ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Bότανα - Διατροφή - Υγεία - fitness physical Νο1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 17:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
ΧΑΧΑΧΑ !

Φίλε Χατζηγιάννης δεν θα ήθελα να προτείνω συγκεκριμένη εταιρεία για ευνόητους λόγους αλλά και επειδή επαναλαμβάνω δεν ξέρω το ιστορικό σου για να συμπεράνω ποιο απ όλα θα είναι το καταλληλότερο. Αλλά θα σου πω κάποιες εταιρείες που ξέρω πως τα σκευάσματα βοτάνων τους είναι τιτλοδοτημένα - περιέχουν την δόση της δραστικής ουσίας που αναγράφεται στην συσκευασία - και αγνά. Σημείωσε τα ονόματα και μετά διάλεξε κάποιο ανάλογα την τιμή και την ποσότητα από κάψουλες και τα mg ανά κάψουλα : SOLGAR, LAMBERTS, NATURE'SPLUS, QUEST, BIOCARE, GOLDEN HEALTH.

Να επαναλάβω πως για προβλήματα υγείας που σε απασχολούν θα πρέπει να έχεις την συμβουλή και την έγκριση του θεράποντος ιατρού σου για τις ενέργειες που κάνεις όπως και για τις πιο πάνω προτάσεις μου.

..ρε τι τραβάμε...

Καλή συνέχεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yawlatull
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 22:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yawlatull
Καλησπέρα,

διαβάζω το θέμα από χθες και έχω εντυπωσιαστεί από τις γνώσεις σου και την προσπάθειά σου να μας ενημερώσεις φίλε allzzaro.

Δεν έχω δει κάτι σχετικό με τον κρόκο Κοζάνης- σαφράν (σε όσες σελίδες τουλάχιστον διάβασα)

Είναι αλήθεια ότι περιέχει μεγάλη περιεκτικότητα βιταμίνης D, λειτουργεί ως άριστο αντιοξειδωτικό, και ενισχύει τις διανοητικές λειτουργίες και τη μνήμη?
Πρέπει να καταναλώνεται καθημερινά και σε τι δόσεις?

Επίσης θα ήθελα την άποψή σου για το μέλι. Συνεισφέρει στην καλή υγεία ή είναι απλώς ένα γλυκαντικό έδεσμα?

Πρωινό πρήξιμο στα μάτια: Ευθύνεται η κατανάλωση γαλακτοκομικών προϊόντων πρίν τον ύπνο, και γενικά η κατανάλωση βαριών γευμάτων?
ευχαριστώ….


Edited by - yawlatull on 28/09/2007 22:22:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yawlatull
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 11:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yawlatull
Σε μεγάλες σχετικά ποσότητες το μέλι είναι διουρητικό και/ή καθαρτικό ως ένα βαθμό?

Φλεγμονώδης υπρμελάνωση: Ευθύνεται το ξύρισμα? Πως αντιμετωπίζεται η αίσθηση μελανώματος (έστω ήπιας μορφής) γύρω από τα γένια?
Έχω ακούσει για λεμόνι, αλλά νομίζω ότι δημιουργεί ξηρότητα χωρίς να είμαι σίγουρος. Σε μακροχρόνια δράση λογικά δε θα δημιουργήσει πρόωρη γήρανση του δέρματος, σπάσιμο, ρυτίδες? Το εκχύλισμα χαμόμηλου έχει κάποια λευκαντική ιδιότητα στο δέρμα που πάσχει από υπερμελάνωση?

Καρότα: Στη σελ. 2 στην αρχή, διάβασα σε μια δίαιτα – τρόπο διατροφής, που προτείνει ξένος ιατρός/διατροφολόγος και παρέθεσε ένα μέλος του φόρουμ, ότι πρέπει να αποφεύγονται. Ισχύει κάτι τέτοιο ή λάθος κατάλαβα?

Γιαούρτι ή γάλα (ή ξινόγαλα)? Τι βοηθά περισσότερο στην απορρόφηση του ασβεστίου? Το γιαούρτι προσφέρει στον οργανισμό κάτι παραπάνω από το γάλα?

Τα μπαχαρικά γιατί πρέπει να αποφεύγονται? Η κανέλα δεν είναι μπαχαρικό?


την καλημέρα μου
και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου

Edited by - yawlatull on 29/09/2007 11:41:30

Edited by - yawlatull on 29/09/2007 11:57:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xatzigiannis
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 01:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xatzigiannis
Ευχαριστω πολυ Μαριε και Allzarro για την βοηθεια σας....

Ηδη παραγγειλα ενα απο τα παραπανω προιοντα και ελπιζω να σω

αποτελεσμα...Ευχαριστω και παλι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiannakas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
218 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 14:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiannakas
παρακαλώ, ποιό είναι το δυνατότερο αντιφλεγμονώδες βότανο;
είναι μήπως η ρίγανη;
ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kleiww
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 12:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kleiww
Allzzaro πήγα να αγοράσω ορό γάλακτος σε ταμπλέτες αλλά δεν είχανε και μου προτείνανε Σπιρουλίνη !
Ποιά είναι η γνώμη σου σχετικά ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 02:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Φίλε Yannakas,

Δεν υπάρχει "το δυνατότερο αντιφλεγμονώδες ΄βότανο" διότι τα βότανα βασικά δουλεύουν καταρχήν ιδιοσυγκρασιακά, για κάθε άνθρωπο ή τύπο ανθρώπων ταιριάζουν και αποδίδουν συγκεκριμένα βότανα.

Για παράδειγμα το Τζίντζερ (Πιπερόριζα) έχει σημαντικές αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Ταυτόχρονα όμως έχει και άλλες (πχ είναι εφιδρωτικό) πράγμα που το καθιστά δευτερέυουσα επιλογή για μία κυρία που πονά το γόνατό της αλλά έχει και εξάψεις λόγω εμμηνόπαυσης.

Η λογική είναι να έχουμε μία πλήρη εικόνα του ατόμου, της ιδιοσυγρασίας, των συνολικών συμπτωμάτων και της όλης εικόνας (πχ φάρμακα που τυχόν παίρνει, γενικότερες συνθήκες ζωής, ειδικά χαρακτηριστικά ατόμου, είδος πάθησης) ώστε να ταιριάξουμε τα καταλληλότερα βότανα στον συγκεκριμένο άνθρωπο.

Να μερικά βότανα με αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες : Κουρκουμάς, Τζίντζερ, Αρπαγόφυτο, Ιτιά, Υπέρικο, Χαμομήλι, Μποσγουέλια, Αμαμηλίδα, Καλέντουλα.

Η Ρίγανη κατέχει σημαντικές αντιπαρασιτικές και αντιμικροβιακές ιδιότητες, ενώ η αντιφλεγμονώδης δράση της είναι ήπια σε σχέση με το ανώτερω βότανα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 12:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
επιστρεφοντας υστερα απο καιρο,βλεπω ακομα περισσοτερα ενδιαφεροντα θεματα...

Για την σπαστικη κολιτιδα με διαρροιες,υπαρχει κατι ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/10/2007, 14:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Beyond

Η σπαστική κολλίτιδα είναι βασικά σύμπτωμα ενός "δυσβιωτικού" εντέρου. Δηλαδή έχει επέλθει - για κάποιους λόγους - ανισορρπία μεταξύ των πλυθησμών των φιλικών βακτηριδίων και των εν δυνάμει παθογόνων. Ένα από τα συμπτώματά της είναι και η διάρροια, αλλά μπορεί να υπάρχει και δυκοιλιότητα ή άλλα συμπτώματα, - οξείς πόνοι, δυσφορία στην κοιλιακή χώρα, γουργουρητά, δυσανεξία σε τροφές, θλίψη κ.α -. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις στην αρχή είναι να έχεις μία καλή διάγνωση από γαστρεντερολόγο, διότι η διάρροια είναι σύμπτωμα και μπορεί να έχει πολλές α΄΄λες αιτίες εκτός από κολλίτιδα.

Προσωπικά δεν έχω συναντήει καμία κολλίτιδα που να μην υποχωρεί ή εξαφανίζεται σε διάστημα λίγων μηνών με την σωστή - κατ άνθρωπο - διατροφή και με την χορήγηση προβιοτικών, κυρίως, και άλλων θρεπτικών στοιχείων αναλόγως την περίπτωση. Το πρόβλημα είναι πως πολλοί άνθρωποι δεν πείθονται να ακολουθήσουν υγιεινή διατροφή με την σωστή έννοια του όρου ή την κάνουν 30-40% με αποτέλεσμα να ταλαιπωρούνται. Άντε να πείσεις τον σύγχρονο άνθρωπο πχ να αφήσει τελείως τα γαλακτοκομικά για 1-2 μήνες όταν ακούει κάθε μέρα από παντού πως χωρίς αυτά δεν νοείται υγεία και ισορροπημένη διατροφή. Και όμως υπάρχουν σαφέστατες ενδείξεις και αρκετές έρευνες που δείχνουν πως πολλοί άνθρωποι έχουν αλλεργίες ή δυσανεξίες στα στοιχεία του γάλατος και πως οι κολλίτιδες συνδέονται με την κατανάλωση του - καθώς και των γαλακτοκομικών γενικότερα.

Η έλλειψη φυτικών ινών στην διατροφή αποτελεί ένανα ακόμη σημαντικό παράγοντα. Άλλος παράγοντας είναι οι "αντι-τροφές" που μας έχουν μάθει να τις θεωρούμε αναπόσπαστο μέρος της καθημερινότητάς μας - αναψυκτικά, τσιγάρο, καφές, ζάχαρη κλπ. Άλλη σημαντική αιτία είναι οι τροφιές αλλεργίες ή δυσανεξίες.

Για να μην στα πολυλογώ θα μπορούσα να σου προτείνω ένα προβιοτικό και να έβλεπες καλά αποτελέσματα ίσως, αλλά θα ήταν πρόχειρο και σίγουρα δεν θα πήγαινε στην αιτία του προβλήματος, όταν ξέρω πως η αιτία είναι τόσο πολυπαραγοντική.

Πάντος, και εφ όσον θα έχεις διάγνωση αό γιατρό, για να ηρεμήσει η διάρροιά σου προτείνω να φτιάχνεις τσάι από το βότανο Αγριμόνιο, να τρως καρότα βραστά ή σαν πιο ευχάριστη λύση να αναμιγνύεις λίγη χαρουπόσκονη (χαρουπάλευρο) με μία μικρή μπανάνα - αν και εφ όσον η μπανάνα δεν σε ενοχλεί- ή με μήλο λίγο ψημμένο. Τα 2 τελευταία θα σου αρέσουνε, είναι υγιεινό και 'στυπτικό' γλυκό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 07:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond
Η ΠΛΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ,ΕΧΑΝΑ ΚΑΙ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΑΙΞΕΙ...ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΑΛΕΣ...ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ,ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΠΙΝΘΗΡΟΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΘΟΤΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΑΡΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΥΡΟΕΙΔΟΥΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ...

ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΩ ΣΤΙΣ ΕΝΔΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ,ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 5-6 ΜΗΝΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ...ΕΤΡΩΓΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΠΗΡΑ ΒΑΡΟΣ Κ.Λ.Π

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΘΟΤΙ 2-3 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ,ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΞΑΦΝΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΞΑΔΕΡΦΟΥ ΜΟΥ...

ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΦΑΣΕΙΣ,ΕΥΤΥΧΩΣ
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΡΥΖΙ ΟΠΩΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ...ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ ΜΙΑ ΔΙΑΡΡΟΙΑ,ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΓΟΥΡΓΟΥΡΗΤΑ,ΑΕΡΙΑ Κ.Λ.Π :(

TO ΓΑΛΑ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΣΟΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΙ...

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lydiaa_
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 10:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lydiaa_
Καλημέρα σε όλους !
Διαβάζω αρκετό καιρό πολλά απ'όλα και θα έλεγα ότι δεν έχω διαβάσει πιο ενδιαφέροντα πράγματα ...Αllzaro Συγχαρητήρια!!!!

Θά ήθελα να βοηθήσεις λίγο και εμένα...
Είμαι 25 χρονών έχω ύψος 1,67 και είμαι 67kg.
Είμαι σε διατροφή και έχω χάσει 5KG.
Ήμουν 72kg.
Πηγαίνω κάθε μέρα γυμναστήριο περίπου 2 ώρες.
Κύρίως αεροβική γυμναστική και power yoga...
Επίσης επειδή έχω χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο Πίνω βασιλικό πολτό και είναι περίπου 2 εβδομάδες που παίρνω σπιρουλίνα

Η δουλειά μου δυστυχώς είναι καθιστική...

Είναι τώρα περίπου μια εβδομάδα που έχω κολλήσει....Τα γραμμάρια πάνε μια 300 πάνω μια 300 κάτω , μια 700 πάλι πάνω και πάλι τα ίδια ....
Αυτό που μπορεί να οφείλεται πάιζει ρόλο ο συνδυασμός φαγητών?
Τι μπορώ να κάνω ??

Έυχαριστώ εκ των προτέρων?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaly
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2007, 11:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaly
Καλημέρα Allzzaro.

Βρίσκω πάρα πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά που γράφεις και θα ήθελα την συμβουλή σου.

Είμαι 30 χρονών,ύψος 1,59 και βάρος 45 κιλά.Δεν πίνω,δεν καπνίζω,γυμνάζομαι 2 φορές την εβδομάδα,δεν τρώω κρέας και γενικά έχω μια εμμονή με την υγεινή διατροφή.

Η αλήθεια είναι ο λόγος που προσέχω είναι ότι φοβάμαι όλες αυτές τις αρρώστιες που μπορεί να πάθει ο άνθρωπος από την κακή διατροφή,το να μην γυμνάζεται.....

Πες μου λοιπόν σε παρακαλώ τι μπορώ αλλό να κάνω να προστατέψω την υγεία μου?

Τι γνώμη έχεις για την σπιρουλίνα?

Σε ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 09:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
kaly
quote:
Πες μου λοιπόν σε παρακαλώ τι μπορώ αλλό να κάνω να προστατέψω την υγεία μου?

Φίλη μου ``νούς υγιής εν πνευματι υγιή``.
Το οτι δεν τρώς κρέας αυτό δεν ειναι μόνο θέμα υγείας.
Είναι και θέμα ηθικής.

Ρωτάς τι αλλο θα πρέπει να κάνεις για να προστατέψεις την υγεία σου!
Ο Θεός φίλη μου εχει προβλέψει να σου προμηθεύσει ολες τις κατάλληλες ουσίες τις οποίες εχει ανάγκη το υλικό σου σώμα.
Παράλληλα εχει προβλέψει να σε εφοδιάσει με την απαραίτητη νοημοσύνη ωστε να αποκτήσεις Γνώση ωστε να μπορείς να ξεχωρίσεις τι είναι αυτό που θα σε βλάψει και τι είναι αυτό που θα σε ωφελήσει.
Κατά ενα θαυμαστό τρόπο λοιπόν ο Δημιουργός έκλεισε τις θαυμαστές αυτές ουσίες στα φυτά και στους καρπούς.
Προέβλεψε και έστειλε τους απεσταλμένους του να μας διδάξουν για το πως θα πρέπει εμείς να χρησιμοποιήσουμε αυτές τις ουσίες.
Ετσι λοιπόν εδώ και χιλιάδες χρόνια γνωρίζουμε τις φαρμακευτικές ουσίες των βοτάνων και των φυτών.
Ακόμα και σήμερα οι επιστήμονες ανακαλύπτουν νέες ουσίες και θα ανακαλύπτουν συνεχώς και αλλες.

Διάβασε λοιπόν τις σελίδες αυτού του τόπικ.
Δές αντιοξειδωτικές ουσίες.
Εκεί θα βρείς απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς.

Σε οτι αφορά το σπιρουλίνα θα βρείς και αυτό.
Το οτι το σπιρουλίνα είναι μια πλήρης τροφή εχει το σκοπό του.
και δεν ωφελεί και τόσο στην περίπτωση σου.
Τα κιλά σου είναι πολύ λίγα και στη διατροφή σου θα πρέπει να συμπεριλάβεις πολλά όσπρια και γαλακτοκομικά.


Edited by - allzzaro on 04/11/2007 09:53:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 09:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
lydiaa
quote:
Αυτό που μπορεί να οφείλεται πάιζει ρόλο ο συνδυασμός φαγητών?


Τα κιλά σου δεν είναι υπερβολικά και ούτε το ποσοστό λίπους 24% που αναφέρεις στο αλλο τόπικ είναι υπερβολικό.

Αυτό που παίζει ρόλο ομως ειναι ο μεταβολισμός σου.
Το να παίρνουμε και να χάνουμε βάρος πάνω απο 10% είναι μια καταπόνηση για τον οργανισμό μας.
Το επιπλέον βάρος που παίρνουμε είναι λίπος και μύς.
Συνήθως είναι λίπος.
Οταν χάνουμε βάρος χάνουμε λίπος και μύς.
Συνήθως είναι μύς.

Οταν λοιπόν εχουμε συρρικνώσει το μυικό μας ιστό ο μεταβολισμός μας δεν δουλεύει. Ετσι λοιπόν δεν μπορούμε να χάσουμε αλλο βάρος.
Για να πετύχουμε καύση λίπους αναγκαζόμαστε και λαμβάνουμε μεγάλες ποσότητες πρωτείνης. Το αυτό αναγκαζόμαστε να κάνουμε και οταν προσπαθούμε να πάρουμε βάρος για ανάπτυξη του μυικού μας ιστού.
Η υπερβολική αυτή ποσότητα πρωτείνης ναί μεν θα βοηθήσει στο να κάψουμε λίπος αλλά θα προκαλέσει και αρκετά ανίατα προβλήματα στον οργανισμό μας.
Για αυτό λοιπόν προσοχή στις συνέπειες.
Οτιδήποτε κάνεις θα το κάνεις με Μέτρο και με Γνώση.
Διάβασε και εσύ τις προηγούμενες σελίδες που αναφέρονται στην αύξηση του μυικού ιστού. Με πολύ προσοχή προσπάθησε να αυξήσεις το μυικό σου ιστό, αργά, μακροχρόνια, τρώγοντας πρωτεινούχες τροφές κυρίως απο όσπρια λαμβάνοντας υπόψιν σου και το πρόβλημα που έχεις.


Edited by - allzzaro on 04/11/2007 09:58:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 09:39:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Allzzaro πήγα να αγοράσω ορό γάλακτος σε ταμπλέτες αλλά δεν είχανε και μου προτείνανε Σπιρουλίνη !
Ποιά είναι η γνώμη σου σχετικά ?

Ο ορός γάλακτος συνήθως στο εμπόριο βρίσκεται σε μορφή σκόνης (πρωτείνης).
Αυτή βρίσκεται σε μορφή 95% για να είναι καθαρή πρωτείνη.
Αυτή περιέχει ολο το σύμπλεγμα των αμινοξέων.

Oταν λέμε ``ορό γάλακτος σε ταμπλέτες`` εννοούμε τα αμινοξέα.
Οι ταμπλέτες αυτές δεν περιέχουν ολα τα βασικά αμινοξέα αλλά μέρος αυτών σε μεγάλη περιεκτικότητα.
Η σύνθεση αλλα και η ποσότητα αυτή των αμινοξέων που περιέχει διαφέρει απο εταιρία σε εταιρία ανάλογα με τις μελέτες και τα πειράματα που έχουν κάνει. Ορισμένα απο αυτά είναι εγκεκριμένα απο τον ΕΟΦ και θα πρέπει προτιμούνται.

Τα συμπληρώματα αυτά πραγματοποιούν αυτά που υπόσχονται σε οτι αφορά την ανάπτυξη του μυικού ιστού.
Θα πρέπει να λαμβάνονται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις και μόνο μετά απο σύσταση ειδικού διατροφολόγου και οχι ανεξέλεγκτα.

Σε οτι αφορά τη σπιρουλίνα δεν προσφέρει κάτι σε αυτές τις περιπτώσεις. Μην αγοράζετε οτι θέλουν να σας πουλήσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaly
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 16:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaly
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.

Πες μου όμως σε παρακαλώ γιατί η σπιρουλίνα δεν κάνει για εμένα?

Κάθε πρωί παίρνω μια,καθώς και μια κουταλιά άπο τον Θυσαυρό της Μέλλισας (βασιλικός πολτός -γύρη και μέλι)

όσπρια και γαλακτοκομικά έχει το πρόγραμμα μου.Καθώς και πολλές σαλάτες-βραστές και ωμές.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 17:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Edited by - allzzaro on 05/11/2007 18:34:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 17:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
kaly
quote:
Πες μου όμως σε παρακαλώ γιατί η σπιρουλίνα δεν κάνει για εμένα?


Φίλη μου δεν είπα ότι δεν κάνει!!
Είπα ότι δεν ωφελεί!! και τόσο στην περίπτωση σου.
Δεν συντρέχει λόγος για μια νέα υγιής να καταναλώνει συμπληρώματα διατροφής ή κονσερβοποιημένα φύκια από τη στιγμή που όπως είπες οι θησαυροί της Ελληνικής γής μας προσφέρουν πολύ περισσότερα.

Φίλη μου η σπιρουλίνα εγινε γνωστή επειδή αποτέλεσε την τροφή των αστροναυτών.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει, το μοναδικό της πλεονέκτημα στην υψηλή συγκέντρωση πρωτείνης σε ποσοστό 70%.
Αυτό και μόνο την κάνει μοναδική σε οτι αφορά την περιεκτικότητα όπως επίσης την περιεκτικότητα της σε αντιοξειδωτικές ουσίες καθώς και και σε Ω3 λιπαρά, βιταμίνες, μεταλλικά αλατα κα.
Αυτό ομως που θα έλεγα που την κάνει μοναδική είναι η φυκοκυανίνη οπου περιέχει μία κυανή χρωστική, το τετραπυρρολικό χρωμοφόρο κυανομπιλίνη αλλά και τη σπιρουλάνη ένα θειικό πολυσακχαρίτη μεγάλου μοριακού βάρους που αποτελείται από απλά σάκχαρα.

Τώρα από εκεί και μπρός η σπιρουλίνα εχει μπεί και αυτή στο στόχαστρο των εμπόρων πωλείται σε αστρονομικές τιμές είτε υπο μορφή εκχυλισμάτων είτε υπο μορφή κονσέρβας.
Απο εκεί και μπρός ο καθένας όπως εχω πεί διαβάζει , μαθαίνει, και αποφασίζει το κατά πόσο αυτό που θα φάει θα τον ωφελήσει ή θα τον βλάψει ή θα βλάψει την τσέπη του.

Αν και το μικροσκοπικό αυτό φύκι θεωρείτο και θεωρείται τροφή εχει γίνει συμπλήρωμα διατροφής υπο μορφή τιτλοδοτημένου εκχυλίσματος.
Τα συμπληρώματα αυτά που είναι εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ αναφέρουν στο καπάκι τους να μην καταναλώνονται όταν εχουμε μια ισορροπημένη διατροφή.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος από τη στιγμή που είμαστε υγιείς και σε καλή φυσική κατάσταση να χρησιμοποιούμε συμπληρώματα διατροφής ειδικά εμείς εδώ στην Ελλάδα.
Τώρα σε ότι αφορά τη σπιρουλίνα (κονσέρβα) που παράγεται στη Νιγρίτα Σερρών.....

quote:
Κάθε πρωί παίρνω μια,καθώς και μια κουταλιά άπο τον Θυσαυρό της Μέλλισας (βασιλικός πολτός -γύρη και μέλι)

Πρόσθεσε ξηρούς καρπούς, ταχίνι, δαμάσκηνα, χουρμάδες, σταφίδες, βατόμουρα, δες..κάτι που θα σου φανεί πολύ χρήσιμο...

Μπορούν κάποιες τροφές να αποτρέψουν ή να περιορίσουν
τις βλάβες που προκαλεί η υπερπαραγωγή ελεύθερων ριζών;

Στο ερώτημα αυτό, η επιστήμη έχει απαντήσει καταφατικά.
Τέτοιες τροφές είναι όσες έχουν υψηλό δείκτη ικανότητας απορρόφησης ριζών οξυγόνου (μονάδες ORAC - Oxygen Radical Absorption Capacity). Ο δείκτης, που προσδιορίζει σε μεγάλο βαθμό τις αντιγηραντικές ιδιότητες κάθε τροφής, προκύπτει από την ανάλυση των
αντιοξειδωτικών που περιέχει η τροφή, αλλά και από το πόσο καλά αφομοιώνονται και χρησιμοποιούνται από τον ανθρώπινο οργανισμό. Οι ειδικοί συνιστούν την κατανάλωση 3.000 μονάδων ORAC ημερησίως ή 5.000 μονάδες για μεγαλύτερη προστασία.

ΤΡΟΦΗ
Αβοκάντο 782 (ΔΕΙΚΤΗΣ ORAC ανά 100 γραμμ.)
Αγγούρι 54
Αγκινάρα 400
Ακτινίδιο 602
Αλφάλφα 931
Αρακάς βρασμένος 364
Αχλάδι 134
Βατόμουρα κόκκινα 1.848
Βατόμουρα μπλε 2.564
Βερίκοκα αποξηραμένα 289
Βερίκοκα φρέσκα 164
Γκρέιπφρουτ ροζ χρώματος 1.447
Γλυκοπατάτα 301
Δαμάσκηνα φρέσκα 949
Δαμάσκηνα φυσικώς αποξηραμένα 5.770
Καλαμπόκι 402
Καρότα 207
Καρπούζι 10
Κεράσια 670
Κολοκύθα κίτρινη 150
Κολοκυθάκια 176
Κουνουπίδι βρασμένο 397
Κράμβη 1.770
Κρεμμύδια 450
Λαχανάκια Βρυξελλών 980
Λάχανο κατσαρό 1.770
Λάχανο σύνηθες 298
Μαρούλι 262
Μελιτζάνα 386
Μήλο 218
Μπανάνα 221
Μπρόκολο 1.335
Ντομάτα 189
Παντζάρι (καρπός) 840
Πατάτα 313
Πεπόνι 252
Πιπεριά κόκκινη 710
Πορτοκάλι 1.904
Ροδάκινο 158
Σέλινο 61
Σκόρδο 1.939
Σμέουρα 2.400
Σπανάκι βρασμένο 909
Σπανάκι ωμό 1.665
Σταφίδες φυσικώς αποξηραμένες 2.830
Σταφύλια κόκκινα 739
Τεύτλα 841
Τοφού σόγιας 213
Φασόλια βρασμένα 503
Φράουλες 2.436
* Ενδεικτική περιεκτικότητα σε μονάδες ORAC ορισμένων φυτικών τροφών. Τροφές που δεν αναφέρονται στον πίνακα, όπως το αγουρο ελαιόλαδο, όλοι οι σπόροι, οι ξηροί καρποί και τα όσπρια και επίσης το τσάι, το κακάο, η πικρή σοκολάτα, το κρασί και τα ιχθυέλαια έχουν επίσης μεγάλη περιεκτικότητα σε αντιοξειδωτικά και ασκούν ισχυρή
αντιγηραντική δράση.

6 δαμάσκηνα φίλη μου είναι περίπου 100 γραμμάρια και στοιχίζουν μόνον 10 λεπτά. 6 δαμάσκηνα εχουν δείκτη ικανότητας απορρόφησης ριζών οξυγόνου 5.000 Oxygen Radical Absorption Capacity.
Νομίζω λοιπόν οτι μετά απο ολα αυτά αντιλαμβάνεσαι τι θέλω να πώ οταν λέω οτι ``δεν ωφελεί και τόσο στην περίπτωση σου``.


Edited by - allzzaro on 05/11/2007 18:44:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kaly
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 11:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kaly
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου.
Τώρα κατάλαβα!!!!!!!!!

Χάρηκα πολύ για το χρόνο που μου αφιέρωσες και τις συμβουλές σου.

Σου εύχομαι να έχεις μια Καλή ημέρα.

KalyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gxron
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 19:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gxron
Καλησπέρα στο πιο ενημερωμένο forum του Internet
Τα συγχαρητήρια μου στον allzaro !!!!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας για δύο θέματα...
Το πρώτο είναι οι εμβοές στα αυτιά που ταλαιπωρούν την αδερφή μου ( 38 ετών ) εδώ και 4 μήνες. Έχει κάνει αξονική, μαγνητική, εξετάσεις αίματος, εξέτασεις ακουομετρίας και ότι υπάρχει άλλο και όλα είναι πεντακάθαρα. Ο γιατρός της της συνέστησε να παίρνει κάτι χαπάκια και μαζί και βιταμίνες neurobion, επειδή όμως εγώ δεν βλέπω να λύνεται το πρόβλημα της και μου φαίνεται ότι πειραματίζονται πάνω της οι γιατροί, μήπως υπάρχει κάτι που μπορεί να εξαλήψει το πρόβλημα της; Υποφέρει πραγματικά από αυτό και πολλές φορές δεν μπορεί και να κοιμηθεί από το συνεχές βουητό που ακούει μέσα στο κεφάλι της.
Το δεύτερο θέμα αφορά εμένα μιας και ξανάρχισα το γυμναστήριο μετά από μιά αποχή αρκετών μηνών. Είμαι 35 1,80 ύψος και 78 κιλά με 19% λίπος ΄συμφωνα με την λιπομέτρηση που έκανα στο γυμναστήριο. Υπάρχει τρόπος με κάποιο σκέυασμα να μειώσω το ποσοστό λίπους μου;
Σας ευχαριστώ πολύ
Με εκτίμηση στο forum
gxron
Υ.Γ Μόλις διάβασα τις οδηγίες του φίλου alzaro όσον αφορά το χάσιμο λίπους και τον ευχαριστώ πολύ περιμένω απαντήσεις από όσους έχουν γνώση σχετικά με την αντιμετώπιση των εμβοών.
quote:

Ξεκινάμε το πρωινό μας ....πρωί πρωί....στις 7.00

Τσάι, φασκόμηλο, χαμομήλι, δενδρολίβανο, γάλα, οτι θέλετε...
Μαζί με μία φέτα ψωμί σίκαλης, πιτυρούχο, ολικής οτι θέλετε...
Μαζί με λίγο ταχίνι και αλλειμένο με μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη απο σύκο η δαμάσκηνο ή βατόμουρο... και ο οργανισμός παίρνει οτι καλύτερο μπορείτε να του δώσετε.
Θερμίδες περίπου 150

στις 10 ...
Ενα γιαούρτι ... οχι αυτά που έχουν φρούτα ,, σκέτο γιαουρτάκι... θέλετε με 0 λιπαρά με 1 με 2 οχι πλήρες... και μαζί του ενα μήλο, ενα αχλάδι , ενα φρούτο.. θερμίδες περίπου 100

Το μεσημέρι το φαγητό σας... ότι φαγητό έχετε ... λίγο .. απο μουσακά , λαδερά, ζυμαρικά, σούπες, οτι φαγητό έχεται .. εκτός απο τα απαγορευμένα.... λίγο ... μαζί με μία σαλάτα... ντομάτα ή καρότο, ή μαρούλι γαρνιρισμένα οπωσδήποτε με πολύ άνιθο, πολύ μαιντανό, και πιπεριές πότε κόκκινες, πότε κίτρινες, πότε πράσινες και εναλλάξ με ρόκκα με βασιλικό, με γλυστρίδα , με κάρδαμο, με φινόκιο... με λίγη κάπαρι χωρίς πολύ πολύ λάδι...και εκεί που χρειάζεται λίγο ξύδι...
Τρώτε τόσο ώστε να σηκωθείτε απο το τραπέζι και να πεινάτε λίγο...
Σε 20 λεπτά δεν θα πεινάτε καθόλου....
Ο ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΤΗΣ θα πρέπει να σας δείξει 800 θερμίδες περίπου....

Το βραδυνό... πρέπει να είναι πλούσιο σε πρωτείνες.... κρέας , ψάρι, αυγά , κοτόπουλο, κανένα ``καλο σουβλάκι`` αλλες 800 θερμίδες....
Και εκεί πρέπει να σηκωθείτε πεινασμένοι απο το τραπέζι....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gxron
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 19:55:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gxron
Καλησπέρα στο πιο ενημερωμένο forum του Internet
Τα συγχαρητήρια μου στον allzaro !!!!!
Θα ήθελα την βοήθεια σας για ένα θέμα...
Είναι οι εμβοές στα αυτιά που ταλαιπωρούν την αδερφή μου ( 38 ετών ) εδώ και 4 μήνες. Έχει κάνει αξονική, μαγνητική, εξετάσεις αίματος, εξέτασεις ακουομετρίας και ότι υπάρχει άλλο και όλα είναι πεντακάθαρα. Ο γιατρός της της συνέστησε να παίρνει κάτι χαπάκια και μαζί και βιταμίνες neurobion, επειδή όμως εγώ δεν βλέπω να λύνεται το πρόβλημα της και μου φαίνεται ότι πειραματίζονται πάνω της οι γιατροί, μήπως υπάρχει κάτι που μπορεί να εξαλήψει το πρόβλημα της; Υποφέρει πραγματικά από αυτό και πολλές φορές δεν μπορεί και να κοιμηθεί από το συνεχές βουητό που ακούει μέσα στο κεφάλι της.
Σας ευχαριστώ πολύ
Με εκτίμηση στο forum
gxron
quote:

Φίλοι μου γειά σας.

Ανοίγω το τόπικ αυτό να προσφέρω σε ολους τους φίλους του esoterica οτι δεν γνωρίζουν επάνω σε αυτά τα θέματα.
``Νομίζω`` οτι μπορώ ``οσο μπορώ`` να βοηθήσω αρκετούς απο εσάς να κάνουν ενα δώρο στον εαυτό τους.
Ενα δώρο πολύτιμο που θα τους βοηθήσει να απαλλαγούν απο τα περιττά κιλά, απο το άγχος, απο την κούραση, απο τις ενοχλητικές ιώσεις, και κυρίως ενα δώρο που θα τους βοηθήσει να είναι υγιείς στην τρίτη ηλικία.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 16:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Φίλε μου gxron γειά σου.

Καλώς ώρισες στο πιο ``ενημερωμένο forum`` οπως είπες.
Κατά πάσα πιθανότητα θα μας βρήκες σε κάποια μηχανή αναζήτησης οταν πληκτρολόγησες το ``βουητό σε κεφάλι``.
Και οντως υπάρχει τέτοιο θέμα.
Σου παραθέτω το ling...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7450

Απο τα γραφόμενο στο τόπικ εγώ προσωπικά θα αναδημοσιεύσω την απάντηση απο το αγαπητό μέλος marios1 οπου νομίζω οτι είναι και αυτή που νομίζω οτι προσεγγίζει περισσότερο το πρόβλημα που αντιμετωπίζει η αδερφή σου.
Ελπίζω να μου επιτρέπει ο marios να κάνω την αναδημοσίευση.

marios1

quote:
Αγαπητή,
Παρ, όλο που ασχολούμαι με διαλογισμό πολλά χρόνια και αναγνωρίζω πως σχεδόν κάθε πάθηση έχει και ψυχικό υπόβαθρο και παρ όλο που έχω τελειώσει ηχοληψία και γνωρίζω καλά τις επιδράσεις του ήχου και των δονήσεων στο αυτί θα ξεκινήσω από εκεί που θεωρώ πως πρέπει να είναι η αρχή της έρευνας για το κάθε τι : από την ύλη.
Αναφέρεις πως έχεις επισκεφθεί γιατρούς και πως η διάγνωση είναι Tinitus (βουητό στο αυτί - κεφάλι). Το συγκεκριμένο πρόβλημα μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με αλλαγές στην διατροφή και στον τρόπο ζωής.
Παράγοντες που μπορεί να προδιαθέσουν ή να προκαλέσουν Tinitus είναι : Αναιμία (όλων των μορφών και ειδικά από έλλειψη Β12), τραυματισμοί στο τύμπανο ή μικρή ρήξη τυμπάνου, ανισορροπία στα επίπεδα χοληστερόλης, υπέρταση ή υπόταση, μολύνσεις των αυτιών, αλλεργική ρινίτιδα, προβλήματα στην μικρο-κυκλοφορία του αίματος (τριχοειδή αγγεία), τοξίνωση από βαρέα μέταλλα ή γενική τοξίνωση του οργανισμού, δυασανεξία σε τροφές, ανεπάρκεια στον χειρισμό της γλυκόζης του αίματος, ανεπάρκεια σε ουσιώδη λιπαρά οξέα και άλλα θρεπτικά στοιχεία, εξασθένιση νευρικών λειτουργιών λόγω της παρόδου της ηλικίας κ. α
Εγώ λοιπόν θα ξεκίναγα από μία γενική αίματος που θα συμπεριλάμβανε σίδηρο, αιμοσφαιρίνη και αιματοκρίτη, χοληστερόλη - και ειδικά LDL / HDL, σάκχαρο - και αν μπορείς καμπύλη η σακχάρου ακόμη καλύτερα !- και θα έπαιρνα την πίεση μου..Κατόπιν θα βελτίωνα ό, τι ήταν εκτός ισορροπίας.
Κατόπιν - αν δεν υπήρχε βελτίωση - θα εξέταζα αν υπάρχει πρόβλημα γενικής τοξίνωσης του σώματος, αν υπάρχει το λεγόμενο "σύνδρομο Χ" δηλαδή αντίσταση των κυττάρων στην ισνουλίνη (το οποίο και έχουν περίπου 40% των όσων έχουν Tinitus) και αν έχουμε γενικότερή κυκλοφορική ή μικροκυκλοφορική δυσλειτουργία. Για παράδειγμα πολλοί άνθρωποι με tinitus έχουν και κρύα χέρια ή πόδια και αυτό είναι ένδειξη πως τα τριχοειδή αγγεία δεν λειτουργούν επαρκώς. Επίσης μία αλλεργική ρινίτιδα που δεν έχει βρει λύση μπορεί να επιδεινώνει ή και να δημιουργεί βουητό. Όλα τα πιο πάνω βοηθούνται άριστα από την διατροφική αγωγή.
Υπόλοιπους παράγοντες όπως τροφικές δυσανεξίες, τοξίνωση από βαρέα μέταλλα κ.α μπορούμε να διερευνήσουμε αφότου έχουμε κάνει τα βασικά και δεν έχει υπάρξει βελτίωση. Υποθέτω πως εφ' όσον έχει πάει σε Ω.Ρ.Λ έχει αποκλειστεί το ενδεχόμενο ρήξης του τυμπάνου ή ζημιάς στο ακουστικό νεύρο.
Για να ξεκινήσεις κάνε τις εξετάσεις που σου προτείνω και κατόπιν επικοινώνησε μαζί μου στο mdiatrofh@yahoo.gr.
Μέχρι τότε μπορείς να δοκιμάσεις 2 βότανα που έχουν δείξει πως βοηθούν την μικροκυκλοφορία. Το Γκίνκο ή/ και την Αγριολίτσα.
Το Γκίνκο έχει πολυάριθμες επιστημονικές μελέτες που υποστηρίζουν ως βελτιώνει την μικροκυκλοφορία στα τριχοειδή αγγεία βελτιώνοντας την μνήμη, τα συμπτώματα Ρεϊνώ και άλλα. Η Αγριολίτσα είναι πιθανόν ακόμη καταλληλότερο βότανο διότι απευθύνεται περισσότερο στα τριχοειδή στην περιοχή του κεφαλιού. Οι έρευνες δείχνουν πως είναι χρήσιμο σε πολλούς ανθρώπους με Tinitus.
Ξεκίνα με την Αγριολίτσα σε αφέψημα ή σε βάμμα ή σε κάψουλα. Αν πάρεις αφέψημα προτείνω 1 κ.τ.γλυκού σε 1 ποτήρι βραστό νερό. Το αφήνεις 5 λεπτά το σουρώνεις και το πίνεις 2 φορές τη μέρα. Αυτό το κάνεις για 6 μέρες τη βδομάδα, 1 - 1μιση μήνα και κατόπιν σταματάς για 15 μέρες. Μπορεί αυτό και μόνο να σε βοηθήσει σημαντικά και να μην χρειαστείς κάτι παραπάνω.
Να θυμάσαι πάντως πως η υγεία και η ασθένεια δεν είναι ποτέ ζήτημα μιας ουσίας ή μιας πρακτικής αλλά κυρίως ζήτημα συνολικότητας. Για παράδειγμα ένας με tinitus μπορεί να βοηθηθεί από την Αγριολίτσα αλλά το πρόβλημά του να επιμένει επειδή αιτιολογικά υποστηρίζεται από τους πολλούς καφέδες ή το πόλύ αλκοόλ (γνωστά νευρο-διεγερτικά) που τυχόν πίνει ή από την έντονη τοξίνωση που έχει το σώμα του λόγω κακής διατροφής ή περιβαλοντικών λόγων, η επειδή δεν έχει ρυθμίσει το σάκχαρό του ή τρώει πολλά γλυκά και έχει αντίσταση στην ινσουλίνη κλπ κλπ.
Ξεκίνα με αυτά που σου προτείνω και επικοινώνησε μαζί μου για ότι χρειαστείς. Αν διστάζεις μίλα για αυτά στο γιατρό σου ή πές του να επικοινωνήσει μαζί μου. Το e mail μου στο έδωσα. Να θυμάσαι πως η αντίρηση στην διατροφική αγωγή έχει νόημα οταν υποστηρίζεται επιστημονικά. Επειδή κάποιος έχει τα γένια και τα χτένια δεν σημάινει πως ξέρει και να χτενίζει κιόλλας.. Καλή αρχή !

Mπορείς να πατήσεις πάνω στο σχετικό ling http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7450 υπάρχουν και αλλες απόψεις που μπορούν να σου φανούν χρήσιμες.

Edited by - allzzaro on 12/11/2007 19:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 17:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro

Edited by - allzzaro on 12/11/2007 18:14:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 18:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Υπάρχει τρόπος με κάποιο σκέυασμα να μειώσω το ποσοστό λίπους μου;Στο δικό σου πρόβλημα τώρα.

Φίλε μου είσαι σε μια ηλικία που ή γήρανση αρχίζει να εμφανίζει τα πρώτα της σημάδια και αυτό θα πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπόψιν. Υπάρχουν λοιπόν πολλά υποσχόμενα σκευάσματα που θα σε βοηθήσουν να κάψεις λίπος.
Τα σκευάσματα αυτά κυκλοφορούν σε καταστήματα συμπληρωμάτων διατροφής και συγκεκριμένα σε αυτά που απευθύνονται οσους ασχολούνται με τη ``σωματική διάπλαση``.

Φίλε μου ολων των ειδών τα συμπληρώματα διατροφής περιέχουν κάποιες ουσίες σε μεγάλες ποσότητες. Ναι μέν αυτές οι ουσίες μπορούν να πραγματοποιήσουν αυτά που υπόσχονται αλλά πραγματοποιούν και αλλα που δεν υπόσχονται.
Για κάποιον που αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα ίσως κάποιος γιατρός, κάποιος διατροφολόγος να τα συστήσει. Για κάποιον όμως που δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα καλό θα είναι να τα αποφεύγει.
Εγώ προσωπικά θεωρώ τα περισσότερα από αυτά άκρως επικίνδυνα.
Δεν υπάρχει λόγος λοιπόν να καταφύγεις σε κάψουλες λεκινθίνης ή καρνιτίνης΄από τη στιγμή που μπορείς να τα βρείς στην καθημερινή σου διατροφή..
Δες σχετικό …λίνκ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4980&whichpage=20&ARCHIVE=
Επειδή αγαπητέ φίλε βρίσκεσαι σε μια ηλικία όπως σου είπα που η γήρανση κλείνει το μάτι… καλό θα είναι στο ιδιο λίνκ που σου παρέθεσα να διαβάσεις για τις αντιοξειδωτικές ουσίες. Προσπάθησε λοιπόν να χάσεις το περιττό λίπος μακροχρόνια κάνοντας μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς ακρότητες.
Ακρότητες όπως λήψη υπερβολικής κατανάλωσης πρωτείνης ειδικά απο συμπληρώματα οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στη ``υπερπλασία του προστάτη`` ειδικά οταν η ποσότητα αυτή υπερβαίνει κατά πολύ το φυσιολογικό.


quote:
Είμαι 35 1,80 ύψος και 78 κιλά με 19% λίπος ΄συμφωνα με την λιπομέτρηση που έκανα στο γυμναστήριο.

Ενώ τα κιλά σου ακούγονται καλά για το ύψος σου δεν ακούγεται καλά το 19%.
Αυτό σημαίνει ότι τη θέση του μυικού σου ιστού την εχει πάρει αρκετή λιπώδη μάζα.
Μπορείς λοιπόν διαβάζοντας προηγούμενα πόστ οπου περιγράφω τον ιδανικό τρόπο για ``καύση λίπους`` να ξεκινήσεις (από τη στιγμή που είσαι υγιής)κάνοντας καύσεις από αεροβική και βάρη 'ωστε να χάσεις 3-4 κιλά, μακροχρόνια κάνοντας ισορροπημένη διατροφή.
Θα ακολουθήσει μια δίαιτα αύξησης ``μυικής μάζας``και μετά από εκεί καλό θα είναι να σταματήσεις να παίρνεις επιπλέον λίπος γιατί αυτό το ``σκοινί-κορδόνι`` πάρε-χάσε, δημιουργεί ανεπανόρθωτες βλάβες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 15:31:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Αγαπητέ allzaro,

Εννοείται πως μπορείς να χρησιμοποιείς τις δημοσιεύσεις μου όποτε κρίνεις πως μπορεί να είναι ωφέλιμες. Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου. Θέλω να σημειώσω απλώς πως όπως ανέφερα και στην εκπομπή που έκανα για το καρδιαγγειακό σύστημα ένα ςπό τους βασικότερους λόγους για το βουητό στα αυτιά (όχι ο μόνος αλλά πιθανόν ο βασικότερος) είναι η εκφύλιση των τριχοειδών αγγείων από την γενικότερη υποβάθμιση της υγείας των αγγείων λόγω αρτηριοσκλήρυνσης και εναπόθεσης αθηρωματικών πλακών. Δυστυχώς οι καταστάσεις αυτές φαίνεται πως πλέον εμφανίζονται και σε μικρότερες ηλικίες και επιδεινώνονται όσο περνάνε τα χρόνια.

Για όσους πάντως θελήσουν να μπουν στον κόπο να πω πως μία φυτοφαγική διατροφή εστιασμένη σε πολύπλοκους υδατάνθρακες (όσπρια αναποφλοίωτα δημητριακά), λαχανικά, φρέσκα φρούτα και περιορισμένες ποσότητες ακόρεστων λιπαρών (ωμοί ξηροί καρποί, ελιές) με ταυτόχρονη αποφυγή ζάχαρης, καφέ, αναψυκτικών, βιομηχανοποιημένων και ζωικών τροφών έχει δείξει πως μπορεί να προλάβει αλλά και να βελτιώσει την αρτηριοσκλήρυνση και να βελτιώσει σημαντικά την υγεία και λειτουργικότητα των αγγείων.

Αυτό μεταξύ άλλων θα σημαίνει καλύτερη καρδιά, καλύτερη όραση, λιγότερο βουητό στα αυτιά, καλύτερη στύση για τους άντρες, πολύ λιγότερες επιπλοκές για τους διαβητικούς, καλύτερη μνήμη, περισσότερη αντοχή, περισσότερη υγεία και καλύτερη ποιότητα ζωής.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 17:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Εννοείται πως μπορείς να χρησιμοποιείς τις δημοσιεύσεις μου όποτε κρίνεις πως μπορεί να είναι ωφέλιμες. Ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη σου.

Παρακαλώ Μάριε
Είναι περιττό να πώ οτι στο τόπικ ``βουητό στο κεφάλι`` αυτό είσαι ο μόνος που έδωσε κάποιες σφαιρικές αντιλήψεις. Και χρησιμοποιώ τον όρο αντιλήψεις για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις
Απλά επειδή είσαι επαγγελματίας διατροφολόγος και μάλιστα φιλοσοφημένα διακεκριμένος δεν θα ήθελα να ποστάρω κάτι δικό σου χωρίς την άδεια σου..

quote:
Δυστυχώς οι καταστάσεις αυτές φαίνεται πως πλέον εμφανίζονται και σε μικρότερες ηλικίες και επιδεινώνονται όσο περνάνε τα χρόνια.

Μάριε παρακολουθώ τις εκπομπές σου, οσο μπορώ και θα συνιστούσα σε ολους τους γράφωντες να τις παρακολουθούν.
Είναι πολύ ανησυχητικό αυτό που γράφεις.
Πράγματι ασθένειες που έπλητταν ηλιωμένους τώρα πλήττουν ακόμα και σε πιο νεαρή ηλικία.

quote:
με ταυτόχρονη αποφυγή ζάχαρης, καφέ, αναψυκτικών, βιομηχανοποιημένων και ζωικών τροφών έχει δείξει πως μπορεί να προλάβει αλλά και να βελτιώσει την αρτηριοσκλήρυνση και να βελτιώσει σημαντικά την υγεία και λειτουργικότητα των αγγείων.

Στις βιομηχανοποιημένες τροφές που αναφέρεις ανήκει το 80% της καθημερινής διατροφής ενός ανθρώπου.
Εγώ απλά θέλω να πώ σε οσους διαβάζουν αυτά που γράφουμε να λάβουν πολύ σοβαρά το παραπάνω quote.

``Kαλύτερα το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν``

Edited by - allzzaro on 13/11/2007 17:14:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 16:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1
Φίλε alzzaro ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια.

Μια που είπες την λέξη "σφαιρικός", θα θελα να σημειώσω ακόμη κάτι. Εδώ και χρόνια - αλλά και μέσα στο esoterica - μιλάω για την σημασία του να κοιτάει κανείς την υγεία ολιστικά. Λέω και ξαναλέω - έχει καταντήσει βαρετό αλλά τι να κάνω - πως η υγεία έχει σχέση με δεκάδες παράγοντες και ακόμη και με την πολιτική.

Για να μιλάμε όμως πρακτικά : Αρκετές έρευνες - μάλιστα η πιο πρόσφατη δημοσιεύτηκε σε εφημερίδα μεγάλης κυκλοφορίας - έδειξαν πως καρδιαγγειακά νοσήματα μπορούν να επιδεινώνονται ή και ακόμη να προκληθούν από την μόλυνση τους περιβάλλοντος και τα καυσαέρια!

Εννοώ πως ακόμη και κάποιος να μην έχει κληρονομική προδιάθεση ΚΑΙ να φροντίζει την διατροφή του - αυτό βέβαια είναι μεγάλο θέμα με την παραπλήροφόρηση που υπάρχει στις μέρες μας - ακόμη και τότε τα αγγεία μπορεί να φθείρονται από τα καυσαέρια και τα χημικά του περιβάλλοντος.

Να ξαναπώ πως τα τελευταία 100 χρόνια ο άνθρωπος έχει εφεύρει περί το 1.000.000 νέες χημικές ουσίες (προτόγνωρες για τον πλανήτη, δεν υπήρχαν προηγουμένως) και τις έχει ξαμολύσει σε θάλασσες, αέρα και υπέδαφος...Απίστευτο κι όμως αληθινό..

Τώρα ξέρουμε πως αυτές οι ουσίες μπορεί να ευθύνονται για εκατοντάδες προβλήματα υγείας, και μάλιστα επιστήμονες και οι έρευνές τους μας λένε πως τα καυσαέρια και τα χημικά βλάπτουνε. Γουάου..Και τι να κάνουμε σου λέει ο άλλος; Τα πάντα είναι μολυσμένα...να μην τρώμε; να μην αναπνέουμε;

Κάθε φορά που ψηφίζουμε, κάθε φορά που ασχολούμαστε με τα κοινά δεν είναι απλώς και μόνο για να διοριστεί η κορούλα μας στο δημόσιο ή για να τιμήσουμε την προτίμηση που είχε ο παπούς μας προπολεμικά. Δεν είναι επειδή ο τάδε μπαλκονάτος αρχηγός μας φαίνεται πιο σφριγηλός από τον απέναντί του. Δεν είναι πλάκα. Πρόκειται για την υγεία μας. Τι να το κάνει η κορούλα το δημόσιο όταν στα 50 θα έχει ένα κάρο προβλήματα και θα τρέχει από γιατρό σε γιατρό; Τι να τα κάνουμε τα ομόλογα με τα προνομιακά επιτόκια όταν τα κέρδη πηγαίνουνε σε κάθε λογής θεραπείες;

Είναι πλέον ζωτικής σημασίας να καταλάβουμε πως απλώς ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ. Δεν πα να κάνουνε 800 ανακαλύψεις το χρόνο οι γενετιστές και οι κάθε λογής διατεταγμένοι επιστήμονες και δώστου νέα γενιά αντιβιοτικών και νέες τεχνικες αγγειοπλαστικής, και νέα παυσίπονα και νέα ντιριντάχτα, η υγεία μας συνολικά και πλούσιων και φτωχών θα χειροτερεύει. Έχουμε κάνει το οικοσύστημα τέτοια χημική σαλάτα και εμεις είμαστε μέσα και ταλαιπωρούμαστε και μετά ψάχνουμε "ρε γιατί δεν νοιώθω καλά, γιατί πονάω, γιατί έχω αυτό, γιατί εκείνο, και να πάω σε εκείνο τον γιατρό," ΄.. Παιδιά τα πράγματα είναι απλά, κοινή λογική χρειάζεται πριν απ όλα : Το ανθρώπινο ον ΔΕΝ είναι φτιαγμένο για να ευημερεί μέσα στα ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ της σύγχρονης καθημερινότητας των μεγαλουπόλεων. Μπορεί απλώς να επιβιώνει πληρώνοντας όμως το τίμημα με συμπτώματα και πόνο.

Πάντως για να μην τα παρουσιάζω όλα μαύρα, να πω πάλι πως καθημερινά διαπιστώνω πως έστω με τις αλλαγές στην διατροφή μπορεί κανείς να δει σιγά-σιγά τεράστια οφέλη στην υγεία του. Φαίνεται πως ο οργανισμός μας έχει πάρα πολύ μεγάλα περιθώρια προσαρμογής, και αν του δώσεις την εσωτερική ευκαιρία μπορεί να υπερσκελίζει τις εξωτερικές ταλαιπωρίες. Τώρα θα μου πεις ποιος μπορεί να κάνει διατροφή όταν ζει συνέχεια κάτω από πίεση και χρησιμοποιεί το φαί για να εκτονώνεται ή για να διεγείρεται - ώστε να μην καταρέει - αλλά πάντως όχι για να θρέφεται...

Αυτό όμως είναι μία άλλη μεγάλη κουβέντα...Και ήδη πλάτιασα νομίζω. Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σου και των αναγνωστων σου΄.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Spyros_
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 22:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Spyros_
Καλησπέρα και από μένα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του Isostar το οποίο να προσεγγίζει αυτό που λέμε φυσικό ή φυτικό; Ασχολούμαι με τρέξιμο και θα ήθελα κάτι που να αναπληρώνει τους ηλεκτρολύτες και υδατάνθρακες μετά την άσκηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 21:31:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato
Χαίρετε

στο προτελευταίο μύνημα Ο Μάριος ανέφερε για βούϊσμα των αυτιών.
Μιά πιθανή αιτία του φαινομένου είναι και η τοξικότητα βαρέων μετάλλων όπως ο Υδράργυρος.

Προσωπικά δεν το περίμενα αλλά αφότου άλλαξα προσεκτικά τα 11 σφραγίσματα αμαλγάματος(μαύρα) με άλλα ρητίνης, το βούϊσμα απο τα αυτιά μου(μεταξύ άλλων ενοχλήσεων) εξαφανίστηκε.Αυτό έγινε πριν απο 1 1/2 χρόνο περίπου.Είχα τρομερό πρόβλημα με το βούϊσμα.Τώρα δεν θυμάμαι πότε το έχω ζήσει τελευταία φορά.

Για του λόγου το αληθές googlάρετε "tinnitus+mercury poisoning" και θα εκπλαγείτε για τα αποτελέσματα που θα βρείτε,έτσι για να δείτε τι κακό μπορεί να κάνει ο υδράργυρος που βάζουμε στο στόμα μας.

*****μια απλή παρέμβαση**********

Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Remedioss
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 02:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Remedioss
Γειά σου allzzaro.

Πραγματικα εχω μεινει αφωνη με τις γνώσεις σου! Θα ηθελα σε παρακαλώ πολύ να δωσεις και σε εμενα μερικες συμβουλες περι διατροφής.

Ειμαι γυναίκα, 25 ετων, 1.58 υψος με 48 κιλα. Ειμαι αδυνατη απλα το προβλημα μου ειναι οτι εχω τοπικο παχος (οχι πολυ) στην κοιλια και πλάγια στη μέση (τα λεγόμενα σωσίβια).Εκτος απο αυτα θελω να χασω και πολυ λιγο απο την περιοχη των γλουτων καθως και λιγο στο μπουτι(μη φανταστεις οτι πρεπει να χασω πολυ, ελαχιστο. Ο μονος λόγος που ασχολουμαι με τους γλουτους και το μπουτι ειναι οτι τα τελευταια 2 χρονια εχω εμφανισει λιγη κυτταριτιδα την οποια και δεν ανεχομαι πανω μου και πιστευω οτι αν δεν προσεξω τωρα ακομα που ειναι νωρις αυτες τις περιοχες οσο περναν τα χρονια θα παχαινουν . Στην κοιλια μη φανταστεις οτι εχω κανενα τρελο προβλημα απλα θελω να γινει παλι επιπεδη οπως ηταν πριν πιασω δουλεια γραφειου που εχω τωρα. Η αληθεια ειναι οτι η διατροφη μου τα προηγουμενα χρονια δεν ηταν καθολου καλη! Εχω αρχισει να τρεφομαι σωστα εδω και 9 μηνες.

Οταν λεω τρεφομαι σωστα εννοω οτι τρωω σε καθημερινη βαση
Πρωινό: δημητριακά ολικής αλέσεως με γαλα 1,5% λιπαρα και 1 αβγο ή 2 φέτες ψωμι ολικής αλέσεως με βούτηρο και μέλι και 1 ποτήρι γάλα 1,5% λιπαρα ή 1 τοστ με ψωμι ολικής αλέσεως γαλοπούλα και κασέρι με ενα ποτήρι γάλα 1,5% λιπαρα. Τον καφε τον πίνω πάντα σκέτο
Μεσημεριανο: οποιοδήποτε σπιτικο φαγητο αλλα οχι τηγανιτα και οχι λιπος (πχ. ποτε δεν τρωω την πετσα απο το κοτοπουλο) με ελαχιστο ψωμι και συνηθως μαζι με μια σαλατα. Παντως γενικα τρωω πολυ οσπριο και πολυ λαχανικο αλλα δεν λεω ποτε οχι σε μακαροναδες
Απογευματινο: 2 κριτσινια ή λιγο παστελι μονο με σουσαμι ή 2-3 καροτα
Βραδυνο: χυμο φρούτων (1 μηλο, 1 ακτινιδιο και 1 πορτοκαλι) χτυπημενα στο μπλεντερ με χυμο βυσσινο Αmita.

Η αληθεια ειναι οτι δεν λειπουν καμια φορα η παρασπονδιες πχ τρωω κανα γλυκακι η κατι απ'εξω αλλα γενικα τηρω το παραπανω προγραμμα

Επισης πρεπει να σου πω οτι τους 3 τελευταιους μηνες μηγαινω γυμναστηριο 4-5 φορες την εβδομαδα και κανω καθημερινα αεροβική 45 λεπτα αλλα και προγραμμα με οργανα περιπου 45 λεπτα. Την αεροβικη εχω σκοπο να τη μειωσω στα 20-30 λεπτα.
Ηθελα να σε ρωτησω αν η διατροφη μου ειναι οκ και τι θα επρεπε να αλλαξω διοτι δεν βλεπω διαδορα με την κοιλια μου, δεν φευγει με τιποτα.

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων, καθε συμβουλη σου θα μου φανει χρησιμη
RemediossΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy