρέσεις σου???

Εσύ τι χρησιμποποιείς..αεροτουρμπίνες απο Σουκόϊ..???

Ή έχεις καβαλήσει κανα καλάμι -μαγικό εννοώ και εξελιγμένο??-...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 13:57:19  Εμφάνιση Προφίλ
Μιας και είπες για ερπετικό εγκέφαλο...Όλοι οι άνθρωποι έχουμε ερπετικό τμήμα στον εγκέφαλό μας, κατάλοιπο από τους προγόνους μας τα ερπετά...Σε αυτό το κομμάτι οφείλονται διάφορες ενστικτώδεις συμπεριφορές του ανθρώπου

http://thebrain.mcgill.ca/flash/d/d_05/d_05_cr/d_05_cr_her/d_05_cr_her.html

Edited by - IndustrialAngel on 16/03/2010 13:59:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 14:00:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όλοι οι άνθρωποι έχουμε ερπετικό τμήμα στον εγκέφαλό μας, κατάλοιπο από τους προγόνους μας τα ερπετά...Σε αυτό το κομμάτι οφείλονται διάφορες ενστικτώδεις συμπεριφορές του ανθρώπου

http://www.crystalinks.com/reptilianbrain.html


Του το έχω πεί εκατοντάδες φορές , μα δεν παίρνει "χαμπάρι"...βλέπεις δεν έχει αναπτύξει ανώτερο εγκέφαλο..

Για κάποιο λόγο , παρέμεινε με τον ερπετοειδή και να τ'αποτελέσματα!

Τρεχα-γύρευε!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 15:04:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι επιστήμονες είναι γνώστες του τίποτα, όσο και να καμαρώνουν για τα επιτευγματά τους, εξακολουθούν να είναι ένα τίποτα σε σχέση με την πραγματική γνώση γιατί δέν καταλαβαίνουν οτι μέσα στο υποκείμενο είναι όλες οι απαντήσεις(όλα απο εκεί έρχονται), ψάχνουν σε λάθος μέρος,δέν ξέρουν οτι το σύμπαν είναι μια ολογραφική παραίσθηση που δημιουργείται απο τον ανώτερο εαυτό και βιώνεται με τον εγκέφαλο.

Φίλε Άλεξ αυτά τα λες εσύ που δεν έχεις ούτς το 1/4 της γνώσης και της νοητικής ικανότητας των κβαντοεπιστημόνων.
Γιατί οι επιστήμονες συνέλαβαν πράγματα τα οποία εσύ ποτέ δεν θα κατάφερνες να τα συλλάβεις.
Και ο σημερινός επιστήμονας είναι ένας άνθρωπος που αναγκάστικά πρέπει να είναι σε θέση να επεξεργαστεί τεράστιο όγκο δεδομένων.
Και έρχεσαι εσύ που η "γνώση" σου είναι ποιά? Αυτή που σου έδωσε ένα σάιτ ή ένας άνθρωπος πιο έξυπνος απο σένα?
Και πού ξέρεις ότι όλα αυτά δνε είναι τρίχες? Και πού δε ξέρεις ότι δεν εκμεταλλεύεται κάποιος τους συναισθηματικούς κ νοητικούς σου μηχανισμού? Απλά δεν το ξέρεις.

Το αντικείμενο κ το υποκείμενο φίλε Άλεξ είναι ένα κ το αυτό, επομένως όπου και να ψάξεις το ίδιο πράγμα θα βρεις. Εκτός αν θεωρείς η αλήθεια βρίσκεται σε μια συγκεκριμένη "τοπόθεσία" κ άρα μόνο εκεί μπορεί να την βρει κάποιος.

Η εξυπνάδα είναι συγκρίσιμο μέγεθος φίλε Τρεχαγύρευε και εξυπνάδα=λογική.

quote:
Γι αυτό,εσύ είσαι υποκειμενικός και νεοτεριστής και γώ νηφάλιος...
Η πίστη και γενικότερα η ταύτιση φίλε Τρέχα είναι κακό πράγμα όποιο και αν είναι το αντικείμενό της. Ο "μηχανισμός" είναι ο ίδιος γιατί είναι ίδιοι οι άνθρωποι. Το αντικείμενο μπορεί να έιναι απο τον Χριστό εως την Παπαρίζου. Οι άγιοι σου όμως είδανε τι υπάρχει πέρα αυτό. Εσύ μένεις σε αυτό για αυτό και δεν είσαι άγιος κ γι αυτό δεν θα γίνεις γιατί δεν σε ενδιαφέρει η προσπάθεια και αν σε ενδιαφέρει την περιορίζεις στην προσωπική σου ερμηνεία για τον κόσμο. Οι άγιοι όμως θα προχωρήσουνε. Εμείς όχι. Η τουλάχιστον όχι τόσο όσο αυτοί. Γιατί αυτοί προσπάθησαν. Και για να γίνει η οποιαδήποτε αλλαγή χρειάζεται κατανάλωση ενέργειας Τρέχα. Δεν γίνεται απο μόνη της. Όχι πως αυτό δεν θα ήταν βολικό.

quote:
Δεν ξέρω για σένα,φίλε Dr Jeckyl & Mr Hude,αλλά εγώ νοιώθω απλός πολίτης...Εσύ απο ποιά ......δημοκρατια πήρες τα παραπάνω δικαιώματα;Ρε φίλε,η λογική, είναι μία, δεν είναι ανωτέρων και κατωτέρων όντων...Μην μπερδεύεις τα πνευματικά με τα υλικά...
Δεν πιστέυω στην Δημοκρατία. Αν υπήρχε δημοκρατία θα δούλευε. Επομένως μη μου μιλάς για τέτοιου είδους "αξίες" γιατί εμένα η μοναδική "αξία" είναι αυτή που φέρνει αποτέλεσμα.

Ως προς τη λογική και αφού αυτή είναι ενιαία, άρα ίδια για όλους, πιστέυω ότι δεν θα αρνηθείς να λύσεις ένα προχωρήμενο πρόβλημα φυσικής αφού η δικιά σου λογική και αυτή του φυσικού δεν διαφέρει σε τίποτα.
Με τον δικό σου "ορισμό" της λογικής(ο οποίος δνε αναφέρεται) εσύ μπορείς να κάνεις την ίδια ψυχανάλυση σε κάποιον με αυτή που μπορεί να κάνει ένας ψυχαναλυτής με μεγάλη προϋπηρεσία. Και αυτή η επιστήμη στη λογική βασίζεται για αυτό και τόσοι άνθρωποι έχουν βοηθηθεί. Και όλες οι άλλες επιστήμες στη λογική βασίζονταν για αυτό κ μπορείς τώρα να έχεις υπολογιστή, φράουλες εκτός εποχής και πολλά άλλα άκρως βασικά πράγματα. Αλλά η δικιά σου λογική δεν έφτιαξε κ ούτε μπορεί να φτιάξει τίποτα απο αυτά.

Οπότε επέτρεψέ μου να εμπιστευτώ την επισκευή του υπολογιστή μου σε κάποιον που ασχολείται ακριβώς με αυτό, και όχι σε εσένα κ τον κάθε τυχαίο που δεν έχετε ιδέα.
Έχω άδικο?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/03/2010 15:11:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 15:32:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


[ Οπότε επέτρεψέ μου να εμπιστευτώ την επισκευή του υπολογιστή μου σε κάποιον που ασχολείται ακριβώς με αυτό, και όχι σε εσένα κ τον κάθε τυχαίο που δεν έχετε ιδέα.
Έχω άδικο?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 16/03/2010 15:11:41


Ασφαλώς και έχεις αδικο και ασφαλώς με προσευχή και κατάνυξη , ο υπολογιστής σου θα κάνει το καλύτερο setup και θα έχει και το πιο εξελιγμένο antivirus...συν του ότι , όλα τα δαιμονικά προγράμματα που ήδη έχεις στον υπολογιστή σου -έχεις και την Τζούλια??- θα αυτοκαταστραφούν και στην θέση τους θα έρθουν ολονύκτιες λειτουργίες και αγγελάκια θα πετούν γύρω-γύρω σου...

Αλλά εσύ , είσαι σαν τον άλλο τον Αερινό , διαβολεμένος και δεν έχεις πίστη!

Γι'αυτό στον Γερμανό και να σου κοστίσει ο κούκος αηδόνι..αμαρτωλέέέέ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 18:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Dr Jekyll Mr Hyde , και μόνο που πιστεύεις αυτά που λέει ο Σαμαέλ άουν βεόρ,δείχνουν το πόσο έξυπνος είσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 19:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε φίλε IndustrialAngel, να ήσουνα και στην επιχειρηματολογία σου, τόσο ικανός, οσο στις ύβρεις και την απαξίωση,να έλεγα, αλλα,εκεί, κάτι παθαίνεις...Λές μπούρδες....Το μόνο που βγαίνει σαν συμπέρασμα,ειναι ότι εσύ είσαι ημιμαθής και ανώριμος....Δεν παραδέχεσαι ότι η αρχική θεωρία του Δαρβίνου, περί εξέλιξης των ειδών, αμφισβητείται κι ότι το έχεις γυρίσει στην εξέλιξη μέσα στο είδος, που λέω απο την πρώτη φορά που μπήκα στο φόρουμ...
Δεν έχεις τα κότσια να παραδεχτείς, ότι η Αγία Γραφή, λέει πράγματα, που η επιστήμη, τώρα ανακαλύπτει, ενώ πολλά επιτεύγματα της επιστήμης, λόγω ανωριμότητας, όπως όπλα, πυρηνική ενέργεια, έχουν χρησιμοποιηθεί και χρησιμοποιούνται κατά κόρον, ενάντια στον άνθρωπο και άρα, δεν είναι και τόσο προς όφελος του, μια επιστήμη, δίχως ανάλογη πνευματική ωρίμανση, όπως πολύ σωστά λέει ο φιλος Άλεξ22...
Όσο για την αναφερόμενη εξυπνάδα, τι να πω, απο την πολύ εξυπνάδα την πατάνε πολλοί,όοι το ξέρουμε αυτό...
Εαρινέ,απο τότε που μπήκες στο φόρουμ,ήλθε το Αλτσχάιμερ μαζί σου...
Άσε ρε τις παρεμβολές, να πούμε καμιά κουβέντα, περα απο τις ψυχολογικές σου αναζητήσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 21:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Πειράζει που ειμαι και πολύ μυαλό, πειράζει;Θα μου πάθεις τίποτε, καλέ μου...Και ποιός θα μας διασκεδάζει, τόσο ..κατατοπιστικά,οπως εσύ;Θα σκάσεις, βρε ...σκασμένο!!!..Ηρέμησε...

quote:
Ρε φίλε IndustrialAngel, να ήσουνα και στην επιχειρηματολογία σου, τόσο ικανός, οσο στις ύβρεις και την απαξίωση,να έλεγα, αλλα,εκεί, κάτι παθαίνεις...Λές μπούρδες....Το μόνο που βγαίνει σαν συμπέρασμα,ειναι ότι εσύ είσαι ημιμαθής και ανώριμος....

trexagireve, μια παροιμία λέει πως στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί...
Προφανώς κάτι θα ξέρει ο λαός μας.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 21:28:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν κατάλαβα καλά, φίλε μου Dying incubus,τι αμφισβητείς ,με το σοφολόγημα σου... Γιατι, ότι λέω, είναι δεδομένα,αποδεδειγμένα και τεκμηριωμένα, δεν λέω, ούτε δικά μου, ούτε αμφισβητουμενα στοιχεία, μιας επιστήμης, που σήμερα λέει "Α" και αύριο θα λέει "Ε",....
Μου αρέσει η επιστήμη, αλλά όχι για θεός...Είναι πολύ λίγη....Και έχει ευθύνες, για πολλά δυσσάρεστα απο όσα μας συμβαίνουν, φαντάζομαι,ότι αναγνωρίζεις...Γι αυτό, την θέλω εργαλείο, όχι θεό..Για να μην αποφασίζει αυτή για μένα, όπως γίνεται σήμερα...Αεροψεκασμοί, χλώριο στο νερό, άλλες χημικές επηροές στη ζωή μας, μέσω τροφίμων....Ρε φίλε, αυτοί θέλουν να μας ξεκάνουν....Να τους πιστεύω κι όλας;
Τώρα για σκοινί και κρεμασμένους, κάτι ξέρεις και μιλάς..Εγώ, προσωπικά, δεν είχα σχέση ποτέ με τέτοια πράγματα..Πάπαπα!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 21:52:29  Εμφάνιση Προφίλ
Τρέχα,
Δε σε αποκάλεσα δειλό σκέτο.

Σε αποκάλεσα δειλό για συγκεκριμένους λόγους. Και όσο καιρό δεν απαντάς στις προκλήσεις μου, θα είσαι ένας δειλός ανθρωπάκος που φοβάται ότι θα γκρεμιστούν οι ελπίδες του για "εξουσία" πάνω στους χωριανούς του...


quote:
....Δεν παραδέχεσαι ότι η αρχική θεωρία του Δαρβίνου, περί εξέλιξης των ειδών, αμφισβητείται κι ότι το έχεις γυρίσει στην εξέλιξη μέσα στο είδος, που λέω απο την πρώτη φορά που μπήκα στο φόρουμ

Εγώ πάντα έλεγα για εξέλιξη των ειδών. Την παρουσίασα και την τεκμηρίωσα.Είσαι ένας ανόητος που δεν καταλαβαίνει τι γράφω...Είναι αδιέξοδο να δέχεσαι την εξέλιξη μόνο στο είδος αν πας να εξηγήσεις την πορεία των γεγονότων.Τολμάς ΔΕΙΛΕ ε; ΔΕΙΛΕ;


Οι ομοϊδεάτες σου κάνουν κωλοτούμπες στην ερμηνεία της Αγίας Γραφής. Στην αρχή είχαν το Young Earth Creationism και λέγανε ότι οι ραδιοχρονολογήσεις είναι λάθος και η γη είναι 10000 ετών. Ξεβρακώθηκαν και παράτησαν αυτην την "επιστήμη". Μετά το γύρισαν στο Old Earth Creationism ότι ναι μεν η Γη είναι δις ετών αλλά τα είδη είναι στατικά. Και αυτοί πήραν την άγουσα μετά από 2 αποφάσεις δικαστηρίου. Τώρα ως δια μαγείας, καινούργια κωλοτούμπα δέχονται την "εξέλιξης μέσα στο είδος" αλλά μέχρι εκεί και προσπαθούν να βγάλουν την εξελικτική θεωρία λάθος...Λίγη υπομονή μέχρι να ξεβρακωθούν και αυτοί. Το επόμενο βήμα φαντάζομαι θα είναι να δέχονται ότι τα θηλαστικά έχουν 1 πρόγονο, τα ερπετά ένα δικό τους ξεχωριστό κτλ....


Το πόσο ξεφτίλας και ανόητος είσαι όταν απορρίπτεις μια θεωρία που δεν έχεις διαβάσει στο σύνολο της καν(και μιλάω για τη ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ) είναι περιττό να σχολιαστεί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 22:06:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τρέχα,

Οι ομοϊδεάτες σου κάνουν κωλοτούμπες στην ερμηνεία της Αγίας Γραφής. Στην αρχή είχαν το Young Earth Creationism και λέγανε ότι οι ραδιοχρονολογήσεις είναι λάθος και η γη είναι 10000 ετών.



Το αστείο είναι , πως κάποια στιγμή κατέθεσε μια επιχειρηματολογία με κάποια ευρήματα 5.000 ετών και μετά ...παρά τις επανειλλημένες ερωτήσεις μου ...έκανε την πάπια..!


Τελικά η ζωή είναι 10.000 ετών ή κάποιων εκατομμυρίων ετών ψάλτη ???

Βήξ?? ή πλατεία???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 22:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βιομηχανικέ Αγγελε, έχεις..οράματα;...Δειλός εγώ στο λόγο;
Εσύ αγόρι μου, κάνεις την ...κότα, με οτι ειπαμε περί εξέλιξης απο είδος σε ειδος και όλα τα άλλα και προσπαθείς να ωραιοποιήσεις τον εαυτό σου...Εσύ έφαγες τάπες, στο θεμα κοινός πρόγονος, εγκυρότητα και αξιοπιστία της Αγίας Γραφής,ακόμη ψάχνεις να βρεις τι έγινε;
Τόσος εγωισμός,πια;
Βρε νούμερο,πάλι άνοιξες το κουτί με τις μ@@@κίες;
Αν δεν εχεις τι να πεις, κανε τουμπεκί ψιλοκομμένο, μην το γυρνάς στο αυστριακό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 22:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είσαι πάπια εκ φύσεως, Εαρινέ,αλλά,πάντα, πλαστική, ψεύτικη...
Καραγκιόζη, έ καραγκιόζη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 22:34:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Εσύ έφαγες τάπες, στο θεμα κοινός πρόγονος, εγκυρότητα και αξιοπιστία της Αγίας Γραφής,ακόμη ψάχνεις να βρεις τι έγινε;


Κακομοίρη... τους κοινούς προγόνους στους έδωσα... αξιοπιστία της Αγία Γραφής τη συζητάμε είμαι 50-50, αξιοπιστία των ερμηνειών σου δε δέχομαι. ΔΕ δέχομαι ότι ένας βλάκας σαν και σένα (που του μίλησα για οργανικά μόρια και κατάλαβε για εξωγήινους) ερμηνεύει σωστά την Αγία Γραφή...Θα το καταλάβεις ελληνικά; Σε προκαλώ να μου το αποδείξεις, ΔΕΙΛΕ, ότι εσύ ξέρεις να ερμηνεύεις σωστά. Γιατί και αυτοί που βγάζαν τη γη στον κέντρο και τον ήλιο να περιστρέφεται γύρω της, σωστά νόμιζαν ότι την ερμήνευαν την Αγία Γραφή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 22:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρε πόντιε, έχω 200 μηνύματα που σου λέω,οτι απο ένα κείμενο που δεν έχει αλλάξει,είναι έγκυρο γι αυτό που ειναι και δεν έχει βγει πουθενά λάθος,δεν είναι θέμα δικής μου η δικής σου ερμηνείας,αλλά, δικαίωσης του...Πές μου,εσύ, που την κολλάς την ερμήνεια μου, ή την δική σου;
Ότι θέλεις λές καημένε!!!
Το να μες λες εσύ βλάκα, με ανακουφίζει,σε θεωρώ τοσο αυτιστικό, που σίγουρα, σε ενοχλώ,με την αλήθεια....Πέραν αυτού,λές αρλούμπες, γιατί ποτέ η Αγία Γραφή δεν λέει ή εγώ δεν έγραψα ποτέ,πως η γή είναι στο κέντρο κι ο ήλιος γύρω της..Αφού είσαι άσχετος, με την Αγία Γραφή, πιστεύεις ότι μόνο με το θράσσος σου, θα την καταλάβεις;
Διάβασε κανένα βιβλίο, καημένε....
Να σου αποδείξω όι είναι αλήθεια; Γιατί,η Αγία Γραφή, ως θεόπνευστο βιβλίο, άρα, είναι αλήθεια..Και, πως να την εξηγήσεις την αλήθεια, αγόρι μου;Αν θέλεις, την συζητάμε.....Δεν μου αρέσουν οι μονόλογοι,σε τέτοια θέματα....Λέγε τι θές και θα σου απαντώ...Ξεκίνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Τρεχαγύρεβε :

quote:
Είναι πολύ λίγη....Και έχει ευθύνες, για πολλά δυσσάρεστα απο όσα μας συμβαίνουν, φαντάζομαι,ότι αναγνωρίζεις...Γι αυτό, την θέλω εργαλείο, όχι θεό..Για να μην αποφασίζει αυτή για μένα, όπως γίνεται σήμερα...Αεροψεκασμοί, χλώριο στο νερό, άλλες χημικές επηροές στη ζωή μας, μέσω τροφίμων....Ρε φίλε, αυτοί θέλουν να μας ξεκάνουν....Να τους πιστεύω κι όλας;

Τρεχαγύρεβε αν δεν γουστάρεις την επιστήμη τράβα να ζήσεις στο θιβέτ η σε ένα έρημο νησί να τρώς βελανίδια και ακρίδες .

Αντε ανόητο υποκείμενο , έχεις ξεπεράσει τα όρια .

Βρίζεις σαν καλός χριστιανός τους πάντες , κάθεσαι αναπαυτικά στο σπίτι σου μέσα στη ζέστη του καλοριφέρ , σερφάρεις με τον υπολογιστή σου στο διαδίκτιο , και μπαίνεις εδώ να μας πείς οτι η επιστήμη ειναι κακή και οτι οι επιστήμονες θέλουν να σε ξεκάνουν .

Πήγαινε ζήσε στην κορυφή του Ολύμπου ώστε να μην σε ενοχλεί κανείς αν έχεις τα ... καρύδια , να μην έχεις ανάγκη κανένα ,και να τρως οτι σου πετάει ο Θεός απο τον ουρανό .

Δεν το κάνεις όμως και ξέρεις γιατί ?
Γιατί ούτε στον Θεό πιστεύεις και , οπως σωστά σου λέει ο IndustrialAngel , είσαι ένα δειλο ανθρωπάκι που ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ κατηγορείς οτι δεν καταλαβαίνεις , και δεν έχεις το ΘΑΡΡΟΣ , να το απορρίψεις παρα μονο στα λόγια .
ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΛΥΠΗΣΗ .


quote:
Εσύ αγόρι μου, κάνεις την ...κότα, με οτι ειπαμε περί εξέλιξης απο είδος σε ειδος και όλα τα άλλα και προσπαθείς να ωραιοποιήσεις τον εαυτό σου...Εσύ έφαγες τάπες, στο θεμα κοινός πρόγονος, εγκυρότητα και αξιοπιστία της Αγίας Γραφής,ακόμη ψάχνεις να βρεις τι έγινε;

Κρυφτείτε έρχεται ο Φασούλας ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:19:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είσαι πάπια εκ φύσεως, Εαρινέ,αλλά,πάντα, πλαστική, ψεύτικη...
Καραγκιόζη, έ καραγκιόζη....

Διπλοπρόσωποι , ψεύτες και υποκριτές όλοι τους , συνεχίζουν την διλποπροσωπία των πνευματικών τους πατέρων και έχουν μια φωνή , μια τοποθέτηση την μια στιγμή -ξέρουν τι και γιατί το κάνουν- και εντελώς διαφορετική την άλλη...σαν τον Τερτυλλιανό ... τον Αυγουστίνο και τον Τατιανό...όπου ο μεν Αυγουστίνος συμφωνούσε -κατ'αρχάς- με τον Αθηναγόρα τον Αθηναίο που έλεγε , ότι "ο καθένας πρέπει να έχει επιλογή" και ευλαβικά και ταπεινά ζητούσε απο τους ειδωλολάτρες Μάρκο Αυρήλιο και Κόμοδο να δειξουν "επιείκια" , επαινώντας την σοφή τους διακυβέρνηση...

Γύρω στο 172 όμως ο Σύρος Τατιανός στην ανατολή τάσσεται προκλητικά κατα της ειδωλολατρείας -μαθητής του Αυγουστίνου ο εξαίρετος αυτός άνθρωπος- και μετέπειτα αρχηγός των "αιρετικών" εγκρατιτών , ο "βαρβαροφιλόσοφος Τατιανός" όπως αυτο-αποκαλείται , θεωρεί τους εθνικούς αλαζόνες , αδαείς, εριστικούς και κόλακες...οι σημερινοί "Τρεχα-γύρευε"...

Τατιανός:"Τρώνε κρέας χριστιανών , για να εμποδίσουν την αναστασή τους.."

Κατηγορεί τον πλάτωνα ως ακόλαστο , τον Αριστοτέλη ως αδαή , στον Φερεκύδη και τον Πυθαγόρα επιρρίπτει άκοπη φλυαρία , στον Εμπεδοκλή κομπορρημοσύνη ... ο δε Ηράκλειτος ένας "υπερφίαλος αυτοδίδακτος" και με λίγα λόγια είναι "ταραξίες και όχι δάσκαλοι".

Αποδοκιμάζει την αρχαία ρητορική , τη σχολή , το θέατρο ...

και ότι γενικά θαυμάζει ακόμα και σήμερα όλη η ανθρωπότητα!


Ο Τατιανός βεβαίως ανήκει σε εκείνη την παράταξη της αρχαίας εκκλησίας , που ξεκινάει απο τον Άγιο Ιγνατιο και τον ομοιδεάτη του επίσκποπο Σμύρνης Πολύκαρπο ...προχωράει στον εκκλησιαστικό συγγραφέα Ερμεία και τον εξίσου κατηγορηματικό και λιτό στην έκφραση εκκλησιαστικό "πατέρα Ειρηναίο" γαι να καταλήξει στον Επίσκοπο Αντιοχείας Θεόφιλο και άλλους που μιούν την Αρχαία Φιλοσοφία στο σύνολό της.

Ο Τερτυλλιανός την καταπολεμά όσο κανένας άλλος πρώιμος χριστιανός σχεδόν συστηματικά...μέχρι και τη στρατιωτική θητεία απαγορεύει...


Ακόμα και ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς , συκοφαντεί στην καμπή του 3ου αιώνα στο Προτρεπτικόν του προς Έλληνας , όλους τους "ένδοξους μύθους" , τα "ιερά" και άλλα πολλά...

Αυτοί οι φονταμενταλιστές-παλιοημερολογίτες- ... αυτοί οι ξεπεσμένοι και αποτυχημένοι της ζωής...γεμάτη μίσος και κακία για την ζωή που δεν έζησαν , δεν θέλουν χαμόγελο και ευτυχία σε άνθρωπο να βλέπουν...ένας απο αυτούς είσαι και που κανείς άλλος χριστιανός δεν σας έχει σε υπόληψη και εκτίμηση...κακοί και άφρονες..συνεχίζουν με το ίδιο μίσος και κακία να βρίζουν κάθε βήμα της ανθρωπότητας και κάθε τι που δεν έχει σχέση με λιβάνι και μαύρο χρώμα , το χρώμα της ψυχής τους..τέτοιος είσαι και σύ και όλος σου ο λόγος Τρεχαγύρευε...δόλιος και βρωμερός σαν την καρδιά σου και την άσχημη ζωή σου!

Πόσα εκετομμύρια χρόνια είναι τα ευρήματα ρε ψάλτη και συκοφάντη των πάντων...και γιατί μένεις και συζητάς με ανθρώπους με μυαλό και λογική και δεν στήνεις μια σκηνή απ'εξω απο την εκκλησία που ψέλνεις , να μείνεις εκεί και να ησυχάσουμε???

Πόσων εκατομμυρίων ετών είναι τα ευρήματα που αναφερόταν στην κατάθεση που έκανες???

Πανεπιστήμονα , πολυπτυχιούχε και αγγελοκουβαλητή...πυροβολημένε και αισχρέ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:22:21  Εμφάνιση Προφίλ
Έχουμε ιστορικό λανθασμένων ερμηνειών της Παλαιάς Διαθήκης; ΝΑΙ
1. Γη στο κέντρο του ηλιακού συστήματος
2. Σταύρωση του Χριστού.Οι Φαρισαίοι, "ερμηνεύοντας" τις γραφές βγάλανε βλάσφημο το Χριστό και τον στείλανε για σταύρωση.

Μη μου ζητάς να εμπιστεύομαι κανέναν άνθρωπο στην ερμηνεία που δίνει...


Δεύτερον, λέει πουθενά ρητά ότι δεν υπάρχει εξέλιξη;Πώς το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; ΟΕΟ; Και πώς ξέρουμε ότι έχεις δίκιο; ΟΕΟ; Αυτό σε ρωτάω τόσο καιρό αλλά ως ΔΕΙΛΟΣ δεν το απαντάς...

Τρίτον εγώ δε λέω κάτι που δεν έχει ακουστεί έξω από την εκκλησία, εγώ ασπάζομαι την άποψη ενός δεσπότη

http://www.oodegr.com/oode/genesis/lavrewtikis1.htm
αυτήν ακριβώς...
Τι φτουράς εσύ που είσαι λαϊκός;

Από τους 2 μας είναι γνωστό ποιος είναι ο αγράμματος, με τη βιβλιοθήκη των δεκαετιών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Τρεχαγύρεβε :

quote:
Να σου αποδείξω όι είναι αλήθεια; Γιατί,η Αγία Γραφή, ως θεόπνευστο βιβλίο, άρα, είναι αλήθεια..Και, πως να την εξηγήσεις την αλήθεια, αγόρι μου;Αν θέλεις, την συζητάμε.....Δεν μου αρέσουν οι μονόλογοι,σε τέτοια θέματα....Λέγε τι θές και θα σου απαντώ...Ξεκίνα...

Η Αγία γραφή είναι θεόπνευστο βιβλίο και άρα λέει σίγουρα μόνο την αλήθεια . Επείδή είναι φανερό οτι λέει μόνο την αλήθεια άρα είναι θεόπνευστο βιβλίο .

Το άλλο με τον ΤΟΤΟ το ξέρεις ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:29:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Βρε πόντιε, έχω 200 μηνύματα που σου λέω,οτι απο ένα κείμενο που δεν έχει αλλάξει,είναι έγκυρο γι αυτό που ειναι και δεν έχει βγει πουθενά λάθος,δεν είναι θέμα δικής μου η δικής σου ερμηνείας,αλλά, δικαίωσης του...Πές μου,εσύ, που την κολλάς την ερμήνεια μου, ή την δική σου;
Ότι θέλεις λές καημένε!!!
Το να μες λες εσύ βλάκα, με ανακουφίζει,σε θεωρώ τοσο αυτιστικό, που σίγουρα, σε ενοχλώ,με την αλήθεια....Πέραν αυτού,λές αρλούμπες, γιατί ποτέ η Αγία Γραφή δεν λέει ή εγώ δεν έγραψα ποτέ,πως η γή είναι στο κέντρο κι ο ήλιος γύρω της..Αφού είσαι άσχετος, με την Αγία Γραφή, πιστεύεις ότι μόνο με το θράσσος σου, θα την καταλάβεις;
Διάβασε κανένα βιβλίο, καημένε....
Να σου αποδείξω όι είναι αλήθεια; Γιατί,η Αγία Γραφή, ως θεόπνευστο βιβλίο, άρα, είναι αλήθεια..Και, πως να την εξηγήσεις την αλήθεια, αγόρι μου;Αν θέλεις, την συζητάμε.....Δεν μου αρέσουν οι μονόλογοι,σε τέτοια θέματα....Λέγε τι θές και θα σου απαντώ...Ξεκίνα...

Ας ξεκινήσω εγώ...

Για πές μας , τι συζητάτε με τους αγγέλους που έχει πεί ότι βλέπεις??

Για ουσίες κι'οινοπνεύματα ή για καναβουριές??

Α! ρε παλούκι που θέλεις και στυλιάρι απο την κορυφή μέχρι τα νύχια και να πείς το Δεσπότη "Παναγιώτη"...άξεστε και απροσάρμοστε "εραστή του μαύρου" της ψυχής και της καρδιάς σου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επιτέλους, συγχορδία τριών οργάνων......Αρχίζει ο think math μετά ο γνωστός γλάστρος Εαρινός και τέλος ο φέρελπις IndustrialAngel...Θα με συγκινήσετε....
Επι της ουσίας, υπάρχει εξέλιξη απο είδος σε είδος, ή όχι;Έγινε, συνεχίζεται ή οχι;
Άντε για διάβασμα τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεύτερον, λέει πουθενά ρητά ότι δεν υπάρχει εξέλιξη;Πώς το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα; ΟΕΟ; Και πώς ξέρουμε ότι έχεις δίκιο; ΟΕΟ; Αυτό σε ρωτάω τόσο καιρό αλλά ως ΔΕΙΛΟΣ δεν το απαντάς...

Πολύ φόρα πήρες IndustrialAngel.
Δεν έχει βρεθεί εξελικτικός κρίκος ανάμεσα στον άνθρωπο του Νεάτερνταλ και το Χόμο Σάπιενς.
Εκτός αυτού ακόμα και αν η θεωρία της εξέλιξης των ειδών είναι σωστή και πάλι αυτό δεν σημαίνει οτι ο πίθηκος εξελίχθηκε ως Χόμο Σάπιενς.


Edited by - allzzaro on 16/03/2010 23:51:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 23:57:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επιτέλους, συγχορδία τριών οργάνων......Αρχίζει ο think math μετά ο γνωστός γλάστρος Εαρινός και τέλος ο φέρελπις IndustrialAngel...Θα με συγκινήσετε....
Επι της ουσίας, υπάρχει εξέλιξη απο είδος σε είδος, ή όχι;Έγινε, συνεχίζεται ή οχι;
Άντε για διάβασμα τώρα...

Πόσων εκατομμυρίων χρόνων ήταν τα ευρήματα ψάλτη-ψεύτη???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2010, 00:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

allzzaro :

quote:
Πολύ φόρα πήρες IndustrialAngel.
Δεν έχει βρεθεί εξελικτικός κρίκος ανάμεσα στον άνθρωπο του Νεάτερνταλ και το Χόμο Σάπιενς.

ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ .
Ο νεάτερνταλ είναι παράληλος κλάδος του Homo sapiens .
Δεν προυπήρχε του Homo sapiens για να προερχόμαστε απο αυτόν .
τα δύο υποείδη του ανθρώπου έχουν απλά κοινο πρόγονο τον Homo heidelbergensis .

Ανοίχτε κανένα ρημάδι βιβλίο πριν τοποθετηθείτε , για να μην γράφετε ανοησίες .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2010, 00:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

τρεχαγύρεβε :
quote:
Επι της ουσίας, υπάρχει εξέλιξη απο είδος σε είδος, ή όχι;Έγινε, συνεχίζεται ή οχι;

ΟΧΙ ΒΡΕ ΣΤΟΚΕ .
Δεν υπάρχει εξέλιξη απο υπάρχον ειδος , σε άλλο υπάρχον είδος .
Πόσες φορές θα το πουμε ?

ΤΑ είδη ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ βρε κασμά , ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ σε κλάδους και απομακρύνονται μέχρι να είναι αδύνατο να διασταυρωθούν .

Τότε έχουμε 2 ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΕΙΔΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΥ .
Δεν γίνεται ποτε η αγελάδα άλογο , Βρε αγράμματε ΣΙΔΗΡΟΣΤΟΚΕ .

Η εξέλιξη συνεχίζεται και το τι θα προκύψει μελοντικά ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΓΝΩΣΤΟ .

Ουτε οι πίθηκοι θα γίνουν υποχρεωτικά άνθρωποι , ούτε τα άλογα γαιδούρια . Μόνο εσύ θα παραμείνεις στόκος .

Η ΕΞΕΛΙΞΗ εξαρτάται απο εκατομμύρια συμπτώσεων ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ .

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ η παραμένεις στόκος ?

Αν τα είδη που υπάρχουν στον πλανήτη ήταν στατικά όπως ισχυρίζεσαι , θα έπρεπε η ζωή στην γή να έχει ξεκινησει ΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 200 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΔΗ αφού στην πορεία το 99% απο αυτά έχει εξαφανιστεί .
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΣΥΝΕΒΕΙ .
ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΚΑ , ΟΥΤΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ , ΟΥΤΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ .

ΟΛΑ ΟΣΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ . ΞΥΠΝΑ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2010, 01:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Γιατί,η Αγία Γραφή, ως θεόπνευστο βιβλίο, άρα, είναι αλήθεια..Και, πως να την εξηγήσεις την αλήθεια, ….

Μην μπερδεύουμε τις «εξ αποκαλύψεως αλήθειες» μεν την επιστήμη….

Έχω ξαναγράψει και άλλη φορά φίλε trexagireve πως η επιστήμη βασίζεται στην προσεκτική παρατήρηση και στο πείραμα, και το βασικότερο πάνω σε αυτό τον τρόπο που «δουλεύει» η επιστήμη, είναι το πώς όταν προκύψουν αποδείξεις εναντίον μιας θεωρίας είναι πρόθυμη να την «εγκαταλείψουν» και να προχωρήσουν/ερευνήσουν πάνω στην καινούργια θεωρία…!!!

Εν αντιθέσει με την κάθε θρησκεία που μιλεί για αλήθεια/ες «εξ αποκαλύψεως» που γίνεται γνωστή στον κάθε πιστό απευθείας.. και όχι μέσα από το φιλτράρισμα μιας συλλογικής έρευνας..

Δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα, αν και αυτή που (συμβιβάζεται) με την κάθε νέα αποδεδειγμένη γνώση είναι η θρησκεία και όχι η επιστήμη…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2010, 01:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Think_Math συγκρατήσου….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2010, 10:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ρε τσαπα - τσούλη,κατά το κασμά, think math, έχεις διαβάσει την θεωρία του Δαρβίνου καμιά φορά;Γιατί, απο τις μπαρούφες που γράφεις, μάλλον ότι δεν την έχεις διαβάσει, δείχνεις..Εκτός αν πιστεύεις ότι δεν έχουμε διαβάσει εμείς, τις βλακείες του φυσιοδίφη, που άλλοι υποστήριξαν και γι άλλους λόγους και πόσο γελοιές φαίνονται τώρα, με αρχαιολογκές και άλλες ανακαλύψεις και ευρηματα...Η Ελλάδα, πρώτη, βρίθει ευρημάτων....
Βρε πόντιε, κι εσύ, που νομιζεις ότι κάτι έχεις καταλάβει,ποια εξέλιξη βασιζεται σε απίθανες συμπτώσεις; Μεσα σε τέτοια αρμονία, οι συμπτώσεις πιστεύεις ότι κυριαρχούν; Τότε δεν διαβάζεις τι λέει η επιστήμη..Ούτε για το θεόνιο, ούτε για την 7η μέρα, που όλα τα συστήματα, ανθρώπων ζώων(κι εσύ δλδ) θέλυν ανάπαυση, ξεκουράζονται, που λειτουργούν,τα φράκταλς, αλλά και άλλα πολλά που δείχνουν ότι υπάρχει σοφία, το έργο ενός Θεού, όχι μια τυχαία ακολουθία, που δεν ξαναγίνεται,. παραδέχεταιη επιστήμη, μέσω εκπορσώπων της....Πολλοί επιστήμονες, γύρισαν στον Θεό, μετά απο ανακαλύψεις τους..Πάει το "μπίνγκ μπαγκ", πάει η εξέλιξη, πάει η θεωρία της σχετικότητας....Όλα πάει..
Πιστεύεις μετέωρα πράγματα και πρέπει να το ψάξεις....

Αγαπητέ μου elo, εφόσον, η Αγία Γραφή,δεν έχει διαψευστεί,απο επιστήμη, ή άλλο χώρο, σε οτιδήποτε, με στοιχεία,ποτέ μέχρι σήμερα, καταδεικνύεται, η αξιοπιστία της...Μια τέτοια αξιοπιστία, για ενα σύνολο τόσων βιβλίων, που την αποτελούν,δεν είναι τυχαία...Εκεί, με κάποιο σεβασμό, επιτέλους και προς τον Θεό, αναγηνωρίζουμε, ότι υπάρχει και θεοπνευστιά, εστω, όσοι πιστεύουμε σε ένα τέτοιο Θεό...
Πιστεύω, ότι είναι μια θεση, που πρέπει να την δεχτείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy